Concept Programmabegroting 2023.pdf
Tekst van het document
De economische ontwikkelingen hebben hun uitwerking op de woningmarkt. Er is meer belangstelling voor het wonen in de Kop. Den Helder plukt hier met haar verscheidenheid aan woonmilieus en voorzieningen de vruchten van. Woningen staan minder lang te koop en ook op de huurmarkt is er meer druk gekomen. In de woningbouwopgave ligt de focus op kwaliteit en bijzondere woonmilieus. Den Helder wil een aantrekkelijk woningaanbod voor iedereen, voor bestaande inwoners die willen doorstromen naar een andere woning, voor werknemers van buiten Den Helder en de regio in alle sectoren, en voor shortstay van buitenlandse werknemers (expats, arbeidsmigranten). Bij aantrekkelijke woonmilieus horen ook aantrekkelijke winkel- en verblijfsgebieden. We investeren in meer samenhang van het stadshart en de omliggende woonbuurten. Trends -
Den Helder kent files tijdens de piekmomenten wanneer veel bezoekers van en naar Texel reizen.
-
Den Helder kent betere voorzieningen, een beter imago en trotser inwoners dan voor de recente
-
stadsvernieuwing.
-
De marine groeit (meer personeel, schepen, extra bedrijvigheid) als gevolg van kabinetsbeleid.
-
Bedrijven zoeken vanwege de energietransitie naar een plek om hun activiteiten op zee uit te voeren.
-
De internationale ontwikkelingen dwingen tot een versnelling in de transitie naar duurzame energie.
-
Waterstof wordt gezien als een belangrijke energiedrager in de energietransitie.
-
Den Helder kent veel vacatures die werkgevers moeilijk kunnen vervullen.
-
De vraag naar woningen neemt toe, met daarin ook een behoefte aan bijzondere woonvormen.
Doelen 1.
Bewoners, forenzen en bezoekers reizen makkelijker en sneller van en naar Den Helder en de omliggende regio.
2.
Meer mensen werken in Den Helder.
3.
Meer bedrijven vestigen zich in Den Helder.
4.
Het aanbod van het (regionaal beroeps-)onderwijs sluit beter aan op de vraag van werkgevers.
5.
Het stadshart van Den Helder trekt meer bewoners en bezoekers dan voor de recente stadsvernieuwing.
6.
We verbeteren de kwaliteit en omvang van de woningvoorraad zodat meer mensen in Den Helder kunnen gaan wonen.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
43
Doelen Doel 3.1 Bewoners, forenzen en bezoekers reizen makkelijker en sneller van en naar Den Helder en de omliggende regio. Wat gaan we ervoor doen? Activiteit 3.1.1 We blijven inzetten op de lobby voor de N77 om de bereikbaarheid van de regio te verbeteren met als eerste stap de vormgeving van de regionale bereikbaarheidsagenda. Toelichting: n.v.t. Activiteit 3.1.2 We zetten met de provincie en Rijkswaterstaat in op oplossingen en maatregelen voortkomend uit de probleemanalyse in het onderzoek verkeersveiligheid N9, N99 en N250. Toelichting: Inmiddels is via het coalitieakkoord binnen de Rijksoverheid 200 miljoen beschikbaar gesteld voor de veiligheid op N-wegen. Voor de N9 is daar 4 miljoen bestemd. Hierdoor kunnen diverse veiligheidsmaatregelen de komende jaren worden gerealiseerd. Maar dit lost een klein deel van de problemen op. Daarom zal de lobby voor mee veiligheidsmaatregelen op deze weg doorgaan. Activiteit 3.1.3 Samen met de provincie Noord-Holland vervolgen wij ons overleg voor een kwalitatief goed en snel openbaar vervoersnet. Toelichting: n.v.t. Activiteit 3.1.4 We verbeteren de toegankelijkheid van het openbaar vervoer ten behoeve van een inclusieve samenleving zodat alle mensen (ook met een mobiliteitsbeperking) deel kunnen nemen aan het openbaar vervoer. Toelichting: n.v.t.
