CConstaterende datDordrecht
Koppel je AI →
Document · PDF

Beschikbaarheidsmonitor 2021 DEF.pdf

Gemeenteraad Dordrecht 11 april 2023, gemeente DordrechtBij agendapunt: 23: Instemmen met de Routekaart wonen - Raadsvoorstel2.001 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

BESCHIKBAARHEIDSMONITOR 2017 tm 2021 17-03-2022

verhuringen 2021: 2259 (2020: 2354 en 2019: 2064) gepubliceerd aanbod (norm minimaal 80%) 2021: 76% (2020: 77% en 2019: 82%)

samenvatting cijfers 2021

Reacties (norm maximaal 150) 2021: 269,3 aanbod en 520,0 loting (2020: 207 en 2019: 175) Inschrijftijd (norm maximaal 6 jaar) 2021: 7,0 jaar aanbod en 1,6 jaar loting (2020: 6,9 en 2019: 6,7)

Zoektijd (norm maximaal 2 jaar) 2021: 2,4 jaar aanbod en 1,2 jaar loting (2020: 2,7 en 2019: 2,4) voorstromers 2021: 34% van het aantal vrijkomende woningen

Samenvatting cijfers 2020 en 2021 per gemeente verhuringen

Gemeente Alblasserdam Dordrecht Hendrik-Ido-Ambacht Papendrecht

Sliedrecht Zwijndrecht Drechtsteden

jaar

tot verhuringen gepubliceerd % 2020 175 154 2021 166 141 2020 837 572 2021 1037 732 2020 170 134 2021 134 91 2020 296 266 2021 256 208 2020 329 263 2021 227 178 2020 547 420 2021 439 370 2020 2354 1809 2021 2259 1720

gemiddeld aantal gemiddelde inschrijftijd gemiddelde zoektijd in reacties in jaren jaren

Aanbod Loting Aanbod 88% 168,3 85% 208,6 554,3 68% 244,2 198,4 71% 299,5 480,3 79% 199,6 68% 240,8 90% 183,4 81% 211,9 706,0 80% 161,8 78% 268,5 553,6 77% 223,5 84% 280,1 718,1 77% 207,7 76% 269,3 520,0

Loting 7,4 7,6 6,5 7,1 8,2 7,9 7 6,8 6,8 6,2 7,3 6,8 7 7,0

Aanbod 0,9 1,3 1,7

1,8

1,7 1,2 1,6

voorstromers

overige % op totaal via voorrang voorstromers verhuringen 21 7 0,9 27 7 0,8 234 83 1,2 221 166 50 19 46 22 35 17 1,2 37 49 51 25 1,4 30 32 77 46 0,8 96 39 468 197 1,2 457 315

Loting 2,4 2,4 2,7 2,6 3 1,8 3,1 2,3 2,8 2,2 2,7 2,2 2,8 2,4

16,0% 20,0% 37,8% 37,0% 40,6% 51,0% 17,6% 34,0% 23,1% 27,0% 22,5% 31,0% 28,2% 34,0%

Monitor volgens Palt afspraken • Stand-still van de omvang van de sociale voorraad mag niet leiden tot een toename van de wachttijden voor de doelgroepen van de corporaties.

• Toenemende druk als (normen): ✓ geadverteerde woningen minder dan 80% van het vrijkomend aanbod; ✓ gemiddeld aantal reacties meer is dan 150; ✓ inschrijftijd van geslaagden langer dan 6 jaar; ✓ zoektijd van geslaagden langer dan 2 jaar.

