CConstaterende datErmelo
Koppel je AI →
Document · PDF

Rapport e250030822

Gemeenteraad 9 juli 2025, gemeente ErmeloBij agendapunt: Lijst ingekomen stukken 9 juli 202514.676 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

• Binnen de gekozen (collectieve) zorgverzekering is het wettelijke eigen risico niet gedekt. De aanname geldt dat huishoudens zorgkosten hebben en hun wettelijke eigen risico gebruiken. Het bedrag wordt over het hele jaar gespreid en in de inkomenseffectrapportage wordt een bedrag per maand doorgerekend in de reserveringsuitgaven.

23 Het gaat om een basisverzekering met € 385 aan wettelijk eigen risico. Binnen de aanvullende verzekering

vallen in ieder geval negen fysiobehandelingen en een basis tandverzekering. 24 Het gaat om een basisverzekering met € 385 aan wettelijk eigen risico met de aanvullende voorwaarde dat inwoners bij ieder ziekenhuis terechtkunnen. Verder geldt dat de aanvullende verzekering en tandverzekering uitgebreider zijn dan bij voetnoot 12. 25 Naar schatting maken 710 personen gebruik van de regeling, wat op een totaalbijstandsbestand van circa 1.700 personen (geschat door de gemeente) aanzienlijk is.

24

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

2.1.5. Kanttekening Bij een doorrekening die gestoeld is op een aantal aannames, behoort ook een kanttekening. De uitgaven betreffen de minimale bedragen die huishoudens nodig hebben om in bepaalde kosten te kunnen voorzien. Het is mogelijk dat een huishouden maandelijks meer (of minder) uitgeeft dan de (norm)bedragen waarmee in deze rapportage wordt gerekend, bijvoorbeeld omdat het huishouden een ander bedrag per maand reserveert voor onregelmatige uitgaven. Individuele situaties kunnen daarom afwijken van de begrotingen zoals opgenomen in deze rapportage.

2.2. Resultaten inkomenseffecten In deze paragraaf gaan we per voorbeeldhuishouden in op het effect van inkomensverhoging voor huishoudens in 2024; wat gebeurt er als iemand vanuit de bijstand gaat werken tegen een loon van 110 tot maximaal 130 procent Wsm? Daarbij kijken we naar het budget dat maandelijks overblijft na het doen van de basisuitgaven en uitgaven voor participatie; kunnen huishoudens rondkomen? Daarnaast is de invloed van het gebruik van landelijke en gemeentelijke regelingen te zien. In bijlage 3 staan de volledige begrotingen per voorbeeldhuishouden.

2.2.1. Alleenstaande

Budget na uitgaven: alleenstaande Geen gebruik gemeentelijke regelingen

Volledig gebruik gemeentelijke regelingen

€ 600 € 385

€ 400 € 223 € 137

€ 200

€ 92

€ 31

€ 417

€ 270 € 182

€ 154 € 31

€0 100% Wsm

110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

langdurig minima 100%

Alleenstaanden hebben maandelijks voldoende budget om zowel hun basisuitgaven als hun participatie uitgaven te doen. Ook als zij geen gebruikmaken van de gemeentelijke regelingen, dan houden ze nog € 31 per maand over. In het geval zij wél gebruikmaken van alle regelingen én ze besteden maandelijks het normbedrag van € 117 aan participatie dan hebben zij € 137 per maand over. De gemeentelijke regelingen zorgen voor een ruimer bestedingsbudget. Verder zorgt werken vanuit de bijstand tegen een loon van 110 procent, 120 of 130 procent Wsm ervoor dat het maandelijkse budget van alleenstaanden stijgt. Hier is zowel sprake van wanneer alleenstaanden geen gemeentelijke regelingen gebruiken, alsook wanneer zij alle regelingen gebruiken. Langdurige minima kunnen gebruikmaken van de individuele inkomenstoeslag. Hierdoor is het budget, wanneer zij gebruikmaken van alle gemeentelijke regelingen, hoger dan een alleenstaande die korter dan drie jaar minima is. Leeswijzer tabel: het huishouden heeft inkomsten uit uitkering of werk, aangevuld met maximale landelijke toeslagen en gemeentelijke regelingen. Hiervan trekken we de uitgaven af; basisuitgaven en uitgaven voor sociale participatie. Dit leidt uiteindelijk tot een resterend maandbudget. De onderste regel laat zien hoeveel budget overblijft als het huishouden van geen enkele gemeentelijke regeling gebruikmaakt.

Inkomsten uitkering of werk Bedrag landelijke regelingen

100%

110%

120%

130%

1.308 487 25

1.439 487

1.570 487

1.701 474

Langdurige minima 100% 1.308 487

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

Bedrag gemeentelijke regelingen Basisuitgaven Uitgaven participatie Budget na alle uitgaven Budget bij geen gebruik gemeentelijke regelingen

