CConstaterende datEpe
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage: Regionale analyse gemeente Epe 1e kwartaal 2024

Gemeenteraad 11 juli 2024, gemeente EpeBij agendapunt: Zaken m.b.t. woonagenda2.683 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Regionale analyse gemeente Epe

Regionale analyse Gemeente Epe

Regionale analyse

Samenvatting

Gemeente Epe | 1e kwartaal 2024

Transacties

Aantal

Verandering

Prijs

Verandering

Verkooptijd

Verschil

Percentage

verkopen

t.o.v.

verkochte woning

t.o.v.

(in dagen)

(laatste)

woningen

1e kwartaal

jaar

1e kwartaal

jaar

1e kwartaal

vraagprijs en

boven vraagprijs

2024

eerder

2024

eerder

2024

transactieprijs

verkocht

Gemeente Epe

73

14,0%

€ 486.000

8,4%

64

-0,9%

31,0%

Nederland

29.524

3,7%

€ 432.000

9,1%

34

1,8%

55,1%

Aanbod

Aantal

Verandering

Vraagprijzen

Verandering

Aantal dagen

Percentage

Krapte-indicator

in aanbod

t.o.v.

1e kwartaal

t.o.v.

dat aanbod

aanbod korter

(keuzemogelijkheden

1e kwartaal

jaar

2024

voor consument)

2024

eerder

Gemeente Epe

75

-25,2%

Nederland

23.283

-24,2%

jaar

gemiddeld al op

dan kwartaal

eerder

de markt staat

te koop

€ 694.000

9,2%

92

59,2%

3,1

€ 553.000

7,9%

70

60,9%

2,4

De cijfers in deze rapportage zijn gebaseerd op door NVM-makelaars aan- en afgemelde koopwoningen bestaande bouw. Huurwoningen, nieuwbouw- en beleggingsobjecten zijn uitgefilterd. Ook heeft een kwaliteitscontrole plaatsgevonden op de ingevoerde data en zijn foutief ingevoerde objecten uitgefilterd.

2

Regionale analyse

Aantal transacties Het aantal verkopen schommelt ieder kwartaal. Het tweede en het vierde kwartaal van een jaar zijn meestal goede kwartalen qua aantal verkopen, het eerste en derde kwartaal doen het vaak wat minder goed.

Aantal transacties en verkoopprijzen

Gemeente Epe | 1e kwartaal 2024

Woningtype

2023-1

2024-1

%-jr

Tussenwoning

8

14

75%

Hoekwoning

9

9

0%

Aantal transacties

45

2-onder-1-kap

10

14

40%

Vrijstaand

26

22

-15%

40

Appartement

11

14

27%

35

Totaal

64

73

14%

30

25 Het aantal verkochte woningen (door NVM-makelaars) komt in de gemeente Epe dit kwartaal uit op 73. Dat is een stijging van 14 procent ten opzichte van vorig jaar. Landelijk werden er 3,7 procent meer woningen verkocht dan een jaar geleden.

Totaal aantal

Ontwikkeling t.o.v.

20

verkochte woningen

vorig jaar

15 10 5

0 1

73

Transactieprijzen Ook de verkoopprijzen van de verschillende woningtypen kunnen sterke schommelingen laten zien. Hoe minder transacties per woningtype, hoe groter de verschillen uitvallen. Wanneer het aantal verkopen per woningtype onder de 50 uitkomt, is de prijsontwikkeling minder betrouwbaar. De prijs van een verkochte woning in de gemeente Epe komt dit kwartaal uit op € 486.000. Dat is een stijging van 8,4 procent op jaarbasis. Landelijk steeg de transactieprijs in een jaar tijd met 9,1 procent.

2

14,0%

Transactieprijzen in duizenden euro's

3

4

1

2

2021

3

4

1

2

2022

3

4

1

2023

2024

Transactieprijzen

Woningtype

2023-1

2024-1

%-jr

Tussenwoning

€ 291

€ 340

17%

Hoekwoning

€ 350

€ 375

7%

€ 900.000

2-onder-1-kap

€ 413

€ 431

4%

€ 800.000

Vrijstaand

€ 675

€ 709

5%

€ 700.000

Appartement

€ 345

€ 401

13%

€ 600.000

Totaal

€ 484

€ 486

8%

€ 500.000

in euro's

€ 400.000 Transactieprijs

Ontwikkeling t.o.v.

