7.a WerkSaam - Jaarrekening 2024 WerkSaam
Tekst van het document
++
Publieke Sector Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden Behorende bij de controleverklaring d.d. 10 april 2024 kenmerk 312018005.25.195 ValidSigned door A. Booij RA op 10-04-2025
1
Inhoudsopgave
Inleiding.............................................................................................................................................. 3 Samenvatting....................................................................................................................................... 4 Jaarverslag........................................................................................................................................ 5 Programmaverantwoording............................................................................................................... 6 Programma Arbeid....................................................................................................................6 Programma Inkomensregelingen...............................................................................................11 Programma Plus, extra en overige taken.................................................................................... 13 Programma Bedrijfsvoering......................................................................................................
16 De paragrafen..................................................................................................................................19 Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien................................................................................19 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing.................................................................... 19 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen...................................................................................... 22 Paragraaf financiering..............................................................................................................23 Paragraaf bedrijfsvoering......................................................................................................... 24 Openbaarheidsparagraaf Wet open overheid (Woo)..................................................................... 26 Paragraaf verbonden partijen................................................................................................... 27 Jaarrekening....................................................................................................................................29 Overzicht van baten en lasten..................................................................................................
31 Toelichting op het overzicht van baten en lasten......................................................................... 31 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling......................................................................34 Grondslagen voor de rechtmatigheidsverantwoording.................................................................. 35 Toelichting op de balans per 31 december 2024.......................................................................... 36 Wet normering bezoldiging topinkomens publieke en semipublieke sector (WNT).............................43 Rechtmatigheidsverantwoording............................................................................................... 45 Verantwoordingsinformatie Sisa................................................................................................ 46 Controleverklaring van de onafhankelijke accountant...................................................................53 Vaststelling algemeen bestuur.................................................................................................. 54 Bijlagen........................................................................................................................................... 56 Bijlage 1. Lijst van afkortingen en begrippen.............................................................................. 56 Bijlage 2.
Verdeelsleutels......................................................................................................... 57 Bijlage 3. Overzicht per gemeente............................................................................................ 58 Bijlage 4. KPI’s 2024 en bronbestanden..................................................................................... 59 Bijlage 5. Specificatie per gemeente..........................................................................................61
2
Inleiding Geachte lezer, Voor u ligt de 10e jaarrekening van WerkSaam Westfriesland. In 2024 realiseren wij wederom een positief resultaat, zowel op de BUIG (het budget voor uitkeringen en loonkostensubsidie) als op de bedrijfsvoering. Daar zijn we, in deze voor gemeenten financieel uitdagende tijd, best trots op. Als we terugblikken op het jaar 2024, dan zijn er een aantal zaken die eruit springen. Zo roepen we al een aantal jaren dat de mensen die een beroep doen op de Participatiewet een steeds grotere afstand tot de arbeidsmarkt hebben. Dat is in 2024 alleen maar duidelijker geworden. De krappe arbeidsmarkt biedt kansen voor iedereen die kan en wil werken. Maar onze doelgroepen hebben meer ondersteuning en begeleiding nodig dan voorheen om een passende plek op de arbeidsmarkt te vinden en te houden. Ons cliëntenbestand is in 2024 licht gestegen en in het totaal zijn er iets minder mensen uitgestroomd naar werk, maar het lukt ons wel om de plaatsingen steeds duurzamer te laten zijn. De invoering van methodisch re-integreren heeft daar een belangrijke bijdrage aan geleverd. Die aanpak is in 2024 geëvalueerd en zal worden voortgezet. Ook de inzet van loonkostensubsidies en het creëren van beschut werken banen helpen om iedereen te laten meedoen op de arbeidsmarkt.
Samen met de gemeenten geven we sinds 2022 uitvoering aan de nieuwe Wet Inburgering, waarbij het leren van de taal en kennis van de Nederlandse maatschappij, veel meer hand in hand gaan met het voorbereiden op werk, dan onder de oude wetgeving. De financiële toekomst van onze leerwerkbedrijven is en blijft een uitdaging. In 2024 zijn we alle gemeenten langs geweest om de raden te informeren over de financiële gevolgen van de uitstroom van SW-medewerkers en de instroom van beschut medewerkers met een veel beperktere verdiencapaciteit. Gelukkig komt het Rijk alle sociaal ontwikkelbedrijven in Nederland hierin tegemoet, maar met het project ‘WerkSaam 2028’ wilde WerkSaam dat niet afwachten. Daarom is gekeken naar wat we zelf ook kunnen doen om de komende jaren positieve resultaten te blijven halen. Tijdig vooruitkijken heeft ook geholpen bij het opstellen van de bezuinigingsscenario's die de gemeenten aan de Gemeenschappelijke Regelingen hebben gevraagd in verband met het ravijnjaar 2026. De scenario's hebben geen effect op de dienstverlening aan onze cliënten en medewerkers. En dat vinden we heel erg belangrijk. Wel ontstaan er uitdagingen voor WerkSaam om mogelijke extra kosten binnen de eigen begroting op te vangen, als zich in de toekomst toch financiële tegenvallers voordoen. Verder is er in 2024 een en ander veranderd bij WerkSaam zelf.
We hadden wisselingen in het bestuur en de organisatie is aangepast. In de organisatie en de werkprocessen is de cliënt nog centraler komen te staan. De organisatieaanpassing zorgde er ook voor dat de interne opvolging van de directeur mogelijk werd en dat de organisatie toekomstproof is en blijft innoveren. Want naast een feestje in verband met ons 10-jarige bestaan, staan er in 2025 een aantal wetswijzigingen en een nieuw beleidsplan op de agenda. Ook gaan we verder met het verkennen van de mogelijkheden van AI om onze coaches en consulenten te ondersteunen, waarbij de coaches en consulenten uiteraard blijven beslissen. Net als in 2024 blijven we inzetten op het verbeteren van de dienstverlening, want dat draagt bij aan waar WerkSaam voor staat: meedoen, voor iedereen! Namens het dagelijks bestuur, Y.W. Nijsingh, voorzitter
3
Samenvatting
4
Jaarverslag
5
Programmaverantwoording Programma Arbeid Het programma arbeid gaat over participatie, re-integratie, de uitvoering van de Wet sociale werkvoorziening (Wsw) en Beschut werk. De talenten van mensen en de wensen van de werkgever staan centraal. WerkSaam gaat uit van de eigen kracht van onze cliënten en medewerkers. Het doel van WerkSaam is voor deze cliënt passend werk te vinden en te behouden. Regulier werk waar dat kan, en beschut werken waar het moet.
Wat hebben we bereikt? De gemiddelde verblijfsduur van cliënten in de uitkering is 13% lager dan de landelijke benchmark Vanaf 2021 hebben wij methodisch re-integreren fasegewijs ingevoerd. Op basis van de ervaring die we daarmee opdoen, wordt de aanpak voor cliënten steeds beter. Een belangrijk onderdeel van de aanpak is de contactfrequentie, die steeds meer wordt afgestemd op de belemmeringen van cliënten. Deze verbetering zorgt voor steeds betere resultaten. Hoewel we zien dat de gemiddelde afstand tot de arbeidsmarkt groter wordt, lukt het ons toch om de gemiddelde tijd dat mensen in de uitkering zitten, aanzienlijk te verkorten ten opzichte van het landelijk gemiddelde.
85% van de cliënten heeft een actuele voortgangsrapportage Uit onderzoeken blijkt duidelijk dat hoe meer aandacht een cliënt krijgt, hoe beter zijn of haar vooruitzichten op participatie worden. Door een minimale contactfrequentie en daarbij behorende voortgangsrapportage in te stellen, geven we hier invulling aan. Het afgelopen jaar hebben we streng gestuurd op deze KPI waardoor de KPI is gehaald. Dit betekent dat cliënten vaker worden gesproken dan voorgaande jaren, wat leidt tot een hogere participatiegraad. Dit heeft gevolgen gehad voor onze interne organisatie, maar zorgt ervoor dat in onze dienstverlening de cliënt meer dan ooit centraal staat.
6
De doorlooptijd van aanmelding tot Plan naar Werk is 10% lager dan in het voorafgaande jaar Door de doorlooptijd van aanmelding tot Plan naar Werk te verkorten is eerder duidelijk welk ontwikkeling een cliënt nog nodig heeft om uiteindelijk te kunnen participeren. De verandering in de organisatie in 2024 was er mede op gericht om de klantgerichtheid te verbeteren. Het samenvoegen van de afdelingen Inkomen en Arbeid tot teams Werk & Inkomen en de invoering van een gezamenlijke intake hebben echt geholpen om het doel te bereiken.
