Bijlage 1 - Memo stikstof aanlegfase Lyceum met AERIUSberekeningen
Tekst van het document
gemeente Eindhoven Ruimtelijke Expertise, Verkeer en Milieu Van: 9-11-2022
Memo Betreft: Berekening aanlegfase Inleiding Op basis van het Integraal Huisvestingsplan krijgt het Lorentz Casimir Lyceum vervangende nieuwbouw voor de school en een gymaccomodatie op de Celebeslaan 20. De nieuwe school biedt huisvesting aan 1150 leerlingen en krijgt een omvang van 7.880 m2 bruto vloeroppervlak, exclusief 3 gymzalen. Het gebouw wordt duurzaam, goed geventileerd, krijgt veel daglicht en is (bijna) energieneutraal. Het volume bestaat uit 3 bouwblokken: de gymzalen, een 2 laags deel voor biologie, natuur- en scheikunde, de mediatheek en ondersteuning en een 3 laags deel voor kunst, techniek en theorie. In de toekomstige school is volop ruimte voor duurzame en circulaire toepassingen, waarmee een veilige en gezonde leeromgeving voor de toekomstige generatie ontstaat. Het nieuwe schoolgebouw wordt energiezuinig gebouwd, met circulaire materialen en met een zo laag mogelijke uitstoot van stikstof en CO2. In dit MEMO is de aanlegfase van het project in het kader van stikstof berekend. Wettelijk kader Op grond van artikel 2.7. tweede lid van de Wet natuurbescherming mag een project niet leiden tot significant negatieve effecten op de instandhoudingsdoelstellingen van Natura 2000-gebieden zonder dat hiervoor een passende beoordeling is opgesteld. In een voortoets kan worden bepaald of een project leidt tot negatieve effecten op Natura 2000gebieden.
Op 2 november 2022 heeft de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State besloten dat de wettelijke bouwvrijstelling die was opgenomen in artikel 2.9a van de Wet natuurbescherming samengelezen met artikel 2.5. van het Besluit natuurbescherming niet meer gebruikt mag worden omdat deze in strijd is met de Europese natuurbeschermingsregels. Voor het vaststellen van het bestemmingsplan is daarom een stikstofberekening van de aanlegfase vereist. Effecten op Natura 2000-gebieden De planlocatie is gelegen op 4,7 kilometer van het Natura 2000-gebied Leenderbos, Grote Heide & De Plateaux. Tevens is de planlocatie gelegen op 5,9 kilometer van het Natura 2000-gebied Strabrechtse Heide & Beuven. Ten westen is op 13,1 kilometer afstand het Natura 2000-gebied Kempenland-West gelegen. Op 19,7 kilometer afstand ligt het Natura 2000-gebied Kampina & Oirschotse Vennen. Gelet op de afstand tot deze Natura 2000gebieden zijn verstorende effecten anders dan de depositie van stikstof op voorhand uit te sluiten. Zo is bijvoorbeeld verstoring door licht, verstoring door geluid of optische verstoring niet te verwachten.
De depositie van stikstof kan ook op grotere afstanden van het plangebied leiden tot negatieve effecten. Daarom is in dit MEMO de depositie in de aanlegfase berekend. In het kader van de bestemmingsplanwijziging is het effect door de gebruiksfase van het project al reeds beschouwd. Uitgangspunten berekening: Fasering: Uitgangspunt is dat de depositiebijdrage van een project inzichtelijk wordt gemaakt in mol per hectare per jaar. Hiervoor is het noodzakelijk om een inschatting te maken van de beoogde fasering van het bouw- en slooptraject. De fasering kan op basis van onvoorziene omstandigheden veranderen, denk bijvoorbeeld aan factoren als onverwacht stijgende bouwkosten of weersomstandigheden. Dit valt helaas tijdens de vergunningverlening niet te ondervangen. Conform de opgave van de bouwonderneming wordt onderstaande fasering toegepast: -
-
In het rekenjaar 2023 wordt de bouwplaats aangelegd, wordt het grondwerk verricht, wordt de paalfundatie de grond in geslagen en wordt de onderbouw gebouwd. Tevens vinden de eerste werkzaamheden aan de bovenbouw, gevels en het dak plaats. In 2024 wordt verder gebouwd aan de bovenbouw en vindt de afbouw van het nieuwe pand plaats. In 2024 zal eveneens de sloop van het bestaande hoofdgebouw plaatsvinden evenals grondwerk ten behoeve van de sloop.
