CConstaterende datDen Helder
Koppel je AI →
Document · PDF

Nota Maatwerk parkeernormen Den Helder 23042025.pdf

Gemeenteraad 10 juni 2025, gemeente Den HelderBij agendapunt: 17: Voorstel tot het vaststellen van de Nota maatwerk parkeernormen centrum Den Helder.12.025 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

werknemers); j) Kwaliteitseis: een eis die gesteld wordt vanuit het oogpunt van bruikbaarheid van een nieuw te realiseren parkeervoorziening; k) Maatgevende parkeerbehoefte: het moment waarop de verschillende functies binnen het programma gezamenlijk op basis van de aanwezigheidspercentages hun maximale parkeerbehoefte hebben ervan uitgaande dat parkeerplaatsen voor iedere parkeerder toegankelijk zijn; l) Mobiliteitsplan: een document waarin de mobiliteitsconcepten zijn uitgewerkt die door de initiatiefnemer worden ingezet om de parkeerbehoefte van de ruimtelijke ontwikkeling op te lossen; m) NEN: Stichting Koninklijk Nederlands Normalisatie Instituut; n) Openbare parkeerrechten: de rechten die rusten op een adres voor het in aanmerking komen voor ontheffings- en vergunningsproducten (in gebieden waar parkeerregulering van kracht is).

o) Openbare ruimte: de door het bevoegde gemeentelijke orgaan als zodanig aangewezen en van een naam voorziene buitenruimte die binnen de gemeente Den Helder is gelegen; p) Parkeerdruk: het totale geparkeerde voertuigen gedeeld door de parkeercapaciteit in de openbare ruimte of in de gebouwde openbare parkeervoorzieningen, uitgedrukt in een percentage; q) POET-lijst: een lijst met adressen waar parkeren op eigen terrein aanwezig is of was zoals vastgesteld in het verleden, met per adres de gevolgen die dit heeft voor het in aanmerking komen voor openbare parkeerrechten. r) Programma: het totaal aan verwachte aantal functies in een ruimtelijke ontwikkeling uitgedrukt in eenheden zoals die worden toegepast voor het berekenen van de normatieve parkeerbehoefte; s) Ruimtelijke ontwikkeling: een activiteit zoals bedoeld in artikel 2.1, eerste lid onder a Wabo en/of artikel 2.1, eerste lid onder c Wabo; t) Salderen: het berekenen van de parkeereis op basis van het verschil tussen de parkeervraag fietsof auto in de nieuwe situatie (na realisering van de ruimtelijke ontwikkeling) en de parkeervraag in de oude situatie (vóór realisering van de ruimtelijke ontwikkeling);

Nota maatwerk parkeernormen centrum Den Helder, versie 1.0 27 / 41

u) Sloop en nieuwbouw: bij sloop en nieuwbouw wordt een bestaand gebouw eerst afgebroken en verwijderd – alleen de fundering kan optioneel in stand blijven – en wordt een nieuw gebouw gerealiseerd v) Transformatie: bij transformatie vindt functieverandering van een bestaande functie plaats (bijv. van een kantoor naar een woning) plaatsvindt en dient het gebouw waarin de functie is gesitueerd verbouwd te worden. Dit houdt aan de ene kant in het renoveren van de bestaande fundering en/of constructies en aan de andere kant nieuwe lagen toepassen op een bestaande constructie of een extra vleugel aanbouwen. w) Wabo: Wet algemene bepalingen omgevingsrecht

Nota maatwerk parkeernormen centrum Den Helder, versie 1.0 28 / 41

Bijlage 2 Fietsparkeernormen Functie

Eenheid

● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

Appartement, groter dan 160 m²

Per wooneenheid

Appartement, tussen 100 en 160 m²

Per wooneenheid

Appartement, tussen 60 en 100 m²

Parkeernorm (eis)

Percentage bezoekers

6,0

Gemiddeld kencijfer (streven) n.v.t.

5,0

n.v.t.

n.v.t.

Per wooneenheid

4,0

n.v.t.

n.v.t.

Appartement, kleiner dan 60 m²

Per wooneenheid

3,0

n.v.t.

n.v.t.

Huisvesting voor arbeidsmigranten

Per bed

1,0

n.v.t.

n.v.t.

