7.1 Jaarstukken 2021 WerkSaam (2022-12)
Tekst van het document
• Programma overhead: o Onttrekking bestemmingsreserve vermindering gemeentelijke bijdrage van € 342.000. Dit is de vrijval van de extra bonus beschut werk die vorig jaar in de reserve werd gestort. Deze post was bedoeld om additionele plekken beschut werk te betalen. In 2021 is wel de taakstelling beschut werk gerealiseerd maar werden 33
o o o
nog geen additionele plekken gerealiseerd. Het bedrag in de reserve is daarom niet meer nodig en valt vrij ten gunste van het resultaat. Onttrekking bestemmingsreserve vermindering gemeentelijke bijdrage van € 463.000 die begroot stond voor 2021. Onttrekking aan bestemmingsreserves ter dekking van kosten in de bedrijfsvoering (€ 168.000). Onttrekking aan de bestemmingsreserve plan NHN van € 30.000 voor het Project Big Data.
Gerealiseerd resultaat Het resultaat is € 1.981.000 en bestaat uit de volgende posten: Exploitatieresultaat Resultaat op de toegevoegde waarde
31 Bedrijfsvoering
Resultaat op de bedrijfsvoeringsposten
101 Bedrijfsvoering
Uitvoeringskosten Tozo
1.500 Incidenteel
Extra bonus beschut werk uiit 2020
342 Incidenteel
Incidentele posten Totaal mutaties
7 Incidenteel 1.981
Resultaat jaarrekening
1.981
Het bedrag per gemeente is terug te vinden in bijlage 3. Bij de behandeling van de jaarrekening 2021 in het algemeen bestuur zal besloten worden over de bestemming. Het voorstel is om het incidentele deel van het resultaat (€ 1.849.000) ten goede te laten komen aan de deelnemende gemeenten en het resultaat op de bedrijfsvoering (€ 139.000) toe te voegen aan de algemene reserve. De hoogte van de algemene reserve wordt jaarlijks beoordeeld. Als gedurende 3 jaar achtereen (2021-2023) blijkt dat de reserve hoger is dan het afgesproken maximum en de reserve ook hoger is dan het risicobedrag dat moet worden afgedekt valt het surplus vrij in de jaarrekening 2023. Beoordeling algemene reserve
Jaar
Algemene reserve (incl. resultaat)
2021
2.186.000
Max. norm (2,5% totaal structurele lasten) 2.082.000
Risicobedrag
Vrijval
1.999.000
Ja
2022 2023
Verklaring verschil ten opzichte van de najaarsnota Het gerealiseerd resultaat van € 1.981.000 in de jaarrekening is € 134.000 lager dan in de najaarsnota. Het verschil is voor het grootste deel de toegevoegde waarde die lager uitviel voor de detachering van personeel. Indeling naar taakvelden Om informatie landelijk te kunnen vergelijken en samen te voegen zijn verplichte taakvelden voorgeschreven. De taakvelden zijn binnen WerkSaam gekoppeld aan de programma-indeling. Programma /onderdeel
Taakveld
Arbeidsparticipatie
6.5 Arbeidsparticipatie
Plus, extra en overige taken; onderdeel arbeidsparticipatie 6.5 Arbeidsparticipatie Begeleide arbeidsparticipatie
6.4 Begeleide arbeidsparticipatie
Inkomensregelingen
6.3 inkomensregelingen
Plus, extra en overige taken; onderdeel inkomensregelingen6.3 inkomensregelingen Bedrijfsvoering
0.4 Overhead 34
Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten daarvoor geeft. Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. De activa en passiva worden opgenomen tegen nominale waarden, tenzij anders vermeld. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts opgenomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen als zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn. Gedurende het jaar worden wijzigingen in de begroting aangebracht. In 2019 zijn wijzigingen aangebracht op de primitieve begroting door vaststelling van de voorjaarsnota en de najaarsnota Afrondingsverschillen zorgen voor kleine afwijkingen in de tabellen waarin cijfers zijn opgenomen. Materiële vaste activa De waardering van de materiële vaste activa is gebaseerd op de historische kostprijs of de aanschafprijs verminderd met de afschrijvingen. Afschrijving vindt plaats op basis van een vast percentage van de historische kostprijs zoals vastgelegd in de financiële verordening.
De methode van afschrijven is lineair. De restwaarde wordt op nihil gesteld. Op grond wordt niet afgeschreven. Afschrijvingspercentages (volgens verordening artikel 212) %
Jaren
Grond en terreinen
0
0
Voorzieningen aan terreinen
10
10
Bedrijfsgebouwen
3
40
Renovatie, restauratie en aankoop bedrijfsgebouw
5
20
Tijdelijke bedrijfsgebouwen
5
20
Technische installaties in bedrijfsgebouwen
7
15
Installaties (kantoormeubulair, telefooninstall, BMI)
10
10
20
5
25
4
33
3
Productiemachines : ( personenauto's, aanhangers, lichte motorvoertuigen, kleine productiemachines, zware transportmiddelen.) Automatiseringsapparatuur Telefoons
Financiële vaste activa Uitgezette leningen zijn opgenomen tegen de nominale waarde. Participaties in het aandelenkapitaal van de B.V. zijn gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs van de aandelen. Indien de waarde van de aandelen daalt onder de verkrijgingsprijs zal afwaardering plaatsvinden. Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar De uitzettingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Indien nodig wordt voor dubieuze vorderingen een voorziening getroffen. De grondslag voor deze voorziening is een beoordeling van de openstaande vorderingen op oninbaarheid. Liquide middelen De liquide middelen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Onder de liquide middelen zijn de kassaldi en de tegoeden op de bankrekeningen opgenomen exclusief de gelden die bij 's 35
Rijksschatkist zijn gestald. Voor zover de liquide middelen niet ter vrije beschikking staan, wordt dit toegelicht. Voorzieningen Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting of het voorzienbaar verlies. De onderhoudsegalisatievoorziening is gebaseerd op een meerjarenraming van het uit te voeren groot onderhoud aan de kapitaalgoederen. Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar De kortlopende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar en overlopende passiva zijn gewaardeerd tegen nominale waarde.
