CConstaterende datHaaksbergen
Koppel je AI →
Document · PDF

Verkeersonderzoek “Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein

commissie Ruimte 17 september 2025, gemeente HaaksbergenBij agendapunt: Raadvoorstel Het vaststellen van de grondexploitatie voor de uitbreiding van bedrijventerrein Stepelerveld II overeenkomstig het beoogde plangebied (inclusief realisatie hoofdentree)5.311 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Aan

M. van Hoek, Lycens

Van

M. Ruigrok & B. Eilert

Datum Projecnr Betreft

19 februari 2025 22070 Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2

1. Inleiding 1.1. Aanleiding De gemeente Haaksbergen is bezig met de voorbereiding van de uitbreiding van het bestaande bedrijventerrein Stepelo/Stepelerveld in Haaksbergen. Het gaat om een uitbreiding van 75.000 m2 tot 90.000 m2 netto uitgeefbare kavels. De locatie ligt aan de noordzijde van de kern Haaksbergen in de oksel van de N18. De gemeente Haaksbergen heeft behoefte aan een verkenning van de ontsluitingsmogelijkheden van de uitbreidingslocatie.

Figuur 1: Zoekgebied uitbreiding bedrijventerrein Stepelo/Stepelerveld

Op dit moment zijn er 2 mogelijke ontsluitingsstructuren. De eerste mogelijkheid is enkel een ontsluiting via de rotonde Hengelosestraat – Metaalstraat (westzijde van het terrein). Het overgrote deel van het verkeer zal vervolgens afgewikkeld worden via de Hengelosestraat, Noordsingel en de Kolenbranderweg. Een tweede alternatief is de toevoeging van een directe aansluiting van het nieuwe bedrijventerrein aan de Kolenbranderweg.

1.2. Doel BVA Verkeersadviezen is gevraagd in een compacte analyse inzicht te geven in de verkeerskundige effecten van de ontwikkeling bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 (uitbreiding). Daarbij dient het nut en noodzaak van een nieuwe ontsluiting op de Kolenbranderweg beoordeeld te worden. Ter onderbouwing van de ruimtelijke plannen wordt inzicht gegeven in: • Het aantal te verwachten verkeersbewegingen voortkomend uit de nieuwe ontwikkeling; • Een beoordeling van de ontsluitingsstructuren van de locatie. Met andere woorden hoe kan het verkeer de locatie bereiken? Is de aanwezige infrastructuur hiervoor toereikend? Wat zijn de positieve en negatieve effecten van de betreffende ontsluitingsstructuur? Het gaat hierbij om 2 varianten: o Alleen een ontsluiting via de rotonde Hengelosestraat Metaalstraat;

BVA Verkeersadviezen | Hanzeplein 11-27, 8017 JD Zwolle | Postbus 8004 DB Zwolle info@bvaverkeer.nl | www.bvaverkeer.nl

o

Zowel een ontsluiting via de rotonde Hengelosestraat Metaalstraat als een ontsluiting via een nieuw te realiseren aansluiting op de Kolenbranderweg.

Mocht een nieuwe aansluiting op de Kolenbranderweg noodzakelijk blijken, dan dient daarnaast onderzocht te worden of de kruispuntoplossing een rotonde moet zijn of dat een voorrangskruispunt ook zou voldoen.

1.3. Beoordelingskader Het beoordelingskader is bedoeld om de verkeerskundige verschillen inzichtelijk te maken tussen de verschillende oplossingsalternatieven. De verkeerskundige beoordeling van de alternatieven geeft hoofdzakelijk inzicht in de verwachte kwaliteit van de doorstroming op de aansluitingen van het bedrijventerrein en het omliggende wegennet. Daarnaast is een beknopte kwalitatieve beoordeling opgenomen over de verwachte effecten op het gebied van verkeersveiligheid. In tabel 1 zijn de beoordelingscriteria opgesomd waarmee de (verkeerskundige) effecten inzichtelijk worden gemaakt. Deelaspect Verkeersafwikkeling

Verkeersveiligheid en Leefbaarheid

Beoordelingscriterium Doorstroming op wegvakken Afwikkeling op kruispunten Verkeersoplossing is robuust en toekomst vast Wegkenmerken in overeenstemming met (toekomstig) gebruik Veiligheidsrisico’s Weginrichting passend bij gebruik Herkenbaarheid en gemak van route Bereikbaarheid hulpdiensten Gewenste verkeersstromen vanuit leefbaarheid

Methode Kwalitatief Kwantitatief/kwalitatief Kwantitatief/kwalitatief Kwantitatief Kwalitatief Kwalitatief Kwalitatief Kwalitatief Kwalitatief