Emissiebronnen: Ten tijde van de aanlegfase vindt er op twee manieren stikstofemissie plaats. Enerzijds door de inzet van bouwmaterieel (shovels, hijskranen etc.) en anderzijds emissies die er ontstaan door vervoersbewegingen van en naar de bouwplaats. Emissies die bij de productie van bouwmaterialen ontstaat hoeft niet meegenomen te worden. De emissies bij de productie van bouwmaterialen zit verdisconteerd in de stikstofberekeningen van deze producerende inrichtingen en zover deze in het buitenland worden geproduceerd is de daar geldende wet- en regelgeving van toepassing. Emissies mobiele bronnen: De emissiebijdrage van mobiele bronnen is bepaald aan de hand van het Emissiemodel mobiele machines gebaseerd op machineverkopen in combinatie met brandstof Afzet (TNO, 2009). Dit model staat ook wel bekend als het EMMA-model. De emissiebijdrage kan worden bepaald door de formule op de volgende pagina.
Emissie = aantal machines x uren x belasting x vermogen x emissiefactor x TAF-factor Aantal machines = het aantal machines van een bepaald bouwjaar met emissiefactoren passend bij het bouwjaar van de machine (.) Uren = het aantal uren dat men dit machinetype gemiddeld gebruikt per jaar (uur) Belasting = het gedeelte van het volle vermogen van dit machinetype dat gemiddeld gebruikt wordt (./.) Vermogen = Het gemiddelde volle vermogen van dit machinetype (kW) Emissiefactor = de gemiddelde emissiefactor of specifiek brandstofgebruik behorend bij het bouwjaar (emissienorm)(g/kW.uur) TAF-factor = aanpassingsfactor op de gemiddelde emissiefactor in verband met de afwijking van de gemiddelde gebruikstoepassing van dit machinetype als gevolg van wisselende (transiënte) vermogensvraag (./.)
Emissies wegverkeer Tijdens de bouw kunnen er ook stikstofemissies ontstaan door het af- en aanrijden van vrachtwagens, bestelbussen en personenwagens evenals het transport van het bouwmaterieel naar de planlocatie. De emissies van het wegverkeer moeten conform de handreiking gegevensinvoer worden ingevuld totdat deze opgaan in het heersende verkeersbeeld. Dit is de locatie waar het wegverkeer vanwege hun relatieve bijdrage aan de verkeersintensiteit en hun rijsnelheid niet meer te onderscheiden zijn van de rest van het overige verkeer. Dit is gelijkwaardig aan de systematiek zoals opgenomen in de SRM2 berekeningsmethode voor luchtkwaliteit die in AERIUS-Calculator is geïntegreerd. Invoergegevens berekening: Mobiele bronnen: De inzet en motivering van de mobiele bronnen is opgenomen in bijlagen behorende bij deze notitie en is conform de opgave van de bouwonderneming. Hierin is per fase van het bouw- en slooptraject aangegeven welke mobiele bronnen worden toegepast. Hier is per mobiele bron de stikstofbijdrage berekend conform de EMMA-systematiek. De mobiele bronnen zijn – omdat zij niet plaatsgebonden zijn – ingevoerd als een vlakbron in het rekenprogramma AERIUS-Calculator. Hierbij komt de vlakbron overeen met het bouwperceel. Bij het doorrekenen gebruikt Calculator vaste defaultwaarden voor de hoogte, spreiding, warmte-inhoud en etmaalvariatie.
