Bijlage 1 - Begrotingswijziging 2023
Tekst van het document
Cure Afvalbeheer Begrotingswijziging 2023
Gemeenschappelijke regeling Cure
Versie 23 augustus 2023
Woord vooraf Voor u ligt de begrotingswijziging 2023 van de Gemeenschappelijke regeling Cure. Zij verzorgt sinds 1 januari 2014 het afvalbeheer voor de gemeenten Eindhoven, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard. De begrotingswijziging 2023 is al aangekondigd in de voortgangsrapportage T1-2023. De begrotingswijziging behelst de werkzaamheden van de Gemeenschappelijke regeling Cure in opdracht van de drie gemeenten. De 100% dochter van de Gemeenschappelijke regeling (GR), Cure Uitvoeringsdienst B.V., omvat de personele kosten van het merendeel van het personeel. Voorliggende begrotingswijziging betreft de begroting van de GR waarin de cijfers van de B.V. ook zijn opgenomen. Voorzitter van de Gemeenschappelijke regeling Cure. September 2023
2
Inhoudsopgave MANAGEMENTSAMENVATTING
4
1. PROGRAMMA’S EN PRODUCTEN
6
1.1
Programma’s GR Cure
6
1.2
Producten GR Cure
11
2. INVESTERINGEN EN FINANCIERING
14
3. RISICOBEHEERSING
16
4. MOGELIJKE KOSTENREDUCTIES
177
BIJLAGE I SPECIFICATIE PER GEMEENTE
188
3
Managementsamenvatting Er zijn meerdere factoren die het noodzakelijk gemaakt hebben om een begrotingswijziging voor 2023 op te stellen: Direct en indirect personeel 1. Stijging CAO TLN per 1/1/2023 met 7,5%. Deze stijging leidt tot 5,7%-punt stijging van de personeelslasten (inclusief sociale lasten) ten opzichte van de ontwerpbegroting 2023 2. Verhoging improductiviteit door hoger dan begroot ziekteverzuim 3. Als gevolg van het hoge ziekteverzuim continue aandacht voor de zorg van het Cure personeel 4. Verhoging omrekenfactor voor inhuurkrachten door nieuwe aanbestedingen begin 2023 5. Externe inhuur van sleutelfiguren binnen de Cure organisatie 6. De intensivering van projectwerkzaamheden Tractie / Inzamelmiddelen 7. Uitgestelde investeringen (en daardoor lagere kapitaallasten) 8. Oplevering van het laadplein ten behoeve van het elektrische inzamelmaterieel Verwerking 9. Positieve ontwikkeling van afvalvolumes en verwerkingstarieven op de Cure milieustraten 10. Mutaties van ingezamelde volumes PBD, papier en restafval in Eindhoven 11. De (positieve) wijziging van de vergoedingen voor textiel Overigen 12. Stijging van inkoop- en inhuurprijzen door de crisis in Oost-Europa sinds maart 2022 13. Introductie van een inzamelvergoeding voor matrassen per 1/1/2022. De vergoeding voor 2023 is vastgesteld op 60% van de kosten.
De begrotingswijziging 2023 laat ten opzichte van de oorspronkelijke begroting een stijging zien van k€ 838, welke als volgt is opgebouwd: k€ -1.528 Personeelslasten k€ 572 Afname exploitatiekosten Tractie / inzamelmiddelen (incl. kapitaallasten) k€ -204 Oplevering laadplein k€ 338 Positieve ontwikkeling afvalstromen en verwerkingstarieven hah-inzameling en milieustraten Cure k€ -171 Projecten k€ 155 Overigen k€ -838 De kostenstijging is als volgt gealloceerd naar de gemeenten: Eindhoven k€ -949 (nadelig) Geldrop-Mierlo k€ 20 (voordelig) Valkenswaard k€ 91 (voordelig) Overige gemeenten k€ 0 Totaal k€ -838 Voor de gemeente Eindhoven wordt een aanzienlijke overschrijding verwacht in vergelijking met de gemeenten Geldrop-Mierlo en Valkenswaard. De stijgende personeelslasten hebben impact op alle gemeenten. Dit geldt ook voor de gunstige prijsafspraken voor de afvalverwerking en de lagere ingezamelde afvalvolumes op de 4
milieustraten. De verwachte overschrijding van Eindhoven is, naast een kostenstijging van de personeelskosten, een gevolg van onderstaande ontwikkelingen binnen de inzameling van PBD en papier. Inzameling PBD • Voor de inzameling van PBD is gekozen voor vervroegde nascheiding per 2024 waardoor de beoogde uitbreiding met PBD verzamelcontainers in 2023 is gestopt. In de begroting 2023 is wel gerekend met een verhoogde opbrengst PBD (en dus ook minder kosten restafval) door volledige uitbreiding van geplande PBD verzamelcontainers in 2023. Uitvoeringstechnisch blijft de vraag of de beoogde uitbreiding, per 1 januari 2023, van de verzamelcontainers (ca 90 containers) realistisch zou zijn geweest. • Er wordt minder PBD ingezameld dan voorzien. De aanname in de begroting 2023 is te optimistisch. Dit is een effect van de incidentele grote hoeveelheden afval en ook PBD in het Covid-19 jaar. Inzameling papier • Er wordt minder papier ingezameld dan voorzien. De aanname in de begroting 2023 is te optimistisch. Dit is een effect van de incidentele grote hoeveelheden afval en ook van papier in het Covid-19 jaar. • In wijken waar de blauwe mini-containers zijn geïntroduceerd, wordt minder ingezameld van bedrijven. Voorheen zetten deze bedrijven hun papier met losse stapels aan de straat. Nu laten bedrijven dit op een andere manier inzamelen.
• Papiervergoedingen zijn lager dan de opgenomen vergoeding in de begroting 2023. Het financiële effect is benoemd in de bijlage I ‘gemeente Eindhoven’.
