CConstaterende datDordrecht
Koppel je AI →
Document · PDF

Stedelijk Dalton Lyceum-Definitieve Begroting 2023 en meerjaren 2024-2026.pdf

Commissie van Toezicht op het Openbaar Onderwijs Dordrecht 24 januari 2023, gemeente DordrechtBij agendapunt: 4: Begroting 2023 en meerjarenbegroting 2024-2026 Stedelijk Dalton Lyceum6.829 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Van:

Dhr. R.M. Bijeman, voorzitter College van Bestuur

Opsteller:

Dhr. N.A. Schouten (waarnemend controller)

Datum:

13-12-2022

Betreft:

Begroting 2023 en meerjarenbegroting 2024-2026

Introductie Voor u ligt de toelichting op de begroting 2023 en meerjarenbegroting 2024-2026. Meest belangrijk om te begrijpen is dat onderscheid is gemaakt tussen reguliere gelden (p.3) en incidentele (NPO) gelden (p.10). Deze keuze is gemaakt om duidelijk zichtbaar te maken in hoeverre de komende jaren sprake is van een sluitende begroting c.q. in hoeverre SDL haar publieke taak op een goede manier kan blijven uitvoeren.

Samenvatting In dit verslag leest u dat 2023 met een positief resultaat van 700k (p.3) zal worden afgesloten. De verklaring voor dit resultaat zijn voornamelijk de aanvullende gelden die het SDL ontvangt voor de nieuwkomers leerlingen korter dan 1 jaar in Nederland - binnen de twee ISK locaties. Het toenemende eigen vermogen is enerzijds onwenselijk en tegelijkertijd nodig om - bij onvoorziene en snelle krimpen in leerlingenaantallen - de formatie (jaarcontracten) te blijven bekostigen. Ook ziet u dat het overige positieve resultaat van 1.3 mio (p.10) wordt veroorzaakt door (incidentele) NPO gelden. Kort samengevat: NPO gelden komen in grote getallen binnen maar vanwege de schaarste aan goede docenten is het tegelijkertijd lastig om de gelden doelmatig in te zetten. Aangezien deze gelden mogen worden besteed t/m schooljaar 2024-2025 is dit geen probleem en zullen deze gelden in de bestemmingsreserve worden opgenomen. Ook de komende jaren ziet de financiële situatie er goed uit. In tegenstelling tot eerder gecommuniceerde verwachtingen, laten de prognoses vanuit de gemeente een stabiel leerlingenaantal zien over de jaren. Het is wel zaak om vanuit de locaties proactief de meerjarig begrote leerlingenaantallen daadwerkelijk te gaan realiseren. Tegenvallende aantallen (vooral nieuwkomers) hebben een direct effect op de bekostiging en dus formatie en onderwijstijd en -kwaliteit.

Belangrijk: op 6-12-2022 heeft een wijziging plaatsgevonden in de bekostiging. Op advies van de VO-Raad is de functiemix weer opgenomen in de bekostiging van 2023. De regeling zou eigenlijk stoppen per 1-12023, maar de VO-Raad geeft het volgende aan: “De middelen voor de functiemix Randstad regio’s zijn, voor zover tot nu toe gecommuniceerd is, structurele middelen. De regeling dient jaarlijks wel verlengd te worden.” Deze wijziging - die op 6-12-2022 is ingegaan - betekent voor SDL – bovenop de huidige begroting - een extra bedrag aan baten (functiemix Randstadregio’s). Aangezien het (positieve) effect nog niet helemaal duidelijk is, is dit als opmerking in dit memo opgenomen. (in 2022 betroffen deze gelden ~350k) 1

Uitgangspunten van de begroting    

  

  

Het doel is een structureel sluitende (meerjaren)begroting voor alle locaties. Echter een licht negatief resultaat is in 2023 mogelijk met toestemming van de voorzitter RvB. NPO gelden zijn tijdelijke subsidies en worden dan ook apart geboekt en geadministreerd. Hier staan ook tijdelijke contracten tegenover. De locaties zorgen voor een gezamenlijke sluitende formatieve begroting in lijn met de huidige formatieplannen. De gewenste formaties zijn in nauw overleg met bestuur en controller opgesteld en afgestemd met de stafmedewerker personeelszaken. Er is rekening gehouden met contractuele verplichtingen jegens de werknemer bij het aangaan van vaste aanstellingen in relatie tot langere termijn leerlingenprognoses. De vastgestelde begroting 2023 is gebaseerd op de leerlingenaantallen per 1 oktober 2022 en de formatie en inschaling personeel en uitdiensttreding van personeel volgens de loonadministratie. Het organiseren van schoolreisjes (en dagtochten) moeten altijd vooraf voorgelegd worden aan het bestuur. In de begroting 2023 zijn er geen baten (en ook geen kosten) opgenomen voor reizen. Dit heeft te maken met de veranderde wetgeving; de kans dat er nog op de oude manier reizen worden georganiseerd is niet groot. Een reis mag nu pas doorgaan als alle ouders waarvoor het betreft hiervoor betalen. Schoolreisjes moeten kostendekkend zijn (begroot en werkelijk).

De projecten waarvoor subsidies worden ontvangen, worden apart geboekt en geadministreerd. Aangezien de subsidies tijdelijk zijn, moeten hier tegenover tijdelijke contracten staan. Incidentele baten kunnen slechts dienen ter dekking van incidentele lasten. Incidentele baten zijn budgetneutraal opgenomen. Personele lasten: Meer onderwijstijd voor docenten. Op de Kapteynweg en met name op de Overkampweg werkt men in de bovenbouw met een magere lessentabel voor een aantal vakken. De geplande contacttijd en onderwijstijd moet hier omhoog om de resultaten op de examens e.d. te kunnen verbeteren. Hier moet het SDL in blijven investeren. Materiele lasten: Een groot deel van deze lasten (e.g. werkboeken, leermiddelen, ICT en software) stijgen sterk mee met de leerlingenaantallen. Tegelijkertijd is in de begroting van 2023 rekening gehouden met significante inflatie van materiele lasten. Op basis van de huidige informatie en de indexatiewijzigingen van toeleveranciers zijn leermiddelen, inventaris e.d. voor 2023 met ~10% begroot. Meerjarig is 3% meegenomen. Verder wordt - wat betreft de materiele lasten - een financieel sober beleid gehandhaafd.

