Ruimtelijke onderbouwing.pdf
Tekst van het document
4.15
ervoor
dat
er
sprake is van
een
robuuste ruimtelijke
en
landschappelijke inpassing
Archeologische waarden
Daar
waar gebouwd wordt, is geen sprake van een archeologische aanduiding. Het ligt dus niet voor de hand dat archeologische waarden worden gefrustreerd. Nader onderzoek is niet noodzakelijk.
4.14
Volksgezondheid
Effecten
de veehouderij op de volksgezondheid, kunnen op verschillende manieren tot stand komen, bijvoorbeeld via diercontact, via de lucht, via de mest en via voedingsmiddelen van dierlijke oorsprong. van
Ruimtelijke onderbouwing,
Voortsweg 4 Saasveld
27
=p
Besmettingsgevaar wordt geregeld in de wetgeving voor volksgezondheid. De Wet ruimtelijke ordening (Wro) en Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (WABO) bevatten geen toetsingskader voor onderwerpen die in de wetgeving voor Volksgezondheid zijn geregeld. Op 1 december 2008 is de Wet publieke gezondheid in werking getreden. Hierin is onder meer vastgelegd dat het bevoegd gezag de taak heeft om gezondheidsaspecten in bestuurlijke beslissingen te bewaken. Zij zullen zich daarbij moeten baseren op beschikbare onderzoeken. De kans op het optreden van (besmettelijke) dierziekten wordt op het bedrijf van initiatiefnemer middels onderstaande maatregelen verkleind. •
•
•
•
•
•
•
Het risico van besmetting van dieren van buitenaf wordt verkleind door het aantal bezoekers in de stallen zo veel mogelijk te beperken. Bezoekers die toch een noodzaak hebben om het bedrijf te bezoeken, moeten via een hygiënesluis. Daar worden ze voorzien van bedrijfskleding. Ook de personen die werkzaam zijn op het bedrijf kunnen enkel via de hygiënesluis de stallen in en uit. Op het bedrijf zijn mensen werkzaam die de nodige ervaring hebben. Daarnaast wordt het bedrijf begeleidt door een vaste dierenarts en voeradviseur. Deze personen komen met regelmaat op het bedrijf en hebben daarmee een signaleringsfunctie. Eventuele problemen worden daarmee nog sneller gesignaleerd. Er worden hoge eisen gesteld aan het voer dat de dieren krijgen. Zo wordt bij de varkens een constante voersamenstelling nagestreefd, door zo weinig mogelijk te wisselen in producten. Hiermee ontstaan minder snel gezondheidsproblemen bij de dieren. Varkensstallen zijn optimaal uitgevoerd waardoor minder snel gezondheidsproblemen optreden. Er wordt zoveel mogelijk gewerkt met indirecte luchtinlaat waardoor windinvloeden worden uitgesloten. Tevens zijn de stallen goed geïsoleerd. De aanwezige installaties (CV / regelaars / smoorunits / ventilatoren) worden regelmatig nagekeken en onderhouden. Op het bedrijf wordt ontzettend consequent en hygiënisch gewerkt.
Zo worden gangpaden regelmatig geveegd, schoongespoten en ontsmet. Eventuele voerresten worden direct verwijderd en vaste mestdelen in de hokken dagelijks verwijderd. Het erf rondom het bedrijf wordt schoon gehouden. Na elke ronde wordt de afdeling gereinigd en ontsmet. Pas wanneer de afdeling droog is en voorverwarmd, komen nieuwe dieren in de afdeling. Ziekten kunnen tevens binnenkomen via ongedierte (denk aan muizen, ratten). Initiatiefnemer heeft vaste afspraken met een deskundig bestrijdingsbedrijf die gezamenlijk met initiatiefnemer zorgdraagt voor een goede bestrijding. Aangezien de varkensstallen volledig gesloten zijn, kunnen vogels niet in de stallen komen.
Ruimtelijke onderbouwing, Voortsweg 4 Saasveld
28
5 ECONOMISCHE UITVOERBAARHEID Bij de voorbereiding van een bestemmingsplan of vergunning dient onderzoek plaats te vinden naar de (economische) uitvoerbaarheid van het plan. In principe dient bij vaststelling van een ruimtelijk besluit tevens een exploitatieplan vastgesteld te worden om het verhaal van plankosten zeker te stellen. In onderhavige situatie hoeft een exploitatieplan niet opgesteld te worden omdat het kostenverhaal anderszins is verzekerd. Alle kosten zullen worden gedragen door de initiatiefnemer. Het afgeven van de vergunning leidt derhalve niet tot kosten die voor rekening van de gemeente komen. De economische uitvoerbaarheid is niet in het geding. Wel wordt een overeenkomst gesloten tussen initiatiefnemer en de gemeente Dinkelland. Hierin wordt onder meer opgenomen dat het risico van planschade bij de initiatiefnemer ligt zodat het kostenverhaal voor de gemeente volledig is verzekerd.
Ruimtelijke onderbouwing, Voortsweg 4 Saasveld
29
6 CONCLUDEREND In deze ruimtelijke onderbouwing is het voornemen om een veehouderij uit te breiden en te wijzigen beschreven. Feit is dat de beoogde nieuwbouw (deels) niet past binnen de geldende bouwblokken. Beoordeeld is in hoeverre het plan zich verhoudt met de geldende wet- en regelgeving op gebied van ruimtelijke ordening en milieu. Bij de gevraagde afwijking van het bestemmingsplan is sprake van een goede ruimtelijke ordening. Het verlenen van een omgevingsvergunning is daarmee toelaatbaar.
Ruimtelijke onderbouwing, Voortsweg 4 Saasveld
30
BIJLAGEN 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
Tekening bouwvlak KGO-rapportage met landschappelijk inpassingplan Toelichting stikstof en verschilberekening Aerius Toelichting geur en geurberekening Cumulatie geur Fijnstofberekening Milieutekening Wnb-vergunning 26 augustus 2020 Voortsweg 4 Saasveld QuickScan Flora en fauna
Ruimtelijke onderbouwing, Voortsweg 4 Saasveld
31
EN
+
+
10340G
Inrichtingsgrens
43250
+
12
12
x
x
3,5
3,5
1 50 A
sleufsilo sleufsilo
169004
10400—+
5000
Gebouwgegevens nr.
1
_nr.2
voerkeuken
|
vleesvarkensstal
_nr.3 __nr.4 ‚_nr.5
|
vleesvarkensstal
S=
en
vleesvarkensstal vleesvarkensstal
en
nr.
6
nr.
7
werktuigenberging berging bedrijfswoning 1 en
nr.
8
vleesvarkensstal
e, de
nnen
Ee
een
2 Betreft:
Situatie bouwvlak
(geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd)
Opdrachtgever:
(geanonimiseerd) )dreesi(geanonimiseerd) minonaeg(
Projectnr.: Tekeningnr: Schaal: Formaat:
2018-018
Getekend:
MH
Datum:
08-05-2020
Datum
S-101 1:500 A1
gewijzigd:
14-09-2021 20-07-2023
Voortsweg 1597
KC
4
06-06-2024
Saasveld
Voortsweg
(geanonimiseerd) m
Dl Situatie
1:500
Bouwvlak
bestaand:
14.991
B
De NESS
BOOIINK
Ò
m?
[Perera
VEEVOEDERS
)dree(geanonimiseerd) siminonaeg( (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd)
|
(Locis
(geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd)
(geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd)
(geanonimiseerd) (geanonimiseerd)
Tekeningen en adviezen van Pit bouwadvies zijn gemaakt op basis van de meest actuele kennis en ervaringen uit onderzoek en praktijk. Pit bouwadvies is niet aansprakelijk voor schade die ontstaat door toepassing en uitvoering van deze tekeningen en adviezen. hete
nt
"
ä
:
rat
5
’
©
Copyright
Pit bouwadvies
5
ë
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving ‘Bouw vleesvarkenstal
Voortsweg
4
-
Saasveld’
(geanonimise rd)
ORGERINK KGO-plan
laatst
gewijzigd op
11
juni 2024
GROENDESIGN Creatieve
.
vormgeving
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving (KGO) ‘Bouw vleesvarkenstal
Voortsweg
4
-
Saasveld
Opdrachtgever:
Li
(geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd)
Adres
Opdrachtnemer:
(geanonimiseerd) BN Groendesign Postadres Bezoekadres Telefoon Email Website Auteur
(geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd)
Copyright
2024
Niets uit deze
o RG ERI N K GROENDESIGN Creatieve vormgeving
(geanonimiseerd) BM Groendesign. Alle
rechten voorbehouden.
uitgave mag worden verveelvoudigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand, of openbaar gemaakt, in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch, door fotokopieën, opnamen of enige andere manier zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van (geanonimiseerd) Groendesign. DN
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving (KGO)
-
Bouw
vleesvarkenstal
Voortsweg
4
-
Saasveld
-
juni 2024
ORGERINK GROENDESIGN Creatieve vormgeving
Inhoud 1.
Inleiding 1.1.
_ Aanleiding en opdracht
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving 2.1
Stappenplan opstellen landschapskwaliteitsplan
2.1.1
1
2.1.2
2
Stap Stap 2.1.3 Stap 2.1.4 Stap 2.1.5 Stap 2.1.6 Stap 2.1.7 Stap (geanonimise rd)
-
-
3
U
Waarde!
D
‘Casco’
4 -'KGO'
ND
5a
OO
-
6 7
‘ONW
-
‘Analyse!
1
Nl
-
‘Streefbeeld’
00 aj
-
Begroting’
> ©
1
Erfinrichting 3.1 3.2
Basisinspanning KGO Kwaliteitsinvestering
11 12
-
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving (KGO)
-
Bouw
vleesvarkenstal
Voortsweg
4
-
Saasveld
-
juni 2024
Inhoudsopgave
1. Inleiding 1. 1.
Aanleiding en opdracht
De initiatiefnemers zijn voornemens om een nieuwe stal te gaan bouwen voor vleesvarkens. Dit ruimtelijk kwaliteitsplan voorziet in een ruimtelijke en landschappelijke inpassing van de te bouwen vleesvarkensstal.