5
1. Programma’s en producten 1.1
Programma’s GR Cure
In deze paragraaf worden de lasten weergegeven van de programma’s op het vlak van afvalbeheer voor de Gemeenschappelijke regeling in totaal. Een negatief bedrag in de kolom “Verschil Begroting vs. Begrotingswijziging 2023” duidt op een ongunstige ontwikkeling (hogere kosten c.q. lagere opbrengsten).
GR Cure Per programma
Realisatie 2022
Begroting 2023
Bedragen x € 1.000
Programma Afval Eindhoven 15.244 Geldrop - Mierlo 2.121 Valkenswaard 2.279 Overigen -22 Totaal Programma Afval 19.622 Programma Overhead Eindhoven 3.797 Geldrop - Mierlo 882 Valkenswaard 624 Overigen 22 Totaal Programma Overhead 5.326 Onvoorzien/bijz.lstn./venn.schapsbelasting Eindhoven 3 Geldrop - Mierlo 1 Valkenswaard -66 Overigen Totaal onvoorz./bijz.lstn./venn.schapsbelasting -62
Begrotings- Verschil wijziging begr. vs. 2023 wijz. 2023
16.517 2.616 2.696 -54
17.409 2.568 2.588 -41
-892 48 108 -12
21.776
22.524
-748
3.898 880 648 54
4.097 908 683 41
-199 -27 -36 12
5.479
5.729
-250
287 68 38
145 68 19
142 0 18
392
233
160
Totaal generaal Eindhoven Geldrop - Mierlo Valkenswaard Overigen
19.044 3.004 2.837 0
20.702 3.564 3.381 0
21.651 3.544 3.290 0
-949 20 91 0
Totaal generaal
24.885
27.647
28.485
-838
Tabel 1: Programma’s GR Cure
6
GR Cure Per programma / kostensoort
Begroting 2023
7.226 3.353 2.120 5.497 243 1.317 -112 19.644
7.019 4.271 2.521 6.771 274 1.212 -292 21.776
8.368 4.112 2.313 6.433 158 1.397 -257 22.524
-1.350 160 208 338 116 -186 -35 -748
2.814 2.189 300 5.303
2.948 2.339 193 5.479
3.126 2.239 364 5.729
-178 100 -171 -250
24.948
27.255
28.253
-998
0 -67 4
390 0 3
228 0 4
161 0 -1
24.885
27.647
28.485
-838
Bedragen x € 1.000
Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overig direct Omzet buiten begroting om Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overig algemeen Projecten Totaal programma Overhead Saldo lasten - baten Onvoorzien Bijzondere lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage gemeenten
Begrotings- Verschil wijziging begr. vs. 2023 wijz. 2023
Realisatie 2022
Tabel 2: GR Cure per programma/kostensoort
Toelichting op begrotingswijziging 2023 versus begroting 2023 De begrotingswijziging voor 2023 is € 838k hoger dan de oorspronkelijke begroting voor 2023. De algemene posten hebben invloed op alle gemeenten. Hieronder worden algemene posten nader toegelicht. De lasten van activiteiten variëren per gemeente. Aantallen inwoners, huisaansluitingen en beleidskeuzes zijn bepalende factoren voor de te besteden mens- en voertuiguren en hoeveelheden ingezamelde tonnages. De ingezamelde tonnages zijn weer bepalend voor de kosten en opbrengsten van verwerkers. Direct personeel De kosten voor 2023 zullen naar verwachting €1.350k meer gaan bedragen dan begroot vanwege: Mutaties stijging CAO TLN met 5,7%-punt incl. sociale lasten k€ -532 Verhoogde inhuur door mutatie improductiviteit (incl. ziekteverzuim 3,0%-punt) k€ -324 Uitbreiding uren door aanpassing dienstverlening k€ -152 Mutatie omrekenfactor door stijging CAO TLN per 1/1/2023 in verband met overstap naar nieuw uitzendbureau en CAO wijzigingen per 1/7/2023* k€ -242 Verhoogde overige personeelslasten (o.a. kleding) k€ -100 *Goed werkgeverschap, zekerheid en duidelijkheid voor flexkrachten en inleners en verbetering van de arbeidsvoorwaarden.
Daarbij wijzigt de waardering van werkervaringen, regelingen rond arbeidsongeschiktheid, transitievergoedingen en wijzigingen ABU-CAO (oa deelname pensioen, regeling arbeidsmigranten huisvesting, wachtdagcompensatie & aanvullende ziektewet) 7
Tractie De kosten voor 2023 zullen naar verwachting € 160k minder gaan bedragen dan begroot vanwege: Minder kapitaallasten/huur a.g.v. uitgestelde investeringen k€ 447 Verhoogde brandstofkosten door stijgende brandstofprijzen k€ -115 Minder kosten onderhoud/reparatie k€ 35 Exploitatiekosten laadplein Cure (niet opgenomen in B’23) k€ -197 Overig k€ -10 Inzamelmiddelen De kosten voor 2023 zullen naar verwachting € 208k minder gaan bedragen dan begroot vanwege: Meer zakken, big bags e.d. k€ -48 Minder kapitaallasten/huur a.g.v. vertraagde investeringen k€ 263 Overige k€ -7 Verwerking De kosten voor 2023 zullen naar verwachting € 338k minder gaan bedragen dan begroot. Dit bedrag bestaat uit een negatief hoeveelheidsverschil van € 636k, een positief prijsverschil van € 960k en een voordelig resultaat voorgaande boekjaren van € 14k.
