CConstaterende datErmelo
Koppel je AI →
Document · PDF

Rapport e250024555

Gemeenteraad 9 juli 2025, gemeente ErmeloBij agendapunt: Lijst ingekomen stukken 9 juli 20258.691 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

maart 2025

RAPPORT

Burgerpeiling 2024

Gemeente Ermelo

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

Inhoudsopgave

1.2.1

Doelgroep en steekproef

3

1.2.2

Methode

3

2

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

Inleiding Aanleiding en doel De gemeente Ermelo wil graag haar beleid en dienstverlening zo goed mogelijk afstemmen op de wensen van haar inwoners. Daarvoor is het van belang dat de gemeente weet wat er speelt bij inwoners. Om hier inzicht in te krijgen wordt gebruik gemaakt van de Burgerpeiling. In 2018 is er een 0-meting uitgevoerd onder de inwoners van de gemeente Ermelo. In 2020 vond de 1-meting plaats en in 2022 de 2-meting. De huidige meting is een vervolgmeting waarbij de resultaten vergeleken worden met de resultaten van 2022, 2020 en 2018. De Burgerpeiling is een initiatief van VNG Realisatie en bestaat uit een gevalideerde modelvragenlijst en onderzoeksmethodiek voor inwoners. Met de Burgerpeiling kan de gemeente eenvoudig het welzijn en de betrokkenheid van wijkbewoners en doelgroepen inzichtelijk maken. De vragen in de Burgerpeiling hebben betrekking op vier maatschappelijke thema’s: woon- en leefomgeving, relatie inwoner-gemeente, gemeentelijke dienstverlening, en zorg en welzijn.1

Onderzoeksmethode 1.2.1 Doelgroep en steekproef De doelgroep van dit onderzoek bestaat uit inwoners van de gemeente Ermelo. Er is een steekproef van 2.500 inwoners getrokken waarnaar de uitnodigingbrief is verzonden voor deelname aan de Burgerpeiling. Deze steekproef is getrokken door de gemeente Ermelo en bestaat uit inwoners in de leeftijd van 18 tot en met 85 jaar die minimaal 12 maanden woonachtig zijn in de gemeente Ermelo. De inwoners zijn per huishouden aangeschreven. De adressen mochten niet geregistreerd staan als een verpleeg-/verzorgingstehuis, een asielzoekerscentrum, vluchtelingenopvang of andersoortige gesloten faciliteit.

1.2.2 Methode De gemeente heeft in samenwerking met onafhankelijk onderzoeksbureau Enneüs de Burgerpeiling uitgevoerd. In december 2024 hebben 2.500 inwoners van de gemeente Ermelo een uitnodigingsbrief ontvangen voor deelname aan de burgerpeiling. Inwoners kregen vijf weken de tijd om de vragenlijst in te vullen. Na drie weken hebben de inwoners een herinneringsbrief ontvangen. Inwoners die de vragenlijst al hadden ingevuld of zich hadden afgemeld voor het onderzoek hebben geen herinneringsbrief ontvangen. Voor dit onderzoek is gebruik gemaakt van een ‘mixed-mode’ dataverzameling. Inwoners konden zelf kiezen om de vragenlijst schriftelijk in te vullen en per post terug te sturen, of om de vragenlijst online in te vullen via de website of QR-code die in de brief stonden. Met behulp van een unieke inlogcode konden ze de online vragenlijst starten. Gedurende de dataverzameling was er een helpdesk beschikbaar om eventuele inhoudelijke vragen te beantwoorden, om inwoners af te melden, en/of om de vragenlijst telefonisch door te nemen. De vragenlijst is opgenomen in het bijlagenrapport.

1

Bron: https://www.vngrealisatie.nl/

3

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

Vragenlijst De modelvragenlijst van de VNG is gebruikt. De vragenlijst is opgedeeld in de volgende thema’s: • • • • •

Woon- en leefomgeving Relatie inwoner en gemeente Gemeentelijke dienstverlening Welzijn en zorg Achtergrond

Respons De netto respons omvat alle respondenten die de vragenlijst volledig hebben ingevuld. Daarbij is gecontroleerd op dubbelingen (de vragenlijst bevat een unieke inlogcode, wanneer een persoon zowel digitaal als schriftelijk de vragenlijst heeft ingevuld, is de respons van één van beide vragenlijsten meegenomen). In onderstaande tabel staat het aantal uitgenodigde respondenten met de bijbehorende respons en nauwkeurigheidsmarge van alle metingen. 2024

2022

2020

2018

Aantal verstuurde uitnodigingen

2.500

2.500

2.500

2.500

Aantal ingevulde vragenlijsten

557

568

561

669

Netto respons

22,3%

22,7%

22,4%

26,8%

Nauwkeurigheidsmarge

3,7%

3,6%

4,1%

3,7%

De respons op dit onderzoek is geen juiste afspiegeling van de verdeling naar leeftijd van de gehele populatie. Dit is geconcludeerd na een vergelijking van de verdeling naar leeftijd van de respons met de verdeling naar leeftijd van de huidige populatie van de gemeente Ermelo. Dit is gebaseerd op de beschikbare data van het CBS over 2024. De VNG schrijft in deze situatie voor dat er een weging wordt toegepast op de data. De wegingsfactor wordt berekend op basis van de daadwerkelijke leeftijdsverdeling in de gemeente Ermelo. Volgens de richtlijnen mag de wegingsfactor niet hoger uitkomen dan factor 5. Echter, vanwege het relatief lage aantal respondenten in de leeftijdsgroep 18 tot en met 29 jaar en 30 tot en met 39 jaar is de wegingsfactor in dit onderzoek hoger dan 5. Er is daarom gekozen om data cleaning toe te passen. In dit geval betekent dit dat er willekeurig 37 respondenten uit de oververtegenwoordigde leeftijdsgroepen zijn verwijderd voor analyse. Hierdoor is de wegingsfactor wel acceptabel en is de data op basis van leeftijd representatief voor de gemeente Ermelo. Na data cleaning

2024

Aantal verstuurde uitnodigingen

2.500

Aantal ingevulde vragenlijsten

520

Netto respons

20,8%

Nauwkeurigheidsmarge

3,8%

Onderzoeksresultaten van vragenlijstonderzoek wijken altijd in enige mate af van de werkelijkheid. Dit komt onder andere doordat niet de gehele populatie deelneemt aan het onderzoek, en er dus gebruik wordt gemaakt van een steekproef. Op basis van het resultaat in de steekproef wil men vaak wel graag uitspraken doen over eigenschappen van de gehele populatie. Het betrouwbaarheidsinterval maakt dit mogelijk. Het betrouwbaarheidsinterval geeft het gebied van waarden aan waarbinnen de werkelijke waarde in de populatie met een zekere graad van waarschijnlijkheid ligt. •

Het betrouwbaarheidsinterval wordt bepaald door de nauwkeurigheidsmarge, deze geeft aan wat de onder- en bovengrens van het betrouwbaarheidsinterval is. Hoe kleiner het interval, dus hoe dichter die grenzen bij elkaar liggen, des te nauwkeuriger is de schatting van de werkelijke

4

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

waarde. De nauwkeurigheidsmarge is afhankelijk van de grootte van de steekproef. Hoe groter de steekproef (ook in verhouding tot de totale doelpopulatie), des te smaller is het interval. •

Voor de graad van waarschijnlijkheid wordt meestal (vanuit statistische overwegingen) 95% gebruikt. Dit betekent dat, wanneer we het onderzoek 100 keer in dezelfde populatie met verschillende steekproeven zouden herhalen, 95 van de herhalingen een resultaat geven dat binnen het interval ligt.