Onze taak: een groene kwaliteitsslag maken middels het ontwikkelen van een plan waarbij er wordt geïnvesteerd in het groen. Dit plan toont aan dat er wordt voldaan aan de gewenste kwaliteitsinvestering.
Onze taak: een groene kwaliteitsslag maken middels het ontwikkelen van een plan waarbij er wordt geïnvesteerd in het groen.
4
Figuur 2. Luchtfoto erf - locatie nieuwe stal
DULDER
SAASVELD
Figuur 1. Plangebied - context
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving (KGO)
-
Bouw vleesvarkenstal Voortsweg 4 - Saasveld
-
juni 2024
ORGERINK GROENDESIGN Creatieve vormgeving
2.
Uitwerking Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving
Stap 3 ‘ONW’ Zijn er gronden gelegen toepassing? -
De gemeente hanteert voor ontwikkelingen in het buitengebied de Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving. De Kwaliteitsimpuls Groene omgeving kan op basis van de omgevingsverordening ruimte bieden voor grootschalige uitbreidingen en nieuwe ontwikkelingen. Een aantal vertrekpunten zijn daarbij van belang:
Stap
4
Welk
landschapstype
Stap
5
-
Er is ruimte
sociaaleconomische ontwikkeling als deze vanuit zuinig en zorgvuldig ruimtegebruik verantwoord is, past in het ontwikkelingsperspectief en volgens de Catalogus Gebiedskenmerken wordt uitgevoerd. Een goede ruimtelijke inpassing van de ontwikkeling is altijd een basisvoorwaarde of basisinspanning. Bij nieuwvestiging en bij grootschalige uitbreiding van bestaande functies wordt naast een investering in de ontwikkeling zelf tegelijkertijd geïnvesteerd in de kwaliteit van de omgeving/ het omliggende gebied. De balans tussen geboden ontwikkelingsruimte en investering in ruimtelijke kwaliteit moet blijken uit de ruimtelijke onderbouwing van een ruimtelijk plan.
2. 3.
4,
21
voor
is van
‘Analyse’ zijn de kenmerkende zijn aanwezig? Stap
6
Welke
Stap Waar
zone
ONW
en
welke
natuurdoelstellingen zijn van
'KGO'
toepassing?
-
Wat 4.
in de
bouwstenen
‘Streefbeeld’ ambities en streefbeeld worden
van
het landschapstype
nagestreefd?
Fn
(geanonimiseerd)
7 en
hoe worden de bouwstenen
ingezet?
stapen
Stappenplan opstellen landschapskwaliteitsplan
landschapskwaliteitsplan.
KGO
1 Waarde’ ‘Wat is de ‘omvang’ van de kwaliteitsimpuls ingezet voor de kwaliteitsimpuls?’
en
Stap 2 ‘Casco’ Waar is de locatie gelegen worden voorgesteld?
welke
-
welke
gronden
kunnen worden
Uitwerking
-
in het ‘casco’
en
welke waarden
-
Wanneer de gemeente bepaald heeft dat er een kwaliteitsimpuls noodzakelijk is bij de aangevraagde voorgenomen ontwikkeling moet er een landschapskwaliteitsplan worden opgesteld. Het KGO-plan vormt de leidraad voor het op te stellen
Stap
en
nieuwe
landschapselementen
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving (KGO)
-
Bouw
vleesvarkenstal
Voortsweg
4
-
Saasveld
-
juni 2024
Stap 1
2.1.1
-
‘Waarde’
2.1.2.
‘Wat is de ‘omvang’ van de kwaliteitsimpuls ingezet voor de kwaliteitsimpuls?
en
welke
gronden
kunnen worden
investeringsbedrag is in overleg met de gemeente bepaald. De totale kwaliteitsinvestering komt uit op € 13.502,90 euro. Dit bedrag is bepaald door te rekenen met de meerwaarde van de bestemming ‘Agrarisch’ naar ‘Agrarisch Bouwblok’. Een drietal aftrekposten (afwaardering beide erfbossen van agrarisch natuur, advieskosten KGO, kosten Kwaliteitsteam
de meerwaarde in het groen) zorgen investeringsbedrag uit komt op € 13.502,90 euro. van
25%
van
en
ervoor
‘Casco’
-
Waar is de locatie gelegen in het ‘casco’ en welke nieuwe landschapselementen worden voorgesteld? De cascokaart in figuur 4 toont dat de huidige houtsingel ten zuiden van het erf op de cascokaart staat. De blauwe ‘zoeklijn' eveneens ten zuiden van het erf ligt op grond van het waterschap.
Het
naar
Stap 2
het investeren dat het definitieve
/
Berekening
KGO
investering
(geanonimiseerd) Voortsweg Saasveld
Figuur
4. Cascokaart
2.1.3
Stap 3
Voortsweg
-
4
Saasveld
-
‘ONW’
-
-
aantal m2
€/eenh
Totaal
Vergroting bouwblok
Agrarisch naar Agrarisch Bouwblok Afwaardering Agrarisch > Bos-natuur
4.689 3.475
16,00 -4,00
75.024,00 -13.900,00 61.124,00
de €
45.843,00
€
15.281,00
15.281,00
€
-1.528,10
250,00
€
-250,00
€
13.502,90
subtotaal investering Advieskosten
KGO
plan Kosten kwaliteitsgroep totaal KGO berekening
Figuur 3. Tabel
met het
in de
zone
ONW
en
welke
natuurdoelstellingen zijn van
De
subtotaal investering
Buitengebied gebonden ontwikkeling, 25% van waardevermeerdering investeren in het groen
Zijn er gronden gelegen toepassing?
investeringsbedrag
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving (KGO)
-
Bouw
afkorting ONW staat voor ‘Ondernemen met Natuur en Water’ en voor deze gebieden buiten de NNN (Natuurnetwerk Nederland) wordt een “Ja, mits” beleid gehanteerd. Binnen de NNN blijft het ‘Nee, tenzij’ beleid gelden. Dit betekent dat daar alleen ruimte is voor ruimtelijke ontwikkelingen die te maken hebben met de inrichting en het beheer van de natuur. Anders dan de NNN, die op perceelsniveau wordt begrensd, is de zone Ondernemen met Natuur en Water globaal begrensd. Met de zone ONW niet zijnde NNN wordt vastgehouden aan de ambities om te komen tot een toekomstbestendig netwerk. Zoals te zien is in figuur 5 ligt het plangebied niet in een ONW gebied. De dichtstbijzijnde ONW zonering ligt hemelsbreed op 400 meter afstand. -
vleesvarkenstal
-
Voortsweg
4
-
Saasveld
-
juni 2024
ORGERINK
ZONE ONW
ZONE ONW
GROENDESIGN Creatieve vormgeving
BESTAANDE NATUUR
BESTAANDE NATUUR Figuur 5. Landschapselementen onderdeel uitmakende van natuur
7 2. 1. 4
Stap 4 - ‘KGO’
Welk landschapstype is van toepassing? In fi guur 6 staan de landschapstypen weergegeven. Het plangebied valt in het landschapstype ‘kampenlandschap’. Een omschrijving van dit landschapstype: Oorspronkelijk bestond het landschapstype uit grote oppervlakte aan – voormalige – natte en droge heidegronden. Deze waren functioneel verbonden met het essen en oude hoevenlandschap; hier werd geweid en werden de plaggen gestoken voor in de stal; in de stal bemeste plaggen dienden als structuurverbeteraar en bemesting voor de akkergronden op de essen. Ten opzichte van omliggend essen en hoevenlandschap zijn de landbouwontginningen relatief grote open ruimtes, deels omzoomd door boscomplex. Erven liggen als blokken aan de weg geschakeld. Wegen zijn lanen met lange rechtstanden. Vaak zijn het ‘inbreidings’ landschappen met rommelige driehoekstructuren als resultaat. Als ontwikkelingen plaats vinden in de agrarische ontginningslandschappen, dan dragen deze bij aan behoud en versterking van de dragende lineaire structuren.
n e
OUDE HOEVENLANDSCHAP
p pa
MATEN- EN FLIERENLANDSCHAP
t
JONGE HEIDE- EN BROEKONTGINNINGSLANDSCHAP
O G K ESSENLANDSCHAP
-
g
n
i kr Figuur 6. Landschapstypenkaart - het erf is gelegen in het jonge heide en broekontginningslandschap
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving (KGO)
s
Bouw vleesvarkenstal Voortsweg 4 - Saasveld
-
juni 2024
ti
e w
U
Figuur
8.Historische kaart
jaar
1940
kleinschalig. De diverse essen en landschapselementen in de vorm van houtsingels, -wallen, bospercelen, zijn door de jaren heen verdwenen. Het kleinschalige landschap heeft door de intensivering plaats moeten maken voor de grootschalige
Figuur
9. Historische
2.1.5
Stap 5
Wat
landbouw. Het erf is ontstaan vanaf 1954. Vanaf 1900 was het erf van mts. HN (geanonimiseerd) neo niet zichtbaar. Ter plaatse van het erf liep de Voortsweg óver het huidige erf richting de Holscherdijk. Het Zoekerveld liep tot aan de Saasvelderbeek ten zuiden van het erf. Op kaart van 1905 en 1940 is er nog een erf te zien ten westen van het huidige erf, welke in de huidige situatie niet meer aanwezig is. De Holscherdijk en de Voortsweg zijn belangrijke lijnen in het landschap die ook in de huidige situatie nog aanwezig zijn. De heidevelden zijn grotendeels ontgonnen en omgevormd naar agrarische percelen. Echter zijn er ook bospercelen die op het Zoekerveld zijn gevormd. De kleinschaligheid van het landschap is verdwenen, mede doordat de vroegere functies van houtwallen en houtsingels is overgenomen door weideafrasteringen.
kaart jaar 1988 -
2.1.6
‘Analyse’
zijn de kenmerkende zijn aanwezig?
bouwstenen
van
het
landschapstype
en
welke waarden
-
Welke ambities
‘Streefbeeld’
-
en
streefbeeld worden
nagestreefd?
