2025-007 4. Derde begrotingswijziging 2024
Tekst van het document
3e Begrotingswijziging 2024
13-11-2024
Inleiding 1e begrotingswijziging 2024
De programmabegroting 2024 is opgesteld in februari/maart 2023. Begin 2024 is de begroting 2024 gewijzigd door middel van de 1e begrotingswijziging 2024 voor onder andere de effecten van de Bestuursrapportage 2023 en de jaarstukken 2023, zoals de doorschuif van vertraagde investeringsprojecten en verschuiving van projecten ten laste van de reserves. Dit is het startpunt voor de Bestuursrapportage 2024 en de 2e begrotingswijziging 2024.
2e begrotingswijziging 2024
In de 2e begrotingswijziging 2024 zijn de volgende mutaties voorgesteld: 1. Verwerking van de effecten op de lasten van de CAO Veiligheidsregio’s 2024 (+6,4%, looptijd van 1-5-2024 tot 1-8-2025); 2. Verhoging gemeentelijke bijdrage 2024 op basis van de bijgestelde VZG-richtlijn 2024 (+1,3%); 3. Verhoging BDUR op basis van de junicirculaire 2024; 4. Bijstelling investeringsplan; 5. Overige mutaties exploitatie.
3e begrotingswijziging 2024
De 3e begrotingswijziging 2024 is de slotwijziging, die vanuit het oogpunt van begrotingsrechtmatigheid nodig wordt geacht. Artikel 11 van de Financiële verordening VRZ is van toepassing: Artikel 11. Begrotingscriterium 1. Het begrotingscriterium is een criterium van rechtmatigheid dat betrekking heeft op de grenzen van de baten en lasten in de door het Algemeen Bestuur geautoriseerde begroting van exploitatie en investeringskredieten en de hiermee samenhangende programma’s, waarbinnen de financiële beheershandelingen tot stand moeten zijn gekomen; 2. De begrotingsrechtmatigheid wordt beoordeeld op het niveau waarop de begroting door het Algemeen Bestuur is geautoriseerd, zoals is opgenomen in artikel 5. 3. Bij investeringsprojecten wordt de begrotingsrechtmatigheid beoordeeld op het niveau van het totaal beschikbaar gestelde (meerjarig) kredietbedrag per investering. Een overschrijding van het jaarbudget, passend binnen het totaalbedrag van het meerjarig investeringskrediet, wordt daarmee als rechtmatig beschouwd. 4. Begrotingsonrechtmatigheden die niet met een begrotingswijziging gecorrigeerd worden, worden expliciet zichtbaar gemaakt en toegelicht in de jaarstukken. Indien het Algemeen Bestuur de jaarstukken vaststelt, wordt ook ingestemd met deze begrotingsonrechtmatigheden. 5. Uitgangspunt is dat iedere afwijking van de begroting als onrechtmatig wordt beschouwd.
Afwijkingen worden als acceptabel aangemerkt in de volgende situaties: 2
a. Er is sprake van een overschrijding van de lasten waarbij direct gerelateerde inkomsten de overschrijding compenseren. b. Er is sprake van een overschrijding van de lasten op basis van een open-einde regeling. c. De overschrijding van de lasten is geautoriseerd door middel van de vaststelling van een tussentijdse rapportage/ tussentijdse begrotingswijziging. 6. Begrotingsonrechtmatigheden die passen binnen het bestaande beleid van het Algemeen Bestuur, worden opgenomen in de rechtmatigheidsverantwoording (voor zover de verantwoordingsgrens voor afzonderlijke fouten of onduidelijkheden is overschreden), maar worden niet nader toegelicht in de paragraaf bedrijfsvoering.
Prognose resultaat 2024
Na de 3e begrotingswijziging 2024 is de verwachting dat VRZ 2024 zal afsluiten met een positief resultaat, medio oktober geraamd op € 443.466. Deze raming is nog met onzekerheden omgeven. Het definitieve resultaat zal in de jaarrekening 2024 worden bepaald. Het positieve resultaat wordt deels veroorzaakt door de activiteiten die in 2024 zijn geraamd, maar naar verwachting pas in 2025 tot uitvoering zullen komen. Het betreft: Inbouw nieuw navigatiesystemen brandweer Vervanging software DIV bedrijfsvoering Totaal
€ 134.183 € 60.000 € 194.183
Als hiermee rekening wordt gehouden bedraagt het verwachte, positieve resultaat 2024 nog € 249.283. Het betreft het saldo van diverse voor- en nadelen. In het voorstel voor resultaatbestemming bij de jaarrekening 2024 zal, bij een ongewijzigd beeld, worden voorgesteld het volledige resultaat van € 443.466 toe te voegen aan de algemene reserve. In 2025 zullen de verwachte kosten voor de uitgestelde activiteiten weer onttrokken worden aan de algemene reserve. De algemene reserve neemt per saldo naar verwachting met € 249.283 toe. Procedure De gemeentelijke bijdrage 2024 wijzigt niet. De aanpassing van de begroting vraagt daarom geen zienswijze procedure langs de raden. Deze 3e begrotingswijziging 2024 wordt ter vaststelling aangeboden in de vergadering van het Algemeen Bestuur op 12 december 2024.