Deze waarden komen overeen met de gemiddelde waarden voor bronnen binnen deze sector die RIVM hanteert bij het opstellen van de GCN/GDN kaarten. Dit is een warmteinhoud van 0 MW, een hoogte van 4 meter en een spreiding van 4 meter.
Vervoersbewegingen: De vervoersbewegingen zijn uit te splitsen in zware vervoersbewegingen waaronder vallen de aan- en afvoer van het bouwmaterieel en de aan- en afvoer van materialen in vrachtwagens en lichte vervoersbewegingen waaronder wordt verstaan bestelbusjes en personenauto’s ten behoeve van de bouw. De vervoersbewegingen ten behoeve van de bouwfase
2023 2024 Totaal
Zware transporten
Lichte transporten
1.296 864 2.160
1.944 1.296 3.240
De vervoersbewegingen ten behoeve van de sloopfase
2024
Zware transporten
Lichte transporten
640
200
De ontsluitingsroute van het bouwverkeer zal plaats vinden via de Tongelresestraat. Tevens zal er gebruik worden gemaakt van een bypass op de Eisenhowerlaan voor aankomend bouwverkeer. Al het bouwverkeer is worst-case op de zuidoostelijke route gemodelleerd waarbij er wordt uitgegaan dat het bouwverkeer opgaat in het heersende verkeersbeeld op de Tongelresestraat. Deze weg is een belangrijke doorgaande verkeersader. Het is aannemelijk dat het bouwverkeer op deze weg qua volume en qua rijsnelheid gelijkwaardig is aan de rest van het verkeer. Het toekennen van alle emissies aan de zuidoostelijke route is een worst-case aanname. Enerzijds omdat deze route qua lengte langer is (466 meter in plaats van 454 meter) en anderzijds omdat deze route geografisch gezien dichterbij de Natura 2000-gebieden is gelegen.
Gebouwinvloed: Gezien de afstand tot Natura 2000-gebieden (> 3 kilometer) is het rekenen met gebouwinvloed niet noodzakelijk. Buitenlandse Natura 2000-gebieden: Middels rekenpunten is de depositie op buitenlandse Natura 2000-gebieden inzichtelijk gemaakt.
Resultaten berekening Uit de berekeningen rekenjaar 2023 en 2024 blijkt dat de depositie lager of gelijk is aan 0,00 mol/ha/jaar. Dit houdt in dat significant negatieve effecten op de instandhouding van Natura 2000-gebieden door de depositie van stikstof zijn uit te sluiten. De invoer van de berekeningen is te vinden in de bijlagen bij deze notitie. Conclusie: Voor de aanlegfase is geen passende beoordeling noodzakelijk zoals bedoeld in artikel 2.8. van de Wet natuurbescherming. Stikstof vormt geen belemmering voor het beoogde planvoornemen. Het bestemmingsplan wordt haalbaar geacht zoals bedoeld in artikel 2.7. eerste lid Wet natuurbescherming (Wnb) samen lezend met artikel 3.1.6. van de Wet Ruimtelijke Ordening (Wro).
Bijlagen: Inzet mobiele werktuigen 2023
Inzet mobiele werktuigen 2024. Eerste drie mobiele bronnen zijn vervolg van fase Bovenbouw / Gevels- en Dak
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:
www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Gemeente Eindhoven x, xx
Omschrijving Toelichting
NIEUWBOUW LORENTZ CASIMIR LYCEUM Bouwfase 2023
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
ReThoRxkWYLW 09 november 2022, 20:24 Wnb-rekengrid
Berekening
Totale emissie
Situatie 1 - Beoogd
Resultaten
Situatie 1 - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename van depositie Grootste afname van depositie
ReThoRxkWYLW (09 november 2022)
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Hoogste depositie
Hexagon
Gebied
2022 -
55,3 g/j
198,6 kg/j
2/6
Projectberekening
Situatie 1 (Beoogd), rekenjaar 2022 Emissiebronnen 1 Anders... | Anders... | Bouw 2023 Verkeersnetwerk
ReThoRxkWYLW (09 november 2022)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
55,3 g/j
196,2 kg/j 2,4 kg/j
3/6
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
Grootste afname van depositie Grootste toename van depositie Hoogste totale depositie
De bronnen op de kaart horen bij de Beoogde situatie. ReThoRxkWYLW (09 november 2022)
4/6
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Situatie 1" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)
Totaal
ReThoRxkWYLW (09 november 2022)
-
Hoogste totale Met toename (ha Grootste toename Met afname (ha Grootste afname depositie (mol gekarteerd) (mol N/ha/jr) gekarteerd) (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
-
-
-
-
-
5/6
Projectberekening
Situatie 1, Rekenjaar 2022 1
Anders... | Anders...
