Dashboard gescheiden ingezamelde grondstoffen Dordrecht 2023.pdf
Tekst van het document
Dashboard gescheiden ingezamelde grondstoffen Dordrecht 2023 Op basis van de jaarrapportage 2023 is het Dashboard gescheiden ingezamelde grondstoffen geactualiseerd. De hoeveelheid fijn plus grof restafval is in 2023 weer verder gedaald tot 195,3 kilo per inwoner. Het scheidingspercentage komt uit op 55,2% bronscheiding. De afvalscheiding is iets gedaald is ten opzichte van 2022. Dit komt met name door de grote hoeveelheid afkeur van GFT in het eerste halfjaar en de afkeur van PBD in het hele jaar, met een piek in het derde kwartaal. Met HVC zijn afspraken gemaakt om de afkeur te beperken, door controle van de aangeboden containers. Zonder afkeur zou het afvalscheidingspercentage zijn uitgekomen op 55,5% bronscheiding en zou de hoeveelheid restafval zijn uitgekomen op 193,3 kilo per inwoner. De hoeveelheid verbrand fijn restafval is licht gestegen doordat er geen nascheiding van afval uit de hoogbouw meer plaats vindt, in verband met de aanpassing van de voorwaarden van het Afvalfonds/Verpact.
De volgende grafiek toont de ontwikkeling van de belangrijkste gescheiden afvalstromen.
De grafiek laat een daling van de hoeveelheid gescheiden afval zien. Deze daling komt mede doordat er minder oud papier is (dus minder te scheiden) en doordat de hoeveelheid gescheiden grof afval op het afvalbrengstation aanzienlijk is gedaald. Tevens zien we dat de hoeveelheid grof restafval op het afvalbrengstation sterk is gedaald. Vermoedelijk komt dit doordat in de corona periode, door in en om het huis klussen, de gebrachte hoeveelheid grof afval sterk is gestegen en dit klussen terug is naar het oude niveau. Om een beter beeld te krijgen van de ontwikkeling van de afvalscheiding tonen we deze in cirkeldiagrammen met de verdeling van het afval. Hieruit blijkt goed het effect van de implementatie van de maatregelen bij de laagbouw. Het aandeel fijn restafval is gedaald van 44% naar 38%. Het aandeel grof restafval blijft circa 6%. Aangezien de totale hoeveelheid afval is gedaald, bekent dit wel een daling van de hoeveelheid grof restafval.
Als referentie de verdeling voor de implementatie van het Grondstoffenplan.
Met tot slot dat 2020 een bijzonder jaar was door de corona effecten, met meer afval en tegelijkertijd evenzoveel meer gescheiden afval. In 2021 waren de corona effecten op afval wellicht niet helemaal verdwenen, maar door het nieuw beleid voor de laagbouw is de afvalscheiding duidelijk verbeterd ende hoeveelheid restafval substantieel verminderd.
Totaal 168 kilo fijn huishoudelijk restafval per persoon per jaar.
Maar een klein gedeelte is echt restafval. De rest zijn allemaal grondstoffen die we hadden kunnen recyclen, als ze goed waren gescheiden. De sorteerproeven van het restafval, die HVC laat uitvoeren, laten zien dat driekwart van het restafval bestaat uit afval dat gescheiden had kunnen worden en slechts een kwart echt restafval is. Met de vervolgmaatregelen uit het Grondstoffenplan is dus nog veel winst aan hergebruik te halen. Verschillen tussen de inzamelmethoden In 2016 bleek de hoeveelheid restafval per inwoner aanzienlijk te verschillen per inzamelmiddel. Deze analyse is nu opnieuw gemaakt en geef de volgende resultaten toen en nu: inzameling met restafval bakken aan huis van 205 naar 115 kg/inwoner (-44%) inzameling met inpandige restafval containers van 225 naar 190 kg/inwoner (-16% inzameling met ondergrondse restafval containers van 265 naar 265 kg/inwoner (-0%) Het effect van de vierwekelijkse inzameling van de restafval bakken is goed zichtbaar. Ook bij de inpandige restafval containers hebben de maatregelen effect gesorteerd. Het effect bij de ondergrondse restafval containers is vertekend doordat een deel van het luierafval uit de laagbouw in deze containers komt. Hiervoor is nog niet gecorrigeerd. Wel is gecorrigeerd voor het afval van bedrijven via reinigingsrecht.