Per fractie valt het volgende op te merken: Verschillen (x k€) Afvalstroom Volume Prijs Totaal Toelichting Restafval k€ -2 k€ -304 k€ -306 Verhoogd volume, verhoogd kostentarief GFT k€ 8 k€ -196 k€ -188 Verlaagd volume, verhoogd kostentarief Papier k€ -377 k€ -40 k€ -417 Verlaagd volume, verlaagd opbrengsttarief Glas k€ -50 k€ 25 k€-25 Verlaagd volume, verhoogd opbrengsttarief Textiel k€ -75 k€ 246 k€ 171 Verlaagd volume, verhoogd opbrengsttarief Plastic k€ -562 k€ 112 k€ -450 Verlaagd volume, verhoogd opbrengsttarief Milieustraten k€ 423 k€ 1.117 k€ 1.540 Verlaagd volume, (gemiddeld) verlaagd kostentarief Overigen k€ 0 k€ -1 k€ -1 Totaal k€ -636 k€ 960 k€324 Binnen de milieustraten worden positieve resultaten verwacht voor de verwerking van afvalstromen door gunstige tariefafspraken. Met name op de afvalstromen hout-B en bouw-&sloopafval worden positieve resultaten verwacht. De huidige verwerkingstarieven liggen vast tot minimaal einde van het jaar 2023. Variabele tarieven (zoals papier/metaal) zijn daarin uitzondering. Het nadelig resultaat voor de gemeente Eindhoven wordt veroorzaakt door een verlaagde hoeveelheid ingezameld papier (begroot 2023; 10.150 ton en begrotingswijziging 2023; 6.965 ton) en pmd (begroot 2023; 4.300 ton en begrotingswijziging 2023; 1.564 ton).
Daardoor wordt nog een verhoging verwacht op de hoeveelheid restafval (begroot 2023; 45.250 ton en begrotingswijziging 2023; 46.432 ton) Het resultaat op verwerking van € 338k kan ook als volgt verklaard worden: Afname afvalstroom Papier, PBD en toename van restafval* k€ -941 Afname volumes milieustraten k€ 423 Wijzigingen verwerkingstarieven afvalstromen milieustraten k€ 1117 Wijziging verwerkingstarieven textiel k€ 246 Verhoogde verwerkingstarieven rest- en gft- afval k€ -500 Overige volume- en prijswijzigingen k€ -199 Overig k€ 177 Nagekomen resultaten voorgaand boekjaar k€ 15 Totaal k€ 338 8
*Inzameling PBD • Voor de inzameling van PBD is gekozen voor vervroegde nascheiding per 2024 waardoor de beoogde uitbreiding met PBD verzamelcontainers in 2023 is gestopt. In de begroting 2023 is wel gerekend met een verhoogde opbrengst PBD (en dus ook minder kosten restafval) door volledige uitbreiding van geplande PBD verzamelcontainers in 2023. Uitvoeringstechnisch blijft de vraag of de beoogde uitbreiding, per 1 januari 2023, van de verzamelcontainers (ca 90 containers) realistisch zou zijn geweest. • Er wordt minder PBD ingezameld dan voorzien. De aanname in de begroting 2023 is te optimistisch. Dit is een effect van de incidentele grote hoeveelheden afval en ook PBD in het Covid-19 jaar. Inzameling Papier • Er wordt minder papier ingezameld dan voorzien. De aanname in de begroting 2023 is te optimistisch. Dit is een effect van de incidentele grote hoeveelheden afval en ook van papier in het Covid-19 jaar. • In wijken waar de blauwe mini-containers zijn geïntroduceerd, wordt minder ingezameld van bedrijven. Voorheen zetten deze bedrijven hun papier met losse stapels aan de straat. Nu laten bedrijven dit op een andere manier inzamelen. • Papiervergoedingen zijn lager dan de opgenomen vergoeding in de begroting 2023. Bovengenoemde oorzaken leiden tot een verschuiving van PBD- en papier afval naar Restafval.
Diensten derden De kosten voor 2023 zullen naar verwachting € 116k minder gaan bedragen dan begroot vanwege: UPV vergoeding voor recycling van matrassen k€ 75 Afname inzet verenigingen bij papier-inzameling Valkenswaard k€ 33 Diversen k€ 8 Overige directe kosten De kosten voor 2023 zullen naar verwachting € 186k meer gaan bedragen dan begroot vanwege: Meer huisvestingskosten door inflatie; geen extra onderhoud k€ -78 Verschuiving van indirecte naar directe advieskosten. k€ -50 Cure probeert haar kosten, waar het kan, te realiseren op de dienst die het betreft. Dit zijn met name kosten voor communicatie, inkoop van passen, sorteeranalyses. k€ -84 Minder kapitaallasten a.g.v. vertraagde investeringen k€ 26 Omzet buiten begroting om De opbrengst voor 2023 zal naar verwachting k€ 35 lager uitkomen dan begroot. Indirect personeel en projecten De kosten voor 2023 zullen naar verwachting k€ 350 meer gaan bedragen dan begroot. Het aantal FTE is 1,56 lager dan begroot (2,47 fte minder eigen personeel en 0,91 fte meer inhuur). De personeelslasten Cure stijgen ondanks de afname van het aantal fte met k€ 82. Deze stijging wordt veroorzaakt door een CAO-stijging en door incidentele verhoging van salarisschalen om zicht te kunnen blijven profileren als werkgever. De inhuurkosten stijgen met k€ 268.
Dit betreft de (incidentele) inhuur van de operationeel manager en de doorontwikkeling van facilitair beheer door huisvesting in eigen beheer en toekomstige plannen achterterrein. Door met name het onderbrengen van een afdeling Kennis & Advies binnen de organisatie wordt Cure door haar gemeenten steeds meer gevraagd voor grootschalige projecten. Cure ontwikkelt zich ook steeds meer als projectenorganisatie. De totale kostenverhoging van het indirecte personeel wordt om deze reden ook verdeeld over de indirecte personeelslasten en projecten.
