Concept Jaarstukken 2024.pdf
Tekst van het document
Jaarstukken 2024
Jaarstukken Exploitatiejaar 2024
Inhoud Leeswijzer ..................................................................................................................................................... 4 1. Directieverslag .................................................................................................................................. 4 1.1. Inleiding ................................................................................................................................... 4 1.2. Verkeersaanbod ....................................................................................................................... 4 1.3. Bedrijfsvoering ......................................................................................................................... 4 1.4. Resultaten en financiering ........................................................................................................ 4 1.5. Risico’s ..................................................................................................................................... 5 2. Jaarverslag ........................................................................................................................................ 6 2.1. Programmaverantwoording ..................................................................................................... 6 2.1.1.
Wat is bereikt?.................................................................................................................................. 6 2.1.2. Wat is er voor gedaan? ..................................................................................................................... 7 2.1.3. Wat heeft het gekost? ...................................................................................................................... 8 2.1.4. Overzicht van algemene dekkingsmiddelen ..................................................................................... 8 2.2. Paragrafen ............................................................................................................................... 9 2.2.1. Kengetallen, weerstandsvermogen en risicobeheersing.................................................................. 9 2.2.2. Onderhoud kapitaalgoederen ........................................................................................................ 13 2.2.3. Financiering .................................................................................................................................... 13 2.2.4. Bedrijfsvoering................................................................................................................................ 15 2.2.5.
Verbonden partijen ........................................................................................................................ 17 2.2.6. Lokale heffingen ............................................................................................................................. 17 2.2.7. Grondbeleid .................................................................................................................................... 17 2.2.8. Openbaarheid ................................................................................................................................. 18 3. Jaarrekening ................................................................................................................................... 19 3.1. Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling ................................................................ 19 3.2. Overzicht van baten en lasten................................................................................................. 21 3.3. Toelichting op het overzicht van baten en lasten .................................................................... 22 3.3.1. Incidentele baten en lasten ............................................................................................................ 23 3.3.2.
Aanwendingen onvoorzien ............................................................................................................. 23 3.3.3. Structurele mutaties in de reserve ................................................................................................. 23 3.3.4. Rechtmatigheidsanalyse ................................................................................................................. 23 3.3.5. Wet normering topinkomens ......................................................................................................... 24 3.4. Kasstroomoverzicht ................................................................................................................ 26 3.5. Balans per 31 december ......................................................................................................... 27 3.6. Toelichting op de balans ......................................................................................................... 28 3.7. Taakvelden............................................................................................................................. 31 3.8. EMU-Saldo ............................................................................................................................. 32 3.9.
Rechtmatigheidsverantwoording ............................................................................................ 33 4. Vaststelling ..................................................................................................................................... 34
Jaarstukken 2024
Pagina 3 van 34
Leeswijzer Voor u liggen de jaarstukken over het verantwoordingsjaar 2024. De jaarstukken bestaan uit het directieverslag, het jaarverslag, de jaarrekening en de bijlagen. In het directieverslag worden de ontwikkelingen in het verantwoordingsjaar behandeld. Het jaarverslag bestaat conform het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) uit de programmaverantwoording en de financiële paragrafen. Ten slotte worden in de jaarrekening het overzicht van baten en lasten, de balans en de toelichting daarop gegeven.
1.
Directieverslag
1.1.
Inleiding Hierbij treft u het jaarverslag 2024 van Gemeenschappelijke regeling Wegschap Tunnel Dordtse Kil. In 2024 is door de directie en vertegenwoordiging van de deelnemers veel aandacht besteed aan het toekomstvast maken van de Kiltunnel. Het reguliere verkeersbeeld kende in 2024 een toename in het verkeersaanbod aangevuld met enkele openstellingen op verzoek van Rijkswaterstaat als gevolg van calamiteiten in omliggend wegennet.
1.2.
Verkeersaanbod In 2024 hebben we ervaring op kunnen doen met redelijk constante omstandigheden met enkele openstellingen i.v.m. calamiteiten op het omliggende wegennet. Het verkeersaanbod in 2024 komt uit op een gemiddeld aantal voertuigen van ca. 16.000 op werkdagen en lijkt ook een reëel getal voor het komende jaar.
1.3.
Bedrijfsvoering Doordat een aantal personeelsleden de AOW gerechtigde leeftijd bereiken wordt gewerkt aan opvolging en overdracht, waardoor kennis over het primaire proces gewaarborgd blijft. Bij opvolging en overdracht wordt ook de beschikbaarheid in de huidige organisatie optimaal benut en gecombineerd met technische kennis en kunde als meerwaarde vanuit de onderhoudsaannemer. Rechtmatigheidsverklaring Het dagelijks bestuur is van mening dat de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties rechtmatig tot stand zijn gekomen binnen de daarvoor gestelde grens.
1.4.
Resultaten en financiering Het resultaat over 2024 bedraagt € 3,3 miljoen. Dit resultaat is hoger dan begroot. Dit door o.a. de structurele hogere verkeersaantallen plus het bovengemiddelde verkeersaanbod in november en december. De oorzaak hiervan wordt mede bepaald door openstellingen vanuit Rijkswaterstaat als gevolg van calamiteiten in omliggend wegennet. Door structureel hogere Jaarstukken 2024
Pagina 4 van 34
verkeersaantallen zijn de kosten voor verwerking van tolgelden en aanschaf van telekaarten toegenomen. De uitgaven aan personeel derden zijn beduidend lager. Dit als gevolg van het aanbesteden van de dienst “tolbeambte” in de markt. De inschrijvingen waren lager dan begroot waardoor de lasten lager uitvielen. De lasten van energie kennen ook een gunstiger resultaat. Dit door terug levering van energie. Na veelvuldig onderhandelen is voorlopig terug levering weer gerealiseerd. Vanuit de verkenning van Maatschappelijk rendement wordt aansluiting bij de Energie coöperatie onderzocht en kan hierdoor in de toekomst een gewijzigde invulling krijgen. In de post “vast onderhoud” zijn ook kosten opgenomen die hierop aanvullend zijn. Dit zijn kosten van de genomen beheersmaatregelen ten aanzien van de risico's opdrijven en steenbestorting en genoemd in paragraaf 1.5. Tot slot zijn de lasten voor overhead lager wat voornamelijk verklaard wordt door lagere personele lasten. In de huidige liquiditeitsprognose komt de eerste herfinanciering van de renovatie in 2028. Maandelijks wordt de liquiditeitsprognose bijgewerkt. De liquiditeitspositie wordt eveneens meegenomen in de uitwerking van de toekomst van de Kiltunnel zoals benoemd in paragraaf 1.3.
1.5.
Risico’s De grootste risico’s de komende jaren voor de Kiltunnel zijn naar onze mening: I. Het opdrijven van de toeritten. Verticale verplaatsing vindt plaats bij bezwijken van de paalfundering. Bezwijken van de paalfundering zoals heeft plaatsgevonden bij de Vlaketunnel, Princes Margriettunnel en de Vollehnoven tunnel. De funderingstechnieken en materialen bij genoemde tunnels zijn eender als bij de Kiltunnel II. Steenbestoring op het tunneldak onder de Dordtse Kil is beneden het onderhoudsniveau en hiermee komt de constructieve veiligheid in het geding III. Personeelsbeleid, behouden en aantrekken van de juiste personen. IV. Verminderd verkeersaanbod door niet voorziene externe factoren, zoals bijvoorbeeld afgelopen jaren door een pandemie. Een lager verkeersaanbod heeft immers direct effect op de opbrengsten die gerealiseerd worden; V. Herfinanciering vanaf 2028. De huidige leningen zijn tegen historisch lage rentes aangetrokken. De rente bij herfinanciering zal waarschijnlijk hoger zijn dan de huidige rente, welke een direct effect heeft op het resultaat. VI. De kabinetsplannen inzake Betalen naar Gebruik voor alle automobiliteit (‘rekeningrijden’) zijn door het kabinet controversieel verklaard, afhankelijk van de gekozen uitwerking van de kabinetsplannen kan de operatie voor de tunnel eindigen of in een andere vorm voortzetten.
