CConstaterende datGilze en Rijen
Koppel je AI →
Document · PDF

5. Bijlage 01 Onderzoek parkeernorm

Gemeenteraad 26 januari 2026, gemeente Gilze en RijenBij agendapunt: Bopa Mary Zeldenrustlaan 18 Rijen (Praxis locatie)5.185 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

y

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen

Onderzoek naar passende parkeernormen en verkeersgeneratie Mary Zeldenrustlaan 18-20

Opdrachtgever

MIBA

Kenmerk

018234.2024xxxx.O1.01

Auteurs

Sören Bigalke en Yorick van Pelt

Status

Concept

Titel rapport

Datum publicatie

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen

18 februari 2025

© Copyright Goudappel BV 18-2-25

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

1

Inhoudsopgave 1. Inleiding

3

1.1

Aanleiding

3

1.2

Leeswijzer

4

2. Onderzoek passende parkeernormen

5

2.1

Onderzoeksverantwoording

5

2.1.1

Algemene trends en ontwikkelingen

5

2.1.2

Aanpak CBS-microdata

6

2.1.3

Bezoekersparkeren

7

2.1.4

Nieuwe CROW-parkeerkencijfers

7

2.2

Autobezit in Rijen

9

2.2.1

Het functieprogramma

9

2.2.2

Autobezit op locatie

10

2.2.3

Vergelijking

12

3. Benodigd parkeeraanbod

15

3.1

Benodigd parkeeraanbod cf. gemeentelijke parkeernormen

15

3.2

Benodigd parkeeraanbod cf. autobezit en gemeentelijk beleid

16

4. Parkeeronderzoek in de omgeving

17

4.1.1

Uitgangspunten

17

4.1.2

Resultaten parkeerdrukmeting

18

5. Parkeerbalans

19

5.1

Parkeerbalans cf. gemeentelijke parkeernormen

19

5.2

Parkeerbalans cf. autobezit

20

6. Conclusie parkeren

21

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

2

1. Inleiding 1.1

Aanleiding

MIBA is voornemens de huidige Praxis locatie aan de Mary Zeldenrustlaan 18-20 (zie Figuur

1.1) te Rijen te herontwikkelen. De beoogde ontwikkeling omvat de realisatie van in totaal

148 woningen. In de gemeentelijke parkeernormen wordt onderscheid gemaakt in woningen

kleiner dan 90 m2 en groter dan 90 m2 bvo bij het toekennen van de parkeernormen 1. MIBA verwacht dat deze parkeernormen geen recht doen aan het daadwerkelijke autobezit wat

verwacht mag worden bij de beoogde ontwikkeling. Daarom vraagt MIBA Goudappel B.V. te onderzoeken wat een passend parkeeraanbod is voor de beoogde ontwikkeling.

Figuur 1.1 Ligging ontwikkellocatie

1

Nota Parkeernormen Gilze en Rijen 2017

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

3

1.2

Leeswijzer

In hoofdstuk 2 wordt de achtergrond van analyse toegelicht: welke bronnen zijn gebruikt en hoe deze worden vertaald naar passende parkeernormen. Vervolgens wordt voor de

gemeente Gilze- en Rijen toegelicht hoe het bestaande parkeerbeleid werkt en in hoeverre de vigerende parkeernormen aansluiten bij het autobezit.

In hoofdstuk 3 is het benodigd parkeeraanbod inzichtelijk gemaakt conform gemeentelijk beleid en conform de parkeernormen op basis van autobezit.

Hoofdstuk 4 omschrijft de resultaten van een parkeerdrukmeting in de nabije omgeving van de ontwikkellocatie en de restcapaciteit op de verschillende momenten in de week.

In hoofdstuk 5 is de parkeerbalans gegeven conform gemeentelijk beleid en conform de parkeernormen op basis van autobezit.

In hoofdstuk 6 zijn de belangrijkste conclusies van het onderzoek op een rij gezet.

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

4

2. Onderzoek passende parkeernormen 2.1 2.1.1

Onderzoeksverantwoording Algemene trends en ontwikkelingen

Het autobezit in Nederland groeit nog altijd gestaag door (zie ook Figuur 2.1). Enkel bij

jongeren is een afname te zien, wat vooral verklaard wordt doordat jongeren de aankoop

van een eerste auto uitstellen. De sterkste groei onder de bevolking is in de leeftijdsgroep van 80 jaar en ouder, wat verklaard wordt doordat mensen langer zelfstandig en mobiel blijven, en daardoor langer een auto bezitten.

