CConstaterende datDrechterland
Koppel je AI →
Document · PDF

5.1 Jaarstukken 2022 GR SSC DeSom - gewaarmerkt

Gemeenteraad 3 juli 2023, gemeente DrechterlandBij agendapunt: Zienswijze GR-en (2023-30)14.075 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Infrastructuur en werkplekken Afschrijvingen Aanschaf licenties Audits licenties Incidentele projectkosten Verbruikskosten cloud Onderhoud Rente Organisatiekosten Salaris en sociale premies Personeelsgerelateerde budgetten Inhuur derden Informatiebeveiliging Overige bedrijfskosten Inkoop diensten bij gemeenten Huur kantoorruimte Huur en energie serverruimten Bijdrage ondersteunende diensten Inkoop diensten bij derden Huur verbindingen Externe dienstverleningscontracten

Bedragen afgerond op € 1.000 Primitieve Gewijzigde Begroting 2022 Begroting 2022 Werkelijk 2022 Verschil € € € € € € €

722.000 € 1.210.000 € 27.000 € - € 208.000 € 212.000 € 10.000 €

814.000 € 1.210.000 € 27.000 € 88.000 € 208.000 € 260.000 € 10.000 €

797.000 € 1.322.000 € 2.000 € 108.000 € 123.000 € 172.000 € -5.000 €

17.000 -112.000 25.000 -20.000 85.000 89.000 15.000

€ € € € €

3.116.000 € 79.000 € 131.000 € 65.000 € 118.000 €

2.760.000 € 79.000 € 637.000 € 426.000 € 118.000 €

2.891.000 € 48.000 € 634.000 € 111.000 € 105.000 €

-131.000 31.000 2.000 315.000 13.000

€ € €

209.000 € 111.000 € 44.000 €

209.000 € 111.000 € 44.000 €

223.000 € 130.000 € 27.000 €

-13.000 -19.000 17.000

€ €

227.000 € 144.000 €

227.000 € 144.000 €

327.000 € 293.000 €

-101.000 -149.000

€

10.000 €

10.000 €

- €

10.000

Subtotaal lasten (A) €

6.643.000 €

7.382.000 €

7.308.000 €

74.000

€ € €

5.985.000 € 648.000 € - €

6.552.000 € 648.000 € - €

6.552.000 € 648.000 € - €

-

Subtotaal baten (B) €

6.633.000 €

7.200.000 €

7.200.000 €

-

Subtotaal baten en lasten (B -/- A) €

-10.000 €

-182.000 €

-108.000 €

-74.000

Onvoorzien

Vaste bijdrage deelnemers Bijdrage WerkSaam Westfriesland Personeelsgerelateerde baten

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

29

Diverse dienstverlening Kosten projecten deelnemers

€

- €

- €

353.000 €

-353.000

Kosten telefonie/multifunctionals/PDC-producten

€

- €

- €

973.000 €

-973.000

Subtotaal lasten (C) €

- €

- €

1.326.000 €

-1.326.000

Doorbelasting projecten deelnemers

€

- €

- €

353.000 €

353.000

Doorbelasting telefonie/multifunctionals/PDCproducten

€

- €

- €

973.000 €

973.000

Subtotaal baten (D) €

- €

- €

1.326.000 €

1.326.000

Subtotaal baten en lasten(D -/- C) €

- €

- €

- €

-

Gerealiseerde totaal saldo van baten en lasten (B + D -/- A -/- C)

€

-10.000 €

-182.000 €

-108.000 €

74.000

Onttrekking van reserves Toevoeging aan reserves Mutaties reserves

€ € €

10.000 € - € 10.000 €

182.000 € - € 182.000 €

182.000 € - € 182.000 €

-

Gerealiseerd resultaat

€

- €

- €

74.000 €

74.000

Bijdrage deelnemers (exclusief diverse dienstverlening) Gemeente Drechterland Gemeente Enkhuizen Gemeente Stede Broec Gemeente Opmeer Gemeente Medemblik Gemeente Koggenland Totaal

Bijdrage afnemer (exclusief diverse dienstverlening) Gemeenschappelijke regeling WerkSaam Westfriesland Totaal

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

2022 € € € € € € €

926.000 870.000 1.015.000 561.000 2.109.000 1.071.000 6.552.000

2022 € €

648.000 648.000

30

Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Inleiding De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften, die het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV) daarvoor geeft. Net als voorgaande jaren is in de begroting en jaarrekening sprake van één programma. De begroting en jaarrekening worden dus op één programma vastgesteld. Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vinden plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Winsten worden slechts opgenomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume, worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode, waarin uitbetaling plaatsvindt.

Daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden en overlopende vakantiegeld- en verlofaanspraken. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. Balans Vaste activa Investeringen met economisch nut Deze materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. Specifieke investeringsbijdragen van derden worden hierbij op de desbetreffende investering in mindering gebracht. In deze gevallen wordt op het saldo afgeschreven. Slijtende investeringen worden in het jaar na ingebruikneming lineair afgeschreven op basis van de verwachte gebruiksduur. Er wordt geen rekening gehouden met een eventuele restwaarde. Bij inruil of verkoop wordt een restwaarde als incidentele inkomst verantwoord. De gehanteerde afschrijvingstermijn voor aanpassingen aan het gebouw en glasvezel bedraagt 10 jaar, voor laptops en telefoons 3 jaar en voor de overige activa 5 jaar. Vlottende activa Vorderingen De vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Voor verwachte oninbaarheid is een voorziening in mindering gebracht. De voorziening wordt statisch bepaald op basis van de geschatte inningskansen. Liquide middelen en overlopende posten Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen.

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

31

Vaste schulden Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde, verminderd met gedane aflossingen. De vaste schulden hebben een rente typische looptijd van één jaar of langer. Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

32

2.3 Toelichtingen Toelichting op de balans per 31 december 2022 (bedragen x € 1.000) ACTIVA VASTE ACTIVA Materiële vaste activa De materiële vaste activa bestaan uit de volgende onderdelen:

Overige investeringen met economisch nut Totaal

Boekwaarde per 31-12-2022 2.670

Boekwaarde per 31-12-2021 3.267

2.670

3.267

De investeringen met economisch nut kunnen als volgt worden onderverdeeld: Boekwaarde per 31-12-2022

Boekwaarde per 31-12-2021

Huisvesting en werkplekken*

90

88

Migratie en implementatie

0

1

Oracle

0

26

Radius

14

27

Overige materiële vaste activa:

SQL ontwerp en consolidatie

1

3

Storage en back-up

124

264

Verbindingen

14

21

POC Digitale werkomgeving

0

9

Project Vervanging on-premise infrastructuur

2.415

2.812

Thuiswerkplekken hardware personeel DeSom

3

6

Thuiswerkplekken meubilair personeel DeSom

9

10

2.670

3.267

Totaal

*) Onder het onderdeel ‘Huisvesting en werkplekken’ worden de investeringen in het pand, het meubilair en de werkplekken van het personeel verantwoord.

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

33

Het onderstaand overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de investeringen met economisch nut weer: Boekwaarde per 01-01-2022

Investeringen

Desinvesteringen

Afschrijvingen

Bijdragen van derden

Afwaarderingen

Boekwaarde per 31-12-2022

Huisvesting en werkplekken

88

27

0

25

0

0

90

Migratie en implementatie

1

0

0

1

0

0

0

Oracle

26

0

0

26

0

0

0

Radius

27

0

0

13

0

0

14

SQL ontwerp en consolidatie

3

0

0

2

0

0

1

Storage en back-up

264

0

0

140

0

0

124

Verbindingen

21

0

0

7

0

0

14

POC digitale werkomgeving

9

0

0

9

0

0

0

2.812

173

0

570

0

0

2.415

Thuiswerkplekken hardware personeel DeSom

6

0

0

3

0

0

3

Thuiswerkplekken meubilair personeel DeSom

10

0

0

1

0

0

9

Totaal

3.267

200

0

797

0

0

2.670

Overige materiële vaste activa:

Project Vervanging on-premise infrastructuur

Onder bijdragen van derden zijn de bijdragen van derden opgenomen, die direct gerelateerd zijn aan de investering. Onder de afwaarderingen staan de afwaarderingen vermeld wegens duurzame waardeverminderingen. In het begrotingsjaar hebben dergelijke verminderingen niet plaatsgevonden.

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

34

VLOTTENDE ACTIVA Uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan één jaar De in de balans opgenomen uitzettingen met een looptijd van één jaar of minder kunnen als volgt gespecificeerd worden: Boekwaarde per 31-12-2022 507

Voorziening oninbaarheid 0

Uitzettingen in 's Rijks schatkist

255

0

255

50

Totaal

762

0

762

852

Vorderingen op openbare lichamen

Balanswaarde per Balanswaarde per 31-12-2022 31-12-2021 507 802

De uitzettingen met een looptijd van één jaar of minder bestaan uit: - Vorderingen deelnemers en afnemer betreffende vaste bijdragen en doorbelastingen; - Uitzettingen in 's Rijksschatkist betreffende de (verplicht) bij het Rijk uitgezette overtollige liquide middelen.

Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren Verslagjaar 2022 (1)

Drempelbedrag

1.000 Kwartaal 1

Kwartaal 2

Kwartaal 3

Kwartaal 4

269

359

407

415

(3a) = (1) > (2) Ruimte onder het drempelbedrag

731

641

593

585

(3b) = (2) > (1) Overschrijding van het drempelbedrag

0

0

0

0

(2)

Kwartaalcijfers op dagbasis buiten 's Rijksschatkist aangehouden middelen

Liquide middelen Het saldo van de liquide middelen bestaat uit de volgende componenten:

Banksaldi Totaal

Boekwaarde per 31-12-2022 405

Boekwaarde per 31-12-2021 46

405

46

Overlopende activa De post overlopende activa kan als volgt onderscheiden worden: Boekwaarde per 31-12-2022

Boekwaarde per 31-12-2021

Overige nog te ontvangen bedragen en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen

936

940

Totaal

936

940

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

35

PASSIVA VASTE PASSIVA Eigen vermogen Het in de balans opgenomen eigen vermogen bestaat uit de volgende posten:

Algemene reserves

Boekwaarde per 31-12-2022 161

Boekwaarde per 31-12-2021 184

Bestemmingsreserves

0

10

Gerealiseerde resultaat

74

150

Totaal

235

344

Het verloop in 2022 wordt in onderstaand overzicht per reserve weergegeven: Boekwaarde per 01-01-2022

Toevoeging

Onttrekking

Boekwaarde per 31-12-2022

23

Bestemming resultaat vorig boekjaar 0

Algemene reserve

184

0

Totaal

184

0

23

0

161

161

Vermeerderingen: Bij de bestemming van het Jaarresultaat 2021 is besloten: • Gerealiseerde resultaat • Min reservering overheveling budgetten uit 2021 • Min overheveling restant Jaarresultaat 2021 naar 2022 • Toevoeging aan algemene reserve

€ € € €

150.000 122.000 28.000 0

Verminderingen: • Opstellen Meerjaren Uitvoeringsplan Informatiebeveiliging (MIB) • Onttrekking aan algemene reserve

€ €

23.000 23.000

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

36

Boekwaarde per 01-01-2022

Bestemming resultaat vorig boekjaar

Toevoeging

Onttrekking

Vermindering ter Boekwaarde per dekking van 31-12-2022 afschrijvingen

Bestemmingsreserve afschrijving migratie & implementatie

1

0

0

0

1

0

Bestemmingsreserve afschrijving POC Digitale werkomgeving

9

0

0

0

9

0

Bestemmingsreserve incidentele kosten projecten

0

88

0

88

0

0

Bestemmingsreserve overheveling budgetten vorig boekjaar

0

62

0

62

0

0

Totaal

10

150

0

150

10

0

In de gemeenschappelijke regeling onder artikel 35 is bepaald dat maximaal ter hoogte van 2,5% van de totale begroting mag worden toegevoegd aan de algemene reserve én bestemmingsreserve. Het Algemeen Bestuur kan daar – op basis van de hardheidsclausule volgens artikel 46 van de gemeenschappelijke regeling – van afwijken. Alle gevormde bestemmingsreserves zijn onder die voorwaarde tot stand gekomen. Dit betekent, dat op basis van een begrotingstotaal van € 7.382.000 (inclusief begrotingswijzigingen) de hoogte van de algemene reserve ten bedrage van € 161.000 per 31 december 2022 voldoet aan het gestelde in artikel 35 van de gemeenschappelijke regeling.

Bestemmingsreserve afschrijving migratie & implementatie Deze bestemmingsreserve afschrijving migratie & implementatie uit 2017 heeft tot doel de afschrijvingskosten van de migraties te dekken. Vermindering: Dekking kosten afschrijving migratie & implementatie

€

1.000

Bestemmingsreserve afschrijving POC Digitale werkomgeving Deze bestemmingsreserve afschrijving POC Digitale werkomgeving uit 2018 heeft tot doel de afschrijvingskosten van de investeringen in het project POC Digitale werkomgeving te dekken. Vermindering: Dekking kosten afschrijving POC Digitale werkomgeving

€

9.000

Bestemmingsreserve incidentele kosten projecten Deze bestemmingsreserve incidentele kosten projecten is gevormd uit de overheveling van het budget uit 2021 voor dekking van deze kosten in 2022. Wegens uitloop in de planning van het project Hybride Cloud Infrastructuur zijn een aantal deelprojecten verschoven naar 2022. De werkzaamheden van deze deelprojecten zijn in 2022 volledig afgerond. Vermeerdering: Overheveling budget incidentele kosten projecten uit 2021

