Programma begroting 2026-2029
Tekst van het document
? Doesburg heeft te maken met een gestaag groeiende groep ouderen, waarvan een deel in zijn laatste levensfase passende huisvesting met zorg behoeft. Ook deze groep hebben en houden wij in het vizier. Met stakeholders wordt bezien op welke wijze invulling kan worden gegeven aan de toenemende vraag naar wonen met zorg. Maar ook wil de gemeente met partijen bouwen aan een Pagina 63 van 109
krachtige gemeenschap. Dit in het besef dat een structurele, integrale wijkgerichte aanpak kan helpen om de gezondheid en participatie van mensen te verbeteren. Addendum bij woonzorgwelzijnvisie: Inventarisatie van (potentiële) woningbouwlocaties Bij het vaststellen van de woonzorgwelzijnvisie is de afspraak gemaakt dat er een inventarisatie moet komen van (potentiële) woningbouwlocaties. Dit zogenaamde addendum bij de woonvisie is op 20 februari 2025 door de gemeenteraad vastgesteld. Of daadwerkelijk iets op de 13 toegevoegde locaties gebouwd gaat worden hebben we als gemeente weinig tot geen invloed op. Het gaat hier om locaties waar nu vooral een bedrijfsbestemming op zit. Maar wanneer de eigenaar op enig moment een woonbestemming wenst zal hieraan planologische en programmatische medewerking worden verleend. Op moment van schrijven van dit verslag spelen er een handvol serieuze woningbouwinitiatieven, variërend in woningaantallen van circa 5 tot 20. C. Gebiedsuitwerking Liemerse Gemeenten Binnen de kaders van de door alle regiogemeenten vastgestelde Verstedelijkingsstrategie Groene Metropoolregio wordt gewerkt aan een gebiedsuitwerking voor de Liemerse gemeenten.? Gemeenten worden aangespoord tempo te maken met de bouw van woningen. Het woningtekort op nationaal niveau, maar ook op regionaal niveau, is aanzienlijk.
Zo moeten er in de Groene Metropool Regio tot 2040 circa 100.000 woningen worden bijgebouwd, waarvan het merendeel in Arnhem-Oost, Nijmegen-West en Foodvalley-Zuid. Alle betrokkenen zijn zich ervan bewust dat het hier om een gigantische operatie gaat, waarbij de afspraak is dat nieuwbouw niet ten koste mag gaan van natuurwaarden. Het wordt aldus voortdurend zoeken naar de juiste balans tussen enerzijds stedelijke ontwikkeling en anderzijds een ontspannen leefkwaliteit, kortweg samengevat onder het motto: “Meer landschap, meer stad”. Binnen de Liemers ligt de focus op verdichting rondom de spoorzones - de kernen Westervoort, Duiven, Zevenaar en Didam - en het versterken van het groen blauwe raamwerk. In het groenblauwe raamwerk zullen de opgaven vanuit de RES, water en landbouw een plek krijgen evenals de wensen vanuit recreatie, natuur en landschap. 2.2 (potentiële) ontwikkelingslocaties Ook van Doesburg wordt gevraagd om naar “vermogen” een bijdrage te leveren in het wegwerken van het woningentekort. Kansen doen zich voor om met name op uitbreidingslocatie Wemmerse Woerden en Stoerwoud enkele honderden woningen toe te voegen aan de huidige voorraad van afgerond 5.450 woningen (peildatum 1-1-2025). Naast het bouwen in het duurdere segment zullen op deze twee locaties ook woningen in het lage en middensegment worden gegeven.
Hiermede wordt invulling gegeven aan de ambitie om met name jonge gezinnen aan Doesburg te (blijven) binden. Woningbouwprojecten: nr.
Naam locatie
Prognose eindresultaat
(vermoedelijk) jaar van realisatie:
1.
Centrumplan Beinum
Positief/Neutraal
2028 tot 2032
2.
Wemmerse Woerden
Neutraal
2027 tot 2035
Pagina 64 van 109
3.
Flora 23 - 2e fase
Neutraal
2028
4.
Stoerwoud
Neutraal
2028
De locaties nader beschouwd: 1. Centrumplan Beinum De wijk Beinum wordt verder uitgebreid en dat vraagt een ‘meegroeiend’ winkelcentrum. De voorgenomen herinrichting biedt kansen voor woningbouw en voorziet in een uitbreiding van het winkelvloeroppervlak van de supermarkt. Omdat de wijk Beinum nauwelijks appartementen heeft, wordt op deze locatie met name hierop ingezet, waarbij deze woningen zowel geschikt zijn voor ouderen als jongeren. In 2025 is verder gewerkt aan het vertalen van de vastgestelde ruimtelijke kaders naar een wijziging van het omgevingsplan. De naar verwachting in het eerste kwartaal van 2026 te contracteren gebiedsontwikkelaar wordt nadrukkelijk betrokken bij het (woon)programma en de wijze waarop het parkeren naast en onder de woongebouwen wordt gerealiseerd. De procedure tot wijziging van het omgevingsplan zal naar het zich laat aanzien medio 2026 worden opgestart. Met de eigenaar van DekaMarkt zijn concrete afspraken gemaakt over verplaatsing van de supermarkt. Er wordt naar toegewerkt om gelijktijdig met de vaststelling van het omgevingsplan een vergunning voor de nieuwbouw te verlenen, waarna kan worden gestart met de eerste bouwfase. De inschatting is dat op z’n vroegst in 2032 alle woningen zijn gerealiseerd en de openbare ruimte rondom de nieuwbouw volledig opnieuw is ingericht. 2.
Wemmerse Woerden Op 14 hectare -nu nog agrarische gronden- worden in verschillende prijsklassen en zowel in de koopals huursfeer woningen gebouwd. Met deze bouw wordt invulling gegeven aan de ambitie om meer balans te krijgen in de woningvoorraad, daarbij doelend op de Toekomstvisie Doesburg 2040. Inschatting is dat de eerste woningen op z’n vroegst in 2027 worden gebouwd. Streven is om in 2026 het gewijzigde omgevingsplan vast te stellen. Na vaststelling wordt ná verkregen omgevingsvergunning de 1e fase van de 300 te bouwen woningen voortvarend door de ontwikkelaar opgepakt. Het bouwprogramma, de wijze waarop het openbaar gebied in opdracht en voor rekening van de ontwikkelaar woonrijp wordt gemaakt en de afspraak over de door de ontwikkelaar aan de gemeente verschuldigde kostenverhaalsbijdrage zijn contractueel vastgelegd. 3. Vervanging 59 eengezinswoningen wijk De Ooi (Flora23) De eerste fase vervangende nieuwbouw aan de Betulastraat en Notenstraat is in 2024 opgeleverd. Met de tweede fase – vervangende nieuwbouw aan de Ribesstraat, Prunusstraat en Van Tuijlplein – is eind 2024 gestart. Streven is rond de jaarwisseling 2025-2026 deze woningen op te leveren, waarna aansluitend in opdracht van de gemeente de openbare ruimte rondom deze woningen wordt heringericht.