Figuur 2.1 Trend in autobezit. Bron: Kennisinstituut voor mobiliteitsbeleid De hoogte van het autobezit verschilt flink, afhankelijk van meerdere factoren die van

invloed zijn op het autobezit. Zo wordt autobezit o.a. verklaard door de samenstelling en

grootte van het huishouden en het besteedbaar inkomen van het huishouden. Voor stellen is het autobezit goedkoper dan het openbaar vervoer, in tegenstelling tot single huishoudens. Voor gezinnen met thuiswonende kinderen is de noodzaak tot autobezit vaak groter.

Daarnaast hebben locatiekenmerken een belangrijke verklarende kracht voor verschillen in autobezit. Zo is het autobezit in de hoog stedelijke leefomgeving lager dan in de laag stedelijke leefomgeving. Dit wordt verklaard o.a. door het aanbod aan alternatieve vervoersmogelijkheden en nabijheid van voorzieningen binnen de hoog stedelijke

leefomgeving. Zo zijn voorzieningen vaker op loop- of fietsafstand, en concurreert het openbaar vervoer beter met de auto.

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

5

2.1.2

Aanpak CBS-microdata

Goudappel heeft in vakliteratuur al een aantal publicaties geschreven over te hoge

parkeernormen voor sociale woningbouw. In het kort komt de boodschap erop neer dat bij kleine woningen en sociale woningbouw vaak te veel parkeerplaatsen gerealiseerd worden. Dit leidt tot onnodig hoge kosten die businesscases van ontwikkelingen onder druk zetten

en tot onnodig ruimtegebruik voor parkeervoorzieningen. In de basis dient men te voldoen aan de parkeernorm die de gemeente opstelt voor woningen. Veel gemeenten hebben echter parkeernormen die niet up-to-date zijn (lees: niet goed aansluiten bij het

daadwerkelijke autobezit) of die niet goed aansluiten bij het type woning dat gerealiseerd wordt. Denk bijvoorbeeld aan één parkeernorm voor alle appartementen terwijl er in de

praktijk een groot verschil zit in autobezit van bewoners bij sociale huurappartementen en autobezit van bewoners bij (dure) koopappartementen.

Goudappel heeft de laatste jaren veel onderzoek gedaan naar gemeentelijke parkeernormen in Nederland in relatie tot het daadwerkelijke autobezit. Hierbij is gebruik gemaakt van een dataset die tot stand is gekomen door het combineren van gegevens uit

analysebestanden/bronnen over bijvoorbeeld type woningen en de ligging van woningen in stedelijk gebied met output van onderzoek op microdata van het Centraal Bureau voor de

Statistiek (CBS) over (lease)autobezit, woningvoorraad, type woningen, eigendomssituatie en inkomen. Hiermee kan voor heel Nederland op gemeente-, wijk- en buurtniveau het

autobezit gericht geanalyseerd worden wat het autobezit is. Zo wordt specifiek rekening

gehouden met de karakteristieken en het autobezit. Bij het autobezit kan onderscheid

gemaakt worden naar autobezit per categorie zoals: • • • •

eigendomssituatie (koop, particuliere huur en sociale huur);

woningtype (vrijstaand huis, twee-onder-een-kap, rijwoning en appartement);

leeftijd (0-30 jaar, 30-65 jaar en 65+ jaar);

oppervlakte (tot 50 m² gbo, 50-75 m² gbo, 75-100 m² gbo, 100-125 m² gbo, >125 m² gbo).

Op deze categorieën kan ook een ‘crossfilter’ worden toegepast om zo inzichtelijk te maken

wat het autobezit is onder bijvoorbeeld 65-plussers in sociale huurappartementen in buurt X in gemeente Y (bij voldoende waarnemingen). De microdata zorgt zodoende voor een

cijfermatige onderbouwing om in discussie te gaan met gemeenten over het aanpassen van de parkeernormen.

Belangrijk om op te merken is dat door het hanteren van het daadwerkelijke autobezit als

uitgangspunt voor parkeernormen, er sprake is van volledig vraagvolgend beleid. Het is nog mogelijk om vanuit bepaalde beleidsdoelstellingen eventueel lagere parkeernormen toe te

passen (zoals in een centrum met gereguleerd parkeren) dan het daadwerkelijke autobezit. Het toepassen van hogere parkeernormen dan het autobezit verminderd daarentegen zoekverkeer en verminderd de noodzaak tot parkeerregulering.

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

6

Achtergronden dataset en bewerkingen De CBS-microdata over het autobezit heeft betrekking op het jaar 2022. Deze CBS-microdata

is exclusief het bezoekersaandeel van woningen en exclusief een aandeel grijze/buitenlandse

kentekens. Onder grijze kentekens vallen voornamelijk bedrijfsauto’s en -busjes die mee naar huis worden genomen. Denk hierbij aan bijvoorbeeld busjes van een schilder die de

bedrijfsbus na het werk mee naar huis neemt en voor de deur in woonwijken parkeert. Het aandeel grijze/buitenlandse kentekens verschilt per buurt. Hiervoor wordt de data opgehoogd met een percentage.