106 1.647 117 137

62 1.717 117 154

47 1.717 117 270

32 1.673 117 417

151 1.647 117 182

31

92

223

385

31

Uitgelicht: voorbeeldcasus van een alleenstaande Bijstandsuitkering Hilda is alleenstaand. Zij krijgt een bijstandsuitkering, wat neerkomt op een netto-inkomen van € 1.308 per maand (dit is inclusief vakantietoeslag). Zij heeft maandelijks recht op € 487 aan toeslagen van het Rijk. Voor Hilda bestaat dit uit huurtoeslag en zorgtoeslag. Tot slot kan Hilda rekenen op een financiële bijdrage vanuit de gemeente van € 106 per maand. Dit bestaat uit de kwijtschelding voor gemeentelijke belastingen, korting op de collectieve zorgverzekering, Maatschappelijke bijdrage en een vergoeding vanuit de Tegemoetkoming zorgkosten voor chronisch zieken. Naast deze inkomsten heeft zij natuurlijk verschillende uitgaven; basisuitgaven van € 1.647 per maand en uitgaven voor participatie van € 117 per maand. Als alle inkomsten binnen zijn en de uitgaven zijn gedaan dan houdt zij maandelijks nog € 31 over (excl. IIT). Maakt zij echter van geen enkele gemeentelijke regeling gebruik, dan houdt ze € 137 over. 110 procent Wsm Als Hilda werk krijgt tegen een loon van 110 procent Wsm, dan stijgt haar netto-inkomen naar € 1.439 per maand. Zij houdt recht op huurtoeslag en zorgtoeslag en deze bedragen blijven onveranderd, dus € 487 per maand. Het recht op de kwijtschelding van gemeentelijke heffingen vervalt, maar Hilda behoudt het recht op de andere regelingen van € 62.

Haar uitgaven stijgen licht door werkgerelateerde kosten die zij nu moet maken. In totaal houdt zij, na alle uitgaven, maandelijks € 154 over. Wanneer Hilda helemaal geen gebruik van de gemeentelijke regelingen maakt, dan houdt zij € 92 per maand over (excl. IIT).

26

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

2.2.2. Alleenstaande met zorgvraag

Budget na uitgaven: alleenstaande chronisch ziek niet AOW Geen gebruik gemeentelijke regelingen

Volledig gebruik gemeentelijke regelingen

€ 600

€ 400 € 189

€ 200 € 62

€ 222

€ 109 € 22

€0 € -24 € -200

€ -7 € -69

€ -130 100% Wsm

€ -130 110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

langdurig minima 100%

Alleenstaanden met een zorgvraag hebben na hun basisuitgaven onvoldoende geld over om uit te geven aan participatie als ze geen gebruik zouden maken van de gemeentelijke regelingen. In het geval zij wél gebruikmaken van alle regelingen én ze besteden maandelijks het normbedrag van € 117 aan participatie dan hebben zij bij een inkomen tot 100 en 110 procent Wsm onvoldoende budget (resp. een tekort van € 24 en € 7). Werken vanuit de bijstand tegen een loon van 110, 120 of 130 procent Wsm zorgt ervoor dat het maandelijkse budget van alleenstaanden met een zorgvraag stijgt, hoewel er nog onvoldoende budget is bij een inkomen tot 110 procent Wsm bij het gebruik van alle gemeentelijke regelingen. Langdurige minima kunnen gebruikmaken van de individuele inkomenstoeslag. Dit maakt dat zij een hoger budget hebben als er gebruik wordt gemaakt van alle regelingen ten opzichte van huishoudens die kortdurend minima zijn, hoewel het budget onvoldoende blijft.

100%

110%

120%

130%

Inkomsten uitkering of werk Bedrag landelijke regelingen Bedrag gemeentelijke regelingen Basisuitgaven Uitgaven participatie Budget na alle uitgaven

1.308 487 106 1.808 117 -24

1.439 487 62 1.878 117 -7

1.570 487 47 1.878 117 109

1.701 474 32 1.869 117 222

Langdurige minima 100% 1.308 487 151 1.808 117 22

Budget bij geen gebruik gemeentelijke regelingen

-130

-69

62

189

-130

27

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

2.2.3. Alleenstaande ouder met kinderen van 8 en 13 jaar

Budget na uitgaven: alleenstaande ouder Geen gebruik gemeentelijke regelingen

Volledig gebruik gemeentelijke regelingen

€ 800

€ 731 € 662

€ 600

€ 551

€ 540

€ 506

€ 400

€ 654

€ 479 € 342

€ 251

€ 251

€ 200

€0 100% Wsm

110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

langdurig minima 100%

Een alleenstaande ouder met twee kinderen van 8 en 13 jaar heeft op bijstandsniveau zowel met als zonder het gebruik van gemeentelijke regelingen, maandelijks voldoende geld om alle uitgaven inclusief uitgaven op het gebied van participatie te kunnen doen (daarna blijft er nog resp. € 506 of € 251 over). Een bijstandsgerechtigde ouder die van alle gemeentelijke regelingen (excl. IIT) gebruikmaakt, heeft € 254 meer te besteden dan een bijstandsgerechtigde die van geen enkele gemeentelijke regeling gebruikmaakt. Voor alleenstaande ouders met twee kinderen loont het om vanuit de bijstand te gaan werken tegen een loon van 110 procent Wsm of hoger. Hier is zowel sprake van wanneer alleenstaande ouders geen regelingen gebruiken, als wanneer zij alle regelingen gebruiken. De landelijke toeslagen stijgen door belastingvoordeel (combinatiekorting). Waar een alleenstaande ouder op bijstandsniveau € 1.545 van het Rijk krijgt, is dat bij 130 procent Wsm € 1.599.