Tabel 1: Beoordelingskader Verkeersafwikkeling Voor de beoordeling van de afwikkelkwaliteit is allereerst het huidige gebruik van bedrijventerrein Stepelo/Stepelerveld en de omliggende wegen inzichtelijk gemaakt. Daarvoor is gebruik gemaakt van telcijfers van de gemeente, maar er zijn door BVA tevens aanvullende mechanische en visuele tellingen uitgevoerd. Dit om meer inzicht te krijgen in de verkeersafwikkeling nabij de aansluitingen van het huidige bedrijventerrein (Stepelo/Stepelerveld). Daarnaast is voor de toekomstige situatie een inschatting gemaakt van de omvang en verkeersstromen vanuit het nieuwe bedrijventerrein. Op basis daarvan zijn voor de beoogde aansluitingen capaciteitsberekeningen uitgevoerd. Op basis van deze berekeningen kunnen we de kwaliteit van de verkeersafwikkeling beoordelen. Verkeersveiligheid De veranderingen ten aanzien van de verkeersveiligheid worden kwalitatief bepaald op basis van de veranderingen die optreden in de omvang van het gemotoriseerd verkeer. Ten aanzien van de ontwikkeling van de verkeersveiligheid wordt vastgesteld in hoeverre de komst van het bedrijventerrein bij een gelijkblijvende weginrichting in staat is om de verkeersveiligheid te borgen. Ingeschat wordt in hoeverre de toename van het gemotoriseerd verkeer ook invloed heeft op het comfort en de veiligheid op het

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 2 van 19

wegennet. Ten aanzien van het criterium herkenbaarheid wordt kwalitatief vastgesteld of de voorgestelde ontsluitingsstructuur past binnen het verwachtingspatroon van de verschillende weggebruikers en of de vormgeving het voor de betreffende wegen gewenste weggedrag oplevert. Scoringsmethodiek Voor alle bovenstaande deelaspecten en bijbehorende criteria wordt vastgesteld of de voorgenomen ruimtelijke ontwikkeling wel of niet voor het betreffende beoordelingsaspect leidt tot een acceptabele eindsituatie. 0/+ -

het plan leidt niet tot een significante verslechtering van de huidige situatie of leidt zelfs tot een verbetering het plan leidt tot een ongewenste verslechtering van de huidige situatie

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 3 van 19

2. Verkenning onderzoeksgebied In dit hoofdstuk wordt het onderzoeksgebied verkend. Hierbij worden de omgeving van het bedrijventerrein, de verkeersgeneratie, verkeersstromen en de verkeersdruk op het omliggende wegennet in kaart gebracht. De analyse biedt inzicht in de huidige situatie en vormt een basis voor het beoordelen van de impact van toekomstige ontwikkelingen.

2.1. Beschrijving van de omgeving Het huidige bedrijventerrein Stepelo/Stepelerveld is gelegen tussen de N18 en de kern Haaksbergen. Het terrein heeft een gemengd karakter en beslaat een netto oppervlakte van globaal 320.000 m². De locatie ligt dicht bij de op- en afrit van de N18, welke zorg draagt voor een goede bereikbaarheid van en naar de regio. Het huidige bedrijventerrein is op 2 plaatsen aangesloten op het hoofdwegennet (figuur 2). De 1e aansluiting maakt onderdeel uit van de Ovonde en biedt een snelle route via de Kolenbranderweg naar de N18. De 2e aansluiting van het huidige bedrijventerrein is aan de rotonde met de Hengelosestraat. Via deze aansluiting kan via N739 naar de A35 gereden worden. Daarnaast maakt een deel van het verkeer gebruik van de Figuur 2: Ontsluiting huidig bedrijventerrein Stepelo/Stepelerveld Noordsingel om Haaksbergen te bereiken of om via de N18 door te rijden naar de A18/A12. Naast deze 2 hoofdontsluitingen kan het bedrijventerrein door lokaal verkeer ook nog bereikt worden via de verbinding Textielstraat-Haarweg. Deze aansluiting wordt echter slechts in beperkte mate door gemotoriseerd verkeer gebruikt.

2.2. Verkeersgeneratie van het huidige bedrijventerrein Het huidige bedrijventerrein genereert 5.435 ritten per etmaal (gemiddelde weekdag) (tabel 2). De verkeersgeneratie is gebaseerd op mechanische intensiteitsmetingen, uitgevoerd door BVA in de periode 25 mei – 7 juni 2023. Deze metingen vonden 24 uur per dag plaats op beide ontsluitingen van het bedrijventerrein op het hoofdwegennet. Periode Weekdaggemiddelde Werkdaggemiddelde Gemiddelde ochtendspits (7-9u) Gemiddelde avondspits (16-18u)

Op basis van mechanische intensiteitsmetingen 5.435 6.482 1.030 1.340

Tabel 2: Verkeersgeneratie (ritten) huidig bedrijventerrein

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 4 van 19

Uit tabel 2 is af te lezen dat de avondspits gemiddeld 30% drukker is dan de ochtendspits.

2.3. Verkeersstromen van en naar het huidige bedrijventerrein De verkeersstromen van en naar het huidige bedrijventerrein zijn in kaart gebracht door middel van visuele kruispuntmetingen. Deze metingen zijn uitgevoerd door BVA op de twee kruispunten waarop het huidige bedrijventerrein ontsloten wordt: de rotonde Hengelosestraat – Metaalstraat en de Ovonde Metaalstraat – Noordsingel – Kolenbranderweg. De metingen vonden plaats in de ochtendspits op donderdag 25 mei 2023. Tijdens de meetperiode zijn alle kruispuntbewegingen vastgelegd (herkomst en bestemming). Hierdoor kunnen de verkeersstromen van en naar het bedrijventerrein worden bepaald. Voor de rotonde Hengelosestraat – Noordsingel zijn de verkeersstromen afgeleid uit de intensiteiten op omliggende wegen en de verhoudingen tussen de verkeersstromen. Figuur 3 geeft een overzicht van de verkeersstromen van en naar het huidige bedrijventerrein.

