CConstaterende datEindhoven
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 2 - Huurwaarde c.q. draagvlakberekening van FCE-AV door Stichting Waarborgfonds Sport

Raadsvergadering 10 juni 2025, gemeente EindhovenBij agendapunt: Raadsvoorstel Beschikbaar stellen krediet Clubgebouw FC Eindhoven AV7.802 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Huurwaardebepaling clubhuis FC Eindhoven - Amateurs Onderzoeksrapport

Projectnummer:

H2025 001

Datum:

januari 2025

Adviseur:

Jan Smulders

Telefoon:

06-57993459

E-mail:

j.smulders@sws.nl

Website:

www.sws.nl

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 2

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

INHOUDSOPGAVE 1

Opdrachtgever

Pagina 3

2

Stichting Waarborgfonds Sport

Pagina 3

3

Onderzoeksvraag

Pagina 3

4

Gehanteerde werkwijze

Pagina 4

5

Conclusie

Pagina 4

6

Opmerkingen en aandachtspunten

Pagina 4

7

Contactgegevens betrokken entiteit

Pagina 5

8

Algemene informatie

Pagina 5

9

Accommodatie

Pagina 6

10 Over de gebruikers van het sportpark

Pagina 7

11 Ontwikkelingen op landelijk niveau

Pagina 8

12 Marktgebied

Pagina 10

13 Eigendom grond en medewerking gemeente

Pagina 11

14 Projectbeschrijving

Pagina 12

15 Financiele situatie FC Eindhoven AV

Pagina 13

16 Balans, resultatenrekening en begroting FCEA

Pagina 14 t/m 18

17 Meerjarenbegroting FCEA na realisatie nieuwbouw in relatie tot

Pagina 19 t/m 22

gemiddelde vergelijkbare verenigingen/benchmark en correcties SWS

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

1

2

Pagina 3

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

Opdrachtgever Naam

Gemeente Eindhoven

Contactpersoon

Dhr M. van Rooijen

Adres

Postbus 90150

Plaats

5600 RB Eindhoven

Telefoon

06-10892526

E-mail

m.van.rooijen@eindhoven.nl

Stichting Waarborgfonds Sport Stichting Waarborgfonds Sport (SWS) is in 1980 opgericht op initiatief van het Ministerie van VWS, NOC*NSF en De Lotto. De oprichting is een gevolg op de constatering eind jaren '70 dat sportverenigingen steeds meer moeite hadden om voor de aanleg, bouw, renovatie of aankoop van de accommodatie een bancaire lening te krijgen. Het belangrijkste doel van SWS is het stimuleren van bezit van kwalitatief goede accommodaties door sportorganisaties. Daartoe geeft SWS, in samenwerking met de gemeenten waarin de club of sportorganisatie is gevestigd, borgstellingen af aan banken. Sinds haar oprichting heeft SWS meer dan 2.500 sportorganisaties geholpen om investeren in de eigen accommodatie mogelijk te maken. Jaarlijks worden op deze manier circa 100.000 sporters door SWS geholpen met het vernieuwen van de sportaccommodatie. Anno 2024 zijn er ruim 1.200 lopende projecten waar ruim 1.500 sportorganisaties bij betrokken zijn. In verband met de verstrekte borgstellingen ontvangt SWS jaarlijks de jaarcijfers en begroting van deze organisaties. De kennis en ervaring die SWS heeft opgedaan bij de verschillende projecten in combinatie met de informatie uit de jaarcijfers, wordt door SWS tevens gebruikt om voor diverse opdrachtgevers haalbaarheidsonderzoeken uit te voeren waarbij deze specifieke kennis van toegevoegde waarde kan zijn.

3

Onderzoeksvraag Voor de haalbaarheidsstudie van een nieuw te bouwen clubhuis voor FC Eindhoven - Amateurs (FCEA) is de gemeente bezig met een huurprijsberekening. In Eindhoven is de gemeente verantwoordelijk voor de kleedaccommodatie en is de vereniging verantwoordelijk voor het horeca-deel. In voorliggende specifieke situatie is de gemeente voornemens hier van af te wijken en wil het een gecombineerd gebouw realiseren wat in eigendom blijft van de gemeente en aan de vereniging wordt verhuurd. Bij verhuur, specifiek van het horeca-deel, is het belangrijk dat alle kosten vanuit de gemeente Eindhoven gedekt worden als eigenaar van het pand (kostprijs dekkende huur), maar deze huur moet ook in de toekomst te dragen zijn voor FCEA. Om inzichtelijk te krijgen wat de draagkracht van de vereniging is wordt SWS gevraagd om zijn expertise van verenigingen en begrotingen in te zetten en de gemeente te helpen middels een advies voor het inzichtelijk maken welke huurbedrag de vereniging kan dragen en wat reëel is voor een voetbalvereniging van vergelijkbare omvang en omgeving. Zowel voor het moment van realisatie, als ook naar de toekomst waarbij een ingroeiscenario tot de mogelijkheden behoort gezien de verwachte groei van het ledental als van de capaciteit van het sportpark en het clubgebouw waar FCEA gebruik van maakt.

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer 4

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

Gehanteerde werkwijze Om de onderzoeksvraag zo volledig mogelijk te kunnen beantwoorden zijn de volgende stappen doorlopen:

1

Eerste verkenning van plannen met een toelichting van de gemeente Eindhoven.

2

Onderzoeksmethode vaststellen.

3

Opvragen en inventariseren van de gegevens van FC Eindhoven AV. Dit betreft naast de plannen t.a.v. de nieuwbouw onder andere ook de statuten, KvK-uittreksels, jaarcijfers, begrotingen en ledenoverzicht van de vereniging.

4

Beoordelen resultaten en balansposities.

5

Beoordelen meerjaren begroting.

6

Er is een vergelijking gemaakt met de baten en lasten van 10 voetbalverenigingen uit het databestand van SWS die qua ledenaantal en randvoorwaarden onder andere zeer sterk stedelijk en competitieniveau, enigszins vergelijkbaar zijn met FCEA.

7

Beoordelen organisatiestructuur en eigendomsverhoudingen op basis van de nieuwe uitgangspunten.

8

Demografische ontwikkelingen die van invloed kunnen zijn op het ledenbestand in kaart brengen.

9

Trends binnen de verschillende voetbalsport beoordelen in relatie tot de specifieke situatie bij FCEA.

10 Opvragen van ontbrekende informatie. 11 Bespreken resultaten met opdrachtgever en FCEA. 12 Aanleveren concept en na goedkeuring het definitieve rapport aan opdrachtgever.

5

Conclusie Op basis van de ontvangen informatie en een 'benchmark' uit het bestand van SWS. Concludeert SWS dat een jaarlijkse huurlast van 30.000 euro met een doorgroei van jaarlijks 10.000 euro tot een maximum van 50.000 euro haalbaar is.