2

Reguliere begroting 2023 Onderstaand vindt u de reguliere begroting 2023. Regulier betekent dat voor de NPO gelden een aparte begroting is opgesteld (p.10). De keuze voor een aparte begroting is gemaakt vanwege het incidentele karakter van de NPO-gelden maar bovenal om zichtbaar te maken in hoeverre een sluitende begroting wordt behaald met reguliere Rijksbijdragen. Reguliere begroting 2023 Grootboekrekening

ISK

ISK2

3.1.1 Rijksbijdrage OCW/LNV

22.914.530

7.470.678

4.414.590

6.783.925

2.329.303

2.091.034

3.1.2 Overige subsidies OCW

1.833.152

-901.246

-40.439

-982.889

-171.476

0

1.057.821

2.871.381

24.747.682

6.569.431

4.374.151

5.801.036

2.157.827

2.091.034

1.057.821

2.696.381

3.1 Rijksbijdragen

Alle

Kapteynweg

Leerpark

Overkampweg

Bestuurskantoor Gezamenlijk -175.000

3.2.1 Gemeentelijke bijdragen en subsidies

38.000

0

3.2.2 Overige overheidsbijdragen

10.500

0

10.500

3.2 Overige overheidsbijdragen en -subsidies

48.500

0

48.500

3.5.1 Verhuur

4.000

3.5.2 Detachering personeel

43.611

19.611

0

3.5.5 Ouderbijdragen

310.805

46.094

18.565

3.5.10 Overige (overige) baten

0

38.000

4.000 24.000 242.330

3.816

0

964.190

338.467

184.000

253.835

187.888

3.5 Overige baten

1.322.606

404.172

202.565

500.165

191.704

0

3 Baten

26.118.788

6.973.603

4.576.716

6.301.201

2.349.531

2.091.034

1.057.821

2.768.881

4.1.1 Lonen en salarissen

17.415.145

4.857.828

3.446.872

4.852.586

1.604.518

1.327.962

853.781

409.276

4.1.2 Overige personele lasten

2.152.690

602.332

385.000

432.100

89.698

14.560

84.000

545.000

1.342.522

937.781

954.276

4.1.3 Af: uitkeringen

0

4.1 Personeelslasten

24.000

0

19.567.835

5.460.160

3.831.872

5.284.686

1.694.216

4.2.2 Materiele vaste activa

674.677

109.390

144.266

217.353

109.242

5.121

89.305

4.2 Afschrijvingen

674.677

109.390

144.266

217.353

109.242

5.121

89.305

4.3.1 Huur

181.500

20.000

60.000

48.000

46.500

0

7.000

4.3.2 Verzekeringen

13.000

4.3.3 Onderhoud

185.850

82.500

2.700

60.000

9.500

19.000

1.150

4.3.4 Energie en water

241.000

123.000

500

115.000

1.500

1.000

4.3.5 Schoonmaakkosten

479.570

165.000

101.000

141.000

46.000

26.000

570

4.3.6 Heffingen

42.400

15.000

0

21.000

3.000

2.500

750

4.3.7 Dotatie voorziening onderhoud

582.000

4.3.8 Overige huisvestingslasten 4.3 Huisvestingslasten 4.4.1 Administratie- en beheerslasten 4.4.2 Inventaris en apparatuur 4.4.5 Overige (overige) lasten

0

13.000 11.000

150 582.000

295.500

5.000

281.000

5.000

3.000

1.000

500

2.020.820

410.500

445.200

390.000

109.500

49.500

9.970

467.553

23.250

6.500

12.953

10.500

7.500

97.300

309.550

1.878.828

441.798

190.229

296.702

111.172

69.277

2.150

767.500

606.150

795.221

439.962

60.665

205.500

14.394

5.500

69.200

4.4 Overige lasten

3.141.602

905.010

257.394

515.155

136.066

76.777

104.950

1.146.250

4 Lasten

25.404.934

6.885.060

4.678.733

6.407.194

2.049.024

1.468.799

1.057.821

2.795.981

6.1.1 Rentebaten en soortgelijke opbrengsten

33.000

0

33.000

6.1 Financiële baten

33.000

0

33.000

6.2.1 Rentelasten en soortgelijke lasten

-8.400

-500

-500

-1.000

-500

6.2 Financiële lasten

-8.400

-500

-500

-1.000

-500

-5.900 0

0

-5.900

6 Financiële baten en lasten

24.600

-500

-500

-1.000

-500

0

0

27.100

1 Resultaat

738.454

88.043

-102.516

-106.993

300.007

622.235

0

0

TABEL 1 - REGULIERE BEGROTING 2023 (ZONDER INCIDENTELE GELDEN EN NPO) Zichtbaar is dat vooral de internationale schakelklas bijdraagt aan een positief resultaat van 738k. De verschillende begrotingsposten zullen op de volgende pagina’s worden toegelicht.

3

Toelichting op de leerlingenaantallen Inzicht in de leerlingenaantallen is belangrijk, omdat een groot deel van de bekostiging hiervan afhankelijk is. Het Stedelijk Dalton Lyceum heeft in 2022 te maken gehad met een stijging van het leerlingenaantal. Deze stijging was - gezien de demografische ontwikkelingen in de Drechtsteden - niet helemaal voorzien. Echter door verdere kwaliteitsverbeteringen, een nog scherpere profilering en het inzetten van een intensieve samenwerking met de basisscholen in Dordrecht, willen we de komende jaren ons marktaandeel vergroten om zo het leerlingenaantal voor de komende jaren minimaal gelijk te houden aan het huidige aantal. De onderstaande tabel laat de 1-oktobertelling zien plus de – i.s.m. de locatiedirecteuren – de meerjarenprognoses van de leerlingenaantallen. Zichtbaar is dat de leerlingenaantallen de komende jaren gelijk blijven en per 2023 zullen stabiliseren op 2.284 leerlingen. Verklaring hiervoor is dat - in de onlangs ontvangen prognoses van de gemeente Dordrecht - te zien is dat de basisgeneratie stabiliseert. Met een gelijk blijvend tot groeiend belangstellingspercentage is dit een prognose die stand zal houden. De afdeling Internationale Schakelklas zal naar verwachting per 1 oktober 2023 dalen ten opzichte van 1 oktober 2022 met 19 leerlingen, alhoewel deze leerlingenaantallen lastig te voorspellen blijven.

