CConstaterende datErmelo
Koppel je AI →
Document · PDF

Schaarste onderbouwing e250036773

Gemeenteraad 9 juli 2025, gemeente ErmeloBij agendapunt: Lijst ingekomen stukken 9 juli 20253.785 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Schaarste-onderbouwing regio Noord-Veluwe Sociale huur 1. Inleiding De gemeenten in de regio Noord-Veluwe1 maken via de Huisvestingsverordening Regio NoordVeluwe 2025 gebruik van de mogelijkheden die de Huisvestingswet 2014 biedt om te sturen op de woonruimteverdeling. De gemeente stelt regels aangaande de verdeling van huurwoningen met een huurprijs tot de liberalisatiegrens die in eigendom zijn van een woningcorporatie. De gemeente grijpt slechts in in de woonruimteverdeling als dat noodzakelijk is voor het bestrijden van onevenwichtige en onrechtvaardige effecten van schaarste aan woonruimte voor groepen woningzoekenden. In veel woningmarktgebieden zullen niet alle huurwoningen schaars zijn. Het is de bedoeling dat gemeentelijke regels alleen betrekking hebben op de categorieën woningen die schaars zijn. Daarom is het zaak onderscheid te maken tussen verschillende clusters van woningen, bijvoorbeeld op basis van woningtype en huurprijsklasse. In deze notitie onderzoeken we de druk op de sociale huursector in de gemeenten binnen de Regio Noord-Veluwe. Hierin betrekken we de corporatiewoningen die via het woonruimteverdeelsysteem Home zijn aangeboden. We analyseren de gegevens van de woonruimteverdeling over aanbod, vraag en inschrijfduur en de slaagkansen van de verschillende groepen woningzoekenden.

Tenslotte gaan we in op de vraag wat de gemeenten doen om de tekorten in de sociale huur aan te pakken. Voor het beantwoorden van deze vraag maken we gebruik van de gegevens van Huren Noord-Veluwe over de woonruimteverdeling in de jaren 2019 tot en met 2024, aangevuld met gegevens uit het Woningmarktonderzoek Noord-Veluwe en Zeewolde 2024. Deze schaarste-onderbouwing gaat in op de sociale huursector. De vraag daarbij is:

In welk mate is er sprake van schaarste in de sociale huursector in de regio Noord-Veluwe?

2. Schaarste en verdringing in de sociale huursector In dit hoofdstuk onderzoeken we in hoeverre woningzoekenden in de sociale huursector te maken hebben met schaarste. Allereerst bekijken we de samenstelling van de woningvoorraad in de regio Noord-Veluwe om de resultaten in de sociale huursector in context te kunnen plaatsen. Vervolgens onderzoeken we de sociale huursector. Daarvoor gaan we in op de indicatoren die een maat zijn voor de schaarste op de woningmarkt en aan de hand waarvan in beeld gebracht kan worden welke doelgroepen verdrongen worden (welke doelgroepen hebben te maken met de onevenwichtige en onrechtvaardige effecten van schaarste). Hiermee schetsen we een beeld van de ontwikkeling van vraag en aanbod in de sociale huursector. Daarmee onderzoeken we de mogelijkheden van woningzoekenden en verkrijgen we een beeld waar sprake is van schaarste. 1

De gemeenten Elburg, Ermelo, Harderwijk, Nunspeet, Oldebroek en Putten.

De vraag is in hoeverre woningzoekenden in aanmerking komen voor een woning in de sociale huursector en of het aanbod aan sociale huurwoningen in de regio Noord-Veluwe schaars is. We kijken naar ontwikkeling in het aanbod van sociale huurwoningen, de vraag van woningzoekenden, inschrijfduur en slagingskansen.

2.1 De woningvoorraad naar eigendom Voordat we ingaan op de vraag in welke mate er sprake is van schaarste in de sociale huursector, bekijken we de samenstelling van de woningvoorraad van de regio Noord-Veluwe weergegeven naar eigendom (2024).