Studentenhuis

Per kamer

1,0

1,0

n.v.t.

Appartement, bezoekers

Per wooneenheid

0,5

1,0

n.v.t.

Kantoor (personeel)

Per 100 m² bvo

1,3

2,0

n.v.t.

Kantoor met balie (bezoekers)

Per 100 m² bvo

3,0

6,0

n.v.t.

Winkelcentrum

Per 100 m² bvo

1,5

2,5

94%

Supermarkt

Per 100 m² bvo

1,6

2,7

93%

Bouwmarkt

Per 100 m² bvo

0,1

0,25

87%

Tuincentrum

Per 100 m² bvo

0,1

0,25

89%

Basisschool (< 250 leerlingen)

Per 10 leerlingen

3,0

4,3

n.v.t.

Basisschool (250 tot 500 leerlingen)

Per 10 leerlingen

3,5

5,0

n.v.t.

Basisschool (>500 leerlingen)

Per 10 leerlingen

4,3

6,2

n.v.t.

Basisschool (medewerkers)

Per 10 leerlingen

0,2

0,4

n.v.t.

Middelbare school (leerlingen)

Per 100 m² bvo

6,0

10,0

n.v.t.

Middelbare school (medewerkers)

Per 100 m² bvo

0,4

0,4

n.v.t.

ROC (leerlingen)

Per 100 m² bvo

8,0

12,0

n.v.t.

ROC (medewerkers)

Per 100 m² bvo

0,6

0,9

n.v.t.

Apotheek (bezoekers)

Per locatie

4,0

7,0

n.v.t.

Apotheek (medewerkers)

Per locatie

2,0

4,0

n.v.t.

Begraafplaats/crematorium

Per gelijktijdige plechtigheid

3,0

5,0

67%

Gezondheidscentrum (bezoekers)

Per 100 m² bvo

1,0

1,3

n.v.t.

Gezondheidscentrum (medew.)

Per 100 m² bvo

0,3

0,4

n.v.t.

Kerk/moskee

Per 100 zitplaatsen

20,0

30,0

60%

Ziekenhuis (bezoekers)

Per 100 m² bvo

0,2

0,4

n.v.t.

Ziekenhuis (medewerkers)

Per 100 m² bvo

0,3

0,6

n.v.t.

Bibliotheek

Per 100 m² bvo

2,0

3,0

97%

Bioscoop

Per 100 m² bvo

4,0

7,8

94%

Fitness

Per 100 m² bvo

3,5

6,0

90%

Museum

Per 100 m² bvo

0,5

0,9

95%

Sporthal

Per 100 m² bvo

1,4

2,5

96%

Sportveld

Per ha netto terrein

30,0

50,0

95%

n.v.t.

Nota maatwerk parkeernormen centrum Den Helder, versie 1.0 29 / 41

● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

Sportzaal

Per 100 m² bvo

2,2

4,0

94%

Stadion

Per 100 zitplaatsen

5,0

9,0

99%

Stedelijk evenement

Per 100 bezoekers

18,0

32,0

99%

Theater

Per 100 zitplaatsen

13,0

24,0

87%

Zwembad (openlucht)

Per 100 m² bassin

15,0

28,0

97%

Zwembad (overdekt)