Voor dit onderzoek is de nauwkeurigheidsmarge 3,8% en het betrouwbaarheidsniveau is vooraf vastgesteld op 95%. Idealiter ligt de nauwkeurigheidsmarge onder de 5% om heel nauwkeurig uitspraken te kunnen doen . De nauwkeurigheidsmarge van 3,8% betekent dat met 95% zekerheid de mening van de gehele onderzoekspopulatie maximaal 3,8% onder of boven de uitkomst van dit onderzoek ligt. Als voorbeeld: als 50% van de respondenten uit de steekproef het helemaal eens is met een stelling, dan zal dit in de gehele onderzoekspopulatie, met 95% zekerheid, tussen de 46,2% en 53,8% zijn.

Leeswijzer Dit rapport betreft de resultaten van de Burgerpeiling. Voor het presenteren van de resultaten is gebruik gemaakt van zowel frequentietabellen als grafieken. In de grafieken wordt altijd vermeld hoeveel respondenten de vraag hebben beantwoord (bijvoorbeeld n=489). Waar mogelijk zijn de resultaten van 2024 in de grafiek vergeleken met de resultaten van 2022, 2020 en 2018. Vanwege de afronding kunnen de percentages van 2024 iets afwijken van de som van percentages die zijn weergegeven in de grafiek. Bij rapportcijfervragen geldt dat deze gemiddelden in een tabel onder de grafiek zijn weergegeven. Ook zijn de resultaten, waar mogelijk, vergeleken met de scores voor Nederland2 uit 2024. De antwoordcategorieën ‘weet niet/n.v.t/geen mening’ zijn – tenzij anders aangegeven – buiten de analyse gehouden. Dit om het interpreteren van de resultaten gemakkelijker te maken. Het aantal respondenten dat deze antwoordoptie in 2024 heeft gekozen, is steeds onder de grafiek weergegeven. Elk thema wordt in een aparte paragraaf behandeld.

2 In 2024 hebben 10 andere gemeenten de Burgerpeiling uitgevoerd die gepubliceerd zijn op www.waarstaatjegemeente.nl: Baarn, Boxtel,

De Fryske Marren, Enschede, Hollands Kroon, Krimpen aan den IJssel, Nieuwegein, Sint-Michielsgestel, Voorne aan Zee en Waadhoeke.

5

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

Resultaten Woon- en leefomgeving Allereerst zijn respondenten gevraagd om hun ervaringen over de leefbaarheid van hun omgeving te delen. Hieronder vallen onder andere de omgang tussen buurtbewoners, de veiligheid, en de kwaliteit en staat van de openbare ruimte.

1. Hoe prettig vindt u het om in uw buurt te wonen? (1=zeer onprettig; 10=zeer prettig) 50% 40% 30% 20% 10%

0% 1

2

3

4

2024 (n=487)

5

2022 (n=514)

6

7

8

2020 (n=547)

9

10

2018 (n=547)

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=2).

2024

Gemiddelden Ermelo 2022 2020

2018

Gemiddelde Nederland 2024

8,3

8,2

8,0

8,0

8,1

2a. Ik voel me thuis in deze buurt 2024 (n=500)

43

46

9

11

8

31

2022 (n=521)

37

2020 (n=551)

39

50

9

11

2018 (n=664)

37

52

8

21

0%

10%

20%

Helemaal eens

52

30%

40%

Eens

Neutraal

50%

60% Oneens

70%

80%

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=0).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 88%

Nederland 2024 81%

6

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

2b. Ik zou niet zo snel weggaan uit deze buurt 2024 (n=493)

39

2022 (n=512)

32

2020 (n=547)

35

2018 (n=642)

33 0%

10%

40

13

43

18 44

14

42 20%

Helemaal eens

30%

40%

Eens

Neutraal

60% Oneens

70%

2

6

2

6 2

14

50%

6

10

80%

2

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 5).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 79%

Nederland 2024 70%

2c. Ik woon in een huis dat past bij mijn situatie en wensen 43 0%

10%

20%

40

9

30%

40%

50%

60%

70%

80%

Helemaal eens

Eens

Neutraal

Oneens

Helemaal oneens

7 90%

1 100%

Deze stelling is in meetjaar 2024 voor het eerst toegevoegd aan de vragenlijst, een vergelijking met eerdere meetjaren is zodoende niet mogelijk. Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 2).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 83%

Nederland 2024 75%

2d. Buurtbewoners gaan op een prettige manier met elkaar om 2024 (n=496)

25

2022 (n=515)

23

2020 (n=554)

55 48

27

2018 (n=645)

10%

24 52

21 0%

14

58 20%

Helemaal eens

30%

40%

Eens

Neutraal

50%

60% Oneens

70%

80%

3 3 4 1

18

22

16

31

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 1).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 80%

Nederland 2024 72%

7

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

2e. Buurtbewoners staan voor elkaar klaar 2024 (n=494)

21

2022 (n=503)

19

2020 (n=537)

20

2018 (n=618)

48 43

49

10%

20%

30%

40%

Eens

Neutraal

Helemaal eens

4 2

32

45

15 0%

26

50%

60% Oneens

5 2

30

3 2

29

5 2

70%

80%

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 5).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 69%

Nederland 2024 61%

2f. Buurtbewoners zijn te vertrouwen 2024 (n=489)

25

2022 (n=506)

20

2020 (n=526)

23 0%

10%

49

21

50

25 49

20%

30%

40%

Eens

Neutraal

Helemaal eens

4 2

50%

5 1

25 60% Oneens

70%

21

80%

90%

100%

Helemaal oneens

Deze vraag is niet gesteld in meetjaar 2018. Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 9).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 74%

Nederland 2024 65%

3. Voelt u zich betrokken bij de mensen die in uw buurt wonen? 2024 (n=495)

12

2022 (n=518)

9

2020 (n=551)

7 0%

39

42

37 33 10%

20%

30%

40%

50%

60%

6

2

45

7

3

52

6

2

70%

80%

Ja, bij (bijna) iedereen

Ja, bij de meeste mensen wel

Bij sommigen wel, bij sommigen niet

Nee, bij de meeste mensen niet

90%

100%

Nee, bij (bijna) niemand Deze vraag is niet gesteld in meetjaar 2018. Antwoordoptie ‘weet niet’: (n= 5).

Vergelijking Afgerond percentage ‘ja, bij bijna iedereen/ja, bij de meeste wel’

Ermelo 2024 51%

Nederland 2024 40%

8

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

4. Voelt u zich veilig in uw buurt? 2024 (n=498)

47

42

8

3

2022 (n=521)

32

58

9

1

2020 (n=560)

33

57

9

1

10

1

2018 (n=665)

42 0%

10%

Ja, (bijna) altijd

47

20%

30%

Ja, meestal wel

40%

50%

60%

Soms wel, soms niet

70%

80%

Nee, meestal niet

90%

100%

Nee, (bijna) nooit

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’ (n= 0).

