2021-70 Bijlage 1 Onderzoeksrapport duurzaamheid - inwonerspanel Doetinchem Spreekt.pdf
Tekst van het document
Rapportage Duurzaamheid
Gemeente Doetinchem
Rapportage Duurzaamheid
Definitief 31 mei 2021 Projectnummer: 14086 Auteurs: Bianca Tuenter MSc, Senior onderzoeker Michel Hartemink, Onderzoeker
Gemeente Doetinchem
Moventem BV T 0575 84 3738 E info@moventem.nl W www.moventem.nl Moventem werkt conform de Gedragscode voor Onderzoek & Statistiek van de Nederlandse Marktonderzoek Associatie (MOA) en mag het Fair Data Keurmerk voeren, waarmee wordt aangetoond dat op verantwoorde wijze met data en persoonsgegevens wordt omgaan. Tevens is Moventem aangesloten bij de Europese Vereniging voor Marktonderzoek (ESOMAR) en wordt voldaan aan de Internationale Code voor Markt- en sociaalwetenschappelijk onderzoek. Dit rapport is met grote zorg samengesteld. Desondanks kan het voorkomen dat informatie fout en/of onvolledig is. Moventem is niet aansprakelijk voor enige directe of indirecte schade die zou kunnen ontstaan door het gebruik van de aangeboden informatie.
2
Inhoudsopgave
Management Samenvatting
Pagina 4
1 Inleiding 1.1 Onderzoeksopzet
Pagina 9 Pagina 10
2 Resultaten 2.1 Algemeen 2.2 Duurzaam/milieubewust gedrag 2.3 Wonen 2.4 Gebruik financiële overheidssteun 2.5 Agem Energieloket 2.6 Duurzame energie 2.7 Warmtetransitie
Pagina 11 Pagina 12 Pagina 14 Pagina 27 Pagina 31 Pagina 33 Pagina 35 Pagina 38
3 Bijlagen Bijlage l Achtergrondvariabelen Bijlage ll Onderzoeksverantwoording
Pagina 39 Pagina 40 Pagina 41
Gemeente Doetinchem
3
Management Samenvatting
4
Management samenvatting
Gemeente Doetinchem
In het onderzoek zijn verschillende onderwerpen aan bod gekomen. In deze management samenvatting staan de belangrijkste resultaten per onderwerp helder en overzichtelijk opgesomd. Algemeen De respondenten geven zichzelf gemiddeld een 7,2 (in 2016 ook 7,2) voor de mate waarin ze duurzaam/ milieubewust leven. Ze geven zichzelf gemiddeld een 7,6 voor de mate waarin ze geïnformeerd zijn over duurzaam/ milieubewust leven. Dit is een stijging ten opzicht van 2016 (7,2). Het grootste deel van de respondenten (81%) komt via artikelen in kranten of tijdschriften of informatieve programma's op de radio en televisie aan informatie over duurzaam/ milieubewust leven. Dit was in 2016 ook veruit de belangrijkste bron met 83%. TV-reclame als bron is flink afgenomen van 27% in 2016 tot 16% in 2021. De respondenten hebben op een schaal van 1 (geen zorgen) tot 10 (veel) zorgen gemiddeld een 6,9 aangegeven op de vraag of ze zich zorgen maken over de gevolgen van klimaatverandering. Duurzaam/milieubewust gedrag Er zit weinig verschil tussen het scheiden van afval in 2016 en 2021. Bijna iedereen scheidt vaak of altijd afval. Het gebruik van energiezuinige apparaten is wel iets toegenomen. Het percentage respondenten dat altijd energiezuinige apparaten gebruikt is van 20% naar 26% gestegen. Het percentage respondenten dat aangeeft vaak duurzaam te eten is gestegen van 31% naar 37%.
In 2016 verwachte 53% binnen toen en 5 jaar altijd of vaak duurzaam te eten. In 2021 geeft 43% aan altijd of vaak duurzaam te eten. Het percentage respondenten dat altijd of vaak gaat lopen, fietsen of het OV gebruikt in plaats van de auto is gestegen van 55% in 2016 naar 59% in 2021. Er zit weinig verandering in het percentage respondenten dat in 2016 (29%) altijd of vaak duurzame producten kocht en die dat in 2021 (31%) doen. Er is een stijging zichtbaar van het percentage respondenten dat het energieverbruik verminderd. In 2016 was dit 35% en in 2021 is dit 43%. Opvallend is dat in 2016 de verwachting was dat binnen toen en 5 jaar 43% altijd en 43% vaak het energieverbruik te beperken. Dat zijn precies de percentages zoals in 2021. Het percentage respondenten dat altijd het waterverbruik beperkt is van 34% in 2016 naar 40% in 2021 gestegen. De grootste stijging zit bij het gebruik maken van het vliegtuig om op vakantie te gaan. In 2016 vermeed 42% altijd of vaak het vliegtuig als ze op vakantie gingen. In 2021 is dat 60%. Mogelijk heeft de coronacrisis hier mee te maken. Echter, 63% van de respondenten verwacht binnen nu en 5 jaar altijd of vaak het vliegtuig te vermijden. Het percentage respondenten dat een goede dakisolatie heeft is licht gestegen (in 2016 62% en in 2021 64%).
Hetzelfde geldt voor het aantal respondenten met een goede gevel/spouwmuurisolatie (in 2016 61% en in 2021 63%). Bij beide vragen ligt het percentage dat binnen nu en 5 jaar een goede isolatie verwacht lager. Dit komt omdat bij beide 26% aangeeft het niet te weten.
5
Management samenvatting
Gemeente Doetinchem
Het percentage respondenten dat een goede vloerisolatie heeft is gestegen (in 2016 47% en in 2021 52%). Het percentage respondenten dat goed HR++ glas/ triple glas heeft is gedaald van 63% in 2016 naar 59% in 2021. In 2016 had 19% van de respondenten zonnepanelen op het dak. Dat is in 2021 gestegen naar 45%. Dat is meer dan in 2016 werd verwacht voor 2021 (37%). In 2021 heeft 5% van de respondenten een zonneboiler. Dat was in 2016 6%. Opvallend is dat in 2016 15% verwachtte binnen toen en 5 jaar een zonneboiler te hebben. In 2021 verwacht 14% dat binnen nu en 5 jaar te hebben. In 2021 heeft 7% van de respondenten een warmtepomp of ander duurzaam verwarmingssysteem. Dat was in 2016 ook 7%. Opvallend is dat in 2016 16% verwachtte binnen toen en 5 jaar een warmtepomp te hebben. In 2021 verwacht 15% dat binnen nu en 5 jaar te hebben. In 2016 kocht 51% groene stroom bij de energieleverancier. Dat is in 2021 gestegen naar 64%. Bijna de helft (48%) van de respondenten geeft aan dat ze een of meerdere energiebesparende maatregelen (nog) niet hebben genomen omdat ze het te duur vinden. 21% geeft aan onvoldoende geld te hebben. Bijna twee derde (64%) van de respondenten heeft één auto. 31% geeft aan twee of meer auto’s te hebben. In 2016 is deze vraag op andere wijze gesteld. Toen bleek 6% geen auto te hebben. Dat is in 2021 ook het geval.