?Van de 59 te slopen eengezinswoningen komen er 38 terug naast circa 46 zogenaamde nultredenwoningen voor 1- en 2-persoonshuishoudens (levensloopbestendige woningen en appartementen). Met dit programma wordt ingespeeld op de toenemende behoefte aan woningen voor alleenstaanden en stellen (zonder kinderen). 4. Stoerwoud Een bewonersinitiatief heeft ertoe geleid dat tussen De Strijp en de provinciale weg N338 op wat nu Pagina 65 van 109
nog landbouwgrond is, plannen worden voorbereid voor de bouw van 80 tot 90 woningen. Voor het te realiseren woonprogramma is medio 2025 tussen gemeente en ontwikkelaar een intentieovereenkomst gesloten. In deze overeenkomst is ook afgesproken dat de woningen in de prijsklassen sociale huur/ betaalbare koop/ dure koop worden gebouwd en aangeboden in de verhouding 20%/ 40%/ 40%. De ontwikkelingslocatie, groot circa 3 hectare, wordt natuurinclusief. De onbebouwde ruimten worden het collectieve eigendom van de bewoners die zelf voor het onderhoud en beheer moeten zorgen. Met het bouwen in het groen van een hofjeswijk en een gezamenlijk bezit van de semiopenbare ruimte worden - naar verwachting – andere woningzoekenden bereikt dan zij die belangstelling hebben voor een woning in het centrum van Beinum en Wemmerse Woerden. De planning die de ontwikkelaar hanteert is ambitieus. Het streven is om het gewijzigde omgevingsplan in 2026 vast te stellen, waarna de benodigde omgevingsvergunning wordt aangevraagd. Wanneer alles naar wens verloopt kan in 2027 mogelijk al worden gestart met de bouw van de eerste woningen.
Pagina 66 van 109
Paragraaf H - Wet Open Overheid Wet open overheid (Woo) De Woo verplicht bestuursorganen om in hun begroting en jaarrekening te verantwoorden hoe zij omgaan met deze wet in hun beleid en uitvoering. Deze wet geldt sinds 1 mei 2022 en vervangt de oude Wet openbaarheid van bestuur (Wob). De Woo gaat ervan uit dat inwoners recht hebben op overheidsinformatie. De overheid moet deze informatie actief openbaar maken of op verzoek verstrekken. De overheid moet haar informatie goed ordenen, beheren en toegankelijk maken. Zo kunnen inwoners altijd en op tijd de juiste informatie vinden of opvragen. De overheid publiceert verschillende soorten documenten per informatiecategorie in fases. Deze worden per Koninklijk Besluit vastgesteld. Elke overheidsinstelling dient deze documenten op een op een eigen platform te publiceren met de mogelijkheid om deze informatie te hergebruiken op andere platforms van de overheid. Woo en Doesburg De Woo heeft drie hoofdonderdelen: passieve openbaarmaking (op verzoek), actieve openbaarmaking en het op orde brengen van de informatiehuishouding. Bij actieve openbaarmaking moet de gemeente Doesburg in fases 11 informatiecategorieën openbaar maken. Wij volgen deze landelijke fasering zoveel mogelijk. Een jaarlijkse monitor over de implementatie van de Woo toont hoever de gemeente Doesburg gevorderd is met de uitvoering.
Op de website 'Open Overheid' (https://woo.doesburg.nl) openbaart de gemeente actief informatie met de mogelijkheid om ook gemeentelijke informatie op andere websites te raadplegen. Daarnaast kan iedereen altijd vragen om bepaalde informatie openbaar te maken. De opgevraagde documenten delen wij met de verzoeker én publiceren wij ook op 'Open Doesburg'. Een belangrijke voorwaarde voor een goede invoering van de Woo is een ordelijke informatiehuishouding. De verbetering van de informatiehuishouding is in Doesburg niet nieuw. Door zaakgericht werken en digitalisering zetten wij continue stappen, bijvoorbeeld bij het bewaren en toegankelijk maken van digitale informatie in een e-depot (digitale archiefbewaarplaats).
Pagina 67 van 109
Financiële begroting Overzicht lasten en baten en toelichting Overzicht lasten en baten en toelichting De onderstaande tabel geeft alle baten en lasten per programma weer uit de jaarrekening 2024 en de primaire begroting 2025 en 2026 inclusief de toe te delen reserve mutaties. De reservemutaties zijn (conform BBV-richtlijnen) verdeeld over de programma's en verdeeld in structureel en incidenteel. 01 Evenwichtig en leeftijdsbestendig woon- en vestigingsklimaat
R2024
B2025
B2026
Lasten
11.555
10.884
11.266
Baten
7.103
5.158
5.443
Saldo van baten en lasten
-4.452
-5.726
-5.823
Onttrekking aan reserve
399
884
684
Toevoeging aan reserve
496
466
365
Saldo programma 01
-4.549
-5.308
-5.504
02 Verbindende en versterkende sociale aanpak
R2024
B2025
B2026
Lasten
27.600
27.238
27.976
Baten
8.728
7.479
7.997
bedragen * €1.000
Saldo van baten en lasten
-18.872
-19.759
-19.979
Onttrekking aan reserve
635
449
208
Toevoeging aan reserve
348
82
182
-18.585
-19.392
-19.953
03 Kwaliteitstoerisme en toegankelijke natuurrecreatie
R2024
B2025
B2026
Lasten
1.191
1.195
1.094
Baten
624
587
579
Saldo van baten en lasten
Saldo programma 02 bedragen * €1.000
-567
-608
-515
Onttrekking aan reserve
-
168
-
Toevoeging aan reserve
-
-
-
-567
-440
-515
04 Bestuur en organisatie
R2024
B2025
B2026
Lasten
7.510
8.170
8.110
Saldo programma 03 bedragen * €1.000
Baten
934
513
541
Saldo van baten en lasten
-6.576
-7.657
-7.569
Onttrekking aan reserve
1.692
193
58
Toevoeging aan reserve
1.367
5
5
Saldo programma 04
-6.251
-7.469
-7.516
bedragen * €1.000
Pagina 68 van 109
Algemene dekkingsmiddelen
R2024
B2025
B2026
Lasten
548
424
406
Baten
31.521
32.659
34.084
Saldo van baten en lasten
30.973
32.235
33.678
Onttrekking aan reserve Toevoeging aan reserve
-
-
-
-
-
30.973
32.235
33.678
Totaal programma's en dekkingsmiddelen
R2024
B2025
B2026
Lasten
48.404
47.911
48.852
Baten
48.910
46.396
48.644
Saldo van baten en lasten
506
-1.515
-208
Onttrekking aan reserve
2.726
1.694
950
Toevoeging aan reserve
2.211
553
552
Geraamd resultaat
1.021
-374
190
In programma's zijn de volgende kosten opgenomen:
R2024
B2025
B2026
Kosten overhead (programma 4)
6.212
6.858
6.584
bedrag heffing vennotschapsbelasting
-31
-
bedrag voor onvoorzien (Algemene dekkingsmiddelen)
14
Saldo Algemene dekkingsmiddelen bedragen * €1.000
bedragen * €1.000
55
bedragen * €1.000
Pagina 69 van 109
Incidentele baten en lasten Hieronder volgt een overzicht van de incidentele lasten die in de begroting zijn opgenomen met een korte toelichting en verwijzing naar het P&C document waarin het voor het eerst is opgenomen.