3
B2024: Begroting 2024 Rijlabels Lasten 1. Programma Een toekomstbestendige brandweerzorg 2. Programma Een voorbereide crisisorganisatie 3. Overhead /bedrijfsvoering 4. Algemene dekkingsmiddelen 5. Onvoorzien Baten 1. Programma Een toekomstbestendige brandweerzorg 2. Programma Een voorbereide crisisorganisatie 3. Overhead /bedrijfsvoering 4. Algemene dekkingsmiddelen Mutatie reserves 1. Programma Een toekomstbestendige brandweerzorg 2. Programma Een voorbereide crisisorganisatie 3. Overhead /bedrijfsvoering 4. Algemene dekkingsmiddelen Eindtotaal B2024: Begroting 2024 Rijlabels Lasten Investeringen Eindtotaal
Kolomlabels Begroting 2024 43.704.110 28.150.720 5.958.163 9.625.227 -80.000 50.000 -43.413.410 -561.000 -18.700
BW2024-1 1.240.323 1.148.615 -404.939 556.647 -60.000 -509.766 -41.000
-42.833.710 -290.700 -290.700
-468.766 -730.557 -595.557
0 0 0
-135.000
Kolomlabels Begroting 2024 9.384.174 9.384.174 9.384.174
0 BW2024-1 -3.827.671 -3.827.671 -3.827.671
BW2024-2 1.115.414 430.523 178.301 416.590 140.000 -50.000 -1.319.114 -8.700 -195.000 -364.000 -751.414 203.700 268.700 -65.000
BW2024-3 -420.066 -473.115 -59.157 -27.794 140.000
0
-443.466
Eindtotaal 45.639.781 29.256.743 5.672.368 10.570.670 140.000 0 -45.265.690 -542.900 -254.900 -414.000 -44.053.890 -817.557 -617.557 -65.000 -135.000 0 -443.466
BW2024-2 BW2024-3 892.138 -2.468.256 892.138 -2.468.256 892.138 -2.468.256
Eindtotaal 3.980.385 3.980.385 3.980.385
-23.400 67.800 -41.200 -50.000
4
Gevraagd besluit Lasten In te stemmen met de wijzigingen op programma-niveau conform bovenstaand overzicht. De geraamde lasten nemen in 2024 in totaal met € 420.066 af. Baten In te stemmen met de wijzigingen op programma-niveau conform bovenstaand overzicht. De geraamde baten nemen in 2024 in totaal met € 23.400 toe. Reserves Niet van toepassing Investeringen In te stemmen met het verlagen van het investeringsplan 2024 met € 2.468.256. Het betreft een verlaging van het investeringsplan 2024 voor een bedrag van per saldo € 7.036 en het doorschuiven van investeringsprojecten naar 2025 voor een bedrag van € 2.461.220. Dit laatste leidt tot incidenteel lagere afschrijvingslasten in 2025. Een meer uitgebreide toelichting op hoofdlijnen is opgenomen in dit document met de volgende indeling: 1. Ontwikkeling exploitatieresultaat 2024, op hoofdlijnen 2. Structurele effecten van de 3e begrotingswijziging 2024 op 2025 t/m 2027 3. Voortgang investeringen 2024 Bijlage 1: Overzicht van lasten en baten, per programma en economische categorie Bijlage 2: Overzicht reserves 2024 t/m 2028
5
1. Ontwikkeling exploitatieresultaat 2024, op hoofdlijnen B2024: Begroting 2024 Rijlabels Lasten 110 Salarissen en sociale lasten (Lasten) 210 Belastingen (Lasten) 351 Ingeleend personeel (Lasten) 380 Overige goederen en diensten (Lasten) 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen (Lasten) 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden (Lasten) 510 Rente (Lasten) 720 Voorzieningen (Lasten) 730 Afschrijvingen (Lasten) Baten 352 Uitgeleend personeel (Baten) 380 Overige goederen en diensten (Baten) 431 Inkomensoverdrachten - Rijk (Baten) 432 Inkomensoverdrachten - gemeenten (Baten) 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden (Baten) 437 Inkomensoverdrachten - Europese Unie (Baten) 510 Rente (Baten) Mutatie reserves 710 Mutaties reserves (Baten) Eindtotaal
Kolomlabels Begroting 2024 43.704.110 25.726.282 158.600 340.600 12.702.244 886.580 486.738 328.300 3.074.766 -43.413.410 -18.700 -285.000 -8.788.089 -34.045.621 -276.000
-290.700 -290.700 0
BW2024-1 1.240.323 470.635
6.000
BW2024-2 1.115.414 854.232 20.800 264.050 -187.400 36.300 19.200 -65.580 74.250 99.562 -1.319.114 -40.700 -317.000 -332.992 -418.422 0
-730.557 -730.557 0
-210.000 203.700 203.700 0
141.000 822.917 116.573 -44.058
-266.744 -509.766 -47.000 -468.766
BW2024-3 -420.066 -511.550 -62.000 49.225 0 8.200 150.000 -53.941 -23.400 -12.200 81.200
-42.400 -50.000
-443.466
Eindtotaal 45.639.781 26.539.599 179.400 683.650 13.386.986 1.039.453 470.080 262.720 224.250 2.853.643 -45.265.690 -71.600 -567.800 -9.589.847 -34.464.043 -270.000 -42.400 -260.000 -817.557 -817.557 -443.466
Toelichting indien > € 25.000 of relevant, verschuivingen tussen programma’s worden niet toegelicht. Lasten
6
110 Salarissen en sociale lasten
€ 511.550 V
Vacatures (incidenteel) € 341.850 V Er is krapte op de arbeidsmarkt, waardoor de mobiliteit toeneemt. Er zijn in de loop van 2024 verschillende vacatures ontstaan waardoor er een incidenteel financieel voordeel ontstaat. Hier tegenover staat voor een deel een incidenteel nadeel bij ‘Ingeleend personeel’. Piketvergoedingen (incidenteel/structureel) € 101.700 V In de begroting 2024 na wijziging is rekening gehouden met een kostenpost van € 1.304.200. Deze raming wordt op basis van de verwachte realisatie naar beneden bijgesteld, onder andere omdat twee piketten (nog) niet zijn ingevuld. Piketvergoedingen (neutraal) € 88.800 V Het betreft een kostenneutrale overheveling van loonkosten naar piketvergoedingen externen (zie 380 Overige goederen en diensten), omdat de piketten van de sectie Bevolkingszorg worden ingevuld door gemeentelijke personeel en niet door eigen personeel. IKB, saldo aan- en verkoop verlofuren (incidenteel) € 69.200 V In de begroting 2024 is rekening gehouden met een voordelig saldo van € 40.000. In de 1e helft van 2024 bedroeg het saldo € 57.200. In deze 3e wijziging wordt de raming op basis van de realisatie verder verhoogd naar € 126.400.
