Recreatieschap Twente - Jaarstukken 2022.pdf
Tekst van het document
Voorwoord
Jaarstukken 2022
Voorwoord
Voorwoord Geachte lezer, Met gepaste trots, en uiteraard heel wat Tukker trots, presenteren wij u de jaarrekening van het Recreatieschap Twente. Het afgelopen jaar is voor ons als nieuwe Gemeenschappelijke Regeling een jaar van uitdagingen en kansen geweest. Op 1 januari 2022 zijn wij als recreatieschap van start gegaan met de ambitie om prachtige recreatieparken, zeer goed onderhouden recreatieve fietspaden en vele kilometers aan Routenetwerken aan te kunnen bieden aan de Twentse inwoner en de toerist. Met een kleine, efficiënte en platte organisatie hebben wij veel werk kunnen verzetten en dat is waar wij als Recreatieschap Twente trots op zijn. We zijn echter niet ontkomen aan de effecten van de coronapandemie die ook in 2022 nog merkbaar waren. We hebben ons uiterste best gedaan om onze activiteiten zo veilig en verantwoord mogelijk uit te voeren, en om onze bezoekers en medewerkers te beschermen. Daarnaast hebben we te maken gehad met de extreme droogte van de zomer, wat ons als recreatieschap voor nieuwe uitdagingen heeft gesteld. Hoe om te gaan met lage waterstanden, droge velden en bossen en dagen van extreme hitte? Dit zijn enkele vragen die wij kunnen zien als mooie uitdagingen voor de toekomst en waar ook zeker kansen liggen.
Ook afgelopen zomer zijn wij immers de perfecte plek geweest voor het kunnen afkoelen tijdens hitte en het genieten van de vele stranden en het schone water. Maar uiteraard zijn we als organisatie ook druk bezig geweest met het vormen van onze nieuwe organisatie. Een nieuwe gemeenschappelijke regeling betekent namelijk dat er veel werk verzet moet worden om processen op elkaar af te stemmen, de organisatie steeds meer vorm te geven en soms ook nieuwe zaken uitvinden als organisatie. We zijn dan ook blij dat we in 2022 als recreatieschap belangrijke stappen hebben gezet in het vormgeven van onze organisatie. Het was een geweldig zomers festivalseizoen, met vele mooie en onvergetelijke momenten. De tienduizenden bezoekers hebben met enthousiasme en positieve energie de festivals tot een groot succes gemaakt. Het was fantastisch om te zien hoe men genoot van de muziek, het eten en drinken en de gezelligheid. Het was voor ons als recreatieschap ook dit jaar weer een ware belevenis om dit mee te mogen maken. We willen ook onze dank uitspreken aan de artiesten, leveranciers en gemeenten die het mogelijk hebben gemaakt om deze festivals te organiseren. Zij hebben met hun creativiteit en inzet bijgedragen aan de sfeer en beleving van de festivals. Kortom, wij zijn trots op wat we in ons opstartjaar hebben bereikt.
En we hebben als recreatieschap volop plannen om onze doelstellingen te blijven verwezenlijken en de recreatiemogelijkheden in Twente te blijven verbeteren. Wij hopen dat u met veel plezier deze jaarrekening zult lezen en dat u als Tukker ook trots zult zijn op al dat moois wat wij de Tukker en toerist aan mogen en kunnen bieden! #vrijzijninTwente Met vriendelijke groet, Bart-Jan Harmsen, Interim-directeur Recreatieschap Twente
In één oogopslag
Voorwoord .............................................................................................................................................. 2 1.
Jaarrekening in één oogopslag .................................................................................................. 4
2.
Inleiding ........................................................................................................................................ 6
Jaarverslag ............................................................................................................................................. 8 3.
Programmaverantwoording ........................................................................................................ 8 3.1 Vrije tijdseconomie ......................................................................................................................... 8 Kaderstellende beleidsnota’s ............................................................................................................... 8 Wat hebben we bereikt?....................................................................................................................... 8 3.2 Recreatieve Voorzieningen .......................................................................................................... 10 Kaderstellende beleidsnota’s ............................................................................................................. 10
4.
Paragrafen .................................................................................................................................. 13 4.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing .................................................................................. 13 4.1.1 Financiële Kengetallen ........................................................................................................... 14 4.2 Onderhoud kapitaal goederen ...................................................................................................... 16 4.3 Bedrijfsvoering .............................................................................................................................. 17 4.4 Verbonden partijen ....................................................................................................................... 19 4.5 Financiering .................................................................................................................................. 19 4.6 Rechtmatigheid ............................................................................................................................ 20
5.
Specificatie herkomst baten en besteding lasten .................................................................. 21
6.
Jaarrekening............................................................................................................................... 23
7.
Overzicht van baten en lasten en de toelichting .................................................................... 24 7.1 Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening ........................................................................ 24 7.2 Toelichting op de baten en lasten in de jaarrekening .................................................................. 25 7.2.1 Analyse van de belangrijkste ontwikkelingen die het resultaat hebben veroorzaakt ............. 25 7.2.2 Analyse op afwijkingen tussen de begroting en het overzicht van baten en lasten .............. 27 7.2.3 Overzicht van incidentele baten en lasten ............................................................................. 29 7.2.4 Analyse begrotingsrechtmatigheid ......................................................................................... 30 7.2.5 Overzicht van begrote en gerealiseerde baten en lasten per taakveld ................................. 32 7.2.6 Wet Normering Topinkomens ................................................................................................ 33
8.
Balans en de toelichting ........................................................................................................... 36 8.1 Balans per 31-12-2022 ................................................................................................................. 36 8.2 Grondslagen voor resultaat en waardebepaling .......................................................................... 37 8.3 Toelichting op de balans per 31-12-2022 .................................................................................... 39 8.4 Belangrijkste niet uit de balans blijkende verplichtingen .............................................................. 47
9. Gebeurtenissen na balansdatum ................................................................................................... 48 10. Overige gegevens .......................................................................................................................... 48 10.1 Controleverklaring accountant (volgt) ........................................................................................ 48 11. Bijlagen ....................................................................................................................................... 49 Bijlage 1 Totaal begrote gemeentelijke bijdrage en resultaat 2022 per gemeente ............................ 49 Bijlage 2 Aard en reden reserves ....................................................................................................... 50 Lijst van figuren en tabellen Figuur 1 indeling jaarstukken................................................................................................................... 6 Figuur 2 Kengetallen ............................................................................................................................. 14 Tabel 1 Samenvatting beschikbare weerstandscapaciteit ....................................................................
14 Tabel 2 Overzicht investeringen recreatieparken .................................................................................. 16 Tabel 3 Saldi voorzieningen grootonderhoud Recreatieve Voorzieningen ........................................... 17 Tabel 4 Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening .................................................................... 24 Tabel 5 WNT Overzicht topfunctionarissen 2022 .................................................................................. 33 Tabel 6 Leden algemeen bestuur en dagelijks bestuur per ultimo 2022 .............................................. 35
◄Inhoudsopgave
3
In één oogopslag
1. Jaarrekening in één oogopslag De jaarrekening van 2022 is een bijzondere gezien de context van de inhoudelijke en bestuurlijke ontwikkelingen die zich in het begrotingsjaar 2021 hebben voorgedaan. Recreatieschap Twente is per 1-1-2022 opgericht en voert de taken uit die voorheen voornamelijk werden opgepakt binnen recreatieve voorzieningen bij voormalig Regio Twente. De jaarrekening is de allereerste jaarrekening van Recreatieschap Twente en in die zin dan ook lastig te vergelijken met voorgaande jaren. Baten en lasten op hoofdlijnen De jaarrekening heeft betrekking op alle uitgaven en in komsten in 2022. Dit betreft onder andere inkomsten voor: 1. producten die gefinancierd worden uit de gemeentelijke bijdrage; 2. bijdragen van overige overheden (projecten); 3. inkomsten uit betaald parkeren; 4. inkomsten uit huren en erfpachten; 5. inkomsten uit evenementen; 6. inkomsten uit verkoop routekaarten bedragen x € 1.000
Baten Inkomsten Recreatieve voorzieningen Gebouwen, terreinen en voertuigen Overige inkomsten Rijks- en gemeentelijke bijdragen in projecten/coalities Bijdrage overige Overheid Reserveringen Bijdrage van Europese Unie
Totaal
Bedrag 1.184 1 342 2.943 185 15 1
4.673
Lasten (incl. overhead) Afschrijvingen Doorbelastingen Dotaties reserves Dotaties voorzieningen Gebouwen, terreinen en voertuigen ICT Inhuur en tijdelijk Opleidingskosten Overige kosten Recreatie Rente Salarissen en overige vergoedingen Subsidies en overdrachten Totaal
Bedrag 498 -1 -0 92 383 37 777 4 145 478 25 1.257 830 4.526
Het resultaat bedraagt € 147k positief. Dit resultaat wordt hieronder nader toegelicht. Toelichting op het financieel resultaat Majeure begrotingswijzigingen De programmabegroting 2022 is op 12 januari 2022 door het bestuur vastgesteld, nadat deze eerder als onderdeel van de programmabegroting van SamenTwente aan de gemeenteraden van de Twentse gemeenten was voorgelegd. In 2022 was het vanwege het einde van de Covid-maatregelen en het warme weer druk op de recreatieparken wat heeft geleid tot hogere inkomsten dan geraamd. Deze hogere inkomsten overstegen de hogere uitgaven.
