CConstaterende datDinkelland
Koppel je AI →
Document · PDF

Advies ODT.pdf

Gemeenteraad 15 juli 2024, gemeente DinkellandBij agendapunt: 11: Voorstel inzake aanvragen (ontwerp)verklaring van geen bedenkingen realiseren vleesvarkensstal Voortsweg 4-4a Saasveld35.252 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 4

Diersoort Aantal Rav code EmissieEmissie in dieren factor kg NH3/jr kg NH3/jr 1 Vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg 1.152 D 3.2.7.1.1 1 1.152 tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking op gedeeltelijk roostervloer; mestkelders met (water- en) mestkanaal; mestkanaal met schuine putwand; met metalen driekantroosters op het mestkanaal; emitterend mestoppervlak maximaal 0,18 m2 per varken (BWL 2004.03.V2) 2 Vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg 200 D 3.2.7.1.1 1 200 tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking op gedeeltelijk roostervloer; mestkelders met (water- en) mestkanaal; mestkanaal met schuine putwand; met metalen driekantroosters op het mestkanaal; emitterend mestoppervlak maximaal 0,18 m2 per varken (BWL 2004.03.V2) 3 Vleesvarkens, opfokberen van 1.789 D 3.2.7.2.1 1,5 2.683,5 circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking op gedeeltelijk roostervloer; mestkelders met (water- en) mestkanaal; mestkanaal met schuine putwand; met roosters anders dan metalen driekant op het mestkanaal; emitterend mestoppervlak maximaal 0,18 m2 per varken (BWL 2004.05.V4) 4 Vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg 1.789 D 3.2.7.2.1 1,5 2.683,5 tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking op gedeeltelijk roostervloer; mestkelders met (water- en) mestkanaal; mestkanaal met schuine putwand; met roosters anders

dan metalen driekant op het mestkanaal; emitterend mestoppervlak maximaal 0,18 m 2 per varken (BWL 2004.05.V4) 8a Vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg 1.360 D 3.2.7.2.1 0,225 306 tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg / tot eerste dekking op gedeeltelijk D 3.2.15.4

Z2023-ODT-012123

Pagina 3 van 17

8b

roostervloer; mestkelders met (water- en) mestkanaal; mestkanaal met schuine putwand; met roosters anders dan metalen driekant op het mestkanaal; emitterend mestoppervlak maximaal 0,18 m2 per varken (BWL 2004.05.V4) in combinatie met een gecombineerd luchtwassysteem 85% ammoniakemissiereductie met watergordijn en biologische wasser (BWL 2010.02.V6) Vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking op gedeeltelijk roostervloer; mestkelders met (water- en) mestkanaal; mestkanaal met schuine putwand; met roosters anders dan metalen driekant op het mestkanaal; emitterend mestoppervlak maximaal 0,18 m2 per varken (BWL 2004.05.V4) in combinatie met een gecombineerd luchtwassysteem 85% ammoniakemissiereductie met watergordijn en biologische wasser (BWL 2010.02.V6)

Totaal

Z2023-ODT-012123

1.600

D 3.2.7.2.1 / D 3.2.15.4

0,225

360

7.385,0

Pagina 4 van 17

Emissies transport als gevolg van verkeer van en naar de inrichting In AERIUS Calculator is aangegeven dat in de referentiesituatie in totaal sprake is van de in de tabel 2 aangeven aantal transportbewegingen. De transportbewegingen van en naar de inrichting zijn in het grijs aangegeven. De transportbewegingen op het erf zijn verder uitgesplitst in activiteiten en zijn in het wit aangegeven. Tabel 2: overzicht invoer verkeersnetwerk referentiesituatie in Aerius-Calculator Aantal Aantal omschrijving voertuigen voertuigen licht zwaar wegverkeer wegverkeer per jaar per jaar 1095 756 bedrijf komen zuid 1095 756 bedrijf gaan zuid 42 lossen vrachtwagens bulkvervoer komen 42 lossen vrachtwagens bulkvervoer gaan 300 lossen vrachtwagens (natte) bijproducten CCM komen 300 lossen vrachtwagens (natte) bijproducten CCM gaan 19 lossen vrachtwagens (natte) bijproducten patat komen 19 lossen vrachtwagens (natte) bijproducten patat gaan 19 lossen vrachtwagens (natte) bijproducten CCM2 komen 19 lossen vrachtwagens (natte) bijproducten CCM2 gaan 12 veetransport afvoer stal 1 komen 12 veetransport afvoer stal 1 gaan 1 veetransport afvoer stal 2 komen 1 veetransport afvoer stal 2 gaan 19 veetransport afvoer stal 3 komen 19 veetransport afvoer stal 3 gaan 19 veetransport afvoer stal 4 komen 19 veetransport afvoer stal 4 gaan 32 veetransport afvoer stal 8 komen 32 veetransport afvoer stal 8 komen 12

veetransport aanvoer stal 1 komen 12 veetransport aanvoer stal 1 gaan via spoelplaats 1 veetransport aanvoer stal 2 komen 1 veetransport aanvoer stal 2 gaan via spoelplaats 19 veetransport aanvoer stal 3 komen 19 veetransport aanvoer stal 3 gaan via spoelplaats 19 veetransport aanvoer stal 4 komen 19 veetransport aanvoer stal 4 komen 32 veetransport aanvoer stal 8 komen 32 veetransport aanvoer stal 8 gaan via spoelplaats 79 mestafvoer vrachtwagen stallen komen 79 mestafvoer vrachtwagen stallen gaan 79 mestafvoer vrachtwagen silo komen 79 mestafvoer vrachtwagen silo gaan 52 vrachtwagens overig komen 52 vrachtwagens overig gaan 1095 1095 2993 wegverkeer woning 1 komen zuid 2993 wegverkeer woning 1 gaan zuid 2993 woning 1 komen op terrein 2993 woning 1 gaan op terrein 2993 woning 2 komen op terrein 2993 woning 2 gaan op terrein 2993 Woning 2 komen op terrein 2993 Woning 2 gaan op het terrein

Z2023-ODT-012123

% in file

0 0 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 0 0 75 75 0 0 75 75

Pagina 5 van 17

Deze aantallen zijn in overeenstemming met de tabel 2 en 3, welke zijn opgenomen in Bijlage 3_Toelichti . behorend bij de aanvraag. De aantallen zijn eveneens in overeenstemming met de Aeriusberekening behorend bij de op 26 augustus 2020 voor de inrichting verleende vergunning op grond van de Wet natuurscherming. Stationair draaien op het erf De emissies ten gevolge van het stationair draaien op het erf zijn ingewogen in het onderzoek. De emissies zijn in de berekening ingevoerd onder de sectorgroep als puntbron op het erf. Voor het stationair draaien op het erf is een afzonderlijke bron ingevoerd voor in totaal 21,7 kg NOx/jaar en 0,2 kg NH3/jaar. Voor de berekening van deze emissie zie tabel 7 welke is opgenomen in de bijlage Bijlage 3_Toelichting stikstof def.pdf raag. De emissiefactoren onbelast in gr NOx en gr NH3 per uur, die voor de berekening van de emissie zijn gebruikt, zijn de gehanteerde normen stationair draaien jaar 2023 (bron:TNO). Mobiele werktuigen / Landbouw In AERIUS Calculator is het verbruik van een tractor 1 stage-II, 2002-2005, 75-560 kW, diesel zonder SCR-technologie/Adblue gemodelleerd. Er wordt uitgegaan van 105 draaiuren per jaar met een totaal brandstofverbruik van 1.050 l/j. In AERIUS Calculator is het verbruik van een tractor 2 stage-II, 2002-2005, 75-560 kW, diesel zonder SCR-technologie/Adblue gemodelleerd.