Per 100 m² bassin

11,0

20,0

99%

Fastfoodrestaurant

Per 100 m² bvo

8,0

10,0

90%

Restaurant/café́ /bar/cafetaria

Per 100 m² bvo

3,0

7,0

80%

Busstation

Per halterende buslijn

23,0

42,0

100%

Carpoolplaats

Per autoparkeerplaats

0,5

0,8

100%

Nota maatwerk parkeernormen centrum Den Helder, versie 1.0 30 / 41

Bijlage 3 Autoparkeernormen Hoofdgroep: wonen Functie

Eenheid

Norm bewoner

Norm bezoeker

●

Koop, huis, vrijstaand

Per woning

1,20

0,10

● ● ● ●

Koop, huis, twee-onder-een-kap

Per woning

1,10

0,10

Koop, huis, tussen/hoek

Per woning

1,00

0,10

Koop, appartement, > 100 m2 bvo

Per woning

1,00

0,10

Koop, appartement, 75-100 m2 bvo

Per woning

0,90

0,10

●

Koop, appartement, < 75 m2 bvo

Per woning

0,80

0,10

●

Huur, huis, vrije sector

Per woning

0,80

0,10

Huur, huis, sociale huur

Per woning

0,60

0,10

Huur, appartement, vrije sector,> 100 m2 bvo

Per woning

0,80

0,10

Huur, appartement, vrije sector, 75-100 m2 bvo

Per woning

0,50

0,10

Huur, appartement, vrije sector, < 75 m2 bvo

Per woning

0,40

0,10

Huur, appartement, sociale huur, > 100 m2 bvo

Per woning

0,50

0,10

Huur, appartement, sociale huur, 75-100 m2 bvo

Per woning

0,40

0,10

Huur, appartement, sociale huur, < 75 m2 bvo

Per woning

0,30

0,10

Huur, appartement, sociale huur of vrije sector,< 30 m2 bvo

Per woning

0,10

0,10

Kamerverhuur, studenten, niet-zelfstandig

Per kamer

0,00

0,10

Aanleunwoning, serviceflat (zelfstandige woning met beperkte zorgvoorzieningen)

Per woning

0,00

0,10

Zorgwoning (geen automobiliteit bewoner)

Per woning

0,00

0,50

● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

Hoofdgroep: werken Functie

Eenheid

Norm totaal

●

Kantoor zonder baliefunctie

Per 100 m² bvo

1,15

Aandeel bezoekers 5%

●

Commerciële dienstverlening (kantoor met baliefunctie)

Per 100 m² bvo

1,55

20%

●

Bedrijf arbeidsintensief/ bezoekersextensief

Per 100 m² bvo

1,35

5%

●

Bedrijf arbeidsextensief/ bezoekersextensief

Per 100 m² bvo

0,65

5%

●

Bedrijfsverzamelgebouw

Per 100 m² bvo

1,05

5%

Hoofdgroep: winkelen en boodschappen doen Functie

Eenheid

Norm totaal

●

Buurtsupermarkt

Per 100 m² bvo

1,90

Aandeel bezoekers 89%

● ●

Fullservice supermarkt

Per 100 m² bvo

3,30

93%

Grote supermarkt (XL), > 2.500 m²

Per 100 m² bvo

5,90

84%

●

Binnenstad of hoofdwinkel(stads)centrum

Per 100 m² bvo

3,30

82%

●

Wijkmarkt / klein buurtcentrum

Per 100 m² bvo

0,20

85%

●

Bruin- en witgoedzaken

Per 100 m² bvo

3,65

92%

●

Woonwarenhuis/woonwinkel

Per 100 m² bvo

1,15

95%

Hoofdgroep: sport, cultuur en ontspanning Functie

Eenheid

Norm totaal

●

Bibliotheek

Per 100 m² bvo

0,45

Aandeel bezoekers 97%

●

Museum

Per 100 m² bvo

0,40

95%

●

Bioscoop

Per 100 m² bvo

3,20

94%

Nota maatwerk parkeernormen centrum Den Helder, versie 1.0 32 / 41

●

Filmtheater/filmhuis

Per 100 m² bvo

2,60

97%

●

Theater/schouwburg

Per 100 m² bvo

7,30

87%

●

Musicaltheater

Per 100 m² bvo

2,90

86%

●

Casino

Per 100 m² bvo

5,70

86%

●

Bowlingcentrum

Per bowlingbaan

1,60

89%

●

Biljart-/snookercentrum

Per tafel

0,85

87%

● ●

Dansstudio

Per 100 m² bvo

1,50

93%

Fitnessstudio/sportschool

Per 100 m² bvo

1,40

87%

●

Fitnesscentrum

Per 100 m² bvo

1,70

90%

●

Sauna, hammam

Per 100 m² bvo

2,50

99%

●

Sporthal

Per 100 m² bvo

1,45

96%

●

Sportzaal

Per 100 m² bvo

1,05

94%

●

Tennishal

Per 100 m² bvo

0,30

87%

●

Padelhal

Per 100 m² bvo

0,35

87%

●

Squashhal

Per 100 m² bvo

1,60

84%

●

Sportveld

Per ha. netto terrein

20,00

95%

●

Stadion

Per zitplaats

0,12

99%

●

Kunstijsbaan (kleiner dan 400 meter)