Voor de komende jaren is haar (ISK) prognose gelijkgesteld aan een verwacht aantal van 130 leerlingen.

Leerlingen bekostigd via de basisbekosting Alle

Kapteynweg

Leerpark

Overkampweg

ISK-Internat. Schakelklas 99 149 130 130 130

ISK2

Realisatie okt-2021 2.119 873 336 811 Realisatie okt-2022 2.308 933 397 829 Prognose okt-2023 2.284 925 400 829 Prognose okt-2024 2.284 925 400 829 Prognose okt-2025 2.284 925 400 829 TABEL 2A – PROGNOSE LEERLINGENAANTALLEN 1-OKTOBERTELLING (DUS EENMALIG JAARLIJKS BEKOSTIGD)

0 0 0 0 0

Leerlingen bekostigd via de nieuwkomersbekosting (lumpsumbekostiging)

In tegenstelling tot de bovenstaande leerlingentellingen, worden nieuwkomers per kwartaal geteld en bekostigd. Dit betekent dat in 2023 294 nieuwkomers (zie tabel 2b) per kwartaal worden verwacht en zijn begroot. Voor nieuwkomers ontvangt het SDL een extra bekostiging. Aangezien het ISK2 alleen nieuwkomers betreft, wordt deze niet meegenomen in tabel 2a, wat alleen de reguliere 1-oktobertelling betreft. ISK

ISK2

Totaal

Opmerkingen

Realisatie okt-2021 Realisatie okt-2022 532 355 852 “ 213 nieuwkomers per kwartaal bekostigd Prognose okt-2023 497 680 1177 “ 294 nieuwkomers per kwartaal bekostigd Prognose okt-2024 432 0 432 “ 108 nieuwkomers per kwartaal bekostigd Prognose okt-2025 432 0 432 “ 108 nieuwkomers per kwartaal bekostigd TABEL 3B – PROGNOSE NIEUWKOMERS (EXTRA BEKOSTIGING)

4

3.1.1 Toelichting op de rijksbijdragen De nieuwe vereenvoudigde bekostigingsmethode heeft een negatief effect op de rijksbijdragen voor het Stedelijk Dalton Lyceum. Echter wordt dit effect de komende jaren gedeeltelijk gecompenseerd door het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. In de begroting 2023 (en meerjarig) is rekening gehouden met deze lagere inkomsten en gedeeltelijke compensatie. In totaal ontvangt het SDL in 2023 22.914.530,- EUR aan Rijksbijdragen bestaande uit de onderstaande posten: Dit bedrag bestaat uit 19.174.171,- aan basisbekostiging. Dit bedrag bestaat uit: 

2308 leerlingen bekostigd via de basisbekostiging o 2119 leerlingen x 8.033,26,o 189 pro en bovenbouw x 9.438,3 vestigingen

= 16.900.000,= 1.800.000,= 469.000,-

In 2023 ontvangt het SDL een lumpsum bekostiging van 3.915.359,-. Dit bedrag bestaat uit:  

169 leerlingen LWOO 1177 begrote nieuwkomers o 497 begrote nieuwkomers ISK o 680 begrote nieuwkomers ISK2

x 4.988,-

= 840.000,-

x 2.337,-1 x 3.075,-

= 1.100.000,= 2.100.000,-

Daarnaast is er sprake van een inhouding van collectieve uitkeringskosten

= - 175.000

De basisbekostiging neemt in 2023 – ten opzichte van 2022 - met 2.3 mio toe (p. 11). Deze stijging wordt veroorzaakt door de toename in het aantal bekostigde leerlingen van 2134 naar 2308 bekostigde leerlingen (effect = 1.4 mio2). Daarnaast is het bedrag per leerling toegenomen met 267,- euro (effect = 570k3) en waren 37 VAVO leerlingen vorig jaar bovenschools begroot (effect = 300k).

3.1.2 Toelichting op de overige subsidies De overige subsidies zijn aanvullende subsidies met een meer tijdelijk karakter. Dit bedrag is in 2023 1.833.152,- EUR. Dit bedrag wordt opgebouwd uit:     

738.000,- werkdrukmiddelen 227.000,- strategisch personeelsbeleid en verzuim 320.000,- leerplusarrangement (141 leerlingen x 781,-) 51.000,- aanpak verzuim 497.000,- overige subsidies (o.a. 136k sterk techniek onderwijs en 100k school en omgeving)

Let op: de negatieve bedragen die zichtbaar zijn bij 3.1.2 (p.3) bij o.a. OVK en KTW worden veroorzaakt door de herverdeling van de gelden. Bijlage 2 (p.14) laat zien deze herverdeling op locatieniveau een enigszins vertekend beeld geeft. De bovenstaande subsidies zijn budgetneutraal opgenomen. Verder zijn er geen noemenswaardige incidentele posten opgenomen in de begroting.

1

2.337,- is het gewogen gemiddelde van categorie 1 en 2 leerlingen. Categorie 1 = 3.075,05 Categorie 2 = 1.133,33 2 174 x 8.033,26 = 1.400.000,- EUR meer bekostiging 3 2.134 x 267,- = 570.000,- EUR

5

3.5 Toelichting op de overige baten Tot slot komt er in nog 1.3 mio binnen aan overige baten. Dit bedrag bestaat voornamelijk uit de bijdrage vanuit het samenwerkingsverband (798k) en de ouderbijdragen (310k). De overige overige baten (200k) bestaan uit de bijdragen aan intro’s en excursies en bijdragen van derden.

4.1.1 Toelichting op de lonen en salarissen Ruim 85% van de bekostiging vanuit het Rijk gaat naar personele uitgaven. In de berekening van de lonen en salarissen zijn de volgende uitgangspunten genomen:     

Er zijn (nog) geen loonstijgingen aangekondigd en dus niet opgenomen in de begroting. Het pensioenfonds ABP heeft een inschatting van de verhoging van de werkgeverspremie aangekondigd ingaande per 1 januari 2023. Hiermee is in deze begroting rekening gehouden. Er is 2% vervangingsbudget opgenomen voor alle locaties. (alleen leerpark is 3%). De lasten voor BAPO en starterskorting worden bovenschools gedragen (243k) De arbeidsmarkttoelage is verwerkt via de bruto vergoedingen van de desbetreffende medewerkers. Deze post (zowel baten als lasten) is verwerkt in de loonkosten van de NPObegroting.