Er wordt uitgegaan van 105 draaiuren per jaar met een totaal brandstofverbruik van 1.050 l/j. In AERIUS Calculator is het verbruik van een tractor 3 stage-II, 2002-2005, 75-560 kW, diesel, zonder SCR-technologie/Adblue gemodelleerd. Er wordt uitgegaan van 105 draaiuren per jaar met een totaal brandstofverbruik van 1.050 l/j. In AERIUS Calculator is het verbruik van een shovel 1, stage-II, 2002-2005, 75-560 kW, diesel, zonder SCR-technologie/Adblue gemodelleerd. Er wordt uitgegaan van 224 draaiuren per jaar met een totaal brandstofverbruik van 2.240 l/j. Een berekening van de stationaire uren is niet nodig. De emissie NOx bij stationair draaien van motoren is onder meer verwerkt in de formule voor de berekening van het brandstofverbruik. Er is m.b.t. het gebruik van mobiele werktuigen geen sprake van wijzigingen ten opzichte van de referentiesituatie: Mestsilo Voor de mestsilo (5.000 m 3) is een bron gemoduleerd in de Aeriusberekening, met een NH3 emissie van 256,0 kg/jaar. Om de emissie van de mestsilo te bepalen is

Z2023-ODT-012123

Pagina 6 van 17

van de provincie Drenthe, juli 2021. Berekening mestsilo varkensdrijfmest 5000 m3 met max. mesthoogte 6 m resulteert in 832 m2 * 0,000407 (emissiefactor)* 24 * 210 (aantal gebruiksdagen) * 0,15 * (85% emissiereductie afdekking) = 256,0 kg NH3 emissie per jaar. Emissie stookinstallaties Op de locatie zijn 5 cv-installatie ketels aanwezig en het gemiddelde gasverbruik van de afgelopen jaar bedraagt 35.000 m 3 gas per jaar. Voor de cv-ketels 1 t/m 5 zijn bronnen gemoduleerd in de Aeriusberekening, met een NOx emissie van 3,5 kg/jaar per cv-ketel. De berekening hiervan wordt toegelicht Bijlage 3_Toelichting stikstof def.pdf behorend bij de aanvraag. Bedrijfswoningen 1 en 2 Voor de beide bedrijfswoningen is een bron gemoduleerd in de Aeriusberekening, met een NOx emissie van 3,6 kg/jaar en een NH 3 emissie van 0,5 kg/jaar. Toelichting In de uitspraken ABRvS 1 juli 2020 (2020:1528), ABRvS 9 september 2020 (2020:2170) en ABRvS 18 november 2020 (2020:2760) behoren interne- en externe verkeersbewegingen en daarmee de bijbehorende stikstofemissie of –depositie tot de vergunde activiteiten. Deze werden destijds nog minder uitgebreid in beeld gebracht in de vergunning. De verkeersbewegingen met betrekking tot de bedrijfswoningen zijn daarom niet direct herleidbaar op basis van de vigerende vergunning verleend op basis van de Wet natuurbescherming.

Conform uitspraak zijn zaken in beeld gebracht in de bijlage Bijlage 3_Toelichting stikstof def.pdf . Aanlegfase In de Toelichting is in de paragraaf Aanlegfase een tabel opgenomen met inzet mobiele werktuigen en de hoeveelheid vervoersbewegingen. De uitgangspunten waarop deze tabel gebaseerd is, zoals de benodigde hoeveelheid bouwmaterialen, beton, zand, staal, inrichting, dakelementen en de ureninzet die is afgeleid van de te bouwen kubieke meters is niet opgenomen in het onderzoek. Daardoor kan niet worden geverifieerd of de berekening aanlegfase juist is uitgevoerd. Echter, gezien de grootte van de stal, conform de milieutekening, en ureninzet bij de aanleg van vergelijkbare projecten is er sprake van een realistische inzet van machines en transportbewegingen. Het nader toelichten van de uitgangspunten zal niet leiden tot een andere eindconclusie.

Z2023-ODT-012123

Pagina 7 van 17

3 AANGEVRAAGDE SITUATIE Emissies uit stallen met landbouwhuisdieren Een overzicht van het voorgenomen veebestand is in tabel 2 weergegeven. Tabel 3: aangevraagde situatie Stal nr. Diersoort

1

2

3

4

8a

Vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking op gedeeltelijk roostervloer; mestkelders met (water- en) mestkanaal; mestkanaal met schuine putwand; met metalen driekantroosters op het mestkanaal; emitterend mestoppervlak maximaal 0,18 m2 per varken (BWL 2004.03.V2) Vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking op gedeeltelijk roostervloer; mestkelders met (water- en) mestkanaal; mestkanaal met schuine putwand; met metalen driekantroosters op het mestkanaal; emitterend mestoppervlak maximaal 0,18 m2 per varken (BWL 2004.03.V2) Vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking - op gedeeltelijk roostervloer; mestkelders met (water- en) mestkanaal; mestkanaal met schuine putwand; met roosters anders dan metalen driekant op het mestkanaal; emitterend mestoppervlak maximaal 0,18 m2 per varken (BWL 2004.05.V4) Vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking op gedeeltelijk roostervloer; mestkelders met (water- en) mestkanaal; mestkanaal met schuine putwand; met roosters anders dan metalen driekant op het mestkanaal; emitterend mestoppervlak maximaal 0,18 m 2 per varken (BWL 2004.05.V4) Vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25

kg tot eerste dekking op gedeeltelijk roostervloer; mestkelders met (water- en) mestkanaal; mestkanaal met schuine putwand; met roosters anders dan metalen driekant op het mestkanaal emitterend mestoppervlak maximaal 0,18 m2 per varken (BWL 2004.05.V4) in combinatie met een gecombineerd luchtwassysteem 85% ammoniakemissiereductie met watergordijn en biologische wasser (BWL 2010.02.V6)

Z2023-ODT-012123

Aantal dieren

Rav code

1.152,0

D 3.2.7.1.1

Emissiefactor kg NH3/jr 1

Emissie in kg NH3/jr

50 in de ziekenboeg

D 3.2.7.1.1

1

50,0

1.789

D 3.2.7.2.1 + D 3.2.15.4

0,225

402,5

1.789

D 3.2.7.2.1 + D 3.2.15.4

0,225

402,5

1.360

D 3.2.7.2.1 / D 3.2.15.4

0,225

306,0

1152,0

Pagina 8 van 17

8b

Vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking op gedeeltelijk roostervloer; mestkelders met (water- en) mestkanaal; mestkanaal met schuine putwand; met roosters anders dan metalen driekant op het mestkanaal; emitterend mestoppervlak maximaal 0,18 m2 per varken (BWL 2004.05.V4) in combinatie met een gecombineerd luchtwassysteem 85% ammoniakemissiereductie met watergordijn en biologische wasser (BWL 2010.02.V6)

1.600

D 3.2.7.2.1 / D 3.2.15.4

0,225

Totaal

360,0

2.618,8

Er is m.b.t. het houden van dieren sprake van de volgende wijzigingen ten opzichte van de referentiesituatie. (een op grond van de Rav berekende afname van de ammoniakemissie met 4.766,2 kg NH3 per jaar) stal 2 - afname van het aantal te houden dieren met 150 vleesvarkens; - verplaatsing x-coördinaat emissiepunt. stal 3 - toepassing gecombineerd luchtwassysteem 85% ammoniakemissiereductie, 45% geuremissiereductie en 80% fijnstofemissiereductie met watergordijn en biologische wasser; - verplaatsing emissiepunt, verhoging uittreedhoogte stal 4 (van 7 naar 8,2 m) en verlaging uittreedsnelheid (van 4,0 m/s naar 3,41). stal 4 - toepassing gecombineerd luchtwassysteem 85% ammoniakemissiereductie, 45% geuremissiereductie en 80% fijnstofemissiereductie met watergordijn en biologische wasser; - verplaatsing emissiepunt, verhoging uittreedhoogte stal 4 (van 7 naar 8,2 m) en verlaging uittreedsnelheid (van 4,0 m/s naar 3,41). stal 8a (links) - verplaatsing emissiepunt; - verkleining uittreeddiameter (van 3,2 naar 1,9 m); - verhoging uittreedsnelheid (van 1,5 naar 4,0 m/s). stal 8b (rechts) - verplaatsing emissiepunt; - verkleining uittreeddiameter (van 3,2 naar 2,1 m); - verhoging uittreedsnelheid (van 1,8 naar 4,0 m/s). Naast de aangevraagde situatie voor het houden van dieren zijn tevens overige emissie van stikstof op de aangevraagde situatie van toepassing.