36
Toelichting op de balans per 31 december 2021 Activa
Vaste activa Materiële vaste activa Investeringen met een economisch nut De investeringen met een economisch nut kunnen als volgt worden onderverdeeld: Boekwaarde per 31-12
2021
(B edragen x €1.000)
2020
Gronden en terreinen
1.336
1.203
Bedrijfsgebouwen
5.287
5.473
Vervoermiddelen
576
462
Machines
213
301
Installaties
818
472
Overige MVA, inventaris
454
506
Overige MVA, automatisering Boekwaarde per 31 december
362
361
9.046
8.779
Het onderstaand overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de investeringen met economisch nut weer: Investeringen
V e rm e e rde ri V e rm inde rin nge n ge n B o e k wa a rde ( Inv e s t e ring ( D e s inv e s t e 1- 1 e n) ringe n)
(B edragen x €1.000)
B e dra ge n a a n de rde n
A f s c hrijv ing en
B o ek wa a rde 3 1- 12
Wa a rde c o rre c t ie s
Gronden en terreinen
1.203
142
-
-
9
-
1.336
Bedrijfsgebouwen
5.473
20
-
-
206
-
5.287
Vervoermiddelen
462
324
17
-
192
-
576
Machines
301
28
4
-
111
-
213
Installaties
472
414
1-
-
69
-
818
Overige MVA, inventaris
506
28
-
80
-
454
188
-
362
856
-
9.046
Begroting 2021
Realisatie tm dec 2021
Overige MVA, automatisering Totaal
-
361
189
0
8.779
1.145
21
-
Investeringsoverzicht Bedrijf/Afdeling
Omschrijving
Staf & Management Facilitaire dienst BRS Verpakken Arbeidsbemiddeling Totaal investeringen
Diverse IC T Diverse huisvesting en vervoer algemeen gebruik Aanschaffingen/vervangen vervoersmiddelen en inventaris Vervangen vervoersmiddelen Magazijn verbeteringen en vervangen inventaris werkruimte Diverse werk- en transportmiddelen
110 940
170 571 24 314 63 1 1.145
289 30 96 1.465
Toelichting investeringen Diverse ICT De investering bestaat vooral uit het vervangen van hardware. Zo zijn in 2021 alle resterende “thin clients” vervangen door “port replicators” in verband met beveiligingsissues die anders zouden ontstaan. Hierdoor waren er ook meer laptops nodig. Daarnaast waren de mobiele telefoons aan vervanging toe.
37
Diverse huisvesting en vervoer algemeen gebruik In 2021 is gestart met de verduurzaming van het gebouw. Het dak is gerenoveerd en een extra isolatielaag is aangebracht. Daarnaast zijn zonnepanelen geplaatst en is gestart met het vervangen van bestaande klimaatinstallaties. De herinrichting van het terrein kon plaatsvinden na verstrekking van de vergunning. Om overlast te beperken zijn de werkzaamheden in 2 fases ingedeeld. Fase 1 is uitgevoerd in 2021. De genoemde projecten worden afgerond uiterlijk in het 2e kwartaal 2022. Een deel van het geraamde budget is daarom overgeheveld van 2021 naar 2022. Vervangen vervoersmiddelen (Facilitaire dienst/Buitenruimteservice/Verpakken) Diverse werk- en transportmiddelen. De voorgenomen vervangingen zijn in 2021 volgens plan uitgevoerd.
Vlottende activa Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Stand per 31 december (B edragen x €1.000)
2021
2020
12.161
13.166
Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Vorderingen op openbare lichamen Debiteuren cliënten Overige vorderingen Totaal:
586
472
5.609
5.456
1.364
863
19.721
19.957
Drempelbedrag Schatkistbankieren Jaar
bedrag (begrotingstotaal / NJN 2021)
kwartaal
%
Drempelbedrag
2021
91.499.000
1 +2
0,75%
686.243
2021
91.499.000
3 +4
2,00%
1.829.980
De hoogte van het drempelbedrag hangt af van de omvang van de begroting; maatgevend voor de omvang van de begroting is het begrotingstotaal zoals dat ook gebruikt wordt voor bijvoorbeeld het berekenen van de kasgeldlimiet. De drempel is de eerste twee kwartalen gelijk aan 0,75% van het begrotingstotaal indien het begrotingstotaal lager is dan € 500 miljoen. Indien het begrotingstotaal hoger is dan € 500 miljoen is de drempel gelijk aan € 3,75 miljoen plus 0,2% van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat. De drempel is nooit lager dan € 250.000. Vanaf het derde kwartaal geldt dat als het begrotingstotaal gelijk of kleiner is aan € 500 miljoen, een drempelbedrag gelijk aan 2% van het begrotingstotaal, waarbij de drempel minimaal € 1 miljoen bedraagt. Indien het begrotingstotaal hoger is dan € 500 miljoen is het drempelbedrag gelijk aan € 10 miljoen, vermeerderd met 0,2% van het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat.
Vorderingen op openbare licham en (B edragen x €1.000)
1-1-2021
Vooruit bet. Bedr.
Ontv.
