Bijlage - 1 Financiële tussenrapportage 2 (660827).pdf
Tekst van het document
Financiële tussenrapportage 2 Jaargang 2024
Gemeente Dronten,
Definitieve besluitvorming College: Raad:
Financiële tussenrapportage 2
10 september 2024 26 september 2024
1
Inhoudsopgave Inleiding .............................................................................................................. 3 Financiële hoofdlijnen ............................................................................................ 4 Bijlagen ............................................................................................................... 8 Bijlage 1 Overzicht Begroting en wijzigingen op programmaniveau ........................... 8 Bijlage 2 Mutaties reserves .................................................................................. 9 Bijlage 3 Samenvatting begrotingswijzigingen ..................................................... 12
Financiële tussenrapportage 2
2
Inleiding Nieuw P&C-document Vanaf 2024 en 2025 werken we met drie financiële tussenrapportages in plaats van één Voortgangsrapportage. Dit is een andere manier van werken, met hier voor u een nieuw soort P&C-document. De hoofdreden voor deze wijziging is om effectief en efficiënt de lopende begroting te kunnen bijstellen en de rechtmatigheid te kunnen blijven waarborgen. De Financiële tussenrapportage kent daarbij enkele verplichte onderdelen van de door uw raad vastgestelde Financiële verordening 2024. In de toelichting lichten wij de opvallende financiële ontwikkelingen uit en leggen de focus op de impact voor 2024. Verder schetsen we in een bijlage per programma alle financiële ontwikkelingen in de periode tussen de eerste tussenrapportage en deze tweede tussenrapportage. In dit overzicht maken wij onderscheid tussen wijzigingen waar u al over heeft besloten en de wijzigingen die in deze tussenrapportage centraal staan. Veel van de besloten wijzigingen zijn het gevolg van de nieuwe Nota Reserves en voorzieningen. In de tweede tussenrapportage zijn deze gevolgen dus meegenomen. De overige wijzigingen in deze tussenrapportage leggen we ter besluitvorming aan u voor. Getal notatie In alle tabellen is de onderstaande notatie gehanteerd: • • • •
Een positief saldo (overschot) is plus; Een negatief saldo (tekort) is een min; Voordelen door lagere uitgaven of hogere inkomsten worden positief genoteerd; Nadelen door hogere uitgaven of lagere inkomsten worden negatief neergezet.
Alle bedragen in de tabellen worden in 1.000-tallen weergegeven, tenzij anders is aangegeven. Door deze weergave kan het voorkomen dat totalen een (minimale) afwijking door afronding laten zien. De getallen in de tekst zijn afgerond op duizendtallen.
Financiële tussenrapportage 2
3
Financiële hoofdlijnen Structureel begrotingsresultaat Financieel is het beleid gericht op een meerjarig structureel sluitend begrotingsresultaat. Dat is het saldo van onze jaarlijks terugkomende structurele inkomsten en uitgaven. Het is verplicht dit in de tussenrapportage zichtbaar te maken. In onderstaande tabel presenteren we het aangepaste meerjarige begrotingsresultaat op basis van de huidige doorgevoerde wijzigingen. Financieel perspectief 2024-2027 (x € 1.000)
2024
2025
2026
Stand na Tussenrapportage 1 Structureel
4.373
5.573
-274
2027 807
Stand na Tussenrapportage 1 Incidenteel
-4.113
-912
-504
-366
Begrotingssaldo na Tussenrapportage 1
260
4.661
-778
440
Meicirculaire 2024 Structureel
631
35
4.153
4.141
Meicirculaire 2024 Incidenteel
1.964
1.412
293
206