Deze worden hieronder uitgewerkt.

Z2023-ODT-012123

Pagina 9 van 17

Emissies transport als gevolg van verkeer van en naar de inrichting In AERIUS Calculator is aangegeven dat in de aangevraagde situatie in totaal sprake is van de in tabel 4 aangegeven aantal transportbewegingen. De transportbewegingen van en naar de inrichting zijn in het grijs aangegeven. De transportbewegingen op het erf zijn verder uitgesplitst in activiteiten en zijn in het wit aangegeven. Tabel 4: overzicht invoer verkeersnetwerk referentiesituatie in Aerius-Calculator Aantal Aantal omschrijving voertuigen voertuigen licht zwaar wegverkeer wegverkeer per jaar per jaar 1095 756 bedrijf komen zuid 1095 756 bedrijf gaan zuid 42 lossen vrachtwagens bulkvervoer komen 42 lossen vrachtwagens bulkvervoer gaan 300 lossen vrachtwagens (natte) bijproducten CCM komen 300 lossen vrachtwagens (natte) bijproducten CCM gaan 19 lossen vrachtwagens (natte) bijproducten patat komen 19 lossen vrachtwagens (natte) bijproducten patat gaan 19 lossen vrachtwagens (natte) bijproducten CCM2 komen 19 lossen vrachtwagens (natte) bijproducten CCM2 gaan 12 veetransport afvoer stal 1 komen 12 veetransport afvoer stal 1 gaan 1 veetransport afvoer stal 2 komen 1 veetransport afvoer stal 2 gaan 19 veetransport afvoer stal 3 komen 19 veetransport afvoer stal 3 gaan 19 veetransport afvoer stal 4 komen 19 veetransport afvoer stal 4 gaan 32 veetransport afvoer stal 8 komen 32 veetransport afvoer stal 8 komen

12 veetransport aanvoer stal 1 komen 12 veetransport aanvoer stal 1 gaan via spoelplaats 1 veetransport aanvoer stal 2 komen 1 veetransport aanvoer stal 2 gaan via spoelplaats 19 veetransport aanvoer stal 3 komen 19 veetransport aanvoer stal 3 gaan via spoelplaats 19 veetransport aanvoer stal 4 komen 19 veetransport aanvoer stal 4 komen 32 veetransport aanvoer stal 8 komen 32 veetransport aanvoer stal 8 gaan via spoelplaats 79 mestafvoer vrachtwagen stallen komen 79 mestafvoer vrachtwagen stallen gaan 79 mestafvoer vrachtwagen silo komen 79 mestafvoer vrachtwagen silo gaan 52 vrachtwagens overig komen 52 vrachtwagens overig gaan 1095 1095 2993 wegverkeer woning 1 komen zuid 2993 wegverkeer woning 1 gaan zuid 2993 woning 1 komen op terrein 2993 woning 1 gaan op terrein 2993 woning 2 komen op terrein 2993 woning 2 gaan op terrein 2993 Woning 2 komen op terrein 2993 Woning 2 gaan op het terrein

Z2023-ODT-012123

% in file

0 0 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 75% 0 0 75 75 0 0 75 75

Pagina 10 van 17

Deze aantallen zijn in overeenstemming met de tabel 9 en 10, welke zijn opgenomen in Toelichting stikstofemissies referentie en beoogde opzet 13-07-2022 tbv . . Er is m.b.t. transport geen sprake van wijzigingen ten opzichte van de referentiesituatie. Stationair draaien op het erf De emissies ten gevolge van het stationair draaien op het erf zijn ingewogen in het onderzoek. De emissies zijn in de berekening ingevoerd onder de sectorgroep als puntbron op het erf. Voor het stationair draaien op het erf is een afzonderlijke bron ingevoerd voor in totaal 21,7 kg NOx/jaar en 0,2 kg NH3/jaar. Voor de berekening van deze emissie zie tabel 14 welke is opgenomen in de bijlage Toelichting stikstofemissies referentie en beoogde opzet 13-07- 0 . behorend bij de aanvraag. De emissiefactoren onbelast in gr NOx en gr NH3 per uur, die voor de berekening van de emissie zijn gebruikt, zijn de gehanteerde normen stationair draaien jaar 2023 (bron:TNO). Er is m.b.t. transport geen sprake van wijzigingen ten opzichte van de referentiesituatie. Mobiele werktuigen / Landbouw In AERIUS Calculator is het verbruik van een tractor 1 stage-II, 2002-2005, 75-560 kW, diesel zonder SCR-technologie/Adblue gemodelleerd. Er wordt uitgegaan van 105 draaiuren per jaar met een totaal brandstofverbruik van 1.050 l/j.

In AERIUS Calculator is het verbruik van een tractor 2 stage-II, 2002-2005, 75-560 kW, diesel zonder SCR-technologie/Adblue gemodelleerd. Er wordt uitgegaan van 105 draaiuren per jaar met een totaal brandstofverbruik van 1.050 l/j. In AERIUS Calculator is het verbruik van een tractor 3 stage-II, 2002-2005, 75-560 kW, diesel, zonder SCR-technologie/Adblue gemodelleerd. Er wordt uitgegaan van 105 draaiuren per jaar met een totaal brandstofverbruik van 1.050 l/j. In AERIUS Calculator is het verbruik van een shovel 1, stage-II, 2002-2005, 75-560 kW, diesel, zonder SCR-technologie/Adblue gemodelleerd. Er wordt uitgegaan van 224 draaiuren per jaar met een totaal brandstofverbruik van 2.240 l/j. Een berekening van de stationaire uren is niet nodig. De emissie NOx bij stationair draaien van motoren is onder meer verwerkt in de formule voor de berekening van het brandstofverbruik. Er is m.b.t. het gebruik van mobiele werktuigen geen sprake van wijzigingen ten opzichte van de referentiesituatie. Mestsilo Er is m.b.t. het gebruik van de mestsilo sprake van de volgende wijzigingen ten opzichte van de referentiesituatie.