Inkomsten uitkering of werk Bedrag landelijke regelingen Bedrag gemeentelijke regelingen Basisuitgaven Uitgaven participatie Budget na alle uitgaven Budget bij geen gebruik gemeentelijke regelingen

100%

110%

120%

130%

1.308 1.530 254 2.338 250 506

1.439 1.572 198 2.419 250 540

1.570 1.578 183 2.419 250 662

1.701 1.584 77 2.381 250 731

Langdurige minima 100% 1.308 1.530 300 2.338 250 551

251

342

479

654

251

28

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

2.2.4. Paar zonder kinderen

Budget na uitgaven: paar zonder kinderen Geen gebruik gemeentelijke regelingen

Volledig gebruik gemeentelijke regelingen

€ 500 € 397 € 333 € 263

€ 300 € 172

€ 172

€ 169

€ 111 € 100

€ -100

€ 48

€ -69 100% Wsm

110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

€ -69 langdurig minima 100%

Als paren zonder kinderen in een bijstandssituatie van geen enkele regeling gebruik zou maken dan leidt dit tot een tekort van € 69 per maand na het doen van zowel basis als participatie uitgaven. De gemeentelijke regelingen zijn dus essentieel voor deze huishoudens indien zij alle kosten willen betalen in de bijstandssituatie. Paren zonder kinderen hebben op bijstandsniveau na de uitgaven geld over (€ 48) als zij van alle gemeentelijke regelingen gebruik zouden maken. Werkaanvaarding vanuit de bijstand tegen een loon van 110 procent tot en met 130 procent Wsm levert het paar extra geld op. Het dalen van de toeslagen, wegvallen van de gemeentelijke regelingen en de stijging van de uitgaven (dit zijn de werkgerelateerde kosten) worden voldoende gecompenseerd door de inkomensstijging.

Inkomsten uitkering of werk Landelijke toeslagen en regelingen Gemeentelijke regelingen Basisuitgaven Uitgaven participatie Budget na alle uitgaven Budget bij geen gebruik gemeentelijke regelingen

100%

110%

120%

130%

1.869 628 180 2.375 191 111

2.056 628 124 2.445 191 172

2.243 562 94 2.445 191 263

2.430 450 64 2.356 191 397

Langdurige minima 100% 1.869 628 241 2.375 191 172

-69

48

169

333

-69

29

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

2.2.5. Paar met kinderen van 8 en 13 jaar

Budget na uitgaven: paar met kinderen van 8 en 13 jaar Geen gebruik gemeentelijke regelingen

Volledig gebruik gemeentelijke regelingen € 498

€ 456

€ 500

€ 389

€ 365

€ 365

€ 304 € 300

€ 226 € 105

€ 100

€ -100

€ -12 100% Wsm

€ -12 110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

langdurig minima 100%

Zonder het gebruik van gemeentelijke regelingen hebben paren met twee kinderen van 8 en 13 jaar onvoldoende budget om alle uitgaven te kunnen betalen (een tekort van € 12). Als dit huishouden wél gebruik zou maken van de gemeentelijke regelingen, heeft dit huishouden na hun basisuitgaven voldoende geld over om uit te geven aan participatie. Zij hebben namelijk € 304 over als zij gebruikmaken van alle regelingen én ze besteden maandelijks het normbedrag van € 325 aan participatie. Werkaanvaarding vanuit de bijstand tegen een loon van 110 procent Wsm tot en met 130 procent Wsm levert het paar met kinderen extra geld op. Het dalen van de toeslagen, wegvallen van de gemeentelijke regelingen en de stijging van de uitgaven (dit zijn de werkgerelateerde kosten) worden voldoende gecompenseerd door de inkomensstijging.

Inkomsten uitkering of werk Landelijke toeslagen en regelingen Gemeentelijke regelingen Basisuitgaven Uitgaven participatie Budget na alle uitgaven Budget bij geen gebruik gemeentelijke regelingen

100%

110%

120%

130%

1.869 1.353 317 2.910 325 304

2.056 1.353 260 2.980 325 365

2.243 1.287 230 2.980 325 456

2.430 1.175 109 2.891 325 498

Langdurige minima 100% 1.869 1.353 377 2.910 325 365

-12

105

226

389

-12

30

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

Uitgelicht: voorbeeldcasus van een paar twee kinderen (8 en 13 jaar) Bijstandsuitkering Sam en Rosanne hebben twee kinderen van 8 en 13 jaar en ze krijgen een bijstandsuitkering, wat neerkomt op een netto-inkomen van € 1.869 per maand (dit is inclusief vakantietoeslag). Ze hebben maandelijks recht op € 1.353 aan toeslagen van het Rijk, bestaande uit huurtoeslag, zorgtoeslag, kindgebonden budget en kinderbijslag. Tot slot kunnen ze een financiële bijdrage vanuit de gemeente van € 317 per maand (excl. IIT). Dit bestaat uit de kwijtschelding voor gemeentelijke belastingen, korting op de collectieve zorgverzekering, de Maatschappelijke bijdrage (zowel volwassenen als kinderen), Jeugdfonds Sport en Cultuur, Leergeld Randmeren, Schoolkosten VO en de Tegemoetkoming zorgkosten chronisch zieken. Naast deze inkomsten hebben zij natuurlijk verschillende uitgaven: basisuitgaven van € 2.910 per maand en uitgaven voor participatie van € 325 per maand. Als alle inkomsten binnen zijn en de uitgaven zijn gedaan dan houden zij maandelijks € 304 over. Maakt dit gezin echter van geen enkele gemeentelijke regeling gebruik, dan komen zij € 12 tekort. 130 procent Wsm Als Sam of Rosanne werk krijgt tegen een loon van 130 procent Wsm, dan stijgt het nettoinkomen van het huishouden naar € 2.430 maand.