Per 100 m² bvo

1,15

98%

●

Jachthaven

Per ligplaats

0,60

99%

●

Indoorspeeltuin, gemiddeld/klein (< 1.500 m²)

Per 100 m² bvo

2,90

97%

●

Indoorspeeltuin, groot (1.500 < 3.500 m²)

Per 100 m² bvo

3,50

98%

●

Indoorspeeltuin, zeer groot (> 3.500 m²)

Per 100 m² bvo

3,70

98%

●

Kinderboerderij (stadsboerderij)

Per boerderij

2,90

97%

●

Dierenpark

Per ha. netto terrein

8,00

99%

●

Attractie- en pretpark

Per ha. netto terrein

2,90

99%

Nota maatwerk parkeernormen centrum Den Helder, versie 1.0 33 / 41

Hoofdgroep: horeca en (verblijfs)recreatie Functie

Eenheid

Norm totaal

●

1* hotel

Per 10 kamers

0,40

Aandeel bezoekers 77%

● ●

2* hotel

Per 10 kamers

1,35

80%

3* hotel

Per 10 kamers

2,00

77%

●

4* hotel

Per 10 kamers

3,20

73%

●

5* hotel

Per 10 kamers

5,00

65%

●

Café́ /bar/cafetaria

Per 100 m² bvo

5,00

90%

●

Restaurant

Per 100 m² bvo

5,00

80%

● ●

Discotheek

Per 100 m² bvo

6,10

99%

Evenementenhal/beursgebouw/congresgebouw

Per 100 m² bvo

4,00

99%

Toelichting: bij horecagelegenheden wordt geen parkeerbehoefte toegekend aan terrasoppervlakte. Een uitzondering geldt voor situaties waarin het terras tegen weer en wind is beschermd (overdekt en/of verwarmd), waardoor het terras ook bij mindere weersomstandigheden gebruikt kan worden. Toelichting: onder de functie ‘Restaurant, fine-dining’ worden restaurants in het hogere prijssegment verstaan. In dit type restaurants ligt de gemiddelde oppervlakte per gast hoger (tussen de 1,6 tot 1,8 m² per gast, waar dit bij een full-service restaurant tussen de 1,1 en 1,4 m² ligt). Hoofdgroep: gezondheidszorg en (sociale) voorzieningen Functie

Eenheid

Norm totaal

●

Huisartsenpraktijk (-centrum)

Per behandelkamer

2,05

Aandeel bezoekers 57%

● ●

Apotheek

Per apotheek

2,25

45%

Fysiotherapiepraktijk (-centrum)

Per behandelkamer

1,25

57%

●

Consultatiebureau

Per behandelkamer

1,25

50%

●

Consultatiebureau voor ouderen

Per behandelkamer

1,30

38%

●

Tandartsenpraktijk (-centrum)

Per behandelkamer

1,55

47%

Nota maatwerk parkeernormen centrum Den Helder, versie 1.0 34 / 41

●

Gezondheidscentrum

Per behandelkamer

1,55

55%

●

Ziekenhuis

Per 100 m² bvo

1,40

29%

●

Penitentiaire inrichting

Per 10 cellen

1,65

97%

●

Religiegebouw

Per zitplaats

0,15

60%

●

Verpleeg- en verzorgingstehuis

Per wooneenheid

0,60

57%

Hoofdgroep: onderwijs Functie

Eenheid

Norm totaal

Aandeel bezoekers 0%

●

Kinderdagverblijf (exclusief kiss & Ride)

Per 100 m² bvo

0,90

● ●

Basisonderwijs (exclusief kiss & Ride)

Per leslokaal

0,75

0%

Middelbare school

Per 100 leerlingen

3,30

11%

●

ROC

Per 100 leerlingen

4,20

7%

●

Hogeschool

Per 100 leerlingen

8,30

72%

●

Universiteit

Per 100 leerlingen

11,70

48%

●

Avondonderwijs

Per 10 leerlingen

4,00

95%

Nota maatwerk parkeernormen centrum Den Helder, versie 1.0 35 / 41

Bijlage 4 Aanwezigheidspercentages Toelichting: houd bij de toepassing van de onderstaande aanwezigheidspercentages rekening met de (commerciële) openingstijden van functies. Functie

● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

Werkdagochtend

Werkdagmiddag

Werkdagavond

Werkdagnacht

Koopavond

Vrijdagmiddag

Vrijdagavond

Zaterdagmiddag

Zaterdagavond

Zondagmiddag

Woningen bewoners

60%

60%

90%

100%

80%

70%

70%

Woningen bezoekers

40%

50%

75%

0%

70%

60%

100%

75%

80%

75%

100%

100%

90%

Kantoor/bedrijven

100%

100%

5%

0%

5%

60%

0%

0%

0%

0%

Commerciële dienstverlening

100%

100%

5%

0%

75%

100%

Detailhandel

30%

60%

10%

0%

75%

60%

5%

0%

0%

0%

60%

100%

0%

60%

Grootschalige detailhandel

30%

60%

70%

0%

80%

60%

70%

100%

0%

0%

Supermarkt

50%

60%

40%

0%

80%

80%

80%

100%

40%

60%

Sportfuncties binnen

50%

50%

100%

0%

100%

40%

100%

100%

100%

75%

Sportfuncties buiten

25%

25%

50%

0%

50%

25%

50%

100%

25%

100%

Bioscoop/theater/podium/enzovoort

5%

40%

50%

0%

50%

40%

100%

40%

100%

40%

Sociaal medisch: arts/therapeut/consultatiebureau Verpleeghuis/verzorgingstehuis

100%

100%

10%

0%

10%

75%

0%

0%

0%

0%

100%

100%

50%

25%

50%

100%

50%

100%

100%

100%

Ziekenhuis patiënten: inclusief bezoekers

100%

100%

40%

5%

40%

100%

40%

40%

40%

40%

Ziekenhuis medewerkers

100%

100%

40%

10%

40%

100%

40%

20%

20%

20%

Restaurant

30%

40%

80%

0%

80%

60%

90%

70%

100%

40%

Dagonderwijs

100%

100%

0%

0%

0%

100%

0%

0%

0%

0%

Avondonderwijs

0%

0%

100%

0%

100%

0%

100%

0%

0%

0%

Nota maatwerk parkeernormen centrum Den Helder, versie 1.0 36 / 41

Bijlage 5 Maximale acceptabele loopafstanden Voor de volgende functies en doelgroepen zijn de volgende maximaal acceptabele loopafstanden van toepassing: • Voor bewoners 200 meter • Voor bezoekers van bewoners 300 meter • Voor werkenden/personeel 600 meter • Voor bezoekers van een o Supermarkt 150 meter o Winkel/detailhandel 250 meter o Horecafunctie 250 meter o Bioscoop/theater 400 meter o School 150 meter o Zorgfunctie 150 meter Noot: De acceptabel geachte loopafstanden voor bewoners en bezoekers van bewoners zijn ruimer dan de door het CROW geadviseerde bandbreedten van loopafstanden. Den Helder kiest hier bewust voor om daarmee meer oplossingsruimte te creëren voor de normatieve parkeeropgave van projecten in het centrum. De acceptabel geachte loopafstanden voor alle overige doelgroepen vallen binnen de door het CROW geadviseerde bandbreedten van loopafstanden.

Nota maatwerk parkeernormen centrum Den Helder, versie 1.0 37 / 41

Bijlage 6 Berekeningsaantallen parkeren op eigen terrein Toelichting: zie voor een nadere toelichting op parkeren in de voor- en/of achtertuin paragraaf 3.2.3. Type parkeervoorziening

Theoretisch aantal

Berekeningsaantal

Enkele oprit zonder garage of carport

1

1

Minimaal 6 meter diep en 3,5 meter breed

Lange oprit zonder garage of carport

2

1,5

Minimaal 10 meter diep en 3,5 meter breed

Dubbele oprit zonder garage of carport

2

2

Minimaal 6 meter diep en 5,5 meter breed

Garage zonder oprit (bij woning)

1

0

-

Garagebox (niet bij woning)