31-122021
Vorderingen op openbare lichamen
472
4.933
4.819
586
Totaal
472
4.933
4.819
586
38
Debiteuren cliënten Het saldo van vorderingen op cliëntdebiteuren bestaat uit het totaal van openstaande vorderingen en de correctie daarop voor posten die als oninbaar zijn beoordeeld. Gemeente
Be ginsa ldo 0 1- 0 1- 2 1
O p- e n a f boe kinge n 2021
Te rugontva ngste n 2021
(B edragen x €1.000)
Drechterland
O mz e tting om nie t 2021
Eindsa ldo 3 1- 12 - 2 1
600
193
179
7
607
Enkhuizen
1.070
257
282
45
999
Hoorn
5.538
5.704
1.104
1.131
138
Koggenland
625
104
181
22
526
Medemblik
2.389
596
459
38
2.489
287
122
101
11
297
Opmeer Stede Broec Totaal vorderingen
964
174
203
27
909
11.638
2.551
2.536
288
11.365
-
-
5.755-
2.536
288
5.609
Voorziening dubieuze cliëntdebiteuren
6.181-
Totaal:
5.457
426 2.976
Het hogere saldo debiteuren cliënten wordt veroorzaakt door de vorderingen die zijn ontstaan door de verstrekking bedrijfskapitaal Tozo. In totaal werd voor € 1.725.000 aan bedrijfskapitaal Tozo verstrekt. Ook wordt voor in totaal een bedrag van € 272.000 aan onterecht verstrekte uitkeringen levensonderhoud Tozo teruggevorderd. Vanaf 2021 zal op deze vorderingen afgelost gaan worden. Overige vorderingen Stand per 31 december (B edragen x €1.000)
2021
2020
Debiteuren
908
722
Rekening courant gemeentes
445
72
Te vorderen OB Totaal:
11
68
1.364
863
Kwartaalcijfers op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen (B edragen x €1.000)
1e kw
2e kw
3e kw
4e kw
Rabo
28.485
23.499
23.061
22.876
BNG
55.160 83.644
69.872 93.372
51.926 74.987
54.402 77.278
2021
2020
Totaal
Overlopende activa Stand per 31 december (B edragen x €1.000)
Nog te factureren
106
187
Vooruitbetaalde bedragen
60
129
Nog te ontvangen bedragen
402
390
Borgsommen
13
11
Uitbetaling IKB
1
48
Loonheffing staf en WSW
50
-
Overige
5
-
Totaal:
637
766
39
Passiva
Eigen vermogen Het verloop in 2021 wordt in onderstaand overzicht weergegeven:
(Bedragen x € 1.000)
Boekwaarde Toe1-1-2021 voeging
Algemene reserves
2.047
Bestemmingsreserve ter vermindering bijdrage gemeenten
1.146
Bestemmingsreserve huisvesting
Vermindering i.v.m. afschr. Resultaat op activa boekjaar
Onttrekking
Boekwaarde 31-122021 2.047
463
805
804
3.300
148
3.152
Bestemmingsreserve verlofrisico
102
20
82
Bestemmingsreserve sectorplan regio NHN
69
30
39
Bestemmingsres. re-integratiegelden
749
1.473
749
1.473
Bestemmingsres. Project subsidies
0
921
9
912
Bestemmingsres. Uitvoeringskosten Tozo
0
908
Gerealiseerd resultaat Totaal:
349 7.762
908 349
3.765
2.110
0
1.981
1.981
1.981
11.399
Algemene reserve In de GR-regeling is over de omvang van de algemene reserve opgenomen: • De reserve is maximaal 2,5% van de totale lasten en • De reserve is voldoende om de risico’s af te dekken zoals aangegeven in de paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing. De totale lasten zijn in 2020 en 2021 incidenteel hoger door de uitvoering van de Tozo. Deze ruimte wordt niet benut om de algemene reserve tijdelijk te verhogen. De omvang van de algemene reserve is gelijk gehouden aan 2019. Bestemmingsreserves ter vermindering van de gemeentelijke bijdrage Het doel van deze reserve is de verlaging van de gemeentelijke bijdrage voor de bedrijfsvoering. Er is per saldo € 342.000 (€ 805.000 -/- € 463.000) onttrokken. De bonus beschut werk die in 2020 in de reserve is gestort voor de realisatie van additionele beschut werk plekken in 2021 blijkt niet nodig omdat deze plekken niet eerder dan 2022 gerealiseerd worden. Vanaf dat jaar hebben gemeenten de financiering structureel geregeld. Bestemmingsreserve huisvesting De bestemmingreserve is gekoppeld aan een deel van het gebouw op Dampten 26, Hoorn. Het beoogde doel is om de afschrijvingskosten jaarlijks te compenseren. De onttrekking is structureel. Bestemmingsreserve verlofrisico Deze bestemmingsreserve is gevormd voor het verlofrisico dat WerkSaam loopt met zijn gedetacheerde medewerkers.
Het gaat hier om niet beïnvloedbaar verlof van de gedetacheerde en niet het verlof van de ambtenaren die gedetacheerden begeleiden. Deze reserve wordt afgebouwd door er structureel € 20.000 aan te onttrekken. Bestemmingreserve sectorplan regio Noord-Holland Noord Deze bestemmingsreserve is gevormd om de volgende activiteiten te financieren: 40
a. b.
bevordering en ontwikkeling van expertise van de medewerkers van WerkSaam; transformatie en innovatie.
Bestemmingsreserve re-integratiegelden (incidenteel) Vanaf 2018 worden de niet bestede re-integratiegelden toegevoegd aan de bestemmingsreserve re-integratiegelden. Het eindsaldo van € 749.000 van 2019 is onttrokken aan de reserve en toegevoegd aan het budget re-integratie 2021. Er wordt in 2021 € 1.473.000 aan toegevoegd. Hierdoor is er voldoende budget om de re-integratie activiteiten uit te voeren die in volgende jaren plaatsvinden. Bestemmingsreserve projectsubsidies Het algemeen bestuur heeft op 9 december 2021 de reserve Projectsubsidies ingesteld. Hierin worden ontvangen subsidies gestort waarvan jaarlijks een deel wordt ingezet ter dekking van personeelskosten. In 2021 zijn subsidiebedragen ontvangen van het RPA NHN vanuit voormalige ESF-subsidies en het project Jeugdwerkeloosheid. Bestemmingsreserve uitvoeringskosten Tozo Het algemeen bestuur heeft op 9 december 2021 besloten een bestemmingsreserve Tozo uitvoeringskosten in te stellen. De reserve is nodig om toekomstige kosten die voortkomen uit de Tozo regeling (bijvoorbeeld terugvordering van bedrijfskredieten, misbruik en oneigenlijk gebruik en verantwoording naar het ministerie) te dekken. Gerealiseerd resultaat Het gerealiseerde resultaat is € 1.981.000. Aan het algemeen bestuur wordt voorgesteld het incidentele deel hiervan (€ 1.849.000) terug te storten naar de deelnemende gemeenten.