6

Opmerkingen en aandachtspunten De conclusie zoals deze onder 5 is weergegeven is gebaseerd op de informatie zoals die van FCEA is ontvangen en een onderzoek onder 10 gelijkwaardige voetbalverenigingen uit het digitale bestand van SWS. In het bijzonder wil SWS de volgende aandachtspunten benoemen:

1

De financiële positie- en kasstroom uit exploitatie van de vereniging is de laatste jaren aanzienlijk verbeterd. De toegezonden jaarrekeningen en meerjarenbegroting door FCEA geven goede informatie voor de gewenste beoordeling.

2

De aangeleverde meerjarenbegroting geeft een realistisch beeld.

3

De brutowinst marge van de kantineomzet is als laag te kwalificeren. Bij de geselecteerde verenigingen ligt de brutowinst maar liefst 47.000 euro (161%) hoger en brutowinstmarge is 14% beter. SWS heeft in de meerjarenbegroting derhalve een correctie in doorgevoerd. In de twee jaar dat de club in een tijdelijk gebouw wordt gehuisvest dienen er maatregelen te worden getroffen om de omzet en/of kantine inkomsten op pijl te houden.

4

Een aantal andere posten lijkt mogelijk ruimte te geven voor verdere besparingen c.q. extra opbrengsten. Het is aan te bevelen de mogelijkheden hiervoor verder te onderzoeken.

5

De overzichten en conclusies zijn gebaseerd op de ontvangen informatie van de verenigingen en gemeente. Daarbij is duidelijk geworden dat er nog veel zaken niet bekend zijn zoals de afspraken die er met derden moeten worden gemaakt die het paviljoen of de accommodatie huren o.a. kinderopvang, scholen en BVO, het huidige gebruiksrecht van de grond en eventuele 'vergoedingen' voor de huidige opstallen die eigendom zijn van de vereniging.

6

De gemeente dient (langdurige) huurovereenkomsten af te sluiten voor het nieuw te bouwen paviljoen waarin o.a. de jaarlijkse huurlast en doorgroei mogelijkheden in zijn opgenomen.

Pagina 4

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer 7

8

Pagina 5

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

Contactgegevens betrokken entiteit Naam

FC Eindhoven - Amateur Vereniging

Gemeente

Eindhoven

Opgericht d.d.

16 november 1909

Nummer KvK

40235508

Website

www.fc-eindhovenav.nl

Secretaris

Mevr M. Kerskes

E-mail

secretaris@fc-eindhovenav.nl

Penningmeester

Dhr M. Pieters

Adres

Helmerslaan 44

Woonplaats

5615 JE Eindhoven

Telefoon

06-52441023

E-mail

penningmeester@fc-eindhovenav.nl

Voorzitter

Dhr W. van Dulmen

E-mail

voorzitter@fc-eindhovenav.nl

Algemene informatie Op 16 november 1909 werd de Eindhovense Voetbal Vereniging (EVV) opgericht door het samengaan van Sparta en Eindhovia. De club heeft een rijk verleden, EVV werd kampioen van Nederland in 1953 en in 1995 werd het in zijn afdeling kampioen in het eerste seizoen van het betaalde voetbal. Sinds 11 maart 1993 is de betaalde voetbal-tak zelfstandig verder gegaan en is FC Eindhoven - Amateur Vereniging (FCEA) ontstaan. Leden van FCEA hebben de mogelijkheid om zowel op recreatief als prestatief niveau te voetballen. Het 1ste elftal bij de mannen komt in het seizoen 2024/2025 uit in de 3e klasse van het zondagvoetbal en de vrouwen spelen in de topklasse van de KNVB. In 2024/2025 komen er 83 voetbalteams uit in competitieverband. Dat betreft 14 senioren-, 67 jeugd - en 2 G-teams, hieronder bevinden zich 4 vrouwen senioren- en 7 vrouwen jeugdteams. Volgens de club is FCEA een levendige vereniging die met trots de waarden van diversiteit, inclusie en duurzaamheid hooghoudt. De club wil voetballen en samenwerken in een prettig klimaat waarbij waarden en normen horen zoals veiligheid, sportiviteit, betrokkenheid, leefbaarheid, eerlijkheid en vertrouwen. Met meer dan 30 nationaliteiten draagt FCEA bij aan een sociaal- maartschappelijk gezonde omgeving.

De vereniging verwelkomt iedereen, ongeacht hun achtergrond, en bevordert een cultuur van wederzijds respect en acceptatie. De club wil vluchtelingen en nieuwkomers een plek geven om te sporten maar wil hen ook actief betrekken bij de club om verbinding te maken met de lokale gemeenschap en zich thuis te voelen. Met het gros van de leden onder 18 jaar is de focus op jeugdontwikkeling een kernonderdeel van het beleid. Ruim 150 coaches en teamleiders zetten zich in om alles in goede banen te leiden. De club wil dat jonge spelers en speelsters niet alleen hun voetbalvaardigheden ontwikkelen maar wil hun ook belangrijke levenslessen meegeven zoals teamwork, discipline en doorzettingsvermogen. De club heeft een regeling opgezet voor (potentiële) leden die moeite hebben met het betalen van de contributie, er is een lidmaatschap voor leden met een fysieke of mentale beperkingen en de club heeft 2 G-teams. Met ongeveer 200 vrouwelijke leden heeft FCEA een sterke focus op vrouwen- en meisjesvoetbal. Het 1e damesteam heeft vorig jaar de landstitel in het amateurvoetbal behaald en werd tot Eindhovense Sportploeg van het jaar gekozen. Een hecht team, veelal bestaande uit zelf opgeleide speelsters, waar het sportieve aspect voorop staat, dus zonder dat hier financiële vergoedingen tegenover staan.

De selectie vormt een rolmodel en inspiratie voor vele jonge meisjes binnen de club, de stad en de regio.

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 6

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

Vervolg algemene informatie FC Eindhoven AV Naast het voetbal organiseert FCEA tal van sociale activiteiten zoals de traditionele evenementen, toernooien en jeugdkampen. FCEA werkt nauw samen met de Foundation van de Betaald Voetbal Organisatie (BVO) FC Eindhoven. Deze stichting wil kinderen meer laten sporten en richt zich daarnaast op mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt, die zich (tijdelijk) in een moeilijke positie bevinden en niet weten hoe zij kansen kunnen verzilveren in de Brainsportregio. De club draagt bij aan projecten met haar accommodatie, gastheerschap en organisatievermogen aan te bieden. 9

Accommodatie Het sportpark van FCEA is onderdeel van de "Genneper Sportparken". De hoofdingang van de voetbalaccommodatie is gelegen aan de Velddoornweg 6 te Eindhoven. Via de langgerekte parkeerplaats, vrijwel direct naast een van de voetbalvelden van de club, kom je bij de entree die je langs de fietsenstaling naar het paviljoen leidt. Achter het paviljoen ligt één van de twee kleedgebouwen. Het tweede kleedgebouw is te bereiken via het complex of via een achteringang aan de Wim van Tuijllaan (2), welke (permanent) is afgesloten middels een poort. Op het voetbalcomplex bevinden zich naast de 7 voetbalvelden (1 kunstgras en 6 natuurgras), ook 2 ren-/atletiekbanen welke met name wordt gebruikt door de naastgelegen 'Fontys' sporthogeschool.

