CConstaterende datDordrecht
Koppel je AI →
Document · PDF

5c. Ontwerpbegroting 2022 GR Kiltunnel.pdf

Gemeenteraad Dordrecht 22 juni 2021, gemeente DordrechtBij agendapunt: 10: Zienswijze Begroting 2022 en Jaarrekening 2020 diverse Gemeenschappelijke regelingen - Raadsvoorstel6.812 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Begroting 2022

Concept Begroting 2022

Inhoud 1.

Uitgangspunten

4

2. 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 2.6

Programmabegroting Programma Weerstandsvermogen en financiële positie Renterisiconorm, liquiditeit en kasgeldlimiet Overige financiele kengetallen Onderhoud kapitaalgoederen Risicoparagraaf

7 7 9 9 11 12 14

3. 3.1 3.2 3.3 3.4 3.5 3.6

Financiële begroting Begrote saldo van baten en lasten Toelichting op het overzicht van baten en lasten Geprognosticeerde balans Toelichting op de geprognostiseerde balans Meerjarenbegroting Overzicht taakveld

18 18 19 21 21 22 23

4. 4.1 4.2 4.3

Bijlagen Staat van leningen EMU-Saldo EMU-Enquête

24 24 25 25

5.

Vaststelling

26

Pagina 3 van 26

1.

Uitgangspunten Voor u ligt de begroting 2022 en de meerjarenbegroting tot en met 2026 van het Wegschap Tunnel Dordtse Kil. De begroting is een instrument dat op hoofdlijnen de doelen, intenties en activiteiten van het wegschap voor 2022 aangeeft. Daarnaast is deze begroting samengesteld op basis van:  Beleid.  Effecten van de investeringen.  Loon- en prijsontwikkelingen.  Verwachte renteontwikkelingen.  Verwacht verkeersaanbod.  Exploitatiebijdrage.  Meerjarenperspectief. Beleid Het beleid van het wegschap is er op gericht om weggebruikers een veilige doortocht door de tunnel te bieden. Hierbij wordt gestreefd naar een zo gering mogelijke bijdrage van de garanten en naar zo laag mogelijke toltarieven. Daarnaast zet het Wegschap zich in voor het zo goed als mogelijk onderhouden en in stand houden van haar kapitaalgoederen.

Pagina 4 van 26

Effecten van de investeringen Bij het opstellen van de (meerjaren)begroting is rekening gehouden met de investeringen welke volgen uit de renovatiewerkzaam-heden. De eerste kosten voor de renovatie zijn 2018 aangevangen met engineeringskosten. In het derde kwartaal van 2020 zijn de bouwactivi-teiten aangevangen. Medio 2022 zullen naar verwachting de renovatiewerkzaamheden worden opgeleverd. Dat betekent dat de kapitaallasten (afschrijvingslasten) voor het eerst in 2023 effect hebben. De immateriële kosten die aan de renovatiewerkzaamheden worden toegeschreven worden eveneens geactiveerd. Dit zijn kosten voor ingenieursdiensten voorafgaand en tijdens de renovatie zoals ontwerpkosten, kosten voor directievoering en toezicht en bijvoorbeeld onderzoekskosten

Loon- en prijsontwikkelingen Voor 2022 is gerekend met een loonontwikkeling van 3%. Daarnaast is rekening gehouden met een tijdelijke uitbreiding van het aantal fte’s in de backoffice. De tijdelijke uitbreiding is noodzakelijk in verband met het vertrek van één van de stafmedewerkers in 2023. Voor een gedegen leerperiode zal er tijdig een nieuwe medewerker worden geworven. Voorts is voor 2022 en 2023 rekening gehouden met ambtsjubilea. Verwachte renteontwikkelingen Verwacht wordt dat in 2022 een lening aangetrokken dient te worden met een omvang € 3 mln. Gerekend is met een rentepercentage van 0,2%. De overige benodigde leningen zijn in 2019 al gecontracteerd.

Pagina 5 van 26

Verwacht verkeersaanbod Jaarlijks is er sprake van een toename van het verkeersaanbod. Echter de door de overheid afgekondigde maatregelen ter voorkoming van de COVID-19 verspreiding heeft in 2020 significante impact op het verkeersaanbod gehad. De opbrengsten uit tolgelden in 2020 zijn ten opzichte van de begroting met 11% terug gelopen. Ook in de eerste maanden van 2021 is hierin nog geen herstel te zien. Overigens is een deel van deze afname toe te schrijven aan de werkzaamheden van RWS aan de Wantijbrug en de N3. Bij het opstellen van de begroting 2022 is voorzichtigheidshalve uitgegaan van een gelijke verkeersdruk als in 2020. Voor de jaren daarna is gerekend met een groei van 1% in 2023 en 0,5% in de daarop volgende jaren. Exploitatiebijdrage De jaarlijkse exploitatiebijdrage is in 2021 teruggebracht van € 400.000,- naar jaarlijks € 50.000,voor de hierop volgende jaren. Zowel in de begroting 2022 als in de meerjarenbegroting is deze lagere bijdrage verwerkt. Meerjarenperspectief Voor het meerjarenperspectief zijn de rente- en afschrijvingslasten meerjarig doorgerekend. De kapitaallasten die volgen uit de renovatiewerkzaamheden zullen zich voor het eerste in 2023 aankondigen. Ook bij de verwachte inkomsten is uitgegaan van de huidige prijsstelling van de tarieven.

Met betrekking tot de loonkosten is zo goed als mogelijk rekening gehouden met de te verwachten (loon)-ontwikkelingen.

Pagina 6 van 26

2.

Programmabegroting

2.1

Programma Het Wegschap Tunnel Dordtse Kil voert het beheer en de exploitatie van een toltunnel onder de Dordtse Kil tussen Dordrecht en de gemeente Hoeksche Waard, inclusief de daarbij behorende wegen, gebouwen en het tolplein. Tot haar taak behoort tevens het bevorderen van het gebruik van de tunnel en het heffen van tolgelden tegen zodanige tarieven dat een rendabele exploitatie is gewaarborgd. Hierbij dient de veiligheid, zoals ook voorgeschreven in wet- en regelgeving, van de weggebruikers en de medewerkers altijd te zijn geborgd. Dit programma wordt toegeschreven aan één taakveld, namelijk “Verkeer & Vervoer”. Veiligheid Om de veiligheid te borgen dienen de wegen en de tunnel goed onderhouden en aangepast te worden aan de vigerende regelgeving. Het wegschap stelt zich ten doel deze ontwikkelingen op de voet te volgen en in een zo vroeg mogelijk stadium ook actief betrokken te worden bij de relevante ontwikkelingen. Met betrekking tot de tunnel wordt voldaan aan de Warvw1 en onder meer de bouwregelgeving. Hierop is ook de openstellingvergunning, verleend door het bevoegd gezag i.c. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Dordrecht, gebaseerd.