Eindheffing WKR (incidenteel / structureel) € 60.000 N Met de werkkostenregeling (WKR) kan VRZ als werkgever zelf bepalen wat er belastingtechnisch onbelast aan de werknemers wordt vergoed, gegeven of beschikbaar wordt gesteld. Binnen de wetgeving zijn hier maxima aan gesteld. Wanneer dit maximum overschreden wordt betaald de werkgever 80% eindheffing over het meerdere. Op basis van de huidige realisatie vermeerderd met de nog te verwachten uitgaven ten laste van de vrije ruimte wordt verwacht dat in 2024 er een eindheffing zal plaatsvinden van € 110.000 waarvan € 50.000 al was begroot. Effecten HR21 (incidenteel / structureel) De effecten van HR21 bedragen € 30.000 in 2024 oplopend naar € 75.000 in 2027.
€ 30.000 N
351 Ingeleend personeel (incidenteel)
€ 62.000 N
Samenwerking GGD-RUD-VRZ (incidenteel) € 53.700 N Om de samenwerking verder vorm te geven wordt er een projectleider ingehuurd en wordt er aanvullend advies gevraagd over de huisvesting.
7
Overig Het betreft het saldo van meerdere kleinere voor- en nadelen.
€ 8.300 N
380 Overige goederen en diensten
€ 49.225 N
Repressief oefenprogramma brandweer (incidenteel) € 250.000 N De oefenkosten met betrekking tot de cyclus realistische trainingen voor manschappen, die is gestart na de zomer van 2023, zijn naar verwachting hoger. Het budget in 2024 is incidenteel verhoogd met € 110.000 vanwege een verschuiving van trainingen van 2023 naar 2024. Op basis van de lopende verplichtingen was in de 2e begrotingswijziging 2024 de verwachting dat er in 2024 € 75.000 minder zou worden uitgegeven ten opzichte van dit gewijzigde budget. In de 3e begrotingswijziging worden nu € 250.000 hogere kosten verwacht ten opzichte van dit gewijzigde budget. De verwachting was dat de cyclus in 2 jaar zou worden doorlopen. De huidige, lopende cyclus wordt echter in 1,5 jaar afgewerkt. In de toekomst zal een cyclus van 2 jaar worden gehanteerd. Vervanging navigatie (incidenteel) € 134.183 V Voor inbouw in de voertuigen door een externe partij was € 134.183 opgenomen. Op dit moment acht brandweer/OV realisatie in 2024 niet zeker. De kans bestaat dat de uitvoering over de jaargrens heen zal lopen. Naar verwachting wordt dit uiterlijk november duidelijk. Terugboeken dekking informatieveiligheid (structureel) € 99.600 N De kosten van informatieveiligheid ad € 99.600 oplopend naar € 105.000 worden niet meer ten laste gebracht van de extra BDUR-gelden.