Van de respondenten die één of meerder auto’s hebben geeft 12% aan een hybride auto te hebben en 3% een elektrische auto. 74% geeft aan geen energiezuinig auto te hebben. In 2016 is deze vraag op andere wijze gesteld. Toen had 82% geen energiezuinige auto. 28% van de respondenten verwacht binnen 5 jaar (nog steeds) een hybride auto te rijden. 15% verwacht dan een elektrische auto te rijden. Bijna driekwart (74%) van de respondenten heeft in 2021 een groene tuin. Dit was in 2016 72%. Slechts 2% heeft in 2021 een groen dak / sedum dak. Dat was in 2016 ook 2%. In 2021 vangt 39% van de respondenten regenwater op voor hergebruik in de tuin. In 2016 was dat 31%. In 2016 verwachtte 54% van de respondenten binnen toen en 5 jaar regenwater op te vangen voor hergebruik in de tuin. Zowel in 2021 als in 2016 heeft 23% van de respondenten aangegeven gebruik te maken van een compostbak of een composthoop. In 2021 geeft 32% van de respondenten aan de regenpijp afgekoppeld te hebben van het riool. Dat was in 2016 28%. In 2016 gaf 39% aan te verwachten binnen toen en 5 jaar de regenpijp afgekoppeld te hebben van het riool. In 2021 verwacht 46% van de respondenten dat binnen nu en 5 jaar te hebben gerealiseerd.
6
Management samenvatting
Gemeente Doetinchem
Wonen 31% van de respondenten woont in een vrijstaande woning en 28% in een 2 onder 1-kap woning woont. Een kwart woont in een rijtjeswoning en 11% in een appartementengebouw. Dit komt overeen met de resultaten uit 2016. 84% van de respondenten woont in een koopwoning. 16% woont in een huurwoning. Dit komt overeen met de resultaten uit 2016. 29% (25% in 2016) van de respondenten die in een koopwoning wonen, geeft aan in zeer grote mate de energiezuinigheid van een woning mee te nemen in de overweging om een huis te kopen. 46% (54% in 2016) geeft aan dat dit in grote mate meespeelt. 6% geeft aan dat de energiezuinigheid niet van invloed is op de beslissing. Dat was in 2016 3%. Meer dan de helft (58%) van de respondenten die in een koopwoning wonen is het (zeer) eens met de stelling “Bij het kopen van een andere woning ben ik bereid om meer te betalen voor een energiezuinige woning”. 12% van de respondenten is het (zeer) oneens met deze stelling en 31% staat er neutraal in. Lagere energierekening (in 2021 78% en in 2016 82%) en goed voor het milieu (in 2021 76% en in 2016 72%) worden het vaakst genoemd als reden om te investeren in een energiezuinigere woning door de respondenten die in een koopwoning wonen.
21% van de respondenten die in een huurwoning wonen is het (zeer) eens met de stelling “De huur van een energiezuinige woning mag hoger zijn dan een niet energiezuinige woning, aangezien de energielasten lager zijn”. 46% is het (zeer) oneens met deze stelling en 33% staat er neutraal in. Gebruik financiële overheidssteun Investerings Subsidie Duurzame Energie is met een bekendheid bij 51% van de respondenten die in een koopwoning wonen de meest bekende regeling. 45% kent de Energie Bespaarfonds – Energiebespaarlening en 38% de Afkoppelsubsidie regenwater. 32% kent de Toekomstbestendig Wonen Lening. 24% (in 2016 30%) van de respondenten die een regeling kennen is het (zeer) eens met de stelling “Een lening (voor energiebesparende maatregelen) van de overheid stimuleert mij om energiebesparende maatregelen te nemen aan mijn woning”. 36% (in 2016 28%) is het (zeer) oneens met deze stelling en 29% (in 2016 32%) staat er neutraal in. 62% (in 2016 66%) van de respondenten die een regeling kennen is het (zeer) eens met de stelling “Een subsidie van de overheid (voor energiebesparende maatregelen) stimuleert mij om energiebesparende maatregelen te nemen aan mijn woning“. 8% (in 2016 6%) is het (zeer) oneens met deze stelling en 22% (in 2016 20%) staat er neutraal in.
7
Management samenvatting
Gemeente Doetinchem
Agem Energieloket 49% van de respondenten heeft nog nooit van het Agem Energieloket gehoord. 40% kent het wel maar heeft nog geen gebruik gemaakt van de diensten en/of producten. 12% heeft gebruik gemaakt van de diensten en/of producten van het Agem Energieloket. Hiervan geeft 52% aan de nieuwsbrief te hebben ontvangen. 37% heeft een bezoek aan huis gehad. 25% van de respondenten heeft een energiecoach en ook heeft 25% meegedaan aan de warmtefoto actie. 17% van de respondenten geeft aan dat ze gebruik willen maken van de nieuwsbrief van het Agem Energieloket. 14% wil gebruik maken van de warmtefoto actie. 33% geeft aan geen gebruik te willen maken van de genoemde producten en diensten en 31% weet het niet. Duurzame energie 73% (in 2016 83%) vindt het (zeer) belangrijk dat de gemeente zich actief inzet voor een energieneutrale gemeente. 5% (in 2016 1%) vindt het (zeer) onbelangrijk en 19% (in 2016 13%) staat er neutraal in. 62% (in 2016 66%) van de respondenten vindt het (zeer) belangrijk om zelf om te schakelen naar een duurzame energievoorziening. 5% (in 2016 2%) vindt het (zeer) onbelangrijk en 29% (in 2016 28%) staat er neutraal in. 9% van de respondenten was bekend met de voorwaarden waaronder grootschalige duurzame energieopwekking als zonne- en windparken binnen Doetinchem mogelijk is. 24% geeft aan er een beetje mee bekend te zijn. 33% wist niet dat er voorwaarden zijn.
42% van de respondenten is (zeer) positief over de voorwaarden die worden gesteld aan de opwek van grootschalige duurzame energiewindmolen- of zonneparken binnen Doetinchem. 19% is (zeer) negatief. 61% van de respondenten vindt het (zeer) belangrijk dat de gemeenschap eigenaar is van een windmolen- of zonnepark. 7% vindt het (zeer) onbelangrijk en 25% staat er neutraal in. 46% van de respondenten staat (zeer) positief tegenover de mogelijkheid om met andere inwoners en ondernemers mede-eigenaar te worden van zonnepanelen en/of windmolens in de gemeente. 11% staat hier (heel) negatief tegenover. Warmtetransitie Het grootste deel van de respondenten (90%) is er van op de hoogte dat het aardgas (uiterlijk 2050) wordt vervangen door andere warmtebronnen. 74% van de respondenten geeft aan dat ze betaalbaarheid het belangrijkste als er plannen worden gemaakt voor een aardgasvrij Doetinchem. 40% vindt vrijheid van keuze belangrijk, onafhankelijk van de keuze van de buren. 38% van de respondenten vindt duidelijke communicatie naar de inwoners belangrijk.
