Monitoring Coronacrisis - Impact van de epidemie op ZHZ in beeld - 08022022.pdf
Tekst van het document
Monitoring Coronacrisis
Impact van de epidemie op Zuid-Holland Zuid in beeld
START
Versie 15.0 16 december 2021
Partner voor bestuur en beleid
Inhoudsopgave
Partner voor bestuur en beleid
Epidemie in beeld Partner voor bestuur en beleid
Actuele informatie & Cijfers Wijzigingen in rapportage epidemiologische cijfers
Dashboard coronavirus Rijksoverheid
Voor de meest recente cijfers en informatie over de stand van de epidemie verwijzen wij u door naar het nationaal dashboard coronavirus van de rijksoverheid. Het dashboard coronavirus geeft informatie over het aantal positieve testen, de ziekenhuisopnames en het aantal gezette prikken in Nederland, per veiligheidsregio en per gemeente. Door op de monitor te klikken gaat u direct naar het dashboard.
Partner voor bestuur en beleid
Aantal COVID-19 Patiënten Totaalaantal bij de
gemelde COVID-19 patiënten (per 100.000 inwoners)
Cijfers vanaf 24 februari 2020 tot en met 14 december 2021, absolute aantallen tussen haakjes.
aantallen van Zuid-Holland Zuid
22.530
23.168
(9.898)
(4.672)
20.465
25.854 23.730 (4.730) (5.948)
(6.386) 18.510
18.962 (8.484)
Bron: RIVM
17.319 (15.148)
(5.984)
19.154 (7.089)
19.373 (23.112)
Bron: Allecijfers.nl/RIVM
Partner voor bestuur en beleid
Ontwikkeling afgelopen week Bij de
gemelde COVID-19 patiënten (per 100.000 inwoners)
Cijfers vanaf 7 tot en met 14 december 2021
Bron: RIVM
Partner voor bestuur en beleid
Aantal afgenomen tests & uitslagen Cijfers van de afgelopen week, 6 tot en met 12 december 2021
Aantal tests per GGD-regio waar de patiënt woont (per 100.000 inwoners)
Bron: RIVM
Aantal positieve test per GGD-regio waar de patiënt woont (per 100.000 inwoners)
Bron: RIVM
Partner voor bestuur en beleid
Vaccineren Aantal COVID-19 vaccinaties (afgerond op duizendtallen) Cijfers van week 1 tot en met week 37, 2021 Tot en met zondag 19 september zijn in Nederland naar schatting 23,4 miljoen vaccinaties toegediend. Daarvan zijn ruim 12,7 miljoen eerste vaccinaties en ruim 10,6 miljoen tweede vaccinaties. Naar schatting heeft nu 86,0% van alle 18-plussers een eerste vaccinatie ontvangen en is 82,1% volledig gevaccineerd. Van iedereen boven de 12 jaar heeft 83,5% een eerste vaccinatie ontvangen en is 79,6% volledig gevaccineerd. Meer informatie vindt u bij het RIVM Leeftijdsgroep
geboortejaar
opkomst
Vaccinatiegraad
12 en ouder
2009 en eerder
83,5%
79,6%
18 en ouder
2003 en eerder
86,0%
82,1%
Bron: RIVM
Partner voor bestuur en beleid
Sterftecijfers Aantal sterfgevallen per maand (Zuid-Holland Zuid) Aantal sterfgevallen per maand in 2019, 2020 en 2021 De grafiek toont het aantal overlijdens per maand in Zuid-Holland Zuid. We tonen staven met de cijfers van 2021 en twee lijnen: die van 2019 in rood en 2020 in geel. De gegevens komen van het CBS. De grootste oversterfte zagen we in april 2020. Maar ook in de herst/winter 2020/2021 (2e golf) is er duidelijk sprake van een hogere sterfte. Na een daling in het voorjaar, neemt de oversterfte sinds augustus 2021 weer toe; in de maanden augustus t/m oktober 2021 stierven er in de regio 166 mensen meer dan in dezelfde periode van 2019.
600
500
400
300
200
100
0 jan
feb
mrt
apr
mei 2021
jun
jul 2019
aug
sept
okt
nov
dec
2020
Bron: wsjg.nl/CBS Partner voor bestuur en beleid
Nieuws & ontwikkelingen Partner voor bestuur en beleid
Nieuws & ontwikkelingen Berichten van partners uit de regio 14 dec.
dan twee jaar geleden, voor corona. Ten opzichte van het derde kwartaal van 2019
Lockdown zorgt voor drukte bij organisaties die kwetsbare groepen helpen 11 dec.
Huiselijk geweld lijkt sinds het verzwaren van de coronamaatregelen, vorige maand, weer toe te nemen. Bij organisaties die kwetsbare groepen helpen, wordt het weer drukker.
Schuldhulpverleners: 'Steeds meer ondernemers kloppen aan' 11 dec.
Schuldhulpverleners zien het aantal ondernemers dat aanklopt voor schuldhulp oplopen. Veel van hen kunnen niet meer terugvallen op overheidssteun, terwijl schuldeisers wel steeds actiever zijn geworden. Hulpverleners verwachten komend jaar een nog grotere toestroom.
Economische analyse steunpakket 2020 28 sep.
De door de overheid verleende coronasteun in 2020 is effectief geweest. Het voorkwam een sterke stijging van de werkloosheid en heeft bedrijven overeind gehouden. Naar schatting hebben dankzij het steunbeleid tussen de 65 duizend en 180 duizend mensen hun baan behouden. Het steunpakket verstoorde wel de bedrijvendynamiek. Dat blijkt uit onderzoek van het CPB.
Partner voor bestuur en beleid
Welzijn Partner voor bestuur en beleid
Volwassen hulpverlening
Jeugdhulp en -bescherming
Schuldhulpverlening
Partner voor bestuur en beleid
Jeugdhulp Aantal cliënten jeugdhulp
Cliënten Jeugdhulp per maand (Zuid-Holland Zuid)
De figuur hiernaast geeft het aantal cliënten weer op basis van toewijzingen voor jeugdhulp. Het gaat hierbij zowel om Zorg in Natura (ZiN) als zorg uit .
8200
Dit beeld wijkt af van het gemeentedashboard van de serviceorganisatie, waar het aantal cliënten bepaald is op alleen de declaraties Zorg in Natura (ZiN).
8000
Het aantal toewijzingen neemt elk jaar toe. Enige uitzondering hierop is november 2021. In die maand is het aantal cliënten met Jeugdhulp iets lager dan in november 2020.
7600
8053
7968
8107 8068 8100 8056 8049
8095 8098
8034
7916
7800
7400 7200 7000
Absoluut aantal cliënten per gemeente 2020 2021 Dec Jan Feb Mrt Apr Mei Jun Jul Aug Sep Okt Nov A 387 384 379 379 377 364 370 367 360 354 348 352 D 2.199 2.210 2.255 2.255 2.249 2.259 2.271 2.245 2.207 2.268 2.255 2.244 G 542 548 552 552 544 542 544 544 533 545 564 569 H-G 285 281 272 272 272 283 289 275 279 285 287 281 H-I-A 627 648 666 666 661 652 652 646 642 661 662 671 HW 1.359 1.352 1.375 1.375 1.364 1.344 1.348 1.335 1.320 1.352 1.356 1.351 M 714 708 693 693 692 698 699 717 705 721 725 697 P 576 575 588 588 578 568 574 569 545 550 543 542 S 480 490 482 482 484 483 480 481 470 477 475 464 Z 858 857 845 845 847 863 873 870 855 882 883 863 Tot. 8.027 7.968 8.107 8.107 8.068 8.056 8.100 8.049 7.916 8.095 8.098 8.034
6800 6600 6400 6200 6000 jan
feb
mrt
apr
mei 2021
jun 2020
jul
aug
sep
okt
nov
dec
2019
Bron: SOJ ZHZ Partner voor bestuur en beleid
Aantal jeugdigen met een jeugdbeschermingsmaatregel Een jeugdbeschermingsmaatregel wordt dwingend opgelegd door de rechter. Een kind of jongere wordt in geplaatst. In 2019 en 2020 is er sprake van een afname van het aantal jeugdigen met een jeugdbeschermingsmaatregel. Dit wordt voor een groot deel veroorzaakt door een wijziging van de voorziening 'preventieve
Jeugdbescherming Aantal jeugdigen met jeugdbeschermingsmaatregel per maand (Zuid-Holland Zuid) 1400
1200
andere wijze gefinancierd, waardoor de aantallen verdwijnen. De daling is daarom grotendeels toe te schrijven aan deze verandering. Er zijn ook andere aanpassingen doorgevoerd in de registraties van Jeugdbescherming en Jeugdreclassering. Een aantal producten dat onder 'jeugdbescherming' viel, valt nu onder 'jeugdreclassering'.
1058 1053
jan
sep
1017
1000
800
In 2021 blijft het aantal jeugdigen met een jeugdbeschermingsmaatregel langzaam dalen.