Vergelijking Afgerond percentage ‘ja, (bijna) altijd/ja, meestal wel’

Ermelo 2024 89%

Nederland 2024 84%

5. Hoeveel overlast heeft u van buurtbewoners? 2024 (n=500)

43

2022 (n=519)

44

30

2020 (n=555)

47

23

2018 (n=660)

46

27

0%

10%

25

20%

30%

(Bijna) geen

Weinig

40%

50%

22

8 20

5 1

20

Niet veel/niet weinig

8 19

60%

70% Veel

2

80%

2 5 2

90%

100%

Heel veel

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 0).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(Bijna) geen/weinig’

Ermelo 2024 68%

Nederland 2024 59%

6. Hoe vaak heeft u te maken met onveilige verkeerssituaties in uw buurt? 2024 (n=495)

46

32

14

8

2022 (n=514)

20

22

35

23

2020 (n=552)

20

23

36

21

2018 (n=662)

22 0%

10%

37 20%

30% (Bijna) niet

20

40%

50%

60%

70%

Soms

Vaak

Heel vaak

22 80%

90%

100%

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 5).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(Bijna) niet/soms)

Ermelo 2024 78%

Nederland 2024 65%

9

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

7a. In mijn buurt zijn (bijna) geen dingen kapot 2024 (n=483)

22

2022 (n=513)

58

11

69

14

5

14

5 1

2020 (n=540)

15

64

16

4 1

2018 (n=650)

14

68

12

5 1

90%

100%

0%

10%

20%

Helemaal eens

30%

40%

50%

Eens

Neutraal

60% Oneens

70%

80%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 4).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 80%

Nederland 2024 62%

7b. Mijn buurt is netjes en schoon 2024 (n=485)

20

53

17

9

1

2022 (n=522)

11

61

20

7

2

2020 (n=552)

12

58

20

7

2

2018 (n=660)

11

60

18

10

2

0%

10%

20%

Helemaal eens

30%

40%

Eens

Neutraal

50%

60% Oneens

70%

80%

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 0).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 73%

Nederland 2024 51%

7c. Het groen in mijn buurt is goed onderhouden (denk aan perken, plantsoenen en parken) 2024 (n=478)

16

2022 (n=514)

48

10

2020 (n=538)

48 15

2018 (n=634)

21

44

10%

20%

Helemaal eens

15

24 46

9

0%

18

18

30%

40%

Eens

Neutraal

50%

60% Oneens

12

7

11

6

18

70%

80%

3

11

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 9).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 64%

Nederland 2024 49%

10

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

7d. Straten en stoepen zijn goed begaanbaar 2024 (n=489)

15

2022 (n=521)

42

8

2020 (n=553)

10 0%

20%

Helemaal eens

7

18

16

6

45

19

18

5

16

6

50 10%

18

51 13

2018 (n=660)

19

19

30%

40%

Eens

Neutraal

50%

60%

70%

Oneens

80%

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 3).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 57%

Nederland 2024 48%

7e. In mijn buurt is genoeg groen 2024 (n=489)

29

2022 (n=516)

31

56

9 60

5 1 6

21 21

2020 (n=555)

38

51

8

2018 (n=656)

38

54

4 31

0%

10%

20%

Helemaal eens

30%

40%

Eens

Neutraal

50%

60%

Oneens

70%

80%

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 0).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 86%

Nederland 2024 73%

7f. In mijn buurt zijn genoeg parkeerplaatsen voor auto's 2024 (n=483)

18

2022 (n=507)

18

40

2020 (n=535)

19

36

2018 (n=637)

19 0%

10%

35

17 14 14 42

20%

Helemaal eens

30%

40%

Eens

Neutraal

12 50%

60% Oneens

70%

21

10

16

12

19

11

16

12

80%

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 4).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 53%

Nederland 2024 47%

11

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

Winkels voor dagelijkse boodschappen

32

2022 (n=520)

28

2024 (n=472)

Speelvoorzieningen Culturele (kinderen tot 12 OntmoetingsOpenbaar vervoer voorzieningen Sportvoorzieningen jaar) plekken

Welzijnsvoorzieningen

2024 (n=487)

(Gezondheid)zorgvoorzieningen

8. In hoeverre bent u tevreden over de volgende voorzieningen in uw buurt?

2020 (n=556)

57 52 37

2018 (n=654)

51

25

53

17 23

2018 (n=633)

19

2

9

5 2

7

6

3

14

6 1

66 53

8

7 1

63

12

21

15

63

2020 (n=532)

2024 (n=355)

10 46

33

2022 (n=496)

9

11

31

10

41

30

5 1

2022 (n=376)

6

54

32

7 1

2020 (n=377)

8

49

34

8

1

2018 (n=450)

10

50

32

7

2

2024 (n=367)

13

46

31

9

1

9

2

2022 (n=383)

6

48

36

2024 (n=354)

10

41

27

13

8

2022 (n=390)

8

48

23

14

7

2020 (n=418)

9

45

22

16

8

2018 (n=487)

10

47

21

15

7

2024 (n=394)

11

58

2022 (n=430)

9

63

22 18

2020 (n=480)

14

59

21

2018 (n=557)

12

61

18

2024 (n=431)

10

2024 (n=405)

9

2022 (n=434)

55

6

22

56

24

2020 (n=460)

11

55

2018 (n=550)

11

54

0% Zeer tevreden

10% Tevreden

20%

30%

40%

50%

Niet tevreden/niet ontevreden

60%

70%

Ontevreden

80%

8

2

6

3 6 1

14

3

10

4

6

4

23 19

1

6 1

27

52

9

11

5

90%

100%

Zeer ontevreden

Antwoordoptie ‘Culturele voorzieningen’ is in meetjaar 2024 voor het eerst toegevoegd aan de vragenlijst, een vergelijking met eerdere meetjaren is zodoende niet mogelijk. Antwoordoptie ‘Weet niet / geen mening’: Winkels voor dagelijkse boodschappen (n=2); (Gezondheid) zorgvoorzieningen (n=17); Welzijnsvoorzieningen (n=129); Ontmoetingsplekken (n=125); Speelvoorzieningen (n=127); Sportvoorzieningen (n=80); Culturele voorzieningen (n=57); Openbaar vervoer (n=80).

12

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

Vergelijking Winkels voor dagelijkse boodschappen % (zeer) tevreden Gezondheidsvoorzieningen % (zeer) tevreden Welzijnsvoorzieningen % (zeer) tevreden Ontmoetingsplekken % (zeer) tevreden Speelvoorzieningen % (zeer) tevreden Sportvoorzieningen % (zeer) tevreden Culturele voorzieningen % (zeer) tevreden Openbaar vervoer % (zeer) tevreden

Ermelo 2024 88% 78% 65% 59% 51% 68% 65% 60%

Nederland 2024 81% 76% 52% 49% 59% 63% 53% 55%

9. Is uw buurt de afgelopen jaren vooruitgegaan, achteruitgegaan of gelijk gebleven? 2024 (n=472)

4

11

64

16

5

2022 (n=482)

3

11

68

14

5

2020 (n=490)

3

14

63

15

5

2018 (n=597)

4

12

0%

10%

63 20%

30%

40%

17 50%

Duidelijk vooruitgegaan

Een beetje vooruitgegaan

Een beetje achteruitgegaan

Duidelijk achteruitgegaan

60%

70%

80%

6 90%

100%

Niet vooruit- of achteruitgegaan

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 23).