◄Inhoudsopgave
4
In één oogopslag
Hieronder treft u een overzicht aan van het gerealiseerde resultaat per programma. Programma's (bedragen x € 1.000)
Gerealiseerd resultaat
Vrij tijdseconomie
15
Recreatieve voorzieningen
132
Gerealiseerd resultaat
147
Resultaat 2022 Het gerealiseerde resultaat bedraagt € 147.000 (ca. 3,5% van de begroting). In de jaarrekening is een gedetailleerde analyse opgenomen van de afwijkingen. Beleidsindicatoren Indicator
Realisatie 2022
begroting 2022
Formatie FTE per 1.000 inwoners
0,03
0,02
Apparaatskosten Kosten per inwoner
€
3,14
€
3,20
Externe inhuur Kosten als % van totale loonsom plus kosten inhuur externen
35,6%
31,7%
16,6%
18,9%
Overhead % van totale lasten
Toelichting De inzet van een beleidsadviseur vrije tijdseconomie (met dekking vanuit Twente Board Development BV) heeft invloed op de beleidsindicator Formatie. In de primaire begroting is hiermee geen rekening gehouden. De bezetting is hierdoor iets hoger dan de begrote formatie. De apparaatskosten zijn iets lager dan de begroting omdat de totale uitgaven voor de kosten lager waren dan geraamd in de begroting 2022. De externe inhuur is ten opzichte van de begroting hoger omdat voor de nieuwe organisatie additionele werkzaamheden (o.a. bestuurlijke advisering, onderzoeken werkgeverschap, promotie- en communicatieadvies) moeten worden verricht. Overhead is iets lager omdat de totale lasten door de prijsstijgingen hoger zijn dan begroot.
◄Inhoudsopgave
5
Leeswijzer
2. Inleiding Voor u liggen de eerste jaarstukken van Recreatieschap Twente (voorheen onderdeel van Regio Twente). Hierin beschrijven we hoe het afgelopen jaar verlopen is, zowel wat betreft de beleidsuitvoering als de bijbehorende financiële effecten. De jaarstukken zijn conform de meest recente ontwikkelingen van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) als volgt onderverdeeld: Programmaverantwoording Jaarverslag Paragrafen Jaarstukken Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening en toelichting
Jaarrekening Balans en toelichting Figuur 1 indeling jaarstukken
Conform het hierboven gepresenteerde overzicht bestaan de jaarstukken uit twee delen: − het jaarverslag met daarin de programmaverantwoording met de paragrafen; en − de jaarrekening met daarin het overzicht van baten en lasten en de balans met bijbehorende toelichtingen. Jaarverslag Programmaverantwoording In dit hoofdstuk beschrijven we per programma de uitgevoerde activiteiten die in 2022 hebben bijgedragen aan de (mate van) realisatie van onze ambities en de ontwikkeling van de bijbehorende indicatoren. In de programmaverantwoording geven we antwoord op de drie W-vragen: Wat hebben we bereikt? Hier wordt vermeld in welke mate we geslaagd zijn het gewenste resultaat te bereiken. Wat hebben we hiervoor gedaan? Hier zijn de projecten, activiteiten en kernindicatoren vermeld om de ambities te bereiken. Wat heeft het gekost? Hier worden de budgettaire effecten vermeld waarin we een onderscheid maken tussen de begrote baten en lasten voor wijziging, -na wijziging en de gerealiseerde baten en lasten. Om de programmaverantwoording sneller te kunnen scannen werken we met een verkeerslichtrapportage die rechts naast de ambities weergegeven is. Voor het aangeven van de status van kleuren is de volgende richtlijn gehanteerd: • Groen: we hebben gepresteerd (of zelfs beter dan dat) wat we in de programmabegroting hebben aangegeven.
• Oranje: we hebben gedeeltelijk gepresteerd wat we in de programmabegroting hebben aangegeven. • Rood: we hebben niet gepresteerd wat we in de programmabegroting hebben aangegeven. Voor gedetailleerde informatie over de te bereiken ambities en de voorgenomen activiteiten om deze ambities te bereiken verwijzen wij u naar de Programmabegroting 2022.
◄Inhoudsopgave
6
Leeswijzer
Paragrafen In de paragrafen komen de onderwerpen aan de orde die van belang zijn om inzicht te krijgen in de benoemde beleidslijnen zoals opgenomen in de programmabegroting. De focus daarbij is gericht op belangrijke beheersprocessen en het beleid dat daaraan ten grondslag ligt. U vindt hier de verantwoording over de volgende beheersmatige onderwerpen: • weerstandsvermogen en risicobeheersing; • onderhoud kapitaal goederen; • verbonden partijen; • bedrijfsvoering; • financiering; • rechtmatigheid; en • Jaarrekening Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening en toelichting In dit hoofdstuk zijn diverse financiële overzichten opgenomen met vergelijkende cijfers. Hier presenteren wij in feite op een andere wijze de cijfers die zijn opgenomen in de programmaverantwoording onder het kopje “Wat heeft het gekost?” en enkele aanvullende (verplichte) financiële overzichten. Balans en toelichting Het laatste onderdeel gaat in op onze financiële positie aan de hand van de balans met een toelichting. Wij wensen u veel leesplezier!
◄Inhoudsopgave
7
Paragrafen
Jaarverslag 3. Programmaverantwoording 3.1 Vrije tijdseconomie Inleiding
Ook in 2022 heeft Covid-19 impact gehad op de sector. In het begin nog met een korte lockdown, later over zoek- en boekgedrag van consumenten, personeelstekorten, inflatie en terugbetalingen van coronagelden. Desondanks waren de geluiden over boekingen redelijk goed. Alleen de zakelijke markt is enigszins terughouden. De met Twente Marketing overeengekomen KPI’s zijn nagenoeg allemaal gehaald. Als belangrijkste ontwikkeling is de presentatie en vaststelling van de nieuwe visie, het Perspectief Vrijetijdseconomie Twente 2030. Kaderstellende beleidsnota’s Beleidsnota Wij zijn Twente – visie Vrijetijdseconomie Programma Gastvrij Overijssel 2020-2023 Marketing Visie Toerisme Twente 2022 Perspectief Vrijetijdseconomie Twente 2030
Vastgesteld door PHO VTE Gastvrij Overijssel Gastvrij Twente Bestuur RST
Datum vaststelling December 2015 Maart 2016 Oktober 2017 December 2022
1. Het versterken van de Twentse economie met als doel het aantal toeristen en de toeristische bestedingen in Twente te verhogen.