Ook voor de trend in autobezit wordt de data opgehoogd met een percentage.

Parkeernormen worden vaak voor langere tijd vastgesteld. Daarom wordt de trend van 2019

tot 2023 in autobezit over de afgelopen jaren voor de gemeente Gilze- en Rijen, vertaald

naar een ophoging van het autobezit.

De gebruikte indeling in gemeenten, wijken en buurten is conform de CBS-indeling van

2022. De stedelijkheidsgraad (omgevingsadressendichtheid) van gemeenten, wijken en buurten komt uit ‘Kerncijfers wijken en buurten 2022’ van het CBS. De in de analyse

gebruikte gegevens betreffende woningvoorraad, eigendomssituatie en RDW-gegevens

hebben betrekking op het jaar 2022. Het ‘bezit’/gebruik van een leaseauto heeft betrekking op het jaar 2020 en is inbegrepen in de data.

Voor de duidelijkheid wordt vermeld dat de oorspronkelijk gebruikte CBS-microdata altijd

binnen de volledig afgesloten netwerkomgeving van het CBS blijft, en alleen resultaten van bewerkingen/statistische gegevens die niet naar personen te herleiden is (kunnen) worden

geëxporteerd. Om in deze gegevens de laatste mogelijke vorm van onthullingsgevaar naar huishoudens te voorkomen, zijn door het CBS alle gegevens die betrekking hebben op

minder dan tien huishoudens verwijderd. Ook zijn de aantallen huishoudens afgerond op vijftallen. Het gemiddelde aantal auto’s per huishouden is afgerond op 2 decimalen. 2.1.3

Bezoekersparkeren

Al geruime tijd is binnen de verkeerskundige vakwereld de ervaring dat het ooit ‘arbitrair’ vastgelegde parkeerkencijfer voor bezoekersparkeren bij woningen (vaak 0,3

parkeerplaatsen per woning) te hoog is. Daar waar voor het bewonersparkeren in

woonwijken onderscheid wordt gemaakt voor locatie-specifieke kenmerken bij het bepalen van het aantal parkeerplekken (zoals ligging ten opzichte van het centrum en/of openbaar vervoer), is dit voor bezoekersparkeren bij de functie wonen nog niet het geval.

Door digitalisering is steeds meer data beschikbaar gekomen over het parkeergedrag van

bezoekers aan woningen. Hieruit blijkt dat de bezoekersnorm van 0,3 parkeerplaatsen per woning vaak te hoog is.

Als gevolg van de nieuwe inzichten heeft CROW in haar nieuwste parkeerkencijfers de

bezoekersnormen aangepast en verlaagd. Dit is verder toegelicht in de volgende paragraaf. 2.1.4

Nieuwe CROW-parkeerkencijfers

In juni 2024 heeft CROW nieuwe parkeerkencijfers vastgesteld in publicatie 744: ‘Basis voor

parkeernormering’. Hierin zijn ook op basis van CBS-microdata parkeerkencijfers opgesteld.

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

7

De nieuwe parkeerkencijfers maken ook meer onderscheid in woningtypen, waarbij sociale huurwoningen altijd een aparte categorie zijn. Bij de sociale huurappartementen en

koopappartementen wordt bovendien ook onderscheid gemaakt in oppervlaktecategorieën. De nieuwe parkeerkencijfers voor sociale huurappartementen en koopappartementen zijn weergegeven in Tabel 2.2 met onderaan de bezoekersnorm woningtype

schil centrum

Koop, appartement, 75-100 m2 bvo

0,8 - 1,6

Koop, appartement, < 75 m bvo

0,7 - 1,5

2

Huur, appartement, sociale huur, 75-100 m2 bvo

0,3 - 1,1

Huur, appartement, sociale huur, < 75 m2 bvo

0,2 - 1

Bezoekersnorm (optellen bij bewonersnorm)

0,1

Tabel 2.1: Nieuwste CROW parkeerkencijfers sociale huur- en koopappartementen in ‘matig stedelijke’ gemeenten Doorgaans baseren veel gemeenten, zoals ook de gemeente Gilze- en Rijen, hun

parkeernormen op basis van de CROW-parkeerkencijfers. Toch zijn de kencijfers niet bedoeld als parkeernorm, het is bedoeld als vertrekpunt waarbij op basis van lokaal onderzoek (bijvoorbeeld naar het autobezit) gekomen kan worden tot passende

parkeernormen. Daarom wordt in de volgende paragraaf ingegaan op het autobezit, specifiek in de gemeente Gilze- en Rijen.

Voor de bezoekersnormen wordt bij de passende parkeernormen aangesloten bij de nieuwste parkeerkencijfers zoals weergegeven in tabel 2.1.