€ 300.000

verkochte woningen

vorig jaar

€ 200.000 € 100.000

€1

€ 486.000

2

3

2021

4

1

2

3

2022

4

1

2

3

2023

4

1 2024

8,4% 3

Regionale analyse

Transactieprijs per m2 De transactieprijs per m2 toont de (mediane) vierkante meterprijs van alle in een kwartaal verkochte woningen. Hierbij wordt de verkoopprijs gedeeld door het aantal vierkante meters gbo wonen. De transactieprijs per m2 van verkochte woningen komt uit op € 4008. Dat is een stijging van 8,7 procent ten opzichte van vorig jaar. Landelijk bedraagt de stijging van de vierkante meterprijs op jaarbasis 8,4 procent.

M2-prijzen en prijsverschillen

Gemeente Epe | 1e kwartaal 2024

Woningtype

2023-1

2024-1

%-jr

Tussenwoning

€ 2.830

€ 3.462

22%

Hoekwoning

€ 3.149

€ 3.568

13%

2-onder-1-kap

€ 3.472

€ 3.949

14%

50%

Vrijstaand

€ 4.606

€ 4.529

-2%

40%

Appartement

€ 3.605

€ 4.046

11%

Totaal

€ 3.830

€ 4.008

9%

Transactieprijsontwikkeling per m

30%

20% Transactieprijs per m

2

Ontwikkeling t.o.v.

verkochte woningen

vorig jaar

10% 0% -10% -20%

1

€ 4.008

Prijsverschillen Het verschil tussen de laatste vraagprijs en de uiteindelijke verkoopprijs laat zien hoeveel onderhandelingsruimte er is voor de koper. In de meeste regio's wordt er op dit moment gemiddeld ongeveer de vraagprijs betaald voor een woning. Een positief vraag-verkoopprijsverschil betekent dat de koper meer betaald heeft dan de vraagprijs. In het 1e kwartaal van 2024 werd in de gemeente Epe voor een woning gemiddeld 0,9% minder betaald dan de gevraagde prijs. Landelijk is dat 1,8%.

2

8,7%

2

3

4

2023-1

2024-1

Vraag-verkoopprijsverschil

Tussenwoning

-3,2%

2,6%

verschil in %

Hoekwoning

-2,2%

0,0%

2-onder-1-kap

-2,3%

-0,3%

Vrijstaand

-5,3%

-3,4%

Appartement

0,4%

-1,5%

Totaal

-3,2%

-0,9%

boven de vraagprijs betaald?

2

3

4

1

2022

Woningtype

Hoeveel procent wordt gemiddeld

1

2021

2

3

4

2023

1 2024

12% 10% 8%

6% 4% 2% 0% -2% -4% -6% -8%

1

-0,9%

2

3

2021

4

1

2

3

2022

4

1

2

3

2023

4

1 2024 4

Regionale analyse

Verkooptijden Na een jaar van stijgende verkooptijden neemt de tijd voor de verkoop van een woning weer af. Vrijstaande woningen kennen bijna altijd langere verkooptijden dan de overige woningtypen.

Verkooptijden en prijsverschillen

Gemeente Epe | 1e kwartaal 2024

Woningtype

2023-1

2024-1

Tussenwoning

41

25

Hoekwoning

71

23

2-onder-1-kap

110

30

Vrijstaand

81

124

120

Appartement

38

64

100

Totaal

72

64

De gemiddelde woning in de gemeente Epe werd dit kwartaal verkocht in 64 dagen. Landelijk ligt de verkooptijd op 34 dagen.

Binnen hoeveel dagen wordt een woning verkocht?

Verkooptijden in dagen

140

80 60 40

20 0

1

2

64

Verkooptijdklassen Deze grafiek laat zien dat hoe langer het duurt voordat een woning verkocht is, hoe meer er wordt toegegeven op vraagprijs. Wanneer een woning binnen een kwartaal is verkocht, is de kans het grootst dat de woning wordt verkocht boven de vraagprijs. In de gemeente Epe wordt voor woningen die binnen een kwartaal verkocht worden 0,6 procent meer betaald dan de oorspronkelijke vraagprijs. Landelijk ligt dit percentage op 3,3 procent.