8
Inleiding
9
1.1 Onderzoeksopzet
Gemeente Doetinchem
In opdracht van gemeente Doetinchem heeft Moventem een onderzoek over duurzaamheid uitgevoerd onder de 2369 leden van Doetinchem Spreekt. Dataverzameling De panelleden hebben de mogelijkheid gehad om de vragenlijst in te vullen tussen 23 maart en 20 april 2021. Er is 1 keer een reminder verstuurd, aan iedereen waarvan nog geen ingevulde vragenlijst was ontvangen. Respondenten In totaal hebben 1057 panelleden de vragenlijst volledig ingevuld. Een respons-rate van 45%. Met het aantal respondenten (1057) kunnen met een betrouwbaarheid van 95% en een foutmarge van 2,98% uitspraken worden gedaan over de populatie. Door routes in de vragenlijst en vragen waarbij meerdere antwoorden mogelijk zijn, kan het voorkomen dat het aantal respondenten en/of het aantal antwoorden niet overal gelijk is in deze rapportage. Om deze redenen wordt ter volledigheid bij de resultaten aangeven hoeveel respondenten (‘n’) de betreffende vraag hebben beantwoord. Door afrondingsverschillen telt niet alles op tot 100%. Bij sommige vragen konden respondenten meerdere antwoorden geven. Het totale percentage komt dan hoger dan 100% te liggen. Leeswijzer In het volgende hoofdstuk worden de resultaten besproken. De resultaten van dit onderzoek worden besproken met hulp van diagrammen en tabellen.
De resultaten zijn opgesplitst in de verschillende onderwerpen en thema’s die aan bod zijn gekomen in de vragenlijst. Zo kut u gemakkelijk per onderwerp zien wat de mening van de respondent is. Vergelijk met onderzoek uit 2016 In november 2016 is ook een onderzoek over duurzaamheid uitgevoerd. Waar mogelijk zijn vergelijkingen gemaakt met de resultaten uit 2016. De resultaten uit 2021 staan in de diagrammen altijd in het groen weergegeven en de resultaten uit 2016 in het grijs. Als er in de teksten geen jaartal genoemd staat, dan gaat het over 2021. In bijlage 1 van deze rapportage staan de achtergrondgegevens van de respondenten weergegeven. Deze bijlage is aan het einde van deze rapportage te vinden. In bijlage 2 van deze rapportage wordt nader ingegaan op de betrouwbaarheid, nauwkeurigheid en representativiteit van de resultaten. Deze bijlage is aan het einde van deze rapportage te vinden. Er zijn een aantal open vragen gesteld aan de respondenten. Alle open antwoorden worden getoond in ‘Bijlagenboek bij Rapportage Duurzaamheid’.
10
Resultaten
11
Gemeente Doetinchem
2.1 Algemeen Welke score zou u uzelf geven voor de mate waarin u duurzaam/milieubewust leeft? (1=zeer slecht, 10= zeer goed) 40% 36%
35%
34%
Welke score zou u uzelf geven voor uw kennis over wat u zelf kunt doen om duurzaam/ milieubewust te leven? (1=zeer slecht, 10= zeer goed)
Gem: 2021: 7,2 2016: 7,2
Gem: 2021: 7,6 2016: 7,2
41%
33% 32% 31%
16%
14% 13%
11% 10%
8% 5%6%
5% 0%0%
0%0%
1%1%
1
2
3
2%1%
5%
3%
4 5 6 2016 (n=1260)
7 8 2021 (n=1057)
9
1%1%
1%1%
10
?
0%0%
0%0%
1%0%
2% 1%
1
2
3
4
2%3%
2%
5
6
2016 (n=1260)
7
8
9
10
1%1%
?
2021 (n=1057)
De respondenten geven zichzelf gemiddeld een 7,2 (in 2016 ook 7,2) voor de mate waarin ze duurzaam/ milieubewust leven. Ze geven zichzelf gemiddeld een 7,6 voor de mate waarin ze geïnformeerd zijn over duurzaam/ milieubewust leven. Dit is een stijging ten opzicht van 2016 (7,2).
12
Gemeente Doetinchem
2.1 Algemeen Hoe komt u aan informatie over duurzaam/ milieubewust leven? (meer antwoorden mogelijk) Via artikelen in kranten of tijdschriften of informatieve programma’s op radio en televisie
Maakt u zich zorgen over de gevolgen van klimaatverandering? (1 = geen zorgen, 10 = veel zorgen) (n=1057)
Gem: 2021: 6,9
81%
22%
83% 20% 32%
Ik zoek zelf actief naar informatie, namelijk vooral bij/via:
28% 15%
Via TV-reclame
Ik ben lid van/krijg informatie via specifieke organisaties, namelijk:
Via online advertenties
14%
16% 27% 10%
12%
8%
12% 9%
15%
4%
3%
3%
3
4
1% Via radiospotjes
Anders, namelijk:
Ik krijg/zoek hierover geen informatie
2021 (n=1057)
8%
14% 7% 6% 3%
1
2
5
6
7
8
9
10
Het grootste deel van de respondenten (81%) komt via artikelen in kranten of tijdschriften of informatieve programma's op de radio en televisie aan informatie over duurzaam/ milieubewust leven. Dit was in 2016 ook veruit de belangrijkste bron met 83%. TV-reclame als bron is flink afgenomen van 27% in 2016 tot 16% in 2021.
5% 2016 (n=1260)
De respondenten hebben op de schaal van 1 (geen zorgen) tot 10 (veel) zorgen gemiddeld een 6,9 aangegeven op de vraag of ze zich zorgen maken over de gevolgen van klimaatverandering.
13
Gemeente Doetinchem
2.2 Duurzaam/milieubewust gedrag
In welke mate zijn de onderstaande stellingen op dit moment op u van toepassing; en in welke mate in de nabije toekomst (binnen nu en 5 jaar)? 2021 – n=1057 2016 – n=1260 Ik scheid afval (papier, glas, plastic, batterijen etc.) 2021 - Nu
84%
15%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
86%
12% 1%
1%
2016 - Nu
81%
16%
2%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
81%
16%
2%
90%
100%
0%
10%
20%
30%
40%
50%
60%
70%
Altijd
Vaak
Soms
Nooit
Weet ik niet/ N.v.t.
80%
Ik gebruik energiezuinige apparaten (label A+, A++ of A+++) 2021 - Nu
26%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
63%
9%
50%
2016 - Nu
43%
20%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
63%
14%
41% 0%
6%
48% 60%
9%
10%
20%
30%
40%
50%
70%
Altijd
Vaak
Soms
Nooit
Weet ik niet/ N.v.t.
80%
90%
100%
Er zit weinig verschil tussen het afval scheiden in 2016 en 2021. Bijna iedereen scheidt vaak of altijd afval. Het gebruik van energiezuinige apparaten is wel iets toegenomen. Het percentage respondenten dat altijd energiezuinige apparaten gebruikt is van 20% naar 26% gestegen.
14
Gemeente Doetinchem
2.2 Duurzaam/milieubewust gedrag
In welke mate zijn de onderstaande stellingen op dit moment op u van toepassing; en in welke mate in de nabije toekomst (binnen nu en 5 jaar)? 2021 – n=1057 2016 – n=1260 Ik eet duurzaam (zoals streekproducten, zelf verbouwd, minder tot geen vlees of biologisch) 2021 - Nu
6%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
37%
49%
11%
2016 - Nu
6%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
8% 0%
8% 1%
50%
34%
31%
4% 2%
55%
8% 1%
45%
39%
10%
20%
30%
40%
50%
60%
Altijd
Vaak
Soms
Nooit
Weet ik niet/ N.v.t.