Locatie FC Eindhoven AV sportpark Genneper parken

bron: presentatie gemeente Eindhoven 8 april 2024

Op het sportpark bevinden zich verder een hockey- tennis- en golfclub, is er een ijs- & indoorsportcentrum -, zwemstadion & zwemparadijs - , stadion (BVO) - en 'Fontys' Sporthogeschool Eindhoven gevestigd. FCEA huurt op het sportpark de velden en de kleedaccommodatie van de gemeente. De opstallen, waaronder een clubhuis, zijn eigendom van de vereniging. Het clubgebouw en de kleedaccommodatie zijn sterk verouderd, verkeren in een slechte staat en dienen vervangen te worden. Nadat de geplande investeringen zijn afgerond, is het de verwachting van de aanvrager dat de komende jaren, door de gemeente, geïnvesteerd gaat worden in de aanleg van nog een kunstgras voetbalveld(en).

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 7

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

10 Over de gebruikers van het sportpark

Het aantal leden van FCEA dat gebruik kan maken van de accommodatie is de afgelopen jaren aanzienlijk gestegen. Van 710 leden in het seizoen 2020/2021, naar 733 in 2021/2022, in 2022/2023 waren er 758 leden, in 2023/2024 waren er 946 leden en op 27 september 2024 zijn er volgens de KNVB 983 spelende leden een stijging van 38%.

Grafiek historisch overzicht ledental FCEA

Soort leden

bron: KNVB, 27 september2024

aanwezige

bijdrage

begroot

begroting

bijdrage

24-okt-24

leden

per lid

2024/2025

leden

per lid

2025/2026

Jeugd

640

193

123.520

703

193

135.679

Senioren

283

235

66.505

254

235

59.690

G-voetbal

20

135

2.700

20

135

2.700

Mini's

80

135

10.800

79

135

10.665

Totalen

1.023

203.525

1.056

Soort leden

208.734

aanwezige

bijdrage

totaal

begroting

bijdrage

totaal

leden

per lid

2025/2026

leden

per lid

2026/2027

Jeugd

703

200

140.600

703

208

146.224

Senioren

254

245

62.230

254

255

64.770

G-voetbal

20

140

2.800

20

145

2.900

Mini's

79

140

11.060

79

145

11.455

Totalen

1.056

216.690

1.056

225.349

De contributies zijn voor de komende 3 jaren vastgesteld door de ALV van de club. Volgens FCEA groeit de wachtlijst nog steeds en zullen er tijdens het seizoen nog nieuwe leden worden toegelaten. Sinds 1 september 2024 (KNVB peildatum) zijn nog 80 kinderen onder 7 jaar ingeschreven bij de zgn. mini’s. Momenteel staan er 3 JO8, 1 JO9 en 1 JO10 teams klaar om te starten in de competitie, door ruimtegebrek op het sportpark van FCEA, kunnen deze teams nog niet ingeschreven worden. Voor voetbal in het algemeen geldt dat de contributie per vereniging sterk kan verschillen. Uit de 'contributiemonitor 2023/2024' uitgevoerd door het Mulier Instituut komt een gemiddelde contributie voor senioren van 213 euro, 163 euro voor junioren en 135 euro voor pupillen.

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 8

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

vervolg over de gebruikers van het sportpark Uit dit onderzoek komt tevens naar voren dat de contributies van voetbalverenigingen hoger zijn in sterker verstedelijkte gemeenten. Dit is terug te zien voor alle leeftijdscategorieën. De gemeente Eindhoven wordt door het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) gekwalificeerd als zeer sterk stedelijk. De gemiddelde contributie in vergelijkbare gemeenten ligt voor senioren op 243 euro, voor junioren op 197 euro en voor pupillen op 165 euro. De contributie van FCEA ligt daarmee ongeveer gelijk aan het zeer stedelijke gemiddelde. In vergelijking tot voetbalverenigingen in de directe omgeving is de contributie van FCEA bij zowel de senioren als junioren als gemiddeld- en bij de O-13 en O-10 als hoog te kwalificeren. Waarbij opgemerkt dient te worden dat in het contributietarief van FCEA eenmalig een wedstrijdtenue (shirt en broek) in zijn opgenomen. UNA

Gestel

DVS

Tivoli

RPC

FC Eindh. AV

Klasse 1e team 3e klas zon

Clubs Brabantia

3e divisie

3e klas zon

5e klas zon

5e klas zon

2e klas zon

3e klasse zon

Wijk

Strijp

Veldhoven

Gestel

Aalst

Stratum

Stratum

Stratum

Afstand tot FCEA

4 km

4 km

2 km

2 km

1 km

1 km

-

Senioren

231

252

210

239

200

210

235

Onder 19

215

210

185

179

155

164

192

Onder 13

182

174

165

179

155

155

192

Onder 10

108

93

109

99

150

155

192

11 Ontwikkelingen op landelijk niveau Per 30 juni 2023 telde de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) 1.212.697 leden. Dat betekent dat er voor het 2e jaar op rij sprake is van een groei (+1,7%) van het aantal leden. Dit terwijl er de periode voorafgaand aan 2021/2022 sprake was van een neerwaartse trend.

Positief is dat de ledengroei in nagenoeg alle categorieën heeft plaatsgevonden. Zowel het aantal pupillen als het aantal senioren is toegenomen. Bij de junioren is er sprake van een lichte daling van het aantal leden. In het jaarverslag 2022/2023 van de KNVB wordt als een mogelijke verklaring genoemd dat er in de afgelopen jaren veel tijd en energie is gestoken in het aanbod voor pupillen en senioren. Er is specifiek gekeken naar wat deze doelgroepen vragen, hoe ze zich ontwikkelen, wat ze bezighoudt en welk voetbalaanbod hier passend bij is. Inmiddels

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

Vervolg ontwikkelingen op landelijk niveau is de KNVB ook gestart met het optimaliseren van het aanbod voor de junioren. Wanneer het seizoen 2016/2017 als vertrekpunt wordt genomen, is te zien dat de procentuele veranderingen in de daaropvolgende jaren niet voor alle groepen gelijk zijn geweest.