€

88.000

Vermindering: Dekking incidentele kosten projecten

€

88.000

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

37

Bestemmingsreserve overheveling budgetten vorig boekjaar Deze bestemmingsreserve overheveling budgetten vorig boekjaar is gevormd uit de overheveling van de volgende budgetten uit 2021 voor dekking van deze kosten in 2022: • Onderhoud van beveiligingsoplossingen € 4.000 (GGI Veilig); • Implementatie en de vervanging van de printers € 30.000 (VNG-aanbesteding GT Print); • Restant van het Jaarresultaat 2021 € 28.000 (Resultaatbestemming 2021). De besteding van deze gelden hebben in 2022 in zijn geheel plaats gevonden. Vermeerdering: Overheveling budgetten GGI Veilig en GT Print uit 2021 Overheveling restant Jaarresultaat 2021

Vermindering: Dekking kosten GGI Veilig en GT Print Dekking kosten inhuur van extra personeel

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

€ € €

34.000 28.000 62.000

€ € €

34.000 28.000 62.000

38

Vaste schulden met een looptijd langer dan één jaar De onderverdeling van de in de balans opgenomen vaste schulden met een looptijd langer dan één jaar is als volgt: Boekwaarde per 31-12-2022

Boekwaarde per 31-12-2021

Onderhandse leningen - binnenlandse banken en overige financiële instellingen

2.463

2.810

Totaal

2.463

2.810

In onderstaand overzicht wordt het verloop weergegeven van de vaste schulden met een looptijd langer dan één jaar over het jaar 2022:

Onderhandse leningen Totaal

Saldo 01-01-2022 2.810

Vermeerderingen 215

Aflossingen 562

Saldo 31-12-2022 2.463

2.810

215

562

2.463

De totale rentelast voor het jaar 2022 met betrekking tot de vaste schulden met een looptijd langer dan één jaar bedraagt € -5.000. VLOTTENDE PASSIVA Onder de vlottende passiva zijn opgenomen: Boekwaarde per 31-12-2022

Boekwaarde per 31-12-2021

Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar

1.910

1.733

Overlopende passiva

165

218

Totaal

2.075

1.951

Netto-vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar De in de balans opgenomen kortlopende schulden kunnen als volgt gespecificeerd worden: Boekwaarde per 31-12-2022 1.000

Boekwaarde per 31-12-2021 0

Overige schulden

910

1.733

Totaal

1.910

1.733

Overige kasgeldleningen

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

39

Overlopende passiva De specificatie van de post overlopende passiva is als volgt:

Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichten van vergelijkbaar volume Overige vooruit ontvangen bedragen die ten bate van het volgende begrotingsjaar komen Totaal

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

Boekwaarde per 31-12-2022

Boekwaarde per 31-12-2021

162

214

3

4

165

218

40

Niet uit de balans blijkende rechten SSC DeSom is voor onbepaalde tijd verbonden aan een niet uit de balans blijkend recht. Contractant Bank Nederlandse Gemeenten

Omschrijving Kredietfaciliteit A011984.1

Einddatum Onbepaald

€

Bedrag 200.000

Niet uit de balans blijkende verplichtingen SSC DeSom is voor een aantal toekomstige jaren verbonden aan verschillende, niet uit de balans blijkende verplichtingen. Leverancier MKB Lease SLTN IT Services SoftwareONE Nederland SoftwareONE Nederland SoftwareONE Nederland SoftwareONE Nederland Triple P

Omschrijving Peugeot Partner Gebruiksrecht Vmware Gebruiksrecht Citrix Gebruiksrecht Ivanti Gebruiksrecht Microsoft Gebruiksrecht Oracle Telefonie

Einddatum Kosten per jaar 19-08-2026 € 4.000 16-11-2026 € 2.000 30-09-2025 € 66.000 01-10-2023 € 63.000 30-09-2023 € 840.000 28-05-2023 € 115.000 30-11-2023 € 38.000

Daarnaast heeft SSC DeSom raamcontracten afgesloten met de volgende leveranciers: Leverancier Canon Nederland SLTN IT Services SLTN IT Services Vodafone Vodafone

Omschrijving GT Print Hybride Cloud Infrastructuur Database beheer Mobiele communicatie Vaste communicatie

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

Einddatum Kosten per jaar 30-06-2027 € 46.000 11-09-2025 € 224.000 11-09-2025 € 78.000 21-08-2024 € 67.000 03-09-2023 € 283.000