Totale formatie per locatie (budget 2022 vs. Budget 2023)

De onderstaande tabel laat de totale formatie zien per (bekostigde) locatie. Te zien is dat de begrote formatie toeneemt met 34,2 fte. De gecorrigeerde toename is echter +17 fte aangezien de ISK 2 in 2022 niet begroot was. FTE overzicht per locatie

Leerpark Kapteynweg Overkampweg ISK ISK2 Totaal TABEL 3 – FORMATIE 2022 VS. 2023

Begroot 2022 44,5 63,0 55,2 20,8 -

Begroot 2023 49,0 70,5 58,7 22,4 17,2

Delta 4,5 7,6 3,5 1,6 17,2

183,5

217,7

34,2

Formatie 2023 vs. Formatieplannen 2022-2023 De totale formatie (217,7 fte) kan worden verdeeld in: (1) reguliere formatie en (2) NPO-formatie. Aangezien de formatieplannen (alleen) de kaders van de reguliere formatie weergeeft, wordt in de onderstaande tabel een correctie gemaakt voor de NPO-formatie. Op deze manier kan de reguliere inzet van 2023 goed worden vergeleken met de formatieplannen 2022-2023. Tabel 4 laat zien dat de reguliere formatie van de locaties afwijkt van de formatieplannen 2022-2023 (zie ‘delta’ in tabel 4). Gezien de geringe contacttijd - door bezuinigingen in het verleden – op de locaties Overkampweg en Kapteynweg en de magere resultaten van de leerlingen is het goed om meer onderwijs te geven. De bestuurder en controller vinden het daarom - ook in het licht van het te verwachten resultaat van 2022 - akkoord dat er een afwijking is ten opzichte van de formatieplannen.

6

Leerpark Kapteynweg Overkampweg ISK ISK2

Begroot 2023 49,0 70,5 58,7 22,4 17,2

NPO formatie 2,0 3,3 0,6 -

Totaal 217,7 TABEL 4 – FORMATIE 2023 VS. FORMATIEPLAN

Reguliere f. 2023 47,0 70,5 55,3 21,8 17,2

Formatieplan 2022-2023 49,8 65,6 55,1 33,5

Delta 2,8 -4,9 -0,3 11,7 -17,2

211,8

204,0

-7,8

5,9

4.1.2 Toelichting op de overige personele lasten De overige personele lasten (2,1 mio) zijn opgebouwd uit:     

183k personeelsdotaties 612k inhuur personeel (+inhuur SWV) 172k nascholing en cursussen 132k arbodienst 968k overige personele lasten o Waarvan 738k bestaat uit werkdrukmiddelen welke worden bekostigd via overige subsidies c.q. budgetneutraal zijn begroot.

4.2 Toelichting op de afschrijvingen In 2023 wordt 622k geïnvesteerd, resulterend in een afschrijvingslast van 674k in 2023 (zie tabel 5). Opvallend in 2023 zijn vooral de dalingen van de ICT investeringen. In 2022 was de totale investering relatief hoog door een grote investering in nieuwe HP Chromebooks in 2022 (700+ stuks / 425k) waarbij een groot deel voor het ISK bestemd was (onvoorzien). Ondanks de lagere investering in ICT 2023 nemen de afschrijvingslasten ICT wel toe door de ‘naschok’ van deze hoge (650k) ICT-investeringen in 20224. Investeringen in het netwerk en overige ICT-hardware lopen via de ICT-coöperatie KIEN u.a. Pc’s, laptops, e.d. worden via een vervangingsschema iedere vier jaar vervangen. De afschrijvingslasten van gebouwen, leermiddelen (huurboeken), meubilair en machines en installaties (tabel 5) blijven redelijk stabiel in 2023. De gebouwen Overkampweg en Kapteynweg zijn afgeschreven echter zit nog 76k van de afschrijvingen in eerdere investeringen in aanbouw, verbouwingen en luchtbehandelingssystemen. Het merendeel hiervan (58k) is gerelateerd aan de Kapteynweg. Vanwege de veroudering van schoolmeubilair wordt in 2023 respectievelijk 113k en 74k geïnvesteerd in nieuw meubilair Overkampweg en het Leerpark. Ook op de andere locaties vinden de nodige investeringen plaats.

Er worden bewuste keuzes gemaakt om het lesgeven zo aantrekkelijk mogelijk te houden. In totaal wordt in 2023 309k geïnvesteerd in nieuw meubilair.

4

De meeste ICT wordt halverwege het jaar aangeschaft waardoor bij een piekinvestering de afschrijvingslasten pas toenemen het opvolgende jaar waarin de volledige 25% van de afschrijving ‘landt’.

7

Aanschafwaarde Aanschafwaarde AfschrijvingskostenA fschrijvingskosten Categorie

Investering

Gebouwen en terreinen

Totaal

2022

2023

Leermiddelen

Totaal

86.321

ICT

Totaal

Meubilair

Totaal

Inventaris en apparatuur

Totaal

2022

2023

70.000

75.468

76.008

72.000

60.204

71.976

650.548

170.759

282.118

353.086

73.230

309.750

88.570

94.284

Onderhoud en verbouwingen Totaal Machines en installaties

Totaal

8.319

32.110

32.300

Overig

Totaal

49.764

49.485

47.024

Alle

Totaal

868.181

587.954

674.677

622.509

TABEL 5 – INVESTERINGEN EN AFSCHRIJVINGEN

Toelichting op de huisvestingskosten en inventaris Alhoewel de financiële situatie van het Stedelijk Dalton Lyceum de laatste jaren aanzienlijk is verbeterd, zal er de komende jaren ook sprake zijn van een sobere maar doelmatige bedrijfsvoering. De gebouwen Overkampweg en Kapteynweg worden zo goed mogelijk bijgehouden en inventaris en ICT-apparatuur vernieuwd of uitgebreid waar nodig, zodat het voor leerlingen en medewerkers een aantrekkelijke school blijft. De locatie Leerpark heeft vooralsnog minimale aanpassingen nodig. Uitgebreide investeringen in huisvesting worden vooralsnog uitgesteld. De huisvestingskosten van de vier gebouwen lopen sterk uiteen. De locaties Overkampweg en Kapteynweg zijn aanzienlijk goedkoper in onderhoud, energie en schoonmaak dan het Leerpark. Zelfs bij een volledige bezetting van het Leerpark (= 1100 leerlingen tezamen met het Insula College en inclusief gebruik van ruimtes door het da Vinci College) blijft het Leerpark een dure vestiging ten opzichte van de andere vestigingen. Of de Internationale Schakelklas nog een eigen locatie (Eulerlaan) zal aanhouden hangt af van de ontwikkeling van de (veelal fluctuerende) leerlingenaantallen.

