Bijlage Begroting Nestas Scholengroep 2023.pdf
Tekst van het document
N ESTAS scholengroep
Begroting 2023 I 1
.0 > k >4
r
%
>w
*
I I
1
Inhoudsopgave 1
Begroting 2023......................................
4
Begroting 2023 exploitatie...........
4
1.1.1
Prognose 2022.......................
5
1.1.2
Begroting 2023......................
5
1.1.3
Verdeling in Eigen vermogen
5
1.2
Begroting 2023 balans..................
7
1.3
Begroting 2023 kasstroom............
8
1.4
Begroting 2023 kengetallen..........
9
1.1
2
Inleiding Gericht investeren en leren vliegen
Na het intensieve fusiejaar 2022, waarbij de fundamenten voor de nieuwe Nestas organisatie gelegd zijn, kunnen we in 2023 verder bouwen en een begin maken met de uitwerking en uitvoering van de Nestas Koers. Dat doen we aan de hand van vier pijlers: 1. 2. 3. 4.
Een warm nest met kansen voor iedereen; leder kind verdient het beste onderwijs; Het zijn de medewerkers die het doen; Samen één Nestas.
De directeuren en beleidsmedewerkers hebben zich aan één of meer pijlers verbonden en zijn daarmee mede-eigenaar van uitwerking en concretisering. Door thematische verdiepingssessies laten we ons inspireren, komen we tot een gemeenschappelijke taal en spreken we concrete acties en doelstellingen af. De lerende netwerken rond het jonge kind, voor de groepen 7-8, de thema's hoogbegaafdheid, rekenen, taal, wetenschap en techniek vormen de basis van de lerende cultuur die we binnen Nestas tot stand willen brengen. De nieuwe gesprekscyclus "waarderend ontwikkelen" en de Nestas (E-)academie kan het leren en ontwikkelen van alle medewerkers verder stimuleren. Het binnenkort te lanceren Nestas TV gaat ons helpen om alle medewerkers over de concretisering van de Nestas Koers te informeren en hen daarbij een steeds actievere rol te laten vervullen.
De financieel gezonde positie van Nestas geeft ons de mogelijkheden om aan de hand van deze pijlers gericht te investeren in de verbetering van onderwijskwaliteit, het verduurzamen van gebouwen, het verbeteren van het werk- en leerklimaat (ventilatie, koeling, etc.), het vervangen van verouderde en afgeschreven leermiddelen, meubilair en ICT-voorzieningen. Verder gaan we verkennen hoe Nestas het aanhoudend lerarentekort het hoofd kan bieden dooreen mogelijk andere inrichting van het onderwijs, zonder verlies van kwaliteit. De werving van nieuwe leerkrachten, zij-instromers, leerkrachtondersteuners en onderwijsassistenten en de goede begeleiding van stagiaires en startende leerkrachten zijn daar onlosmakelijk aan verbonden.
Aan ambities voor 2023 geen gebrek en met de positieve energie die er binnen Nestas in alle scholen aanwezig is hebben we alle vertrouwen in een succesvol 2023, waarin we met elkaar leren vliegen.
Het bestuur van Nestas
Saskia van Duijn
Frank Tigges
3
1
Begroting 2023
1.1
Begroting 2023 exploitatie
In onderstaande tabel staat de geconsolideerde exploitatiebegroting met het totaal resultaat van Nestas scholengroep. Om tot het reguliere resultaat te komen zijn de bijzondere posten, zoals de NPO en DLP resultaten, in een aparte tabel uitgelicht en staat het reguliere resultaat (in het geel) berekend. Naast de begroting 2023 zijn de geconsolideerde jaarcijfers 2021 van SKOBA en OPOD, de begroting 2022 en het verwachte resultaat van 2022 in de kolom prognose 2022 opgenomen.
Bedragen x€ 1.000
3.
Baten
3.1
Rijksbijdragen
3.2 3.5 3.6
Interne boekingen
3.
Totaal Baten
4.
Lasten
Realisatie
Begroting
Prognose
Begroting
2021
2022
2022
2023
NESTAS
NESTAS
NESTAS
NESTAS
38.633
36.892
42.430
41.461
Overige overheidsbijdragen en -subsidies
705
565
875
1.113
Overige baten______________________
718
305
328
433
40.056
37.763
43.633
43.007
30.911
30.972
34.836
36.065
907
857
884
1.380
2.845
2.544
2.723
2.635
4.1
Personeelslasten
4.2
Afschrijvingen
4.3
Huisvestingslasten
4.4
Overige lasten
3.533
3.881
3.621
4.211
4.
