CConstaterende datDronten
Koppel je AI →
Document · PDF

Financiële tussenrapportage 2-2026

Oordeelsvormende vergadering 24 september 2026, gemeente DrontenBij agendapunt: 5: AKKOORD Raadsvoorstel 2e Financiële Tussenrapportage 20265.447 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

1 alinea's met “jaarstukken”: 24

Financiële tussenrapportage 2 Jaargang 2026 1 Financiële tussenrapportage 2 - 2026 Gemeente Dronten, Definitieve besluitvorming College: 1 september 2026 Raad: 8 oktober 2026 2 Financiële tussenrapportage 2 - 2026 Inhoudsopgave Inhoudsopgave ..................................................................................................... 2 Inleiding .............................................................................................................. 3 Financiële hoofdlijnen ............................................................................................ 4 Bijlagen ............................................................................................................. 13 Bijlage 1 Overzicht Begroting en wijzigingen op programmaniveau ......................... 13 Bijlage 2 Mutaties reserves ................................................................................ 14 Bijlage 3 Samenvatting begrotingswijzigingen ..................................................... 16 3 Financiële tussenrapportage 2 - 2026 Inleiding De financiële tussenrapportage kent enkele verplichte onderdelen van de door uw raad vastgestelde financiële verordening 2026.

De tussentijdse rapportage bevat een financiële bijstelling van het uitvoeringsprogramma en een overzicht van de bijgestelde raming van: - De baten en lasten per programma; - Het totale saldo van de baten en lasten; - De beoogde toevoegingen aan en onttrekkingen uit de reserves per programma; - De investeringskredieten. In de toelichting leggen we de opvallende financiële ontwikkelingen uit en leggen de focus op de impact voor 2026. Verder schetsen we in een bijlage per programma alle financiële ontwikkelingen in de periode tussen de eerste tussenrapportage 2026 en deze tweede tussenrapportage 2026, met als peildatum 2 juli 2026. In dit overzicht maken we onderscheid tussen wijzigingen waar u al over heeft besloten en de wijzigingen die in deze tussenrapportage centraal staan. De overige wijzigingen in deze tussenrapportage leggen we ter besluitvorming aan u voor. Getal notatie In alle tabellen is de onderstaande notatie gehanteerd: • Een positief saldo (overschot) is plus. • Een negatief saldo (tekort) is een min. • Voordelen door lagere uitgaven of hogere inkomsten worden positief genoteerd . • Nadelen door hogere uitgaven of lagere inkomsten worden negatief neergezet. Alle bedragen in de tabellen worden in 1.000-tallen weergegeven, tenzij anders aangegeven. Door deze weergave kan het voorkomen dat totalen een (minimale) afwijking door afronding laten zien.

De getallen in de tekst zijn afgerond op duizendtallen. Financiële hoofdlijnen Structureel begrotingsresultaat Financieel is het beleid gericht op een meerjarig structureel sluitend begrotingsresultaat. Dat is het saldo van onze jaarlijks terugkomende structurele inkomsten en uitgaven. In deze tussenrapportage wordt het jaar 2030 toegevoegd aan het financieel beeld. Vanaf 2030 verbetert het perspectief aanzienlijk. Vanaf dit moment nemen de inkomsten van gemeenten toe, wat leidt tot een positiever structureel financieel beeld. Dat heeft te maken met de wijze waarop het Rijk de middelen voor gemeenten beschikbaar stelt. Hierdoor zullen alle gemeenten een vergelijkbare ontwikkeling zien. In onderstaande tabel presenteren we het aangepaste meerjarig begrotingsresultaat op basis van de huidige doorgevoerde wijzigingen.

Financieel perspectief 2026-2030 (x € 1.000) | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 Stand na tussenrapportage 1 (2026) (structureel) | 184 | -1.116 | -2.555 | -2.767 | -875 Stand na tussenrapportage 1 (2026) (incidenteel) | -6.013 | -4.387 | -1.539 | 221 | 221 Begrotingssaldo na tussenrapportage 1 (2026) | -5.829 | -5.503 | -4.094 | -2.546 | -654 Totaal wijzigingen reeds besloten (structureel) | 74 | 97 | 97 | 97 | 97 Totaal wijzigingen reeds besloten (incidenteel) | -4.285 | 0 | 0 | 0 | 0 Meicirculaire 2026 structureel | 1.883 | 1.411 | 1.586 | 1.221 | 1.247 Meicirculaire 2026 incidenteel | -410 | 70 | 0 | 0 | 0 Totaal overige wijzigingen tussenrapportage 2 (structureel) | 421 | -147 | -24 | 112 | 84 Totaal overige wijzigingen tussenrapportage 2 (incidenteel) | 5.510 | -768 | 478 | 111 | 133 Subtotaal wijzigingen tussenrapportage 2 | 3.193 | 663 | 2.137 | 1.541 | 1.561 Begrotingssaldo na tussenrapportage 2 (2026) | -2.636 | -4.840 | -1.957 | -1.005 | 907 Stand na tussenrapportage 2 (structureel) | 2.562 | 245 | -896 | -1.337 | 553 Stand na tussenrapportage 2 (incidenteel) | -5.198 | -5.085 | -1.061 | 332 | 354 Begrotingssaldo na tussenrapportage 2 (2026) | -2.636 | -4.840 | -1.957 | -1.005 | 907 De bovenstaande tabel start vanuit het eindsaldo na de eerste tussenrapportage, oftewel -€ 5.829.000 voor 2026. De structurele en incidentele wijzigingen worden hierna apart toegelicht.

