Bijlage 2 - Prestatieafspraken EHVN en corporaties
Tekst van het document
PRESTATIEAFSPRAKEN 2022-2026 Gemeente Eindhoven, Woonbedrijf, ‘thuis, Trudo, Wooninc. en PEK.
foto gemaakt door Norbert van Onna
2 | Prestatieafspraken Eindhoven
Colofon Gemeente Eindhoven Woonbedrijf ‘thuis Trudo Wooninc. Platform Eindhovense Klantraden 20 december 2021
foto gemaakt door Mitchell van Eijk
2022-2026 | 3
Inhoudsopgave
Inleiding
4
1. Beschikbaarheid 2. Betaalbaarheid 3. Duurzaamheid 4. Wonen & Zorg 5. Leefbaarheid 6. Veiligheid 7. Ondertekening
6 14 18 20 22 28 30
Bijlage 1: Voorraadontwikkeling en (des)investeringen per corporatie Bijlage 2: Duurzaamheid
32 38
4 | Prestatieafspraken Eindhoven
Inleiding De Eindhovense woningmarkt staat onder druk. Er is een grote woonopgave. Prijzen van woningen, maar ook bouwkosten, stijgen fors. De wachttijden voor sociale huurwoningen lopen op. Uit het landelijke onderzoek ‘opgaven en middelen’ van drie ministeries en Aedes blijkt dat corporaties onvoldoende in staat zijn om alle volkshuisvestelijke opgaven (betaalbaarheid, beschikbaarheid, duurzaamheid en leefbaarheid) op te pakken. Er moeten keuzes gemaakt worden. Om de stad betaalbaar, toegankelijk en inclusief te houden bundelen de Eindhovense corporaties en gemeente de krachten en maken scherpe prestatieafspraken. Samen berei ken we meer dan afzonderlijk. In aanloop naar dit document zijn door de bestuurders de uitgangspunten bepaald. Vervolgens zijn partijen in themasessies aan de slag gegaan met de groot ste vraagstukken en dillema’s. Dit proces heeft geleid tot deze prestatieafspraken.
Vergroten sociale woningvoorraad Het is belangrijk dat de woningvoorraad van Eindhoven de komen de jaren groeit. Voor een inclusieve stad moet een substantieel deel van de nieuwbouw bestaan uit sociale huurwoningen, met goede spreiding over de stad. Beschikbaarheid blijft dan ook zwaartepunt voor de prestatieafspraken. Onorthodoxe projecten en locaties worden hierbij niet geschuwd. Ook zullen partijen bij afschaffing of beperking van de verhuurdersheffing onderzoeken welke extra mogelijkheden dit biedt en hoe deze wordt ingezet. Daarnaast leveren corporaties een aandeel in het oplossen van het groeiend tekort aan lage middenhuurwoningen en sociale koop. Het gematigd huurbeleid blijft van toepassing. Hiermee ge ven de corporaties mede invulling aan de woningbouwaantallen in het kader van de met het Rijk in 2019 afgesloten Woondeal. foto gemaakt door Igor Vermeer
2022-2026 | 5
Leefbare stad Om de woon- en leefkwaliteit op peil te houden zijn investeringen in de bestaande voorraad nodig. Partijen merken dat de leefbaar heid in verschillende wijken onder druk staat. Met gebiedsgericht werken pakken we problemen multidisciplinair aan. Van belang hierbij is het vergroten van de kansen op huisvesting voor kwetsba re inwoners over de hele stad.
Verduurzamingsopgave Door klimaatverandering en de verduurzamingsopgave die hieruit volgt, staan partijen voor belangrijke keuzes. Het blijvend investe ren in duurzaamheid in het kader van het Duurzaamheidspact en het verder verbeteren van de woningvoorraad in wijken met corpo ratiewoningen is onderdeel van een verantwoord woonbeleid. De volgende stukken zijn richtinggevend voor deze prestatieafspraken: • Woonvisie Eindhoven - december 2015 • Woonprogramma Eindhoven 2021- 2025 • De biedingen van de corporaties voor 2022 • Woondeal Stedelijk Gebied Eindhoven - maart 2019 • Duurzaamheidspact 2018 • Sociaal huurakkoord Aedes Woonbond 2018-2021 • MRE-begrippenlijst wonen 2022
6 | Prestatieafspraken Eindhoven
1
Beschikbaarheid
Het zwaartepunt van deze prestatieafspraken ligt bij het vergroten van de beschikbaarheid. Partijen sturen op een netto uitbreiding van de woningvoorraad (sociaal, middenhuur, flexwoningen en sociale koop). Lage- en middeninkomens worden hiermee bediend en er ontstaan kansen voor doorstroming. Door nieuwbouw, maar ook transformatie en slimmer gebruik van de voorraad breidt het aanbod uit.
Werkzaamheden en activiteiten in 2022-2026 1.1 O mvang en ontwikkeling van de woningvoorraad A. Sociale huur: Behoefte: Uit onderzoek van Companen (marktmechanismen op de Eindhovense woningmarkt, december 2018) blijkt een woning behoefte van 725 sociale huurwoningen per jaar (referentie periode 2020 t/m 2025, totaal: 4350). Partijen constateren echter dat de maximaal haalbare productie leidt tot een gemiddelde netto toevoeging van 600 woningen per jaar (referentieperiode 2020 t/m 2025 totaal: 3600). Woningproductie: De realisatie is in de afgelopen jaren (20202021) achtergebleven op de afspraak van 600 gemiddeld per jaar, daarom kijken partijen komende jaren hoe deze achterstand inge haald kan worden. In 2022 realiseren de corporaties bruto (harde plannen) 646 woningen. De netto toevoeging (harde plannen, zachte plannen, splitsingen, verkopen, sloop en harmonisatie) is in 2022 259 woningen (zie ook tabel 1a).
Buurtschap te Veld
2022-2026 | 7
Toelichting: Het verschil tussen bruto en netto zit voornamelijk in de aantallen te slo pen woningen. Omdat sprake is van voor het merendeel sloop/nieuwbouwprojecten in combinatie met verdichting stijgt per saldo het aantal woningen in de opvolgende jaren. De sociale sector houdt zowel sociale koop als sociale huur in. Voor het over grote deel blijven de verkochte woningen behouden voor de sociale sector, omdat Trudo middels het terugkooprecht ervoor zorgt dat de woning sociale koop blijft. Ook bij een eventuele nieuwe koper. Voor de periode 2022 t/m 2026 wordt de netto toevoeging geprognotiseerd op 3160 huurwoningen. Hiermee wordt de maximaal haalbare productie van 600 per jaar bereikt. Inclusief voornoemde verkoop door Trudo neemt dit aantal toe tot ca. 4.050 sociale woningen. Voorraadontwikkeling sociaal 2022 (tabel 1a) Corporatie Woonbedrijf Trudo Wooninc ‘thuis Totaal
Harde plannen sociale huur
Zachte plannen sociale huur 270 220 56 100 646
Nette toevoeging sociale huur 8 0 0 0 8
Netto groei sociale voorraad (sociale huur+sociale koop) 266 266 -49 110 40 40 2 9 259 425
Harde plannen: plan is hard als er een locatie is waarover de corporatie beschikt over het eigendom en er zicht is op een bestemming wonen. Netto toevoeging: bruto aantal te realisering woningen minus harmonisatie, verkopen, splitsing en sloop
8 | Prestatieafspraken Eindhoven
Voorraadontwikkeling sociaal 2022-2026 (tabel 1b) Corporatie Woonbedrijf Trudo Wooninc ‘thuis Totaal
Harde plannen sociale huur
Zachte plannen sociale huur 1361 707 109 445 2622
Nette toevoeging sociale huur 1112 430 0 315 1857
Netto groei sociale voorraad (sociale huur+sociale koop) 2393 2393 234 1121 34 34 499 532 3160 4047
In bijlage 1 een uitgebreider overzicht van de voorraadontwikkeling
Corporaties leveren iets meer dan gemiddeld 600 woningen per jaar. Partijen zetten zich daarom vooral in om de beoogde productie daadwerkelijk te realiseren en waar mogelijk te versnellen. Ook streven zij ernaar het tekort van 590 woningen uit 2020 en 2021 aan te vullen. Deze opgave blijft staan. Er wordt mede daarom samengewerkt d.m.v. de Gezamenlijke Inves teringsagenda Eindhoven. Concrete acties voor borging van realisatie, versnelling en vermeer dering zijn: ▪ Gezamenlijke acquisitie-aanpak: De corporaties geven aan over te weinig grondposities te beschikken om nieuwbouw te realiseren. Partijen onderzoeken daarom de mogelijkheden voor een gezamenlijke acquisitie-aanpak. We maken inzichtelijk over welke grond- en vast goedposities partijen beschikken. Op basis hiervan bepalen partijen welke acquisitie-opgave er ligt en of ze hier gezamenlijk in kunnen optrekken. Daarnaast zetten partijen de zelf standige acquisitie voort. ▪ Beter benutten bestaande voorraad: Partijen zien kansen in de bestaande voorraad. Voor zover individueel niet reeds gedaan, brengen corporaties kansen in de bestaande voorraad in kaart om deze beter te benutten. Als kansen in de projectenfase komen dan wordt hierover periodiek gerapporteerd in de Investeringsagenda. In het bijzonder richten partijen zich op: ▪ Splitsen: Woonbedrijf doet in 2022 een pilot met het splitsen van 10 woningen.