De accountant heeft aangegeven niet akkoord te zijn met het op deze wijze verantwoorden aangezien de doelstellingen van de BDUR-middelen voor versterking van de crisisbeheersing niet de inzet van een CISO bevatten m.a.w. de extra middelen zijn hiervoor niet bedoeld. Piketvergoedingen externen (neutraal) € 88.800 N Het betreft een kostenneutrale overheveling van loonkosten (zie 110 Salarissen en sociale lasten) naar piketvergoedingen externen, omdat de piketten van de sectie Bevolkingszorg worden ingevuld door gemeentelijke personeel en niet door eigen personeel. Nulmeting onderhoud kazernes inclusief onderhoud beheersysteem (incidenteel) € 80.000 V Om een beter beeld te krijgen in de onderhoudsbehoefte van de kazernes laten we onderzoek uitvoeren om te komen tot een meerjarig onderhoudsplan. Om deze behoefte vast te leggen en verder te monitoren wordt er een beheerssysteem aangeschaft. Het uitvoeren van dit onderzoek en aanschaf van het systeem valt goedkoper uit. Dit levert een incidenteel voordeel op van € 80.000. 8
Vervanging software DIV (incidenteel) € 60.000 V De vervanging van Corsa is uitgesteld. Op dit moment wordt een verkenning gedaan naar de samenwerking op Bedrijfsvoering met de GGD. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek is de implementatie van het document management systeem (DMS) uitgesteld. Hiermee voorkomen we een desinvestering wanneer bij een eventuele samenwerking een harmonisatie van het applicatielandschap noodzakelijk wordt geacht. Repressieve opleidingen brandweer (incidenteel) € 50.000 V De repressieve opleidingskosten lijken zich in 2024 te stabiliseren op het niveau van de huidige begroting. In de 2e begrotingswijziging 2024 is een incidentele onderbesteding verwacht, omdat er minder externe bevelvoerdersopleidingen, chauffeursopleidingen en opleidingen voor maritieme veiligheid worden ingekocht. Aanvullend wordt in de 2e begrotingswijziging 2024 een incidentele onderbesteding verwacht van € 50.000, omdat een aantal manschapopleidingen pas in de 2e helft van 2024 zijn gestart en daarmee een deel van de kosten over de jaargrens heen loopt. Schoonmaakkosten kazernes en vloeren (incidenteel) € 50.000 V Dit jaar is gestart met het omlaag brengen van het aantal schoonmaakbeurten van de kazernes en vloeren in de zomerperiode doordat deze in de vakantieperiode minder intensief gebruikt worden. Dit levert een incidenteel voordeel op van € 50.000.
Piketvergoedingen externen (incidenteel/structureel) € 43.100 V De raming 2024 voor de piketvergoedingen van de sectie Bevolkingszorg wordt op basis van de verwachte realisatie naar beneden bijgesteld met € 43.100, omdat het piket BT/HTO (nog) niet is ingevuld en er over de periode 2022/2023 lagere declaraties van de gemeenten zijn ontvangen dan geraamd. Keuringen (incidenteel) € 30.000 N Tijdens de coronapandemie hebben diverse keuringen niet plaats kunnen vinden. Als gevolg hiervan was de verwachting dat de afname zou doorzetten na de pandemie en is het budget bijgesteld. Nu lijken de keuringen weer terug te gaan naar het niveau van voor de pandemie. Dit levert een nadeel op. Nucleaire veiligheid (incidenteel) € 28.500 V Op basis van de realisatie en de nog te verwachten kosten voor opleidingen en de Nationale Nucleaire Oefening (NNO) is er een voordeel in 2024 van € 28.500. Overig Het betreft het saldo van meerdere kleinere voor- en nadelen.
€ 26.608 N
9
720 Mutaties Voorzieningen
€ 150.000 N
Dotatie voorziening verlofsparen (incidenteel) Dit betreft de verwachte dotatie aan de voorziening verlofsparen.
€ 40.000 N
Dotatie voorziening RVU (incidenteel) Dit betreft de verwachte dotatie aan de voorziening RVU. De verwachting is dat 2 medewerkers gebruik gaan maken van deze regeling.
€ 110.000 N
730 Afschrijvingen
€ 53.941 V
Verkoop TS6 (incidenteel) € 53.941 V De verwachting was dat er in 2024 10 tankautospuiten zouden worden verkocht. In 2024 en 2025 zullen er 5 tankautospuiten worden verkocht, waardoor er minder restwaarden worden afgeschreven in 2024.
Baten 380 Overige goederen en diensten (incidenteel)
€ 81.200 N
Verkoop TS6 (incidenteel) € 75.000 N De verwachting was dat er in 2024 10 tankautospuiten zouden worden verkocht. In 2024 en 2025 zullen er 5 tankautospuiten worden verkocht, waardoor er minder opbrengsten worden verwacht. 437 Inkomensoverdrachten – Europese Unie (incidenteel)
€ 42.400 V
Project FIER (incidenteel) Veiligheidsregio Zeeland is partner binnen het Interreg Northsea project FIER: Flooding, Infrastructure, Evacuation and Resilience. De reden om hierin te participeren ligt in de noodzaak om ons als crisisorganisatie beter voor te bereiden op de gevolgen van overstromingen. Vanuit het Interreg Northsea krijgt VRZ 60% cofinanciering voor de projectkosten vanuit de Europese Unie. Het project loopt t/m begin 2027. Dit levert een incidenteel voordeel op in 2024 van € 42.400. 510 Rente (incidenteel) Het betreft de te ontvangen rente op de rekening schatkistbankieren (SKB).