4

1

2021

Verkocht binnen:

2023-1

tot 1 kwartaal

-2%

1%

1 - 2 kwartalen

-9%

-7%

2 - 3 kwartalen

-13%

-7%

3 -4 kwartalen

-24%

-10%

1 - 2 jaar

3

2024-1

2

3

4

1

2022

2

3

2023

4

1 2024

Vraag-verkoopprijsverschil verschil in %

5% 1% 0%

-20%

-5%

2 - 3 jaar meer dan 3 jaar

-7%

-10%

-7%

Verschil tussen vraagprijs en transactieprijs voor woningen binnen 1 kwartaal verkocht

-10% -15% -20% -20% -25% tot 1 kwartaal

1-2 kwartalen

2-3 kwartalen

3 -4 kwartalen

1 - 2 jaar

2 - 3 jaar

meer dan 3 jaar

0,6% 5

Regionale analyse

Krapte-indicator De krapte-indicator laat zien hoeveel keuze de consument heeft bij het zoeken naar een woning. Er wordt gekeken naar de verhouding tussen het aantal transacties in een bepaalde periode en het aantal woningen dat in dezelfde periode in aanbod staat.

Krapte en boven de vraagprijs

Gemeente Epe | 1e kwartaal 2024

Woningtype

2023-1

2024-1

Tussenwoning

1,9

0,8

Hoekwoning

2,7

1,5

2-onder-1-kap

2,7

2,1

Vrijstaand

7,7

6,1

Appartement

3,0

2,4

7

Totaal

4,7

3,1

6

Krapte-indicator

9 8

5

Hoe hoger de krapte-indicator, hoe meer woningen de consument heeft om uit te kiezen en hoe ruimer de markt. De krapte-indicator komt uit op 3,1. De landelijke krapte-indicator staat lager en noteert dit kwartaal een stand van 2,4.

Uit hoeveel woningen kan een

4

consument gemiddeld kiezen?

3 2 1

0 1

3,1

Boven de vraagprijs De laatste kwartalen is er een omslag te zien in het aantal woningen dat wordt verkocht boven de vraagprijs. De woningmarkt trekt weer aan. Hierdoor worden woningen vaker verkocht boven de vraagprijs. In het 1e kwartaal van 2024 werd 31 procent van de woningen in de gemeente Epe verkocht voor een verkoopprijs die boven de (laatste) vraagprijs lag. Landelijk gaat het om 55,1 procent van de verkochte woingen.

2

3

4

1

2021

2

3

4

1

2022

Woningtype

2023-1

2024-1

Boven de vraagprijs verkocht

Tussenwoning

13%

57%

in procenten

Hoekwoning

11%

25%

2-onder-1-kap

20%

38%

Vrijstaand

12%

9%

Appartement

36%

36%

Totaal

17%

31%

2

3

4

2023

1

2024

120% 100%

80% 60%

Percentage woningen verkocht voor een prijs die boven de vraagprijs ligt

40% 20% 0%

1

31,0%

2

3

2021

4

1

2

3

2022

4

1

2

3

2023

4

1 2024 6

Regionale analyse

Aantal in aanbod Het aantal woningen in aanbod, dus dat op een bepaald moment te koop staat, steeg gedurende 2022. Dit jaar zagen we het aanbod weer dalen. In de gemeente Epe staan in het 1e kwartaal van 2024 75 woningen te koop. Dat is een daling van 25,2 procent ten opzichte van vorig jaar. Landelijk daalde het aantal te koop staande woningen met 24,2 procent in een jaar.