Activiteit 3.1.5 We zetten ons in om Den Helder dé fietsstad van Nederland te maken: uitvoeringsplan fietsvisie. Toelichting: n.v.t. Overige ontwikkelingen binnen het doel of de activiteit(en) n.v.t.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
44
Doel 3.2 Meer mensen werken in Den Helder. Hoe gaan we meten of we dit doel bereiken? Aantal banen per 1000 inwoners. Per 1.000 inwoners tussen 15-74 jaar in Den Helder 2023
2024
2025
2026
650
660
670
680
-Wat gaan we ervoor doen? Activiteit 3.2.1 We zetten in op het borgen van de activiteiten die voor het ‘in de markt zetten van Den Helder’ vanuit het programma Helders Perspectief zijn ontwikkeld, waarbij er wordt toegewerkt naar een strategie voor een bredere inzet op Citymarketing. Toelichting: n.v.t. Activiteit 3.2.2 We laten het onderwijs aansluiten bij de sectoren waar veel werkgelegenheid in is. Dat betreft voor Den Helder onder meer de specifieke sectoren techniek, maritiem en energie. Toelichting: n.v.t. Activiteit 3.2.3 We creëren kansen voor inwoners om een baan te vinden die bij ze past (via onder meer de Regio Deal). Toelichting: n.v.t. Overige ontwikkelingen binnen het doel of de activiteit(en) n.v.t.
Doel 3.3 Meer bedrijven vestigen zich in Den Helder. Hoe gaan we meten of we dit doel bereiken? Aantal bedrijven in Den Helder.
2023
2024
2025
2026
3.250
3.280
3.310
3.340
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
45
-Wat gaan we ervoor doen? Activiteit 3.3.1 We richten een programmabureau Ontwikkeling Maritiem Cluster op dat het door de betrokken bestuursorganen vastgestelde programma uitwerkt in projectplannen. Toelichting: n.v.t. Activiteit 3.3.2 We geven uitvoering aan de Regio Deal Maritiem Cluster Kop van Noord-Holland gericht op werkgelegenheid, innovatie en kennisontwikkeling. Toelichting: Hierbij ligt een specifieke focus op de kansen rondom waterstof vanuit het waterstofprogramma NHN en de ontwikkelingen bij maritieme technologieën waar METIP een belangrijke rol bij heeft. Activiteit 3.3.3 We spelen in op economische kansen die de energietransitie, en in het bijzonder wind op zee en waterstof, biedt. Toelichting: n.v.t. Activiteit 3.3.4 We versterken de samenwerking tussen de zeehavens in Noord-Holland ten behoeve van een gezamenlijke propositie voor de markt op het gebied van wind op zee en waterstof. Toelichting: n.v.t. Activiteit 3.3.5 We dragen bij aan het uitvoeringsprogramma van de Agenda voor het Waddengebied 2021-2026. Toelichting: Uit de uitwerking van de agenda zullen projecten komen die ook gemeentelijke inzet en cofinanciering vragen. Activiteit 3.3.6 We werken aan de versterking en het toekomstbestendig maken van de winkelgebieden in Den Helder en Juliandorp.
Toelichting: Dit doen we onder andere door uitvoering te geven aan de actieplannen van de vastgoedmanager voor de winkelleegstand. We willen een impuls geven aan initiatieven die bijdragen aan het toekomstbestendig maken van verschillende winkelgebieden. Activiteit 3.3.7 We werken aan toekomstbestendige en duurzame bedrijventerreinen. Toelichting: Dit doen we onder andere door uitvoering te geven aan de regionale strategie werklocaties en de samenwerking met de ondernemersverenigingen en ondernemers voort te zetten.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
46
Overige ontwikkelingen binnen het doel of de activiteit(en) n.v.t.