1 Wet aanvullende regels veiligheid wegtunnels

Pagina 7 van 26

Terrorismebestrijding en cybercriminaliteit In het kader van terrorismebestrijding heeft het Ministerie van Veiligheid en Justitie de Kiltunnel aangewezen als een van de vitale objecten. De tunnel is dan ook aangesloten op het ‘Alerteringssysteem terrorismebestrijding’. In samenwerking met de politie heeft de Kiltunnel een matrix opgesteld met maatregelen die genomen worden bij dreigende terroristische activiteiten. Deze maatregelenmatrix wordt jaarlijks in overleg met de politiedienst geactualiseerd. Ten aanzien van het voorkomen van cybercriminaliteit heeft de Kiltunnel organisatorische, hardware- en softwarematige maatregelen genomen en is bovendien aangesloten bij de werkgroep ISAC-tunnels2. Beschikbaarheid Voor het ontsluiten van met name het oostelijk deel van de Hoeksche Waard is men voornamelijk aangewezen op de Kiltunnel. Het is daarom van belang dat de tunnel voor het wegverkeer een hoge beschikbaarheid heeft. Dit betekent dat weggebruikers, uitgezonderd bij ongevallen of oefeningen, altijd van de tunnel gebruik kunnen maken. Daarbij heeft een hoge beschikbaarheid natuurlijk ook direct invloed op de tolopbrengsten. De Kiltunnel is ook opengesteld voor categorie C-stoffen, zodat licht ontvlambare vloeistoffen, zoals benzine, door de tunnel getransporteerd mogen worden.

Omdat de Heinenoordtunnel tot na de renovatie van de Heinenoordtunnel gesloten is voor deze transporten, is de beschikbaarheid van de Kiltunnel voor deze sector extra belangrijk. Onderhoud De thans onderhanden zijnde renovatiewerken worden in de zomer van 2022 opgeleverd met daarbij een garantieverplichting en een onderhoudsverplichting voor de daarop volgende jaren. Het jaarlijks terugkerend onderhoud is daarom beperkt tot het onderhouden van die assets die niet tot de renovatieverplichting behoren. Programmabaten en -lasten Gestreefd wordt om de toltarieven onveranderd laag te houden en niet te indexeren. De huidige tarieven zijn sinds 2011 ongewijzigd gebleven. Pas wanneer daartoe noodzaak is zullen de tarieven, na bestuursbesluit, worden verhoogd. De baten en lasten behorende bij het hiervoor omschreven programma zijn in nevenstaand overzicht weergegeven.

Overzicht programma en overige baten en lasten Omschrijving

Baten

Totaal programmabaten Bijdrage garanten

7.101 50

Totaal programmalasten Bestuurskosten Overhead Treasury Onvoorzien VPB

Lasten

2.177 35 1.004 273 0 0

Totalen

7.151

Gerealiseerd resultaat

3.663

3.488

(Bedragen x € 1.000,-)

2 Information Sharing and Analysis Center

Pagina 8 van 26

2.2

Weerstandsvermogen en financiële positie Het weerstandsvermogen geeft een indicatie van de mate waarin het Wegschap in staat is om financiële tegenvallers op te vangen, zonder dat het programma in gevaar wordt gebracht. In de risicoparagraaf zijn de risico’s benoemd en is de benodigde weerstandscapaciteit berekend. Het aanhouden van weerstandsvermogen is bedoeld voor het opvangen van de risico’s in de bedrijfsvoering. Er is een drietal exploitatierisico’s te onderscheiden. In de eerste plaats is dit het volume aan verkeer. Een lager volume betekent direct lagere baten uit tol. Daarnaast risico’s met betrekking tot de rentekosten en de onderhoudskosten. Immers, hogere rentelasten en/of onderhoudskosten leiden tot hogere exploitatiekosten. Deze risico’s worden afgedekt met de algemene reserve (het eigen vermogen) en/of het positieve resultaat van baten en lasten. Het eigen vermogen -bestaande uit een algemene reserve, een bestemmingsreserve renovatie, vermeerderd met het exploitatieresultaat van 2020- heeft ultimo 2020 een saldo van € 5,8 mln. Vermeerderd met het verwachte exploitatieresultaat van 2021 is de omvang van het eigenvermogen gegroeid naar € 10,5 mln. In navolgende tabel wordt de beschikbare financiële weerstandscapaciteit gerelateerd aan de benodigde weerstandscapaciteit zoals die is berekend.

Het doel voor het weerstandsvermogen is een ratio >1 (voldoende) als waardering. In de kolom “Begroting 2021” is het werkelijke exploitatieresultaat van 2019 en het begrote resultaat van 2020 verwerkt. Weerstandsvermogen Beschikbare weerstandscapaciteit Algemene reserve

2021

Begroting 2022

€

1.854

€

1.854

Bestemmingsreserve renovatie Storting uit exploitatieresultaat 2020 Begroot resultaat 2021 Beschikbare weerstandscapaciteit