Status
● ○ ○
Wat hebben we bereikt? VASTSTELLEN VAN VERHAALLIJNEN TWENTE EN DEZE VASTLEGGEN IN DE VISIE De verhaarlijnen zijn vastgesteld en gepresenteerd in de visie 2030 50.000 LEADS GENEREREN NAAR VERBLIJFSACCOMMODATIES EN 40.000 LEADS NAAR DAGRECREATIES In september al bijna gehaald. OPLEVEREN RESULTATEN ONDERZOEK EFFECTEN VRIJETIJDSECONOMIE EN LEEFKLIMAAT IN Q1 Gedeeltelijk gehaald maar na overleg minder interessant. Geld wat hiervoor bestemd was is ingezet voor de visie 2030. OPLEVEREN REGIOMONITOR 2021 IN MEI 2022 Is opgeleverd. OPLEVEREN GEDRAGEN GEBIEDSVISIE 2023-2025 IN Q4 Is opgeleverd. +2,5% ENGAGEMENT OP SOCIAL MEDIA TEN OPZICHTE VAN HET LANDELIJKE GEMIDDELDE, KORTOM MINIMAAL 5,5% Is gehaald VERSTUREN VAN 12 CONSUMENTEN NIEUWSBRIEVEN PER JAAR Is gehaald VERSTUREN VAN ZES B2B NIEUWSBRIEVEN ZAKELIJKE MARKT Is gehaald OPLEVEREN RESTAURANTBOEKJE 2022 VOOR PASEN Is verstuurd
◄Inhoudsopgave
8
Paragrafen VOORJAARSCAMPAGNE 2022 IN Q2 Is gedaan STAKEHOLDERMANAGEMENT Is volbracht.
Wat hebben we hiervoor gedaan? Twente Marketing / MarketingOost heeft 2022 gewerkt aan de nieuwe visie. Hiervoor zijn onderzoeken gedaan en is er een bureau (GiantLeapers) in de arm genomen voor de begeleiding. Er zijn veel stakeholderbijeenkomsten geweest om tot een goede visie te komen. Dit in samenspraak met de TwenteBoard. De afstemming hiermee is zeer goed geweest. Er zijn 2 verhaallijnen gecreëerd te weten de Tubanti & textiel/ijzereneeuw. Vanuit de branding is er een voorjaarscampagne geweest met een radio commercial. Er zijn veel leads gegenereerd naar dagrecreatie.
Wat willen we bereiken? Er is veel urgentie om naar een meer integrerende, inclusieve en sturende visie te gaan die niet alleen de bezoekers verleidt, maar die vooral ook het leven van Tukkers dient en zo expliciet bijdraagt aan het Bruto Twents Geluk. Een andere belangrijke reden is de urgentie van vele maatschappelijke vraagstukken die ook vanuit de vrijetijdseconomie nieuwe antwoorden vragen. Vragen over duurzaamheid, ons landschap en de boeren die deze beheren, over infrastructuur, maar bijvoorbeeld ook over de druk die een te grote focus op toerisme en recreatie kan hebben op de bevolking. Daarnaast is de sector de afgelopen jaren, onder invloed van Corona, sterk veranderd. Sommigen bedrijven staan op omvallen. Anderen floreerden bij de maatregelen. Een nieuwe tijd met nieuwe uitdagingen vraagt om een nieuwe visie en strategie die Twente als vrijetijdseconomie, maar ook als samenleving naar de toekomst brengt. Hoe gaan we dit doen? Nieuwe toetsstenen voor Twente: Om onderliggend te borgen dat we tijdens de transitie de juiste beslissingen nemen en koersvast blijven, hebben we 4 strategische pijlers gedefinieerd. Bij alles wat we doen, aanbodontwikkeling, promotie e.d. toetsen we onze voorgenomen beslissingen, acties en investeringen aan deze vier voorwaarden. 1. Draagt het bij aan Tukkertrots? 2. Is het onweerstaanbaar spannend? 3.
Dienen we hiermee, de jongere stijl-, inzicht- en avontuurzoeker? 4. Wint iedereen: ondernemers, overheid en inwoners? En haalt het de ‘kosten van het gedoe’ omlaag? Daarbij zal de focus verlegd worden van de ‘bezoeker’ naar de ‘bewoner’ en zal er worden gekeken naar het Bruto Twents Geluk. In 2023 zal een start gemaakt worden met de uitwerking van de nieuwe visie.
◄Inhoudsopgave
9
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten Vrije tijdseconomie
Realisatie begrotingsjaar
Raming begrotingsjaar na wijziging
83 700 -617 632 0 15 0 15
83 714 -632 632 0 0 0 0
Bedragen x € 1.000
Totaal Baten Totaal Lasten Saldo excl. mutaties reserves Gemeentelijke bijdrage Mutaties reserves Resultaat na reguliere mutaties reserves Mutaties reserve (egaliseren resultaat) Gerealiseerd resultaat
Raming begrotingsjaar voor wijziging 0 632 -632 632 0 0 0 0
3.2 Recreatieve Voorzieningen Inleiding
Omdat 2022 ook in het teken stond van opstarten en ontdekken, hebben we kritisch gekeken naar onze inkomsten en uitgaven. Terwijl we met het afsluiten van nieuwe contracten op de Twentse parken meer inkomsten genereerden, kregen we met 'quick wins' op bijvoorbeeld inkoopgebied meer grip op onze uitgaven. Kaderstellende beleidsnota’s Beleidsnota
Vastgesteld door
Datum vaststelling
Visie Routenetwerken Twente
Bestuur Recreatieschap Twente
7 december 2022
Algemeen bestuur
12 november 2014
Algemeen bestuur Dagelijks bestuur
3 juli 2013 december 2011
KplusV: onderzoek inzake de toekomst van de recreatieparken Hulsbeek, Rutbeek en Lageveld. Parken worden door Regio Twente geëxploiteerd (d.w.z. geen overdracht naar de markt) met daarbij een scherpe financiële taakstelling. Adviezen visitatiecommissie Regioraad Rendementsverbetering recreatieparken Regio Twente Realisatie ambities
1. Het stimuleren van het gebruik van de recreatieparken en de toeristische routenetwerken, te weten het wandel- fiets- en paardrijnetwerk en de MTB-routes. Wat hebben we bereikt? Recreatieparken
Zoals in de begroting van 2022 wordt geschetst, streeft Recreatieschap Twente naar meer bezoek van de Twentse parken. Het intensievere gebruik van de parken ten gevolge van Covid-19 zette in 2022 door en festivals en parken ondernemers op de parken investeren volop, na lange periode van diverse beperkingen en inkomstendervingen. De evenementenkalender was in 2022 terug op het niveau van vóór de pandemie. Gesprekken met over nieuwe evenementen en initiatieven komen weer op gang, waarbij het de taak is van Recreatieschap Twente om ontwikkelingen aan te jagen en nieuwe partners te faciliteren. Routenetwerken
Getracht wordt de routes voortdurend aan te passen en deze steeds aantrekkelijker te maken voor het publiek. Hierbij ook letten op de veiligheids- en natuuraspecten. In dit kader periodieke inspecties van de routes i.v.m. verzekeringsvoorwaarden. Ook wordt een goed en adequaat beheer gevoerd en zal de website worden geactualiseerd en bijgehouden i.v.m. een goede digitale bereikbaarheid. Tevens zorgdragen voor goed kaartmateriaal. Bij het beheer van de fietspaden en de routes wordt de samenwerking met gemeenten en met de andere, relevante partijen waar mogelijk
◄Inhoudsopgave
10
Status
● ○ ○
Paragrafen geïntensiveerd. Kansen op het vlak van inzet van personen ’met afstand tot de arbeidsmarkt’ uit de diverse gemeenten worden zoveel als mogelijk benut. Wat hebben we hiervoor gedaan? Recreatieparken • Op het Rutbeek hebben in 2022 een aantal belangrijke ontwikkelingen plaatsgevonden. Het
paviljoengebouw op het park is definitief verkocht aan Snow & Outdoor Valley Enschede, die na een grote metamorfose (zowel interieur als exterieur) nieuwe ontwikkelingen mogelijk maakt die belangrijk zijn voor het Rutbeek. Ook is in 2022 gestart met de voorbereidingen voor het ontwikkelen van een praktijklocatie voor ROC van Twente, ten behoeve van de huisvesting van de opleidingen Sport & Bewegen en Veiligheid & Vakmanschap. Tientallen studenten zullen dagelijks gebruikmaken van het Rutbeek, alsmede van de op het park gevestigde ondernemers. Het water van het Rutbeek wordt vanaf 2022 frequent ingezet als oefenlocatie voor de Reddingsbrigade Enschede. Op het terrein van het Rutbeek zelf, is in 2021 gestart met de nieuwbouw van een viertal nieuwe toiletgebouwen. De gebouwen beschikken over een ruimte voor mindervaliden, zijn efficiënter in dagelijks onderhoud en zijn bovendien bestendiger tegen vandalisme. In 2022 vond de oplevering plaats van de toiletgebouwen. • Op het Hulsbeek is een nieuwe partij gevestigd die de verkoop van horecaproducten verzorgt op de zonneweiden en de stranden. Door slim in te spelen op de behoefte van de recreant, weet deze partij meer reuring te creëren op het Hulsbeek. In 2022 is tevens gestart met een project om met partners een kwaliteitsimpuls te geven aan de huidige skateboardbaanlocatie.