6% 2%
70%
80%
90%
100%
Ik ga lopen, fietsen of reis met openbaar vervoer in plaats van de auto 2021 - Nu
9%
50%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
13%
2016 - Nu
10%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
13% 0%
32% 55%
8% 2% 23%
45%
6% 3%
35% 52%
9% 1% 26%
10%
20%
30%
40%
50%
60%
70%
Altijd
Vaak
Soms
Nooit
Weet ik niet/ N.v.t.
80%
7% 2% 90%
100%
Het percentage respondenten dat aangeeft vaak duurzaam te eten is gestegen van 31% naar 37%. In 2016 verwachte 53% binnen toen en 5 jaar altijd of vaak duurzaam te eten. In 2021 geeft 43% aan altijd of vaak duurzaam te eten. Het percentage respondenten dat altijd of vaak gaat lopen, fietsen of het OV gebruikt in plaats van de auto is gestegen van 55% in 2016 naar 59% in 2021.
15
Gemeente Doetinchem
2.2 Duurzaam/milieubewust gedrag
In welke mate zijn de onderstaande stellingen op dit moment op u van toepassing; en in welke mate in de nabije toekomst (binnen nu en 5 jaar)? 2021 – n=1057 2016 – n=1260 Ik koop duurzame producten (zoals fairtrade producten) 2021 - Nu 3% 2021 - Binnen nu en 5 jaar
28%
7%
42%
26%
14%
39%
45%
10%
20%
30%
40%
50%
60%
Altijd
Vaak
Soms
Nooit
Weet ik niet/ N.v.t.
2%
7% 3%
56%
6% 0%
14%
40%
2016 - Nu 3% 2016 - Binnen nu en 5 jaar
53%
2%
7% 2%
70%
80%
90%
100%
Ik beperk mijn energieverbruik (bijv. licht uit als ik een ruimte langer dan drie minuten verlaat) 2021 - Nu
43%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
43%
12%
56%
2016 - Nu
35%
35%
2016 - Binnen nu en 5 jaar 0%
7% 2%
47%
43%
15% 43%
60%
2%
3%
10% 2%
10%
20%
30%
40%
50%
70%
Altijd
Vaak
Soms
Nooit
Weet ik niet/ N.v.t.
80%
90%
100%
Er zit weinig verandering in het percentage respondenten dat in 2016 (29%) altijd of vaak duurzame producten kocht en die dat in 2021 (31%) doen. Er is een stijging zichtbaar van het percentage respondenten dat altijd het energieverbruik verminderd. In 2016 was dit 35% en in 2021 is dit 43%. Opvallend is dat in 2016 de verwachting was dat binnen toen en 5 jaar 43% altijd en 43% vaak het energieverbruik te beperken. Dat zijn precies de percentages zoals in 2021.
16
Gemeente Doetinchem
2.2 Duurzaam/milieubewust gedrag
In welke mate zijn de onderstaande stellingen op dit moment op u van toepassing; en in welke mate in de nabije toekomst (binnen nu en 5 jaar)? 2021 – n=1057 2016 – n=1260 Ik beperk mijn waterverbruik (bijv. korter dan 10 minuten douchen of energiezuinig programma wasmachine) 2021 - Nu
40%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
40%
48%
2016 - Nu
38%
34%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
4%
11% 3%
43%
42% 0%
16%
18% 41%
10%
20%
30%
40%
50%
60%
70%
Altijd
Vaak
Soms
Nooit
Weet ik niet/ N.v.t.
80%
5%
13%
3%
90%
100%
Ik vermijd het vliegtuig als ik op vakantie ga 2021 - Nu
34%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
35%
2016 - Nu
23%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
23% 0%
26%
22%
28%
19%
19%
24%
25%
24%
23% 60%
17%
10%
20%
30%
40%
50%
70%
Altijd
Vaak
Soms
Nooit
Weet ik niet/ N.v.t.
80%
11%
8%
9%
9%
12%
12% 90%
100%
Het percentage respondenten dat altijd het waterverbruik beperkt is van 34% in 2016 naar 40% in 2021 gestegen. De grootste stijging zit bij het gebruik maken van het vliegtuig om op vakantie te gaan. In 2016 vermeed 42% altijd of vaak het vliegtuig als ze op vakantie gingen. In 2021 is dat 60%. Mogelijk heeft de coronacrisis hier mee te maken. Echter, 63% van de respondenten verwacht binnen nu en 5 jaar altijd of vaak het vliegtuig te vermijden.
17
Gemeente Doetinchem
2.2 Duurzaam/milieubewust gedrag
In welke mate zijn de onderstaande energiebesparende maatregelen op dit moment op u van toepassing; en in welke mate in de nabije toekomst (binnen nu en 5 jaar)? 2021 – n=1057 2016 – n=1260 Dakisolatie 2021 - Nu
64%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
59%
2016 - Nu
62%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
12%
57% 0%
15%
10%
20%
30%
40%
Goed
Matig
Onvoldoende
50%
60%
19%
7%
3%
26%
21%
9%
4%
25%
70%
80%
90%
10%
9%
100%
Weet ik niet/ N.v.t.
Gevel/spouwmuurisolatie 2021 - Nu
63%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
56%
2016 - Nu
55% 0%
10%
5%
26%
19%
11%
13%
61%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
18%
15%
10%
20%
30%
40%
Goed
Matig
Onvoldoende
50%
60%
5% 70%
10%
9%
25% 80%
90%
100%
Weet ik niet/ N.v.t.
Het percentage respondenten dat een goede dakisolatie heeft is licht gestegen (in 2016 62% en in 2021 64%). Hetzelfde geldt voor het aantal respondenten met een goede gevel/spouwmuurisolatie (in 2016 61% en in 2021 63%). Bij beide vragen ligt het percentage dat binnen nu en 5 jaar een goede isolatie verwacht lager. Dit komt omdat bij beide 26% aangeeft het niet te weten.
18
Gemeente Doetinchem
2.2 Duurzaam/milieubewust gedrag
In welke mate zijn de onderstaande energiebesparende maatregelen op dit moment op u van toepassing; en in welke mate in de nabije toekomst (binnen nu en 5 jaar)? 2021 – n=1057 2016 – n=1260 Vloerisolatie 2021 - Nu
52%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
51%
2016 - Nu
47%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
46% 0%
20%
17%
15%
8%
26%
25%
18%
20%
10%
20%
30%
40%
Goed
Matig
Onvoldoende
50%
11%
8%
60%
10% 26%
70%
80%
90%
100%
Weet ik niet/ N.v.t.
HR++ glas / triple glas 2021 - Nu
59%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
58%
2016 - Nu
23% 13%
5%
63%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
59% 0%
20%
30%
40%
Goed
Matig
Onvoldoende
50%
60%
8%
4%
21%
70%
7%
24%
23%
16%
10%
11%
80%
90%
6%
100%
Weet ik niet/ N.v.t.
Het percentage respondenten dat een goede vloerisolatie heeft, is gestegen (in 2016 47% en in 2021 52%). Het percentage respondenten dat goed HR++ glas/ triple glas heeft, is gedaald van 63% in 2016 naar 59% in 2021.