€ €

1.082 2.870

€

3.952

€

5.806

€ €

4.700 10.506

Benodigde weerstandscapaciteit

€

769

Weerstandsvermogen

Ratio weerstand

Waardering

>2 1,5 - 2,0 1,0 - 1,5 0,8 - 1,0 0,6 - 0,8

Uitstekend Ruim voldoende Voldoende Matig Onvoldoende

< 0,6

Ruim onvoldoende

7,55

Bedragen x € 1.000,-

2.3

Renterisiconorm, liquiditeit en kasgeldlimiet Twee elementen uit de ‘Wet Financiering decentrale overheden’ (FIDO) zijn de kasgeldlimiet en de renterisiconorm. Beiden worden periodiek getoetst aan de norm en verwerkt in interne rapportages. Op grond van de huidige vooruitzichten is het financieringsrisico van het Wegschap voor 2022 en verder zeer gering. Al in 2019 zijn leningen aangetrokken met een totale omvang van € 28,5 mln., met rente en aflossingsverplichtingen voor het eerst in 2022. Daarnaast is er nog ruimte om voor zogenaamde tegenvallers/meerwerken lopende de renovatie extra geld aan te trekken. In 2020 is een lening aangetrokken met een omvang van € 6,- mln. en, naar verwachting zal in 2022 een lening moeten worden aangetrokken met een omvang van € 3,- mln. Renterisiconorm Het renterisico op de vaste schuld wordt berekend door te bepalen welk deel van de langlopende leningen in enig jaar moet worden geherfinancierd. Wettelijk is vastgesteld dat 20% van het begrotingstotaal van de vaste schuld onderhevig mag zijn aan renteherziening en herfinanciering. Door middel van deze norm wordt een kader gesteld waarmee een zodanige opbouw van de langlopende leningen wordt bereikt, dat het renterisico in voldoende mate wordt beperkt. Overigens blijkt uit het meer jaren perspectief geen noodzaak tot herfinanciering zien. Pagina 9 van 26

Echter, vanaf de introductie van de renterisiconorm hanteert het Wegschap 20% van de leningportefeuille als norm. Gezien het kapitaalintensieve karakter van het Wegschap en de relatief lage omvang van de exploitatiebegroting in relatie tot de investeringen in de tunnel en daarmee samenhangende leningportefeuille, doet deze interpretatie van de norm het meest recht aan de bedoeling van de renterisiconorm (inzicht in mogelijke renterisico’s bij herfinanciering of renteherziening). Deze interpretatie benadert ook de omvang van de norm bij gemeenten het meest. Overigens heeft in de praktijk de renterisiconorm voor het Wegschap geen betekenis omdat er geen sprake is van herfinancieringen en renteaanpassingen. Renterisiconorm Omschrijving

Rekening 2020

Begroting 2021

Begroting 2022

1a 1b 2

Renteherziening op vaste schuld o/g Renteherziening op vaste schuld u/g Renteherziening op vaste schuld

-

-

-

3a 3b

Nieuw aangetrokken vaste schuld Nieuw uitgezette lange leningen

-

5.000 -

22.000 -

4 5 6

Netto nieuw aangetrokken vaste schuld Betaalde aflossingen Herfinanciering

6.000 4.619

5.000 4.648 -

22.000 5.678

7

Renterisico op vaste schuld

-

-

8 9 10

Stand van de vaste schuld Vastgesteld percentage Renterisiconorm

17.576 20% 3.515

48.428 20% 9.686

39.850 20% 7.970

11a Ruimte onder de renterisiconorm 11b Overschrijding renterisiconorm

3.515

9.686

7.970

Bedragen x € 1.000,-

Liquiditeit De rentebetalingen en aflossingen zijn regelmatig over het jaar gespreid. Omdat ook de hoogte van de maandelijkse inkomsten uit de passages goed voorspelbaar is, zijn er voor de lopende exploitatie geen liquiditeitsproblemen. Indien de feitelijke ontwikkelingen niet conform deze prognose verlopen, zal op basis van de periodiek geactualiseerde liquiditeitsbegroting en met inachtneming van het ‘Financieringsstatuut’, de liquiditeitsbehoefte worden ingevuld. Ook in het meerjarenperspectief zijn na het aantrekken van de benodigde financiële middelen voor de renovatiekosten geen liquiditeitsproblemen te verwachten. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is een instrument ter beperking van het renterisico op de korte schuld. Deze limiet stelt dat de gemiddelde netto-vlottende schuld in een bepaald kwartaal niet hoger mag zijn dan het wettelijk bepaald percentage van 8,2% van het begrotingstotaal. Het begrotingstotaal voor 2022 bedraagt € 7,2 mln. De kasgeldlimiet komt daarmee op € 586.000,-. Dit bedrag wordt maandelijks getoetst aan de werkelijke omvang van het kasgeld.

Pagina 10 van 26

2.4

Overige financiële kengetallen De navolgende kengetallen worden onderkend: 1a Netto schuldquote. 1b Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen. 2 Solvabiliteitsratio. 3 Grondexploitatie. 4 Structurele exploitatieruimte. 5 Belastingcapaciteit. 1a Netto schuldquote De netto schuld weerspiegelt het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Ultimo 2022 bedraagt deze schuldquote 556%. Deze hoge quote is het gevolg van de omvang van de leningportefeuille die benodigd is voor de financiering van de renovatie. Deze quote zal naar verwachting in de hierop volgende jaren afnemen. Opgemerkt wordt dat de eigen middelen, i.c. de tolopbrengsten, voldoende zijn om aan de aflossings- en renteverplichtingen te voldoen. 1b Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Het Wegschap heeft geen middelen doorgeleend aan private of publiekrechtelijke organisaties. Derhalve is de netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekkingen gelijk aan de netto schuldquote. 2 Solvabiliteitsratio Dit kengetal geeft inzicht in de mate van weerbaarheid van het Wegschap. Hierbij wordt opgemerkt dat de inkomstenstroom voldoende is om aan de rente- en aflossingsverplichtingen te voldoen alsmede om de algemene reserve te laten groeien. 3 Grondexploitatie Dit kengetal is niet van toepassing. Het Wegschap heeft geen grond aangekocht voor (toekomstige) projecten.

4 Structurele exploitatieruimte Bij dit kengetal worden de structurele baten en lasten vergeleken met de totale baten. De baten bij het Wegschap worden, op de bijdragen van de garanten en enige neveninkomsten na, rechtstreeks bepaald door het volume aan verkeer. 5 Belastingcapaciteit Dit kengetal is niet van toepassing. Het wegschap heeft geen inkomsten uit belastingen.