Aangezien de kwaliteitsimpuls plaats vind in het jonge heide- en ontginningslandschap wordt hiernaast het streefbeeld van beide landschapstypen beschreven.
de historische kaarten in figuur 7,8 en 9 is te zien dat het erf al in Kijkende 1900 te zien is op de kaart. Het landschap was in vergelijking met tegenwoordig naar
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving (KGO)
Stap 6
Bouw
vleesvarkenstal
Voortsweg
4
-
Saasveld
-
juni 2024
ORGERINK
GROENDESIGN Creatieve vormgeving
-
Versterken hoofdstructuren door beplanting langs hoofdwegen en waterlopen
(heide) Behouden en versterken grote open ruimte en lange zichtlijnen (heide) Versterken en accentueren rechtlijnige blokverkaveling (heide) - Versterken grootschaligere verkaveling als contrast met het karakter van essen, kampen en beekdalen (broek) - Stimuleren weidevogelbeheer (heide) - Waterpeil niet lager dan noodzakelijk voor het grondgebruik (broek) - Accentueren van landschappelijke hoogteverschillen (heide) -
In figuur 10 staat het streefbeeld van het broekontginningslandschap. De nummering correspondeert met de onderstaande cijfers. 1: Versterken groen robuuste omzoming erven als herkenbare elementen in het landschap 2: Realiseren van natuurgerichte waterhuishouding door vasthouden van water in het gebied, waterretentie en vertraagd afvoeren van water door het landschap 3: Natuurontwikkeling aansluitend op bestaande natuurgebieden in de vorm van nat schraal grasland, moeras, natuurlijke beekdalen en poelen 4: Realiseren informeel recreatief netwerk van wandelpaden 5: Realiseren van meer ruimte (beekbegeleidende stroken) langs beken 6: Realisen heldere hoofdstructuur door aanleg van laanbepanting langs wegen en waterlopen 7: Aanleggen van robuuste groenstructuren, bos en singels die blokvormige verkaveling ondersteunen Voor het plangebied is het belangrijk dat de openheid van het landschap gewaarborgd blijft en dat de open ruimtes versterkt worden. Watergangen moeten worden aangezet met beplanting waarbij tegelijkertijd in het plangebied de blokverkaveling geaccentueerd wordt. De houtsingel ten zuiden van het erf is door de jaren heen uitgedund / verdwenen. Door de basisinspanning én de KGO investering wordt de houtopstand weer robuuster aangezet.
9
n e
p p
a s
t
O G K
gn i kr
e w
Figuur 10. Streefbeeld jonge heide- en broekontginningslandschap.
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving (KGO)
-
Bouw vleesvarkenstal Voortsweg 4 - Saasveld
-
juni 2024
ti
U
2.1.7 Waar
Stap 7 en
-
‘Begroting’
hoe worden
de bouwstenen
ir.
ingezet?
In figuur 11 staan foto's weergegeven van de huidige situatie van het voorerf. In hoofdstuk 3 wordt de nieuwe inrichting besproken waarbij naast de basisinspanning ook een toelichting gegeven over de KGO kwaliteitsinvestering.
(geanonimiseerd)
Figuur
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving (KGO)
-
Bouw
11. Foto’s
bestaande
vleesvarkenstal
situatie
Voortsweg
-
voorerf
4
-
(bron: google maps)
Saasveld
-
juni 2024
3.
Erfinrichting
In dit hoofdstuk wordt in woord investering ingezet wordt.
3.1
en
ORGERINK
beeld omschreven op welke
wijze
GROENDESIGN Creatieve vormgeving
de KGO
_Basisinspanning
De basis groene inpassing van het erf bestaat uit een groot erfbos ten westen van het erf (element nr. 1). De houtopstand bestaat uit inheems bosplantsoen welke ervoor moet zorgen dat het erf groen wordt ingepast waarbij de stal aan het zicht wordt onttrokken. Het hemelwater van de nieuwe schuur en de overige verhardingen wordt op een natuurlijke op het erf aan de westzijde, direct naast het erfbos, opgevangen in een wadi (element nr. 2) waarna het water kan innfiltreren in de bodem. Als overloop van de wadi wordt er een verbinding gerealiseerd met de westelijk gelegen aanwezige sloot. Een sfeerafbeelding van het erfbos is opgenomen in figuur 12 en van de wadi in figuur 13 en 14.
(geanonimise rd) (geanonimise rd)
Figuur 13. De wadi kleurrijke vegetatie
wordt extensief onderhouden waardoor op een ontstaat die goed gedijt op de bodem.
spontane
en
natuurlijke wijze
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving (KGO)
een
-
Bouw
Figuur
14. Functionele
vleesvarkenstal
invulling van
de wadi
Voortsweg
4
-
-
waterberging
Saasveld
van
-
het
hemelwater
juni 2024
Erfinrichting
3.2
KGO
In deze Aan de
-
Kwaliteitsinvestering .
paragraaf wordt de KGO uitwerking beschreven. noordzijde, in het verlengde van het erfbos wordt
Projectnaam:
ORGERINK
.
een
elzenrij (element
nr.
HOEVEELHEIDS
OMSCHRIJVING LANDSCHAPSELEMENT
ERFBOS
30010
[Tractor met
30020
[Leverantie
frees
ONDERHOUDSNOEI
|*Begeleidingssnoei
40020
|*
Onderhoudsnoei/
40030
|*
Uitmaaien
40040
|[*
Afvoeren takafval / maaisel
st uur
1E T/M
bomen
6E
-
8
st
uur
uur
het erf aan
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving (KGO)
uur uur
Bouw
IW
80IV/€ 6OIV|E€ 6OIV|E€ 20IV/€
uur
ton
85,00 40,00 160,00 55,00
1
[€
255,00 200,00 1.600,00 550,00
[€ 85,00 1,85|€ [€ 55,00
255,00 1.017,50 385,00
1
1
[€
440,00 330,00 330,00 70,00
€
5.432,50
$
2
|€
6.259,23
55,00 55,00 55,00 35,00
EXCL.
BTW
2
D
TOTAAL
Figuur
Ì
16. Inzet financiële -
-
vleesvarkenstal
[€ [€ [€
1 2 1
2 1
[€ [€ [€
1 1 1
brandstoftoeslag
gelden
In
-
basisinspanning en kwaliteitsinvestering.
-
7
de
-
IN EURO
JAAR
per jaar erfbos
dunning plantsoen + bomen
-
sluitend
van
T
IN EURO
30[V|€ 550,0[V | € 70IV|€
uur
1st/m2
sl, ooge!
.
B
BEDRAG
30[V|€ 50IV|€ 10,0[V[€ 10,0IV|€
m3
1x
SUBTOTAAL
[TOTAAL
3
uur
bouwland
-
inclusief
PER
EENHEID
4
omzetten
-
40010
Het erfbos ten westen van het erf wordt doorgetrokken naar de zuidkant van het erf. Dit erfbos (element nr. 4) kan in overleg met de gemeente eveneens tot de KGO gerekend worden. De bestaande houtsingel langs de waterschapsbeek wordt hierdoor massiever aangezet.
weergegeven
ELEMENT
ELEMENT
-
-
bosplantsoen 80-100cm [Arbeid inplanten + afwerken 2man
Kosten
In figuur 17 staat de landschappelijke inpassing Voortsweg.
-
4
elzen.
B
PERGEELSRAND
-
3
(geanonimiseerd)
basisinspanning
-
BOMENRIJ
30030
De totale groene investering middels aanplant van de elzen bomenrij en het erfbos komt uit op een bedrag van € 5.432,50 euro. Om tot de vereiste investering te komen van € 13.502,90 euro wordt er een bedrag van € 8.079,40 overgemaakt naar het gemeentelijk Landschapsfonds. is. Op deze wijze zorgen we ervoor dat de KGO van (geanonimiseerd)
2
[Grondvoorbereiding hydr. Kraan [Levering uitgerijpte compost incl. transport [Leverantie bomen + boompalen [Arbeid inplanten + afwerken 2man 7 uur
20040
LANGS
1 t/m
20010 20030
Sfeerafbeelding bomenrij
VERPLICHTING
2
20020
PRIJS
EENHEIDJRESULTAATS
NUMMER
1
-
Blad
BESTEKS POST-
15.
Schuur
10-6-2024
GROENDESIGN Greabieve vormgeving
3)
geplant.
Figuur
KGO
Datum:
Voortsweg
4
-
Saasveld
-
juni 2024
s
}
Nes
schuur
Overzicht
“
beplantingsplan anni
1: Erfbos > chte berk
hakhoutbeheer > 2.925m2 Betula pubes:
-
-
Hondsroos Ros Plantmaat 80-10
aanplant Wadi
-
opvang
els
Zwarte Boommaat
LN
tale inhoudvan hetwadi 400m3. hemelwater
terrein.
glutinosa Alnus 10 stuf 12-14 stamomtrek op 1m. hoogte. variërende plantafstanden, 8 tot 15 meter.