Figuur 3: Verkeersstromen van en naar het huidige bedrijventerrein Stepelo/Stepelerveld Uit figuur 3 blijkt dat de ontsluiting van het huidige bedrijventerrein grotendeels via de aansluiting bij de Hengelosestraat verloopt, met een aandeel van 62% in de verkeersstromen. De overige 38% maakt gebruik van de aansluiting bij de Noordsingel. De grootste verkeersstroom (28%) loopt via de Hengelosestraat (N739) van en naar Beckum, gevolgd door de verkeersstromen van en naar de kern Haaksbergen (24%) en via de Kolenbranderweg van en naar de N18 (23%). De minst dominante verkeersstromen zijn via de Noordsingel naar de Enschedesestraat en de Goorsestraat, die beide een aandeel van 13% hebben.

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 5 van 19

2.4. Verkeersdruk op het omliggende wegennet De verkeersdruk op het omliggende wegennet van het huidige bedrijventerrein is in kaart gebracht op basis van mechanische intensiteitsmetingen. De gemeente Haaksbergen voert periodiek dergelijke metingen uit, waarbij de meest recente zijn uitgevoerd in de periode van 22 tot en met 28 maart 2023. De intensiteiten zoals weergegeven in figuur 4 zijn samengesteld uit de gemeentelijke mechanische intensiteitsmetingen en aanvullende metingen van BVA op de twee ontsluitingen van het huidige bedrijventerrein. Hierdoor ontstaat een volledig beeld van de verkeersbelasting in de omgeving. Voor het wegvak van de Hengelosestraat, tussen de rotonde met de Metaalstraat en de rotonde met de Noordsingel, zijn echter geen directe meetgegevens beschikbaar. De intensiteiten op dit specifieke traject zijn geëxtraheerd uit de meetresultaten van omliggende wegen en de verhoudingen tussen de verkeersstromen.

Figuur 4: Verkeersdruk op het omliggende wegennet (etmaal, gemiddelde werkdag) in de huidige situatie De belangrijkste verkeersader in het omliggende wegennet is de Hengelosestraat (N739) tussen Beckum en de kern Haaksbergen, met een etmaalintensiteit van circa 10.500 tot 11.500 motorvoertuigen op een gemiddelde werkdag. De Kolenbranderweg, die Haaksbergen ontsluit op de N18, heeft een aanzienlijk lagere etmaalintensiteit van circa 7.600 voertuigen, ondanks de belangrijke ontsluitende functie van deze weg. Op de Noordsingel variëren de etmaalintensiteiten per wegvak, maar deze komen niet boven de 6.900 motorvoertuigen uit. Deze gegevens benadrukken de centrale rol van de Hengelosestraat in de verkeersafwikkeling rondom het bedrijventerrein.

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 6 van 19

3. Toekomstige ontwikkeling 3.1. Beschrijving De uitbreidingslocatie (hierna fase 2 genoemd) van bedrijventerrein Stepelo/Stepelerveld ligt ten noordoosten van het huidige bedrijventerrein. Voor de projectkavels in fase 2 wordt een plan uitgewerkt voor meerdere bedrijfsgebouwen met een totale oppervlakte van 75.000 m² 90.000 m² (netto). Het exacte type bedrijven is nog niet bekend, maar het uitgangspunt is dat het gaat om een gemengd bedrijventerrein (CROW-classificatie: type 1) zoals het huidige bedrijventerrein Stepelo/Stepelerveld.

3.2. Verkeersgeneratie fase 2 van het bedrijventerrein Om de verkeersgeneratie van fase 2 van het bedrijventerrein vast te stellen, is zowel een theoretische als een praktijkbenadering toegepast. Theoretische benadering De theoretische benadering maakt gebruik van kengetallen van het CROW, gebaseerd op een netto oppervlakte van maximaal 90.000 m² (netto oppervlakte fase 2 - worstcase) en de CROW-classificatie als type 1 (gemengd bedrijventerrein). Op basis van deze benadering genereert fase 2, 158 ritten per 10.000 m² per etmaal op een gemiddelde weekdag. Dit resulteert in een totale verkeersgeneratie van circa 1.500 ritten per etmaal (tabel 3). Praktijk benadering De praktijkbenadering is gebaseerd op de mechanische intensiteitsmetingen van het huidige bedrijventerrein, aangepast naar de verhouding tussen de oppervlakte van het huidige bedrijventerrein (globaal 320.000 m²) en de oppervlakte van fase 2 (90.000 m²). Uit deze benadering blijkt dat fase 2, circa 1.300 ritten per etmaal (gemiddelde weekdag) genereert (tabel 3), wat 14% lager is dan de theoretisch berekende waarde. Periode Weekdaggemiddelde Werkdaggemiddelde Gemiddelde ochtendspits (7-9u) Gemiddelde avondspits (16-18u)

Op basis van kengetallen (CROW) 1.422 1.891

Op basis van mechanische intensiteitsmetingen 1.529 1.823

301

290

+11

391

377

+14

Verschil -107 +68

Tabel 3: Verkeersgeneratie (ritten) fase 2 van het bedrijventerrein Tabel 3 toont aan dat de werkelijke verkeersgeneratie op werkdagen slechts 3,5% lager ligt dan op basis van de theoretische benadering verwacht mag worden. De inschattingen op basis van kentallen en op basis van praktijkwaarnemingen laten vrijwel hetzelfde beeld zijn en vormen daarmee een goed uitgangspunt voor het vervolg. In overleg met de gemeente is vastgesteld dat we voor de capaciteitsberekeningen van het toekomstige bedrijventerrein uitgaan van het worstcasescenario en aansluiten bij de verkeersprognoses die volgen uit de theoretische benadering.

