Rapportage Epe Waar Staat Je Gemeente 2025
Tekst van het document
Rapportage Waar staat je gemeente
Gemeente Epe
Rapportage Waar staat je gemeente
Datum: 30-01-2026 Projectnummer: 21904
Gemeente Epe
Auteurs: Joyce Berentsen Luc Oonk Moventem BV T 0575 84 3738 E info@moventem.nl W www.moventem.nl Moventem werkt conform de Gedragscode voor Onderzoek & Statistiek van het Nederlandse Data & Insights Network (D&IN) en mag het Fair Data Keurmerk voeren, waarmee wordt aangetoond dat op verantwoorde wijze met data en persoonsgegevens wordt omgaan. Tevens is Moventem aangesloten bij de Europese Vereniging voor Marktonderzoek (ESOMAR) en wordt voldaan aan de Internationale Code voor Markt- en sociaalwetenschappelijk onderzoek. Dit rapport is met grote zorg samengesteld. Desondanks kan het voorkomen dat informatie fout en/of onvolledig is. Moventem is niet aansprakelijk voor enige directe of indirecte schade die zou kunnen ontstaan door het gebruik van de aangeboden informatie.
2
Gemeente Epe
Inhoudsopgave
1 Inleiding Onderzoeksopzet Hoofdresultaten
Pagina 4 Pagina 5 Pagina 6
2 Resultaten woon- en leefomgeving
Pagina 7
3 Resultaten relatie inwoner-gemeente
Pagina 40
4 Resultaten gemeentelijke dienstverlening
Pagina 44
5 Resultaten zorg en welzijn
Pagina 54
6 Bijlagen Bijlage l Achtergrondvariabelen Bijlage ll Onderzoeksverantwoording
Pagina 74 Pagina 75 Pagina 77
3
Inleiding
Onderzoeksopzet Doel en doelgroep In opdracht van gemeente Epe heeft Moventem de Burgerpeiling Waar Staat Je Gemeente uitgevoerd. Naast de gebruikelijke uitnodigingen via het inwonerspanel Epe Spreekt is er een open link verspreid via sociale media en is een uitnodigingsbrief verstuurd naar 750 inwoners. De inwoners hebben de mogelijkheid gehad om de vragenlijst in te vullen tussen 26 november 2025 en 21 januari 2026.
Deelnemers In totaal hebben 933 inwoners de vragenlijst volledig ingevuld, waarvan 707 via Epe Spreekt. 226 inwoners hebben via de open link die online is verspreid en in een uitnodigingsbrief vermeld stond meegedaan. Met het aantal respondenten (933) kunnen met een betrouwbaarheid van 95% en een foutmarge van 3,21% uitspraken worden gedaan over de populatie.
Resultaten De resultaten van dit onderzoek worden in het voorliggende document beschreven middels diagrammen en tabellen. De inwonerspeiling is herhaaldelijk uitgevoerd in de gemeente Epe. Waar mogelijk worden de resultaten van de voorgaande jaren vergeleken met het huidige onderzoek. Er moet echter wel een kanttekening geplaatst worden bij deze vergelijking. Eind 2022 is de formulering van de Inwonerspeiling namelijk aangepast naar B1-taalniveau. Op die manier is de vragenlijst voor (vrijwel) iedereen te begrijpen en in te vullen. Het is mogelijk dat deze herformulering van invloed is op de interpretatie van de vragen en daardoor ook de resultaten. Daarnaast is niet uit te sluiten dat verschillen kunnen voortkomen uit het wisselende politieke klimaat waarin de vragenlijst afgenomen is.
Gemeente Epe gemeenten in Nederland. Kanttekening hierbij is dat in veel gevallen bij deze vergelijking bijvoorbeeld enkel het aandeel dat het (helemaal) eens was met een stelling bekend is. Door routes in de vragenlijst en vragen waarbij meerdere antwoorden mogelijk zijn, kan het voorkomen dat het aantal respondenten en/of het aantal antwoorden niet overal gelijk is in deze rapportage. Tevens worden in de figuren de respondenten die 'weet ik niet/ n.v.t.' hebben geantwoord niet getoond in de grafieken. Om deze redenen wordt ter volledigheid bij de resultaten aangeven hoeveel respondenten (‘n’) de betreffende vraag hebben beantwoord. Door afrondingsverschillen telt niet alles op tot 100%. Bij sommige vragen konden respondenten meerdere antwoorden geven. Het totale percentage komt dan hoger dan 100% te liggen. In bijlage 1 van deze rapportage staan de achtergrondgegevens van de respondenten weergegeven. Deze bijlage is aan het einde van deze rapportage te vinden.In bijlage 2 van deze rapportage wordt nader ingegaan op de betrouwbaarheid, nauwkeurigheid en representativiteit van de resultaten. Deze bijlage is aan het einde van deze rapportage te vinden. Er is een aantal open vragen gesteld aan de respondenten. Alle open antwoorden worden getoond in 'Bijlagenboek bij Rapportage Waar Staat Je Gemeente’.
Waar mogelijk worden de resultaten ook vergeleken met ‘vergelijkbare’
5
Gemeente Epe
Algemene resultaten per onderwerp
Waar Staat Je Gemeente onderzoek
Gemiddelde Gemiddelde Gemiddelde Gemiddelde Vergelijkbare 2025 2023 2021 2019 gemeenten
Woon- en leefomgeving Hoe prettig vindt u het om in uw buurt te wonen?
7.9
8.0
8.0
8.1
8.0
Wat vindt u van de zorg van uw gemeente voor uw woon- en leefomgeving?
6.3
6.4
6.3
6.5
6.6
5.6
5.5
5.3
6.1
6.0
Wat vindt u -over het algemeen- van de dienstverlening van uw gemeente?
6.2
6.2
5.9
6.6
6.7
Wat vindt u van de digitale dienstverlening van de gemeente?
6.4
6.5
6.2
6.6
7.0
Wat vindt u van de communicatie en voorlichting vanuit de gemeente?
5.8
5.7
5.9
6.5
6.4
Hoe tevreden bent u momenteel -over het algemeen- met uw leven?
7.9
8.0
7.9
7.9
8.0
Welk cijfer geeft u -over het algemeen- uw gezondheid?
7.6
7.7
8.0
7.9
7.6
Wat vindt u van de moeite die uw gemeente neemt om inwoners te laten meedoen en meetellen in de gemeente?
5.9
6.1
6.2
6.6
6.5
Wat vindt u van alle moeite die uw gemeente neemt voor inwoners?
5.8
6.0
5.8
x
6.5
Relatie inwoner – gemeente Wat vindt u van de wijze waarop uw gemeente inwoners en belangenorganisaties betrekt en de samenwerking zoekt? Gemeentelijke dienstverlening
Zorg en welzijn
6
Resultaten Woon- en leefomgeving
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Hoe prettig vindt u het om in uw buurt te wonen? (n=930) Geef dit aan met een rapportcijfer van 1 (zeer slecht) tot en met 10 (zeer goed)
Gemiddelde 37%
24%
14%
1%
1%
1%
1%
1
2
3
4
4%
5%
5
6
7
12%
8
9
10
Emst (n=76)
8.7
Epe (n=518)
7.8
Oene (n=33)
8.1
Vaassen (n=297)
7.9
Totaal 2025 (n=930)
7.9
Totaal 2023 (n=870)
8.0
Totaal 2021 (n=911)
8.0
Totaal 2019 (n=917) Gemeenten 25.000-50.000 inwoners - 2025
8.1 8.0
Respondenten uit Emst beoordelen de buurt het hoogst. Gemiddeld wordt de buurt vergelijkbaar met de voorgaande metingen en vergelijkbare gemeenten beoordeeld.
8
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Ik voel me thuis in deze buurt *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd 53%
Emst (n=77) Epe (n=519) Oene (n=33)
42%
36%
46% 46%
12% 45%
Vaassen (n=297)
39%
43%
Totaal 2025 (n=926)
39%
44%
helemaal eens
5%
eens
neutraal
oneens
4%2% 6% 2%
11% 11%
5% 2% 4%2%
helemaal oneens
Totaal 2023 (n=870)
90%
8% 2%
Totaal 2021 (n=911)
88%
8%
4%
Totaal 2019 (n=914)
89%
8%
3%
83%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
(Helemaal) eens
neutraal
(Helemaal) oneens
Respondenten uit Emst en Oene voelen zich het meest thuis in de buurt. Gemiddeld wordt het thuis voelen in de buurt iets minder positief dan de voorgaande metingen beoordeeld. Bij vergelijkbare gemeenten is men het minder vaak (helemaal) eens.