Tabel 1: De woningvoorraad naar eigendom KOOP CORPORATIE VRIJE HUUR ONBEKEND aantal % aantal % aantal % aantal % Noord-Veluwe 50.950 67% 17.375 23% 6.625 9% 1.560 2% Elburg 6.575 67% 2.460 25% 780 8% 45 0% Ermelo 7.970 65% 2.730 22% 1.060 9% 405 3% Harderwijk 14.030 63% 5.510 25% 2.145 10% 640 3% Nunspeet 8.155 68% 2.550 21% 1.160 10% 50 0% Oldebroek 7.100 72% 2.050 21% 515 5% 155 2% Putten 7.120 68% 2.075 20% 965 9% 265 3% Bron: • Woningmarktonderzoek Noord-Veluwe en Zeewolde (KAW, 2024)

totaal 76.510 9.860 12.165 22.325 11.915 9.820 10.425

De bovenstaande tabel laat zien dat het aandeel corporatiewoningen in de woningvoorraad in de regiogemeenten tamelijk gelijkwaardig is. Gemiddeld is 23%2 van de woningvoorraad in elke gemeente een huurwoning in het bezit van een corporatie.

2.2 Toegang en verdeling Sociale huurwoningen worden door woningcorporaties in de regio Noord-Veluwe aangeboden via de website hurennoordveluwe.nl. Daar kunnen ingeschreven woningzoekenden reageren op vrijkomend aanbod. In eerste instantie zijn sociale huurwoningen bedoeld voor woningzoekenden met een laag inkomen, de primaire en secundaire doelgroep, zoals hierna gedefinieerd. • •

Primaire doelgroep: Huishoudens met een inkomen tot aan de grens voor passend toewijzen3. Secundaire doelgroep: Huishoudens met een inkomen tussen de grens voor passend toewijzen en de EU-grens (bovengrens tot € 52.671, prijspeil 2024).

Woningcorporaties kunnen vrijkomende woningen op verschillende manieren toewijzen aan woningzoekenden. Het gaat daarbij om toewijzing op basis van inschrijfduur, toewijzing door middel van bemiddeling (daarbij gaat het veelal om mensen met urgentie, waaronder statushouders), toewijzing door loting en toewijzing op basis van vrije beleidsruimte (landelijk maximaal 7,5% of lokaal maximaal 15% indien zo opgenomen in prestatieafspraken). In paragraaf 2.3 wordt hier nader op ingegaan.

2

Dit is inclusief het niet-gereguleerde bezit van corporaties (woningen met een huur boven de liberalisatiegrens). 3 Grenzen passend toewijzen 2024: eenpersoonshuishoudens tot AOW: € 27.725, vanaf AOW € 27.225; meerpersoonshuishouden tot AOW: € 37.625, vanaf AOW € 36.675

2.3 Aanbod Het regionale aanbod aan sociale huurwoningen – uitgedrukt in het aantal verhuurde woningen – is na een aanzienlijke daling in 2022 in de jaren 2023 en 2024 weer op bijna 1000 woningen per jaar uitgekomen:

Tabel 2: Verhuurde woningen (totaal en naar verhuurmodel)

Inschrijfduur Bemiddeling Loting Nieuwbouw verzameladvertentie* Vrije beleidsruimte Direct te huur Totaal

Inschrijfduur Bemiddeling Loting Nieuwbouw verzameladvertentie* Vrije beleidsruimte Direct te huur Totaal

Verhuringen totaal 2019 2020 2021 601 707 660 110 135 223 179 178 155 48 19 0 0 0 1 938

2022 589 212 95 8 2

1.039

1.039

906

Percentage 2019 2020 64% 68% 12% 13% 19% 17% 5% 2% 0% 0%

2021 64% 21% 15% 0% 0%

2022 65% 23% 10% 1% 0%

100%

100%

100%

100%

2023 619 206 83 49 0 7 964

2024 647 235 81 0 1 8 972

2023 64,2% 21,4% 8,6% 5,1% 0% 0,7% 100%

2024 66,6% 24,2% 8,3% 0% 0,1% 0,8% 100%

*Nieuwbouw wordt soms apart geregistreerd. Het gaat hier om verzameladvertenties, die tot meerdere verhuringen leiden. De meeste nieuwbouwwoningen worden verhuurd via reguliere advertenties waarbij toewijzing op basis van inschrijfduur plaatsvindt Tabel 3: Verhuringen naar huurprijs

t/m 1e aftoppingsgrens Tussen 1e en 2e aftoppingsgrens Tussen 2e aftoppingsgrens en liberalisatiegrens Boven liberalisatiegrens Totaal

e

t/m 1 aftoppingsgrens Tussen 1e en 2e aftoppingsgrens Tussen 2e aftoppingsgrens en liberalisatiegrens