19
Gemeente Doetinchem
2.2 Duurzaam/milieubewust gedrag
Zijn de onderstaande stellingen op dit moment op u van toepassing; en in de nabije toekomst (binnen nu en 5 jaar)? 2021 – n=1057 2016 – n=1260
Ik heb zonnepanelen op mijn dak 2021 - Nu
45%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
52% 56%
2016 - Nu
25%
19%
2016 - Binnen nu en 5 jaar 10%
19%
78%
37% 0%
2%
2%
44%
20%
30%
Ja
Nee
40%
50%
60%
20% 70%
80%
90%
100%
Weet ik niet/ N.v.t.
Ik heb een zonneboiler 2021 - Nu
5%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
2016 - Nu
92% 14%
60%
27%
6%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
92% 15%
0%
3%
10%
3%
62% 20%
30%
Ja
Nee
40%
50%
23% 60%
70%
80%
90%
100%
Weet ik niet/ N.v.t.
In 2016 had 19% van de respondenten zonnepanelen op het dak. Dat is in 2021 gestegen naar 45%. Dat is meer dan in 2016 binnen toen en 5 jaar werd gedacht (37%). In 2021 heeft 5% van de respondenten een zonneboiler. Dat was in 2016 6%. Opvallend is dat in 2016 15% verwachtte binnen toen en 5 jaar een zonneboiler te hebben. Dit is minder hard gestegen dan verwacht. In 2021 verwacht 14% dat binnen nu en 5 jaar te hebben.
20
Gemeente Doetinchem
2.2 Duurzaam/milieubewust gedrag
Zijn de onderstaande stellingen op dit moment op u van toepassing; en in de nabije toekomst (binnen nu en 5 jaar)? 2021 – n=1057 2016 – n=1260
Ik heb een warmtepomp of ander duurzaam verwarmingssysteem 2021 - Nu
7%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
89%
15%
2016 - Nu
57%
7%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
29%
87% 16%
0%
4%
10%
6%
59% 20%
30%
Ja
Nee
40%
50%
25% 60%
70%
80%
90%
100%
Weet ik niet/ N.v.t.
Ik koop groene stroom bij mijn energieleverancier 2021 - Nu
64%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
67%
2016 - Nu
25% 14%
51%
2016 - Binnen nu en 5 jaar 10%
20%
30%
Ja
Nee
20%
42%
58% 0%
11%
8%
22% 40%
50%
60%
70%
20% 80%
90%
100%
Weet ik niet/ N.v.t.
In 2021 heeft 7% van de respondenten een warmtepomp of ander duurzaam verwarmingssysteem. Dat was in 2016 ook 7%. Opvallend is dat in 2016 16% verwachtte binnen toen en 5 jaar een warmtepomp te hebben. Dit is minder hard gestegen dan verwacht. In 2021 verwacht 15% dat binnen nu en 5 jaar te hebben. In 2016 kocht 51% van de respondenten groene stroom bij de energieleverancier. Dat is in 2021 gestegen naar 64%.
21
Gemeente Doetinchem
2.2 Duurzaam/milieubewust gedrag
Wat is de reden waarom u een of meerdere energiebesparende maatregelen (nog) niet heeft genomen in uw huis: (meer antwoorden mogelijk) (n=1057)
Ik vind het te duur
48%
Ik heb onvoldoende geld
21%
Ik weet niet welke maatregelen ik moet nemen of waar ik moet beginnen
Ik vind het niet belangrijk
Anders, namelijk:
10%
3%
49%
Anders, namelijk: (gecategoriseerd, ongewogen) (n=521) Huurwoning/andere eigenaar Al duurzaamheidsmaatregelen genomen Woning niet geschikt Woonachtig in appartementen(complex) Niet overtuigd Niet rendabel/ investering niet waard Geen geschikte omstandigheden Onzekerheid Leeftijd Verhuisplannen Duurzaamheidsmaatregelen voorbereid Geen prioriteiten Overig
Aantal 116 65 49 46 34 33 30 26 25 22 18 17 40
Bijna de helft (48%) van de respondenten geeft aan dat ze een of meerdere energiebesparende maatregelen (nog) niet hebben genomen omdat ze het te duur vinden. 21% geeft aan onvoldoende geld te hebben.
22
Gemeente Doetinchem
2.2 Duurzaam/milieubewust gedrag Heeft u een auto? (n=1057)
Heeft u op dit moment een energiezuinige auto? (n=995)
Ja, één auto
64% Ja (elektrisch)
Ja, twee auto’s of meer
Nee
31%
3%
Ja (bijv. hybride, zuinig in verbruik) Ja, anders namelijk:
6%
12% 8%
Nee
Verwacht u dat u binnen 5 jaar (nog steeds) een energiezuinige auto rijdt of duurzamer te gaan reizen? (n=1057) Ja een elektrische auto
28%
6%
Nee
Weet ik niet
3%
15%
Ja een hybride auto of auto zuinig in verbruik Ja, fietsen, deelauto en/of openbaar vervoer
Weet ik niet
74%
32%
20%
Bijna twee derde (64%) van de respondenten heeft één auto. 31% geeft aan twee of meer auto’s te hebben. In 2016 is deze vraag op andere wijze gesteld. Toen bleek 6% geen auto te hebben. Dat is in 2021 ook het geval. Van de respondenten die één of meerder auto’s hebben, geeft 12% aan een hybride auto te hebben en 3% een elektrische auto. 74% geeft aan geen energiezuinig auto te hebben. In 2016 is deze vraag op andere wijze gesteld. Toen had 82% geen energiezuinige auto. 28% van de respondenten verwacht binnen 5 jaar (nog steeds) een hybride auto te rijden. 15% verwacht dan een elektrische auto te rijden.
23
Gemeente Doetinchem
2.2 Duurzaam/milieubewust gedrag
Zijn de onderstaande stellingen op dit moment op u van toepassing; en in de nabije toekomst (binnen nu en 5 jaar)? 2021 – n=1057 2016 – n=1260
Ik heb een groene tuin, met in verhouding meer beplanting dan bestrating 2021 - Nu
74%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
73%
17%
10%
2016 - Nu
72%
21%
7%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
70% 0%
10%
20%
30%
Ja
Nee
21%
19% 40%
50%
60%
70%
80%
5%
11% 90%
100%
Weet ik niet/ N.v.t.
Ik heb een groen dak / sedum dak 2021 - Nu
2%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
7%
2016 - Nu
2%
91%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
5%
82%
0%
92%
6%
75%
10%
20%
30%
Ja
Nee
40%
18%
50%
7% 14% 60%
70%
80%
90%
100%
Weet ik niet/ N.v.t.
Bijna driekwart (74%) van de respondenten heeft in 2021 een groene tuin. Dit was in 2016 72%. Slechts 2% heeft in 2021 een groen dak / sedum dak. Dat was in 2016 ook 2%.
24
Gemeente Doetinchem
2.2 Duurzaam/milieubewust gedrag
Zijn de onderstaande stellingen op dit moment op u van toepassing; en in de nabije toekomst (binnen nu en 5 jaar)? 2021 – n=1057 2016 – n=1260
Ik vang mijn regenwater op voor hergebruik in de tuin 2021 - Nu
39%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
57% 54%
2016 - Nu
29%
31%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
10%
17%
63% 46%
0%
4%
6%
38%
20%
30%
Ja
Nee
40%
50%
60%
17%
70%
80%
90%
100%
Weet ik niet/ N.v.t.