1

0

-

Garage met enkele oprit

2

1

Minimaal 6 meter diep en 3,5 meter breed

Garage met lange oprit

3

1,7

Minimaal 10 meter diep en 3,5 meter breed

Garage met dubbele oprit

3

2

Minimaal 6 meter diep en 5,5 meter breed

Nota maatwerk parkeernormen centrum Den Helder, versie 1.0 38 / 41

Toelichting

Bijlage 7 Kwaliteitseisen fietsparkeren Het gebruik van een fietsparkeervoorziening hangt sterk af van de kwaliteit, de bruikbaarheid en het comfort. Er zijn voorbeelden van voorzieningen waar fietsers onvoldoende gebruik van maken, terwijl er in de omgeving toch grote behoefte aan fietsparkeerplaatsen is. De aanwezigheid van een fietsparkeervoorziening is dus geen garantie dat hij goed wordt gebruikt. Er kunnen diverse redenen zijn voor tegenvallend gebruik. Naast slechte vindbaarheid speelt slechte toegankelijkheid een rol: een moeizaam openende toegangsdeur, een te steile hellingbaan of een te steile trap met fietsgoot, lastig te nemen bochten, etc. Ook de routing binnen een gebouwde voorziening, de sociale veiligheid en de afmeting van de fietsparkeerplaatsen en de stabiliteit van de fiets in de aangeboden voorzieningen beïnvloeden het gebruik, evenals de(on)mogelijkheid om fietsen met bijzondere afmetingen te stallen (zie Leidraad Fietsparkeren, CROW-publicatie 741. H6 en voorzieningenbladen H8) De Leidraad Fietsparkeren gaat uitgebreid in op de kwaliteitsrichtlijnen voor fietsparkeervoorzieningen. Hieronder zijn ter toelichting en daarmee niet uitsluitend een aantal belangrijkste kwaliteitseisen opgenomen voor toegankelijkheid, inrichting en bruikbaarheid.

Toegankelijkheid De belangrijkste kwaliteitseisen voor een goed toegankelijke en bruikbare fietsparkeervoorzieningen zijn: ● Vanuit de openbare ruimte is de toegang van de fietsparkeervoorziening duidelijk zichtbaar en herkenbaar, gezien vanaf de aanrijroute richting bestemming(en). ● De fietsparkeervoorziening heeft bij voorkeur een voetgangersuitgang in de richting van de eindbestemming, ● De afstand mag maximaal ca. 75 meter zijn van de fietsparkeervoorziening tot de hoofd-/neven/personeelsingang van de bestemmingen en/of functies waarvoor de fietsparkeervoorziening is bestemd. ● De toegang vanaf de weg naar een fietsparkeervoorziening op lager of hoger niveau is goed en comfortabel te gebruiken voor alle fietsen en scooters; dus ook voor zware fietsen, elektrische fietsen en fietsen met afwijkende maten (kratten, brede sturen, brede banden, lange fietsen, etc.) ● Het hellingspercentage van een hellingbaan is maximaal 22%; een trap heeft ideaal een hellingspercentage van 18%, met een aantrede van 500 mm en een optrede van 90 mm of met een aantrede van 600 mm en een optrede van 100 mm. Naast een trap horen fietsgoten, bij voorkeur aan beide zijden. ● Voor een fietsparkeervoorziening waar ook scooters, bakfietsen en andere zware fietsen in geparkeerd worden kan geen trap worden toegepast.

Het hellingpercentage moet zodanig zijn dat het hoogteverschil door bakfietsen, elektrische fietsen en scooters zonder ondersteuning overbrugd kan worden ● Een gebruiker moet de toegang van een fietsparkeervoorziening gemakkelijk kunnen openen: automatisch, meteen eenvoudig te bedienen drukknop of chipkaartlezer. ● Voor bestemmingen voor kinderen moet rekening gehouden worden met het feit dat ze kleineren minder sterk zijn dan volwassenen. Denk bijvoorbeeld aan het hellingspercentage van de trap.

Nota maatwerk parkeernormen centrum Den Helder, versie 1.0 39 / 41

Inrichting en bruikbaarheid De belangrijkste kwaliteitseisen voor een goede inrichting en goed bruikbare fietsparkeervoorziening zijn: ● De fietsparkeervoorziening moet logisch en overzichtelijk zijn ingedeeld.