De uitstroom naar werk en scholing in relatie tot het gemiddeld aantal cliënten is minimaal gelijk aan het jaar daarvoor De regionale aanpak van het Werkgeversservicepunt (WSP) is voortgezet. Dit betekent dat het WSP nu subregionaal is georganiseerd, waardoor er vaste vertrouwde contactpersonen zijn voor de collega's van WerkSaam. Dit zorgt voor een betere samenwerking. De verantwoordelijkheden zijn duidelijker vastgelegd, waardoor de focus op het vinden van werk voor onze cliënten verder is versterkt. Ondanks dat er blijvend sprake is van een grote afstand tot de arbeidsmarkt omdat de belemmeringen om aan het werk te gaan gemiddeld groter worden, wordt het uitstroompercentage van de kandidaten die we begeleiden hierdoor verbeterd.
Het aandeel duurzame uitstroom naar werk ten opzichte van de totale uitstroom naar werk is minimaal 90% Omdat cliënten vaak een grotere afstand tot de arbeidsmarkt hebben, hebben zij niet altijd relevante of recente werkervaring. Door de vraag vanuit de arbeidsmarkt ligt er meer druk op sneller de eerste stap naar werk maken. Als die stap te snel komt voor de cliënt is de kans groter dat de match niet altijd duurzaam is. Daarom is goede nazorg en het inzetten van de juiste voorzieningen van groot belang. WerkSaam zal in het komende beleid extra aandacht besteden aan het verbeteren en uitwerken van nazorg.
In 2024 in totaal 4 nieuwe publiek private en maatschappelijke partnerschappen die ontwikkeling opleveren voor onze doelgroep In het eerste kwartaal van afgelopen jaar is een samenwerking aangegaan met de stichting Netwerk en de stadsspeeltuin de Speelhoorn in Hoorn. In het tweede kwartaal zijn we gaan samenwerken met de Heemtuin. Deze samenwerking is bedoeld voor cliënten die moeilijk werk kunnen vinden, vooral door psychische problemen. Ook zijn we gaan samenwerken met de Vrijwilligerscentrale om een 'straatcoach' traject op te zetten voor cliënten die ver van de arbeidsmarkt af staan. In dit traject ontwikkelen cliënten hun talenten door verschillende werkzaamheden te doen, bijvoorbeeld voor woningbouwverenigingen in de wijk. Tot slot hebben we in het vierde kwartaal een samenwerking opgezet met Agros/Zuivere Koffie om exgedetineerden al vroeg in hun traject te begeleiden naar werk. De volgende stap is dat we ons meer willen richten op het verbeteren van inclusiviteit bij Westfriese werkgevers vanaf 2025.
7
Wat heeft het gekost? Arbeid
Realisatie
Begroting
NJN *
Realisatie
t/m dec 2023 (bedragen × € 1.000,-)
Verschil
t/m dec 2024
(A)
(B)
(C)
(D)
Rijksbijdrage
5.616
5.914
6.044
6.044
-0
Couleur locale
0
108
119
0
-119
(Terug)ontvangsten
(E = D - C)
462
0
850
156
-694
Baten
6.077
6.022
7.012
6.199
-813
Trajectkosten extern
-1.217
-1.405
-1.434
-1.012
421
0
-108
-119
0
119
-1.217
-1.514
-1.552
-1.012
540 -273
Couleur locale Lasten Re-integratie
4.861
4.508
5.460
5.187
Rijksbijdrage
13.643
13.028
14.435
14.435
0
Baten
13.643
13.028
14.435
14.435
0
WSW personeelskosten
-13.244
-13.307
-13.629
-13.646
-17
Lasten
-13.244
-13.307
-13.629
-13.646
-17
398
-279
805
789
-17
Rijksbijdrage
0
0
276
276
0
Loonkostensubsidie
0
0
1.565
1.558
-7
Gemeentelijke bijdrage Beschut werk
681
769
800
791
-10
Gem.Bijdr. BW additionele plekken
0
168
0
0
0
681
937
2.641
2.625
-17
WSW
Baten Beschut werk personeelskosten
-1.303
-1.537
-3.140
-3.093
47
Lasten
-1.303
-1.537
-3.140
-3.093
47
Beschut Werk
-622
-600
-499
-469
30
Toegevoegde waarde baten
5.973
9.758
10.045
9.935
-109
Toegevoegde waarde lasten
0
-3.785
-3.509
-3.400
109
Toegevoegde waarde
5.973
5.973
6.536
6.536
-0
Bijdrage gemeenten
4.037
4.436
4.324
4.324
0
Baten
10.010
10.409
10.859
10.859
0
Directe kosten
-8.838
-9.073
-8.177
-8.177
-0
Lasten
-8.838
-9.073
-8.177
-8.177
-0
Overhead
1.172
1.336
2.682
2.682
-0
Totaal Arbeid
5.809
4.966
8.449
8.190
-259
Onttrekking reserve
986
583
816
1.736
920
Toevoeging reserve
-1.195
0
-1.977
-2.275
-298
Totale mut. Bestemmingsreserve
-209
583
-1.161
-539
622
Resultaat na mut. Reserve
5.600
5.549
7.288
7.651
363
* de Najaarsnota betreft de laatst vastgestelde gewijzigde begroting
Toelichting belangrijkste afwijkingen Re-integratie lasten Trajectkosten extern De projecten voor intensivering van jobcoaching en het bieden van langdurigere interne trajecten naar werk (de zogenaamde LKS-bij) zijn later in het jaar opgestart waardoor een deel van het budget niet is aangesproken (€ 239.000). De re-integratievoorzieningen: fietsen, scholingen en de uitstroompremie worden minder ingezet. Trajecten voor jongeren worden minder ingezet omdat de coaches de benodigde ondersteuning zelf bieden. Dit verklaart het restant van de afwijking (€ 182.000). Couleur locale Er zijn geen projecten vanuit de Couleur locale gelden uitgevoerd voor gemeenten.
8
Beschut werk Beschut werk 2024
Taakstelling
Drechterland Enkhuizen Hoorn Koggenland Medemblik Opmeer Stede Broec Totaal
7 13 74 10 24 6 14 148
In 2024 is 141 Fte Beschut werk gerealiseerd. De taakstelling is 148 Fte. Iedereen die een indicatie Beschut werk krijgt, wordt geplaatst. Dat is voor ons het werkelijke doel, de taakstelling is voor ons geen doel op zich. Vanaf 2024 stelt het Rijk middelen beschikbaar voor het tekort op Beschut werk. Voor 2024 is dit € 307.000 waarvan wij € 276.000 (90%) ontvangen. Overhead baten Toegevoegde waarde De toegevoegde waarde is het saldo van de omzet uit detachering en de leerwerkbedrijven minus de directe kosten van de omzet. De gemeenten zorgen voor een groot deel (57%) van de omzet. Het gaat om opdrachten die aansluiten op onze taakvelden en geschikt zijn voor de inzet van onze doelgroepen. Voorbeelden zijn de groenvoorziening, de schoonmaak en de post. De afspraken liggen vast in de Bonus-Malusregeling. Het normbedrag voor 2024 bedraagt € 3,6 miljoen. Het totale resultaat van € 217.000 is volgens de bonus-malus regeling uitgekeerd aan gemeenten naar rato van de realisatie tot en met kwartaal 4. Dit voordeel betreft € 115.000 lagere lasten doordat minder werk werd uitbesteed en ook de lasten van direct doelgroep personeel dat wordt ingezet lager waren. Reden is dat minder Sw personeel uitstroomde dat vervangen moest worden. De omzet was nagenoeg gelijk met een omvang van € 9.763.000 (€ 3.000 lager).
De loonkostensubsidie kwam € 105.000 hoger uit omdat veel loonwaarden lager werden vastgesteld zodat deze beter passen bij de geleverde prestaties. 2023 Bonus Malus
Omvang normbedrag
2024
Realisatie t/m 4e kw.
Omvang normbedrag
Verschil
Realisatie t/m 4e kw.
Verschil
(bedragen × € 1.000,-)
Drechterland
316
482
167
338
644
Enkhuizen
292
338
46
313
328
15
1.164
1.714
550
1.246
1.694
447
Koggenland
364
689
325
390
820
430
Medemblik
713
918
206
763
1.070
307
Opmeer
188
186
-2
202
191
-11
Stede Broec
342
533
191
367
797
430
3.378
4.861
1.482
3.618
5.543
1.925
Hoorn
Totaal
306
Mutatie reserves De mutaties betreffen de toevoegingen en onttrekkingen aan de bestemmingsreserves reintegratiegelden, projectsubsidies en de nieuw gevormde reserve toekomstbestendige infrastructuur. In vergelijking met de Najaarsnota is € 1.000.000 onttrokken aan de reserve reintegratievoorzieningen wat ten gunste van het rekeningresultaat 2024 wordt gebracht. De hogere toevoeging betreft € 623.000 vanuit de reserve vermindering gemeentelijke bijdrage aan de nieuwe reserve toekomstbestendige infrastructuur en € 370.000 meer toevoeging aan de reserve reintegratiegelden vooral omdat de lasten voor re-integratievoorzieningen lager waren. Het restant is een correctie op de reserve projectsubsidies.