Totaal Lasten
38.196
38.253
42.065
44.291
2 1.862
-2 -493
-11 1.557
-1.286
2.500
-835
Financiële baten en lasten 5. RESULTAAT
-2
Bijzondere posten in resultaat uitgelicht:_____
NPO + DLP resultaat_________________________
1.472
Korting op Rijksbijdragen laatste 5 maanden 2022
-1.610
Meer uitgekeerd arbeidsmarkttoelage (Pius en dir)
-146
Koers Nestas
-300
-100
Deskundigenadvies op projecten Compensatie ouderbijdragen__________________
Ontvangen ouderraad reserves________________
Totaal bijzondere posten
REGULIER RESULTAAT zonder bijzondere posten
-127
1.472 390
-493
-17
-375
65 791
-1.737
7661
451
4
1.1.1
Prognose 2022
Het resultaat van Nestas komt in 2022 naar verwachting uit op totaal + € 1.557k. Dit positieve resultaat wordt o.a. veroorzaakt door een aantal bijzondere posten:
•
Een restant van € 2.500k aan nog niet uitgegeven NPO en DLP subsidies.
•
De korting van € 1.610k op de Rijksbijdragen in de laatste 5 maanden van 2022. Dit is voorzien in de jaarrekening 2021 en staat een bestemmingsreserve voor op de balans.
•
Een bedrag van € 146k aan extra uitgekeerde arbeidsmarkttoelage (aan de Pius 10 en de overige schooldirecteuren).
•
De compensatie van uitgaven (€ 17k), zoals schoolkamp, die voorheen werden betaald vanuit de ouderbijdragen. Dit is ingegaan vanaf augustus 2022.
•
Een saldo van € 65k aan ouderraad reserves dat voorheen niet bij OPOD of SKOBA in de administratie was opgenomen, is in 2022 ontvangen en opgenomen in de administratie van Nestas. Als we deze bijzondere posten uit het resultaat halen, blijft er een regulier resultaat over van + € 766k.
1.1.2
Begroting 2023
De begroting 2023 komt uit op een resultaat van - € 1.286k. In 2023 gaan we gericht en beleidsrijk investeren in het onderwijs en dat zien we in de cijfers terug. Het resultaat wordt in 2023 beïnvloed door een aantal bijzondere posten:
•
Investering in uitgaven van NPO en DLP gelden (€ 835k);
•
Een bedrag van € 127k aan extra uitgekeerde arbeidsmarkttoelage (aan de Pius 10 en de overige schooldirecteuren);
•
Koers Nestas (€ 300k);
• •
Deskundigenadvies op projecten (€ lOOk); De compensatie van uitgaven (€ 375k), zoals schoolkamp en schoolreisjes, die voorheen werden betaald vanuit de ouderbijdragen. Als we deze bijzondere posten uit het resultaat halen, blijft er een regulier resultaat over van + €451k.
1.1.3
Verdeling in Eigen vermogen
In onderstaand tabel staat de verdeling van het resultaat over de verschillende reserves in het Eigen vermogen. Bedragen x€ 1.000
Realisatie 2021
Begroting 2022
Prognose 2022
Begroting 2023
Algemene reserve
-566
603
-451
Bestemmingsreserve NPO/ DLP
1.472
2.500
-835
Bestemmingsreserve vereenvoudigde bekostiging
526
-1.610
Bestemmingsreserve ERD___________________
80
Bestemmingsreserve Starters________________
194
Bestemmingsreserve werkdrukmiddelen
193
Bestemmingsreserve privaat huisvesting_______
-76
Bestemmingsreserve privaat oudergelden
TOTAAL VERDEELD IN EIGEN VERMOGEN
1.862
-493
65 1.557
-1.286|
5
In 2022 wordt er € 603k toegevoegd aan de algemene reserves. Daarnaast wordt er € 2.500k toegevoegd aan de bestemmingsreserve NPO/ DLP door niet uitgegeven subsidiegelden NPO en DLP. De korting op de Rijksbijdragen in de laatste 5 maanden van 2022 is in de jaarrekening van 2021 op een aparte bestemmingsreserve apart gezet. Daarvan wordt de korting nu afgeboekt. Tot slot is er een bedrag van € 65k toegevoegd aan de private bestemmingsreserve oudergelden. In 2023 wordt totaal € 1.286k geput uit het Eigen Vermogen: € 451k uit de algemene reserve en € 835k uit de bestemmingsreserve NPO/ DLP.
6
1.2 Begroting 2023 balans In onderstaande tabel staat de begroting van de balans van Nestas scholengroep. Naast de begroting 2023 zijn de geconsolideerde jaarcijfers 2021 van SKOBA en OPOD en de verwachte balans van 2022 in de kolom prognose 2022 opgenomen. Bedrag en x € 1.000
Realisatie
Prognose
Begroting
2021
2022
2023
ACTIVA
1.
Vaste activa 1.2
Materiële vaste activa
5.023
5.310
8.430
1.3
Financiële vaste activa Totaal Vaste activa
31 5.054
31 5.341
8.460
31
Vlottende Activa 1.5
Vorderingen__________
2.495
370
350
1.7
Liquide Middelen
Totaal Vlottende Activa TOTAAL ACTIVA
13.500 13.870
9.151 9.501
1.