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

8

2.2 2.2.1

Autobezit in Rijen Het functieprogramma

Tabel 2.2 geeft het functieprogramma voor de beoogde ontwikkeling verdeeld naar de

woningcategorieën uit de CBS-microdata weer. De gemeente Gilze & Rijen geeft aan voor

woningen tussen de 80 en 100 m² gemeentelijke parkeernomen passend te vinden. Voor de overige woning categorieën geeft de gemeente aan maatwerkparkeernormen op basis van autobezit toe te staan. Het functieprogramma bestaat uit sociale huurappartementen en koopappartementen in het middensegment en één duur koopappartement. De

woningcategorieën zijn toegekend op basis van de eigendomsvorm, woningtype en oppervlakte categorie in GBO/ BVO achter de deur 2. Aantal

Eigendomsvorm

m² GBO

Functie

1

Sociaal

46,6

meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2

9

Sociaal

48,8

meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2

2

Sociaal

57,7

meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

3

Sociaal

58,8

meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

1

Sociaal

61,9

meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

1

Sociaal

63,4

meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

24

Sociaal

67,6

meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

3

Sociaal

69,1

meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

3

Sociaal

87,3

Sociaal Oppervlakte < 90 m2

9

Koop

43,9

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2

3

Koop

44

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2

1

Koop

45,8

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2

6

Koop

47,8

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2

3

Koop

48,4

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2

8

Koop

49,3

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2

3

Koop

50,1

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

2

Koop

58,8

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

20

Koop

67,5

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

20

Koop

67,7

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

1

Koop

70

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

1

Koop

70,7

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

1

Koop

73,6

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

3

Koop

73,8

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

3

Koop

74,1

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

8

Koop

75,9

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 75 m2 tot 99 m2

8

Koop

76,2

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 75 m2 tot 99 m2

1

Koop

80,6

Koop Oppervlakte < 90 m2

Tabel 2.2 Functieprogramma beoogde ontwikkeling

2

BVO achter de deur is exclusief galerijen en lift ect. waardoor BVO en GBO bij benadering gelijk zijn.

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

9

2.2.2

Autobezit op locatie

Voor de woningcategorieën uit Tabel 2.2 is per categorie onderzocht wat het gemiddeld

aantal auto’s is. In eerste instantie is onderzocht of de buurt Paarse Strook - waarbinnen de beoogde ontwikkeling valt – beschikt over voldoende aantal per woningcategorie om het gemiddeld autobezit te berekenen. Hierbij wordt een minimum van 30 woningen per

categorie gehanteerd. Dit is niet het geval. Daarom is een selectie van omliggende buurten binnen de gemeente Gilze- en Rijen gekozen o.b.v. een soortgelijk bereikbaarheidsprofiel.

Hierbij is gekeken naar acceptabele loopafstanden cf. CROW tot het openbaar vervoer en de

ligging t.o.v. het centrum. Deze loopafstanden worden per modaliteit van het openbaar vervoer weergegeven in Tabel 2.3. Type openbaar vervoer

Aantal meter loopafstand

Treinstation / intercitystation

1000

Regionale bus

450

Buurtbus

350

Tabel 2.3: Acceptabele loopafstanden tot het openbaar vervoer Figuur 2.2 geeft polygonen van loopafstanden rondom de drie typen haltes van het

openbaar vervoer binnen de gemeente Gilze- en Rijen weer, zoals aangegeven in Tabel 2.3. De beoogde ontwikkellocatie is goed bereikbaar met zowel de bus als de trein en ligt dichtbij het centrum van Rijen (oranje markering).

Figuur 2.2 Acceptabele loopafstanden per modaliteit van het openbaar vervoer Om buurten te selecteren met een vergelijkbaar bereikbaarheidsprofiel is een selectie van buurten gekozen die zowel nabij het centrum van Rijen liggen, deels of geheel op

acceptabele loopafstand van het treinstation en op acceptabele loopafstand van bushaltes.

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

10

Niet alle buurten die aan dit bereikbaarheidsprofiel voldoen beschikken over de

woningtypen uit het functieprogramma. De buurten die zowel over de geschikte data beschikken als overeenkomen met het beschreven bereikbaarheidsprofiel worden

weergegeven in Figuur 2.3. Het betreft de buurten Schildersbuurt, Centrum West Rijen,

Centrum Oost Rijen, Vliegende Vennen en Rijen Zuid. De buurten zijn gemarkeerd met het zwarte ruitpatroon.