Kijkend naar het totaal aantal leden dan heeft de stijging in de laatste 2 jaren ertoe geleid dat bijna het niveau van 2016 weer wordt aangetikt. Het aantal vrouwen/meisjes is in de periode 2016/2017 t/m 2022/2023 met ruim 11% gestegen, terwijl het aantal mannen/jongens per saldo er 2% op achteruit is gegaan. Met een verhouding mannen/jongens vs. vrouwen/meisjes van 86% en 14% weegt die daling van 2% relatief zwaar. Kijkend naar de leeftijdsgroepen dan is er sprake van een groei van het aantal senioren met 7,5%. Het aantal pupillen is sinds 2016/2017 met ruim 4% gedaald, maar laat de laatste 2 jaren een stijging zien. Bij de junioren is het nog niet gelukt om de negatieve trend om te buigen. Hier is sprake van een daling van bijna 12% over de afgelopen 6 jaar. Om te voorkomen dat het ledenaantal daalt stelt de KNVB twee strategische vragen centraal: - Kan met maatwerk en meer flexibiliteit het bestaande voetbalaanbod worden verbeterd? - Hoe zouden nieuwe, duurzame voetbalalternatieven eruit moeten zien. O.a. de O23-competitie, het 7 tegen 7 voetbal in de categorieën 18+, 35+ en 45+ en Walking Football zijn voorbeelden van aanpassingen die gedaan zijn met als doel het voetbalaanbod beter te laten aansluiten op de behoeften van de leden zodat deze langer voor de sport behouden blijven.

Verwachting ledenontwikkeling FCEA FCEA kent ook de mogelijkheid om Walking Footbal, 7 tegen 7, in alle categorieën heren en vrouwen-, Mini- en G-voetbal te spelen en de club is voortdurend bezig om aanpassingen te doen zodat het voetbalaanbod aansluit bij de behoefte van de omgeving en potentiële leden. Begin 2025 zal o.a. pal naast het Sportpark van FCEA een opvangcentrum voor 250 asielzoekers worden ingericht, dat naar verwachting tot ten minste midden jaren dertig operationeel zal blijven. FCEA heeft zich bij de gemeente aangemeld om een bijzonder programma voor dagbesteding voor deze doelgroep op te zetten. Dit biedt een zinvolle invulling van de dag, maar ook de mogelijkheid om sociale contacten te leggen, en de Nederlandse taal te oefenen terwijl ze deelnemen aan sportieve en andere activiteiten. De vereniging verwacht dan ook dat het ledental de komende jaren verder zal toenemen. Belangrijkste reden hiervoor is het huidige beleid van de club, de groei van het inwonerstal in het bedieningsgebied en de (toekomstige) verbeterde voorzieningen van de accommodatie.

Pagina 9

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

Voetbalaccommodaties in Nederland Nederland kent een hecht netwerk van voetbalaccommodaties. De dichtstbijzijnde voetbalaccommodatie is gemiddeld genomen te vinden op een afstand van 1,6km. Daarbij lijkt er weinig onderscheid tussen stedelijke gebieden en niet-stedelijke gebieden. Ook de gemeentegrootte en/of de sociale status van de wijk is hier nauwelijks op van invloed. (bron: Mulier Instituut Brancherapport Sportaccommodaties in Nederland) Voetballers zijn niet altijd lid van de dichtstbijzijnde voetbalvereniging. De afstand die gemiddeld genomen wordt overbrugd ligt rond de 2,5km en is het grootst in zeer stedelijke gebieden (circa 4 km). Reden hiervoor zit o.a. in de grotere diversiteit aan verenigingen waardoor ook andere factoren meespelen om lid te worden (grootte van de vereniging, faciliteiten, sociale binding etc.). Ook geldt dat de gemiddelde reisafstand toeneemt naarmate voetballers ouder worden. Bij de jongste jeugd heeft de dichtstbijzijnde vereniging meestal de voorkeur.

12 Marktgebied Voor FCEA geldt dat de meeste leden afkomstig zijn uit zuiden van Eindhoven en met name uit de wijken Gestel en Stratum. Tevens komen er een aantal leden uit de omliggende wijken Strijp, Centrum, Waalre en Veldhoven. In 2024 telt Eindhoven ruim 246.000 inwoners. Volgens de ''actieagenda Brainport Eindhoven van 18 mei 2022' is Eindhoven bezig met een indrukwekkende 'groeispurt'. De kennisintensieve maakindustrie én het feit dat het in de Brainport regio goed wonen, werken en leven is, zorgt voor een forse groei. Dat resulteert in meer bedrijven, meer banen, meer inwoners, groei verenigingen en een groot en toenemend verdienvermogen. De komende jaren worden er alleen in Eindhoven al 26.000 (2030) en nog eens 14.000 (2040) nieuwbouw woningen verwacht en daarmee tot 2050 een groei van 20,4% aan inwoners geprognosticeerd. (bron: https://eindhoven.incijfers.nl/dashboard/buurtvergelijker/bevolking)

bron: 'actieagenda brainport Eindhoven - 18 mei 2022'

Pagina 10

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

Vervolg Marktgebied De vereniging ondervindt concurrentie van omliggende sportverenigingen en in de nabije omgeving zijn er voetbalverenigingen te vinden, waaronder VV Gestel, RPC, SV Tivoli, DVS, Brabantia UNA en DBS.

voetbalverenigingen in een straal van 10 km van FCEA

13 Eigendom grond en medewerking gemeente 1

De grond onder het sportpark is in eigendom van de gemeente. De velden en kleedkamers worden voor circa 45.000 euro gehuurd van de gemeente. De gemeente is verantwoordelijk voor het (groot) onderhoud en vervangen van de velden & de kleedkamers.

2

Op basis van huidige aantal teams is er een behoefte aan 6 wedstrijdvelden momenteel heeft de club er 5, waarvan er 1 (pilot) kunst grasveld is welke alleen bespeelbaar is voor de B Categorie. Tevens kan de club over 3 trainingsvelden beschikken terwijl er een behoefte is aan 4 trainingsvelden. Volgens het huisvestingsplan van de gemeente zou er binnenkort een kunstgras voetbalveld aangelegd worden. Hier is de club heel blij mee maar zit de club, volgens het bestuur, in vergelijk tot de andere Eindhovense voetbalverenigingen nog steeds onder gemiddelde van het aantal beschikbare kunstgras voetbalvelden die van de gemeente worden gehuurd. Op dit vlak is, volgens het bestuur, FCEA nog kwetsbaar en heeft de club te maken met een hoog aantal afgelastingen en beperkte groei die de club kan realiseren.

3

De huidige kantine is eigendom van de vereniging. Het gebruiksrecht van de grond onder de kantine is middels een zakelijk recht van erfpacht overgedragen aan de vereniging. Deze overeenkomst is ingegaan op 11 december 1979 en kent een looptijd van 50 jaar. De vereniging betaalt hier een jaarlijkse symbolische vergoeding voor.

4

De gemeente is bouwheer en verantwoordelijk voor de vergunningen t.b.v. de nieuwbouw van het clubhuis.

Pagina 11

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 12

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

14 Projectbeschrijving De kleedaccommodatie en kantine van FC Eindhoven - Amateurs (FCEA) zijn dringend aan vervanging toe. In Eindhoven is het beleid van de gemeente er op gericht, dat de gemeente verantwoordelijk is voor de bouw van de kleedaccommodatie en de vereniging verantwoordelijk is voor het horeca-deel. In deze specifieke situatie is de gemeente voornemens hier van af te wijken en wil het een gecombineerd gebouw realiseren wat in eigendom is- en blijft van de gemeente en aan de vereniging wordt verhuurd.