Na de evalua tie van de pilot wordt bepaald hoe dit een vervolg kan krijgen. ▪M eer huishoudens in één woning: Partijen onderzoeken de mogelijkheden voor het facilite ren van meerdere huishoudens onder één dak. Zo bekijken partijen onder andere het project ‘onder de pannen’ en het project ‘doe mee met 4W’, waarbij bewoners tijdelijk iemand onder dak kunnen verlenen in hun woning. ▪ Inzet conceptwoningen: Er wordt uitvoering gegeven aan de gemaakte afspraken ten aanzien van de Woonst-conceptwoningen. Deze standaard sociale huurwoningen (zowel eengezinsals meergezinswoningen), zijn in regionaal verband aanbesteed. De bouwkosten van deze woningen liggen lager dan bij traditionele bouwmethoden. Ook is de werkwijze efficiënter en
2022-2026 | 9
toetsing van de vergunningaanvraag eenvoudiger. Hetgeen kosten en tijd bespaart. Uitgangs punt bij ontwikkelingen van woningen is dat er, bij nieuwe initiatieven, gebruik gemaakt wordt van conceptwoningen (bij voorkeur Woonst). Afwijken is voor zowel gemeente als corporaties slechts gemotiveerd mogelijk in bijzondere situaties, zoals bij binnenstedelijke ontwikke lingen en locaties waarbij beeldkwaliteit een zeer belangrijke rol speelt. ▪ Focusprojecten: De gemeente richt een structureel ‘dedicated team’ in, dat in samenspraak met de corporaties focusprojecten (circa 10-15) met prioriteit ter hand neemt. Voor deze projecten vraagt de gemeente aan de corporaties eenzelfde commitment, capaciteit én priori teit. Doelstelling van de focusprojecten en het dedicated team is: snelheid, verdichting en standaardisatie. Hiermee wordt beoogd om zo efficiënt en effectief mogelijk (o.a. integrale besluitvorming/ projectdagen/ gezamenlijke startup) projecten in de bouwfase te brengen. De verbeteringen worden vervolgens in de reguliere processen geïntegreerd. Het gemeentelijke ‘dedicated team’ is een plus ten opzichte van de huidige capaciteit. Het heeft geen negatief effect op inzet van de gemeente op andere (niet focus) projecten.
▪ Het oppakken van onconventionele projecten: Zowel in nieuwbouw als in de bestaande voor raad hebben de corporaties ideeën om niet voor de hand liggende projecten te realiseren. ▪ Trudo kiest een aantal van deze projecten en gaat met een klein team (waaronder de bestuurder) het gesprek aan met de gemeente. Doel is om snel en buiten gebaande paden tot realisatie te komen. Trudo en de gemeente evalueren het proces en de uitkomst ervan in de kerngroep Investeringsagenda. ▪ Woonbedrijf start de ontwikkeling van circa 80 extra tijdelijke woningen op het Slacht huisterrein bij de Berenkuil (oplevering Q4 2022). ▪ Vergunningverlening: Gemeente spant zich in om bouwprocedures te versnellen en de benodigde vergunningen zo spoedig mogelijk te verlenen. Daarnaast bekijken partijen op projectbasis de mogelijkheden tot verdichting en, met in achtneming van de regelgeving, het reduceren van de kosten. ▪ Kwaliteitseisen: Corporaties zijn in eerste instantie de aangewezen partij om sociale huur woningen te realiseren, mede omdat hierdoor de garantie ontstaat dat de woningen voor lange tijd beschikbaar blijven in het sociale segment. Er wordt ook ruimte geboden aan com merciële ontwikkelaars om sociale huurwoningen te realiseren. Voor beide partijen dienen dezelfde kwaliteitseisen te gelden op het gebied van huurprijsniveau, grootte, exploitatieduur etc.
De gemeente stelt uiterlijk in Q2 2022 de kwaliteitseisen voor sociale huurwoningen op in afstemming met de corporaties. ▪ Tijdelijke woningen: Er is sprake van woningnood. De gemeente spant zich in om locaties te zoeken voor tijdelijke woningen. Corporaties willen verantwoordelijkheid nemen voor invul ling hiervan. Er zijn echter uitdagingen om de business case rond te krijgen. Partijen maken inzichtelijk waar de belemmeringen zitten.
10 | Prestatieafspraken Eindhoven
B. Sociale koop: Sociale koop <€215.000 (prijspeil 2022 conform MRE-begrippenlijst) levert een waardevolle bijdrage aan de marktbehoefte. Door middel van het Slimmer Kopen en Koopgarant blijven de verkochte woningen behouden voor de totale sociale woningvoorraad. ‘thuis en Trudo breiden de aantallen sociale voorraad via deze wijze uit met 920 woningen in de periode 2022-2026. Meer verkopen (binnen de vraag) is mogelijk als de gegenereerde middelen terugvloeien ten behoeve het realiseren van woningbouw en dit niet ten koste gaat van de sociale huur. Voorraadontwikkeling sociaal 2022-2026 (tabel 1b)
Totaal aantal woningen in maatschappelijk gebonden eigendom begin jaar Netto geraamde toe-/afname Slimmer Kopen Netto geraamde toe-/afname Koopgarant Totaal aantal woningen in maatschappelijk gebonden eigendom einde jaar
2022 3.892
2023 4.058
2023 4.244
2024 4.407
2024 Totaal 4.695
159
179
156
282
111
887
7 4.058
7 4.244
7 4.407
6 4.695
6 4.812
33
‘thuis biedt een deel van haar koopwoningen aan met Kopen naar Wens. ‘thuis en de gemeente gaan in gesprek om deze woningen onder het label ‘Koopgarant’ te verkopen zodat op deze woningen worden verkocht met een terugkoopgarantie voor ‘thuis zodat de woningen in de sociale voorraad blijven. Tevens geldt een kortingsregeling van maximaal 25%. De korting is inkomensafhankelijk. Hiermee wordt kopen bereikbaar voor mensen met een laag inkomen.
C. Flexwoningen: Door middel van flexwoningen worden efficiënt diverse groepen spoedzoekers geholpen die niet op eigen kracht, dan wel via urgentie, aan huisvesting kunnen komen. Flexwonen wordt gezien als snel beschikbare, in principe tijdelijke, woonruimte. De tijdelijkheid zit hierbij vooral in de aard van het product en is niet zozeer het gevolg van een contractvorm. Flexwoningen worden aan gemengde doelgroepen aangeboden om te voorkomen dat concentraties van bepaalde doelgroepen ontstaan. Partijen streven naar een minimale voorraad van 1.000 flexwoningen in de stad, waarbij de corporaties een aandeel naar rato van de omvang van hun voorraad sociale huurwoningen (exclusief studentenwoningen) in Eindhoven leveren. Voorraadontwikkeling Flexwoningen Aantal flexwoningen
2022 991
2023 1.032
2024 1.112
2025 1.192
2026 Totaal 1.192 1.192
2022-2026 | 11
D. Middenhuur: De gemeente ziet in de periode 2022-2026 een vraag naar gemiddeld 200 extra eenheden (lage) middenhuur woningen per jaar. Omdat de markt dit nauwelijks oppakt leveren corpo raties een bijdrage. Voor wat betreft de maximale hoogte van de lage- en hoge middenhuur wordt aangesloten bij de definities zoals gehanteerd in MRE-verband. Wooninc. en Trudo, respectievelijk via Stayinc. en Trudo Holding, voegen gezamenlijk in 20222026 bruto (harde en zachte plannen) 574 huurwoningen in het middensegment toe. Netto be treft dit 372 woningen. De netto toevoeging in de lage middenhuur is 184 woningen. Woonbedrijf onderzoekt de mogelijkheden voor lage middenhuur. Uitsluitsel hiertoe zal in Q2 2022 zijn en de aantallen worden opgenomen in de wensportefeuille. Stayinc. en Trudo Holding nemen de volgende acties om het aantal middenhuurwoningen te verhogen: ▪ Stayinc. focust zich in het bijzonder op middenhuurwoningen voor senioren. Stayinc. heeft voor de periode 2022-2026 harde plannen voor de toevoeging van 177 woningen in de midden huur, waarvan 59 woningen een huurprijs hebben onder € 850 en de overige 118 woningen een huurprijs tussen de € 850 en € 1.000 (prijspeil 2021) en dus ook nog in een relatief betaal baar segment vallen voor middeninkomens.