• Voor het Lageveld is de Proeftuin (EFRO-project) afgerond, een project waarin civieltechnische innovaties worden getest op het park. Zo is er bio-based beschoeiing geplaatst en er werden diverse soorten hybride kunstgras getest. In 2022 is er tevens gewerkt aan de planologische voorbereidingen voor de aanleg van een camperparkeerplaats. Routenetwerken • De aspecten rond veiligheid en natuur zijn sterk verbeterd in 2022. Het doorvoeren van classificaties
om MTB, beter inschatten van veiligheidsvraagstukken op andere routenetwerken en de inpassing in natuur is middels een vastgesteld protocol aangepakt. Daarnaast hebben we met verdere verbeteringen in onze softwaresystemen ook benodigde taken en uitvoering scherper belegd. Denk hierbij aan nauwkeurige vastlegging van uitgevoerd werk, exacte ligging van voorzieningen en de termijnen van inspectie. Ook de inzet van onze vaste vrijwilligers is hierin meer meegenomen als signalerende taak. De digitale bereikbaarheid is sterk verbeterd met gedetailleerde website, er is een intranetomgeving omgebouwd voor vrijwilligers en de routeplanners hebben een volgende innovatie ondergaan. Kaartmaterialen zijn gebleven zoals ze zijn en zorgen voor bestendige verkoop. In de vastgestelde Visie Routenetwerken Twente (2022) is beloofd om te komen met een uitvoeringsagenda. Aspecten zoals inzet personeel, verdere samenwerkingen worden in deze uitvoering meegenomen en daarmee verschoven naar 2023..
Status
2. Het verbeteren van het financiële rendement van de recreatieparken. Wat hebben we bereikt?
In 2022 vonden er volop evenementen en festivals plaats, een belangrijke inkomstenbron van Recreatieschap Twente. Positief was ook de opbrengst van het parkeren op de Twentse parken. Veel inwoners verbleven op de parken, mede omdat veel mensen in 2022 kiezen voor vakantie in eigen land. Naast de inkomstenkant is kritisch gekeken naar de uitgavenkant, waarbij 2022 voor Recreatieschap Twente nog wel in het teken stond van opstarten en ontdekken. Desondanks is getracht om efficiëntere organisatiestructuur neer te zetten. Wat hebben we hiervoor gedaan?
◄Inhoudsopgave
11
Paragrafen
● ○ ○
Er hebben diverse gesprekken plaatsgevonden met potentiële nieuwe ondernemers en evenementorganisatoren . Daarnaast zijn we gestart met het centraliseren van taken, voor bijvoorbeeld inkoop/aanbesteding, communicatie, materieelbeheer en evenementen. Het voordeel van deze constructie is, is dat we slimmer kunnen sturen op de beschikbare middelen (uitgaven) en beter in kunnen spelen op nieuwe initiatieven en ondernemers (inkomsten).
Wat heeft het gekost? Overzicht van baten en lasten Recreatieve voorzieningen
Realisatie begrotingsjaar
Bedragen x € 1.000
Totaal Baten Totaal Lasten Saldo excl. mutaties reserves Gemeentelijke bijdrage Mutaties reserves Resultaat na reguliere mutaties reserves Mutaties reserve (egaliseren resultaat) Gerealiseerd resultaat
Raming begrotingsjaar na wijziging
Raming begrotingsjaar voor wijziging
936 3.169 -2.233 2.233 0 0 0 0
936 3.169 -2.233 2.233 0 0 0 0
1.686 3.803 -2.117 2.233 15 132 132
Realisatie taakstelling In 2013 heeft de Provincie Overijssel de jaarlijkse onderhoudsbijdrage afgekocht. Deze afkoopsom is gereserveerd. In verband met het vervallen van de jaarlijkse bijdrage moet Recreatieve Voorzieningen in totaal € 603.885 bezuinigen. In 2022 is het niet nodig om de taakstelling, € 156.678, te onttrekken aan de reserve.
Gemeentelijke bijdrage Baten Lasten Mutaties reserves Saldo incl. mutaties reserves
Treasury
Realisatie begrotingsjaar 2.865 -
Raming begrotingsjaar na wijziging 2.865 -
Raming begrotingsjaar voor wijziging 2.865 -
2.865
2.865
2.865
Realisatie begrotingsjaar
Raming begrotingsjaar
Raming begrotingsjaar
na wijziging Baten Lasten Mutaties reserves Saldo incl. mutaties reserves
◄Inhoudsopgave
24 24 0
voor wijziging 0 0
0 0
12
Paragrafen
4. Paragrafen Inleiding In het hoofdstuk paragrafen komen een aantal belangrijke beheersmatige onderwerpen aan de orde die van belang zijn om inzicht te krijgen in onze financiële positie. De programma’s in de vorige hoofdstukken zijn grotendeels direct gericht op het primair proces en de Twentse burgers. De paragrafen zijn indirect daarop gericht en geven kaders voor het beheer en de uitvoering. Op grond van artikel 9 van het BBV komen de volgende paragrafen aan de orde: • weerstandsvermogen en risicobeheersing; • onderhoud kapitaalgoederen; • bedrijfsvoering; • verbonden partijen; • financiering; 4.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing Beleidskader risicomanagement De wetgeving en het beleid voor het weerstandsvermogen zijn vastgelegd in: • Het besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV art. 9, 11 en 26); • De financiële verordening Regio Twente; • De “Nota van risicomanagement tot reserves en voorzieningen”. Weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen is het vermogen van de organisatie om tegenvallers op te vangen zonder dat dit leidt tot een verhoging van de gemeentelijke bijdrage dan wel tot noodzakelijke ombuigingen in het bestaand beleid. Om het weerstandsvermogen te berekenen, dient de beschikbare weerstandscapaciteit afgezet te worden tegen de benodigde weerstandscapaciteit. Hieronder tref u de uitkomst van deze excertie aan.
In de alinea’s hieronder worden zowel de beschikbare als de benodigde weerstandscapaciteit uit een gezet. Berekening weerstandsvermogen Omschrijving Bedragen in € Reserve Recreatieparken / Fietspaden Totaal
Beschikbare Benodigde weerstandscapaciteit weerstandscapaciteit Weerstandsratio per 31-12-2022 per 01-01-2023 75.340 75.340
0,96 0,96
78.750 78.750
Als we de beschikbare weerstandscapaciteit (reserves) afzetten tegen de benodigde weerstandscapaciteit (geïnventariseerde risico’s van het opvolgende jaar), komen we eind 2022 uit op een ratio van afgerond 0,96. De ratio bevindt zich hiermee binnen de door het bestuur gestelde norm van 0,8 – 1,0. Vergelijking met 2021 Over 2021 was er geen separate jaarrekening voor Recreatieschap Twente en is een vergelijking dan ook niet mogelijk.
◄Inhoudsopgave
13
Paragrafen Beschikbare weerstandscapaciteit De beschikbare weerstandscapaciteit is als volgt opgebouwd: Omschrijving
Saldo per 31-12-2022
Reserve Recreatieparken / Fietspaden
75.340
Totaal Algemene Reserves
75.340
Provinciale reserve recreatieve voorzieningen
545.074
Totaal reserves m.b.t. taakstelling
545.074
RV Reserve Recr. parken / Fietsp. (kl toilet RB)
16.071
RV Reserve Recr. parken / Fietspaden (kl loods LV)
36.971
Reserve werkplaats HB
50.943
Totaal reserves kapitaallasten
103.985
Totaal reserves
724.399
Maakt onderdeel uit van weerstandscapaciteit Ja Nee. Beklemd
Nee. Beklemd
Tabel 1 Samenvatting beschikbare weerstandscapaciteit
Benodigde weerstandscapaciteit In overeenstemming met de “Nota van risicomanagement tot reserves en voorzieningen” wordt voor het becijferen van de benodigde weerstandscapaciteit gebruik gemaakt van de actuele vastgestelde risicoinventarisatie. Dit is de risico-inventarisatie van de begroting van 2023. 4.1.1 Financiële Kengetallen Het BBV verplicht het opnemen van een uniforme set aan financiële kengetallen door gemeenten, provincies en gemeenschappelijke regelingen. Hieronder treft u een overzicht aan van de kengetallen die voor ons van toepassing zijn.