Het resultaat op van de bedrijfsvoering van € 132.000 wordt toegevoegd aan de algemene reserve. Als deze structureel hoger (dit is 3 jaar op rij) is dan het gestelde plafond en ook hoger is dan het risicobedrag wordt het surplus als resultaat verwerkt. Dit beoordelen we in de jaarrekening 2023.
Voorzieningen Het verloop van de voorzieningen in 2021 wordt in onderstaand overzicht weergegeven
(Bedragen x € 1.000) Onderhoudsegalisatie voorziening Voorziening spaarverlof
Boek waarde 1-1-21
Aanwending
Vrijval
Boek waarde 31-12-21
1.404
47
385
1.066
509
74
11
572
Voorziening 3e WW jaar Totaal voorzieningen
Toevoeging
23 1.913
144
23 -
396
1.661
Onderhoudsegalisatievoorziening De voorziening is gevormd om de kosten voor groot onderhoud aan het gebouw te spreiden. In 2020 is het meerjarenonderhoudsplan (MJOP) geactualiseerd. Dit plan is de basis voor toevoegingen en onttrekkingen aan de voorziening. In het MJOP is gerekend met een prijsstijging van 2%. Dat was in het verleden een redelijk betrouwbare inschatting. In de loop van 2021 zijn de prijzen sneller gaan stijgen dan op basis van historisch prijzen werd verwacht, onder andere door een tekort aan bouwmaterialen. Dat maakt dat er een schattingsonzekerheid ontstaat in de onderhoudsegalisatievoorziening van in totaal € 242.000. De toevoeging aan de onderhoudsegalisatievoorziening zou daarmee mogelijk voor de jaren tot en met 2039 € 16.000 hoger moeten zijn. Door de grote onzekerheid wordt de ontwikkeling van de prijzen de komende jaren nauwlettend gevolgd. Indien nodig wordt de toevoeging aan de onderhoudsegalisatiereserve bijgesteld. Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's • Spaarverlof: Deze voorziening wordt gevormd voor toekomstige verplichtingen die WerkSaam is aangegaan met een aantal Sw-personeelsleden. Personeelsleden kunnen met behoud van 41
•
salaris een lange periode vrij nemen of eerder stoppen met werken door gebruik te maken van opgespaarde verlofdagen. 3e WW jaar: Deze voorziening is gevormd voor de kosten die zich kunnen voordoen als een exmedewerker in het derde WW jaar terecht komt.
Vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer WerkSaam heeft geen vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer. Vlottende passiva Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar De rekening courant verhouding met gemeenten met betrekking tot de cliëntdebiteuren is onderdeel van de vlottende passiva. De rekening courant verhouding bestaat uit een schuld ter hoogte van de vorderingen op cliëntdebiteuren van € 11,6 miljoen. Daar staat een vordering tegenover van € 6,2 miljoen in de vorm van de voorziening dubieuze debiteuren. Onder vlottende activa is het verloop van deze posten opgenomen.
42
Netto vlottende schulden Stand per 31 december
2021
(B edragen x €1.000)
Loonheffing staf en WSW
2020
817
911
C rediteuren
1.927
1.740
Rekening courant gemeenten cliënt debiteuren
5.609
5.458
Rekening courant gemeentes
5.140
6.529
Loonheffingen uitkeringen
929
1.069
Kruisposten Werkpartner
238
250
Betalingen uitkeringen
48
494
Tussenrekening goederen/te ontvangen
26
1
Overige
18
54
Totaal
14.753
16.506
Overlopende passiva Stand per 31 december
2021
(B edragen x €1.000)
2020
Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen
857
598
De van overige Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren
404
2.750
Overige vooruitontvangen bedragen die ten bate van volgende begrotingsjaren komen
431
82
Totaal
1.692
3.431
Het verloop van de ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten voor volgende begrotingsjaren: Projecten/subsidies
1-1-2021
(B edragen x €1.000)
Amif App EBB Tel mee met taal Big data Tozo uitvoeringskosten VO Normaalste zaak Totaal
221 4 198 2.327 2.750
Vrijgev. Bedr. / terugbet. 83 4 30 15 90 55 2.327 18 138 2.485
Ontv. bedragen
31-122021 138 15 233 18 404
43
Niet in de balans opgenomen belangrijke financiële verplichtingen Vakantiegeld en -dagen Per 31 december 2021 bedraagt het gemiddelde aantal opgebouwde vakantiedagen per fte 9 (2020: 9). De verplichting wegens opgebouwde vakantierechten kan worden omgerekend naar een bedrag van € 891.000 (2020: € 927.000). Het vakantiegeldrecht dat is opgebouwd in de periode juni tot en met december 2021, betreffende de Wsw, dat wordt uitbetaald in mei 2022, bedraagt € 554.000 (2020: € 562.000). Huurverplichtingen Per 1 juli 2019 heeft WerkSaam een pand gehuurd aan De Star 27 te Enkhuizen. De huurovereenkomst is aangegaan voor 3 jaar en daarna (stilzwijgend) jaarlijks te verlengen. De opzegtermijn is 4 maanden. De jaarlijkse huurverplichting is € 13.543.