9
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Ik zou niet zo snel weggaan uit deze buurt *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd 41%
Emst (n=76) Epe (n=517) Oene (n=32)
46%
28%
39% 37%
11% 18%
9%
1% 1% 7%
54%
7% 2%
Vaassen (n=295)
32%
37%
16%
11%
4%
Totaal 2025 (n=920)
31%
39%
16%
9%
5%
helemaal eens
eens
neutraal
oneens
helemaal oneens
Totaal 2023 (n=863)
70%
19%
11%
Totaal 2021 (n=907)
72%
15%
13%
Totaal 2019 (n=912)
73%
17%
10%
70%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
(Helemaal) eens
neutraal
(Helemaal) oneens
Respondenten uit Emst en Oene zijn het meest trouw aan de buurt. Gemiddeld zou een vergelijkbaar deel van de inwoners als bij de voorgaande metingen en vergelijkbare gemeenten blijven wonen in de huidige buurt.
10
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Ik woon in een huis dat past bij mijn situatie en wensen Emst (n=76) Epe (n=519)
41%
39%
35%
41%
13%
51%
Oene (n=33)
9%
38%
10% 7%
4%
4% 5% 2%
Vaassen (n=296)
36%
39%
12%
10%
2%
Totaal 2025 (n=924)
37%
40%
12%
8%
3%
Totaal 2023 (n=870)
37%
40%
13%
7%
4%
helemaal eens
eens
neutraal
oneens
helemaal oneens
Het merendeel woont in een huis dat past bij de huidige situatie en wensen. Dit geldt het meest voor Oene, de situatie is vergelijkbaar met de situatie in 2023.
11
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Buurtbewoners gaan op een prettige manier met elkaar om *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd 31%
Emst (n=77) Epe (n=519)
20%
Totaal 2025 (n=919)
14%
52%
18%
39%
Oene (n=32) Vaassen (n=291)
54%
48%
28%
49%
25%
51%
helemaal eens
6%
eens
neutraal
oneens
Totaal 2021 (n=904)
77%
Totaal 2019 (n=909)
78%
5%
5% 2% 6% 14%
5% 4%
15%
5% 4%
helemaal oneens
80%
Totaal 2023 (n=860)
1%
14% 15% 16%
6% 8% 6%
73%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
(Helemaal) eens
neutraal
(Helemaal) oneens
76% vindt dat buurtbewoners (heel) prettig met elkaar omgaan. Dit is heel iets lager dan in 2023 en iets hoger dan bij vergelijkbare gemeenten.
12
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Buurtbewoners staan voor elkaar klaar *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd 31%
Emst (n=75) Epe (n=502)
43%
16%
23%
47%
25%
33%
Oene (n=32)
1% 1% 10%
52%
9%
3%
6%
Vaassen (n=290)
20%
46%
26%
5% 2%
Totaal 2025 (n=899)
20%
47%
24%
7% 3%
25%
8%
helemaal eens
eens
neutraal
oneens
helemaal oneens
68%
Totaal 2023 (n=852) Totaal 2021 (n=890)
60%
Totaal 2019 (n=893)
61%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
60% (Helemaal) eens
29% 30%
neutraal
11% 9%
(Helemaal) oneens
Ten opzichte van de metingen in 2021 en 2019 vindt men dat buurtbewoners meer voor elkaar klaarstaan, evenals in 2023. Het aandeel dat dit vindt is hoger dan bij vergelijkbare gemeenten.
13
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Buurtbewoners zijn te vertrouwen *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd 26%
Emst (n=77) Epe (n=496)
53%
19%
16%
41%
28%
30%
Oene (n=32) Vaassen (n=283)
22%
Totaal 2025 (n=888)
21%
9%
55% 50%
helemaal eens
eens
neutraal
23% oneens
4% 3% 6% 3%
helemaal oneens
74%
Totaal 2023 (n=830)
3%
9% 0% 6% 21%
46%
3%2%
20%
6%
Totaal 2021 (n=874)
68%
24%
8%
Totaal 2019 (n=882)
69%
24%
7%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners
67% (Helemaal) eens
neutraal
(Helemaal) oneens
Ten opzichte van de metingen in 2023 vindt men dat buurtbewoners enigszins minder te vertrouwen zijn. Bij vergelijkbare gemeenten ligt dit percentage op eenzelfde niveau.
14
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Voelt u zich betrokken bij de mensen die in uw buurt wonen? *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd 21%
Emst (n=77) Epe (n=516)
10%
Totaal 2025 (n=918)
39% 44%
29%
12%
39%
36%
46%
Totaal 2021 (n=909)
44%
Totaal 2019 (n=910)
46% 37%
Ja, bij bijna iedereen / de meesten
Bij sommigen wel / bij sommigen niet
6%
6%
27%
9%
Totaal 2023 (n=864)
3% 2%
44%
ja, bij (bijna) iedereen bij sommigen wel, bij sommigen niet nee, bij (bijna) niemand
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
28%
34% 31%
Oene (n=31) Vaassen (n=294)
45%
2% 12% 8%
5% 5%
ja, bij de meeste mensen wel nee, bij de meeste mensen niet
44% 44% 43% 48%
10% 12% 11% 15%
Nee, bij de meesten niet / (bijna) niemand
Ten opzichte van de voorgaande metingen voelt een enigszins groter deel zich betrokken bij de mensen in de buurt, dit geldt met name voor Emst en Oene. In vergelijkbare gemeenten voelt men zich minder betrokken.
15
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Voelt u zich veilig in uw buurt? *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd 54%
Emst (n=77)
38%
39%
Epe (n=520)
39%
45%
Oene (n=33)
48%
38%
Totaal 2025 (n=927)
ja, (bijna) altijd
ja, meestal wel
16%
3% 3%
49%
31%
Vaassen (n=297)
7% 1%
43% soms wel, soms niet
nee, meestal niet
4% 2% 17%
4%1%
15%
3%2%
nee, (bijna) nooit
Totaal 2023 (n=869)
90%
Totaal 2021 (n=910)
88%
9%
3%
Totaal 2019 (n=918)
86%
11%
3%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
85%
12%
3%
(bijna) altijd / meestal wel
Soms wel, soms niet
9% 1%
Meestal niet / (bijna) nooit
Vergelijkbaar met de voorgaande metingen en bij vergelijkbare gemeenten voelt bijna iedereen zich (meestal wel) veilig in de buurt. Dit percentage is echter wel iets afgenomen.
16
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Hoeveel overlast ervaart u van buurtbewoners? *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=77)
6%
9%
41%
43%
Epe (n=517)
5%
9%
Oene (n=33)
6%
Vaassen (n=297)
6%
7%
17%
36%
34%
Totaal 2025 (n=924)
5%
8%
18%
33%
36%
22% 19%
29%
35%
28%
heel veel
veel
47%
niet veel / niet weinig
(bijna) geen
Totaal 2023 (n=868)
12%
Totaal 2021 (n=909)
9%
22%
69%
Totaal 2019 (n=917)
8%
23%
69%
10%
19%
71%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
23%
weinig
(Heel) veel
65%
Niet veel / niet weinig
Weinig / geen
Vergelijkbaar met de voorgaande metingen en bij vergelijkbare gemeenten ervaart de meerderheid weinig tot geen overlast van buurtbewoners.
17
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Hoe vaak heeft u te maken met onveilige verkeerssituaties in uw buurt?
Emst (n=77) Epe (n=518)
9%
21%
28%
17%
42%
21%
28%
14%
33%
Oene (n=33)
10%
35%
Vaassen (n=296)
13%
22%
33%
32%
Totaal 2025 (n=924)
14%
21%
30%
34%
heel vaak Totaal 2023 (n=862)
12%
vaak
40%
soms
20%
(bijna) niet
36%
32%
Totaal 2021 (n=910)
26%
37%
19%
18%
Totaal 2019 (n=916)
24%
39%
19%
19%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
32% Vaak
Soms
Zelden
Nauwelijks / niet
Een vergelijkbaar deel van de respondenten als bij de meting in 2023 heeft vaak te maken met onveilige verkeerssituaties in de buurt, dit percentage ligt bij vergelijkbare gemeenten eveneens op eenzelfde niveau.
18
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Het groen in mijn buurt is goed onderhouden *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=72)
12%
Epe (n=511)
9%
Oene (n=32) 2%
41%
29%
33%
25%
36%
11% 18%
38%
8% 15%
20%
5%
Vaassen (n=291)
11%
33%
23%
22%
11%
Totaal 2025 (n=906)
10%
34%
25%
19%
13%
helemaal eens
eens
Totaal 2019 (n=851) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
oneens
helemaal oneens
52%
Totaal 2023 (n=841) Totaal 2021 (n=849)
neutraal
24%
46%
26%
43%
26%
25% 28% 31%
55% (Helemaal) eens
neutraal
(Helemaal) oneens
Er is een toename in het aantal respondenten dat niet tevreden is over het onderhoud van het groen in de buurt. In vergelijkbare gemeenten is een groter deel van de respondenten hierover wel tevreden.