Definities

Gepubliceerd aanbod: woningen die zijn geadverteerd op de site www.woonkeus.nl, woningzoekenden kunnen hierop reageren Vrijkomend aanbod: alle beschikbaar gekomen woningen van de corporaties dus inclusief de woningen die direct worden toegewezen (bemiddeld) aan kandidaten Huursegmenten (per 01-01-2021): Kwaliteitskortingsgrens = maximaal € 442,46 bereikbaar met huurtoeslag voor jongeren 18 tm 22 jaar Lage aftoppingsgrens = € 442,46 – € 633,25 de 1e aftoppingsgrens van de huurtoeslag en bereikbaar voor 1- en 2 persoonshuishoudens met een huurtoeslaginkomen Hoge aftoppingsgrens = € 633,25 - € 678,66 de 2e aftoppingsgrens van de huurtoeslag en bereikbaar voor 3 – of meerpersoonshuishoudens met een huurtoeslaginkomen Tot liberalisatiegrens = € 678,66 - € 752,33 niet bereikbaar voor woningzoekenden met een huurtoeslaginkomen, bestemd voor de doelgroep vanuit “staatssteunregeling” maximaal € 40.024 inkomen Inschrijftijd: het aantal jaren tussen het moment van inschrijving en het tekenen van het nieuwe huurcontract Zoektijd: het aantal jaren tussen het moment van de eerste reactie op een woningadvertentie en het tekenen van het huurcontract Actief woningzoekende: een woningzoekende die in de genoemde periode heeft gereageerd op het woningaanbod Voorstromers: woningzoekenden die op basis van een voorrangsverklaring een woning kregen toegewezen en woningzoekenden die via directe

bemiddeling op grond van de Richtlijnen Uitvoering Woonruimteverdeling zijn gehuisvest.

✓ Start van het experiment loting. De corporaties publiceren maximaal10% van het vrijkomend aanbod via loting. De resultaten zijn al zichtbaar bij reacties, inschrijftijd en zoektijd. Het instrument loting wordt omarmd door de corporaties, in 2021 ruim 8% van het vrijkomend aanbod in loting gepubliceerd. Woningzoekenden met onvoldoende inschrijftijd zijn er blij mee!

Actualiteiten cijfers 2021

✓ Omdat er een groot verschil is tussen de scores van de woningen die worden aangeboden via aanbod of loting zijn de cijfers zoveel mogelijk uitgesplitst, ook van de voorgaande jaren. ✓ De verantwoording van de directe toewijzingen wordt voor een deel nog handmatig gecorrigeerd maar dit wordt gelukkig wel minder. Een geautomatiseerde oplossing is er nog niet.

Tip: kijk voor alle cijfers ook eens op : https://ocd.buurtmonitor.nl Mooie aanvulling op deze monitor met de mogelijkheid om op gemeente/wijknivo kaarten te maken.

• 2019: 2064 verhuringen • 2020: 2354 verhuringen • 2021: 2259 verhuringen

In Dordrecht stijging tov 2020 door oplevering nieuwbouw. Daarnaast heeft met name Woonbron afgelopen jaar meer verhuizingen geteld dan het jaar daarvoor. In Zwijndrecht daling tov 2020. In 2020 werd nieuwbouw WK10 opgeleverd, 2021 weer op het niveau van voorgaande jaren. Schommelingen Sliedrecht hangen ook samen met oplevering nieuwbouw in 2020.

GEPUBLICEERD AANBOD • 2019: 82% • 2020: 77% • 2021: 76%

Aanbod en loting vormen samen gepubliceerd aanbod.

In 2021: Aanbodmodel Lotingmodel Directe bemiddeling gemeente Alblasserdam 137 4 25 Dordrecht 620 112 305 Hendrik-Ido-Ambacht 91 43 Papendrecht 201 7 48 Sliedrecht 171 7 49 Zwijndrecht 356 14 69 Eindtotaal 1576 144 539

Gepubliceerd 2021

REACTIES Het gemiddeld aantal reacties per gepubliceerde woning stijgt verder: gemiddeld aantal reacties per gepubliceerde woning

jaar

model

2019

2020

2021

Aanbodmodel

173,8

207,6

269,3

Lotingmodel

196,0

198,4

520,0

Eindtotaal

175,3

207,3

290,3

gemiddeld aantal reacties 2021 Alblasserdam Dordrecht Hendrik-Ido-Ambacht Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Eindtotaal

Loting

Aanbod 208,6 299,5 240,8 211,9 268,5 280,1 269,3

554,3 480,3 706,0 553,6 718,1 520,0

Forse toename aantal reacties in segment tot lage aftoppingsgrens. Nog grotere verschillen bij aanbod versus loting.