Doel 3.4 Het aanbod van het (regionaal beroeps-)onderwijs sluit beter aan op de vraag van werkgevers. Wat gaan we ervoor doen? Activiteit 3.4.1 Via de programmalijn human capital van de Regio Deal Maritiem Cluster Kop van Noord-Holland zetten we ons in om op basis van de innovatie en economische ontwikkelingen de brede welvaart in Den Helder te verbeteren. Toelichting: Enerzijds wordt hiertoe het al bestaande netwerkplatform Tech@Connect versterkt. Anderzijds worden aanvullende activiteiten opgezet op het gebied van kiezen, leren en werken die aansluiten bij de innovatieve en economische ontwikkelingen. Activiteit 3.4.2 We zetten ons in op versterken van het onderwijs door onder meer een focus op doorgaande leerlijnen voor de techniek, goede huisvesting voor Scholen aan Zee en het aangaan van samenwerkingsverbanden met het hoger onderwijs. Toelichting: n.v.t. Overige ontwikkelingen binnen het doel of de activiteit(en) n.v.t.
Doel 3.5 Het stadshart (inclusief Willemsoord) van Den Helder trekt meer bewoners en bezoekers dan vóór de recente stadsvernieuwing. Wat gaan we ervoor doen? Activiteit 3.5.1 Verdere inzet op de realisatie van de lopende projecten in het stadshart: Toelichting: Ontwikkeling Koningsstraat en Spoorstraat, de herontwikkeling van het V&D-pand en de Kroonpassage, ontwikkeling vastgoed bij halter Bellevue en de afronding van het stadspark aldaar, en versterking relatie van de stad met de zee door ontwikkeling dijkbuurt met als integraal onderdeel de Seasaw. Activiteit 3.5.2 De herinrichting van het zuidelijke deel van Willemsoord wordt afgerond. Het entreegebied van Willemsoord wordt opgeknapt en we bereiden het besluit voor over uitbreiding van horeca. Toelichting: n.v.t.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
47
Overige ontwikkelingen binnen het doel of de activiteit(en) n.v.t.
Doel 3.6 We verbeteren de kwaliteit en omvang van de woningvoorraad zodat meer mensen in Den Helder kunnen gaan wonen. Hoe gaan we meten of we dit doel bereiken? Aantal woningen in Den Helder.
2023
2024
2025
2026
28.800
29.000
29.200
29400
-Wat gaan we ervoor doen? Activiteit 3.6.1 We zetten ons in op het realiseren van een kwalitatief goed woningaanbod binnen de binnenstedelijke omgeving. Toelichting: We richten ons zowel op de vraag van onze eigen inwoners als op de mogelijke toenemende vraag naar woningen als gevolg van de groeiende werkgelegenheid in Den Helder. Daarnaast richten wij ons op woningen voor specifieke (kwetsbare) doelgroepen. Activiteit 3.6.2 Realiseren van binnenstedelijke nieuwbouwprojecten met als doelstelling 1.500 gerealiseerde woningen in 2030. Toelichting: Naast het verder uitvoeren van het project Willem-Alexanderhof en ’t Laar wordt het project Vinkenterrein (nieuwe naam: Molenwerf) in uitvoering gebracht. Tevens wordt een vervolg gegeven aan woningbouwontwikkelingen in het stadshart (onder andere Koningstraat/Spoorstraat, Halter Bellevue en Molenplein) en diverse locaties in Nieuw Den Helder. Activiteit 3.6.3 De voorbereidingen voor de ontwikkelingen van Station Zuid, Tillenhof en Dijkbuurt worden verder vervolgd. Toelichting: Daarnaast gaan we verder met de verkenning van de onderzoeklocaties omgeving Drs. F. Bijlweg en omgeving Ruyghweg/Spoorweghaven. Activiteit 3.6.4 Om de woningbouwopgave, waar mogelijk, te versnellen wordt opnieuw een beroep gedaan op de 'uitvoeringsregeling subsidieversnelling woningbouw' van de Provincie Noord-Holland.