Verhuringen totaal 2019 2020 2021 628 686 716 134 144 114 169 195 193 7 938

2022 571 158 169

2023 608 177 156

2024 578 209 166

14 1.039

16 1.039

8 906

23 964

19 972

Percentage 2019 2020 67% 66% 14% 14% 18% 18%

2021 69% 11% 19%

2022 63% 17% 19%

2023 63,1% 18,4% 16,2%

2024 59,4% 21,5% 17,1%

Boven liberalisatiegrens Totaal

1% 1% 2% 100% 100% 100%

1% 100%

2,4% 100%

2% 100%

Verhuringen totaal 2019 2020 2021 126 229 153 145 140 157 287 255 345 205 168 133 98 113 87 77 134 164 938 1.039 1.039

2022 113 202 269 102 114 106 906

2023 114 167 292 203 99 89 964

2024 123 196 357 119 91 86 972

2022 12% 22% 30% 11% 13% 12% 100%

2023 12% 17% 30% 21% 10% 9% 100%

2024 13% 20% 37% 12% 9% 9% 100%

Tabel 4: Verhuringen naar gemeente

Elburg Ermelo Harderwijk Nunspeet Oldebroek Putten Totaal

Percentage 2019 2020 13% 13% 15% 15% 31% 31% 22% 22% 10% 10% 8% 8% 100% 100%

Elburg Ermelo Harderwijk Nunspeet Oldebroek Putten Totaal

2021 15% 15% 33% 13% 8% 16% 100%

Tabel 2 laat een duidelijke toename van het aandeel woningtoewijzingen door middel van bemiddeling zien. Dit lijkt ten koste te gaan van het aandeel woningtoewijzingen door middel van loting. Vooral jongeren maken gebruik van loting om in aanmerking te komen voor een sociale huurwoning omdat hun inschrijfduur veelal onvoldoende is. In tabel 3 zien we een verschuiving van het aandeel verhuringen tot de 1e aftoppingsgrens naar verhuringen tussen de 1e en 2e aftoppingsgrens. Een mogelijke verklaring zou het in 2023 door Uwoon ingevoerde tweehurenbeleid kunnen zijn. Tabel 4 laat soms stevige schommelingen in het aandeel verhuringen per gemeente zien. Dit komt voornamelijk door oplevering van nieuwbouwwoningen, of juist door het ontbreken daarvan.

2.4 Vraag De vraag naar sociale huurwoningen kan worden afgeleid uit het aantal ingeschreven woningzoekenden, het aantal actief woningzoekenden en het aantal reacties per advertentie.

Tabel 5: Vraag naar sociale huurwoningen

1-1-2019 1-1-2020 1-1-2021 1-1-2022 1-1-2023

Ingeschreven woningzoekenden 22.600 24.000 25.900 28.200 29.800

Actief woningzoekenden

Reacties per advertentie

6.088 6.968 7.562 7.657 8.743

88 92 125 140 177

1-1-2024 1-1-2025

32.377 36.313

9.998

248

Uit bovenstaande tabel blijkt duidelijk dat de vraag naar sociale huurwoningen de afgelopen jaren flink is toegenomen: Zowel het aantal ingeschreven woningzoekenden, het aantal actief woningzoekenden, als het aantal reacties per advertentie is fors gestegen.

Tabel 6: Actief woningzoekenden per jaar 2022 aantal % 1.383 18,1 2.310 30,2 1.204 15,7 2.760 36,0 7.657 100,0

1 keer gereageerd 2 t/m 5 keer gereageerd 6 t/m 10 keer gereageerd > 10 keer gereageerd Totaal

2023 aantal % 1.370 15,6 2.381 27,3 1.260 14,4 3.732 42,7 8.743 100,0

2024 aantal % 1.626 16,2 2.716 27,2 1.379 13,8 4.277 42,8 9.998 100,0

2.5 Inschrijfduur De inschrijfduur geeft aan hoe lang woningzoekenden ingeschreven stonden op het moment dat zij een woning kregen toegewezen. Zoals uit tabel 7 blijkt, is de gemiddelde inschrijftijd lang en ligt deze momenteel op ruim 14 jaar.