Pagina 11 van 26

Financiële kengetallen Kengetal Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte

Rekening 2020

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

174% 174% 24,12% 10,86%

440% 440% 24,60% 22,46%

556% 556% 25,09% -15,63%

491% 491% 30,07% -23,91%

Passiva Totaal van de vaste schulden (ultimo jaar) Totaal van de netto-vlottende schulden (ultimo jaar) Totaal van de overlopende passiva (ultimo jaar) Totaal

17.576 20 1.331 18.927

36.428 500 193 37.121

39.250 2.376 600 42.226

34.050 2.315 1.200 37.565

Activa Financiële vaste activa Totaal van uitzettingen rentetypische looptijd <1 jr Totaal van alle liquide middelen Totaal van de overlopende activa Totaal voor Netto schuldquote

0 4.654 143 32 4.829

0 1.500 371 982 2.853

0 500 1.496 500 2.496

0 300 1.490 300 2.090

Netto schuldquote (en gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen)

Totaal voor Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen

4.829

2.853

2.496

2.090

Totaal van de baten exclusief de mutaties van reserves

8.107

7.788

7.151

7.221

5.815 24.105

11.361 46.182

14.177 56.503

16.194 53.859

Totaal lasten exclusief mutaties reserves Totaal incidentele lasten exclusief mutaties reserves Totaal structurele lasten exclusief mutaties reserves

3.773 0 3.773

2.236 0 2.236

3.488 0 3.488

5.204 0 5.204

Totaal baten exclusief mutaties reserves Totaal incidentele baten exclusief mutaties reserves Totaal structurele baten exclusief mutaties reserves

7.571 39 7.532

7.788 85 7.703

7.151 80 7.070

7.221 81 7.140

Totaal stortingen in reserves Totaal incidentele stortingen in reserves Totaal structurele stortingen in reserves

2.878 0 2.878

3.718 0 3.718

4.700 0 4.700

3.663 0 3.663

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

8.107

7.788

7.151

7.221

Solvabiliteitsratio Totaal eigen vermogen Totaal van de passiva

Structurele Exploitatieruimte

Totaal onttrekkingen uit reserves Totaal incidentele onttrekkingen uit reserves Totaal structurele ontrekkingen uit reserves

Totaal baten exclusief mutaties reserves Bedragen x € 1.000,-

2.5

Onderhoud kapitaalgoederen Het wegschap is eigenaar en beheerder van ca. 4 kilometer wegvak. Gelegen tussen kilometerpaal 26.2 aan de Nieuw Bonaventuurseweg en kilometerpaal 30.1 aan de Kiltunnelweg. Tevens behoren de fietspaden, parallelwegen, het tolplein, de tunnel en de bijbehorende gebouwen tot het areaal van het wegschap. Met uitzondering van de tunnel met open afritten, het tolplein en de gebouwen is het beheer en onderhoud aan de wegen, bermen, watergangen etc. sinds 1985 uitbesteed aan de provincie. De provincie voert hieraan dagelijks en meerjarig onderhoud.

Pagina 12 van 26

De onderhoudsprogramma’s van het wegschap zijn gericht op de tunnel, het tolplein, de gemalen en de gebouwen. De programma’s voor het jaarlijks terugkerend onderhoud en het meerjarig onderhoud voor de periode na 2022 worden gepland in een nog op te stellen onderhouds- en instandhoudingsplan. Deze plannen zullen na oplevering van de renovatie worden samengesteld. Hierin worden werkzaamheden gepland met het doel functieverlies van installaties te voorkomen en de veiligheid van de weggebruiker te garanderen. Met het volgen van dit plan wordt geborgd dat de staat van onderhoud aan gebouwen en installaties voldoende is en functieverlies wordt voorkomen. In het kader van tunnelveiligheid is daarnaast een veiligheidsbeheerplan opgesteld. Sinds 2004 is de ‘Wet aanvullende regels veiligheid wegtunnels’ (Warvw) van kracht. De Kiltunnel valt onder de regels van deze wet, waarin is geregeld dat de tunnelbeheerder de veiligheid van de weggebruiker aantoonbaar borgt. Het tunnelveiligheidsplan en het veiligheidsbeheerplan zijn de geëigende instrumenten hiervoor. Het onderhouds- en instandhoudingsplan zijn onderdeel van het veiligheidsbeheerplan. Renovatie Op 28 oktober 2020 is aan de aannemingscombinatie Mourik-Dynniq de opdracht verleend voor het ter hand nemen van het renovatiewerk.

Tijdens het opstellen van deze begroting is het renovatiewerk reeds in uitvoering en zal in de zomer van 2022 worden opgeleverd. De totale kosten voor dit project zijn geraamd op ca. € 40 mln. met een onzekerheidsmarge van plus en min 20%.

Pagina 13 van 26

Met deze tijdige en noodzakelijke renovatie wordt de levensduur van de tunnel verlengd, het areaal verduurzaamd en wordt voldaan aan vigerende wet- en regelgeving. Voorts wordt het tolplein heringericht en voorzien van 5 betaalstraten per rijrichting en worden alle technische veiligheids- en tunnelinstallaties vernieuwd. Met een vernieuwde 3-B laag (Bewaken, Besturen en Bedienen) kan de tolbeambte straks alle technische installaties bewaken en besturen en toezien op de verkeersveiligheid.

2.6

Risicoparagraaf In deze paragraaf wordt inzicht gegeven in de risico’s die een rol spelen in de bedrijfsvoering van de Kiltunnel en die invloed kunnen hebben op toekomstige financiële resultaten. Indien de resultaten daar aanleiding toe geven ligt er een aantal beheersmaatregelen voor de hand: a. het aanspreken van de algemene reserve; b. het bijstellen van de bijdrage van de garanten; c. het indexeren van de toltarieven. Deze maatregelen kunnen in het lopende exploitatiejaar bij bestuursbesluit worden geëffectueerd. De navolgende risico’s kunnen worden onderkend: Verminderde tolopbrengsten. Levensduur en schade civiele constructies. Zinkvoegen. Functieverlies van technische installaties. Automatisering. Stijgende onderhoudskosten. Hogere rentelasten. Hogere renovatiekosten dan geraamd.

Pagina 14 van 26

Verminderde tolopbrengsten Erkend wordt dat de tolopbrengsten in beginsel afhankelijk zijn van omstandigheden die niet door het wegschap beïnvloedbaar zijn. Hierbij kan gedacht worden aan de huidige pandemie of economische omstandigheden, waardoor door minder verkeer de tolopbrengsten achterblijven op de prognose. Het risico op deze financiële tegenvallers is vooraf lastig in geld te kwantificeren. In 2020 zijn de tolopbrengsten € 1 mln. (-11 %) achter gebleven op de begroting. Ondanks de gunstige berichten omtrent vaccinaties en economisch herstell is het op dit moment nog onduidelijk wat de effecten van de pandemie op langere termijn zijn. Bij het opstellen van de begroting 2022 is daarom ook rekening gehouden met verminderde tolopbrengsten. Daarnaast is in de risicotabel uitgegaan van nog een extra tegenvaller met een impact van 5%. Levensduur en schade civiele constructies Tunnels worden in Nederland normaal gesproken gebouwd voor een exploitatieperiode van 100 jaar. Echter, door het uitvoeren van onderhoud en tijdige renovaties is de levensduur niet tijdgebonden. Ondanks dat in het renovatiewerk ook civieltechnisch de tunnel wordt gerenoveerd blijven er nog steeds risico’s bestaan. Bijvoorbeeld door ontwikkelingen in de omgeving die van invloed kunnen zijn op de stabiliteit van de tunnel.