Totaal wijzigingen reeds besloten
-325
-222
-222
-222
Totaal overige wijzigingen Tussenrapportage 2
1.239
141
15
-53
Subtotaal wijzigingen Tussenrapportage 2
3.509
1.366
4.239
4.072
Begrotingssaldo na Tussenrapportage 2
3.769
6.027
3.462
4.512
Waarvan Structureel
5.236
5.336
3.558
4.576
Waarvan Incidenteel
-1.467
690
-97
-64
Begrotingssaldo na Tussenrapportage 2
3.769
6.027
3.462
4.512
De tabel start vanuit het begrotingssaldo van € 260.000 van de eerste financiële tussenrapportage 2024. De impact van de Meicirculaire 2024 is structureel € 631.000 en incidenteel € 1.964.000. Per saldo hebben de achterliggende besluiten van de raad beperkte impact op het begrotingssaldo. De overige wijzigingen in deze tussenrapportage zijn € 1.239.000 die hierna worden toegelicht. Na deze wijzigingen is het begrotingssaldo voor 2024 € 3.769.000, waarvan het structurele saldo € 5.236.000 is. Het totaal van de wijzigingen van deze tussenrapportage is € 3.509.000 voor 2024. De wijzigingen uit de Meicirculaire worden nader toegelicht. Van de overige wijzigingen worden alleen de wijzigingen met een grote (financiële) impact toegelicht. Voor een compleet overzicht van de wijzigingen verwijzen we naar bijlage 3. Meicirculaire Zoals bekend is de uitkomst van de Meicirculaire 2024 positief. Wel blijkt uit de circulaire dat het gemeentefonds op een andere wijze geïndexeerd zal worden vanaf 2024. Het Rijk spreekt over een stabielere en beheersbare financiering van de medeoverheden. De methodiek trap op – trap af wordt niet meer toegepast. In plaats daarvan zal het gemeentefonds aangepast worden op basis van de indexatie van het bbp (bruto binnenlands product) (prijs deel) en het acht jaars (historisch) gemiddelde van het bbp (volume deel, volgt de groei van de omvang van het bbp).
De combinatie van volume en prijs zou moeten zorgen voor minder fluctuatie in de omvang van het gemeentefonds. De vraag of hiermee ook de toekomstige prijsstijgingen op basis van indexatie gedekt kunnen worden, blijft onbeantwoord. Het Rijk kijkt overigens ook naar andere mogelijkheden van fondsen hiervoor. Iets dergelijks wordt bijvoorbeeld toegepast bij WMO. De nieuwe systematiek betekent voor gemeente Dronten in 2024 € 1,8 miljoen minder inkomsten uit het gemeentefonds.
Financiële tussenrapportage 2
4
Op basis van de verwachte groei van het bruto binnenlands product ontvangt gemeente Dronten vanaf 2026 jaarlijks afgerond € 2,6 miljoen. Voor de versnelde invoer van de systematiek op basis van het bbp worden gemeenten incidenteel gecompenseerd tot en met 2028. Voor Dronten betekent dit in 2024 afgerond € 1,6 miljoen aflopend tot in 2028 afgerond € 200.000. De oploop van de opschalingskorting wordt vanaf 2026 geschrapt. Voor gemeente Dronten betekent dit een voordeel van bijna € 1,5 miljoen. De opschalingskorting zou schaalvoordeel en minder gemeenten moeten opleveren (alle gemeenten zouden 100.000+ gemeenten moeten worden). Dit is echter niet doorgezet. De al ingegane opschalingskorting van totaal € 300 miljoen blijft gehandhaafd. Hiermee moeten we helaas concluderen dat het Rijk een bezuiniging heeft ingeboekt waar geen voordeel tegenover staat voor gemeenten. Het Rijk heeft in het coalitieakkoord van Rutte IV opgenomen dat er een besparing zal worden gerealiseerd op de jeugdkosten en dat dit niet voor rekening komt van gemeenten. De beoogde besparing kan in 2025 niet gerealiseerd worden. De gemeenten worden hiervoor in 2025 gecompenseerd. Voor 2025 ontvangt gemeente Dronten eenmalig afgerond € 1,1 miljoen.