Ik maak gebruik van een compostbak of composthoop 2021 - Nu
23%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
73%
28%
2016 - Nu
57%
23%
2016 - Binnen nu en 5 jaar
10%
15%
71%
28% 0%
4%
6%
57% 20%
30%
Ja
Nee
40%
50%
60%
15% 70%
80%
90%
100%
Weet ik niet/ N.v.t.
In 2021 vangt 39% van de respondenten regenwater op voor hergebruik in de tuin. In 2016 was dat 31%. In 2016 verwachtte 54% van de respondenten binnen toen en 5 jaar regenwater op te vangen voor hergebruik in de tuin. Zowel in 2021 als in 2016 heeft 23% van de respondenten aangegeven gebruik te maken van een compostbak of een composthoop.
25
Gemeente Doetinchem
2.2 Duurzaam/milieubewust gedrag
Zijn de onderstaande stellingen op dit moment op u van toepassing; en in de nabije toekomst (binnen nu en 5 jaar)? 2021 – n=1057 2016 – n=1260
Ik heb mijn regenpijp afgekoppeld van het riool 2021 - Nu
32%
2021 - Binnen nu en 5 jaar
60% 46%
2016 - Nu
30%
28%
2016 - Binnen nu en 5 jaar 10%
24%
62% 39%
0%
8%
10%
39%
20%
30%
Ja
Nee
40%
50%
60%
22% 70%
80%
90%
100%
Weet ik niet/ N.v.t.
In 2021 geeft 32% van de respondenten aan de regenpijp afgekoppeld te hebben van het riool. Dat was in 2016 28%. In 2016 gaf 39% aan te verwachten binnen toen en 5 jaar de regenpijp afgekoppeld te hebben van het riool. In 2021 verwacht 46% dat binnen nu en 5 jaar te hebben gerealiseerd.
26
Gemeente Doetinchem
2.3 Wonen
Woont u in een koopwoning of een huurwoning?
In wat voor een type woning woont u? 31% 29%
Vrijstaande woning
84%
28% 29%
2 onder 1-kap
25% 27%
Rijtjeswoning 11% 11%
Appartementengebouw Anders, namelijk:
84% Koopwoning
6% 5% 2021 (n=1057)
2016 (n=1260)
16% Huurwoning 16%
2021 (n=1057)
2016 (n=1260)
Deze vraag is in 2021 anders gesteld. Nu geeft van de 84% die in een koopwoning woont 1% aan te overwegen om te verhuizen naar een huurwoning. Van de 16% die in een huurwoning woont geeft 1% aan te overwegen om te verhuizen naar een koopwoning.
31% van de respondenten woont in een vrijstaande woning, terwijl 28% in een 2 onder 1-kap woning woont. Een kwart woont in een rijtjeswoning en 11% in een appartementengebouw. Dit komt overeen met de resultaten uit 2016. 84% van de respondenten woont in een koopwoning. 16% woont in een huurwoning. Dit komt overeen met de resultaten uit 2016.
27
Gemeente Doetinchem
2.3 Wonen Stel, u koopt een nieuwe woning. In welke mate neemt u de energiezuinigheid van de woning mee in uw overweging om het huis te kopen?
Deze vraag is alleen gesteld aan de respondenten die hebben aangegeven in een koopwoning te wonen of overwegen in de toekomst naar een koopwoning te verhuizen.
54% 46%
29% 25%
12% 13% 1% Zeer grote mate
Grote mate
1%
Geringe mate
Zeer geringe mate
2016 (n=1063)
2021 (n=906)
3%
6%
5%
5%
De Weet ik niet/geen energiezuinigheid mening is niet van invloed op mijn beslissing
29% (25% in 2016) van de respondenten die in een koopwoning wonen geeft aan in zeer grote mate de energiezuinigheid van een woning mee te nemen in de overweging om een huis te kopen. 46% (54% in 2016) van de respondenten geeft aan dat dit in grote mate meespeelt. 6% geeft aan dat de energiezuinigheid niet van invloed is op de beslissing. Dat was in 2016 3%.
28
Gemeente Doetinchem
2.3 Wonen In welke mate bent u het eens met de onderstaande stelling? “Bij het kopen van een andere woning ben ik bereid om meer te betalen voor een energiezuinige woning” (n=906)
Wat zijn, of zouden voor u de redenen zijn, om te investeren in een energiezuinigere woning? (meer antwoorden mogelijk) 78% 82%
Lagere energierekening
76% 72%
Goed voor het milieu
48% 31% 10%
53% 54%
Comfort van de woning 42% 39%
Verhoogt de waarde van mijn woning
9%
3% Zeer mee eens
Mee eens
Neutraal
Oneens
De vragen op deze pagina zijn alleen gesteld aan de respondenten die hebben aangegeven in een koopwoning te wonen of overwegen in de toekomst naar een koopwoning te verhuizen.
Zeer mee oneens
13% 11%
Ik wil het goede voorbeeld geven Iedereen uit mijn omgeving doet het
0% 1%
Anders, namelijk:
3% 2%
Geen reden, ik wil niet investeren in een energiezuinigere woning
4% 2%
2021 (n=906)
2016 (n=1063)
Meer dan de helft (58%) van de respondenten die in een koopwoning wonen is het (zeer) eens met de stelling “Bij het kopen van een andere woning ben ik bereid om meer te betalen voor een energiezuinige woning”. 12% is het (zeer) oneens met deze stelling en 31% staat er neutraal in. Een lagere energierekening' (in 2021 78% en in 2016 82%) en goed voor het milieu (in 2021 76% en in 2016 72%) worden het vaakst genoemd als reden om te investeren in een energiezuinigere woning door de respondenten die in een koopwoning wonen.
29
Gemeente Doetinchem
2.3 Wonen In welke mate bent u het eens met de onderstaande stelling? “De huur van een energiezuinige woning mag hoger zijn dan een niet energiezuinige woning, aangezien de energielasten lager zijn” (n=150) 33%
Deze vraag is alleen gesteld aan de respondenten die hebben aangegeven in een huurwoning te wonen.
29%
18%
17%
3%
Zeer mee eens
Mee eens
Neutraal
Oneens
Zeer mee oneens
21% van de respondenten die in een huurwoning wonen is het (zeer) eens met de stelling “De huur van een energiezuinige woning mag hoger zijn dan een niet energiezuinige woning, aangezien de energielasten lager zijn”. 46% is het (zeer) oneens met deze stelling en 33% staat er neutraal in.
30
Gemeente Doetinchem
2.4 Gebruik financiële overheidssteun
De Rijksoverheid en gemeente Doetinchem geven (financiële) steun aan inwoners voor investeringen in energiebesparende maatregelen. Bent u bekend met de onderstaande regelingen? (n=906)
Investerings Subsidie Duurzame Energie
51%
Energie Bespaarfonds – Energiebespaarlening
Afkoppelsubsidie regenwater
Toekomstbestendig Wonen Lening
Deze vraag is alleen gesteld aan de respondenten die hebben aangegeven in een koopwoning te wonen of overwegen in de toekomst naar een koopwoning te verhuizen.
49%
45%
38%
62%
32%
Ja
55%
68%
Nee
Investerings Subsidie Duurzame Energie is met een bekendheid bij 51% van de respondenten die in een koopwoning wonen de meest bekende regeling. 45% kent de Energie Bespaarfonds – Energiebespaarlening en 38% de Afkoppelsubsidie regenwater. 32% van de respondenten kent de Toekomstbestendig Wonen Lening.