Naam Bouw 2023 Uittreedhoogte Wijze van ventilatie Niet geforceerd Warmteinhoud Temporele variatie Continue Emissie
4,0 m 0,000 MW
2 Wegverkeer | Weg Naam Bouwverker Wegtype Binnen bebouwde kom (doorstromend) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogte ligging Normaal Weghoogte 0m Beschrijving Voertuigtype/euroklasse
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
NOₓ
196,2 kg/j
Links Rechts NOₓ 2,4 kg/j Type scherm - NO₂ 0,1 kg/j Hoogte - NH₃ 55,3 g/j Afstand tot de weg - Voertuigen
1944 p/jaar 0 p/jaar 1296 p/jaar 0 p/jaar
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2021.2_20221004_3d4bf05159 Database versie 2021.2_3d4bf05159 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/
ReThoRxkWYLW (09 november 2022)
6/6
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:
www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Gemeente Eindhoven x, xx
Omschrijving Toelichting
NIEUWBOUW LORENTZ CASIMIR LYCEUM Bouwfase en sloopfase 2024
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
S4Kx9yoktDoi 09 november 2022, 20:27 Wnb-rekengrid
Berekening
Totale emissie
Situatie 1 - Beoogd
Resultaten
Situatie 1 - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename van depositie Grootste afname van depositie
S4Kx9yoktDoi (09 november 2022)
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Hoogste depositie
Hexagon
Gebied
2022 -
58,3 g/j
187,6 kg/j
2/6
Projectberekening
Situatie 1 (Beoogd), rekenjaar 2022 Emissiebronnen 1 Anders... | Anders... | Bouw en sloop 2024 Verkeersnetwerk
S4Kx9yoktDoi (09 november 2022)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
58,3 g/j
184,9 kg/j 2,7 kg/j
3/6
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
Grootste afname van depositie Grootste toename van depositie Hoogste totale depositie
De bronnen op de kaart horen bij de Beoogde situatie. S4Kx9yoktDoi (09 november 2022)
4/6
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Situatie 1" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)
Totaal
S4Kx9yoktDoi (09 november 2022)
-
Hoogste totale Met toename (ha Grootste toename Met afname (ha Grootste afname depositie (mol gekarteerd) (mol N/ha/jr) gekarteerd) (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
-
-
-
-
-
5/6
Projectberekening
Situatie 1, Rekenjaar 2022 1
Anders... | Anders...
Naam Bouw en sloop 2024 Uittreedhoogte Wijze van ventilatie Niet geforceerd Warmteinhoud Temporele variatie Continue Emissie
4,0 m 0,000 MW
2 Wegverkeer | Weg Naam Bouwverker Wegtype Binnen bebouwde kom (doorstromend) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogte ligging Normaal Weghoogte 0m Beschrijving Voertuigtype/euroklasse
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
NOₓ
184,9 kg/j
Links Rechts NOₓ 2,7 kg/j Type scherm - NO₂ 0,1 kg/j Hoogte - NH₃ 58,3 g/j Afstand tot de weg - Voertuigen
1496 p/jaar 0 p/jaar 1504 p/jaar 0 p/jaar
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2021.2_20221004_3d4bf05159 Database versie 2021.2_3d4bf05159 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/
S4Kx9yoktDoi (09 november 2022)
6/6