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 7 van 19

3.3. Verkeersstromen van en naar fase 2 van het bedrijventerrein De herkomst en bestemming van de verkeersstromen van en naar fase 2 van het bedrijventerrein worden geacht overeen te komen met die van en naar het huidige bedrijventerrein. Deze inschatting is gebaseerd op expert judgement, waarbij is aangenomen dat het type bedrijven dat zich in fase 2 zal vestigen qua functie en omvang vergelijkbaar is met het type bedrijven dat op het huidige bedrijventerrein gevestigd is. Hierdoor wordt verwacht dat het verkeer van en naar fase 2 dezelfde patronen zal vertonen als van en naar het huidige bedrijventerrein. De ontsluiting van fase 2 van het bedrijventerrein kent twee mogelijke varianten. Bij variant A Figuur 5: Ontsluiting fase 2 bedrijventerrein Stepelerveld wordt fase 2 uitsluitend ontsloten via de rotonde Hengelosestraat – Metaalstraat, waardoor alle verkeersstromen via deze route verlopen. Variant B voorziet in een tweede ontsluiting via een nieuw te realiseren aansluiting op de Kolenbranderweg. In dit geval worden de verkeersstromen verdeeld over beide aansluitingen, waarbij de verdeling dezelfde verhouding aanhoudt als tussen de rotonde Hengelosestraat – Metaalstraat en de Ovonde Metaalstraat – Noordsingel – Kolenbranderweg bij het huidige bedrijventerrein.

De verwachte verkeersstromen voor beide varianten zijn weergegeven in figuur 6 (variant A) en figuur 7 (variant B), waarmee een visueel overzicht wordt geboden van de mogelijke toekomstige verkeersafwikkeling.

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 8 van 19

Figuur 6: Verkeersstromen van en naar fase 2 bedrijventerrein (variant A)

Figuur 7: Verkeersstromen van en naar fase 2 bedrijventerrein (variant B)

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 9 van 19

3.4. Toename verkeer De toename van de verkeersdruk op het omliggende wegennet als gevolg van de uitbreiding van het bedrijventerrein (fase 2) is berekend op basis van de verkeersgeneratie en de verkeersstromen. Hierbij is gebruikgemaakt van de praktijkbenadering van de verkeersgeneratie, omdat deze het meest aansluit bij de verwachte toekomstige werkelijkheid. Door de verkeersgeneratie te vermenigvuldigen met het percentage van de verkeersstromen per wegvak, is de absolute groei van de verkeersdruk per wegvak bepaald. Deze absolute groei is vervolgens gedeeld door de huidige intensiteiten om de relatieve groei te berekenen. Figuur 8 toont de locatie van de betrokken wegvakken in relatie tot het bedrijventerrein. Tabel 4 en tabel 5 geven de absolute groei weer per wegvak voor respectievelijk ontsluitingsvariant a en b. Figuur 9 en figuur 10 bieden een visueel overzicht van de absolute en relatieve groei. Uit deze analyses blijkt dat bij variant A vooral wegvak 2 en in mindere mate wegvak 3 en 6 een groei in verkeersdruk ondervinden, met een toename van respectievelijk 47%, 12 en 10%. Bij variant B wordt de groei in verkeersdruk gelijkmatiger verdeeld over het omliggende wegennet, wat resulteert Figuur 8: Wegvakken, onderdeel van het omliggende in een minder geconcentreerde belasting.

wegennet Wegvak → Periode ↓ Weekdaggemiddelde Werkdaggemiddelde Gemiddelde ochtendspits (7-9u) Gemiddelde avondspits (16-18u)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

392

1.422

1.030

183

340

506

Nvt

179

327

327

Nvt

522

1.891

1.369

244

453

673

Nvt

238

435

435

Nvt

83

301

218

39

72

107

Nvt

38

69

69

Nvt

108

391

283

50

94

139

Nvt

49

90

90

Nvt

Tabel 4: Absolute toename verkeersdruk variant A Wegvak → Periode ↓ Weekdaggemiddelde Werkdaggemiddelde Gemiddelde ochtendspits (7-9u) Gemiddelde avondspits (16-18u)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

392

918

525

183

340

56

Nvt

179

178

327

504

522

1.220

698

244

453

74

Nvt

238

236

435

671

83

194

111

39

72

12

Nvt

38

38

69

107

108

252

144

50

94

15

Nvt

49

49

90

139

Tabel 5: Absolute toename verkeersdruk variant B

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 10 van 19

Figuur 9: Absolute en relatieve toename verkeersdruk (etmaal, gemiddelde werkdag) variant A

Figuur 10: Absolute en relatieve toename verkeersdruk (etmaal, gemiddelde werkdag) variant B