In 2024 is in breed verband een traject van risicobeheersing gestart door maatregelen te benoemen en onderhanden te nemen.
Jaarstukken 2024
Pagina 5 van 34
2.
Jaarverslag
2.1.
Programmaverantwoording Het Wegschap Tunnel Dordtse Kil voert het beheer en de exploitatie van een toltunnel onder de Dordtse Kil tussen Dordrecht en de gemeente Hoeksche Waard, inclusief de daarbij behorende wegen, gebouwen en het tolplein. Tot haar taak behoort tevens het bevorderen van het gebruik van de tunnel en het heffen van tolgelden tegen zodanige tarieven dat een rendabele exploitatie is gewaarborgd. Hierbij dient de veiligheid, zoals ook voorgeschreven in wet- en regelgeving, van de weggebruikers en de medewerkers altijd te zijn geborgd. Dit programma wordt toegeschreven aan één taakveld, namelijk “Verkeer & Vervoer”. In de navolgende paragrafen wordt ingegaan op drie vragen: wat is bereikt, wat is ervoor gedaan en wat heeft het gekost?
2.1.1.
Wat is bereikt? Beschikbaarheid tunnel De Kiltunnel is de meest voor de hand liggende ontsluiting voor voornamelijk het oostelijk deel van de Hoeksche Waard en tevens de enige oost-west verbinding van en naar de Hoeksche Waard. Gezien de ontwikkeling van de verkeersdruk in de voorbije jaren, was de Kiltunnel steeds meer een goed alternatief voor het drukker wordende hoofdwegennet. Het beeld is dat de renovatie van het tolplein en de openstellingen ten behoeve van de renovatie van de Heinenoordtunnel en de Haringvlietbrug ertoe leidde dat er een blijvend verhoogd aantal tevreden gebruikers zijn. In 2024 zijn er 6.020.152 voertuigen gepasseerd en in 2023 waren het er 6.267.587 miljoen tegenover 4.260.352 in 2022.
De (veiligheids-)installaties ten aanzien van kwaliteit en functionaliteit voldoen aan het wettelijk kader. Door de veiligheidsbeambte wordt jaarlijks de functionaliteit en de kwaliteit van deze installaties getoetst. De resultaten hiervan worden door de veiligheidsbeambte verwoord in zijn jaarverslag.
Jaarstukken 2024
Pagina 6 van 34
Beschikbaarheid tolplein Evident is dat al het wegverkeer dat gebruik maakt van de tunnel ook gebruik moet maken van het tolplein. Het belang dat het tolplein, eventueel onbetaald, beschikbaar is voor het wegverkeer is ook in 2024 betrouwbaar bereikt. Tunnelveiligheid De tolbeambten zijn niet alleen verantwoordelijk voor het afrekenen van tolgelden maar ook voor de verkeersveiligheid in de tunnel. Uitval van meerdere tolbeambten kan er uiteindelijk toe leiden dat er geen tolgeld kan worden afgerekend en het toezicht op de verkeersveiligheid in het geding komt. In het verantwoordingsjaar is geen sprake geweest van zodanige uitval van tolbeambten dat het afrekenen van tolgelden en/of het toezicht op de verkeersveiligheid in het geding is geweest. 2.1.2.
Wat is er voor gedaan? Inleiding Adequaat onderhoud en vervangingsonderhoud. Dit is de basis voor het voorkomen van (structureel) functieverlies aan (tunnel)technische en verkeerstechnische installaties. Dit onderhoud is onderdeel van de afgeronde renovatiewerkzaamheden. Voorts is monitoring gepleegd aan de civiele constructies. Dit als maatregel op risico I. Ook is er onderzoek gedaan naar het onderhoudsniveau van de steenbestorting op het tunneldak in de Dordse Kil. Aan de hand van de onderzoeksresultaten zijn overleggen opgestart met Rijkswaterstaat in het kader van de herstelaanpak. Voor de tolsystemen is het onderhoudsprogramma gevolgd en evenzo voor de ICT-omgeving. Uitval aan deze systemen betekent dat er geen tolgelden kunnen worden verrekend. Tunnel Voor een veilig gebruik van de tunnel is het onderhoudsprogramma weer gevolgd en zijn de noodzakelijkerwijs jaarlijks terugkerende onderhoudswerkzaamheden uitgevoerd aan onder meer technische installaties. Eveneens zijn storingen en defecten verholpen. Buitengebied Toegangswegen naar de tunnel, inclusief de bermen, behoren eveneens tot het areaal. Het onderhoud hieraan is uitgevoerd en de verkeersveiligheid gewaarborgd. Evenals in andere jaren is onderhoud uitgevoerd aan asfaltverharding, rioleringssystemen, drainage-/pompsystemen en houtopstanden langs de toegangswegen.
Tolplein en ICT-omgeving Om het juist verwerken en registreren van passages te borgen is aan de tolsystemen periodiek en incidenteel onderhoud uitgevoerd. De tolcentrale functioneert in een ICT-omgeving waar ook de kantoorautomatisering is ondergebracht. Met de data die in de tolcentrale worden beheerd alsmede de data met betrekking tot de kantoorautomatisering dient zorgvuldig te worden omgegaan. Maatregelen zijn getroffen om te zorgen dat data te allen tijde beschikbaar blijft middels backup’s. Daarnaast zijn maatregelen getroffen om cybercrime te beheersen o.a. door middel van meerdere firewalls en actuele software. Bezetting tolplein Het is zaak een optimale bemensing van het tolplein in te plannen. Enerzijds voor het verplicht bewaken van de verkeersstroom in de tunnel en anderzijds voor het afrekenen van tolgelden.
Jaarstukken 2024
Pagina 7 van 34
Uitgangspunt hierbij is dat er in elke rijrichting één tolbeambte dienst heeft. Daarnaast is er van ochtendspits tot avondspits een derde tolbeambte aanwezig. Deze is noodzakelijk om zo nodig een extra tolstraat te openen, alsmede om de hand- en spandiensten te verlenen en verkeersmaatregelen te treffen tijdens werk in uitvoering. 2.1.3.
Wat heeft het gekost? Totaal aan baten en lasten Totaal aan baten en lasten Het Wegschap heeft slechts één Gewijzigde programma, namelijk het begroting Rekening beheren en exploiteren van de Baten € 10.159 € 10.249 toltunnel, met aansluitende wegen. De totale lasten voor dit Lasten € -5.514 € -5.452 programma bedragen Saldo van baten en lasten € 4.645 € 4.797 € 5,5 miljoen. Bij de exploitatie € 1.411 € 1.337 Overhead van de tunnel zijn leningen € 188 € 161 aangetrokken waardoor Bestuurskosten kapitaallasten ontstaan. € 3.046 € 3.299 Gerealiseerd resultaat Het totaal aan kapitaallasten (Bedragen x € 1.000) (rentekosten en afschrijvingen) in 2024 is € 3,024 miljoen. De financiële middelen die voor de exploitatie nodig zijn, worden geput uit de tolopbrengsten. De totale inkomsten van passanten, vermeerderd met de overige opbrengsten waren € 10,249 miljoen.
2.1.4.
Overzicht van algemene dekkingsmiddelen Lokale heffingen Deze paragraaf is bij het Wegschap niet van toepassing. Algemene uitkeringen Het Wegschap ontvangt geen algemene uitkering van overheden anders dan de bij bestuursvergadering vastgestelde exploitatiebijdrage. In 2023 is door het bestuur besloten dat door de positieve resultaten er de komende jaren geen deelnemersbijdrage vereist is. Dividend Door het Wegschap wordt geen dividend uitgekeerd of ontvangen. Saldo van de financieringsfunctie Omdat de toegerekende rente gelijk is aan de werkelijk betaalde rente is er geen sprake van een saldo van de financieringsfunctie. Overige algemene dekkingsmiddelen Het Wegschap heeft in 2024 in totaal € 5.000,- ontvangen voor verhuur van een perceel grond en opstalrechten.
Jaarstukken 2024
Pagina 8 van 34
2.2.