9
10
Programma Inkomensregelingen Het programma inkomensregelingen bevat de inkomensvoorziening BUIG (Wet bundeling van uitkeringen inkomensvoorziening aan gemeenten), het Bbz (Besluit bijstandverlening zelfstandigen) en de activiteiten in het kader van de handhaving.
Wat heeft het gekost? Inkomensregelingen
Realisatie
Begroting
NJN *
Realisatie
t/m dec 2023 (bedragen × €1.000,-)
Verschil
t/m dec 2024
(A )
(B )
(C)
(D)
Rijksbijdrage
53.469
48.752
58.149
58.149
(E = D - C)
0
Terugontvangsten
1.230
1.335
791
1.080
289 -200
Bijdrage gemeenten
-5.094
-2.366
-4.063
-4.262
Baten
49.605
47.721
54.877
54.967
90
PW uitkeringslasten
-42.599
-41.019
-46.631
-46.723
-92
IOAW uitkeringslasten
-1.577
-1.590
-1.451
-1.419
32
IOAZ uitkeringslasten
-248
-200
-225
-221
4
Loonkostensubsidie
-4.736
-4.631
-5.950
-5.866
84
BBZ levensonderhoud
-444
-282
-620
-738
-118
-49.605
-47.721
-54.877
-54.967
-90
0
-0
0
-0
-0
Terugontvangsten
323
116
250
281
31
Bijdrage gemeenten
-127
-96
-70
-123
-53
Baten
196
20
180
158
-22
Kapitaalverstrekking
-156
0
-150
-134
16
Onderzoekskosten
-40
-20
-30
-23
7
-196
-20
-180
-158
22
Lasten BUIG
Lasten BBZ
0
0
0
0
0
Terugontvangsten
436
250
295
356
61
Bijdrage gemeente
-425
-250
-295
-334
-39
Baten
11
0
0
22
22
Levensonderhoud Tozo
-11
0
0
0
0
0
0
0
-22
-22
Lasten
-11
0
0
-22
-22
Tozo
0
0
0
0
0
4.783
5.123
5.123
5.123
-0 -0
Kapitaalverstrekking Tozo
Bijdrage gemeenten Baten
4.783
5.123
5.123
5.123
Directe kosten
-4.822
-5.161
-5.161
-5.161
0
Lasten
-4.822
-5.161
-5.161
-5.161
0
Overhead
-38
-38
-38
-38
0
Onttrekking reserve
663
38
38
38
-0
Toevoeging reserve
0
0
0
0
0
Mutaties reserve
663
38
38
38
-0
Totaal Inkomensregelingen
625
0
0
0
0
* de Najaarsnota betreft de laatst vastgestelde gewijzigde begroting
Toelichting belangrijkste afwijkingen BUIG baten Terugontvangsten De voorziening cliëntdebiteuren is preciezer bepaald. Ten opzichte van de Najaarsnota blijkt dat er meer inbaar is dan toen werd ingeschat. Bijdrage gemeenten Dit is de bijdrage van de gemeenten aan de uitkeringslasten BUIG (dit zijn niet de uitvoeringslasten maar de verstrekkingen bijstand). De totale lasten BUIG zijn € 55 miljoen. Dit bedrag is lager dan de voorlopige rijksbijdrage en terugontvangsten (samen € 59,3 miljoen). Gemeenten houden € 4,3 miljoen over op de rijksbijdrage. 11
BUIG lasten Uitkeringslasten en loonkostensubsidie De realisatie van uitkeringen algemene bijstand, IOAW, IOAZ en loonkostensubsidie kennen relatief kleine afwijkingen. Ze liggen in lijn met de prognoses van de Najaarsnota. De uitkeringen Bbzlevensonderhoud zijn hoger dan in 2023, maar liggen nog onder het niveau van de uitgaven in 2022. Het aantal cliënten met een lopende uitkering was aan het eind van het jaar (2.846) hoger dan aan het begin van het jaar (2.811), een toename van 1,2%. Zowel de instroom als de uitstroom namen 5,5% toe ten opzichte van 2023. Bbz Het bedrag aan verstrekt bedrijfskapitaal is laag in vergelijking met het verleden. Niet alle aanvragen leiden tot het verstrekken van een lening voor bedrijfskapitaal. Dat gebeurt alleen als sprake is van een positieve beoordeling over de levensvatbaarheid van het bedrijf. Omdat we veel onderzoeken zelf uitvoeren daalt het bedrag aan onderzoekskosten naar externen. Tozo Over heel 2024 werd € 308.000 ontvangen op aflossingen en rente van verstrekte Tozo leningen. In de Najaarsnota is dit te laag ingeschat. De baten op terugvorderingen van verleende steun Tozo levensonderhoud waren € 48.000. De lasten Tozo zijn de opboekingen van verschuldigde rente.
12
Programma Plus, extra en overige taken In de gemeenschappelijke regeling staat wat WerkSaam doet voor de gemeenten. Naast basistaken kunnen gemeenten WerkSaam extra opdrachten geven. Dit kan door een bestaande taak te verstevigen of door het uitvoeren van een extra of een plustaak. Dit programma gaat over de extra opdrachten die WerkSaam op verzoek van en voor rekening van de (individuele) Westfriese gemeente(n) uitvoert.
Wat hebben we bereikt? WerkSaam voerde in 2024 – naast de basistaken - de volgende opdrachten uit: Voor alle West-Friese gemeenten: • Verstrekken van een aanvullende uitkering voor jongeren (bijzondere bijstand). Voor jongeren van 18, 19 of 20 jaar gelden lagere bijstandsnormen. Soms is een hogere uitkering nodig en kan er geen beroep worden gedaan op de ouders. Dan is het mogelijk om vanuit de bijzondere bijstand een toeslag te verstrekken. WerkSaam verstrekt deze. • Debiteurenbeheer en terugvorderen van bijzondere bijstand. Als een gemeente het recht op bijzondere bijstand intrekt en er daarmee onterecht bijzondere bijstand is verstrekt, ontstaat er een terugvordering. WerkSaam voert deze terugvordering uit. Vanaf 2025 verandert dit naar enkel de invordering. • Uitbetalen van de individuele studietoeslag. De gemeenten bepalen of inwoners recht hebben op deze studietoeslag. WerkSaam verzorgt uitsluitend de betaling (en eventueel de invordering). • Uitvoering geven aan de Wet Inburgering 2021 in het Regionaal Inburgeringsteam (RIT). Met ingang van 1 januari 2022 is de Wet Inburgering 2021 ingegaan. Voor de uitvoering van deze wet werken gemeenten samen in het RIT. Nieuwkomers in WestFriesland krijgen een brede intake en vervolgens een passend scholingstraject binnen de gekozen leerroute.
Dit wordt gecombineerd met maatschappelijke begeleiding en reintegratieactiviteiten zodat de nieuwkomers zo snel mogelijk hun weg vinden in Nederland. Voor individuele gemeenten: • Het opleggen en innen van boetes bijzondere bijstand (Koggenland, Opmeer, Medemblik). • Het toezichthouden en gastheer/vrouw zijn op het station Bovenkarspel – Grootebroek. • Het verzorgen van een inloopspreekuur (Enkhuizen). • Voor de gemeenten Medemblik en SED betalen we het leefgeld voor Oekraïense vluchtelingen uit. In juli 2024 zijn we voor de gemeente Medemblik ook gestart met het innen van de eigen bijdrage voor Oekraïners.