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 11 van 19

3.5. Toekomstige verkeersdruk op het omliggende wegennet De uitbreiding van het bedrijventerrein (fase 2) zal de verkeersdruk op het omliggende wegennet vergroten, met enige verschillen tussen ontsluitingsvarianten A en B. Bij variant A blijft de Hengelosestraat (N739) de belangrijkste verkeersader, met een toekomstige etmaalintensiteit van circa 11.000 tot 12.700 motorvoertuigen op een gemiddelde werkdag (figuur 11). Dit betekent een stijging van 4-12% ten opzichte van de huidige situatie. De Noordsingel kent variërende intensiteiten per wegvak, waarbij het segment tussen de rotonde Noordsingel – Hengelosestraat en de Ovonde Metaalstraat – Noordsingel – Kolenbranderweg met 7.575 motorvoertuigen 10% drukker is dan nu. De Kolenbranderweg kent een gemiddelde etmaalintensiteit van circa 9.100 voertuigen, en de Metaalstraat, ter hoogte van de rotonde met de Hengelosestraat en als ontsluiting dient voor de volledige uitbreidingslocatie in fase 2, groeit naar circa 6.000 motorvoertuigen per etmaal. Bij variant B blijft het verkeersbeeld grotendeels vergelijkbaar (figuur 12). De Hengelosestraat behoudt haar dominante rol, maar met een iets lagere toekomstige etmaalintensiteit van circa 11.000 tot 12.000 motorvoertuigen, wat een iets kleinere stijging betekent dan bij variant A. De Noordsingel blijft rustiger met een maximum van circa 7.000 motorvoertuigen per etmaal.

De Kolenbranderweg blijft stabiel met een intensiteit van circa 7.900 tot 8.100 voertuigen per etmaal, waardoor het westelijke wegennet van het bedrijventerrein ook bij deze variant significant meer belast blijft dan het oostelijke deel.

Figuur 11: Verkeersdruk op het omliggende wegennet (etmaal, gemiddelde werkdag) variant A

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 12 van 19

Figuur 12: Verkeersdruk op het omliggende wegennet (etmaal, gemiddelde werkdag) variant B

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 13 van 19

4. Beoordeling ontsluitingsalternatieven 4.1. Beoordeling variant A ‘ontsluiting via Hengelosestraat’ In variant A worden de bedrijven op de uitbreidingslocatie (fase 2) uitsluitend ontsloten via de Hengelosestraat. Dit vereist in ieder geval een goede verkeersafwikkeling op de rotonde Hengelosestraat – Metaalstraat. Uit kruispuntberekeningen blijkt dat deze rotonde in zowel de ochtend- als avondspits voldoende capaciteit heeft om de verwachte verkeersstromen in variant A te verwerken. De keuze om het volledige bedrijventerrein via één aansluiting te ontsluiten lijkt daarmee op basis van de huidige inrichting robuust en toekomstbestendig. Toch kent variant A enkele belangrijke nadelen. Verkeer vanuit het bedrijventerrein zal naar verwachting gebruikmaken van de route langs Beckum om de A35 te bereiken. Dit is echter niet wenselijk. Daarnaast verslechtert de verkeersveiligheid, mede door de toename van autoverkeer, wat het risico op onveilige situaties bij het invoegen op het hoofdwegennet vergroot. Voor fietsers vormt de rotonde Hengelosestraat – Metaalstraat bovendien een grotere barrière, wat de verkeersveiligheid verder onder druk zet. Ook de leefbaarheid en veiligheid in de omgeving worden beperkt negatief beïnvloed. Zo neemt de verkeersintensiteit op de Bouwstraat toe met circa 1.900 motorvoertuigen per etmaal, wat tot meer potentiële conflicten leidt.

Verder brengt het ontsluiten van het gehele bedrijventerrein via één route beperkingen met zich mee voor hulpdiensten en noodroutes bij calamiteiten op het terrein. De globale scores van deze variant staan hieronder weergegeven. Deelaspect

Beoordelingscriterium Score Doorstroming op wegvakken 0/Verkeersafwikkeling Afwikkeling op kruispunten 0/Verkeersoplossing is robuust en toekomst vast 0 Wegkenmerken in overeenstemming met (toekomstig) gebruik 0 Veiligheidsrisico’s Verkeersveiligheid en Weginrichting passend bij gebruik Leefbaarheid Herkenbaarheid en gemak van route 0/Bereikbaarheid hulpdiensten Gewenste verkeersstromen vanuit leefbaarheid 0/+ het plan leidt niet tot een significante verslechtering van de huidige situatie of leidt zelfs tot een verbetering het plan leidt tot een ongewenste verslechtering van de huidige situatie Tabel 6: Beoordelingstabel ontsluitingsalternatief A Doorrekening ontsluitingsvariant A Voor ontsluitingsvariant A is enkel een doorrekening uitgevoerd van de rotonde Hengelosestraat – Metaalstraat, omdat deze rotonde de enige ontsluiting vormt voor verkeer van en naar bedrijventerrein Stepelerveld Fase 2. De doorrekening is uitgevoerd met behulp van de Meerstrooksrotondeverkenner en omvat zowel de huidige als de toekomstige situatie na realisatie van Fase 2. Hierbij zijn het ochtend- en avondspitsuur afzonderlijk doorgerekend, uitgedrukt in personenauto-equivalenten (pae), om inzicht te verkrijgen in de verkeerskundige gevolgen.