Vergelijking Afgerond percentage ‘duidelijk/een beetje vooruitgegaan’

Ermelo 2024 15%

Nederland 2024 16%

Vraag 10 In totaal hebben 287 respondenten een toelichting gegeven bij vraag 10: ‘Welke ideeën heeft u om uw buurt te verbeteren?’. Alle toelichtingen zijn integraal en geanonimiseerd opgenomen in het bijlagenrapport.

13

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

11. Wat vindt u van de zorg van uw gemeente voor uw woon- en leefomgeving? (1=zeer slecht; 10=zeer goed) 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 1

2

3 2024 (n=451)

4

5

6

2022 (n=480)

7

2020 (n=504)

8

9

10

2018 (n=609)

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 43).

Gemiddelden Ermelo 2024

2022

2020

2018

Gemiddelde Nederland 2024

6,8

6,1

6,6

6,5

6,6

De volgende uitspraken gaan over het samenwerken met buurtbewoners en vrijwilligersorganisaties bij de inzet voor de buurt.

12a. De gemeente werkt samen met de buurt aan plannen, activiteiten en voorzieningen 2024 (n=373)

3

26

2022 (n=458) 1

21

2020 (n=465)

2

20

2018 (n=541)

3 0%

42 46

Helemaal eens

8

31 37

20%

5

23

42 25

10%

23

30%

40%

Eens

Neutraal

50%

5

26 60% Oneens

70%

80%

8 90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 117).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 29%

Nederland 2024 25%

14

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

12b. De gemeente geeft de buurt de ruimte om hun ideeën en plannen uit te voeren 2024 (n=363)

4

22

49

2022 (n=433)

2

23

48

2020 (n=444)

2

23

2018 (n=505)

3

24

0%

10%

20%

Helemaal eens

19

7

19

9

41

27

7

37

28

8

30%

40%

50%

Eens

Neutraal

60% Oneens

70%

80%

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 131).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 25%

Nederland 2024 25%

12.c. De gemeente helpt inwoners bij het uitvoeren van hun ideeën en plannen 2024 (n=347)

3

18

2022 (n=415) 1 2020 (n=389)

2

2018 (n=442)

3

49

23

28

49

22

0%

10%

16

48

25

44 20%

Helemaal eens

30%

40%

Eens

Neutraal

50%

7

60% Oneens

70%

6

21

6

19

9

80%

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 147).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 21%

Nederland 2024 21%

13. Hoe vaak heeft u zich de afgelopen 12 maanden ingezet voor uw buurt? 2024 (n=492)

9

46

46

2022 (n=513)

8

50

43

2020 (n=548)

8

47

45

2018 (n=661)

10 0%

48 10%

Vergelijking Afgerond percentage ‘vaak’

20%

42

30%

40%

Vaak

Af en toe

50%

60%

70%

80%

90%

100%

(Bijna) nooit Ermelo 2024 9%

Nederland 2024 11%

15

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

14. Zou u zich actief willen (blijven) inzetten voor uw buurt? 2024 (n=402)

23

53

23

2022 (n=420)

20

58

21

2020 (n=455)

18

62

20

2018 (n=543)

24 0%

10%

58 20%

30% Ja, zeker

40%

50%

Ja, misschien

18 60%

70%

80%

90%

100%

Nee

Antwoordoptie ‘weet niet’: (n=92).

Vergelijking Afgerond percentage ‘ja, zeker/misschien’

Ermelo 2024 23%

Nederland 2024 22%

16

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

Relatie inwoner en gemeente Het is voor de gemeente Ermelo van belang om te weten hoe inwoners hun relatie tot de gemeente ervaren. Om die reden zijn respondenten gevraagd naar hun ervaringen met de communicatie vanuit de gemeente, de samenwerking met de gemeente, en de mate waarin men zich betrokken voelt bij ontwikkelingen.

15. Hoeveel vertrouwen heeft u in de manier waarop uw gemeente wordt bestuurd? 2024 (n=428) 1

19

2022 (n=455)

14

2020 (n=497) 1

15

50

23

52

24

37

2018 (n=587) 2

19

0%

10%

Heel veel

30% Veel

10

30

16

51 20%

8

40%

19 50%

Niet veel / niet weinig

60%

70%

Weinig

80%

9 90%

100%

(Bijna) geen

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=67).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(heel) veel’

Ermelo 2024 20%

Nederland 2024 24%

16a. De gemeente doet wat ze zegt 2024 (n=414)

2

14

2022 (n=422)

11

2020 (n=447)

12

55

21

54

28

47

2018 (n=528) 1

16

0%

10%

Helemaal eens

7

32 51

20%

8

30%

40%

Eens

Neutraal

9 25

50%

60% Oneens

70%

80%

7 90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 78).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 16%

Nederland 2024 22%

17

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

16b. De gemeente zorgt ervoor dat inwoners zich aan de regels houden 2024 (n=X)

2

2022 (n=438) 1 2020 (n=464)

3

2018 (n=540)

2

19

49

16

23

44 20

38 30

0%

10%

20%

Helemaal eens

30

9

28

12

40 30%

40%

50%

Eens

Neutraal

7

20 60%

Oneens

70%

80%

9 90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=69).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 21%

Nederland 2024 20%

16c. De gemeente stelt zich flexibel op als dat nodig is 2024 (n=377)

2

2022 (n=401)

11

51

27

9

12

53

26

9

2020 (n=409)

2

2018 (n=472)

2

19

0%

10%

13

47

27 45

20%

Helemaal eens

11

24

30%

40%

50%

Eens

Neutraal

60% Oneens

70%

11

80%

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 117).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 13%

Nederland 2024 19%

16d. De gemeente luistert naar inwoners 2024 (n=412)

2

21

2022 (n=428)

16

2020 (n=450) 1

12

49

20

40

32

38

2018 (n=524) 2

19

0%

10%

Helemaal eens

12

36 38

20%

8

30%

40%

Eens

Neutraal

13 29

50%

60% Oneens

70%

12 80%

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=79).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 23%

Nederland 2024 23%

18

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

16e. De gemeente laat inwoners meedenken bij plannen, activiteiten en voorzieningen 2024 (n=395)

3

30

2022 (n=437) 1

21

2020 (n=461) 1

18

2018 (n=555)

16

41 39

2 0%

48

25 10%

27

11

33

9

39 20%

Helemaal eens

30%

40%

Eens

Neutraal

4

24 50%

60% Oneens

70%

11

80%

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=96).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 32%

Nederland 2024 33%

17. Wat vindt u van de wijze waarop uw gemeente inwoners en belangenorganisaties betrekt en de samenwerking zoekt? (1=zeer slecht; 10=zeer goed) 100% 80% 60% 40%

20% 0% 1

2

3 2024 (n=353)

4

5

2022 (n=394)

6 2020 (n=394)

7

8

9

10

2018 (n=491)

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n= 139).

2024

Gemiddelden Ermelo 2022 2020

2018

Gemiddelde Nederland 2024

6,1

5,6

5,7

6,1

5,4

19

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

Gemeentelijke dienstverlening Onderstaande resultaten laten zien hoe deelnemers de dienstverlening van de gemeente ervaren. Zo wordt er onder ander ingegaan op de samenwerking met de gemeente bij het aanvragen van dienstverlening.