9
Kennis & Advies werkt aan de volgende projecten: Algemeen Invulling achterterrein Samenwerking regio (aanbesteding GFT / onderhoud ondergrondse containers) Aanbesteding ondergrondse containers Aanbesteding civiel werk ondergrondse containers Innovatieve inzameling / verwerking van afvalstromen (textiel / GFE) Vervangen / plaatsen ondergrondse containers Vervangen elektronica (van 2G naar 5G) ondergrondse containers Benchmark Laadplein elektrische voertuigen Eindhoven Inzameling OPK overzetten van los naar containers (zowel laagbouw als hoogbouw) Inzameling PBD overzetten van bronscheiding naar nascheiding Bijzet diverse locaties Inzameling stedelijk afval (Binnenstad / bedrijven / reinigingsrecht / zakkenroute) Invoering Ja-Ja sticker Geldrop-Mierlo Inzameling GFE hoogbouw Mobiele milieustraat Valkenswaard Opstellen afvalplan 2024 – 2028 Inzameling GFE hoogbouw Circulair ambachtscentrum Overige algemene kosten De kosten voor 2023 zullen naar verwachting K€ 100 minder gaan bedragen dan begroot vanwege: Minder kosten IT-ontwikkeling k€ 65 Verhoogde huisvestingskosten door incidenteel onderhoud (k€ -66), incidentele huur CMS-hal (k€ -20) en inflatie (k€ -62) k€ -148 Verschuiving van indirecte naar directe advieskosten k€ 50 Rentebaten schatkist bankieren k€ 185 Verhoogde rentelasten k€ -40 Diversen k€ -12 Post onvoorzien / bijzondere baten en lasten / vennootschapsbelasting De
post onvoorzien voor de gemeente Eindhoven en Valkenswaard is gehalveerd. De pilot ‘inzet mobiele milieustraat’ in Geldrop-Mierlo wordt gefinancierd vanuit de post onvoorzien 2023. Om deze reden is voor Geldrop-Mierlo de gehele post onvoorzien opgenomen.
10
1.2
Producten GR Cure
De productbegroting geeft inzicht in de verschillende soorten afvalstromen binnen de Gemeenschappelijke regeling Cure. Een negatief bedrag in de kolom “Verschil Begroting vs. Begrotingswijziging 2023” duidt op een ongunstige ontwikkeling (hogere kosten c.q. lagere opbrengsten).
GR Cure
Begrotings- Verschil wijziging begr. vs. 2023 wijz. 2023
Realisatie 2022
Begroting 2023
1. HVOD a. Restafval b. Bijzet c. Grof huisvuil d. GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting
15.348 11.444 401 112 3.390 1.003 2.586 -1.584 11 877 -866 71 7 365 -358 -27 424 -450 7.491 8.319 -828 659 401 95 -112
16.126 11.600 398 140 3.987 1.504 2.779 -1.275 -203 973 -1.176 70 25 396 -371 56 218 -162 8.503 9.154 -651 1.040 341 85 -292
16.643 12.035 459 92 4.057 2.391 3.250 -859 226 957 -731 78 49 394 -345 -76 550 -626 7.502 8.300 -798 1.038 552 105 -257
-517 -435 -61 48 -69 -887 -471 -416 -430 16 -445 -8 -24 2 -26 131 -333 464 1.001 854 147 2 -211 -20 -35
Saldo lasten - baten
24.948
27.255
28.253
-998
0 -67 4
390 0 3
228 0 4
161 0 -1
24.885
27.647
28.485
-838
Per product / soort afval Bedragen x € 1.000
Onvoorzien Bijzondere lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage gemeenten Tabel 3: GR Cure per product
Toelichting per product De begrotingswijziging 2023 is € 838k hoger dan de begroting 2023. In de programmabegroting zijn de grootste verschillen per kostensoort uiteengezet. Deze verklaringen zijn ook van toepassing op de product-specifieke
11
verschillen. Hieronder worden de voornaamste verschillen per product uiteengezet. De in de toelichting vermelde bedragen zijn het totaal van de directe kosten en de overheadkosten. HVOD De kosten van de huisvuilophaaldienst voor 2023 zullen naar verwachting € 517k meer gaan bedragen dan oorspronkelijk begroot. De belangrijkste redenen hiervoor zijn: Stijging personeelslasten (o.a. CAO-stijging) k€ -282 Prijs- en volume-effecten verwerking k€ -488 Inzamelmiddelen; kapitaallasten lager k€ 134 Overig k€ 119 Papier De kosten voor 2023 zullen naar verwachting € 887k meer gaan bedragen dan oorspronkelijk begroot. De belangrijkste redenen hiervoor zijn: Meeruren door uitbreiding dienstverlening (containerisatie EHV) k€ -283 Stijging personeelslasten (o.a. CAO-stijging) k€ -179 Inzamelmiddelen; kapitaallasten lager k€ 5 Prijs- en volume-effecten verwerking k€ -416 Overig k€ -14 Kunststof / PMD De gesaldeerde kosten/baten over 2023 zullen naar verwachting € 430k hoger uit gaan vallen dan oorspronkelijk begroot. De belangrijkste redenen hiervoor zijn: Stijging personeelslasten (o.a. CAO-stijging) k€ -42 Minder man- en voertuiguren pmd-inzameling k€ 96 Afname hoeveelheid pmd-afval (toelichting blz. 9) k€ -445 Overig k€ -39 Luiers De kosten voor 2023 zullen naar verwachting € 8k hoger uit gaan vallen dan oorspronkelijk begroot.