Analyse begrotingsrechtmatigheid De in de programmarekening opgenomen afwijkingen ten opzichte van de begroting zijn getoetst op rechtmatigheid. In onderstaande tabel zijn de begrotingsoverschrijdingen weergegeven. Programma Begeleide arbeidsparticipatie Afwijking
SW/BW personeelskosten
Overschrijding
87.000
Passend in beleid
Ja
Toelichting
De hogere SW personeelskosten worden gedekt uit het re-integratiebudget. Dit budget is ruim voldoende om de afwijking op te vangen. De hogere kosten voor Beschut werk worden gedekt uit de hogere toegevoegde waarde. Overige dekkingsmiddelen
Afwijking
Incidentele lasten
Overschrijding Passend in beleid
144.000
Toelichting
Ja De incidentele lasten betreffen vooral posten die op vorige boekjaren betrekking hebben. Tegenover de incidentele lasten staan incidentele baten. De incidentele baten zijn voor 2021 in totaal € 247.000. Mutatie reserves
Afwijking
Toevoegingen
Overschrijding Passend in beleid
Toelichting
Afwijking
2.524.000 Ja De toevoegingen passen in het vastgestelde beleid voor reserves en voorzieningen. Daarnaast zijn in december 2021 twee nieuwe reserves ingesteld waar toevoegingen aan zijn gedaan conform het genomen besluit. Onttrekkkingen
Overschrijding
800.000
Passend in beleid
Ja
Toelichting
De onttrekkingen passen in het vastgestelde beleid voor reserves en voorzieningen.
Er zijn geen overschrijdingen die meetellen in het rechtmatigheidsoordeel van de accountant.
44
Wet normering bezoldiging topinkomens publieke en semipublieke sector (WNT) WNT-verantwoording 2021 WerkSaam Westfriesland Het individuele WNT-maximum voor de leden van het bestuur bedraagt voor de voorzitter 15% en voor de overige leden 10% van het bezoldigingsmaximum, berekend naar rato van de duur van het dienstverband. Het bestuur van WerkSaam Westfriesland ontvangt geen vergoeding. dagelijks bestuur Mevrouw K. Al Mobayed
Voorzitter
Hoorn
Mevrouw L. Groot
Vicevoorzitter
Stede Broec
De heer H. Nederpelt
Penningmeester
Medemblik
Mevrouw S. Visser-Botman
Lid
Drechterland
De heer W. Bijman
Lid
Koggenland
De heer R. Tesselaar Mevrouw R. Wiersma - de Faria
Lid (tot en met 8 juli 2021) Lid (vanaf 9 juli 2021)
Opmeer
De heer D. Luyckx
Lid
Enkhuizen
algemeen bestuur (inclusief leden van het dagelijks bestuur) Mevrouw Y. Roos-Bakker
Lid
Drechterland
Mevrouw E. Heutink-Wenderich
Lid
Enkhuizen
De heer A. Helling
Lid
Hoorn
Mevrouw R. van Dolder
Lid
Koggenland
De heer D. Kuipers
Lid
Medemblik
Mevrouw R. Wiersma - de Faria De heer R. Tesselaar
Lid (tot en met 8 juli 2021) Lid (vanaf 9 juli 2021)
Opmeer
De heer B. Nootebos De heer N. Slagter
Lid (tot 26 november 2021) Lid (vanaf 1 december 2021
Stede Broec
WNT-verantwoording 2021 WerkSaam Westfriesland De WNT is van toepassing op WerkSaam Westfriesland. Het voor WerkSaam Westfriesland toepasselijke bezoldigingsmaximum is in 2021 € 209.000 (Algemeen bezoldigingsmaximum).
Functiegegevens
M.J. Dölle
M.J. Dölle
Directeur
Directeur
01/01/2021 – 31/12/2021
01/01/2020 – 31/12/2020
0,78
1,0
ja
ja
Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
€ 108.463
€ 128.315
Beloningen betaalbaar op termijn
€ 23.878
€ 20.669
Subtotaal
€ 132.341
€ 149.182
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
€ 162.556
€ 201.000
N.v.t.
N.v.t.
€ 132.341
€ 149.182
N.v.t.
N.v.t.
Aanvang en einde functievervulling Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Dienstbetrekking? Bezoldiging
-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Totale bezoldiging Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
45
Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
N.v.t.
N.v.t.
Overige rapportageverplichtingen op grond van de WNT Naast de hierboven vermelde topfunctionarissen zijn er geen overige functionarissen die in 2021 een bezoldiging boven het individuele WNT-maximum hebben ontvangen. Er zijn in 2021 geen ontslaguitkeringen betaald aan overige functionarissen die op grond van de WNT dienen te worden vermeld, of die in eerdere jaren op grond van de WOPT of de WNT vermeld zijn of hadden moeten worden.
46
Verantwoordingsinformatie Sisa De Sisa-bijlage is opgesteld overeenkomstig de invulwijzer Sisa 2021, versie 14 februari 2022. Het economisch eigendom van de cliëntdebiteuren ligt bij de deelnemende gemeenten. De vorderingen op cliëntdebiteuren zijn voor rekening en risico van de deelnemende gemeenten. Zij dragen ook het risico op inbaarheid van de vorderingen. Er is daarom een voorziening dubieuze debiteuren gevormd.
47
48
49
50
51
52
53
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
54
Vaststelling algemeen bestuur Voorstel tot vaststelling van de jaarstukken Het algemeen bestuur wordt voorgesteld: De jaarstukken 2021 conform het aangeboden concept vast te stellen. Vastgesteld in de vergadering van het algemeen bestuur van 14 juli 2022.
