CConstaterende datHaaksbergen
Koppel je AI →
Document · PDF

2024-B22-1.Leerlingprognoses Assink lyceum 2023-2042

Gemeenteraad 27 maart 2024, gemeente HaaksbergenBij agendapunt: Vaststellen ingekomen stukken1.121 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Leerlingprognose Assink lyceum 2023-2042 Het Assink lyceum heeft op dit moment vier vestigingen, waarvan twee in Haaksbergen en twee in de gemeente Berkelland. Op de hoofdlocatie (Bouwmeester) zitten op dit moment 952 leerlingen. In de afgelopen jaren is het aantal leerlingen gedaald, als gevolg van een verminderde instroom en de uitstroom van enkele grote eindexamencohorten. Voor de komende periode verwachten we een verdere daling van het aantal leerlingen vanwege onze krimpregio. Het totaal aantal leerlingen loopt daarbij terug naar circa 725 in 2032. Op de lange termijn neemt het aantal leerlingen op de hoofdlocatie naar verwachting weer toe, tot circa 775 in 2038 en 820 in 2042. Bij het opstellen van deze prognose is rekening gehouden met de instroom van havo/vwo-leerlingen vanuit Eibergen in het 3e leerjaar. Op de locatie aan de Van Brakelstraat zitten op dit moment 255 leerlingen. Het betreft vmbo-b/k en vmbo-t leerlingen in de onderbouw, leerjaar 1 en 2. De afgelopen jaren is het aantal leerlingen op de Van Brakelstraat afgenomen, en deze daling zet de komende jaren naar verwachting door. Het totaal aantal leerlingen neemt de komende 10 jaar naar verwachting af (tot ca. 215 in 2032) en neemt daarna weer toe (tot ca. 251 in 2042). Hierbij is rekening gehouden met de uitstroom van vmbo b/k en vmbo-t leerlingen naar Neede (bij de overgang van leerjaar 2 naar 3).

Kijken we naar de verwachte leerlingenontwikkeling van beide locaties samen, dan zien we de komende 10 jaar een daling (tot ca. 945 in 2032) en daarna een geleidelijke groei (tot ca. 1.066 in 2042). Figuur.1 illustreert deze ontwikkeling voor de locaties in Haaksbergen inclusief de leerlingen vmbo-t bovenbouw. In Bijlage 1 is de tabel opgenomen exclusief de leerlingen van de bovenbouw vmbo-t, omdat die onderwijs volgen aan de Parallelweg in Neede.

Figuur.1

- Leerlingenprognose Assink lyceum Haaksbergen, 2022-2038 (excl. VAVO)

1.600 1.400 1.200 1.000 800

600 400 200 0

05FB-00

05FB-07

Alternatieve vooruitberekening In aanvulling op de doorstroomprognose is ook een alternatieve vooruitberekening gemaakt met behulp van een zogenaamd participatiegradenmodel. Voor de hoofdlocatie (Bouwmeester) gaat deze prognose uit van het verwachte aantal 12-18 jarigen in het voedingsgebied en voor de locatie aan de Van Brakelstraat van het aantal 12-16 jarigen. Figuur.2 toont de uitkomsten van beide prognoses. Daarbij valt op dat de doorstroomprognose de eerst komende jaren wat lager uitvalt, dan de alternatieve prognose (gemaakt met het participatiegradenmodel). Dit komt omdat in het doorstroommodel expliciet rekening is gehouden met de beperkte instroom dit jaar en de doorstroom van dit instroomcohort de komende jaren. Op de lange termijn zijn de verschillen tussen beide prognoses beperkt en zien we een geleidelijke groei van het aantal leerlingen vanaf 2032.

Figuur.2

- Leerlingenprognose Assink lyceum Haaksbergen, 2022-2038

1.600 1.400 1.200 1.000 800 600 400 200 0

doorstroom

paticipatiegraden

In onze prognoses presenteren we de ook leerlingenprognoses voor de locaties in Eibergen en Neede. De tabellen van deze locaties tonen een soortgelijke ontwikkeling als in Haaksbergen. De komende 10 jaar neemt het aantal leerlingen naar verwachting af en op de lange termijn zien we een groei. Het totaal aantal leerlingen op de locatie Eibergen stijgt daarbij op termijn naar zo’n 280 in 2038 en in Neede naar zo’n 445 in 2042.