Na deze wijzigingen is het begrotingssaldo voor 2026 -€ 2.636.000, waarvan het structurele saldo € 2.562.000 is. Voor een compleet overzicht van de wijzigingen voor 2026 verwijzen we naar bijlage 3. Financiële tussenrapportage 2 - 2026 | 4 Structurele wijzigingen tussenrapportage 2 In onderstaande tabel worden de structurele begrotingswijzigingen weergegeven en toegelicht. Hiermee is het grootste deel van de impact op het structurele begrotingssaldo toegelicht. Dit betreffen de volgende wijzigingen: Structurele wijzigingen begrotingssaldo | Lasten | Baten | S/I 1) Meicirculaire | -528 | 2.413 | S 2) Actualisatie investeringsagenda | 404 | S 3) Raadsbesluiten (reeds besloten) | -31 | 105 | S -155 | 2.518 Per saldo toegelicht | 2.363 Saldo niet gespecificeerd | 15 Totaal wijzigingen begrotingssaldo | 2.378 Structurele wijzigingen 1) Meicirculaire De Meicirculaire is de eerste jaarlijkse circulaire die het Rijk opstelt om de mutaties van het gemeentefonds kenbaar te maken. De Meicirculaire is een raming die het Rijk ook hanteert voor haar eigen begroting. De effecten zijn veelal structureel | van aard en hebben meestal betrekking op alle jaren (huidig, begroting komend jaar en 3 jaren daaropvolgend). De gemeenteraad is met | een RIB (Effecten Meicirculaire 2026 op het financieel perspectief Perspectiefnota 2027 #813941) geïnformeerd over de effecten van deze Meicirculaire.

Hierbij is met name ingegaan op de grootste (meerjarige) mutaties en daarmee het effect op het meerjarig saldo. Hieronder wordt tevens ingegaan op de incidentele mutaties. Accres Het accres (jaarlijkse toename of afname van het gemeentefonds) stijgt op basis van de bbp-systematiek. Voor 2027 wordt een toename van 4,3% opgenomen, wat resulteert in loon- en prijscompensatie van circa € 2,9 miljoen voor gemeente Dronten. Dit onderdeel is voornamelijk budgetneutraal van aard. De kosten voor de gemeenten stijgen namelijk ook als gevolg van inflatie. Uitkeringsfactor De uitkeringsfactor is een rekenmethodiek om te bepalen welk deel van het gemeentefonds toekomt aan de individuele gemeenten. De uitkeringsfactor wordt per circulaire opnieuw berekend. De uitkeringsbasis wordt jaarlijks herrekend op basis van geactualiseerde omvang van het gemeentefonds evenals de geactualiseerde bedragen per eenheid (bpe) in de diverse maatstaven waarop het gemeentefonds wordt verdeeld. Op basis van deze mutaties ontvangt gemeente Dronten vanaf 2027 jaarlijks € 1,1 miljoen. Afrekening ruimte onder BCF-plafond Jaarlijks wordt de maximale hoogte van het BTW-compensatiefonds (BCF) vastgesteld. De ruimte onder het plafond, als die er is na de afrekening, wordt jaarlijks incidenteel uitgekeerd over de gemeenten. De ruimte zoals deze over het afgelopen jaar wordt vastgesteld is totaal € 216 miljoen.

Met deze ruimte mogen gemeenten structureel rekening houden in de begroting. De maximale hoogte wordt jaarlijks vastgesteld in de Meicirculaire en moet jaarlijks ook bijgesteld worden, zoals is overeengekomen met de toezichthouders. In de begroting 2026 is rekening gehouden met € 650.000. De ruimte voor 2025 is echter lager, waardoor een verplichte correctie volgt. De correctie is in totaal € 170.000, waardoor de opgenomen ruimte onder het BCF-plafond voor de begroting 2027 totaal € 480.000 bedraagt. Financiële tussenrapportage 2 - 2026 | 5 6 Financiële tussenrapportage 2 - 2026 De werkelijke afrekening in de Meicirculaire is € 255.000 negatief. Dit komt omdat bij de Septembercirculaire de uitgekeerde voorschotten (op de afrekening) achteraf gezien te hoog waren. Uitstel vervanging abonnementstarief Wmo De invoering van een inkomensafhankelijke Wmo-bijdrage wordt een jaar uitgesteld. Omdat de invoering meer tijd kost, wordt deze wijziging uitgesteld naar 1 januari 2028. Daardoor krijgen gemeenten in 2027 extra middelen uit het gemeentefonds om de Wmo-kosten op te vangen. Voor gemeente Dronten betekent dit een eenmalige ontvangst van € 438.000. Huishoudelijke hulp uit de Wmo Het kabinet heeft besloten dat huishoudelijke hulp binnen de Wmo vanaf 1 januari 2029 niet langer beschikbaar is voor inwoners die deze hulp zelf kunnen betalen.

Zij worden geacht de huishoudelijke hulp zelf te regelen en te bekostigen. Omdat gemeenten hierdoor minder kosten maken voor huishoudelijke hulp, wordt vanaf 2029 jaarlijks € 1,4 miljard uit het gemeentefonds gehaald. Dit betekent voor Dronten structureel € 2,7 miljoen minder inkomsten. Voor inwoners die door financiële of andere omstandigheden niet zelf in huishoudelijke hulp kunnen voorzien, blijft de gemeente verantwoordelijk voor passende ondersteuning. Om deze hulp te kunnen blijven bieden, voegt het Rijk vanaf 2029 jaarlijks € 430 miljoen toe aan het gemeentefonds. Voor Dronten betekent dit een structurele toename van € 0,8 miljoen. Vooruitlopend op de werking en de werkelijke gemeentelijke lasten, staat het de toezichthouder toe om voor het nettoverschil een tijdelijke stelpost te vormen totdat er meer duidelijkheid is. Gemeente Dronten maakt gebruik van deze stelpost. Compensatieregeling niet-beoogde kosten jeugdzorg Gemeenten kunnen via een tijdelijke regeling (SPUK) een vergoeding aanvragen voor bepaalde jeugdzorglasten die zijn ontstaan door verblijf van jongeren buiten de eigen gemeente. Incidenteel wordt deze regeling betaald vanuit een onttrekking uit het gemeentefonds. Als middelen overblijven worden ze weer teruggestort in het gemeentefonds. Voor Dronten betekent dit incidenteel € 137.000 minder baten in 2026.

