CConstaterende datEpe
Koppel je AI →
Document · PDF

995404 Uitkomsten Kerngegevens 2023

Gemeenteraad 11 juli 2024, gemeente EpeBij agendapunt: Hamerstuk: Jaarstukken745 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Uitkomsten Kerngegevens 2023 Bedrijfsvoering 28-05-2024

Inhoudsopgave

Inleiding ........................................................................................................................................................................................................3 Kerngegevens ................................................................................................................................................................................................................................ 3 Gepresenteerde cijfers .................................................................................................................................................................................................................. 3

Kerngegevens ................................................................................................................................................................................................4 Sociale structuur ............................................................................................................................................................................................................................ 4 Fysieke structuur ........................................................................................................................................................................................................................... 6 Economische structuur .................................................................................................................................................................................................................. 6 Financiële structuur .......................................................................................................................................................................................................................

7 Bestuur .......................................................................................................................................................................................................................................... 8

2

Inleiding Kerngegevens

Voor u ligt het rapport 2023 over Kerngegevens van de gemeente. Kerngegevens zijn statistisch gegevens over één of diverse onderwerpen. Ze worden gebundeld weergegeven in de volgende hoofdonderwerpen: Sociale structuur, Fysieke structuur, Economische structuur en Financiële structuur.

Gepresenteerde cijfers In dit rapport zijn de laatst beschikbare en/of gepubliceerde cijfers opgenomen. Dit kan inhouden dat er cijfers voor 2022 als nieuwste gepresenteerd worden omdat de cijfers over 2023 pas na het opstellen van dit rapport gepubliceerd worden.

3

Kerngegevens

A. Sociale structuur: A.1 Demografie

10

15.000

0

2020

2021

Groene druk

37,3

48,3 2022

2023

12.727

2022 2023 3.255

Epe

Grijze druk Bron: CBS

Bron prognose 2020, 2040: Rapport Demografie in Epe, prof. Boekema, CBS, Pearl en Primos

6.000 4.000

20 0

2.000 2019

2020

Niet westerse allochtoon Nederlands

2021

0

2022

Westerse allochtoon

Bron: CBS, 2023 nog niet beschikbaar

Bron: CBS

2019 2020 eenpersoons

2021 2022 meerpersoons

9.873

8.000

4.533

88,2

10.000

5,8 6,1 88,1

9.895

5,7 6,1

Oene

4.475

40

5,6 6,2 88,2

9.877

60

5,5 6,2 88,3

4.256

80

Emst

Samenstelling huishoudens in de gemeente

12.000

100

Vaassen

1.630

Bron: Stedendriehoek index, CBS

Etniciteit inwoners

%

2021

9.902

2040 prognose

2020

4.387

2024

15.671

9.878

2023

18.000 16.000 14.000 12.000 10.000 8.000 6.000 4.000 2.000 0

4.334

2022

37,6

31.900 31.200

20

20.000 2021

38,3

32.546

31.900

33.168

30

48,5

50

47,6

Primos

37,7

Pearl

33.283

25.000

33.257

30.000

CBS

Aantal inwoners per kern

Grijze en Groene druk 40

33.198

35.000

Boekema

%

47,3

Inwonersprognose gemeente

2023

4

Kerngegevens A. 2: Inkomens

A. 3: Veiligheid Aantallen meldingen bij de politie van geweld, vandalisme, woninginbraken en overlast van jeugd

Ontwikkeling uitkeringen Participatiewet 500

406

374

400

2022

2023

400 300

2020 instroom

2021

2022 uitstroom Bron: Activerium

121

124

154

133

157

200 125

178

156

200

0

2021

500

300

100

2020

364

361

2023 Totaal

100 0

Vandalisme

Geweld: Zeden, bedreiging, mishandeling etc.

Inbraken woning

Overlast jeugd

Overlast verwarde personen

Bron: data.politie.nl

5

Kerngegevens B. Fysieke structuur

Gegeven aantal inwoners 1 januari totale oppervlakte land in km2 bevolkingsdichtheid per km2 land woning voorraad 1 januari woningdichtheid per km2 land koop / huurverhouding woningen

2020 33.178 156,07 213 14.586 93

2021 33.198 156,07 213 14.697 94

2022 33.257 156,07 213 14.792 95

65%/35%

65%/35%

65%/35%

2023 33.283 156,07 213 14.844 95

65%/35% Bron: CBS

C. Economische structuur

Banen

Historische ontwikkeling werkgelegenheid

15.000 13.990 14.000

13.490

14.540

1.400

13.670

1.200 1.100

1.071

800 2021

2022

2023

2019

2020

6

6

1.024

4

906

884

2021

2022

900 2020

9

8

1.000

12.000

Aantal uitgesproken faillissementen in de gemeente 10

1.300

13.000

11.000

Geregistreerde werkzoekenden UWV zonder een dienstverband (per einde jaar)

Bron: Provinciale werkgelegenheidsenquête (PWE) Gelderland 2023

3 1

2 0

2020

2021

2022

2023

Bron: Faillissementsdossiers.nl

Bron: Arbeidsmarktcijfers UWV werkbedrijf, 2023 nog niet beschikbaar.

6

Kerngegevens D. Financiële structuur

Gegeven (basis meerjarenbegroting) Sluitende meerjarenbegroting

2020 Ja

2021 Ja

2022 Ja

2023 Ja

Gegeven (basis jaarrekeningen) Structurele exploitatieruimte Risico’s uit bezit en vermogen: - Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen - Solvabiliteitspercentage - Grondexploitatie - Korte termijn weerstandcapaciteit

2020 6,2%

2021 6,9%

2022 7,5%

2023 4,7%

-12,8% 76% -0,7% 2,9 mln.

-15,7% 79% -0,2% 4,8 mln.

-19,2% 76% -0,7% 6,6 mln.

-23,2% 74% -0,4% 11,8 mln.

Een toelichting op deze indicatoren wordt gegeven in de Paragraaf Weerstandsvermogen en Risicobeheersing in de Jaarrekening 2023.

7

E. Bestuur Uitslag gemeenteraadsverkiezingen

Opkomst percentage 25%

100

82

2014

2018

2022

20% 15%

80 60

57

65

82

60 40

2010

10% 5% 0%

2019 2021 2022 2022 2023 Provinciale Tweede Gemeente Provinciale Tweede staten kamer raad staten kamer

Bron: Gemeentelijke administratie

Bron: Gemeentelijke administratie

8

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14275731/1