CConstaterende datEpe
Koppel je AI →
Document · PDF

454075 Uitkomsten indicatoren strategische doelen 2021 (1)

Gemeenteraad 7 juli 2022, gemeente EpeBij agendapunt: Jaarstukken 2021 Gemeente Epe6.853 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Uitkomsten kerngegevens en indicatoren bij de strategische doelen 2021 Bedrijfsvoering 23-05-2022

Inhoudsopgave

Inleiding ........................................................................................................................................................................................................3 Indicatoren en kerngegevens ........................................................................................................................................................................................................ 3 Gepresenteerde cijfers .................................................................................................................................................................................................................. 3 Leeswijzer ...................................................................................................................................................................................................................................... 4

Kerngegevens ................................................................................................................................................................................................5 Sociale structuur ............................................................................................................................................................................................................................ 5 Fysieke structuur ........................................................................................................................................................................................................................... 8 Economische structuur .................................................................................................................................................................................................................. 8 Financiële structuur .......................................................................................................................................................................................................................

9 Bestuur ........................................................................................................................................................................................................................................ 10

Indicatoren bij strategische doelen .............................................................................................................................................................. 11 Programma 1:

Opgroeien in Epe ...................................................................................................................................................................................... 12

Programma 2:

Actief in Epe .............................................................................................................................................................................................. 17

Programma 3:

Zorg en opvang ......................................................................................................................................................................................... 19

Programma 4:

Leefbaar en veilig ...................................................................................................................................................................................... 21

Programma 5:

Ruimte en wonen...................................................................................................................................................................................... 24

Programma 6:

Epe op orde ............................................................................................................................................................................................... 29

Programma 7:

Duurzaamheid........................................................................................................................................................................................... 30

Programma 8:

Toezicht en handhaving ............................................................................................................................................................................ 33

Programma 9:

Bedrijvigheid ............................................................................................................................................................................................. 35

Programma 10:

Weer aan het werkt .................................................................................................................................................................................. 38

Programma 11:

Bestuur en organisatie .............................................................................................................................................................................. 41

2

Inleiding

Indicatoren en kerngegevens Voor u ligt het rapport 2021 over de indicatoren die geformuleerd zijn bij de strategische doelen in de programmabegroting. Het betreft een set indicatoren met de te hanteren streefwaarden zoals besproken en vastgesteld bij de Perspectiefnota 2020-2023. Het kenmerk van deze indicatoren is, dat ze vooral aangeven of het resultaat dan wel het proces is gehaald. Daarnaast zijn in dit rapport kerngegevens opgenomen. Kerngegevens zijn statistisch gegevens over één of diverse onderwerpen. Ze worden gebundeld weergegeven in de volgende hoofdonderwerpen: Sociale structuur, Fysieke structuur, Economische structuur en Financiële structuur. Door de combinatie van kerngegevens en indicatoren uit diverse bronnen (onderzoek en diverse andere registraties) ontstaat er een completer beeld en een meerwaarde in het beoordelen van het realiseren van de strategische doelen.

Gepresenteerde cijfers In dit rapport zijn de cijfers van het in 2021 uitgevoerde onderzoek Burgerrollen opgenomen. Dit onderzoek wordt in een tweejaarcyclus uitgevoerd. De overige cijfers zijn de laatst beschikbare en/of gepubliceerde cijfers. Dit kan inhouden dat er cijfers voor 2020 of eerdere jaren gepresenteerd worden omdat de cijfers over 2021 pas na het opstellen van dit rapport gepubliceerd worden. Waar cijfers voor indicatoren niet gevuld zijn komt dit doordat in een aantal gevallen een gegevensbron ontbreekt of is vervallen. In een aantal gevallen ontbreekt de analyse van de cijfers of is een beperkte duiding. Door de werkdruk is daar geen of onvoldoende tijd voor geweest.

3

Leeswijzer In het eerste deel treft u per hoofdonderwerp de kerngegevens. Daarbij staat een korte toelichting van de ontwikkeling van de gepresenteerde cijfers. In het tweede deel ziet u de indicatoren per programma uit de begroting. De opbouw is steeds dezelfde: het geformuleerde strategische doel met de bepaalde indicatoren, aangevuld met indicatoren uit “Burgerrollen onderzoek”:

1. Programma Strategisch doel

• indicator 1 • indicator 2 • indicator 3

Vervolgens schetst een grafiek of tabel de uitkomst van de indicator. Deze is, voor zover bekend, afgezet tegen de ontwikkeling in de afgelopen drie jaren. Vervolgens is er ruimte voor een korte toelichting van de uitkomsten. Bij de grafiek of tabel is de bron alsmede de streefwaarde voor 2018 vermeld.

4

Kerngegevens

A. Sociale structuur: A.1 Demografie

10

15.000

0

2019

Groene druk

37,7

47,3 2020

2021

2020 2021 3.229

Epe

Grijze druk

Bron: CBS In de paragraaf Demografische ontwikkeling in de Jaarrekening wordt nader ingegaan op de vergrijzing en verjonging.

40

5,6 6,2 88,2

10.000

5,7 6,1 88,3

8.000 6.000 4.000

20 0

2.000 2018

2019

Niet westerse allochtoon Nederlands

2020

0

2021

Westerse allochtoon

Bron: CBS

Bron: CBS

2018 2019 eenpersoons

9.902

5,5 6,2 88,3

9.826

60

5,3 6,3 88,4

4.244

80

Oene

Samenstelling huishoudens in de gemeente

12.000

100

Emst

Bron: Stedendriehoek index, CBS

Etniciteit inwoners

%

Vaassen

1.627

4.387

Bron prognose 2020, 2040: Rapport Demografie in Epe, prof. Boekema, CBS, Pearl en Primos

2018

2019

9.878

2040 prognose

2018 12.650

4.334

2022

15.684

9.877

2021

18.000 16.000 14.000 12.000 10.000 8.000 6.000 4.000 2.000 0

4.256

2020

38,3

20

20.000 2019

39,2

31.900 31.200

31.900

32.546

33.260

30

47,6

50

46

Primos

38,8

Pearl

33.198

25.000

33.178

30.000

CBS

Aantal inwoners per kern

Grijze en Groene druk 40

33.145

35.000

Boekema

%

45,3

Inwonersprognose gemeente

2020 2021 meerpersoons

5

Kerngegevens A. 2: Inkomens

3% 2% 1% 0%

2017

300

2018

200

2019

1,1%

100 0

meerpersoons huishouden

eenoudergezinnen Bron: CBS, gestopt.

Gegeven: Sociale Eenheden (SE) Aantal SE’s in de WSW per einde de van het jaar Aantal SE’s dat is ingestroomd in de WSW in het jaar Aantal SE’s dat is uitgestroomd uit de WSW in het jaar

406

374 Het bijstandsvolume is in 2021 opnieuw gedaald t.o.v. 2020. Door de positieve arbeidsmarkt en de intensievere inzet van de gemeente hebben o.a. gezorgd voor deze daling.