Z2023-ODT-012123

Pagina 11 van 17

- In de beoogde situatie is de mestsilo niet meer aanwezig. Emissie stookinstallaties Voor de cv-ketels 1 t/m 5 zijn bronnen gemoduleerd in de Aeriusberekening, met een NOx emissie van 3,5 kg/jaar per cv-ketel. De berekening hiervan wordt toegelicht _ . behorend bij de aanvraag. Er is m.b.t. het gebruik van de cv-ketels geen sprake van wijzigingen ten opzichte van de referentiesituatie. Bedrijfswoningen 1 en 2 Voor de beide bedrijfswoningen is een bron gemoduleerd in de Aeriusberekening, met een NOx emissie van 3,6 kg/jaar en een NH 3 emissie van 0,5 kg/jaar. Er is m.b.t. het gebruik van de woningen geen sprake van wijzigingen ten opzichte van de referentiesituatie. 4 EFFECTEN 4.1 Stikstofdepositie op Natura 2000-gebieden De aangevraagde situatie ziet ten opzichte van de referentiesituatie op het minder houden van 150 vleesvarkens, op wijzigingen m.b.t. emissiepunten, het niet meer aanwezig zijn van een mestsilo. De stallen 3 en 4 worden voorzien van een gecombineerd luchtwassysteem 85% ammoniakemissiereductie met watergordijn en biologische wasser. De overige aangevraagde emissiearme huisvestingssystemen zijn reeds vergund zijn op grond van de Wet natuurbescherming. Om te beoordelen of de stikstofdepositie in de nieuwe situatie op Natura 2000gebieden toeneemt ten opzichte van de referentiedatum is een berekening uitgevoerd met AERIUS Calculator.

Uit de AERIUS-verschilberekening met kenmerk S58CoNcro6f2 d.d. 7 november 2023 ( z Bijlage 3-2 verschil def.pdf, behorend bij de aanvraag) blijkt dat er geen sprake is van een rekenresultaat hoger dan 0,00 mol/ha/jaar stikstofdepositie op Natura 2000-gebieden met uitzondering van het . De grootst berekende toename op dit gebied bedraagt 0,01 mol N/ha/jr. Het gaat hier om een zogenaamde randeffecten als gevolg van de 25-km-afkapgrens. Als gevolg van de maximale rekenafstand van 25 km kan bij een verschilberekening tussen twee situaties aan de randen van het rekengebied voor de ene situatie wel (voor die bron(nen) valt de rand binnen de 25 km) en voor de andere situatie geen toeof afname (voor die bron(nen) valt de rand buiten de 25 km) worden berekend. Het betreft situaties waarbij de plaats (x, y coördinaten) van de bron(nen) in de beoogde situatie (deels) verschilt van de plaats in de referentiesituatie. Een randeffect kan optreden bij ALLE hexagonen waar niet ALLE bronnen worden meegenomen in de berekening. Via de totale verschilberekening is te vinden op welke hexagonen er sprake is van een berekende toename. Bij de AERIUSprojectbere , AERIUS Calculator gevoegd (zie Bijlage 3-3 rand def.pdf behorend bij de aanvraag). Uit de resultaten van deze uitgevoerde berekening zonder de randhexagonen met een

Z2023-ODT-012123

Pagina 12 van 17

mogelijk randeffect blijkt dat geen sprake is van een toename van de stikstofdepositie op hexagonen gelegen in Natura 2000 gebieden. Er is geen sprake van een verslechtering van de kwaliteit van Natura 2000-gebieden ten opzichte van de referentie situatie. Uit de depositieberekening met AERIUS Calculator, in combinatie met de bijbehorende , blijkt dat er geen sprake is van een verslechtering van de kwaliteit van Natura 2000-gebieden ten opzichte van de referentie situatie. 4.2

Significante negatieve gevolgen op voorhand uitgesloten ondanks toepassing emissiearme huisvestingsystemen Thans bestaat veel discussie over de werking van emissiearme stalsystemen. In het natuurspoor kunnen voor de berekening van de ammoniakemissie uit die stallen niet zonder meer de emissiefactoren uit de Regeling ammoniak en veehouderij (hierna: ) . z basis van de Rav-emissiefactoren niet in alle gevallen tot de conclusie kan worden gekomen dat significante gevolgen niet kunnen optreden (zodat in beginsel een verklaring van geen bedenkingen van GS nodig zou zijn, alvorens de omgevingsvergunning kan worden verleend). Nu onderhavige aanvraag ziet op emissiearme stalsystemen hebben wij nader bekeken of met voldoende zekerheid gesteld kan worden dat de aangevraagde situatie ziet op intern salderen.

Wijzigingen Wijzigingen Stal 2 - Afname van 150 vleesvarkens - Wijziging emissiepunt (x, y coördinaat) Stal 3 - toepassing gecombineerd luchtwassysteem 85% ammoniakemissiereductie, 45% geuremissiereductie en 80% fijnstofemissie-reductie met watergordijn en biologische wasser - wijziging emissiepunt (x, y coördinaat uittreedhoogte, uittreeddiameter, uittreedsnelheid) Stal 4 toepassing gecombineerd luchtwassysteem 85% ammoniakemissiereductie, 45% geuremissiereductie en 80% fijnstofemissie-reductie met watergordijn en biologische wasser - wijziging emissiepunt (X,Y coördinaat uittreedhoogte, uittreeddiameter, uittreedsnelheid) Stal 8 wijziging emissiepunt (stal 8a en 8b, X,Y coördinaten en uittreedsnelheid)

Z2023-ODT-012123

Effect op depositie Afname (door lagere emissie) +/-? Afname  (minder emissie)

Opmerking Zie verder onder Wijziging m.b.t. emissiepunten .

85% van de emissie uit deze stal(op basis Rav) In de controleberekening is de werking van de luchtwasser buiten beschouwing gelaten (worst case) Zie verder onder W z

. ..

.

+/-? Afname  (minder emissie)

85% van de emissie uit deze stal (op basis Rav) In de controleberekening is de werking van de luchtwasser buiten beschouwing gelaten. (worst case) Zie verder onder W z

. ..

.

Zie verder onder W z

. ..

.

+/-? +/-?

Pagina 13 van 17

Mestsilo De mestsilo komt te vervallen

Afname (lagere emissie)

In de controleberekening is de aanwezigheid van de mestsilo buiten beschouwing gelaten.

Onderbouwing controleberekening Gezien de uitkomsten van onderzoeken naar de emissie van emissiearme huisvestingssystemen die worden toegepast in de varkenshouderij is het beeld dat de emissie van deze emissiearme huisvestingssystemen in de praktijk mogelijk hoger zijn dan conform de vastgestelde emissiefactoren in de Rav. Er zijn echter geen aanwijzingen dat de emissie van de reeds vergunde systemen in de praktijk lager zijn dan de voor deze systemen opgenomen factoren opgenomen in de Rav. Om het effect van een eventuele hogere emissie op de uitkomsten van de verschilberekening te kunnen beoordelen is een controle-verschilberekening uitgevoerd. In deze controleberekening wordt ervan uitgegaan dat de emissiearme stalsystemen niet werken. In onderstaande tabel zijn de uitgangspunten van deze berekening samengevat:

Stal 1 Stal 2

Stal 3 Stal 4 Stal 8 Mestsilo

Referentie situatie controle berekening conform geldende Rav factor - conform Rav factor voor overige huisvestingssystemen

Aangevraagde situatie – controle berekening conform geldende Rav factor conform Rav factor voor overige huisvestingssystemen

Toelichting uitgevoerde berekeningen

conform Rav factor voor overige huisvestingssystemen conform Rav factor voor overige huisvestingssystemen conform Rav factor voor overige huisvestingssystemen Wel aanwezig

conform Rav factor voor overige huisvestingssystemen conform Rav factor voor overige huisvestingssystemen conform Rav factor voor overige huisvestingssystemen Niet aanwezig

- betreft wijzigingen m.b.t. emissiepunt(en) (excl. werking luchtwasser) - betreft wijzigingen m.b.t. emissiepunt(en) (excl. werking luchtwasser) - betreft wijzigingen m.b.t. emissiepunt(en)