Overige wijzigingen Van het saldo van € 1.239.000 van de overige wijzigingen worden een aantal wijzigingen in het bijzonder toegelicht voor een gezamenlijke waarde van € 1.152.000. Hiermee is de grootste impact op het begrotingssaldo toegelicht. Dit betreft de volgende wijzigingen: Wijziging begrotingssaldo
Lasten
Baten
1) Bijstellen stelpost loon- en prijsstijgingen (exclusief meicirculaire)
-839
272
2) Actualisatie rente en vennootschapsbelasting
350
1.550
3) Bijstellen lasten strategisch vastgoedplan (SVP)
616
4) Bijstellen huuropbrengsten strategische gronden 5) Actualisatie lasten gebouwen op basis van beheerplan (onderhoud en voorziening)
-130 -50
6) Bijstellen opbrengsten afval
-305
7) Bijstellen opbrengsten regioplan wind
305
8) Afwikkeling voorbereidingskredieten en niet te verhalen projectkosten
-617
Totaal
-540
Per saldo
1.692 1.152
1) Bijstellen stelpost loon- en prijsstijgingen De actualisatie van de gemeentelijke belastingen (OZB, reclame) is toegevoegd aan de stelpost loon- en prijsstijgingen. Daarnaast is na het ontvangen van de Meicirculairegelden de balans opgemaakt voor het saldo van de loon- en prijsstijgingen. Om die reden is incidenteel het saldo negatief bijgesteld met € 839.000. 2) Actualisatie rente en vennootschapsbelasting De rente opbrengsten in 2024 zijn gezien de huidige liquiditeitspositie positief bijgesteld met € 1.550.000. Een groot deel van het huidige hogere kasgeld is gekoppeld aan ontvangen incidentele middelen voor (toekomstige) projecten. De extra rentebaten dienen deels gebruikt te worden om mogelijke indexaties binnen deze projecten te kunnen opvangen. De vennootschapsbelasting is bijgesteld naar € 0 voor 2024 en de komende jaren.
Financiële tussenrapportage 2
5
3) Bijstellen lasten strategisch vastgoedplan (SVP) In de begroting van 2024 is rekening gehouden met structurele lasten voor het strategisch vastgoedplan. Deze structurele last is opgevoerd om te voorkomen dat dit saldo structureel anders besteed zou worden. Op basis van de huidige planning is duidelijk dat deze lasten niet gemaakt zullen worden in 2024 en zijn ze om die reden bijgesteld naar € 0. Vanaf de begroting 2025 worden deze lasten op een andere manier in de begroting uitgewerkt. 4) Bijstellen huuropbrengsten strategische gronden In verband met de verkoop van grond zijn de begrote huuropbrengsten bijgesteld. Dit betreft een structurele wijziging. 5) Actualisatie lasten gebouwen (beheerplan) De onderhoudslasten van gebouwen zijn op basis van het beheerplan ‘gemeente accommodaties 2024-2028’ geactualiseerd. Dit heeft zowel voor jaarrond (regulier) onderhoud als groot onderhoud plaatsgevonden. Voor groot onderhoud is de voorziening weer opgebouwd en is hiervoor € 2.500.000 uit de bestemmingsreserve Algemeen onderhoud gem. gebouwen onttrokken. De jaarlijkse dotatie voor gebouwen die niet op de lijst van sloop of desinvesteren staan is € 665.000. De bestemmingsreserve heeft na onttrekking nog € 1.764.000 over om de totale onderhoudslasten te dekken voor gemeentelijke gebouwen die op de lijst van sloop of desinvesteren staan.
Voor het jaarrond onderhoud zijn de jaarlijkse lasten met ongeveer € 50.000 opgehoogd. 6) Bijstellen opbrengsten afval De opbrengsten van de afvalstoffenheffing zijn voor 2024 bijgesteld. In de belastingverordening van 2024 is abusievelijk administratief een tarief voor meerpersoonshuishoudens van €357,57 vastgesteld in plaats van het beoogde tarief van €375,57. In het lopende begrotingsjaar is dat niet te herstellen. Voor 2025 willen wij als vertrekpunt het oorspronkelijk vastgestelde bedrag van € 375,57 gebruiken. En eenmalig een bedrag van 18 euro te heffen om deze administratieve omissie te herstellen. Het gevolg voor de begroting van 2024 is dat de opbrengsten naar beneden zijn bijgesteld met € 231.000. In de laatste prognose van het GBLT is daarnaast ook rekening gehouden met een minder snelle areaalgroei, waardoor de totaalopbrengsten met € 305.000 naar beneden zijn bijgesteld. 7) Bijstellen opbrengsten regioplan wind In de jaarrekening van 2023 is via de budgetoverhevelingen € 305.000 aan lasten overgeheveld naar 2024. Het dekken van de lasten in 2024 kan echter plaatsvinden door opbrengsten vanuit de anterieure overeenkomsten van het regioplan wind. Deze opbrengsten waren echter nog niet geraamd en zijn in de tweede tussenrapportage alsnog begroot.