Figuur 2.3 Selectie van buurten met vergelijkbaar bereikbaarheidsprofiel Het gemiddeld autobezit per woningcategorie voor de selectie van buurten is weergegeven

in Tabel 2.4. De data is opgehoogd met 0,11 3 per woningcategorie voor grijze kentekens en

3% voor de stijgende trend in het autobezit. Voor de koopappartementen kleiner dan 75 m²

is onvoldoende data beschikbaar. Ook als alle buurten uit figuur 3.1 die binnen de gemeente Gilze- en Rijen binnen acceptabele loopafstand van het openbaar vervoer mee worden

genomen in de data, komen we niet aan de 30 woningen per woningcategorie. Functie

meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2

Autobezit

meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2 meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 75 m2 tot 99 m2

geen

0,7 0,8

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2

geen

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 75 m2 tot 99 m2

1,1

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

geen

Tabel 2.4: Autobezit vergelijkbare buurten

3

Het autobezit uit de data is exclusief 8% grijze kentekens. De ophoging van 0,11 is berekend door het

gemiddeld autobezit in Rijen uit 2023 (1,27) te berekenen inclusief de 8% grijzen kentekens. Inclusief

grijzen kentekens is het gemiddeld autobezit in Rijen dan 1,38. 1,38 – 1,27 is 0,11.

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

11

De ontbrekende data voor koopappartementen kleiner dan 75 m2 is opgevuld met de data voor koopappartementen in het oppervlak van 75 m2 tot 99 m2. De ontbrekende data voor sociale huurappartementen kleiner dan 50 m2 is aangevuld met de data van sociale huurappartementen in het oppervlak van 50 m2 tot 75 m2. Daarmee is waarschijnlijk sprake van overschatting van het benodigd parkeeraanbod, maar een lager autobezit kan niet worden aangetoond. De aangevulde data is weergegeven in Tabel 2.5. Functie

Autobezit

meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2

0,7

meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

0,7

meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 75 m2 tot 99 m2

0,8

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2

1,1

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

1,1

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 75 m2 tot 99 m2

1,1

Tabel 2.5: Autobezit vergelijkebare buurten aangevuld 2.2.3

Vergelijking

CROW bandbreedtes In Tabel 2.1 zijn de recent gepubliceerde CROW bandbreedte voor autobezit weergegeven

per woningcategorie uit het functieprogramma. De parkeernormen per woningcategorie uit Tabel 2.5 vallen binnen de bandbreedtes voor de desbetreffende woningcategorieën cf. de CROW richtlijnen.

Gemeentelijke parkeernormen In het gemeentelijk beleid wordt onderscheid gemaakt in woningen kleiner en groter dan 90 m² bvo. Tabel 2.6 geeft voor de woningcategorieën cf. het gemeentelijk beleid de

parkeernormen en cf. de CBS-microdata het autobezit weer. Voor alle woningcategorieën geldt dat het autobezit en de daarbij horende maatwerk parkeernorm lager is dan de

gemeentelijk parkeernorm. Voor de sociale huurwoningen is het verschil ongeveer de helft van de gemeentelijk parkeernorm voor deze woningcategorie. Woningcategorie cf. gemeentelijk beleid

Bewoners

Oppervlakte < 90 m2

1,5

Oppervlakte < 90 m2

1,5

Oppervlakte < 90 m2 Oppervlakte < 90 m2 Oppervlakte < 90 m2 Oppervlakte < 90 m2

1,5 1,5 1,5 1,5

Woningcategorie cf. CBS-microdata meergezins, sociale huurwoning,

Autobezit

Bewoners

Verschil

oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2

0,7

-0,8

oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

0,7

-0,8

oppervlak vbo van 75 m2 tot 99 m2

0,8

-0,7

vbo van 25 m2 tot 49 m2

1,1

-0,4

vbo van 50 m2 tot 74 m2

1,1

-0,4

vbo van 75 m2 tot 99 m2

1,1

-0,4

meergezins, sociale huurwoning, meergezins, sociale huurwoning,

meergezins, koopwoning, oppervlak meergezins, koopwoning, oppervlak

meergezins, koopwoning, oppervlak

Tabel 2.6: Verschil gemeentelijk beleid en maatwerkparkeernormen

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

12

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

13

Toegepaste parkeernormen Tabel 2.7 geeft de toegepaste parkeernormen weer voor de maatwerk parkeeroplossing.

Hierbij zijn voor woningen tussen de 80 en 90 m² gemeentelijke parkeernormen toegepast.