Alleenverdienersproblematiek Op basis van de Wet tijdelijke regeling alleenverdienersproblematiek verstrekken gemeenten in de periode 2025-2027 een vaste tegemoetkoming aan alleenverdiener- huishoudens die door een ongunstige samenloop van regelingen te weinig toeslagen ontvangen en hierdoor een inkomen onder het bestaansminimum hebben. In 2026 wordt eenmalig € 61.400 ontvangen. Een bedrag van € 10.500 geldt als aanvulling op de regeling voor 2023 en 2024. Suppletie-uitkering Bommenregeling Voor het bergen van de Lancaster ontvangt gemeente Dronten middelen uit het gemeentefonds. De berging heeft in 2025 al plaatsgevonden, maar door de aanvraagprocedure worden de middelen pas later ontvangen. Voor de ontvangst was al rekening gehouden met € 750.000 in de begroting. De uiteindelijke lasten waren echter hoger, waardoor ook meer ontvangen wordt uit het gemeentefonds. In totaal is voor de berging € 960.000 ontvangen. Dit betekent een incidentele toename van de baten van € 210.000. Capaciteit decentrale overheden klimaat- en energiebeleid (CDOKE) De voormalige SPUK-gelden zijn sinds 2026 omgezet in een Decentralisatie-uitkering (DU). 7 Financiële tussenrapportage 2 - 2026 Via de Meicirculaire worden, vooruitlopend op de introductie van de Bijzondere fondsuitkering (BFU), de middelen wederom voor een jaar beschikbaar gesteld.

De toezichthouder staat toe dat gemeenten de middelen structureel opnemen tot en met 2030. Dit wordt toegestaan, omdat de middelen naar verwachting structureel worden opgenomen in het gemeentefonds. Gemeente Dronten ontvangt ongeveer € 1,43 miljoen, waarvan circa € 900.000 budgetneutraal is. Korting OZB Jaarlijks wordt door het CBS berekend wat de mogelijkheid is tot het heffen van OZB - belasting op basis van de totale WOZ-omvang per gemeente. Op basis van deze berekening wordt bepaald wat de korting is op het gemeentefonds per gemeente. Het Rijk veronderstelt dat door de korting het gemeentefonds eerlijker wordt verdeeld over alle gemeenten (verdiencapaciteit). Voor gemeente Dronten geldt vanaf 2027 een structurele aanvullende korting van € 343.000 oplopend tot € 348.000 in 2030. Tegelijkertijd valt in de begroting een stelpost van € 700.000 voor de verwachte korting op het gemeentefonds vrij. In 2024 is deze stelpost opgenomen voor de grote waardestijging van de windmolens. Deze waardestijging kwam door een herwaardering (taxatie). Op basis van de kortingsberekening van het Rijk is de inschatting gemaakt dat de korting circa € 700.000 moest zijn. Op basis van het WOZ-tijdvak (vertraging van informatieverwerking) zijn de gegevens van de herwaardering nu opgenomen in de cijfers die gebruikt worden door het CBS voor de verdiencapaciteit en daarmee korting op het gemeentefonds.

Hierdoor moet de stelpost dan ook vrijvallen. 2) Actualisatie investeringsagenda De investeringsagenda 2026 is geactualiseerd. Nieuw te verwachten investeringen voor de periode 2027-2030 worden bij de begroting 2027 opgenomen. De actualisatie heeft gevolgen voor de kapitaallasten. De kapitaallasten bestaan uit afschrijvingslasten en rentelasten. De rentelasten hebben per saldo geen impact op het begrotingssaldo, omdat deze budgetneutraal zijn verwerkt. De rentelasten van het vreemd vermogen worden bij de begroting 2027 geactualiseerd, gelijktijdig met de totaalontwikkeling van de balans. De gevolgen voor de afschrijvingslasten zijn in onderstaande tabel opgenomen: Actualisatie investeringsagenda 2026 2027 2028 2029 2030 Wijziging afschrijvingslasten -404.000 +145.000 +22.000 -115.000 -87.000 Onderstaand het overzicht van alle investeringen die zijn gewijzigd.

Investering (bedragen afgerond naar boven op hele | Jaar | Jaar | Bedrage | Bedrag duizendtallen) | (was) | (is) | (was) | (is) Reeds besloten Kredietoverhevelingen 2025>2026 | 2025 | 2026 | 9.964.716 | 9.964.716 Kredietafsluitingen 2025 | 2025 | 2025 | 1.197.558 | 0 Aanpassingen kredietbedrag Masten OV (Kampbuurt 2024 naar 2026) | 2026 | 2027 | 105.000 | 120.000 Masten OV | 2027 | 2028 | 112.000 | 283.580 BAS kunstgrasveld 3 | 2028 | 2028 | 268.583 | 277.446 Masten OV | 2028 | 2028 | 623.876 | 340.296 Armaturen OV | 2028 | 2028 | 317.504 | 173.184 Duiker Swifterringweg - Rivierduintocht (beheerplan bruggen en | 2028 | 2028 | 71.775 | 342.000 kunstwerken) Masten OV | 2029 | 2029 | 1.340.105 | 888.121 Armaturen OV | 2029 | 2029 | 61.100 | 541.200 Asv Dronten veld 6 renoveren toplaag | 2029 | 2029 | 33.294 | 34.393 MHC Flevoland veld 1 renoveren toplaag | 2029 | 2029 | 271.280 | 280.232 Vrijbuiters softbal veld 1 renoveren toplaag | 2029 | 2029 | 43.159 | 44.583 Aanpassingen jaar van investering Afvalinzamelingswagen 1 | 2027 | 2029 | 590.000 | 590.000 Afvalinzamelingswagen 2 | 2027 | 2029 | 590.000 | 590.000 Transportvoertuig | 2027 | 2029 | 250.000 | 250.000 Aanpassingen kredietbedrag en jaar van investering ASVD trainingsveld, Swift '64 veld 1, BAS veld 4 (natuurgras) | 2028 | 119.370 BAS veld 4 (natuurgras) | 2028 | 36.993 Renovatie toplaag veld 1 sportpark Swifterbant |