Deze woningen zijn in het bijzonder bedoeld om doorstroming van senioren vanuit de sociale huur en lage middenhuur te realiseren. Daar naast heeft Stayinc. nog zachte plannen voor 40 woningen. ▪ Trudo Holding BV richt zich ten aanzien van middenhuur op de prijsklasse tot € 850 (prijspeil 2021). Trudo Holding BV heeft in de periode 2022-2026 op dit moment posities gelabeld voor de toevoeging van in totaal 357 woningen (harde plannen) in het middensegment. Trudo Hol ding BV is in 2021 een pilot in de Veestraat gerealiseerd met 15 woningen in de middenkoop. ▪ Met die pilot heeft Trudo een positieve ervaring opgedaan hoe doorstroming vanuit de sociale voorraad naar het middenkoopsegment kan worden gerealiseerd. Trudo gaat deze strategie dan ook in 2022 en verder inzetten. Bij nieuwe plannen houden partijen rekening met een gedifferentieerd aanbod van lage middenhuur, hoge middenhuur, sociale koop en middenkoop. Bij Trudo is de verdeling ervan afhankelijk van de markt en de ratio’s van de Trudo Holding BV. ▪ Trudo Holding B.V wil maximaal middenkoop en middenhuur realiseren. Echter, vanwege een knellende financiële ratio als gevolg van het verkopen onder voorwaarden, wordt Trudo Holding BV hierin beperkt. De gemeente en Trudo Holding BV voeren samen een campagne om deze beperking weg te (laten) nemen t.b.v. het nog meer toevoegen van middenkoop en middenhuur.
12 | Prestatieafspraken Eindhoven
1.2 Toewijzing Om middeninkomens te ondersteunen kunnen corporaties in 2022 maximaal 15% van de ver huringen van de sociale voorraad toewijzen aan deze doelgroep. De mate waarin de vrije toe wijzingsruimte wordt benut en het effect op de slaagkansen voor de primaire doelgroep wordt gemonitord en besproken met de gemeente aan de hand van de jaarrapportage van Wooniezie.
1.3 Woonwagens Voldoende aanbod van woonruimte voor woonwagenbewoners zien partijen als een gezamen lijke verantwoordelijkheid van corporaties en gemeente. Onlangs is een behoefteonderzoek uitgevoerd. Gemeente en corporaties streven ernaar om binnen deze kaders te voorzien in een toename van het aantal standplaatsen en/of woonvoorzieningen. Momenteel werken gemeente en Wooninc. samen aan het toevoegen van eenheden op diverse locaties.
2022-2026 | 13
Buurtschap te Veld
Buurtschap te Veld
14 | Prestatieafspraken Eindhoven
2022-2026 | 15
2
Betaalbaarheid
Partijen volgen een gematigd huurbeleid en sluiten (op zijn minst) aan bij het Sociaal Huurakkoord 2018-2021, dat Aedes en Woonbond hebben afgesloten. Aedes en Woonbond zijn in overleg over een nieuw S ociaal Huurakkoord vanaf 2022. Over de inhoud is thans nog niets bekend. De intentie is om aan te sluiten bij een nieuw akkoord.
2.1 Betaalbaarheid van de voorraad a. Corporaties hanteren een streefhuurbeleid waarbij minimaal 80% van de sociale huurwoningen bereikbaar is voor de primaire doelgroep en daarmee een streefhuurprijs kent onder de tweede aftoppingsgrens voor de huurtoeslag. Voor het monitoren van de slaagkans van verschillende doel groepen benutten partijen de jaarlijkse cijfers van Wooniezie. b. De gemeente kan de effecten van de bovenstaande maatregel op de betaalbaarheid niet overzien en voert daarom een eigen onderzoek uit naar de betaalbaarheid van het wonen onder de verschillen de doelgroepen in de stad. Het onderzoek is/wordt naar verwachting in Q1 van 2022 opgeleverd. De uitkomsten ervan worden betrokken bij het maken van toekomstige prestatieafspraken over betaal baarheid. c. Partijen hebben een onderzoek gedaan naar de slaagkans van jongeren tot 23 jaar op de Eind hovense woningmarkt. Daaruit is naar voren gekomen dat met name de reguliere woningzoekende jongere (niet zijnde een bijzondere doelgroep of student) die afhankelijk is van huurtoeslag, beperkt mogelijkheden heeft voor een betaalbare huurwoning onder de kwaliteitskortingsgrens.
De huidige acties - zoals het aanbieden van woningen via loting, het behoud van de goedkope voorraad via een gematigd huurprijsbeleid en toevoegen van goedkope voorraad door transformatie, woningsplitsing en nieuwbouw - hebben weliswaar een gunstig effect op de slaagkans van deze doelgroep, maar blijken nog onvoldoende. Partijen trekken zich het lot van de jongeren aan en constateren dat een integrale benadering nodig is. Corporaties bepalen afzonderlijk welke extra maatregelen zij kunnen nemen en stemmen dit in Q1 van 2022 af, waarmee zij tot een integrale aanpak komen om de slaagkans van jongeren tot 23 jaar te vergroten.
16 | Prestatieafspraken Eindhoven
2.2 Jaarlijkse huuraanpassing a. Corporaties hebben in 2021 de huren van hun sociale huurwoningen niet verhoogd. Corpo raties conformeren zich in principe aan de landelijke lijn die volgt uit de gesprekken tussen Woonbond en Aedes. Met de verwachting dat de uitkomst is dat sprake zal zijn van een matige huurverhoging. De inflatie van december 2020 tot december 2021 is door het CBS berekend op 2,3%. Naar verwachting ligt het inflatiecijfer over het gehele jaar ook rond dat percentage. b. Corporaties hebben in 2021 de huren structureel verlaagd van huurders met een laag inko men conform de Wet eenmalige huurverlaging. Voor 2022 volgen zij, net als in eerdere jaren, in principe de afspraak tussen Aedes en Woonbond in het Sociaal Huurakkoord over huur korting en huurbevriezing. c. Corporaties zorgen ervoor dat bij verduurzaming woonlasten niet stijgen. Leidraad is de meest actuele versie van de vergoedingentabel van Aedes en Woonbond. d. T rudo voert duurzaamheidsmaatregelen bij zittende huurders uit zonder huurverhoging.
2022-2026 | 17
2.3 Woonlasten en verduurzaming Er is in 2021 sprake van een onverwachte flinke stijging van de energieprijzen, waardoor gas en elektra een steeds groter aandeel vormen in de totale woonlasten. Met name voor huurders met de laagste inkomens, die wonen in een woning met een laag energielabel en een energie contract hebben met variabele tarieven, dreigt energie onbetaalbaar te worden. Woning corporaties verduurzamen hun woningbezit vanuit het Duurzaamheidspact en leveren zo een bijdrage aan duurzaam en betaalbaar wonen in de toekomst. Maar interventies op de korte termijn zijn ook noodzakelijk, omdat energiearmoede voor een deel van de huurders een acuut probleem is. Maatregelen die partijen nemen zijn: a. Ten aanzien van gemeentelijke lasten voor huurders (het betreft hier voornamelijk gemeentelijke reinigingsheffing) geldt dat de gemeente maatwerk biedt. Zo is kwijtschelding of een betalingsregeling mogelijk. b. De gemeente trekt 2,3 miljoen euro uit voor de bestrijding van energie-armoede. Dit wordt onder meer besteed aan vouchers voor inwoners die hun energierekening niet meer kunnen betalen. In de Werkplaats Financiën XL (WPF XL) zullen energiecoaches zitting nemen. De energiecoaches hebben een adviserende/ signalerende rol, ze werken samen met de WPF XL en geven advies om hoge energiekosten te verlagen.
WPF XL biedt daarbij ondersteuning aan inwoners die betalingsproblemen hebben. In het kader van vroegsignalering wordt schuldhulpverlening aangeboden aan huurders met betalingsproblemen. Een communicatie campagne draagt bij aan het informeren over energiearmoede. c. Woningcorporaties dragen bij aan het bestrijden van energiearmoede door het inzetten van extra energieboxen. Daarnaast passen corporaties maatwerk toe door soepele betaal afspraken en/of huurkorting in situaties waarin dit nodig is. Voor huurders die energie via de servicekosten betalen zorgen de corporaties ervoor dat de tarieven voor 2022 tijdig bekend worden gemaakt. De eindafrekening over het voorgaande jaar wordt in het voorjaar van 2022 verzonden. Huurders krijgen zo op tijd zicht op de te verwachte kosten en het termijnbedrag. d. P artijen maken in 2022 een koppeling tussen de verduurzamingsstrategie en energie- armoede. Ze bekijken welke complexen relatief lage energielabels hebben en waarin mensen wonen met een relatief laag inkomen (ten opzichte van de huurprijs) en kijken of deze woningen met voorrang verduurzaamd kunnen worden.