11.463 13.958 19.012
19.211
17.961
2.
PASSIVA__________________________
2.1.1 2.1.2
Algemene reserve
3.761
4.364
3.913
Bestemmingsreserve onderwijsconcepten
2.150
2.150
2.150
2.1.2
Bestemmlngsreserve ERD_____________
245
245
245
2.1.2
Bestemmingsreserve NPOZ DLP
1.472
3.972
3.138
2.1.2
Bestemmingsreserve werkdrukmiddelen
2.1.2 2.1.2
Bestemmingsreserve starters__________ Bestemmingsreserve vereenv. bekostiging
210 194
210 194
210 194
2.1.3
Bestemmingsreserve privaat *
499
499
499
2.1.3
Bestemmingsreserve privaat huisvesting*
682
682
682
2.1.3 2.1
Bestemmingsreserve privaat oudergelden* Totaal Eigen Vermogen
38 10.862
103 12.420
103 11.134
2.2.1
Voorziening Jubilea
271
242
242
2.2.2
Voorziening langdurig zieken
360
360
360
2.2.3 2.2
Voorziening groot onderhoud Voorzieningen
2.507 3.138
2.925 3.527
2.925 3.527
2.4 2.
Kortlopende schulden TOTAAL PASSIVA
5.012 19.012
3.264 19.211
3.300 17.961
Eigen Vermogen
1.610
De materiële vaste activa waarde stijgt in 2023 door een begrote investeringsuitgave van € 4.500k, dat in 2023 eenmalig zo hoog zal zijn door enerzijds eenmalige/ incidentele investeringsuitgaven en anderzijds een inhaalslag van niet uitgevoerde vervangingsinvesteringen in de afgelopen jaren. De investeringsbegroting 2023 bestaat uit de volgende onderdelen: Huisvestingsinvesteringen in ventilaties en verduurzaming scholen: € 1.200k Huisvestingsinvesteringen, inclusief meubilair:
€ 1.124k
ICT investeringen
€ 1.076k
Investeringen in apparatuur, inventaris en leermethodes
€ l.lOOk
7
De vorderingen dalen in 2022 doordat de vordering op het Ministerie OCW komt te vervallen (de korting in 2022 van € 1.610k).
1.3
Begroting 2023 kasstroom
In onderstaande tabel staat de begroting van de kasstroom. Deze rekent rond met de begroting van de exploitatie en de balans. Bedragen x € 1.000
Begroting 2023
Prognose 2022
Realisatie 2021
Kasstroom uit operationele activiteiten
1.860
Resultaat (excl. rentebaten)
1.568
-1.284
Aanpassingen voor:
- afschrijvingen - desinvesteringen in mva - mutaties voorzieningen
884
907 12 404
1.380
389
1.323
1.380
1.273
Veranderingen in vlottende middelen: - vorderingen
-543
2.125
- schulden
175
-1.749
V
Kasstroom uit bedrijfsoperaties
Ontvangen interest
34
Betaalde interest
-45
Opbrengsten financiële vaste activa
13
Totaal kasstroom uit operationele activiteiten
20 36
r
r
-368
376
56
2.815
3.218
152
-11
-2
2
-11
-2
2.816
3.207
151
Kasstroom uit investeringsactiviteiten Investeringen in materiële vaste activa
Totaal kasstroom uit investeringsactiviteiten
-668
-4.500
-1.171 -668
-1.171
-4.500
2.149
2.037
-4.349
beginstand liquide middelen per 1 januari:
9.315
11.463
13.500
eindstand liquide middelen per 31 december:
11.463 2.149
13.500 2.037
9.151 -4.349
Mutatie liquide middelen
In eerste instantie neemt het liquide middelen saldo in 2022 toe. Vanaf 2023 teren we in op ons liquide middelen saldo.
8
1.4
Begroting 2023 kengetallen
In onderstaande tabel zijn de relevante kengetallen doorgerekend: Bedragen x € 1.000 Realisatie
Prognose
Begroting
Signalering
2021
2022
2023
Inspectie
Solvabiliteit 2 ((EV + voorzieningenj/totaal passiva)
73,6%
83,0%
81,6%
<30%
Liquiditeit (vlottende activa/kortlopende schulden)
2,78
4,25
2,88
<0,75
Rentabiliteit (nettoresultaat/ totale baten)
4,6%
-1,3%
3,6%
<0%
Weerstandsvermogen (Totaal EV / totale baten)
27,1%
32,9%
25,5%
<5%
Bovenmatig Eigen vermogen
2.631
3.658
-716
1,4
1,5
0,9
Bovenmatig Eigen vermogensfactor
>1,0
Nestas scholengroep is financieel gezond en gaat gericht en beleidsrijk investeren in het onderwijs.
9