CConstaterende datEindhoven
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 7 - Benchmark Huishoudelijk Afval vergelijking gemeenten Klasse B peiljaar 2018

Raadsvergadering 28 april 2021, gemeente EindhovenBij agendapunt: Raadsvoorstel met nadere toelichting Strategie gescheiden inzameling huishoudelijk afval1.979 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Eindhoven

Inhoud Kernprestaties

3

Milieu

5

Kosten

9

Dienstverlening

10

Regievaardigheden

11

Basisgegevens

12

Over de benchmark

13

Datum: 16 oktober 2019 Status: definitief

De Benchmark Huishoudelijk Afval is een product van de NVRD en Rijkswaterstaat en wordt uitgevoerd door Cyclusmanagement.

Pagina 2 van 14

Hoe presteert Eindhoven tov de benchmark?

Milieu Eindhoven

KLASSE B

Restafval (kg/inw)

234

185

Scheidingspercentage (%)

50

61

125

168

170

247

10

13

.

Kosten Afvalbeheerkosten (€/aansl)

Dienstverlening Dienstverleningsniveau (score)

Regievaardigheden Regievaardigheid (score) Legenda

Toelichting Op de vier prestatiegebieden van de benchmarkdriehoek is weergegeven hoe Eindhoven presteert ten opzichte van de benchmark. In de benchmark worden gemeenten vergeleken in hoogbouwklasses. Eindhoven is ingedeeld in KLASSE B (3049% hoogbouw).

Pagina 3 van 14

Hoe kosten-effectief is Eindhoven? 280 270 Zoetermeer

260 250 240

Eindhoven

230

Amersfoort

220 210

Katwijk

Zwolle

Restafval incl. grof (kg/inw)

200 Alphen a/d Rijn

190 GAD

180

Leeuwarden

170 160

Soest

Heerlen De Bilt

150 Zutphen Tilburg

140

Enschede

130 Gouda

120 110 Ede

100

Maastricht

90

Deventer

80 70 100

120

140

160

180

200

220

240

260

Afvalbeheerkosten (€ per huish) Basis Basis-plus Diftar Diftar-plus

Toelichting In dit figuur zijn alle gemeenten weergegeven uit KLASSE B (30-49% hoogbouw), onderscheiden naar toegepaste inzamelstrategie (kleur van de bol). Plus staat voor omgekeerd inzamelen, laag frequent inzamelen of een combinatie van beiden. De gemeenten die linksonder zijn weergegeven zijn het meest kosten-effectief: zij hebben de minste hoeveelheid restafval (kernprestatie Milieu) tegen de laagste afvalbeheerkosten (kernprestatie Kosten).

Pagina 4 van 14

Milieu Eindhoven

KLASSE B

Restafval (kg/inw)

234

185

Scheidingspercentage (%)

50

61

CO2-reductie (kg/inw)

82

193

Restafval

Afvalscheiding

kg per inwoner

%

250

70

.

60

200

50 150

40

100

30 20

50

10

Eindhoven KLASSE B

2018

2017

2016

2015

2014

2018

2017

2016

2015

0 2014

0

Eindhoven KLASSE B

CO2-reductie kg per inwoner

Basis

Basis-plus

Diftar

293

299

314

Deventer

Enschede

239

De Bilt

Maastricht

237

Gouda

283

235

Soest

Ede

232

Tilburg

277

227

Leeuwarden

Heerlen

226

Zutphen

204

Alphen a/d Rijn

201

GAD

Zwolle

138

Katwijk

Amersfoort

89

Zoetermeer

0

Eindhoven

100

82

200

112

300

194

400

Diftar-plus

Toelichting De hoeveelheid restafval (inclusief grof restafval en verbouwingsrestafval) geeft aan in welke mate afval is voorkomen dan wel als grondstof is teruggebracht in de keten. Het scheidingspercentage geeft aan hoeveel procent van de totale stroom huishoudelijk afval (inclusief grof afval) wordt gescheiden ten behoeve van hergebruik. Beide milieu-indicatoren zijn inclusief nascheiding en kunnen worden vergeleken met de landelijke VANG-doelstellingen. De CO2-reductie is de hoeveelheid CO2 die wordt voorkomen als gft, pmd, oudpapier, glas en textiel worden gerecycled in plaats van verbrand.