31
Gemeente Doetinchem
2.4 Gebruik financiële overheidssteun In welke mate bent u het eens met de onderstaande stelling? “Een lening (voor energiebesparende maatregelen) van de overheid stimuleert mij om energiebesparende maatregelen te nemen aan mijn woning” 32% 26%
29%
25% 20%
20% 4%
8%
4%
Zeer mee eens
Deze vragen zijn alleen gesteld aan de respondenten die één of meerdere energiebesparende maatregelen of investeringen kennen.
Mee eens
Neutraal
Oneens
2016 (n=1063)
11% 4%
4%
Zeer mee oneens Weet ik niet/geen mening
6%
6%
Niet van toepassing
2021 (n=639)
In welke mate bent u het eens met de onderstaande stelling? “Een subsidie van de overheid (voor energiebesparende maatregelen) stimuleert mij om energiebesparende maatregelen te nemen aan mijn woning" 51% 47% 20% 22%
15% 15%
5% Zeer mee eens
Mee eens
Neutraal
7%
Oneens
2016 (n=1063)
1%
2%
3%
2%
Zeer mee oneens Weet ik niet/geen mening
5%
5%
Niet van toepassing
2021 (n=639)
24% (in 2016 30%) van de respondenten die een regeling kennen is het (zeer) eens met de stelling “Een lening (voor energiebesparende maatregelen) van de overheid stimuleert mij om energiebesparende maatregelen te nemen aan mijn woning”. 36% (in 2016 28%) is het (zeer) oneens met deze stelling en 29% (in 2016 32%) staat er neutraal in. 62% (in 2016 66%) van de respondenten die een regeling kennen is het (zeer) eens met de stelling “Een subsidie van de overheid (voor energiebesparende maatregelen) stimuleert mij om energiebesparende maatregelen te nemen aan mijn woning“. 8% (in 2016 6%) van de respondenten is het (zeer) oneens met deze stelling en 22% (in 2016 20%) staat er neutraal in.
32
Gemeente Doetinchem
2.5 Agem Energieloket
Van welke diensten en producten van het Agem Energieloket heeft u gebruik gemaakt? (meer antwoorden mogelijk) (n=131)
In welke mate bent u bekend met Agem Energieloket in de Achterhoek? (n=1057)
Nieuwsbrief Ik heb gebruik gemaakt van diensten en/of producten van het Agem Energieloket Ik ben wel bekend met de naam Agem Energieloket, maar ik heb nog geen gebruik gemaakt van de diensten en producten
Ik had nog nooit gehoord van het Agem Energieloket
12%
52%
Bezoek aan huis
40%
49%
37%
Energiecoach
25%
Warmtefoto actie
25%
Woningverbeterplan
14%
Telefonisch consult
10%
Energiedisplay actie
10%
Achterhoekse Duurzame huizenroute
5%
Collectieve inkoop isolatie
4%
Energielabelservice
4%
Junior Energiecoach Ik heb geen gebruik gemaakt van de diensten van Agem Energieloket
1% 8%
49% van de respondenten heeft nog nooit van het Agem Energieloket gehoord. 40% kent het wel maar heeft nog geen gebruik gemaakt van de diensten en/of producten. 12% van de respondenten heeft gebruik gemaakt van de diensten en/of producten van het Agem Energieloket. Hiervan geeft 52% aan de nieuwsbrief te hebben ontvangen. 37% heeft een bezoek aan huis gehad. 25% heeft een energiecoach en ook heeft 25% meegedaan aan de warmtefoto actie.
33
Gemeente Doetinchem
2.5 Agem Energieloket Van welke diensten en producten van het Agem Energieloket wilt u gebruik gaan maken? (meer antwoorden mogelijk) (n=1057) Nieuwsbrief
17%
Warmtefoto actie
14%
Woningverbeterplan
8%
Bezoek aan huis
8%
Energiedisplay actie
6%
Energiecoach
5%
Collectieve inkoop isolatie
5%
Energielabelservice
3%
Telefonisch consult
2%
Achterhoekse Duurzame huizenroute
2%
Junior Energiecoach
1%
Geen van de bovenstaande producten en/of diensten Weet ik niet/geen mening
33% 31%
17% van de respondenten geeft aan dat ze gebruik willen maken van de nieuwsbrief van het Agem Energieloket. 14% wil gebruik maken van de warmtefoto actie. 33% geeft aan geen gebruik te willen maken van de genoemde producten en diensten en 31% weet het niet.
34
Gemeente Doetinchem
2.6 Duurzame energie Vindt u het belangrijk dat uw gemeente zich actief inzet voor een energieneutrale regio? 55%
28%
49%
24% 13%
19% 1%
Zeer belangrijk
Belangrijk
3%
Neutraal
Onbelangrijk
2016 (n=1260)
2021 (n=1057)
0%
2%
Zeer onbelangrijk
2%
2%
Weet ik niet/geen mening
Vindt u het zelf belangrijk om over te schakelen naar een duurzame energievoorziening? 51%
49% 28%
15%
29%
13% 2%
Zeer belangrijk
Belangrijk
3%
Neutraal
Onbelangrijk
2016 (n=1260)
2021 (n=1057)
0%
2%
Zeer onbelangrijk
4%
4%
Weet ik niet/geen mening
73% (in 2016 83%) van de respondenten vindt het (zeer) belangrijk dat de gemeente zich actief inzet voor een energieneutrale gemeente. 5% (in 2016 1%) vindt het (zeer) onbelangrijk en 19% (in 2016 13%) staat er neutraal in. 62% (in 2016 66%) vindt het (zeer) belangrijk om zelf om te schakelen naar een duurzame energievoorziening. 5% (in 2016 2%) vindt het (zeer) onbelangrijk en 29% (in 2016 28%) staat er neutraal in.
35
Gemeente Doetinchem
2.6 Duurzame energie
Hoe staat u over het algemeen tegenover de voorwaarden die worden gesteld aan de opwek van grootschalige duurzame energiewindmolen- of zonneparken binnen Doetinchem? (n=1057)
Was u bekend met de voorwaarden waaronder grootschalige duurzame energieopwekking als zonneen windparken binnen Doetinchem mogelijk is? (n=1057)
Ja, ik was bekend met deze voorwaarden Ja, ik was een beetje bekend met deze voorwaarden Ik wist dat er voorwaarden zijn, maar niet welke
36% 9%
32%
24%
33%
12% 6%
Ik wist niet dat er voorwaarden zijn
7%
7%
Zeer negatief
Weet ik niet/geen mening
33% Zeer positief
Positief
Niet positief/ niet negatief
Negatief
9% van de respondenten was bekend met de voorwaarden waaronder grootschalige duurzame energieopwekking als zonne- en windparken binnen Doetinchem mogelijk is. 24% geeft aan er een beetje mee bekend te zijn. 33% van de respondenten wist niet dat er voorwaarden zijn. 42% van de respondenten is (zeer) positief over de voorwaarden die worden gesteld aan de opwek van grootschalige duurzame energiewindmolen- of zonneparken binnen Doetinchem. 19% is (zeer) negatief.