Paragrafen
2.2.1.
Kengetallen, weerstandsvermogen en risicobeheersing Kengetallen De navolgende kengetallen worden onderkend: ➢ Netto schuldquote. ➢ Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen. ➢ Solvabiliteitsratio. ➢ Structurele exploitatieruimte. De kengetallen grondexploitatie en belastingcapaciteit zijn bij het Wegschap niet van toepassing. Het Wegschap heeft geen gronden aangekocht voor (toekomstige) projecten en heeft geen inkomsten uit belastingen. De financiële kengetallen zijn in de navolgende tabel weergegeven.
Financiële kengetallen Rekening 2023
Kengetal Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte
Begroting 2024
Rekening 2024
491% 491% 28,42% -30,95%
481% 481% 32,08% -0,99%
359% 359% 34,19% 4,46%
Passiva Totaal van de vaste schulden (ultimo jaar) Totaal van de netto-vlottende schulden (ultimo jaar) Totaal van de overlopende passiva (ultimo jaar) Totaal
43.800 124 1.359 45.282
39.500 15 1.709 41.224
39.100 400 1.334 40.835
Activa Financiële vaste activa Totaal van uitzettingen rentetypische looptijd <1 jr Totaal van alle liquide middelen Totaal van de overlopende activa Totaal voor Netto schuldquote
2.332 264 34 2.630
500 1.224 300 2.024
3.641 263 91 3.996
Totaal voor Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen
2.630
2.024
3.996
Totaal van de baten exclusief de mutaties van reserves
8.682
8.148
10.249
18.191 63.998
19.492 60.753
21.490 62.855
Totaal lasten exclusief mutaties reserves Totaal incidentele lasten exclusief mutaties reserves Totaal structurele lasten exclusief mutaties reserves
6.257 0 6.257
6.401 0 6.401
6.950 0 6.950
Totaal baten exclusief mutaties reserves Totaal incidentele baten exclusief mutaties reserves Totaal structurele baten exclusief mutaties reserves
8.682 417 8.265
8.148 81 8.067
10.249 417 9.832
Totaal stortingen in reserves Totaal incidentele stortingen in reserves Totaal structurele stortingen in reserves
4.636 0 4.636
1.747 0 1.747
2.425 0 2.425
0 0 0
0 0 0
0 0 0
8.492
8.148
10.249
Netto schuldquote (en gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen)
Solvabiliteitsratio Totaal eigen vermogen Totaal van de passiva Structurele Exploitatieruimte
Totaal onttrekkingen uit reserves Totaal incidentele onttrekkingen uit reserves Totaal structurele ontrekkingen uit reserves Totaal baten exclusief mutaties reserves (Bedragen x € 1.000,-)
Jaarstukken 2024
Pagina 9 van 34
Netto schuldquote De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Ultimo 2024 bedraagt deze schuldquote 359%. Deze hoge quote is het gevolg van de omvang van de leningportefeuille. Opgemerkt wordt dat de eigen middelen - tolopbrengsten en de bijdrage van de garanten - voldoende zijn om aan de aflossings- en renteverplichtingen te voldoen. Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Het Wegschap heeft geen middelen doorgeleend aan private of publiekrechtelijke organisaties. Derhalve is de “netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekkingen” gelijk aan de netto schuldquote. Solvabiliteitsratio Dit kengetal geeft inzicht in de mate van weerbaarheid van het Wegschap. Hierbij wordt opgemerkt dat de inkomstenstroom voldoende is om aan de rente- en aflossingsverplichtingen te voldoen alsmede om de algemene reserve te laten groeien. Structurele exploitatieruimte Bij dit kengetal worden de structurele baten en lasten vergeleken met de totale baten. De baten bij het Wegschap worden, op wat kleine neveninkomsten na, rechtstreeks bepaald door het volume aan verkeer. De neveninkomsten worden bij dit kengetal beschouwd als incidentele baten.
Weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen geeft aan Weerstandsvermogen wat de financiële draagkracht van het Wegschap is indien zich onvoorziene Beschikbare weerstandscapaciteit gebeurtenissen voordoen. Het Algemene reserve € 11.840 aanhouden van weerstandsvermogen Bestemmingsreserve onderhoud € 6.351 is bedoeld voor de slecht meetbare Totaal beschikbare weerstandscapaciteit € 18.191 risico’s in de bedrijfsvoering. Risico’s zouden moeten worden Benodigde weerstandscapaciteit exploitatie € 13.344 gedekt door de algemene reserve en Ratio weerstandsvermogen 1,36 eventueel de bestemmingsreserve. De reserves hebben tezamen ultimo (Bedragen x € 1.000,-) 2024 een omvang van € 18,1 miljoen. Exploitatierisico’s worden in beginsel gedekt uit het resultaat van de baten en lasten. Daarboven kan aanspraak worden gemaakt op de algemene reserve. Als laatste zijn er nog mogelijkheden om een beroep te doen op de deelnemers, die garant staan voor een sluitende exploitatie en/of om de toltarieven te indexeren. Een eventuele aanpassing van de toltarieven geschiedt bij bestuursbesluit en kan binnen het lopende jaar plaatsvinden.
Jaarstukken 2024
Pagina 10 van 34
Risico’s en beheersmaatregelen. In de dagelijkse exploitatie worden de navolgende risico’s onderkend: ▪ Verminderde tolopbrengsten als gevolg van onvoorziene externe omstandigheden. ▪ Levensduur en schade civiele constructies. ▪ Functieverlies van technische installaties. ▪ Automatisering. ▪ Stijgende onderhoudskosten. ▪ Hogere rentelasten. ▪ Wijzigingen in belasten van gebruik van motorvoertuigen. Verminderde tolopbrengsten De tolopbrengsten zijn in beginsel afhankelijk van omstandigheden die niet door het Wegschap beïnvloedbaar zijn. Hierbij kan gedacht worden aan economische omstandigheden of een pandemie, waardoor als gevolg van minder verkeer de tolopbrengsten achterblijven op de prognose. Het risico op deze financiële tegenvallers is vooraf lastig in geld te kwantificeren. Levensduur en schade civiele constructies Tunnels worden in Nederland normaal gesproken gebouwd voor een exploitatieperiode van 100 jaar. Echter, door het uitvoeren van onderhoud en tijdige renovaties is de levensduur niet tijdgebonden. De Kiltunnel is ruim 40 jaar oud en wordt nauwkeurig gemonitord. Extra aandacht wordt hierbij besteed aan de voegovergangen en de landhoofden. Voegovergangen zijn immers aan slijtage onderhevig en schade aan de landhoofden kan ontstaan door invloeden van buitenaf. Ontwikkelingen in de omgeving worden daarom nauwgezet gevolgd om de kans op schade te voorkomen.
Daarnaast is de Kiltunnel opgenomen in het monitoringsprogramma van Rijkswaterstaat ten behoeve van het monitoren van het opdrijven van toe- en afritten. Functieverlies van technische installaties Onjuist of onvolledig onderhoud kan leiden tot uitval van installaties, waardoor eerder dan gepland tot aankoop van nieuwe installaties moet worden overgegaan. Risico’s als deze zijn bij het opstellen van het onderhoudsplan zodanig in beschouwing genomen dat de omvang van dit risico nagenoeg nihil is. Automatisering De automatisering bestaat voornamelijk uit: ▪ Besturing en MMI1 voor de verkeerstechnische en tunneltechnische installaties (VTTI). ▪ Besturing en MMI voor de tolcentrale. ▪ Kantoorautomatisering met financieel pakket. Periodiek wordt onderhoud uitgevoerd aan de tolcentrale en aan de soft- en hardware van de kantoorautomatisering. Met deze maatregelen is het risico op ernstig disfunctioneren van deze systemen nauwelijks aanwezig. Stijgende onderhoudskosten Met het tijdig en juist uitvoeren van periodiek en incidenteel onderhoud alsmede het tijdig uitvoeren van groot onderhoud worden onderhoudskosten beheersbaar.