19
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Straten en stoepen zijn goed begaanbaar *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=70)
8%
Epe (n=510)
7%
Oene (n=32)
13%
Vaassen (n=294)
8%
Totaal 2025 (n=906)
8%
36%
24%
29%
23% 26%
23%
31%
23%
eens
Totaal 2023 (n=846)
49%
Totaal 2021 (n=907)
49%
Totaal 2019 (n=908)
51%
neutraal
9%
28% 26%
34%
helemaal eens
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
23%
oneens
13%
22%
13%
22%
12%
25%
12%
helemaal oneens 25% 21% 22%
26% 30% 27%
57% (Helemaal) eens
neutraal
(Helemaal) oneens
In vergelijking tot de voorgaande metingen zijn minder respondenten tevreden over de begaanbaarheid van straten en stoepen. In vergelijkbare gemeenten is men meer tevreden.
20
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
In mijn buurt zijn (bijna) geen dingen kapot *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=77) Epe (n=515) Oene (n=31)
14%
71%
11%
56% 19%
Vaassen (n=293)
15%
Totaal 2025 (n=916)
13%
19%
eens
4%1%
10%
4%
48%
23%
57%
14%
11%
3%
16%
10%
3%
58%
helemaal eens
11%
neutraal
oneens
10%
helemaal oneens
Totaal 2023 (n=863)
76%
15%
9%
Totaal 2021 (n=896)
76%
15%
9%
Totaal 2019 (n=898)
75%
18%
7%
70%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
(Helemaal) eens
neutraal
(Helemaal) oneens
Vergelijkbaar met de voorgaande metingen en bij vergelijkbare gemeenten vindt circa driekwart dat er (helemaal) geen dingen kapot zijn in de buurt.
21
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Mijn buurt is netjes en schoon *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=77)
10%
Epe (n=520)
10%
65% 46%
20%
20%
Oene (n=33)
10%
50%
Totaal 2025 (n=926)
10%
49% helemaal eens
eens
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
24% 21% oneens
6%
16%
6% 4% 10%
6%
14%
6%
helemaal oneens
67%
Totaal 2023 (n=869)
Totaal 2019 (n=917)
neutraal
9% 1%
18%
55%
Vaassen (n=296)
Totaal 2021 (n=910)
15%
19%
59%
22%
62%
23%
14% 19% 15%
57% (Helemaal) eens
neutraal
(Helemaal) oneens
Men was in 2023 meer tevreden over de netheid van de buurt dan tijdens de metingen in 2021 en 2019. In 2025 is het percentage dat tevreden is weer terug op het niveau van voor 2021 en vergelijkbaar met vergelijkbare gemeenten.
22
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Is uw buurt de afgelopen jaren vooruitgegaan, achteruitgegaan of gelijk gebleven? *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=77) 1%
15%
Epe (n=501) 2%
9%
Oene (n=31)
67% 50%
7%
Vaassen (n=281) 2%
14%
Totaal 2025 (n=890) 2%
13%
Totaal 2023 (n=827) Totaal 2021 (n=862)
22%
31%
duidelijk vooruitgegaan
16%
51%
een beetje vooruitgegaan
16% 13%
Totaal 2019 (n=867)
17%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
19%
Enigszins / duidelijk vooruitgegaan
16%
37%
51%
niet vooruit- of achteruitgegaan
16%
14%
20%
14%
een beetje achteruitgegaan
duidelijk achteruitgegaan
22% 24%
61% 51% Niet vooruit- of achteruitgegaan
9%
18%
62% 63%
1%
22% 30% Enigszins / duidelijk achteruitgegaan
Een aanzienlijk groter deel van de respondenten ten opzichte van de voorgaande metingen vindt dat de buurt een beetje of duidelijk achteruit is gegaan. Bij vergelijkbare gemeenten ligt dit aandeel op een vergelijkbare hoogte.
23
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Wat vindt u van de zorg van uw gemeente voor uw woon- en leefomgeving? (n=893) Geef dit aan met een rapportcijfer van 1 (zeer slecht) tot en met 10 (zeer goed)
6.3
33% Gemiddelde 21% 18% 11% 6%
3% 1
1% 2
4%
3%
0% 3
4
5
6
7
8
9
10
Epe (n=416)
6.4
Emst (n=60)
6.8
Oene (n=27)
6.4
Vaassen (n=299)
6.4
Totaal 2025 (n=893)
6.3
Totaal 2023 (n=802)
6.4
Totaal 2021 (n=858)
6.3
Totaal 2019 (n=870) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
6.5 6.6
De zorg van de gemeente voor de woon- en leefomgeving wordt vergelijkbaar met de voorgaande metingen en enigszins lager dan vergelijkbare gemeenten beoordeeld.
24
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
De gemeente werkt samen met de buurt aan plannen, activiteiten en voorzieningen *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=57)
17%
44%
25%
14%
Epe (n=390) 1%
16%
44%
23%
15%
Oene (n=30) 2% Vaassen (n=214) 0% Totaal 2025 (n=691) 1%
38%
28%
12%
20%
45%
16%
24% 43%
helemaal eens
eens
neutraal
19%
23% oneens
16%
helemaal oneens
Totaal 2023 (n=590)
18%
39%
43%
Totaal 2021 (n=795)
17%
41%
42%
Totaal 2019 (n=826)
19%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
20%
41%
(Helemaal) eens
neutraal
12%
40%
(Helemaal) oneens
17% vindt dat de gemeente samenwerkt aan plannen met de buurt, vergelijkbaar met de voorgaande metingen en vergelijkbare gemeenten.
25
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
De gemeente geeft de buurt de ruimte om hun ideeën en plannen uit te voeren *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=56) Epe (n=362) 3%
15% 14%
Totaal 2025 (n=645) 2%
45%
12%
40%
14%
13%
13% 18%
27% 43%
eens
14%
25% 47%
helemaal eens Totaal 2023 (n=550)
31%
25%
Oene (n=29) Vaassen (n=198) 1%
41%
neutraal
21% 26%
oneens
16%
helemaal oneens
46%
41%
Totaal 2021 (n=763)
17%
44%
39%
Totaal 2019 (n=793)
16%
46%
38%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
10%
26% (Helemaal) eens
neutraal
(Helemaal) oneens
16% vindt dat de buurt de ruimte krijgt, ook dit is vergelijkbaar met de voorgaande metingen en enigszins lager dan bij vergelijkbare gemeenten.
26
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
De gemeente helpt inwoners bij het uitvoeren van hun ideeën en plannen *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=57) 1%
10%
44%
26%
18%
Epe (n=353) 1%
11%
45%
25%
18%
Oene (n=27)
7%
20%
Vaassen (n=190) 0% 8% Totaal 2025 (n=627) 1%
41%
10%
Totaal 2019 (n=677)
16%
25%
25%
eens
neutraal
oneens
20%
helemaal oneens
45%
15%
14%
26%
11%
Totaal 2021 (n=672)
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
20%
43% helemaal eens
Totaal 2023 (n=533)
39%
44% 48%
37%
51%
33%
22% (Helemaal) eens
neutraal
(Helemaal) oneens
11% vindt dat inwoners geholpen worden bij het uitvoeren van ideeën en plannen. Dit percentage is vergelijkbaar aan de meting in 2023 en enigszins lager dan bij vergelijkbare gemeenten.
27
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Hoe vaak heeft u zich de afgelopen 12 maanden ingezet voor uw buurt?
21%
Emst (n=77) Epe (n=520)
13%
Oene (n=33)
16%
Vaassen (n=297) Totaal 2025 (n=927)
55% 48%
25%
53%
13%
37%
51% vaak
Totaal 2021 (n=912)
39% 59%
10%
Totaal 2023 (n=873)
24%
36%
af en toe
12%
(bijna) nooit
46%
16%
Totaal 2019 (n=918)
10%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
10%
42% 53%
55% vaak
af en toe
31% 35%
(bijna) nooit
Nagenoeg twee op de drie heeft zich (af en toe) ingezet voor de buurt. Dit aandeel is gestegen ten opzichte van 2023. Bij vergelijkbare gemeenten ligt het aandeel dat zich vaak inzet op eenzelfde niveau als in gemeente Epe.
28
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Zou u zich actief willen (blijven) inzetten voor uw buurt?
42%
Emst (n=67) Epe (n=448) Oene (n=26) Vaassen (n=255) Totaal 2025 (n=796)
44%
22%
56%
28%
21%
50%
31%
15%
22%
53%
28%
16%
54% ja, zeker
ja, misschien
19%
nee
Totaal 2023 (n=742)
25%
Totaal 2021 (n=797)
25%
61%
14%
Totaal 2019 (n=795)
25%
61%
14%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
55%
20%
54% ja, zeker
ja, misschien
21%
26%
nee
Een vergelijkbaar percentage als in 2023 wil zich misschien of zeker actief inzetten voor de buurt. Bij vergelijkbare gemeenten is deze bereidheid lager.