600
Absoluut aantal cliënten per gemeente
400
2020 2021 Dec Jan Feb Mrt Apr Mei Jun Jul Aug Sep Okt Nov A 54 52 47 47 47 43 43 44 46 42 45 45 D 272 276 272 269 265 267 280 281 282 276 282 273 G 93 93 89 89 89 81 86 88 88 89 86 85 H-G 48 48 48 47 47 47 46 46 44 42 40 39 H-I-A 51 50 50 51 46 48 45 42 45 46 45 45 HW 140 142 145 146 157 155 160 159 154 157 155 148 M 122 126 122 126 128 126 126 123 121 116 116 112 P 70 69 66 70 74 70 69 67 67 68 66 66 S 108 108 104 111 115 111 113 106 107 112 115 112 Z 117 120 120 118 117 117 118 118 111 110 103 92 Tot. 1.075 1.084 1.063 1.074 1.085 1.065 1.086 1.074 1.065 1.058 1.053 1.017
1084 1.063 1.074 1.085 1.065 1.086 1.074 1065
200
0 feb
mrt
apr
mei 2021
jun 2020
jul
aug
okt
nov
dec
2019
Bron: SOJ ZHZ Partner voor bestuur en beleid
Nieuwe aanmeldingen bij de wijk- of sociaal teams De figuur laat het aantal nieuwe cliënten zien waarvoor sinds begin 2020 een dossier is geopend bij een wijk- of sociaal team. Van half maart 2020 tot eind mei 2020 was de fysieke inloop voor cliënten gesloten. In 2020 vertoont de instroom een grillig zaagtand patroon. In 2021 is de grilligheid duidelijk minder. De situatie normaliseert. Het patroon met seizoensinvloeden blijft in grote lijnen hetzelfde. In het voorjaar lopen de aantallen cliënten geleidelijk op, gevolgd door een zomerdip, om in het najaar weer toe te nemen. Note: In Papendrecht wordt op een andere manier geteld in dossiers. In de dossiers staat ook het aantal trajecten van een cliënt vermeld en die trajecten tellen apart mee.
Hulpverlening voor volwassenen I Instroom van cliënten bij wijk- of sociaal teams, per 1.000 inwoners per maand vanaf 2020 (Zuid-Holland Zuid) 12
10
8
6
*Geen gegevens beschikbaar
2020 Dec A 23 D 73 G 16 H-G 7 H-I-A 17 HW 15 M 14 P 35
2021 Jan Feb Mrt Apr Mei Jun Jul Aug Sep Okt Nov 34 10 15 23 29 33 27 11 30 22 27 92 104 91 95 69 101 104 75 92 84 87 32 22 26 34 31 29 23 36 14 26 40 17 0 0 0 7 11 10 11 9 12 8 24 23 25 20 15 33 30 20 26 30 20 12 13 16 15 6 24 15 11 9 11 8 20 23 19 11 16 15 21 21 19 15 28 45 33 37 42 32 41 38 24 39 28 30
S* Z 69 89 78 98 84 47 46 51 51 38 36 43 Tot. 269 365 306 327 324 195 252 290 260 276 264 291
4
2
0
jan-20 feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec jan-21 feb-21 mrt-21 apr-21 mei-21 jun-21 jul-21 aug-21 sep-21 okt-21 nov-21
Absoluut aantal nieuwe cliënten/dossiers per gemeente, per maand
Alblasserdam Hardinxveld-Giessendam Molenlanden Zwijndrecht
Dordrecht Hendrik-Ido-Ambacht Papendrecht
Gorinchem Hoeksche Waard Sliedrecht
Bron: alle gemeenten Zuid-Holland Zuid Partner voor bestuur en beleid
Hulpverlening voor volwassenen II Uitstroom of afsluiting van dossiers bij de wijk- of sociaal teams
Uitstroom van cliënten bij wijk- of sociaal teams per 1.000 inwoners, per maand, vanaf 2020 (Zuid-Holland Zuid)
Naast de registratie van nieuwe cliënten is er ook een registratie van het aantal afgesloten dossiers per maand.
12
Voor zeven van de tien gemeenten zijn hierover cijfers beschikbaar. Als de hulpvraag door het wijk- of sociaal team is afgehandeld wordt het dossier gesloten.
10
In december met name, maar ook in april worden opvallend veel meer dossiers gesloten dan in andere maanden. Vermoedelijk heeft dit met administratieve handelingen te maken en niet zozeer met een piek in de uitstroom van cliënten. De jaren 2020 en 2021 hebben een overeenkomstig patroon.
8
In Papendrecht wordt op een andere manier geteld in dossiers (zie vorige pagina).
6
*Geen gegevens beschikbaar
2020
2021
Dec Jan Feb Mrt Apr Mei Jun Jul Aug Sep Okt Nov A 45 10 15 14 53 19 20 24 4 14 28 11 D 102 83 102 109 92 51 124 91 60 102 24 64 G 28 26 26 34 40 17 42 24 33 32 15 24 H-G* H-I-A 66 0 16 20 35 18 0 25 6 0 22 34 HW* M 14 11 10 13 17 19 14 10 16 14 20 24 P 62 35 46 50 26 24 32 42 47 31 28 30 S* Z 115 49 55 58 58 58 94 51 51 45 49 49 Tot. 432 214 270 298 321 206 326 285 235 238 186 236
4
2
0
jan-20 feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec jan-21 feb-21 mrt-21 apr-21 mei-21 jun-21 jul-21 aug-21 sep-21 okt-21 nov-21
Absoluut aantal afgesloten dossiers/cliënten, per gemeente, per maand
Alblasserdam Gorinchem Hendrik-Ido-Ambacht Molenlanden Sliedrecht
Dordrecht Hardinxveld-Giessendam Hoeksche Waard Papendrecht Zwijndrecht
Bron: alle gemeenten Zuid-Holland Zuid Partner voor bestuur en beleid
Aantal huishoudens dat een beroep doet op schuldhulpverlening De figuur hiernaast laat het aantal nieuwe aanvragen voor hulp bij schulden zien per maand voor 2020 (gele lijn), 2019 (rode lijn) en voor 2021 (blauwe staven). In 2019 liet het aantal nieuwe aanvragen schuldhulpverlening een stijgende lijn zien. Tussen februari en juni 2020 loopt het aantal aanvragen terug, om vervolgens tot november 2020 weer te stijgen. In juli 2021 ligt het aantal nieuwe aanvragen schuldhulpverlening met 64 op het laagste niveau sinds begin 2019. De verwachting is dat er vanaf december meer aanvragen komen. Per 1 oktober 2021 is de steun aan zelfstandigen (Tozo) gestopt en die is niet terug gekomen in het nieuwe steunpakket dat in november werd aangekondigd.
Schuldhulpverlening Absoluut aantal nieuwe aanvragen schuldhulpverlening per maand (Zuid-Holland Zuid) 180 160 140 120
118
115 101
100
89
96 83
82
83
89
86
80
Absoluut aantal aanvragen per gemeente 2020
60
2021
Dec Jan Feb Mrt Apr Mei Jun A 4 6 4 2 3 1 3 D 59 40 47 35 29 30 26 G 10 15 14 13 13 15 20 H-G 2 3 2 4 0 0 1 H-I-A 6 3 1 3 1 0 2 HW 8 21 11 15 16 14 11 M 8 8 6 3 8 8 8 P 6 6 3 1 0 2 2 S 6 5 3 2 2 2 3 Z 4 8 10 11 11 10 7 Tot. 113 115 101 89 82 82 83
64
Jul 0 32 10 0 1 7 4 0 3 7 64
Aug Sep Okt Nov 1 0 3 2 36 32 41 30 23 15 26 20 1 1 2 1 3 5 2 3 10 10 12 10 9 9 11 5 4 3 4 3 3 4 6 3 6 10 11 9 96 89 118 86
40 20 0 jan
feb
mrt
apr
mei
jun
2021
jul
2020
aug
sep
okt
nov
dec
2019
Bron: Avres, gemeente Hoeksche Waard en SDD Partner voor bestuur en beleid
Economie Partner voor bestuur en beleid
WW-uitkeringen
Faillissementen
NOW-regeling
Bijstandsuitkeringen
Vacatures
Tozo-regeling
Bedrijfsbeëindigingen
Startups
TOGS-/TVL-regeling
Partner voor bestuur en beleid
Faillissementen ZHZ - absoluut Vanaf maart 2020 zijn diverse maatregelen ingevoerd om het coronavirus een halt toe te roepen. Na de oproep om zoveel mogelijk thuis te werken en thuis te blijven en het afgelasten van (grotere) evenementen, moesten op zondag 15 maart 2020 alle restaurants, seksclubs en coffeeshops verplicht hun deuren sluiten. Scholen en kinderdagverblijven bleven gesloten en kort daarop mochten ook de contactberoepen zoals kappers en schoonheidsspecialisten hun werkzaamheden -tijdelijkniet meer uitvoeren. Vanaf mei 2020 werden stapsgewijs diverse versoepelingen doorgevoerd. In de tweede helft van 2020 liepen de besmettingscijfers weer dusdanig op, dat besloten werd tot de invoering van nieuwe maatregelen, op 14 december 2020 resulterend in een lockdown. Nadat in de loop van 2021 weer versoepeld werd, zien we in de tweede helft van 2021 het aantal besmettingen en daarmee het aantal maatregelen weer toenemen.
Aantal faillissementen per maand Zuid-Holland Zuid
Bedrijven & instellingen en natuurlijke personen met eenmanszaak 20 18 16 14 12 10
De maatregelen hadden en hebben vanzelfsprekend grote impact op ondernemers en bedrijven.