In wekelijkheid is het aanbod bij de ondergrondse containers iets hoger, want de bijgeplaatste zakken die als grof restafval zijn afgevoerd zitten niet in bovenstaande hoeveelheden. Deze analyse toont aan dat vooral bij de ondergrondse restafval containers nog heel veel verbetering van afvalscheiding mogelijk is.
Afvalscheiding in Dordrecht en vergelijkbare grootstedelijke gemeenten 2023 Stedelijkheid klasse
inwoners (x 1000)
72%
46%
2
182.000
Maastricht *
104
71%
50%
1
Veenendaal *
108
71%
40%
2
Enschede *
120
68%
37%
Tilburg
132
64%
Zwolle *
134
Gouda * Heerlen *
41
32
364
75
27
123.000
92
37
30
353
88
16
69.000
105
42
38
373
84
24
2
161.000
97
37
49
374
99
21
37%
1
228.000
67
41
29
367
123
10
65%
36%
2
132.000
101
41
34
380
91
43
138
63%
42%
1
75.000
71
43
28
371
112
26
155
66%
37%
2
87.000
99
45
29
460
143
12
Velsen * >
158
68%
40%
2
69.000
90
43
40
499
114
45
Katwijk *
167
57%
41%
2
67.000
65
36
13
383
146
21
Hilversum
173
63%
42%
1
93.000
93
40
27
462
146
26
Amstelveen
180
52%
52%
1
94.000
46
36
24
373
152
28
Breda
184
61%
40%
2
186.000
88
44
23
470
152
31
Zeist >>
187
58%
46%
2
67.000
94
36
19
442
155
32
Dordrecht
195
55%
44%
1
121.000
63
39
19
437
168
27
Alkmaar >
196
55%
37%
2
112.000
70
?
29
440
169
27
Leeuwarden >>
199
58%
37%
2
127.000
105
42
16
472
157
41
Amersfoort
203
58%
38%
2
161.000
72
38
20
483
162
41
Westland >>
205
55%
25%
3
116.000
83
41
27
459
181
23
Alphen aan den Rijn
207
56%
36%
2
114.000
74
38
25
467
174
33
Ridderkerk >>
217
51%
44%
2
48.000
74
32
19
444
193
24
Eindhoven
219
49%
41%
1
244.000
58
32
6
432
210
9
Zaanstad
221
51%
37%
2
160.000
59
34
26
452
182
39
's-Hertogenbosch
221
45%
40%
2
159.000
61
32
8
401
196
25
Haarlem >
227
42%
51%
1
165.000
40
34
16
393
195
32
Arnhem
234
46%
49%
2
166.000
55
33
18
435
199
35
Nieuwegein >>
237
44%
41%
2
65.000
61
34
10
424
206
31
Zoetermeer
240
39%
43%
1
127.000
46
29
8
395
199
42
Capelle aan den IJssel >>
312
30%
56%
2
68.000
43
28
26
448
260
52
Fijn restafval
Afval hoeveelheden in kilo per inwoner
Grof restafval
88
(plus Westland en Ridderkerk)
GFT-afval
Totaal huishoudelijk afval
Meergezins woning
102
PMD-fractie (incl. nascheiding)
Afval scheidings percentage
Nijmegen *
Oud papier en karton
Totaal fijn & grof restafval
CBS gegevens 2023 gemeenten > 50.000 inw. 35% tot 56% hoogbouw
* Diftar gemeente >
Deels nascheiding gemeente
>>
Nascheiding hele gemeente
Uit alle gemeentelijke vergelijkingen blijkt dat het aandeel hoogbouw (meergezinswoningen) een belangrijke factor is voor het te behalen afvalscheidingsrendement. Gemeenten met veel eengezinswoningen behalen gemakkelijker een goed scheidingsrendement en komen gemakkelijker onder de 100 kilo restafval per inwoner. In dit overzicht zijn alle gemeenten geselecteerd met meer dan 50.000 inwoners en tussen de 35% en 56% hoogbouw. In verband met vragen uit de commissie en de tafelgast voor de rondetafel zijn de gemeenten Westland en Ridderkerk aan het overzicht toegevoegd. Het overzicht is gesorteerd op de hoeveelheid restafval per inwoner (fijn restafval en grof restafval opgeteld). De meeste grotere gemeenten met ongeveer de helft hoogbouw die beter presteren dan de gemeente Dordrecht behalen dat door een vorm van recycletarief. Dordtenaren scheiden relatief goed voor een gemeente zonder recycletarief.