29
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
In mijn buurt is genoeg groen *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd 41%
Emst (n=77)
53%
Epe (n=520)
29%
51%
Oene (n=33)
27%
57%
Vaassen (n=295) Totaal 2025 (n=925)
23%
10%
13%
53%
helemaal eens
eens
neutraal
oneens
3%
2%2% 6% 3%
11%
6% 2%
helemaal oneens
82%
Totaal 2023 (n=871)
7% 11%
55%
28%
4%2%
8%
10%
Totaal 2021 (n=907)
87%
8%
5%
Totaal 2019 (n=917)
87%
8%
5%
74%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
(Helemaal) eens
neutraal
(Helemaal) oneens
De grote meerderheid vindt dat er genoeg groen in de buurt is, met name in Emst. De tevredenheid over de hoeveelheid groen is lager dan tijdens de metingen in 2021 en 2019 en vergelijkbaar aan de meting in 2023, maar hoger dan bij vergelijkbare gemeenten.
30
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
In mijn buurt zijn genoeg parkeerplaatsen voor auto’s *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=69) Epe (n=509) Oene (n=29)
18%
38%
12%
34%
15%
Vaassen (n=289)
12%
Totaal 2025 (n=896)
13%
16% 39%
27%
17%
32% helemaal eens
Totaal 2023 (n=835)
23%
eens
neutraal
52%
10% 20%
19%
33%
4%
25% 18%
20%
oneens
helemaal oneens 16%
8%
18% 17%
33%
Totaal 2021 (n=892)
56%
13%
31%
Totaal 2019 (n=898)
55%
16%
29%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
11%
50% (Helemaal) eens
neutraal
(Helemaal) oneens
Enigszins minder dan de helft van de respondenten vindt dat er voldoende parkeerplaatsen aanwezig zijn in de buurt, dit is een kleine afname ten opzichte van voorgaande metingen en enigszins lager dan bij vergelijkbare gemeenten.
31
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Winkels voor dagelijkse boodschappen zoals supermarkt, bakker, slager, drogisterij etc. zijn voldoende nabij *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=75)
22%
57% 30%
Epe (n=505)
57%
26%
Oene (n=33)
18%
10%
zeer tevreden
tevreden
5% 3% 1%
55% niet tevreden / niet ontevreden
ontevreden
9%
86%
11%
Totaal 2021 (n=909)
88%
6%
82%
2% 1%
zeer ontevreden
Totaal 2023 (n=856)
Totaal 2019 (n=913)
1% 1%
14%
53%
32%
Totaal 2025 (n=905)
11%
50% 38%
Vaassen (n=292)
1% 2%
11%
3% 6% 7%
72%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
(Zeer) tevreden
niet tevreden / niet ontevreden
(Zeer) ontevreden
De grote meerderheid (87%) is tevreden met het aanbod van winkels voor dagelijkse boodschappen, vergelijkbaar met de voorgaande metingen. In vergelijkbare gemeenten is men minder tevreden.
32
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
(Gezondheids-) zorgvoorzieningen *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=75)
22%
57% 30%
Epe (n=505)
57%
26%
Oene (n=33)
18%
10%
zeer tevreden
tevreden
5% 3% 1%
55% niet tevreden / niet ontevreden
ontevreden
1% 1%
14%
53%
32%
Totaal 2025 (n=905)
11%
50% 38%
Vaassen (n=292)
1% 2%
9%
2% 1%
zeer ontevreden
Totaal 2023 (n=856)
86%
11%
3%
Totaal 2021 (n=881)
86%
11%
3%
Totaal 2019 (n=890)
85%
11%
4%
76%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
(Zeer) tevreden
niet tevreden / niet ontevreden
(Zeer) ontevreden
De tevredenheid over het aanbod zorgvoorzieningen is hoog, vergelijkbaar met de voorgaande metingen. Gemiddeld is men in vergelijkbare gemeenten minder tevreden hierover.
33
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Welzijnsvoorzieningen (buurtwerk, jongeren- / ouderenvoorzieningen etc.) *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=73)
Epe (n=508)
23%
61%
20%
60% 32%
Oene (n=33)
15%
1%
15% 51%
4%2%
7%
10%
Vaassen (n=288)
21%
61%
10%
7% 1%
Totaal 2025 (n=902)
22%
60%
12%
5% 1%
zeer tevreden
tevreden
niet tevreden / niet ontevreden
ontevreden
zeer ontevreden
84%
Totaal 2023 (n=833) Totaal 2021 (n=596)
57%
Totaal 2019 (n=605)
58%
12% 30% 32%
4%
13% 10%
44%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
(Zeer) tevreden
niet tevreden / niet ontevreden
(Zeer) ontevreden
De grote meerderheid (82%) is tevreden met de welzijnsvoorzieningen, vergelijkbaar aan de meting in 2023 en een toename ten opzichte van de metingen in 2021 en 2019 en hoger dan bij vergelijkbare gemeenten.
34
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Ontmoetingsplekken (plekken in de buurt voor sociaal contact zoals buurthuis, activiteitencentrum, plein of buurttuin) *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=63) Epe (n=388)
9%
51%
6%
44% 19%
Oene (n=29)
37% 34% 56%
6%
51%
21%
Totaal 2025 (n=711)
7%
48%
28%
zeer tevreden
tevreden
13% 10%
Vaassen (n=231)
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
2% 3%
15% 17% 14%
5% 3%
39% niet tevreden / niet ontevreden
ontevreden
zeer ontevreden
Meer dan de helft van de inwoners is tevreden over de aanwezige ontmoetingsplekken. Bij vergelijkbare gemeenten ligt dit percentage lager.
35
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Speelvoorzieningen (kinderen tot 12 jaar) *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=61) Epe (n=378)
11%
61%
7%
51% 18%
Oene (n=27)
26% 34% 59%
2% 6% 2%
8%
15%
Vaassen (n=212)
6%
55%
29%
7% 2%
Totaal 2025 (n=678)
7%
54%
30%
7% 2%
zeer tevreden
tevreden
niet tevreden / niet ontevreden
ontevreden
60%
Totaal 2023 (n=603)
zeer ontevreden 33%
7%
Totaal 2021 (n=634)
51%
26%
23%
Totaal 2019 (n=644)
50%
26%
25%
53%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
(Zeer) tevreden
niet tevreden / niet ontevreden
(Zeer) ontevreden
61% is (zeer) tevreden over de speelvoorzieningen, vergelijkbaar met de meting in 2023 en meer dan tijdens de metingen in 2021 en 2019 en bij vergelijkbare gemeenten.
36
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Sportvoorzieningen *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd 9%
Emst (n=63) Epe (n=388)
51%
6%
37%
44%
34%
19%
Oene (n=29)
13%
56%
Vaassen (n=231)
6%
51%
Totaal 2025 (n=711)
7%
48%
zeer tevreden
tevreden
10% 21%
niet tevreden / niet ontevreden
ontevreden
3%
15% 17%
28%
55%
Totaal 2023 (n=638)
2%
5%
14%
3%
zeer ontevreden 35%
10%
Totaal 2021 (n=780)
78%
16%
6%
Totaal 2019 (n=793)
78%
16%
6%
68%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
(Zeer) tevreden
niet tevreden / niet ontevreden
(Zeer) ontevreden
55% is tevreden met de sportvoorzieningen, vergelijkbaar aan de meting in 2023 maar een kleiner deel dan bij de metingen in 2021 en 2019 en bij vergelijkbare gemeenten.
37
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Culturele voorzieningen (zoals bibliotheek, muziekschool, theater) Emst (n=57)
10%
43%
40%
3%4%
Epe (n=457)
7%
52%
29%
10% 3%
Oene (n=29) 4%
50%
23%
16%
7%
Vaassen (n=266)
8%
52%
30%
8% 2%
Totaal 2025 (n=809)
7%
51%
30%
9% 3%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
zeer tevreden
tevreden
48% niet tevreden / niet ontevreden
ontevreden
zeer ontevreden
58% is (zeer) tevreden over de culturele voorzieningen binnen de gemeente. Bij vergelijkbare gemeenten ligt dit percentage enigszins lager.
38
Gemeente Epe
Resultaten woon- en leefomgeving
Openbaar vervoer *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Emst (n=43) Epe (n=358) Oene (n=16)
11%
49%
6%
28%
36%
12%
27%
30%
9%
35%
23%
Totaal 2025 (n=636)
7%
36%
26%
tevreden
niet tevreden / niet ontevreden 47%
Totaal 2023 (n=582)
21%
30%
Vaassen (n=219)
zeer tevreden
9%
24%
10%
21% ontevreden
10%
zeer ontevreden
26%
54%
Totaal 2019 (n=810)
3%
28%
28%
61%
Totaal 2021 (n=774)
9%
19% 23%
20% 23%
49%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
(Zeer) tevreden
niet tevreden / niet ontevreden
(Zeer) ontevreden
Minder dan de helft is tevreden over het openbaar vervoer. Dit aandeel is enigszins lager dan in 2023 en de eerdere metingen. Bij vergelijkbare gemeenten is men enigszins vaker tevreden.