13
Wat heeft het gekost? Programma Plus, extra en overige taken Realisatie
Begroting
NJN *
Realisatie
t/m dec 2023
Verschil
t/m dec 2024
(bedragen × €1.000,-)
(A )
(B )
(C)
(D)
Extra Re-integratie
55
0
0
0
(E = D - C)
0
Baten
55
0
0
0
0
Extra Re-integratie
-55
0
0
0
0
Lasten
-55
0
0
0
0
Arbeidsparticipatie
0
0
0
0
0
BB i.h.k.v. BBZ
16
0
0
6
6
ROOO
274
0
328
318
-10
Ontvangsten BB
240
239
292
250
-41
Verstrekking aanvullende norm jongeren
358
236
420
481
61
Individuele studietoeslag
40
30
40
79
39
Boete bijzondere bijstand
2
10
2
1
-1
929
516
1.082
1.136
53
BB i.h.k.v. BBZ
-16
0
0
-6
-6
ROOO
-274
0
-328
-318
10
Ontvangsten BB
-240
-239
-292
-250
41
Verstrekking aanvullende norm jongeren
-358
-236
-420
-481
-61
Individuele studietoeslag
-40
-30
-40
-79
-39
Boete bijzondere bijstand
-2
-10
-2
-1
1
-929
-516
-1.082
-1.136
-53
Baten
Lasten Inkomensregelingen Wet inburgering uitvoeringskosten
0
0
0
0
0
534
835
642
582
-60 -60
Baten
534
835
642
582
Wet inburgering uitvoeringskosten
-534
-835
-642
-582
60
Lasten
-534
-835
-642
-582
60
Wet inburgering
0
0
0
0
0
Bijdrage gemeente
40
0
48
53
5
Baten
40
0
48
53
5
Uitvoeringskosten ROOO
-40
0
-48
-53
-5
Lasten
-40
0
-48
-53
-5
Overhead
0
0
0
0
0
Totaal Plus, extra en overige taken
0
0
0
0
0
* de Najaarsnota betreft de laatst vastgestelde gewijzigde begroting
Toelichting belangrijkste afwijkingen Verstrekking aanvullende norm jongeren De verstrekkingen bewegen mee met de aantallen jongeren die een beroep doen op deze uitkering. De aantallen zijn ten opzichte van de Najaarsnota licht gestegen. Wet inburgering In onderstaand overzicht is het aantal inburgeraars opgenomen dat aan WerkSaam is overgedragen voor de uitvoering van de Wet Inburgering. 641 inburgeraars zijn in traject bij WerkSaam. In 2025 verwachten we de eerste uitstroom omdat inburgeraars hun diploma halen. WerkSaam werkt samen met gemeenten in het Regionaal Inburgeringsteam (RIT) om inburgeraars de juiste route te bieden en hen te ondersteunen in hun taaltraject en toeleiding naar betaald werk. Gemeenten hebben het taalonderwijs en participatie activiteiten aanbesteed aan derden. Het inburgeringstraject volgt een duale aanpak, waarbij taal en werk hand in hand moeten gaan. Dit kan echter alleen succesvol zijn als taalonderwijs en participatie activiteiten voldoende van kwaliteit zijn. Dat is nu niet zo omdat onvoldoende avond- en weekendonderwijs beschikbaar is en er wachttijden voor taalonderwijs ontstaan. Ook kent de deelname aan participatie activiteiten achterstanden. We merken dat vertragingen het inburgeringsproces belemmeren, wat het bemiddelen naar werk bemoeilijkt. Ook komt het tijdig behalen van het inburgeringsexamen (binnen 3 jaar) in gevaar.
Dat kan betekenen dat mensen hun werk moeten stoppen om hun inburgeringstraject te kunnen afronden en niet tijdig inburgeren.
14
Inburgering 2024 Aantallen Gemeente Drechterland Asielstatushouders Drechterland Gezinsmigranten Totaal Drechterland Enkhuizen
Asielstatushouders
Enkhuizen
Gezinsmigranten
Totaal Enkhuizen Hoorn
Asielstatushouders
Hoorn
Bedragen
Totaal
Gezinsmigranten Totaal Hoorn
Koggenland
Asielstatushouders
Koggenland
Gezinsmigranten
Totaal Koggenland Medemblik
Asielstatushouders
Medemblik
Gezinsmigranten
Totaal Medemblik Opmeer
Asielstatushouders
Opmeer
Gezinsmigranten
Totaal Opmeer Stede Broec
Asielstatushouders
Stede Broec
Gezinsmigranten
Totaal Stede Broec Totaal
MAP
RIT
Tolkkosten
Totaal
38 13 51
346
44.573
2.958
47.877
589
48.864
3.596
53.049
11.551
103.252
11.600
126.403
1.271
58.455
4.176
63.902
7.603
149.987
8.410
166.000
2.619
44.495
2.436
49.550
2.916 26.895
67.874 517.501
4.002 37.178
74.792 581.574
39 23 62 200 0 200 55 17 72 117 28 145 34 8 42 49 20 69 641
15
Programma Bedrijfsvoering Het hoofdstuk Bedrijfsvoering gaat over de kosten die samenhangen met de uitvoering van de programma’s Arbeid en Inkomen met inbegrip van de werkinfrastructuur die WerkSaam gebruikt voor de arbeidsontwikkeling van mensen.
Wat hebben we bereikt? Het ziekteverzuim is lager dan de benchmark voor zowel staf als Wsw en Bw-medewerkers Landelijk daalt het ziekteverzuim onder overheidspersoneel (CBS 9 december 2024), maar bij WerkSaam is het verzuim onder stafmedewerkers (SGO) onverminderd hoog en daardoor zorgelijk. De bedrijfsarts en de verzuimcoördinator geven aan dat het overgrote deel van het verzuim een oorzaak heeft buiten WerkSaam. Evengoed proberen we een en ander in gang te zetten om het verzuim naar beneden te brengen. In het laatste kwartaal van 2024 zijn alle leidinggevenden naar een verzuimtraining geweest, om ervoor te zorgen dat zij de juiste begeleiding geven ter voorkoming van ziekte en bij de re-integratie. We hebben extra aandacht voor mantelzorg in samenwerking met het Mantelzorgcentrum. Bij zwangerschaps-, ouderschapsverlof en ziekte gaan we sneller over tot vervanging, om te voorkomen dat de werkdruk bij de andere collega’s oploopt. En om psychische klachten te voorkomen of om als de klachten zich wel voordoen snel laagdrempelig hulp te krijgen, hebben alle stafmedewerkers toegang tot ‘Open Up’. Zo kunnen we psychische klachten voorkomen. Of, wanneer de klachten zich wel voordoen, snel laagdrempelige hulp krijgen. Via Open Up kun je digitaal workshops volgen en oefeningen doen. Ook kun je zonder wachtlijst een gesprek voeren met een psycholoog.
Uit de sectorinformatie van Cedris over 2023 (meest recente informatie) komt naar voren dat het verzuim bij SW-medewerkers op 16,3% lag en voor beschut medewerkers (SWADS) op 14,3%. Het gewogen gemiddelde is 16,1%. Met een gemiddelde voor beide groepen medewerkers van 15,1% bij WerkSaam zit WerkSaam in 2024 onder de benchmark In die benchmark wordt geconstateerd dat landelijk het verzuim bij de Wsw lijkt te stabiliseren, maar dat het verzuim bij beschut werken oploopt, dat is ook een ontwikkeling die wij zien.
De cliënttevredenheid is minimaal een 7,5 Alle metingen voor de cliënttevredenheid voor de verschillende soorten dienstverlening (KCC, aanvraag uitkering, terugvorderingen verhaal etc.) scoren tussen de 7.0 en de 8.0, met een gemiddelde van 7,6. Bij de analyse van de doorlopende cliënttevredenheidsonderzoeken valt op dat met name de dienstverlening door het Klant Contact Centrum (KCC) hoger wordt gewaardeerd dan in 2023. Als positief wordt ervaren dat het telefoongesprek als heel prettig wordt ervaren, dat 16
goed wordt geluisterd en dat veel vragen tijdens het telefoongesprek zijn beantwoord. Ook geven cliënten aan dat er bij een gesprek over het opstellen van het plan naar werk goed naar de persoonlijke situatie wordt gekeken. Naast dat cliënten wordt gevraagd om een cijfer te geven voor verschillende soorten dienstverlening is er ruimte voor toelichtende tekst. Deze toelichtingen worden gebruikt om onze dienstverlening verder te verbeteren.
De medewerkerstevredenheid is minimaal een 7,5 Wij voeren tweejaarlijks een medewerkerstevredenheidsonderzoek (MTO) uit. In december 2024 is deze weer uitgevoerd. De stafmedewerkers gaven WerkSaam gemiddeld een 7,6. Dit is gelijk aan het cijfer voor 2022. Met de hoge verzuimcijfers en de wijziging van de organisatiestructuur in 2024 is dat een hele mooie uitkomst. De resultaten en aandachtspunten bespreken we met de medewerkers. De Wsw– en Beschut medewerkers scoren met een gemiddeld cijfer van een 7,4 weliswaar een heel keurig rapportcijfer, toch is het iets lager dan het voorgaande medewerkerstevredenheidsonderzoek en iets lager dan onze eigen doelstelling. De aandachtspunten uit het MTO zijn voornamelijk terug te voeren tot één afdeling waar, door diverse oorzaken, langdurig minder stabiliteit was bij leidinggevenden. Hier is vanaf 2025 weer voldoende stabiliteit gekomen. Ook zijn er aandachtspunten met betrekking tot de ontwikkelmogelijkheden. Het project van leer-werkbedrijf naar ontwikkelbedrijf, dat in 2024 is opgestart, zal hier een positieve invloed op hebben.