Toelichting: Ook subsidiemogelijkheden op rijksniveau worden onderzocht. Activiteit 3.6.5
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
48
Uitwerking van het initiatief ONS en hieraan gerelateerd diverse woningbouwlocaties in een realisatieovereenkomst tussen partijen. Toelichting: n.v.t. Activiteit 3.6.6 We onderzoeken de mogelijkheden voor tijdelijke woningbouwlocaties waarbij de vraag, geschiktheid van locaties en realiseerbaarheid wordt meegenomen. Toelichting: n.v.t. Activiteit 3.6.7 We faciliteren en stimuleren zoveel mogelijk particuliere initiatieven voor woningbouw. Toelichting: Hierbij dient wel, net als bij alle andere initiatieven, rekening gehouden te worden met bredere doelstellingen en belangen in het gebied en rondom de locatie. Overige ontwikkelingen binnen het doel of de activiteit(en) n.v.t.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
49
Verbonden partijen
Bijdragen verbonden partijen
bedrag
Cocensus, taakveld Wonen en bouwen
17
Totaal
17
Bedragen x € 1.000
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
50
BBV verplichte indicatoren Indicator
NL 2022
REK. 2021
BEGR. 2023
% Functiemenging (verhouding tussen banen en woningen, waarde varieert tussen 0 (alleen wonen) en 100 (alleen werken)
53,2*
48,3*
48.0
Vestigingen (van bedrijven) per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15 t/m 64 jaar
158,4*
94,1*
82,6
Gemiddelde WOZ waarde: x duizend euro
290
170
143
Aantal nieuwbouwwoningen per 1.000 woningen
8,9
5,9
3
Demografische druk (%)
70,1
74,6
71,2
Gemeentelijke woonlasten eenpersoonshuishouden (in euro’s)
733
636
596
Gemeentelijke woonlasten meerpersoonshuishouden (in euro’s)
810
787
714
* cijfers van 2020
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
51
Wat gaat het kosten?
Rekening Begroting Begroting 2021
2022
2023
2024
2025
2026
Lasten
-22.819
-13.417
-13.647
-12.603
-11.919
-11.287
Baten
18.114
7.196
8.041
6.868
5.664
5.330
-4.705
-6.221
-5.606
-5.735
-6.256
-5.956
Stortingen (lasten)
-1.128
-816
-770
-473
-323
-323
Onttrekkingen (baten)
2.968
575
284
284
267
267
Saldo
1.841
-241
-485
-189
-57
-57
Saldo van baten en lasten
-2.864
-6.462
-6.091
-5.924
-6.312
-6.013
Vitale gemeente Exploitatie
Saldo
Reserves
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
52
Begroting 2023
2024
2025
2026
-6.009
-6.072
-6.351
-6.351
Eerste tussenrapportage 2022
181
173
155
155
Kadernota
-272
-204
-204
-204
Programmabegroting 2023
8
179
87
387
Saldo van baten en lasten
-6.091
-5.924
-6.312
-6.013
Primitieve begroting
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
53
Begroting 2023
2024
2025
2026
-6.009
-6.072
-6.351
-6.351
Eerste tussenrapportage 2022
181
173
155
155
Kadernota
-272
-204
-204
-204
Programmabegroting 2023
8
179
87
387
Administratieve wijzigingen
14
14
14
14
-1
-14
-20
-6
166
88
393
261
323
249
554
-40
-40
-40
-40
Primitieve begroting
Mutaties < € 10.000 Autonome ontwikkelingen Exploitatie Onderhoudsbudget Westoever
Bij raadsbesluit dd. 14 februari 2022 is besloten € 40.000 per jaar als budget op te nemen voor beheerskosten van een aangekocht gebied in het ontwikkelgebied Westoever / Spoorhaven. Personeelskosten
-293
-293
-293
-293
Deze mutatie wordt verder toegelicht in het hoofdstuk Financiële begroting, paragraaf Inleiding. Financiering
-23
-14
-26
-4
Deze mutatie wordt verder toegelicht in het hoofdstuk Financiële begroting, paragraaf Inleiding. Actualisering staat van investeringen (afschrijvingslasten)
431
501
432
532
Deze mutatie wordt verder toegelicht in het hoofdstuk Financiële begroting, paragraaf Inleiding. Actualisering staat van investeringen (rentelasten)
143
136
130
136
Deze mutatie wordt verder toegelicht in het hoofdstuk Financiële begroting, paragraaf Inleiding. Indexering tarieven