Programma 1
2026
2027
2028
Energie transitie
111.500
111.500
117.500
117.500 Begroting 2026
Invoering omgevingswet
50.000
50.000
50.000
50.000 Begroting 2026
Uitbreiden betaald parkeren
50.000
Mutatie reserve (onttrekking)
-161.500
-161.500
-167.500
50.000
-
-
Totaal
2029 bron
Kadernota 2026 -167.500 Begroting 2026 -
- Om de energietransitie te realiseren zijn er te besteden middelen beschikbaar via de bestemmingsreserve "uitvoeringskosten klimaat" voor de periode tot 2030. Van de gereserveerde middelen nemen we jaarlijks een bedrag op in de begroting op in de begroting. - In de begroting is rekening gehouden met extra kosten voor de invoering van de omgevingswet. Hiervoor is een bestemmingsreserve gevormd. Wij nemen in de begroting € 50.000 extra jaarlijkse lasten op, te dekken uit de reserve. - Ten behoeve van de realisatie van de maatregel om betaaldparkeren uit te breiden per 1-1-2027 wordt ingeschat dat een eenmalige investering van circa 50.000 euro is benodigd.
Programma 2 Onderzoek huisvesting onderwijs
2026
2027
2028
2029 bron
25.000
Begroting 2026
Beschermd wonen lasten
100.000
100.000
Begroting 2026
Beschermd wonen baten
-200.000
-200.000
Begroting 2026
VGGM extra lasten digitaal kinddossier
14.000
Kadernota 2026
Mutatie reserve (storting)
75.000
100.000
Totaal
14.000
-
Begroting 2026 -
-
- In 2026 is een haalbaarheidsonderzoek gepland voor de huisvesting van basisonderwijs. - In 2026 en 2027 ontvangen wij nog een vergoeding voor de transformatie van beschermd wonen. Eventueel niet bestede middelen worden toegevoegd aan de bestemmingsreserve beschermd wonen. Voor de jaren daarna ramen we jaarlijks € 100.000 lasten. Deze lasten worden gedekt uit de bestemmingsreserve - In de begroting 2026 van de VGGM is een incidentele verhoging van de bijdragen van gemeenten opgenomen voor de implementatie van het digitaal kind dossier.
Programma 4 Vergadersysteem
2026
2027
2028
30.000
30.000
30.000
30.000
30.000
Opleiding nieuwe gemeenteraad
6.000
Totaal
36.000
2029 bron Begroting 2026 Kadernota 2026 -
- Voor de raadsvergaderingen op het stadskantoor wordt voor 3 jaar een conferentiesysteem geleased. - Voor 2026 zijn middelen opgenomen om de nieuwe gemeenteraad door middel van doelgerichte opleiding en training voldoende kennis en vaardigheden bij te brengen.
Totaal incidentele lasten
100.000
30.000
30.000
-
Pagina 70 van 109
Structurele toevoegingen en onttrekkingen aan reserves In onderstaand overzicht zijn de structurele toevoegingen en onttrekkingen aan reserves opgenomen. Wij gaan ervan uit dat alle mutaties een structureel karakter hebben omdat de stortingen geen einddatum hebben en de onttrekkingen vooral betrekking hebben op dekking kapitaallasten en onderhoud. Omschrijving
Saldo eind 2025
Toevoeging
Onttrekking
Saldo eind 2026
39
5
3
41
596
14.368
Arbeidsvoorwaardenmaatregelen Bestemmingsreserve kapitaallasten
14.964
Huisvestering Onderwijs (IHP)
247
32
BUIG budget (Inkomensdeel WWB)
800
50
50
800
1.357
125
115
1.367
Bestemmingsreserve wegen
1.488
240
Totaal
18.895
452
764
18.583
Rehabilitatie van wegen
279
1.728
Gehanteerde algemene technische uitgangspunten Algemene technische uitgangspunten Bij de samenstelling van de programmabegroting 2026-2029 zijn behoudens relevante specifieke begrotingsvoorstellen 2026-2029 de navolgende algemene uitgangspunten gehanteerd: > IJkpunt De programmabegroting 2026-2029 is opgesteld op basis van het tot en met de kadernota 2026 vastgestelde beleid en dus inclusief de bij de kadernota 2026 gehonoreerde begrotingsvoorstellen 2026-2029. > Materieel sluitende begroting Het uitgangspunt is een structureel sluitende meerjarenbegroting. > Onvoorzien De post onvoorzien is evenals voorgaande jaren gesteld op een vast bedrag van € 15.000. > Rentepercentages In de begroting 2026 zijn mede op basis van de actuele rentetarieven van de BNG (23 april 2025) de navolgende rentepercentages gehanteerd: Financieringstekort (debetrente) 5% Financieringsoverschot (creditrente) 1,5% Rente eigen financieringsmiddelen (bespaarde rente) 0% Rente lang geld (lineair 25 jaar) 3,44% > Algemene uitkering uit het gemeentefonds De algemene uitkering uit het gemeentefonds is in de begroting 2026-2029 geraamd op basis van de mei circulaire 2025.