Indien het aantal leerlingen minder dan 100 bedraagt voor een langere periode dan één schooljaar, kan het Stedelijk Dalton Lyceum zonder extra kosten het pand van de Eulerlaan aan de gemeente teruggeven en kan de Internationale Schakelklas huisvesten binnen de bestaande locaties van het Stedelijk Dalton Lyceum, mits de locaties van het Stedelijk Dalton Lyceum samen voldoende ruimte hebben voor deze groepen. Het Stedelijk Dalton Lyceum houdt vast aan een adequate huisvestingsaanpassing voor de locaties Overkampweg en Kapteynweg. Samen met de gemeente Dordrecht en de andere schoolbesturen is het SDL bezig om een Integraal Huisvestingsplan (IHP) op te stellen voor het VO. In januari 2023 moet dit plan inclusief de financiële consequenties klaar zijn zodat het aangeboden kan worden aan de gemeenteraad. Voor het SDL is de inzet dat er voor de Overkampweg en de Kapteynweg op termijn nieuwbouw plaats zal vinden. Hierbij gaan we uit van twee aparte locaties. Ook voor de ISK vestiging zal meegenomen moeten worden in dit IHP. Onderstaand zullen de belangrijkste begrotingsposten worden toegelicht.

4.3.1 Huur

Het SDL betaalt een vergoeding van 52k aan de gemeente Dordrecht voor de huur van de Eulerlaan(ISK) en de bijbehorende groen, schoonmaak, onderhoud, energie- en watergebruik en publiekrechtelijke heffingen. Daarnaast ook voor de huur van de Sport+ gymzaal van de gemeente voor 33k per termijn + de huur van de buitensport-accommodatie Schenkeldijk a 8.900,- per termijn.

8

4.3.4 Energie Kosten worden door onze energieleverancier (de Vrije Energie Producent B.V. (afgekort DVEP) maandelijks doorbelast en geboekt op basis van werkelijk verbruik. We hebben tot 31 december 2025 een leveringsovereenkomst - voor zowel gas als elektra - met DVEP. DVEP laat weten dat: “Bij gelijkblijvende overige kosten zal uw totale energienota met circa 30% stijgen voor zowel aardgas als elektriciteit. De elektriciteitstarieven zijn nog niet bekend. Er moet nog 6% van het volume ingekocht worden. We verwachten u de tarieven uiterlijk november ’22 te kunnen laten weten.” In de begroting 2023 (en meerjarig) zijn deze verwachtingen meegenomen.

4.3.7 Dotatie voorziening onderhoud

Vanaf 2023 wordt de voorziening groot onderhoud opgesteld via de componentenmethode. Het streven om in de periode 2026-2028 nieuwbouw te kunnen realiseren heeft invloed op de hoogte van het meerjarenonderhoudsplan (MOP) en op de hoogte van de dotatie aan de voorziening vanaf 2023. De investeringen op het gebied van groot onderhoud worden geëgaliseerd door een meerjarenonderhoudsplan (MOP). Er zijn in de meerjarenbegroting middelen beschikbaar voor (groot) onderhoud, echter niet voor renovatie; het Stedelijk Dalton Lyceum is daarvoor afhankelijk van de gemeente. 2022

2023

2024

2025

2026

2027

2028

2029

2030

2031

KTW

59.972

50.103

59.256

206.982

101.618

50.576

-

-

-

-

OVK

91.269

135.738

129.482

139.183

58.298

31.366

-

-

-

-

LP

209.208

396.159

270.924

213.817

210.509

246.719

452.364

304.968

138.070

213.595

360.449

582.000

459.662

559.982

370.425

328.661

452.364

304.968

138.070

213.595

TABEL 6 – DOTATIES GROOT ONDERHOUD

4.3.8 Overige huisvestingslasten

Dit betreft een bedrag van 4 x 70k (per kwartaal) voor huisvestingskosten die SDL betaalt aan H3O voor het gebruik van het leerpark.

4.4 Toelichting op de overige lasten De overige lasten nemen in 2023 toe met 689k (zie pagina 11). Deze stijging wordt direct veroorzaakt door een algehele stijging van leerlingenaantallen en de direct hieraan gerelateerde kosten voor de huur van digitale werkboeken, leermiddelen, ICT software (Magister, Schoolmaster, ITs learning en MS-pakketten) e.d.

9

Toelichting op de NPO begroting Voor de schooljaren 2021-2022 en 2022-2023 heeft het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OC&W) in het kader van het Nationaal Programma Onderwijs (NPO) middelen beschikbaar gesteld voor herstel en ontwikkeling van het onderwijs tijdens en na corona. Het Stedelijk Dalton Lyceum kan ook in 2023 rekenen op forse bedragen die gedurende de NPO-looptijd ingezet kunnen worden. Ondanks dat de NPO-bekostiging ook kan worden besteed aan andere activiteiten waarvoor bekostiging wordt verstrekt, streeft het Stedelijk Dalton Lyceum ernaar de gelden zoveel mogelijk in te zetten waar ze in eerste instantie voor bedoeld zijn. Het Stedelijk Dalton Lyceum heeft per locatie plannen ontwikkeld om deze gelden zo goed mogelijk in te zetten. De uitvoering van de NPO-plannen wordt bemoeilijkt door een tekort in het aanbod van bekwame docenten. De NPO gelden vallen onder de tijdelijke subsidies en worden dan ook apart geboekt en geadministreerd. Hier staan dan ook tijdelijke contracten tegenover. Onderstaand een overzicht van de NPO gelden in 2023 en de gelden die na 2023 te besteden zijn: NPO begroting 2023 Grootboekrekening NPO baten