Pagina 5 van 14

Fijn huishoudelijk kg per inwoner Eindhoven

KLASSE B

Fijn restafval

203

165

Groente-, fruit- en tuinafval

69

85

Oud papier en karton

40

50

Plastic, metalen en drankenkartons

6

21

Glas verpakkingen

17

21

Textiel

3

5

Klein chemisch afval

1

1

Luiers

0

1

Frituurvet

0

0

Nagescheiden stoffen

0

54

Metalen uit bodemas

0

.

Grof huishoudelijk kg per inwoner Grof (verbouwings-)restafval

31

20

Grof tuinafval

12

18

Kringloopgoederen

0

7

Oud IJzer

5

5

Elektr(on)ische apparatuur

4

5

Hout A en B

28

25

Hout C

2

3

Puin

22

23

Overig brongescheiden

20

14

Nagescheiden

4

16

Huishoudelijk afval totaal (kg/inw)

467

475

Scheidings% fijn huishoudelijk afval

40

53

Scheidings% grof huishoudelijk afval

76

83

Totaal

Toelichting Per materiaalstroom is weergegeven hoe Eindhoven presteert ten opzichte van de benchmark. De hoeveelheid restafval (fijn en grof) is gecorrigeerd voor nascheiding. Nagescheiden stoffen = minerale stoffen, biogranulaat, biobrandstoffen

Pagina 6 van 14

Groente-, fruit- en tuinafval

Oud papier en karton

kg per inwoner

kg per inwoner

100

60

80

50 40

60

30 40

2017

2018

2017

2018

15

15

10

10

5

5

0

0 2015

20

2014

20

2018

25

2017

kg per inwoner

25

2016

kg per inwoner

2015

Glas

2014

Plastic, metalen en drankenkartons

Eindhoven KLASSE B

2016

Eindhoven KLASSE B

2016

Eindhoven KLASSE B

2014

2018

2017

0 2016

0 2015

10 2014

20

2015

20

Eindhoven KLASSE B

Toelichting De trend geeft weer in welke mate de afvalscheidingsresultaten verbeteren danwel verslechteren in de tijd. Door de eigen trend te vergelijken met die van de benchmark, kan worden bepaald in hoeverre meer of minder progressie dan de benchmark wordt geboekt.

Pagina 7 van 14

Grondstoffen in het restafval kg per inwoner

Basis

Basis-plus

Diftar

144

158

Zoetermeer

138

Eindhoven

De Bilt

Heerlen

0

132

Alphen a/d Rijn

83

125

Leeuwarden

79

118

Katwijk

78

110

Amersfoort

71

109

Zwolle

67

Tilburg

Ede

67

Soest

53

Zutphen

51

Enschede

45

Maastricht

50

Deventer

100

Gouda

150

GAD

200

Diftar-plus

kg per inwoner Eindhoven

KLASSE B

Groente-, fruit- en tuinafval

67

56

Oud papier en karton

29

18

Plastic, metalen en drankenkartons

31

21

Glas verpakkingen

9

7

Textiel

8

8

Totaal

144

110

29% overig

.

33% gft

Eindhoven heeft 144 kilogram per inwoner aan grondstoffen (gft, pmd, glas, papier en textiel) in het fijn restafval zitten. Dat is 71% van de totale hoeveelheid fijn restafval. 15% pmd 4% textiel

4% glas

14% opk

Toelichting De grondstoffen in het restafval geeft een indicatie van het afvalscheidingspotentieel. Het geeft aan hoeveel kilogram aan gft, oud papier en karton, pmd, glas en textiel nog in het restafval zit. Dit is bepaald op basis van de meest recent gehouden sorteeranalyse van het fijn huishoudelijk restafval.

Pagina 8 van 14

Kosten € per aansluiting Eindhoven

KLASSE B

Inzamelkosten

69

103

Verwerkingskosten

38

45

Overige kosten

25

32

Vergoedingen Afvalfonds

-7

-28

Totale afvalbeheerkosten

125

168

.