-
Hoogstam, 4: Erfoos
‚N
hemelwater het
>
hakhoutbeheer > 550m2 Betula pubescens
Kardinaalsmuts
Vogelkers
-
>
om,
Prunus
- padusEuony
ORGERINK
GROENDESIGN Ort
(geanonimiseerd) (geanonimiseerd)
(geanonimiseerd) (geanonimiseerd) )dreesim nona g(
Figuur 17. Landschappelijke inpassi
(geanonimiseerd) Voortsweg
4
(geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd)
Saasveld
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving (KGO)
-
Bouw
vleesvarkenstal
Voortsweg
4
-
Saasveld
-
juni 2024
ORGERINK
14
GROENDESIGN Creatieve vormgeving
WWW. BORGERINKGROENDESIGN. NL
Kwaliteitsimpuls Groene Omgeving (KGO)
-
Bouw vleesvarkenstal Voortsweg 4 - Saasveld
-
juni 2024
(geanonimiseerd)
TOELICHTING
Bepaling referentie Voor de locatie Voortswesg 4 Saasveld is een vergunning in het kader Wet natuurbescherming aanwezig d.d. 26 augustus 2020, dit is tevens de referentie. Hieronder zijn de dieraantallen weergegeven van de Wet natuurbescherming d.d. 26 augustus 2020. NATUURBESCHERMING WET D.D. 26-08-2020 NH3/ Dier Vleesvarkens Vleesvarkens Vleesvarkens Vleesvarkens Vleesvarkens
D5.2.7.1.1 D5.2.7.1.1 D5.2.7.2.1 D5.2.7.2.1 D5.2.7.2.1/D5.2.15.4
|__NH3 totaal
BWL 2004.05.V2 BWL 2004.05.V2 BWL 2004.05.V4 BWL 2004.05.V4 BWL 2010.02.V6/ BWL 2004.05.V4
ZECO
CE Hieronder zijn de parameters
voor
stikstofberekening toegelicht.
Emissies uit de stallen Voor de parameters
van de berekening van de emissies uit de stallen is de handleiding V-stacks vergunning uitzondering van hetgeen is gesteld in paragraaf 5.5.5.b van deze handleiding. In deze paragraaf is aangegeven dat de luchtstroom uit een rechthoekige opening zich anders gedraagt dan uit kleinere ronde
gehanteerd,
met
openingen. Dit vraagt om een aangepaste modellering voor de V-stacksberekening. In dat geval moet volgens de handreiking in het geval van geurberekeningen worden uitgegaan van een diameter met een uitstroomopening van 1 meter. Echter, dit moet niet op deze wijze worden ingevoerd bij stikstofberekeningen. De provincie Overijssel heeft na overleg met BIJ12 aangegeven dat voor stikstofberekeningen wel moet worden uitgegaan de werkelijke berekende diameter van de opening. Dit komt doordat het AERIUS-model een ander rekenhart heeft als V-stacks en om die reden wel om kan gaan met rechthoekige openingen. Hieronder is per stal aangegeven welke uitgangspunten
zijn gehanteerd
Stal
diameter: 0,5 m, uittreedsnelheid: 40 m/sec, gem.
1: verspreid
liggende ventilatoren, Ep hoogte: 6,2
m,
voor
van
de berekening:
gebouwhooste: 4,4 m, emissie: 1.152 kS/jaar. liggende ventilatoren, Ep hoogte 5,5 m, diameter: 0,5 m, uittreedsnelheid: 4 m/sec, gem. gebouwhoogte: (5,455 + 5)/2 4,2 m, emissie: 200 kg/jaar. Stal 5: verspreid liggende ventilatoren, Ep hoogte 7,0 m, diameter: 0,83 m, uittreedsnelheid: 4 m/sec, gem. Stal 2: verspreid
=
gebouwhoogte: (B + 2,4)/2 5,2 m, emissie 2.685,5 kéfjaar. Stal 4: verspreid liggende ventilatoren, Ep hoogte 7,0 m, diameter: 0,83 m, uittreedsnelheid: gebouwhoogte: (B + 2,4)/2 5,2 m, emissie 2.685,5 kéfjaar. =
4
m/sec, gem.
=
Stal
8 links: centraal emissiepunt met geen ronde uitstroomopening van luchtwassers Ep hoogte 11,0 meter, berekende diameter 5,2 m “invoer in Aerius 1,0 meter)
wasser,
(met ventilatoren en
voor
de
uittreedsnelheid 1,5
m{/sec), gem gebouwhoogte: (10,715 + 5)/2= 6,9 m, emissie 506,0 kg/jaar. Stal 8 rechts: centraal emissiepunt met geen ronde uitstroomopening van luchtwassers (met ventilatoren voor de wasser), Ep hoogte 11,0 meter, berekende diameter 5,2 m invoer in Aerius 1,0 meter) 1,8 m/sec, Sem gebouwhooste: (10,7/15 + 5)/2= 6,9 m, emissie 560 ké/jaar. d
instructie gegevensinvoer AERIUS Calculator 20211
emissiepunt (vb. luchtwassers) maximaal
(uni 2022
Versie
en
uittreedsnelheid
1) paragraaf 6. 1.4 Diameter gecombineerd centraal
1 meter.
mij Voortsweg 4/4a
te Saasveld
Overige emissies bedrijf referentie situatie De vervoersbewegingen, mobiele werktuigen, emissie mestsilo, emissie cv-ketels, emissies woningen en het stationair draaien zijn in de beoogde situatie in vergelijking met de referentie situatie niet toegenomen omdat het bedrijf niet toeneemt qua dieraantallen. Emissie mestsilo Om de emissie van de mestsilo te bepalen is gebruik gemaakt van de notitie Mestsilo’s van de provincie Drenthe, juli 2021. De afgedekte mestsilo heeft een inhoud van 5000 m3, een oppervlakte van 832 m2 en heeft een hoogte van 6 meter. In de mestsilo wordt alleen varkensdrijfmest opgeslagen en door de afdekking is er sprake van een emissiereductie van tenminste 85%. Varkensdrijfmest heeft een emissiefactor van 407 mg/m2 per uur. De gebruiksdagen zijn dagen dat er géén mest uitgereden mag worden en opslag noodzakelijk is. Aangezien het bedrijf op zandgrond zit mag hier 7 maanden per jaar á 210 dagen per jaar geen mest uitgereden worden. Berekening mestsilo varkensdrijfmest: 5000 m3 met max. mesthoogte 6 m resulteert in 832 m2 x 0,000407 (emissiefactor) x 24 x 210 (aantal gebruiksdagen) x 0,15 (85% emissiereductie afdekking) = 256,0 kg NH3-emissie per jaar. Mobiele werktuigen op het erf Op het bedrijf zijn 3 diesel tractoren en 1 shovel aanwezig. De mobiele voertuigen worden jaar rond op het erf gebruikt. Er komt geen loonwerker op het bedrijf.
Werkzaamheden Laden mest eigen tank (zodebemester) 102 bewegingen van een tractor richting land, 3 min per keer pompen en 1 min manoeuvreren (7 uur per jaar). Laden voer shovel in voormenger, 15 minuten per dag (100 uur per jaar). 2 dagen lossen gemalen mais (CCM), eigen tractoren 30 bewegingen en 15 minuten per keer. Totaal 450 (7,5 uur) minuten per jaar. Aanrijden shovel 2 dagen á 12 uur per dag (24 uur per jaar). Werkzaamheden overig tractoren en shovel (vegen terrein, verplaatsen materieel etc. ), 15 minuten per mobiel voertuig per dag (100 uur per jaar per tractor/shovel). In tabel 1 zijn de gegevens van invoer op stage klasse weergegeven van de mobiele voertuigen. De totale emissie van de mobiele voertuigen is berekend op 110,4 kg/j ���� �� en 0,0405 kg/j ����.3 Voertuig
kW
Stageklasse/ bouwjaar
Bedrijfstijd per jaar in uren 105 105 105 224
Diesel- verbruik liters per uur 10 10 10 10
Diesel- verbruik in liters per jaar 1050 1050 1050 2240
NOx in kg/j 21,5 21,5 21,5 45,9 110,4
NH3 in kg/j 0,0079 0,0079 0,0079 0,0168 0,0405
Tractor 1 100 Stage II - 2003 Tractor 2 100 Stage II - 2003 Tractor 3 100 Stage II - 2003 Shovel 1 100 Stage II - 2003 Totaal Tabel 1: Eigen specificatie normen Aerius Calculator * Het brandstofverbruik in liters per uur = B (ltr/uur) = 0,095 * Pmax (kW) + 0,54 (Pmax is het maximale vermogen van het werktuig)
Vervoersbewegingen bedrijf Het wegverkeer is ingevoerd als een lijnbron. Elke lijn staat voor het verkeer dat komt of gaat. Alle lijnen komen en gaan vanaf het zuiden (de Postweg). De ingevoerde lijnbronnen hebben een dermate grote lengte zodat kan worden gesteld dat het wegverkeer vanaf deze plek zeker is opgenomen in het heersend verkeersbeeld. Bron Aantal Vrachtwagens bulkvoer 42/ jaar Vrachtwagens (natte) bijproducten 338/ jaar Veetransport afvoer 83/ jaar Veetransport aanvoer 83/ jaar Mestafvoer vrachtwagen 158/ jaar Overig vrachtverkeer 1/ week Totaal vrachtverkeer 3/ dag Auto’s van/naar het erf derden Tabel 2: vervoersbewegingen wegverkeer
Voortsweg 4/4a te Saasveld
Wegverkeer Zwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Licht wegverkeer
Aantal keren per jaar 42 338 83 83 158 52 756 1095
(geanonimiseerd) Rijden
en
manoeuvreren
De emissie
van
vrachtwagens
wegverkeer
en
mobiele voertuigen op het erf
op het erf is middels een
lijnoron worden gemodelleerd, waarbij voor het verkeer
(lijnbron) in het project/plangebied het percentage file op 75% is ingesteld (semi-stilstaand verkeer) categorie wegverkeer ‘binnen bebouwde kom’. In tabel 3 zijn de rijrichtingen weergegeven. Bron
Aantal
{jaar Vrachtwagens
bulkvoer
komen{gaan
42
| Locatie Naast stal 2,
bij de krachtvoersilo’s.
Totaal
42
Vrachtwagens (natte) bijproducten CCM komen/gaan Vrachtwagens (natte) bijproducten patat komen/gaan Vrachtwagens (natte) bijproducten GCM 2 komen/gaan
500
Lossen
in sleufsilo tussen
E]
Lossen
in sleufsilo voor stal
El
Lossen
in sleufsilo voor stal 8.
Totaal
538
Veetransport Veetransport Veetransport Veetransport Veetransport
afvoer stal
1
afvoer stal
2 komen/gaan
komen/gaan
afvoer stal
5 komen/gaan
afvoer stal
4 komen/gaan
afvoer stal
8 komen/gaan
2
Afvoer via Afvoer via
El El
52
Totaal
zijkant stal zijkant stal 2.
stal
2.