Ze behouden het recht op huurtoeslag, zorgtoeslag, kindgebonden budget en kinderbijslag, maar de huurtoeslag en de zorgtoeslag zijn lager. Totaal ontvangen zij nu € 1.175 aan toeslagen van het Rijk per maand. Het recht op de meeste gemeentelijke regelingen is vervallen, met uitzondering van de Maatschappelijke bijdrage voor kinderen en de Tegemoetkoming zorgkosten chronisch zieken. De uitgaven stijgen licht door werkgerelateerde kosten die zij nu moeten maken. In totaal houdt dit voorbeeldhuishouden, na alle uitgaven, maandelijks € 498 over bij het gebruiken van alle regelingen. Dit is € 194 meer dan in de bijstandssituatie.

31

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

2.2.6. Paar met kinderen van 13 en 17 jaar

Budget na uitgaven: paar met kinderen van 13 en 17 jaar Geen gebruik gemeentelijke regelingen

Volledig gebruik gemeentelijke regelingen

€ 500 € 346 € 300

€ 458

€ 437

€ 345

€ 334

€ 285 € 171

€ 100

€ -100

€ 50

€ -67 100% Wsm

110% Wsm

120% Wsm

€ -67 langdurig minima 100%

130% Wsm

Paren met kinderen van 13 en 17 jaar hebben zonder het gebruik van de gemeentelijke regelingen bij een inkomen tot 100 procent Wsm onvoldoende budget om alle uitgaven te kunnen betalen (een tekort van € 67). Als dit huishouden gebruik maakt van alle gemeentelijke regelingen hebben zij na hun basisuitgaven voldoende geld over om uit te geven aan participatie; een budget van € 285 als zij gebruikmaken van alle regelingen én ze besteden maandelijks het normbedrag van € 326 aan participatie. Werken vanuit de bijstand tegen een loon van 110 procent Wsm en hoger levert het huishouden extra geld op. Het dalen van de toeslagen, wegvallen van de gemeentelijke regelingen en de stijging van de uitgaven (door werkgerelateerde kosten) worden voldoende gecompenseerd door de inkomensstijging.

Inkomsten uitkering of werk Landelijke toeslagen en regelingen Gemeentelijke regelingen Basisuitgaven Uitgaven participatie Budget na alle uitgaven Budget bij geen gebruik gemeentelijke regelingen

100%

110%

120%

130%

1.869 1.450 352 3.061 326 285

2.056 1.450 296 3.061 326 346

2.243 1.384 266 3.061 326 437

2.430 1.272 124 2.972 326 458

Langdurige minima 100% 1.869 1.450 413 3.061 326 345

-67

50

171

334

-67

32

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

2.2.7. Alleenstaande AOW-leeftijd

Budget na uitgaven: alleenstaande AOW-leeftijd Geen gebruik gemeentelijke regelingen

Volledig gebruik gemeentelijke regelingen

€ 600 € 501

€ 533

€ 456 € 376

€ 400

€ 409

€ 314 € 274 € 200

€ 168

€100% Wsm

110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

Een alleenstaande die de AOW-leeftijd heeft bereikt, heeft in alle voorbeeldsituaties maandelijks geld over na het doen van de basis- en participatie uitgaven. Natuurlijk leidt het gebruiken van de gemeentelijke regelingen tot een hoger budget dan het niet gebruiken van de regelingen, dit verschil loopt op tot € 106 op bijstandsniveau. Een alleenstaande AOW’er met een inkomen tussen 110 en 130 procent Wsm heeft een hoger budget na het doen van alle uitgaven dan een alleenstaande AOW’er met een inkomen van 100 procent Wsm. Hoewel de landelijke toeslagen (en de gemeentelijke regelingen) dalen is dit niet zodanig dat dit dus leidt tot een lager budget dan in de bijstand.

Inkomsten uitkering of werk Landelijke toeslagen en regelingen Gemeentelijke regelingen26 Basisuitgaven Uitgaven participatie Budget na alle uitgaven Budget bij geen gebruik gemeentelijke regelingen

26

100% 1.457 489 106 1.666 111 274

110% 1.603 489 62 1.666 111 376

120% 1.748 438 47 1.666 111 456

130% 1.894 375 32 1.657 111 533

168

314

409

501

Exclusief IIT. Mensen die de AOW-leeftijd bereikt hebben, hebben geen recht op de individuele inkomenstoeslag.

33

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

2.2.8. Paar AOW-leeftijd

Budget na uitgaven: paar AOW-leeftijd Geen gebruik gemeentelijke regelingen

Volledig gebruik gemeentelijke regelingen

€ 800

€ 562

€ 600 € 498

€ 455 € 355

€ 400 € 237

€ 361

€ 231

€ 200 € 57 €100% Wsm

110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

Paren die de AOW-leeftijd hebben bereikt, hebben bij een inkomen van 100 procent Wsm de gemeentelijke regelingen niet nodig om alle maandelijkse uitgaven (incl. uitgaven op het gebied van participatie) te kunnen betalen. Ook als zij van geen enkele gemeentelijke regeling gebruikmaken hebben zij voldoende budget voor het betalen van hun kosten (€ 57). Bij een inkomen hoger dan 100 procent Wsm (bijv. aanvulling door een klein pensioen) leidt elk hoger inkomen tot een hoger budget.