De voorzitter,
de directeur
K. Al Mobayed
M.J. Dölle
55
56
Bijlagen Bijlage 1. Lijst van afkortingen en begrippen AB AV/AN BUIG BBV Bbz B.V. CBS EMU-saldo Fte GR IOAW IOAZ KPI LISA NJN NUGGER Plustaak PRO/VSO PW RPA Sisa SW Tozo UWV VJN Wajong Wsw
Algemene Bijstand Investeringen: Aanschaf Vervanging/Aanschaf Nieuw Gebundelde Uitkering Inkomensvoorzieningen Gemeenten Besluit begroting en verantwoording Besluit Bijstandverlening Zelfstandigen Besloten Vennootschap Centraal Bureau voor de Statistiek Financieringssaldo minus deelname aan bedrijven en inkomsten uit kredietverstrekking, uitgedrukt in geld Fulltime equivalent Gemeenschappelijke regeling Inkomensvoorziening voor Oudere en Gedeeltelijk Arbeidsongeschikte Werknemers Wet inkomensvoorziening Oudere en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte gewezen Zelfstandigen Kritische Prestatie Indicator Landelijk Informatiesysteem van Arbeidsplaatsen Najaarsnota Niet uitkeringsgerechtigde Nieuwe taak die verbonden is aan ons werkveld Praktijkonderwijs/ voortgezet speciaal onderwijs Participatiewet Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid Single information single audit Sociale werkvoorziening Tijdelijke ondersteuningsregeling zelfstandig ondernemers Uitvoeringsinstituut Werknemers Verzekeringen Voorjaarsnota Wet arbeidsongeschiktheidsvoorziening jonggehandicapten Wet sociale werkvoorziening
57
Bijlage 2. Verdeelsleutels Verdeelsleutels Voor de bijdrage in de kosten van de Westfriese gemeenten hanteert WerkSaam de volgende verdeelsleutels: Programma
Verdeelsleutel
Arbeidsparticipatie Re-integratie activiteiten
Ingebracht participatiebudget uit de integratie-uitkering sociaal domein
Begeleide arbeidsparticipatie Wsw
Wsw-budget uit de integratie-uitkering sociaal domein
Bw
Actuele taakstelling zoals bekend is op het moment van aanmaken begroting. (In de NJN is de verkeerde verdeelsleutel gebruikt. Dit is in de NJN gecorrigeerd)
Inkomen BUIG, Bbz
Werkelijke baten en lasten (geen verdeelsleutel)
Bedrijfsvoering Apparaatskosten
50% aantal cliënten WWB, 25% aantal inwoners en 25% uitvoeringskosten
Overige dekking uit bestemmingsreserves
50% aantal cliënten WWB, 25% aantal inwoners en 25% uitvoeringskosten
Plus, extra en overige taken Uitvoeringskosten
Doorbelasting werkelijke kosten
Verloop overzicht verdeelsleutel bedrijfsvoering Verdeelsleutel verloop
2019
C liënten AB 147 Drechterland inwoners 19.392 Formatie primair 4 C liënten AB 362 Enkhuizen inwoners 18.467 Formatie primair 7 C liënten AB 1.719 Hoorn inwoners 72.333 Formatie primair 56 C liënten AB 171 Koggenland inwoners 22.497 Formatie primair 4 C liënten AB 479 Medemblik inwoners 43.892 Formatie primair 13 C liënten AB 108 Opmeer inwoners 11.378 Formatie primair 2 C liënten AB 267 Stede Broec inwoners 21.523 Formatie primair 4 Cliënten AB 3.253 Totaal inwoners 209.480 Formatie primair 90
2020 5,72%
9,69%
50,66%
6,33%
16,16%
3,61%
7,83%
100%
152 19.440 4 359 18.476 7 1.722 72.806 56 181 22.659 4 494 44.480 13 107 11.526 2 271 21.670 4 3.287 211.057 90
2021 5,75%
9,57%
50,45%
6,46%
16,35%
3,58%
7,84%
100%
157 19.597 4 349 18.507 7 1.675 73.004 56 187 22.738 4 501 44.809 13 99 11.779 2 265 21.706 4 3.233 212.140 90
5,89%
9,51%
50,11%
6,59%
16,59%
3,50%
7,81%
100%
58
Bijlage 3. Overzicht per gemeente
59
Bijlage 4. KPI’s 2021 Definities en bronbestanden Programma Arbeidsparticipatie De beïnvloedbare uitstroom is minimaal gelijk aan de beïnvloedbare uitstroom 2020 Definities Beïnvloedbare Uitstroom uit de uitkering die beïnvloedbaar is door WerkSaam. Dit uitstroom betreft uitstroom met de uitstroomredenen werk (al dan niet als zelfstandige), scholing en fraude/handhaving. Bron Civision Rapportage Cognos Uitstroom 85% van de cliënten (niet zijnde zorgcliënten) heeft een re-integratieplan Definities Cliënten Inwoners van Westfriesland die via WerkSaam een uitkering ontvangen op grond van: Participatiewet of IOAW, Daarnaast worden hier ook partners en nuggers in meegenomen voor zover deze beschikken over een re-integratieplan (actief traject). BBZ en IOAZ lopen niet mee in deze telling. Re-integratieplan Een beschikking aan cliënt waarin de coach de gemaakte afspraken met de cliënt over de re-integratieactiviteiten bevestigt. Bron Civision
Rapportage Cognos Planning & control / KPI Re-integratieplan
De doorstroom via werkstages naar betaald werk is (kwalitatief gezien) 10% hoger dan het voorgaande jaar Definities Werkstage Het verrichten van onbetaalde werkzaamheden (maximaal 6 maanden) met als doel werkervaring op te doen of het leren functioneren in een arbeidsrelatie. Doorstroom Een betaalde werkplek langer dan 3 maanden (ook parttime inkomsten) in aansluiting op een werkstage. Bron Civision Rapportage Cognos – in ontwikkeling Programma Begeleide Arbeidsparticipatie Realisatie beschut werkplekken komt overeen met taakstelling Definities Beschut werk plek Aantal FTE (van 31 uur per week) met een besluit beschut werk en een dienstverband in het rapportagejaar. Besluit Beschikking van WerkSaam waarin staat dat iemand behoort tot de doelgroep beschut werk. Bron Civision/Compas Rapportage Cognos Budgetbewaking/Maandrapportage Beschut werk Het aantal cliënten dat participeert stijgt met 15% ten opzichte van 2020 Definities Participeren
Cliënt volgt een werkstage, opleiding, training gericht op werk/reintegratie, heeft een participatieplaats of vrijwilligersplek, mantelzorg of heeft hulpverlening/zorgtraject gericht op het verkleinen van de afstand tot de arbeidsmarkt.