1.
1.
Afvoer via achterkant
stal 5.
Afvoer via achterkant
stal 4.
Afvoer via linker
1 en
zijkant
8.
stal
85
Veetransport Veetransport Veetransport Veetransport Veetransport
stal
1 komen
stal
2 komen
aanvoer
stal
5 komen
q
Aanvoer via achterkant
stal
5.
aanvoer
stal
4 komen
q
Aanvoer via achterkant
stal
4.
aanvoer
stal
8 komen
52
Aanvoer via linker
aanvoer aanvoer
2
Aanvoer via Aanvoer via
Totaal
zijkant stal zijkant stal
1.
2.
zijkant
stal
8
85
Veetransport Veetransport Veetransport
aanvoer
stal
aanvoer
stal
aanvoer
stal
1 gaan
via
2 gaan
via
spoelplaats spoelplaats 5 gaan via spoelplaats
2
Vertrek Vertrek
q
vanaf zijkant stal 1 hierna via spoelplaats tussen stal 5 en 4. vanaf zijkant stal 2 hierna via spoelplaats tussen stal 5 en 4.
Vertrek vanaf en
achterkant
stal
5 hierna
via
spoelplaats tussen
stal 5
achterkant
stal
4 hierna
via
spoelplaats
stal 5
4.
Veetransport
aanvoer
stal
4 gaan
via
spoelplaats
E]
Vertrek vanaf en 4.
Veetransport
aanvoer
stal
8 gaan
via
spoelplaats
52
Vertrek vanaf linker en
Totaal
zijkant
stal 8 hierna
via
tussen
spoelplaats tussen
stal 5
4.
85
Mestafvoer Mestafvoer
vrachtwagen vrachtwagen
stallen silo
komen{/gaan
komen{/gaan
78
Komen/gaan
78
vertrek via weg voorzijde stal 1. Komen/gaan via voorzijde weg stal 1. Laden via weg
Totaal
Overig
in de
via
voorzijde weg stal 1. Laden achterzijde stal 5 en
voorzijde stal
uit mestsilo
en
vertrek
1.
158 vrachtverkeer
komen{/gaan
52
Totaal Auto's van/naar
het erf derden
1095
Totaal
1095
Tabel 5: Rijrichtingen
Voortsweg 4/4a
“worst-case”
komen/gaan
Komen/gaan
aan
aan
de
voorzijde tussen stallen
5 en 4.
52
vervoersbewegingen
te Saasveld
op het erf
de
voorzijde van
de
werktuigberging
nummer
5.
(geanonimiseerd) Gasverbruik cv-ketels bedrijf Op de locatie zijn 5 cv-installatie ketels aanwezig 85.000 kuub gas
het gemiddelde
en
gasverbruik van de afgelopen jaar bedraagt
per jaar.
Berekening gasverbruik Het toekomstig bedraagt 55.000 m3 aardgas/ 51,6 m5 aardgas (standaard kengetal} 1.107,59 GJ (1 m3 x GigaJoule 51,6 aardgas equivalent). Norm: 1.107,59 GJ 15,6 g/GJ 17.278,48 gram NOx per jaar =
=
17,28 kg NOx per
=
jaar. Per ketel is de emissie (17,28 / 5=) 5,46 ké NOx per jaar.
=
Gasvormige brandstoffen moeten voldoen aan een NOx-emissie van max. 56 mg/kWh. Dit komt overeen met 15,6 278 kWh). Standaard wordt gerekend met het kengetal dat 51,6 m5 aardgas, 1 GJ energie oplevert g/GJ (1 GJ (1 GigaJoule 51,6 m3 aardgas equivalent). Bron: INQ-rapport: Vodate NOcemissiefactoren kleine vuurhaarden. =
=
(Zie hoofdstuk 5 paragraaf 52 Ruimteverwarmingstoestellen. Uitstoot 2 vrijstaande bestaande woningen op het bedrijf Emissie per woning (huishouden)
woning | Type Type woning
|
NOx in ké/jaar
H3 in kg/ jaar
Oudere woningen
Vrijstaande woning
4,99
0,47
Oudere woningen
Vrijstaande woning
4,99
0,47
4: Emissiewaarden voor vrijstaande woningen (aerius.nl/ factsheet ruimtelijke plannen emissiefactoren, 5 juli 2016).
Tabel
Om de verkeersgeneratie van de vrijstaande woning te bepalen wordt gebruik gemaakt van de bron: CROWpublicatie 517 ‘Kencijfers parkeren en verkeersgeneratid. De vrijstaande woning valt onder het buitengebied
weinig stedelijk, komen
in
figuur
1 is met rood omcirkeld
—
welke verkeersgeneratie die bij de woning hoort. Gemiddeld
(7,8+8,6 /2=) 8,2 auto’s per dag. Dit komt dus 2.993 vervoersbewegingen per woning per jaar. er
in het “worst-case” scenario
neer
op
(8,2
*
565 dgn. =)
Verkeersgeneratie (per woning)
buitengebied
zeer
sterk stedelijk
sterk
stedelijk
matig
stedelijk
weinig
stedelijk
niet
stedelijk
Figuur 1: verkeersgeneratie vrijstaande woning (CROW)
Vervoersbewegingen woning(en) Bron
Aantal
Vervoersbewegingen vrijstaande woning Vervoersbewegingen vrijstaande woning
8,2 8,2
Tabel 5:
Verkeersgeneratie vrijstaande woning (CROW)
Voortsweg 4/4a
te Saasveld
Wegverkeer Licht wegverkeer Licht wegverkeer
| |
Aantal keren per jaar 2995 2995
Stationair draaien van voertuigen op de inrichting Het stationair draaien en manoeuvreren van voertuigen (weg verkeer) op de inrichting wordt ook meegenomen. Stationair draaien is onder de sector “anders” opgegeven in de AERIUS-calculator met een uittreedhoogte van 2,0 meter. Er wordt gebruik gemaakt van de sector anders zodat zowel de NOx als de NH3 emissie ingevoerd kunnen worden. Er wordt uitgegaan van een mix van voertuigen. Als een bedrijf gebruik maakt van vrachtwagens van derden, dan zal het wagenpark een mix zijn van Euro IV (2005), Euro V (2008) en Euro VI (2013) vrachtwagens. Het gemiddelde wagenpark in Nederland verandert voortdurend. Dit is terug te zien in de emissiefactoren die ieder jaar door het ministerie worden gepubliceerd. Voertuigtype personenauto's, bestelauto's en motoren personenauto's, bestelauto's en motoren vrachtauto's > 20 ton GVW en trekkers vrachtauto's > 20 ton GVW en trekkers
Wegtype stad stagnerend stad stagnerend stad stagnerend stad stagnerend
Component NOx NH3 NOx NH3
Eenheid g/uur g/uur g/uur g/uur
2023 4. 0784 0. 2204 85 0. 916
Tabel 6: Gehanteerde normen verkeer stationair draaien jaar 2023 (bron: TNO)
In tabel 6 staan de emissiecijfers in gram per uur, deze zullen nog vermenigvuldigd moeten worden met de tijd waarop het stationair draaien plaatsvindt. De volgende formule worden gebruikt om stationair draaien uit te rekenen: EF = EF_stationair*Tijd_stationair .
Op het bedrijf komen 756 vrachtwagens (zwaar vrachtverkeer) per jaar. hieronder wordt het stationair draaien van de vrachtwagens beschreven: Het vullen van de krachtvoersilo’s wordt gedaan met behulp van een compressor en duurt maximaal 60 minuten. De losse (natte) bijproducten worden gelost met behulp van een verdringerpomp of door een compressor (vacuümpomp). Het lossen duurt maximaal 25 minuten per keer. Afvoer van mest wordt gedaan door tankwagens van derden. De mest wordt opgepompt door een verdringerpomp aangedreven door de vrachtwagenmotor en duurt maximaal 15 minuten per keer. De motor van de vrachtwagens zijn tijdens het aan/afvoer van vee vrachtverkeer uitgeschakeld. Onder overig vrachtverkeer valt laden kadaverdienst, lossen reinigingsmiddelen, laden afvalcontainer etc. In de “worst-case” wordt gerekend met 10 minuten laad-lostijd per vracht. De auto’s kunnen 7 dagen per week, 365 dagen (td operatief) per jaar komen en gaan. De auto’s die naar het erf komen staan gemiddeld per keer 2 minuten te manoeuvreren en of stationair te draaien. Voor de auto’s naar de woning is gerekend met 1 minuut per keer manoeuvreren of stationair draaien. In tabel 7 is een overzicht weergegeven van de gebruikte gegevens om het stationair draaien en het manoeuvreren te berekenen van de verschillende voertuigen.