8
De verwachting was dat het aantal faillissementen als gevolg van de coronacrisis op zou gaan lopen. Dat zien we niet terug in de cijfers. In het afgelopen half jaar (juni t/m november 2021) werden in de regio ZuidHolland Zuid 26 faillissementen uitgesproken. Dat zijn aanzienlijk minder faillissementen dan in dezelfde periode in 2019, toen 40 bedrijven failliet gingen. De introductie en verlenging van verschillende financiële noodmaatregelen voor ondernemers lijken veel ondernemingen vooralsnog op de been te houden.
6
Het aantal faillissementen is een indicator voor de stand van de economie en het perspectief op banenontwikkeling. Bedrijfsbeëindigingen en overnames spelen hierbij vanzelfsprekend ook een rol.
4 2 0 2019 J F M A M J J A S O N D 2020 J F M A M J J A S O N D 2021 J F M A M J J A S O N
Aantal faillissementen Zuid-Holland Zuid
Bron: ArbeidsmarktInZicht & faillissementsdossier.nl Partner voor bestuur en beleid
Vóór de uitbraak van de coronapandemie gingen in Nederland per maand gemiddeld ca. 315 bedrijven failliet (periode januari 2019 t/m februari 2020). Dat zijn 18,3 bedrijven per 100.000 bedrijfsvestigingen in ons land per maand. Het aantal faillissementen was landelijk vrij stabiel. Wanneer we inzoomen op de regio Zuid-Holland Zuid, zien we -als gevolg van de kleinere aantallen- aanzienlijk meer fluctuatie tussen de maanden. Gemiddeld genomen lag het aantal faillissementen in de regio Zuid-Holland Zuid in de periode vóór de coronapandemie met 19,6 per 100.000 bedrijfsvestigingen per maand iets boven het landelijk niveau. In de arbeidsmarktregio Rijnmond lag het aantal faillissementen met 25,3 bedrijven per 100.000 bedrijfsvestigingen per maand duidelijk hoger. De verwachting was dat het aantal faillissementen op zou gaan lopen, als gevolg van de coronacrisis en de door de overheid opgelegde coronamaatregelen. Dit zien we niet terug in de cijfers. Van januari tot en met november 2021 telde de regio Zuid-Holland Zuid per 100.000 bedrijfsvestigingen gemiddeld 10,4 faillissementen per maand. Dit aantal ligt aanzienlijk lager dan in dezelfde periode in 2019, voor de uitbraak van de coronapandemie (21,9). Ook landelijk en in de provincie Zuid-Holland lag het aantal faillissementen in het afgelopen jaar lager dan voor de coronacrisis.
Alleen de arbeidsmarktregio Rijnmond liet aan het begin van de coronacrisis een toename van het aantal faillissementen zien. De introductie en verlenging van verschillende financiële noodmaatregelen voor ondernemers lijken veel ondernemingen vooralsnog op de been te houden. Het is echter ook goed mogelijk dat er vaker sprake is van bedrijfsbeëindigingen en -overnames.
Faillissementen ZHZ - relatief Aantal faillissementen per 100.000 bedrijfsvestigingen Nederland, Zuid-Holland, Rijnmond en Zuid-Holland Zuid 45 40 35 30 25 20 15 10 5 0
2019 J F M A M J J A S O N D 2020 J F M A M J J A S O N D 2021 J F M A M J J A S O N
Faillissementen per 100.000 bedrijfsvestigingen
Nederland
Zuid-Holland
Zuid-Holland Zuid
Rijnmond
Bron: ArbeidsmarktInZicht, LISA & faillissementsdossier.nl, bewerking OCD Partner voor bestuur en beleid
Faillissementen NL naar sector Verdeling faillissementen naar sector in Nederland
Faillissementen januari t/m oktober 2021 naar sector in Nederland
In de eerste tien maanden van 2021 gingen in Nederland in totaal 1.453 bedrijven failliet. Dat zijn er aanzienlijk minder dan in de eerste tien maanden van 2019 (3.153) en 2020 (2.773) toen landelijk (ruim) twee keer zoveel faillissementen werden uitgesproken. In totaal 36% van de faillissementen in de eerste tien maanden van 2021 werd uitgesproken in de sector financiële en zakelijke dienstverlening. Dit aandeel ligt iets hoger dan in 2019 en 2020. 18% van de faillissementen betrof de sector Handel en eveneens 18% de sector Bouwnijverheid. Ook in de sector Bouwnijverheid lag het aandeel faillissementen in de eerste tien maanden van dit jaar wat hoger dan in voorgaande jaren. De sectoren Handel en Industrie kenden in de eerste tien maanden van 2021 juist relatief wat minder faillissementen. In 2020 kwamen faillissementen relatief veel voor in de sector Horeca (9%) . In de eerste tien maanden van 2021 zien we dat het aandeel faillissementen in de horeca met 6% weer terug is op (en zelfs net iets onder) het niveau van 2019 (7%).
Overig; 10%
Industrie; 5%
Financiële en zakelijke dienstverlening; 36%
Horeca; 6%
Vervoer en opslag; 7%
Sectorverdeling faillissementen Nederland Fin. en zakel. dienstverlening Handel Bouwnijverheid Vervoer en opslag Horeca Industrie Overig Totaalaantal faillissementen
2019
2020
2021 t/m okt
34% 22% 13% 6% 7% 7% 11% 3.792
32% 21% 14% 7% 9% 7% 10% 3.178
36% 18% 18% 7% 6% 5% 10% 1.453
Bouwnijverheid; 18%
Handel; 18%
Bron: CBS/ArbeidsmarktInzicht, bewerking OCD Partner voor bestuur en beleid
Bedrijfsbeëindigingen ZHZ - relatief Bedrijfsbeëindigingen per 10.000 inwoners Net als het aantal faillissementen is ook het aantal bedrijfsbeëindigingen een indicator voor de stand van de economie en het perspectief op banenontwikkeling. De Kamer van Koophandel biedt cijfers aan over het aantal bedrijfsbeëindigingen per 10.000 inwoners. Het aantal bedrijfsbeëindigingen in de regio ZuidHolland Zuid fluctueert sinds het tweede kwartaal van 2018 tussen 12,7 en 22,5 bedrijfsbeëindigingen per 10.000 inwoners. Een duidelijk patroon valt in de cijfers niet te ontdekken. De derde kwartalen van 2018 en 2021 telden de minste bedrijfsbeëindigingen, het eerste kwartaal van 2020 de meeste. In het tweede kwartaal van 2020 daalde het aantal bedrijfsbeëindigingen, om in het derde en vierde kwartaal weer te stijgen. In het eerste half jaar van 2021 is het aantal bedrijfsbeëindigingen weer gedaald. Ook in het derde kwartaal van 2021 zien we in de regio nog een lichte daling van het aantal bedrijfsbeëindigingen. Het lijkt er op dat we het lage aantal faillissementen niet kunnen verklaren uit een (fors) toegenomen aantal bedrijfsbeëindigingen. In vergelijking met het landelijk beeld en de provincie Zuid-Holland ligt het aantal bedrijfsbeëindigingen in de regio Zuid-Holland Zuid laag. De ontwikkeling sinds 2018 volgt wel eenzelfde patroon.
Aantal bedrijfsbeëindigingen per 10.000 inwoners Nederland, Zuid-Holland en Zuid-Holland Zuid 35 30 25 20 15 10 5 0 2e kw 3e kw 4e kw 1e kw 2e kw 3e kw 4e kw 1e kw 2e kw 3e kw 4e kw 1e kw 2e kw 3e kw 2018 2019 2020 2021 Nederland
Zuid-Holland
Zuid-Holland Zuid
Bron: KvK Partner voor bestuur en beleid
Startups Zuid-Holland Zuid per kwartaal In het derde kwartaal van 2021 telde de regio Zuid-Holland Zuid 1.415 startups*. Dat waren er net iets meer dan in het tweede kwartaal van 2021 (1.401), maar bijna 150 meer dan in het derde kwartaal van 2020. Waar de Coronacrisis in het tweede kwartaal van 2020 een matigend effect had op het aantal startups in de regio, zien we in het derde en vierde kwartaal weer een stevige groei. Deze groei zette ook in het eerste kwartaal van 2021 door. Het tweede en derde kwartaal lijken standaard minder startups te tellen dan het eerste. In heel 2020 telde de regio Zuid-Holland Zuid 5.166 nieuwe startups. Dat waren er -ondanks de terugval in het tweede kwartaal van 2020- toch nog 183 meer dan in 2019, toen de Kamer van Koophandel 4.983 startups registreerde. In de eerste drie kwartalen van 2021 telde de regio 4.366 nieuwe startups, ruim 600 meer dan in de eerste drie kwartalen van 2020 (3.738). Volgens de Kamer van Koophandel ligt het aantal nieuwe startende ondernemers landelijk al maanden op rij hoger dan in dezelfde periode een jaar eerder. Het betreft overwegend startende zelfstandigen zonder personeel. Het aantal nieuwe startups geeft een indicatie van de stand van de economie en het perspectief op banenontwikkeling.