Tabel 7: Gemiddelde inschrijftijd in jaren regio Noord-Veluwe Jaar Inschrijftijd

2019 14,0 jaar

2020 13,4 jaar

2021 15,0 jaar

2022 15,2 jaar

2023 12,7 jaar

2024 14,3 jaar

Tabel 8: Gemiddelde inschrijftijd in jaren per gemeente en per woningtype (2024) Woningtype Benedenwoning Bovenwoning Eengezinswoning Etagewoning met lift Etagewoning zonder lift Totaal

Elburg 23,6 5,8 8,7 17,8

Ermelo 20,1 8,1 12,5 27,3

Harderwijk 10,9 9,4 13,9 16,6

Nunspeet 8,6 7,8 10,2 22,0

Oldebroek 5,9 0,9 12,7 31,2

Putten 6,9 8,9 11,9 34,2

Totaal 14,2 8,0 11,8 21,8

-

7,4

8,9

8,0

-

9,1

8,6

13,3

18,1

13,2

10,9

17,2

13,6

14,3

De benodigde inschrijftijd varieert per woningtype en per gemeente. In de regio is de gemiddelde benodigde inschrijftijd voor een etagewoning met lift het langst. Voor een bovenwoning en etagewoning zonder lift is de gemiddeld benodigde inschrijftijd het kortst. Op deze woningen reageren vaak starters en zij staan gemiddeld korter ingeschreven dan de overige woningzoekenden. Een lange inschrijftijd betekent niet dat woningzoekenden ook lang hebben moeten zoeken naar een woning. Veel woningzoekenden hebben zich in het verleden uit voorzorg ingeschreven. Daarbij komt dat doorstromers hun woonduur mogen gebruiken als inschrijftijd.

2.6 Slagingskansen De slaagkans geeft aan in hoeverre de woningzoekenden daadwerkelijk slagen. De slaagkans is het aandeel actief woningzoekenden dat een woning heeft gevonden. De slaagkans wordt berekend door

voor een bepaalde periode het aantal toewijzingen te delen door het aantal actief woningzoekenden. Een actief woningzoekende is iemand die in het betreffende jaar minstens 1 keer gereageerd heeft. De slaagkans geeft niet de kans op een woning voor individuele woningenzoekenden weer. Per individu spelen daarvoor andere factoren een rol, zoals inschrijfduur of zoekgedrag. De slaagkans geeft voornamelijk de verhouding weer tussen vraag en aanbod in de corporatiesector en geeft daarmee een goede indicatie van de vraagdruk.

Tabel 9: Slaagkans naar herkomst Actieven Buiten de regio Elburg Ermelo Harderwijk Nunspeet Oldebroek Putten

Verhuringen

Slaagkans

2021 2105

2022 2233

2023 2691

2024 3281

2021 192

2022 139

2023 148

2024 114

2021 9%

2022 6%

2023 5,5%

2024 3,5%

564 1006 2032 677 497 659

573 1048 1959 630 529 685

710 1163 2111 836 538 691

751 1252 2579 802 607 724

114 144 329 118 52 90

74 187 262 73 79 92

105 135 295 124 77 80

81 164 366 91 77 78

20% 14% 16% 17% 11% 14%

13% 18% 13% 12% 15% 13%

14,8% 11,6% 14,0% 14,8% 14,3% 11,6%

10,8% 13,1% 14,2% 11,3% 12,7% 10,8%

In 2024 was de slaagkans voor woningzoekenden uit Harderwijk het grootst, gevolgd door Ermelo en Oldebroek. Zowel in Harderwijk als in Ermelo zijn nieuwe woningen opgeleverd. Ook in Elburg werden nieuwe woningen opgeleverd, desondanks nam hier de slaagkans af ten opzichte van 2023. De woningzoekenden van buiten de regio hebben (net als voorgaande jaren) de laagste slaagkans. Deze is verder afgenomen. Een verklaring voor deze lage slaagkans is dat actief woningzoekenden van buiten de regio korter staan ingeschreven, waardoor hun kansen lager zijn. Daarnaast kunnen zij geen gebruik maken van voorrangsregelingen zoals doorstroomvoorrang.