8) Afwikkeling voorbereidingskredieten Voor diverse projecten zijn resterende kosten die vanuit voorbereidingskredieten zijn gefinancierd inmiddels financieel afgewikkeld. Conform BBV-regels mogen kosten die in de ontwerpfase worden gemaakt maximaal 5 jaar worden geactiveerd. Indien de ontwikkeling na deze periode niet is gestart of (volledig) kan worden verhaald, moeten deze kosten worden afgeboekt. Dit is gedaan voor de volgende projecten: Ketelhaven (€ 269.976), De Boeg (€ 113.448), Landgoed Vossemeer (€ 4.960) en het Hanzekwartier (€ 228.777).
Financiële tussenrapportage 2
6
Meerjarig perspectief 2025-2027 Door de Meicirculaire 2024 verandert ook het begrotingssaldo 2025-2027. De overige wijzigingen hebben per saldo een beperkte impact. Het is met name de aanpassing van de Nota reserves en voorzieningen die het structurele saldo met € 222.000 heeft verminderd. Post onvoorzien Het college is zelfstandig bevoegd om onvoorziene incidentele uitgaven te doen ten laste van de stelpost éénmalig onvoorzien. De stelpost is na de eerste financiële tussenrapportage niet weer benut. Van de stelpost is dus tot op heden in 2024 éénmaal gebruik gemaakt. In de onderstaande tabel is het overzicht weergegeven van de stelpost éénmalig onvoorzien. Eénmalig onvoorzien (x € 1.000)
Kenmerk besluitstuk
Bedrag
Stand post éénmalig onvoorzien 2024
Programmabegroting
84
Tegemoetkoming straatnaamwijziging
482104
-3
Stand post éénmalig onvoorzien na Tussenrapportage 2
Financiële tussenrapportage 2
81
7
Bijlagen Bijlage 1 Overzicht Begroting en wijzigingen op programmaniveau In dit overzicht worden de wijzigingen tussen de eerste en tweede financiële tussenrapportage getoond. Daarbij tonen we ook de realisatie van 2024. Dit is een verplicht onderdeel van de tussenrapportage, maar heeft beperkte informatiewaarde in de eerste en tweede financiële tussenrapportage. Om die reden is hierop geen extra toelichting of analyse. Lasten en Baten inclusief mutaties reserves en voorzieningen
Stand van de Financiële tussenrapportage 1
Wijzigingen op de stand van de Financiële tussenrapportage 1
Stand van de Financiële tussenrapportage 2
Realisatie 2024
Lasten 0 Bestuur en ondersteuning
-29.589
-2.511
-32.101
-16.019
1 Veiligheid
-6.373
-180
-6.552
-3.999
2 Verkeer, vervoer en waterstaat
-8.209
-410
-8.619
-1.813
3 Economie
-2.597
303
-2.293
-788
4 Onderwijs
-7.785
613
-7.172
-3.751
5 Sport, cultuur en recreatie
-18.973
-850
-19.823
-10.677
6 Sociaal domein
-56.633
-746
-57.379
-30.417
7 Volksgezondheid en milieu
-12.197
-520
-12.717
-4.413
8 Volkshuisvesting, leefomgeving en stedelijke vernieuwing
-8.520
-5.373
-13.894
-5.051
-150.875
-9.674
-160.550
-76.928
106.867
3.812
110.678
102.003
1 Veiligheid
287
152
438
231
2 Verkeer, vervoer en waterstaat
242
341
583
209
3 Economie
2.954
0
2.954
1.118
4 Onderwijs
1.902
0
1.902
44
5 Sport, cultuur en recreatie
1.544
183
1.726
894
6 Sociaal domein
17.887
-676
17.211
10.802
7 Volksgezondheid en milieu
11.848
213
12.061
10.238
8 Volkshuisvesting, leefomgeving en stedelijke vernieuwing
4.638
644
5.282
-891
148.168
4.668
152.836
124.648
-2.707
-5.006
-7.714
47.720
-2.876
Totaal Lasten Baten 0 Bestuur en ondersteuning
Totaal Baten Saldo van baten en lasten Stortingen
-685
-4.954
-5.639
Onttrekkingen
3.652
13.470
17.122
9.496
Mutaties reserves
2.967
8.516
11.483
6.620
Begrotingssaldo
260
3.509
3.769
54.340
Financiële tussenrapportage 2
8
Bijlage 2 Mutaties reserves De reserves kennen mutaties ten opzichte van de eerste financiële tussenrapportage. Dit betreft voornamelijk mutaties die al zijn vastgesteld door de raad. In de volgende tabel zijn de mutaties van de reserves per programma weergegeven. Dit zijn alle mutaties na de eerste financiële tussenrapportage. De mutaties uit de Nota reserves en voorzieningen 2024 zijn hier niet in opgenomen, aangezien het een apart besluit is. Zie voor deze mutaties de Nota reserves en voorzieningen 2024. Onder de tabel worden de mutaties toegelicht. Mutaties reserves (x € 1.000)