41

Toelichting op het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening over 2022 Analyse afwijkingen tussen de begroting na wijziging en de jaarstukken Alleen de verschillen groter dan € 15.000 tussen de realisatie en de raming na wijziging worden hieronder verklaard. De accordering van de Voorjaarsrapportage 2022 in september 2022 door het Algemeen Bestuur heeft er voor gezorgd, dat er geen gelegenheid meer in de Planning en Control cyclus van SSC DeSom was om een najaarsrapportage op te stellen. Dit heeft tot gevolg, dat er in het Jaarverslag 2022 meer verschillen groter dan € 15.000 tussen de realisatie en de raming na wijziging zijn te verklaren. Het uitbrengen van de najaarsrapportage is namelijk altijd het moment om te kijken hoe de geraamde budgetten zich verhouden tot de werkelijke uitgaven en inkomsten om vervolgens eventuele budgetwijzigingen toe te passen. Het Jaarresultaat 2022 van € 74.000 positief kent in grote lijnen twee oorzaken; vrijval van een budget voor werken, die in het vierde kwartaal 2022 zijn gestart en (incidenteel) lagere of hogere kosten op structurele budgetten met een bijzondere oorzaak. Bij de bestemming van het Jaarresultaat 2022 zal dan ook het voorstel worden gedaan om het vrijgevallen budget voor werken, die in het vierde kwartaal 2022 zijn gestart, over te hevelen naar 2022. Een nadere toelichting volgt hieronder.

Vrijval van budget voor werken, die in het vierde kwartaal 2022 zijn gestart: Informatiebeveiligingsbudget SSC DeSom (voordeel € 329.000) Doordat de Voorjaarsrapportage 2022, met daarin de aanvraag voor het informatiebeveiligingsbudget van € 338.000, pas in september 2022 door het Algemeen Bestuur is geaccordeerd, zijn als gevolg daarvan de werkzaamheden pas in het vierde kwartaal van 2022 opgestart. In het vierde kwartaal zijn voornamelijk voorbereidende activiteiten verricht waardoor er slechts € 9.000 is uitgegeven. Dit bedrag is besteed aan de inrichting van een Azure Firewall. Op 14 december 2022 heeft het Algemeen Bestuur besloten om het restantbedrag van het informatiebeveiligingsbudget over te hevelen naar dienstjaar 2023. Dit besluit zal bij de resultaatbestemming van 2022 nogmaals moeten worden bevestigd. Bij resultaatbestemming wordt het bestuur voorgesteld het batig resultaat van € 74.000 over te hevelen naar 2023 en aanvullend € 255.000 in 2023 bij te ramen. Dit om werkzaamheden die in 2022 niet konden worden opgepakt in 2023 uit te voeren. Toelichting op resultaten van overige budgetten: Aanschaf licenties (nadeel € 112.000) Het tekort wordt veroorzaakt door toename van het aantal gebruikers en indexaties. Het is de deelnemers niet gelukt om het aantal gebruikers structureel te verminderen.

Ondanks dat hiervoor wel extra inspanningen zijn geleverd, bleef gedurende het jaar het aantal in dienst meldingen steeds hoger dan het aantal uit dienst meldingen waardoor de aanschaf van extra licenties onontkoombaar was. Anders kan de nieuwe medewerker niet inloggen en werken. Per saldo was er op 1 januari 2023 sprake van 80 gebruikers meer dan het jaar daarvoor. Ook werden wij geconfronteerd met prijsstijgingen vanuit vrijwel alle softwareleveranciers. Incidentele projectkosten (nadeel € 20.000) Het is in 2022 gelukt om de verschoven werkzaamheden voor het project Hybride Cloud Infrastructuur en de vervanging van de infrastructuur volledig en succesvol af te ronden. De laatste deelprojecten waaronder de migratie van Gemnet naar GGI Netwerk en de migraties naar de nieuwe Oracle infrastructuur bleken echter veel complexer dan aanvankelijk gedacht waardoor deze veel meer werk en meer tijd hebben gevergd. Ook de ontmanteling van de oude netwerkinfrastructuur was een zeer complexe klus. Hierbij kwamen we namelijk allerlei Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