Totale afvalbeheerkosten

Basis

Basis-plus

180

243

Gouda

178

209

Katwijk

GAD

170

201

De Bilt

Amersfoort

Diftar

165

Enschede

163

Ede

160

187

Zwolle

156

Deventer

148

Alphen a/d Rijn

146

Leeuwarden

144

Zutphen

143

Zoetermeer

142

Tilburg

Soest

0

Eindhoven

100

129

125

Maastricht

200

Heerlen

300

Diftar-plus

Kosten per materiaalstroom € per aansluiting Eindhoven

KLASSE B

Fijn restafval

58

60

Groente-, fruit- en tuinafval

16

27

Oud papier en karton

1

2

Plastic, metalen en drankenkartons

6

23

Glas verpakkingen

1

3

Textiel

-2

-2

Grof huishoudelijk afval (incl. bijplaatsing)

28

33

Fijn restafval

144

187

Groente-, fruit- en tuinafval

117

144

Oud papier en karton

7

21

Plastic, metalen en drankenkartons

494

428

Glas verpakkingen

23

70

Textiel

-362

-154

.

€ per ton

Toelichting De totale afvalbeheerkosten zijn de kosten die gemoeid zijn met de gemeentelijke zorgplicht. Deze kosten bestaan uit inzamelkosten, verwerkingskosten (incl. op- en overslag) en overige afvalkosten (wo beleidskosten, voorlichting, handhaving en perceptiekosten). Kwijtscheldingsbeleid, btw-compensatie en kosten voor zwerfafval en bedrijfsafval maken geen deel uit van deze kosten. Om die reden kunnen de totale afvalbeheerkosten lager uitvallen dan de afvalstoffenheffing.

Pagina 9 van 14

Dienstverlening Kernprestaties Eindhoven

KLASSE B

Dienstverlening grondstoffen (score)

170

247

Dienstverlening restafval (score)

44

41

Groente-, fruit- en tuinafval

26

27

Oud papier en karton

24

15

Plastic-, metalen en drankenkartons

26

22

Glas verpakkingen

0

26

Textiel

0

4

Fijn restafval

27

22

Groente-, fruit- en tuinafval

0

135

Oud papier en karton

137

929

Plastic, metalen en drankenkartons

819

672

Glas verpakkingen

1812

606

Textiel

1445

2588

Milieustraat

57074

30137

Fijn restafval

35

50

Aantal afvalstromen milieustraat

25

25

Openingsuren doordeweeks

26

35

Openingsuren zaterdag

7

7

.

Halen aan huis aantal ophaalrondes per jaar

Brengvoorzieningen aantal huishoudens per voorziening

Milieustraat

Toelichting Het dienstverleningsniveau wordt in de benchmark gekwantificeerd met behulp van een vragen-score methodiek. Afhankelijk van de intensiteit (inzamelfrequentie, voorzieningsdichtheid) en de omvang (% huishoudens dat gebruik kan maken van de service) worden scores toegerekend. Er worden twee scores berekend: één voor de dienstverlening op grondstoffen (inclusief milieustraat) en één voor de dienstverlening op (grof) restafval. Een lage score voor restafval hoeft niet per definitie slecht te zijn (ivm het stimuleren van afvalscheiding).

Pagina 10 van 14

Regievaardigheden Kernprestatie

Score regievaardigheden

Eindhoven

KLASSE B

10

13

.

Beleidsregie Eindhoven Er heeft de afgelopen 5 jaar een uitvoerige beleidsevaluatie plaatsgevonden Er is een actueel afvalbeleidsplan voor huishoudelijk afval vastgesteld Kaders en ambities t.a.v. huishoudelijk afval zijn door de Raad vastgesteld Er worden regelmatig sorteeranalyses voor fijn restafval uitgevoerd Er worden regelmatig sorteeranalyses voor grof restafval uitgevoerd Er heeft de afgelopen 5 jaar een uitvoerig bewonersonderzoek plaatsgevonden

Burgerregie Gemeente onderhoudt actief contact met bewonersorganisaties Gemeente maakt gebruik van burgerpanels Op basis van bewonersconsultatie wordt de afvalinzameling geoptimaliseerd Er is een klachtenprotocol aanwezig Afvalklachten worden geregistreerd en regelmatig op soort geanalyseerd Kwaliteitseisen afvalinzameling zijn bekend bij de burgers

Informatiesturing Inzamelgegevens worden per deelstroom en inzamelwijze geregistreerd Er vindt registratie van aanbiedgedrag plaats (containermanagement) Er vindt registratie van milieustraatbezoekers plaats (aantal per dag) Prestatie-indicatoren maken deel uit van de Planning & Control cyclus Er vindt uren en kostenregistratie per inzamelactiviteit plaats Er bestaat goed inzicht in de doelmatigheid van de inzamelactiviteiten Gemeente voert actief contractmanagement met verwerkers en leveranciers Toelichting Er worden drie soorten regievaardigheden onderscheiden: - Beleidsregie: de mate waarin beleid wordt geëvalueerd en geformuleerd op huishoudelijk afvalbeheer. - Burgerregie: de mate waarin de burger wordt betrokken bij de beleidsontwikkeling en uitvoering van het afvalbeheer. - Informatiesturing: de mate waarin op basis van identificatie en registratie managementinformatie wordt gegenereerd en bijsturing plaatsvindt. De regiescore wordt bepaald door de som van de van toepassing zijnde regievaardigheden.