Accommodatie huidig FCEAV

bron: www.earth.google.com

Het te verwachten investeringsvolume voor het clubgebouw (kleedaccommodatie en kantine) zullen minimaal tussen de 4 en 5 miljoen euro bedragen.

Clubgebouw nieuw FCEAV 2 laags - scenario 7

bron: presentatie gemeente Eindhoven 8 april 2024

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 13

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

15 Financiële situatie FC Eindhoven AV

Bij verhuur, specifiek van het eigendom van het horeca-deel, is het belangrijk dat alle kosten vanuit de gemeente Eindhoven gedekt worden als eigenaar van het pand (kostprijs dekkende huur), maar deze huur moet ook in de toekomst te dragen zijn voor FCEA. Om inzichtelijk te krijgen wat de draagkracht van de vereniging is wordt SWS gevraagd om zijn expertise van verenigingen en begrotingen in te zetten en de gemeente te helpen middels een advies voor het inzichtelijk maken welke huurbedrag de vereniging kan dragen en wat reëel is voor een voetbalvereniging van vergelijkbare omvang en omgeving. Zowel voor het moment van realisatie, als ook naar de toekomst waarbij een ingroeiscenario tot de mogelijkheden behoort gezien de verwachte groei van zowel de stad als van de capaciteit van het sportpark en het clubgebouw waar FCEA gebruik van maakt. Uitgangspunt voor de huurprijs berekening is de begroting van FCEA die SWS van de betrokkenen heeft ontvangen. Om deze te kunnen beoordelen heeft SWS een vergelijking gemaakt met de baten en lasten van 10 voetbalverenigingen uit het databestand van SWS die qua ledenaantal en overige randvoorwaarden o.a. zeer sterk stedelijk en competitieniveau enigszins vergelijkbaar zijn met FCEA.

Voor al deze verenigingen geldt dat zij het horeca deel van het clubgebouw in eigendom hebben en een financiering hebben lopen waar zij jaarlijks op aflossen en rente voor betalen. De kapitaalslasten van deze verenigingen zijn dan min of meer vergelijkbaar met een mogelijke huurprijs voor FCEA. De uitkomsten van dit onderzoek zijn vergeleken met de cijfers van FCEA om een inschatting te kunnen maken ten aanzien van een huurprijsberekening. Overzichten financiën: - balans, resultatenrekening en begroting FCEA

pagina 14 t/m 18

- Meerjarenbegroting FCEA na realisatie nieuwbouw in relatie tot gemiddelde

pagina 19 t/m 22

vergelijkbare verenigingen/benchmark en correcties SWS

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 14

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

16a Balans

30-jun-22

30-jun-23

30-jun-24

Vaste activa Gebouwen

5.641

3.269

Inventaris

6.469

2.892

6.936

Materialen

-

9.161

14.870

Diversen

-

12.110

74

2.457

15.396

-

24.263

Vlottende activa Debiteuren

100

39.532

Voorraden

-

16.052

Diversen

2.102

2.202

64.620

27.938 13.538 120.204

21.679

63.155

Liquide activa

54.630

9.303-

1.377-

TOTAAL ACTIVA

68.942

126.297

86.041

Langlopende schulden Bankleningen

-

Ledenlening

1.499

1.499

1.499

1.499

-

-

Kortlopende schulden Crediteuren

41.967

Overige

60.850

18.441 102.817

87.673

35.374-

18.684

16.501 106.114

39.591

18.684

29.949

56.092

Eigen vermogen Reserves/voorzieningen Eigen vermogen

35.374-

TOTAAL PASSIVA

-

68.942

-

126.297

29.949 86.041

Liquiditeit Vlottende activa

2.202

Liquide activa

54.630

120.204 56.832

9.303-

63.155 110.901

1.377-

61.778

Kortlopende passiva

102.817

106.114

56.092

Saldo einde boekjaar

45.985-

4.787

5.686

Eind voorgaand boekjaar

76.573-

35.374-

18.684

Resultaat lopend boekjaar

41.199

58.477

11.265

Reserves/voorzieningen

-

-

-

Diverse mutaties

-

4.419-

-

35.374-

18.684

29.949

Vermogen

Saldo einde boekjaar Toelichting financiële positie 1

De vermogenspositie is de laatste jaren verbeterd en kwalificeert zich als voldoende.

2

De liquiditeit is gegroeid maar de liquide activa zijn ultimo 30 juni 2024 nog altijd negatief en matig te noemen. De kortlopende schulden zijn afgenomen en betreft met name de tegen geboekte vooruit gefactureerde sponsorbaten van VDL en een vooruit ontvangen subsidie van de gemeente Eindhoven. Een eigen inbreng in een mogelijke financiering is derhalve geen optie.

3

De exploitatieresultaten zijn de afgelopen jaren goed te noemen.

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 15

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

16b Lasten

werkelijk

werkelijk

begroting

begroting

begroting 2026/2027

2022/2023

2023/2024

2024/2025

2025/2026

Rente en bankkosten

1.535

2.706

3.000

3.500

4.000

Afschrijvingen

10.713

6.135

12.500

12.500

12.500

Reservering Kapitaallasten

-

-

-

-

-

12.248

8.841

15.500

16.000

16.500

FCEA is voornemens om de aanschaf van o.a. inventaris, ballen en spelmaterialen te activeren op de balans. Deze investeringen worden nu direct in de kosten verwerkt.

Huur velden en kleedkamers

37.838

42.555

44.051

50.000

52.000

Energie veldverlichting

6.529

6.655

5.000

5.000

5.000

-

-

-

-

-

Energie paviljoen

3.369

4.470

5.500

6.000

6.500

Belastingen/verzekeringen

2.783

2.220

2.500

2.750

3.000

Onderhoud/vervangingen

2.683

845

2.500

2.500

2.500

Schoonmaak/afval/beveilig.

12.185

11.883

13.500

11.000

11.000

Huur paviljoen

Vrijwilligersverg. Accomm.

1.900

1.900

2.100

4.200

4.200

Huisvestingslasten

67.287

70.528

75.151

81.450

84.200

Conform het tarievenoverzicht van de gemeente Eindhoven heeft FCEA de daadwerkelijke kosten voor het seizoen 2024/2025 begroot en vervolgens is er rekening gehouden met hogere huurkosten door de vervanging van een natuurgras voetbalveld door een kunstgras voetbalveld en een jaarlijkse huurverhoging van 2%. De energiekosten van de kleedkamers zijn in de huurkosten velden en kleedkamers opgenomen. De conventionele veldverlichting is het afgelopen seizoen vervangen door LED en derhalve worden er lagere energiekosten verwacht. De club verwacht op de schoonmaakkosten scherper te kunnen inkopen. FCEA beschikt over een extra terreinbeheerder en wil meer gaan inzetten op een vergoeding van een vast team aan vrijwilligers en/of jeugdleden die ter vervanging van een bijbaantje als trainer gaan fungeren. Daar tegenover wil de vereniging bezuinigingen doorvoeren en heeft plannen om bardiensten verplicht te stellen voor ouders/leden van de vereniging. Volgens SWS lijken de huisvestingslasten adequaat begroot.