39
Resultaten Relatie inwonergemeente
Gemeente Epe
Resultaten relatie inwoner-gemeente
Hoeveel vertrouwen heeft u in de manier waarop uw gemeente wordt bestuurd? *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Totaal 2025 (n=872) 1%
21%
41%
heel veel Totaal 2023 (n=800)
18%
Totaal 2021 (n=851)
16%
veel
niet veel / niet weinig
weinig
16%
(bijna) geen
48%
34%
35% 39%
Totaal 2019 (n=843)
22%
49% 43%
18%
35%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
(Heel) veel
Niet veel / niet weinig
Weinig / (bijna) geen
22% heeft vertrouwen in de manier waarop de gemeente bestuurd wordt, een lichte toename met de metingen in 2021 en 2023. Tijdens de meting in 2019 en in vergelijkbare gemeenten had men meer vertrouwen.
41
Gemeente Epe
Resultaten relatie inwoner-gemeente
Kunt u aangeven in hoeverre u het eens of oneens bent met de volgende stellingen?
De gemeente zorgt er voor dat inwoners zich aan de regels houden (n=836) 2%
20%
De gemeente laat inwoners meedenken bij plannen, activiteiten en voorzieningen (n=798) 1%
41%
25%
38%
De gemeente doet wat ze zegt (n=809) 1% 15%
43%
16%
37%
De gemeente luistert naar inwoners (n=828) De gemeente stelt zich flexibel op, als dat nodig is (n=779)
helemaal eens
eens
10%
neutraal
38% oneens
26% 19% 28% 27%
32%
11% 16% 14% 20%
20%
helemaal oneens
Over alle stellingen is slechts een beperkt deel positief. Het aandeel (helemaal) eens is nagenoeg hetzelfde als bij de voorgaande meting in 2023.
42
Gemeente Epe
Resultaten relatie inwoner-gemeente
Wat vindt u van de wijze waarop uw gemeente inwoners en belangenorganisaties betrekt en de samenwerking zoekt? (n=739) Geef dit aan met een rapportcijfer van 1 (zeer slecht) tot en met 10 (zeer goed)
25% 21%
20%
11% 8% 5%
1
4%
2
4%
3
2% 4
5
6
7
8
9
0% 10
Totaal 2025 (n=739) Totaal 2023 (n=745) Totaal 2021 (n=851) Totaal 2019 (n=856) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners – 2025
Gemiddelde 5.6 5.5 5.3 6.1 6.0
Men geeft de wijze waarop de gemeente inwoners betrekt en samenwerking opzoekt een krappe voldoende. Dit is hoger dan in 2023 en 2021, maar lager dan in 2019. Inwoners uit vergelijkbare gemeenten geven een hoger cijfer.
43
Resultaten Gemeentelijke dienstverlening
Gemeente Epe
Resultaten gemeentelijke dienstverlening
Wat vindt u -over het algemeen- van de dienstverlening van uw gemeente? (n=838) Geef dit aan met een rapportcijfer van 1 (zeer slecht) tot en met 10 (zeer goed) Gemiddelde 34%
22% 15%
14%
3% 1
1% 2
3% 3
4%
4
2% 5
6
7
8
9
0% 10
18 tot en met 29 jaar (n=27)
5.9
30 tot en met 39 jaar (n=67)
5.9
40 tot en met 54 jaar (n=173)
6.0
55 tot en met 64 jaar (n=194)
6.2
65 tot en met 74 jaar (n=217)
6.3
75 jaar en ouder (n=160)
6.8
Totaal 2025 (n=838)
6.2
Totaal 2023 (n=745)
6.2
Totaal 2021 (n=851)
5.9
Totaal 2019 (n=856) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
6.6 6.7
De algemene dienstverlening wordt vergelijkbaar beoordeeld als in 2023. Bij vergelijkbare gemeenten wordt de dienstverlening hoger beoordeeld.
45
Gemeente Epe
Resultaten gemeentelijke dienstverlening
Wat vindt u van de digitale dienstverlening van de gemeente? (n=789) Gemiddelde 31%
23% 20%
10%
2%
2%
1
2
3%
4%
4%
1% 3
4
5
6
7
8
9
10
18 tot en met 29 jaar (n=27)
6.4
30 tot en met 39 jaar (n=67)
6.2
40 tot en met 54 jaar (n=172)
6.2
55 tot en met 64 jaar (n=185)
6.5
65 tot en met 74 jaar (n=203)
6.5
75 jaar en ouder (n=135)
6.8
Totaal 2025 (n=789)
6.4
Totaal 2023 (n=706)
6.5
Totaal 2021 (n=779) Totaal 2019 (n=781) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
6.2 6.6 7.0
De digitale dienstverlening wordt voldoende beoordeeld, nagenoeg vergelijkbaar met 2023. Tijdens de meting in 2021 werd dit lager beoordeeld. Bij vergelijkbare gemeenten wordt de digitale dienstverlening hoger beoordeeld.
46
Gemeente Epe
Resultaten gemeentelijke dienstverlening
Heeft u de afgelopen 12 maanden contact gehad met uw gemeente? (n=933)
Nee 27%
Ja 73%
Nee 32%
Nee 31%
Nee 32% Ja 68%
2023
Ja 68%
2021
Ja 69%
2019
Een enigszins groter deel van de respondenten heeft contact gehad met de gemeente, ten opzichte van metingen in 2023, 2021 en 2019.
47
Gemeente Epe
Resultaten gemeentelijke dienstverlening
Over welk onderwerp heeft u contact gehad met de gemeente? (n=679) 31% 30% 38% 32% 37% 25%
Wonen en uw buurt (inclusief parkeren, overlast)
Reizen (inclusief paspoort, rijbewijs, id-kaart) Gezondheid en zorg Familie en gezin (inclusief geboorte, huwelijk en relatie) Ondernemen
Verhuizen
Werk en inkomen Onderwijs en opleiding (inclusief kinderopvang) Anders, namelijk:
11%
16%
5% 6% 5% 7% 4% 5% 6% 9% 1% 3% 3% 1% 1% 3%
Totaal 2025 (n=679) Totaal 2023 (n=571) Totaal 2021 (n=608) Totaal 2019 (n=631)
1% 1% 2% 2% 0% 0% 0% 0%
20%
25%
35% 33%
Het meeste contact is opgenomen over het onderwerp wonen en de buurt en over reizen, net als tijdens de metingen in 2023.
48
Gemeente Epe
Resultaten gemeentelijke dienstverlening
Op welke manier had u (meestal) contact met uw gemeente? (n=679) 27% 27% 24%
website of app van de gemeente
18% 19% 24% 20% 14% 23% 18% 25%
(publieks)balie
19% 18% 20% 16%
telefoon
post
sociale media of berichten app
huisbezoek
overig persoonlijk contact
0% 1% 2% 3% 1% 1% 0% 1% 3% 1% 1% 2%
36% Totaal 2025 (n=679) Totaal 2023 (n=571) Totaal 2021 (n=608) Totaal 2019 (n=631)
8% 9% 9% 11%
Waar tijdens de metingen in 2021 en 2019 het meeste contact nog via de balie verliep, was dit in 2023 en 2025 via de website en/of app.
49
Gemeente Epe
Resultaten gemeentelijke dienstverlening
Kunt u aangeven in hoeverre u het eens of oneens bent met de volgende stellingen?
Ik vond het makkelijk om mijn vraag te stellen, of mijn aanvraag te regelen (n=668) Informatie die ik kreeg of zelf vond, klopte en was volledig (n=655)
12%
51%
9%
23%
45%
22%
Ik kreeg uiteindelijk wat ik wilde (n=643)
15%
42%
15%
De duur van de afhandeling was redelijk (n=660)
14%
43%
16%
Ik werd goed op de hoogte gehouden van de afhandeling (n=645)
helemaal eens
eens
9% neutraal
38% oneens
21%
9% 5% 16%
10% 14% 17%
7%
19% 13% 16%
helemaal oneens
De stellingen worden vergelijkbaar met de voorgaande metingen beoordeeld.
50
Gemeente Epe
Resultaten gemeentelijke dienstverlening
Kunt u aangeven in hoeverre u het eens of oneens bent met de volgende stelling? De gemeente gebruikt duidelijke taal *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Totaal 2025 (n=871)
7%
45% helemaal eens
eens
neutraal
oneens
31%
44%
37% 55%
Totaal 2019 (n=855)
13%
3%
helemaal oneens
54%
Totaal 2023 (n=811) Totaal 2021 (n=864)
31%
15% 19%
33%
12%
69%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
(Helemaal) eens
Neutraal
(Helemaal) oneens
52% vindt dat de gemeente (heel) duidelijke taal gebruikt, dit is meer dan tijdens de meting in 2021 maar minder dan in 2023. Bij vergelijkbare gemeenten is de tevredenheid hierover nog hoger.