17
Wat heeft het gekost? Bedrijfsvoering
Realisatie
Begroting
NJN *
Realisatie
t/m dec 2023 (bedragen × €1.000,-)
Verschil
t/m dec 2024
(A )
(B )
(C)
(D)
2.158
2.964
2.964
2.964
0
0
0
0
14
14
Overige baten
363
0
50
52
2
Ontvangen rente
336
0
300
314
14
Baten
2.857
2.964
3.314
3.344
30
Personeelskosten
Netto bijdrage gemeenten LKS bij
(E = D - C)
-3.704
-5.324
-5.462
-5.410
52
Afschrijvingen
-886
-805
-896
-880
16
Vaste lasten en onderhoud activa
-984
-789
-931
-929
3
-1.291
-1.139
-1.448
-1.538
-90
Automatiseringslasten Overige bedrijfslasten
-1.104
-979
-1.197
-1.154
43
Lasten
-7.969
-9.036
-9.934
-9.911
23
Totaal Bedrijfsvoering
-5.112
-6.072
-6.620
-6.567
53
583
523
168
791
623
Onttrekking reserve Toevoeging reserve
0
0
0
0
0
Mutaties reserve
583
523
168
791
623
-4.529
-5.549
-6.452
-5.776
676
Totaal Bedrijfsvoering na mut. Res.
* de Najaarsnota betreft de laatst vastgestelde gewijzigde begroting
Toelichting belangrijkste afwijkingen Bedrijfsvoering lasten Personeelskosten De personeelskosten vallen lager uit doordat de afbouw van ingehuurd personeel sneller is verlopen dan verwacht. Automatiseringslasten De automatiseringslasten zijn hoger door de stijging van licentiekosten door prijsverhogingen en een hoger aantal gebruikers. Mutatie reserves Er is € 623.000 onttrokken aan de reserve vermindering gemeentelijke bijdragen. Dit bedrag is toegevoegd aan de nieuwe gevormde reserve toekomstbestendige infrastructuur.
18
De paragrafen Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien In 2024 is € 314.000 aan rente ontvangen. Daarnaast werd € 39.000 dividend van Westfriese Hoveniers B.V. over 2023 ontvangen. Ook werd er € 11.072 aan boekresultaat over vaste activa ontvangen. Er is in 2024 geen bedrag voor onvoorzien uitgegeven.
Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing In deze paragraaf staat hoe WerkSaam financiële risico’s op kan vangen. Het gaat erom dat wij een buffer (= weerstandsvermogen) hebben, zodat wij onze plannen meerjarig zonder problemen kunnen uitvoeren. De algemene reserve wordt hiervoor als buffer gebruikt. De omvang van de buffer is afhankelijk van de risico’s die wij lopen. De algemene reserve mag maximaal 2,5% van de totale begroting bedragen (2,5% van (€ 101.932.000) = € 2.548.000). Dat staat in de gemeenschappelijke regeling, artikel 30, lid 1. Een hoger weerstandsvermogen is mogelijk als dit uit de risicoanalyse blijkt. De maximale hoogte van de algemene reserve beweegt dus mee met de lasten. Een vrijval volgt als blijkt dat de algemene reserve structureel hoger is dan de 2,5% van de lasten. Als we gaan kijken naar de realisatie dan mag de reserve 2,5% van € 101.316.000 = € 2.532.900 bedragen. Dit bedrag is nog altijd hoger dan het saldo van de algemene reserve en dus hoeft er geen onttrekking gedaan te worden. Benodigd weerstandsvermogen Het benodigde weerstandsvermogen wordt uitgedrukt in een ratio. Deze ratio geeft de verhouding aan tussen de beschikbare en de benodigde weerstandscapaciteit. De benodigde weerstandscapaciteit is in onderstaande tabel opgenomen.
De beschikbare weerstandscapaciteit is gelijk aan de stand van de algemene reserve plus een eventueel nog te bestemmen resultaat. Risico's (bedragen x € 1.000) Ontwikkeling toegevoegde waarde
Berekening t.b.v. het weerstandsvermogen Benodigd weerstandsvermogen kans impact 2024 2025 2026 2027 20%
5.973
1.159
1.159
1.159
1.159
Bijdrage GR en GB
40%
265
106
106
106
106
Uitvoeringstaken WI
20%
835
167
167
167
167
Externe factoren
20%
1.200
240
240
240
240
1.672
1.672
1.672
1.672
Beschikbaar weerstandsvermogen Het beschikbare weerstandsvermogen eind 2024 en de ratio zien er als volgt uit: Weerstandscapaciteit ultimo 2024 Stand algemene reserve Beschikbare weerstandscapaciteit Benodigde weerstandscapaciteit Ratio na te bestemmen resultaat 2024
Bedragen x €1.000,2.244 2.244 1.672 1,34
De weerstandsratio voldoet aan de in de nota reserves en voorzieningen vastgestelde minimale ratio van 1,0. De algemene reserve is ruim voldoende om het risicobedrag af te dekken. Risico’s WerkSaam Bijdrage GR sluit niet aan op de ontwikkeling van het gemeentefonds De bijdrage van de gemeenten aan WerkSaam sluit niet meer aan op de uitgangspunten in onze gemeenschappelijke regeling. Dit heeft in 2024 niet geleid tot een tekort op de uitvoeringskosten, 19
maar is in 2024 wel meerjarig verder uitgewerkt om het risico te kunnen beheersen. Een steeds groter deel van de rijksbijdrage participatie wordt verstrekt voor de begeleiding van mensen uit de doelgroep. Deze begeleiding heeft een structureel karakter waar ook zekerheid van een structurele vergoeding tegenover hoort te staan. Met het gedeelte van de rijksbijdrage participatie dat aan WerkSaam wordt meegegeven (90%) komt deze structurele vergoeding in de toekomst onder druk te staan. In totaal gaat het voor 2025 om een bedrag van € 420.000. Uitvoeringstaken WI De uitvoering van de Wet Inburgering lijkt op onderdelen meer te kosten dan de vergoeding die wij van gemeenten ontvangen. Met name de onderdelen beleidsondersteuning en de MAP kosten meer tijd en dus geld dan verwacht. Bij een evaluatie van de uitvoering van de wet inburgering worden de tarieven ook meegenomen. Externe factoren Er waren geen externe factoren die een zo’n grote invloed hebben gehad op de bedrijfsvoering dat hiervoor de algemene reserve moest worden aangesproken. Ontwikkeling toegevoegde waarde De realisatie van de toegevoegde waarde was in 2024 € 217.000 hoger dan begroot. Het aantal Wsw-medewerkers is in 2024 verder afgenomen.
Doordat we minder nieuw personeel met loonkostensubsidie (doelgroepers) dan verwacht hebben aangenomen en er ook minder werk werd uitbesteed aan derden viel het resultaat positiever uit. Voor de toekomst blijft de vermindering van het aantal Wsw-medewerkers een belangrijk risico. Aansprakelijkheid deelnemende gemeenten en continuïteit bedrijfsvoering De deelnemende gemeenten staan garant voor alle financiële verplichtingen van WerkSaam. Zij moeten zorgen voor voldoende financiële middelen. Dit staat in artikel 33 van de gemeenschappelijke regeling WerkSaam Westfriesland. Dit houdt tegelijkertijd in dat er geen sprake is van een serieuze bedreiging van de continuïteit. De provincie Noord-Holland let er als financieel toezichthouder op dat er sprake is van een meerjarig sluitende begroting. Dit borgt op middellange termijn de continuïteit. Onze toezichthouder geeft aan dat er sprake is van een structureel sluitende meerjarenbegroting voor de begroting van 2025. Kengetallen BBV Met de kengetallen geven we inzicht in de financiële positie van WerkSaam. Kengetallen BBV Netto schuldquote
2024
2023
Zonder correctie doorgeleende gelden
-2%
-2%
Met correctie doorgeleende gelden
-2%
-2%
Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte
46%
47%
1%
1%
De netto schuldquote geeft aan in hoeverre WerkSaam rentelasten en aflossingen kan betalen. Omdat WerkSaam geen rentelasten of aflossingen heeft, is het percentage negatief. De solvabiliteitsratio geeft inzicht in hoeverre WerkSaam in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Hoe hoger de solvabiliteitsratio, hoe financieel gezonder de organisatie. De uitkomst van 46% geeft aan dat WerkSaam financieel gezond is. De structurele exploitatieruimte geeft aan dat deze nihil is.