Pagina 71 van 109
> Algemene prijsstijgingen Voor de in de begroting 2026 op te nemen ramingen zijn ten opzichte van de actuele ramingen 2025 op basis van de ontwikkeling van het bruto binnenlands product op basis van de meest recente economische raming van het CPB (CEP 2025) een indexering toegepast van 2,7%. Deze methodiek sluit aan op de nieuwe financieringssystematiek die het rijk vanaf 2024 heeft ingevoerd in relatie tot het accres van het gemeentefonds. > Verbonden partijen De bijdragen aan verbonden partijen zijn gebaseerd op de meest recente beschikbare begrotingen van deze partijen. > Salarislasten eigen personeel De salarislasten zijn in de begroting 2026 gebaseerd op het recent gesloten CAO akkoord gemeenten 2025-2027. > Opbrengsten belastingen, heffingen en leges Bij de raming van de opbrengst van de gemeentelijke heffingen/belastingen/leges is, m.u.v. de rioolheffing en de afvalstoffenheffing rekening gehouden met een algemene tariefstijging van 2,7% (conform het percentage voor de algemene prijsstijgingen). Dit geldt ook voor de toeristenbelasting en de parkeerheffingen. De opbrengst voor de rioolrechten en de afvalstoffenheffing is gebaseerd op een 100% kostendekkingspercentage.
> Constante prijzen De meerjarenramingen 2026-2029 zijn gebaseerd op het prijspeil per 1 januari 2026 en zijn opgesteld in constante prijzen. > Kapitaallasten nieuwe investeringen Bij de berekening van de kapitaallasten van nieuwe investeringen is voor wat betreft de rentecomponent uitgegaan van de begrote marktrente van lang geld te weten 3,44%. De afschrijvingslast is op basis van artikel 14 van de vigerende financiële verordening bepaald en begroot met ingang van het dienstjaar volgend op het jaar waarin de investering gerealiseerd wordt. > Subsidies en inkomensoverdrachten De subsidies en inkomensoverdrachten voor 2026 zijn geraamd op basis van het niveau van 2025, vermeerderd met een inflatiepercentage van 2,7%. > Stortingen in voorzieningen De stortingen in de voorzieningen zijn gebaseerd op de meest beschikbare actuele beheerplannen. > Saldering reserves De dotatie en onttrekking van enkele bestemmingsreserves gebeurt op begrotingsbasis budgettair neutraal (dotatie gelijk aan onttrekking) of op basis van een realistische planning (bestemmingsreserve kapitaallasten). Op rekeningbasis wordt op basis van het werkelijke saldo gedoteerd, dan wel onttrokken. Het gaat hierbij om de volgende bestemmingsreserves: kapitaallasten rehabilitatie wegen groot onderhoud kapitaalgoederen uitvoeringskosten klimaat Pagina 72 van 109
omgevingswet nationaal isolatieprogramma transformatie beschermd wonen > Toerekening apparaatslasten Apparaatslasten zijn toegekend aan taakvelden en aan te activeren investeringen op basis van de meest actuele urenplanningen. > Dividend Het dividend is geraamd op basis van het gemiddelde gerealiseerde dividend over de afgelopen jaren.
Pagina 73 van 109
Uiteenzetting financiële positie Uiteenzetting financiële positie De uiteenzetting van de financiële positie geeft inzicht in de financiën van het begrotingsjaar. Het bevat een raming van de begrote resultaat van het vastgestelde beleid, geeft inzicht in de begrote begin- en eindbalans en bevat een overzicht van het EMU saldo. Daarnaast is een overzicht opgenomen van de nieuwe investeringen en de reserves en voorzieningen. 2026 Totaal programma's en dekkingsmiddelen Lasten
48.852
Baten
48.644
Saldo van baten en lasten
-208
Onttrekking aan reserve
950
Toevoeging aan reserve
552
Begrotingssaldo
190
(bedragen * €1.000)
Pagina 74 van 109
(bedragen * €1.000) Geprognotiseerde balans begrotingsjaar (im) Materiële vaste activa Financiële vaste activa: Kapitaalverstrekkingen
2025
2026
36.387
37.683
101
101
Financiële vaste activa: Leningen
3.730
3.621
Totaal Vaste Activa
40.218
41.406
Voorraden: Onderhanden werk
594
-
Uitzettingen <1 jaar
6.000
6.000
Liquide middelen
300
300
Overlopende activa
3.000
3.000
Totaal Vlottende Activa
9.894
9.300
50.112
50.706
Algemene reserve
6.966
6.591
Bestemmingsreserves
21.156
20.759
-375
190
'Totaal Activa 'Passiva Eigen vermogen
Nog te bestemmen resultaat '-
-
Voorzieningen
986
954
Vaste schuld
10.600
10.000
Totaal Vaste Passiva
39.333
38.494
5.279
6.712
'Vlottende schuld Overlopende passiva
5.500
5.500
Totaal Vlottende Passiva
10.779
12.212
50.112
50.706
'Totaal Passiva
EMU saldo In de begroting moet de berekening van het EMU saldo worden opgenomen. Het EMU saldo is het geraamde saldo van de ontvangsten en uitgaven berekend op transactiebasis en overeenkomstig de voorschriften van het Europese systeem van nationale en regionale rekeningen in de Europese Unie.
Omschrijving
2025
2026
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves
-1.515
-208
16
Mutatie (im)materiële vaste activa
3.804 1.296
1.747
Mutatie voorzieningen
-353
-32
Mutatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie)
171
-595
Verwachte boekwinst bij verkoop effecten en verwachte boekwinst bij verkoop (im)materiële vaste activa Berekend EMU-saldo
-5.843
-
2027
140
-
-941 -1.591
(bedragen x € 1.000)
Pagina 75 van 109
Investeringskredieten Deze lijst geeft een overzicht van de investeringen in de periode 2026-2029. Het gaat hierbij o.a. om investeringen uit het watertakenplan, rehabilitatie wegen, openbare verlichting en vervangingsinvesteringen. De afschrijvingslasten van deze investeringen zijn verwerkt in de begroting.