Alle

Kapteynweg

Leerpark

Overkampweg 1.005.000

ISK

4.318.172

1.826.799

1.030.731

41110 Arbeidsmarkttoelage

884.745

586.007

256.087

41115 Loonkosten NPO

958.223

468.999

211.398

41224 Inhuur personeel NPO

717.000

110.000

82.000

44495 Overige kosten NPO

453.500

125.000

123.500

120.000

85.000

Totale NPO lasten

3.013.468

1.290.006

672.985

336.299

776.501

NPO resultaat 2023

1.304.703

536.794

357.747

668.701

-320.859

Verwacht NPO resultaat 2022

29.244

-301.956

134.794

-179.853

376.259

NPO Bestemmingsreserve 2021 (balans)

809.126

444.843

186.894

373.368

-187.038

Totale NPO gelden te besteden na 2023

2.143.073

679.681

679.435

862.216

-131.638

ISK2

Bestuurskantoor Gezamenlijk

455.641 104.973

216.299

61.528 525.000

-8.942 0

0

-8.942

TABEL 7 – NPO BEGROTING 2023 In 2023 zullen 1.3 mio (zie ‘NPO resultaat 2023’ in tabel 7) aan NPO gelden niet besteed worden. Deze gelden worden in de bestemmingsreserve opgenomen. Tegelijkertijd wordt rekening gehouden met een verwacht NPO resultaat in 2022 en de nog bestaande bestemmingsreserve van 809k uit 2021. De locatiedirecteuren publiceren eind november een meerjaren bestedingsplan voor deze NPO-gelden.

10

Toelichting op de afwijkingen Begroting 2022 vs. Begroting 2023 Grootboekrekening

Begroting 2022

Begroting 2023 3.915.359

81100 Lumpsum personeel 81200 Basisbekostiging

Verklaring

3.915.359 3.2 mio wordt verklaard door niet-begrote nieuwkomers in 2022 + LWOO leerlingen zie 81210 (700k). 2.289.282 (zie 'Toelichting op de Rijksbijdragen)

16.884.889

19.174.171

-200.000

-175.000

25.000

16.684.889

22.914.530

6.229.641

81215 Collectieve uitkeringskosten 3.1.1 Rijksbijdrage OCW/LNV

Delta

-705.743 Deze post zit in de lumpsum 81100 begroot.

81210 LWOO (leerwegonderst. onderw.)

705.743

0

81217 Aanpak verzuim 81218 Strategisch personeelsbeleid en begeleiding

43.743 195.593

51.224 1.138.848

7.481 943.255 Dit is een budgetneutrale toename (+738k) (zie gbr 41290) 448.820

81283 Bekostiging NPO

3.869.352

4.318.172

81299 Herverdeling bekostiging

64.001

0

81276 Functiemix Randstad regio

357.734

81278 Lerarenbeurs

-64.001 -357.734

5.500

5.500

0

81281 Leerplusarrangement

255.866

320.950

65.084

81282 bijdrage Vavo 81290 Overige subsidies ministerie

293.953 877.628

0 316.630

-293.953 Deze post is slechts anders begroot (resultaat = 0). -560.998 In 2022 zijn hier 700k nieuwkomers begroot. Deze staan nu op gbr 81100.

3.1.2 Overige subsidies OCW

6.669.113

6.151.324

-517.789

3.1 Rijksbijdragen

23.354.002

29.065.854

5.711.852

3.2.1 Gemeentelijke bijdragen en subsidies

37.500

38.000

500

3.2.2 Overige overheidsbijdragen

10.000

10.500

500

3.2 Overige overheidsbijdragen en -subsidies

47.500

48.500

1.000

3.5.1 Verhuur 3.5.2 Detachering personeel 3.5.5 Ouderbijdragen 3.5.10 Overige (overige) baten

4.000

4.000

51.097 227.904

43.611 310.805

0 -7.486 82.901 De verwachte (begrote) ouderbijdragen nemen sterk toe.

878.686

964.190

3.5 Overige baten

1.161.687

1.322.606

160.919

85.504 De begrote bijdrage samenwerkingsverband neemt toe met 87k.

3 Baten

24.563.189

30.436.960

5.873.771

4.1.1 Lonen en salarissen 4.1.2 Overige personele lasten

16.664.362 1.940.965

19.258.114 2.869.690

2.593.752 De personele bezetting neemt toe met 29 fte. 928.725 Dit is een budgetneutrale toename (+738k) (zie gbr 81218) Inhuur personeel neemt toe met 140k. 0 Deze post wordt niet begroot (=budgetneutraal)

4.1.3 Af: uitkeringen

0

0

4.1 Personeelslasten

18.605.327

22.127.804

4.2.2 Materiele vaste activa 4.2 Afschrijvingen

592.749 592.749

674.677 674.677

81.928 81.928 Stijgen door hoge(re) ICT investeringen in 2022. (gerelateerd aan 200+ laptops ISK)

4.3.1 Huur

153.500

181.500

28.000

4.3.2 Verzekeringen

3.522.477

13.000

13.000

4.3.3 Onderhoud

163.760

185.850

22.090

4.3.4 Energie en water

175.750

241.000

65.250 Energiestijgingen van ~30% voorzien.

4.3.5 Schoonmaakkosten

420.400

479.570

59.170

4.3.6 Heffingen

38.500

42.400

4.3.7 Dotatie voorziening onderhoud 4.3.8 Overige huisvestingslasten

580.000 93.286

582.000 295.500

4.3 Huisvestingslasten

1.625.196

2.020.820

395.624

4.4.1 Administratie- en beheerslasten 4.4.2 Inventaris en apparatuur

427.148 1.466.984

467.553 1.878.828

40.405 Deskundigenadvies stijgt met 32k. 411.844 Algehele stijging huur digitale werkboeken , leermiddelen, ICT software e.d. door hogere leerlingenaantallen.

4.4.5 Overige (overige) lasten

1.011.696

1.248.721

237.025 85k stijging van bijdrage VAVO leerlingen (echter budgetneutraal/anders begroot). Daarnaat nemen overige NPO 689.274 kosten toe met 154k.

3.900 2.000 202.214 220k aan H3O voor gebruik Leerpark niet begroot in 2022.