2028 | 48.404 Renovatie toplaag trainingsveld ASV Dronten | 2029 | 40.761 Reeds geïnvesteerd in 2025 Auto 25 code FO-11-11, kenteken 3-VPJ-85 | 2026 | 2025 | 50.000 | 44.719 3) Raadsbesluiten (reeds besloten) Verwerking van het raadsbesluit in verband met de strategische aankoop van de Educalaan 33-37. Financiële tussenrapportage 2 - 2026 | 8 Incidentele wijzigingen tussenrapportage 2 In onderstaande tabel worden de incidentele begrotingswijzigingen weergegeven en toegelicht. Hiermee is het grootste deel van de impact op het incidentele begrotingssaldo toegelicht. Dit betreffen de volgende wijzigingen: Incidentele wijzigingen begrotingssaldo | Lasten | Baten | S/I 1) Meicirculaire | -147 | -263 | I 2) Prognose POC-winstneming GREX 2026 | -2.329 | 4.658 | I 3) SPUK: duurzame opvangplekken en 75% norm Spreidingswet | 3.213 | I 4) Verplichtend karakter Veiligheidsregio Flevoland | 402 | I 5) Sociaal Medische Indicatie – tegemoetkoming kinderopvang | -206 | I 6) Afrekening Beschermd Wonen Jeugd 2025 | 94 | I 7) Tijdelijke uitbreiding onderwijshuisvesting AZC (collegebesluit) | -85 | I 8) Maatregelen parkeergarage (collegebesluit) | -68 | I 9) Maatregelen strooiseizoen (collegebesluit) | -150 | I 10) Verkoop Jupiterweg 20 (collegebesluit) | 520 | I 11) Raadsbesluiten (reeds besloten) | -4.806 | I -7.389 | 8.223 Per saldo toegelicht | 834 Saldo niet gespecificeerd | -19 Totaal

wijzigingen begrotingssaldo | 815 Incidentele wijzigingen 1) Meicirculaire De meicirculaire is reeds volledig toegelicht onder de structurele wijzigingen. 2) Prognose POC-winstneming GREX We actualiseren jaarlijks de grondexploitaties. We passen hierbij de ramingen van de te verwachten lasten en baten aan voor 2026. Geraamde verliezen verantwoorden we zodra deze voorzienbaar en onafwendbaar zijn. We vormen dan per balansdatum een voorziening ‘verlies’. Het voorzichtigheidsbeginsel stelt dat winst pas gerealiseerd mag worden als daar voldoende zekerheid over bestaat. Dit betekent niet dat we de winst pas bij afsluiting van de grondexploitatie nemen. We gebruiken voor winstneming de Percentage of Completion methode (POC). Naar rato van de verkochte gronden en gerealiseerde kosten en opbrengsten, kunnen we tussentijds winst nemen op basis van de eindwaarde. 3) Specifieke uitkering wet gemeentelijke taak mogelijk maken asielopvangvoorzieningen (collegebesluit) We hebben een specifieke uitkering (SPUK) ontvangen in het kader van de Wet gemeentelijke taak mogelijk maken asielopvangvoorzieningen (Spreidingswet). De middelen zijn bedoeld ter ondersteuning van het realiseren en beschikbaar houden van duurzame asielopvangplaatsen boven de indicatieve opgave van de gemeente. De uitkering wordt ingezet voor kosten die samenhangen met de uitvoering van deze opgave.

Over de besteding en realisatie wordt verantwoording afgelegd via de reguliere SiSa-systematiek. 4) Verplichtend karakter Veiligheidsregio Flevoland In de zienswijzen op de Ontwerp-programmabegroting 2026 (september 2025) is door de gemeenteraden van Almere en Urk aangegeven dat zij het niet wenselijk vinden om de kosten voor verplichtend karakter in 2026 te dekken door een toename van de gemeentelijke bijdrage. Hun voorstel is om hiervoor een uitname te doen uit de reserves van VRF (primair de egalisatiereserve kapitaallasten). Het inzetten van de egalisatiereserve kapitaallasten ter incidentele dekking van verplichtend karakter in 2026 en 2027 leidt ertoe dat deze reserve ultimo 2027 leeg is. Financiële tussenrapportage 2 - 2026 | 9 10 Financiële tussenrapportage 2 - 2026 Dit betekent dat per 2028 alsnog een structurele gemeentelijke bijdrage wordt gevraagd om de kapitaallasten vanaf dan te kunnen dekken. Dit wordt verwerkt in de Kadernota 2028 VRF. 5) Sociaal Medische Indicatie – tegemoetkoming kinderopvang Het gebruik van de regeling Sociaal Medische Indicatie (SMI) is de afgelopen jaren sterk toegenomen, zowel in aantallen als in duur en omvang van indicaties. De huidige beleidsregels (2021) bieden ruime mogelijkheden voor maatwerk, wat in de praktijk heeft geleid tot oplopende financiële gevolgen.