Overzicht Investeringskredieten
Omschrijving
Jaar van investering
Investeringsbedrag
Project Flora 23- fase 2
2025-2026
880.000
Vervangen elektrische installaties riolering
2026-2027
100.000
Herinrichting Kraakselaan incl. riolering
2026-2027
777.000
Civiele kunstwerken
2026-2028
250.000
Bewegwijzering
2026
52.000
Investeringen Watertakenplan
2026
250.000
Vervanging elektrotrucks-tractor
2026
80.000
Next level Turfhaven
2026
521.000
Parkeervoorzieningen automaten
2026
300.000
2026-2027
2.012.000
Reconstructie Lindewal, Nahuysingel, Meipoort
2027
1.200.000
Investeringen Watertakenplan
2027
300.000
Fietspad Didamseweg
2028
330.000
Investeringen Watertakenplan
2028
350.000
Investeringen Watertakenplan
2029
400.000
Overige investeringen, waaronder wegen
2029
1.000.000
Verkeersmaatregelen centrumpoorten
Reserves en voorzieningen De reserves kunnen worden onderverdeeld in de algemene reserve en de bestemmingsreserves. Een bestemmingsreserve is een reserve waaraan de gemeenteraad een bepaalde bestemming heeft gegeven. De algemene reserve bestaat uit componenten van het eigen vermogen waaraan de gemeenteraad geen bepaalde bestemming heeft gegeven. Kenmerkend voor reserves is dat ze: • worden gevormd door bestemming van het resultaat; • vrij besteedbaar zijn; • tot het eigen vermogen behoren. Voorzieningen behoren tot het vreemde vermogen en worden gevormd wegens: • verplichtingen en verliezen waarvan de omvang op de balansdatum onzeker is, doch redelijkerwijs in te schatten; • op de balansdatum bestaande risico’s ter zake van bepaalde te verwachten verplichtingen of verliezen waarvan de omvang redelijkerwijs is in te schatten; • kosten die in een volgend begrotingsjaar zullen worden gemaakt, mits het maken van die kosten zijn oorsprong mede vindt in het begrotingsjaar of in een voorafgaand begrotingsjaar en de voorzienig strekt tot gelijkmatige verdeling van lasten over een aantal begrotingsjaren. Voorzieningen moeten precies de omvang hebben van de achterliggende verplichting of risico. Zo mogen niet kleiner maar ook niet groter zijn. De primitieve begrote stand en het verloop van de reserves en voorzieningen. Pagina 76 van 109
In onderstaande overzicht zijn de begrote mutaties op de reserves en voorzieningen weergegeven. De beginstand 2026 is gebaseerd op de begroting 2025. Algemene Reserve Algemene Reserve
Saldo 01-01-2026 vermeerderingen verminderingen Saldo 31-12-2026 6.591
-
-
6.591
Jaarrekeningresultaat
-
-
-
-
Begrotingsresultaat
-
190
-
190
6.591
190
-
6.782
Totaal Algemene reserve (incl. begrotingsresultaat)
Bestemmingsreserves Arbeidsvoorwaardenmaatregelen
Saldo 01-01-2026 vermeerderingen verminderingen Saldo 31-12-2026 39
5
3
42
14.964
-
596
14.368
Mobiliteitsfonds parkeercapaciteit
129
-
-
129
Openbare verlichting
194
-
-
194
Huisvestering Onderwijs (IHP)
247
32
25
254
BUIG budget (Inkomensdeel WWB)
800
50
50
800
Groot onderhoud kapitaalgoederen
102
-
-
102
BR Beschermd wonen (K)
497
100
-
597
BR Omgevingswet (K)
298
-
50
248
BR Nationaal isolatieprogramma (K)
140
-
-
140
BR Uitvoeringskosten klimaat (K)
420
-
112
309
Bestemmingsreserve Digitaal Werken
55
-
-
55
Rehabilitatie van wegen
1.357
125
115
1.368
Bestemmingsreserve wegen
1.488
240
-
1.728
Bestemmingsreserve Wachtgeld
388
-
-
388
Bestemmingsreserve SW bedrijven
37
-
-
37
Totaal bestemmingsreserve
21.156
552
950
20.759
Totaal Reserves
27.748
743
950
27.541
Bestemminingsreserve kapitaallasten
Voorzieningen VRZ Onderhoud gemeentelijke gebouwen
Saldo 01-01-2026 vermeerderingen verminderingen Saldo 31-12-2026 363
266
223
VRZ Wachtgeldverplichtingen
0
-
-
0
Voorziening verlofsparen
25
-
-
25
VRZ Vervangingsinvestering riolering
32
203
203
32
VRZ middelen derden afvalstoffenheffing (K)
238
-
74
163
VRZ riolering middelen derden (K)
406
-
-
-
-
VRZ Onderhoud Turfhaven
151
-
-
151
VRZ Pensioen Wethouders 3019(K)
176
-
-
176
Totaal voorzieningen
986
468
500
954
Pagina 77 van 109
Meerjarenraming 2026-2029 Meerjarenraming De meerjarenraming geeft inzicht in de financiële positie voor de drie jaren volgend op het begrotingsjaar gebaseerd op het vastgestelde beleid tot en met de kadernota 2026. Ten opzichte van de kadernota 2026 zijn de resultaten licht verbeterd. Met name door de uitkomsten van de meicirculaire 2025.