125 157

3,1%

400

428

156 178

4%

2016

449

144 165

5%

500

Ontwikkeling uitkeringen Participatiewet

199 203

Laag en langdurig laag inkomen (langer dan 4 jaar)

2019

2020

2021

2018 instroom

uitstroom

Totaal Bron: Activerium

2018 167,98 5,65 19,77

2019 159,95 6,05 14,08

2020 143,75 1,45 17,65

2021 132,87 0,01 10,89

Bron: Gemeentelijke administratie Instroom is enkel technisch van aard. Het betreft personen die formatief tijdelijk uitgestroomd waren vanwege geen loonbetaling. Er is in 2021 qua instroom alleen sprake geweest van een zeer beperkte urenuitbreiding vanwege wisseling contractvorm (van arbeidsovereenkomst Begeleid Werken naar dienstverband Lucrato). Voor uitstroom geldt een urenvermindering van 0,42 SE en de overige SE's zijn uitgestroomd uit de SW.

6

A. 3: Veiligheid Aantallen meldingen bij de politie van geweld, vandalisme, woninginbraken en overlast van jeugd 300 250 200 150 100 50 0

2018

Vandalisme

2019

Geweld: Zeden, bedreiging, mishandeling etc.

2020

Inbraken woning

Overlast jeugd

2021

Overlast verwarde personen

Bron: data.politie.nl

7

Kerngegevens B. Fysieke structuur

Gegeven aantal inwoners 1 januari totale oppervlakte land in km2 bevolkingsdichtheid per km2 land woning voorraad 1 januari woningdichtheid per km2 land koop / huurverhouding woningen

2018 32.866 156,07 211 14.243 91

2019 33.145 156,07 212 14.349 92

65%/35%

64% / 36%

2020 33.178 156,07 213 14.586 93

2021 33.198 156,07 213 14.697 94

65%/35%

65%/35% Bron: CBS

C. Economische structuur

Banen

Historische ontwikkeling werkgelegenheid

15.000 14.000

13.420

13.490

13.510

13.840

1.100

1.098

1.071

800 2019

2020

2021

906

Bron: Provinciale werkgelegenheidsenquête (PWE) Gelderland 2021

4 2

2018

2019

2020

5

6

1.024

900 2018

9

8

1.000

12.000

Aantal uitgesproken faillissementen in de gemeente 10

1.300 1.200

13.000

11.000

1.400

Geregistreerde werkzoekenden UWV zonder een dienstverband (per einde jaar)

2021

Bron: Arbeidsmarktcijfers UWV werkbedrijf.

0

3

2

2018

2019

2020

2021

Bron: Faillissementsdossiers.nl

8

Kerngegevens D. Financiële structuur

Gegeven (basis meerjarenbegroting) Sluitende meerjarenbegroting

2018 Ja

2019 Ja

2020 Ja

2021 Ja

Gegeven (basis jaarrekeningen) Structurele exploitatieruimte Risico’s uit bezit en vermogen: - Netto schuldquote gecorr. voor verstrekte leningen - Solvabiliteitspercentage - Grondexploitatie - Korte termijn weerstandcapaciteit

2018 6,8%

2019 6,7%

2020 6,2%

2021 6,9%

-9,9% 76% 0,1% 4,3 mln.

-13,2% 78% -0,5% 3,4 mln.

-12,8% 76% -0,7% 2,9 mln.

-15,7% 79% -0,2% 4,8 mln.

Een toelichting op deze indicatoren wordt gegeven in de Paragraaf Weerstandsvermogen en Risicobeheersing in de Jaarrekening 2021.

9

E. Bestuur Uitslag gemeenteraadsverkiezingen

Opkomst percentage 25%

100 82,8

2018

2022

15%

80

10%

59,8

5%

60 56,7 40

2014

20%

81,9 59,5

2010

0%

2017 2018 2019 2021 2022 Tweede Gemeente Provinciale Tweede Gemeente Kamer raad staten kamer raad

Bron: Gemeentelijke administratie

Bron: Gemeentelijke administratie

10

Indicatoren bij strategische doelen Stand van zaken 2021

11

1. Opgroeien in Epe •Het aantal voortijdig schoolverlaters, dat wil zeggen zonder startkwalificatie, dat een begeleidingstraject kregen •Het percentage van het totaal aantal leerlingen (12 - 17 jaar) dat voortijdig, dat wil zeggen zonder startkwalificatie, het voortgezet onderwijs verlaat.

Het voorkomen van achterstanden bij jeugdigen.

Voortijdige schoolverlaters met begeleidingstraject 200 150

Voortijdige schoolverlaters met een begeleidingstraject in verhouding tot aantal leerplichtigen

Streefwaarde 2022: ≤ 400

165 111

100

10%

7,1%

5,0%

5%

50 0

0%

Bron: DUO

Bron: DUO

Door een wijziging in de systematiek van telling zijn er geen gegevens beschikbaar vanaf het schooljaar 2018/19. Voor een nadere analyse van het bovenstaande wordt verwezen naar het leerplicht/RMC verslag.

12

1. Opgroeien in Epe Het voorkomen van achterstanden bij jeugdigen.

•Aandeel van schoolgaande kinderen met overgewicht in het totaal van schoolgaande kinderen in de gemeente (3jarigen, 5/6-jarigen, 12/13-jarigen).

Aandeel schoolgaande kinderen met overgewicht naar leeftijdsgroep en schooljaren

Streefwaarde 2022:

20%

3 jr: ≤ 7% 5/6 jr: ≤ 5% 12/13 jr: ≤ 12%

15% 2016-2017

10%

2017-2018

5% 0%

3-jarigen

5/6-jarigen

12/13-jarigen

Bron: Jeugdgezondheidszorg monitor (voor 3-jarigen van Vérian en voor de oudere kinderen, gegevens van de schooljaren 2016-2017 en 2017-2018, uit het E-MOVO onderzoek van GGD NOG).

Eens in de vier jaar is er een epidemiologisch onderzoek. Het aantal kinderen met overgewicht is in de gemeente Epe hoger ten opzichte van het gemiddelde in de GGD-regio. De gemeente Epe investeert in een gezond gewicht voor jeugd, door het project JOGG. Door de omgeving van kinderen gezonder te maken, wordt gewerkt aan een gezonder gewicht. JOGG loopt van 2018-2020. Het is met een jaar verlengd in 2021.

13

1. Opgroeien in Epe Het voorkomen van achterstanden bij jeugdigen.

Gebruik recent alcohol gedronken wekelijks rookt recent harddrugs gebruikt ooit harddrugs gebruikt

•Het gebruik van alcohol, rookwaren en drugs onder jongeren: - Het aandeel van jongeren dat recent alcohol heeft gedronken. - Het aandeel van jongeren dat wekelijks rookt. - Het aandeel van jongeren dat recent harddrugs heeft gebruikt. - Het aandeel van jongeren dat ooit harddrugs heeft gebruikt.

incl. lachgas excl. lachgas

2015 32,0% 11,0% 1,0% 3,0% 1,0%

2019 30,0% 4,0% 3,0% 1,0%

2020 30,0% 4,0% 3,0% 1,0%

Streefwaarde 2022 ≤ 20% ≤ 8% 0% 0% 0%

Bron: E-MOVO onderzoek van GGD NOG

Het percentage van jongeren dat rookt is meer dan gehalveerd. Het alcoholgebruik is heel licht gedaald en het drugsgebruik is gelijk gebleven. Op het voortgezet onderwijs wordt aandacht besteed aan het voorkomen van middelengebruik. De gemeente Epe zet ook in op Rookvrije Generatie. Kinderen en jongeren dienen rookvrij op te kunnen groeien.