Startups ZHZ Aantal startups* per kwartaal 2019 t/m Q3 2021, Zuid-Holland Zuid 2000 1750 1.550
1500 1.343
1.415
1250
1.266
1.195
1.428
1.415
1.401
1.325
1.120
1.057
1000 750
Absoluut aantal startups per gemeente per kwartaal Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
Q2 53 284 116 33 62 191 79 81 64 94 1.057
2020 Q3 53 376 127 46 96 204 98 80 62 124 1.266
Q4 60 440 145 51 95 253 93 89 74 128 1.428
Q1 60 468 161 72 98 255 129 91 76 140 1.550
2021 Q2 51 424 120 42 90 250 120 90 87 125 1.401
500 Q3 61 470 116 41 80 233 104 102 67 142 1.415
250 0 Q1
Q2 2019
Q3 2020
Q4
2021
* Alle sectoren, inclusief zelfstandigen Bron: KVK Partner voor bestuur en beleid
Startups Zuid-Holland Zuid relatief De gemeente Dordrecht telde ook in het derde kwartaal van 2021 met 470 startups de meeste nieuwe startende ondernemers in de regio. Hardinxveld-Giessendam had met 41 nieuwe startups absoluut gezien de minste nieuwe bedrijvigheid. Dat waren er duidelijk minder dan in het eerste kwartaal van 2021 (72). Ten opzichte van het tweede kwartaal van 2021 is het aantal startups vooral gestegen in Alblasserdam (+20%). Maar ook in Dordrecht, Papendrecht en Zwijndrecht zien we meer startups. In de overige gemeenten zien we in het derde kwartaal een daling van het aantal startups ten opzichte van het tweede kwartaal. Ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder (derde kwartaal 2020) zien we de sterkste stijging van het aantal startende ondernemers in Papendrecht (+28%) en Dordrecht (+20%). De gemeente Dordrecht telde met 39,5 startups per 10.000 inwoners in het derde kwartaal van 2021 behalve absoluut ook relatief de meeste nieuwe bedrijvigheid.
Startups ZHZ - relatief Aantal startups per 10.000 inwoners/gemeente in Zuid-Holland Zuid 45,0 40,0 35,0 30,0 25,0 20,0
Aantal startups per 10.000 inwoners/gemeente per kwartaal Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
Q2 26,7 25,1 32,6 18,5 20,2 22,5 18,9 25,2 26,2 22,2 24,1
2020 Q3 27,2 32,9 36,7 24,9 31,0 24,1 22,7 24,9 24,9 29,1 28,6
Q4 30,7 38,6 42,6 29,3 31,3 30,7 22,5 29,0 31,2 31,6 33,1
Q1 29,7 39,3 43,1 39,0 31,3 29,0 29,3 28,3 29,7 31,2 33,8
2021 Q2 25,2 35,6 32,1 22,8 28,7 28,4 27,3 28,0 34,0 28,0 30,4
Q3 30,2 39,5 31,1 22,2 25,6 26,5 23,6 31,8 26,1 31,6 30,7
15,0 10,0 2019 Q1
Q2
Q3
Q4
2020 Q1
Q2
Q3
Q4
2021 Q1
Alblasserdam
Dordrecht
Gorinchem
Hardinxveld-Giessendam
Hendrik-Ido-Ambacht
Hoeksche Waard
Molenlanden
Papendrecht
Sliedrecht
Q2
Q3
Zwijndrecht
Bron: KVK Partner voor bestuur en beleid
Startups ZHZ vergeleken Startups Zuid-Holland Zuid vergeleken In vergelijking met het landelijke beeld telt de regio ZuidHolland Zuid relatief weinig startups. In het vierde kwartaal van 2019 werden in Zuid-Holland Zuid 30,3 nieuwe ondernemingen gestart per 10.000 inwoners. Landelijk lag dit aantal met 35,5 nieuwe ondernemingen per 10.000 inwoners hoger. De gehele provincie ZuidHolland had in het eerste kwartaal van 2019 met 40,1 nieuwe ondernemingen per 10.000 inwoners verhoudingsgewijs nog meer startups dan het landelijke gemiddelde. Ook in de kwartalen hierna zien we dat het aantal startups per 10.000 inwoners in de regio Zuid-Holland Zuid achterblijft bij het landelijke en provinciale beeld. Zowel landelijk als in de provincie Zuid-Holland en de regio Zuid-Holland Zuid zien we een stijging van het aantal startups in het eerste kwartaal van 2020. In het tweede kwartaal van 2020 wordt deze stijging gevolgd door een terugval van het aantal startups. En net als in Zuid-Holland Zuid wordt deze terugval zowel landelijk als in de provincie gevolgd door een snelle stijging in het derde en vierde kwartaal van 2020. In het eerste kwartaal van 2021 lijkt de groei van het aantal startups weer wat af te vlakken. In Zuid-Holland Zuid is deze afvlakking sterker dan in de rest van de provincie en Nederland.
In het tweede kwartaal van 2021 zien we zowel landelijk als provinciaal en in de regio een daling van het aantal startups, gevolgd door stabilisatie in het derde kwartaal.
Aantal startups per 10.000 inwoners Zuid-Holland Zuid, Zuid-Holland en Nederland 50,0 45,0 40,0 35,0 30,0 25,0 20,0 15,0
Aantal startups per 10.000 inwoners per kwartaal 2019 2020 2021 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Zuid-Holland Zuid 30,3 32,6 24,1 28,6 33,1 33,8 30,4 30,7 Zuid-Holland 40,1 43,8 32,8 38,4 44,1 46,3 40,7 40,3 Nederland 35,5 38,2 29,5 34,5 39,4 41,4 35,9 34,8
10,0 2019 Q1
Q2
Q3
Q4
2020 Q1
Zuid-Holland Zuid
Q2
Q3
Zuid-Holland
Q4
2021 Q1
Q2
Q3
Nederland
Bron: KVK & CBS Partner voor bestuur en beleid
Lopende WW-uitkeringen ZHZ In oktober 2021 telde de regio Zuid-Holland Zuid 4.422 WW-ontvangers. Na de zeer sterke stijging van het aantal WW-uitkeringen aan het begin van de coronacrisis, ligt het aantal WW-ontvangers inmiddels ruimschoots onder het niveau van voor de coronacrisis. Vooral de afgelopen negen maanden is het aantal WW-uitkeringen in de regio fors gedaald (-29%). Dordrecht telde in oktober 2021 met 1.340 WWuitkeringen absoluut gezien het hoogste aantal uitkeringen. Gorinchem had in oktober 2021 met 11,9 WW-uitkeringen per 1.000 inwoners relatief de meeste uitkeringen. Hardinxveld-Giessendam telt zowel absoluut (92) als relatief (5,0 per 1.000 inwoners) de minste . De noodsteun vanuit de NOW-regeling heeft veel werkgevers in staat gesteld hun werknemers in dienst te houden. Desondanks was de voorspelling van het UWV dat het aantal uitkeringsaanvragen na beëindiging van de noodsteun alsnog fors zou gaan stijgen. Het is de vraag of deze voorspelling bewaarheid gaat worden. De markt is momenteel gunstig voor werkzoekenden. De Werkloosheidswet (WW) is een wet die werkloze werknemers, mits zij over voldoende arbeidsverleden beschikken en beschikbaar zijn voor arbeid, een werkloosheidsuitkering biedt. Het aantal WW-uitkeringen is een indicator voor de stand van de werkloosheid.
WW-uitkeringen ZHZ Aantal WW-uitkeringen per 1.000 inwoners/gemeente in Zuid-Holland Zuid 20 18 16 14 12 10 8
Absoluut aantal WW-uitkeringen per gemeente
Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
2020 Apr 242 2.024 606 148 357 1.005 374 418 244 642 6.060
Juli 260 2.118 632 137 390 1.074 402 417 270 683 6.383
Jan 245 1.948 628 123 363 1.090 408 431 289 676 6.201
2021 Juli oktober 204 190 1.532 1.340 493 445 102 92 285 290 872 775 320 297 349 303 222 218 531 472 4.910 4.422
6 4
2019 J F M A M J J A S O N D 2020 J F M A M J J A S O N D 2021 J F M A M J J A S O
Alblasserdam
Feb 198 1.673 480 124 302 843 325 341 217 549 5.052
Alblasserdam
Dordrecht
Gorinchem
Hardinxveld-Giessendam
Hendrik-Ido-Ambacht
Hoeksche Waard
Molenlanden
Papendrecht
Sliedrecht
Zwijndrecht
Bron: UWV en CBS, bewerking OCD Partner voor bestuur en beleid
WW-uitkeringen ZHZ vergeleken Lopende WW-uitkeringen Zuid-Holland Zuid, Zuid-Holland en Nederland In vergelijking met het landelijk gemiddelde kent de regio Zuid-Holland Zuid relatief weinig WW-ontvangers. Met 9,6 WW-uitkeringen per 1.000 inwoners van de regio scoort Zuid-Holland Zuid in oktober 2021 gunstiger dan gemiddeld in Nederland (11,4) en in de totale provincie Zuid-Holland (11,2 WW-uitkeringen per 1.000 inwoners). De ontwikkeling van het aantal WW-uitkeringen in de regio volgt eenzelfde trend als landelijk en provinciaal. In 2019 daalde het aantal WW-ontvangers gestaag. In april 2020 zien we zowel landelijk als provinciaal en in de regio een sterke stijging van het aantal lopende WWuitkeringen. Vanaf mei 2020 zien we deze stijging overal afvlakken, waarna in augustus 2020 daling optreedt. Deze daling zet door in september. In december 2020 en januari 2021 zien we het aantal WW-uitkeringen overal weer licht stijgen. Daarna zet vanaf februari 2021 opnieuw een daling in, die tot en met oktober 2021 doorzet.