(bedragen x € 1.000)
2027
2028
2029
Lasten
48.697
46.881
46.785
Baten
48.743
46.012
46.245
Saldo van baten en lasten
46
-869
-540
Onttrekking aan reserve
955
1.112
1.120
Toevoeging aan reserve
552
452
452
Begrotingssaldo
448
-209
128
Totaal programma's en dekkingsmiddelen
waarvan incidenteel structureel begrotingssaldo
448
-209
128
Pagina 78 van 109
Geprognotiseerde balans (bedragen x € 1.000) (im) Materiële vaste activa Financiële vaste activa: Kapitaalverstrekkingen
31-12-2027
47.118
47.483
39.430
39.068
38.531
101
101
101
Financiële vaste activa: Leningen
3.515
3.396
3.300
Totaal Vaste Activa
43.046
42.566
41.933
-
-
-
Uitzettingen <1 jaar
6.000
6.000
6.000
Liquide middelen
300
300
300
Overlopende activa
3.000
3.000
3.000
Totaal Vlottende Activa
9.300
9.300
9.300
Totaal Activa
52.346
51.866
51.233
Algemene reserve
6.782
7.200
6.961
Bestemmingsreserves
20.357
19.697
19.029
418
-239
128
Voorraden: Onderhanden werk
Passiva Eigen vermogen
Nog te bestemmen resultaat
-
-
-
Voorzieningen
1.093
1.249
1.295
Vaste schuld
13.000
13.000
13.000
Totaal Vaste Passiva
41.650
40.907
40.413
Vlottende schuld
5.196
5.459
5.320
Overlopende passiva
5.500
5.500
5.500
Totaal Vlottende Passiva
10.696
10.959
10.820
Totaal Passiva
52.346
51.866
51.233
EMU saldo In onderstaand overzicht is de ontwikkeling van het EMU saldo weergegeven voor 2027-2029 EMU-saldo
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves
2027
2028
2028
16
-899
-540
1.747
-362
-537
140
156
46
Mutatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie)
-
-
-
Verwachte boekwinst bij verkoop effecten en verwachte boekwinst bij verkoop (im)materiële vaste activa
-
-
-
-1.591
-382
43
Mutatie (im)materiële vaste activa Mutatie voorzieningen
Berekend EMU-saldo (bedragen x € 1.000)
Pagina 79 van 109
Reserves en voorzieningen In onderstaand overzicht is het verloop van de reserves en voorzieningen in de meerjarenraming opgenomen. Omschrijving Algemene Reserve Jaarrekeningresultaat Begrotingsresultaat Totaal Algemene reserve (incl. begrotingsresultaat)
Arbeidsvoorwaardenmaatregelen
Saldo eind Mutaties 2026
Saldo eind Mutaties 2027
Saldo eind Mutaties 2028
Saldo eind 2029
6.591
-
6.591
-
6.591
-
6.591
-
-
-
-
-
-
-
190
418
609
-239
369
128
497
6.782
418
7.200
-239
6.961
128
7.088
42
3
45
3
47
3
50
14.368
-598
13.770
-595
13.175
-595
12.580
Mobiliteitsfonds parkeercapaciteit
129
-
129
-
129
-
129
Openbare verlichting
194
-
194
-
194
-
194
Huisvestering Onderwijs (IHP)
254
32
286
32
318
32
350
Vervanging speeltoestellen
-
-
-
-
-
-
-
BUIG budget (Inkomensdeel WWB)
800
-
800
-
800
-
800
Groot onderhoud kapitaalgoederen
102
-
102
-
102
-
-
Bestemminingsreserve kapitaallasten
102
-
Overgehevelde middelen
-
-
BR Beschermd wonen (K)
597
100
697
-100
597
-100
497
BR Omgevingswet (K)
248
-50
198
-50
148
-50
98
BR Nationaal isolatieprogramma (K)
140
-
140
-
140
-
140
BR Uitvoeringskosten klimaat (K)
309
-112
197
-118
80
-118
-38
Bestemmingsreserve Digitaal Werken
55
-
55
-
55
-
55
Rehabilitatie van wegen
1.368
-18
1.350
-72
1.278
-80
1.198
Bestemmingsreserve wegen
-
1.728
240
1.968
240
2.209
240
2.449
Bestemmingsreserve Wachtgeld
388
-
388
-
388
-
388
Bestemmingsreserve SW bedrijven
37
-
37
-
37
-
37
Totaal bestemmingsreserve
20.759
-402
20.357
-660
19.697
-667
19.029
Totalen
27.541
16
27.557
-899
26.657
-540
26.118
Saldo eind 2029
Omschrijving
Saldo eind Mutaties 2026
Saldo eind Mutaties 2027
Saldo eind Mutaties 2028
406
140
545
701
VRZ Wachtgeldverplichtingen
0
-
0
0
0
Voorziening verlofsparen
25
-
25
25
25
VRZ Vervangingsinvestering riolering
32
-
32
32
32
Vrz. middelen derden afvalstoffenheffing (K)
163
-
163
163
163
0
-
0
0
0
VRZ Onderhoud Turfhaven
151
-
151
151
151
VRZ Pensioen Wethouders 3019(K)
176
-
176
Totalen
954
140
1.093
VRZ Onderhoud gemeentelijke gebouwen
VRZ riolering middelen derden (K)
156
46
176 156
1.249
747
176 46
1.295
Pagina 80 van 109
Bijlagen Bestuurlijke structuur Bestuurlijke structuur Gemeenteraad Stadspartij Doesburg (5 zetels) • Dhr. A.P.E. van der Beek (fractievoorzitter) • Dhr. D.J.C.A.M. van Sommeren • Mevr. N.R.M. Vree • Dhr. G.A. Albers • Dhr. R. Kiburg
PvdA/GroenLinks (3 zetels) • Dhr. B.T. Bauhuis (fractievoorzitter) • Mevr. M.E.C.S. de Groot • Mevr. E. Meester SP (2 zetels) • Mevr. N.L.E. Hammink (fractievoorzitter) • Dhr. M.H. Bouwman
D66 (2 zetels) • Dhr. H.R. Westra (fractievoorzitter) • Mevr. R.A. Tekin
VVD (2 zetels) • Dhr. W.G. Eenstroom (fractievoorzitter) • Mevr. M. Kampen
CDA (1 zetel) • Dhr. W.T. Robbertsen (fractievoorzitter)
College van burgemeester en wethouders 2022-2026 en gemeentesecretaris De samenstelling en portefeuilleverdeling van het college van burgemeester en wethouders is als volgt: Burgemeester Arco Hofland (waarnemend) •
Pijler 4 Bestuur en organisatie Taakvelden: - Bestuur - Overhead Pagina 81 van 109
•
Burgerzaken
•
Openbare orde en veiligheid
•
Crisisbeheersing en brandweer
Wethouder Birgit van Veldhuizen •