51
Gemeente Epe
Resultaten gemeentelijke dienstverlening
Kunt u aangeven in hoeverre u het eens of oneens bent met de volgende stelling? Ik kan de informatie die ik nodig heb van de gemeente makkelijk vinden (via lokale krant, website etc.) *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Totaal 2025 (n=871)
8%
44% helemaal eens
eens
32% neutraal
oneens
33%
55%
Totaal 2021 (n=877)
65%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
65% (Helemaal) eens
16%
30%
Totaal 2019 (n=891)
Neutraal
4%
helemaal oneens
51%
Totaal 2023 (n=824)
13%
15% 24%
11%
(Helemaal) oneens
Ongeveer de helft vindt dat informatie van de gemeente makkelijk te vinden is, vergelijkbaar aan de meting in 2023. Bij vergelijkbare gemeenten is dit percentage hoger.
52
Gemeente Epe
Resultaten gemeentelijke dienstverlening
Wat vindt u van de communicatie en voorlichting vanuit de gemeente? (n=872) Geef dit aan met een rapportcijfer van 1 (zeer slecht) tot en met 10 (zeer goed) Gemiddelde 26% 22%
15%
14%
7%
5%
5% 3%
1
2
2% 3
4
5
6
7
8
9
0% 10
18 tot en met 29 jaar (n=31)
5.5
30 tot en met 39 jaar (n=73)
5.4
40 tot en met 54 jaar (n=182)
5.5
55 tot en met 64 jaar (n=203)
5.8
65 tot en met 74 jaar (n=228)
6.0
75 jaar en ouder (n=155)
6.6
Totaal 2025 (n=872)
5.8
Totaal 2023 (n=785)
5.7
Totaal 2021 (n=851)
5.9
Totaal 2019 (n=854) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
6.5 6.4
De communicatie vanuit de gemeente krijgt een krappe voldoende, een kleine stijging ten opzichte van de meting in 2023 en lager dan bij vergelijkbare gemeenten.
53
Resultaten Welzijn en zorg
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Hoe tevreden bent u momenteel -over het algemeen- met uw leven? (n=917) Geef een cijfer van 1 (zeer ontevreden) tot en met 10 (zeer tevreden) Gemiddelde 44%
27%
16% 5%
5% 0%
0%
0%
1%
1%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
18 tot en met 29 jaar (n=30)
7.6
30 tot en met 39 jaar (n=76)
7.4
40 tot en met 54 jaar (n=188)
7.8
55 tot en met 64 jaar (n=211)
8.0
65 tot en met 74 jaar (n=242)
8.1
75 jaar en ouder (n=170)
8.1
Totaal 2025 (n=917)
7.9
Totaal 2023 (n=847)
8.0
Totaal 2021 (n=888)
7.9
Totaal 2019 (n=897) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
7.9 8.0
Het algemene leven wordt gemiddeld hoog beoordeeld, vergelijkbaar met de voorgaande metingen en bij vergelijkbare gemeenten.
55
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Welk cijfer geeft u -over het algemeen- uw gezondheid? (n=912) Geef dit aan met een rapportcijfer van 1 (zeer slecht) tot en met 10 (zeer goed) Gemiddelde 41%
21%
1%
1%
1%
2%
1
2
3
4
4% 5
19%
6%
6
5%
7
8
9
10
18 tot en met 29 jaar (n=30)
7.7
30 tot en met 39 jaar (n=75)
7.5
40 tot en met 54 jaar (n=186)
7.7
55 tot en met 64 jaar (n=208)
7.7
65 tot en met 74 jaar (n=242)
7.6
75 jaar en ouder (n=171)
7.4
Totaal 2025 (n=912)
7.6
Totaal 2023 (n=852)
7.7
Totaal 2021 (n=882)
8.0
Totaal 2019 (n=889) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
7.9 7.6
De eigen gezondheid wordt hetzelfde beoordeeld als bij vergelijkbare gemeenten. Tijdens de voorgaande metingen in gemeente Epe werd dit hoger beoordeeld.
56
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Heeft u het gevoel dat de zaken hieronder een negatieve invloed hebben op uw leven of u in de weg staan in uw leven? Zo ja, in welke mate? (algemene) lichamelijke gezondheid (n=894)
70%
20%
7% 3%
fysiek functioneren (bewegen) (n=899)
68%
21%
7% 3%
78%
geestelijke gezondheid (zoals angstige en sombere gevoelens) (n=892)
16%
96%
lezen, schrijven of taal spreken (n=898)
4% 1%
2% 1% 1%
moeite om rond te komen (n=891)
86%
12% 2% 1%
gevoel 'er niet bij te horen' of 'niet thuis te voelen' (n=895)
83%
11% 3%3%
93%
anders (n=815)
nee, (bijna) niet
ja, in lichte mate
ja, in flinke mate
3% 1% 2%
ja, in ernstige mate
Bovenstaande stellingen zijn vergelijkbaar met de meting in 2023 beoordeeld, bij vrijwel alle aspecten ligt het percentage dat ‘nee’ zegt enigszins lager.
57
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Heeft u voldoende contacten met andere mensen? 59%
18 tot en met 29 jaar (n=31)
30% 78%
30 tot en met 39 jaar (n=74)
11% 18%
4%
40 tot en met 54 jaar (n=190)
82%
14%
5%
55 tot en met 64 jaar (n=208)
79%
17%
4%
65 tot en met 74 jaar (n=240)
85%
10%
5%
75 jaar en ouder (n=173)
84%
12%
4%
78%
Totaal 2025 (n=916)
ja, zeker
ja, maar ik zou wel wat meer willen
16%
5%
nee, te weinig
Totaal 2023 (n=858)
81%
14%
5%
Totaal 2021 (n=877)
82%
14%
4%
77%
Totaal 2019 (n=894)
ja, zeker
ja, maar ik zou wel wat meer willen
18%
5%
nee, te weinig
95% geeft aan voldoende contacten te hebben, al zou een deel wel graag wat meer contact willen. De voorgaande metingen laten een vergelijkbaar beeld zien.
58
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Voelt u zich wel eens eenzaam? *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd 18 tot en met 29 jaar (n=31)
49%
41% 73%
30 tot en met 39 jaar (n=76)
20%
76%
40 tot en met 54 jaar (n=190)
5% 2%
20%
80%
55 tot en met 64 jaar (n=208)
11%
17%
87%
65 tot en met 74 jaar (n=242)
20%
75%
Totaal 2025 (n=920)
nee, (bijna) niet
ja, soms
ja, vaak
23%
82%
Totaal 2019 (n=908)
(Vrijwel) nooit / zelden
13% 18%
95%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
4%1%
ja, heel vaak
87%
Totaal 2021 (n=893)
1%
21%
77%
Totaal 2025 (n=860)
2% 1%
9% 1% 2%
79%
75 jaar en ouder (n=173)
3%1%
5%
Soms / Vaak
75% geeft aan nooit eenzaam te zijn. Dit aandeel is licht gedaald ten opzichte van de voorgaande metingen. Het deel dat zich eenzaam voelt in andere vergelijkbare gemeenten is vergelijkbaar.
59
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Hoe vaak sport of beweegt u actief? (zoals wandelen, fietsen, tuinieren)
18 tot en met 29 jaar (n=31)
30 tot en met 39 jaar (n=77)
40 tot en met 54 jaar (n=192)
55 tot en met 64 jaar (n=215)
65 tot en met 74 jaar (n=245)
75 jaar en ouder (n=173)
Totaal 2025 (n=933)
Totaal 2023 (n=873)
Totaal 2021 (n=912)
Totaal 2019 (n=918)
Gemeenten 25.000 50.000 inwoners 2025
Meerdere keren per week
78%
67%
73%
76%
83%
74%
75%
69%
71%
69%
71%
1 keer per week
13%
22%
16%
13%
11%
14%
15%
21%
5%
5%
17%
1 keer per 2 weken
9%
4%
4%
3%
2%
2%
4%
3%
2%
2%
4%
1 keer per maand
0%
2%
0%
1%
1%
1%
1%
2%
14%
13%
2%
(bijna) nooit
0%
6%
7%
7%
3%
10%
5%
5%
8%
10%
6%
Met name inwoners van 18-29 jaar en van 65-74 jaar zijn meerdere keren per week actief. Het gemiddelde beeld is vergelijkbaar met voorgaande metingen en bij vergelijkbare gemeenten.