Aantal WW-uitkeringen per 1.000 inwoners regio Zuid-Holland Zuid, Provincie Zuid Holland en Nederland 20 18 16 14 12 10 8 6 4
2020 Apr Juli
2021 juli
Feb Nov Jan okt Zuid-Holland Zuid 5.052 6.060 6.383 5.991 6.201 4.910 4.422 Zuid-Holland 48.722 60.388 62.335 57.532 60.088 46.650 41.596 Nederland 240.158 292.065 300.801 276.369 288.523 224.227 199.114
2 0
2019 J F M A M J J A S O N D 2020 J F M A M J J A S O N D 2021 J F M A M J J A S O
Absoluut aantal WW-uitkeringen Zuid-Holland Zuid, Zuid-Holland en Nederland
Zuid-Holland Zuid
Zuid-Holland
Nederland
Bron: UWV en CBS, bewerking OCD Partner voor bestuur en beleid
Instroom WW ZHZ - naar leeftijd Vóór de uitbraak van de coronapandemie (periode januari 2019 t/m februari 2020) was ca. 13% van de instromers in de WW jonger dan 27 jaar. Het grootste deel van de instromers (59%) was tussen 27 en 50 jaar oud, 29% was 50 jaar of ouder. Direct na de invoer van de eerste maatregelen om verdere verspreiding van het virus tegen te gaan, zien we dat het aandeel jongeren onder de instromers in de WW fors toeneemt. In maart 2020 was 31% van de WW-instromers jonger dan 27 jaar. In april bedroeg dit aandeel 28%. Na april zien we het aandeel instromende jongeren weer dalen. In het laatste kwartaal (augustus t/m oktober 2021) lag het aandeel jongeren onder de instromers in de WW met gemiddeld 5% zelfs beduidend onder het niveau van vóór de uitbraak van de coronapandemie. September 2021 laat een instroompiek onder 50-plussers zien. De coronacrisis lijkt jongeren in de regio, zeker in de beginperiode na afkondiging van de eerste maatregelen om verdere verspreiding van het virus tegen te gaan, onevenredig hard getroffen te hebben. Landelijk zien we hetzelfde beeld. Volgens het UWV hebben werkgevers de eerste noodsteun vooral gebruikt om werknemers met een vast contract in dienst te kunnen houden. Jongeren hebben relatief vaak een tijdelijk dienstverband.
Bovendien zijn jongeren meer dan gemiddeld werkzaam in de horeca en de uitzendbranche, sectoren die hard getroffen zijn. Het UWV zag in de eerste maanden van de crisis dan ook vooral veel WW-aanvragen van jongeren met een tijdelijk dienstverband en/of werkzaam in één van deze sectoren. Inmiddels lijkt dit negatieve effect op jongeren geheel verdwenen.
Verdeling instroom WW naar leeftijdscategorie (Zuid-Holland Zuid) 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0%
2019 J F M A M J J A S O N D 2020 J F M A M J J A S O N D 2021 J F M A M J J A S O
Ontwikkeling instroom WW naar leeftijd
<27 jaar
27 - 50 jaar
>=50 jaar
Bron: ArbeidsmarktInZicht Partner voor bestuur en beleid
Nieuwe online vacatures ZHZ - totaal
Gemiddeld verschenen in Zuid-Holland Zuid in 2019 circa 1.560 nieuwe vacatures per maand online. Het aantal vacatures in de regio liet na de invoering van de eerste coronamaatregelen een daling zien. In de periode van maart tot en met augustus 2020 verschenen er gemiddeld 1.260 nieuwe vacatures per maand online. Vanaf het laatste kwartaal van 2020 begint het aantal nieuwe online vacatures in de regio weer aan te trekken. Deze stijging zet door in 2021. Gemiddeld verschenen er in de periode mei t/m oktober 2021 per maand bijna 2.500 nieuwe online vacatures in regio. Dat zijn er maandelijks bijna 1.000 meer dan in dezelfde periode in 2019. Het totaalaantal vacatures is een indicator voor de stand van de werkgelegenheid. De nieuwe online vacatures laten echter maar een deel van het beeld zien. Veel vacatures zouden niet meer (online) geplaatst worden,
Ontwikkeling aantal nieuwe online vacatures per maand (Zuid-Holland Zuid) 3500
3000
2712 2500
1660 1659
Nieuwe online vacatures per maand Zuid-Holland Zuid Jan
2020 Mei
2021 okt
mei
okt
47 456 241 56 25 224 114 140 94 153
94 552 294 80 52 219 137 119 160 173
58 316 136 27 41 144 71 59 85 146
70 560 268 54 56 313 122 110 99 211
98 766 334 64 84 313 116 178 168 195
109 825 394 65 93 429 152 180 218 247
Totaal 1.550
1.880
1.083
1.863
2.316
2.712
Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht
1930 1880
2000
1500 2019 juli
3133 2964
1504
1550
1405
1241
1863 1478
1248
1000
1083
1112
1956
2246
1584 1321
500
0
2019 J F M A M J J A S O N D 2020 J F M A M J J A S O N D 2021 J F M A M J J A S O
Aantal nieuwe online vacatures per maand
Bron: ArbeidsmarktInZicht/Textkernel Partner voor bestuur en beleid
Nieuwe online vacatures ZHZ - naar sector Aantal nieuwe online vacatures per maand naar sector in Zuid-Holland Zuid
Ontwikkeling aantal nieuwe online vacatures per maand naar sector (ZHZ) 800
De meeste nieuwe online vacatures in de regio betreffen functies in de sectoren Financiële & zakelijke dienstverlening en Handel, gevolgd door de sectoren Zorg & welzijn en Industrie. De sectoren Bouwnijverheid, Horeca en Vervoer en opslag zijn in de regio qua omvang wat kleiner.
700
Vooral het aantal vacatures in de sectoren Horeca en Bouwnijverheid liet in de eerste periode van de coronapandemie een duidelijke daling zien.
200
Vanaf begin 2021 zien we in alle sectoren een duidelijke groei van het aantal nieuwe online vacatures. Inmiddels ligt het aantal nieuwe online vacatures ruim boven het niveau van voor de coronapandemie.
600 500 400 300 100 0 2019 J
M
M
J
S
N
2020 J
M
M
Financiële en zakelijke dienstverlening
J
S
N
Handel
2021 J
M
M
J
Zorg en welzijn
S Industrie
150
Nieuwe online vacatures per maand naar sector Zuid-Holland Zuid 2019 jul Fin. /zak. dienstverl. 259 Handel 201 Zorg en welzijn 163 Industrie 126 Bouwnijverheid 96 Vervoer en opslag 67 Horeca 25 Overig/onbekend 613 Totaal 1.550
2020 jan 332 319 218 194 100 60 69 588 1.880
Mei 181 191 150 77 23 31 27 403 1.083
2021 Nov 292 270 224 125 55 31 40 606 1.643
mei 541 411 293 235 86 56 65 629 2.316
Okt 575 574 318 323 92 75 113 642 2.712
125 100 75 50 25 0 2019 J
M
M
J
S
N
2020 J
Bouwnijverheid
M
M Horeca
J
S
N
2021 J
M
M
J
S
Vervoer en opslag
Bron: ArbeidsmarktInZicht/Textkernel Partner voor bestuur en beleid
Nieuwe online vacatures per 1.000 personen potentiële beroepsbevolking In oktober 2021 verschenen er in de regio Zuid-Holland Zuid 8,0 nieuwe vacatures per 1.000 personen potentiële beroepsbevolking online. Het aanbod aan nieuwe online vacatures in de regio ligt standaard iets lager dan in gehele provincie ZuidHolland en in de Metropoolregio Rotterdam Den-Haag (MRDH), maar volgt wel dezelfde lijn. Het effect van Corona op de online vacaturemarkt in de regio ZuidHolland Zuid wijkt dus niet af van het beeld in de provincie Zuid-Holland en de MRDH.
Nieuwe online vacatures ZHZ vergeleken Ontwikkeling aantal nieuwe online vacatures per maand per 1.000 personen potentiële beroepsbevolking 12,0
In de periode voor de uitbraak van de coronapandemie (t/m februari 2020) telde de regio Zuid-Holland Zuid gemiddeld 4,7 nieuwe online vacatures per 1.000 personen potentiële beroepsbevolking per maand. In de MRDH waren dit er 5,6, in de gehele provincie ZuidHolland 5,3. Het dieptepunt lag in mei 2020, ten tijden/ aan het einde van de eerste lockdown. De regio ZuidHolland Zuid telde in mei 2020 3,2 nieuwe online vacatures per 1.000 personen potentiële beroepsbevolking. In de MRDH (3,9) en Zuid-Holland (3,7) was dit aantal ook duidelijk gedaald t.o.v. de situatie voor corona.
10,0
Vanaf begin 2021 zien we het aantal online vacatures zowel in de regio als in de MRDH en provinciaal gestaag toenemen.
4,0
Hierbij past opnieuw de kanttekening dat de nieuwe online vacatures maar een deel van het vacaturebeeld laten zien.