18 | Prestatieafspraken Eindhoven
3
Duurzaamheid
3.1 Doelstellingen algemeen Landelijk is CO2 neutraal in 2050 ten doel gesteld. Eindhoven deelt deze doelstelling. Maar ook op andere vlakken binnen het thema duurzaamheid liggen uitdagingen. Hoe houden we droge voeten? En hoe krijgen we onze bewoners mee? In 2018 is het Duurzaam heidspact Eindhoven getekend. Dit is een samenwerkingsverband tussen de Eindhovense corporaties, gemeente en huurdersorgani saties op het gebied van duurzaamheid. Door over de grenzen van de eigen organisatie te kijken wordt gewerkt aan vier hoofddoel stellingen. In 2021 is er een verdiepingsslag gemaakt op de thema’s. Op basis hiervan zijn de opgaven per thema aangescherpt voor 2022. De vier hoofddoelstellingen zijn: 1. CO2-neutraal en aardgasvrij in 2050; 2. Gebruik makend van duurzame materialen en gesloten kring lopen (circulariteit); 3. Een natuurlijke stad (biodiversiteit en klimaatadaptatie); 4. M et aandacht voor (effect op) mensen. De uitwerking van de hoofddoelstellingen is te vinden in bijlage 2
Partijen maken de volgende algemene prestatieafspraken ten aanzien van duurzaamheid: a. Partijen zien de noodzaak van CO2-reductie en committeren zich aan het overheidsbeleid, zoals het klimaatakkoord, ten aanzien van CO2-reductie in relatie tot vastgoed. Partijen reali seren de CO2-reductie door jaarlijks stappen te maken. b. Binnen het project ‘gezamenlijke verduurzaming vastgoed’ komen partijen in 2022 tot concrete mijlpalen voor het gasloos foto gemaakt door Igor Vermeer
2022-2026 | 19
maken van de voorraad. De CO2-reductie die dit oplevert monitoren partijen. c. In het jaarprogramma Duurzaamheidspact rapporteren de partijen concreet de status van de verduurzamingsopgave en hoeveel de pro jecten komend jaar bijdragen aan de verduurzaming, volgens de tabel opgenomen in bijlage 2 ‘inspanningen per corporatie op het gebied van duurzaamheid’. d. B ij verduurzaming van corporatiebezit is het sociaal huurakkoord 2018-2021 het uitgangspunt. e. Het jaarprogramma van het Duurzaamheidspact 2021-2022 en de projec ten die daaronder vallen zijn leidend voor de prestatieafspraken. f. In 2021 is een verfijning gemaakt van de doelstellingen, nadat de doelstel lingen zijn vastgesteld volgt in 2022 een verfijning van de KPI’s.
3.2 Herschikkingsopgave In lijn met het Duurzaamheidspact – en als vervolg op de succesvolle uitruil tussen ‘thuis en Wooninc. - oriënteren Wooninc. en Woonbedrijf zich op een ruil van ‘rood voor groen’ bezit. Wooninc. ruilt bezit dat nog niet is verduur zaamd (rood), voor bezit van Woonbedrijf dat wel duurzaam is gerenoveerd of jonger bezit zonder of met een (zeer) beperkte investeringsopgave (groen). Door het ruilen van bezit streven Wooninc. en Woonbedrijf primair naar versnelling van de verduurzaming en realisatie van de afspraken in het Duurzaamheidspact. Als gevolg van de ruil vergroten Woonbedrijf en Wooninc. het aantal woningen dat zij op korte termijn verduurzamen. Woon bedrijf en Wooninc. streven naar het ondertekenen van een intentieovereen komst in Q1 2022 waarin deze ruil bekrachtigd wordt.
20 | Prestatieafspraken Eindhoven
4
Wonen & Zorg
Partijen zorgen voor huisvesting en begeleiding van kwetsbare groepen. Landelijke ontwik kelingen geven aan dat deze samenwerking een steviger en meer integrale vorm verdient. Via DOOR! wordt reeds intensief samengewerkt. In de huisvestingsverordening staan afspra ken over urgentie en toekenning van aanvragen gedaan door woningzoekenden afkomstig uit kwetsbare groepen. Extra aandacht gaat uit naar goede spreiding van woonruimte voor kwets baren in de stad en complexen. De gemeente neemt de verantwoordelijkheid voor een goede begeleiding van kwetsbare groepen en is hierop aanspreekpunt voor corporaties.
4.1 Woonzorgvisie In 2022 stelt de gemeente een woonzorgvisie op. De uitwerking zal door het ruimtelijk- en sociaal domein van de gemeente en in nauwe samenspraak met de corporaties ter hand worden genomen.
4.2 Urgentieverordening en DOOR! a. In de SGE is een huisvestingsverordening van kracht die de voorrang regelt van speci fieke urgente groepen woningzoekenden. Per tertiaal wordt een ‘rapportage uitvoering urgentieverordening’ opgesteld en verstrekt aan de deelnemende woningcorporaties en SGE-gemeenten. b. De corporaties dragen gezamenlijk zorg voor een zorgvuldige uitstroom van cliënten uit zorginstellingen (sociaal urgenten) naar reguliere sociale huurwoningen via DOOR! (een samenwerkingsplatform van een aantal regionale woningcorporaties en zorg instellingen). De stuurgroep DOOR!, bestaande uit vertegenwoordigers van corporaties, gemeente en zorginstanties, beheert de werkafspraken. Door actieve deelname van de gemeente aan de stuurgroep zal de werkwijze beter aansluiten bij de bepalingen in de huisvestingsverordening.
4.3
Maatschappelijke Opvang
2021 is een proefjaar voor een nieuwe manier van samenwerken op het gebied van de Maat schappelijke Opvang geweest, waarbij Springplank040 door de gemeente als h oofdaannemer is geselecteerd en Trudo de coördinerende rol vervult ten aanzien van de verdeling van de huisvesting in nauwe samenwerking met Woonbedrijf. In 2022 wordt deze rol van Trudo doorontwikkeld.
2022-2026 | 21
4.4 Huisvesting van ouderen en mensen met een functiebeperking a. Vanaf 1 februari 2022 starten de corporaties met een aanpak voor de doorstroming van senioren, onder de naam ‘van groot naar beter’. Kern van de aanpak is een doorstroom regeling die de Eindhovense senior van een grote corporatiewoning voorrang geeft op een seniorenwoning. Daarnaast organiseren zij persoonlijke hulp en begeleiding vanuit het SeniorenPunt. Voor senioren die dat nodig hebben wordt maatwerk geboden, binnen de bestaande (wettelijke) kaders van de corporaties, op het gebied van woningtoewijzing en aanvullende (financiële) ondersteuning. De aanpak omvat in eerste instantie een beperkt deel van het woningbezit en duurt twee jaar om effecten goed te kunnen meten en te kun nen doorontwikkelen waar nodig. De reden dat financiële ondersteuning (o.a. huurgewen ning en verhuiskosten) vooralsnog als maatwerk wordt meegenomen, ligt in het feit dat uit onderzoek van de corporaties is gebleken, dat een deel van de senioren vanwege een hoger inkomen of vermogen dit niet als belemmering ervaart. De corporaties stellen verder dat prijs/kwaliteit van de nieuwe woning anders niet in balans is en dat het onrechtvaardig is ten opzichte van een verhuizende senior die niet valt onder de voorwaarden van de aan pak.
Tevens hebben veel seniorenwoningen een huurprijs onder de aftoppingsgrens voor de huurtoeslag en houden de corporaties zich aan de wetgeving omtrent het passend toewij zen, waardoor de senior alleen in aanmerking komt voor een voor hem betaalbare woning. Corporaties m onitoren de resultaten van de ingezette interventies, evalueren aan het einde van het eerste jaar en bespreken dit met de gemeente. Corporaties blijven tevens kijken naar nieuwbouwprojecten waarbij senioren uit de wijk kunnen doorstromen. Eventuele toe wijzingscriteria worden per project door de corporatie zelf bepaald. b. Per 1 januari 2022 sluiten Woonbedrijf en ‘thuis aan bij het klantencentrum SeniorenPunt. De senior kan zo op één punt terecht voor het totale aanbod levensloopbestendige woningen. c. De corporaties communiceren over de woningen die toegankelijk zijn voor mensen met een functiebeperking. d. K wetsbare mensen blijven langer wonen in de eigen woning, samenwerking tussen domei nen is hiervoor essentieel. In 2022 gaan gemeente en corporaties met elkaar in gesprek over het oplossen van enkele concrete knelpunten, waaronder het bieden van een veilige toegang tot woonzorgcomplexen en –woningen (bv. via een Telelock-slot) en veilige en passende scootmobielstallingen. Wooninc. neemt het initiatief tot een overleg.