Voor de overige woningoppervlakten zijn normen gebaseerd op het autobezit. Aantal

functie meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2 meergezins, sociale huurwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2 Sociaal Oppervlakte < 90 m² bvo meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2 meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2 meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 75 m2 tot 99 m2* Koop Oppervlakte < 90 m² bvo

woningen 10

Parkeernorm 0,7

34

0,7

3

1,5

30 54 16 1

1,1 1,1 1,1 1,5

Tabel 2.7 Toegepaste parkeernormen voor maatwerkoplossing *hierbij gaat het feitelijk dus alleen om woningen met maximaal 76 m2 oppervlakte (zie tabel 2.1)

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

14

3. Benodigd parkeeraanbod 3.1

Benodigd parkeeraanbod cf. gemeentelijke

parkeernormen

De bewoners en bezoeker van woningen parkeren op hetzelfde parkeerterrein. Daarom is cf. het gemeentelijk beleid mogelijk aanwezigheidspercentages toe te passen op de parkeernormen. De aanwezigheidspercentages worden weergeven in Tabel 3.1 functie Bewoners won. Bezoekers won.

Werkdag ochtend

Werkdag middag

Werkdag avond

Koop avond

Werkdag nacht

Zaterdag middag

Zaterdag avond

Zondag middag

50%

50%

90%

80%

100%

60%

80%

70%

10%

20%

80%

70%

0%

60%

100%

70%

Tabel 3.1: Aanwezigheidspercentages cf. gemeentelijk beleid Tabel 3.2 geeft het benodigd parkeeraanbod cf. gemeentelijk beleid voor bewoners en bezoekers weer. In de meest linker kolom wordt de normatieve parkeerbehoefte

weergegeven. In de kolommen rechts daarop volgend de parkeerbehoefte per weekmoment met aanwezigheidspercentages. Normatief zijn er 263 parkeerplekken nodig. Met

dubbelgebruik zijn er 233 parkeerplekken nodig. Norm

Werkdag

Werkdag

Werkdag

Oppervlakte < 90 m2

222,00

111,00

111,00

199,80

Bezoek

44,40

4,44

266,40

115,44

Functie

Vaste gebruikers + bezoekers

atief

ochtend

middag

Koop

Werkdag

Zaterdag

Zaterdag

Zondag

133,20

177,60

155,40

avond

avond

177,60

222,00

nacht

middag

avond

middag

8,88

35,52

31,08

0,00

26,64

44,40

31,08

119,88

235,32

208,68

222,00

159,84

222,00

186,48

Tabel 3.2: benodigd parkeeraanbod cf. gemeentelijk beleid

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

15

3.2

beleid

Benodigd parkeeraanbod cf. autobezit en gemeentelijk

Tabel 3.3 geeft het benodigd parkeeraanbod gebaseerd op de maatwerk pareernormen

weer. Voor woningen tussen de 80 en 100 m² worden gemeentelijke normen toegepast.

Normatief zijn er 157 parkeerplekken nodig. Met dubbelgebruik zijn er 143 parkeerplekken nodig.

Werkdag

Werkdag

Werkdag

avond

avond

Koop

Werkdag

Zaterdag

Zaterdag

Zondag

7,00

3,50

3,50

6,30

5,60

7,00

4,20

5,60

4,90

23,80

11,90

11,90

21,42

19,04

23,80

14,28

19,04

16,66

4,50

2,25

2,25

4,05

3,60

4,50

2,70

3,60

3,15

33,00

16,50

16,50

29,70

26,40

33,00

19,80

26,40

23,10

59,40

29,70

29,70

53,46

47,52

59,40

35,64

47,52

41,58

17,60

8,80

8,80

15,84

14,08

17,60

10,56

14,08

12,32

1,50

0,75

0,75 2,94

11,76

10,29

1,20

1,50

0,90 8,82

14,70

10,29

161,50

74,87

76,34

143,88

127,73

146,80

96,90

132,14

113,05

Normatief meergezins, sociale huurwoning,

oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2 meergezins, sociale huurwoning,

oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2 Sociaal Oppervlakte < 90 m² bvo meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 25 m2 tot 49 m2

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 50 m2 tot 74 m2

meergezins, koopwoning, oppervlak vbo van 75 m2 tot 99 m2*

Koop Oppervlakte < 90 m² bvo Bezoekers

Vaste gebruikers + bezoekers

14,70

ochtend

1,47

middag

1,35

nacht

0,00

middag

avond

1,20

middag

1,05

Tabel 3.3: Benodigd parkeeraanbod cf. maatwerkparkeernormen *hierbij gaat het feitelijk dus alleen om woningen met maximaal 76 m2 oppervlakte (zie tabel 2.1)

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

16

4. Parkeeronderzoek in de omgeving 4.1.1

Uitgangspunten

Om de huidige parkeersituatie in de nabije omgeving in kaart te brengen, heeft Goudappel

in opdracht van MIBA door NDC Nederland een parkeeronderzoek op straat uitgevoerd. Het parkeeronderzoek bestaat uit parkeerdrukmetingen. Met het uitvoeren van een

parkeerdrukmeting in de omgeving wordt inzicht verkregen in de huidige openbare

parkeerbezetting ten opzichte van het aantal beschikbare openbare parkeerplaatsen. Het

gemeentelijk beleid stelt eisen aan de telmomenten. Deze telmomenten en de uitgevoerde telmomenten die in overeenstemming van de gemeente zijn uitgevoerd, worden weergegeven in Tabel 4.1:. Moment