Toevoegingen
Onttrekkingen
Mutaties reserves programma 0
-
-5.337
Mutaties reserves programma 2
-
24
Mutaties reserves programma 4
-
-31
Mutaties reserves programma 5
2.837
-710
Mutaties reserves programma 6
-
-1.567
Mutaties reserves programma 7
-
-305
Mutaties reserves programma 8
-
-3.751
2.837
-11.677
Totaal
Mutaties reserves programma 0 Investeringen in Biddinghuizen en Swifterbant De bestemmingsreserves voor de investeringen in de dorpen Biddinghuizen en Swifterbant zijn gevoed conform raadsbesluit 489652. Voor beide reserves is € 1.432.872 onttrokken aan de algemene reserve. Groot onderhoud Uit de bestemmingsreserve Algemeen onderhoud gem. gebouwen is een bedrag van € 2.500.000 onttrokken om de voorziening Algemeen onderhoud gemeentelijke gebouwen te voeden. De voeding is op basis van het nieuw vastgestelde beheerplan. Budgetoverhevelingen De budgetoverhevelingen 2023 zijn verwerkt ter grootte van € 570.135. De budgetoverheveling van 2022 naar 2024 zijn voor € 128.000 gecorrigeerd van programma 0 naar programma 5. De budgetoverheveling van 2022 naar 2024 zijn voor € 442.135 gecorrigeerd van programma 0 naar programma 6. Mutaties reserves programma 2 Her allocatie middelen naar juiste programma’s Er is voor € 24.000 aan structurele middelen gecorrigeerd. Dit betrof een oude onjuiste allocatie op het programma. Omdat het een correctie is, is het positief weergegeven in de tabel bij de onttrekkingen.
Financiële tussenrapportage 2
9
Mutaties reserves programma 4 Budgetoverhevelingen De budgetoverhevelingen 2023 zijn verwerkt ter grootte van € 45.000. Her allocatie middelen naar juiste programma’s Er is voor € 14.137 aan structurele middelen gecorrigeerd. Dit betrof een oude onjuiste allocatie op het programma. Mutaties reserves programma 5 Budgetoverhevelingen De budgetoverhevelingen 2023 zijn verwerkt ter grootte van € 581.850. De budgetoverheveling van 2022 naar 2024 zijn voor € 128.000 gecorrigeerd van programma 0 naar programma 5. In programma 5 betreft het een verruiming van het budget en dient de bate geboekt te worden. Het is enkel een correctie naar het juiste programma. Her allocatie middelen naar juiste programma’s Er is voor afgerond € 28.600 aan structurele middelen gecorrigeerd. Dit betrof een oude onjuiste allocatie op het programma. Investeringen in Biddinghuizen en Swifterbant De bestemmingsreserves voor de investeringen in de dorpen Biddinghuizen en Swifterbant zijn gevoed conform raadsbesluit 489652. In beide reserves is € 1.432.872 gestort. Mutaties reserves programma 6 Amendement nadere invulling coronareserve Voor het amendement “Nadere invulling coronareserve” is een bedrag van € 81.000 onttrokken uit de bestemmingsreserve Corona om de sociale ontmoeting van jongeren te bevorderen.
Budgetoverhevelingen De budgetoverhevelingen 2023 zijn verwerkt ter grootte van € 477.842 De budgetoverheveling van 2022 naar 2024 zijn voor € 442.135 gecorrigeerd van programma 0 naar programma 6. In programma 6 betreft het een verruiming van het budget en dient de bate geboekt te worden. Het is enkel een correctie naar het juiste programma. Resultaat 2023 Het resultaat van 2023 is geboekt op basis van raadsbesluit 558116. Voor Programma 6 betreft dit € 267.460 wat bestemd is voor de uitkering energietoeslag. Bestemmingsreserve Sociaal Domein De bestemmingsreserve loopt tot en met 2024. Voor de verlengde beleidsperiode wordt de reserve ingezet, waarbij tot op heden maar een deel van het bedrag begroot is voor onttrekking. Voor de rechtmatigheid van onttrekking wordt het restant bedrag begroot in 2024. Dit betreft totaal € 298.401. Mutaties reserves programma 7 Budgetoverhevelingen De budgetoverhevelingen 2023 zijn verwerkt ter grootte van € 305.000.