Voor 2026 ligt, gezien de structureel hogere bekendheid en toepassing van de regeling, een verdere stijging voor de hand. Om de kostenontwikkeling te beheersen, worden de beleidsregels in 2026 herzien. Deze aanpassing introduceert scherpere kaders voor duur, omvang en verlengingen van indicaties. Op basis hiervan wordt een kostenreductie van circa 30% verwacht vanaf 2027. 6) Afrekening Beschermd Wonen Jeugd 2025 Voor jeugdigen die een beschikking Beschermd Wonen hebben, maar door wachtlijsten nog bij een jeugdhulpverlener verblijven, wordt van de regio een vergoeding ontvangen uit Wmo Beschermd Wonen. Dit betreft de afrekening over 2025. 7) Tijdelijke uitbreiding onderwijshuisvesting AZC (collegebesluit) Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) deed in juli 2025 een formeel verzoek voor het langer behouden van 300 extra capaciteitsplaatsen op het AZC Dronten tot 1 oktober 2027. Dit omdat er nog steeds een landelijk tekort is aan opvangplekken voor asielzoekers. Het college heeft besloten de huurovereenkomst voor onderwijshuisvesting te verlengen. 8) Maatregelen parkeergarage (collegebesluit) Met het oog op het terugdringen van oneigenlijk gebruik van de parkeergarage in het centrum van Dronten zijn maatregelen getroffen, zoals het toepassen van fysieke gedragsbeïnvloedende maatregelen en het inzetten op verfraaien van de parkeergarage.

9) Maatregelen strooiseizoen (collegebesluit) De vele sneeuwval van afgelopen winter heeft meer preventieve en curatieve strooirondes tot gevolg gehad. Het jaarlijkse begrotingsbedrag voor gladheid is daardoor niet toereikend. Een incidentele ophoging van dit budget leggen wij daardoor voor. 10) Verkoop Jupiterweg 20 (collegebesluit) Voor de realisatie van een hospice op de locatie Jupiterweg 20 te Dronten is het vastgoed en de ondergrond verkocht aan Stichting Het Kompas. 11) Raadsbesluiten (reeds besloten) Voorziening uitleggebied Zuid kwadrant 4 Conform het raadsbesluit (920979) en het daarbij aangenomen amendement, vastgesteld tijdens de raadsvergadering van 17 december 2025, zijn de financiële consequenties van de globale grex voor het eerste kwadrant Dronten Zuid verwerkt in deze tussenrapportage. Hiervoor is een verlies voorzien van circa € 4 miljoen. Voor dit verwachte verlies wordt een voorziening gevormd, waaraan de benodigde middelen worden toegevoegd. De planontwikkeling voor dit kwadrant zit in de uitwerkfase van het stedenbouwkundig plan en het definitieve woonprogramma dat daarop volgt. In 2027 wordt het uitgewerkte voorstel aan uw raad ter besluitvorming voorgelegd. 11 Financiële tussenrapportage 2 - 2026 Voorziening ECU De herziene grondexploitatie ‘Ontwikkeling 45 woonzorgstudio’s ECU-terrein’ vraagt om een bijstelling in de voorziening.

Deze mutatie is gebaseerd op het vastgestelde raadsbesluit 1031444 op 2 juli 2026. Snelle winsten en motie groen Swifterbant Dit betreft de financiële uitwerking van raadsbesluit 1038135 dat op 2 juli 2026 is vastgesteld. Cofinanciering LEADER Dit betreft de financiële uitwerking van raadsbesluit 941680 dat op 13 mei 2026 is vastgesteld. Reserves In deze tussenrapportage zijn voorstellen gedaan tot het muteren van de reserves. Zie voor een overzicht van de mutaties op de reserves waar al een besluit over genomen is bijlage 2. Investeringskredieten In deze tussenrapportage zijn voorstellen gedaan tot het aanpassen van investeringskredieten, welke reeds zijn toegelicht onder actualisatie van de investeringsagenda bij de structurele wijzigingen. Post onvoorzien Het college is zelfstandig bevoegd om onvoorziene incidentele uitgaven te doen ten laste van de stelpost éénmalig onvoorzien. De stelpost is tot op heden niet benut. In de onderstaande tabel is het overzicht weergegeven van de stelpost éénmalig onvoorzien.

Eénmalig onvoorzien (x € 1.000) Kenmerk besluitstuk Bedrag Stand post éénmalig onvoorzien 2026 Programmabegroting 84 Geen - Stand post éénmalig onvoorzien na Tussenrapportage 2 84 12 Financiële tussenrapportage 2 - 2026 Overige ontwikkelingen BUIG budget Dronten heeft de afgelopen jaren ruimte gehad binnen het BUIG-budget, waardoor structureel € 800.000 positief is toegevoegd aan het meerjarensaldo. Daarmee was de gemeente de afgelopen jaren een voordeelgemeente. Het nader voorlopig BUIG-budget (mei 2026) laat een lichte daling zien ten opzichte van het voorlopig budget (oktober 2025). Ook in voorgaande jaren was bij de nadere voorlopige vaststelling voor de gemeente Dronten een daling zichtbaar. Bij de definitieve vaststelling van het BUIG-budget, medio oktober, werd deze daling vervolgens teniet gedaan. Dit komt onder meer doordat bij de definitieve vaststelling rekening w ordt gehouden met loon- en prijsbijstellingen. Naast deze lichte daling neemt de lastendruk toe als gevolg van een stijging van het aantal verstrekte uitkeringen. Op 1 januari 2026 bedroeg het aantal uitkeringen 525, tegenover 546 op 1 juli 2026. Met name in de leeftijdsgroep van 18 tot 26 jaar is sprake van een toename. Landelijke ramingen laten eveneens zien dat het bijstandsvolume blijft stijgen. Daarnaast spelen structurele factoren een rol, zoals de instroom van statushouders en ontheemden.