60
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
In welke van onderstaande verenigingen bent u de afgelopen 12 maanden actief geweest? Meer antwoorden mogelijk
18 tot en met 29 jaar (n=31)
30 tot en met 39 jaar (n=77)
40 tot en met 54 jaar (n=192)
55 tot en met 64 jaar (n=215)
65 tot en met 74 jaar (n=245)
75 jaar en ouder (n=173)
Totaal 2025 (n=933)
Totaal 2023 (n=873)
Totaal 2021 (n=912)
Totaal 2019 (n=918)
Sportvereniging
47%
47%
55%
37%
36%
36%
43%
38%
41%
39%
Overige (vrijetijds)vereniging
11%
19%
17%
17%
24%
22%
18%
20%
18%
17%
Religieuze of maatschappelijke vereniging
20%
12%
10%
18%
16%
21%
16%
16%
18%
19%
Culturele vereniging (zoals toneel, muziek)
8%
8%
8%
10%
14%
13%
10%
9%
9%
12%
Gezelligheidsvereniging
6%
11%
8%
9%
9%
16%
10%
8%
6%
9%
Ik ben niet actief (geweest) in een vereniging
19%
32%
30%
42%
36%
36%
33%
35%
34%
35%
67% geeft aan actief te zijn bij een of meerdere verenigingen, met name bij sportverenigingen. Voorgaande metingen laten een vergelijkbaar beeld zien.
61
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Hoe vaak heeft u zich de afgelopen 12 maanden ingezet voor anderen en / of maatschappelijke doelen? Hulp aan buren *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Totaal 2025 (n=933)
9%
60% vaak
Totaal 2023 (n=873)
af en toe
(bijna) nooit
64%
36%
70%
Totaal 2021 (n=910)
73%
Totaal 2019 (n=918) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
31%
30% 28%
62% Intensief / Incidenteel
(Vrijwel) nooit
Meer dan twee op de drie heeft de afgelopen 12 maanden de buren geholpen, een kleine toename ten opzichte van de meting in 2023.
62
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Hoe vaak heeft u zich de afgelopen 12 maanden ingezet voor anderen en / of maatschappelijke doelen? Vrijwilligerswerk *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Totaal 2025 (n=933)
30%
23% vaak
af en toe
48% (bijna) nooit
54%
46%
Totaal 2021 (n=911)
57%
43%
Totaal 2019 (n=918)
58%
42%
Totaal 2023 (n=933)
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
39% Intensief / Incidenteel
(Vrijwel) nooit
53% heeft de afgelopen 12 maanden vrijwilligerswerk gedaan, vergelijkbaar met de meting in 2023. In vergelijkbare gemeenten hebben minder inwoners vrijwilligerswerk gedaan.
63
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Hoe vaak heeft u zich de afgelopen 12 maanden ingezet voor anderen en / of maatschappelijke doelen? Zorg aan een familielid, vriend of kennis (mantelzorg) *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Totaal 2025 (n=933)
36%
33% vaak
Totaal 2019 (n=918) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
(bijna) nooit
66%
Totaal 2023 (n=873) Totaal 2021 (n=909)
af en toe
31%
34%
49%
51%
52%
48% 64%
Intensief / Incidenteel
(Vrijwel) nooit
69% geeft aan mantelzorg te hebben gedaan, meer dan tijdens de voorgaande metingen. Vergelijkbare gemeenten laten een vergelijkbaar beeld zien.
64
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Hoe vaak heeft u zich de afgelopen 12 maanden ingezet voor anderen en / of maatschappelijke doelen? Aandacht voor buren in een zorgwekkende situatie *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Totaal 2023 (n=873)
10%
41% vaak
49% af en toe
(bijna) nooit
51%
49%
Totaal 2021 (n=910)
48%
52%
Totaal 2019 (n=918)
47%
53%
Totaal 2023 (n=873)
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
41% Intensief / Incidenteel
(Vrijwel) nooit
51% heeft aandacht geschonken aan buren in een zorgwekkende situatie. Dit is vergelijkbaar met de meting in 2023 en meer dan bij vergelijkbare gemeenten.
65
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Wilt u vrijwilligerswerk (blijven) doen, zolang het kan? 18 tot en met 29 jaar (n=27)
42%
55 tot en met 64 jaar (n=186)
30%
48%
18%
34%
43%
18%
33%
24%
62%
65 tot en met 74 jaar (n=225) 75 jaar en ouder (n=159)
21%
53%
30 tot en met 39 jaar (n=58) 40 tot en met 54 jaar (n=164)
37%
21%
54%
21%
24%
29%
20%
46%
33%
21%
Totaal 2021 (n=803)
43%
36%
21%
Totaal 2019 (n=823)
41%
39%
20%
Totaal 2025 (n=819)
50%
17%
ja, zeker
Totaal 2023 (n=775)
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
ja, misschien
nee
35% ja, zeker
33% ja, misschien
32%
nee
Van de inwoners die vrijwilligerswerk doen, wil de ruime meerderheid dit (misschien) blijven doen, vergelijkbaar met de voorgaande metingen en hoger aandeel dan bij vergelijkbare gemeenten.
66
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Wat is de reden om geen vrijwilligerswerk te doen? Meer antwoorden mogelijk 18 tot en met 29 jaar (n=20)
30 tot en met 39 jaar (n=41)
40 tot en met 54 jaar (n=90)
55 tot en met 64 jaar (n=115)
65 tot en met 74 jaar (n=86)
75 jaar en ouder (n=61)
Totaal 2025 (n=413)
Totaal 2023 (n=374)
Totaal 2021 (n=377)
Totaal 2019 (n=369)
wil niet ergens aan vast zitten
27%
28%
22%
28%
48%
24%
28%
30%
n.v.t.
n.v.t.
geen interesse/behoefte
21%
21%
13%
19%
21%
20%
19%
20%
18%
21%
te weinig tijd of te druk (vanwege baan, gezin of familie)
76%
76%
70%
60%
24%
10%
57%
62%
62%
64%
gezondheid
11%
13%
9%
16%
16%
49%
17%
15%
16%
17%
weet niet wat voor vrijwilligerswerk ik kan doen
20%
9%
6%
4%
8%
7%
9%
6%
9%
10%
weet niet hoe ik aan vrijwilligerswerk kan komen
14%
2%
3%
2%
1%
2%
4%
3%
5%
4%
kan geen geschikt vrijwilligerswerk vinden
6%
10%
6%
5%
9%
5%
6%
3%
4%
5%
De meest genoemde reden om geen vrijwilligerswerk te doen is het gebrek aan tijd. Hierbij geldt over het algemeen dat hoe jonger men is, hoe meer dit een reden is. Overige redenen worden minder genoemd.
67
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Waar zou u uw buren mee willen helpen als dat nodig is? Meer antwoorden mogelijk
18 tot en met 29 jaar (n=30)
30 tot en met 39 jaar (n=76)
40 tot en met 54 jaar (n=189)
55 tot en met 64 jaar (n=212)
65 tot en met 74 jaar (n=244)
75 jaar en ouder (n=173)
Totaal 2025 (n=924)
Totaal 2023 (n=869)
Totaal 2021 (n=912)
Totaal 2019 (n=918)
Gemeente n 25.000 50.000 inwoners 2025
oogje in het zeil houden
73%
77%
73%
77%
72%
66%
73%
74%
75%
77%
65%
boodschappen doen
45%
44%
58%
63%
58%
51%
54%
59%
60%
54%
50%
vervoer
28%
31%
46%
46%
55%
49%
44%
45%
51%
50%
35%
informatie en advies bij aanvraag, administratie of computer
24%
33%
37%
32%
35%
21%
31%
39%
39%
35%
27%
klusjes in of rond het huis
41%
44%
43%
37%
34%
24%
37%
34%
37%
35%
26%
opvangen van kinderen of huisdier
45%
43%
33%
31%
24%
16%
31%
30%
21%
25%
23%
huis schoonhouden of koken
7%
10%
8%
4%
4%
1%
5%
8%
7%
8%
7%
medicijnen geven of persoonlijke verzorging
70%
11%
7%
8%
7%
6%
8%
8%
6%
9%
8%
anders, namelijk:
2%
4%
4%
4%
6%
6%
4%
4%
6%
5%
5%
geen, ik wil geen hulp geven aan buren
7%
5%
5%
8%
2%
2%
5%
4%
5%
4%
7%
geen, ik kan door mijn situatie geen hulp geven aan buren
7%
4%
2%
3%
3%
9%
5%
4%
5%
6%
8%
68
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Heeft u het gevoel dat u door het geven van zorg aan iemand die hulp nodig heeft, minder of onvoldoende tijd heeft voor uw eigen bezigheden? (n=482) *Let op dat bij de onderste figuur antwoordcategorieën zijn samengevoegd Totaal 2025 (n=482)
47%
36%
nee, (bijna) nooit
ja, soms
ja, vaak
9%
ja, heel vaak
50%
Totaal 2023 (n=453)
50%
Totaal 2021 (n=437)
40%
60%
Totaal 2019 (n=481)
39%
61% 86%
Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
nee, (bijna) nooit
9%
14%
ja, soms / (heel) vaak
Nagenoeg de helft geeft aan (bijna nooit) minder of onvoldoende tijd te hebben voor eigen bezigheden door het geven van zorg. Het aandeel respondenten dat aangeeft dit gevoel (heel) vaak te hebben is vergelijkbaar met vergelijkbare gemeenten.
69
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
In hoeverre bent u het eens met de volgende uitspraken?