Financiële tussenrapportage 2
10
Mutaties reserves programma 8 Budgetoverhevelingen De budgetoverhevelingen 2023 zijn verwerkt ter grootte van € 809.888. Resultaat 2023 Het resultaat van 2023 is geboekt op basis van raadsbesluit 558116. Voor Programma 8 betreft dit € 454.752, wat bestemd is voor de kosten van de invoering van de omgevingswet. Daarnaast is vanuit het resultaat € 2.488.000 ter beschikking gesteld voor het afwikkelen van de omgevingsvergunningen die aangevraagd zijn aan het einde van 2023. Correctie onttrekking bestemmingsreserve Bovenwijkse voorziening kostenverhaal De structurele onttrekking uit de reserve is naar 0 bijgesteld. De begrote onttrekking van jaarlijks € 1.667 moet niet plaatsvinden. De totale mutaties reserves 2024 worden per programma hieronder weergegeven. De weergave is inclusief de mutaties die voortkomen uit de Nota Reserves en voorzieningen 2024. Mutaties reserves (x € 1.000)
Toevoegingen
Onttrekkingen
Mutaties reserves programma 0
938
-8.791
Mutaties reserves programma 1
-
-256
Mutaties reserves programma 2
-
-57
Mutaties reserves programma 4
579
-55
Mutaties reserves programma 5
4.108
-1.638
Mutaties reserves programma 6
-
-2.267
Mutaties reserves programma 7
-
-305
Mutaties reserves programma 8 Totaal
Financiële tussenrapportage 2
15
-3.753
5.639
-17.122
11
Bijlage 3 Samenvatting begrotingswijzigingen Alle begrotingswijzigingen tussen de stand van de eerste financiële tussenrapportage en de stand van de tweede tussenrapportage zijn in onderstaande tabel toegevoegd. De wijzigingen zijn kort omschreven en er is aangegeven welk soort wijziging het betreft. We gebruiken de volgende afkortingen: TR2
Tussenrapportage 2
LR
Los raadsbesluit
Per wijziging is aangegeven of het een structurele (S) of incidentele (I) wijziging betreft.
Toelichting
Type Lasten wijziging
Baten
I/S
Programma 0 Bestuur en ondersteuning Meicirculaire 2024: aframing algemene uitkering
TR2
Meicirculaire 2024: aframing stelpost loon- en prijsstijgingen
TR2
1.117
-410 S S
Meicirculaire 2024: overig
TR2
-4
242 S
Beheerplan: voorziening gebouwen
TR2
12
S
Beheerplan: onderhoud gebouwen
TR2
-82
S
Bijstelling: aframen voorziening dubieuze debiteuren AD
TR2
51
Bijstelling: aframen huuropbrengsten strategische gronden
TR2
-130 S
Bijstelling: opbrengsten OZB
TR2
311 S
Bijstelling: opbrengsten reclamebelasting
TR2
-39 S
Bijstelling (budgetneutraal): kapitaallasten Trekkerwand De Meerpaal (bespaarde rente)
TR2
125
Programmawijziging (P3>P0): bijdrage regio Zwolle
TR2
-103
Bijstelling: reserve boekingen
TR2
Bijstelling: Nota reserves en voorzieningen
LR
14
Indexatie: gebruik van stelpost loon- en prijsstijgingen
TR2
194
S
Overig
TR2
0
0S
Reserve: vrijval reserve t.b.v. voorziening gebouwen (conform beheerplan)
TR2
-2.500
2.500 I
Reserve: investeringen dorpen
LR
Meicirculaire 2024: overig
TR2
Bijstelling: rente opbrengsten
TR2
Bijstelling: reserve boekingen
TR2
Bijstelling: Nota reserves en voorzieningen
LR