€ 50.000 V
10
Structurele effecten van de 3e begrotingswijziging 2024 op 2025 t/m 2027 Programmabegroting 2025 De begroting 2025 is sluitend. De jaren 2026, 2027 en 2028 laten een tekort zien van respectievelijk € 47.127, € 78.166 en € 187.126. 2e Begrotingswijziging 2024 Vanaf 2026 ontstaan er naar verwachting aanvullende tekorten, oplopend tot € 448.829 vanaf 2027. Office 365 In de tekorten vanaf 2026 is eveneens begrepen het effect van de aanbesteding van de MicrosoftOffice365 (MO365) licenties in 2024 in verband met het aflopende contract. De prijzen voor deze licenties worden vastgesteld vanuit Microsoft aangezien dit de enige aanbieder is en zijn niet onderhevig aan enige onderhandelingsruimte. Uit de eerste uitkomsten van de opgegeven nieuwe prijzen blijkt dat de licentiekosten fors zullen gaan stijgen. Naast reguliere prijsstijgingen zorgt het AVG en BIO compliant maken van de vrijwilligerslicenties voor een hogere prijs per stuk doordat de zwaarte van de licenties moet worden aangepast. Bij gelijkblijvend beleid zal het structurele nadelig effect hierdoor oplopen tot € 250.000 in 2027. Intern wordt bezien of ombuiging van het beleid mogelijk is. CAO vanaf 1-8-2025 Een onzekere factor daarbij is de CAO die vanaf 1-8-2025 zal worden afgesloten. Er is in de cijfers rekening gehouden met 4,9% vanaf 1-8-2025, conform VZG-richtlijn 2025.
Bij het opstellen van de begroting 2026 zal de VZG-richtlijn 2026 van toepassing zijn. Die is nu nog niet bekend. Het risico wordt hierbij genoemd (bovenop de reeds verwachte tekorten in 2026 ) van een bezuiniging vanuit de VZG naar aanleiding van een afname van de uitkering van het Gemeentefonds (vanaf 2026, ravijnjaar). 3e Begrotingswijziging 2024: Nieuwe ontwikkelingen die het begrotingstekort beïnvloeden HR21 De effecten van HR21 bedragen € 30.000 in 2024 oplopend naar € 75.000 in 2027. Informatieveiligheid De kosten van informatieveiligheid ad € 105.000 worden niet meer ten laste gebracht van de extra BDUR-gelden. De accountant heeft aangegeven niet akkoord te zijn met het op deze wijze verantwoorden aangezien de doelstellingen van de BDUR-middelen voor versterking van de crisisbeheersing niet de inzet van een CISO bevatten m.a.w. de extra middelen zijn hiervoor niet bedoeld.
11
Cyclomedia Er is een pilot gedaan m.b.t. het gebruik van Cyclomedia in de organisatie. Cyclomedia wordt gebruikt door brandweer, risicobeheersing en crisisbeheersing. Uit een evaluatie blijkt dat de verschillende kolommen tevreden zijn over de meerwaarde van deze tool voor verschillende processen van de VR en dat zij deze in de toekomst willen blijven gebruiken. De structurele kosten bedragen € 31.200. Verkoop TS6 De verwachting was dat er in 2024 10 tankautospuiten zouden worden verkocht. In 2024 en 2025 zullen er 5 tankautospuiten worden verkocht, waardoor er in 2025 meer opbrengsten worden verwacht voor een bedrag van € 75.000. De af te boeken restwaarden van de 5 TS-en in 2025 bedraagt in totaal € 53.941. (incidenteel). Aanpassingen investeringsplan Aanpassingen in het investeringsplan leiden tot incidenteel lagere afschrijvingslasten in 2025 voor een bedrag van € 148.566 (incidenteel). Inbouw nieuwe navigatie brandweer / vervanging software DIV bedrijfsvoering Deze activiteit waren gepland in 2024, maar zullen naar verwachting plaatsvinden in 2025, samen voor een bedrag van € 194.183.
2025
2026
2027
2028
2029
2030
-
47.127
78.166
187.126
187.126
187.126
BW2024-2
18.069
182.679
448.829
446.829
444.829
351.829
BW2024-3
207.258
201.700
211.200
211.200
211.200
211.200
Totaal
225.327
431.506
738.195
845.155
843.155
750.155
Begroting 2025
Het tekort voor 2025 zal in de Bestuursrapportages 2025 op basis van de huidige inzichten, bij gelijkblijvende omstandigheden, naar verwachting kunnen worden gedekt. Hierbij zullen wel alle dan bekende ontwikkelingen worden meegenomen. In het traject ‘Koersdocument 2026’ en bij het opstellen van de Programmabegroting 2026 worden de mogelijkheden bezien of het tekort vanaf 2026 (al dan niet gedeeltelijk) kan worden opgelost.