Pijler 1 Evenwichtig en leeftijdsbestendig woon- en vestigingsklimaat Taakvelden: - Parkeerbelasting - Verkeer en vervoer - Parkeren - Economische havens en waterwegen - Openbaar vervoer - Sportbeleid en activering - Sportaccommodaties - Media - Openbaar groen en (openlucht) recreatie - Riolering - Afval - Milieubeheer - Begraafplaatsen en crematoria - Ruimtelijke ordening - Grondexploitatie (niet bedrijventerreinen) - Wonen en bouwen
•
Financiën
•
Gemeentelijk vastgoed
Wethouder Bart Elbers (VVD) •
Pijler 2 Verbindende en versterkende sociale aanpak Taakvelden: - Openbaar basisonderwijs - Onderwijshuisvesting - Onderwijsbeleid en leerlingenzaken - Samenkracht en burgerparticipatie - Wijkteams - Inkomensregelingen - Begeleide participatie - Arbeidsparticipatie - Maatwerkvoorzieningen (WMO) - Maatwerkdienstverlening 18+ - Maatwerkdienstverlening 18- Geëscaleerde zorg 18+ - Geëscaleerde zorg 18- Volksgezondheid
Pagina 82 van 109
Wethouder Stan Hillenaar (CDA) •
Pijler 3 Kwaliteitstoerisme en toegankelijke natuurrecreatie Taakvelden: - Recreatieve havens - Economische ontwikkeling - Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen - Economische promotie - Cultuurpresentatie, -productie en -participatie - Musea - Cultureel erfgoed
Gemeentesecretaris Peter Werkman •
Leiding geven aan en eindverantwoordelijk voor de ambtelijke organisatie
•
Organisatieontwikkeling
•
Verbetering dienstverlening
Pagina 83 van 109
Lasten en baten per taakveld Lasten en baten per taakveld Bedragen x €1.000
Pagina 84 van 109
Exploitatie
Realisati Begrotin Prim.Begr.2026[2026 Prim.Begr.2027[2026 Prim.Begr.2028[2026 Prim.Begr.2029[2026 e 2024 g 2025 ] ] ] ] [2024] na wijziging [2025]
Lasten 0.1 Bestuur
1.083
1.055
1.175
1.073
1.073
1.043
0.10 Mutaties reserves
2.211
553
552
552
452
452
0.2 Burgerzaken
505
403
487
487
487
418
0.4 Overhead
6.336
6.997
6.659
6.589
6.575
6.555
0.5 Treasury
91
118
276
276
276
276
0.61 OZB woningen
332
274
281
281
281
281
0.62 OZB niet-woningen
18
28
28
28
28
28
0.64 Belastingen Overig
51
67
70
70
70
70
0.8 Overige baten en lasten
178
55
26
26
26
26
0.9 Vennootschapsbelastin g (VpB)
-31
0
0
0
0
0
1.1 Crisisbeheersing en brandweer
819
905
926
926
926
926
1.2 Openbare orde en veiligheid
704
561
470
472
474
474
2.1 Verkeer en vervoer
1.761
1.838
1.871
1.927
1.996
2.001
2.2 Parkeren
112
99
312
279
278
277
2.3 Recreatieve havens
93
88
136
157
157
157
2.5 Openbaar vervoer
1
2
2
2
2
2
279
286
161
161
161
161
6
5
5
5
5
5
3.4 Economische promotie
335
440
353
322
373
378
4.1 Openbaar basisonderwijs
81
84
86
86
86
86
4.2 Onderwijshuisvesting
158
155
190
164
163
163
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingenzaken
974
993
1.171
1.171
1.171
1.171
5.1 Sportbeleid en activering
333
271
301
301
301
301
3.1 Economische ontwikkeling 3.3 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen
5.2 Sportaccommodaties
660
779
585
824
821
819
5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproductie en cultuurparticipatie
25
31
59
59
59
59
5.4 Musea
225
152
145
138
138
138
5.5 Cultureel erfgoed
228
193
235
235
235
235
5.6 Media
393
349
349
249
249
249
5.7 Openbaar groen en (openlucht) recreatie
1.027
1.123
994
993
989
988
6.1 Samenkracht en
2.892
3.119
3.021
3.021
1.043
1.043
Pagina 85 van 109
Exploitatie
Realisati Begrotin Prim.Begr.2026[2026 Prim.Begr.2027[2026 Prim.Begr.2028[2026 Prim.Begr.2029[2026 e 2024 g 2025 ] ] ] ] [2024] na wijziging [2025]
burgerparticipatie 6.2 Wijkteams
1.428
1.267
1.297
1.297
1.297
1.297
6.3 Inkomensregelingen
6.287
6.003
6.267
6.267
6.267
6.267
6.4 Begeleide participatie
1.590
1.643
1.781
1.800
1.820
1.820
6.5 Arbeidsparticipatie
1.211
889
911
911
911
911
6.6 Maatwerkvoorzieningen (WMO)
672
696
692
702
712
712
6.71 Maatwerkdienstverlening 18+
3.748
3.900
3.846
3.846
3.846
3.846
6.72 Maatwerkdienstverlening 18-
7.833
7.655
7.723
7.723
7.723
7.723
6.81 Geëscaleerde zorg 18+
112
171
175
175
175
175
6.82 Geëscaleerde zorg 18-
62
45
41
41
41
41
7.1 Volksgezondheid
551
618
775
651
651
651
7.2 Riolering
1.111
1.107
1.235
1.237
1.266
1.284
7.3 Afval
1.589
1.496
1.765
1.765
1.765
1.765
7.4 Milieubeheer
1.000
504
587
587
593
593
7.5 Begraafplaatsen en crematoria
73
92
116
116
116
115
8.1 Ruimtelijke ordening
373
245
357
357
357
357
8.2 Grondexploitatie (niet bedrijventerreinen)
161
13
48
48
48
48
8.3 Wonen en bouwen
931
1.097
860
852
849
848
50.615
48.465
49.404
49.249
47.333
47.237
378
0
0
0
0
0
2.726
1.694
950
955
1.112
1.120
0.2 Burgerzaken
266
157
249
249
249
154
0.4 Overhead
124
139
76
76
76
76
0.5 Treasury
432
374
465
470
479
469
1.963
2.249
2.310
2.310
2.310
2.310
0.62 OZB niet-woningen
426
525
539
539
539
539
0.63 Parkeerbelasting
773
643
647
952
952
952
0.64 Belastingen Overig
138
162
169
169
169
169
0.7 Algemene uitkering en overige uitkeringen gemeentefonds
28.993
29.723
31.066
30.875
30.251
30.620
0.8 Overige baten en lasten
0
0
0
0
0
0
1.1 Crisisbeheersing en brandweer
30
8
27
27
27
27
1.2 Openbare orde en veiligheid
14
10
10
10
10
10
2.1 Verkeer en vervoer
141
53
54
54
54
54
2.2 Parkeren
30
0
0
0
0
0
Totaal Lasten Baten 0.1 Bestuur 0.10 Mutaties reserves
0.61 OZB woningen
Pagina 86 van 109
Exploitatie