4.4 Overige lasten

2.905.828

3.595.102

4 Lasten

23.729.100

28.418.403

4.689.303

6.1.1 Rentebaten en soortgelijke opbrengsten

33.000

33.000

6.1 Financiële baten

33.000

33.000

6.2.1 Rentelasten en soortgelijke lasten

-25.500

-8.400

17.100

6.2 Financiële lasten

-25.500

-8.400

17.100

6 Financiële baten en lasten

-25.500

24.600

50.100

1 Resultaat

808.589

2.043.157

1.234.568

TABEL 8 – TOELICHTING OP DE AFWIJKINGEN Let op: Dit betreft de totale SDL begroting. Het resultaat van 2023 (2,0 mio) bestaat uit 1.3 mio NPO gelden (pagina 10) en 700k reguliere gelden (pagina 3).

11

Uitgangspunten van de meerjarenbegroting 2024-2026 De meerjarenbegroting 2024-2026 is gebaseerd op de volgende uitgangspunten:        

  

Stabiele leerlingenaantallen (p.4). Een eveneens stabiele formatie vanaf 2023 t/m 2026. De Rijksbijdragen worden – voorzichtigheidshalve – niet geïndexeerd. Voor 2023 is er geen GPL-verhoging aangekondigd. Met eventuele extra stijgingen is ook in de meerjarenbegroting geen rekening gehouden. Een opleidingsbudget van 1% van de loonkosten. Een vervangingsbudget 2% van de loonkosten. Rekening houden met het meerjarig onderhoudsplan (MOP). Toename van materiele kosten (toeleveranciers, inventaris, consumables e.d.). In 2023 is - in lijn met de laatste indexeringscijfers – voor de meeste materiele begrotingsposten ~10% geïndexeerd. Vanaf 2024 e.v. is met 3% geïndexeerd. NPO gelden worden vanaf schooljaar 2023-2024 niet meer begroot. Aanvullende nieuwkomersbekostingen worden mee begroot. De overige aanvullende Rijksbekostiging en aanvullende middelen (t.b.v. leerplus, maat werkbekostiging, extra inzet middelen, functiemix, en andere incidentele subsidies) worden mee begroot volgens de laatst bekende informatie.

Korte toelichting op de meerjarenbegroting De onderstaande tabel (tabel 9) is de meerjarenbegroting zonder incidentele/NPO gelden. Zichtbaar is dat in 2024 het resultaat plots afneemt. Deze daling wordt veroorzaakt door de afname van Rijksbijdragen (3.1.1) in 2024 door de niet-begrote nieuwkomers vanuit Oekraïne in 2024. Op pagina 5 (zie ISK25) is te lezen dat dit een bate van 2.1 mio betreft. Echter daalt het resultaat niet met hetzelfde bedrag aangezien de formatie (en inhuur) en dus de personeelskosten (4.1) hierin meebewegen. De geleidelijke daling van het resultaat in de opvolgende jaren heeft vooral te maken met de stijging van de (materiele) lasten en tegelijkertijd het feit dat de rijksbijdragen (voorzichtigheidshalve) gelijk worden gehouden. In dat opzicht is een veilige manier van begroten aangehouden. Tegelijkertijd is het positief dat voor de komende jaren – zelfs bij het buiten beschouwing laten van incidentele gelden - een zo goed als sluitende begroting wordt verwacht.

5

ISK2 is de locatie/kostenplaats waar de leerlingen uit Oekraïne zijn ondergebracht.

12

Toelichting op de meerjarenbegroting 2024-2026 Meerjarenbegroting Regulier 2023-2026 Grootboekrekening 3.1.1 Rijksbijdrage OCW/LNV

Begroting 2023 22.914.530

Begroting 2024 21.148.935

Begroting 2025 21.247.500

Begroting 2026 21.233.008

3.1.2 Overige subsidies OCW

1.833.152

1.099.242

1.109.329

1.119.719

3.1 Rijksbijdragen

24.747.682

22.248.177

22.356.829

22.352.727

3.2.1 Gemeentelijke bijdragen en subsidies

38.000

39.140

40.314

41.524

3.2.2 Overige overheidsbijdragen

10.500

10.815

11.139

11.474

3.2 Overige overheidsbijdragen en -subsidies

48.500

49.955

51.454

52.997

3.5.1 Verhuur

4.000

4.120

4.244

4.371

43.611 310.805

44.919 310.805

46.267 310.805

47.655 310.805

3.5.2 Detachering personeel 3.5.5 Ouderbijdragen 3.5.10 Overige (overige) baten

964.190

964.190

964.190

964.190

3.5 Overige baten

1.322.606

1.324.034

1.325.506

1.327.021

3 Baten

26.118.788

23.622.166

23.733.788

23.732.745

4.1.1 Lonen en salarissen 4.1.2 Overige personele lasten

17.415.145 2.152.690

16.889.296 1.411.185

17.058.189 1.412.874

17.228.770 1.414.580

4.1.3 Af: uitkeringen

0

0

0

0

4.1 Personeelslasten

19.567.835

18.300.481

18.471.062

18.643.350

4.2.2 Materiele vaste activa 4.2 Afschrijvingen

674.677 674.677

662.677 662.677

662.677 662.677

662.677 662.677

4.3.1 Huur

181.500

185.385

189.387

193.508

4.3.2 Verzekeringen

13.000

13.390

13.792

14.205

4.3.3 Onderhoud

185.850

185.850

185.850

185.850

4.3.4 Energie en water

241.000

248.230

255.677

263.347

4.3.5 Schoonmaakkosten

479.570

493.957

508.776

524.039

4.3.6 Heffingen

42.400

43.672

44.982

46.332

4.3.7 Dotatie voorziening onderhoud 4.3.8 Overige huisvestingslasten

582.000 295.500

231.686 304.365

332.007 313.496

142.451 322.901

4.3 Huisvestingslasten

2.020.820

1.706.535

1.843.966

1.692.633

4.4.1 Administratie- en beheerslasten 4.4.2 Inventaris en apparatuur

467.553 1.878.828

481.580 1.894.133

496.027 1.909.898

510.908 1.926.135

4.4.5 Overige (overige) lasten

795.221

426.910

437.920

449.261

4.4 Overige lasten

3.141.602

2.802.623

2.843.845

2.886.304

4 Lasten

25.404.934

23.472.316

23.821.551

23.884.964

6.1.1 Rentebaten en soortgelijke opbrengsten

33.000

33.000

33.000

33.000

6.1 Financiële baten

33.000

33.000

33.000

33.000

6.2.1 Rentelasten en soortgelijke lasten

-8.400

-8.652

-8.912

-9.179

6.2 Financiële lasten

-8.400

-8.652

-8.912

-9.179

6 Financiële baten en lasten

24.600

24.348

24.088

23.821

1 Resultaat

738.454

174.198

-63.674

-128.398

* dit is de begroting zonder de (incidentele) NPO gelden. TABEL 9 - MEERJARENBEGROTING