2,0
2019
2020
2021
jul jan Mei Nov mei Okt MRDH 9.920 11.238 7.007 10.776 13.613 16.702 Prov. Zuid-Holland 14.582 16.572 10.229 13.679 19.934 24.551 Regio Zuid-Holland Zuid 1.550 1.880 1.083 1.643 2.316 2.712
6,0
0,0
O S A J J M A M F 2021 J D N O S A J J M A M F 2020 J D N O S A J J M A M F 2019 J
Nieuwe online vacatures per maand; MRDH, ZuidHolland en Zuid-Holland Zuid
8,0
Metropoolregio Rotterdam Den-Haag
Provincie Zuid-Holland
Regio Zuid-Holland Zuid
Bron: ArbeidsmarktInZicht/Textkernel en CBS, bewerking OCD Partner voor bestuur en beleid
In maart 2020 werden diverse maatregelen ingevoerd om verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. Tot dat moment was het aantal bijstandsuitkeringen in de regio Zuid-Holland Zuid al geruime tijd gestaag aan het dalen. Met de invoer van de maatregelen zien we dat aan deze daling abrupt een einde komt. Tussen 1 maart en 1 april 2020 nam het aantal bijstandsuitkeringen in de regio met meer dan 200 uitkeringen toe. Tussen 1 april en 1 juni 2020 zien we opnieuw een stijging met meer dan 200 uitkeringen. Daarna vlakt de stijging van het aantal bijstandsuitkeringen steeds verder af. Tussen 1 augustus en 1 september 2020 zien we weer een lichte daling. Tussen 1 september en 1 december 2020 bleef het aantal bijstandsuitkeringen in de regio vrij stabiel. Tussen januari en mei 2021 steeg het aantal bijstandsuitkeringen weer, om tussen mei en september weer te dalen. Na een kleine opleving in november daalt het aantal bijstandsuitkeringen in december opnieuw licht. Op 1 december 2021 telde de regio 8.324 lopende bijstandsuitkeringen, waarmee het aantal bijstandsuitkeringen in de regio nog altijd boven het niveau van begin 2019 ligt. De verwachting was dat het aantal bijstandsuitkeringen in de regio verder zou stijgen, wanneer het ontslagen werknemers met korte WW-rechten niet (snel genoeg) lukt om weer werk te vinden.
De aantrekkende arbeidsmarkt heeft het aantal bijstandsgerechtigden de afgelopen maanden echter doen dalen.
Absoluut aantal bijstandsuitkeringen per gemeente 1 Mrt Alblasserdam 311 Dordrecht 3.526 Gorinchem 761 Hardinxveld-Giessendam 133 Hendrik-Ido-Ambacht 302 Hoeksche Waard 753 Molenlanden 285 Papendrecht 431 Sliedrecht 405 Zwijndrecht 960 Totaal Zuid-Holland Zuid 7.867
2020 1 Juli 338 3.700 781 146 325 787 297 472 440 1.009 8.295
1 Sept 329 3.663 784 141 326 752 294 469 450 1.005 8.213
2021 1 mei 1 dec 317 323 3.708 3.613 824 783 153 152 334 328 791 800 304 323 488 478 454 474 1.065 1.059 8.438 8.324
Bijstandsuitkeringen ZHZ - absoluut Totaalaantal bijstandsuitkeringen per eerste van de maand (Zuid-Holland Zuid) 8500
8.438 8.377
8400 8.295
8300 8.267 8200
8.152
8.361 8.341 8.324
8.213
8100 8.009
8.080 8.028
8000 7900 7800
7.951 7.867
7700 7600 7500
2019 J F M A M J J A S O N D 2020 J F M A M J J A S O N D 2021 J F M A M J J A S O N D
Bijstandsuitkeringen Zuid-Holland Zuid
Bron: SDD, Avres, gemeente Hoeksche Waard
Partner voor bestuur en beleid
Bijstandsuitkeringen ZHZ - relatief Bijstandsuitkeringen per 1.000 inwoners Wanneer we naar het aantal bijstandsuitkeringen per 1.000 inwoners kijken, valt op dat er duidelijke verschillen zijn en blijven tussen de gemeenten in ZuidHolland Zuid. De gemeente Dordrecht heeft in december 2021 met 30,3 bijstandsuitkeringen per 1.000 inwoners zowel absoluut als relatief de meeste bijstandsklanten. De gemeente Molenlanden heeft met 7,3 bijstandsuitkeringen per 1.000 inwoners relatief de minste bijstandsklanten. Ook Hardinxveld-Giessendam, Hoeksche Waard en Hendrik-Ido-Ambacht tellen relatief weinig bijstandsklanten. Omdat de figuur hiernaast aantallen bijstandsuitkeringen per 1.000 inwoners toont, is de ontwikkeling sinds de uitbraak van de Coronacrisis hierin niet heel duidelijk zichtbaar. Gemiddeld telt de regio Zuid-Holland Zuid per 1 december 2021 18,1 bijstandsuitkeringen per 1.000 inwoners.
Aantal bijstandsuitkeringen per 1.000 inwoners/gemeente (Zuid-Holland Zuid) 34,00
29,00
24,00
19,00
14,00
Bijstandsuitkeringen per 1.000 inw./gemeente 1 Sept 16,3 30,7 21,2 7,7 10,4 8,6 6,7 14,6 17,8 22,5 17,9
2021 1 Mei 1 Dec 15,8 16,0 31,1 30,3 22,0 20,9 8,3 8,3 10,7 10,5 9,0 9,0 6,9 7,3 15,2 14,9 17,7 18,5 23,8 23,6 18,3 18,1
9,00
4,00
2019 J F M A M J J A S O N D 2020 J F M A M J J A S O N D 2021 J F M A M J J A S O N D
1 Mrt Alblasserdam 15,4 Dordrecht 29,6 Gorinchem 20,6 Hardinxveld-Giessendam 7,3 Hendrik-Ido-Ambacht 9,7 Hoeksche Waard 8,6 Molenlanden 6,5 Papendrecht 13,4 Sliedrecht 16,1 Zwijndrecht 21,5 Totaal Zuid-Holland Zuid 17,1
2020 1 Juli 16,8 31,0 21,1 8,0 10,4 8,9 6,8 14,7 17,4 22,6 18,0
Alblasserdam
Dordrecht
Gorinchem
Hardinxveld-Giessendam
Hendrik-Ido-Ambacht
Hoeksche Waard
Molenlanden
Papendrecht
Sliedrecht
Zwijndrecht
Bron: SDD, Avres, gemeente Hoeksche Waard & CBS Partner voor bestuur en beleid
Toekenningen NOW 3.2 Zuid-Holland Zuid Ondernemers met personeel die gedurende drie maanden minimaal 20% omzetverlies verwachtten, konden binnen het eerste noodpakket een aanvraag indienen voor de Tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid (NOW). Hiermee bood de overheid voor de maanden maart t/m mei 2020 een tegemoetkoming in de loonkosten, zodat zoveel mogelijk werknemers in dienst konden blijven. Met ingang van 6 juli 2020 is de eerste NOW-regeling opgevolgd door NOW 2.0 en per 1 oktober 2020 door de NOW 3. NOW 3 kon vanaf 16 november 2020 worden aangevraagd. De derde NOW-regeling komt in grote lijnen overeen met NOW 2.0, maar kende tot 1 juli 2021 drie tijdvakken met aangepaste voorwaarden per tijdvak en o.a. een afbouw in vergoedingspercentages. Het tweede tijdvak (NOW 3.2) liep van 15 februari t/m 14 maart 2021. In de regio Zuid-Holland Zuid werd de derde NOW-regeling in het tweede tijdvak 1.714 keer toegekend, waarvan 436 keer in Dordrecht en 309 keer in de gemeente Hoeksche Waard. Landelijk werd 96% van de aanvragen voor de NOW 3regeling in het tweede tijdvak toegekend. Regionale cijfers hierover zijn niet beschikbaar, maar er is geen aanleiding om te veronderstellen dat dit in Zuid-Holland Zuid anders ligt.
Aantal toekenningen NOW 3.2-regeling per gemeente; eindstand Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
119 436 184 67 116 309 96 87 112 188 1.714
Toekenningen NOW 3.2 ZHZ - absoluut Toekenningen NOW 3.2-regeling (4e aanvraagperiode NOW ) per gemeente (Zuid-Holland Zuid; eindstand)
Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
Bron: UWV Voor toekenningen NOW 1.0, NOW 2.0 en NOW 3.1; zie eerdere edities van de Coronamonitor Zuid-Holland Zuid Partner voor bestuur en beleid
Toekenningen NOW 3.3 Zuid-Holland Zuid Het derde tijdvak van de NOW 3-regeling (NOW 3.3; vijfde aanvraagperiode NOW) liep van 6 mei t/m 30 juni 2021. De voorwaarden voor gebruikmaking van NOW 3.3 waren gelijk aan die van de NOW 3.2. In de regio Zuid-Holland Zuid werd de derde NOWregeling in het derde tijdvak 1.021 keer toegekend, waarvan 259 keer in Dordrecht en 196 keer in de gemeente Hoeksche Waard. Landelijk werd 97% van de aanvragen voor de NOW 3regeling in het derde tijdvak toegekend. Regionale cijfers hierover zijn niet beschikbaar, maar er is geen aanleiding om te veronderstellen dat dit in Zuid-Holland Zuid anders ligt. Eind juli 2021 is de NOW 3.3 opgevolgd door de NOW 4.