18. Wat vindt u – over het algemeen – van de dienstverlening van uw gemeente? (1=zeer slecht; 10=zeer goed) 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0%

1

2

3 2024 (n=441)

4

5

2022 (n=466)

6

7

2020 (n=495)

8

9

10

2018 (n=603)

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=58).

2024

Gemiddelden Ermelo 2022 2020

2018

Gemiddelde Nederland 2024

6,8

6,5

6,7

6,7

6.5

19. Wat vindt u van de digitale dienstverlening van uw gemeente? (1=zeer slecht; 10=zeer goed) 100% 90% 80% 70% 60%

50% 40% 30% 20% 10% 0% 1

2

3 2024 (n=391)

4

5

2022 (n=372)

6 2020 (n=436)

7

8

9

10

2018 (n=519)

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=107).

2024

Gemiddelden Ermelo 2022 2020

2018

Gemiddelde Nederland 2024

6,9

6,6

6,9

7,0

6,9

20

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

20. Heeft u de afgelopen 12 maanden contact gehad met uw gemeente? 2024 (n=476)

61

2022 (n=516)

39

55

2020 (n=553)

46

59

2018 (n=658)

41 72

0%

10%

20%

30%

28 40% Ja

50%

60%

70%

80%

90%

100%

Nee

Vergelijking Afgerond percentage ‘ja’

Ermelo 2024 61%

Nederland 2024 63%

Vragen 21 tot en met 25 zijn alleen gesteld aan inwoners die hebben aangegeven dat ze de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente.

21. Over welk onderwerp heeft u contact gehad met de gemeente? Werk en inkomen

1%

Gezondheid en zorg

7%

Familie en gezin (inclusief geboorte, huwelijk en relatie)

4%

Verhuizen

1%

Wonen en uw buurt (inclusief parkeren, overlast)

24%

Reizen (inclusief paspoort, rijbewijs, id-kaart)

46%

Ondernemen

1%

Anders

17%

0%

5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40% 45% 50%

2024 (n=259) Alle toelichtingen bij de antwoordoptie ‘anders’ zijn integraal en geanonimiseerd opgenomen in het bijlagenrapport.

21

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

22. Op welke manier had u (meestal) contact met uw gemeente? 21% 17%

Website of app van de gemeente

37% 27% 15% 18%

E-mail

30% 27% 1% 2% 2%

Sociale media of berichten app

7%

Post

11% 14% 37% 27%

(Publieks-)balie

51% 69% 16% 22%

Telefoon

41% 31% 1% 3% 4%

Wijk- of buurtteam

9% 10%

Overig persoonlijk contact

17% 19% 2%

Huisbezoek

0% 2024 (n=242)

10%

20%

30%

2022 (n=295)

40%

50%

2020 (n=243)

60%

70%

80%

90%

100%

2018 (n=323)

Dit is een meerkeuzevraag, respondenten konden meerdere antwoordopties aankruisen. De som van de percentages telt mogelijk niet op tot 100%.

22

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

De volgende vragen en stellingen gaan over het aanvragen van een product/dienst, ondersteuning of het voorleggen van een vraag of situatie en over de informatieverstrekking vanuit de gemeente.

23a. Ik vond het makkelijk om mijn vraag te stellen, of mijn aanvraag te regelen 2024 (n=286)

17

2022 (n=270)

55

7

62

2020 (n=318)

14

2018 (n=454)

15 0%

15

9

5

18

11

3

58

19 63

10%

20%

Helemaal eens

30%

40%

Eens

Neutraal

13 50%

60% Oneens

70%

80%

90%

7

3

7

2 100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=3).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 71%

Nederland 2024 65%

23b. Informatie die ik kreeg of zelf vond, klopte en was volledig 2024 (n=277)

17

2022 (n=267)

53

9

16

56

18

9

5

12

5

2020 (n=314)

15

57

14

12

3

2018 (n=446)

13

58

16

9

4

0%

10%

20%

Helemaal eens

30%

40%

Eens

Neutraal

50%

60% Oneens

70%

80%

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=7).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 70%

Nederland 2024 61%

23

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

23c. De duur van de afhandeling was acceptabel 2024 (n=280)

16

2022 (n=266)

52

10

49

2020 (n=313)

0%

14

56 10%

20%

Helemaal eens

8

14

52

12

40%

50%

Eens

Neutraal

60%

6

13

70%

Oneens

5

10

12

30%

9

8

18

19

2018 (n=456)

16

80%

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=7).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 68%

Nederland 2024 59%

23d. Ik werd goed op de hoogte gehouden van de afhandeling 2024 (n=272)

13

2022 (n=263)

39

8

26

45

21

2020 (n=294)

13

49

2018 (n=422)

11

53

0%

10%

20%

Helemaal eens

13 17 17 14

30%

40%

50%

Eens

Neutraal

60% Oneens

9

70%

80%

10 15

6

13

8 90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=15).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 53%

Nederland 2024 54%

23e. Ik kreeg uiteindelijk wat ik wilde 2024 (n=278)

24

2022 (n=259)

41

16

48

2020 (n=302)

23

48

2018 (n=439)

20

56

0%

10%

20%

Helemaal eens

30%

40%

Eens

Neutraal

50%

13

8

15

12

10

15

12 8 60% Oneens

70%

80%

8

9

6

10

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=10).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 65%

Nederland 2024 63%

24

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

De volgende vragen en uitspraken gaan over de informatie van, en over, de gemeente.

24a. Ik kan de informatie die ik nodig heb van de gemeente makkelijk vinden (via lokale krant, website etc.) 2024 (n=273)

11

51

2022 (n=269)

8

57

2020 (n=315)

11

2018 (n=646)

10

0%

28

7

26 59

21

66

10%

20%

30%

40%

Eens

Neutraal

Helemaal eens

3 8

1

8

1

18

50%

60% Oneens

70%

80%

6 1

90%

100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=14).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 62%

Nederland 2024 58%

24b. De gemeente gebruikt duidelijke taal 2024 (n=272)

9

2022 (n=252)

54

4

45

2020 (n=303)

35

13

2018 (n=636)

47

8 0%

28

20%

Helemaal eens

25

30%

40%

Eens

Neutraal

50%

60% Oneens

70%

80%

90%

2 2

13 31

57 10%

7

7

2

8

1 100%

Helemaal oneens

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=13).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 63%

Nederland 2024 59%

25

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

25. Wat vindt u van de communicatie en voorlichting vanuit de gemeente? (1=zeer slecht; 10=zeer goed) 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 1

2

3

2024 (n=259)

4

5

2022 (n=256)

6

2020 (n=302)

7

8

9

10

2018 (n=601)

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=28).

2024

Gemiddelden Ermelo 2022 2020

2018

Gemiddelde Nederland 2024

6,5

6,3

6,5

6,4

6,3

26

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

Welzijn en zorg De resultaten in deze paragraaf gaan over de gezondheid en de mogelijkheden van inwoners om deel te nemen aan het maatschappelijk leven. Respondenten zijn ook gevraagd naar het doen van vrijwilligerswerk, de zorg aan een hulpbehoevende naaste, en zorgvoorzieningen.