1 Mens Machine Interface
Jaarstukken 2024
Pagina 11 van 34
Jaarstukken 2024
Pagina 12 van 34
Wijzigingen in belasten van gebruik van motorvoertuigen Betalen naar Gebruik is controversieel verklaard. Welke gevolgen dit heeft voor de Kiltunnel en de (on)mogelijkheid om na de (eventuele) invoering hiervan nog tol te heffen wordt nauwlettend gevolgd door de directie en het bestuur. Tegelijkertijd is er nog onvoldoende helder welk effect het eventueel Betalen naar Gebruik in de toekomst zou gaan hebben. De belangrijkste risico gebieden zijn als volgt geïdentificeerd: Risicogebieden Financieel Juridisch Maatschappelijk Organisatorisch Politiek-bestuurlijk Technisch Totaal
€ € € € € € €
1.050 3 131 1.641 50 10.469 13.344
(Bedragen x € 1.000,-)
2.2.2.
Onderhoud kapitaalgoederen Kapitaalgoederen zijn goederen die gedurende meerdere jaren nut geven. Adequaat onderhoud en beheer zijn voorwaarden om achterstallig onderhoud, deformatie en/of functieverlies te voorkomen. Voorts kan gesteld worden dat de levensduur van kapitaalgoederen door groot en klein onderhoud en renovatie niet tijdgebonden is. De kapitaalintensieve investeringen leggen echter wel een aanzienlijk beslag op de financiële middelen, zowel in aanschaf als in exploitatiekosten (rente, afschrijving, kosten van groot en klein onderhoud, renovatiekosten en beheerskosten). Groot en klein onderhoud Onderhoud valt uiteen in groot onderhoud en klein onderhoud. Groot onderhoud is veelal van ingrijpende aard, ook wel lang-cyclisch onderhoud genoemd, waarbij gedacht kan worden aan grote civiel technische levensduurverlengende werken of renovaties. Kort-cyclisch is onderhoud van geringere omvang, dat veelal met een zekere regelmaat terugkeert en waarvan de kosten op de exploitatie drukken. Planning van groot en klein onderhoud gebeurt altijd met aandacht voor nut en noodzaak. Daarnaast wordt gestuurd op tijd, kwaliteit en geld. Om de staat van onderhoud op voldoende niveau te houden is het meerjarig instandhoudingsplan opgesteld.
2.2.3.
Financiering Kasgeldlimiet (KGL) De kasgeldlimiet is een instrument ter beperking van het renterisico op de korte schuld met een rentetypische looptijd van korter dan een jaar. De limiet is een bedrag ter grootte van
Kasgeldlimiet Limiet
Ruimte onder/boven Kasgeldlimiet
Vlottend saldo 2024
10.159
1e kwartaal
-1.265
Ruimte onder KGL
Percentage
8,20% x
2e kwartaal
-1.154
Ruimte onder KGL
Kasgeldlimiet
833
3e kwartaal
-1.020
Ruimte onder KGL
-1.868
Ruimte onder KGL
Begrotingstotaal
e
4 kwartaal (Bedragen x €1.000,-)
Jaarstukken 2024
Pagina 13 van 34
een percentage van de jaarbegroting. Dit percentage, voor gemeenschappelijke regelingen 8,2%, wordt vastgesteld bij ministeriële regeling. Elk kwartaal wordt dit, per 1 januari vastgestelde, bedrag getoetst aan de werkelijke omvang. Indien de werkelijke omvang lager is dan de wettelijk toegestane omvang, dan is er sprake van ruimte. Indien de werkelijke omvang hoger is, dan is er sprake van een overschrijding. Voor het bepalen van de kasgeldlimiet dient het kort vreemd vermogen met een looptijd van minder dan een jaar in beschouwing te worden genomen. Renterisiconorm Bij het renterisico gaat het om de vraag in hoeverre variaties in de rente kunnen worden opgevangen in de exploitatie. Beheersing van het renterisico is er op gericht dat rentebewegingen de continuïteit niet in gevaar kunnen brengen. Het renterisico op de vaste schuld wordt berekend door te bepalen welk deel van de langlopende leningen in enig jaar moet worden geherfinancierd. Wettelijk is vastgesteld dat 20% van het begrotingstotaal van de vaste schuld onderhevig mag zijn aan renteherziening en herfinanciering. Door middel van deze norm wordt een kader gesteld waarmee een zodanige opbouw van de langlopende leningen wordt bereikt, dat het renterisico in voldoende mate wordt beperkt.
Vanaf de introductie van de Renterisiconorm renterisiconorm hanteert het Wegschap Omschrijving Resultaat Begroot 20% van de leningportefeuille als norm. Gezien het kapitaalintensieve karakter van het Wegschap en de relatief lage Stand van de vaste schuld € 39.100 € 39.100 omvang van de exploitatiebegroting in Renteherzieing relatie tot de investeringen in de tunnel Aflossingen € 4.700 € 4.700 en daarmee samenhangende Renterisico € 4.700 € 4.700 leningportefeuille, doet deze interpretatie van de norm het meest recht aan de Risiconorm 20% € 7.820 € 7.820 bedoeling van de renterisiconorm (inzicht in mogelijke renterisico’s bij Ruimte onder renterisiconorm € 3.120 € 3.120 herfinanciering of renteherziening). Deze Overschrijding renterisiconorm € € interpretatie benadert ook de omvang van de norm bij gemeenten het meest. (Bedragen x € 1.000,-) Liquiditeit Met gebruikmaking van historische gegevens zijn de tolopbrengsten maandelijks goed voorspelbaar. Voorts zijn de rentebetalingen en aflossingen over meerdere jaren vooraf bekend. Al deze gegevens vergemakkelijken de liquiditeitsprognose, waardoor er tijdig zicht is of er nieuwe leningen moeten worden aangetrokken.
Leningportefeuille Ter financiering van de renovatie zijn vanaf 2019 diverse leningen afgesloten met een totale omvang van € 42,5 miljoen. De gemiddelde rente over deze leningen is minder dan 1%, de timing van het afsluiten is daarmee achteraf zeer gunstig gebleken. De looptijden van deze leningen variëren van 5 tot 20 jaar. Komende jaren zal goed gemonitord moeten worden wanneer leningen geherfinancierd moeten worden. Door de kortere looptijd van leningen ten opzichte van de afschrijvingstermijnen van de activa kan dit leiden tot herfinanciering, volgens de laatste verwachtingen is dit in 2028.
Jaarstukken 2024
Pagina 14 van 34
Rechtmatigheidsaspecten In het algemeen gelden de gemeenschappelijke regeling, de mandaatregeling, het financieringsstatuut, de financiële verordening en de controleverordening voor het Wegschap. Voor de jaarrekening (en begroting) is verder het Besluit Begroting en Verantwoording voor provincies en gemeenten van toepassing. Voor inkopen en aanbestedingen, functiescheiding en overige interne processen zijn procesbeschrijvingen opgesteld. De procesbeschrijvingen en mandaten zijn gevat in “Interne regels (financiële) organisatie; inkoop & aanbesteding Wegschap Tunnel Dordtse Kil”. 2.2.4.
Bedrijfsvoering Alle dagelijkse bedrijfsvoeringstaken vinden plaats binnen de eigen organisatie. De omvang van de organisatie bestond per 1-1-2024 uit 17,74 fte waarvan 5,98 fte voor de bezetting op kantoor. In 2023 is 3,394 fte ingehuurd voor de bezetting op het tolplein. Deze inhuur was noodzakelijk voor een volledige bezetting. Vanaf 01-01-2025 bestaat de organisatie uit 16,55fte waarvan 4.98 fte voor de bezetting op kantoor. Belangrijke bedrijfsprocessen zijn vastgelegd in procedurebeschrijvingen. Frauderisicobeheersing Frauderisicobeheersing wordt als een afzonderlijke taak binnen de bedrijfsvoering beschouwd. Voorop staat dat de bedrijfsprocessen zodanig zijn ingericht dat risico’s zijn ondervangen. Daar waar verbeteringen mogelijk zijn zullen deze in de werk- of IT-processen worden geïmplementeerd. De bevoegdheden van de medewerkers zijn vastgelegd in “Interne regels (financiële) organisatie; inkoop & aanbesteding Wegschap Tunnel Dordtse Kil”. In deze interne regels wordt in 2023 de “Handreiking invoering Rechtmatigheidsverantwoording”, uitgebracht door de VNG en het IPO, opgenomen.