14

1. Opgroeien in Epe

Bevorderen kwaliteit jeugd- en onderwijsvoorzieningen.

•Het percentage van de cliënten die in het cliëntervaringsonderzoek Sociaal Domein Jeugd de vijf vragen in het onderdeel “wat is het effect van de hulp” beantwoorden met “eens” en “helemaal eens”. - Door de hulp kan ik beter mijn problemen oplossen. - Door de hulp kan ik beter voor mezelf opkomen. - Door de hulp gaat het beter op school, werk of dagbesteding. - Door de hulp besteed ik mijn vrije tijd beter. - Door de hulp is mijn relatie met vrienden en anderen beter geworden.

Effect van de hulp in Sociaal Domein Streefwaarde 2022: ≥ 70% Jeugd: (helemaal)eens 100% 80% 60% 40% 20% 0%

64%

64%

57%

46%

Bron: cliëntervaringsonderzoek Sociaal Domein Jeugd

Het percentage van de cliënten die (helemaal) eens zijn met de vijf vragen in het onderdeel “wat is het effect van de hulp” in het tevredenheidsonderzoek is net als vorig jaar flink gedaald. Deze indicator bestaat uit 5 deelvragen. Bij 3 deelvragen, namelijk 'door de hulp kan ik beter voor mijzelf opkomen', 'door de hulp besteed ik mijn vrije tijd beter' en 'door de hulp is de relatie met vrienden en anderen beter geworden' zien we wederom een verschuiving van 'positieve' uitspraken naar 'neutrale' uitspraken (n.v.t. of geen mening). Bij 2 deelvragen, namelijk 'door de hulp kan ik beter mijn problemen oplossen' en 'door de hulp gaat het beter op school, werk of dagbesteding' zien we een verschuiving van 'positieve' naar 'negatieve uitspraken'. Omdat er geen diepte-interview is gedaan, kunnen we niet achterhalen waardoor deze verschuiving plaatsvindt. Aannemelijk is dat corona grote gevolgen heeft op het welzijn van jongeren en hun gezin en op de inzet van zorg en ondersteuning. 15

1. Opgroeien in Epe • Het percentage inwoners dat (zeer) tevreden is over het aanbod van speelvoorzieningen voor kinderen tot 12 jaar in de nabije omgeving. • Aantal deelnemers aan de stimuleringsregeling voor jeugd van 5 tot 18 jaar. • Oordeel over de kwaliteit van het onderwijs (incl. volwassenonderwijs).

Bevorderen kwaliteit jeugd- en onderwijsvoorzieningen.

% (zeer)tevreden over speelvoorzieningen kinderen tot 12 jaar 2021

Streefwaarde 2022: ≥ 56%

51%

2019

50% 0%

20%

40%

60%

80%

Aantal deelnemers stimuleringsregeling jeugd

100%

Bron: Waarstaatjegemeente, Burgerpeiling 2021.

3.500 3.000 2.500 2.000 1.500 1.000 500 0

1.696

2019

1.131

2020

Streefwaarde 2022: 3.600

1.077

2021

Bron: Gemeentelijke registratie Zaaksysteem.

De meerderheid van de inwoners van de gemeente is (zeer)tevreden of neutraal ten opzichte van het aanbod van speelvoorzieningen voor kinderen jonger dan 12 jaar. Slechts 7% is hier zeer ontevreden over. De stimuleringsregeling jeugd is verlengd tot en met december 2021. Hierdoor vindt de eerder aangekondigde evaluatie niet plaats in 2021 maar in het eerste kwartaal van 2022. Dan wordt ook duiding gegeven aan het aantal deelnemers over 2020 en 2021, waarbij o.a. het aantal nieuwe leden wordt weergegeven.

Bron: Duurzaamheidsbalans, Economisch kapitaal, Telos.

16

2. Actief in Epe

Het vergroten van maatschappelijke participatie van inwoners.

Maatschappelijke inzet

• Maatschappelijke inzet (mate van actief zijn in de samenleving: - Het percentage inwoners dat zich inzet voor buren. - Het percentage inwoners dat aandacht heeft voor buren in een zorgwekkende situatie. - Het percentage inwoners dat actief is in het verenigingsleven. - Het percentage inwoners dat vrijwilligerswerk doet. - Het percentage inwoners dat zorg aan een hulpbehoevende naaste verleent. • Betekenisvolle participatie: Het gemiddelde rapportcijfer dat inwoners geven voor de inspanning van de gemeente om burgers volledig te laten deelnemen aan de maatschappij.

2019

2021

Streefwaarde % inwoners dat: 2022 zich inzet voor buren 73% 70% ≥ 68% met aandacht voor buren in zorgwekkende situatie 47% 48% ≥ 38% actief is in verenigingsleven 65% 66% ≥ 62% vrijwilligerswerk doet 58% 57% ≥ 45% zorg aan hulpbehoevende naaste verleent. 53% 49% ≥ 45% Bron: Waarstaatjegemeente, Burgerpeiling 2021.

Betekenisvolle participatie Streefwaarde 2022: ≥ 6,6 2021

6,2

6,6

2019

0

2

4

6

8

10

Bron: Waarstaatjegemeente, Burgerpeiling 2021.

6% van de inwoners zet zich intensief in voor de buren en 64% doet dat incidenteel. Het geven van intensieve aandacht aan buren in een zorgwekkende situatie (bijv. eenzaamheid, verwaarlozing) speelt bij 5% van de inwoners, bij 43% van de inwoners speelt dat incidenteel. Verder geeft 17% van de inwoners intensief zorg aan een hulpbehoevende naaste (mantelzorg) en doet 32% dat incidenteel. Inwoners met een beperking en inwoners in een zorgwekkende situatie waarderen de inspanning van de gemeente om inwoners volledig te laten participeren aan de samenleving met een 6,2. De 30 t/m 39 jarigen scoren hierin lager (5,6) dan gemiddeld. De groep van 75 jaar en ouder scoren boven gemiddeld (6,6).

17

2. Actief in Epe Realiseren van een evenwichtige over de kernen gespreide sociale infrastructuur met activiteiten, voorzieningen en accomodaties.

•Voorzieningen (tevredenheid). Opgebouwd uit de individuele indicatoren tevredenheid over gezondheids-/ zorgvoorzieningen, Welzijnsvoorzieningen, Speelvoorzieningen (kinderen tot 12 jaar), Sportvoorzieningen en Openbaar vervoer.