reacties 2021 huursegement Kwaliteitskortingsgrens Lage aftoppingsgrens Hoge aftoppingsgrens tot Liberalisatiegrens Eindtotaal

Aanbodmodel Lotingmodel 164,0 270,9 318,6 610,1 258,9 214,2 89,8 79,8 269,3 520,0

INSCHRIJFTIJD We maken hierbij onderscheid tussen de woningen die via het aanbodmodel worden verhuurd en de lotingwoningen. gemiddelde inschrijftijd model

jaar 2019

2020

2021

6,7

7,0

7,0

1,3

1,6

6,9

6,5

Aanbodmodel Lotingmodel Eindtotaal

inschrijftijd in jaren 2021 Alblasserdam Dordrecht Hendrik-Ido-Ambacht Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Eindtotaal

6,7

Loting

Aanbod 7,6 7,1 7,9 6,8 6,2 6,8 7,0

0,9 1,7 1,8 1,7 1,2 1,6

Verschil tussen aanbod en loting

inschrijftijd 2021 in jaren per huursegment Kwaliteitskortingsgrens Lage aftoppingsgrens Hoge aftoppingsgrens tot Liberalisatiegrens Eindtotaal

Aanbod

Loting 3,4 7,2 9,3 8,2 7,0

1,2 1,8 1,8 1,2 1,6

ZOEKTIJD Zoektijd is gedaald tov 2020; per gemeente wel verschillen. Daling in HIA is fors van 3,0 naar 1,8 jaar zoektijd. Vooral in het woningaanbod in het dure segment is de zoektijd sterk gedaald. gemiddelde zoektijd HIA aanbodmodel huursegment kwaliteitskortingsgrens Lage aftoppingsgrens Hoge aftoppingsgrens Liberalisatiegrens Eindtotaal

jaar 2020 1,7 2,7 4,5 4,0 3,0

2021 1,0 1,9 3,0 0,4 1,8

Verschil tussen aanbod en loting voor de hele regio: gemiddelde zoektijd

jaar

model

2019

2020

2021

Aanbodmodel

2,6

2,8

2,4

Lotingmodel

0,7

0,8

1,2

Eindtotaal

2,4

2,8

2,3

Verschil tussen aanbod en loting:

gemiddelde zoektijd 2021 huursegment

2021 Aanbodmodel Lotingmodel

kwaliteitskortingsgrens

1,3

0,7

Lage aftoppingsgrens

2,3

1,3

Hoge aftoppingsgrens

3,3

1,8

tot Liberalisatiegrens

3,2

1,1

Eindtotaal

2,4

1,2

✓ Doel is om inzicht te geven in omvang voorrang en overige voorstromers. ✓ Alle voorrangskandidaten (muv herstructurering, statushouders en Fokus) worden besproken in het Platform Uitvoering Voorrangsregeling (PUV).

Voorstromers 2021

✓ Voorrangskandidaten kunnen zelf reageren op gepubliceerd aanbod of worden direct bemiddeld, verdeling van de direct te bemiddelen kandidaten over de corporaties loopt via het PUV. ✓ Naast voorrangskandidaten zijn er ook wzk zonder voorrangsverklaring die via directe bemiddeling een woning krijgen aangeboden. Hierover zijn afspraken gemaakt in de Richtlijnen Uitvoering Woonruimteverdeling. We noemen deze categorie de “overige voorstromers”. ✓ Fokus: Fokus/Miva is in WRB één toewijzingsreden. Door deze reden komt Fokus terug in de verantwoording Voorrangskandidaten. Fokuswoningen (alleen in Dordrecht) worden echter zonder voorrangsverklaring toegewezen. Fokus (de stichting) draagt zelf kandidaat voor.