Pagina 11 van 14

Basisgegevens Algemeen Eindhoven

KLASSE B

Aantal inwoners

229126

96853

Aantal aansluitingen

114148

44538

38

35

Aandeel hoogbouw (in %)

Beleid Doelstelling 2020 restafval (grof + fijn) (kg/inw)

25

Doelstelling 2020 afvalscheiding (%)

95

Diftar Omgekeerd inzamelen Frequentieverlaging restafval Nascheiding pmd zonder bronscheiding pmd Nascheiding pmd in aanvulling op bronscheiding pmd Nascheiding grof restafval

Tarieven Tariefsysteem Afvalstoffenheffing (gemiddeld vastrecht in €/ aansl)

Huishoudgrootte 192

Diftar-tarief restafval (in cent/10 liter)

208 33

Diftar-tarief gft (in cent/ 10 liter) Verwerkingstarief restafval (€/ton) incl. stortbelasting

77

84

Verwerkingstarief gft (€/ton)

53

45

Verwerkingstarief oud papier en karton (€/ton)

-97

-84

Verwerkingstarief glas (€/ton)

-23

-21

Pagina 12 van 14

Over de benchmark Benchmarken is een vorm van prestatiemeting waarbij gemeenten en inzamelbedrijven aan de hand van vooraf vastgestelde indicatoren hun prestaties vergelijken. Doel van de benchmark is het inzicht in eigen functioneren en presteren te vergroten om op die manier handvatten voor verbetering te bieden. Zowel op beleids-strategisch gebied als op operationeel gebied. Gezocht wordt naar de factoren die van invloed zijn op de prestatie. Dit kan een strategie zijn (tarifering, acceptatie, etc.) of de keuze voor een inzamelwijze of inzamelmiddel. In deze rapportage worden de prestaties zoveel mogelijk in samenhang met de (prestatiebepalende) factoren weergegeven.

Methodiek In onderstaande driehoek en nevenstaande tabel is weergegeven welke prestatiegebieden en kernindicatoren centraal staan in de benchmark. De benchmark gebruikt de methodiek van de benchmarkdriehoek. De driehoek benoemt de belangrijkste stuurgebieden (MILIEU, KOSTEN, SERVICE en VAARDIGHEDEN) en symboliseert hun onderlinge afhankelijkheid: verandering op het ene gebied heeft gevolgen voor andere gebieden en vice versa. Per stuurgebied is een aantal prestatie-indicatoren benoemd. Deze indicatoren geven per stuurgebied snel en gestructureerd inzicht in een gemeentelijke beheer/beleidssituatie. Zo wordt het mogelijk om consequenties van gemeentelijk beleid en beheer te vergelijken en wanneer nodig gericht bij te sturen. (Zie voor uitgebreide toelichting en definities het handboek van de benchmark).

Vergelijkingsbasis De gemeenten en bedrijven die aan de benchmark meedoen worden zoveel mogelijk vergeleken op basis van dezelfde omstandigheden. Omdat het aandeel hoogbouw in een verzorgingsgebied zeer prestatiebepalend blijkt te zijn, en hierop nauwelijks kan worden gestuurd, zijn de deelnemende organisaties gegroepeerd naar hoogbouwklasse. De volgende hoogbouwklasses zijn gedefinieerd: Klasse A 50 t/m 100% hoogbouw Klasse B 30 t/m 49% hoogbouw Klasse C 20 t/m 29% hoogbouw Klasse D 0 t/m 19% hoogbouw

Deelnemersveld en dekking Aan de benchmark peiljaar 2018 hebben 90 deelnemers meegedaan die in totaal 156 gemeenten vertegenwoordigen (sommige inzamelbedrijven doen voor meerdere gemeenten mee). Daarmee beslaat de benchmark 41% van de Nederlandse gemeenten.

Pagina 13 van 14

.

Pagina 14 van 14

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11743402/1