Inkomsten uitkering of werk Landelijke toeslagen en regelingen Gemeentelijke regelingen27 Basisuitgaven Uitgaven participatie Budget na alle uitgaven Budget bij geen gebruik gemeentelijke regelingen

100% 1.977 641 180 2.381 179 237

110% 2.174 617 124 2.381 179 355

120% 2.372 549 94 2.381 179 455

130% 2.570 470 64 2.362 179 562

57

231

361

498

2.3. Kanttekening De cijfers zijn gebaseerd op gemiddelden. Wanneer een huishouden afwijkt van de normbedragen, bijvoorbeeld door hogere huurlasten of wanneer er meer zorgkosten dan gemiddeld zijn, dan heeft dit nadelige gevolgen voor de financiële zaken. Het kan dan gebeuren dat het huishouden niet meer maandelijks de rekeningen kan betalen en niet meer rond kan komen. Verder zien we (vanuit de Armoede Index) dat niet alle huishoudens van alle beschikbare gemeentelijke regelingen gebruikmaken. Dit zorgt ervoor dat niet iedereen het maximale bedrag vanuit de gemeentelijke regelingen ontvangt en daardoor kan het financiële maandoverzicht er anders uit zien.

27

Exclusief IIT. Mensen die de AOW-leeftijd bereikt hebben, hebben geen recht op de individuele inkomenstoeslag.

34

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

Bijlage 1. Systematiek Armoede Index (doelgroep geen of laag vermogen) De Armoede Index is een door KWIZ ontwikkeld analysemodel, waarbij we inzicht verschaffen in de omvang en samenstelling van de armoededoelgroep (naar huishoudens en inkomenscategorieën) en het bereik van de minimaregelingen. De Armoede Index is samengesteld op basis van een combinatie van gemeentelijke gebruiksgegevens, geëxtrapoleerde CBSgegevens en door ons ontwikkelde kengetallen op basis van ervaringscijfers bij andere gemeenten. Belangrijke toevoeging is dat we rekening houden met de vermogens en derhalve op deze wijze alleen inzoomen op de doelgroep die in aanmerking komt voor de minimaregelingen. We gaan hierbij als volgt te werk: • In eerste instantie inventariseren we op basis van de door ons bewerkte CBS-informatie hoeveel huishoudens in de gemeente inkomens tot 100%, 110%, 120% en 130% van het wettelijk sociaal minimum (Wsm) hebben, met geen of een laag eigen vermogen; • We geven een overzicht van de inkomensbronnen; • Vervolgens wordt voor iedere afzonderlijke groep in kaart gebracht hoe de huishoudsamenstelling is en om hoeveel kinderen tot 18 jaar het gaat.

Dit overzicht vullen we aan met gemeentelijke getallen over het gebruik van de minimaregelingen in de analyseperiode (1 april 2023 tot 1 april 2024) (Individuele Inkomenstoeslag, Kwijtschelding gemeentelijke belastingen, participatieregelingen, Collectieve zorgverzekering, Stichting Leergeld en Jeugdfonds Sport & Cultuur).

35

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

Bijlage 2. Overzicht minimaregelingen Tabel B2.1 Gemeentelijke minimaregelingen in de Gemeente Ermelo Regeling

Inkomensgrens t.o.v. Wsm 2024

(Maximaal) bedrag Tarieven verschillen per huishoudgrootte. Er is gerekend met de volgende prijzen. Afvalstoffenheffing: € 201

Kwijtschelding gemeentelijke belastingen

100% Wsm

Individuele inkomenstoeslag

Twee jaar of langer tot 110% Wsm

Collectieve zorgverzekering

Rioolheffing: € 195 Waterschapsbelasting (watersysteemheffing + zuiveringsheffing): • Eenpersoons: € 130,90 • Meerpersoons: € 277,18 Alleenstaande: € 541 Alleenstaande ouder: € 541 Paren: € 724 Er is gerekend met Zilveren Kruis Optimaal Aanvullend 3 voor alle huishoudtypen. Zilveren Kruis: Basis + Optimaal Aanvullend 1 + Tand 1 ster • Premie: € 150,70 i.p.v. € 165,70; • Gemeentelijke bijdrage van € 15

120% Wsm Basis + Optimaal Aanvullend 2 + Tand 1 ster • Premie € 170,40 i.p.v. € 185,40; • Gemeentelijke bijdrage van € 15 Basis + Optimaal Aanvullend 3 + Tand 2 sterren • Premie € 192,70 i.p.v. € 207,70; • Gemeentelijke bijdrage van € 15

Maatschappelijke bijdrage regeling volwassenen Maatschappelijke bijdrage regeling kinderen

110% Wsm

130% Wsm

€ 180 per volwassene per jaar Kind 0 t/m 4 jaar € 90 Kind 5 t/m 11 jaar € 180 Kind 12 t/m 17 jaar € 360 Er is gerekend met een sportvergoeding voor beide kinderen in huishoudtypes met kinderen. • • • •

Sport € 225 Cultuur € 425 Zwemles € 559,50 voor 2 jaar Als van sport/cultuur geld overblijft, max € 90 voor kleding of attributen Een gemiddeld verstrekt bedrag per kind van € 198 in 2023.