De inzameling en verwerking hiervan is aan een externe partij uitbesteed. Inhuurkosten zijn gestegen. Glas Het resultaat over 2023 zal naar verwachting € 24k slechter uit gaan vallen dan oorspronkelijk begroot. De belangrijkste redenen hiervoor zijn: Stijging personeelslasten (o.a. CAO-stijging) k€ -10 Prijs- en volume-effecten glas-inzameling k€ -26 Inzamelmiddelen; kapitaallasten lager k€ 9 Overig k€ 3 Textiel De gesaldeerde kosten voor 2023 zullen naar verwachting € 131k lager uit gaan vallen dan oorspronkelijk begroot. De belangrijkste redenen hiervoor zijn: Gunstige gesaldeerde kosten/opbrengsten i.v.m. nieuwe prijsafspraken k€ 181 Stijging personeelslasten (o.a. CAO-stijging) k€ -9 Meer man- en voertuiguren k€ -18 Overig k€ -23 Milieustraten De kosten voor 2023 zullen naar verwachting € 1.001k minder gaan bedragen dan oorspronkelijk begroot. De belangrijkste redenen hiervoor zijn Stijging personeelslasten (o.a. CAO-stijging) k€ -385
12
-
Verbeterde allocatie mankosten door verandering registratie demontagehal Verhoogde huisvestingskosten door stijgende inflatie Prijseffecten verwerking Volume-effecten verwerking Overig
k€ -84 k€ -79 k€ 1.117 k€ 423 k€ 9
Containerbeheer De kosten in 2023 zullen naar verwachting € 2k lager zijn dan de begroting 2023. De kosten voor het wassen zijn opgenomen in deze begroting. Dit leidt tot stijging van uren. Cure verwacht een afname van de uren in de niet-Cure gemeenten. Dit op basis van de realisatie t/m mei/juni 2023. Klantenservice De kosten voor 2023 zullen naar verwachting € 211k hoger zijn dan in de begroting 2023 opgenomen. Het aantal FTE is uitgebreid van 3,02 naar 4,35. Door beleidswijzigingen in de Cure gemeenten is de workload van de Klantservice gegroeid. Beleidsaanpassingen zoals papier-inzameling met minicontainers in Eindhoven leidt tot meer contactmomenten met burgers. Daarnaast is er externe achtervang georganiseerd voor het opvangen van pieken in het aantal telefonische contacten. Zo blijft de bereikbaarheid van de Klantenservice binnen de gewenste normen. Naast deze uitbreidingen is ook hier de CAO-stijging van toepassing. Overige De kosten voor 2023 zullen naar verwachting € 20k hoger uit gaan vallen dan oorspronkelijk begroot. Omzet buiten de begroting om De opbrengst voor 2023 zullen naar verwachting € 35k lager uit gaan vallen dan oorspronkelijk begroot. Onvoorzien De post onvoorzien is voor de gemeente Eindhoven en Valkenswaard gehalveerd. Voor de gemeente GeldropMierlo blijft de post onvoorzien onveranderd in verband met de pilot ‘mobiele milieustraat’.
Bijzondere lasten De verwachting is dat de post bijzonder baten/lasten beperkt gerealiseerd wordt in 2023. Tot en met juni 2023 is een bijzondere bate van € 17k gerealiseerd voor de gemeente Valkenswaard in verband met faillissement van leverancier van elektronica voor verzamelcontainers. Vennootschapsbelasting De kosten voor 2023 zullen naar verwachting € 1k meer gaan bedragen dan begroot.
13
2. Investeringen en financiering GR Cure
Begrotingswijziging 2022
Realisatie 2022
Begroting 2023
Investeringen (* 1.000€)
Immateriele activa Terreinen en gebouwen Kantoorapparatuur Vrachtwagens Containers Herinrichting mls LOD Totaal
215 184 6.060 5.197
48 112 3.448 1.709
11.656
5.318
1.450 104 4.876 3.374 5.366 15.170
Begrotingswijziging 2023
1.429 73 7.233 4.253 0 12.987
Tabel 4: Investeringen GR Cure
De verlaging van het totale investeringsbedrag wordt grotendeels verklaard door het uitstel van de herinrichting milieustraat Lodewijkstraat. Daar tegenover staan de stijgingen die zijn ontstaan door de overloop van 2022 naar 2023 van investeringen in voertuigen en containers. Terreinen en gebouwen Op dit moment maakt Cure nog gebruik van een tijdelijke opslagloods voor opslag van minicontainers. Per oktober 2023 wordt gestart met de bouw van een opslagloods. Deze zal gebouwd worden op het achterterrein aan de Achtseweg Noord nabij het hoofdkantoor. De bouw is gepland van oktober 2023 t/m maart 2024. Cure verwacht in 2023 € 1.150k aan termijnfacturen te ontvangen voor dit project. De totale investering is geraamd op € 1.900k. De reeds geïnvesteerde heftrucks voor milieustraat Geldrop en Acht inclusief de nog te verwachten investeringen voor de milieustraten en kantoor zijn € 279k. Daarvan is € 165k reeds geïnvesteerd. Kantoorapparatuur Reeds geïnvesteerde kantoorapparatuur (incl. hard- en software) is € 33k. Verwachte investeringen laptops, tablets, software en overige kantoorapparatuur wordt geraamd op € 40k. Vrachtwagens In het voorjaar van 2023 zijn zes E-zijladers geleverd (€ 2.899k). Het laadplein (€ 252k) in Acht is tijdig uitgebreid waardoor er voldoende laadcapaciteit is voor de nieuwe elektrische voertuigen die in het najaar geleverd gaan worden.
De levering van 6 E-achterladers (€ 3.498k) en 2 conventionele haakwagens (€ 393k) staan op de planning in het najaar. Overige investeringen zoals perscontainers en registratiesystemen worden geraamd op € 191k. Uitstel van levering van de E-achterladers leidt tot een begrotingsoverschrijding. Deze stond gepland in 2022 maar is dus doorgeschoven naar 2023. Containers Mini-containers / milieustraat containers (begroting 2023: €367 k; begrotingswijziging 2023: € 2.296k) De verwachte begrotingsoverschrijding wordt veroorzaakt door de uitgestelde levering van minicontainers papier. € 2.100k is doorgeschoven naar 2023. Overige investeringen minicontainers worden naar behoefte geïnvesteerd en wijken beperkt af van de eerder afgegeven begroting 2023.