Bijstelling: vennootschapsbelasting Bijstelling: stelpost loon- en prijsstijgingen
S
S S -252 S -292 S
2.866 I 2
2.276 I 1.550 I -115 I
-937
1.674 I
TR2
350
I
TR2
-839
I
Budgetoverheveling: 2023 > 2024
LR
-644
516 I
Budgetoverheveling: 2023 > 2024 (van programma 4)
LR
-45
0I
Programmawijziging (P3>P0): bijdrage regio Zwolle
TR2
-200
I
Bijstelling: baten en lasten leges
TR2
-11
11 I
Overig
TR2
Subtotaal Programma 0 Bestuur en ondersteuning
Financiële tussenrapportage 2
65 -3.435
18 I 10.726
12
Toelichting
Type Lasten Baten wijziging
I/S
Programma 1 Veiligheid Beheerplan: voorziening gebouwen
TR2
-103
S
Indexatie: rampenbestrijding
TR2
-16
16 S
Overig
TR2
-21
0S
Bijstelling: noodopvang Biddinghuizen
TR2
-32
135 I
Bijstelling: Nota reserves en voorzieningen
LR
Overig
TR2
Subtotaal Programma 1 Veiligheid
115 I -7 -180
0I 267
Programma 2 Verkeer, vervoer en waterstaat Beheerplan: voorziening gebouwen
TR2
-27
S
Beheerplan: onderhoud gebouwen
TR2
-11
S
Indexatie: bermbeheer en waterzuivering
TR2
-22
Bijstelling: reserve boekingen
TR2
Overig
TR2
-10
0S
Rijksgelden: verbeteren veiligheid wegen
TR2
-341
341 I
Bijstelling: Nota reserves en voorzieningen
LR
0
8I
Overig
TR2
0
Subtotaal Programma 2 Verkeer, vervoer en waterstaat
S -24 S
-410
0I 325
Programma 3 Economie Programmawijziging (P3>P0): bijdrage regio Zwolle
TR2
Programmawijziging (P3>P0): bijdrage regio Zwolle
TR2
Subtotaal Programma 3 Economie
103
S 200 I
103
200
Programma 4 Onderwijs Bijstelling: aframen reservering Strategisch Vastgoedplan
TR2
616
S
Beheerplan: voorziening gebouwen
TR2
6
S
Beheerplan: onderhoud gebouwen
TR2
5
Bijstelling: reserve boekingen
TR2
Bijstelling: Nota reserves en voorzieningen
LR
33
S
Overig
TR2
-13
0S
Budgetoverheveling: 2023 > 2024 (naar programma 0)
LR
0
45 I
Bijstelling: Nota reserves en voorzieningen
LR
0
Subtotaal Programma 4 Onderwijs
Financiële tussenrapportage 2
S -14 S
647
4I 35
13
Toelichting
Type Lasten wijziging
Baten
I/S
Programma 5 Sport, cultuur en recreatie Programmawijziging (P5>P6): budget MFC Swifterbant
TR2
92
S
Beheerplan: voorziening gebouwen
TR2
156
S
Beheerplan: onderhoud gebouwen
TR2
49
S
Bijstelling: ingebruikname MFC
TR2
-26
5S
Indexatie: groentechnisch beheer
TR2
-144
S
Indexatie: huuropbrengsten
TR2
-59
70 S
Bijstelling (budgetneutraal): kapitaallasten Trekkerwand De Meerpaal (bespaarde TR2 rente)
-125
S
Bijstelling: reserve boekingen
TR2
29
S
Bijstelling: Nota reserves en voorzieningen
LR
20
-250 S
Overig
TR2
-22
0S
Programmawijziging (P5>P6): budget MFC Swifterbant
TR2
115
I
Programmawijziging (P6>P5): personeelslasten beleidsmedewerker cultuur
TR2
-125
I
Reserve: investeringen dorpen
LR
-2.866
I
Budgetoverheveling: 2023 > 2024
LR
-582
710 I
Bijstelling: Nota reserves en voorzieningen
LR
-1.232
338 I
Rijksgelden: onderhoud dorpsbossen
TR2
-27
27 I
Provinciegelden: actieplan biodiversiteit
TR2
-35
35 I
Rijksgelden: Inzet buurtsportcoach bij opvang asielzoekers
TR2
-45
45 I
Bijstelling: plan van aanpak Hitteplan
TR2
-40
I
Motie: veilige en vitale vakantieparken