Kengetallen Solvabiliteit Netto-schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor uitgeleend geld Structurele exploitatieruimte
Jaarrekening 2022 14,7% 69,9% 69,9% 1,2%
Begroting Jaarrekening 2022 2021 24,0% nvt 82,0% nvt 82,0% nvt 0% nvt
Figuur 2 Kengetallen
Toelichting: Solvabiliteit (14,7%) Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin Recreatieschap Twente in staat is aan de financiële verplichtingen te voldoen. Onder de solvabiliteitsratio wordt verstaan het eigen vermogen als percentage van het balanstotaal. Onder het eigen vermogen verstaan we de algemene reserve en de overige bestemmingsreserves en het resultaat uit het overzicht baten en lasten. Met het kengetal solvabiliteit beoordeel je in hoeverre het bezit op de balans schuldenvrij is. Hoe hoger de solvabiliteitsratio, hoe groter de weerbaarheid van de organisatie. Solvabiliteit is daarom één van de belangrijkste graadmeters van de financiële gezondheid van een organisatie. Ultimo 2022 komt de solvabiliteit uit op afgerond 15%. Deze bevindt zich onder de veilige marges van de signaleringswaarden (tussen de 20% - 50%) en wordt veroorzaakt door het aantrekken van een langlopende gelden (vreemd vermogen) waardoor het totale vermogen (eigen vermogen + vreemd vermogen) wordt verhoogd en de verhouding eigen vermogen / totale vermogen lager uitkomt. Netto schuldquote (69,9%) Dit ratio weerspiegelt het niveau van de schuldenlast van Recreatieschap Twente ten opzichte van de eigen middelen. De netto schuldquote geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie. Een laag percentage is veelal gunstig.
Omdat bij leningen onzekerheid kan bestaan of ze allemaal worden terugbetaald, wordt dit kengetal zowel berekend inclusief (gecorrigeerd) als exclusief de doorgeleende gelden. Samen met de solvabiliteitsratio is de netto schuldquote het meest bepalend voor de financiële gezondheid. Onze netto schuldquote laat zien dat de druk van rentelasten en de aflossingen op de exploitatie erg laag is. Volgens de signaleringswaarden zit dit percentage logischerwijs in de minst risicovolle klasse (<90%). Onze organisatie heeft één langlopende geldlening welke niet was meegenomen
◄Inhoudsopgave
14
Paragrafen in de primaire begroting. Verder zijn er ook geen kortlopende geldleningen en wordt voor financiering zowel voor de korte termijn als de lange termijn zoveel mogelijk gebruik gemaakt van interne middelen. Het niet aantrekken van externe middelen is geen doel op zich, zeker niet in verband met de huidige lage rentestanden. Het is tot op heden mogelijk geweest om te kunnen financieren uit het eigen vermogen, of dit zo blijft moet de komende periode blijken. Netto schuldquote gecorrigeerd voor uitgeleend geld (69,9%) Om inzicht te verkrijgen in hoeverre sprake is van doorlenen, wordt de netto schuldquote zowel in- als exclusief doorgeleende gelden weergegeven. Op die manier wordt duidelijk in beeld gebracht wat het aandeel van de verstrekte leningen is en wat dit betekent voor de schuldenlast. De verwachting is immers dat deze middelen op termijn terugvloeien. De wijze waarop de netto schuldquote gecorrigeerd voor de uitgeleende gelden wordt berekend, is gelijk aan de netto schuldquote, met dien verstande dat bij de financiële activa (cf. art. 36 BBV lid b, c, d, e en f) ook alle verstrekte leningen aan verbonden partijen en andere verstrekte leningen worden opgenomen. Aangezien er geen sprake is van uitgeleende gelden is deze quote gelijk aan de ongecorrigeerde netto schuldquote.
Structurele exploitatieruimte (1,21%) Dit cijfer helpt mee om te beoordelen welke structurele ruimte wij hebben om de eigen lasten te dragen, of welke structurele stijging van de baten en structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Onze begroting wordt jaarlijks sluitend opgesteld. Bij de jaarrekening zien we dit jaar een iets hogere structurele exploitatieruimte dan geraamd (afgerond 0%). Dit komt omdat bij deze ratio het structurele karakter van de inkomsten lastig is af te leiden, met ingang van de begroting 2023 is dit beter te monitoren. Concluderend, de structurele baten zijn bij de jaarrekening voldoende om de structurele lasten te dekken. Beschouwing kengetallen en financiële positie in samenhang Een afzonderlijk kengetal zegt weinig over hoe de financiële positie moet worden beoordeeld. De kengetallen zullen daarom altijd in samenhang moeten worden bezien. De solvabiliteit is onvoldoende en begeeft zich onder de veilige categorie. Dit betekent dat de weerbaarheid van de organisatie om eigenstandig negatieve ontwikkelingen op te pakken, onvoldoende is. De netto schuldquote is laag en dit geeft aan de organisatie goed in staat is om zijn schulden te kunnen betalen (de schuldenlast in relatie tot de baten is erg laag). De structurele exploitatieruimte laat zien dat de baten en lasten structureel in evenwicht zijn.
Mocht dit evenwicht tijdelijk verstoord raken dan blijkt uit de solvabiliteitsratio dat de organisatie dit tijdelijk kan opvangen.
◄Inhoudsopgave
15
Paragrafen 4.2 Onderhoud kapitaal goederen Inleiding In deze paragraaf beschrijven we het beleidskader en de uitvoering daarvan in 2022 voor het onderhoud van kapitaalgoederen. Kapitaalgoederen worden onderscheiden in vaste en vlottende activa, die als bezittingen op de balans staan en waarvan het nut zich over meerdere jaren uitstrekt. In het kader van deze paragraaf gaat het om de vaste activa, zoals bedrijfsgebouwen, recreatieparken en fietspaden. Ze onderscheiden zich doordat ze voor hun instandhouding en verbetering in de exploitatiebegroting structureel een substantieel beslag op middelen leggen. Dit geldt niet voor de financiële activa en de bedrijfsmiddelen omdat die regelmatig worden vervangen. De beoogde kwaliteit en het onderhoud daarvan bepalen het voorzieningenniveau en de jaarlijkse lasten. Recreatieparken, Routenetwerken en Fietspaden Recreatieschap Twente beheert namens de Twentse gemeenten de recreatieparken: Het Hulsbeek (Oldenzaal), Het Rutbeek (Enschede) en Het Lageveld (Wierden). Recreatieschap Twente beheert en onderhoudt namens de Twentse gemeenten ook 380 km recreatieve fietspaden in Twente en 10.000 km aan routes. Per 31 december 2022 is het volgende geïnvesteerd en afgeschreven: Kapitaalgoed (bedragen in €)
Boekwaarde 31-12-2022
DesBoekwaarde Afschrijvingen Investeringen Investeringen 31-12-2021
Hulsbeek Rutbeek Lageveld Routenetwerken Fietspaden Algemeen
881.486 1.186.011 1.119.424 1.061.718 70.606 1.362
167.952 95.012 109.494 92.786 31.634 1.616
0 0 31.335 0 19.957 0
21.682 284.703 0 122.924 0 2.555
1.027.756 996.320 1.260.253 1.031.580 122.197 424
Totaal
4.320.608
498.494
51.291
431.863
4.438.530
Tabel 2 Overzicht investeringen recreatieparken
In dit overzicht staan alleen de investeringen waar nog een boekwaarde op zit. De boekwaarden vertegenwoordigen de balanswaarde van deze kapitaalgoederen. In hoeverre hier sprake is van stille reserves valt moeilijk aan te geven. Investeringen op het Hulsbeek In 2022 zijn er correcties gedaan in investeringen om aan te sluiten bij de uitgangspunten van de nota activa. Investeringen op het Rutbeek In 2020 is op het Rutbeek is gestart met de nieuwbouw van de 4 toiletgebouwen. Deze investering is in 2022 afgerond. Investeringen op het Lageveld In 2022 zijn er correcties gedaan in investeringen om aan te sluiten bij de uitgangspunten van de nota activa Investeringen bij Routenetwerken In 2022 zijn er correcties gedaan in investeringen om aan te sluiten bij de uitgangspunten van de nota activa en is een bedrijfsvoertuig aangeschaft. Het beleidskader Voor de instandhouding van de recreatieparken, routenetwerken en fietspaden zijn in de begroting 2022 budgetten voor jaaronderhoud en kapitaallasten opgenomen. Daarnaast zijn ten behoeve van groot onderhoud in de loop van 2021 voorzieningen ingesteld. Groot onderhoud wordt uitgevoerd middels een meerjarenplanning en meerjarig onderhoudsplan. Per jaarschijf wordt door de parkbeheerders beoordeeld welk grootonderhoud dient plaats te vinden.