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 14 van 19

Uit de doorrekening van de huidige situatie blijkt dat de maximale intensiteit circa 1.400 pae bedraagt, gemeten tijdens het avondspitsuur. Hoewel dit hoger is dan de intensiteit in het ochtendspitsuur (circa 1.300 pae), blijft de maximale verzadiging op de drukste tak acceptabel, met een waarde van 0,57 in de ochtend en 0,51 in de avond. Het verkeer op de rotonde wordt gedomineerd door de doorgaande verkeerstroom op de Hengelosestraat (meer dan 65%), terwijl minder dan 35% van het verkeer gerelateerd is aan het bedrijventerrein. Er zijn in de huidige situatie geen doorstromingsproblemen. In de toekomstige situatie nemen de intensiteiten toe. Tijdens het avondspitsuur wordt een piek bereikt van circa 1.700 pae, terwijl het ochtendspitsuur circa 1.600 pae registreert. De maximale verzadiging stijgt daarbij tot 0,71 op de zuidtak in de ochtend en 0,60 op de noord- en oosttakken in de avond. Dit wijst erop dat de huidige inrichting van de rotonde bij ontsluitingsvariant A volstaat. Wel wordt opgemerkt dat de verzadiging in de ochtendspits aan de hoge kant is en bij verdere groei van het verkeer mogelijk problemen kan opleveren. Concluderend laat de doorrekening zien dat een reguliere enkelstrooksrotonde (bestaande situatie) in de toekomstige situatie volstaat.

Infrastructurele maatregelen zijn niet noodzakelijk om de doorstroming te waarborgen en de verkeersdruk beheersbaar te houden. Bij een verdere (onvoorziene) groei van de verkeersdruk kunnen er mogelijk wel doorstromingsproblemen ontstaan in de ochtendspits. De gedetailleerde resultaten van de doorrekeningen zijn opgenomen in de bijlagen.

4.2. Beoordeling variant B ‘ontsluiting Hengelosestraat en nieuwe aansluiting op Kolenbranderweg’ In variant B worden de bedrijven op de uitbreidingslocatie (fase 2) ontsloten via de bestaande aansluiting met de Hengelosestraat en een nieuw aan te leggen oostelijke aansluiting met de Kolenbranderweg. Het realiseren van een oostelijke ontsluiting van het bedrijventerrein op de Kolenbranderweg leidt tot een verlaging van de verkeersdruk op de rotonde Metaalstraat – Hengelosestraat met circa 1.400 mvt/etmaal (gemiddelde werkdag) ten opzichte van variant A. Het effect is mogelijk zelfs nog iets groter. Gezien het beleid om doorgaand verkeer richting de A35 via de Kolenbranderweg te stimuleren en verkeer op de Hengelosestraat te ontmoedigen, draagt deze variant ook beperkt bij aan een betere spreiding van het verkeer. Er kan zelfs overwogen worden om ook een betere (centrale) verbinding te maken met het huidige bedrijventerrein om zodoende (vracht)verkeer meer richting de Kolenbranderweg te verleiden of sturen. De extra verbinding maakt het gehele netwerk ook robuuster. Denk hierbij bijvoorbeeld aan een situatie waarbij de Noordsingel en ovonde tijdelijk niet bereikbaar zijn door onderhoud. Via de aansluiting Kolenbranderweg blijft het gehele bedrijventerrein dan alsnog bereikbaar. Ook vanuit leefbaarheid en verkeersveiligheid heeft een tweede aansluiting duidelijk voordelen.

Zo is er een betere ontsluiting van het gebied voor hulpdiensten en zijn er routealternatieven om het bedrijventerrein bij incidenten zorgvuldig te kunnen verlaten.

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 15 van 19

De verkeerstoename van circa 1.300 mvt/etmaal op de Bouwstraat en Metaalstraat is nog steeds aanzienlijk maar resulteert wel in intensiteiten die voldoende ruimte bieden aan het fietsverkeer. De globale scores van deze variant staan hieronder weergegeven. Deelaspect Beoordelingscriterium Score Doorstroming op wegvakken 0 Verkeersafwikkeling Afwikkeling op kruispunten 0/Verkeersoplossing is robuust en toekomst vast 0 Wegkenmerken in overeenstemming met (toekomstig) gebruik 0 Veiligheidsrisico’s 0/+ 0 Verkeersveiligheid en Weginrichting passend bij gebruik Leefbaarheid Herkenbaarheid en gemak van route 0/+ Bereikbaarheid hulpdiensten 0/+ Gewenste verkeersstromen vanuit leefbaarheid 0/+ 0/+ het plan leidt niet tot een significante verslechtering van de huidige situatie of leidt zelfs tot een verbetering het plan leidt tot een ongewenste verslechtering van de huidige situatie Tabel 7: Beoordelingstabel ontsluitingsalternatief B Doorrekening ontsluitingsvariant B Bij ontsluitingsvariant B wordt verkeer van en naar bedrijventerrein Stepelerveld Fase 2 ontsloten via twee locaties: de rotonde Hengelosestraat – Metaalstraat en een nieuwe aansluiting op de Kolenbranderweg. Daarom zijn beide kruispunten doorgerekend. De analyses omvatten zowel het ochtend- als het avondspitsuur en zijn uitgevoerd met verschillende methodieken, afhankelijk van de beoogde kruispuntvorm.