Ook zijn door de aangescherpte toegang tot de Wajong meer jongeren met een arbeidsbeperking aangewezen op de Participatiewet. Indien bij de definitieve vaststelling van het BUIG-budget in oktober blijkt dat het budget op het niveau van de nadere voorlopige vaststelling blijft en het aantal uitkeringen niet afneemt, zal de huidige ruimte van € 800.000 binnen het meerjarensaldo aanzienlijk verminderen. In dat geval kan de bestemmingsreserve Inkomensdeel Participatiewet worden ingezet. Het inzetten van een bestemmingsreserve is geen structurele, maar een incidentele oplossing. Deze dient om fluctuaties op te vangen en, indien nodig, toe te groeien naar een eventueel nieuwe situatie. Mede op basis van de verwachte indexering van de doeluitkering wordt vooralsnog verwacht dat het definitieve budget alsnog een stijging zal laten zien. Tegelijkertijd is de verwachting dat de huidige ruimte van € 800.000 op termijn verder onder druk komt te staan. Hoewel de huidige ontwikkelingen aanleiding geven om alert te blijven op de ontwikkeling van het BUIG-budget en het bijstandsvolume, wordt het op dit moment nog te vroeg geacht om hieraan concrete financiële consequenties te verbinden. De ontwikkelingen worden de komende periode nauwlettend gevolgd.

Bijlagen Bijlage 1 Overzicht Begroting en wijzigingen op programmaniveau In dit overzicht worden de wijzigingen tussen de stand na de eerste financiële tussenrapportage 2026 en de tweede financiële tussenrapportage 2026 getoond. Daarbij tonen we ook de realisatie van 2026. Dit is een verplicht onderdeel van de tussenrapportage en zal verder nu niet worden toegelicht. Lasten en Baten inclusief | Stand Financiële | Wijzigingen op de | Stand Financiële mutaties reserves en | tussenrapportage | stand Financiële | tussenrapportage | Realisatie voorzieningen | 1 (2026) | tussenrapportage 1 | 2 | 2026 (2026) Lasten 0 Bestuur en ondersteuning | -32.640 | -55 | -32.695 | -12.481 1 Veiligheid | -7.669 | 402 | -7.267 | -2.901 2 Verkeer, vervoer en waterstaat | -9.714 | -173 | -9.887 | -1.872 3 Economie | -2.862 | -137 | -3.000 | -874 4 Onderwijs | -9.717 | -171 | -9.888 | -4.070 5 Sport, cultuur en recreatie | -14.163 | -572 | -14.736 | -3.673 6 Sociaal domein | -75.758 | -529 | -76.287 | -30.562 7 Volksgezondheid en milieu | -14.617 | 161 | -14.456 | -5.557 8 Volkshuisvesting, leefomgeving | -10.565 | -4.212 | -14.777 | -3.524 en stedelijke vernieuwing Totaal Lasten | -177.705 | -5.288 | -182.993 | -65.514 Baten 0 Bestuur en ondersteuning | 123.174 | 2.653 | 125.827 | 115.166 1 Veiligheid | 375 | - | 375 | 246 2 Verkeer, vervoer en waterstaat | 888 | - | 888 | 308 3 Economie | 3.553 | -

| 3.553 | 306 4 Onderwijs | 2.618 | - | 2.618 | 85 5 Sport, cultuur en recreatie | 1.633 | 125 | 1.758 | 929 6 Sociaal domein | 17.039 | 3.386 | 20.425 | 13.582 7 Volksgezondheid en milieu | 12.827 | - | 12.827 | 11.476 8 Volkshuisvesting, leefomgeving | 5.112 | 2.334 | 7.446 | 780 en stedelijke vernieuwing Totaal Baten | 167.219 | 8.498 | 175.717 | 142.878 Saldo van baten en lasten | -10.485 | 3.210 | -7.275 | 77.364 Stortingen | -1.027 | -2.453 | -3.479 | -319 Onttrekkingen | 5.683 | 2.435 | 8.118 | 1.968 Mutaties reserves | 4.657 | -17 | 4.639 | 1.649 Begrotingssaldo | -5.829 | 3.193 | -2.636 | 79.013 Financiële tussenrapportage 2 - 2026 | 13 Bijlage 2 Mutaties reserves In de volgende tabel zijn de mutaties van de reserves per programma weergegeven. Dit zijn alle mutaties na de eerste financiële tussenrapportage 2026 tot en met de tweede financiële tussenrapportage 2026. Onder de tabel worden de mutaties toegelicht.

Mutaties reserves t/m tussenrapportage 2 (bedragen in € x 1.000) Mutaties reserves | Toevoegingen | Onttrekkingen | Saldo reserves Programma 0 | - | - | - Programma 1 | - | - | - Programma 2 | - | - | - Programma 3 | - | - | - Programma 4 | - | - | - Programma 5 | - | -41 | -41 Programma 6 | 130 | -65 | 65 Programma 7 | - | - | - Programma 8 | 2.323 | -2.329 | -6 Totaal | 2.453 | -2.435 | 17 *Toevoegingen aan reserves zijn lasten voor de begroting en onttrekkingen van reserves zijn baten voor de begroting Mutaties reserves programma 5 Renovatie De Abelen Als gevolg van de hoger uitgevallen kosten van de renovatie van het zwembad De Abelen (hogere bouwkosten en ander | e wijze van fundering) wordt voorgesteld om € 41.446 te onttrekken uit de bestemmingsreserve Investering dorp Swifterbant. | De middelen worden hiermee vanuit de bestemmingsreserve toegevoegd aan programma 5. Kunstaankopen openbare ruimte Op basis van wet- en regelgeving is de jaarlijkse storting omgezet van structureel naar incidenteel. Het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten | stelt dat alle mutaties in reserves, met uitzondering van kapitaallasten reserves, incidenteel van aard zijn. Omdat in het verleden door de raad besloten was dat het een jaarlijks wederkerende mutatie betreft is het als structureel in de begroting | verwerkt.