Jaarstukken 2024
Pagina 15 van 34
Overzicht beheersmaatregelen i.r.t. risico's Beheersmaatregel
Proces
Risico
Tolgelden
Onvolledige verantwoording opbrengsten
Rigide dagelijkse kas/opbrengsten controle per medewerker. Tolopbrengsten moeten aansluiten op de geautomatiseerde tolcentrale. Tekorten worden door de betreffende medewerker verantwoord en aangevuld.
(Onderhouds)kosten, investeringen, betalingen
Onverantwoorde opdrachten of betalingen. Onjuiste of onterechte declaraties
Mandaat voor opdrachten alsook voor behandeling facturen zijn vastgelegd in mandaatregeling. Tweemaal per jaar crediteurenscan door directeur. Direct toezicht op juiste uitvoering of levering. Facturen worden door verschillende functionarissen beschouwd voor levering, prestatie, tenaamstelling, rekeningnummer etc. Facturen worden pas verwerkt als deze zijn geautoriseerd. Betalingen vinden plaats door de directie. Overeenkomstig de bevoegdheden in het betaalsysteem. Stambestand crediteuren wordt beheerd door stafmedewerker.
Memorialen
Niet respecteren van interne controlemaatregelen
Memorialen worden alleen door stafmedewerker aangemaakt en na autorisatie van de penningmeester verwerkt.
Declaraties
Onjuiste of onterechte declaraties
Overeenkomstig de mandaatregeling worden declaraties door meerdere functionarissen beoordeeld en na goedkeuring verwerkt in het betaalsysteem.
Personeelskosten
Deadman on the payroll
Er is direct toezicht op de bezetting. Omvang personele bezetting is gering waardoor iedereen bekend is bij directie.
Kasverkeer
Onverantwoorde betalingen
Alle kasbetalingen worden verantwoord en door de directie geaccordeerd waarna deze worden verwerkt in de financiele administratie.
Tolcentrale/windows
Dataverlies, cybercrime, manipulatie etc.
IT-audit uitgevoerd. A.d.h.v. resultaten aanbevelingen opgevolgd. Aangesloten bij ISAC-tunnels. 5x8 online servermonitoring, Intern zijn beveiligingsprocedures vastgesteld
Jaarstukken 2024
Pagina 16 van 34
Rechtmatigheidsverantwoording. De rechtmatigheidsverantwoording heeft betrekking op drie criteria: begrotingscriterium, voorwaardencriterium en het misbruik en oneigenlijk gebruik criterium. • Begrotingscriterium De begrotingsrechtmatigheid heeft betrekking op het financiële handelen binnen het kader van de geautoriseerde begroting. In paragraaf 3.3.4 Rechtmatigheidsanalyse is een uiteenzetting gemaakt van de overschrijdingen. Er zijn geen overschrijdingen te melden. Ten aanzien van kredieten is in paragraaf 3.6 Toelichting op de balans onder de vaste activa toegelicht dat in 2024 geen investeringen hebben plaats gevonden. • Voorwaardencriterium Het voorwaardencriterium heeft betrekking op de eisen die worden gesteld bij de uitvoering van de financiële beheershandelingen. De eisen/voorwaarden zijn afkomstig uit diverse wet- en regelgeving, zowel intern als extern. Zoals in het gecommuniceerde en vastgestelde normenkader 2024 en controleplan 2024 is opgenomen, zijn hierop werkzaamheden uitgevoed op de Europese aanbestedingen. Er is een integrale check uitgevoerd op crediteuren met een uitgaaf van meer dan € 200.000 in de afgelopen 4 jaar en of een uitgaaf van meer dan € 50.000 in 2024. Hierin zijn geen crediteuren aangetroffen die onterecht niet Europees aanbesteed zijn.
• Misbruik en oneigenlijk gebruik criterium In de gemeenschappelijke regeling zijn er geen regelingen waarvan misbruik te maken is door de gebruikers. De enige regeling die er is, is immers doorgang door de tunnel waar direct een vergoeding voor wordt gevraagd. In 2024 zijn de directie geen gevallen van fraude bekend geworden. 2.2.5.
Verbonden partijen Het Wegschap heeft geen bestuurlijk en financieel belang in een privaat- of publiekrechtelijke organisatie. Voor de garanten is het Wegschap wel een verbonden partij. Zij hebben immers een bestuurlijk en financieel belang bij het Wegschap. Deze garanten zijn: provincie Zuid-Holland, de gemeente Dordrecht en de gemeente Hoeksche Waard.
2.2.6.
Lokale heffingen Deze paragraaf is bij het Wegschap niet van toepassing.
2.2.7.
Grondbeleid Deze paragraaf is bij het Wegschap niet van toepassing.
Jaarstukken 2024
Pagina 17 van 34
2.2.8.
Openbaarheid De Wet Open Overheid kent, samengevat, een viertal belangrijke aspecten: 1. 2. 3. 4.
De verplichting voor ieder bestuursorgaan om een Woo contactfunctionaris aan te wijzen. Verplichtingen gericht op passieve openbaarmaking. Verplichtingen gericht op actieve openbaarmaking. Het op orde brengen van de (digitale) informatiehuishouding.
Woo contactfunctionaris De Woo contactfunctionaris is een nieuwe rol die per 1 mei 2022 per bestuursorgaan aangewezen dient te zijn Primair is de directeur aanspreekpunt in het kader van Woo. Passieve openbaarmaking De Wet Open Overheid is de opvolger van de Wet Openbaarheid van Bestuur (Wob). Op het gebied van passieve openbaarmaking (Wob- of Woo-verzoeken) kent de Woo de nodige veranderingen ten opzichte van de Wob. De werkwijze en doorlooptijd van verzoeken tot (passieve) openbaarmaking van informatie onder de Wet Open Overheid worden geëvalueerd. Uitgangspunten daarbij zijn transparantie en snelheid. Naar aanleiding van de evaluatie zal dit proces doorlopend geoptimaliseerd worden. Actieve openbaarmaking De Woo stelt de verplichting om elf benoemde informatiecategorieën actief te publiceren. Deze verplichting zal niet voor alle elf categorieën tegelijk gelden. In 2024 is aandacht besteed aan het voldoen aan de Woo door de op dat moment verplichte informatiecategorieën actief te publiceren. In 2025 wordt hier verder mee doorgegaan. Verder zal het proces van actieve openbaarmaking worden vormgegeven, zodat op efficiënte, veilige, en AVG-conforme wijze gepubliceerd kan worden. Tot slot is het beleidsvoornemen om in 2025 kritisch te blijven kijken naar de motivering betreffende eventuele geheimhouding van documenten.
Dit met als doel te blijven werken aan de intentie van de wet: openbaarheid en transparantie. Informatiehuishouding op orde De Woo verplicht dat de digitale informatiehuishouding binnen acht jaar op orde wordt gebracht. Dit betekent dat er op basis van een op te stellen meerjarenplan maatregelen moeten worden genomen om informatiebestanden duurzaam toegankelijk te maken en te houden. In 2025 wordt daarom doorgegaan met het uitvoeren van de maatregelen.
Jaarstukken 2024
Pagina 18 van 34
3.
Jaarrekening
3.1.
Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Inleiding De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten daarvoor geeft. Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Voor arbeidskostengerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming, te weten vier jaar. Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (bijvoorbeeld door reorganisaties) dient wel een verplichting opgenomen te worden.