Tabel 10: Slaagkans naar inkomensgroep Groep

Actieven

1. 2. 3. Totaal

2021 5298 2512 722 7562

2022 4896 3066 595 7657

Verhuringen 2023 5654 3719 688 8743

2024 6532 4286 667 9998

2021 756 210 73 1039

2022 620 244 42 906

Slaagkans (%) 2023 652 252 60 964

2024 608 308 56 972

2021 14,3% 8,4% 10,1% 13,7%

2022 12,7% 8,0% 7,1% 11,8%

2023 11,5% 6,8% 8,7% 11,0%

2024 9,3% 7,2% 8,4% 9,7%

1. = inkomen tot grens doelgroep (grens passend toewijzen) 2. = inkomen grens doelgroep tot Europese grens 3. = inkomen Europese grens en hoger De slaagkans van de eerste inkomensgroep is met 9,3% (2024) het hoogst. Met uitzondering van de hoogste inkomensgroep zien we een sterke groei van het aantal actief woningzoekenden. Voor alle inkomensgroepen zien we een daling van de slaagkans. Daar hebben natuurlijk vooral de laagste twee inkomensgroepen last van omdat die primair zijn aangewezen op de sociale huurwoningvoorraad.

Tabel 11: Slaagkans naar leeftijd Leeftijd

Slaagkans

t/m 22 23 t/m 29

2021 7,1% 9,7%

2022 8,5% 8,3%

2023 7,6% 8,1%

2024 4,7% 5,9%

30 t/m 54 55 t/m 74 75 en ouder Totaal

14,0% 17,3% 33,5%

10,7% 15,7% 32,8%

10,2% 14,7% 25,1%

8,9% 16,4% 27,8%

13,7%

11,8%

11%

9,7%

Er is een vrijwel lineair verband tussen de leeftijd en de slaagkansen. Wie ouder is, staat vaak langer ingeschreven als woningzoekende en heeft daardoor meer kans op een woning. Ook wordt een deel van de woningen met voorrang aan senioren aangeboden om doorstroming te stimuleren. De 75plussers hebben de grootste slaagkans. De meesten van hen verhuisden binnen de eigen gemeente naar een gelijkvloerse woning. Welk woningtype deze 75-plussers achterlieten is niet bekend. Door woningen te verloten, of gebruik te maken van een maximumleeftijdsgrens wordt de slaagkans van jongeren groter. Eerder zagen we echter al dat het aandeel verlotingen daalt. We zien dan ook dat de slaagkans voor jongeren tot en met 30 jaar afneemt. Over de hele linie daalt de slaagkans wat een belangrijke indicatie is voor schaarste. Zowel naar leeftijd, herkomst als inkomens zien we de slaagkansen afnemen. In het algemeen neemt het aantal actief woningzoekenden toe, terwijl het aantal verhuringen niet toeneemt. Deze afnemende slaagkans is een duidelijk signaal dat er sprake is van toenemende schaarste op de sociale huurwoningmarkt.

3. Aanpak schaarste Uit het WoON2021 onderzoek blijkt een duidelijke behoefte aan betaalbaar wonen. Onder betaalbaar wonen vallen woningen in de sociale huur, middenhuur en betaalbare koop tot € 325.000 (de NHG-grens in 2021 toen het WoON2021 onderzoek is uitgevoerd). Van de actief zoekende woningvragers in Nederland is 33% op zoek naar een betaalbare koopwoning en 29% op zoek naar een sociale huurwoning. In de Actualisatie Woondeal Noord Veluwe 2025 t/m 2034 is afgesproken om in de periode 2025 t/m 2034 in totaal 14.804 woningen in de woonregio Noord-Veluwe (Elburg, Ermelo, Harderwijk, Nunspeet, Putten, Oldebroek + Hattem) te realiseren, waarvan 4.716 woningen in de sociale huur (32%). De woningcorporaties nemen daarvan 4.568 woningen (31%) voor hun rekening.