22 | Prestatieafspraken Eindhoven
foto gemaakt door Igor Vermeer
2022-2026 | 23
5
Leefbaarheid
In sommige gebieden staat de leefbaarheid in Eindhoven onder druk. Problematiek neemt snel toe en is vaak complex. Intensieve en domeinoverstijgende inzet van partijen is nodig. Gemeente werkt, veelal in samenwerking met corporaties en andere maatschappelijke partijen, aan verbetering van leefbaarheid en veiligheid. De gemeente informeert de corporaties en vice versa over voor hen relevante subsidies en fondsen die betrekking hebben op aandachtsgebieden en leefbaarheid in brede zin.
5.1 Gebiedsgericht werken Samen aan de lat voor gebiedsgericht werken Voor Eindhoven is het niet nieuw dat de gebiedsgerichte benadering meerwaarde brengt in het benutten van kansen en het omgaan met complexe opgaven in de verschillende buurten en wijken van de stad. Aan de slag met kwetsbare gebieden is een grote opgave, waarbij inzet en samenwerking van een groot aantal partijen nodig is. Geen van die partijen kan op eigen kracht de problemen oplossen. Doorontwikkeling Eindhoven kent een lange traditie van extra aandacht voor gebieden waarin de leefbaarheid onder druk staat. Middels buurtcontracten werken we met partners aan de leefbaarheid in actiegebieden. Deze inzet zetten partijen in 2022 voort. Om het gebiedsgericht werken tactisch en strategisch een stap verder te brengen zetten partijen in op een doorontwikkeling in de meest kwetsbare gebieden: Gestel (Bennekel), Woensel-Zuid (Oud-Woensel) en Tongelre (Doornakkers). Er is behoefte aan concrete afspraken en acties, met als uiteindelijke doel een stevige basis voor de verdere uitrol van het gebiedsgericht werken in deze gebieden. Daarom wordt voor deze gebieden een stevige organisatiestructuur opgezet met de verschillende partijen die actief zijn in deze gebieden. Partijen spreken af dat zij hiervoor de benodigde effort investeren.
Eerder was afgesproken dat er in 2021 een aanpak uitgewerkt zou zijn, dit is door de gemeente onvoldoende opgepakt. Eind 2021 is opnieuw een start gemaakt met de verdere doorontwikke ling van een intensieve aanpak in de genoemde gebieden, in 2022 wordt dit met prioriteit voortgezet.
24 | Prestatieafspraken Eindhoven
Belangrijkste opgaven De belangrijkste opgaven die door middel van het gebiedsgericht werken worden aangepakt zijn: ▪ Sociaal economische problematiek in buurten op korte en lange termijn; ▪ Versterken van samenleven en sociale cohesie in buurten; ▪ Vergroten van leefbaarheid en welzijn van bewoners. Concrete afspraken Concreet maken partijen de volgende afspraken ten aanzien van gebiedsgericht werken: a. Inzet van voldoende capaciteit en commitment is een belangrijke randvoorwaarde. Deel name van alle relevante domeinen binnen de gemeente (sociaal/veiligheid/economie) is vereist om tot succes te komen. b. Evident is dat als het ene gebied meer inzet vereist, er in andere gebieden minder mogelijk is. Gekozen is om in de meest kwetsbare gebieden de meeste inspanningen te verrichten. Hierbij moet voorkomen worden dat problemen zich verplaatsen. Dit monitoren partijen. Slim inzetten van mensen en middelen, afstemmen, vroegtijdig signaleren en handelen vormen de basis. c. Voor de genoemde drie gebieden wordt eind 2021 een plan van aanpak opgesteld, met hierin concrete en werkbare afspraken. Partijen zetten idealiter in op een structureel langjarig budget .Voor het gebied Woensel-Zuid/Oud-Woensel zijn inmiddels vanuit het Volkshuisves tingsfonds extra middelen beschikbaar gekomen.
d. Aan het gebiedsgericht werken zijn door de gemeente incidentele en structurele intensive ringsmiddelen toegekend. Het gaat om een intensivering in levendige en leefbare wijken. In cidenteel in 2022 € 2,0 miljoen en in 2023 € 0,7 miljoen. Structureel vanaf 2022 € 0,4 miljoen per jaar. Deze middelen worden ingezet op processen en projecten die een bijdrage gaan leveren vanuit de brede, integrale opgave in wijken. Hoe deze gelden exact worden ingezet, volgt uit het plan van aanpak voor de drie wijken. e. Bij ingrepen in wijken (herstructurering, verdichting e.d.) is er een koppeling met de inves teringen in het openbaar gebied, infrastructuur en verduurzaming. Dit krijgt prioriteit in de gemeentelijke investeringsplanning.
2022-2026 | 25
5.2 Spreiding sociale huur over wijken en buurten a. In een aantal buurten in de stad staat de leefbaarheid onder druk. Gemeente en corporaties zetten zich daarom in om concentraties van kwetsbare huishoudens in buurten tegen te gaan. De gemeente en de corporaties verkennen binnen de Investeringsagenda de moge lijkheden, om in de buurten met relatief weinig (minder dan 40%) corporatiewoningen, ook sociale huurwoningen (in het bijzonder onder de tweede aftoppingsgrens) toe te voegen. Dit wordt in aantallen per buurt gemonitord. In de investeringsagenda wordt bekeken hoe dit te concretiseren. In Q2 wordt er een plan van aanpak gemaakt met daarin in welke wijken en op welke wijze het aantal sociale huurwoningen verhoogd kan worden. b. Bij bovenstaande verspreidingsopgave is er speciale aandacht voor woningen (mede) ge schikt voor senioren die in hun eigen wijk willen blijven wonen of geschikt te maken voor mensen met een functiebeperking.
5.3 Concentratie kwetsbare huishoudens en/of zorgvraag In diverse wijken is er een toename c.q. concentratie van kwetsbare huishoudens en/of huis houdens met een zorgvraag. Dit gaat ten koste van de sociale veerkracht van buurten en com plexen. Hierover maken partijen de volgende afspraken: a. Om leefbaarheidsproblemen te voorkomen, wisselen de corporaties op operationeel niveau informatie uit over welke ‘kwetsbare complexen’ zij hebben. De leefbaarheidsmonitor en eigen data van de corporaties, eventueel aangevuld met gegevens van zorgpartijen wordt benut. b. Bij opgaven in de stad (bijv. herstructurering en renovatie) stemmen partijen het program ma af, ter voorkoming van concentratie van specifieke doelgroepen.
5.4 Toenemende uitstroom uit instellingen Uitstroom uit instellingen neemt toe. Corporaties merken dat deze mensen steeds moeilijker te plaatsen zijn doordat de sociale veerkracht van een buurt of complex te laag aan het worden is. Partijen maken de volgende afspraken: a. Corporaties onderzoeken in 2022 of aankoop in wijken met weinig corporatiebezit financieel mogelijk en haalbaar is en of dit aansluit bij de cliënten. b. Partijen onderzoeken met uitstroomorganisaties, zoals GGzE, of en hoe opvang op eigen terrein met corporatiewoningen mogelijkheden biedt. c. Onderzoek naar alternatieve woonoplossingen zoals woningdelen, inwoning en woningsplitsing.
26 | Prestatieafspraken Eindhoven
Daarnaast constateren partijen dat de vraag vanuit instellingen voor uitstromers versnipperd is. Deze verloopt via DOOR!, maar corporaties worden ook regelmatig benaderd door organi saties. Om dit ‘shopgedrag’ te voorkomen maken partijen de afspraak om te onderzoeken of en hoe aanmelding voor uitstroom/aanvragen voor woonruimte per doelgroep via één kanaal geleid kan worden.
5.5 Toename aantal statushouders Het aantal statushouders neemt toe. Het huisvesten van deze groep is een uitdaging gezien de gespannen woningmarkt. Partijen maken de afspraak om een werkgroep op te richten die in 2022 een onderzoek doet naar huisvestingsmogelijkheden en brengt daarover advies uit. Suggesties zijn: tijdelijk huisvesten, groepsaccommodaties inzetten, kamergewijze verhuur, tijdelijk gebruik en/of ombouw leegstaande gebouwen, etc.
5.6 Inzet in wijken en buurten De corporaties besteden in 2022 gemiddeld per DAEB-verhuureenheid het volgende aan leefbaarheid: a. ‘thuis investeert € 156,- per DAEB-verhuureenheid in leefbaarheid. b. Trudo investeert €193,- per DAEB-verhuureenheid in leefbaarheid. c. Woonbedrijf investeert € 141,- per DAEB-verhuureenheid in leefbaarheid. d. Wooninc. investeert € 114,- per DAEB-verhuureenheid in leefbaarheid.