Rechtmatigheidsverantwoording Het normenkader wat is gebruikt voor het voorwaardencriterium is op 21 juni 2024 door het algemeen bestuur vastgesteld. De overige bepalingen die ten grondslag liggen aan de totstandkoming van de rechtmatigheidsverantwoording zijn opgenomen in de kadernota rechtmatigheid 2024 van de commissie BBV van oktober2024, de Financiële verordening Kiltunnel 2023 en de controleverordening 2023. Balans 1. Vaste activa 2. Vlottende activa 3. Vaste passiva 4. Vlottende passiva Ad 1. Vaste activa ➢ Overige investeringen met economisch nut Deze materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. Specifieke investeringsbijdragen van derden worden op de desbetreffende investering in mindering gebracht. In die gevallen wordt op het saldo afgeschreven. Slijtende investeringen worden vanaf het moment van ingebruikneming lineair of, in een enkel geval, annuïtair afgeschreven in de verwachte gebruiksduur, waarbij rekening wordt gehouden met een eventuele restwaarde. Bij de waardering wordt in voorkomende gevallen rekening gehouden met een bijzondere vermindering van de waarde, indien deze naar verwachting duurzaam is. In het begrotingsjaar heeft een dergelijke vermindering overigens niet plaatsgevonden. Jaarstukken 2024
Pagina 19 van 34
Met uitzondering van de tijdelijke kantooruitbreiding worden de hiernavolgende afschrijvingstermijnen gehanteerd. Afschrijvingstermijnen in jaren
Kunstwerken
60
Renovatie 2002
20
Tunnel en damwanden
60
Renovatie installaties (2020)
20
Bedrijfsgebouwen
40
Technisch meubilair
15
Wegen
40
Kantoormeubilair
10
Overige initiële investeringen
40
Bijdrage project N3/A16
10
Renovatie civiel (2022)
40
Machines, apparaten en installaties
10
Brandblusinstallatie
25
Asfalt
10
Roltrappen
25
Bedrijfswagens\vervoermiddelen
5
Hoofdverdeelinrichting
20
Overig MVA
5
Ad 2. Vlottende activa ➢ Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde, op individuele basis wordt beoordeeld of een voorziening voor oninbaarheid moet worden gevormd. ➢ Liquide middelen Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen en zijn direct opeisbaar. Ad 3. Vaste passiva ➢ Voorzieningen Voorzieningen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde. ➢ Vaste schulden Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. De vaste schulden hebben een rentetypische looptijd van één jaar of langer. Ad 4. Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.
Jaarstukken 2024
Pagina 20 van 34
3.2.
Overzicht van baten en lasten Programma: exploitatie tunnel, tolplein, wegen, riolering, water, groen en gebouwen c.a. Rekening 2023
Primaire begroting 2024
Gewijzigde begroting 2024
Rekening 2024
Verschil
Salariskosten eigen personeel
838
901
966
858
108
Personeel derden
383
512
432
384
48
Bedrijfsvoering
227
171
283
242
41
Tolgeldverwerking
54
64
49
65
-16
Omschrijving
Programma lasten
Controle en advies
35
31
65
67
-2
Vast onderhoud
596
288
695
813
-118
Kapitaallasten
2.977
3.335
3.024
3.024
0
Totaal programmalasten
5.112
5.302
5.514
5.452
62
Tolopbrengsten
6.578
7.968
9.186
9.209
23
Overige tolvergoedingen
3.285
50
756
795
39
Bijdrage garanten
-1.400
50
-
-
-
Programma baten
Rentebaten
116
-
100
102
2
Overige opbrengsten
104
81
117
143
26
Totaal programmabaten
8.682
8.149
10.159
10.249
90
Programma lasten Programma baten Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten
5.112 8.682 3.570
5.302 8.149 2.847
5.514 10.159 4.645
5.452 10.249 4.797
62 90 152
Overhead Bestuurskosten Onvoorzien Vennootschapsbelasting Mutaties reserve
1.016 129 -
1.074 26 -
1.411 188 -
1.337 161 -
74 27 -
Gerealiseerd resultaat
2.425
1.747
3.046
3.299
253
(Bedragen x € 1.000,-)
Jaarstukken 2024
Pagina 21 van 34
3.3.
Toelichting op het overzicht van baten en lasten Hieronder zijn afwijkingen van groter dan € 25.000 toegelicht. Lasten Salariskosten eigen personeel Er is € 108.000 onderschrijding, dit wordt verklaard door twee componenten. Een personele kwestie is niet in 2024 tot afwikkeling gekomen, dit zal in 2025 gebeuren. Daarnaast is ten onrechte bij de laatste prognose gerekend met een eenmalige uitkering die in 2023 in de cao vermeld staat, deze is in 2024 niet van toepassing. Deze verklaring komt ook terug bij overhead en personeel derden. Personeel derden Er is € 48.000 onderschrijding. Er is aanzienlijk meer ingehuurd dan in 2023, doordat er, na tijden van langdurige openstellingen op verzoek van Rijkswaterstaat, weer volledige bezetting op het tolplein noodzakelijk is. Dit is in de primaire begroting opgenomen. In 2024 heeft een geplande aanbesteding van flexkrachten plaatsgevonden, hieruit kwam een aanbestedingsvoordeel naar voren waardoor de prognose is bijgesteld. In de prognose is rekening gehouden met een eenmalige uitkering, deze was onterecht, zie ook onder Salariskosten eigen personeel. Bedrijfsvoering De onderschrijding van € 41.000 komt met name door het feit dat we vlak voor het delen van de laatste begrotingswijziging bericht hebben gekregen dat terug levering van de zonnepanelen toch mogelijk was.
Het financieel effect kon niet tijdig verwerkt worden bij de laatste prognose. Vast onderhoud De onderschrijding van € 118.000 komt door de kosten voorstudies en modificatie van installaties. Gerealiseerde kosten overhead Er is € 74.000 onderschrijding. In de prognose is rekening gehouden met een eenmalige uitkering, deze was onterecht, zie ook onder Salariskosten eigen personeel. Bestuurskosten Er is € 27.000 onderschrijding. In de prognose is de realisatie doorgetrokken op resterende maanden. De grote onderzoeken waren echter al volledig afgerond. Baten Tolopbrengsten De opbrengsten uit tol zijn € 23.000 hoger dan begroot. Dit doordat de verwachte vermindering van verkeersbewegingen in de kerstvakantie in de prognose achteraf te hoog is geweest. Het laatste kwartaal geeft een goed beeld van de verkeersbewegingen en zullen we verwerken in de begroting.
Jaarstukken 2024
Pagina 22 van 34
Tolopbrengsten t.o.v. de begroting
Analyse naar voertuigen
Tarief
€ 1,45
€ 2,00
€ 3,80
€ 5,00
Begroot
€ 5.191
€ 2.036
€ 1.215
€ 748
€ 9.190
€ 7.227
€ 1.963
€ 9.190
Gerealiseerd
€ 4.684
€ 2.313
€ 1.245
€ 971
€ 9.213
€ 6.997
€ 2.216
€ 9.213
Verschil
€ -507
€ 278
€ 30
€ 223
€ 23
€ -229
€ 252
€ 23
Totaal
P. auto's
V. auto's
Totaal
(Bedragen x € 1.000,-)
Overige tolvergoedingen Er is € 39.000 meer ontvangen dan begroot, dit is veroorzaakt door openstellingen op verzoek van Rijkswaterstaat bij calamiteiten op Rijkswegen, in november en december. Overige opbrengsten Er is € 26.000 meer ontvangen dan begroot. Dit wordt verklaard door de vrijval van telecards ad € 27.000 die niet in de prognose was meegenomen. 3.3.1.
Incidentele baten en lasten De inkomsten vanuit Rijkswaterstaat zijn ontvangen voor openingen door incidenten of gepland onderhoud op het Rijkswegennet. De totale inkomsten hieruit betreffen € 795.000. Hierbij wordt wel opgemerkt dat door deze openstelling er een derving is van structurele opbrengsten. Voor openstellingen als gevolg van incidenten is ongeveer € 9.000 ontvangen in 2024.
3.3.2.
Aanwendingen onvoorzien Er hebben geen aanwendingen plaatsgevonden in het verantwoordingsjaar.
3.3.3.
Structurele mutaties in de reserve Er zijn geen andere structurele mutaties in de reserve dan de storting van het gerealiseerd jaarresultaat van het voorgaande boekjaar in de algemene reserve.