13

Bijlage 1 – NPO gelden 2023 NPO gelden NPO per leerling - bao/vo-avo NPO per leerling - sbao/vo-vbopro NPO Achterstanden

Alle

Kapteynweg

1.618.578

Leerpark

724.538

Overkampweg

144.252

228.165

ISK

651.524

98.263

59.856

228.010

1.528

293.381

712.908

705.717

228.165

1.184.583

494.490

402.228

NPO Arbeidsmarkttoelage

884.744

568.951

229.731

NPO Nieuwkomers

294.909

Totaal NPO gelden

4.210.979

1.787.979

86.063

1.004.375

TABEL 10 - NPO GELDEN IN 2023

Bijlage 2 – Overige Subsidies OCW Begroting 2023 Grootboekrekening 81210 LWOO (leerwegonderst. onderw.) 81217 Aanpak verzuim

Totaal

Kapteynweg 0

LeerparkOverkampweg

ISK

ISK2 Bestuurskantoor Gezamenlijk

0

51.224

20.646

8.861

18.392

3.326

0

1.138.848

459.013

197.003

408.894

73.938

0

81299 Herverdeling bekostiging

0

-1.578.912

-683.564

-1.410.174

-256.552

81275 Bekostiging lesmateriaal

0

0

-982.889

-171.476

81218 Strategisch personeelsbeleid en begeleiding

81278 Lerarenbeurs 81281 Leerplusarrangement 81282 bijdrage Vavo 81290 Overige subsidies ministerie 3.1.2 Overige subsidies OCW

5.500

5.500

0

320.950

163.989

156.961

316.630

28.518

280.300

1.833.152

-901.246

-40.439

0

1.057.821

2.871.381

1.057.821

2.871.381

0 7.812 0

TABEL 11 – OVERIGE SUBSIDIES

14

Bijlage 3 - Reserves en voorzieningen Reserves 31-12-2021 31-12-2020 31-12-2019 Algemene reserve 4.022.393 3.002.453 2.457.947 Fondsen Ouderraad 54.920 79.358 74.858 Bestemmingsreserve S. verband Passend Onderwijs 20.492 155.511 0 Bestemmingsreserve aanv. bekostiging PO-VO 2019 0 101.148 361.677 Bestemmingsreserve EHK1 en EHK2 157.565 0 0 Bestemmingsreserve NPO gelden 804.524 0 0 Totaal reserves

5.059.894

3.338.470

Voorzieningen Personele voorziening (Spaarverlof) Personele voorziening (Jubilea)* Personele voorziening (LBP) Personele voorziening (WW-WOVO) Onderhoudsvoorziening

31-12-2021 31-12-2020 31-12-2019 0 7.550 15.850 170.234 182.862 189.838 434.514 395.275 350.485 77.854 19.099 81.455 1.467.349 1.076.303 1.144.552

Totaal voorzieningen

2.149.951

1.681.089

2.894.482

1.782.180

TABEL 12 – RESERVES EN VOORZIENINGEN

15

Bijlage 4 - Risicoparagraaf 1. De komende jaren is binnen alle locaties een stabiel en redelijk gelijkblijvend leerlingenaantal geprognotiseerd. Aandachtspunt blijft scherp aan de wind te varen, plannen te maken en ervoor te zorgen dat deze leerlingenaantallen op een proactieve manier behaald zullen worden. Zij hebben immers een sterke invloed op de bekostiging c.q. formatie c.q. onderwijstijd en -kwaliteit. 2. Nieuwkomers hebben een groot effect op de rijksbijdragen. Er wordt in de huidige meerjarenbegroting uitgegaan van een stabiel leerlingenaantal van 130 binnen de internationale schakelklas. Hierbij is berekend dat 60% procent van de totale leerlingenpopulatie van de ISK bestaat uit nieuwkomers waar een extra bekostiging tegenover staat. Mocht het aantal nieuwkomers dalen tot richting het nulpunt, heeft dat een significant effect op de bekostiging en formatie6. Door de flexibele schil van personeel kan hier echter snel op ingespeeld worden. 3. De solvabiliteit komt na 31-12-2022 uitkomt boven het door de Inspectie van Onderwijs geadviseerde bovengrens van 40%. Op 31-12-2021 heeft het Stedelijk Dalton Lyceum een solvabiliteit van 0,47 (2020:0,40). De solvabiliteit ligt hiermee boven de signaleringswaarde. Met de voorspelling van 2022 (2mio+) (door zeer hoge bekostiging van nieuwkomers vanuit UA) en 2023 (+700k) blijft de solvabiliteit boven de signaleringswaarde liggen.

Ook het weerstandsvermogen blijft – zoals ook in de jaarrekening 2021 besproken - ruim boven de signaleringswaarde. Gezien de onzekerheid rondom nieuwkomers vanuit Oekraïne en het feit dat ISK2 in 2023 werkt met een formatie van 17,2 fte (jaarcontracten) (1.3 mio EUR per jaar) is een hogere mate van reserves wenselijk. Hetzelfde geldt voor de nieuwkomers op de internationale schakelklas 1, waar ook sprake is van een onzekerheid van het aantal nieuwkomers c.q. de hieraan gerelateerde bekostiging. 4.

(in relatie tot risico 3) Algemene reserves en ook de bestemmingsreserves stijgen echter is het een grote uitdaging om de juiste mensen op de juiste functies te kunnen vinden en deze gelden (überhaupt) te besteden.

6

Bijvoorbeeld: het wegvallen van de bekostiging voor nieuwkomers uit Oekraïne betekent 500k per kwartaal afname van gelden.

16

Goedkeuring en vaststelling

Aldus goedgekeurd door de Raad van Toezicht in haar vergadering van 20 december 2022 en na advisering door de medezeggenschapsraad.

Vastgesteld, Dordrecht, 20 december 2022

R.M. Bijeman, voorzitter College van Bestuur

17

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.dordrecht.nl/api/v1/meetings/597/documents/21581