41
41
41
41
Deze mutatie wordt verder toegelicht in het hoofdstuk Financiële begroting, paragraaf Inleiding. Actualisatie Grondexploitatie 2023
98
89
101
79
Elk jaar worden de grondexploitaties geactualiseerd. Deze actualisatie heeft een voordelig effect in 2023 van € 98.000 bij de reguliere baten en lasten van de lopende exploitaties (WillemAlexanderhof en Molenwerf). In de begroting zijn daarnaast elementen als rentelasten en salarissen verwerkt, die ook betrekking hebben op de grondexploitaties. Deze zijn opgenomen in de mutaties die daar betrekking op hebben (zoals Financiering en Personeelskosten). Per saldo is voor deze elementen rekening gehouden met een extra last op het taakveld grondexploitaties van € 40.000. Dit betreft de beheerskosten Westoever/Spoorhaven. Het begrote voordelige saldo op dit taakveld is daardoor gedaald naar € 460.000. Opnemen inhuurbudget Omgevingsvergunningen
-148
-148
-148
-148
Al enige jaren wordt de vaste personeelsformatie die zich bezig houdt met afhandeling van aanvragen omgevingsvergunningen aangevuld met inhuurkrachten. Daarom wordt voorgesteld hier een standaard budget voor op te nemen. Deze uitgaven worden uit de geraamde leges inkomsten gedekt. Actualiseren kapitaalegalisatiereserves
250
250
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
250
250
54
Een deel van de afschrijvingslasten wordt gecompenseerd door kapitaalegalisatiereserves. Deze moeten jaarlijks geactualiseerd worden. Regionale Samenwerkingsagenda
-200
-200
-200
Bij raadsbesluit dd. 13 juni 2022 (nr.2022-009176) is ondermeer besloten om: " voor de periode 2023 t/m 2025 in de (meerjaren)begrotingen 2023, 2024 en 2025 jaarlijks een bedrag van € 3,50 per inwoner te reserveren." Hiertoe wordt afgerond een budget van € 200.000 opgenomen. Reserves Actualiseren kapitaalegalisatiereserves
-266
-157
-161
-161
-266
-157
-161
-161
Een deel van de afschrijvingslasten wordt gecompenseerd door kapitaalegalisatiereserves. Deze moeten jaarlijks geactualiseerd worden. Saldo van baten en lasten
-6.091
-5.924
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
-6.312
-6.013
55
Toelichting investeringen en reserves Investeringen Investeringen
2023
IVA
2.100
Kadewand Paleiskade
600
Baggeren Industriehaven
1.500
Totaal
2.100
Reserves Reserves Bestemmingsreserves
toevoeging
onttrekking
769.920
284.442
Reserve Wet Voorkeursrecht Gemeenten
62.692
Kapitaal egalisatiereserve Koningstraat-Spoortstraat
46.750
Kapitaalegalisatiereserve Stadspark
175.000
Egalisatiereserve Port of Den Helder
769.920
Subtotaal
769.920
Saldo toevoegingen
284.442 485.478
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
56
Leefbare gemeente De afgelopen jaren hebben we middels het beleidskader Openbare Ruimte in nieuw perspectief een impuls gegeven aan de openbare ruimte en de kwaliteit van de stad. Hiermee is een deel van de achterstanden ingelopen, is er geld vrijgemaakt voor klimaatbestendige maatregelen, voor nieuwe camera’s in het centrum en bij Station Zuid en de dorpspleinen van Huisduinen en Julianadorp zijn verbeterd. De vraagstukken rondom de areaaluitbreiding, klimaatbestendigheid en de stijgende kosten van de bestrijding van de iepenziekte en woekerende exoten blijven onze aandacht vragen. Naast de openbare ruimte proberen we met de opgave leefbaarheid ook op de andere onderdelen Den Helder voor te bereiden op de toekomst. De duurzaamheidsagenda, het nieuwe beleidsplan voor Toerisme, cultuur en erfgoed en het Veiligheid, toezicht en handhavingsbeleid moeten daarbij een bijdrage gaan leveren. Trends -
Schoon, heel en veilig is het uitgangspunt voor het inrichten en beheer van de openbare ruimte.
-
Het Klimaatakkoord verplicht gemeenten tot lagere CO2 uitstoot en duurzamer energieverbruik.