31%
Ik pak de draad gemakkelijk op als het even tegen heeft gezeten (n=911) Ik regel/organiseer gemakkelijk zelf hulp als dat nodig is (n=904)
23%
Ik sla me makkelijk door moeilijke tijden heen (n=910)
21%
Ik heb vertrouwen in de toekomst (n=900)
eens
neutraal
15%
50%
17%
47%
14%
Ik raak snel van slag als iets tegenzit of onduidelijk is (n=904) 2% 9%
helemaal eens
50%
7% 3%
25%
43%
28%
20%
39%
oneens
helemaal oneens
3% 1%
6%2% 12% 4%
29%
Bovenstaand beeld is vergelijkbaar met de voorgaande metingen.
70
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Wanneer u zelf hulp of zorg nodig heeft, wie kunt u dan vragen?
70%
familie (n=905)
53%
vrienden of kennissen (n=879)
mensen in de buurt (n=804)
21%
39%
31%
51%
ja, zeker
9%
waarschijnlijk wel
8%
18%
nee
Men geeft met name aan familie of vrienden/kennissen te kunnen vragen voor hulp of zorg. De resultaten komen nagenoeg overeen met voorgaande metingen.
71
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Wat vindt u van de moeite die uw gemeente neemt om inwoners te laten meedoen en meetellen in de gemeente? (n=565) Geef dit aan met een rapportcijfer van 1 (zeer slecht) tot en met 10 (zeer goed) Gemiddelde
29% 23%
14% 7%
1
13%
6% 2%
3%
2
3
4
5
6
7
8
2%
1%
9
10
18 tot en met 29 jaar (n=21)
5.6
30 tot en met 39 jaar (n=47)
5.4
40 tot en met 54 jaar (n=123)
5.6
55 tot en met 64 jaar (n=128)
5.7
65 tot en met 74 jaar (n=139)
6.3
75 jaar en ouder (n=107)
6.7
Totaal 2025 (n=565)
5.9
Totaal 2023 (n=466)
6.1
Totaal 2021 (n=458)
6.2
Totaal 2019 (n=506) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
6.6 6.5
De moeite die de gemeente neemt om inwoners mee te laten doen wordt lager beoordeeld dan tijdens de voorgaande metingen en dan bij vergelijkbare gemeenten.
72
Gemeente Epe
Resultaten zorg en welzijn
Wat vindt u van alle moeite die uw gemeente neemt voor inwoners? (n=676) Geef dit aan met een rapportcijfer van 1 (zeer slecht) tot en met 10 (zeer goed) Gemiddelde 27%
26%
16% 9% 5% 2% 1
2
4%
6% 3% 0%
3
4
5
6
7
8
9
10
18 tot en met 29 jaar (n=24)
5.3
30 tot en met 39 jaar (n=59)
5.5
40 tot en met 54 jaar (n=150)
5.5
55 tot en met 64 jaar (n=157)
5.7
65 tot en met 74 jaar (n=166)
6.1
75 jaar en ouder (n=120)
6.6
Totaal 2025 (n=676)
5.8
Totaal 2023 (n=579)
6.0
Totaal 2021 (n=726)
5.8
Totaal 2019 (n=506) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners - 2025
6.6 6.5
De moeite die de gemeente neemt voor inwoners wordt voldoende beoordeeld, maar enigszins lager dan bij vergelijkbare gemeenten.
73
Bijlagen
Gemeente Epe
Bijlage l - Achtergrondvariabelen Waar Staat Je Gemeente Geslacht (n=933)
Leeftijd (n=933) 18 tot en met 29 jaar
wil ik liever niet zeggen 2%
3%
30 tot en met 39 jaar
8%
40 tot en met 54 jaar vrouw 41%
21%
55 tot en met 64 jaar man 57%
23%
65 tot en met 74 jaar
26%
75 jaar en ouder
19%
Woonperiode (n=933) Korter dan 2 jaar
Woonplaats (n=933) 56%
2 tot 5 jaar
4% 11%
5 tot 10 jaar 32%
10 tot 15 jaar
19% 11%
15 jaar of langer
8%
Epe
Emst
4% Oene
Vaassen
55%
Binnen het 'Waar Staat Je Gemeente' onderzoek zijn de resultaten gewogen naar leeftijd en woonplaats. Hiermee zijn de resultaten gecorrigeerd om de mogelijke invloed van de niet geheel representatieve steekproef weg te nemen. Op deze en de volgende pagina staan ongewogen resultaten. De rest van de rapportage zal gewogen resultaten bevatten. Meer informatie over de weging staat in bijlage 2 weergegeven.
75
Gemeente Epe
Bijlage l - Achtergrondvariabelen Waar Staat Je Gemeente
Werksituatie (n=933)
Hoogst afgeronde opleiding (n=923) Lagere school / basisonderwijs / geen onderwijs
2%
6%
Vwo / havo
27%
Middelbaar beroepsonderwijs (mbo)
40%
Hoger beroepsonderwijs (hbo) Wetenschappelijk onderwijs (universiteit)
41%
in loondienst (betaald werk voor een baas)
40%
zelfstandige zonder personeel (zzp)
11%
Vmbo / mavo
gepensioneerd
14%
6%
(voor een deel) arbeidsongeschikt
3%
ondernemer met personeel
3%
huisvrouw/-man
2%
scholier of student
1%
werkloos of werkzoekend
1%
anders
3%
Huishouden samenstelling (n=933)
Ik woon met één andere volwassene samen (zonder kinderen)
53%
Ik woon met een andere volwassene samen en (mijn) kind(eren)
28% 15%
Ik woon alleen Ik woon samen met (mijn) kind(eren) (eenoudergezin)
2%
Anders
2%
76
Gemeente Epe
Bijlage ll - Onderzoeksverantwoording Betrouwbaarheid en nauwkeurigheid
Weging
Elke steekproef geeft afwijkingen ten opzichte van de werkelijkheid, maar de uitkomsten moeten een zo goed mogelijk beeld geven van de populatie. In kwantitatief onderzoek is het gebruikelijk om te spreken van een statistisch betrouwbaar verschil, als de afwijking zo groot is dat deze niet door toeval wordt veroorzaakt. Het betrouwbaarheidsniveau is gedefinieerd als 1 (100%) minus het significantieniveau. Het is gangbaar uit te gaan van een significantieniveau van 5%. Dan is er sprake van een betrouwbaarheidsniveau van 95%. Dat wil zeggen dat, als het onderzoek op dezelfde wijze en op hetzelfde moment zou worden herhaald, de uitkomsten in 95% van de gevallen hetzelfde beeld zouden geven.
Binnen dit onderzoek zijn de resultaten gewogen naar leeftijd en woonplaats. Hiermee zijn de resultaten gecorrigeerd om de mogelijke invloed van de niet geheel representatieve steekproef weg te nemen. Dit is een gangbare werkwijze in statistisch kwantitatief onderzoek. Personen in ondervertegenwoordigde groepen krijgen een gewicht groter dan 1 en tellen relatief zwaarder mee in het totaalresultaat, personen in groepen met een oververtegenwoordiging krijgen een gewicht kleiner dan 1.
De nauwkeurigheid (uitgedrukt in foutmarge) geeft het gebied van waarden aan, waarbinnen de werkelijke waarde in de populatie ligt. Een foutmarge van bijvoorbeeld 5%, betekent dat de werkelijke waarde van de totale populatie 5% hoger of lager kan liggen dan de waarde van de steekproef. Concreet: indien een onderzoeksuitkomst van de steekproef aangeeft dat 50% van de respondenten een rapportcijfer 8 geeft voor een bepaald aspect, dan ligt dit percentage in werkelijkheid maximaal 5% boven of 5% onder deze 50%, ofwel tussen de 45% en 55%. Een foutmarge van 5% is gangbaar en algemeen geaccepteerd bij (statistisch) kwantitatief onderzoek.
Vanwege de ondervertegenwoordiging van respondenten jonger dan 30 jaar uit Emst, krijgt een respondent uit deze groep bijvoorbeeld weegfactor 3,31 en een respondent tussen de 65 en 74 jaar uit Vaassen (die oververtegenwoordigd is) weegfactor 0,77. Weegfactoren mogen niet te groot zijn (een groep in een steekproef met een aandeel van bijvoorbeeld 5%, kan niet worden ‘opgeblazen’tot 50%). Bij VNG onderzoeken wordt een maximale weegfactor van 5,0 en een minimale weegfactor van 0,5 gehanteerd. Door de weging zijn de resultaten van WSJG representatief over leeftijd en woonplaats.
Met het omvangrijke aantal respondenten dat heeft deelgenomen aan het Waar Staat Je Gemeente onderzoek (933) kunnen met 95% betrouwbaarheid en 3,21% nauwkeurigheid uitspraken worden gedaan op een algemeen niveau. De hoge betrouwbaarheid en nauwkeurigheid maken de data geschikt voor verdere analyses.
77