- betreft wijzigingen m.b.t. emissiepunt(en) - afname van 150 vleesvarkens

In de referentiesituatie is de mestsilo niet meegenomen

Bovenstaande tabel wordt hieronder nader toegelicht. Wijziging m.b.t. emissiepunten Voor de emissiearme stalsystemen stal 2, 3, 4 en 8 is sprake van wijzigingen m.b.t. emissiepunten. Dit kan van invloed zijn op de depositieresultaten, nu emissiepunt van deze stallen iets verschuift. In de controle-verschilberekening is daarom gerekend met de hogere geldende Rav factor voor overig huisvestingsystemen voor deze stallen in zowel de referentie situatie als voor de aangevraagde situatie. In deze controleberekening wordt er dus vanuit gegaan dat de emissiearme stalsystemen niet werken. Uitgangspunten stal 3 en 4, exclusief luchtwassers Op basis van gezond verstand kan worden gesteld dat de toepassing van luchtwassystemen op de stallen 3 en 4 niet zal bijdragen aan een toename van de ammoniakdepositie. In onze controleberekening is de werking (m.b.t. verlaging van de ammoniakemissie) van deze luchtwassers buitenbeschouwing gelaten. De toepassing

Z2023-ODT-012123

Pagina 14 van 17

van deze luchtwassers zijn niet nodig voor het intern salderen en betreffen extra stikstof reducerende maatregelen. Mestsilo In de referentiesituatie is een mestsilo aanwezig, waarvan de berekende emissie 256 kg NH3 emissie per jaar bedraagt. In de controleberekening is deze buitenbeschouwing gelaten. Conclusie Uit de resultaten van onze controle-verschilberekening met kenmerk RwithAMapy1G (29 januari 2024) (Bijlage 5, behorend bij dit advies) blijkt dat in de controlesituatie sprake is van een toename van de ammoniakdepositie op de Borkeld van 0,16 mol N/ha/jr. Het gaat hier om een zogenaamde randeffecten als gevolg van de 25-km-afkapgrens. Als gevolg van de maximale rekenafstand van 25 km kan bij een verschilberekening tussen twee situaties aan de randen van het rekengebied voor de ene situatie wel (voor die bron(nen) valt de rand binnen de 25 km) en voor de andere situatie geen toeof afname (voor die bron(nen) valt de rand buiten de 25 km) worden berekend. Het betreft situaties waarbij de plaats (x, y coördinaten) van de bron(nen) in de beoogde situatie (deels) verschilt van de plaats in de referentiesituatie. Een randeffect kan optreden bij ALLE hexagonen waar niet ALLE bronnen worden meegenomen in de berekening. Via de totale verschilberekening is te vinden op welke hexagonen er sprake is van een berekende toename.

Bij de AERIUSprojectberekening, Hulpmiddel beoordeling hexagonen met AERIUS Calculator gevoegd (zie Bijlage 3-3 rand def.pdf behorend bij de aanvraag). Uit de resultaten van deze uitgevoerde berekening zonder de randhexagonen met een mogelijk randeffect blijkt dat geen sprake is van een toename van de stikstofdepositie op hexagonen gelegen in Natura 2000 gebieden. Er is geen sprake van een verslechtering van de kwaliteit van Natura 2000-gebieden ten opzichte van de referentie situatie. Uit de controle depositieberekening met AERIUS Calculator, in combinatie met de , blijkt dat ook in controlesituatie geen sprake is van een verslechtering van de kwaliteit van Natura 2000-gebieden ten opzichte van de referentie situatie. In de controle berekening is sprake van een afname van de ammoniakemissie van circa 500 kg NH3/jaar (veroorzaakt door de afname van het houden van 150 vleesvarkens in stal 2). Conform de niet worst-case benadering is sprake van een afname van de ammoniakemissie van 4.965,1 kg NH 3/jaar. 4.3 Conclusie m.b.t. stikstofdepositie Uit de berekeningen bij de aanvraag en uit de hiervoor verrichte analyse blijkt dat de stikstofdepositie in de aangevraagde situatie gelijk of lager is dan de geldende referentiesituatie.

Hiermee is op grond van objectieve gegevens uitgesloten dat de aangevraagde wijzigingen significante gevolgen kunnen hebben op de omliggende Natura 2000-gebieden. Het betreffen interne salderingsmaatregelen die niet zorgen voor een depositietoename. Sinds 1 januari 2020 geldt er dan geen vergunningplicht

Z2023-ODT-012123

Pagina 15 van 17

meer op grond van de Wet natuurbescherming. Daarom is er geen omgevingsvergunning natuur (VVGB) meer vereist.3 4.4 Overige effecten Uit de aanvraag blijkt dat er, naast de effecten van stikstof, geen andere negatieve effecten te verwachten zijn die de natuurlijke kenmerken van de diverse beschermde gebieden kunnen aantasten. In dat geval is vergunningplicht niet aan de orde. Ook om die reden is geen omgevingsvergunning natuur vereist. 4.5 Effecten op Natura 2000-gebieden buiten Nederland Wij betrekken ook eventuele effecten op Natura 2000-gebieden buiten onze landsgrenzen bij ons besluit. Wij constateren dat de gewenste bedrijfsontwikkeling ook invloed heeft op Natura 2000-gebieden die in Duitsland liggen. Voor de beoordeling van de toename sluiten wij aan bij de Duitse beoordelingssystematiek. De Duitse overheid oordeelt dat er geen sprake is van een negatief effect als de toename van stikstofdepositie lager is dan 7,14 mol stikstof per hectare per jaar. De aangevraagde situatie veroorzaakt op geen enkel habitat op Duits grondgebied een stikstofdepositie die deze grenswaarde overschrijdt. Nadere toetsing van effecten op Natura 2000gebieden op Duits grondgebied is hierdoor niet nodig.

5 EINDCONCLUSIE Uit vorenstaande gegevens blijkt dat de stikstofdepositie in de aangevraagde situatie gelijk of lager is dan de referentiesituatie op grond van de Wet natuurbescherming, de op 26 augustus 2020 verleende vergunning op grond van de Wet natuurbescherming met kenmerk 2020/0238425. Omdat onderhavige aanvraag ziet op het wijzigen van emissiearme stalsystemen hebben wij nader bekeken of met voldoende zekerheid gesteld kan worden dat de aangevraagde situatie ziet op intern salderen en significant negatieve gevolgen op natura 2000 gebieden op voorhand zijn uitgesloten. Hiertoe hebben wij een controle-verschilberekening uitgevoerd, zie onder 4.2 Significante negatieve gevolgen op voorhand uitgesloten ondanks toepassing emissiearme huisvestingsystemen . Ook uit de resultaten van deze controle-verschilberekening met kenmerk RwithAMapy1G (29 januari 2024) (Bijlage 5, behorend bij dit advies) inclusief de bijbehorende randeffectberekening (Bijlage 6, behorend bij dit advies) blijkt dat geen sprake is van een toename van de ammoniakdepositie op omliggende Natura 2000 gebieden.

Bij deze verschilbereking is er vanuit gegaan dat de emissiearme huisvestingssystemen in de stallen 2, 3, 4 en 8 niet functioneren (er is gerekend met de emissiefactor voor overige huisvestingssystemen voor deze stallen) en dat er geen sprake is van ammoniakemissie van de mestsilo in de referentie situatie. Er kan met voldoende zekerheid gesteld worden dat de aangevraagde situatie ziet op intern salderen en hiermee significant negatieve effecten op natura 2000 gebieden op voorhand zijn uitgesloten. Hiermee is op grond van objectieve gegevens uitgesloten dat de wijziging significante gevolgen heeft. Het voorgenomen project verdraagt zich met de overige 3

Artikel 2.1 eerste lid, onder i Wabo in combinatie met artikel 2.2aa sub a en 6.10a Besluit omgevingsrecht

Z2023-ODT-012123

Pagina 16 van 17

instandhoudingsdoelstelling van het betreffende gebied. Daarnaast wordt de grenswaarde voor stikstofdepositie overschreden. Wij concluderen dat: - sprake is van intern salderen; - het voorgenomen project zich verdraagt met de overige instandhoudingsdoelen van het betreffende gebied; - in onderhavige procedure geen sprake van aanhaking van de Wet natuurbescherming, een omgevingsvergunning natuur (VVGB) is niet vereist. Al heeft de ondernemer hier wel om verzocht.