Tijdstip

Uitgevoerd op

23.00-01.00 uur

Donderdag 5 september om 23.00 uur;

Doordeweekse ochtend

10.00-12.00 uur

Donderdag 5 september om 11.00 uur;

Doordeweekse middag

13.00-15.00 uur

Donderdag 5 september om 14.00 uur;

Koopavond

18.00-20.00 uur

Vrijdag 6 september om 19.00 uur;

Zaterdagmiddag

13.00-15.00 uur

Zaterdag 7 september om 14.00 uur.

Doordeweekse avond/nacht

Tabel 4.1: Tijdstip van parkeerdrukmeting In Figuur 4.1 is het onderzoeksgebied weergegeven. Bij het bepalen van onderzoeksgebied is rekening gehouden met een acceptabele loopafstand van circa 150 meter.

Figuur 4.1: Onderzoeksgebied

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

17

4.1.2

Resultaten parkeerdrukmeting

De telmomenten zijn overeenkomend met de weekmomenten uit de

aanwezigheidspercentages uit het gemeentelijk beleid. Tabel 4.2 geeft per rij deze

weekmomenten weer met de overeenkomende telmomenten en de daarbij getelde restcapaciteit.

Weekmoment Werkdagnacht Werkdagochtend Doordeweekse middag

Koopavond Zaterdagmiddag

Uitgevoerd op

Parkeercapaciteit

Donderdag 5 september om 23.00 uur;

Donderdag 5 september om 11.00 uur;

Donderdag 5 september om 14.00 uur;

Vrijdag 6 september om 19.00 uur;

Zaterdag 7 september om 14.00 uur.

Parkeer-

bezetting

Rest-

capaciteit

144

50

94

144

39

105

144

46

98

144

54

90

144

48

96

Tabel 4.2: Restcapaciteit omgeving per weekmoment

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

18

5. Parkeerbalans 5.1

Parkeerbalans cf. gemeentelijke parkeernormen

MIBA is voornemens 164 parkeerplaatsen te realiseren in een half verdiepte parkeergarage. Om een worstcase scenario inzichtelijk te maken, is een parkeerbalans opgesteld met

conform de gemeentelijke parkeernormen. Met het benodigd parkeeraanbod conform gemeentelijk beleid ontstaat een tekort van 72 parkeerplaatsen. Tabel 5.1 laat de

parkeerbehoefte op basis van het autobezit voor de weekmomenten afgezet tegen de capaciteit van de garage zien.

normatief Parkeervraag

266,40

Capaciteit garage Parkeerbalans garage (aanbod - vraag)

164

-102,40

Werkdag

Werkdag

Werkdag

115,44

119,88

235,32

ochtend 164

48,56

middag 164

44,12

Koop

Werkdag

Zaterdag

Zaterdag

Zondag

208,68

222,00

159,84

222,00

186,48

-44,68

-58,00

avond

avond

164

164

-71,32

nacht

middag

164

164

avond 164

middag 164

4,16

-58,00

-22,48

Tabel 5.1: Parkeerbalans cf. gemeentelijke parkeernormen Tabel 5.2 weergeeft de parkeerbalans cf. gemeentelijk beleid inclusief restcapaciteit in de

omgeving. Op alle weekmomenten waarop geteld is voldoende restcapaciteit in de

omgeving om de beoogde ontwikkeling te voorzien in voldoende parkeercapaciteit cf. gemeentelijke parkeernormen.

Parkeerbalans garage (restcapaciteit)

Restcapaciteit omgeving parkeerbalans (aanbod vraag)

Werkdag

Werkdag

Werkdag

avond

avond

Koop

Werkdag

Zaterdag

Zaterdag

Zondag

48,56

44,12

-71,32

-44,68

-58,00

4,16

-58,00

-22,48

105

98

-

90

94

96

-

-

153,56

142,12

-

45,32

36,00

100,16

-

-

ochtend

middag

nacht

middag

avond

middag

Tabel 5.2: Parkeerbalans cf. gemeentelijke parkeernormen incl. restcapaciteit omgeving Op de werkdagavond, zaterdagavond en zondagmiddag is niet geteld. Op deze momenten is wel een tekort aan parkeercapaciteit in de parkeergarage cf. de gemeentelijke

parkeernormen. Op de koopavond is de restcapaciteit in de omgeving het laagst. Het is aannemelijk dat voor het type gebied de gemiddelde restcapaciteit op de niet getelde

momenten niet hoger zal zijn dan op de koopavond. Als met deze restcapaciteit wordt

gerekend op de werkdagavond, zaterdagavond en zondagmiddag, is op alle weekmomenten voldoende restcapaciteit in de omgeving.