Voortsweg 4/4a te Saasveld
Referentie S t a t i o n a i r d r a aien per v o e r t u i g zw aar verkeer
Lossen bulkvoer lossen natte bijproducten Veetransport afvoer (motor
het voertuige is uitgeschakeld)
S o o r t v e r ke e r
A a n t al
la a d T o t a le la ad / lo st ijd / l o st ijd u r e n v r ac h t minuten
p e r ja ar
N o rm N O x
N or m N H 3
k g / ja a r
k g / ja a r
NO x E m iss ie
NH3 E m is sie
p e r ja ar
p e r ja a r
Zwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer
42 338
60 25
42. 00 140. 83
0. 08500 0. 08500
0. 000916 0. 000916
3. 57 11. 97
0. 04 0. 13
Zwaar vrachtverkeer
83
90
0. 00
0. 08500
0. 000916
0. 00
0. 00
Zwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer
83 158 52
30 15 10
0. 00 39. 50 8. 67
0. 08500 0. 08500 0. 08500
0. 000916 0. 000916 0. 000916
0. 00 3. 36 0. 74
0. 00 0. 04 0. 01
van
Veetransport aanvoer (motor
het voertuige is uitgeschakeld) Mestafvoer pompen Overig vrachtverkeer van
S t a t i o n a i r d r a aien per v o e r tu i g licht verkeer
S o o r t v e r ke e r
A a n t al p e r ja a r
Auto’s van/naar het erf 730 derden Licht wegverkeer 2993 Auto’s van/naar woning Licht wegverkeer Auto’s van/naar woning Licht wegverkeer 2993 Totaal kilogrammen Tabel 7: berekening stationair draaien en manoeuvreren
T o t a le la ad / la a d l o s t i j d / l o s t i j d u ren v r ac h t minuten 2 1. 00 1. 00
24. 33 49. 88 49. 88
N o rm N O x
N or m N H 3
k g / ja a r
k g / ja a r
0. 004080. 0002204 0. 004080. 0002204 0. 004080. 0002204
NO x E m iss ie
NH3 E m is sie
p e r ja ar
p e r ja a r
0. 10 0. 20 0. 20 20. 14
0. 01 0. 01 0. 01 0. 24
De totale emissie van het verkeer voor het stationair draaien en manoeuvreren is berekend op 20,14 kg/j ���� �� en 0,24 kg/j ����.3
Voortsweg 4/4a te Saasveld
BEOOGDE OPZET Stal 1 2 3
Aantal 1152 Zb 50 1789
Categorie Vleesvarkens Vleesvarkens Vleesvarkens
RAV D3. 2. 7. 1. 1 D3. 2. 7. 1. 1 D3. 2. 7. 2. 1/D 3. 2. 15. 4
4
1789
Vleesvarkens
D3. 2. 7. 2. 1/D 3. 2. 15. 4
8
2960
Vleesvarkens
D3. 2. 7. 2. 1/D3. 2. 15. 4
BWL BWL 2004. 03. V2 BWL 2004. 03. V2 BWL 2004. 05. V4/ BWL 2009. 12. V4 BWL 2004. 05. V4/ BWL 2009. 12. V4 BWL 2009. 12. V4/ BWL 2004. 05. V4
NH3/ dier 1,00 1,00 0,225
NH3 totaal 1. 152,0 50,0 402,525
0,225
402,525
0,225
666,0
Totaal
2. 673,05
Hieronder is per stal aangegeven welke uitgangspunten zijn gehanteerd voor de berekening: Stal 1: verspreid liggende ventilatoren, Ep hoogte: 6,2 m, diameter: 0,5 m, uittreedsnelheid: 4,0 m/sec, gem. gebouwhoogte: 4,4 m, emissie: 1. 152,0 kg/jaar. Stal 2: verspreid liggende ventilatoren, Ep hoogte 5,5 m, diameter: 0,5 m, uittreedsnelheid: 4 m/sec, gem. gebouwhoogte: (5,435 + 3)/2 = 4,2 m, emissie: 50,0 kg/jaar. Stal 3: centraal emissiepunt met geen ronde uitstroomopening van luchtwassers (met ventilatoren voor de wasser, Ep hoogte 8,2 meter, berekende diameter 2,4 m (*invoer in Aerius 1,0 meter) en uittreedsnelheid 3,41 m/sec (aangepaste uitstroomopening 4,52 m2), gem gebouwhoogte: (8 + 2,4)/2 = 5,2 m, emissie 402,525 kg/jaar. Stal 4: centraal emissiepunt met geen ronde uitstroomopening van luchtwassers (met ventilatoren voor de wasser, Ep hoogte 8,2 meter, berekende diameter 2,4 m (*invoer in Aerius 1,0 meter) en uittreedsnelheid 3,41 m/sec (aangepaste uitstroomopening 4,52 m2), gem gebouwhoogte: (8 + 2,4)/2 = 5,2 m, emissie 402,525 kg/jaar. Stal 8 links: centraal emissiepunt met geen ronde uitstroomopening van luchtwassers (met ventilatoren voor de wasser, Ep hoogte 11,0 meter, berekende diameter 1,92m (*invoer in Aerius 1,0 meter) en uittreedsnelheid 4,04 m/sec (aangepaste uitstroomopening 2,9 m2), gem gebouwhoogte: (10,715 + 3)/2= 6,9 m, emissie 306,0 kg/jaar.
Stal 8 rechts: centraal emissiepunt met geen ronde uitstroomopening van luchtwassers (met ventilatoren voor de wasser), Ep hoogte 11,0 meter, met berekende diameter 2,10 m (*invoer in Aerius 1,0 meter) en uittreedsnelheid 3,98 m/sec (aangepaste uitstroomopening 3,46 m2), gem gebouwhoogte: (10,715 + 3)/2= 6,9 m, emissie 360 kg/jaar. *
instructie gegevensinvoer AERIUS Calculator 2021. 1 (juni 2022 Versie 1) paragraaf 6. 1. 4 Diameter gecombineerd centraal emissiepunt (vb. luchtwassers) maximaal 1 meter.
Overige emissies bedrijf beoogde opzet De vervoersbewegingen, mobiele werktuigen, emissie cv-ketels, emissies woningen en het stationair draaien zijn in de beoogde situatie in vergelijking met de referentie situatie niet toegenomen omdat het bedrijf niet toeneemt qua dieraantallen. Mobiele werktuigen op het erf Op het bedrijf zijn 3 diesel tractoren en 1 shovel aanwezig. De mobiele voertuigen worden jaar rond op het erf gebruikt. Er komt geen loonwerker op het bedrijf. Werkzaamheden Laden mest eigen tank (zodebemester) 102 bewegingen van een tractor richting land, 3 min per keer pompen en 1 min manoeuvreren (7 uur per jaar). Laden voer shovel in voormenger, 15 minuten per dag (100 uur per jaar). 2 dagen lossen gemalen mais (CCM), eigen tractoren 30 bewegingen en 15 minuten per keer. Totaal 450 (7,5 uur) minuten per jaar. Aanrijden shovel 2 dagen á 12 uur per dag (24 uur per jaar). Werkzaamheden overig tractoren en shovel (vegen terrein, verplaatsen materieel etc. ), 15 minuten per mobiel voertuig per dag (100 uur per jaar per tractor/shovel).
Voortsweg 4/4a te Saasveld
(geanonimiseerd) tabel 8 zijn de gegevens
n
van
van
invoer op stage klasse weergegeven
de mobiele voertuigen is berekend
Voertuig
kW
110,4 kg/j NO,
op
Stageklasse/ bouwjaar
100
Tractor 2
100
Tractor 5
100
Shovel
100
1
Stage Il Stage Il Stage Il Stage Il
van
de mobiele voertuigen. De totale emissie
0,0405 kg/j NH3.
| Bedrijfstijd per jaar in
Tractor 1
en
uren
NOx in Diesel- verbruik | Diesel- verbruik liters per uur in liters per jaar_| ké/j
NH3 in
2005
105
10
1050
21,5
0,0078
-
2005
105
10
1050
21,5
0,0078
-
2005
105
10
1050
215
0,0078
2005
224
10
2240
45,8
0,0168
110,4
0,0405
-
Totaal Tabel &: Figen
kg/j
-
specificatie normen Aerius Calculator
“Het brandstofverbruik in liters per uur
=
B (Îtr/uur)
=
0095 *Pmax (KW)
+
054 (Pmax is het maximale vermogen
van
het werktuig)
Vervoersbewegingen bedrijf Het wegverkeer is ingevoerd als een lijnbron. Elke lijn staat voor het verkeer dat omt of gaat. Alle lijnen komen en gaan vanaf het zuiden (de Postweg). De ingevoerde lijnbronnen hebben een dermate grote lengte zodat kan worden gesteld dat het wegverkeer vanaf deze plek zeker is opgenomen in het heersend verkeersbeeld. Bron
Aantal
Wegverkeer
Aantal
Vrachtwagens bulkvoer Vrachtwagens (natte) bijproducten Veetransport afvoer Veetransport aanvoer Mestafvoer vrachtwagen Overig vrachtverkeer
42/ jaar
Zwaar vrachtverkeer
42
| 558/ jaar
Zwaar vrachtverkeer
558
85/ jaar
Zwaar vrachtverkeer
85
85/ jaar 158/ jaar 1/ week
Zwaar vrachtverkeer
85
s/ dag
Licht
Totaal vrachtverkeer Auto's van/naar het erf derden Tabel 3:
vervoersbewegingen wegverkeer
Voortsweg 4/4a
te Saasveld
Zwaar vrachtverkeer
158
Zwaar vrachtverkeer
52
156
wegverkeer
1085
keren per
jaar
(geanonimiseerd) Rijden
en
vrachtwagens en mobiele voertuigen op het erf wegverkeer op het erf is middels een lijnoron worden gemodelleerd, waarbij
manoeuvreren
De emissie
van
voor
het verkeer
in het
(lijnbron) project/plangebied het percentage file op 75% is ingesteld (semi-stilstaand verkeer) categorie wegverkeer ‘binnen bebouwde kom’. In tabe 10 zijn de rijrichtingen weergegeven. Bron
Aantal
{jaar Vrachtwagens
bulkvoer
komen{/gaan
42
| Locatie Naast stal 2,
bij
de krachtvoersilo’s.
Totaal
42
Vrachtwagens (natte) bijproducten CCM komen/gaan Vrachtwagens (natte) bijproducten patat komen/gaan Vrachtwagens (natte) bijproducten CCM 2 komen/gaan
500
Lossen
in sleufsilo tussen
g
Lossen
in sleufsilo voor stal
E]
Lossen
in sleufsilo voor stal 8.
Totaal
558 Afvoer
via
Afvoer
via
Veetransport Veetransport Veetransport Veetransport Veetransport
komen/gaan
2
stal 1 en 2.
afvoer stal
1
afvoer stal
2 komen/gaan
afvoer stal
5 komen/gaan
stal 5.
4 komen/gaan
El El
Afvoer via achterkant
afvoer stal
Afvoer via achterkant
stal 4.
afvoer stal
8 komen/gaan
32
Afvoer
Totaal
in de
1.
zijkant stal 1. zijkant stal 2.
via linker zijkant
stal 8.