42

lokale verwevenheid met systemen tegen, die niet door SSC DeSom beheerd worden, maar die voor de deelnemers wel van belang zijn. Het vanuit 2021 overgehevelde budget bleek niet geheel voldoende om alle kosten te dekken. Salaris en sociale premies (nadeel € 131.000) Het tekort wordt met name veroorzaakt door de diverse wijzigingen in de CAO Gemeenten gedurende 2022. Dit speelt ook bij andere overheidsorganisaties. Het in de begroting van SSC DeSom opgenomen budget voor salariskosten is gebaseerd op historische cijfers met een indexering conform de Regietafel voor enig jaar met een correctie achteraf. De salarisverwerking van SSC DeSom, uitgevoerd door gemeente Medemblik, is gebaseerd op de meest actuele cijfers. Eventuele wijzigingen gedurende het begrotingsjaar hebben daardoor direct een nadelig effect. Verder heeft de jaarlijkse overheveling, berekend op basis van een standaardformule, van salariskosten naar inhuur derden een grote impact op het budget voor salariskosten. Voor 2022 betreft de overheveling een bedrag van € 356.000. Huur en energie serverruimten (nadeel € 19.000) De overschrijding is een gevolg van de tijdelijk langer benodigde huur van racks in serverruimten in Wognum wegens de overstap naar de Hybride Cloud Infrastructuur. Tot en met september 2022 moest namelijk de oude back-up infrastructuur beschikbaar blijven.

De huur van de racks in Wognum is inmiddels per 1 oktober 2022 beëindigd. Huur verbindingen (nadeel € 101.000) Het tekort wordt net als in 2021 deels veroorzaakt door dubbele verbindingen (glasvezel- en internetabonnementen) en dus tijdelijke dubbele kosten. Het abonnement voor de glasvezelverbindingen is halverwege 2022 beëindigd. Het Gemnet abonnement moest in verband met uitloop van de migratie naar GGI Netwerk enkele maanden extra verlengd worden. Daarnaast ontvingen we in 2022 vanuit GT Vast de afrekeningen voor de incidentele kosten voor de aanleg van de nieuwe (internet)verbindingen voor het MPLS netwerk. Externe dienstverleningscontracten (nadeel € 149.000) Het tekort wordt deels veroorzaakt door oude en nieuwe contracten in verband met de uitloop van enkele (deel)projecten. Gedurende de migraties was namelijk inzet van zowel de oude als de nieuwe leveranciers nodig. Het oude Oracle beheercontract is in juli 2022 beëindigd. De nieuwe beheercontracten zijn uitgebreider en duurder dan de oude beheercontracten, die nog waren gebaseerd op het diensten- en prijsniveau van 2014. Het externe dienstverleningsbudget zal dientengevolge structureel bijgesteld moeten worden.

Afschrijvingen (voordeel € 17.000) Door het zoveel mogelijk verantwoord uitstellen van investeringen in devices en meubilair voor eigen personeel is er in 2022 een incidentele besparing op de afschrijvingskosten gerealiseerd. Audits licenties (voordeel € 25.000) Het overschot wordt veroorzaakt doordat we in 2022 alleen incidenteel juridisch advies hebben ingewonnen, maar verder geen externe licentie audits en/of lopende juridische procedures hebben gehad. Verbruikskosten Cloud (voordeel € 85.000) SSC DeSom monitort de Cloud verbruikskosten regelmatig en past op basis hiervan de meest voordelige oplossing toe. Hierdoor is het in 2022 gelukt om op het Cloud budget te besparen. Onderhoud (voordeel € 89.000) De incidentele verkoop van de oude datacenter hardware heeft € 35.000 opgebracht. Dit bedrag is geboekt op het budget onderhoud. Daarnaast heeft de recente vervanging van de infrastructuur geleid tot minder onderhoudskosten in 2022. Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

43

Personeelsgerelateerde budgetten (voordeel € 31.000) Het beschikbare budget voor opleidingen is in 2022 niet volledig verbruikt als gevolg van gunstige inkoop van opleidingen. Bijdrage ondersteunende diensten (voordeel € 17.000) Door het afschalen van de gecontracteerde dienstverlening (DVO) met de gemeente Medemblik inzake de ondersteuning op het gebied van personeel en organisatie bij SSC DeSom, is er op het budget in 2022 een incidenteel voordeel gerealiseerd. Kosten projecten/telefonie/multifunctionals/PDC-producten (nadeel € 1.326.000) De gemeentelijke projecten, regionale projecten en extra werkzaamheden voor de deelnemers en afnemer vallen niet onder de standaard dienstverlening en begroting van SSC DeSom, maar worden rechtstreeks doorbelast aan de desbetreffende opdrachtgevers. Hetzelfde geldt voor bestellingen van ‘pay as you use’ producten uit de PDC. Deze kosten worden ook één-op-één doorbelast aan de desbetreffende deelnemers of afnemer. Vooraf kunnen deze kosten niet worden begroot, aangezien vooraf niet bekend is wat organisaties gaan bestellen of welke projecten zij door SSC DeSom uitgevoerd willen hebben. Doorbelasting kosten projecten/telefonie/multifunctionals/PDC-producten (voordeel € 1.326.000) De één op één doorbelasting van de kosten voor niet standaard dienstverlening aan de deelnemers en afnemer.