12
2. Voortgang investeringen 2024 B2024: Begroting 2024 Rijlabels Investeringen INV 001 C2000 Portofoons, mobilofoons, luistersets INV 002 ICT INV 003 Bluskleding INV 004 Inventaris kazernes INV 006 TS6, natuurbrandbestrijding- en schuimblusvoertuigen INV 007 Logistiek voertuig INV 009 Warmtebeeldcamera's INV 010 Pagers INV 011 Explosie- en CO-meters INV 013 Paxtas/AED's INV 015 MDT's (Ipads op de voertuigen) INV 016 Ipads brandweer ROL INV 017 Midlife vervanging banden en straalpijpen INV 019 Handlampen oplaadbaar INV 020 Precom-schermen INV 021 Bijzonder materiaal HV's/specialismen INV 022 Duikmaterialen INV 024 Voertuigen gaspakkenteams INV 025 Voertuigen waterongevallenteams INV 027 Dienstbussen INV 028 Dienstauto's (groot) INV 029 Dienstauto's (klein) INV 031 Hoogwerker / Redvoertuig INV 032 Waterwagen INV 035 Verbouwing Segeerssingel 10 Middelburg INV 036 I&A Telefoons INV 039 Energiebesparende maatregelen INV 041 Ademluchtmaskers INV 042 Ademluchtcilinders INV 044 Werkplaatsinrichting MTL INV 048 Kettingzagen incl zaagkleding INV 055 Redvesten INV 058 Blushelmen INV 059 Blushandschoenen INV 060 Bluslaarzen INV 061 Nucleaire veiligheidsmiddelen en kleding INV 066 Schuimopvangbakken INV 069 Investeringsbijdragen nieuwe kazernes Eindtotaal
Kolomlabels Begroting 2024 9.384.174 60.000 210.000 36.000 198.000 3.300.000 0 366.000 0 0 0 46.728 26.136 30.000 33.750 30.000 48.000 0 0 0 462.000 44.400 103.200 2.100.000 1.950.000 0 30.000 0 0 0 0 0 162.000 27.000 25.200 95.760 0 0 0 9.384.174
BW2024-1 -3.827.671 0 0 14.000 110.000 -3.300.000 414.000 0 45.530 280.129 0 0 0 30.000 0 0 -15.000 51.750 287.500 575.000 -330.000 -44.400 -103.200 -2.100.000 -300.000 115.000 0 164.720 0 0 0 0 38.000 0 0 0 141.800 65.000 32.500 -3.827.671
BW2024-2 892.138 4.000 0 4.400 -186.000 600.000 20.000 -26.906 123.870 20.868 2.577 0 0 0 0 0 68.100 25.000 0 0 0 0 77.500 0 0 0 116.000 0 2.440 3.840 60.100 2.472 -26.123 0 0 0 0 0 0 892.138
BW2024-3 -2.468.256 10.000 43.000 17.000 -32.000 0 0 0 0 28.743 0 0 0 0 0 0 0 23.321 -287.500 -575.000 -132.000 0 0 0 -1.270.000 0 -20.000 -164.720 1.000 2.500 300 1.500 0 0 0 0 -115.000 600 0 -2.468.256
Eindtotaal 3.980.385 74.000 253.000 71.400 90.000 600.000 434.000 339.094 169.400 329.740 2.577 46.728 26.136 60.000 33.750 30.000 101.100 100.071 0 0 0 0 77.500 0 380.000 115.000 126.000 0 3.440 6.340 60.400 3.972 173.877 27.000 25.200 95.760 26.800 65.600 32.500 3.980.385
13
Toelichting (verschillen van meer dan € 10.000 worden toegelicht) INV 001 C2000 Mobilofoons, portofoons en luistersets Het betreft een bijstelling op basis van de realisatie t/m september.
€ 10.000 N
INV 002 ICT € 43.000 N Als gevolg van de extra ontvangen BDUR gelden voor de versterking crisisbeheersing wordt extra personeel aangetrokken. Hiervoor worden ook extra ICT middelen aangeschaft. Dit levert een nadeel op van € 23.000. Daarnaast ontstaat er een bijstelling als gevolg van de realisatie t/m september van € 20.000. INV 003 Bluskleding De hogere kosten hangen samen met de verstrekking van bluskleding aan nieuwe (brandweer)vrijwilligers.
€ 17.000 N
INV 004 Inventaris Kazernes € 32.000 V Als gevolg van vertraging in de nieuwbouw van diverse kazernes wordt de investering in het inventaris ook doorgeschoven. INV 011 Explosie- en CO-meters Het betreft een bijstelling op basis van de realisatie t/m september.
€ 28.743 N
INV 022 Duikmaterialen € 23.321 N Naast de begrote vervanging van communicatiesets en duikstoelen is het vanuit veiligheidsoverwegingen ook nodig de duikcomputers te vervangen. INV 024 Voertuigen gaspakkenteams Bestelling gaat in 2024 plaatsvinden. Verwachte levering is niet meer in 2024.
€ 287.500 V
INV 025 Voertuigen waterongevallenteams Bestelling gaat in 2024 plaatsvinden. Verwachte levering is niet meer in 2024.
€ 575.000 V
INV 027 Dienstbussen Bestelling gaat in 2024 plaatsvinden. Verwachte levering is niet meer in 2024.
€ 132.000 V
14
INV 032 Waterwagens € 1.270.000 V In de begroting is de levering van 5 waterwagens opgenomen. Door vertraging in de bouwtijd bij de leverancier is de verwachte levering van 4 waterwagens niet meer in 2024. INV 036 I&A Telefoons Het betreft een bijstelling op basis van de realisatie t/m september.
€ 20.000 V
INV 039 Energiebesparende maatregelen € 164.720 V Als gevolg van onvoldoende personele capaciteit is het niet mogelijk de opdracht uit te werken in 2024. Dit zal in 2025 plaatsvinden. INV 061 Nucleaire veiligheidsmiddelen en -kleding € 115.000 V Het betreft een bijstelling op basis van de realisatie t/m september. De veiligheidsmiddelen zijn geïnventariseerd en de technische levensduur is beoordeeld. De middelen voldoen grotendeels nog aan de vereisten.