85
Veetransport Veetransport Veetransport Veetransport Veetransport
stal
1 komen
aanvoer
stal
2 komen
aanvoer
stal
5 komen
aanvoer
stal
4 komen
aanvoer
stal
8 komen
aanvoer
2
Totaal
Aanvoer
via
Aanvoer
via
zijkant zijkant
q
Aanvoer
via achterkant
stal 5.
q
Aanvoer
via achterkant
stal 4.
52
Aanvoer
via linker
Vertrek
vanaf zijkant stal
stal stal
1.
2.
zijkant
stal 8.
85
Veetransport
aanvoer
stal
1 gaan
via
spoelplaats
2
en
Veetransport
aanvoer
2 gaan
stal
via
spoelplaats
Vertrek en
Veetransport
aanvoer
5 gaan
stal
via
spoelplaats
4.
q
4.
1 hierna
via
spoelplaats tussen stal 5
vanaf zijkant stal 2 hierna via spoelplaats tussen stal 5
Vertrek vanaf
achterkant
stal 3 hierna
via
spoelplaats tussen
achterkant
stal 4 hierna
via
spoelplaats tussen
stal 5 en 4.
Veetransport
aanvoer
4 gaan
stal
via
spoelplaats
q
Vertrek vanaf stal 5 en 4.
Veetransport
aanvoer
8 gaan
stal
via
spoelplaats
52
Vertrek vanaf
linker
zijkant stal
8 hierna
via
spoelplaats tussen
stal 5 en 4.
Totaal
85
Mestafvoer
vrachtwagen
stallen
komen{/gaan
158
Komen/gaan
via
voorzijde weg stal voorzijde stal 1.
vertrek via weg
Totaal
Overig
achterzijde
stal 5 en
158 vrachtverkeer
komen{/gaan
52
Totaal
“worst-case”
komen/gaan
Komen/gaan
aan
aan
de
voorzijde tussen
stallen 5 en 4.
52
Auto's van/naar
het erf derden
1095
5.
Totaal Tabel 10:
1. Laden
1095
Ririchtingen vervoersbewegingen
Voortsweg 4/4a
te Saasveld
op het erf
de
voorzijde van
de
werktuigberging
nummer
(geanonimiseerd) Gasverbruik cv-ketels bedrijf Op de locatie zijn 5 cv-installatie ketels aanwezig 85.000 kuub gas
en
het gemiddelde
gasverbruik van de afgelopen jaar bedraagt
per jaar.
Berekening gasverbruik Het toekomstig bedraagt 55.000 m3 aardgas/ 51,6 m5 aardgas (standaard kengetal) 1.107,59 GJ (1 m3 x GigaJoule 51,6 aardgas equivalent). Norm: 1.107,59 GJ 16,6 g/GJ 17.278,48 gram NOx per jaar =
=
=
17,28 kg NOx per
jaar. Per ketel is de emissie (17,28 / 5=) 5,46 kg NOx per jaar.
=
Gasvormige brandstoffen moeten voldoen aan een NOx-emissie van max. 56 mg/kWh. Dit komt overeen met 15,6 278 kWh). Standaard wordt gerekend met het kengetal dat 51,6 m5 aardgas, 1 GJ energie oplevert g/GJ (1 GJ (1 GigaJoule 51,6 m3 aardgas equivalent). Bron: INQ-rapport: Vodate NOcemissiefactoren kleine vuurhaarden. =
=
(Zie hoofdstuk 5 paragraaf 52 Ruimteverwarmingstoestellen. Uitstoot 2 vrijstaande bestaande woningen Emissie per woning (huishouden) Oudere woningen voor
bedrijf
woning | Type Type woning
Oudere woningen Tabel 11: Emissiewaarden
op het
|
NOx in ké/jaar
H3 in kg/ jaar
Vrijstaande woning
4,99
0,47
Vrijstaande woning
4,99
0,47
vrijstaande woningen (aerius.nl/ factsheet ruimtelijke plannen emissiefactoren, 5 juli 2018).
Om de verkeersgeneratie van de vrijstaande woning te bepalen wordt gebruik gemaakt van de bron: CROWpublicatie 517 ‘Kencijfers parkeren en verkeersgeneratid. De vrijstaande woning valt onder het buitengebied
weinig stedelijk, komen
in
—
figuur 2 is met rood omcirkeld welke verkeersgeneratie die bij de woning hoort. Gemiddeld
(7,8+8,6 /2=) 8,2 auto’s per dag. Dit komt dus 2.993 vervoersbewegingen per woning per jaar. er
in het “worst-case” scenario
neer
op
(8,2
*
565 dgn. =)
Verkeersgeneratie (per woning)
buitengebied
zeer
sterk stedelijk
sterk
stedelijk
matig
stedelijk
weinig
stedelijk
niet
stedelijk
Figuur 2: verkeersgeneratie vrijstaande woning (CROW)
Vervoersbewegingen woning(en) Bron
Aantal
Vervoersbewegingen vrijstaande woning Vervoersbewegingen vrijstaande woning
8,2 8,2
Tabel 12:
Verkeersgeneratie vrijstaande woning (CROW)
Voortsweg 4/4a
te Saasveld
Wegverkeer Licht wegverkeer Licht wegverkeer
| |
Aantal keren per jaar 2995 2995
Stationair draaien van voertuigen op de inrichting Het stationair draaien en manoeuvreren van voertuigen (weg verkeer) op de inrichting wordt ook meegenomen. Stationair draaien is onder de sector “anders” opgegeven in de AERIUS-calculator met een uittreedhoogte van 2,0 meter. Er wordt gebruik gemaakt van de sector anders zodat zowel de NOx als de NH3 emissie ingevoerd kunnen worden. Er wordt uitgegaan van een mix van voertuigen. Als een bedrijf gebruik maakt van vrachtwagens van derden, dan zal het wagenpark een mix zijn van Euro IV (2005), Euro V (2008) en Euro VI (2013) vrachtwagens. Het gemiddelde wagenpark in Nederland verandert voortdurend. Dit is terug te zien in de emissiefactoren die ieder jaar door het ministerie worden gepubliceerd. Voertuigtype personenauto's, bestelauto's en motoren personenauto's, bestelauto's en motoren vrachtauto's > 20 ton GVW en trekkers vrachtauto's > 20 ton GVW en trekkers
Wegtype stad stagnerend stad stagnerend stad stagnerend stad stagnerend
Component NOx NH3 NOx NH3
Eenheid g/uur g/uur g/uur g/uur
2023 4. 0784 0. 2204 85 0. 916
Tabel 13: Gehanteerde normen verkeer stationair draaien jaar 2023 (bron: TNO)
In tabel 13 staan de emissiecijfers in gram per uur, deze zullen nog vermenigvuldigd moeten worden met de tijd waarop het stationair draaien plaatsvindt. De volgende formule worden gebruikt om stationair draaien uit te rekenen: EF = EF_stationair*Tijd_stationair .
Op het bedrijf komen 756 vrachtwagens (zwaar vrachtverkeer) per jaar. hieronder wordt het stationair draaien van de vrachtwagens beschreven: Het vullen van de krachtvoersilo’s wordt gedaan met behulp van een compressor en duurt maximaal 60 minuten. De losse (natte) bijproducten worden gelost met behulp van een verdringerpomp of door een compressor (vacuümpomp). Het lossen duurt maximaal 25 minuten per keer. Afvoer van mest wordt gedaan door tankwagens van derden. De mest wordt opgepompt door een verdringerpomp aangedreven door de vrachtwagenmotor en duurt maximaal 15 minuten per keer. De motor van de vrachtwagens zijn tijdens het aan/afvoer van vee vrachtverkeer uitgeschakeld. Onder overig vrachtverkeer valt laden kadaverdienst, lossen reinigingsmiddelen, laden afvalcontainer etc. In de “worst-case” wordt gerekend met 10 minuten laad-lostijd per vracht. De auto’s kunnen 7 dagen per week, 365 dagen (td operatief) per jaar komen en gaan. De auto’s die naar het erf komen staan gemiddeld per keer 2 minuten te manoeuvreren en of stationair te draaien. Voor de auto’s naar de woning is gerekend met 1 minuut per keer manoeuvreren of stationair draaien. In tabel 14 is een overzicht weergegeven van de gebruikte gegevens om het stationair draaien en het manoeuvreren te berekenen van de verschillende voertuigen.
Voortsweg 4/4a te Saasveld
Beoogde opzet Stationair draaien per voertuig zwaar verkeer Lossen bulkvoer lossen natte bijproducten Veetransport afvoer (motor
het voertuige is uitgeschakeld)
Soort verkeer
Aantal laadTotale laad/ per jaarlostijd/ lostijd uren vracht minuten
NOx Norm NOx
Norm NH3
kg/jaar
kg/jaar
NH3
Emissie Emissie per jaarper jaar
Zwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer
42 338
60 25
42. 00 140. 83
0. 08500 0. 08500
0. 000916 0. 000916
3. 57 11. 97
0. 04 0. 13
Zwaar vrachtverkeer
83
90
0. 00
0. 08500
0. 000916
0. 00
0. 00
Zwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer
83 158 52
30 15 10
0. 00 39. 50 8. 67
0. 08500 0. 08500 0. 08500
0. 000916 0. 000916 0. 000916
0. 00 3. 36 0. 74
0. 00 0. 04 0. 01
van
Veetransport aanvoer (motor
het voertuige is uitgeschakeld) Mestafvoer pompen Overig vrachtverkeer van
Stationair draaien per voertuig licht verkeer
Soort verkeer
Aantal laadTotale laad/ per jaarlostijd/ lostijd uren vracht minuten
Auto’s van/naar het erf 730 derden Licht wegverkeer Auto’s van/naar woning Licht wegverkeer 2993 2993 Auto’s van/naar woning Licht wegverkeer Totaal kilogrammen Tabel 14: berekening stationair draaien en manoeuvreren
2 1. 00 1. 00
24. 33 49. 88 49. 88
NOx Norm NOx
Norm NH3
kg/jaar
kg/jaar
0. 004080. 0002204 0. 004080. 0002204 0. 004080. 0002204
NH3
Emissie Emissie per jaarper jaar
0. 10 0. 20 0. 20 20. 14
0. 01 0. 01 0. 01 0. 24
De totale emissie van het verkeer voor het stationair draaien en manoeuvreren is berekend op 20,14 kg/j ���� �� en 0,24 kg/j ����.3
Voortsweg 4/4a te Saasveld
Aanlegfase Bij de aanleg- en bouwwerkzaamheden wordt, door de inzet van materieel aangedreven door verbrandingsmotoren, stikstof in de vorm van NOuitgestoten. Hierbij wordt uitgegaan van een “worst-case” x benadering. De duur van de voorgenomen bouwactiviteiten worden globaal geschat op 26 weken (130 werkdagen). Tijdens de bouwactiviteiten wordt er, door de inzet van materieel aangedreven door verbrandingsmotoren, stikstof in de vorm van NO x uitgestoten. Er is voorzien in zwaar transport van beton, zand, stenen en materiaal, in totaal komen er 470 vrachtwagens (zwaar wegverkeer) en gaan er 470 vrachtwagens (zwaar wegverkeer). Gedurende het bouwproces van de varkensschuur wordt er in de “worst case” benadering van uitgegaan dat er per werkdag 6 personenauto’s/ bestelbusjes (licht verkeer) (5 dagen per week) komen en gaan. In onderstaande tabel 15 is het in te zetten, met verbrandingsmotoren en elektrisch aangedreven materieel weergegeven.