Z2023-ODT-012123

Pagina 17 van 17

4-

Z

;

_ _ z

_

_

_ _

z

_ z z

_ z

z _ z _ _

_

z

z z z _ _

_

Stikstofdepositie o derzoek _ z

_ _

_

z ;

lge ee z z

_ _ z _ _ _ z _

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

ODT Voortsweg 4, . Saasveld Verschil + Aanlegfase Verschil + Aanlegfase controle berekening

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RwithAMapy1G 29 januari 2024, 16:39 Wnb-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Vergunde opzet - Referentie Beoogde opzet - Beoogd Vergunde opzet - Referentie Beoogde opzet - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RwithAMapy1G (29 januari 2024)

2024 2024

34,89 mol/ha/j 32,25 mol/ha/j 1,54 ha 1.123,96 ha 0,16 mol/ha/j 2,76 mol/ha/j

21,4 ton/j 20,9 ton/j 5358973 5358973

159,5 kg/j 244,1 kg/j

Lemselermaten Lemselermaten

2/17

Projectberekening

Beoogde opzet (Beoogd), rekenjaar 2024 Emissiebronnen

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

1

Landbouw | Stalemissies | Stal 1 2 Landbouw | Stalemissies | Stal 2 3 Landbouw | Stalemissies | Stal 3 achter lw 4 Landbouw | Stalemissies | Stal 4 achter lw 5 Landbouw | Stalemissies | Nieuwbouw links 6 Landbouw | Stalemissies | Nieuwbouw rechts 7 Mobiele werktuigen | Landbouw | Mobiele werktuigen op het erf 44 Landbouw | Vuurhaarden, overig | Cv ketel 1 45 Landbouw | Vuurhaarden, overig | Cv ketel 2 46 Landbouw | Vuurhaarden, overig | Cv ketel 3 47 Landbouw | Vuurhaarden, overig | Cv ketel 4 48 Landbouw | Vuurhaarden, overig | Cv ketel 5 49 Wonen en Werken | Woningen | Woning 1 50 Wonen en Werken | Woningen | Woning 2 59 Anders... | Anders... | Stationair draaien 60 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Mobiele werktuigen 61 Anders... | Anders... | Laden en lossen stationaire emissies wegverkeer  Verkeersnetwerk

1.152,0 kg/j 150,0 kg/j 5.367,0 kg/j 5.367,0 kg/j 4.080,0 kg/j 4.800,0 kg/j 40,4 g/j 110,5 kg/j 3,5 kg/j 3,5 kg/j 3,5 kg/j 3,5 kg/j 3,5 kg/j 0,5 kg/j 3,6 kg/j 0,5 kg/j 3,6 kg/j 0,2 kg/j 20,1 kg/j 2,8 kg/j 80,4 kg/j 30,0 g/j 2,3 kg/j 0,2 kg/j 6,4 kg/j

Gebouwen

Rekenmaat (LxBxH, oriëntatie)

1 2 3 4 5 6

Gebouw 1 Gebouw 2 Gebouw 3 Gebouw 4 Gebouw 5 Gebouw 6

RwithAMapy1G (29 januari 2024)

74,3 m x 16,4 m x 4,4 m, 65 ° 37,0 m x 14,0 m x 4,2 m, 66 ° 64,2 m x 32,3 m x 5,2 m, 65 ° 64,2 m x 32,3 m x 5,2 m, 65 ° 104,2 m x 43,0 m x 6,9 m, 156 ° 104,2 m x 43,0 m x 6,9 m, 156 ° 3/17

Projectberekening

Vergunde opzet (Referentie), rekenjaar 2024 Emissiebronnen Landbouw | Stalemissies | Stal 1 2 Landbouw | Stalemissies | Stal 2 3 Landbouw | Stalemissies | Stal 3 4 Landbouw | Stalemissies | Stal 4 5 Landbouw | Stalemissies | Nieuwbouw links 6 Landbouw | Stalemissies | Nieuwbouw rechts 7 Landbouw | Mestopslag | Mestsilo 8 Mobiele werktuigen | Landbouw | Mobiele werktuigen op het erf 47 Landbouw | Vuurhaarden, overig | Cv ketel 1 48 Landbouw | Vuurhaarden, overig | Cv ketel 2 49 Landbouw | Vuurhaarden, overig | Cv ketel 3 50 Landbouw | Vuurhaarden, overig | Cv ketel 4 51 Landbouw | Vuurhaarden, overig | Cv ketel 5 52 Wonen en Werken | Woningen | Woning 1 53 Wonen en Werken | Woningen | Woning 2 62 Anders... | Anders... | Stationair draaien  Verkeersnetwerk 1

Gebouwen 1 2 3 4 5 6 7

Gebouw 1 Gebouw 2 Gebouw 3 Gebouw 4 Gebouw 5 Gebouw 6 Gebouw 7

RwithAMapy1G (29 januari 2024)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

1.152,0 kg/j 600,0 kg/j 5.367,0 kg/j 5.367,0 kg/j 4.080,0 kg/j 4.800,0 kg/j 40,4 g/j 0,5 kg/j 0,5 kg/j 0,2 kg/j 0,2 kg/j

110,5 kg/j 3,5 kg/j 3,5 kg/j 3,5 kg/j 3,5 kg/j 3,5 kg/j 3,6 kg/j 3,6 kg/j 20,1 kg/j 4,4 kg/j

Rekenmaat (LxBxH, oriëntatie)

74,3 m x 16,4 m x 4,4 m, 65 ° 37,0 m x 14,0 m x 4,2 m, 66 ° 64,2 m x 32,3 m x 5,2 m, 65 ° 64,2 m x 32,3 m x 5,2 m, 65 ° 104,2 m x 43,0 m x 6,9 m, 156 ° 104,2 m x 43,0 m x 6,9 m, 156 ° 30,8 m x 28,9 m x 7,8 m, 84 ° 4/17

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

10 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RwithAMapy1G (29 januari 2024)

5/17

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Beoogde opzet " (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Totaal

1.125,51

Per gebied

Berekend (ha gekarteerd)

Borkeld (44) Engbertsdijksvenen (40) Springendal & Dal van de Mosbeek (45) Landgoederen Oldenzaal (50) Dinkelland (49) Achter de Voort, Agelerbroek & Voltherbroek (47) Buurserzand & Haaksbergerveen (53) Bergvennen & Brecklenkampse Veld (46) Aamsveen (55) Wierdense Veld (43) Witte Veen (54) Lonnekermeer (51) Lemselermaten (48)

RwithAMapy1G (29 januari 2024)

27,95 434,28

4.031,44

1,54

0,16

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

1.123,96

2,76

Hoogste totale Met toename Grootste Met afname (ha Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol gekarteerd) afname (mol N/ha/jr) N/ha/jr) N/ha/jr)