De kosten voor grootonderhoud worden rechtstreeks ten laste gebracht van de daarvoor ingestelde voorzieningen:
◄Inhoudsopgave
16
Paragrafen
Uit het beleidskader voortvloeiende financiële consequenties In het jaar 2022 zijn de volgende bedragen aan de voorzieningen toegevoegd en bekostigd: Voorzieningen Grootonderhoud (bedragen in €)
Voorzieningen Hulsbeek Voorzieningen Rutbeek Voorzieningen Lageveld Voorzieningen Fietspaden Totaal
Boekwaarde 31-12-2022 -71.913 176.359 64.860 39.735 209.041
Besteding
Boekwaarde 31-12-2021
Dotatie
60.844 10.118 7.010 1.970 79.942
34.444 31.958 16.011 9.712 92.125
-45.513 154.519 55.859 31.993 196.858
Tabel 3 Saldi voorzieningen grootonderhoud Recreatieve Voorzieningen
Ook in 2022 is er groot onderhoud gepleegd op de 3 recreatieparken Hulsbeek, Rutbeek en Lageveld alsmede aan de fietspaden. Op het Hulsbeek zijn diverse nieuwe verhardingen aangelegd en hersteld en is de beschoeiing verstevigd. Daarnaast zijn er diverse andere onderhoudswerkzaamheden uitgevoerd. 4.3 Bedrijfsvoering Bedrijfsvoering gaat over de ondersteunende bedrijfsprocessen waarmee de beleidsdoelstellingen worden gerealiseerd en de sturing en beheersing daarvan. Bedrijfsvoeringsprocessen zorgen ervoor dat de beleidsprogramma’s efficiënt, effectief en conform de geldende wetgeving worden uitgevoerd. De diensten met betrekking tot Bedrijfsvoering worden via een dienstverleningsovereenkomst (DVO) afgenomen van de GR SamenTwente en wij verwijzen naar hun programma verantwoording voor dit onderdeel. Personeel Hieronder een overzicht van het totaal aantal medewerkers per programma en de bezetting in fte per 31-12-2022. Dit betreft een overzicht van medewerkers in dienst (tijdelijk en/of vast) van Recreatieschap Twente. Bezetting in fte
Bezetting in % van totaal
Recreatieve Voorzieningen
17,24
96%
Vrije tijdseconomie
0,67
4%
Eindtotaal
17,91
100%
Programma
Tabel 5 Overzicht aantal medewerkers en fte's
Arbeidsomstandigheden Arbodienst Net zoals voorgaand jaar is in 2022 structureel overleg geweest tussen de bedrijfsarts, leidinggevende en HRM-medewerkers. De ambitie is om de komende tijd deze samenwerking nog verder te versterken. Medewerkers kunnen ook zelfstandig contact opnemen met de Arbodienst. Ongewenst gedrag Gevolgen van ongewenste omgangsvormen kunnen een enorme impact hebben op medewerkers en in bijzondere situaties op de omgeving en de organisatie. Medewerkers kunnen gebruik maken van een speciaal opgeleide vertrouwenspersoon. De werkzaamheden van de vertrouwenspersoon bestaan uit: eerste emotionele opvang, hulp aan de betrokken medewerker, advisering voor een plan van aanpak, ondersteuning bij het realiseren van de gewenste aanpak, eventuele doorverwijzingen en nazorg. Er zijn in 2022 geen meldingen bij de vertrouwenspersoon binnengekomen.
Thuiswerken In 2022 is een thuiswerkregeling in werking getreden. Hierdoor kunnen medewerkers ook thuis een ergonomische werkplek creëren. Als er nog maatwerk nodig is, wordt deze toegepast.
◄Inhoudsopgave
17
Paragrafen Verantwoording archiefwet Er wordt standaard een aantal keren per jaar een upgrade gedaan door leverancier Roxit op de applicatie InProces omdat verreweg de meeste klanten vanuit dezelfde versie zijn gaan werken. Verbeterslagen zijn daardoor makkelijk in te plannen. De organisatie heeft als zorgdrager de plicht om wat als vernietigd is betiteld ook daadwerkelijk te vernietigen. De grote voordelen zijn een geautomatiseerde uitvoering van archiefvernietiging, audittrail voor vernietigingshandelingen en digitale verklaring van vernietiging en specificatie van de vernietigde archiefbescheiden. Van Regio Twente naar Recreatieschap Twente Als gevolg van de overgang van Regio Twente naar SamenTwente zijn een aantal taken overgedragen aan Recreatieschap Twente. De dynamische archieven welke horen bij deze taken zijn geïnventariseerd en gecheckt op volledigheid. Het zijn de archieven betreffende Recreatieve Voorzieningen. Voor zover de taak is overgedragen aan een overheidsorganisatie zal er vervreemding van het dynamische archief plaatsvinden. Voor het nieuw gevormde Recreatieschap Twente is een nieuw zaaktype aangemaakt omdat het een zelfstandige organisatie betreft waar DIV de ondersteuning voor zal blijven doen. Conclusie en vooruitblik De gemeenschappelijke regeling Regio Twente is voor een deel gewijzigd in Recreatieschap Twente.
Als gevolg daarvan zijn er taken overgedragen vanuit SamenTwente waardoor het dynamische archief dat daarbij hoort in gebruik zal worden genomen. Daarnaast zal de Wet Open Overheid (WOO) de nodige aandacht vragen.
◄Inhoudsopgave
18
Paragrafen 4.4 Verbonden partijen Inleiding Recreatieschap Twente heeft geen verbonden partijen 4.5 Financiering Inleiding De uitvoering van programma’s wordt mede ondersteund door de financieringsfunctie. Deze functie voorziet in de financieringsbehoefte bij de uitvoering van beleidstaken, door het zo nodig aantrekken van externe financieringsmiddelen, dan wel het beheren en uitzetten van gelden die daarvoor niet direct nodig zijn. Beleid treasury functie en wettelijk kader In het treasurystatuut is het beleidskader rondom de treasury functie vastgelegd. De uitvoering van het financieringsbeleid vindt plaats binnen de kaders zoals gesteld in de Wet Financiering Decentrale Overheden (Wet FIDO). Om vooral de financieringsrisico’s te beperken, is in de Wet FIDO een tweetal instrumenten opgenomen, te weten de rente risiconorm en de kasgeldlimiet. Door de bepalingen van de Wet Fido (Wet financiering decentrale overheden) worden gemeenschappelijke regelingen verplicht alle geldelijke overschotten bij het Ministerie van Financiën te beleggen, het zogenoemde schatkistbankieren. Renterisiconorm De rente risiconorm bepaalt dat jaarlijks maximaal 20% van het begrotingstotaal onderhevig mag zijn aan renteherziening en herfinanciering. Hiermee is een maximumgrens gesteld aan het renterisico op de langlopende lening portefeuille.
Van renteherziening is sprake als in de leningsovereenkomst is bepaald dat de rente gedurende de looptijd in een bepaald jaar zal worden aangepast. Herfinanciering is het aangaan van een nieuwe lening om de oude af te lossen. De rente risiconorm beperkt dus de aflossingen op de bestaande leningenportefeuille. In 2022 is er bij ons geen sprake geweest van renteherziening en/of herfinanciering. In onderstaande tabel is de renterisiconorm uiteengezet. Nr.
Omschrijving (bedragen x € 1.000)
1. 2. 3. 4. 5.