3.3.4.
Rechtmatigheidsanalyse Zowel binnen het programma, als in overhead en bestuurskosten zijn geen overschrijdingen te melden.
Jaarstukken 2024
Pagina 23 van 34
3.3.5.
Wet normering topinkomens Op 1 januari 2013 is de Wet normering topinkomens (WNT) in werking getreden. De WNT is van toepassing op de Gemeenschappelijke Regeling Wegschap Tunnel Dordtse Kil. Het voor de Gemeenschappelijke Regeling individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum is in 2024 € 233.000 (het algemene bezoldigingsmaximum). In het kader van de WNT moet de bezoldiging van topfunctionarissen, i.c. de directeur en de adjunct-directeur, gepubliceerd en verantwoord worden in de jaarrekening. Naast de hieronder vermelde topfunctionarissen zijn er geen overige functionarissen met een dienstbetrekking die in 2023 een bezoldiging boven het individueel toepasselijke drempelbedrag hebben ontvangen.
Beloning
W.G.deel SVpremies
Belastbare kostenvergoedingen
Voorzieningen betaalbaar op termijn
Voorzitter Algemeen en Dagelijks Bestuur Lid Algemeen Bestuur
-
-
-
-
Lid Algemeen Bestuur Lid Algemeen en Dagelijks Bestuur tevens plaatsvervangend voorzitter
-
-
-
-
-
-
-
-
Beloning
W.G.deel SVpremies
Belastbare kostenvergoedingen
Voorzieningen betaalbaar op termijn
-
-
-
-
Lid Algemeen Bestuur Lid Algemeen en Dagelijks Bestuur tevens plaatsvervangend voorzitter
-
-
-
-
Lid Algemeen en Dagelijks Bestuur Lid Algemeen Bestuur
-
-
-
-
2024 Bestuur
Provincie Zuid-Holland E.F.A. Zevenbergen M. van Leeuwen Gemeente Dordrecht H. van der Linden M.D. Burggraaf
Gemeente Hoeksche Waard H. van Waveren J.A. Blaak-van de Lagemaat A.D. van der Wulp
Lid Algemeen en Dagelijks Bestuur Lid Algemeen Bestuur Lid Algemeen Bestuur
tot 21-06-2024 vanaf 21-06-2024
2023 Bestuur
Provincie Zuid-Holland E.F.A. Zevenbergen J.N. Baljeu M. van Leeuwen
Voorzitter Algemeen en Dagelijks Bestuur Lid Algemeen Bestuur Lid Algemeen Bestuur
Gemeente Dordrecht H. van der Linden M.D. Burggraaf
Gemeente Hoeksche Waard H. van Waveren J.A. Blaak-van de Lagemaat
tot 07-07-2023 vanaf 07-07-2023
J. den Ouden 2024 Functiegegevens
Directeur
Aanvang en einde functievervulling in 2020
vanaf 1-102024
Deeltijdfactor in fte (Fictieve) dienstbetrekking? Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum -/- Onverschuldigd betaald bedrag Totale bezoldiging Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
1,0 ja
€
33.802
€ €
5.109 38.911
€
58.250
€
n.v.t. 38.911
n.v.t.
Jaarstukken 2024
Pagina 24 van 34
W.W. Joosten
A.J. Bras 2024
2023
Functiegegevens
Directeur
Directeur
Functiegegevens
Aanvang en einde functievervulling in 2020
1-1-2013 30-09-2024
vanaf 1-1-2013
Aanvang en einde functievervulling in 2020
1,0 ja
1,0 ja
€ 113.344
€ 153.593
€ 16.894 € 130.238
€ 21.321 € 174.914
€ 174.750
€ 223.000
n.v.t. € 130.238
n.v.t. € 174.914
Deeltijdfactor in fte (Fictieve) dienstbetrekking? Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum -/- Onverschuldigd betaald bedrag Totale bezoldiging Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
n.v.t.
n.v.t.
2024 Adjunctdirecteur
2023 Adjunctdirecteur
1-1-2020 31-05-2024
vanaf 1-1-2020
1,0 ja
1,0 ja
Deeltijdfactor in fte (Fictieve) dienstbetrekking? Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum -/- Onverschuldigd betaald bedrag Totale bezoldiging
€
68.216
€ 112.268
€ €
7.624 75.840
€ 19.137 € 131.406
€
96.765
€ 223.000
€
n.v.t. n.v.t. 75.840 € 131.406
Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
n.v.t.
n.v.t.
Beëindiging dienstverband
Beëindiging dienstverband Overeengekomen uitkering wegens beëindiging van het dienstverband
€
75.000
Overeengekomen uitkering wegens beëindiging van het dienstverband
€
75.000
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
€
75.000
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
€
75.000
Totaal uitkering wegens beëindighing dienstverband waarvan betaald in 2024
€
75.000
€
75.000
€
75.000
Totaal uitkering wegens beëindighing dienstverband waarvan betaald in 2024
€
75.000
-/- Onverschuldigd betaald bedrag
n.v.t.
-/- Onverschuldigd betaald bedrag
n.v.t.
Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
n.v.t.
Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
n.v.t.
Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
n.v.t.
Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
n.v.t.
Jaarstukken 2024
Pagina 25 van 34
3.4.
Kasstroomoverzicht Omschrijving
Rekening 2024
Rekening 2023
Stand bank 1-1 Liquide middelen Rijksschatkist
264
262,1924
1.773
2.418 2.036
2.680
Stand bank 31-12 Liquide middelen Rijksschatkist
263
264
3.251
Mutatie geldmiddelen
1.773 3.514
2.036
1.478
-643
3.299
2.425
Kasstroom uit operationele activiteiten Resultaat boekjaar Aanpassing voor Afschrijvingen
2.510
2.419
Mutatie reserves (excl. resultaat)
-
-
Mutatie voorzieningen Veranderingen in werkkapitaal (exclusief banken en rijksschatkist)
-23
23
392
-3.240 2.878
-798
-
-1.820
-4.700
-450
Totaal
1.478
-643
Verschil
-
-
Mutatie uit investeringsactiviteiten Investeringen Mutatie uit financieringsactiviteiten Mutatie langlopende schulden
(Bedragen x € 1.000,-)
Jaarstukken 2024
Pagina 26 van 34
3.5.
Balans per 31 december Omschrijving
2024 Debet
Bijdrage aan activa in eigendom van derden Immateriële vaste activa
2.289 2.289
2.725 2.725
Investeringen met economisch nut Materiële vaste activa
56.570 56.570
58.644 58.644
Vorderingen op openbare lichamen Overige vorderingen
148 243
261 298
Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar
3.251 3.641
1.773 2.332
Overige nog te ontvangen bedragen en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen. Nog te ontvangen van overige Nederlandse overheidslichamen Overlopende activa
91 0 91
34 0 34
Banksaldi Kassaldi Liquide middelen
251 12 263
252 12 264
Algemene reserve Bestemmingsreserve Gerealiseerd resultaat Eigen vermogen Voorziening voor verplichtingen en verliezen waarvan de omvang op balansdatum onzeker is, doch redelijkerwijs te schatten is. Voorziening Onderhandse leningen van: - binnenlandse banken en overige financiële instellingen Waarborgsommen Vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer Overige schulden Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Overige vooruit ontvangen bedragen die ten bate van de volgende begrotingsjaren komen Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen Totaal overlopende passiva Totaal balans
62.855
Credit
2023 Debet
11.840 6.351 3.299 21.490
2.869 12.897 2.425 18.191
54 54
77 77
39.100 475 39.575
43.800 448 44.248
400 400
124 124
978
946
356 1.334
413 1.359
62.855
63.998
(Bedragen x € 1.000,-)
Jaarstukken 2024
Credit
Pagina 27 van 34
63.998
Toelichting op de balans Vaste activa Het verloop van de activa is in onderstaande tabel weergegeven.
Totaal
Overige MVA
F. Installaties
Vervoermiddelen
GWW-werken
Bijdrage in activa van derden
Immaterieel vaste activa (IMVA)
Materieel vaste activa (MVA)
Gebouwen
3.6.