4. Conclusie De indicatoren die de stand van zaken ten aanzien van de verdeling van sociale huurwoningen meten, laten zien dat er druk staat op het hele sociale segment. Het aantal nieuwe verhuringen ligt al sinds 2019 op ongeveer 1000 woningen per jaar, terwijl het aantal actief woningzoekenden in deze periode steeds verder toenam. Ook het gemiddelde aantal reacties per woning neemt toe. Tegelijkertijd stijgt de gemiddelde inschrijftijd en daalt de slagingskans van zowel de verschillende inkomensgroepen als de verschillende leeftijdsgroepen. Op basis van de hier genoemde indicatoren kan worden gesteld dat alle woningzoekenden die tot de doelgroep van woningcorporaties behoren schaarste ervaren en dat deze schaarste in alle gemeenten in de regio Noord-Veluwe aanwezig is.

Bronnen • • •

Woningmarktonderzoek Noord-Veluwe en Zeewolde, 2024, KAW; Rapportage woonruimteverdeling 2020 t/m 2024 Noord Veluwe Actualisatie Woondeal Noord Veluwe 2025 t/m 2034

Nieuwbouw Sociale Koop Inleiding De laatste jaren is het aantal sturingsinstrumenten binnen de huisvestingsverordening toegenomen waardoor de mogelijkheden om meer ‘grip’ te krijgen op de woningvoorraad zijn toegenomen. Dit laatste was een wens van veel gemeenten. Zo kan onder de noemer ‘Woningvoorraadbeheer’ via de huisvestingsverordening gestuurd worden op tegengaan van bijvoorbeeld splitsing/verkamering, ‘kopen om te verhuren’ (opkoopbescherming) en het tegengaan van (overmatige) toeristische verhuur van woningen. Daarnaast zijn vanaf 1 januari 2024 in de Huisvestingswet de volgende nieuwe mogelijkheden opgenomen: •

• • • •

Bij tot maximaal 50% van de verleende huisvestingsvergunningen mag voorrang gegeven worden aan woningzoekenden met een lokale maatschappelijke- en/of economische binding; Het schaalniveau waarop binding mag worden toegepast, is verruimd (regio, gemeente of delen van de gemeente); Binnen de groep woningzoekenden met lokale binding mag voorrang gegeven worden aan groepen met een (door gemeenten te definiëren) vitale beroepsgroep; Voor het eerst wordt het mogelijk om ook met de huisvestingsverordening te sturen op de toewijzing van koopwoningen (nieuwbouw, tot €405.000 prijspeil 2025); De provincie krijgt een formelere toezichtrol in de vorm van een verplicht adviestraject (artikel 6).

Nieuwbouw sociale koopwoningen De realisatie van woningen in het goedkope segment (en de instandhouding) hiervan heeft al bij veel gemeenten prioriteit. Gemeenten sturen hierop via de ruimtelijke ordening, de zgn. doelgroepenverordening die nu onderdeel uitmaakt van het omgevingsplan. Het is een wens om deze met veel inspanning gerealiseerde woningen ook daadwerkelijk aan de doelgroep toe te wijzen, bij voorkeur de doelgroep met maatschappelijke- en/of economische binding. Vanuit deze optiek is het voornemen om de woningtoewijzing in dit segment te gaan reguleren en deze woningbouwcategorie toe te voegen aan de huisvestingsverordening. In de uitvoering bij de gemeenten moet hiervoor nog wel e.e.a. worden geregeld. Denk hierbij aan het opnemen voorwaarden in de contracten met ontwikkelende partijen, voorwaarden v.w.b. de instandhouding, bindingeisen (maatschappelijke- en/of economische binding) maar ook voorwaarden v.w.b. de doelgroep. Deze voorwaarden dienen vervolgens ook gecheckt te worden en dit vraagt een investeringen vanuit het ambtelijk apparaat. Omdat het nieuwbouwprojecten betreft is dit echter een stuk eenvoudiger omdat gemeenten dit goed in beeld hebben en wat maakt dat we hier in de nieuwe verordening snel mee aan de slag kunnen.