-
Den Helder wordt veiliger (objectieve cijfers), de subjectieve veiligheid (gevoel van veiligheid) blijft gelijk. Er is wel een stijging van drugs en drank gerelateerd geweld en er is meer en complexere zorg- en veiligheidscasuïstiek.
-
Den Helder onderscheidt zich van andere gemeenten door een groot en kwalitatief goed aanbod van natuur en cultuur in Den Helder en omgeving (met veel waardering van bewoners en bezoekers).
-
Er is een kloof tussen de schoolverlaters en de (lokale) arbeidsmarkt.
Doelen 1.
De openbare ruimte in Den Helder is schoner en inwoners waarderen deze beter.
2.
Den Helder verbruikt minder (fossiele) energie en is meer klimaatbestendig.
3.
Den Helder is veiliger en inwoners ervaren dit ook zo.
4.
Meer mensen bezoeken Den Helder en maken gebruik van het aanbod van cultuur en natuur in en om de stad.
5.
Onze inwoners zijn hoger opgeleid, hebben toegang tot beter onderwijs, wat beter aansluit op de arbeidsmarkt. .
6.
Onze inwoners sporten en bewegen meer door betere samenwerking tussen sportclubs en optimaler gebruik van sportterreinen.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
57
Doelen Doel 4.1 De openbare ruimte in Den Helder is schoner en inwoners waarderen deze beter. Hoe gaan we meten of we dit doel bereiken? Waardering fysieke leefomgeving.
2023
2024
2025
2026
7,0
7,1
7,2
7,2
2023
2024
2025
2026
6.850
6.600
6.350
6.350
-Hoeveelheid zwerfafval.
Hoeveelheid is in tonnen. Wat gaan we ervoor doen? Activiteit 4.1.1 Inhoud in de openbare ruimte Toelichting: De wijken worden onderhouden op het met de raad afgesproken onderhoudsniveau (A, B of C). Activiteit 4.1.2 De aanpak van de onderhoudsopgave wordt per gebied integraal aangepakt. Toelichting: Volgens het gebiedsgericht werken worden verschillende wijken integraal aangepakt. Hierbij is participatie een belangrijk onderdeel. Activiteit 4.1.3 Bij vervanging en renovatie wordt de toegankelijkheid en veiligheid van de openbare ruimte verbeterd. Toelichting: n.v.t. Overige ontwikkelingen binnen het doel of de activiteit(en) n.v.t.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
58
Doel 4.2 Den Helder verbruikt minder (fossiele) energie en is meer klimaatbestendig. Hoe gaan we meten of we dit doel bereiken? Minder netto energieverbruik. Deze indicator wordt niet meer gemeten door de oorspronkelijke bron. De nieuwe bron is De Klimaatmonitor van Rijkswaterstaat en loopt op dit moment 1 jaar achter. 2023
2024
2025
2026
3.779 TJ
3.726 TJ
3.673 TJ
3.673 TJ
-Gemeentelijke organisatie gebruikt netto 5% minder energie per jaar volgens CO2 Prestatieladder.
2023
2024
2025
2026
80%
75%
70%
70%
-Wat gaan we ervoor doen? Activiteit 4.2.1 Energie besparen in de bestaande particuliere woningvoorraad. Toelichting: n.v.t. Activiteit 4.2.2 Uitvoeren van de Transitievisie Warmte. Toelichting: n.v.t. Activiteit 4.2.3 Uitvoeren van de Regionale Energiestrategie 1.0. Toelichting: n.v.t. Activiteit 4.2.4 Duurzame bereikbaarheid en deelmobiliteit. Toelichting: n.v.t. Activiteit 4.2.5
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
59
Verduurzamen van het gemeentelijk vastgoed naar gemiddeld energielabel B. Toelichting: n.v.t. Overige ontwikkelingen binnen het doel of de activiteit(en) n.v.t.