2022-2026 | 27
foto gemaakt door Igor Vermeer
foto gemaakt door Igor Vermeer
28 | Prestatieafspraken Eindhoven
6
Veiligheid
6.1 Woonoverlast, woonfraude en radicalisering, polarisatie a. Radicalisering en polarisatie: Radicalisering en polarisatie ne men toe. Gemeente en corporaties zetten de huidige afspraken voort en werken daarbij aan het zo vroeg mogelijk signaleren van polarisatie en radicalisering. Er wordt een jaarplan opge steld, waarbij ook de specifieke rol van aandachtfunctionaris sen radicalisering (AFR-R) wordt beschreven. Ook worden er trainingen verzorgd. Daarnaast zetten partijen in op het beter uitwisselen van signalen. Het uitwisselen van signalen moet passen binnen het uit te werken convenant gegevensdeling. b. Ondermijning: Ondermijning is een groeiend probleem. De gemeente werkt een kader uit hoe ondermijning te signaleren en verzorgt trainingen voor medewerkers van corporaties. De gemeente ontwikkelt een arrangement voor opvolging van signalen van ondermijning dat past binnen het convenant gegevensdeling. c. Woonoverlast: Het convenant gegevensdeling is nog steeds niet ondertekend. Bij het mogelijk uitblijven van ondertekening door één of meerdere partners worden de effecten onderzocht om het convenant dan toch te ondertekenen met de overige partners. Afronding van onderzoek en ondertekening is gereed in Q1 2022. Hierop volgt het opstellen van uitvoeringsplan nen/ werkafspraken (Q2 2022) en organiseren herinvoering signaleringsoverleg (Q3 2022).
d. Woonfraude: Woonfraude is veelbesproken en lijkt als gevolg van de druk op de woningmarkt toe te nemen. Om woonfraude beter te signaleren en te kunnen ingrijpen stellen partijen een (her)definitie op en (laten) partijen onderzoeken in 2022 welke omvang het heeft en of het beeld van groei juist is. Een (her) definitie is nodig gezien de druk op de woningmarkt. foto gemaakt door Mitchell van Eijk
2022-2026 | 29
e. In de periode 2023-2026 willen partijen onderzoeken of sommige situaties kansrijk zijn in het bestrijden van de woningnood (bijv. woning deling, kamerverhuur). Hierin zit een koppeling met de gezamenlijke acquisitie-aanpak (1.1a).
6.2 Hulp bij huurachterstanden Per 1 januari 2021 is de Wet gemeentelijke schuldhulpverlening gewijzigd met als resultaat het in werking treden van de Vroegsignalering. Corpo raties en bijv. energieleveranciers en zorgverzekeraars leveren gegevens over betalingsachterstanden aan bij de gemeente. Zo kan de gemeente beginnende schulden beter signaleren en schuldhulpverlening aanbieden, voordat mensen zelf aankloppen bij een van de instanties. Inmiddels is besproken dat de werkgroep schulden eveneens actief blijft. Er is gecon stateerd dat beiden aanvullend op elkaar zijn. Ook sluit dit aan bij de pragmatische afspraken die gemaakt zijn in de werkgroep en de wettelijk geregelde vroegsignalering. Partijen spreken af dat corporaties, WIJeind hoven en gemeente zich maximaal blijven inspannen om huurders met huurachterstanden zo vroeg mogelijk te helpen, met als doel het bevorde ren van een daling in het aantal huurders met huurachterstanden, vonnis sen en uithuiszettingen.
6.3 Ontruimingen / huisuitzettingen met kinderen De corporaties zijn terughoudend bij huisuitzetting, zeker als het gaat om gezinnen met kinderen. Zij rapporteren hierover middels het aantal vonnis sen ‘huisuitzetting’ en het aantal daadwerkelijke huisuitzettingen met een vergelijking over de laatste drie jaren.
30 | Prestatieafspraken Eindhoven
7
Ondertekening
Aldus ondertekend op
, te Eindhoven
Gemeente Eindhoven
Woonstichting ‘thuis
Dhr. Y. Torunoglu Wethouder van wonen, wijken, werk en ruimtelijke ontwikkeling
De heer L.A. Severijnen Directeur-bestuurder
Stichting Trudo
Stichting Wooninc.
De Heer T. H. van Kroonenburg Directeur-bestuurder
Mevrouw J.A.P.M. Pijnenburg Directeur-bestuurder
2022-2026 | 31
Stichting Woonbedrijf SWS.Hhvl
Platform Eindhovense Klantraden
Mevrouw I. de Boer Algemeen directeur-bestuurder
De heer H. Schouten Voorzitter
Platform Eindhovense Klantraden
De heer J. Zegveld Voorzitter
32 | Prestatieafspraken Eindhoven
Bijlage 1
Voorraadontwikkeling gezamenlijke corporaties Totaal gezamenlijke corporaties Aantal sociale huurwoningen begin van het jaar (1-1) alleen harde plannen waarvan goedkoop (tot €442) waarvan betaalbaar (tot €678) waarvan bereikbaar (€678 - €752)
2022 42.039
2023 42.272
20243 42.176
2025 43.754
2026 Totaal 43.747
9102 30248 2689
8763 30594 2915
8454 30564 3158
8641 31693 3420
8437 31714 3596
In het jaar geraamde nieuwbouw hard In het jaar geraamde nieuwbouw zacht In het jaar geraamde toegevoegingen door splitsing hard In het jaar geraamde verkopen In het jaar geraamde sloop In het jaar geraamde harmonisatie
646 8 10
298 71 30
1.584 647 30
92 587 30
2 544 30
2.622 1.857 130
-212 -182 -11
-223 -176 -9
-194 -6 -5
-180 -52 -9
-168 -6 -16
-977 -422 -50
Netto in het jaar geraamde toe-/afname
259
-9
2.056
468
386
3.160
Aantal sociale huurwoningen einde jaar (31-12) alleen harde plannen Aantal sociale huurwoningen einde jaar (31-12) inclusief zachte plannen
42.290
42.192
43.585
43.635
43.589
42.298
42.271
44.311
44.948
45.446
2022-2026 | 33
Totaal gezamenlijke corporaties Totaal middenhuur corporaties begin jaar (1-1) alleen harde plannen waarvan lage middenhuur (€752 - €850) waarvan hoge middenhuur (€850 - €1.000)
2022 1.082
2023 1.199
20243 1.232
2025 1.333
2026 Totaal 1.400
599 483
651 548
653 579
673 660
730 670
In het jaar geraamde nieuwbouw hard In het jaar geraamde nieuwbouw zacht In het jaar geraamde verkopen In het jaar geraamde sloop In het jaar geaamde harmonisatie
126 0 -19 0 10
34 0 -30 0 29
108 0 -31 0 24
220 95 -170 0 17
46 0 -5 0 -27
534 95 -255 0 53
Netto in het jaar geraamde toe-/afname
117
33
101
162
14
427
Totaal gezamenlijke corporaties Totaal middenhuur corporaties einde jaar (31-12) alleen harde plannen Totaal middenhuur corporaties einde jaar (31-12) inclusief zachte plannen
2022 1.199
2023 1.232
20243 1.333
2025 1.400
2026 Totaal 1.414
1.199
1.232
1.333
1.495
1.509
Totaal aantal woningen in maatschappelijk gebonden eigendom begin jaar Netto geraamde toe-/afname Slimmer kopen® Netto geraamde toe-/afname Koopgarant Totaal aantal woningen in maatschappelijk gebonden eigendom einde jaar
3.892
4.058
4.244
4.407
4.695
159
179
156
282
111
887
7 4.058
7 4.244
7 4.407
6 4.695
6 4.812
33
991
1.032
1.112
1.192
1.192
Aantal flexwoningen einde jaar (31-12)
34 | Prestatieafspraken Eindhoven
Voorraadontwikkeling per corporatie
Woonbedrijf Aantal sociale huurwoningen begin van het jaar (1-1) alleen harde plannen waarvan goedkoop (tot €442) waarvan betaalbaar (tot €678) waarvan bereikbaar (€678 - €752)
2022 26.759
2023 27.017
20243 27.090
2025 28.041
2026 Totaal 28.028
6.602 18.254 1.903
6.488 18.451 2.078
6.309 18.580 2.201
6.557 19.170 2.314
6.411 19.193 2.424
In het jaar geraamde nieuwbouw hard In het jaar geraamde nieuwbouw zacht In het jaar geraamde toegevoegingen door splitsing hard In het jaar geraamde verkopen In het jaar geraamde sloop In het jaar geraamde harmonisatie
270 8 10
128 41 30
941 427 30
22 362 30
274 30
1.361 1.112 130
-19 -6 3
-18 -70 3
-17 -6 3
-16 -52 3
-15 -6 3
-85 -140 15
Netto in het jaar geraamde toe-/afname
266
114
1.378
349
286
2.393
Aantal sociale huurwoningen einde jaar (31-12) alleen harde plannen Aantal sociale huurwoningen einde jaar (31-12) inclusief zachte plannen
27.017
27.090
28.041
28.028
28.040
27.025
27.139
28.517
28.866
29.152
722
715
708
702
696
-26
443 279
438 277
433 275
428 274
423 273
-20 -6
Totaal middenhuur corporaties begin jaar (1-1) alleen harde plannen waarvan lage middenhuur (€752 - €850) waarvan hoge middenhuur (€850 - €1.000) In het jaar geraamde nieuwbouw hard In het jaar geraamde nieuwbouw zacht In het jaar geraamde verkopen In het jaar geraamde sloop In het jaar geaamde harmonisatie
-4
-4
-3
-3
-3
-3
-3
-3
-3
-3
0 0 -17 0 -15
Netto in het jaar geraamde toe-/afname
-7
-7
-6
-6
-6
-32