Zinkvoegen Zinkvoegen zijn waterdichte constructies/overgangen tussen de zinkelementen en de landhoofden en tussen de zinkelementen onderling. Voor een waterdichte afdichting wordt gebruik gemaakt van een rubber omegaprofiel, die met ankerbouten en klemstrippen is bevestigd aan het constructiebeton. Voor een duurzame dichting is een goede conditie van de klemstrippen en de ankerbouten van groot belang. Vastgesteld is echter dat er in algemene zin deformaties optreden aan de klemstrippen en ankerbouten die de levensduur verkorten. Thans worden, als proef, de klemstrippen op de meest kwetsbare onderdelen voorzien van een kathodische bescherming. Hiermee wordt verdere deformatie, op die plaatsen waar kathodische bescherming is aangebracht, voorkomen. Echter, niet de volledige constructie van de zinkvoegen is benaderbaar waardoor een groot deel van deze constructie (nog) niet kan worden voorzien van een kathodische bescherming. Er blijft dus enig risico bestaan van deformatie. Functieverlies van technische installaties In het renovatiewerk worden alle technische installaties vernieuwd. Met het uitvoeren van het onderhouds- en instandhoudingsplan wordt de conditie van deze installaties op peil gehouden waardoor functieverlies niet meer als risico wordt beschouwd.

Pagina 15 van 26

Automatisering De automatisering bestaat voornamelijk uit:  Besturing en MMI3 voor de verkeerstechnische en tunnel technische installaties (VTTI).  Besturing en MMI voor de tolcentrale.  Kantoorautomatisering met financieel pakket. Zowel de MMI voor de verkeerstechnische installaties als ook die voor de tolcentrale worden in het renovatiewerk onderhanden genomen. Dat betekent dat medio 2022 gewerkt wordt met geheel nieuw ontworpen installaties en software architectuur met de daarbij behorende bediening. Om de conditie van deze installaties op peil te houden zal in het onderhoudsprogramma aandacht worden besteed aan de juiste onderhoudsmethodieken. Het in goede conditie houden van deze installaties is noodzaak. Immers uitval van besturing aan de VTTI betekent dat de tolbeambte geen maatregelen meer kan nemen bij bijvoorbeeld verkeersgevaarlijke situaties. En voorts dat er geen controle meer is over de technische installaties van de tunnel. Evenzo wordt er thans voor de kantoorautomatisering een geheel vernieuwde hard- en software architectuur ontwikkeld die medio 2022 operationeel zal zijn. Ook aan dit automatiseringsdeel zal, zoals dat thans ook het geval is, elke twee maanden onderhoud worden uitgevoerd. Binnen de kantoorautomatisering vinden alle administratieve processen plaats. Evident dat ook hieraan de grootst mogelijke zorg wordt besteed.

Tevens is in het kader van het voorkomen van cybercrime of de mogelijkheden daartoe, aansluiting gezocht bij de “ISAC-tunnels” (Information Sharing and Analysis Center). Dit is een platform van deskundigen dat een veilige en vertrouwde omgeving biedt waarbinnen private partijen die actief zijn in vitale infrastructuur, vertrouwelijke informatie over cyberdreigingen en best practices kunnen uitwisselen met overheidspartijen. ISAC-tunnels heeft inmiddels een handreiking gepubliceerd om cybercrime zo veel als mogelijk te voorkomen. Deze handreiking maakt onderdeel uit van de projectspecificaties voor de renovatie. In het kader van het veilig en integer gebruik van kantoorautomatisering en tolgeldverwerking zijn contracten overeengekomen voor firewallmanagement, servermonitoring, spamfiltering en systeem- en netwerkbeheer. Stijgende onderhoudskosten Onderhoud is een activiteit waar directe sturing op plaatsvindt. Met de thans onderhanden zijnde renovatie neemt de intensiteit van onderhoud af. Voor 2022 en verdere jaren heeft de aannemingscombinatie een onderhoudsverplichting met een vaste vergoeding die in de aannemingsovereenkomst is vastgelegd. Het e.e.a. betekent dat het risico van stijgende onderhoudskosten nagenoeg nihil is. Hogere rentelasten Gezien de ontwikkelingen op de kapitaalmarkt wordt dit risico op dit moment niet meer erkend.

De benodigde financiële middelen ten behoeve van de renovatie zijn inmiddels voor een groot deel aangetrokken. Evenals in 2021 zal in 2022 -afhankelijk van de voortgang van het werk- een lening worden aangetrokken van € 3,- mln. In de begroting is voor deze leningen rekening gehouden met een rentetarief van 0,2%

3 Mens Machine Interface

Pagina 16 van 26

Hogere renovatiekosten dan geraamd In de raming van kosten alsook in het financieringsplan is rekening gehouden met een overschrijding van de raming van kosten van 20%. Door de positieve jaarresultaten en de gunstige liquide ontwikkelingen op de lange termijn kunnen eventuele verdere overschrijdingen worden gefinancierd met extra leningen. Risico's en weerstandsvermogen

Risico

Kans

Nadere omschrijving

Impact

Maximaal risico

Beheersmaatregel

Benodigde capaciteit

Tolopbrengsten

Gem.

50%

Groot

95%

5% van de raming v.d. tolopbrengsten

Niet beïnvloedbaar. E.v.t. aanpassing tarieven. In de begroting is rekening gehouden met impact van corona-maatregelen.

€

348.520

€

169.359

Levensduur civiel

Laag

5%

Middel

50%

Deformatie betonconstructies

Onderhoud, monitoring, renovatie

€

5.000.000

€

125.000

Zinkvoegen

Laag

5%

Groot

95%

Deformatie klemstrippen

Gezamenlijk met RWS en COB onderzoeken en monitoren en eventueel maatregelen bedenken.

€

10.000.000

€

475.000

Functieverlies T.I.

Laag

5%

Groot

95%

Kan leiden tot sluiten van de tunnel

Installaties worden in het renovatiewerk geheel vernieuwd.