Tevredenheid voorzieningen per kern 2019 en 2021: (zeer)tevreden

Tevredenheid over voorzieningen gemeente: (zeer)tevreden Streefwaarde 2022: 67%

100%

(zeer) tevreden ≥ 63%

80%

2021

65%

69%

64%

69%

67%

Oene

Totaal

60% 2019

40%

67%

0%

20%

40%

60%

80%

20% 0%

100%

Bron: Waarstaatjegemeente, Burgerpeiling 2021.

Tevredenheid voorzieningen per kern detail Gezondheidsvoorzieningen Sportvoorzieningen Welzijnsvoorzieningen Openbaar Vervoer Speelvoorzieningen (kinderen < 12jr.)

Epe 87% 76% 56% 60% 48%

Epe

Vaassen

Emst

Bron: Waarstaatjegemeente, Burgerpeiling 2021.

Vaassen 84% 82% 58% 65% 54%

Emst 87% 75% 63% 42% 53%

Oene 91% 84% 65% 70% 49%

Bron: Waarstaatjegemeente, Burgerpeiling 2021.

Over de gezondheids- en sportvoorzieningen zijn de inwoners van de gemeente in alle kernen (zeer) tevreden. Lager dan 50% tevredenheid scoren de openbaar vervoer voorzieningen in Emst en de speelvoorzieningen in Epe en Oene.

18

3. Zorg en Opvang Bevorderen van een zelfstandige leefwijze voor mensen met een beperking.

•Het aantal huishoudens met voorzieningen per wet per 1.000 huishoudens. •Het aantal inwoners met individuele Wmo-voorzieningen per 1.000 inwoners. •Het aantal huishoudens met voorziening in het sociaal domein per 1.000 huishoudens

Huishoudens met voorzieningen per wet (per 1.000 huishoudens per tweede halfjaar) Alleen Jeugdwet Alleen Participatiewet Alleen WMO Jeugdwet en Participatiewet Jeugdwet en WMO Participatiewet en WMO Jeugdwet, Participatiewet en WMO

2018

2019

2020

2021

28 27 63 2 2 8 1

28 25 84 2 3 11 1

38 41 95 3 4 8 1

36 34 93 3 4 11 1

Inwoners met individuele WMO-voorzieningen. (per 1.000 huishoudens per tweede halfjaar) Ondersteuning thuis Hulp bij het huishouden Verblijf en opvang Hulpmiddelen en diensten

2018

2019

2020

2021

14 23 -

17 29 8

17 29 15

14 30 15

Sociaal domein

2018

2019

2020

2021

Huishoudens met voorziening(en) in het sociaal domein

142

163

160

155

Streefwaarde 2022 31 26 65 3 2 6 1 Streefwaarde 2022 15 30 nntb nntb Streefwaarde 2022 146

Bron: Gemeentelijke monitor sociaal domein

In de monitor Sociaal Domein die aan de Raad is aangeboden wordt uitgebreid ingegaan op de ontwikkelingen rond het Sociaal Domein. Ook wordt verwezen naar de paragraaf Sociaal Domein in de Jaarrekening 2021.

19

3. Zorg en Opvang •Het percentage van de cliënten die in het cliëntervaringsonderzoek Sociaal Domein WMO de vraag “Door de ondersteuning die ik krijg, kan ik beter de dingen doen die ik wil” beantwoorden met “eens” en “helemaal eens”. Uit monitor Sociaal Domein WMO Clientervaringsonderzoek.

Realiseren van goede zorg en ondersteuning.

Door de ondersteuning die ik krijg kan ik dingen beter doen: (helemaal) eens 100% 80%

77%

77%

Streefwaarde 2022: ≥ 80%

78%

77%

2020

2021

60% 40% 20% 0%

2018

2019

Bron: Cliëntervaringsonderzoek Sociaal Domein WMO

Uit de enquête van het jaarlijkse verplichte cliëntervaringsonderzoek WMO blijkt dat de meeste inwoners in 2021 door de ondersteuning die ze krijgen, beter de dingen kunnen doen die ze willen. 77% van de ondervraagde inwoners is het hiermee eens. Dit is een hele lichte daling ten opzichte van 2020.

20

4. Leefbaar en veilig •Veiligheidsindices voor overlast, onveiligheidsbeleving, vermijdingsgedrag en onveiligheidsperceptie •Jaarlijks aantal drugsdumpingen in de gemeente. •Jaarlijks aantal sluitingen op basis van artikel 13b Opiumwet in de gemeente. •Jaarlijks aantal huurovereenkomsten dat wordt ontbonden door WBV Triada o.b.v. afspraken Hennepconvenant in de gemeente.

Bevorderen van een veilige woon- en leefomgeving.

Ontwikkeling veiligheidsindices (basis 2012)

2014

2016

Overlast Onveiligheidsbeleving Vermijdingsgedrag Onveiligheidsperceptie

100 100 100 100

99 93 122 83

Ontwikkeling van het jaarlijks: Aantal drugdumpingen Aantal sluitingen o.b.v. Opiumwet Aantal huurovereenkomsten dat wordt ontbonden o.b.v. het Hennepconvenant

Streefwaarde 2022

gestopt

< 95 < 80 < 130 < 125

2018

2019

2020

2021

4 4

2 1

1 1

2 1

Streefwaarde 2022

.

<6 <6

In 2021 zijn er geen drugsdumpingen geweest in Epe. Wel zijn er drugsdumpingen in de nabije omgeving geweest net over de gemeentegrens bij Apeldoorn en Voorst. In 2021 zijn er diverse drugsvangsten geweest. Per casus is zorgvuldig gekeken hoe ermee om te gaan zoals de jurisprudentie ook steeds meer voorschrijft. Mogelijk dat hierdoor een voorzichtige trendbreuk ontstaat. Steeds meer drugssluitingen worden in den lande aangevochten en ook herroepen door de rechter. Triada heeft 1 contract ontbonden en de overige zaken op een alternatieve wijze afgedaan. Dit gebeurt dan veelal in overleg met gemeente en hulpverleners.

21

4. Leefbaar en veilig Bevorderen van bijdragen van bewoners aan de leefbaarheid in de kernen en wijken.

De gemeente betrekt buurt voldoende bij aanpak leefbaarheid: (helemaal) eens 2021

• Gemeente betrekt buurt bij aanpak leefbaarheid

Aanpak betrokkenheid per kern 2021: (zeer)tevreden

Streefwaarde 2022: ≥ 56% 40%

16% 20%

2019

17%

19%

17%

16%

Emst

Oene

Totaal

13%

19% 0% 0%

20%

40%

60%

80%

100%

Bron: Waarstaatjegemeente, Burgerpeiling 2021.

Epe

Vaassen

Bron: Waarstaatjegemeente, Burgerpeiling 2021.