1.944,43 2.137,33

1,54 0,00

0,16 0,00

26,41 434,28

0,03 0,06

163,95

4.031,44

0,00

0,00

163,95

0,36

126,19

2.160,03

0,00

0,00

126,19

0,59

113,38 83,43

2.169,83 2.262,83

0,00 0,00

0,00 0,00

113,38 83,43

0,23 0,69

60,83

2.408,04

0,00

0,00

60,83

0,02

51,06

2.354,08

0,00

0,00

51,06

0,08

17,93 12,35 12,21 11,27 10,66

2.183,53 2.265,37 2.143,61 2.080,32 2.115,88

0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

17,93 12,35 12,21 11,27 10,66

0,03 0,02 0,02 0,30 2,76

6/17

Projectberekening

Beoogde opzet , Rekenjaar 2024

Er zijn meer dan 10 wegverkeer emissiebronnen in deze situatie en deze worden niet in de PDF getoond. Laad de PDF in Calculator in om alle bronnen in te zien (tot een maximum van 5000 bronnen). 1 Landbouw | Stalemissies Naam Stal 1 Gebouw Gebouw 1 Locatie X:254024 Y:483134 Uittreedhoogte 6,2 m Wijze van ventilatie Geforceerd Uittreeddiameter 0,5 m Temporele variatie Dierverblijven Temperatuur 11,85 °C Emissie Uittreedrichting Verticaal Uittreedsnelheid 4,0 m/s Diersoort RAV-code - Omschrijving

2

Landbouw | Stalemissies

Diersoort RAV-code - Omschrijving

Gebouw Gebouw 2 Uittreedhoogte 5,5 m Uittreeddiameter 0,5 m Temperatuur 11,85 °C Emissie Uittreedrichting Verticaal Uittreedsnelheid 4,0 m/s

D3.100 - overige huisvestingssystemen (Varkens; vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking )

RwithAMapy1G (29 januari 2024)

1.152,0 kg/j

Aantal Stof Emissiefactor Reductie Emissie dieren (kg/dier/j)

D3.2.7.1.1 - gedeeltelijk BB97.07.056/A97.11.059 1152 NH₃ 1 roostervloer; mestkelders met (water- en) mestkanaal; mestkanaal met schuine putwand; met metalen driekantroosters op het mestkanaal; emitterend mestoppervlak maximaal 0,18 m2 per varken (Varkens; vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking )

Naam Stal 2 Locatie X:254008,54 Y:483159,17 Wijze van ventilatie Geforceerd Temporele variatie Dierverblijven

BWL-code

NH₃

BWLcode

-

NH₃

1.152,0 kg/j

150,0 kg/j

Aantal Stof Emissiefactor Reductie Emissie dieren (kg/dier/j)

Overig 50

NH₃ 3

-

150,0 kg/j

7/17

Projectberekening

3

Landbouw | Stalemissies

Naam Stal 3 achter lw Gebouw Gebouw 3 Locatie X:253950 Y:483162 Uittreedhoogte 8,2 m Wijze van ventilatie Geforceerd Uittreeddiameter 1,0 m Temporele variatie Dierverblijven Temperatuur 11,85 °C Emissie Uittreedrichting Verticaal Uittreedsnelheid 3,4 m/s Diersoort RAV-code - Omschrijving

 4

D3.100 - overige huisvestingssystemen (Varkens; vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking )

BWLcode

Overig 1789 NH₃ 3

Naam Stal 4 achter lw Gebouw Gebouw 4 Locatie X:253934 Y:483198 Uittreedhoogte 8,2 m Wijze van ventilatie Geforceerd Uittreeddiameter 1,0 m Temporele variatie Dierverblijven Temperatuur 11,85 °C Emissie Uittreedrichting Verticaal Uittreedsnelheid 3,4 m/s

 5

D3.100 - overige huisvestingssystemen (Varkens; vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking )

BWLcode

D3.100 - overige huisvestingssystemen (Varkens; vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking )

RwithAMapy1G (29 januari 2024)

BWLcode

5.367,0 kg/j

5.367,0 kg/j

Aantal Stof Emissiefactor Reductie Emissie dieren (kg/dier/j)

Naam Nieuwbouw links Gebouw Gebouw 5 Locatie X:253910 Y:483133 Uittreedhoogte 11,0 m Wijze van ventilatie Geforceerd Uittreeddiameter 1,0 m Temporele variatie Dierverblijven Temperatuur 11,85 °C Emissie Uittreedrichting Verticaal Uittreedsnelheid 4,0 m/s Diersoort RAV-code - Omschrijving

-

NH₃

Overig 1789 NH₃ 3

Landbouw | Stalemissies

5.367,0 kg/j

Aantal Stof Emissiefactor Reductie Emissie dieren (kg/dier/j)

Landbouw | Stalemissies

Diersoort RAV-code - Omschrijving

NH₃

-

NH₃

5.367,0 kg/j

4.080,0 kg/j

Aantal Stof Emissiefactor Reductie Emissie dieren (kg/dier/j)

Overig 1360 NH₃ 3

-

4.080,0 kg/j

8/17

Projectberekening

6

Landbouw | Stalemissies

Naam Nieuwbouw rechts Gebouw Gebouw 6 Locatie X:253884 Y:483189 Uittreedhoogte 11,0 m Wijze van ventilatie Geforceerd Uittreeddiameter 1,0 m Temporele variatie Dierverblijven Temperatuur 11,85 °C Emissie Uittreedrichting Verticaal Uittreedsnelheid 4,0 m/s Diersoort RAV-code - Omschrijving

 7

D3.100 - overige huisvestingssystemen (Varkens; vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking ) Mobiele werktuigen op het erf X:253956,8 Y:483184,11 2,41 ha

Stageklasse

Overig 1600 NH₃ 3

Brandstof­verbruik

Draaiuren AdBlue verbruik

105 u/j

Tractor Stage-II, 2002-2005, 75-560 kW, diesel, SCR: 1050 l/j 2 nee

105 u/j

Tractor Stage-II, 2002-2005, 75-560 kW, diesel, SCR: 1050 l/j 3 nee

105 u/j

Shovel 1 Stage-II, 2002-2005, 75-560 kW, diesel, SCR: 2240 l/j nee

224 u/j

Landbouw | Vuurhaarden, overig

Naam Cv ketel 1 Gebouw Locatie X:254053,29 Uittreedhoogte Y:483154,7 Warmteinhoud Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Verwarming van Ruimten (Zonder Seizoenscorrectie) 45

Landbouw | Vuurhaarden, overig

Naam Cv ketel 2 Gebouw Locatie X:254022,63 Uittreedhoogte Y:483172,34 Warmteinhoud Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Verwarming van Ruimten (Zonder Seizoenscorrectie) RwithAMapy1G (29 januari 2024)

-

4.800,0 kg/j

NOₓ NH₃

Tractor Stage-II, 2002-2005, 75-560 kW, diesel, SCR: 1050 l/j 1 nee

44

4.800,0 kg/j

Aantal Stof Emissiefactor Reductie Emissie dieren (kg/dier/j)

Mobiele werktuigen | Landbouw

Naam Locatie Oppervlakte Naam

BWLcode

NH₃

110,5 kg/j 40,4 g/j Stof Emissie

NOₓ

21,5 kg/j NH₃ 7,9 g/j NOₓ 21,5 kg/j NH₃ 7,9 g/j NOₓ 21,5 kg/j NH₃ 7,9 g/j NOₓ 45,9 kg/j NH₃ 16,8 g/j

Gebouw 1 9,0 m 0,000 MW

NOₓ

3,5 kg/j

Gebouw 2 9,0 m 0,000 MW

NOₓ

3,5 kg/j

9/17

Projectberekening

46

Landbouw | Vuurhaarden, overig

Naam Cv ketel 3 Gebouw Locatie X:254000,16 Uittreedhoogte Y:483184,52 Warmteinhoud Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Verwarming van Ruimten (Zonder Seizoenscorrectie) 47

Landbouw | Vuurhaarden, overig

Naam Cv ketel 4 Gebouw Locatie X:253984,65 Uittreedhoogte Y:483220,97 Warmteinhoud Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Verwarming van Ruimten (Zonder Seizoenscorrectie) 48

Landbouw | Vuurhaarden, overig

Naam Cv ketel 5 Gebouw Locatie X:253926,69 Uittreedhoogte Y:483102,95 Warmteinhoud Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Verwarming van Ruimten (Zonder Seizoenscorrectie) 49

Wonen en Werken | Woningen

Naam Woning 1 Uittreedhoogte Locatie X:254030,52 Warmteinhoud Y:483195,83 Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie 50

Wonen en Werken | Woningen

Naam Woning 2 Uittreedhoogte Locatie X:253981 Y:483270 Warmteinhoud Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie 59

Anders... | Anders...