Rotonde Hengelosestraat – Metaalstraat De doorrekening van de rotonde Hengelosestraat – Metaalstraat is uitgevoerd met de Meerstrooksrotondeverkenner. Voor de toekomstige situatie laten de resultaten zien dat de intensiteiten in de ochtendspits circa 1.500 personenautoequivalenten (pae) bedragen, terwijl dit in de avondspits toeneemt tot circa 1.700 pae. De maximale verzadiging op de drukste tak blijft acceptabel: 0,67 op de zuidtak in de ochtend en 0,58 op de noord en oosttaken in de avond. Dit wijst erop dat de huidige inrichting van de rotonde bij ontsluitingsvariant B volstaat. Kruispunt Kolenbranderweg – nieuwe aansluiting bedrijventerrein Stepelerveld Voor het nieuwe kruispunt op de Kolenbranderweg zijn twee scenario's doorgerekend: een reguliere enkelstrooksrotonde en een voorrangskruispunt. Bij een inrichting als rotonde blijkt uit de Meerstrooksrotondeverkenner dat de intensiteiten (circa 900 pae). in de ochtendspits vrijwel gelijk zijn aan die in de avondspits. De maximale verzadiging is laag: 0,35 in de ochtend en 0,31 in de avond. Dit wijst op ruim voldoende capaciteit, zonder doorstromingsproblemen. De doorgaande verkeersstroom over de Kolenbranderweg is dominant, met een aandeel van 90%, terwijl slechts 10% van het verkeer gerelateerd is aan het bedrijventerrein.

Voor een inrichting als voorrangskruispunt, doorgerekend met de methodes Slop en Harders in Capacito, zijn de uitkomsten even gunstig als een reguliere enkelstrooksrotonde.

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 16 van 19

4.3. Oversteekbaarheid fietsen Voor de rotonde Hengelosestraat – Metaalstraat is de oversteekbaarheid van fietsers onderzocht om de gevolgen van de uitbreiding van bedrijventerrein Stepelerveld te beoordelen. Deze rotonde is voorzien van vrijliggende fietsvoorzieningen met een middeneiland, waardoor fietsers gefaseerd kunnen oversteken. Het gemotoriseerde verkeer op de rotonde heeft voorrang op fietsers, wat van invloed is op de verliestijd voor overstekend fietsverkeer. Om inzicht te krijgen in de impact van de uitbreidingen is de oversteekbaarheid berekend in Capacito voor zowel ontsluitingsvariant A als B. De resultaten tonen aan dat er geen verschillen zijn tussen beide varianten. Op alle takken van de rotonde bedraagt de gemiddelde verliestijd voor fietsers tijdens het drukste moment van de dag 0-5 seconden per rijrichting. Voor een volledige oversteek (beide rijrichtingen) komt de verliestijd uit op 0-10 seconden. Dit wordt als goed beoordeeld en wijst vooralsnog op een soepele doorstroming voor fietsverkeer, ongeacht de gekozen ontsluitingsvariant.

4.4. Conclusie beoordeling ontsluitingsalternatieven Op basis van de bovenstaande beoordelingen concluderen we dat een tweede ontsluiting van het bedrijventerrein Stepelerveld, via een nieuwe aansluiting op de Kolenbranderweg (variant B), de meest gewenste oplossing is vanuit de oogpunten bereikbaarheid, verkeersveiligheid en leefbaarheid. Bij variant A, waarin de ontsluiting volledig via de Hengelosestraat plaatsvindt, blijkt de bestaande infrastructuur weliswaar voldoende capaciteit te hebben, maar bij verdere groei van de verkeersdruk is die capaciteit wellicht niet toereikend genoeg, en kunnen er mogelijk wel doorstromingsproblemen ontstaan. Daarnaast neemt de verkeersdruk op omliggende wegen, zoals de Bouwstraat, meer toe dan bij variant B, wat knelpunten kan veroorzaken op het gebied van verkeersveiligheid, vooral voor fietsers en hulpdiensten. Variant B biedt een meer robuuste en toekomstbestendige oplossing. De directe aansluiting op de Kolenbranderweg zorgt voor een betere spreiding van verkeersstromen, waardoor de verkeersdruk op de bestaande infrastructuur iets lager is dan bij variant A. Bovendien sluit deze oplossing goed aan bij het beleid om doorgaand verkeer richting de A35 beter te sturen en kwetsbare gebieden te ontlasten. Een tweede ontsluiting biedt daarnaast voordelen voor hulpdiensten en bij calamiteiten.

Het netwerk wordt in het algemeen robuuster omdat er meer ontsluitingsmogelijkheden zijn.

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 17 van 19

5. Voorlopige conclusies De gemeente Haaksbergen werkt aan een ruimtelijk ontwerp voor de uitbreiding van het huidige bedrijventerrein Stepelo/Stepelerveld in Haaksbergen. Het gaat om een uitbreiding van 90.000 m² tot 90.000 m². BVA Verkeersadviezen is gevraagd in een compacte analyse inzicht te geven in de verkeerskundige effecten van de ontwikkeling bedrijventerrein Stepelerveld fase 2. Daarbij zijn een tweetal door de gemeente Haaksbergen en Lycens opgestelde ontsluitingsstructuren beoordeeld te worden: • Variant A: Uitsluitend ontsluiting via de Hengelosestraat. • Variant B: Een tweede ontsluiting door een nieuwe aansluiting op de Kolenbranderweg toe te voegen. Het doel van deze analyse is inzicht bieden in de effecten van beide varianten op bereikbaarheid, verkeersveiligheid en leefbaarheid, en aanbevelingen te doen voor een toekomstbestendige ontsluitingsoplossing. Verkenning onderzoeksgebied Het huidige bedrijventerrein Stepelo/Stepelerveld ligt aan de noordzijde van Haaksbergen, tussen de kern en de N18. Het terrein is momenteel ontsloten via de rotonde Hengelosestraat – Metaalstraat en de Ovonde aan de Kolenbranderweg. De Hengelosestraat fungeert als de belangrijkste verkeersader en kent etmaalintensiteiten van circa 10.500 tot 11.500 motorvoertuigen.