26. Hoe tevreden bent u momenteel -over het algemeen- met uw leven? (1 = helemaal niet; 10=helemaal wel) 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 1

2

3

2024 (n=494)

4

5

2022 (n=498)

6

7

2020 (n=540)

8

9

10

2018 (n=643)

Antwoordoptie ‘wil ik niet zeggen/weet niet’: (n=6).

2024

Gemiddelden Ermelo 2022 2020

2018

Gemiddelde Nederland 2024

8,1

8,0

7,9

8,0

8,0

27. Welk cijfer geeft u – over het algemeen – uw gezondheid? (1=zeer slecht; 10=zeer goed) 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 1

2

3

2024 (n=498)

4

5

2022 (n=503)

6

2020 (n=543)

7

8

9

10

2018 (n=653)

Antwoordoptie ‘wil ik niet zeggen/weet niet’: (n=4).

2024

Gemiddelden Ermelo 2022 2020

2018

Gemiddelde Nederland 2024

7,7

7,7

7,7

7,8

7,8

27

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

2024 (n=486)

60

28

9

3

2022 (n=460)

64

22

11

3

2020 (n=490)

72

14

10

3

2018 (n=607)

71

16

10

3

25

6

3

11

3

2024 (n=483)

66

2022 (n=455)

64

23

2020 (n=490)

71

16

10

2

2018 (n=603)

73

14

10

3

2024 (n=484)

80

2022 (n=445)

17

22

9

5 1

85 93

6 1

2022 (n=434)

96

31

2020 (n=475)

95

22

2018 (n=594)

95

3 21

2024 (n=478)

2024 (n=481)

84

10

3 2

2022 (n=436)

87

9

31

2020 (n=473)

84

12

31

2018 (n=577)

84

10

4 2

Anders

Moeite om rond te komen

2024 (n=481)

Gevoel ‘er niet bij te horen’ of ‘niet thuis te voelen’

Lezen, schrijven of taal Geestelijke (Algemene) lichamelijke spreken gezondheid Fysiek functioneren gezondheid

28. Heeft u het gevoel dat de zaken hieronder een negatieve invloed hebben op uw leven of u in de weg staan in uw leven? Zo ja, in welke mate?

87

9

41

2022 (n=450)

85

10

4 2

2020 (n=482)

83

12

4 1

2018 (n=581)

80

12

6 2

2024 (n=302)

95

2 12

2022 (n=163)

91

4 22

2020 (n=199)

94

3 22

2018 (n=207)

92

4 12

0%

10%

Nee, (bijna) niet

20%

30%

Ja, in lichte mate

40%

50%

60%

Ja, in flinke mate

70%

80%

90%

100%

Ja, in ernstige mate

Antwoordoptie ‘zeg ik liever niet.’: (algemene) lichamelijke gezondheid (n=12); fysiek functioneren (n=11); geestelijke gezondheid (n=14); lezen, schrijven of taal spreken (n=13); moeite om rond te komen (n=16); gevoel ‘er niet bij te horen’ (n=17); anders (n=29).

28

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

Vergelijking*

Ermelo 2024

Nederland 2024

12% 9% 4% 1% 5% 5% 3%

12% 12% 6% 1% 5% 5% 3%

(Algemeen) lichamelijke gezondheid Fysiek functioneren Geestelijke gezondheid** Lezen, schrijven of taal spreken Moeite om rond te komen Gevoel ‘er niet bij te horen’/niet thuis te voelen Anders

*Afgerond percentage ‘ja, in flinke mate/ja, in ernstige mate’.**Antwoordoptie toegevoegd in meetjaar 2022.

29. Heeft u voldoende contacten met andere mensen? 2024 (n=493)

81

13

6

2022 (n=508)

81

13

7

2020 (n=547)

82

2018 (n=655)

80 0%

10%

20%

Ja, zeker

30%

40%

14

4

15 50%

60%

Ja, maar ik zou wel wat meer willen

70%

80%

5

90%

100%

Nee, te weinig

Antwoordoptie ‘wil ik niet zeggen/weet niet’: (n=8).

Vergelijking Afgerond percentage ‘ja, maar ik zou wel wat meer willen/nee, te weinig’

Ermelo 2024 19%

Nederland 2024 20%

30. Voelt u zich wel eens eenzaam? 2024 (n=492)

79

18

11

2022 (n=512)

59

27

13

2

2020 (n=547)

62

23

13

2

2018 (n=652)

63

22

13

2

90%

100%

0%

10%

20%

30%

Nee, (bijna) niet

40% Ja, soms

50% Ja, vaak

60%

70%

80%

Ja, heel vaak

Antwoordoptie ‘wil ik niet zeggen/weet niet’: (n=3).

Vergelijking Afgerond percentage ‘Ja, (heel) vaak’

Ermelo 2024 2%

Nederland 2024 5%

29

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

31. Hoe vaak sport of beweegt u actief? (zoals wandelen, fietsen, tuinieren) 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0%

73%

66% 67%

18%

16% 3%

Meerdere keren per week

9%

1 keer per week

3%

1%

2%

2022 (n=515)

8%

12%

7%

1%

1 keer per 2 weken

2024 (n=497)

14%

1 keer per maand

(Bijna) nooit

2020 (n=552)

Vergelijking Afgerond percentage ‘Meerdere keren per week’

Ermelo 2024 73%

Nederland 2024 73%

32. In welke van onderstaande verenigingen bent u de afgelopen 12 maanden actief geweest? 37% 33% 41% 41%

Sportvereniging

7% 7% 7% 7%

Gezelligheidsvereniging

26% 29% 29% 31%

Religieuze of maatschappelijke vereniging

8% 12%

Culturele vereniging

16% 15% 13% 16%

Overige (vrijetijds-)vereniging

35% 31% 33% 32%

Ik ben niet actief (geweest) in het verenigingsleven

0% 2024 (n=502)

10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%

2022 (n=525)

2020 (n=561)

2018 (n=273)

Dit is een meerkeuzevraag, respondenten konden meerdere antwoordopties aankruisen. De som van de percentages telt mogelijk niet op tot 100%.

30

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

Vergelijking

Ermelo 2024

Nederland 2024

37% 7% 26% 8% 16% 35%

37% 8% 11% 8% 16% 54%

Sportvereniging Gezelligheidsvereniging Religieuze of maatschappelijke vereniging Culturele vereniging (o.m. toneel, muziek) Overige (vrijetijds-)vereniging Niet actief (geweest) in verenigingsleven

Vrijwilligerswerk

Aandacht voor buren in een moeilijke situatie

Hulp aan buren

Zorg aan een familielid, vriend of kennis (mantelzorg)

33. Hoe vaak heeft u zich de afgelopen 12 maanden ingezet voor anderen en/of maatschappelijke doelen? 2024 (n=482)

35

2022 (n=494)

18

2020 (n=634)

19

2018 (n=634)

21

38

27

31

46

29

53

30

49

2024 (n=479)

11

58

31

2022 (n=497)

10

63

28

2020 (n=641)

11

63

26

2018 (n=641)

11

61

28

2024 (n=480)

11

48

41

2022 (n=487)

6

39

55

2020 (n=625)

6

40

54

2018 (n=625)

8

36

56

2024 (n=484)

28

2022 (n=504)

26

25

50

2020 (n=632)

27

25

48

2018 (n=632)

25

25

50

0%

10%

30

20%

30%

Vaak

Vergelijking* Zorg aan een familielid, vriend of kennis (mantelzorg) Hulp aan buren Aandacht voor buren in een moeilijke situatie Vrijwilligerswerk

40%

Af en toe

42

50%

60%

70%

80%

90%

100%

(Bijna) nooit

Ermelo 2024 73% 69% 59% 58%

Nederland 2024 68% 63% 45% 42%

Afgerond percentage ‘vaak/af en toe’.