Aantal in aanbod en vraagprijzen

Gemeente Epe | 1e kwartaal 2024

Woningtype

2024-1

%-jr

5

4

-20%

8

4

-50%

2-onder-1-kap

9

9

0%

80

Vrijstaand

67

46

-31%

70

Appartement

11

12

9%

60

Totaal

100

75

-25%

50

Tussenwoning Hoekwoning

2023-1

Aantal in aanbod

40 Totaal aantal

Ontwikkeling ten opzichte

woningen in aanbod

van vorig jaar

30

20 10

0 1

75

Vraagprijzen De stijging van de vraagprijs van de afgelopen jaren, gaat onverminderd door. De (laatste) vraagprijs van het aanbod ligt hoger dan de transactieprijzen, omdat er vaak meer (duurdere) vrijstaande woningen in aanbod staan. De vraagprijs van de in aanbod staande woningen komt in het 1e kwartaal van 2024 uit op € 694.000. Dat is een stijging van 9,2 procent in vergelijking met hetzelfde kwartaal een jaar geleden. Landelijk steeg de vraaprijs van het te koop staande aanbod met 7,9 procent.

-25,2%

2

3

4

1

2021

Vraagprijzen in duizenden euro's Woningtype 2023-1

2024-1

%-jr

Tussenwoning

€ 319

€ 322

1%

Hoekwoning

€ 391

€ 398

2%

€ 1.000.000

2-onder-1-kap

€ 441

€ 498

13%

€ 900.000

Vrijstaand

€ 788

€ 875

11%

€ 800.000

Appartement

€ 395

€ 375

5%

Totaal

€ 658

€ 694

9%

2

3

4

1

2

2022

3

4

1

2023

2024

Vraagprijzen in euro's

€ 700.000 € 600.000 € 500.000 € 400.000

Vraagprijs van

Ontwikkeling ten opzichte

€ 300.000

woningen in aanbod

van vorig jaar

€ 200.000

€ 100.000 €1

€ 694.000

2

3

2021

4

1

2

3

2022

4

1

2

3

2023

4

1 2024

9,2% 7

Regionale analyse

Vraagprijs per m2 De vraagprijs per m2 toont de (mediane) vierkante meterprijs van alle aan het eind van het kwartaal in aanbod staande woningen. Hierbij wordt de vraagprijs gedeeld door het aantal vierkante meters gbo wonen. In de gemeente Epe bedraagt de gemiddelde vraagprijs per vierkante meterprijs € 4516. Dat is 4,5 procent meer dan een jaar geleden. De landelijke stijging van de vraagprijs per m2 komt uit op 6,3 procent.

M2-prijzen en aantal te koop gezet

Gemeente Epe | 1e kwartaal 2024

Woningtype

2023-1

2024-1

%-jr

Tussenwoning

€ 3.435

€ 2.938

-14%

Hoekwoning

€ 3.178

€ 3.987

25%

2-onder-1-kap

€ 3.679

€ 4.297

17%

60%

Vrijstaand

€ 4.747

€ 4.799

1%

50%

Appartement

€ 4.017

€ 4.306

10%

40%

Totaal

€ 4.379

€ 4.516

4%

2

Vraagprijs per m van

Ontwikkeling ten opzichte

woningen in aanbod

van vorig jaar

Vraagprijsontwikkeling per m

2

30% 20% 10% 0%

-10% -20% 1

€ 4.516

Aantal te koop gezet Naast het aantal woningen dat te koop staat, is het ook van belang om te weten hoeveel woningen er in een kwartaal op de markt te koop worden gezet. Het nieuwe aanbod verkoopt namelijk sneller dan de woningen die al langer te koop staan (zie volgende pagina). In de gemeente Epe werden in het 1e kwartaal van 2024 in totaal 75 woningen te koop gezet. Dat zijn er 21 procent meer dan in hetzelfde kwartaal vorig jaar. Landelijk was de stijging in vergelijking met een jaar geleden 3,6 procent.

Woningtype

%-jr

6

13

117%

6

8

33%

2-onder-1-kap

10

14

40%

60

Vrijstaand

27

26

-4%

50

Appartement

13

14

8%

Totaal

62

75

21%

Hoekwoning

2023-1

3

4

1

2

2021

2024-1

Tussenwoning

2

4,5%

3

4

1

2

2022

3

4

2023

1 2024

Aantal te koop gezet

40 30

Totaal aantal nieuw te

Ontwikkeling ten opzichte

koop gezette woningen

van vorig jaar

20 10

0 1

75

21,0%

2

3

2021

4

1

2

3

2022

4

1

2

3

2023

4

1

2024 8

Regionale analyse

Looptijden aanbod Naast de verkooptijden van verkochte woningen (pagina 5) wordt in deze grafiek de looptijd van woningen in aanbod in beeld gebracht. In het algemeen geldt dat hoe langer een woning te koop staat, hoe meer wordt toegegeven op de vraagprijs.