14
Bovengrondse containers (begroting 2023: €51 k; begrotingswijziging 2023: € 133k) Uitgestelde investering van textielcontainers € 105K leidt tot een overschrijding van de begroting 2023. Deze investeringen stonden in 2022 op de planning. De mogelijkheid bestaat dat er in de toekomst textiel ingezameld gaat worden met verenigingen. Ondergrondse containers (begroting 2023: €2.956 k; begrotingswijziging 2023: € 1.824k) De levering van ondergrondse containers is erg vertraagd door o.a. een geschil met de huidige leverancier van containers. Hetgeen er tot op heden besteld is, is nog in de begrotingswijziging 2023 opgenomen. In het najaar van 2023 wordt de aanbesteding van ondergrondse containers op de markt gezet. Eind van het jaar is deze aanbesteding gegund en worden er afspraken gemaakt met een mogelijk nieuw leverancier. Tot die tijd zullen er geen nieuwe ondergrondse containers besteld worden. Eind 2023 / begin 2024 wordt een nieuwe investeringsbegroting voor containers opgesteld om invulling te blijven geven aan het vervangingsplan. De investeringen van elektronica worden voortgezet. Eind 2024 zal het 2G netwerk niet meer beschikbaar zijn. De huidige systemen werken op dit netwerk. Herinrichting milieustraat Lodewijkstraat (begroting 2023: €5.366 k; begrotingswijziging 2023: € 0k) De herinrichting van de Lodewijkstraat is uitgesteld naar 2024/2025.
Langlopende leningen GR Cure
Begroting 2023
Realisatie 2023
Begrotings wijziging 2023
Leningen (* 1.000€)
Looptijd 50 jaar Looptijd 40 jaar Looptijd 25 jaar Looptijd 20 jaar Looptijd 15 jaar Looptijd 12 jaar Looptijd 10 jaar Looptijd 8 jaar Looptijd 5 jaar Kasgeldlening / vaste lening Totaal
1.300 2.640 5.005 195 560
2.499 7.077 594
1.190 3.740 7.180 200 630
9.700
10.170
12.940
Tabel 5: Langlopende leningen
15
3. Risicobeheersing De Gemeenschappelijke regeling Cure heeft geen weerstandscapaciteit opgebouwd. De systematiek van kostprijsbegroting staat dit niet toe. Mogelijke schade en risico’s van materieel belang kunnen niet binnen de eigen weerstandscapaciteit worden opgevangen. Jaarlijks wordt er afgerekend met de deelnemende gemeenten. Eventuele risico’s zijn voor rekening van de gemeenten. Onvoorzien In januari 2016 heeft het Algemeen Bestuur van Cure ingestemd om vanaf 2017 een post onvoorzien in de begroting op te nemen om autonome externe ontwikkelingen, die invloed hebben op het resultaat van de GR Cure in de toekomst op te vangen. Voor 2023 betreft dit risico’s zoals: • • • •
wijziging in brandstofkosten; onvoorziene bovenmatige uitval van personeel en/of materieel; prijsschommelingen in de verwerkingstarieven; wijziging van hoeveelheid ingezameld afval;
De huidige post is niet groot genoeg om de extreme wijzigingen / ontwikkelingen zoals die het afgelopen jaar hebben plaatsgevonden op te vangen. Het aanspreken van de post onvoorzien kan uitsluitend met goedkeuring van het Dagelijks Bestuur van Cure. Het Dagelijks Bestuur heeft besloten dat de pilot ‘mobiele milieustraat’, indien nodig, gefinancierd wordt uit de huidige post onvoorzien. Claim Attero De claims van Attero inzake te weinig aangeleverd restafval raken Cure niet omdat het om contractuele bepalingen gaat tussen Attero en de gewesten. Toch wil Cure deze hier benoemen omdat Cure een adviserende rol heeft in de juridische afwikkeling. In november 2016 heet Attero een tweede arbitragezaak aangespannen tegen de Gemeenten. In deze procedure vorderde Attero suppletievergoedingen over de periode 2015 t/m 2017. De Gemeenten hebben vervolgens vernietiging gevorderd. Echter in de uitspraak van de Hoge Raad is er geen grond voor vernietiging van het vonnis. Dit betekent dat er (nog steeds) sprake is van een verplichting van de Gemeenten om de suppletievergoedingen over de periode 2015 t/m januari 2017 aan Attero te betalen. Onvoorspelbaarheid verwerkingstarieven en afvalvolumes Door het afsluiten van langdurige verwerkingscontracten (met gunstige prijsafspraken) in samenwerking met Midwaste heeft Cure getracht de schommelingen in tarieven zoveel mogelijk te beperken.
De aangeleverde hoeveelheid afval is moeilijk voorspelbaar. Net als in het jaar 2022 is er in 2023 een afname van de volumes zichtbaar op de milieustraten ten opzichte van de Covid-19 jaren (2020/2021). In deze situatie is er dus sprake van een positief financieel resultaat.