Bron Civision
60
Programma Inkomen De opboeking van vorderingen (exclusief fraude) van cliëntdebiteuren daalt met 10% ten opzichte van 2020 Definities Terugvordering Ten onrechte ontvangen uitkering moet worden terugbetaald. De (excl. Fraude) terugvorderingen onverschuldigde betalingen en witte inkomsten worden minder doordat vooraf data worden ingevuld en de processen worden verbeterd. Dit leidt tot 10% minder terugvorderingen waardoor cliënten minder schulden(stress) ervaren. Bron Civision Rapportage Cognos Programma Bedrijfsvoering Ziekteverzuim maximaal 4% staf en 10,6% Sw en Bw-medewerkers Definities Ziekteverzuim Het ziekteverzuimpercentage is het totaal aantal ziektedagen van de werknemers, in procenten van het totaal aantal beschikbare werkdagen van de werknemers in de verslagperiode. Het ziekteverzuimpercentage is inclusief het verzuim langer dan een jaar en exclusief zwangerschaps- en bevallingsverlof. Staf Niet gesubsidieerd personeel in dienst bij WerkSaam of WerkSaam verloning. SW-medewerkers Gesubsidieerd personeel Bron Compas Rapportage Cognos Het bedrag dat gemeenten betalen voor de dienstverlening door WerkSaam (de gemeentelijke bijdrage) blijft gelijk aan 2020 Definities Netto De uiteindelijke bijdrage die gemeenten betalen voor de gemeentelijke dienstverlening door WerkSaam.
Dit is een bruto gemeentelijke bijdrage bijdrage -/- door WerkSaam gerealiseerde toegevoegde waarde -/onttrekkingen aan reserves.
Gelijk blijvend
Bron Eigen registratie
De toegevoegde waarde betreft het verschil tussen de opbrengsten en de direct daaraan gerelateerde kosten van de leer-werkbedrijven. Tot de direct daaraan gerelateerde kosten wordt ook gerekend de voor rekening van WerkSaam blijvende kosten voor beschut werk. Absoluut gezien hetzelfde bedrag als 2020, gecorrigeerd voor indexatie en autonome ontwikkelingen indien deze zijn opgenomen in de kadernota 2021 en begroting 2021. Financiële administratie
Cliënttevredenheid is minimaal een 7 Definities Cliënttevredenheid
Bron Eigen registratie
Geeft aan in hoeverre een cliënt tevreden is over de dienstverlening van WerkSaam. Cliënttevredenheid wordt gemeten via cliënttevredenheidsonderzoek. Cliënttevredenheidsonderzoek
61
Bijlage 5. Specificatie per gemeente Drechterland Ontwikkeling cliëntenbestand BUIG
Mutaties 2021
Aantal uitkeringen
Jan
Beginstand Instroom Uitstroom Eindstand
169 5 2 172
Feb 172 3 6 169
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
169 9 5 173
173 4 1 176
176 6 6 176
176 8 9 175
175 3 6 172
Aug 172 4 10 166
Sep 166 4 9 161
Okt
Nov
161 6 5 162
Dec
162 3 5 160
Totaal
160 10 10 160
65 74 -9
2021 Personen Beginstand Instroom Uitstroom Eindstand Aantal uitkeringen
Jan
Feb
200 6 2 204
204 3 7 200
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
200 9 5 204
204 4 1 207
207 6 7 206
206 12 11 207
207 3 7 203
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
Totaal
203 4 12 195
195 6 10 191
191 6 7 190
190 3 6 187
187 15 11 191
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
2021 Jan
Feb
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
Tozo
88
89
82
47
48
39
33
29
28
0
0
0
Eindstand
88
89
82
47
48
39
33
29
28
0
0
0
Top 5 In- en uitstroomredenen
62
77 86 -9
Enkhuizen Ontwikkeling cliëntenbestand BUIG
Mutaties Aantal uitkeringen Beginstand Instroom
2021 Jan 313 13
Uitstroom Eindstand
Feb
Mrt
318 12
Apr
321 5
Mei
319 11
Jun
325 13
Jul
328 9
Aug
318 11
320 8
Sep 309 8
Okt
Nov
299 8
Dec
295 7
Totaal
296 10
115
8
9
7
5
10
19
9
19
18
12
6
8
130
318
321
319
325
328
318
320
309
299
295
296
298
-15
2021 Personen Beginstand Instroom Uitstroom Eindstand Aantal uitkeringen
Jan
Feb
347 15 9 353
353 13 9 357
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
357 6 9 354
354 11 5 360
360 17 14 363
363 10 18 355
355 12 10 357
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
Totaal
357 8 20 345
345 10 19 336
336 8 16 328
328 7 6 329
329 11 9 331
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
2021 Jan
Feb
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
Tozo
105
100
93
46
48
37
22
25
19
0
0
0
Eindstand
105
100
93
46
48
37
22
25
19
0
0
0
Top 5 In- en uitstroomredenen
63
128 144 -16
Hoorn Ontwikkeling cliëntenbestand BUIG
Mutaties 2021
Aantal uitkeringen
Jan
Beginstand Instroom Uitstroom Eindstand
1.555 1.572 1.577 1.572 1.586 1.566 1.549 1.531 1.509 1.495 1.482 1.472 51 46 58 57 37 40 38 36 52 34 48 63 34 41 63 43 57 57 56 58 66 47 58 67 1.572 1.577 1.572 1.586 1.566 1.549 1.531 1.509 1.495 1.482 1.472 1.468