Prognosemethode Voor het opstellen van de leerlingenprognoses is, zoals gezegd, een doorstroommodel gebruikt dat aansluit bij het PvE voor leerlingenprognoses. Dit model is gericht op de lange termijn en komt in grote lijnen overeen met de prognosemethodiek die DUO gebruikt voor de instellingsprognoses. Het model maakt gebruik van gegevens over de herkomst van leerlingen, afkomstig van DUO. Op basis van telgegevens is eerst het voedingsgebied in kaart gebracht van alle vestigingen. In de analyse zijn verder de volgende stappen gezet: 1. Op basis van de telgegevens van DUO zijn belangstellingspercentages (marktaandelen) berekend voor de twee scholen1. Deze percentages geven aan welk deel van de basisgeneratie op het Assink lyceum en Staring College les krijgen. Op basis van gegevens over de herkomst van leerlingen is hierbij onderscheid gemaakt naar gemeente. 2. Op basis van de meest recente PRIMOS bevolkingsprognose (voor Haaksbergen en Berkelland) en de Regionale bevolkingsprognose van het PBL is vervolgens een prognose gemaakt van de zogenaamde basisgeneratie. Dit betreft het gemiddeld aantal 12/13 jarigen in het voedingsgebied van de school. 3. Vervolgens is een prognose gemaakt van de instroom in leerjaar 1. Voor wat betreft het marktaandeel van de scholen zijn we daarbij uitgegaan van een langjarig gemiddelde. 4.

Daarnaast zijn doorstroomfactoren afgeleid die de overgang van leerlingen weergeven tussen twee opeenvolgende leerjaren. Voor de berekening van deze factoren zijn we uitgegaan van een (gewogen) gemiddelde van 4 jaar. Voor de verdeling van leerlingen in leerjaar 3 (naar schoolsoort) is eveneens uitgegaan van een (gewogen) gemiddelde. 5. Met behulp van de doorstroomfactoren is vervolgens een prognose gemaakt van het aantal leerlingen in leerjaar 2 t/m 6 (uitgesplitst naar schoolsoort).

1

Genoemde belangstellingspercentages geven aan welk deel van de basisgeneratie onderwijs volgt op de verschillende locaties. De deelnamepercentages kunnen worden geïnterpreteerd als marktaandelen.

In aanvulling op de doorstroomprognose is voor het Assink lyceum ook een alternatieve vooruitberekening gemaakt met behulp van een zogenaamd participatiegradenmodel. Dit model is wat ‘grover’ van karakter en komt overeen met de Alternatieve werkwijze zoals omschreven in het Handboek Onderwijshuisvesting 2. Voor de prognose van het aantal leerlingen op de hoofdlocatie is uitgegaan van de verwachte ontwikkeling van het aantal 12-18 jarigen en voor de locatie op de Van Brakelstraat van het (toekomstige) aantal 12-16 jarigen.

Bron De informatie over de leerlingprognose voor het Assink lyceum is afkomstig uit het Onderzoeksrapport Leerlingenprognose Portuur 2023-2038 Assink lyceum & Staring College opgesteld door Sil Vrielink (MOOZ Onderzoek) in juni 2023.

2

Dit model komt overeen met het PvE voor leerlingenprognoses voor het praktijkonderwijs.

Bijlage 1 Prognose Assink lyceum Haaksbergen

Tabel AFout! Geen tekst met de opgegeven stijl in het document. – Leerlingenprognose Assink lyceum - Haaksbergen, 2022-2042 (excl. VAVO | doorstroomprognose)* 2022

2023

2024

2025

2026

2027

2028

2029

2030

2031

2032

2033

2034

2035

2036

2037

2038

2039

2040

2041

2042

952

895

864

819

791

787

786

773

760

748

730

723

728

733

744

760

773

779

790

807

818

259

255

239

229

226

235

236

224

213

210

215

212

226

225

220

226

236

237

240

249

251

1.211

1.150

1.103

1.048

1.017

1.022

1.022

997

973

958

945

935

954

958

964

986

1009

1016

1.030

1.056

1.066

05FB-00

05FB-07

Totaal

* Bron: MOOZ Onderzoek | prognose o.b.v. doorstoommodel | 05FB-00 = locatie Bouwmeester, 05FB-07 = locatie Van Brakelstraat.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13950694/1