31

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

34. Wilt u vrijwilligerswerk (blijven) doen, zolang het kan? 2024 (n=444)

49

2022 (n=447)

29

39

2020 (n=455)

31

18

2018 (n=543)

30

62 24

0%

23

10%

20 58

20%

30%

40%

Ja, zeker

18

50%

60%

Ja, misschien

70%

80%

90%

100%

Nee

Antwoordoptie ‘weet niet’: (n=53).

Vergelijking Afgerond percentage ‘ja zeker’

Ermelo 2024 49%

Nederland 2024 42%

35. Wat is de reden om geen vrijwilligerswerk te doen? 19% 16%

Geen interesse/behoefte

40% 36% 30%

Te weinig tijd of te druk

36% 84%

17%

Gezondheid

24%

22%

48%

27%

12%

Ik wil niet ergens aan vast zitten

94%

1% 2% 2% 1%

Weet niet wat voor vrijwilligerswerk ik kan doen

1%

Weet niet hoe ik aan vrijwilligerswerk kan komen 4% 2% 2%

Kan geen geschikt vrijwilligerswerk vinden

Anders 6%

0% 2024 (n=113)

18% 17%

10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%

2022 (n=152)

2020 (n=65)

2018 (n=299)

Antwoordoptie ‘Ik wil nergens aan vast zitten’ is sinds meetjaar 2022 opgenomen in de vragenlijst, zodoende heeft geen van de respondenten in 2018 en 2020 deze antwoordoptie ingevuld. Dit is een meerkeuzevraag, respondenten konden meerdere antwoordopties aankruisen. De som van de percentages telt mogelijk niet op tot 100%. Alle toelichtingen bij de antwoordoptie ‘anders’ zijn integraal en geanonimiseerd opgenomen in het bijlagenrapport.

32

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

36. Waar zou u uw buren mee willen helpen als dat nodig is? 49%

Boodschappen doen

50% 38%

Vervoer

58%

58%

46%

43%

40%

66%

58%

Oogje in het zeil houden

66%

65% 8% 8%

Huis schoonhouden of koken

8%

9% 25%

Klusjes in of rond het huis

27%

33%

33%

8% 8%

Medicijnen geven of persoonlijke verzorging

8%

8%

14%

Opvangen van kinderen of huisdier

22%

20%

23%

26% 22%

Informatie en advies bij aanvraag, administratie of computer

27%

24% 5% 7%

Anders

3%

2%

6% 7%

Geen, ik kan door mijn situatie geen hulp geven aan buren

5%

Geen, ik wil geen hulp geven aan buren

3% 2%

5%

4%

3%

0% 2024 (n=502)

10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%

2022 (n=525)

2020 (n=561)

2018 (n=335)

Dit is een meerkeuzevraag, respondenten konden meerdere antwoordopties aankruisen. De som van de percentages telt mogelijk niet op tot 100%. Alle toelichtingen bij de antwoordoptie ‘anders’ zijn integraal en geanonimiseerd opgenomen in het bijlagenrapport.

33

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

37. Heeft u het gevoel dat u door het geven van zorg aan iemand die hulp nodig heeft, minder of onvoldoende tijd heeft voor uw eigen bezigheden? 2024 (n=285)

58

2022 (n=215)

46

2020 (n=281)

46

2018 (n=367)

47 0%

10%

20%

34

5

28

30%

Nee, (bijna) nooit

40%

17

9

22

25

7

24

18

50%

Ja, soms

4

60%

Ja, vaak

70%

11

80%

90%

100%

Ja, heel vaak

Antwoordoptie ‘wil ik niet zeggen/weet niet’: (n=21).

Vergelijking Afgerond percentage ‘ja, (heel) vaak’

Ermelo 2024 9%

Nederland 2024 17%

38a. Ik pak de draad gemakkelijk op als het even tegen heeft gezeten 2024 (n=487)

30

55

12

30

2022 (n=503)

29

55

14

10

2020 (n=531)

32

48

0%

10%

20%

Helemaal eens

30%

40%

50%

Eens

Neutraal

60% Oneens

70%

80%

15

4 1

90%

100%

Helemaal oneens

Deze vraag is niet gesteld in meetjaar 2018. Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=3).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 85%

Nederland 2024 80%

38b. Ik sla me makkelijk door moeilijke tijden heen 2024 (n=484)

24

2022 (n=500)

22

2020 (n=531)

49 47

25 0%

10%

23 26

40 20%

Helemaal eens

30%

40%

Eens

Neutraal

40 4 0

28 50%

60% Oneens

70%

80%

6 1 90%

100%

Helemaal oneens

*Deze vraag is niet gesteld in meetjaar 2018. Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=6).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 73%

Nederland 2024 69%

34

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

38c. Ik regel gemakkelijk zelf hulp als dat nodig is 2024 (n=486)

24

55

18

30

2022 (n=495)

23

55

17

5 1

15

6 0

2020 (n=523)

28 0%

10%

50 20%

Helemaal eens

30%

40%

50%

Eens

Neutraal

60% Oneens

70%

80%

90%

100%

Helemaal oneens

Deze vraag is niet gesteld in meetjaar 2018. Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=8).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 79%

Nederland 2024 73%

38d. Ik raak snel van slag als iets tegenzit of onduidelijk is 2024 (n=480)

29

40

2022 (n=498)

25

40

2020 (n=524)

23

42

0%

10%

20%

Helemaal oneens

30%

40%

Oneens

22 22 18

50%

60%

70%

80%

Neutraal

Eens

Helemaal eens

8

2

11

2

11

6

90%

100%

*Deze vraag is niet gesteld in meetjaar 2018. Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=6).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 10%

Nederland 2024 15%

38e. Ik heb vertrouwen in de toekomst 2024 (n=482)

16

2022 (n=494)

18

2020 (n=527)

47 47 27

0%

27

10%

7

27 49

20%

Helemaal eens

30%

40%

Eens

Neutraal

50%

7 20

60% Oneens

70%

80%

3 1 5 1

90%

100%

Helemaal oneens

Deze vraag is niet gesteld in meetjaar 2018. Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=6).

Vergelijking Afgerond percentage ‘(helemaal) mee eens’

Ermelo 2024 63%

Nederland 2024 60%

35

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

39. Wanneer u zelf hulp of zorg nodig heeft, wie kunt u dan vragen?

Familie

2024 (n=483)

76

2022 (n=494)

17

68

20

2020 (n=482)

12

84

2018 (n=590)

7

18

9

Vrienden of kennissen

21

2024 (n=451)

Mensen in de buurt

70

9

2024 (n=418)

36

48

16

2022 (n=435)

34

52

15

2020 (n=484)

33

50

13

2018 (n=477)

33

52

15

59

2022 (n=465)

35

51

2020 (n=483)

39 62

2018 (n=546)

10%

20%

10 36

52

0%

7

7

37

30% Ja, zeker

40%

50%

60%

Ja, waarschijnlijk

Nee

70%

10

80%

90%

100%

Antwoordoptie ‘weet niet’: familie (n=7); vrienden of kennissen (n=13); mensen in de buurt (n=43).