Bondsbijdragen

25.302

36.634

40.000

42.000

Bestuur-/commissiekosten

1.736

364

1.500

1.500

44.000 1.500

Vrijwilligers vergoed. horeca.

16.407

20.561

20.000

20.000

20.000

Overige

14.816

13.681

15.000

15.000

15.000

Algemene lasten

58.261

71.240

76.500

78.500

80.500

Door een groeiend ledental en een toegenomen belangstelling van leden om deel te nemen aan opleidingen van de KNVB worden er hogere bondskosten verwacht. De algemene lasten lijken voldoende te zijn begroot.

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 16

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

16b Lasten

werkelijk

werkelijk

begroting

begroting

begroting

2022/2023

2023/2024

2024/2025

2025/2026

2026/2027

Voetbaltrainers

66.710

76.043

80.000

82.500

85.000

Scheidsrechters

2.985

2.515

4.000

6.000

7.500

Kleding

41.444

16.574

15.000

15.000

15.000

Materiaal, ballen, doeltjes

14.553

12.672

15.000

15.000

15.000

Medische kosten

3.654

1.721

2.500

2.500

2.500

Trainingssystemen en overig

4.002

4.211

5.000

5.000

5.000

Vervoerskosten

16.215

21.321

15.000

15.000

15.000

Verenigingsactiviteiten

149.563

135.057

136.500

141.000

145.000

De club heeft met 200 vrouwelijke leden een sterke focus op damesvoetbal en investeert in trainers die de opleiding van dames 1, 2 en 3 verzorgen. Deze teams spelen op een hoog niveau en is een belangrijk beleidsuitgangspunt van de vereniging. Verder krijgen de trainers van heren 1, - onder 23 en - vertegenwoordigende jeugdelftallen een vergoeding. Indien er voldoende middelen zijn wil de club blijven investeren in opleidingen, vergoedingen en faciliteiten (o.a. kleding) voor de jeugdtrainers. Met het gros van leden onder 18 jaar is jeugdontwikkeling een kernonderdeel van het beleid van de vereniging. Bijna alle vertegenwoordigende jeugdelftallen spelen op landelijk niveau. Volgens de VoetbalTrainer is FCEA een van de 200 voetbalverenigingen met de beste (jeugd)opleidingen/afdeling in Nederland. Vervoerskosten bestaan met name uit buskosten voor de vrouwen elftallen die landelijk spelen. Deze kosten lopen teveel op en wil de vereniging gaan maximeren. De kledingkosten waren in 2022/023 eenmalig hoger daar tegenover waren er ook hogere sponsorbaten in dit boekjaar. De kosten van verenigingsactiviteiten lijken ruim begroot.

Totale lasten

287.359

285.666

303.651

316.950

326.200

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 17

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

16c Baten

Contributies Donaties Ledenbijdragen

werkelijk

werkelijk

begroting

begroting

begroting

2022/2023

2023/2024

2024/2025

2025/2026

2026/2027

154.859

176.508

201.000

211.050

221.603

-

-

-

-

-

154.859

176.508

201.000

211.050

221.603

De contributieopbrengst wordt uitgebreid toegelicht op pagina 7. In de begroting heeft FCEA er voor gekozen om een jaarlijkse groei van de contributieopbrengsten van 5% te hanteren. De contributieverhoging voor de komende twee seizoen is reeds door de ALV van 2023 goedgekeurd. Tijdens deze ALV is besloten om een gemiddelde contributieverhoging van 3,8% te hanteren. Het overige deel van de hogere begrote contributiebaten verwacht de club te behalen door de stijging van het ledental. SWS acht de begrote stijging van de contributieopbrengst haalbaar.

Kantine inkomsten

98.777

98.495

107.500

112.875

118.519

Inkopen kantine

73.245

69.376

75.250

79.013

82.963

-

-

-

-

-

25.532

29.119

32.250

33.863

35.556

26%

30%

30%

30%

30%

Overige kosten kantine Brutowinst kantine BW in procenten

Op basis van een betere inrichting van de kantine verwacht de club voor het boekjaar 2024/2025 meer inkomsten te realiseren. Afgelopen seizoen waren er volgens FCEA veel wedstrijden afgelast. In de winterstop zal, volgens het bestuur, het hoofdveld vervangen worden door kunstgras waardoor de te verwachten kantine inkomsten zullen stijgen. Volgens het bestuur beschikt FCEA van alle voetbalaccommodaties in Eindhoven over het laagste percentage aan kunstgrasvelden en moet het gebruik maken van een slechte kwaliteit aan natuurgras voetbalvelden wat de club kwetsbaar maakt voor de kantineomzet en groei van de vereniging. Voor de komende boekjaren begroot FCEA een jaarlijkse verhoging van 5% door een beter beheer van de kantine en een jaarlijkse prijsverhoging van de artikelen. De exploitatie van de bar wordt in eigen beheer gevoerd. De brutowinst marge van de omzet is als laag te kwalificeren. Uit landelijk onderzoek blijkt dat de kantineomzet van voetbalverenigingen gemiddeld 39% bijdraagt aan de totale baten. SWS acht een betere begrote brutowinst mogelijk.

Sponsoring

120.396

36.153

40.000

40.000

Subsidies

14.778

30.153

10.000

10.000

40.000 10.000

Bijdragen van derden

135.174

66.306

50.000

50.000

50.000

Sponsorcontracten (inclusief reclameborden) worden aangegaan voor een (minimale) periode van 3 jaar. In 2022/2023 waren er eenmalige hogere sponsorbaten daar tegenover waren er ook hogere kledingkosten. Het contract met VDL Groep (22,5k) loopt na dit seizoen af. Daarna hoopt de club de overeenkomst te verlengen met een nieuwe periode van 5 jaar. Het contract met ING (10k) loopt na dit seizoen nog 1 seizoen door. Door het inrichten van een nieuwe sponsorcommissie hoopt FCEA de sponsorinkomsten te kunnen verhogen. In 2022/2023 en 2023/2024 waren er eenmalige hogere subsidieopbrengsten vanwege de bijdragen van de overheid door de schade die is ontstaan door Corona en eenmalige deelname aan een subsidieproject. De verwachting is dat de subsidiebijdragen de komende jaren verder onder druk komen te staan. Hiermee wordt in de begroting voldoende rekening gehouden.

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 18

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

16c Baten

werkelijk

werkelijk

begroting

begroting

begroting

2022/2023

2023/2024

2024/2025

2025/2026

2026/2027

Acties/loterijen

4.426

3.292

3.250

5.000

5.000

Overige

25.845

21.706

17.500

17.500

17.500

Overige inkomsten

30.271

24.998

20.750

22.500

22.500

FCEA heeft meer aandacht en mensen op de 'Grote Clubactie' gezet waardoor er hogere opbrengsten van acties en loterijen worden verwacht. De overige opbrengsten betreffen met name de verhuur van het clubhuis aan kinderopvang 'Wild Woest' en facilitering van diverse projecten (o.a. scholenvoetbal) vanuit de BVO op het sportpark van FCEA.