Feb
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
Totaal 560 647 -87
2021 Personen
Jan
Feb
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
Beginstand Instroom Uitstroom
1.769 56 37
1.788 52 45
1.795 67 70
1.792 67 49
1.810 43 64
1.789 46 64
1.771 42 64
1.749 40 67
1.722 60 81
1.701 34 54
1.681 54 67
1.668 70 75
631 737
Eindstand
1.788 1.795 1.792 1.810 1.789 1.771 1.749 1.722 1.701 1.681 1.668 1.663
-106
Aantal uitkeringen
Totaal
2021 Jan
Feb
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
Tozo
463
458
421
272
276
240
187
182
164
0
0
0
Eindstand
463
458
421
272
276
240
187
182
164
0
0
0
Top 5 In- en uitstroomredenen
64
Koggenland Ontwikkeling cliëntenbestand BUIG
Mutaties 2021
Aantal uitkeringen
Jan
Beginstand Instroom Uitstroom Eindstand
188 7 6 189
Feb 189 7 7 189
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
189 9 2 196
196 4 3 197
197 9 12 194
194 7 10 191
191 5 14 182
Aug 182 5 4 183
Sep 183 9 7 185
Okt
Nov
185 3 8 180
Dec
180 12 6 186
Totaal
186 10 15 181
87 94 -7
2021 Personen Beginstand Instroom Uitstroom Eindstand Aantal uitkeringen
Jan
Feb
224 9 7 226
226 8 7 227
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
227 14 3 238
238 5 3 240
240 11 14 237
237 9 9 237
237 5 13 229
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
Totaal
229 4 4 229
229 9 8 230
230 4 11 223
223 14 9 228
228 13 17 224
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
2021 Jan
Feb
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
Tozo
78
70
68
44
42
37
27
30
23
0
0
0
Eindstand
78
70
68
44
42
37
27
30
23
0
0
0
Top 5 In- en uitstroomredenen
65
105 105 0
Medemblik Ontwikkeling cliëntenbestand BUIG
Mutaties 2021
Aantal uitkeringen
Jan
Beginstand Instroom Uitstroom Eindstand
498 21 20 499
Feb 499 28 24 503
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
503 22 16 509
509 20 20 509
509 19 21 507
507 15 16 506
506 8 13 501
Aug 501 10 25 486
Sep 486 17 24 479
Okt
Nov
479 17 19 477
Dec
477 14 20 471
Totaal
471 20 28 463
211 246 -35
2021 Personen Beginstand Instroom Uitstroom Eindstand Aantal uitkeringen
Jan
Feb
577 27 24 580
580 32 28 584
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
584 25 19 590
590 24 24 590
590 20 24 586
586 16 18 584
584 9 13 580
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
Totaal
580 11 27 564
564 19 27 556
556 19 24 551
551 18 24 545
545 24 34 535
Okt
2021 Jan
Feb
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
Aug
Sep
Nov
Dec
Tozo
204
202
196
115
115
98
75
66
67
0
0
0
Eindstand
204
202
196
115
115
98
75
66
67
0
0
0
Top 5 In- en uitstroomredenen
66
244 286 -42
Opmeer Ontwikkeling cliëntenbestand BUIG
Mutaties Aantal uitkeringen Beginstand Instroom Uitstroom Eindstand
2021 Jan
Feb
77 5 0 82
Mrt
82 4 6 80
Apr
80 2 1 81
Mei
81 2 3 80
Jun
80 3 1 82
Jul
82 2 3 81
Aug
81 4 2 83
83 5 3 85
Sep 85 3 1 87
Okt
Nov
87 0 4 83
Dec
83 1 2 82
Totaal
82 6 7 81
37 33 4
2021 Personen Beginstand Instroom Uitstroom Eindstand Aantal uitkeringen
Jan
Feb
97 5 0 102
Mrt
102 4 6 100
Apr
100 2 1 101
101 2 4 99
Mei
Jun
Jul
99 3 1 101
101 2 3 100
100 4 2 102
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
Totaal
102 7 4 105
105 3 1 107
107 0 4 103
103 1 2 102
102 9 9 102
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
2021 Jan
Feb
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
Tozo
48
45
43
20
20
18
12
12
10
0
0
0
Eindstand
48
45
43
20
20
18
12
12
10
0
0
0
Top 5 In- en uitstroomredenen
67
42 37 5
Stede Broec Ontwikkeling cliëntenbestand BUIG
Mutaties 2021
Aantal uitkeringen
Jan
Beginstand Instroom Uitstroom Eindstand
236 9 7 238
Feb 238 6 10 234
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
234 15 23 226
226 7 8 225
225 11 7 229
229 10 9 230
230 5 9 226
Aug 226 14 14 226
Sep 226 9 15 220
Okt
Nov
220 8 13 215
Dec
215 4 9 210
Totaal
210 8 12 206
106 136 -30
2021 Personen Beginstand Instroom Uitstroom Eindstand Aantal uitkeringen
Jan
Feb
285 9 8 286
286 8 12 282
Mrt
Apr
Mei
Jun
Jul
282 17 25 274
274 7 8 273
273 15 11 277
277 12 11 278
278 6 11 273
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
Totaal
273 18 16 275
275 10 17 268
268 9 17 260
260 4 11 253
253 9 16 246
2021 Jan
Feb
Mrt
Apr
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
Tozo
74
76
68
46
46
43
31
33
34
0
0
0
Eindstand
74
76
68
46
46
43
31
33
34
0
0
0
Mei
Jun
Jul
Top 5 In- en uitstroomredenen
68
124 163 -39