€

-

€

-

Automatisering

Laag

5%

Groot

95%

Uitval kan leiden tot verlies van data en functionaliteit

Zowel de actieve als passieve componenten van deze installaties worden in het renovatiewerk geheel vernieuwd.

€

-

€

-

Onderhoudskosten

Laag

5%

Klein

5%

1% extra kostenstijging boven de raming

De onderhoudsvergoeding is in het renovatiecontract overeengekomen.

€

-

€

-

Hogere reno.kosten

Gem.

50%

Klein

5%

Noodzakelijk meerwerk

Benodigde leningen zijn reeds gecontracteerd.

€

-

€

-

Benodigde weerstandscapaciteit

€

769.359

Pagina 17 van 26

3.

Financiële begroting Uit de financiële begroting is de financiële positie van het wegschap af te leiden. In dit onderdeel wordt inzicht gegeven in de ontwikkeling van de balanspositie van de vaste activa en passiva, deze is opgenomen in de geprognosticeerde balans. Op basis van de geprognosticeerde begin- en eindbalans van het begrotingsjaar is het EMU-saldo berekend. Verder is ook het meerjarig beeld van de reserves, voorzieningen en de investeringen in de financiële begroting opgenomen. Inzicht in de financiële kengetallen wordt gegeven in de paragraaf weerstandsvermogen.

3.1

Begrote saldo van baten en lasten Onderstaand overzicht geeft een weergave van het begrote saldo van baten en lasten. Rekening 2020

Begroting 2021

Begroting 2022

Salariskosten eigen personeel

627

677

715

Personeel derden

339

295

295

Bedrijfsvoering

134

134

153

Tolgeldverwerking

55

58

60

Controle en advies

20

30

30

Vast onderhoud

238

154

240

Kapitaallasten

2.360

889

956

Totaal programmalasten

3.773

2.236

2.450

Omschrijving

Programma lasten

Programma baten Tolopbrengsten

6.970

7.608

6.970

Overige tolvergoedingen

102

50

50

Bijdrage garanten

400

50

50

Overige opbrengsten

99

80

80

Totaal programmabaten

7.571

7.788

7.151

Programma lasten Programma baten Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten

3.773 7.571 3.797

2.236 7.788 5.551

2.450 7.151 4.701

888 31

831 20

1004 35

Overhead Bestuurskosten Onvoorzien

-

-

Vennootschapsbelasting

-

-

Mutaties reserve

-

-

4.700

3.663

Gerealiseerd resultaat

2.878

(Bedragen x € 1.000,-)

Pagina 18 van 26

3.2

Toelichting op het overzicht van baten en lasten Bij het opstellen van de begroting is de lijn uit het verleden voortgezet. Naar aanleiding van gewijzigde BBV voorschriften is de overhead apart inzichtelijk gemaakt. Uiteraard zijn ook de geprognosticeerde inkomsten kritisch beschouwd. Voor 2022 is nog rekening gehouden met de mogelijke effecten van de coronamaatregelen die voornamelijk van invloed zijn op de tolopbrengsten. Veiligheidshalve is uitgegaan van overeenkomstige tolopbrengsten als 2020. Voor het meerjarenmodel na 2022 is gerekend met een lichte groei van 0,5% per jaar. Ook de berekende kapitaallasten (rente en afschrijving) zorgen voor mutaties in de komende jaren. In 2022 zijn met uitzondering van twee activa alle oorspronkelijke investeringen uit de bouwfase (1977) afgeschreven. Omdat in 2023 voor het eerst afschrijvingen plaatsvinden op investeringen volgend uit de renovatiewerken nemen in 2023 de kapitaallasten toe. Salariskosten eigen personeel Deze post is samengesteld uit bruto salaris, toelagen en gratificaties, overwerk en het werkgeversdeel pensioenlasten en sociale lasten. Hierbij is zo goed als mogelijk rekening gehouden met loonontwikkelingen. Personeel derden Op deze post worden de kosten voor inhuur tolbeambten en kantoormedewerkers verantwoord.

Bedrijfsvoering Dit betreft hoofdzakelijk automatiseringskosten, energie, verzekeringen, schoonmaakkosten en bedrijfswagens. Tolgeldverwerking Kosten voor het girale betalingsverkeer alsmede de kosten voor het geldtransport zijn in deze post begrepen. In de begroting is rekening gehouden met toenemende kosten voor betalingsverkeer a.g.v. de groeiende belangstelling om met bankpassen te betalen. Controle en advies Het betreft hier kosten voor controle en (technisch) advies. Voorts zijn hier de kosten begroot voor de veiligheidsbeambte en de functionaris gegevensbescherming. Vast onderhoud Dit betreft de onderhoudskosten voor tunnel, tolplein en gebouwen. Kapitaallasten De kapitaallasten bestaan uit afschrijvingskosten en rentekosten. Op basis van de bestaande activastaat en de geldende afschrijvingstermijnen is de afschrijving berekend. In 2023, na oplevering van de renovatiewerkzaamheden in 2022, zullen de kapitaallasten (afschrijvingslasten) weer toenemen. Rekening 2020

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Kapitaallasten

2.360

889

956

2.597

2.591

2.543

2.546

C. Gebouwen D. GW W E. Vervoermiddelen F. Installaties X. Bijdrage aan activa derden Rentelasten liquide middelen Rentelasten langlopende leningen

38 1.511 10 186 300 0 315

38 222 93 300

38 242 10 93 300

0 617 0 1.401 300

0 641 16 1.401 300

0 668 16 1.358 300

0 697 16 1.358 300

236

273

279

233

202

175

Omschrijving

(Bedragen x € 1.000,-)

Pagina 19 van 26

Tolopbrengsten Bij het opmaken van de begroting 2022 is voorzichtigheidshalve uitgegaan van de gerealiseerde opbrengst in 2020. Voor de jaren 2023 e.v. is een lichte groei begroot in het aantal passages/tolopbrengsten. Overige tolvergoedingen Hier wordt de vergoeding van Rijkswaterstaat verantwoord voor het openstellen van de Kiltunnel. Bijdrage garanten Vanaf 2021 is de jaarlijkse exploitatiebijdrage teruggebracht naar € 50.000,-. Deze bijdrage is als volgt over de deelnemers verdeeld. Exploitatiebijdrag

Totale exploitatiebijdrage

Rekening 2020

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

400

50

50

50

50

50

50

Provincie Zuid-Holland

200

25

25

25

25

25

25

Gemeente Dordrecht

168

21

21

21

21

21

21

Gemeente Hoeksche Waard

32

4

4

4

4

4

4

(Bedragen x € 1.000,-)

Overhead Het wegschap heeft slechts één programma namelijk het exploiteren van de tunnel, tolplein en wegen c.a.. Kosten die niet direct aan het primaire proces toegewezen kunnen worden, zoals managementkosten en onderhoudskosten kantoor, worden beschouwd als overheadkosten. Tenzij automatiseringskosten toegeschreven kunnen worden aan het primaire proces worden deze kosten eveneens beschouwd als overheadkosten. In 2023 zal één stafmedewerkster de dienst verlaten. Voor een goede overdracht van taken zonder verlies van kennis, is in de begroting rekening gehouden met tijdig (2022) aantrekken van een nieuwe kracht.