Totale inkomsten

345.836

296.931

304.000

317.413

329.658

Totale lasten

287.359

285.666

303.651

316.950

326.200

Resultaat

58.477

11.265

349

463

3.458

10.713

6.135

12.500

12.500

12.500

-

-

-

-

-

69.190

17.400

12.849

12.963

15.958

Aflossingen

-

-

-

-

-

Investeringen

-

-

-

-

-

69.190

17.400

12.849

12.963

15.958

Afschrijvingen Reservering Cash flow

Overschot

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 19

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

17a Lasten

werkelijk

benchmark

begroting

begroting

begroting begroting SWS

2023/2024

2023/2024

2027/2028

2028/2029

2029/2030

Rente en bankkosten

2.706

24.800

4.500

5.000

5.500

5.500

Afschrijvingen

6.135

43.812

12.500

12.500

12.500

12.500

-

2.633

-

-

-

-

8.841

71.245

17.000

17.500

18.000

18.000

Reservering Kapitaallasten

2029/2030

SWS is gevraagd de 'financiële ruimte' inzichtelijk te maken die kan worden gebruikt voor het door de gemeente te bouwen en door FCEA te betalen huur van het nieuwe paviljoen. SWS heeft de exploitatie van FCEA vergeleken met 10 gelijkwaardige voetbalverenigingen uit het bestand van SWS en de begroting zo mogelijk daar op aangepast. In de begroting van FCEA wordt rekening gehouden met 17.000 euro aan kapitaallasten. Voor de vergelijkbare voetbalverenigingen uit het databestand van SWS die door SWS in het onderzoek zijn betrokken (benchmark) geldt een gemiddelde kapitaallast van ruim 71.000 euro. Rentelasten liepen daarbij uiteen van 5.000 euro tot ruim 99.000 euro. Daarnaast wordt er gemiddeld genomen voor circa 3.000 euro gereserveerd voor (in de meeste gevallen) groot onderhoud.

Huur velden en kleedkamers

42.555

33.450

54.080

56.243

58.493

Energie velden en kleedkam

6.655

-

5.000

5.000

5.000

5.000

-

-

20.000

25.000

30.000

50.000

Energie paviljoen

4.470

19.023

5.000

5.000

5.000

5.000

Belastingen/verzekeringen

2.220

5.429

3.250

3.500

3.750

3.750

Onderhoud/vervangingen

845

15.635

2.500

2.500

2.500

2.500

Schoonmaak/afval/beveilig.

11.883

4.602

10.000

10.000

10.000

10.000 4.200

Huur paviljoen

Vrijwilligersverg. Accomm.

58.493

-

-

4.200

4.200

4.200

Overige

1.900

4.505

1.000

1.000

1.000

1.000

Huisvestingslasten

70.528

82.644

105.030

112.443

119.943

139.943

Na nieuwbouw begroot FCEA een huur voor het paviljoen van 20.000 euro met een jaarlijkse ingroei van 5.000 euro en een maximum van 30.000 euro. SWS is gevraagd om inzichtelijk te maken welke huurlast de vereniging kan dragen voor het nieuwe paviljoen en wat reëel is voor een voetbalvereniging van vergelijkbare omvang waarbij een ingroeiscenario tot de mogelijkheden behoord acht SWS een huur van 30.000 euro haalbaar met een jaarlijkse ingroei van 10.000 euro en een maximum van 50.000 euro. Energie voor het nieuwe paviljoen begroot de club op 5.000 euro. Volgens FCEA wordt er een energiezuinig pand gerealiseerd waardoor de te verwachten energiekosten bijzonder laag zullen zijn. De vergoeding die de vereniging verwacht te betalen voor het gebruik van velden en kleedkamers ligt aanmerkelijk hoger dan het gemiddelde dat SWS aantrof. Enerzijds heeft dit te maken met het feit dat een groot deel van deze clubs de kleedkamers in eigendom hebben en anderzijds worden de energiekosten van de kleedkamers bij FCEA in de huurprijs doorberekend. Bij de gecontroleerde verenigingen betaalde twee verenigingen zelfs 87.500 euro voor de huur van velden én kleedkamers. Onder de overige huisvestingslasten vallen o.a. belastingen, heffingen, verzekeringen, schoonmaak, beveiliging en onderhoud. Bij het merendeel van de verenigingen is onderhoud de grootste kostenpost.

SWS gaat er van uit dat dit in de begroting van FCEA niet of nauwelijks is meegenomen omdat geen rekening wordt gehouden met het in eigendom verkrijgen van de opstallen. Geconcludeerd kan worden dat de huisvestingslasten aanmerkelijk hoger worden begroot dan gemiddeld. Een deel hiervan lijkt adequaat te zijn begroot (huur veld/kleedkamers, energie en overige), terwijl de huurlasten te laag zijn begroot. SWS heeft derhalve een correctie doorgevoerd.

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 20

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

17a Lasten

Bondsbijdragen Bestuur en commissiek.

werkelijk

benchmark

begroting

begroting

begroting begroting SWS

2023/2024

2023/2024

2027/2028

2028/2029

2029/2030

2029/2030

36.634

26.730

46.000

48.000

50.000

50.000

364

2.384

1.500

1.500

1.500

1.500

20.561

20.682

20.000

20.000

20.000

20.000

Overige

13.681

20.064

15.000

15.000

15.000

15.000

Algemene lasten

71.240

69.860

82.500

84.500

86.500

86.500

Vrijwilligers vergoed. Horeca

De bondsbijdragen bestaan in de regel uit de te betalen afdracht per lid (2024/2025: 12,66 euro voor senioren en 10,05 euro voor junioren exclusief toeslagen en premies) en per team. De afdracht van FCEA ligt hoger dan het gemiddelde bij de geselecteerde verenigingen. In de begroting wordt rekening gehouden met een stijging van de bondskosten door een te verwachten groei van het ledental en toenemende belangstelling voor deelname aan bondsopleidingen. Voor de overige algemene lasten geldt dat deze redelijk in lijn liggen met het gemiddelde elders en lijken deze voldoende te zijn begroot. SWS heeft in zijn begroting derhalve geen correctie doorgevoerd.