Toekenningen NOW 3.3 ZHZ - absoluut Toekenningen NOW 3.3-regeling (5e aanvraagperiode NOW ) per gemeente (Zuid-Holland Zuid; eindstand)
Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden
Aantal toekenningen NOW 3.3-regeling per gemeente; eindstand Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
68 259 95 36 78 196 71 48 67 103 1.021
Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht
0
50
100
150
200
250
300
Bron: UWV Voor toekenningen NOW 1.0, NOW 2.0 en NOW 3.1; zie eerdere edities van de Coronamonitor Zuid-Holland Zuid Partner voor bestuur en beleid
Toekenningen NOW 4 Zuid-Holland Zuid Eind juli 2021 is de NOW 3.3 opgevolgd door de NOW 4. De NOW 4-regeling (zesde aanvraagperiode NOW) liep van 26 juli t/m 30 september 2021. De voorwaarden voor gebruikmaking van NOW 4 waren gelijk aan die van de NOW 3. In de regio Zuid-Holland Zuid werd de vierde NOWregeling 616 keer toegekend, waarvan 148 keer in Dordrecht en 110 keer in de gemeente Hoeksche Waard. Landelijk werd 96% van de aanvragen voor de NOW 4regeling in het derde tijdvak toegekend. Regionale cijfers hierover zijn niet beschikbaar, maar er is geen aanleiding om te veronderstellen dat dit in Zuid-Holland Zuid anders ligt. Inmiddels is de NOW 4 opgevolgd door de NOW 5. Deze zevende aanvraagperiode voor de NOW-regeling zal geopend zijn van 13 december 2021 t/m 31 januari 2022. In de volgende editie van deze Coronamonitor zullen we ook cijfer over de NOW 5 presenteren.
Aantal toekenningen NOW 4-regeling per gemeente; eindstand Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
38 148 51 30 40 110 50 30 42 77 616
Toekenningen NOW 4 ZHZ - absoluut Toekenningen NOW 4-regeling (6e aanvraagperiode NOW ) per gemeente (Zuid-Holland Zuid; eindstand)
Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht
0
25
50
75
100
125
150
Bron: UWV Voor toekenningen NOW 1.0, NOW 2.0 en NOW 3.1; zie eerdere edities van de Coronamonitor Zuid-Holland Zuid Partner voor bestuur en beleid
Toekenningen NOW 4 NL naar sector Toekenningen NOW 4 naar sector Landelijk werd de vierde NOW-regeling (zesde aanvraagperiode NOW) door bijna 27.500 bedrijven aangevraagd en aan ruim 26.000 bedrijven toegekend. Het ging daarbij om ca. 442.000 betrokken werknemers. Bij de NOW 1.0 kwamen de meeste aanvragen vanuit de sector Detailhandel. Bij NOW 2.0 was Overige commerciële dienstverlening de grootste sector en bij NOW 3 de sector Horeca en catering. Bij NOW 4 komen nog steeds de meeste aanvragen vanuit de sector Horeca en catering. Bijna een kwart van de NOW 4toekenning (22,9%) betrof deze sector. De sector Overige commerciële dienstverlening (21,9%) volgt op geringe afstand.
Toekenningen NOW 4-regeling (6e aanvraagperiode NOW ) naar sector (Nederland; eindstand)
Horeca & catering; 22,9%
Overig; 18,6%
Groothandel; 7,9%
Gemiddeld gaven aanvragers van NOW 4 een omzetverlies op van 44,1%. Dit ligt lager dan in eerdere tijdvakken (51,5% - 58,7%). Het zijn nog steeds vooral de kleine bedrijven die gebruik maken van de NOW-regeling. 69% van de landelijke NOW 4-toekenningen betrof werkgevers met minder dan 10 werknemers.
Metaalindustrie, installatie, voertuigen; 8,6%
Overige commerciële dienstverlening; 21,9%
Zorg & welzijn; 8,7%
Detailhandel; 11,4%
Bron: UWV Partner voor bestuur en beleid
Aanvragen Tozo 3-regeling levensonderhoud Zuid-Holland Zuid De Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers (Tozo) was een van de maatregelen van het kabinet om ondernemers te ondersteunen tijdens de coronacrisis. De regeling is bedoeld voor zelfstandig ondernemers, waaronder . De regeling voorziet in een aanvullende uitkering voor levensonderhoud als het inkomen door de coronacrisis tot onder het sociaal minimum daalt. Daarnaast voorziet de regeling ook in een lening voor bedrijfskapitaal om liquiditeitsproblemen als gevolg van de coronacrisis op te vangen.
Aanvragen Tozo 3 ZHZ Aanvragen Tozo 3-regeling levensonderhoud per gemeente (ZuidHolland Zuid; eindstand) Alblasserdam Dordrecht
Met ingang van oktober 2020 is de Tozo 2-regeling opgevolgd door de Tozo 3. De uitgangspunten zijn in principe hetzelfde als bij Tozo 2.
Gorinchem
Tozo 3 is in totaal 2.604 keer aangevraagd in de regio Zuid-Holland Zuid.
Hardinxveld-Giessendam
Op basis van gegevens van de gemeenten Gorinchem en Molenlanden weten we dat de Tozo 3 bij 95% van de aanvragen ook daadwerkelijk is toegekend. Op basis van gegevens van de Drechtsteden weten we dat 38% van de aanvragen een verlenging van een eerdere aanvraag betreft.
Aantal aanvragen Tozo-3-regeling levensonderhoud per gemeente, eindstand Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
Tozo 3 91 1.062 223 71 144 314 120 185 103 291 2.604
Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht
0
100
200
300
400
500
600
700
800
900 1000 1100
Bron: SDD, Avres, RBZ
NB: Betreft aantal aanvragen, aanvrager kan meerdere aanvragen gedaan hebben voor verschillende maanden
Voor aanvragen Tozo 1 en Tozo 2; zie eerdere edities van de Coronamonitor Zuid-Holland Zuid
* Aangepast cijfer
Partner voor bestuur en beleid
Aanvragen Tozo 4 ZHZ Aanvragen Tozo 4-regeling levensonderhoud Zuid-Holland Zuid Met ingang van april 2021 is de Tozo 3-regeling opgevolgd door de Tozo 4. De Tozo 4 kon aangevraagd worden tot 1 juli 2021. Tozo 4 is in de regio Zuid-Holland Zuid in totaal 1.062 keer aangevraagd. De gemeente Dordrecht kende met 410 aanvragen veruit de meeste aanvragen Tozo 4, Hardinxveld-Giessendam (18) en Sliedrecht (28) de minste. Op basis van gegevens van de gemeenten Gorinchem en Molenlanden weten we dat de Tozo 4 bij 99% van de aanvragen ook daadwerkelijk is toegekend.
Aanvragen Tozo 4-regeling levensonderhoud per gemeente (Zuid-Holland Zuid; eindstand) Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden
Aantal aanvragen Tozo-4-regeling levensonderhoud per gemeente, eindstand Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
Tozo 4 34 410 125 18 54 148 58 60 28 127 1.062
Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
Bron: SDD, Avres, RBZ
NB: Betreft aantal aanvragen, aanvrager kan meerdere aanvragen gedaan hebben voor verschillende maanden
Partner voor bestuur en beleid
Tozo 4 Drechtsteden naar branche Aanvragen Tozo 4-regeling Drechtsteden naar branche De Sociale Dienst Drechtsteden heeft bij de digitale aanvragen voor Tozo 4 de branche geregistreerd waarin de aanvrager werkzaam is. De meeste aanvragen betreffen nog steeds ondernemers in de branche Horeca, toerisme, sport en vrije tijd (21%). 14% van de aanvragen is afkomstig van ondernemers uit de bouw, infra, afbouw en/of schilders, 11% van ondernemers uit de retail, handel en/of groothandel, 6% vanuit de zakelijke dienstverlening, 5% vanuit transport en logistiek en 3% vanuit zorg en welzijn. Eén op de drie aanvragen (35%) is toegedeeld aan de
Aanvragen Tozo 4-regeling Drechtsteden naar branche (eindstandstand) Horeca, toerisme, sport, vrije tijd Bouw, infra, afbouw, schilders
Horeca, toerisme, sport, vrije tijd Bouw, infra, afbouw, schilders Retail, handel, groothandel Zakelijke dienstverlening, administratief, banken, ICT Transport en logistiek Zorg en welzijn Facilitaire dienstverlening, schoonmaak, beveiliging Techniek, maritieme maakindustrie, metaal Personeelsdiensten, uitzend, detachering, re-integratie Productie en industrie Overig Totaal Drechtsteden
Tozo 4 151 100 82 41 35 23 15 9 8 3 250 717
14%
Retail, handel, groothandel
11%
zakelijke dienstverlening, administratief, banken, ICT
6%
transport en logistiek
5%
Zorg en welzijn
3%
Facilitaire dienstvl., schoonmaak, beveiliging
2%
Techniek, maritieme maakindustrie, metaal
1%
Personeelsdiensten, uitzend, detachering, reintegratie
1%
Productie en industrie
1%
ondernemers is de branche waarin zij actief zijn onbekend.
Aantal aanvragen Tozo-4-regeling levensonderhoud Drechtsteden naar branche, eindstand
21%
Overig
35% 0%
5%
10% 15% 20% 25% 30% 35% 40%
Bron: SDD, bewerking OCD
NB: Betreft aantal aanvragen, aanvrager kan meerdere aanvragen gedaan hebben voor verschillende maanden
Partner voor bestuur en beleid
Aanvragen Tozo 5-regeling levensonderhoud Zuid-Holland Zuid Met ingang van juli 2021 is de Tozo 4-regeling opgevolgd door de Tozo 5. Tozo 5 kon aangevraagd worden tot 1 oktober 2021.