Begrotingstotaal Renterisiconorm (20% van 1) Renteherziening Aflossing Rente risico (3+4)
6.
Ruimte onder renterisiconorm (2-5)
Jaarrekening 2022 4.526 905 0 0 0 905
Kasgeldlimiet Het kasgeldlimiet is in de wet FIDO opgenomen om de directe gevolgen van een snelle rentestijging te beperken. Het kasgeldlimiet bepaalt dat gemeenschappelijke regelingen hun financieringsbehoefte voor slechts een beperkt bedrag met kortlopend vreemd vermogen financieren. De norm is in de wet gesteld op 8,2% van het begrotingstotaal aan lasten (excl. de stortingen in de reserves). In 2022 komt dit neer op een bedrag van € 0,3 mln. (8.2% van de lasten begroting na wijziging voor mutaties reserves). Het percentage wordt berekend als een kwartaalgemiddelde. In het jaar 2022 is door ons voor de lange termijn een externe financieringsmiddel aangetrokken. Een eerste rentebetaling en aflossing vindt eerst plaats in 2023. Liquiditeitspositie De liquiditeitspositie wordt nauwlettend gemonitord. Bij onze organisatie zijn de exploitatie uitgaven niet altijd gelijkmatig verdeeld over het jaar. We hebben 1 langlopende lening omdat we de activa hebben overgenomen van de rechtsvoorganger Regio Twente. Wij financieren de investeringen vooralsnog uit het eigen vermogen. De gemeentelijke bijdrage wordt per kwartaal vooraf in rekening gebracht. Dit zorgt ook voor een redelijke liquiditeitspositie gerelateerd aan de verdeling van de exploitatielasten over het jaar.
◄Inhoudsopgave
19
Paragrafen 4.6 Rechtmatigheid Inleiding Artikel 35, lid 6 van de Wet gemeenschappelijke regelingen verklaart de artikelen 186 tot en met 213 van de Gemeentewet van toepassing op een gemeenschappelijke regeling. Het bestuur is wettelijk verplicht conform artikel 212/213 van de Gemeentewet zorg te dragen voor de interne toetsing van de getrouwheid van informatieverstrekking en rechtmatigheid van beheershandelingen. Rechtmatig wil zeggen handelen conform de geldende externe en interne wet- en regelgeving. De in- en externe wet- en regelgeving, die relevant voor ons relevant is staat in het normenkader die vastgesteld is door het bestuur. Om deze rechtmatigheidsaspect te toetsen verrichten wij (verbijzonderde) interne controles. De accountant geeft in het kader van de jaarrekeningcontrole een oordeel over de rechtmatigheid. Boardletter 2022 Het bestuur heeft Eshuis accountants de opdracht verstrekt om de jaarrekening 2022 te controleren op getrouwheid en rechtmatigheid. Voorafgaan aan de jaarrekeningcontrole wordt de interim-controle uitgevoerd. De bevindingen en conclusies van de accountant worden op hoofdlijnen samengevat in de Boardletter 2022.
Algemene conclusie accountant Daar waar recreatieve voorzieningen eerst een relatief klein onderdeel was van SamenTwente (en voorheen Regio Twente) en derhalve ook een klein onderdeel was van een controle, is dit nu anders met een zelfstandige gemeenschappelijke regeling. De accountant merkt op dat er, middels een dienstverleningsovereenkomst, voor het merendeel gebruik wordt gemaakt van de processen van SamenTwente. Bij SamenTwente worden deze processen tegen het licht gehouden en verantwoord via hun boardletter. Rechtmatigheidsverantwoording De verantwoordingsgrens wordt gesteld op 1% van de totale lasten en de rapporteringsgrens blijft op € 100.000.
◄Inhoudsopgave
20
Paragrafen
5. Specificatie herkomst baten en besteding lasten
Herkomst baten 0,3% 4,0%
Inkomsten Recreatieve voorzieningen Gebouwen, terreinen en voertuigen
0,0%
Overige inkomsten
25,3% Rijks- en gemeentelijke bijdragen in projecten/coalities
0,0% Bijdrage overige Overheid 7,3% Reserveringen
63,0% Bijdrage van Europese Unie Totaal
Bedragen x € 1.000
Baten Inkomsten Recreatieve voorzieningen Gebouwen, terreinen en voertuigen Overige inkomsten Rijks- en gemeentelijke bijdragen in projecten/coalities Bijdrage overige Overheid Reserveringen Bijdrage van Europese Unie
Totaal
◄Inhoudsopgave
Bedrag 1.184 1 342 2.943 185 15 1
4.673
21
Paragrafen
Besteding Lasten
Afschrijvingen Doorbelastingen Dotaties reserves
0%
18%
11%
Dotaties voorzieningen
0%
Gebouwen, terreinen en voertuigen ICT
2% 8% 1%
Inhuur en tijdelijk Opleidingskosten
17%
28%
Overige kosten Recreatie Rente
11% 0% 1%
3%
Salarissen en overige vergoedingen Subsidies en overdrachten
Bedragen x € 1.000
Lasten (incl. overhead)
Bedrag
Afschrijvingen
498
Doorbelastingen
-1
Dotaties reserves
-0
Dotaties voorzieningen
92
Gebouwen, terreinen en voertuigen
383
ICT
37
Inhuur en tijdelijk
777
Opleidingskosten
4
Overige kosten
145
Recreatie
478
Rente
25
Salarissen en overige vergoedingen Subsidies en overdrachten Totaal
◄Inhoudsopgave
1.257 830 4.526
22
Paragrafen
6. Jaarrekening Onze jaarrekening bestaat uit een programmarekening met toelichting en balans met toelichting. Daarnaast is overeenkomstig de controle verordening voor het jaar 2022 en volgende jaren een controleprotocol vastgesteld. Hierin zijn de uitgangspunten voor de uitvoering van de accountantscontrole nader uitgewerkt.
◄Inhoudsopgave
23
Jaarrekening
7. Overzicht van baten en lasten en de toelichting 7.1 Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening
Overzicht van baten en lasten jaarrekening 2022 Bedragen € x1000
Begroting 2022
Begroting 2022
voor wijziging
na wijziging
Baten Lasten
Saldo Baten Lasten
Rekening 2022
Saldo
Baten Lasten
Rekening 2021
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
Programma`s Vrijetijds economie
0
632
-632
83
714
-632
83
700
-617
Recreatieve voorzieningen
936
3.169
-2.233
936
3.169
-2.233
1.686
3.803
-2.117
Subtotaal programma's
936
3.801 -2.865 1.019
3.884 -2.865
1.769
4.503
-2.734
-
-
-
2.865
-
-
-
131
-
-
-
Algemene dekkingsmiddelen (gemeentelijke bijdragen) per programma Vrijetijds economie
632
632
632
632
632
632
Recreatieve voorzieningen
2.233
2.233
2.233
2.233
2.233
2.233
Gemeentelijke bijdrage totaal
2.865
2.865
2.865
Totaal algemene dekkingsmiddelen
2.865
0
2.865
2.865
0
3.801
3.801
0
4.634
4.503
0
0
0
0
3.801
3.801
2.865 2.865 2.865 2.865
0
2.865
Onvoorzien Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten
0
3.884
3.884
0
0
0
0
15
0
15
0
0
0
0
15
0
15
-
-
-
0 3.884
3.884
0
4.649
4.503
147
-
-
-
Mutaties reserves Recreatieve voorzieningen Vrijetijds economie Totaal mutaties reserves Gerealiseerd resultaat Tabel 4 Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening
◄Inhoudsopgave ◄Inhoudsopgave
24
Jaarrekening 7.2 Toelichting op de baten en lasten in de jaarrekening BTW compensatie Ook in het jaar 2022 is weer de zogenaamde transparantieregeling voor BTW van toepassing geweest. Op basis van hierover met de Twentse gemeenten gemaakte afspraken hebben wij onze daarvoor in aanmerking komende BTW naar de gemeenten doorgeschoven. Dit betreft in totaliteit € 0,3 mln. 7.2.1 Analyse van de belangrijkste ontwikkelingen die het resultaat hebben veroorzaakt 7.2.1.1 vrije tijdseconomie
Vrije Tijdseconomie Positieve ontwikkelingen Salarislasten
€
Negatieve ontwikkelingen
x€ 1.000 €
15
15
0
Resultaat voor bestemming
15
Resultaat na bestemming
15
Toelichting op de positieve Toelichting op de negatieve ontwikkelingen ontwikkelingen Salarislasten 15 De beleidsmedewerker is eerst per 1-4-2022 begonnen terwijl budget voor heel jaar is.