TR2
-15
I
Overig
TR2
-18
0I
Subtotaal Programma 5 Sport, cultuur en recreatie
-4.899
980
Programma 6 Sociaal domein Programmawijziging (P5>P6): budget MFC Swifterbant
TR2
-92
S
Bijstelling: ingebruikname MFC
TR2
11
S
Beheerplan: voorziening gebouwen
TR2
10
S
Rijksgelden: BUIG budget
TR2
174
-174 S
Meicirculaire 2024: divers (o.a. jeugdhulp, armoedebestrijding)
TR2
-315
Bijstelling: reserve boekingen
TR2
Overig
TR2
12
0S
Programmawijziging (P5>P6): budget MFC Swifterbant
TR2
-115
I
Programmawijziging (P6>P5): personeelslasten beleidsmedewerker cultuur
TR2
125
I
Budgetoverheveling: 2023 > 2024
LR
-478
478 I
Meicirculaire 2024: Gemeentelijke antidiscriminatie voorzieningen
TR2
-6
I
Bijstelling: noodopvang Oekraïne
TR2
400
-590 I
Bijstelling: Nota reserves en voorzieningen
LR
Reserve: inzet op armoede / corona
TR2
-348
348 I
Rijksgelden: samenkracht & burgerparticipatie
TR2
-79
79 I
Bijstelling: herverdeling huurlasten de Kans (budgetneutraal 2024-2026)
TR2
-34
I
Overig
TR2
Subtotaal Programma 6 Sociaal domein
Financiële tussenrapportage 2
S 442 S
298 I
-11 -746
10 I 891
14
Toelichting
Type Lasten wijziging
Baten
I/S
Programma 7 Volksgezondheid en milieu Bijstelling: riolering o.b.v. voortgangsrapportage GBLT
TR2
Bijstelling: afval o.b.v. voortgangsrapportage GBLT
TR2
Beheerplan: voorziening gebouwen
TR2
-54
Beheerplan: onderhoud gebouwen
TR2
-11
S
Overig
TR2
26
0S
Budgetoverheveling: 2023 > 2024
LR
-305
305 I
Bijstelling: regio wind
TR2
Bijstelling: riolering klimaatadaptieve maatregelen (deels SPUK)
TR2
-117
67 I
Bijstelling: afval (o.a. cofinanciering ambachtscentrum)
TR2
-74
74 I
Overig
TR2
-1
1I
Subtotaal Programma 7 Volksgezondheid en milieu
16
71 S -305 S S
305 I
-520
518
Programma 8 Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en stedelijke vernieuwing Bijstelling: welstandtoezicht
TR2
Bijstelling: reserve boekingen
TR2
Bijstelling: Nota reserves en voorzieningen
LR
-15
S
Overig
TR2
1
0S
Budgetoverheveling: 2023 > 2024
LR
-810
810 I
Bijstelling: impact piek omgevingsvergunningen 2023
TR2
-2.488
2.488 I
Reserve: implementatie omgevingswet
TR2
-455
455 I
Meicirculaire 2024: omgevingswet
TR2
-314
I
Bijstelling: sluiten voorbereidingskredieten en niet te verhalen projectkosten
TR2
-616
I
Rijksgelden: diverse projecten ruimtelijke ontwikkeling (o.a. woningbouw / IKC)
TR2
-614
596 I
Bijstelling: bouw- en woningtoezicht (ondermijningsbudget)
TR2
-26
I
Overig
TR2
-16
13 I
Subtotaal Programma 8 Volksgezondheid en milieu Totaal
-35
35 S -2 S
-5.388
4.395
-14.828
18.337
Totalen per type wijziging
Type Lasten wijziging
Wijzigingen reeds besloten (structureel)
LR
Wijzigingen reeds besloten (incidenteel)
LR
-7.899
8.167 I
Totaal wijzigingen reeds besloten
LR
-7.847
7.522
Wijzigingen tussenrapportage 2 (structureel)
TR2
1.510
Wijzigingen tussenrapportage 2 (incidenteel)
TR2
-8.491
10.870 I
Totaal wijzigingen tussenrapportage 2
TR2
-6.981
10.815
-14.828
18.337
Totaal
Financiële tussenrapportage 2
Baten 52
I/S
-645 S
-54 S
15