Een nadere analyse van sturing die nu al plaatsvindt via een doelgroepenverordening/ omgevingsplannen leert dat de definities van betaalbare koopwoningen en bijbehorende inkomensgrenzen op dit moment sterk verschillen tussen de deelnemende gemeenten. Zo kent de gemeente Oldebroek geen regels, in de andere gemeenten zijn betaalbare koopwoningen verschillend gedefinieerd; woningen tot € 211.000, € 296.000,00, € 265.000, of € 390.000. De beoogde doelgroep voor deze woningen verschilt ook. In omloop zijn definities als 1,2 of 1,5 keer de inkomensgrens die geldt in de corporatiesector in het peiljaar, een maximale bruto huishoudensinkomens van € 45.000 of € 55.000. Gemeenten die betaalbare koop hebben gedefinieerd: *prijsgrenzen actualiseren!!!! Gemeente

Doelgroepenverordening

Elburg Ermelo Harderwijk Nunspeet Putten Oldebroek

Ja Ja Ja Ja Ja Nee

Maximale Inkomensgroep Prijsgrens € 265.000, € 296.000,00 (prijspeil 2025) € 211.000, € 355.000, - € 75.000,- + index € 265.000, -

-

Op korte termijn is het onhaalbaar zijn om deze ‘ruimtelijke regels’ in de zes gemeenten te harmoniseren. Deze verschillen maken het opstellen van een volledig gelijke regionale regeling in de huisvestingsverordening moeilijk. De oplossing hiervoor is dat we kiezen voor: •

Een inhoudelijk gelijke regeling voor alle gemeenten; hierbinnen hanteren de gemeenten hun eigen koopprijs- en inkomensgrenzen. Hiermee ontstaan qua werkingsgebied/ reikwijdte zes verschillende regelingen, die echter wel allemaal gelijk van opzet zijn.

Nut en Noodzaak regulering Om de nut en noodzaak te kunnen beoordelen van het reguleren van nieuwbouw sociale koop is het kadaster gevraagd inzicht te bieden in de herkomst van kopers van nieuwbouwwoningen in de gemeenten in de regio Noord-Veluwe. Het Kadaster heeft de herkomst van de kopers van nieuwbouw voor de periode 2019-2024 in beeld gebracht. De gegevens hebben betrekking op de Basisregistratie Kadaster (BRK) en om verschillende kopers te kunnen onderscheiden is maatwerk verricht, er is in het bezit van eigenaar-bewoners onderscheid gemaakt naar herkomstadres (eigen gemeente of andere gemeente). Het is voor het Kadaster niet mogelijk om koopsommen van nieuwbouw delen, aangezien er vaak alleen een aanneemsom is vastgelegd in een akte.

De cijfers van het Kadaster leveren het volgende beeld op: Herkomst kopers nieuwbouwwoningen regio Noord-Veluwe periode 2019 – 2024 Gemeente

Nieuwbouwwoningen Herkomst 2019 - 2024 eigen gemeente

Elburg Ermelo Harderwijk Nunspeet Oldebroek Putten

356 363 874 641 398 391

247(69%) 168(46%) 532(61%) 409(64%) 237(60%) 251(64%)

Herkomst andere gemeente

Herkomst onbekend 81 158 304 174 110 105

28 37 38 58 51 35

Deze cijfers laten zien dat voor de meeste gemeenten geldt dat het merendeel van het aantal gerealiseerde nieuwbouwwoningen wordt gekocht door inwoners afkomstig uit de eigen gemeente. De percentages lopen uiteen van 46% tot 69% van de eigenaren die afkomstig zijn uit de eigen gemeente. Zoals aangegeven dient de nut en noodzaak van elke vorm van regulering te worden gewogen. Bovenstaand overzicht laat zien dat het op basis van de cijfers niet noodzakelijks is. Sturing past echter past het wel bij de (politieke) wens om meer grip te krijgen en te houden op deze categorie woningen om die reden wordt aan de huisvestingsverordening een regeling toegevoegd die qua werkingsgebied en reikwijdte allemaal gelijk van opzet zijn.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15758305/1