Dit betreft extra projectopdrachten, verbruikskosten telefonie, huur en gebruik multifunctionals, kosten lokale externe verbindingen en bestellingen uit de PDC. Na afloop van elk kwartaal worden deze kosten doorbelast aan de desbetreffende opdrachtgevers.

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

44

Overzicht aanwending van het bedrag voor onvoorzien In 2022 zijn er geen af- en bijboekingen geweest op het budget voor onvoorzien. Verloop post onvoorzien Datum vergadering Algemeen Bestuur

Omschrijving Saldo onvoorzien 1 januari 2022

Bedrag 10.000

Mutaties 2022: Geen Saldo onvoorzien 31 december 2022

10.000

Overzicht incidentele baten en lasten In begrotingsjaar 2022 zijn er incidentele baten en lasten geweest. Deze worden in onderstaande overzichten weergegeven. Incidentele baten Omschrijving

Bedrag

Standaarddienstverlening: Overheveling incidentele projectkosten (resultaatbestemming 2021)

88.000

Overheveling kosten project GGI Veilig (resultaatbestemming 2021)

4.000

Overheveling kosten project GT Print (resultaatbestemming 2021)

30.000

Overheveling restant Jaarresultaat 2021 (resultaatbestemming 2021) Onttrekking aan algemene reserve inzake opstellen Meerjaren Uitvoeringsplan Informatiebeveiliging (MIB)

28.000

Verkoop oude hardware

35.000

Niet-standaarddienstverlening: Doorbelasting projecten deelnemers

353.000

Doorbelasting telefonie/multifunctionals/PDC-producten

973.000

Totaal

1.534.000

23.000

Incidentele lasten Omschrijving

Bedrag

Standaarddienstverlening: Incidentele projectkosten

88.000

Kosten project GGI Veilig

4.000

Kosten project GT Print

30.000

Kosten inhuur van extra personeel

28.000

Kosten opstellen Meerjaren Uitvoeringsplan Informatiebeveiliging (MIB)

23.000

Niet-standaarddienstverlening: Kosten projecten deelnemers

353.000

Kosten telefonie/multifunctionals/PDC-producten

973.000

Totaal

1.499.000

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

45

Overzicht structurele toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves Structurele toevoegingen in begrotingsjaar 2022: Er zijn geen structurele toevoegingen aan de reserves. Structurele onttrekkingen in begrotingsjaar 2022: De onderstaande onttrekkingen zijn ter dekking van de kapitaallasten van migratie & implementatie en POC Digitale werkomgeving. Onttrekking aan de reserves in 2022

Waarvan structureel

Realisatie begrotingsjaar

Waarvan structureel

Bestemmingsreserve afschrijving migratie & implementatie

Raming begrotingsjaar ná wijziging 1.000

1.000

1.000

1.000

Bestemmingsreserve afschrijving POC Digitale werkomgeving

9.000

9.000

9.000

9.000

Totaal

10.000

10.000

10.000

10.000

Analyse begrotingsrechtmatigheid Er is geen sprake van kostenoverschrijdingen op het totaal van de lasten welke worden gedekt door de bijdragen van de deelnemers (geen overschrijding op subtotaal lasten (A)). Op totaalniveau worden de lasten wel overschreden. Dit weegt niet mee in het accountantsoordeel, omdat de lasten buiten de business case en de PDC-producten één-opéén worden gecompenseerd door direct daaraan gerelateerde baten. Het totaal van de lasten en baten voor deze onderdelen bedraagt € 1.326.000. In de Begroting 2022 zijn ten aanzien van de investeringen de afschrijvingslasten geraamd. Door de tussenrapportages zijn er dit jaar geen afboekingen op het budget geweest waardoor de werkelijke afschrijvingslasten € 17.000 lager uitvallen dan begroot.