Woningaanbod en looptijden

Gemeente Epe | 1e kwartaal 2024

Woningtype

2023-1

2024-1

Tussenwoning

61

40

Hoekwoning

104

12

2-onder-1-kap

110

24

Vrijstaand

123

131

Appartement

36

42

Totaal

108

92

In de gemeente Epe staan de in het 1e kwartaal van 2024 te koop staande woningen gemiddeld 92 dagen in aanbod. Dat is langer dan het landelijk gemiddelde. De looptijd voor Nederland totaal bedraagt 70 dagen.

Looptijd van het aanbod in dagen

600 500

400

Hoeveel dagen staat een te koop

300

staande woning te koop?

200 100

0 1

2

92

Looptijdklassen Deze grafiek laat duidelijk zien dat er een grote tweedeling bestaat in de looptijd van het huidige aanbod. Het grootste deel van het woningaanbod staat nog altijd korter dan 1 kwartaal te koop. In de gemeente Epe staat 59 procent van het woningaanbod van dit moment korter dan 1 kwartaal te koop. Landelijk gaat het om 61 procent van het woningaanbod.

3

4

1

2021

Staat al te koop:

2023-1

2024-1

tot 1 kwartaal

40%

59%

1 - 2 kwartalen

32%

14%

2 - 3 kwartalen

14%

8%

3 -4 kwartalen

8%

1%

1 - 2 jaar

2%

14%

2 - 3 jaar

1%

0%

meer dan 3 jaar

3%

3%

Hoeveel procent van de woningen staat korter dan 1 kwartaal te koop?

2

3

4

1

2022

2

3

2023

4

1

2024

Aanbod naar looptijdklasse

70% 60%

59%

50%

40% 30% 20%

14%

14% 8%

10%

1%

0%

3%

0% tot 1 kwartaal

1-2 kwartalen

2-3 kwartalen

3 -4 kwartalen

1 - 2 jaar

2 - 3 jaar

meer dan 3 jaar

59% 9

Regionale analyse

Verdeling en prijsontwikkeling

Gemeente Epe | 1e kwartaal 2024

Aanbod vs transacties

Verdeling aanbod

De verhouding van woningen in aanbod versus verkochte woningen verschilt. In de meeste regio's staan er meer vrijstaande woningen in aanbod en worden er meer tussenwoningen verkocht. Dat verklaart onder andere de verschillen in gemiddelde prijzen en looptijden van aanbod en transacties.

19%

19%

13%

30% 19% 62%

Prijsontwikkelingen

Wanneer de ontwikkeling sinds 2000 wordt bekeken, dan zijn de prijzen van woningen in Nederland met gemiddeld 159 procent gestegen. In de gemeente Epe gaat het om een stijging van 128 procent. De prijzen van appartementen zijn in de gemeente Epe sinds het begin van de eeuw het hardst omhoog gegaan.

5%

12%

In de gemeente Epe maken vrijstaande woningen 61 procent uit van het aanbod, versus 30 procent van het aantal transacties. Voor tussenwoningen is dat 5 procent van het aanbod versus 19 procent van de transacties.

De transactieprijzen zijn sinds het dieptepunt van de kredietcrisis in Nederland met gemiddeld 111 procent gestegen. In de gemeente Epe gaat het om een stijging van 123 procent.

5%

16%

Verdeling transacties

Prijsontwikkeling sinds kredietcrisis in 2013

Prijsontwikkeling sinds 2000

400%

250% 212% 200%

300% 250%

146%

150%

123% 100%

365%

350%

88%

92% 76%

200% 150% 100%

122%

118%

128%

113%

79%

50% 50% 0%

0%

10

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14547263/2