20
Beleidsindicatoren Beleidsindicatoren Eenheid
Taakveld 0. Bestuur en ondersteuning 0. Bestuur en ondersteuning 0. Bestuur en ondersteuning 0. Bestuur en ondersteuning 0. Bestuur en ondersteuning 6. Sociaal domein
Naam indicator
6. Sociaal domein
Kinderen in uitkeringsgezin
% kinderen tot 18 jaar
6. Sociaal domein
Netto arbeidsparticipatie
% van de werkzame beroepsbevolking ten opzichte van C BS de beroepsbevolking
6. Sociaal domein
Werkloze jongeren
% 16 t/m 22 jarigen
6. Sociaal domein 6. Sociaal domein
Formatie Bezetting Apparaatskosten Externe inhuur Overhead Banen
Bron Eigen Fte per 1.000 inwoners gegevens Eigen Fte per 1.000 inwoners gegevens Eigen Kosten per inwoner begroting Kosten als % van totale loonsom + Eigen totale kosten inhuur externen begroting Eigen % van totale lasten begroting Aantal per 1.000 inwoners in de LISA leeftijd 15 – 64 jaar Verwey Jonker Instituut – Kinderen in Tel
Verwey Jonker Instituut – Kinderen in Tel
Personen met een Aantal per 10.000 inwoners C BS bijstandsuitkering Lopende reAantal per 10.000 inwoners van 15 integratievoorzieninge C BS – 64 jaar n
WerkSaam
NL
1,13 1,13 105,94 1,6% 9,9% 680,0
836,6
4,2
6,0
73,5
73,1
1,3
2,0
214,2
343,6
332,4
197,7
21
Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen In deze paragraaf informeren wij u over ons bedrijfspand, Dampten 26 in Hoorn. Dit bedrijfspand is het enige kapitaalgoed in eigendom van WerkSaam. Het integraal huisvestingsplan is uitgevoerd in de periode van 2021 tot en met 2023. Daarin is al het onderhoud inclusief achterstallig onderhoud meegenomen. In 2024 hebben verder geen grote aanpassingen meer plaatsgevonden aan ons bedrijfspand. Wel is in 2024 nog een aantal aanpassingen doorgevoerd in het kader van verduurzaming (van onze installaties) en is de voortuin opnieuw ingericht. WerkSaam reserveert middelen voor het onderhoud van het pand. De hoogte van de reservering is gebaseerd op een meerjarenonderhoudsplan (MJOP). Zo zorgen we ervoor dat er voldoende budget beschikbaar is voor groot onderhoud en dat deze kosten niet enkel ten laste komen van het jaar waarin het onderhoud wordt uitgevoerd. Eind 2023 is het MJOP geactualiseerd. Jaarlijks vindt een beoordeling plaats of er een aanpassing moet plaatsvinden van het MJOP. Een aanpassing is nodig als blijkt dat bijvoorbeeld de prijzen voor het onderhoud sneller stijgen dan de in het MJOP gehanteerde index of als onderhoud niet in het geplande jaar wordt uitgevoerd. Deze ontwikkelingen hebben zich in 2024 niet voorgedaan.
22
Paragraaf financiering Deze paragraaf gaat over de financiering van WerkSaam. We willen financieel geen risico’s lopen. Het gaat hierbij over vragen als: ‘Wordt er te veel geleend?’ en ‘Kan WerkSaam op korte en op lange termijn alle facturen, salarissen en uitkeringen blijven betalen?’. Kasgeld De kasgeldlimiet voor WerkSaam in 2024 was € 5,8 miljoen, verdeeld in een kredietlimiet van € 1 miljoen en een intradaglimiet van € 4,8 miljoen. Dit is al enkele jaren ongewijzigd. WerkSaam heeft geen kortlopende leningen afgesloten en genoeg eigen geld om aan verplichtingen te voldoen. WerkSaam hanteert geen renteomslag omdat wij geen rentekosten hebben. Vaste geldleningen WerkSaam heeft geen vaste geldleningen. Er is daarom geen risico. Financiering van de investeringsuitgaven In 2024 zijn alle investeringen met eigen middelen gefinancierd. Overzicht EMU-saldo De uitkomst betekent in EMU-termen dat de uitgaven € 1.690.000 lager zijn dan de inkomsten. Onderdeel
EMU saldo
2024
2025
2026
2027
(B edragen x €1.000)
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan en ontrekkking uit reserves
1.585
-765
-618
-934
Afschrijvingen ten laste van de exploitatie
880
870
989
989
Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie
77
58
87
87
Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd
-851
970
-633
-633
Baten uit bedragen van andere overheden, de Europese Unie en overige, die niet op de exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post 4
0
0
0
0
Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa: Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord
0
0
0
0
Lasten op balanspost Voorzieningen voor zover deze transacties met derden betreffen
0
0
0
0
Lasten i.v.m. transactie met derden, die niet via de onder post genoemde exploitaties lopen, maar rechtstreekes ten last van de reserves (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht
0
0
0
0
Verwachte boekwinst op exploitatie bij verkoop aandelen Berekend EMU-saldo
0
0
0
0
1.690
1.133
-175
-491
23
Paragraaf bedrijfsvoering In deze paragraaf geven wij inzicht in belangrijke bedrijfsvoeringszaken. WerkSaam 2028 Door een aantal ontwikkelingen zoals het sluiten van de toegang tot de Wsw en de groei van het aantal medewerkers Beschut Werk, stijgen de kosten en dalen op termijn de inkomsten van de leer-werkbedrijven. Bij gelijkblijvende financiering vanuit het Rijk en ongewijzigd beleid vanuit WerkSaam kan hierdoor ongeveer vanaf 2028 een tekort ontstaan. WerkSaam is het project ‘WerkSaam 2028’ gestart om te kijken wat WerkSaam zelf kan doen om dit tekort te beperken. Een aantal oplossingen is al in 2023 geïmplementeerd. Daarnaast heeft het Rijk vanaf 2024 extra geld beschikbaar gesteld voor de tekorten van Beschut werk. Verder is bekend gemaakt dat in de meicirculaire 2025 een drietal geldstromen voor het behoud van de infrastructuur van sociaal ontwikkelbedrijven zijn opgenomen. Dit betreft het impulsbudget, een infrastructurele opslag en een compensatie voor het wegvallende lage inkomensvoordeel (LIV). De tekorten zullen zich daardoor naar verwachting later voordoen dan eerder verwacht. Samen met het vormen van de reserve toekomstbestendige infrastructuur geeft dit ons de tijd om te werken aan inclusief werkgeverschap in de regio en de leer-werkbedrijven zo in te richten dat er ook in de toekomst een beschutte werkplek beschikbaar is voor iedereen, die dat nodig heeft.
Personeel Wij hebben gesubsidieerde (Wsw-medewerkers en beschut werkers) en niet-gesubsidieerde medewerkers (staf: 249 Fte). In totaal is WerkSaam verantwoordelijk voor 289 Fte Wswmedewerkers en 121 Fte beschut werkers. Een deel van de Wsw-medewerkers (36 Fte) en beschut werkers (20 Fte) is in dienst bij externe werkgevers. WerkSaam blijft ook voor deze extern geplaatste medewerkers verantwoordelijk voor de begeleiding en eventueel herplaatsing als het werken bij de externe werkgever niet meer lukt. WerkSaam heeft 3 Fte werknemers zelf in dienst genomen met loonkostensubsidie.
Technologische innovaties en datagedreven werken WerkSaam heeft samen met haar leveranciers slimme apps ontwikkeld voor cliënten, arbeidscoaches, inburgeraars en binnenkort ook voor inkomensconsulenten. Hiermee kunnen zij op een eenvoudige en laagdrempelige manier benodigde informatie met elkaar uitwisselen. Deze apps zijn met elkaar en met de uitkeringsadministratie verbonden. Het innovatieteam heeft de slimme apps getest. Er zal nog een kleine aanpassing plaatsvinden waarna deze slimme apps ook beschikbaar komen voor de overige teams. 24
Dankzij een subsidie van de VNG loopt er een pilot om generatieve AI bij re-integratie in te zetten. De AI-assistent helpt door: het verzamelen en overzichtelijk presenteren van relevante informatie ter voorbereiding op gesprekken; het samenstellen van vragenlijsten en het suggereren van aanvullende vragen tijdens gesprekken; het maken van gespreksverslagen, die na eventuele aanpassingen door coach en cliënt direct worden verwerkt en in de apps beschikbaar komen, waardoor veel invoerwerk wordt bespaard; sneller dan een coach relevante voorzieningen op te zoeken uit Eva, de instrumentengids van de VNG, waarbij de keuze uit deze voorzieningen bij de coach en cliënt blijft. Het afgelopen jaar is hiervoor het werkende prototype gerealiseerd en is onderzocht hoe we het in 2025 binnen wettelijke kaders kunnen gebruiken. Methodisch re-integreren WerkSaam re-integreert cliënten naar betaald werk. Elke cliënt is uniek en heeft eigen talenten en beperkingen, daardoor is re-integratie altijd maatwerk. Ook heeft elke doelgroep eigen specifieke kenmerken die spelen (denk aan de scholingsplicht bij jongeren en inburgering bij vluchtelingen). WerkSaam heeft de afgelopen jaren een kwaliteitsslag gemaakt door gebruik te gaan maken van methodisch re-integreren. Methodisch re-integreren is in 2024 geëvalueerd.