16
4. Mogelijke kostenreducties Een groot deel van de stijgende kosten (met name personeelslasten) is niet beïnvloedbaar. Denk hierbij aan stijging CAO-TLN, verhoogde omrekenfactor van uitzendbureau en verhoogde inkoop- en inhuurprijzen door sterke wereldwijde inflaties. Mogelijke kostenbesparingen zijn te realiseren door: • Terugdringen van het ziekteverzuim van Cure personeel; Er zijn acties uitgezet door het MT van Cure om het ziekteverzuim terug te dringen. Dit moet leiden tot het terugdringen van overwerk en minder inhuur van uitzendkrachten. • Huidige inhuur van functies (zowel direct als indirect) waar mogelijk reduceren door medewerkers in dienst van Cure te nemen. • Uitzetten van minicontainers papier; uitzet heeft plaatsgevonden in het voorjaar van 2023. Dit moet uiteindelijk gaan leiden tot afname van restafval wat leidt tot gunstig financieel resultaat op verwerking. • Route-optimalisaties binnen de huis-aan-huisinzameling rest- en GFT-afval Eindhoven Kostenreducties op langere termijn • Beleidskeuze PMD-afval via nascheiding. • Afvalplan Valkenswaard om het aantal kg’s restafval terug te brengen naar 115kg / inwoner. Diverse scenario’s / mogelijkheden zijn inmiddels met Valkenswaard gedeeld.
17
BIJLAGE I Specificatie per gemeente Een negatief bedrag in de kolom “Verschil Begroting vs. Begrotingswijziging 2023” duidt op een ongunstige ontwikkeling (hogere kosten c.q. lagere opbrengsten). Gemeente Eindhoven per programma/kostensoort
Eindhoven Per programma / kostensoort
Realisatie 2022
Begroting 2023
5.174 2.530 1.734 4.833 156 896 -79 15.244
4.992 3.227 2.040 5.373 186 817 -119
Bedragen x € 1.000
Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overig direct Omzet buiten begroting om Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overig algemeen Projecten Totaal programma Overhead Saldo lasten - baten Onvoorzien Bijzondere lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage Eindhoven
16.517
Begrotings- Verschil wijziging begr. vs. 2023 wijz. 2023
5.984 3.088 1.887 5.581 113 851 -95 17.409
-991 140 153 -208 73 -34 -24 -892 -138 63 -123 -199
2.015 1.567 215 3.797
2.097 1.663 137
3.898
2.235 1.601 260 4.097
19.041
20.415
21.506
-1.091
285
142
3
2
3
142 0 -1
19.044
20.702
21.651
-949
Tabel I.1 Gemeente Eindhoven per programma/kostensoort
De begrotingswijziging voor 2023 is 949k€ hoger dan de oorspronkelijke begroting 2023. In de in paragraaf 1.1 opgenomen programmabegroting zijn de verschillen reeds toegelicht voor totaal Cure.
18
Gemeente Eindhoven per product
Eindhoven
Begrotingswijziging 2023
Verschil begr. vs. wijz. 2023
13.364 9.998 459 90 2.816 1.827 2.440 -613 19 363 -344
734 277 82 -119
57 298 -241 -32 347 -379 5.038 5.624 -586 780 451 97 -95
-515 -497 -66 48 1 -615 -294 -321 -378 111 -488 0 -20 7 -27 41 -203 244 655 550 105 -46 -173 -14 -24
19.041
20.415
21.506
-1.091
0 0 3
285 0 2
142 0 3
142 0 -1
19.044
20.702
21.651
-949
Realisatie 2022
Begroting 2023
1. HVOD a. Restafval b. Bijzet c. Grof huisvuil d. GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting
12.371 9.507 399 111 2.354 819 1.942 -1.123 -45 370 -415
12.849
22 287 -265 -25 277 -301 4.989 5.592 -602 580 327 83 -79
5.693
Saldo lasten - baten
Per product / soort afval Bedragen x € 1.000
Onvoorzien Bijzondere lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage Eindhoven
9.501 393 138 2.817
1.212 2.146 -934
-359 473 -832
37 305 -268
9 144 -135 6.174 -481
Tabel I.2 Gemeente Eindhoven per product
De begrotingswijziging voor 2023 is 949k€ hoger dan de oorspronkelijke begroting 2023. In de in paragraaf 1.2 opgenomen productbegroting zijn de verschillen reeds toegelicht voor totaal Cure. Samenvatting Eindhoven Stijging personeelslasten overall Resultaat op papier-inzameling door volume- en prijsmutaties Resultaat op pmd-inzameling door volume- en prijsmutaties Resultaat op milieustraat door volume- en prijsmutaties Overige
€ -991k € -321k € -491k € 1.105k € -251k 19
Gemeente Geldrop-Mierlo per programma/kostensoort
Geldrop-Mierlo Per programma / kostensoort
Realisatie 2022
Begroting 2023
1.201 392 221 6 7 316 -23 2.121
1.128 473 271 453 -1 298 -6
468 364 50 882
474 376 31
3.003
Bedragen x € 1.000
Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overig direct Omzet buiten begroting om Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overig algemeen Projecten Totaal programma Overhead Saldo lasten - baten
Begrotings- Verschil wijziging begr. vs. 2023 wijz. 2023
1.326 477 266 114 5 398 -18 2.568
-198 -4 5 339 -6 -100 12 48
880
495 355 58 908
-22 21 -27 -27
3.496
3.476
20
67
67
2.616
Onvoorzien Bijzondere lasten Vennootschapsbelasting
1
0
1
0 0 0
Bijdrage Geldrop - Mierlo
3.004
3.564
3.544
20
Tabel I.3 Gemeente Geldrop-Mierlo per programma/kostensoort
De begrotingswijziging voor 2023 is 20k€ lager dan de oorspronkelijke begroting 2023. In de in paragraaf 1.1 opgenomen programmabegroting zijn de verschillen reeds toegelicht voor totaal Cure.