De verkeersstromen laten zien dat 62% van het verkeer dat zijn herkomst of bestemming op bedrijventerrein Stepelo/Stepelerveld heeft, momenteel via de Hengelosestraat verloopt, wat de druk op deze weg en omliggende infrastructuur benadrukt. Toekomstige ontwikkeling De geplande uitbreiding van het bedrijventerrein zal naar verwachting circa 1.500 ritten per etmaal genereren op een gemiddelde weekdag, gebaseerd op de kengetallen van het CROW. De praktijkwaarnemingen via mechanische tellingen bevestigen deze inschatting van de verkeersgeneratie. Verkeersstromen en spreiding De verkeersstromen van en naar het nieuwe bedrijventerrein zullen naar verwachting dezelfde patronen volgen als van en naar het huidige terrein, met een grote afhankelijkheid van de Hengelosestraat en de Kolenbranderweg. Variant A concentreert al het verkeer via de Hengelosestraat, wat leidt tot een eenzijdige belasting van de infrastructuur. Variant B zorgt daarentegen voor een evenwichtige verdeling van verkeersstromen over beide ontsluitingen, met duidelijke voordelen voor doorstroming en verkeersveiligheid. Impact op omliggende infrastructuur Bij variant A worden de rotondes Hengelosestraat – Metaalstraat en Hengelosestraat – Noordsingel zwaarder belast dan bij variant B, met een toename van 12% op de belangrijkste wegvakken. Dit heeft een negatieve impact op de doorstroming en de verkeersveiligheid.

Variant B verlaagt de verkeersdruk op deze knelpunten door verkeer te spreiden en de nieuwe aansluiting op de Kolenbranderweg optimaal te benutten.

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 18 van 19

Beoordeling ontsluitingsalternatieven Variant A, met slechts 1 ontsluiting via de Hengelosestraat, zorgt op termijn voor een grotere belasting van de bestaande infrastructuur. Hoewel de rotonde Hengelosestraat – Metaalstraat de verwachte verkeersstromen voorlopig kan verwerken, biedt deze oplossing minder restcapaciteit bij een verdere verkeersgroei. Dit kan eerder leiden tot doorstromingsproblemen en een verslechtering van de verkeersveiligheid. Variant B, met een tweede ontsluiting via de Kolenbranderweg, biedt een betere spreiding van de verkeersstromen. Hierdoor blijft de belasting op de rotonde Hengelosestraat – Metaalstraat beheersbaar. Voor de nieuwe aansluiting op de Kolenbranderweg zijn zowel een enkelstrooksrotonde als een voorrangskruispunt geschikt vanuit het oogpunt van doorstroming. Bovendien draagt de tweede aansluiting bij aan een evenwichtiger verkeersverdeling door doorgaand verkeer richting de A35 via de Kolenbranderweg te stimuleren en de druk op de Hengelosestraat te verminderen. De tweede aansluiting maakt het netwerk ook robuuster in situaties waarbij er bijvoorbeeld onderhoud wordt gepleegd aan de Noordsingel of ovonde. Deze variant biedt ook lichte voordelen voor leefbaarheid en verkeersveiligheid: het bedrijventerrein wordt beter bereikbaar voor hulpdiensten, en alternatieve routes verbeteren de ontsluiting bij incidenten.

Kortom, vanuit het gezichtspunt van verkeersafwikkeling lijkt 1 aansluiting van het nieuwe bedrijventerrein aan de Hengelosestraat in principe voldoende. Er is vanuit die optiek geen absolute noodzaak voor een tweede ontsluiting. Wel trekken we de conclusie dat variant B de meest robuuste en toekomstbestendige oplossing is, met aanvullende voordelen op het gebied van capaciteit, ontsluitingsalternatieven, verkeersveiligheid en leefbaarheid.

Deelaspect

Beoordelingscriterium

Variant A – ontsluiting via Hengelosestraat

Variant B – ontsluiting via Kolenbranderweg en Hengelosestraat 0 0/-

Doorstroming op wegvakken 0/Afwikkeling op kruispunten 0/Verkeersafwikkeling Verkeersoplossing is robuust en 0 0 toekomst vast Wegkenmerken in overeenstemming 0 0 met (toekomstig) gebruik Veiligheidsrisico’s 0/+ Weginrichting passend bij gebruik 0 Verkeersveiligheid en Leefbaarheid Herkenbaarheid en gemak van route 0/+ 0/Bereikbaarheid hulpdiensten 0/+ Gewenste verkeersstromen vanuit 0/+ leefbaarheid 0/+ het plan leidt niet tot een significante verslechtering van de huidige situatie of leidt zelfs tot een verbetering het plan leidt tot een ongewenste verslechtering van de huidige situatie Tabel 8: Beoordelingstabel ontsluitingsvarianten

22070 | Beoordeling ontsluitingsalternatieven bedrijventerrein Stepelerveld fase 2 BVA Verkeersadviezen

pagina 19 van 19

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15949286/1