De omzetting van structureel naar incidenteel geeft een structureel voordeel. De jaarlijks terugkerende storting blijft € 10.000. Hierdoor is de mutatie niet zichtbaar in de tabel. Mutaties reserves programma 6 Afrekening overschot W | mo regionaal 2025 Bij het opmaken van de Jaarstukken 2025 was de afrekening en jaarrekening 2025 regionale Wmo nog niet ontvangen. Aangehouden is de prognose Q3-2025 van de regio die een te ontvangen overschot aangaf van € 309.000. Inmiddels is de afrekening jaarrekening 2025 regionale Wmo wel bekend en hieruit blijkt een werkelijk te ontvangen overschot van € 244.373. Omdat hierdoor, in 2025, € 64.627 te veel in de bestemmingsreserve zorglandschap Wmo is gestort, is het saldo van de reserve nu gecorrigeerd ten laste van het rekeningsaldo 2026 en is de begroting 2026 hierop aangepast. Verwacht overschot regionale Wmo 2026 Uit de prognose Q1-2026 rapportage Wmo van de regio blijkt een voor 2026 te ontvangen overschot van € 109.000. Dit bedrag is verwerkt in de begroting 2026 als ontvangst en storting in de bestemmingsreserve zorglandschap Wmo. Financiële tussenrapportage 2 - 2026 | 14 Vrijval restant tijdelijke regeling armoedegelden De gemeenteraad heeft op 3 juli 2025 het amendement Tijdelijke regeling armoedegelden 2024-2026 aangenomen.

Met het amendement is besloten dat de niet gebruikte dan wel resterende middelen per 1 april 2026 vrijvallen ten behoeve van de Algemene reserve. De resterende middelen betreft totaal € 20.740. Mutaties reserves programma 8 Jaarlijkse storting SDE-subsidie Op basis van wet- en regelgeving is de jaarlijkse storting omgezet van structureel naar incidenteel. Het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten stelt dat alle mutaties in reserves, met uitzondering van kapitaallasten reserves, incidenteel van aard zijn. Omdat in het verleden door de raad besloten was dat het een jaarlijks wederkerende mutatie betreft, is het als structureel in de begroting verwerkt. De omzetting van structureel naar incidenteel geeft een structureel voordeel. De storting 2026 van de SDE-subsidie is daarnaast bijgesteld naar € 8.436, zoals overeenkomt met de voorlopige beschikking 2026. Prognose POC-winstnemingen GREX De prognose van de POC-winstnemingen wordt bijgesteld. In de Nota reserves en voorzieningen is opgenomen dat de bestemmingsreserve maximaal € 5.000.000 mag bedragen. De bestemmingsreserve heeft de maximale omvang bereikt waardoor het resultaat op- en afgeboekt wordt met € 2.329.000. De totale mutaties reserves 2026 worden per programma hieronder weergegeven. Dit zijn alle mutaties tot en met de tweede financiële tussenrapportage.

Mutaties reserves totaal 2026 (bedragen in € x 1.000) Mutaties reserves | Toevoegingen | Onttrekkingen | Saldo Programma 0 | 82 | -1.202 | -1.120 Programma 1 | - | -41 | -41 Programma 2 | - | -135 | -135 Programma 3 | 30 | -72 | -42 Programma 4 | - | -648 | -648 Programma 5 | 10 | -784 | -774 Programma 6 | 130 | -1.490 | -1.360 Programma 7 | - | - | - Programma 8 | 3.227 | -3.746 | -518 Totaal | 3.479 | -8.118 | -4.639 *Toevoegingen aan reserves zijn lasten voor de begroting en onttrekkingen van reserves zijn baten voor de begroting Financiële tussenrapportage 2 - 2026 | 15 Bijlage 3 Samenvatting begrotingswijzigingen Alle begrotingswijzigingen tussen de stand na de eerste tussenrapportage 2026 en de stand van de tweede tussenrapportage 2026 zijn in onderstaande tabel toegevoegd. De wijzigingen zijn kort omschreven en er is aangegeven welk soort wijziging het betreft. We gebruiken de volgende afkortingen: TR2 | Tussenrapportage 2 LR | Los raadsbesluit Per wijziging is aangegeven of het een structurele (S) of incidentele (I) wijziging betreft.

Toelichting | Type wijziging | Lasten | Baten I/S Programma 0 Bestuur en ondersteuning Meicirculaire: bijstelling algemene uitkering | TR2 | 1.811 S Meicirculaire: bijstelling integratie-uitkeringen | TR2 | 72 S Meicirculaire: bijstelling stelpost BCF-plafond en korting OZB | TR2 | 530 S Windmolens 2025 Meicirculaire: bijstelling compensatie loon- en prijsstijging | TR2 | -414 | S Bijstelling: actualisatie investeringsagenda (afschrijvingen) | TR2 | 111 | S Raadsbesluit: aankoop Educalaan 33-37 | LR | -17 S Indexatie: subsidie Flevomeer Bibliotheek (budgetneutraal) | TR2 | 62 | S Indexatie: woonstart Triade 2026 (budgetneutraal) | TR2 | 8 | S Indexatie: Optisport (budgetneutraal) | TR2 | 8 | S Indexatie: subsidie Kwintes - inloop- en logeervoorziening | TR2 | 6 | S (budgetneutraal) Indexatie: subsidie Maatschappelijke Dienst Flevoland | TR2 | 42 | S Indexatie: groen technisch beheer | TR2 | 139 | S Overig | TR2 | 2 | - S Meicirculaire: bijstelling algemene uitkering | TR2 | 487 I Meicirculaire: bijstelling stelpost uitkering bommenregeling | TR2 | -750 I Meicirculaire: ondersteuning politieke partijen | TR2 | -18 | I Raadsbesluit: verkoop Jupiterweg 20 | LR | 520 I Overig | TR2 | -1 | - I Subtotaal Programma 0 Bestuur en ondersteuning | -55 | 2.653 Programma 1 Veiligheid Bijstelling: verplichtend karakter Veiligheidsregio Flevoland | TR2 | 402 | I Overig | TR2 | - | - I