Naam Stationair draaien Uittreedhoogte Locatie X:253995,84 Warmteinhoud Y:483163,99 Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie

RwithAMapy1G (29 januari 2024)

Gebouw 3 9,0 m 0,000 MW

NOₓ

3,5 kg/j

Gebouw 4 9,0 m 0,000 MW

NOₓ

3,5 kg/j

Gebouw 5 9,0 m 0,000 MW

NOₓ

3,5 kg/j

5,0 m 0,000 MW

NOₓ NH₃

3,6 kg/j 0,5 kg/j

5,0 m 0,000 MW

NOₓ NH₃

3,6 kg/j 0,5 kg/j

2,0 m 0,000 MW

NOₓ NH₃

20,1 kg/j 0,2 kg/j

10/17

Projectberekening

60

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Naam Locatie Oppervlakte Naam

Mobiele werktuigen X:253905,72 Y:483139,77 0,56 ha

Mobiele kraan, ontgraven

Tractor + dumper

NOₓ NH₃

Stageklasse

Brandstof­verbruik

Stage-IV, 2014-2018, 1300 l/j 75-560 kW, diesel, SCR: ja

80,4 kg/j 2,8 kg/j

Draaiuren AdBlue verbruik

130 u/j 78 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 900 l/j 75-560 kW, diesel, SCR: ja

60 u/j

Stage-IV, 2014-2018, <= 45 l/j 56 kW, diesel, SCR: nee

15 u/j

Stage-IV, 2014-2018, 245 l/j 75-560 kW, diesel, SCR: ja

35 u/j

Stage-IV, 2014-2018, 2400 l/j 75-560 kW, diesel, SCR: ja

240 u/j 144 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 1425 l/j 75-560 kW, diesel, SCR: ja

75 u/j

Stage-IV, 2014-2018, 150 l/j 75-560 kW, diesel, SCR: ja

10 u/j

Stage-IV, 2014-2018, 5250 l/j 75-560 kW, diesel, SCR: ja

210 u/j 315 l/j

Shovel/ verreiker

Stage-IV, 2014-2018, <= 200 l/j 56 kW, diesel, SCR: nee

40 u/j

Heftruck laden/lossen

Stage-IV, 2014-2018, <= 270 l/j 56 kW, diesel, SCR: nee

90 u/j

Graafmachine mobiel, aanbrengen zand

Stage-IV, 2014-2018, 35 l/j 75-560 kW, diesel, SCR: ja

5 u/j

Minikraan Mobiele kraan, aanvullen fundering

Betonmixer lossen keldervloer/muren/strook/vloer Betonpomp, tijdens bouw

Mobiele telekraan (40 ton)

Mobiele telekraan (120 ton)

RwithAMapy1G (29 januari 2024)

54 l/j

Stof Emissie

NOₓ

7,7 kg/j

NH₃

0,3 kg/j 5,2 kg/j

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

14 l/j

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

85 l/j

NOₓ NH₃

9 l/j

NOₓ NH₃ NOₓ

0,2 kg/j 1,0 kg/j 0,0 kg/j 1,8 kg/j 58,8 g/j 14,2 kg/j 0,6 kg/j 8,3 kg/j 0,3 kg/j 0,9 kg/j 36,0 g/j 29,4 kg/j

NH₃

2 l/j

1,3 kg/j NOₓ 4,2 kg/j NH₃ 1,5 g/j NOₓ 5,9 kg/j NH₃ 2,0 g/j NOₓ 0,3 kg/j NH₃ 8,4 g/j 11/17

Projectberekening

Naam

Stageklasse

Brandstof­verbruik

Tractor + dumper

Stage-IV, 2014-2018, 30 l/j 75-560 kW, diesel, SCR: ja

Shovel middel voor verharding

Stage-IV, 2014-2018, <= 40 l/j 56 kW, diesel, SCR: nee

Trilplaat benzine

alle werktuigen op benzine, 2takt

61

Naam

Anders... | Anders...

Laden en lossen Uittreedhoogte stationaire Warmteinhoud emissies Spreiding wegverkeer Locatie X:253905,25 Y:483140,79 Oppervlakte 0,55 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie

RwithAMapy1G (29 januari 2024)

Draaiuren AdBlue verbruik

2 u/j 8 u/j

80 l/j

2,0 m 0,000 MW 0m

NOₓ NH₃

1 l/j

Stof Emissie

NOₓ

0,5 kg/j

NH₃ 7,2 g/j NOₓ 0,8 kg/j NH₃ 0,0 kg/j NOₓ 0,3 kg/j NH₃ 0,0 kg/j 2,3 kg/j 30,0 g/j

12/17

Projectberekening

Vergunde opzet, Rekenjaar 2024

Er zijn meer dan 10 wegverkeer emissiebronnen in deze situatie en deze worden niet in de PDF getoond. Laad de PDF in Calculator in om alle bronnen in te zien (tot een maximum van 5000 bronnen). 1 Landbouw | Stalemissies Naam Stal 1 Gebouw Gebouw 1 Locatie X:254024 Y:483134 Uittreedhoogte 6,2 m Wijze van ventilatie Geforceerd Uittreeddiameter 0,5 m Temporele variatie Dierverblijven Temperatuur 11,85 °C Emissie Uittreedrichting Verticaal Uittreedsnelheid 4,0 m/s Diersoort RAV-code - Omschrijving

2

BWL-code

D3.2.7.1.1 - gedeeltelijk BB97.07.056/A97.11.059 1152 NH₃ 1 roostervloer; mestkelders met (water- en) mestkanaal; mestkanaal met schuine putwand; met metalen driekantroosters op het mestkanaal; emitterend mestoppervlak maximaal 0,18 m2 per varken (Varkens; vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking )

Landbouw | Stalemissies

Diersoort RAV-code - Omschrijving

D3.100 - overige huisvestingssystemen (Varkens; vleesvarkens, opfokberen van circa 25 kg tot 7 maanden, opfokzeugen van circa 25 kg tot eerste dekking )

RwithAMapy1G (29 januari 2024)

1.152,0 kg/j

Aantal Stof Emissiefactor Reductie Emissie dieren (kg/dier/j)

Naam Stal 2 Gebouw Gebouw 2 Locatie X:254012 Y:483161 Uittreedhoogte 5,5 m Wijze van ventilatie Geforceerd Uittreeddiameter 0,5 m Temporele variatie Dierverblijven Temperatuur 11,85 °C Emissie Uittreedrichting Verticaal Uittreedsnelheid 4,0 m/s

NH₃

BWLcode

-

NH₃

1.152,0 kg/j

600,0 kg/j

Aantal Stof Emissiefactor Reductie Emissie dieren (kg/dier/j)

Overig 200

NH₃ 3

-

600,0 kg/j

13/17

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://gemeenteraad.dinkelland.nl/api/v1/meetings/838/documents/22207