Op de stelling “de gemeente betrekt de buurt voldoende bij de aanpak van leefbaarheid” waren 14% het helemaal eens of eens. 37% was het er niet of helemaal niet met de stelling eens. Hetzelfde beeld blijkt uit gerelateerde stellingen in de Burgerpeiling; Op de stelling “De gemeente ondersteunt buurtinitiatieven op het gebied van leefbaarheid voldoende” en “De gemeente doet een beroep de buurtbewoners om zelf een bijdrage te leveren aan de leefbaarheid” was rond de 39% van de inwoners het oneens of helemaal mee oneens. 16% was het (helemaal) eens met deze twee stellingen.

22

4. Leefbaar en veilig Bevorderen van een goede, geoefende organisatie die snel en adequaat kan optreden bij een calamiteit of ramp.

15

Gehouden oefeningen en traningen van de rampenorganisatie 2018

2019

0

Streefwaarde 2022: Beleidsteam: 2 Sectie bevolkingszorg: 10 Team bevolkingszorg: 5

2021

9

10 5

2020

•Het aantal in het jaar gehouden Oefeningen Trainingen en Opleidingen (OTO) van de rampenorganisatie onderverdeeld in het Gemeentelijk Beleidsteam, de sectie Bevolkingszorg (Crisiscommunicatie, Acute Zorg, Herstelzorg en Ondersteuning) en het team Bevolkingszorg. • Paraatheid van materieel en personeel • Prio 1 dekkings- en spreidingsplan

4 1 Gemeentelijk Beleidsteam

sectie team bevolkingszorg bevolkingszorg

Paraatheid materieel en personeel - Elk eerstelijns voertuig is minimaal 95% van de tijd inzetbaar (elk voertuig: groen) - Vrijwillige posten zijn minimaal 98% van de tijd in dienst Prio 1 dekkings- en spreidingsplan - Bij ≥ 75% op tijd of eerder of minder dan 1 minuut later.

2021 Ja Ja

Nee

Bron: VNOG brandweercluster EVA

Ook in 2021 heeft het coronavirus een negatieve impact gehad op het aantal trainingen. Ook in 2021 hebben de trainingen veelal digitaal plaatsgevonden, maar dat is niet altijd mogelijk. De streefwaarden voor de paraatheid van materieel en personeel en van het dekkings- en spreidingsplan zijn in 2021 niet behaald. Het duurde ongeveer een minuut langer dan de gestelde streefwaarde. Dit is ondanks dat personeel en materieel wel paraat conform de streefwaarden inzetbaar waren.

23

5. Ruimte en Wonen

Bevorderen van een diversiteit aan woonaanbod om de leefbaarheid in de dorpen op peil te houden voor jong en oud.

Verdeling van de wooningvoorraad 100% 80%

9%

7%

8%

8%

27%

28%

28%

27%

sociale huursector

40%

Koopsector

0%

64%

65%

65%

65%

2018

2019

2020

2021

Aantal nieuwbouwwoningen naar sectoren 300

particulier huursector

60%

20%

•Procentuele verdeling van de woningvoorraad •Aantal nieuwbouwwoningen naar sectoren. •Aantal nieuw gebouwde betaalbare, middelduren dure huurwoningen per kern. - Betaalbaar: huurprijs beneden de huurliberalisatiegrens. - Middelduur: huurprijs tussen huurliberalisatiegrens en € 950. - Duur: huurprijs boven € 950. •Aantal nieuw gebouwde goedkope, betaalbare en dure koopwoningen per kern. - Goedkoop: koopprijs < € 200.00. - Betaalbaar: koopprijs tussen € 200.000 en € 275.000 - Duur: koopprijs vanaf € 275.000

250 200 150 100 50

Bron: ABF research - SYSWOF

0 particulier huursector

45 2018

2019

2020

2021

1

27

23

0

sociale huursector

5

85

8

0

Koopsector

94

151

19

45

Bron: Gemeentelijke registratie

24

Aantal nieuw gebouwde betaalbare, middelduren dure huurwoningen per kern. Epe

2018

2019

2020

2021

Betaalbaar Middelduur Duur

42 -

37 -

16 2

-

Vaassen

2018

2019

2020

2021

-

25 -

8 5 -

-

2018

2019

2020

2021

-

-

-

-

2018

2019

2020

2021

-

-

-

-

Betaalbaar Middelduur Duur Emst Betaalbaar Middelduur Duur Oene Betaalbaar Middelduur Duur

Streefwaarde 2022 50 25 Streefwaarde 2022 45 35 Streefwaarde 2022 Streefwaarde 2022 -

Bron: Gemeentelijke registratie volkshuisvesting

De raadsindicatoren bieden inzicht in hoe de gemeente ervoor staat qua woningbouwontwikkelingen. De afgelopen jaren werd bij het inzichtelijk maken van de het aantal nieuwbouwwoningen gebruik gemaakt van de cijfers van waarstaatjegemeente.nl. Met ingang van 2021 worden de werkelijke cijfers weergegeven, met correctie van de voorgaande jaren, zoals die worden bijgehouden door de gemeente zelf. De gegevens van waarstaatjegemeente.nl worden daarom alleen nog gebruikt voor het inzicht in de procentuele woningvoorraad. Waarstaatjegemeente.nl gebruikt namelijk meerdere bronnen waardoor mogelijk 'vervuiling' optreedt in de cijfers. In 2021 zijn de prijsklassen voor koop en huur aangepast i.v.m. de stijgende kosten en woningwaarden en de verplichting om Bijna Energieneutraal te bouwen (BENG). De verwachting is dat deze door de sterk toegenomen bouwkosten in 2022 opnieuw stijgen. 25

Aantal nieuw gebouwde goedkope, betaalbare en dure koopwoningen per kern Epe

2018

2019

2020

2021

Goedkoop Betaalbaar Duur

18

56

19

13

Vaassen

2018

2019

2020

2021

Goedkoop Betaalbaar Duur

26 9

3

-

29

2018

2019

2020

2021

1

4 3

-

3

2018

2019

2020

2021

1

2

-

-

Emst Goedkoop Betaalbaar Duur Oene Goedkoop Betaalbaar Duur

Streefwaarde 2022 30 105 Streefwaarde 2022 10 15 60 Streefwaarde 2022 5 Streefwaarde 2022 5

Bron: Gemeentelijke registratie volkshuisvesting

In 2021 zijn voornamelijk dure koopwoningen ontwikkeld. Vanaf 2023 is de verwachting dat de woningvoorraad sterker toeneemt. Zowel in de sociale huursector als in de koopsector zijn veel plannen in voorbereiding. Bijvoorbeeld Oosterhof-Zuid, Sprenghenparc, Suikerbrink, Klaarbeek, De Koninginnen (voorm. TNT), Villa Loeff (voorm. ABN), Résidence Isendoorn (voorm. bibliotheek), De Pirk-Noord, 't Slath etc.

26

5. Ruimte en wonen Behouden van het in de gemeeente aanwezige cultuur- en natuurhistorisch efgoed.

• Het aantal aangewezen culuur- en natuurhistorische erfgoederen in de gemeente.