15
Bijlage 1: Overzicht van lasten en baten, per programma en economische categorie B2024: Begroting 2024 Rijlabels 1. Programma Een toekomstbestendige brandweerzorg Lasten 110 Salarissen en sociale lasten (Lasten) 210 Belastingen (Lasten) 351 Ingeleend personeel (Lasten) 380 Overige goederen en diensten (Lasten) 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen (Lasten) 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden (Lasten) 510 Rente (Lasten) 720 Voorzieningen (Lasten) 730 Afschrijvingen (Lasten) Baten 352 Uitgeleend personeel (Baten) 380 Overige goederen en diensten (Baten) 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden (Baten) Mutatie reserves 710 Mutaties reserves (Baten) 2. Programma Een voorbereide crisisorganisatie Lasten 110 Salarissen en sociale lasten (Lasten) 351 Ingeleend personeel (Lasten) 380 Overige goederen en diensten (Lasten) 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen (Lasten) 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden (Lasten) 510 Rente (Lasten) 720 Voorzieningen (Lasten) 730 Afschrijvingen (Lasten) Baten 352 Uitgeleend personeel (Baten) 380 Overige goederen en diensten (Baten) 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden (Baten) 437 Inkomensoverdrachten - Europese Unie (Baten) Mutatie reserves 710 Mutaties reserves (Baten) 3.
Overhead /bedrijfsvoering Lasten 110 Salarissen en sociale lasten (Lasten) 210 Belastingen (Lasten) 351 Ingeleend personeel (Lasten) 380 Overige goederen en diensten (Lasten) 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen (Lasten) 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden (Lasten) 510 Rente (Lasten) 720 Voorzieningen (Lasten) 730 Afschrijvingen (Lasten) Baten 380 Overige goederen en diensten (Baten) 510 Rente (Baten) Mutatie reserves 710 Mutaties reserves (Baten) 4. Algemene dekkingsmiddelen Lasten 110 Salarissen en sociale lasten (Lasten) 380 Overige goederen en diensten (Lasten) Baten 431 Inkomensoverdrachten - Rijk (Baten) 432 Inkomensoverdrachten - gemeenten (Baten) Mutatie reserves 710 Mutaties reserves (Baten) 5. Onvoorzien Lasten 380 Overige goederen en diensten (Lasten) Eindtotaal
Kolomlabels Begroting 2024 27.299.020 28.150.720 16.070.850 147.600 302.800 7.721.374 614.100 245.238 289.400 0 2.759.358 -561.000 0 -285.000 -276.000 -290.700 -290.700 5.939.463 5.958.163 3.209.983 32.600 2.267.947 237.480 179.000 2.900 0 28.253 -18.700 -18.700 0 0 0 0 0 9.625.227 9.625.227 6.525.449 11.000 5.200 2.662.923 35.000 62.500 36.000 0 287.155 0 0 0 0 0 -42.913.710 -80.000 -80.000 0 -42.833.710 -8.788.089 -34.045.621 0 0 50.000 50.000 50.000 0
BW2024-1 512.058 1.148.615 29.884 0 130.000 1.241.072 116.573 -111.258 0 0 -257.656 -41.000 0 -47.000 6.000 -595.557 -595.557 -404.939 -404.939 367.000 0 -759.093 0 -1.800 0 0 -11.046 0 0 0 0 0 0 0 421.647 556.647 133.751 0 11.000 340.938 0 69.000 0 0 1.958 0 0 0 -135.000 -135.000 -528.766 -60.000 -60.000 0 -468.766 -468.766 0 0 0 0 0 0 0
BW2024-2 BW2024-3 690.523 -405.315 430.523 -473.115 457.981 -380.030 20.800 0 -87.000 -127.300 -65.300 58.956 26.200 0 -7.800 0 -58.270 0 44.350 29.200 99.562 -53.941 -8.700 67.800 -40.700 -12.200 -163.000 80.000 195.000 0 268.700 0 268.700 0 -81.699 -100.357 178.301 -59.157 234.101 -169.270 0 2.300 -65.900 44.113 10.100 0 0 8.200 0 0 0 55.500 0 0 -195.000 -41.200 0 0 0 1.200 -195.000 0 0 -42.400 -65.000 0 -65.000 0 52.590 -77.794 416.590 -27.794 22.150 -102.250 0 0 351.050 63.000 -6.200 -53.844 0 0 27.000 0 -7.310 0 29.900 65.300 0 0 -364.000 -50.000 -154.000 0 -210.000 -50.000 0 0 0 0 -611.414 140.000 140.000 140.000 140.000 140.000 0 0 -751.414 0 -332.992 0 -418.422 0 0 0 0 0 -50.000 0 -50.000 0 -50.000 0 0 -443.466