Realisati Begrotin Prim.Begr.2026[2026 Prim.Begr.2027[2026 Prim.Begr.2028[2026 Prim.Begr.2029[2026 e 2024 g 2025 ] ] ] ] [2024] na wijziging [2025]
2.3 Recreatieve havens
79
114
109
109
109
109
3.1 Economische ontwikkeling
17
0
0
0
0
0
3.3 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen
5
6
6
6
6
6
3.4 Economische promotie
485
443
441
441
441
441
4.2 Onderwijshuisvesting
13
11
11
11
11
11
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingenzaken
273
305
327
327
327
327
5.1 Sportbeleid en activering
198
83
83
83
83
83
5.2 Sportaccommodaties
114
61
61
61
61
61
5.4 Musea
12
0
0
0
0
0
5.5 Cultureel erfgoed
25
23
23
23
23
23
5.6 Media
151
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
2.770
2.205
2.118
2.118
140
140
74
0
0
0
0
0
6.3 Inkomensregelingen
4.915
4.598
4.974
4.974
4.974
4.974
6.5 Arbeidsparticipatie
5.7 Openbaar groen en (openlucht) recreatie 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams
222
11
125
125
125
125
6.6 Maatwerkvoorzieningen (WMO)
5
17
12
12
12
12
6.71 Maatwerkdienstverlening 18+
360
332
320
320
120
120
6.72 Maatwerkdienstverlening 18-
25
0
0
0
0
0
7.1 Volksgezondheid
71
0
110
0
0
0
7.2 Riolering
1.700
1.682
1.506
1.565
1.626
1.626
7.3 Afval
2.152
2.010
2.335
2.335
2.335
2.335
7.4 Milieubeheer
680
0
0
0
0
0
7.5 Begraafplaatsen en crematoria
68
78
79
79
79
79
8.1 Ruimtelijke ordening
108
1
1
1
1
1
8.2 Grondexploitatie (niet bedrijventerreinen)
128
4
4
4
4
4
8.3 Wonen en bouwen
550
367
387
387
387
387
Totaal Baten
51.636
48.090
49.594
49.667
47.094
47.365
Resultaat
1.021
-375
190
418
-239
128
Pagina 87 van 109
Tabel BBV beleidsindicatoren Tabel BBV beleidsindicatoren
Indicator
P periode
Doesburg
Type B
Nederland
Verwijzingen Halt
1
2020
4
12
11
Verwijzingen Halt
1
2021
4
8
8
Verwijzingen Halt
1
2022
18
9
8
Verwijzingen Halt
1
2023
12
10
9
Verwijzingen Halt
1
2024
3
11
9
Misdrijven - Geweldsmisdrijven
1
2024
3,2
4,6
4,3
Misdrijven - Vernielingen en misdrijven tegen openbare orde en gezag
1
2024
5,0
6,3
5,7
Misdrijven - Diefstallen uit woning
1
2024
0,5
1,2
1,2
Misdrijven - Winkeldiefstallen
1
2024
0,9
2,3
2,2
Functiemenging
3
2023
42,8
51,9
54,2
Vestigingen (van bedrijven)
3
2023
157,4
156,6
181,8
Absoluut verzuim
2
2023
7,8
6,0
6,3
Relatief verzuim
2
2023
24
30
27
Voortijdige schoolverlaters zonder startkwalificatie (vsv-ers)
2
2024
2,4
2,6
2,3
Niet-sporters
2
2024
44,4
47,5
42,5
Omvang huishoudelijk restafval
1
2023
67
141
150
Percentage bekende hernieuwbare elektriciteit
1
2022
13,1
x
41,0
Gemiddelde WOZ-waarde
1
2020
211
216
271
Gemiddelde WOZ-waarde
1
2021
229
230
290
Gemiddelde WOZ-waarde
1
2022
253
252
317
Gemiddelde WOZ-waarde
1
2023
287
294
368
Gemiddelde WOZ-waarde
1
2024
298
305
379
Nieuw gebouwde woningen
1
2023
10,4
7,6
9,1
Demografische druk
1
2025
85,0
76,3
70,7
Gemeentelijke woonlasten éénpersoonshuishouden
1
2025
1.010
941
957
Gemeentelijke woonlasten meerpersoonshuishouden
1
2025
1.208
1.004
1.050
Banen
2
2023
602,7
812,9
836,6
Jongeren met een delict voor de rechter
2
2019
1
1
1
Achterstand onder jeugd - Kinderen in uitkeringsgezin
2
2023
5
6
6
Achterstand onder jeugd - Werkloze jongeren
2
2023
2
2
2
Netto arbeidsparticipatie
2
2024
67,5
71,1
73,2
Personen met een bijstandsuitkering
2
2024
349,2
369,9
343,6
Lopende re-integratievoorzieningen
2
2024
486,1
228,1
203,1
Jongeren met jeugdhulp
2
2024
17,9
15,1
13,7
Jongeren met jeugdbescherming
2
2024
1,5
1,4
1,0
Jongeren met jeugdreclassering
2
2024
x
0,5
0,4
Cliënten met een maatwerkvoorziening Wmo
2
2024
720
888
720
15-7-2025
Pagina 88 van 109
Beleidsindicatoren en statistieken (grafieken) Economie Functiemenging %
Bron: WSJG
Vestigingen (van bedrijven) per 1.000 inw.15 t/m 64jr
Bron: WSJG
Pagina 89 van 109
Financiën en bedrijfsvoering Inhuur Pv3 vanuit loonsom (norm is max. 15%)
Bron: Inhuurregistratie JOIN
Solvabiliteit
Bron: Databank FTG
Ziekteverzuim concern ultimo Q (norm is max. 5%)
Pagina 90 van 109
Bron: Ziekteverzuimregistratie P&O
Formatie per 1.000 inwoners
Apparaatskosten per inwoner
Pagina 91 van 109
Onderwijs Absoluut verzuim per 1.000 leerlingen
Bron: WSJG
Relatief verzuim per 1.000 leerlingen
Pagina 92 van 109
Bron: WSJG
Voortijdige schoolverlaters zonder startkwalificatie (vsv-ers) %
Bron: WSJG
Sociaal domein Banen per 1.000 inwoners van 15-64 jaar
Pagina 93 van 109
Bron: WSJG
Jongeren met een delict voor de rechter %
Bron: WSJG
Achterstand onder jeugd - Kinderen in uitkeringsgezin %
Pagina 94 van 109
Bron: WSJG
Achterstand onder jeugd - Werkloze jongeren %
Bron: WSJG
Netto arbeidsparticipatie %
Pagina 95 van 109
Bron: WSJG
Personen met een bijstandsuitkering per 10.000 inwoners
Bron: WSJG
Lopende re-integratievoorzieningen per 10.000 inwoners van 15-64 jaar
Pagina 96 van 109
Bron: WSJG
Jongeren met jeugdhulp % van alle jongeren tot 18 jaar
Bron: WSJG
Jongeren met jeugdbescherming %
Pagina 97 van 109
Bron: WSJG
Jongeren met jeugdreclassering %
Bron: WSJG
Cliënten met een maatwerkarrangement Wmo per 10.000 inwoners
Pagina 98 van 109
Bron: WSJG
Unieke cliënten Jeugd
Bron: Zorg-Lokaal
Unieke cliënten Wmo
Pagina 99 van 109