Totaal middenhuur corporaties einde jaar (31-12) alleen harde plannen Totaal middenhuur corporaties einde jaar (31-12) inclusief zachte plannen
715
708
702
696
690
715
708
702
696
690
360
440
520
600
600
Totaal aantal woningen in maatschappelijk gebonden eigendom begin jaar Netto geraamde toe-/afname Slimmer kopen® Netto geraamde toe-/afname Koopgarant Totaal aantal woningen in maatschappelijk gebonden eigendom einde jaar Aantal flexwoningen einde jaar (31-12)
2022-2026 | 35
Wooninc. Aantal sociale huurwoningen begin van het jaar (1-1) alleen harde plannen waarvan goedkoop (tot €442) waarvan betaalbaar (tot €678) waarvan bereikbaar (€678 - €752)
2022 6.726
2023 6.748
20243 6.725
2025 6.741
2026 Totaal 6.716
1.068 5.115 543
1.025 5.135 588
954 5.079 692
922 4.983 836
890 4.929 897
In het jaar geraamde nieuwbouw hard In het jaar geraamde nieuwbouw zacht In het jaar geraamde toegevoegingen door splitsing hard In het jaar geraamde verkopen In het jaar geraamde sloop In het jaar geraamde harmonisatie
56
7
42
2
2
109 0 0
-2
-2
-2
-2
-2
-14
-12
-8
-12
-19
-2 0 -65
Netto in het jaar geraamde toe-/afname
40
-7
32
-12
-19
34
Aantal sociale huurwoningen einde jaar (31-12) alleen harde plannen Aantal sociale huurwoningen einde jaar (31-12) inclusief zachte plannen
6.766
6.741
6.757
6.729
6.697
6.766
6.741
6.757
6.729
6.697
Totaal middenhuur corporaties begin jaar (1-1) alleen harde plannen waarvan lage middenhuur (€752 - €850) waarvan hoge middenhuur (€850 - €1.000)
276
348
380
479
499
223
129 147
133 215
132 248
148 331
157 342
28 195
In het jaar geraamde nieuwbouw hard In het jaar geraamde nieuwbouw zacht In het jaar geraamde verkopen In het jaar geraamde sloop In het jaar geaamde harmonisatie
59
46
13
32
27
20
-24
177 40 0 0 68
Netto in het jaar geraamde toe-/afname
72
32
99
60
22
285
Totaal middenhuur corporaties einde jaar (31-12) alleen harde plannen Totaal middenhuur corporaties einde jaar (31-12) inclusief zachte plannen
348
380
479
499
521
348
380
479
539
521
282
330
330
330
330
72 40
Totaal aantal woningen in maatschappelijk gebonden eigendom begin jaar Netto geraamde toe-/afname Slimmer kopen® Netto geraamde toe-/afname Koopgarant Totaal aantal woningen in maatschappelijk gebonden eigendom einde jaar Aantal flexwoningen einde jaar (31-12)
36 | Prestatieafspraken Eindhoven
‘thuis Aantal sociale huurwoningen begin van het jaar (1-1) alleen harde plannen waarvan goedkoop (tot €442) waarvan betaalbaar (tot €678) waarvan bereikbaar (€678 - €752)
2022 3.533
2023 3.535
20243 3.518
2025 3.755
2026 Totaal 3.735
534 2.875 124
451 2.950 134
435 2.929 154
430 3.162 163
424 3.140 171
In het jaar geraamde nieuwbouw hard In het jaar geraamde nieuwbouw zacht In het jaar geraamde toegevoegingen door splitsing hard In het jaar geraamde verkopen In het jaar geraamde sloop In het jaar geraamde harmonisatie
100 0 0
89 30 0
256 35 0
0 100 0
0 150 0
445 315 0
-20 -78 0
-19 -87 0
-19 0 0
-20 0 0
-18 0 0
-96 -165 0
Netto in het jaar geraamde toe-/afname
2
13
272
80
132
499
Aantal sociale huurwoningen einde jaar (31-12) alleen harde plannen Aantal sociale huurwoningen einde jaar (31-12) inclusief zachte plannen
3.535
3.518
3.755
3.735
3.717
3.535
3.548
3.820
3.900
4.032
58
57
56
55
54
-4
18 40
18 39
17 39
17 38
16 38
-2 -2
In het jaar geraamde nieuwbouw hard In het jaar geraamde nieuwbouw zacht In het jaar geraamde verkopen In het jaar geraamde sloop In het jaar geaamde harmonisatie
0 0 -1 0 0
0 0 -1 0 0
0 0 -1 0 0
0 0 -1 0 0
0 0 -1 0 0
0 0 -5 0 0
Netto in het jaar geraamde toe-/afname
-1
-1
-1
-1
-1
-5
Totaal middenhuur corporaties einde jaar (31-12) alleen harde plannen Totaal middenhuur corporaties einde jaar (31-12) inclusief zachte plannen
57
56
55
54
53
57
56
55
54
53
Totaal aantal woningen in maatschappelijk gebonden eigendom begin jaar Netto geraamde toe-/afname Slimmer kopen® Netto geraamde toe-/afname Koopgarant Totaal aantal woningen in maatschappelijk gebonden eigendom einde jaar
370
377
384
391
397
0
0
0
0
0
7 377
7 384
7 391
6 397
6 403
Aantal flexwoningen einde jaar (31-12)
192
105
105
105
105
Totaal middenhuur corporaties begin jaar (1-1) alleen harde plannen waarvan lage middenhuur (€752 - €850) waarvan hoge middenhuur (€850 - €1.000)
Trudo Aantal sociale huurwoningen begin van het jaar (1-1) alleen harde plannen waarvan goedkoop (tot €442) waarvan betaalbaar (tot €678) waarvan bereikbaar (€678 - €752)
2022 5.021
2023 4.972
20243 4.843
2025 5.217
2026 Totaal2022-2026 | 37 5.268
898 4.004 119
799 4.058 115
756 3.976 111
732 4.378 107
712 4.452 104
In het jaar geraamde nieuwbouw hard In het jaar geraamde nieuwbouw zacht In het jaar geraamde toegevoegingen door splitsing hard In het jaar geraamde verkopen In het jaar geraamde sloop In het jaar geraamde harmonisatie
220 -
74 -
345 185 -
68 125 -
120 -
707 430 -
-171 -98 -
-184 -19 -
-156 -
-142 -
-133 -
Netto in het jaar geraamde toe-/afname
-49
-129
374
51
-13
-786 -117 234
Aantal sociale huurwoningen einde jaar (31-12) alleen harde plannen Aantal sociale huurwoningen einde jaar (31-12) inclusief zachte plannen
4.972
4.843
5.032
5.143
5.135
4.972
4.843
5.217
5.268
5.255
Totaal middenhuur corporaties begin jaar (1-1) alleen harde plannen waarvan lage middenhuur (€752 - €850) waarvan hoge middenhuur (€850 - €1.000)
26
79
88
97
151
9 17
62 17
71 17
80 17
134 17
In het jaar geraamde nieuwbouw hard In het jaar geraamde nieuwbouw zacht In het jaar geraamde verkopen In het jaar geraamde sloop In het jaar geaamde harmonisatie
67 -14 -
34 -25 -
36 -27 -
220 -166 -
-1 -
357 -233 -
Netto in het jaar geraamde toe-/afname
53
9
9
54
-1
124
Totaal middenhuur corporaties einde jaar (31-12) alleen harde plannen Totaal middenhuur corporaties einde jaar (31-12) inclusief zachte plannen
79
88
97
151
150
79
88
97
151
150
Totaal aantal woningen in maatschappelijk gebonden eigendom begin jaar Netto geraamde toe-/afname Slimmer kopen® Netto geraamde toe-/afname Koopgarant Totaal aantal woningen in maatschappelijk gebonden eigendom einde jaar
3.522
3.681
3.860
4.016
4.298
159
179
156
282
111
887
3.681
3.860
4.016
4.298
4.409
-
157
157
157
157
157
-
Totaal eenheden sociale voorraad begin jaar (incl. zachte plannen) Netto geraamde toe-/afname Totaal eenheden sociale voorraad einde jaar (incl zachte plannen)
8.543
8.653
8.678
9.181
9.348
110 8.653
25 8.678
503 9.181
167 9.348
97 9.445
Totaal aantal eenheden middenhuur en middenkoop begin jaar (incl. zachte plannen) Netto geraamde toe-/afname Totaal aantal eenheden middenhuur en middenkoop einde jaar (incl. zachte plannen)
41
108
142
178
398
67 108
34 142
36 178
220 398
398
Aantal flexwoningen einde jaar (31-12)
902
357
38 | Prestatieafspraken Eindhoven
Bijlage 2: Duurzaamheid CO-2 neutraal en aardgasvrij in 2050 Om de doelstelling voor een CO2-neutraal en aardgasvrij Eindhoven in 2050 te behalen is een gemeentelijke warmtestrategie en transitievisie warmte opgesteld. Na vaststelling van de transitievisie start vanaf 2022 de uitrol hiervan. Onderdeel is werken aan de uitvoering van de pionierbuurten aardgasvrij(-ready) ’t Ven, Generalenbuurt en Woensel Zuid-West. Daarnaast maken partijen ten aanzien van CO2-reductie en aardgasvrij de volgende afspraken: a. CO2-reductie en voortgang energie-index monitoren en rapporteren corporaties met de CO2-monitor. Blijkt onvoldoende voortgang om de doelen van 2050 dan maken partijen concrete afspraken om het tempo bij te sturen. Door het onderscheid tussen directe en indirecte1 CO2 krijgen we meer grip het gedeelte wat beïnvloedbaar is door partijen en de onzekerheidsmarge. De onzekerheidsmarge ligt vanwege andere factoren buiten de in vloedssfeer van woningcorporaties, zoals de Nederlandse energiemix, bewonersgedrag, en fluctuaties van het weer en daaraan gekoppeld energiegebruik. Partijen gaan een inspan ningsverplichting aan om de energie-index van het vastgoed te reduceren. b. De gemeente rapporteert de gerealiseerde CO2-emissiereductie over het afgelopen jaar, middels de Klimaatmonitor. Hier is de gebouwde omgeving ook één van de factoren in.