◄Inhoudsopgave ◄Inhoudsopgave
25
Jaarrekening 7.2.1.2 Recreatieve Voorzieningen
Recreatieve Voorzieningen Positieve ontwikkelingen
€
Negatieve ontwikkelingen
Hogere baten erfpachten en verhuur
120
Recreatie algemeen
59
Hogere baten parkeren Hogere baten verhuur terreinen en evenementen
316
Kosten project Proeftuin Lageveld Onderhoud, vervanging, wettelijke maatregelen Energie- en brandstofkosten
165
x€ 1.000
Licenties, promotiemateriaal en onderhoud voertuigen Hogere kapitaallasten
€ 66
145 60 100 173
660 544 Resultaat voor bestemming 116 Mutaties reserves kapitaallasten RV Mutaties reserves taakstelling Mutaties reserves (egaliseren resultaat) Resultaat na bestemming
15 0 0 131
Toelichting op de positieve ontwikkelingen Toelichting op de negatieve ontwikkelingen Hogere baten erfpachten en verhuur 120 Kosten project Proeftuin Lageveld Herziene en nieuwe pacht- en huurovereenkomsten leiden tot hogere inkomsten. De programmabegroting zal m.i.v. 2023 navenant worden aangepast.
Recreatie algemeen Vanwege personele mutaties vallen de loonkosten lager uit.
Hogere baten parkeren
66
Dit zijn bedragen die worden overgemaakt naar partners alsmede onze eigen bijdrage. Regio Twente is penvoerder van het door de EU gesubsidieerde project "proeftuin Lageveld", waarbij diverse Twentse bedrijven hun innovaties kunnen uittesten op het Lageveld.
Onderhoud, vervanging, wettelijke 59 maatregelen
145
Door veelvuldig gebruik van de recreatieparken en routenetwerken liepen de onderhouds- en vervangingskosten op.
316 Energie- en brandstofkosten
60
Door de warme zomer is er veel gebruik Door de oorlog in Oekraïne stegen de kosten voor gas, gemaakt van de parken met meer elektriciteit en brandstof voor de voertuigen. parkeerinkomsten. Vanwege de onzekerheid omtrent covid besloten velen om in eigen land vakantie te vieren waardoor de parkeervergunningen snel waren uitverkocht. Het parkeren bij de evenementen leverd ook inkomsten op.
◄Inhoudsopgave ◄Inhoudsopgave
26
Jaarrekening Hogere baten verhuur terreinen en evenementen
Licenties, promotiemateriaal en onderhoud 165 voertuigen
Door het mooie weer en het weer mogen organiseren van evenementen is er veelvuldig gebruik gemaakt van de terreinen van de recreatieparken
100
Inflatoire ontwikkelingen zorgen hier voor niet voorziene hogere uitgaven.
173
Hogere kapitaallasten De afschrijvingslasten op de parkeersystemen zijn hoger dan geraamd, hier staan ook hogere baten tegenover. De programmabegroting zal m.i.v. 2023 navenant worden aangepast.
7.2.2 Analyse op afwijkingen tussen de begroting en het overzicht van baten en lasten Hierna volgen overzichten en toelichtingen van de voornaamste afwijkingen tussen de gewijzigde begroting en de realisatie per programma aan de hand van een aantal gedefinieerde categorieën. Conform de financiële verordening worden afwijkingen op programmasaldi hoger dan € 100.000 toegelicht.
Programma Vrije tijdseconomie Bedragen x € 1.000
Begroting 2022 na wijziging
Rekening 2022
Verschil
Programma Vrije tijdseconomie Lasten Baten Lasten Baten 1. Salarissen en sociale lasten
59
0
44
0
3. Ingeleend/uitgeleend personeel, goederen en diensten
0
0
0
0
656
83
656
83
5. Rente en dividend
0
0
0
6. Financiële transacties
0
0
7. Toegerekende rente en afschrijvingen
0
7.2 Voorzieningen
0
7.5 Verrekeningen
0
4. Subsidies en overdrachten
Saldo
Lasten Baten 15
0
15
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
15
Subtotaal
714
83
700
83
7.1 Mutaties reserves
0
0
0
0
0
0
15
0
0
Gerealiseerd resultaat
15
Toelichting 1. Salarissen en sociale lasten Programmasaldo is lager dan € 100.000 waardoor er geen specifieke toelichting is. In het algemeen kan gezegd worden dat er door de veranderopdracht minder geld is uitgegeven dan vooraf ingeschat.
4. Subsidies en overdrachten Verschil < € 100k dus geen verdere analyse.
◄Inhoudsopgave ◄Inhoudsopgave
27
Jaarrekening Programma Recreatieve Voorzieningen Bedragen x € 1.000
Begroting 2022 na wijziging
Rekening 2022
Programma Recreatieve Voorzieningen
Lasten
Baten
Lasten
Baten
Lasten
Baten
Saldo
1. Salarissen en sociale lasten
1.270
0
1.211
0
59
0
59
3. Ingeleend/uitgeleend personeel, goederen en diensten
1.425
764
1.826
1.395
-401
-631
230
4. Subsidies en overdrachten
54
172
174
291
-121
-119
-2
5. Rente en dividend
0
0
1
0
-1
0
-1
6. Financiële transacties
0
0
0
0
0
0
0
7. Toegerekende rente en afschrijvingen
326
0
498
0
-173
0
-173
7.2 Voorzieningen
94
0
92
0
2
0
2
7.5 Verrekeningen
0
0
-1
0
1
0
1
3.169
936
3.803
1.686
-634
-750
116
0
0
0
15
0
-15
15
Subtotaal 7.1 Mutaties reserves
Verschil
Gerealiseerd resultaat
132
Toelichting 1. Salarissen en sociale lasten Verschil < € 100k dus geen verdere analyse. 3. Ingeleend/uitgeleend personeel, goederen en diensten Lasten: onderhoud & vervanging en wettelijke maatregelen heeft € 145k meer gekost dan geraamd. Kosten parkeergeldheffing voor € 85k hoger dan geraamd waar parkeerinkomsten tegenover staan. De kosten voor energie (inclusief brandstof) zijn met € 60k harder gestegen dan de afgesproken indexering op de budgetten (dit komt o.a. door meer inzet van machines en gestegen energieprijzen). Software licenties, promotie materiaal en voertuig onderhoud kostte circa € 100 meer. Baten: de hogere baten zijn voornamelijk toe te schrijven aan de hogere parkeerinkomsten (€ 316k), hogere baten op erfpachten en huren (€ 120k), festivals & verhuur van terreinen en verkoop routekaarten (€ 165k), hogere opbrengst houtkap (€ 30k), 4. Subsidies en overdrachten De hogere last betreft voornamelijk de kosten (doorbetalen van kosten als penvoerder alsmede de eigen bijdrage) voor het EFRO project proeftuin Lageveld. Hier staan ook inkomsten tegenover vanuit EFRO. 5. Rente en dividend Verschil < € 100k dus geen verdere analyse. 7. Toegerekende rente en afschrijvingen De overschrijding wordt veroorzaakt door fietspaden (€ 7k) en routenetwerken (€ 1k). Restant waaronder kapitaallasten parkeersystemen (€ 165k) wordt bij de parken afgedekt door o.a.
hogere inkomsten uit parkeren (€ 150k) en hiervoor ingestelde reserves (€ 15k). 7.2 Voorzieningen Verschil < € 100k dus geen verdere analyse. 7.1 Mutaties reserves Baten: dit betreft een bedrag van € 15k voor onttrekkingen aan de reserves kapitaallasten.
◄Inhoudsopgave ◄Inhoudsopgave
28
Jaarrekening
7.2.3 Overzicht van incidentele baten en lasten Incidentele baten Incidentele baten Bedragen x € 1.000,-
Realisatie begrotingsjaar
Raming begrotingsjaar na wijziging
Raming begrotingsjaar voor wijziging
0
0
Recreatieve voorzieningen EFRO bijdrage proeftuin Lageveld Desinvesteringen i.v.m. overname vanuit SamenTwente Hogere opbrengst houtkap