Aantal aangewezen culuur- en natuurhistorische erfgoederen in de gemeente 250 200

2

2

113

113

150

2

2

100

68

81

50

47

47

47

47

31

31

31

31

2016

2017

2018

2019

0

Streefwaarde 2022 - dorpsgezichten: 4 - gemeentemonumenten: 113 - rijksmonumenten: 47 beschermde dorpsgezichten/ensembles - arch. Rijksmonumenten:31 gebouwde monumenten Gemeentemonumenten gebouwde momenten Rijksmonumenten AMK-terreinen; Archeologische Rijksmonumenten

Bron: Gemeentelijke registratie

In de periode 2017-2019 heeft de aanwijzing van gemeentelijke monumenten plaatsgevonden die voortkomen uit de herijking van de gemeentelijke monumentenlijst.

27

5. Ruimte en Wonen Beheerste en duurzame ontwikkeling van het buitengebied.

• Het aantal hectares in gebruik als (1) bos en open natuurlijk terrein en (2) agrarisch terrein.

Bodemgebruik naar soort in ha. Streefwaarde 2022: - Bos, open natuurlijk terrein: 7.200 ha. - Agrarische terrein: 6.800 ha.

8.000 7.500 7.000

7.216 6.837

2008

6.500

2010

6.000

2012

5.500 5.000

2015 bos en open terrein agrarisch terrein Bron: CBS

De in 2018 door het CBS gepubliceerde cijfers over het terreingebruik hebben een peiljaar 2015. Sindsdien heeft het CBS geen nieuwe data gepubliceerd. De trend in de afgelopen jaren is dat het agrarisch gebruik langzaam terugloopt en het oppervlak bos en open terrein langzaam groeit.

28

6. Epe op orde Bevorderen van een leefomgeving (openbare ruimte) die schoon en heel is.

• De staat van de buurt: - Buurt is 'heel' - Buurt is schoon - Straten, paden en trottoirs zijn goed begaanbaar - Groenvoorziening is goed onderhouden

Bevorderen van een duurzaam toegankelijk en aantrekkelijk openbaar gebied.

Staat van de buurt (helemaal) eens

streefwaarde 2022

100%

2021; 76%

80% 60%

2021; 59%

68%

60%

40%

2021; 49%

2021; 46%

57%

55%

begaanbaar

onderhouden

20% 0%

heel

schoon

Bron: Waarstaatjegemeente Burgerpeiling 2021.

De grote meerderheid van de inwoners van de gemeente vinden dat in hun buurt weinig tot geen dingen kapot zijn (76% is het (helemaal)eens met deze stelling). Alleen in Oene is dit percentage iets lager dan het gemiddelde (70%). Hier is het percentage dat het (helemaal)oneens is met deze stelling bijna twee maal hoger dan in de andere dorpen in de gemeente. Een meerderheid van de inwoners vindt ook dat de buurt waarin ze wonen schoon is (59% is het (helemaal)eens met deze stelling). Oene heeft het laagste percentage (helemaal)oneens met deze stelling. In Oene zijn de inwoners het minst tevreden met het onderhoud van het groen en de begaanbaarheid van straten, paden en trottoir.

29

7. Duurzaamheid • Overall duurzaamheidscore score (0-100) / Duurzaamheidsbalans. Dit is een 0ordeel over de mate waarin de gemeente duurzaam is, op basis van ecologisch, sociaal-cultureel en economisch kapitaal, uitgedrukt in een score van 0 (zeer laag) tot 100 (zeer hoog). Vervallen miv 2020. • Het aantal kilogrammen per inwoner ingezameld huishoudelijk restafval in de gemeente. • Het gescheiden ingezameld afval in verhouding tot het totaal ingezameld afval in de gemeente.

Bevorderen van een duurzame en gezonde ontwikkeling van de leefomgeving voor nu en toekomstige generaties.

200

Ingezamelde kilo's huishoudelijk restafval Streefwaarde 2022: ≤ 75kg 100%

150 100

80% 177

155

68%

70%

2018

2019

2020

80%

40% 90

20% 0%

2018

67%

Streefwaarde 2022: ≥ 75%

60% 170

50 0

Scheidingspercentage afval

2019

2020

2021

Bron: Circulus B.V.

2021

Bron: Circulus B.V.

Het effect van de invoering van diftar is substantieel. De totale hoeveelheid afval (alle stromen samen) is in 2021 met 55 kg per persoon afgenomen. De hoeveelheid restafval is met 65 kg per persoon afgenomen van 155 kg in 2020 naar 90 kg in 2021 De invoering van diftar heeft ook een positief effect gehad op het scheidingsgedrag/scheidingsbereidheid van onze inwoners. In een jaar tijd is het scheidingspercentage gestegen van 70% is 2020 naar 80% in 2021. Daarmee is de doelstelling voor 2022 al behaald. Het is overigens een landelijk beeld dat diftar-gemeenten beter presteren op de hoeveelheid restafval en op het scheidingspercentage.

30

7. Duurzaamheid • Zonne-energie installaties: aantal aantal installaties en opgesteld vermogen. • Gasverbruik woningen m³ (temperatuurgecorrigeerd). • Elektrische laadpunten en tankpunten biobrandstoffen/(groen)gas aantal per 10.000 inwoners • Het percentage hernieuwbare elektriciteit • Duurzaam opgewekte elektra in TJ (terajoule) per bron.

Stimuleren van lokale initiatieven voor duurzaamheidsontwikkeling.

Opgesteld vermogen van zonnepanelen kw per 1.000 inwoners

500

245

300 200

152

102

per woningtype temperatuur gecorrigeerd

2.000

1.800

1.500

1.170

1.000

100

500

0

2016

2017

Streefwaarde 2022: ≤ 1.735m3

2.500

359

400

Gasverbruik alle woningen in m³

Streefwaarde 2022: ≥ 270kw

2018

2019

2020

2016

2017 huurwoningen

2018

2019

koopwoningen

Aantal (semi) publieke e-laadpunten voor elektrische auto’s Streefwaarde 2022: ≥ 10 per 10.000 in Epe per 10.000 inwoners 2020

Zonne-energie installaties is het opgestelde vermogen aan zonnepanelen in kW van bedrijven en woningen van particulieren afgezet tegen 1.000 inwoners.

95

2019

29 0

25

50

75

100

Bron: Waarstaatjegemeente

31

6%

Het percentage hernieuwbare elektriciteit 5,6% 4,2%

5% 4% 3% 2%

Streefwaarde 2022: ≥ 4,5%

2,3% 1,6%

1% 0%

2016

2017

2018

2019

Bron: Klimaatmonitor, Rijkswaterstaat.

Totalen bekende hernieuwbare 2017 2018 2020 2021 energie in gemeente Epe (TJ) Totaal bekende hernieuwbare energie 109 150 173 Totaal bekende hernieuwbare 13 24 33 45 elektriciteit Totaal bekende hernieuwbare 56 57 56 nnb warmte Totaal bekende hernieuwbare energie 40 68 84 nnb in vervoer Streefwaarde elektra 2022: ≥ 36Tj Bron: Klimaatmonitor, Rijkswaterstaat.