Jeugdfonds Sport en Cultuur

120% Wsm

Leergeld Randmeren

120% Wsm

Schoolkosten VO

Eén jaar of langer 120% Wsm

€ 250 per kind

Tegemoetkoming zorgkosten voor chronisch zieken

130% Wsm

€ 385 per volwassene per jaar

36

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

Bijlage 3. Financieel maandoverzicht In deze bijlage staat per huishoudtype het financieel maandoverzicht. De tabellen geven een overzicht van de maandelijkse inkomsten en uitgaven, bij gebruikmaking van alle landelijke en lokale regelingen. De bedragen die horen bij de huishoudelijke uitgaven en reserveringsuitgaven zijn afkomstig van het Nibud. Tabel B3.1 Alleenstaande, niet AOW-gerechtigd 100% Wsm

110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

Langdurige minima 100% Wsm

Inkomsten Netto inkomen incl. VT

1.308

1.439

1.570

1.701

1.308

Bijdragen Rijk Huurtoeslag Zorgtoeslag Totaal bijdragen Rijk

364 123 487

364 123 487

364 123 487

351 123 474

364 123 487

1.795

1.926

2.057

2.175

1.795

Basis uitgaven Huur Gas, water, elektra Telefoon, internet en televisie Gemeentelijke belastingen (Collectieve) zorgverzekering Overige verzekeringen Vervoer Reserveringsuitgaven Huishoudelijke uitgaven Werkgerelateerde uitgaven

606 163 63 44 208 23 20 215 305 0

606 163 63 44 208 23 20 215 305 70

606 163 63 44 208 23 20 215 305 70

606 163 63 44 163 23 20 215 305 70

606 163 63 44 208 23 20 215 305 0

Participatie uitgaven Participatie uitgaven

117

117

117

117

117

1.764

1.834

1.834

1.790

1.764

31

92

223

385

31

44 15 0

0 15 0

0 15 0

0 0 0

44 15 45

15

15

0

0

15

Categorie

Totaal inkomsten

Totaal uitgaven Budget exclusief regelingen gemeente Regelingen gemeente Kwijtschelding gemeentelijke belastingen Korting collectieve zorgverzekering Individuele inkomenstoeslag Maatschappelijke bijdrage regeling volwassenen Tegemoetkoming zorgkosten voor chronisch zieken Totaal regelingen gemeente

32

32

32

32

32

106

62

47

32

151

Budget inclusief regelingen gemeente

137

154

270

417

182

37

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

Tabel B3.2 Alleenstaande met een zorgvraag, niet AOW-gerechtigd 100% Wsm

110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

Langdurige minima 100% Wsm

Inkomsten Netto-inkomen incl. VT

1.308

1.439

1.570

1.701

1.308

Bijdragen Rijk Huurtoeslag Zorgtoeslag Totaal bijdragen Rijk

364 123 487

364 123 487

364 123 487

351 123 474

364 123 487

1.795

1.926

2.057

2.175

1.795

Basis uitgaven Huur Gas, water, elektra Telefoon, internet en televisie Gemeentelijke belastingen (Collectieve) zorgverzekering Overige verzekeringen Vervoer

606 163 63 44 208 23 35

606 163 63 44 208 23 35

606 163 63 44 208 23 35

606 163 63 44 198 23 35

606 163 63 44 208 23 35

Medicijnen Reserveringsuitgaven Huishoudelijke uitgaven Werkgerelateerde uitgaven

21 340 305 0

21 340 305 70

21 340 305 70

21 340 305 70

21 340 305 0

Participatie uitgaven Participatie uitgaven

117

117

117

117

117

Totaal uitgaven

1.925

1.995

1.995

1.986

1.925

Budget exclusief regelingen gemeente

-130

-69

62

189

-130

44 15 0

0 15 0

0 15 0

0 0 0

44 15 45

15

15

0

0

15

Categorie

Totaal inkomsten

Regelingen gemeente Kwijtschelding gemeentelijke belastingen Korting collectieve zorgverzekering Individuele inkomenstoeslag Maatschappelijke bijdrage regeling volwassenen Tegemoetkoming zorgkosten voor chronisch zieken Totaal regelingen gemeente

32

32

32

32

32

106

62

47

32

151

Budget inclusief regelingen gemeente

-24

-7

109

222

22

38

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

Tabel B3.3 Alleenstaande ouder met kinderen van 8 en 13 jaar, niet AOW-gerechtigd 100% Wsm

110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

Langdurige minima 100% Wsm

Inkomsten Netto inkomen incl. VT

1.308

1.439

1.570

1.701

1.308

Bijdragen Rijk Huurtoeslag Zorgtoeslag Combinatiekorting Kinderbijslag Kindgebonden budget Totaal bijdragen Rijk

408 123 0 246 753 1.530

408 123 42 246 753 1.572

408 123 48 246 753 1.578

408 123 54 246 753 1.584

408 123 0 246 753 1.530

Totaal inkomsten

2.839

3.011

3.148

3.285

2.839

Basis uitgaven Huur Gas, water, elektra Telefoon, internet en televisie Gemeentelijke belastingen (Collectieve) zorgverzekering Overige verzekeringen Onderwijs Kosten BSO Vervoer Reserveringsuitgaven Huishoudelijke uitgaven Werkgerelateerde uitgaven

674 248 75 56 208 29 74 0 53 338 583 0

674 248 75 56 208 29 74 12 53 338 583 70

674 248 75 56 208 29 74 12 53 338 583 70

674 248 75 56 163 29 74 18 53 338 583 70

674 248 75 56 208 29 74 0 53 338 583 0

Participatie uitgaven Participatie uitgaven

250

250

250

250

250

2.588

2.669

2.669

2.631

2.588

251

342

479

654

251

56 15 0

0 15 0

0 15 0

0 0 0

56 15 45

15

15

0

0

15

45 38 33 21

45 38 33 21

45 38 33 21

45 0 0 0

45 38 33 21

Categorie

Totaal uitgaven Budget exclusief regelingen gemeente Regelingen gemeente Kwijtschelding gemeentelijke belastingen Korting collectieve zorgverzekering Individuele inkomenstoeslag Maatschappelijke bijdrage regeling volwassenen Maatschappelijke bijdrage regeling kinderen Jeugdfonds Sport & Cultuur Leergeld Randmeren Schoolkosten VO Tegemoetkoming zorgkosten voor chronisch zieken Totaal regelingen gemeente