Eindtotaal 28.096.286 29.256.743 16.178.685 168.400 218.500 8.956.102 756.873 126.180 231.130 73.550 2.547.323 -542.900 -52.900 -415.000 -75.000 -617.557 -617.557 5.352.468 5.672.368 3.641.814 34.900 1.487.067 247.580 185.400 2.900 55.500 17.207 -254.900 -18.700 1.200 -195.000 -42.400 -65.000 -65.000 10.021.670 10.570.670 6.579.100 11.000 430.250 2.943.817 35.000 158.500 28.690 95.200 289.113 -414.000 -154.000 -260.000 -135.000 -135.000 -43.913.890 140.000 140.000 0 -44.053.890 -9.589.847 -34.464.043 0 0 0 0 0 -443.466
16
Bijlage 2: Overzicht reserves 2024 t/m 2028 Algemene reserve Begroting 2025-2028 B2024 na wijz Algemene reserve Saldo aan het begin van het jaar Onttrekkingen Programmamanagement brandweer 2030 Resultaat 2023 Saldo aan het eind van het jaar Totaal algemene reserve
BW2024-2
€ 899.719 € 675.894 € 200.000 € 475.894
€ -80.000 € -80.000
€ 223.825
B2024 na wijz
B2025
B2026
B2027
B2028
€ 595.894 € 120.000 € 475.894
€0
€0
€0
€0
€ 303.825
€ 303.825
€ 303.825
€ 303.825
€ 303.825
B2024 na wijz
B2025
Begroting 2025-2028 B2026 B2027
€ 319.373 € 14.800 € 116.573 € 135.000 € 53.000
€ 54.300 € 10.600 € 43.700
€ 6.400 € 6.400
€ 2.100 € 2.100
€0
€ 62.800
€ 8.500
€ 2.100
€0
€0
Bestemmingsreserves B2024 na wijz Reserve Meldkamer Saldo aan het begin van het jaar
BW2024-2
Onttrekkingen Frictiekosten: woon-werkvekeer BoZ Frictiekosten: meerjarige kwaliteitsslag OCB incl procesaansluitingen brw. Frictiekosten: Verbouwing GMZ Dekking structurele desintegratiekosten
€ 382.173 € 333.073 € 14.800 € 116.573 € 135.000 € 66.700
Saldo aan het eind van het jaar
€ 49.100
B2024 na wijz € 209.450 € 209.450 € 126.699 € 58.776 € 23.974
Saldo aan het eind van het jaar
€0
B2024 na wijz
Onttrekkingen Voltijdsofficiersopleidingen Extra kosten hoofdstructuur brandweer
Onttrekkingen Maritieme Veiligheid Algemeen Maritieme Veiligheid Vakbekwaamheid Saldo aan het eind van het jaar
€ 430.338 € 175.000 € 125.000 € 50.000
Onttrekkingen Reserve afschrijving brandweer Dekking afschrijvingen verbouwing kazerne Stromenweg Dekking afschrijvingen verbouwing kazerne Borssele
BW2024-2
€ -110.000 € -60.000 € -50.000
€ 255.338
B2024 na wijz Reserve dekking afschrijving Saldo aan het begin van het jaar
€0
B2024 na wijz
168.520 € 9.200
BW2024-2
€0
€ 5.600 € 3.600
Begroting 2025-2028 B2026 B2027
B2025
B2027
€ 209.450 € 126.699 € 58.776 € 23.974
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
B2024 na wijz
Begroting 2025-2028 B2026 B2027
B2025
€ 94.535 € 79.761 € 14.774
€0
€0
€0
€0
B2024 na wijz Reserve Maritieme Veiligheid Saldo aan het begin van het jaar
€0
BW2024-2
€ 94.535 € 94.535 € 79.761 € 14.774
Saldo aan het eind van het jaar
€ -13.700
BW2024-2
Reserve uitgestelde activiteiten Saldo aan het begin van het jaar Onttrekkingen PFAS Schuimblusproblematiek Dienstkleding Kwaliteitsslag riscobeheersing / Invoering omgevingswet
Reserve Impulsgelden operationele leiding brandweer Saldo aan het begin van het jaar
€ -13.700
B2028
B2027
€0
€0
€0
€0
€0
€0
B2025
Begroting 2025-2028 B2026 B2027
€ 65.000 € 65.000 €0
€ 175.000 € 125.000 € 50.000
€ 140.338 € 90.338 € 50.000
€0 €0
€0
€ 365.338
€ 190.338
€ 50.000
€ 50.000
€ 50.000
B2024 na wijz
B2025
B2024 na wijz
Begroting 2025-2028 B2026 B2027
B2027
€0
B2027
€ 9.200
€ 9.200
€ 9.200
€ 9.200
€ 9.200
€ 5.600 € 3.600
€ 5.600 € 3.600
€ 5.600 € 3.600
€ 5.600 € 3.600
€ 5.600 € 3.600
Saldo aan het eind van het jaar
159.320
159.320
150.120
140.920
131.720
122.520
Totaal bestemmingsreserves aan het begin van het jaar Totaal toevoegingen bestemmingsreserves Totaal onttrekkingen bestemmingsreserves Totaal bestemmingsreserves aan het eind van het jaar
€ 1.285.016 €0 € 821.258 € 463.758
€0 € -123.700
€ 1.285.016 €0 € 697.558 € 587.458
€ 463.758 €0 € 238.500 € 225.258
€ 225.258 €0 € 155.938 € 69.320
€ 69.320 €0 € 11.300 € 58.020
€ 58.020 €0 € 9.200 € 48.820
Totaal reserves aan het begin van het jaar Totaal toevoegingen reserves Totaal onttrekkingen reserves Totaal reserves aan het eind van het jaar
€ 2.184.734 €0 € 1.497.152 € 687.583
€0 € -203.700
€ 2.184.734 €0 € 1.293.452 € 891.283
€ 687.583 €0 € 238.500 € 449.083
€ 449.083 €0 € 155.938 € 293.145
€ 293.145 €0 € 11.300 € 281.845
€ 281.845 €0 € 9.200 € 272.645
17