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

19

5.2

Parkeerbalans cf. autobezit

Tabel 5.3 weergeeft de parkeerbalans voor de garage cf. autobezit. Op elk moment van de

week beschikt de garage over restcapaciteit wanneer wordt uitgegaan van parkeernormen op basis van autobezit.

Normatief Parkeervraag

Capaciteit garage

161,50

Parkeerbalans garage (aanbod - vraag)

164

2,50

Werkdag

Werkdag

Werkdag

74,87

76,34

143,88

ochtend 164

89,13

middag 164

87,66

Koop

Werkdag

Zaterdag

Zaterdag

Zondag

127,73

146,80

96,90

132,14

113,05

36,27

17,20

avond

avond

164

164

20,12

nacht

middag

164

164

avond 164

middag 164

67,10

31,86

50,95

Tabel 5.3 Restcapaciteit half verdiepte parkeergarage Tabel 5.4 weergeeft de parkeerbalans cf. autobezit inclusief restcapaciteit in de omgeving. Op alle weekmomenten waarop geteld is voldoende restcapaciteit in de omgeving om de beoogde ontwikkeling te voorzien in voldoende parkeercapaciteit.

Parkeerbalans garage (restcapaciteit)

Capaciteit omgeving parkeerbalans (aanbod vraag)

Werkdag

Werkdag

Werkdag

avond

avond

Koop

Werkdag

Zaterdag

Zaterdag

Zondag

93

91

26

42

23

71

37

56

105

98

-

90

94

96

-

-

194,13

185,66

-

126,27

111,20

163,10

-

-

ochtend

middag

nacht

middag

avond

middag

Tabel 5.4 parkeerbalans cf. autobezit incl. restcapaciteit omgeving

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

20

6. Conclusie parkeren MIBA is voornemens 148 woningen te realiseren aan de Mary Zeldenrustlaan 18-20 te Rijen.

In de gemeentelijke parkeernormen wordt onderscheid gemaakt in woningen kleiner dan 90m2 en groter dan 90 m2 bij het toekennen van de parkeernormen. MIBA verwacht dat

deze parkeernormen geen recht doen aan het autobezit wat verwacht mag worden bij de beoogde ontwikkeling. Daarom vraagt MIBA Goudappel B.V. te onderzoeken wat een passend parkeeraanbod is voor de beoogde ontwikkeling.

Goudappel stelt maatwerkparkeernormen op gebaseerd op data over autobezit naar woning

categorieën. Binnen deze studie is het autobezit binnen buurten met een soortgelijk

bereikbaarheidsprofiel onderzocht. Hierbij is rekening gehouden met grijze kentekens en

leaseauto’s. De parkeernormen gebaseerd op het autobezit vallen binnen de bandbreedtes van de parkeerkencijfers uit de meest recente CROW publicatie 744.

Conform gemeentelijk beleid zijn er normatief 267 parkeerplekken nodig. Met

dubbelgebruik zijn er 234 parkeerplekken nodig. Met de parkeercapaciteit van 164

parkeerplaatsen in de garage ontstaat een theoretisch tekort aan parkeercapaciteit. Op de

momenten waarop cf. gemeentelijk beleid geteld is, is voldoende restcapaciteit in de

omgeving om te voorzien in het benodigd parkeeraanbod voor de beoogde ontwikkeling. Conform de maatwerk parkeernormen zijn er normatief 162 parkeerplekken nodig. Met

dubbelgebruik zijn er 147 parkeerplekken nodig. Conform de maatwerkbenadering zijn er

normatief 105 parkeerplekken minder nodig dan conform het gemeentelijk beleid. Indien

wordt uitgegaan van de parkeernormen op basis van het autobezit wordt met de realisatie

van 164 parkeerplaatsen in de half verdiepte parkeergarage meer capaciteit gerealiseerd dan

het benodigd parkeeraanbod voor de beoogde ontwikkeling. Aanvullend is op alle getelde

momenten parkeerrestcapaciteit in de omgeving.

Onderbouwen parkeren ontwikkeling Rijen - 18 februari 2025

21

Goudappel BV werkt vanuit Amsterdam, Den Haag, Deventer, Eindhoven en Leeuwarden en via onze partners in het buitenland Snipperlingsdijk 4

Postbus 161

+31(0) 570 666 222

Nederland

Nederland

Onderbouwen parkeren Rijen - 1832februari 2025 www.goudappel.nl IBAN ontwikkeling NL09 INGB 0001 2746

7417 BJ Deventer

7400 AD Deventer

info@goudappel.nl

BTW NL 0072 11 879 B01

KVK

3801 7479

1

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16460537/1