32

8. Toezicht en Handhaving • Het aantal verrichte controles in het kader van permanente bewoning, bouw- en woningtoezicht en milieu, het aantal geconstateerde overtredingen per genoemd deelterrein en het percentage overtredingen in verhouding tot verrichte controles per genoemd deelterrein

Versterken van handhaving en toezicht.

• Jaarlijks aantal keren dat instrument ‘woonoverlast (artikel 2:78 APV)’ wordt toegepast • Jaarlijks aantal meldingen Jeugdoverlast (binnengekomen via meldpunt Overlast Jeugd).

6

Jaarlijks aantal keren dat instrument "woonoverlast" is toegepast.

Streefwaarde 2022: ≤ 1

4 2 0

0

0

0

0

2018

2019

2020

2021

Bron: gemeentelijke administratie.

Jaarlijks aantal meldingen via meldpunt Overlast Jeugd 120 100 80 60 40 20 0

22

19

2018

2019

119

124

2020

2021

Streefwaarde 2022: ≤ 22

Bron: gemeentelijke administratie

Het instrument 'woonoverlast' is het sluitstuk in de aanpak van het tegengaan van woonoverlast. Dat dit instrument niet is ingezet is positief. Er zijn dus andere oplossingen gevonden dan dat de burgemeester moet ingrijpen via dit middel. Huisuitzettingen door de woningstichting vanwege overlast vallen niet onder dit kengetal omdat de burgemeester hiertoe niet het besluit neemt. In 2021 is er wederom een stijging waargenomen. Uit de analyse blijkt dat het die locaties (speeltuin Hoge Weerd en Loeffpark) en vuurwerkoverlast zijn waar overlast wordt ervaren die samen voor 76 overlastmeldingen zorgen. Op een van die locaties is de ervaren overlast inmiddels voorbij. Een overlastlocatie is onder de aandacht van het straatgroepenteam. Er wordt een groepsscan gemaakt om een aanpak op groep en individu te kunnen maken. De andere locatie betreft een zorginstelling met jongeren waar zowel meldingen vanuit de instelling als buurt vandaan komen. De gemeente is op bestuurlijk niveau in gesprek met de instelling en heeft nauw contact met de omwonenden. De overige meldingen zijn incidenteel van aard.

33

Het aantal verrichte controles Bouw en Woningtoezicht, Milieu en Permanente bewoning

Jaar 2018 2019 2020 2021

Bouw en Woningtoezicht preventief 425 442 288 555

Bouw en Woningtoezicht repressief 120 102 53 onbekend

Milieu

Permanente bewoning

219 292 192 onbekend

3.000 1.051 123 96

Streefwaarde 2022: BWT prev. 425 BWT repr. 125 Milieu 272 Perm. bewoning 2.500

Bron: Gemeentelijke registratie VV&H

Het aantal geconstateerde overtredingen per genoemd deelterrein en het percentage overtredingen in verhouding tot verrichte controles per genoemd deelterrein

Jaar 2018 2019 2020 2021

Bouw en Woningtoezicht preventief

Bouw en Woningtoezicht repressief

Milieu

Permanente bewoning

265 (60%) 105 (36%) 112 (20%)

230 (225%) 68 (128%) onbekend

- (-%) 81 (42%) onbekend

293 (28%) 13 (11%) 12 (13%)

Streefwaarde 2022: BWT prev. < 125 BWT repr. < 88 Milieu < 16 Perm. bewoning < 125

Bron: Gemeentelijke registratie VV&H

In 2021 is de gemeentelijke registratie gestopt voor een deel van de indicatoren.

34

9. Bedrijvigheid Versterken lokale economie

• Groei van banen en vestigingen t.o.v. de vorige periode in de gemeente.

Groei van banen en vestigingen

Streefwaarde 2022: - groei banen: 1,9% - groei vestigingen: 2,0%

t.o.v. de vorige periode

5% banen 4%

vestigingen

3,6% 3,1%

3%

4,1%

3,3% 2,9%

2% 1%

0,8%

0,5% 0,1%

0%

2017

2018

2019

2020

Bron: Statistisch Zakboek Provincie Gelderland

De toename van het aantal vestigingen in 2020 ten opzichte van 2019 is relatief gezien het grootste in de sectoren onderwijsinstellingen en bouwnijverheid. Daarnaast waren er ook krimpsectoren als de Groothandel die dalingen van het aantal vestigingen lieten zien. De groei van het aantal banen is verder afgenomen.

35

9. Bedrijvigheid • Het aantal overnachtingen uitgesplitst naar hotels, B&B's, campings en overig. • Het aandeel recreatie en toerisme in de totale werkgelegeheid in de gemeente Epe (in procenten). • Aantrekkelijkheid van de dorpscentra.

Vergroten van de aantrekkelijkheid van de gemeente Epe op het terrein van recreatie en toerisme.

Aantal overnachtingen in de gemeente (x 1.000):

Streefwaarde 2022: totaal 750.000

Camping

Hotel

B&B

Overig

TOTAAL

2017

423

73

8

230

734

2018

428

87

10

237

762

2019

418

87

10

237

752

2020

418

66

13

168

665

2021

511

80

16

204

787 Bron: Registratie Tribuut

Aandeel recreatie en toerisme in totale werkgelegenheid Streefwaarde 2022: 8,5%

15% 10%

8,6%

8,4%

8,5%

8,2%

5% 0%

Bron: Statistisch Zakboek Gelderland

2017

2018

2019

2020

36

10 8

Aantrekkelijkheid van de dorpscentra 2019 tov 2021 Streefwaarde 2022: ≥ 7,5 7,0

7,3

Epe

Vaassen

7,4 6,3

6 4 2 0

Emst

Oene

Bron: Waarstaatjegemeente Burgerpeiling

De recreatiesector heeft in tegenstelling tot 2020 een zeer goed jaar gehad. De verdeling over de categorieën van de aantallen is gebaseerd op de verdeling in 2020. Het totaal aantal overnachtingen wordt door Tribuut ingeschat op 811.000. Deze indicator wordt het jaar erna doorgaans aangepast op basis van nieuw beschikbaar gekomen informatie over de aantallen. Het aantal banen in de recreatie en toerisme is in 2020 met 40 afgenomen.

37

10. Weer aan het werk • Het aantal mensen dat instroomt en uitstroomt in een WWB uitkering. • Het aantal mensen dat langdurig in een WWB uitkering (Participatiewet) zit.

Vergroten van maatschappelijke participatie van mensen zonder werk.

Mensen die in- en uitstromen uit een bijstandsuitkering 250 200

Streefwaarde 2022: instroom ≤ 106 uitstroom ≥ 240

199 203 144

150

165

156

178

157 125

Mensen dat langdurig in een WWB uitkering (Participatiewet) zit 500 400 300

100

200

50

100

0

0

2018

2019 instroom

2020 uitstroom

2021

Bron: Gemeentelijke registratie

> 60 maanden 155 87 56

2018

161 89 45

2019

36-60 maanden 178 70 50

2020

24-36 maanden

180

12-24 maanden

63 37

6-12 maanden 3-6 maanden

2021

0-3 maanden

Bron: Gemeentelijke registratie

Het bijstandsvolume is in 2021 opnieuw gedaald t.o.v. 2020. Door de positieve arbeidsmarkt en de intensievere inzet van de gemeente hebben o.a. gezorgd voor deze daling. Evenals voorgaande jaren zitten ook in 2021 zit iets meer dan 60% van het totale uitkeringsbestand langer dan 36 maanden in de uitkering.