c. Corporaties spannen zich in voor ritreductie van bouwverkeer bij nieuwbouw en renovatie projecten. Doel hiervan is verbeteren van de bereikbaarheid, leefbaarheid en verkeers veiligheid van de stad en het beperken van de CO2-uitstoot. De gemeente zal in Q1 2022 ten minste 1 kennissessie organiseren met de corporaties over mogelijkheden om te sturen op ritreductie. Opgedane kennis wordt gedeeld. Partijen onderzoeken welke kansen er liggen in het inkoopbeleid van de corporaties. d. Partijen zetten de energieadviezen aan bewoners (Energiebox) door en monitoren de effecten. e. Het routeboek innovatie is de leidraad voor innovatie. Toegepaste innovatie, kennis en know-how delen partijen. De focus ligt op wat kan worden opgeschaald. Strategisch doen partijen inspiratie op voor toekomstig impactvolle innovaties.
Gebruik makend van duurzame materialen en gesloten kringlopen (circulariteit) In Q1 van 2022 wordt een werkgroep circulariteit opgericht, als onderdeel van het Duurzaam heidspact. De werkgroep gaat aan de slag met de volgende zaken: a. Q2 2022: partijen kiezen, op basis van onderzoek en advies van de werkgroep, gezamenlijk een methode/ instrument om circulariteit te meten. Zo spreken partijen dezelfde taal. 1 Directe CO2-uitstoot is de uitstoot voor verwarming, warm water en elektra. Indirecte CO2-uitstoot houdt verband met de CO2-footprint van materialen.
2022-2026 | 39
b. Q3 2022: partijen stellen concrete doelen op ten aanzien van circulariteit voor de prestatie afspraken van 2023 en verder. c. De CO2-monitor wordt in 2022 doorontwikkeld. Gekeken wordt of indirecte CO2 ook gemeten kan worden. d. Bij circulariteit kijken partijen breder dan enkel ‘de opstal’. Onderwerpen als organisatie, omgeving, infra etc. worden meegenomen in de aanpak. e. Partijen delen actief kennis. Er worden in 2022 minimaal 2 kennissessies georganiseerd waarin kennisdeling op het gebied van circulariteit centraal staat. f. Er wordt onderzoek gedaan naar een gezamenlijke materialenbank. In 2022 wordt deze gekoppeld aan de vastgoedvoorraad van de corporaties. g. Duurzaam opdrachtgeverschap krijgt in 2022 uitwerking. Er worden concrete doelen bepaald. h. Trudo, Woonbedrijf en ‘thuis experimenteren met circulair bouwen. Trudo doet dat bijvoor beeld op Eikenburg. Woonbedrijf heeft een SOK gesloten met grondstoffendelvers die de uitstroom van materialen verzorgen, dit wordt gecontinueerd. Voor de circulaire biobased woning, die ‘thuis mede ontwikkelde, wordt in 2022 gezocht naar een geschikte locatie. Het routeboek productie wordt doorontwikkeld. Onderdeel hiervan vormen de menukaarten, gezamenlijke verduurzamingsstrategie vastgoed en gezamenlijke inkoopstrategie
Natuurlijke stad (biodiversiteit & klimaatadaptatie) Er wordt een werkgroep opgericht voor het thema Natuurlijke stad, als onderdeel van het Duurzaamheidspact. Op dit thema gaat de werkgroep de volgende onderwerpen/ vraagstukken uitwerken: a. In Q1 en Q2 2022 maken partijen procesafspraken over hoe zij omgaan met het thema Natuurlijke stad in projecten. Subthema’s en concrete KPI’s worden uitgewerkt. b. In Q2 en Q3 doet de werkgroep onderzoek naar slimme vormen van wateropvang. c. Bij herstructurering en renovatie/ onderhoud wordt de klimaatopgave integraal meege nomen. Kansen die herstructurering, renovatie en onderhoud bieden op het gebied van biodiversiteit en klimaatadaptatie worden bij de planvorming door de corporaties in kaart gebracht en waar mogelijk meegenomen. d. Duurzaamheid wordt toegevoegd aan gebiedsgericht werken vanaf 2023. In aanloop daartoe wordt in 2022 bij ’t Ven een duurzaamheidstafel georganiseerd i.r.t. duurzaamheid.
40 | Prestatieafspraken Eindhoven
Aandacht voor het effect op mensen Dit thema raakt direct aan de bewoners van de sociale voorraad, maar ook alle andere bewo ners in onze stad, ons land en op onze aardbol. Partijen spreken af: ▪ Partijen dragen bij aan het verlagen van de energierekening van bewoners door: ▪ Bewustwording: partijen werken aan het vergroten van bewustwording van het eigen handelen en de omgeving op duurzaamheid. Hierbij wordt gekozen voor een positieve en stimulerende aanpak (beloning in plaats van bestraffen). Partijen gaan meer het gesprek aan met bewoners over duurzaamheid, onder andere door het toepassen van de Anke van Hal methode. Deze stap draagt ook bij aan het terugdringen van de CO2-uitstoot, bijvoor beeld uitstoot als gevolg van huishoudelijke activiteiten (waterverbruik, gebruik huishou delijke apparaten etc). De werkgroep maakt hiervoor in Q1 en Q2 van 2022 een plan van aanpak, wat vanaf Q3 2022 wordt uitgerold. Eind 2022 worden de resultaten geëvalueerd, waarna het plan vanaf 2023 wordt doorontwikkeld. ▪ De corporaties en gemeente organiseren in 2022 twee ‘Groene Wijk Weken’ (in het voor jaar en het najaar). Dit is onderdeel van het programma ‘Samen Slimmer.’ Doel is dat be woners kennismaken met de mogelijkheden van verduurzaming. Onderzoek naar houding ten aanzien van duurzaamheid vormt onderdeel van deze week.
▪ De corporaties spannen zich in om huurders goed te betrekken bij verduurzaming van hun woning. ▪ Gemeente en corporaties continueren hun gezamenlijke communicatie over de behaalde resultaten in het Duurzaamheidspact. Tevens wordt een start gemaakt met inspirerende communicatie die bijdraagt aan bewustwording, draagvlak en ruimte voor beïnvloeding van bewoners. ▪ Energie-armoede is een groeiend probleem, ook in Eindhoven. De gemeente neemt als partner deel aan het Europees project EnergyMEASURES, (2020-2023). Het doel is het in kaart brengen van factoren die energie-armoede ‘uitlokken’ en het verstrekken van een maatwerk-aanpak aan 400 huishoudens die te maken hebben met energie-armoede. Het project ‘Energiebox’ (als genoemd bij 1. CO2 beparing) sluit hier goed bij aan en zal ook input leveren aan ‘EnergyMEASURES’.