Voetbaltrainers

76.043

59.749

85.000

87.500

92.500

92.500

Scheidsrechters

2.515

4.395

7.500

7.500

7.500

7.500

Kleding

16.574

667

15.000

15.000

15.000

15.000

Materiaal, ballen, doeltjes

12.672

5.889

15.000

15.000

15.000

15.000

Medische kosten

1.721

1.172

2.500

2.500

2.500

2.500

Trainingssystemen en overig

4.211

5.278

5.000

5.000

5.000

5.000

Vervoerskosten

21.321

1.017

15.000

15.000

15.000

15.000

Overige Verenigingsactiviteiten

-

31.320

-

-

-

-

135.057

109.487

145.000

147.500

152.500

152.500

De kosten van voetbaltrainers lijken hoog te zijn begroot, afgaande op de huidige kosten en de kosten bij de geselecteerde verenigingen. Waar de begroting nog meer afwijkt betreft het enerzijds de hogere begrote kleding kosten en anderzijds de hoge kosten van materialen en vervoer. Daar tegenover zijn er hoge overige kosten bij de geselecteerde verenigingen, dit betreft met name kosten van selectie, jeugd, evenementen en toernooien. Het totale budget voor verenigingsactiviteiten lijkt bij FCEA wel hoger dan bij de geselecteerde verenigingen. Op de onderliggende begrote posten moet bij FCEA nog wel goed gekeken en/of dienen gemaximeerd te worden waardoor er nog mogelijkheden zijn voor kostenbesparingen. Het budget dat FCEA heeft gereserveerd voor verenigingsactiviteiten is overgenomen door SWS.

Totale lasten

285.666

333.236

349.530

361.943

376.943

396.943

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 21

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

17b Baten

werkelijk

benchmark

begroting

begroting

begroting begroting SWS

2023/2024

2023/2024

2027/2028

2028/2029

2029/2030

Contributies

176.508

176.281

232.683

244.317

256.533

2029/2030 256.533

Ledenbijdragen

176.508

176.281

232.683

244.317

256.533

256.533

De contributie per lid voor senioren ligt bij de geselecteerde verenigingen tussen de 145 en 460 euro. Het gemiddelde van 265 euro bij de geselecteerde verenigingen ligt hoger dan de 235 euro bij FCEA . Ook de gemiddelde contributie voor jeugdleden ligt met 206 euro boven het door FCEA gehanteerde tarief van 192 euro. De begrote contributieopbrengst ligt hoger dan hetgeen gerealiseerd is de afgelopen jaren. Of de opbrengst daadwerkelijk gerealiseerd wordt hangt dan ook nauw samen of de te verwachten ledenontwikkeling zich verder doorzet, zie pagina 9 en 10.

Kantine inkomsten

98.495

145.914

124.445

130.667

137.201

137.201

Inkopen kantine

69.376

67.094

87.111

91.467

96.040

75.000

-

2.789

-

-

-

-

29.119

76.031

37.334

39.201

41.161

62.201

30%

54%

30%

30%

30%

45%

Overige kosten kantine Brutowinst kantine BW in procenten

De exploitatie van de bar wordt in eigen beheer gevoerd. De brutowinst marge van de omzet is als laag te kwalificeren. Volgens FCEA is o.a. het gebruik van een nieuw paviljoen, een stringenter beheer van de kantine, minder afgelastingen en betere inkoop, een hogere omzet en BW- marge in de toekomst mogelijk. Bij de geselecteerde verenigingen ligt de brutowinst maar liefst 47.000 euro (161%) hoger. De gemiddelde brutowinstmarge is 14% hoger en ligt gemiddeld bij voetbalverenigingen op 58%. Dat roept de vraag op in hoeverre de begrote winst van circa 40.000 euro en marge van 30% realistisch is. SWS acht derhalve een hogere brutowinst en marge haalbaar en heeft een correctie doorgevoerd. Volgens SWS moet een brutowinstmarge van de kantine voor FCEA tussen de 50% en 60% haalbaar zijn maar heeft in de begroting voorzichtigheidshalve rekening gehouden met BW-marge van 50%. Waarbij opgemerkt dient te worden dat in de twee jaar dat de club in een tijdelijk gebouw is gehuisvest het de vraag is of de omzet op pijl kan worden gehouden. Hier moet in de specificatie van het tijdelijke gebouw aandacht aan worden besteed.

Sponsoring

36.153

53.289

40.000

40.000

40.000

40.000

Subsidies

30.153

5.980

10.000

10.000

10.000

10.000

Bijdragen van derden

66.306

59.269

50.000

50.000

50.000

50.000

De sponsorinkomsten lopen bij de geselecteerde verenigingen behoorlijk uiteen. Zo zijn er verenigingen met 6.000 euro aan inkomsten, terwijl er ook verenigingen zijn waar deze inkomsten oplopen tot 100.000 euro per jaar. Voor het merendeel geldt dat de opbrengst ligt tussen de 30.000 en 50.000 euro. FCEA gaat in haar begroting uit van sponsorinkomsten die vergelijkbaar zijn met de geselecteerde verenigingen. Nu er een nieuwe sponsorcommissie wordt aangesteld, het ledental groeit en een nieuwe/verbeterde accommodatie wordt gerealiseerd bestaat er de kans dat de sponsorbaten verder kunnen toenemen. Daar staat tegenover dat de subsidieopbrengsten onder druk komen te staan en lager dan begroot kunnen uitvallen.

ONDERZOEKSRAPPORT

Nummer

Pagina 22

H2025 001 FC Eindhoven - Amateur Vereniging

17b Baten

werkelijk

benchmark

begroting

begroting

begroting begroting SWS

2023/2024

2023/2024

2027/2028

2028/2029

2029/2030

2029/2030

3.292

7.396

5.000

5.000

5.000

5.000

-

8.094

-

-

-

-

3.292

15.490

5.000

5.000

5.000

5.000

Acties/loterijen Activiteiten Ledenactiviteiten

FCEA blijft achter bij de geselecteerde verenigingen waar het gaat om inkomsten uit activiteiten zoals organisatie van wandel(vier)daagse, beurzen, braderieën, e.d. en acties/loterijen. Hier valt voor de club nog de nodige voordeel in te behalen.

Diverse

21.706

16.665

25.000

25.000

25.000

25.000

Overige inkomsten

21.706

16.665

25.000

25.000

25.000

25.000

De diverse inkomsten betreffen o.a. de verhuur van de accommodatie, opbrengsten uit projecten, verkoop merchandise, boetes, e.d. De opbrengsten bij FCEA liggen hoger dan bij de geselecteerde verenigingen en lijken adequaat begroot.

Totale inkomsten

296.931

343.736

350.017

363.518

377.694

398.734

Totale lasten

285.666

333.236

349.530

361.943

376.943

396.943

Resultaat

11.265

10.500

487

1.575

751

1.791

6.135

43.812

12.500

12.500

12.500

12.500

-

2.633

-

-

-

-

17.400

56.945

12.987

14.075

13.251

14.291

Aflossingen

-

33.222

-

-

-

-

Investeringen

-

-

-

-

-

-

17.400

23.723

12.987

14.075

13.251

14.291

Afschrijvingen Reservering Cash flow

Overschot

Wat de aflossingen betreft zien we bij de geselecteerde verenigingen uitschieters naar beneden van 12.000 euro en naar boven van bijna 66.000 euro. Voor 67% van deze verenigingen geldt echter een aflossingsverplichting die ligt tussen de 25.000 en 42.000 euro.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15446358/1