32

32

32

32

32

254

198

183

77

300

Budget inclusief regelingen gemeente

506

540

662

731

551

39

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

Tabel B3.4 Paar zonder kinderen, niet AOW-gerechtigd 100% Wsm

110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

Langdurige minima 100% Wsm

Inkomsten Netto inkomen incl. VT

1.869

2.056

2.243

2.430

1.869

Bijdragen Rijk Huurtoeslag Zorgtoeslag Totaal bijdragen Rijk

392 236 628

392 236 628

355 207 562

288 162 450

392 236 628

2.497

2.684

2.805

2.880

2.497

Basis uitgaven Huur Gas, water, elektra Telefoon, internet en televisie Gemeentelijke belastingen (Collectieve) zorgverzekering Overige verzekeringen Vervoer Reserveringsuitgaven Huishoudelijke uitgaven Werkgerelateerde uitgaven

674 199 75 56 415 37 40 326 553 0

674 199 75 56 415 37 40 326 553 70

674 199 75 56 415 37 40 326 553 70

674 199 75 56 327 37 40 326 553 70

674 199 75 56 415 37 40 326 553 0

Participatie uitgaven Participatie uitgaven

191

191

191

191

191

2.566

2.636

2.636

2.547

2.566

-69

48

169

333

-69

56 30 0

0 30 0

0 30 0

0 0 0

56 30 60

30

30

0

0

30

Categorie

Totaal inkomsten

Totaal uitgaven Budget exclusief regelingen gemeente Regelingen gemeente Kwijtschelding gemeentelijke belastingen Korting collectieve zorgverzekering Individuele inkomenstoeslag Maatschappelijke bijdrage regeling volwassenen Tegemoetkoming zorgkosten voor chronisch zieken Totaal regelingen gemeente

64

64

64

64

64

180

124

94

64

241

Budget inclusief regelingen gemeente

111

172

263

397

172

40

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

Tabel B3.5 Paar met kinderen van 8 en 13 jaar, niet AOW-gerechtigd 100% Wsm

110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

Langdurige minima 100% Wsm

Inkomsten Netto inkomen incl. VT

1.869

2.056

2.243

2.430

1.869

Bijdragen Rijk Huurtoeslag Zorgtoeslag Combinatiekorting Kinderbijslag Kindgebonden budget Totaal bijdragen Rijk

408 236 0 246 463 1.353

408 236 0 246 463 1.353

371 207 0 246 463 1.287

304 162 0 246 463 1.175

408 236 0 246 463 1.353

Totaal inkomsten

3.222

3.409

3.530

3.605

3.222

Uitgaven Huur Gas, water, elektra Telefoon, internet en televisie Gemeentelijke belastingen (Collectieve) zorgverzekering Overige verzekeringen Onderwijs Kosten BSO Vervoer Reserveringsuitgaven Huishoudelijke uitgaven Werkgerelateerde uitgaven

674 302 87 56 415 41 74 0 73 453 734 0

674 302 87 56 415 41 74 0 73 453 734 70

674 302 87 56 415 41 74 0 73 453 734 70

674 302 87 56 327 41 74 0 73 453 734 70

674 302 87 56 415 41 74 0 73 453 734 0

Participatie uitgaven Participatie uitgaven

325

325

325

325

325

3.235

3.305

3.305

3.216

3.235

-12

105

226

389

-12

56 30 0

0 30 0

0 30 0

0 0 0

56 30 60

30

30

0

0

30

45 38 33 21

45 38 33 21

45 38 33 21

45 0 0 0

45 38 33 21

Categorie

Totaal uitgaven Budget exclusief regelingen gemeente Regelingen gemeente Kwijtschelding gemeentelijke belastingen Korting collectieve zorgverzekering Individuele inkomenstoeslag Maatschappelijke bijdrage regeling volwassenen Maatschappelijke bijdrage regeling kinderen Jeugdfonds Sport & Cultuur Leergeld Randmeren Schoolkosten VO Tegemoetkoming zorgkosten voor chronisch zieken Totaal regelingen gemeente

64

64

64

64

64

317

260

230

109

377

Budget inclusief regelingen gemeente

304

365

456

498

365

41

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

Tabel B3.6 Paar met kinderen van 13 en 17 jaar, niet AOW-gerechtigd 100% Wsm

110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

Langdurige minima 100% Wsm

Inkomsten Netto-inkomen incl. VT

1.869

2.056

2.243

2.430

1.869

Bijdragen Rijk Huurtoeslag Zorgtoeslag Combinatiekorting Kinderbijslag Kindgebonden budget Totaal bijdragen Rijk

408 236 0 266 540 1.450

408 236 0 266 540 1.450

371 207 0 266 540 1.384

304 162 0 266 540 1.272

408 236 0 266 540 1.450

Totaal inkomsten

3.319

3.506

3.627

3.702

3.319

Uitgaven Huur Gas, water, elektra Telefoon, internet en televisie Gemeentelijke belastingen (Collectieve) zorgverzekering Overige verzekeringen Onderwijs Kosten BSO Vervoer Reserveringsuitgaven Huishoudelijke uitgaven Werkgerelateerde uitgaven