Doel 4.3 Den Helder is veiliger en inwoners ervaren dit ook zo. Hoe gaan we meten of we dit doel bereiken? Overlastindex Bron:* https://www.cbs.nl/nl-nl/visualisaties/politie/dashboard-overlast-in-de-buurt Betreft de gezamenlijke cijfers van jeugdoverlast, OGGZ overlast en overlast drugs & alcohol. 2023
2024
2025
2026
1.000
950
925
900
-Wat gaan we ervoor doen? Activiteit 4.3.1 Het terugleggen van werkzaamheden van de politie naar de gemeente vraagt om extra aandacht van handhaving in de openbare ruimte en extra aandacht voor beginnende (woon)overlast casuïstiek. Toelichting: Bij het maken van keuzes wordt daarom gekeken naar de aanwezigheid van een handhavingsparagraaf in het te handhaven (nieuw) beleid. Naast de complexe casuïstiek krijgt de gemeente steeds meer meldingen over kleine of beginnende overlast situaties. De afhandeling van (woon) overlast wordt voortaan afgehandeld via de methode AVE (Aanpak Voorkomen Escalatie). Activiteit 4.3.2 We gaan de informatie-uitwisseling tussen de zorg- en veiligheidsketen verder optimaliseren en verbreden de focus ook naar zorgfraude. Toelichting: Vanuit de opgave organisatie gaan we de processen rondom Zorgfraude verder uitwerken en onderbrengen binnen de betrokken teams. Activiteit 4.3.3 Team OOV gaat samen met een aantal andere teams een aantal langdurige knelpunten oppakken, zodat handhavings- en veiligheidsvraagstukken sneller en gestructureerd opgepakt kunnen worden. Toelichting: n.v.t. Overige ontwikkelingen binnen het doel of de activiteit(en)
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
60
n.v.t.
Doel 4.4 Meer mensen bezoeken Den Helder en maken gebruik van het aanbod van cultuur en natuur in en om de stad. Hoe gaan we meten of we dit doel bereiken? Aantal bezoekers per jaar aan bezoekerscentrum De Helderse Vallei.
2023
2024
2025
2026
83.000
84.000
85.000
86.000
-Wat gaan we ervoor doen? Activiteit 4.4.1 Beheren, behouden en ontwikkelen van cultureel erfgoed, onder andere door ondersteuning aan Stichting Erfgoed Den Helder en uitvoering Omgevingsvisie Stelling Den Helder. Toelichting: n.v.t. Activiteit 4.4.2 Realisatie Wildopvang bij De Helderse Vallei en verplaatsing van locatie Dierenambulance naar terrein de Helderse Vallei. Toelichting: n.v.t. Activiteit 4.4.3 Profileren van cultuur en natuur van Den Helder in toerisme en bij mogelijke werknemers van bedrijven in Den Helder weghalen. Toelichting: n.v.t. Activiteit 4.4.4 Actualiseren van Toerisme, cultuur- en erfgoedbeleid. Toelichting: n.v.t. Overige ontwikkelingen binnen het doel of de activiteit(en) Mogelijke inzet aanvullende middelen voor herstel culturele veld na de corona-crisis, op basis van de uitkomsten van het onderzoek naar het culturele veld.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
61
Doel 4.5 Onze inwoners zijn hoger opgeleid, hebben toegang tot beter onderwijs, wat beter aansluit op de arbeidsmarkt. Hoe gaan we meten of we dit doel bereiken? Minder vroegtijdige schoolverlaters.
2023
2024
2025
2026
VO 0,62% MBO 11.73%
VO 0,60% MBO 11.42%
Nog niet opgenomen in regioplan
Nog niet opgenomen in regioplan
Zo veel mogelijk jongeren moeten het onderwijs verlaten met minimaal een startkwalificatie en goede aansluiting op de arbeidsmarkt. Helaas is er in 2020-2021 opnieuw een stijging in het aantal vroegtijdig schoolverlaters. Samen met VO, MBO, Arbeidsmarkt en regiogemeenten zetten we ons onverminderd in voor het voorkomen van vroegtijdig schoolverlaten. In de periode 2022-2024 scherpen we daarom onze doelstellingen aan binnen de kaders van de huidige begroting. De in 2021 gestelde waardes in de beleidsplannen van de gemeente (het aantal vroegtijdig schoolverlaten in percentage in gemeente Den Helder) zijn in overeenstemming gebracht met de landelijke en regionale streefcijfers en passen daarmee beter bij de ambities. Het betreft regionale percentages (RMC-Regio) die zijn benoemd voor het VO en het MBO. De hier genoemde percentages zijn het gemiddelde van de in het regioplan vroegtijdig schoolverlaters genoemde percentages per onderwijssoort. De percentages in het regioplan zijn leidend. Wat gaan we ervoor doen? Activiteit 4.5.1 We werken met Scholen aan Zee aan de huisvestingsopgave: verbouw/nieuwbouw. Toelichting: Er is een haalbaarheidsonderzoek uitgevoerd. Activiteit 4.5.2 Het Maritime Emerging Technologies Innovation Parc Noord-Holland (METIP) organiseert de samenwerking tussen kennisinstellingen, bedrijven, studenten en starters.