Verhuringen aan voorstromers 2021: voorrangskandidaten en directe toewijzingen 202 met voorrangsverklaring via gepubliceerde woning 255 met voorrangsverklaring via directe toewijzing

31 met sloopindicatie (=voorportaal herstructureringsvoorrang) via gepubliceerde woning 284 wzk met directe toewijzing zonder voorrangsverklaring

457 woningzoekenden met voorrangsverklaring 772 woningen verhuurd aan voorstromers

315 overige voorstromers

In 2021 totaal 2259 verhuringen = 34% naar voorstromers (2020: 28,2%)

In 2021 zijn 457 woningzoekenden met een voorrangsverklaring gehuisvest. In het PUV wordt bepaald of deze voorrangskandidaten zelf mogen reageren via het aanbodmodel of worden bemiddeld via een directe toewijzing. Bij loting kan geen gebruik worden gemaakt van de voorrangsverklaring. Voorrangskandidaten kunnen wel reageren maar hebben geen “voordeel” door de urgentie. In 2021 zijn 3 voorrangskandidaten via loting aan een woning geholpen. Voorrang kan niet worden verzilverd bij lotingwoningen. Deze 3 zijn dan ook niet meegeteld in het aantal gehuisveste voorrangskanididaten.

Verhuringen 2021 naar reden voorrang

AANTAL GEHUISVESTE VOORRANGSKANDIDATEN PER GEMEENTE

Overige voorstromers zijn woningzoekenden zonder voorrangsverklaring die via een directe toewijzing (muv sloopindicatie) een woning hebben gekregen.

In 2021 waren dit 284 voorstromers via een directe toewijzing en 31 woningzoekenden met een sloopindicatie via het aanbodmodel. De definities van de verschillende categorieën zijn vastgelegd in de Richtlijnen Uitvoering Woonruimteverdeling.

Overige voorstromers 2021

Aantal ingeschreven woningzoekenden blijft stijgen 2016: Per 30 juni 2020: Per 31 december 2020: Per 31 december 2021:

24.834 42.447 43.606 46.687

Dit geeft het % actief woningzoekenden weer tov het aantal ingeschreven woningzoekenden per leeftijdsgroep. De groep 23 – 28 is het actiefst, 36% van het aantal ingeschreven woningzoekenden heeft in 2021 actief gereageerd op het woningaanbod. Op de volgende pagina is te zien dat van deze groep actieve woningzoekenden 11% uiteindelijk geslaagd is dit jaar.

SLAAGKANSEN per leeftijdscategorie

Als we slaagkans definiëren als het aantal geslaagde woningzoekenden per leeftijdscategorie gedeeld door het aantal reacties uit die categorie dan kom je op bovenstaande percentages.

SLAAGKANSEN per leeftijdscategorie periode 2020-1

2020-2

2021-1

2021-2

18 tm 22 23 tm 25 26 tm 27 28 tm 29 30 tm 34 35 tm 44 45 tm 54 jaar 55 tm 64 jaar 65 tm 74 jaar 75 jaar en jaar jaar jaar jaar jaar jaar ouder Toewijzingen 25 23 21 24 48 51 59 69 61 20 internet Actief 923 1.036 677 586 1.177 1.494 1.006 547 378 176 woningzoekenden Slaagkans % 2,7% 2,2% 3,1% 4,1% 4,1% 3,4% 5,9% 12,6% 16,1% 11,4% Toewijzingen 97 95 81 80 170 176 127 158 114 60 internet Actief 1.123 1.193 792 681 1.367 1.747 1.190 679 409 208 woningzoekenden Slaagkans % 8,6% 8,0% 10,2% 11,7% 12,4% 10,1% 10,7% 23,3% 27,9% 28,8% Toewijzingen 69 71 53 71 123 152 116 142 83 65 internet Actief 1.288 1.427 869 756 1.441 1.911 1.258 689 429 258 woningzoekenden Slaagkans % 5,4% 5,0% 6,1% 9,4% 8,5% 8,0% 9,2% 20,6% 19,3% 25,2% Toewijzingen 92 71 66 52 115 141 115 137 72 60 internet Actief 1.270 1.433 949 754 1.507 1.965 1.288 724 430 202 woningzoekenden Slaagkans % 7,2% 5,0% 7,0% 6,9% 7,6% 7,2% 8,9% 18,9% 16,7% 29,7%

We rapporteren de instroom over meerdere jaren. De overzichten per gemeente op de volgende pagina geven een beter beeld van de ontwikkeling van de instroom.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.dordrecht.nl/api/v1/meetings/552/documents/22835