674 302 99 56 415 41 140 0 76 434 823 0

674 302 99 56 415 41 140 0 76 434 823 70

674 302 99 56 415 41 140 0 76 434 823 70

674 302 99 56 327 41 140 0 76 434 823 70

674 302 99 56 415 41 140 0 76 434 823 0

Participatie uitgaven Participatie uitgaven

326

326

326

326

326

3.387

3.457

3.457

3.368

3.387

-67

50

171

334

-67

56 30 0

0 30 0

0 30 0

0 0 0

56 30 60

30

30

0

0

30

60 38 33 42

60 38 33 42

60 38 33 42

60 0 0 0

60 38 33 42

Categorie

Totaal uitgaven Budget exclusief regelingen gemeente Regelingen gemeente Kwijtschelding gemeentelijke belastingen Korting collectieve zorgverzekering Individuele inkomenstoeslag Maatschappelijke bijdrage regeling volwassenen Maatschappelijke bijdrage regeling kinderen Jeugdfonds Sport & Cultuur Leergeld Randmeren Schoolkosten VO Tegemoetkoming zorgkosten voor chronisch zieken Totaal regelingen gemeente

64

64

64

64

64

352

296

266

124

413

Budget inclusief regelingen gemeente

285

346

437

458

345

42

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

Tabel B3.7 Alleenstaande, AOW-gerechtigd 100% Wsm

110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

Inkomsten Netto inkomen incl. VT

1.457

1.603

1.748

1.894

Bijdragen Rijk Huurtoeslag Zorgtoeslag Totaal bijdragen Rijk

366 123 489

366 123 489

315 123 438

252 123 375

1.946

2.092

2.186

2.269

Uitgaven Huur Gas, water, elektra Telefoon, internet en televisie Gemeentelijke belastingen (Collectieve) zorgverzekering Overige verzekeringen Vervoer Reserveringsuitgaven Huishoudelijke uitgaven

606 202 63 44 208 14 17 217 296

606 202 63 44 208 14 17 217 296

606 202 63 44 208 14 17 217 296

606 202 63 44 198 14 17 217 296

Participatie uitgaven Participatie uitgaven

111

111

111

111

1.777

1.777

1.777

1.768

168

314

409

501

44 15

0 15

0 15

0 0

15

15

0

0

Categorie

Totaal inkomsten

Totaal uitgaven Budget exclusief regelingen gemeente Regelingen gemeente Kwijtschelding gemeentelijke belastingen Korting collectieve zorgverzekering Maatschappelijke bijdrage regeling volwassenen Tegemoetkoming zorgkosten voor chronisch zieken Totaal regelingen gemeente

32

32

32

32

106

62

47

32

Budget inclusief regelingen gemeente

274

376

456

533

43

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

Tabel B3.8 Paar, AOW-gerechtigd 100% Wsm

110% Wsm

120% Wsm

130% Wsm

Inkomsten Netto inkomen incl. VT

1.977

2.174

2.372

2.570

Bijdragen Rijk Huurtoeslag Zorgtoeslag Totaal bijdragen Rijk

405 236 641

405 212 617

366 183 549

315 155 470

2.618

2.791

2.921

3.040

Uitgaven Huur Gas, water, elektra Telefoon, internet en televisie Gemeentelijke belastingen (Collectieve) zorgverzekering Overige verzekeringen Vervoer Reserveringsuitgaven Huishoudelijke uitgaven

674 245 75 56 415 17 34 328 537

674 245 75 56 415 17 34 328 537

674 245 75 56 415 17 34 328 537

674 245 75 56 396 17 34 328 537

Participatie uitgaven Participatie uitgaven

179

179

179

179

2.560

2.560

2.560

2.541

57

231

361

498

56 30

0 30

0 30

0 0

30

30

0

0

Categorie

Totaal inkomsten

Totaal uitgaven Budget exclusief regelingen gemeente Regelingen gemeente Kwijtschelding gemeentelijke belastingen Korting collectieve zorgverzekering Maatschappelijke bijdrage regeling volwassenen Tegemoetkoming zorgkosten voor chronisch zieken Totaal regelingen gemeente

64

64

64

64

180

124

94

64

Budget inclusief regelingen gemeente

237

355

455

562

44

Gemeente Ermelo

Versie 1.1

Bijlage 4. Uitsplitsing gemeentelijke bijdragen Figuur B4.1. Maandelijkse gemeentelijke bijdrage per huishouden bij een (langdurig) inkomen van 100 procent Wsm.

Maandelijkse gemeentelijke bijdragen Kwijtschelding Collectieve Zorgverzekering Maatschappelijke bijdrage regeling volwassenen Maatschappelijke bijdrage regeling kinderen Jeugdfonds Sport & Cultuur Leergeld Randmeren Schoolkosten VO Tegemoetkoming zorgkosten voor chronisch zieken Individuele inkomenstoeslag € 15 € 44 € 15

Alleenstaande

€ 56

Paar zonder kinderen

€ 32

€ 45

€ 30 € 30

€ 64

€ 60

€ 15 € 56 € 15

All. ouder met kinderen

€ 56

Paar met kinderen

€ 45

€ 38 € 33 € 21 € 32

€ 30 € 30 € 45

€ 38 € 33 € 21

€ 45

€ 64

€ 60

€ 15 € 44 € 15

Alleenstaande AOW-leeftijd

€ 56

Paar AOW-leeftijd

€0

€ 32

€ 30 € 30

€ 64

€ 100

€ 200

45

€ 300

€ 400

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15758585/1