Hieruit komt dat de cliënttevredenheid en het terugdringen van de herinstroom succespijlers zijn van methodisch reintegreren. Uit de evaluatie is ook een aantal verbeterpunten naar voren gekomen zoals het toelichten van het proces nazorg en de mogelijkheid om cliënten nog een traject te bieden nadat zij zijn uitgestroomd richting simpel werk, die in de loop van 2024 zijn opgepakt. Frauderisico, misbruik en oneigenlijk gebruik Binnen WerkSaam is een frauderisicoanalyse beschikbaar. Van deze frauderisicoanalyse wordt jaarlijks een update gemaakt. Ten opzichte van voorgaand jaar zijn geen nieuwe frauderisico’s geïdentificeerd. Per frauderisico is een inventarisatie gemaakt van de interne beheersingsmaatregelen, zowel van de bestaande beheersingsmaatregelen als van aanvullende maatregelen. Deze beheersingsmaatregelen worden getoetst via de interne controle. Uit de interne controle komen geen vermoedens van fraude. WerkSaam heeft nog geen overkoepelend beleid op het gebied van misbruik en oneigenlijk gebruik (M&O). Het M&O-beleid is geïntegreerd in afzonderlijke processen. De frauderisicoanalyse maakt dit per proces inzichtelijk en welke beheersmaatregelen zijn getroffen. Er zijn in 2024 geen indicaties van misbruik of oneigenlijk gebruik.
Wijziging organisatiestructuur In 2024 is invulling gegeven aan de nieuwe organisatiestructuur, die de cliënt en de kwaliteit van de dienstverlening centraal stelt. Ook is in verband met pensionering een andere invulling gegeven aan de directiefunctie. Met de juiste medewerker op de juiste plek op het juiste moment en met de verantwoordelijkheid daar waar die hoort vanuit de principes van richten, inrichten en verrichten. Dat vraagt om een managementteam dat niet zozeer werkt in de organisatie, maar ook werkt aan de organisatie. De realisatie van de KPI’s die hiermee nauw samenhangen, de doorlooptijd van aanmelding tot plan naar werk en de uitkomsten van het MTO, geven aan dat de implementatie van de gewijzigde organisatiestructuur goed is verlopen. In 2025 vindt een uitgebreide evaluatie plaats. Rechtmatigheidsverantwoording De rechtmatigheidsfouten en -onzekerheden zijn met € 89.000 ruim onder de geldende rapportagegrens van 1% van de totale lasten (€ 1.013.000). Er is daarom geen nadere toelichting opgenomen.
25
Openbaarheidsparagraaf Wet open overheid (Woo) De Woo is op 1 mei 2022 in werking getreden. Met de komst van de Woo vervalt de Wet openbaarheid van bestuur (Wob). Het grote verschil met de Wob is dat de Woo overheden verplicht om een groot aantal documenten actief, dus uit eigen beweging, openbaar te maken. De eerste tranche van de Woo is ingegaan op 1 november 2024. WerkSaam maakt conform de Woo en het ambitieniveau 2 alle gegevens openbaar, die in deze tranche verplicht worden gesteld. We lopen daarin zelfs iets voor; er zijn ook al enkele acties uit de tweede en derde tranche opgepakt. In 2024 is er onder andere het volgende gerealiseerd:
De anonimiseringstool (een applicatie die persoonsgegevens afschermt) binnen WerkSaam is bruikbaar en documenten worden hiermee privacy bestendig gemaakt.
Er is een nieuwe Woo-contactpersoon ingesteld.
Bestaande convenanten zijn geïnventariseerd, geanonimiseerd en gepubliceerd.
Proces Woo-verzoek onderhoudsplichtige (OHP) is vormgegeven.
Verplichte informatiecategorieën zijn opgenomen in de Woo-index (denk aan wet- en regelgeving). Interne informatiebijeenkomst is georganiseerd over informatiehuishouding conform de Woo. Procedure afhandeling Woo-verzoek OHP en concept verzoek betrokkene zijn gereed. Het Woo-formulier en de contactgegevens zijn op de nieuwe website geplaatst. In 2024 zijn geen Woo verzoeken ontvangen.
26
Paragraaf verbonden partijen Verbonden partijen zijn rechtspersonen waarin WerkSaam een bestuurlijk én een financieel belang heeft. Bijvoorbeeld door een plaats in het bestuur of het hebben van stemrecht. De verbonden partijen helpen WerkSaam om haar eigen doelen te realiseren. WerkSaam heeft nog één verbonden partij, de Westfriese Hoveniers B.V. Deze partij stelt WerkSaam in staat om mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt bij een reguliere werkgever te plaatsen. Westfriese Hoveniers B.V. WerkSaam is voor 50% eigenaar van Westfriese Hoveniers B.V. Deze partij biedt groenvoorzieningswerkzaamheden aan en onderhoudt bedrijfsgroen voor diverse organisaties, bedrijven en gemeenten. Westfriese Hoveniers B.V. Vestigingsplaats: Waarland Financiële gegevens
Doel : Plaatsen van mensen in de arbeidsmarkt 31-12-2024
31-12-2023
Eigen vermogen
188
261
Vreemd vermogen
388 6
397
Resultaat
79
27
28
Jaarrekening
29
Balans per 31 december 2024
Balans - Activa (Bedragen x € 1.000)
Balans - Passiva (Bedragen x € 1.000)
31-12-2024 31-12-2023
Vaste activa Materiële vaste activa -Investeringen met een economisch nut Financiële vaste activa Kapitaalverstrekkingen aan: -Deelnemingen
Totaal vaste activa
9.152
9.183
9 9
9 9
9.161
9.192
Vlottende activa Uitzettingen met rentetypische looptijd korter dan één jaar -Uitzettingen in Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar 5.362 -Debiteuren clienten 4.058 -Vorderingen op openbare lichamen 711 -Overige vorderingen 1.947 12.078 Liquide middelen -Kassaldi -Bank- en girosaldi
Overlopende activa -Overige nog te ontvangen bedragen en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen
3.931 4.293 886 2.579 11.689
0 69 69
1 17 17
373
596
31-12-2024 31-12-2023
Vaste passiva Eigen vermogen -Algemene reserve -Bestemmingsreserves -Gerealiseerd resultaat Voorzieningen -Onderhoudsegalisatie voorziening -Voorziening spaarverlof -Voorziening 3e WW jaar
Totaal vaste passiva
Vlottende passiva Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar. -Banksaldi -Overige schulden
Overlopende passiva -Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen -De van de Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren - Overige Nederlandse overheidslichamen -Overige vooruitontvangen bedragen die ten bate van volgende begrotingsjaren komen
2.244 5.814 1.875 9.934
2.244 6.105 1.696 10.045
189 630 67 886
112 630 67 809
10.820
10.854
0 9.370 9.370
341 9.315 9.655
681
608
743
276
69
100
1.492
984
Totaal vlottende activa
12.520
12.302
Totaal vlottende passiva
10.862
10.640
Totaal activa
21.682
21.494
Totaal passiva
21.682
21.494
30
Overzicht van baten en lasten Financiële rapportage (bedragen × € 1.000,-)
Realisatie
Begroting
NJN *
Realisatie
t/m dec 2023
Verschil
t/m dec 2024
(A)
(B)
(C)
(D)
(E = D - C)
Baten
30.412
30.397
38.457
37.518
-939
Lasten
-24.603
-25.430
-30.007
-29.328
679
5.809
4.966
8.449
8.190
-259
Totaal arbeid Baten
54.594
52.865
60.180
60.269
89
Lasten
-54.633
-52.903
-60.218
-60.308
-89
Totaal Inkomen
-38
-38
-38
-38
0
Baten
1.558
1.351
1.772
1.770
-2
Lasten
-1.558
-1.351
-1.772
-1.770
2
0
0
0
0
0 30
Totaal Plus extra en overige taken Baten
2.857
2.964
3.314
3.344
Lasten
-7.969
-9.036
-9.934
-9.911
23
Totaal bedrijfsvoering
-5.112
-6.072
-6.620
-6.567
53
Incidentele baten
0
0
0
0
0
Incidentele lasten
0
0
0
0
0
Totaal incidentele baten en lasten
0
0
0
0
0
Gerealiseerd totaal van baten en lasten
659
-1.144
1.791
1.585
-206
Toevoeging Reserve Arbeid
-1.195
0
-1.977
-2.275
-298
Onttrekking Reserve Arbeid
986
583
816
1.736
920
Toevoeging Reserve Inkomensregelingen
0
0
0
0
0
Onttrekking Reserve Inkomensregelingen
663
38
38
38
0
Toevoeging Reserves Bedrijfsvoering
0
0
0
0
0
Onttrekking Reserves Bedrijfsvoering
583
523
168
791
623
Totaal Reserves
1.037
1.144
-955
290
1.246
Gerealiseerd resulaat
1.696
0
836
1.875
1.039
Financiële rapportage
Realisatie
Begroting
NJN *
Realisatie
t/m dec 2023
Verschil
t/m dec 2024
(bedragen × € 1.000,-)
(A)
(B)
(C)
(D)
(E = D - C)
Baten programma's
89.421
87.576
103.723
102.901
-822
Lasten programma's
-88.762
-88.720
-101.932
-101.316
616
0 659
0 -1.144
0 1.791
0 1.585
0 -206
1.037 1.696
1.144 0
-955 836
290 1.875
1.246 1.039
Incidentele baten en lasten Gerealiseerd totaal van baten en lasten Mutatie Reserves Gerealiseerd resulaat
* de Najaarsnota betreft de laatst vastgestelde gewijzigde begroting. De baten en lasten van programma Bedrijfsvoering sluiten aan bij de programmaverantwoording. In de Najaarsnota is abusievelijk in het Overzicht van baten en lasten een onjuist bedrag verantwoord. Er is voor gekozen om in de jaarrekening het juiste bedrag op te nemen waardoor dit overzicht consistent aansluit met de programmaverantwoording.