20
Gemeente Geldrop-Mierlo per product
Geldrop-Mierlo Realisatie 2022
Begroting 2023
1. HVOD a. Restafval b. Bijzet c. Grof huisvuil d. GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting
1.127 698 0 2 427 109 396 -287 77 437 -361 71 -8 43 -50 -13 89 -103 1.570 1.730 -160 44 37 13 -23
1.239
Saldo lasten - baten
Per product / soort afval Bedragen x € 1.000
Begrotings- Verschil begr. vs. wijziging wijz. 2023 2023
73 32 3 -6
2 551 294 451 -157 206 518 -312 78 -2 56 -58 -42 122 -164 1.570 1.739 -169 70 51 4 -18
-25 18 0 1 -44 -130 -61 -69 -57 -93 36 -8 -12 -7 -5 71 -75 146 188 131 57 3 -19 -1 12
3.003
3.496
3.476
20
Onvoorzien Bijzondere lasten Vennootschapsbelasting
0 0 1
67 0 0
67 0 1
0 0 0
Bijdrage Geldrop - Mierlo
3.004
3.564
3.544
20
1.264 712
730 3 507
164 390 -226
148 424 -276
70 -14 49 -63
29 47 -18
1.758 1.870 -112
Tabel I.4 Gemeente Geldrop-Mierlo per product
De begrotingswijziging voor 2023 is 20k€ lager dan de oorspronkelijke begroting 2023. In de in paragraaf 1.2 opgenomen productbegroting zijn de verschillen reeds toegelicht voor totaal Cure. Geldrop-Mierlo Stijging personeelslasten overall Resultaat op milieustraat door volume- en prijsmutaties Overige
€ € €
-198k 264k -46k
21
Gemeente Valkenswaard per programma/kostensoort
Valkenswaard Per programma / kostensoort
Realisatie 2022
Begroting 2023
851 431 165 658 80 105 -10 2.279
830 534 209 945 89 96 -7
Bedragen x € 1.000
Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overig direct Omzet buiten begroting om Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overig algemeen Projecten Totaal programma Overhead Saldo lasten - baten
2.696
Begrotings- Verschil wijziging begr. vs. 2023 wijz. 2023
998 520 153 738 40 148 -11 2.588
-168 14 56 207 48 -52 3 108 -24 9 -21 -36
331 258 35 624
349 276 23
648
373 267 43 683
2.904
3.344
3.271
73
37
19
Onvoorzien Bijzondere lasten Vennootschapsbelasting
-67 0
0
0
19 0 0
Bijdrage Valkenswaard
2.837
3.381
3.290
91
Tabel I.5 Gemeente Valkenswaard per programma/kostensoort
De begrotingswijziging voor 2023 is € 91k lager dan de oorspronkelijke begroting 2023. In de in paragraaf 1.1 opgenomen programmabegroting zijn de verschillen reeds toegelicht voor totaal Cure.
22
Gemeente Valkenswaard per product
Valkenswaard Realisatie 2022
Begroting 2023
1. HVOD a. Restafval b. Bijzet c. Grof huisvuil d. GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting
1.850 1.238 2 0 609 74 248 -174 -21 69 -90
2.038
-7 36 -43 11 58 -46 932 997 -65 36 37 0 -10
1.052
Saldo lasten - baten
Per product / soort afval Bedragen x € 1.000
Begrotings- Verschil begr. vs. wijziging wijz. 2023 2023
-7
-7 39 -46 -2 81 -83 893 937 -44 54 51 4 -11
23 44 5 0 -26 -142 -116 -26 5 -2 7 0 8 2 6 20 -54 74 159 173 -14 20 -19 -4 3
2.904
3.344
3.271
73
Onvoorzien Bijzondere lasten Vennootschapsbelasting
0 -67 0
37 0 0
19 0 0
19 0 0
Bijdrage Valkenswaard
2.837
3.381
3.290
91
2.015 1.325
1.369 5
689 270 359 -89 2 77 -75
663
128 243 -115
7 75 -68
1 41 -40
18 27 -9 1.110 -58
74 32
Tabel I.6 Gemeente Valkenswaard per product
De begrotingswijziging voor 2023 is 91k€ lager dan de oorspronkelijke begroting 2023. In de in paragraaf 1.2 opgenomen productbegroting zijn de verschillen reeds toegelicht voor totaal Cure. Valkenswaard Stijging personeelslasten overall Resultaat op milieustraat door volume- en prijsmutaties Overige
€ € €
-168k 171k 88k
23
Overige gemeenten per programma/kostensoort
Overigen Per programma / kostensoort
Begroting 2023
30 13 4 0 0 0 -70 -22
69 37
60 27 6
-160
-134 -41
8 10 -6 0 0 0 -25 -12 6 7 -1 12 0
Bedragen x € 1.000
Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overig direct Omzet buiten begroting om Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overig algemeen Projecten Totaal programma Overhead Saldo lasten - baten
Begrotings- Verschil wijziging begr. vs. 2023 wijz. 2023
Realisatie 2022
-54
12 9 1 22
29 23 2
54
23 16 3 41
0
0
0
Onvoorzien Bijzondere lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage Overigen
0 0 0 0
0
0
0
Tabel I.7 Overige gemeenten per programma/kostensoort
De begrotingswijziging voor 2023 is gelijk aan de oorspronkelijke begroting 2023. In de in paragraaf 1.1 opgenomen programmabegroting zijn de verschillen per post reeds toegelicht voor totaal Cure.
24
Overige gemeenten per product
Overigen Per product / soort afval
Begroting 2023
Realisatie 2022
Bedragen x € 1.000
Begrotings- Verschil begr. vs. wijziging wijz. 2023 2023
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
70
160
134
-70
-160
-134
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 25 0 0 -25
Saldo lasten - baten
0
0
0
0
Onvoorzien Bijzondere lasten Vennootschapsbelasting
0 0 0
0 0
0 0 0
0 0 0
Bijdrage Overigen
0
0
0
0
1. HVOD a. Restafval b. Bijzet c. Grof huisvuil d. GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting
0
Tabel I.8 Overige gemeenten per product
De begrotingswijziging voor 2023 is gelijk aan de oorspronkelijke begroting 2023. In de in paragraaf 1.2 opgenomen productbegroting zijn de verschillen per post reeds toegelicht voor totaal Cure.
25