Subtotaal Programma 1 Veiligheid | 402 | - Programma 2 Verkeer, vervoer en waterstaat Bijstelling: actualisatie investeringsagenda (afschrijvingen) | TR2 | 59 | S Indexatie: groen technisch beheer | TR2 | -15 | S Overig | TR2 | - | - S Bijstelling: extra maatregelen strooiseizoen 2026 | TR2 | -150 | I Collegebesluit: maatregelen overlast parkeergarage | TR2 | -68 | I Overig | TR2 | - | - I Subtotaal Programma 2 Verkeer, vervoer en waterstaat | -173 | - Programma 3 Economie Bijstelling: actualisatie investeringsagenda (afschrijvingen) | TR2 | 113 | S Overig | TR2 | - | - S Financiële tussenrapportage 2 - 2026 | 16 Raadsbesluit: cofinanciering LEADER | LR | -250 | I Overig | TR2 | - | - I Subtotaal Programma 3 Economie | -137 | - Programma 4 Onderwijs Bijstelling: actualisatie investeringsagenda (afschrijvingen) | TR2 | -85 | S Overig | TR2 | -1 | - S Collegebesluit: tijdelijke uitbreiding onderwijshuisvesting AZC | TR2 | -85 | I Overig | TR2 | - | - I Subtotaal Programma 4 Onderwijs | -171 | - Programma 5 Sport, cultuur en recreatie Bijstelling: actualisatie investeringsagenda (afschrijvingen) | TR2 | 45 | S Indexatie: subsidie Flevomeer Bibliotheek (budgetneutraal) | TR2 | -62 | S Indexatie: groen technisch beheer | TR2 | -125 | 3 S Indexatie: Optisport (budgetneutraal) | TR2 | -8 | S Raadsbesluit: aankoop Educalaan 33-37 | LR | -31 | 122 S Reserve: BR kunstaankopen van

structureel naar incidenteel | TR2 | 10 | S Overig | TR2 | - | - S Raadsbesluit: snelle winsten en motie groen Swifterbant | LR | -350 | I Reserve: sloop en omgevingsvergunning De Abelen uit | TR2 | -41 | 41 I bestemmingsreserve investering dorp Swifterbant Reserve: BR kunstaankopen van structureel naar incidenteel | TR2 | -10 | I Overig | TR2 | - | - I Subtotaal Programma 5 Sport, cultuur en recreatie | -572 | 167 Programma 6 Sociaal domein Meicirculaire: bijstelling integratie | -uitkering participatie | TR2 | -72 | S Meicirculaire: bijstelling re-integratiedienstverlening gericht op jongeren | TR2 | -27 | S Meicirculaire: bijstelling compensatie kinderopvang pleegouders | TR2 | -28 | S Meicirculaire: bijstelling jeugdhulp kinderen in een AZC | TR2 | 5 | S Bijstelling: actualisatie investeringsagenda (afschrijvingen) | TR2 | 5 | S Indexatie: woonstart Triade 2026 (budgetneutraal) | TR2 | -8 | S Indexatie: subsidie Kwintes - inloop- en logeervoorziening | TR2 | -6 | S (budgetneutraal) Indexatie: subsidie Maatschappelijke Dienst Flevoland | TR2 | -50 | S Overig | TR2 | -1 | - S Meicirculaire: bijstelling diverse acties minimabeleid | TR2 | -127 | I Bijstelling: Sociaal Medische Indicatie - tegemoetkoming kinderopvang | TR2 | -206 | I SPUK: duurzame opvangplekken Spreidingswet | TR2 | 2.958 I SPUK: 75% norm Spreidingswet | TR2 | 255 I Bijstelling: afrekening Beschermd Wonen

Jeugd 2025 | TR2 | 93 I Reserve: verwacht overschot Beschermd Wonen Regionaal 2026 | TR2 | -109 | 109 I Overig | TR2 | - | - I Subtotaal Programma 6 Sociaal domein | -624 | 3.415 Programma 7 Volksgezondheid en milieu Meicirculaire: verschuiving baten Wet op de lijkbezorging | TR2 | 8 | S Bijstelling: actualisatie investeringsagenda (afschrijvingen) | TR2 | 156 | S Indexatie: groen technisch beheer | TR2 | -3 | S Overig | TR2 | - | - S Subtotaal Programma 7 Volksgezondheid en milieu | 161 | - Financiële tussenrapportage 2 - 2026 | 17 Programma 8 Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en stedelijke vernieuwing Reserve: BR duurzaamheidsprojecten van structureel naar incidenteel | TR2 | 15 | S Overig | TR2 | - | - S Raadsbesluit: voorziening uitleggebied Zuid kwadrant 4 | LR | -199 | I Raadsbesluit: voorziening ECU | LR | -4.006 | I Bijstelling: prognose POC-winstneming GREX 2026 | TR2 | -2.329 | 4.658 I Reserve: BR duurzaamheidsprojecten van structureel naar incidenteel | TR2 | -8 | I Overig | TR2 | -7 | 5 I Subtotaal Programma 8 Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening | -6.535 | 4.663 en stedelijke vernieuwing Totaal | -7.706 | 10.898 Totalen per type wijziging | Type wijziging | Lasten | Baten I/S Wijzigingen reeds besloten (structureel) | LR | -31 | 105 S Wijzigingen reeds besloten (incidenteel) | LR | -4.805 | 520 I Totaal wijzigingen reeds besloten | LR | -4.836 | 625

Wijzigingen tussenrapportage 2 (structureel) | TR2 | -112 | 2.416 S Wijzigingen tussenrapportage 2 (incidenteel) | TR2 | -2.757 | 7.857 I Totaal wijzigingen tussenrapportage 2 | TR2 | -2.870 | 10.273 Totaal | -7.706 | 10.898 Financiële tussenrapportage 2 - 2026 | 18

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://gemeenteraad.dronten.nl/api/v1/meetings/1420/documents/22438