26 weken bouwtijd (130 werkdagen) Mobiele werktuigen/ BronGrondwerk en bouwwerkzaamheden wegverkeer 1Mobiele kraan, ontgraven mobiel werktuig 2Tractor + dumper mobiel werktuig 3Minikraan mobiel werktuig 4Mobiele kraan, aanvullen fundering mobiel werktuig 5Betonmixer lossen keldervloer/muren/strook/vloermobiel werktuig 6Betonpomp, tijdens bouw mobiel werktuig 7Bouwkraan (elektrisch) mobiel werktuig 8Mobiele telekraan (40 ton) mobiel werktuig 9Mobiele telekraan (120 ton) mobiel werktuig 10Stationaire torenkraan (elektrisch) mobiel werktuig 11Shovel/ verreiker mobiel werktuig 12Heftruck laden/lossen mobiel werktuig 13Graafmachine mobiel, aanbrengen zand mobiel werktuig 14Tractor + dumper mobiel werktuig 15Shovel middel voor verharding mobiel werktuig 16Trilplaat benzine mobiel werktuig
Ad bleu Vermogen Draaiuren Dieselverbruik ltr/ jr verbruik ** Stage klasse kW per jaar per uur * Stage IV 100 130 10 1300 78 Stage IV 150 60 15 900 54 Stage IV 30 15 3 45n. v. t. Stage IV 70 35 7 245 14. 7 Stage IV 100 240 10 2400 144 Stage IV 190 75 19 1425 85. 5 Stage IV 0 90 0 0n. v. t. Stage IV 150 10 15 150 9 Stage IV 260 210 25 5250 315 Stage IV 0 260 0 0n. v. t. Stage IV 50 40 5 200n. v. t. Stage IV 30 90 3 270n. v. t. Stage IV 70 5 7 35 2. 1 Stage IV 150 2 15 30 1. 8 Stage IV 50 8 5 40n. v. t. Stage IV 15 40 2 80n. v. t.
17Vrachtwagen, aan/afvoer zand/puin komen zuidwegverkeer, zwaar
zwaar
35 / jaar
stand. verdisconteerd, zwaar wegverkeer
18Vrachtwagen, aan/afvoer zand/puin gaan zuid
wegverkeer, zwaar
zwaar
35 / jaar
stand. verdisconteerd, zwaar wegverkeer
19Vrachtwagen, aanvoer beton komen zuid
wegverkeer, zwaar
zwaar
165 / jaar
stand. verdisconteerd, zwaar wegverkeer
20Vrachtwagen, aanvoer beton gaan zuid Vrachtwagens, aanvoer bouwmaterieel, 21 materiaal, etc. komen zuid Vrachtwagens, aanvoer bouwmaterieel, 22 materiaal, etc. gaan zuid Personen vervoer, bouwbusjes (3 per werkdag, 23 5 werkdagen per week) komen zuid Personen vervoer, bouwbusjes (3 per werkdag, 24 5 werkdagen per week) gaan zuid Personen vervoer, onvoorzien (0,5 per 25 werkweek) komen/gaan komen zuid Personen vervoer, onvoorzien (0,5 per 26 werkweek) gaan zuid
wegverkeer, zwaar
zwaar
165 / jaar
stand. verdisconteerd, zwaar wegverkeer
wegverkeer, zwaar
zwaar
270 / jaar
stand. verdisconteerd, zwaar wegverkeer
wegverkeer, zwaar
zwaar
270 / jaar
stand. verdisconteerd, zwaar wegverkeer
wegverkeer, licht
licht
390 / jaar
stand. verdisconteerd, licht wegverkeer
wegverkeer, licht
licht
390 / jaar
stand. verdisconteerd, licht wegverkeer
wegverkeer, licht
licht
13 / jaar
stand. verdisconteerd, licht wegverkeer
wegverkeer, licht
licht
13 / jaar
stand. verdisconteerd, licht wegverkeer
Tabel 15: ingezet materieel aanlegfase
* Het brandstofverbruik in liters per uur = B (ltr/uur) = 0,095 * Pmax (kW) + 0,54 (Pmax is het maximale vermogen van het werktuig) ** Ad Bleu verbruik is 6% van het totale dieselverbruik.
Voortsweg 4/4a te Saasveld
(geanonimiseerd) Het wegverkeer is ingevoerd als
een
lijnbron. Elke lijn staat voor het verkeer dat komt of gaat. Alle lijnen komen
gaan vanaf het zuiden
(de Postweg). De ingevoerde lijnbronnen hebben een dermate grote lengte zodat kan worden gesteld dat het wegverkeer vanaf deze plek zeker is opgenomen in het heersend verkeersbeeld. en
De emissie
wegverkeer op het erf is middels een lijnbron worden gemodelleerd, waarbij voor het verkeer project/plangebied het percentage file op 75% is ingesteld (semi-stilstaand verkeer) in de
van
in het
(lijnbron) categorie wegverkeer ‘binnen bebouwde kom’. Stationair draaien
van
Het stationair draaien
voertuigen in de aanlegfase en
manoeuvreren
van
voertuigen (weg verkeer)
Stationair draaien is onder de sector “anders” opgegeven
op de
inrichting wordt ook meegenomen.
in de AERIUS-calculator. Er wordt
gebruik gemaakt
van
sector anders zodat zowel de NOx als de NH3 emissie
de
ingevoerd kunnen worden. Er wordt uitgegaan van een vrachtwagens van derden, dan zal het wagenpark een mix
mix van
voertuigen. Als een bedrijf gebruik maakt van zijn van Euro IV (2005), Euro V (2008) en Euro VI (2015) vrachtwagens.
Het gemiddelde wagenpark in Nederland verandert voortdurend. Dit is terug te zien in de emissiefactoren die ieder jaar door het ministerie worden gepubliceerd.
Voertuigtype personenauto's, bestelauto's personenauto's, bestelauto's vrachtauto’s vrachtauto’s Tabel
20 ton GVW > 20 ton GVW
motoren
en
motoren
Wegtype stad stagnerend stad stagnerend stad stagnerend stad stagnerend
trekkers en trekkers en
>
16: Gehanteerde normen
en
verkeer stationair draaien
Component
| Eenheid
NOx NH3 NOx NH3
2025 40784 0.2204 85 0.916
g/uur g/uur g/uur g/uur
jaar 2025 (bron: TNO)
tabel 16 staan de emissiecijfers in gram per uur, deze zullen nog vermenigvuldigd moeten worden met de tijd het stationair draaien plaatsvindt. De volgende formule worden gebruikt om stationair draaien uit te rekenen: AF £FE_stationair”Tijd stationair. n
waarop
=
Verwacht wordt dat 1/5° het laden/lossen
van
deze vrachtwagens etc. De bouwbusjes manoeuvreren om
en
van
de 470 vrachtwagens (zwaar wegverkeer)
dus 165 vrachtwagens
de motor tijdens
materiaal/zand etc. is uitgeschakeld. Voor de overige 515 vrachtwagens is gerekend dat 5 minuten per keer stationair staan te draaien voor het laden/lossen van het materiaal/zand (licht wegverkeer)
die
naar
het bouwlocatie komen staan gemiddeld per keer 2 minuten te
of stationairte draaien. In tabel 17 is een overzicht weergegeven
het stationair draaien
en
het
manoeuvreren
te berekenen
van
de gebruikte gegevens
van
de verschillende voertuigen.
Aanlegfase Stationair draaien per
voertuig zwaar
|Soort verkeer
verkeer
Vrachtwagens komen/gaan (motor van het voertuig is uitgeschakeld) Vrachtwagens komen/gaan lossen
Zwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer
Stationair draaien per
|Soort verkeer
voertuiglicht
Aantal
_|laad-
Totale
laad/
NOx
INH3
perjaar
|lostijd/
lostijd
uren
Emissie
|Emissie
[perjaar
|perjaar
kg/jaar
_ |laad|lostijd/
kilogrammen
Tabel
17: berekening stationair draaien en manoeuvreren
van
het verkeer
voor
NOx
0.08500)
__0.000916
0.08500)
__0.000916
laad/
lostijd
uren
NOx
vracht
Norm
minuten
kg/jaar
het stationair draaien
je
en
kg/jaar
0.00} Totale
2
[NormNH3
26.25
0
Licht wegverkeer
Totaal
De totale emissie
minuten
315
perjaar
Personenauto's totaal
Norm
155 Aantal
verkeer
vracht
NOx
[NormNH3
|Emissie
[perjaar