Vergelijking* Familie Vrienden of kennissen Mensen in de buurt

Ermelo 2024 76% 59% 36%

Nederland 2024 74% 52% 34%

*Afgerond percentage ‘ja, zeker’.

Vraag 40 In totaal hebben 110 respondenten een toelichting gegeven bij vraag 40: ‘Welke ideeën wilt u de gemeente meegeven om mensen te helpen, te laten meedoen of te laten meetellen?’. Alle toelichtingen zijn integraal en geanonimiseerd opgenomen in het bijlagenrapport.

36

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

41. Wat vindt u van de moeite die uw gemeente neemt om inwoners te laten meedoen en meetellen in de gemeente? (1=zeer slecht; 10=zeer goed) 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 1

2

3

2024 (n=292)

4

5

2022 (n=278)

6

7

2020 (n=291)

8

9

10

2018 (n=366)

Antwoordoptie ‘wil ik niet zeggen/weet niet’: (n=195).

2024

Gemiddelden Ermelo 2022 2020

2018

Gemiddelde Nederland 2024

6,6

6,6

6,7

6,5

6,6

42. Wat vindt u van alle moeite die uw gemeente neemt voor inwoners? (1=zeer slecht; 10=zeer goed) 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 1

2

3

2024 (n=320)

4

5

2022 (n=372)

6

2020 (n=390)

7

8

9

10

2018 (n=495)

Antwoordoptie ‘weet niet/geen mening’: (n=174).

2024

2022

Gemiddelden Ermelo 2020

2018

Gemiddelde Nederland 2024

6,5

6,4

6,2

6,4

6,5

37

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

Achtergrond Op de achtergrondkenmerken van de respondenten is de weging en data cleaning niet toegepast. De vragen (in de gehele vragenlijst) zijn niet verplicht. Het kan zijn dat respondenten met name de vragen over de achtergrondkenmerken bewust niet hebben ingevuld. Het totaal aantal respondenten dat een vraag heeft ingevuld varieert doorgaans sterker bij dergelijke achtergrondvragen. 43. Wat is uw geslacht? 2024 Man Vrouw Anders Totaal

n 243 267 2 512

2022 % 48 52 0 100

n 276 272 548

2020 % 50 50 100

n 273 275 548

2018 % 50 50 100

n 300 362 669

% 45 55 100

Wil ik liever niet zeggen (n=4)

44. Wat is uw leeftijd? 2024

2022

2020

2018

18 t/m 29 jaar 30 t/m 39 jaar 40 t/m 54 jaar 55 t/m 64 jaar 65 t/m 74 jaar

n 19 43 86 117 140

% 4 8 17 23 27

n 17 42 107 120 151

% 3 8 19 22 27

n 41 47 140 107 157

% 7 8 25 19 28

n 62 72 119 158 157

% 9 11 18 24 24

75 jaar of ouder Totaal

115 520

22 100

122 559

22 100

65 557

12 100

96 664

14 100

45. Wat is uw hoogst afgeronde opleiding? 2024 Lagere school/basisonderwijs/ geen onderwijs Vmbo/mavo Vwo/havo Middelbaar beroepsonderwijs (mbo) Hoger beroepsonderwijs (hbo) Wetenschappelijk onderwijs (universiteit) Totaal

2022

2020

2018

n

%

n

%

n

%

n

%

19

4

12

2

19

4

27

4

64

13

63

12

94

17

116

18

38

8

26

5

43

8

45

7

148

29

164

30

153

28

163

25

173

34

219

40

165

31

225

35

66

13

65

12

65

12

72

11

508

100

549

100

539

100

648

100

38

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

46. Welke situatie is het meest op u van toepassing? Ik ben… 2024 2022 In loondienst Zelfstandige zonder personeel Ondernemer met personeel Werkloos/werkzoekend (Ten dele) arbeidsongeschikt Gepensioneerd Huisvrouw/-man Scholier/student Anders Totaal

2020

2018

n 192 21

% 38 4

n 202 30

% 38 6

n 229 21

% 43 4

n 267 27

% 42 4

16 3 24 210 19 1

3 1 5 42 4 0

19 3 9 235 24 0

4 1 2 44 4 0

14 9 20 188 32 11

3 2 4 35 6 2

19 10 23 211 41 11

3 2 4 34 6 2

16 502

3 100

10 532

2 100

11 535

2 100

17 626

3 100

47. Hoe ziet uw huishouden eruit? 2024 Ik woon alleen Ik woon met één andere volwassene samen (zonder kinderen) Ik woon met een andere volwassene samen en (mijn) kind(eren) Ik woon samen met (mijn) kind(eren) (eenoudergezin) Anders Totaal

2022

2020

n 122

% 24

n 76

% 13,5

n 80

% 15

n 96

% 14

249

48

302

53,5

265

48

256

38

124

24

164

29,1

182

33

271

41

18

4

14

2,5

12

2

17

3

6 519

1 100

8 564

1,4 100

11 550

2 100

25 664

4 100

48. Wat is het totale netto maandinkomen van u en uw mogelijke partner? 2024 2022 Minder dan €900 €900 tot €1300 €1300 tot €1800 €1800 tot €2700 €2700 tot €3200 Meer dan €3200 Ik heb (nog) geen inkomen Totaal

2018

2020

2018

n 3

% 1

n 3

% 1

n 14

% 4

n 12

% 3

19 30 68 55 238 0

5 7 17 13 58 0

9 32 100 71 205 -

2 8 24 17 49 -

24 4 98 81 145 -

6 11 24 20 36 -

29 47 133 91 153 -

5 6 19 15 23 -

413

100

552

100

405

100

465

100

Antwoordoptie ‘wil ik niet zeggen/weet niet’: (n=97).

39

Burgerpeiling 2024 - Gemeente Ermelo

49. Hoelang woont u al in deze buurt? 2024

2022

2020

2018

Korter dan 2 jaar 2 tot 5 jaar

n 33 72

% 6 14

n 42 67

% 8 12

n 57 71

% 10 13

n 74 87

% 11 13

5 tot 10 jaar 10 tot 15 jaar 15 jaar of langer Totaal

92 61 254 512

18 12 50 100

78 73 297 557

14 13 53 100

77 67 280 552

14 12 51 100

73 74 353 661

11 11 53 100

50. Wat is uw postcode? Aan respondenten is gevraagd om de vier cijfers en de twee letters van hun postcode in te vullen. Niet alle respondenten hebben hun postcode volledig ingevuld, twintig respondenten hebben geen letters toegevoegd. Onderstaande afbeelding is gebaseerd op 492 respondenten.

40

Hoofdkantoor Groningen Schweitzerlaan 4 9728 NP Groningen Postbus 473 9700 AL Groningen Kantoor Utrecht Arthur van Schendelstraat 650 3511 MJ Utrecht

Uw contactpersonen Jet van der Meer - j.vandermeer@enneus.nl Savanne Grotenhuis - s.grotenhuis@enneus.nl

T. 050 – 711 52 55 info@enneus.nl www.enneus.nl

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15758406/1