36
Gemeente Doetinchem
2.6 Duurzame energie Hoe belangrijk vindt u het dat de gemeenschap eigenaar is van (en dus zeggenschap heeft over) een windmolen- of zonnepark? (n=1057)
40%
Stel, u krijgt de mogelijkheid om samen met andere inwoners en ondernemers mede-eigenaar te worden van zonnepanelen en/of windmolens in uw gemeente, waarmee u zeggenschap krijgt. Zeggenschap over waar en hoe de opwek gerealiseerd wordt en wie daarvan profiteert. Hoe staat u hier dan tegenover? (n=1057) 36% 32%
25% 21%
7% 4%
Zeer belangrijk
Belangrijk
Neutraal Onbelangrijk
12%
10%
3% Zeer Weet ik onbelangrijk niet/geen mening
Heel positief
Positief
Niet positief/niet negatief
5%
6%
Negatief
Heel negatief
Weet ik niet/geen mening
61% van de respondenten vindt het (zeer) belangrijk dat de gemeenschap eigenaar is van een windmolen- of zonnepark. 7% vindt het (zeer) onbelangrijk en 25% staat er neutraal in. 46% van de respondenten staat (zeer) positief tegenover de mogelijkheid om met andere inwoners en ondernemers medeeigenaar te worden van zonnepanelen en/of windmolens in de gemeente. 11% staat hier (heel) negatief tegenover.
37
Gemeente Doetinchem
2.7 Warmtetransitie
Welke punten zijn volgens u het belangrijkst als we plannen maken voor een aardgasvrij Doetinchem? (Maximaal 3 antwoorden mogelijk) (n=1057)
Was u op de hoogte dat het aardgas (uiterlijk 2050) wordt vervangen door andere warmtebronnen? (n=1057)
74%
Betaalbaarheid
40%
Vrijheid van keuze, onafhankelijk van de keuze van mijn buren
10%
Duidelijke communicatie naar inwoners over het proces en wanneer besluiten genomen zullen worden.
Ja
Nee
38%
Rekening houden met de behoeften van alle inwoners (bijvoorbeeld ook mensen die ouder zijn of die weinig te besteden hebben).
35% 26%
Gemak en comfort van het warmtesysteem
90% Wijkpakket met een complete technische en financiële oplossing (waarmee ik volledig ontzorgd word)
19%
Beginnen met besparen en isoleren
17%
Collectief eigendom; bij een gezamenlijk warmtesysteem moeten de bewoners en ondernemers eigenaar kunnen worden van het systeem. Beperken van overlast bij de overgang (bijvoorbeeld werkzaamheden)
8%
3% 9%
Anders, namelijk:
Weet ik niet/geen mening
2%
Het grootste deel van de respondenten (90%) is er van op de hoogte dat het aardgas (uiterlijk 2050) wordt vervangen door andere warmtebronnen. 74% van de respondenten geeft aan dat ze betaalbaarheid het belangrijkste als er plannen worden gemaakt voor een aardgasvrij Doetinchem. 40% vindt vrijheid van keuze belangrijk, onafhankelijk van de keuze van de buren. 38% vindt duidelijk communicatie naar de inwoners belangrijk.
38
Bijlagen
39
Gemeente Doetinchem
Bijlage l - Achtergrondvariabelen Geslacht
Wijk Wijk 6 (De Huet)
21%
Wijk 7 (Dichteren)
40% Man
Vrouw
60%
13%
Wijk 1 (Centrum)
10%
Gaanderen
10%
Wijk 9 (Noord)
10%
Wijk 2 (Overstegen)
10%
Wehl
Leeftijd < 30 jaar
Wijk 3 (Schöneveld)
6%
Wijk 4 (Oosseld)
6%
2% Wijk 8 (IJsseltuinen)
30 - 39 jaar
3%
7% Wijk 5 (Verheulsweide)
40 - 49 jaar
2%
11%
50 - 59 jaar
21%
60 - 69 jaar
30%
70 - 79 jaar >79 jaar
9%
23% 7%
Binnen dit panelonderzoek zijn de resultaten gewogen naar wijk. Hiermee zijn de resultaten gecorrigeerd om de mogelijke invloed van de niet geheel representatieve steekproef weg te nemen. Op deze en de volgende pagina staan ongewogen resultaten. De rest van de rapportage zal gewogen resultaten bevatten. Meer informatie over de weging staat in bijlage 2 weergegeven.
40
Bijlage ll - Onderzoeksverantwoording
Gemeente Doetinchem
Betrouwbaarheid en nauwkeurigheid Elke steekproef geeft afwijkingen ten opzichte van de werkelijkheid, maar de uitkomsten moeten een zo goed mogelijk beeld geven van de populatie. In kwantitatief onderzoek is het gebruikelijk om te spreken van een statistisch betrouwbaar verschil, als de afwijking zo groot is dat deze niet door toeval wordt veroorzaakt. Het betrouwbaarheidsniveau is gedefinieerd als 1 (100%) minus het significantieniveau. Het is gangbaar uit te gaan van een significantieniveau van 5%. Dan is er sprake van een betrouwbaarheidsniveau van 95%. Dat wil zeggen dat, als het onderzoek op dezelfde wijze en op hetzelfde moment zou worden herhaald, de uitkomsten in 95% van de gevallen hetzelfde beeld zouden geven. De nauwkeurigheid (uitgedrukt in foutmarge) geeft het gebied van waarden aan, waarbinnen de werkelijke waarde in de populatie ligt. Een foutmarge van bijvoorbeeld 5%, betekent dat de werkelijke waarde van de totale populatie 5% hoger of lager kan liggen dan de waarde van de steekproef. Concreet: indien een onderzoeksuitkomst van de steekproef aangeeft dat 50% van de respondenten een rapportcijfer 8 geeft voor een bepaald aspect, dan ligt dit percentage in werkelijkheid maximaal 5% boven of 5% onder deze 50%, ofwel tussen de 45% en 55%. Een foutmarge van 5% is gangbaar en algemeen geaccepteerd bij (statistisch) kwantitatief onderzoek.
Met het omvangrijke aantal respondenten dat heeft deelgenomen (1057) kunnen met 95% betrouwbaarheid en 2,98% nauwkeurigheid uitspraken worden gedaan op een algemeen niveau. De hoge betrouwbaarheid en nauwkeurigheid maken de data geschikt voor verdere analyses. Weging Binnen dit panelonderzoek zijn de resultaten gewogen naar wijk. Hiermee zijn de resultaten gecorrigeerd om de mogelijke invloed van de niet geheel representatieve steekproef weg te nemen. Dit is een gangbare werkwijze in statistisch kwantitatief onderzoek. Personen in ondervertegenwoordigde groepen krijgen een gewicht groter dan 1 en tellen relatief zwaarder mee in het totaalresultaat, personen in groepen met een oververtegenwoordiging krijgen een gewicht kleiner dan 1. Vanwege de ondervertegenwoordiging van respondenten uit wijk 2, krijgt een respondent uit deze groep bijvoorbeeld weegfactor 1,2 en een respondent uit wijk 3 (die oververtegenwoordigd is) weegfactor 0,78. Weegfactoren mogen niet te groot zijn (een groep in een steekproef met een aandeel van bijvoorbeeld 5%, kan niet worden ‘opgeblazen’tot 50%). Doorgaans wordt een maximale weegfactor van 3 en een minimale weegfactor van 0,5 gehanteerd. Door de weging zijn de resultaten representatief over wijk.
41