Aanschafwaarde
5.052
45.621
30
19.131
185
70.019
4.361
Totaal afschrijvingen tot en met 2023
-127
-9.563
-26
-1.643
-17
-11.376
-1.636
Boekwaarde ultimo 2023
4.925
36.058
4
17.488
168
58.644
2.725
Investeringen 2024
-
-
-
-
-
-
Afschrijvingen 2024
-126
-931
-1
-998
-17
-2.074
-436
Subtotaal
-126
-931
-1
-998
-17
-2.074
-436
Aanschafwaarde
5.052
45.621
30
19.131
185
70.019
4.361
Totaal afschrijvingen tot en met 2024
-253
-10.494
-27
-2.641
-34
-13.449
-2.072
Boekwaarde ultimo 2024
4.799
35.127
3
16.490
151
56.570
2.289
(Bedragen x € 1.000,-)
Het bestuur is in 2024 gevraagd een krediet beschikbaar te stellen voor een bedrijfsbus. Dit is onder andere gevraagd omdat de BPM teruggaaf voor bedrijven, bij aanschaffen van een voertuigen op o.a. diesel n 2024 vervalt. De bedrijfsbus is in 2024 besteld, maar heeft de leverancier na enkele keren uitstel niet in 2024 kunnen leveren. Daarom is deze bestelling geannuleerd. In de loop 2025 verwachten leveranciers hybride bedrijfsbussen te kunnen aanbieden met een gunstig BPM tarief en onderzoeken we de mogelijkheid er gebruik van te kunnen maken.
Jaarstukken 2024
Pagina 28 van 34
Schatkistbankieren Bepaald is dat alle overtollige middelen in de schatkist dienen te worden aangehouden. Wel is er sprake van een drempelbedrag dat buiten de schatkist gehouden mag worden. Bij de Kiltunnel is dit drempelbedrag € 1 miljoen.
SKB Drempelbedrag
1.000
1.000
1.000
1.000
Q1
Q2
Q3
Q4
Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Overschrijding van het drempelbedrag Overschrijding van het drempelbedrag
239 761 -
234 766 -
239 761 -
229 771 -
10.159 10.159 1.000
10.159 10.159 1.000
10.159 10.159 1.000
10.159 10.159 1.000
Q1
Q2
Q3
Q4
21.761
21.324
21.992
21.086
91 239
91 234
92 239
92 229
Berekening drempelbedrag Begrotingstotaal verslagjaar Het deel van het begrotingstotaal dat kleiner of gelijk is aan € 500 miljoen Het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat Drempelbedrag
Berekening kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen.
Som van de per dag buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen (negatieve bedragen tellen als nihil) Dagen in het kwartaal Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen (Bedragen x € 1.000,-)
Reserve In de bestuursvergadering van 21 juni 2024 heeft het bestuur ingestemd met het voorstel van de directie om het exploitatieresultaat 2023 te storten in de algemene reserve. In dezelfde vergadering is de Nota reserves en voorzieningen vastgesteld. Hierin is de bestemmingsreserve calamiteiten opgeheven en is de reserve onderhoud gevormd. Ultimo 2024 omvang algemene reserve € € € €
Omvang reserve op 1-1-2024 mutatie nota reserves 2024 Storting exploitatieresultaat 2023 Omvang reserve op 31-12-2024
Ultimo 2024 omvang bestemmingsreserve onderhoud
2.869 6.546 2.425 11.840
(Bedragen x € 1.000,-)
Omvang reserve op 1-1-2024 mutatie nota reserves 2024
€ €
12.897 -6.546
Omvang reserve op 31-12-2024
€
6.351
(Bedragen x € 1.000,-)
Doel van de bestemmingsreserve is als volgt: Dekking van kosten gerelateerd aan het niet dagelijks onderhoud van de kiltunnel om deze in de exploitatie te kunnen egaliseren. Indien onderhoudslasten in het meerjarig zijn opgenomen worden die via het systeembesluit onttrokken op basis van de werkelijke lasten. Voorzieningen Mutaties Omschrijving
Bedrag
Omvang per 01-01-2024
€
77
Aanwendingen
€
18
Dotatie
€
15
Omvang per 31-12-2024
€
74
In lijn met het BBV is deze voorziening gevormd ter dekking van bovenwettelijke verlofaanspraken. Uit analyse blijkt dat deze rechten geen gelijk blijkend karakter zullen hebben. De onttrekking is van medewerkers die de organisatie hebben verlaten. De dotatie is de nieuwe stand naar de berekening van dit jaar.
(Bedragen x € 1.000,-)
Jaarstukken 2024
Pagina 29 van 34
Langlopende schulden De mutatie in de leningportefeuille is volgens onderstaande tabel. De toegerekende rentelast 2024 bedroeg € 520.721. Omvang leningportefeuille
Onderverdeling leningportefeuille Omvang
Mutaties
Bedragen
Verstrekkers
Omvang per 1 januari 2024
€
43.800
Aflossingen 2024
€
-4.700
Nieuwe leningen 2024
€
-
Omvang per 31 december 2024
€
39.100
31-12-2024
Pensioenfondsen en verzekeringsinstellingen
€
-
Binnenlandse banken
€
39.100
Totaal
€
39.100
Naast bovenstaande leningen is er een bedrag verantwoord van € 475.000. Dit zijn waarborgen van grootverbruikers (€ 148.000) vermeerderd met het statiegeld van de uitgegeven telecards ad. € 327.000. Het statiegeld van de telecards die de afgelopen zes jaren niet meer zijn gebruikt is in zijn geheel vrijgevallen. Vlottende passiva De vlottende passiva bestaan uit overige schulden ad € 400.000. Deze is hoger dan voorgaande jaren voornamelijk veroorzaakt door hogere loonheffing. Deze hangt samen met personele wisselingen. Overlopende passiva Deze post is samengesteld volgens onderstaande tabel. Overlopende passiva
Vooruit ontvangen bedragen Saldo telecards
€
978
Overige vooruit ontvangen bedragen
€
-
Totaal vooruit ontvangen bedragen
€
978
Nog te betalen rente over langlopende schulden
€
304
Overige nog te betalen bedragen
€
53
Totaal nog te betalen bedragen
€
356
Nog te betalen bedragen
(Bedragen x € 1.000)
Telecards De telecards die de afgelopen zes jaren niet meer zijn gebruikt, worden als verloren beschouwd. Dat wil zeggen dat deze naar verwachting niet meer worden ingeleverd.
Jaarstukken 2024
Pagina 30 van 34
Gezien de aard staan de statiegelden gepresenteerd onder de waarborgsommen van de vaste schulden. De samenhang van de vrijgevallen statiegelden en de kaartwaarden is in onderstaand overzicht gepresenteerd. Vrijval
Kaartwaarde
Statiegeld
Totale omvang vrijval t/m 2024
€ 204.112
€ 134.757
Omvang vrijval tot en met 2023
€ 186.597
€ 125.266
"Vrijval" in jaarrekening 2024
€ 17.515
€ 9.491
Niet uit de balans blijkende rechten en verplichtingen Vpb-plicht (Vennootschapsbelasting) Door Deloitte Belastingadviseurs is in 2021 overlegd met de Belastingdienst Grote ondernemingen, waarna op 1 december 2021 bericht van deze dienst is ontvangen dat de Kiltunnel geen aangifte vennootschapsbelasting hoeft in te dienen. Deze vrijstelling is gebaseerd op het volgende: a. dat de activiteiten van het Wegschap als één activiteit worden beschouwd en b. dat op het resultaat daaruit de overheidstakenvrijstelling van toepassing is. Leasecontracten Voor diverse auto’s zijn operationele leasecontracten afgesloten. Het langstlopende contract heeft een looptijd tot en met 2028. De totale verplichting voor deze contracten is € 66.683. Financieringsovereenkomst Met de Bank Nederlandse Gemeenten is een financieringsovereenkomst overeengekomen met een kredietlimiet in rekening-courant van € 100.000.