Analyse investeringskredieten Onderstaande tabel geeft de besteding van de investeringskredieten weer. Voor de toelichting wordt verwezen naar de Programmaverantwoording. Investeringskredieten Bron investeringskrediet

Omschrijving

Raming krediet na begrotingswijziging

Bedrag werkelijk

Verschil

Voorjaarsrapportage 2018, 2019 en 2022

Devices eigen personeel

133.000

78.380

54.620

Voorjaarsrapportage 2018 en 2019

Meubilair eigen personeel

27.000

14.158

12.842

Begroting 2019

Project Vervanging on-premise infrastructuur

767.000

767.000

0

Begroting 2020

Project Vervanging on-premise infrastructuur

907.000

907.000

0

Begroting 2021

Project Vervanging on-premise infrastructuur

180.000

180.000

0

Algemeen Bestuur 14 juli 2021

Project Vervanging on-premise infrastructuur

956.000

956.000

0

Voorjaarsrapportage 2022

Project Vervanging on-premise infrastructuur

215.000

215.218

-218

3.185.000

3.117.756

67.244

Saldo per 31 december 2022

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

46

Informatie Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT)

Bedragen x € 1

P.A. Kuiken

Functiegegevens

Directeur

Aanvang en einde functievervulling in 2022

1/1-31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Dienstbetrekking?

1,0 fte Ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

102.321

Beloningen betaalbaar op termijn

18.039

Subtotaal

120.360

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

216.000

-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag

N.v.t.

Totale bezoldiging

120.360

Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan

N.v.t.

Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

N.v.t.

*) Leden Dagelijks Bestuur tot en met 13 juli 2022: F.R. Streng, J.H.N. Broeders en G.J. van den Hengel *) Leden Dagelijks Bestuur vanaf 13 juli 2022: J. Franx, G.J. van den Hengel en M.G.T. Visser **) Leden Algemeen Bestuur tot en met 13 juli 2022: F.R. Streng, J.H.N. Broeders, G.J. van den Hengel, M.M. Bonsen-Lemmers, N.C.P. Slagter en E.A. van Zuijlen **) Leden Algemeen Bestuur vanaf 13 juli 2022: J. Franx, G.J. van den Hengel, M.G.T. Visser, M.M. Bonsen-Lemmers, B.F. de Vos-Janssen en G.J. Gringhuis De leden van het Dagelijks- en Algemeen Bestuur zijn onbezoldigd.

Gegevens 2021 Functiegegevens

Directeur

Aanvang en einde functievervulling in 2021

1/1-31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Dienstbetrekking?

1,0 fte Ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

97.606

Beloningen betaalbaar op termijn

18.150

Subtotaal

115.756

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

209.000

Totale bezoldiging

115.756

*) Leden Dagelijks Bestuur: G.J.A.M. Nijpels (tot 8 februari 2021), F.R. Streng, J.H.N. Broeders, W.G. Groeneweg (vanaf 8 maart 2021 tot 1 juli 2021) en G.J. van den Hengel (vanaf 1 juli 2021) **) Leden Algemeen Bestuur: G.J.A.M. Nijpels (tot 8 februari 2021), F.R. Streng, J.H.N. Broeders, N.C.P. Slagter, E.A. van Zuijlen, M.M. Bonsen-Lemmers, W.G. Groeneweg (vanaf 8 maart 2021 tot 1 juli 2021) en G.J. van den Hengel (vanaf 1 juli 2021) De leden van het Dagelijks- en Algemeen Bestuur zijn onbezoldigd.

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

47

2.4 Kosten en baten van overhead Onderstaande tabel geeft de kosten van overhead weer. Overhead 2022 Omschrijving

Lasten

Infrastructuur en werkplekken

2.524.000

Organisatiekosten

3.789.000

Inkoop diensten bij gemeenten

380.000

Inkoop diensten bij derden

620.000

Diverse dienstverlening

1.326.000

Bijdragen deelnemers en afnemer

1.326.000 7.200.000

Overige Totaal

Baten

0 8.639.000

8.526.000

Toelichting: Het verschil tussen lasten en baten wordt gevormd door: - Rente (min € 5.000) - Onttrekking reserves (min € 182.000) - Resultaat 2022 (plus € 74.000)

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

48

2.5 Overzicht baten en lasten per taakveld Om tot betrouwbare informatie voor interne sturing en externe vergelijkbaarheid te komen, wordt een uniforme indeling in taakvelden voorgeschreven bij de vernieuwde BBV, waaraan de bijbehorende baten en lasten worden toegerekend. Conform de gestelde voorschriften hierin ziet de taakveldenlijst van 2022 voor SSC DeSom er als volgt uit: Taakveldenlijst 2022

Lasten

Baten

8.639.000

8.526.000

0. Bestuur en ondersteuning 0.4 Overhead 0.5 Treasury

5.000

0.10 Mutaties reserves 0.11 Resultaat van de rekening van baten en lasten Totaal

Definitieve Jaarstukken 2022 SSC DeSom, versie 1.0

182.000 74.000 8.713.000

8.713.000

49

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12840944/1