Aanvragen Tozo 5 ZHZ Aanvragen Tozo 5-regeling levensonderhoud per gemeente (Zuid-Holland Zuid; eindstand)
Tozo 5 is in de regio Zuid-Holland Zuid in totaal 675 keer aangevraagd. De gemeente Dordrecht kende met 277 aanvragen veruit de meeste aanvragen Tozo 5, Hardinxveld-Giessendam (8) en Sliedrecht (14) de minste.
Alblasserdam
Per 1 oktober 2021 is de Tozo-regeling beëindigd. Tozo was gebaseerd op het Besluit bijstand zelfstandigen (Bbz). Bbz voorziet tijdelijk in een uitkering op bijstandsniveau. Om de overgang van Tozo naar Bbz voor ondernemers soepel te laten verlopen is de Bbzuitkering tijdelijk aangepast voor de periode van 1 oktober tot en met 31 december 2021. Ondernemers die ondanks de aantrekkende economie tóch nog inkomensondersteuning nodig hebben, kunnen in die periode een Bbz-uitkering levensonderhoud onder versoepelde voorwaarden aanvragen.
Gorinchem
Aantal aanvragen Tozo-5-regeling levensonderhoud per gemeente, eindstand Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
Tozo 5 18 277 82 8 39 79 31 37 14 90 675
Dordrecht
Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht
0
50
100
150
200
250
300
Bron: SDD, Avres, RBZ
NB: Betreft aantal aanvragen, aanvrager kan meerdere aanvragen gedaan hebben voor verschillende maanden
Partner voor bestuur en beleid
Tozo 5 Drechtsteden naar branche Aanvragen Tozo 5-regeling Drechtsteden naar branche De Sociale Dienst Drechtsteden heeft ook bij de digitale aanvragen voor Tozo 5 de branche geregistreerd waarin de aanvrager werkzaam is. De meeste aanvragen betreffen nog steeds ondernemers in de branche Horeca, toerisme, sport en vrije tijd (17%). 13% van de aanvragen is afkomstig van ondernemers uit de bouw, infra, afbouw en/of schilders, 10% van ondernemers uit de retail, handel en/of groothandel, 7% vanuit de zakelijke dienstverlening, 5% vanuit transport en logistiek en 3% vanuit zorg en welzijn. Vier op de tien aanvragen (40%) is toegedeeld aan de
Aanvragen Tozo 5-regeling Drechtsteden naar branche (eindstandstand) Horeca, toerisme, sport, vrije tijd Bouw, infra, afbouw, schilders
Horeca, toerisme, sport, vrije tijd Bouw, infra, afbouw, schilders Retail, handel, groothandel Zakelijke dienstverlening, administratief, banken, ICT Transport en logistiek Zorg en welzijn Facilitaire dienstverlening, schoonmaak, beveiliging Techniek, maritieme maakindustrie, metaal Personeelsdiensten, uitzend, detachering, re-integratie Productie en industrie Overig Totaal Drechtsteden
Tozo 5 83 62 47 31 25 13 12 5 3 6 188 475
13%
Retail, handel, groothandel
10%
zakelijke dienstverlening, administratief, banken, ICT
7%
transport en logistiek
5%
Zorg en welzijn
3%
Facilitaire dienstvl., schoonmaak, beveiliging
3%
ondernemers is de branche waarin zij actief zijn onbekend.
Aantal aanvragen Tozo-5-regeling levensonderhoud Drechtsteden naar branche, eindstand
17%
Productie en industrie
1%
Techniek, maritieme maakindustrie, metaal
1%
Personeelsdiensten, uitzend, detachering, reintegratie
1%
Overig
40% 0%
5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40% 45%
Bron: SDD, bewerking OCD
NB: Betreft aantal aanvragen, aanvrager kan meerdere aanvragen gedaan hebben voor verschillende maanden
Partner voor bestuur en beleid
Aanvragen en Toekenningen TOGS Zuid-Holland Zuid
Aanvragen en toekenningen TOGS ZHZ
De Tegemoetkoming Ondernemers Getroffen Sectoren COVID-19 (TOGS) was één van de negen noodmaatregelen uit het eerste pakket van het kabinet om ondernemers te ondersteunen tijdens de coronacrisis. De TOGS was bedoeld voor ondernemers die directe schade ondervonden van diverse kabinetsmaatregelen om het COVID-19 virus in te dammen. Via de regeling TOGS kon deze specifieke groep ondernemers een eenmalige tegemoetkoming
Aanvragen en toekenningen TOGS-regeling per gemeente (Zuid-Holland Zuid, eindstand) Alblasserdam
konden betalen, zoals bijvoorbeeld de huur van een bedrijfspand.
Dordrecht
De TOGS-regeling liep van 15 maart tot eind juni 2020 en is daarna opgevolgd door de Tegemoetkoming Vaste Lasten (TVL), waarover verderop in deze monitor meer.
Gorinchem
De TOGS-regeling werd in Zuid-Holland Zuid 4.317 keer toegekend. In totaal werd hiermee een bedrag van
Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht
in de regio is gehonoreerd. Hoeksche Waard
Aanvragen/toekenningen TOGS-regeling per gemeente; eindstand Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
Aangevraagd
Toegekend
188 1.306 473 128 248 904 291 263 195 417 4.413
185 1.266 463 126 242 894 283 257 191 410 4.317
Aandeel toegekend 98,4% 96,9% 97,9% 98,4% 97,6% 98,9% 97,3% 97,7% 97,9% 98,3% 97,8%
Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht
0
200
400
toegekend
600
800
1000
1200
1400
aangevraagd
Bron: RVO, bewerking OCD Partner voor bestuur en beleid
Toekenningen TOGS ZHZ - relatief Toekenningen TOGS Zuid-Holland Zuid als aandeel van aantal bedrijfsvestigingen Wanneer we kijken naar het aantal toekenningen van de TOGS-regeling als aandeel van het aantal vestigingen van bedrijven en instellingen met minder dan 250 werkzame personen in de regio, zien we dat de regeling aan 11,7% van alle bedrijven in de regio is toegekend. In de gemeente Dordrecht ligt dit aandeel met 14,1% iets hoger dan het gemiddelde. In de gemeente Hardinxveld-Giessendam (9,2%) en vooral in de gemeente Molenlanden (6,7%) is juist wat minder vaak gebruik gemaakt van de TOGS-regeling. Landelijk kregen ca. 200.000 ondernemers de TOGSregeling toegekend. Dat komt neer op 11,8% van alle bedrijven (<250 werkzame personen) in Nederland, een aandeel dat vergelijkbaar is met dat van de regio ZuidHolland Zuid.
Toekenning TOGS-regeling als aandeel van aantal bedrijfsvestigingen (<250 wp) per gemeente
Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
Vestigingen 1.1.2019 Aantal 1.573 8.962 3.527 1.372 1.974 8.191 4.240 2.058 1.747 3.161 36.805
Toekenningen Eindstand Aantal Aandeel 185 11,8% 1.266 14,1% 463 13,1% 126 9,2% 242 12,3% 894 10,9% 283 6,7% 257 12,5% 191 10,9% 410 13,0% 4.317 11,7%
Aanvragen TOGS-regeling als aandeel van aantal vestigingen bedrijven en instellingen (<250 wp), per gemeente (Zuid-Holland Zuid, eindstand) Alblasserdam
11,8%
Dordrecht
14,1%
Gorinchem
13,1%
Hardinxveld-Giessendam
9,2%
Hendrik-Ido-Ambacht
12,3%
Hoeksche Waard
10,9%
Molenlanden
6,7%
Papendrecht
12,5%
Sliedrecht
10,9%
Zwijndrecht
13,0%
Zuid-Holland Zuid
11,7%
0%
3%
6%
9%
12%
15%
Bron: RVO, Bedrijven en Instellingenregister MRDH en LISA Partner voor bestuur en beleid
Aanvragen en Toekenningen TVL Zuid-Holland Zuid De TOGS-regeling is in de tweede helft van 2020 opgevolgd door de Tegemoetkoming Vaste Lasten (TVL). Aanvankelijk kon de TVL alleen aangevraagd worden door het mkb. Met ingang van 2021 is de regeling verbreed naar alle bedrijven in Nederland. Bedrijven kunnen met behulp van de TVL-regeling, afhankelijk van de hoogte van hun vaste lasten en hun omzetverlies (minimaal 30%), een subsidie voor hun vaste lasten krijgen. De subsidie bedraagt momenteel verlengd in steeds iets gewijzigde vorm. De subsidie voor vaste lasten komt bovenop de tegemoetkoming in de loonkosten (NOW). Tot en met het derde kwartaal 2021 werd de TVLregeling 6.128 keer aangevraagd in de regio ZuidHolland Zuid. 5.396 aanvragen werden inmiddels al toegekend (88%). Binnenkort opent een nieuwe aanvraagperiode voor het vierde kwartaal van 2021. In de gemeente Dordrecht werd de TVL-regeling met 1.764 keer het meest aangevraagd. De gemeente Hardinxveld-Giessendam kent met 191 aanvragen het laagste aantal TVL-aanvragen in de regio.