Toelichting op het overzicht van baten en lasten Het gerealiseerde resultaat is € 1.875.000, de belangrijkste wijzigingen worden hieronder toegelicht. Volgens het AB voorstel bestemmingsreserve is er € 1.000.000 onttrokken uit de reserve re-integratie. Dit bedrag komt ten gunste van de gemeenten, zodat zij zelf de vrijval in kunnen zetten voor een bezuinigingstaakstelling De personeelskosten vallen € -700.000 lager uit door verschillende redenen. Zo zit er in het totaalbedrag een bedrag van € 357.000 voor ontvangen vergoedingen voor zwangerschapsen ouderschapsverlof, ook is de afbouw van ingehuurd personeel sneller is verlopen dan verwacht en bij vervanging van personeel is de vacatureruimte niet meteen opgevuld, wat ook weer voordeel met zich meebrengt. De rente ontvangsten waren in 2024 € 134.000 hoger dan waar in de begroting rekening werd gehouden. Ook is er dividend uitgekeerd door de Westfriese hoveniers voor een bedrag van € 39.000. Er is een bonus in de bonusmalus geweest van € 223.000, deze is 31
versleuteld opgenomen in de cijfers, want uiteindelijk wordt deze uitgekeerd aan de 7 gemeenten. De analyse van de afwijkingen tussen de Najaarsnota en realisatie is opgenomen in het jaarverslag. De analyse is opgenomen per programma in de programmaverantwoording en deze analyse maakt onderdeel uit van de jaarrekening Incidentele baten en lasten In onderstaande tabel geven we inzicht in de incidentele baten en lasten die zijn verwerkt in de jaarrekening 2024. Incidentele baten en lasten binnen de programma's Omschrijving Programma Arbeid
(Bedragen x € 1.000) Lasten
Toevoeging best.res. Projectsubsidies - AJW
Baten
Saldo
153
153
Ontvangen subsidie - AJW
153
-153
1.000
-1.000
Onttrekking best.res. Re-integratiegelden
359
-359
Onttrekking best.res. Projectsubsidies
377
-377
Ontvangen Rijksbijdrage WSW tbv Beschut werk
474
-474
Toevoeging best.res. Re-integratiegelden - nav resultaat over 2024
1.025
1.025
Onttrekking best.res. Re-integratiegelden - nav Raadsbesluit
Toevoeging best.res. Toekomstbest. Infrastructuur - eenmalige uitk. BW in bijdr. WSW
474
474
Toevoeging best.res. Toekomstbest. Infrastructuur - overheveling best.res. Vermind. Bijdr. Gem.
623
623
Programma Inkomensregelingen Onttrekking best.res. Uitvoeringskosten Tozo - opheffing
38
-38
Programma Bedrijfsvoering Onttrekking best.res.Verlofrisico
20
-20
Onttrekking best.res. Ter vermindering bijdr. Gemeente - opheffing
623
-623
3.045
-770
Totaal IBL alle programma's
2.275
In onderstaande tabel geven we inzicht in het structureel exploitatieresultaat 2024. Dat bestaat uit het resultaat na reservemutaties, gecorrigeerd voor het saldo van de incidentele baten en lasten uit bovenstaande tabel. Structureel exloitatie saldo (bedragen x € 1.000)
2024
Saldo baten en lasten
1.585
Toevoegingen en onttrekkingen reserve Exploitatiesaldo na bestemming Waarvan incidentele baten en lasten (saldo) Structureel exploitatiesaldo Structurele toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves
290 1.875 -770 1.106 2024
(bedragen x €1.000) Onttrekking aan reserve huisvesting (ter dekking van kapitaallasten)
148
Structureel exploitatiesaldo
148
32
Indeling naar taakvelden Om informatie landelijk te kunnen vergelijken en samen te voegen zijn verplichte taakvelden voorgeschreven. De taakvelden zijn binnen WerkSaam gekoppeld aan de programma-indeling. Programma /onderdeel
Taakveld
Prog. 1 Arbeid
0.4 Overhead
8.177
-4.477
Prog. 1 Arbeid
0.10 Mutatie reserves
2.275
-1.736
539
Prog. 1 Arbeid
0.11 Resultaat van baten en lasten
7.651
-
7.651
Prog. 1 Arbeid
6.4 Begeleide Arbeidsparticipatie
20.139
-26.995
-6.856
Prog. 1 Arbeid
6.5 Arbeidaparticipatie
1.012
-6.046
-5.034
Prog. 3 Inkomensregelingen
0.4 Overhead
5.161
-5.123
38
Prog. 3 Inkomensregelingen
0.10 Mutatie reserves
-38
-38
Prog. 3 Inkomensregelingen
6.3 Inkomensregelingen
55.146
-55.146
-
Prog. 4 Overhead
0.4 Overhead
9.911
-3.030
6.881
Prog. 4 Overhead
0.5 Treasury
-
-314
-314
Prog. 4 Overhead
0.10 Mutatie reserves
-
-791
-791
Prog. 4 Overhead
0.11 Resultaat van baten en lasten
-
-5.776
-5.776
Prog. 5 Plus, extra en overige taken
0.4 Overhead
53
-53
-
Prog. 5 Plus, extra en overige taken
6.1 Samenkracht en burgerparticipatie
582
-582
-
Prog. 5 Plus, extra en overige taken
6.3 Inkomensregelingen
1.136
-1.136
-
Prog. 5 Plus, extra en overige taken
6.5 Arbeidaparticipatie
-
-
-
Totaal (bedragen x € 1.000)
Lasten
Baten
-
111.242
Saldo 3.700
-111.242
-0
33
Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit begroting en verantwoording (BBV) provincies en gemeenten daarvoor geeft. Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. De activa en passiva worden opgenomen tegen nominale waarden, tenzij anders vermeld. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts opgenomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen als zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn. Gedurende het jaar worden wijzigingen in de begroting aangebracht. In 2024 zijn wijzigingen aangebracht op de primitieve begroting door vaststelling van de voorjaarsnota en de Najaarsnota. Afrondingsverschillen zorgen voor kleine afwijkingen in de tabellen waarin cijfers zijn opgenomen. Materiële vaste activa De waardering van de materiële vaste activa is gebaseerd op de historische kostprijs of de aanschafprijs verminderd met de afschrijvingen. Afschrijving vindt plaats op basis van een vast percentage van de historische kostprijs zoals vastgelegd in de financiële verordening.