Pagina 20 van 26

3.3

Geprognosticeerde balans Bij de waardering van de balansposten in de jaarrekening en begroting wordt zoals gebruikelijk het toerekeningsbeginsel in acht genomen. Dit beginsel kent drie componenten namelijk het voorzichtigheids-, het realisatie- en het matchingprincipe. Dit betekent dat verliezen worden genomen wanneer ze voorzienbaar zijn, dat winsten worden opgenomen als deze op balansdatum zijn verwezenlijkt en dat kosten en opbrengsten die met elkaar gerelateerd zijn in dezelfde periode worden verantwoord. Geprognostiseerde balans Begroting 2020

Begroting 2021

Ultimo 2022

Ultimo 2023

Ultimo 2024

Ultimo 2025

Ultimo 2026

Activa Vaste Activa (im) Materiële vaste activa Financiële vaste activa: Kapitaalverstrekkingen Financiële vaste activa: Leningen Financiële vaste activa: Uitzettingen > 1 jaar Totaal Vaste Activa

15.007 0 0 0 15.007

43.329 0 0 0 43.329

54.006 0 0 0 54.006

51.769 0 0 0 51.769

49.411 0 0 0 49.411

47.069 0 0 0 47.069

47.069 0 0 0 47.069

Vlottende Activa Uitzettingen <1 jaar Liquide middelen Overlopende activa Totaal Vlottende Activa

2.500 864 700 4.064

1.500 371 982 2.853

500 1.496 500 2.496

300 1.490 300 2.090

300 1.202 300 1.802

300 1.058 300 1.658

100 979 100 1.179

Totaal Activa

19.071

46.182

56.503

53.859

51.213

48.727

48.248

6.521 337 11.576 18.434

11.361 200 33.928 45.489

14.177 100 39.250 53.527

16.194 100 34.050 50.344

18.267 100 29.850 48.217

20.361 100 25.900 46.361

22.419 100 22.200 44.719

500 138 638

500 193 693

2.376 600 2.976

2.315 1.200 3.515

1.747 1.250 2.997

1.116 1.250 2.366

1.280 2.250 3.530

19.071

46.182

56.503

53.859

51.214

48.727

48.249

Passiva Vaste Passiva Eigen vermogen Voorzieningen Vaste schuld Totaal Vaste Passiva

Vlottende passiva Vlottende schuld Overlopende passiva Totaal Vlottende Passiva Totaal Passiva (Bedragen x € 1.000,-)

3.4

Toelichting op de geprognosticeerde balans Eigen vermogen Onderstaande tabel geeft een overzicht van de ontwikkeling van de reserve tot ultimo 2022. Reserve

Rekening

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

Algemene reserve

€

1.854

€

1.854

€

Bestemmingsreserve renovatie

€

1.082

€

1.082

€

3.960

€

2.878

€

4.700

€

5.815

€

10.515

Exploitatieresultaat voorgaande jaar Totaal aan reserve einde jaar

€

2.937

1.854

(Bedragen x € 1.000,-)

Pagina 21 van 26

Voorziening Na overleg met en advies van de accountant is in 2020 de onderhoudsvoorziening nieuw gelabeld in “een voorziening voor verplichtingen en verliezen waarvan de omvang op de balansdatum onzeker is, doch redelijkerwijs te schatten is”. In 2022 wordt de thans onderhanden zijnde renovatie opgeleverd en zijn alle tunneltechnischeen verkeerstechische installaties vernieuwd, is het tolplein heringericht en is er een nieuw kantoorgebouw geplaatst. Dit betekent dat de hiervoor genoemde voorziening en het instandhoudingsplan na 2022 zullen moeten worden herzien en dat de financiële middelen die ultimo 2021 in de voorziening aanwezig zijn vrijvallen. Vervolgens zal een nieuw instandhoudingsplan worden geschreven waarbij een bestemmingsreserve zal moeten worden ingericht. 3.5

Meerjarenbegroting Onderstaande tabel geeft de baten en lasten en de resultaten voor de periode tot en met 2026 weer. Bij het opstellen van de meerjarenbegroting wordt in beginsel uitgegaan van het extrapoleren van het bestaande beleid. De loonkosten zijn berekend op basis van de loonontwikkelingen voor zover deze bekend zijn. Omdat de kapitaallasten per jaar fluctueren, zijn deze lasten per jaar afzonderlijk uitgerekend en overeenkomstig opgenomen in de meerjarenbegroting. Daarnaast is rekening gehouden met het aantrekken van een lening. Omschrijving

Rekening 2020

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Programma lasten Salariskosten eigen personeel

627

677

715

737

759

782

805

Personeel derden

339

295

295

304

313

322

332

Bedrijfsvoering

134

134

153

140

142

143

145

Tolgeldverwerking

55

58

60

62

63

65

67

Controle en advies

20

30

30

30

30

30

30

Vast onderhoud

238

154

240

240

240

240

240

Kapitaallasten

2.360

889

956

2.597

2.591

2.543

2.546

Totaal programmalasten

3.773

2.236

2.450

4.109

4.138

4.126

4.165

Programma baten Tolopbrengsten

6.970

7.608

6.970

7.040

7.075

7.111

7.146

Overige tolvergoedingen

102

50

50

50

50

50

50

Bijdrage garanten

400

50

50

50

50

50

50

Overige opbrengsten

99

80

80

81

81

81

82

Totaal programmabaten

7.571

7.788

7.151

7.221

7.256

7.292

7.328

Programma lasten Programma baten Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten

3.773 7.571 3.797

2.236 7.788 5.551

2.450 7.151 4.701

4.109 7.221 3.111

4.138 7.256 3.118

4.126 7.292 3.166

4.165 7.328 3.162

888 31

831 20

1004 35

1069 25

1021 25

1047 25

1075 30

Overhead Bestuurskosten Onvoorzien

-

-

-

-

-

-

Vennootschapsbelasting

-

-

-

-

-

-

Mutaties reserve

-

-

-

-

-

-

4.700

3.663

2.017

2.072

2.094

2.058

Gerealiseerd resultaat

2.878

(Bedragen x € 1.000,-)

Pagina 22 van 26

3.6

Overzicht taakvelden In onderstaand overzicht wordt het taakveld conform de vereisten van het BBV gepresenteerd. Rekening 2020 Lasten Baten

Taakvelden

0. 0.1 0.4

Bestuur en ondersteuning Bestuur Overhead

0.5 0.8

Treasury Overige baten en lasten

2. 2.1

Verkeer, vervoer en waterstaat Verkeer en vervoer Totalen

0.11

Resultaat van de rekening van baten en lasten

€ €

31 888

€

315

€ €

3.458 4.693

€

12

€ €

7.559 7.571

€

2.878

Begroting 2021 Lasten Baten

€

Begroting 2022 Lasten Baten

20 831

35 1004

236

273

2.000 3.088

€

7.788 7.788

€

4.700

€

2.177 3.488

€

10

€

7.151 7.161

€

3.673

(Bedragen x € 1.000,-)

Pagina 23 van 26

4.

Bijlagen

4.1

Staat van leningen Naam

Rentepercentage

Omvang 01-01-2022

Aflossingen 2022

Rente betalingen 2022

Omvang 31-12-2022

Omvang 31-12-2023

Omvang 31-12-2024

Omvang 31-12-2025

Omvang 31-12-2026

39.250.000

30.150.000

27.250.000

24.600.000

22.200.000

BNG

4,100

233.333

233.333

9.567

-

-

-

-

-

BNG

2,310

400.000

400.000

9.240

-

-

-

-

-

BNG

0,735

1.400.000

200.000

10.290

1.200.000

800.000

600.000

400.000

BNG

1,900

600.000

300.000

11.400

300.000

-

-

-

-

BNG

1,695

1.000.000

250.000

16.950

750.000

500.000

250.000

NWB

0,256

1.000.000

200.000

2.560

800.000

600.000

400.000

200.000

-

BNG

1,390

750.000

250.000

10.425

500.000

250.000

-

-

-

BNG

2,200

1.400.000

700.000

30.800

700.000

-

-

-

-

NWB

0,080

5.600.000

400.000

4.480

5.200.000

1.000.000

BNG

0,664

4.000.000

400.000

26.560

3.600.000

3.200.000

2.800.000

2.400.000

2.000.000

NWB

0,835

6.000.000

300.000

50.100

5.700.000

5.400.000

5.100.000

4.500.000

NWB

0,835

8.000.000

1.000.000

66.800

7.000.000

6.000.000

5.000.000

4.800.000 4.000.000

BNG

0,708

2.500.000

2.500.000

2.500.000

2.500.000

2.500.000

BNG

1,054

8.000.000

8.000.000

Nog te contracteren

3.000.000

2.700.000

8.000.000 2.400.000

8.000.000 2.100.000

8.000.000 1.800.000

3.000.000

(Bedragen in € )

Pagina 24 van 26

4.2 EMU-saldo Voor gemeenschappelijke regelingen is het van belang te weten of de individuele referentiewaarden van het EMU-saldo die voor de individuele gemeenschappelijke regeling berekend zijn, meerjarig overschreden worden. Omdat het consequenties heeft als de macronorm overschreden wordt, is het voor individuele overheden van belang om meerjarig op de individuele referentiewaarden te sturen. 2020

2021

2022

2023

2024

2025

2026

-23.618

-7.115

4.255

4.430

4.436

2.058

Kapitaalverstrekkingen en leningen

0

0

0

0

0

0

Uitzettingen

0

0

0

0

0

0

Uitzettingen

-1.000

-1.000

-200

0

0

-200

Liquide middelen

-493

1.125

-6

-288

-145

-78

Overlopende activa

282

-482

-200

0

0

-200 -3.700

Begrotingsjaar EMU-saldo Financiële vaste activa

Activa

Vlottende activa

Mutaties (1 januari tot 31 december) Vaste Passiva Passiva Vlottende passiva

Vaste schuld

22.352

4.475

-5.200

-4.200

-3.950

Vlottende schuld

0

1.876

-61

-568

-631

164

Overlopende passiva

55

407

600

50

0

1.000

0

0

0

0

0

0

Eventuele boekwinst bij verkoop effecten en (im)materiële vaste activa (Bedragen x € 1.000,-)

4.3 EMU-enquête

Omschrijving

2021 Volgens begroting 2022

2022 Volgens begroting 2022

2023 Volgens meerjarenraming in begroting 2022

2024 Volgens meerjarenraming in begroting 2022

2025 Volgens meerjarenraming in begroting 2022

2026 Volgens meerjarenraming in begroting 2022

1. Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c)

4.700

3.663

2.017

2.072

2.094

2.058

2. Mutatie (im)materiële vaste activa 3. Mutatie voorzieningen 4. Mutatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie) 5. Verwachte boekwinst bij verkoop effecten en verwachte boekwinst bij verkoop (im)materiële vaste activa

28.322 -137 0 0

10.677 -100 0 0

-2.238 0 0 0

-2.357 0 0 0

-2.342 0 0 0

0 0 0 0

-23.759

-7.115

4.255

4.430

4.436

2.058

Berekend EMU-saldo (Bedragen x € 1.000,-)

Pagina 25 van 26

5.

Vaststelling

Het Dagelijks Bestuur

Aldus behandeld in de vergadering van Dagelijks Bestuur van vrijdag 26 maart 2021

De secretaris

De voorzitter

De heer Ir. M.M.K. Zuurmond

De heer F. Vermeulen

Het Algemeen Bestuur

Aldus behandeld in de vergadering van het Algemeen Bestuur van vrijdag 25 juni 2021

De secretaris

De voorzitter

De heer Ir. M.M.K. Zuurmond

De heer F. Vermeulen

Pagina 26 van 26

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.dordrecht.nl/api/v1/meetings/294/documents/10523