●

Binnen en vanuit de fietsparkeervoorziening naar de bijbehorende bestemming is een logische, snelle en eenvoudige routing. Bij voorkeur kan men vanuit de fietsparkeervoorziening rechtstreeks (liefst binnendoor) doorlopen naar de bestemming, zonder terug te hoeven lopen door de fietsparkeervoorziening.

●

De sociale veiligheid wordt gewaarborgd door een overzichtelijke inrichting, goede verlichtingen bij voorkeur daglichttoetreding. Als een fietsparkeervoorziening openbaar toegankelijk is kan (camera)toezicht of bewaking overwogen worden. Gebruikers moeten elkaar in de verkeersruimtes van de fietsparkeervoorziening kunnen passeren.

● ●

●

● ● ●

Parkeersystemen voor fietsen moeten voldoen aan de eisen van Fietsparkeur (zie www.fietsparkeur.nl voor meer informatie) of zijn gelijkwaardig daaraan, met een hart op hart afstand van minimaal 400 mm. De minimale vrije hoogte in een gebouwde fietsparkeervoorziening is 2900 mm om dubbellaags rekken te kunnenplaatsen. Bij gebouwen voor kinderen kan dit 2300 mm zijn, want dubbellaags rekken zijn ongeschikt voor kinderen. De hart-op-hart afstand tussen twee fietsparkeerplaatsen bij een parkeersysteem op gelijk niveau is minimaal 800 mm breed; De hart-op-hart-afstand tussen twee fietsparkeerplaatsen bij een hoog/laag parkeersysteem is minimaal 400 mm breed voor zowel onder- als bovenlaag; De gangpaden in de fietsparkeervoorziening zijn minimaal 2100 mm breed en een hoofdgang is minimaal 3000mm breed, zowel voor fiets als scooter;

●

De fietsparkeervoorziening moet voldoende parkeermogelijkheden bieden voor fietsen die afwijken van de standaardmaten:

●

minimaal 5% van de plaatsen is geschikt voor bakfietsen of andere fietsen met sterk afwijkende maten (vakken minimaal 100 mm breed);

●

minimaal 15% van de plaatsen is geschikt voor fietsen die niet in een standaard fietsenrekpassen (hart-op-hart afstand minimaal 500 mm);

●

Een parkeersysteem waarin naast standaardfietsen ook fietsen passen met veel voorkomende afwijkende maten, heeft de voorkeur. Dan passen nagenoeg alle fietsen probleemloos op elke parkeerplek, ook die met een krat, bagagedrager vóór, breed stuur, brede banden, etc. Een andere mogelijkheid is een apart parkeervak, waarin afwijkende maten fietsen op hun standaard kunnen worden gestald. De fietsparkeervoorziening biedt oplaadmogelijkheden voor elektrische tweewielers.

● ●

De netto-afmetingen van een scooterparkeerplek in een gebouwde stalling zijn minimaal 750 mm breed x 1800 mm lang.

Nb. Stallingen waar scooters met verbrandingsmotoren mogen staan, moeten aan de geldende milieuen bouwvoorschriften voldoen, waaronder eisen aan de veiligheid (brand), aan installaties (ventilatie van (rook)gassen) en aan de kwaliteit van de vloerafwerking (vloeistofdichtheid).

Nota maatwerk parkeernormen centrum Den Helder, versie 1.0 40 / 41

Disclaimer © , Spark B.V. info@spark-parkeren.nl, 2266 AD Leidschendam tel +31 (0)70 31 77 005 Behoudens de door de Auteurswet 1912 gestelde uitzonderingen mag niets uit dit document worden verveelvoudigd (waaronder begrepen het opslaan in een geautomatiseerd gegevensbestand) of openbaar gemaakt, op welke wijze dan ook, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van Spark B.V. Alle rechten voorbehouden. All rights reserved. No parts of this publication may be reproduced, stored in a retrieval system, or transmitted in any form or by any means, electronic, mechanical, photocopying, recording or otherwise, without prior written permission of Spark B.V. Aan de inhoud van dit document kunnen geen rechten worden ontleend. Spark B.V. aanvaardt geen aansprakelijkheid voortvloeiend uit eventuele onjuistheid of onvolledigheid van de in dit document vermelde informatie.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://gemeenteraad.denhelder.nl/api/v1/meetings/2237/documents/24755