38

10. Weer aan het werk Verminderen van de schulden problematiek van de Eper inwoners.

• Het aantal afgeronde trajecten schuldhulpverlening ten opzichte van het totaal aantal aanvragen, uitgesplitst naar categorieën.

Aantal afgeronde trajecten schulhuldverlening (in relatie tot het aantal aanvragen)

140 120

111

120

106

Aantal Meldingen

100 60

90

75

40 20 0

Afgeronde adviesgesprekken

81

80

24 2018

28 2019

42

Streefwaarde 2022: - Meldingen: 170 - adviesgesprekken: 150 - Stadsbank overdrachten: 35

Stadsbank overdrachten 29

2020

28 33 2021 Bron: Gemeentelijke registratie

Het aantal meldingen schuldenhulpverlening is in 2021 ten opzichte van 2020 met ruim 33% gedaald. De duiding van de ontwikkeling van de cijfers 2021 is niet helder te geven op dit moment maar we lijken een trend te zien in de afgelopen jaren dat de aantallen aanvragen voor trajecten schuldhulpverlening terugloopt en dat de gemeente sinds september 2021 is gaan werken met vroeg signalering wat wellicht invloed heeft op de cijfers.

39

10. Weer aan het werk Verminderen van armoede bij ouderen en gezinnen met een minimuminkomen.

• Huishoudens met laag inkomen: Het percentage huishoudens in de gemeente dat landelijk behoort tot de laagste 10%. • Huishoudens met bijstandsuitkeringen % tov totaal huishoudens.

Huishoudens met bijstandsuitkering

Huishoudens met een laag inkomen

(in percentage totale huishoudens)

(behoren tot 10% laagste inkomens in Nederland) Streefwaarde 2022: ≤ 7%

8% 6%

8,0%

8,0%

7,0%

8,0%

3,5% 3,3%

3,1%

3,0%

4%

3,0%

2,90% 2,6%

2,8%

2% 0%

Streefwaarde 2022: ≤ 3%

2,5% 2017

2018

2019

2020

Bron: CBS: Inkomen van huishoudens en personen

2018

2019

2020

2021

Bron: Waarstaatjegemeente

40

11. Bestuur en organisatie • Directe dienstverlening waardering (0-10): Het gemiddelde rapportcijfer dat inwoners geven voor de dienstverlening van de gemeente. • Digitale dienstverlening waardering (0-10): Het gemiddelde rapportcijfer dat inwoners geven voor de digitale dienstverlening van de gemeente.

Ontwikkelen van een klantgerichte organisatie die gericht is op een snelle, correcte en integere dienstverlening.

Rapportcijfer inwoners voor directe dienstverlening Streefwaarde 2022: ≥ 7,8 2021

2021

5,9

2019 2

4

6

6,2

2019

6,6 0

Rapportcijfer inwoners voor digitale dienstverlening Streefwaarde 2022: ≥ 7,0

8

10

Bron: Waarstaatjegemeente Burgerpeiling

6,6 0

2

4

6

8

10

Bron: Waarstaatjegemeente Burgerpeiling

Respondenten beoordelen de vraag “Hoe waardeert u over het algemeen de dienstverlening van uw gemeente?” gemiddeld met een 5.9. Het meest gegeven cijfer is een 7 (30%) en 32% geeft een onvoldoende (5 of lager). Respondenten tussen de 40 en 54 jaar geven gemiddeld het laagste cijfer, een 5.7, en respondenten van 75 jaar en ouder geven gemiddeld het hoogste cijfer, een 6.2. Ten opzichte van 2019 wordt de algemene dienstverlening lager beoordeeld. Toen gaven respondenten gemiddeld een 6.6. De dienstverlening via de digitale faciliteiten van de gemeente wordt gemiddeld met een 6.2 beoordeeld. Het meest gegeven cijfer is een 7 (34%) en 26% geeft een onvoldoende (5 of lager). Respondenten van 65 jaar en ouder geven gemiddeld de hoogste waardering, een 6.4. De dienstverlening via de digitale faciliteiten van de gemeente wordt gemiddeld lager beoordeeld dan in 2019. Toen beoordeeld en respondenten dit meteen 6.6.

41

11. Bestuur en organisatie Ontwikkelen van een op de samenleving gerichte organisatie die de dialoog aangaat met burgers en flexibel en slagvaardig inspeelt op ontwikkelingen en behoeftes

Rapportcijfer inwoners voor samenwerking met inwoners en organisaties 2021

• Samenwerking met inwoners waardering (1-10): Het gemiddelde rapportcijfer dat inwoners geven voor de samenwerking met inwoners en organisaties en de mate waarin zij worden betrokken bij de totstandkoming en uitvoering van beleid..

Streefwaarde 2022: ≥ 6,1

5,3

2019

6,1 0

2

4

6

8

10

Bron: Waarstaatjegemeente Burgerpeiling.

De wijze waarop de gemeente inwoners en organisaties betrekt en de samenwerking zoekt wordt gemiddeld beoordeeld met een onvoldoende, namelijk een 5.3. Het meest gegeven cijfer is een 6 (23%) en nagenoeg de helft (46%) geeft een onvoldoende (een 5 of lager). In 2019 werd dit nog meteen 6.1 beoordeeld.

42

11. Bestuur en organisatie Ontwikkelen van een op organisatie waarbij het resultaat voorop staat en alles draait om het willen bereiken van de afgesproken doelen met een efficiënte en rechtmatige inzet van middelen.

• De mate waarin de in de centrale planningslijst opgenomen activiteiten worden gerealiseerd.

De mate waarin de in de centrale planningslijst opgenomen activiteiten worden gerealiseerd Streefwaarde 2022: 85% 100% 90%

89% 78%

80%

82% 72%

70% 60% 50%

2018

2019

2020

2021

Bron: Registratie CPL Beleidscoördinatie

Bij de uit te voeren activiteiten wordt een plan van aanpak en een tijdsplanning gemaakt. Lopende het jaar kunnen daar veranderingen in plaats vinden die vertragingen opleveren. Ook in 2021 heeft zich dit voorgedaan. Deels is dit veroorzaakt door de impact van de coronacrisis waardoor er in een aantal gevallen prioritering op geplande werkzaamheden nodig was. Een aantal activiteiten zijn qua uitvoering vertraagd of verschoven als gevolg van een koppeling aan andere activiteiten, zoals het mobiliteitsplan dat na de vaststelling van de omgevingsvisie richtinggevend is in het ruimtelijk domein. En een aantal activiteiten moest wachten op uitwerking omdat die als basis het mobiliteitsplan hadden.

43

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11593379/1