Toelichting: Er is een haalbaarheidsonderzoek uitgevoerd. Activiteit 4.5.3 Met de uitvoering van het integraal huisvestingsplan onderwijs dragen we bij aan een kwalitatief goede leeromgeving. Toelichting: Het Integraal huisvestingsplan wordt volgens planning uitgevoerd.. Gezamenlijke visie op huisvesting kan bijdragen aan het meer inclusief maken van het onderwijs in Den Helder. Overige ontwikkelingen binnen het doel of de activiteit(en) Geen overige ontwikkelingen.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
62
Doel 4.6 Onze inwoners sporten en bewegen meer door betere samenwerking tussen sportclubs en optimaler gebruik van sportterreinen. Hoe gaan we meten of we dit doel bereiken? Aantal inwoners op de Nederlandse Norm Gezond Bewegen.
2023
2024
2025
2026
65
65,5
66
66
-Wat gaan we ervoor doen? Activiteit 4.6.1 Bij de inrichting van de openbare ruimte streven we naar behoud en uitbreiding van de beweegvriendelijke omgeving. Toelichting: We breiden routenetwerken uit en stimuleren sportieve evenementen. Activiteit 4.6.2 Verenigingen stimuleren, faciliteren en ondersteunen bij het verduurzamen van hun accommodaties. Toelichting: n.v.t. Overige ontwikkelingen binnen het doel of de activiteit(en) n.v.t.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
63
Verbonden partijen
Bijdragen verbonden partijen Cocensus, taakveld Afval
bedrag 212
Cocensus, taakveld Begraafplaatsen en crematoria
7
Cocensus, taakveld Riolering
75
Omgevingsdienst, taakveld Milieubeheer
896
Veiligheidsregio, taakveld Crisisbeheersing en brandweer Veiligheidsregio, taakveld Openbare orde en veiligheid Totaal
3.969 42 5.201
Bedragen x € 1.000
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
64
BBV verplichte indicatoren Indicator
NL 2022
REK. 2021
BEGR. 2023
Verwijzingen Halt: Aantal per 1.000 jongeren
11*
11*
13
Winkeldiefstallen: Aantal per 1.000 inwoners
2*
3,4*
2,1
Geweldsmisdrijven: Aantal per 1.000 inwoners
4,5*
6,7*
7,7
Diefstallen uit woning: Aantal per 1.000 inwoners
1,8*
1,9*
1,8
Vernielingen en beschadigingen (in de openbare ruimte), aantal per 1.000 inwoners
6,2*
11,5*
9,3
Absoluut verzuim: aantal per 1.000 leerlingen
1,8*
0*
4
Relatief verzuim: aantal per 1.000 leerlingen
26*
29*
65
% vroegtijdig schoolverlaters zonder startkwalificatie (VO + MBO)
1,7*
2,6*
1,5
% niet-sporters
49,3*
57,2*
55,4
Omvang huishoudelijk restafval in kg/inwoner
161*
209*
271
Hernieuwbare elektriciteit %
20*
5,5*
2,5
* cijfers van 2020 of ouder
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
65
Wat gaat het kosten?
Rekening Begroting Begroting 2021
2022
2023
2024
2025
2026
Lasten
-56.992
-58.096
-57.818
-57.059
-57.064
-57.230
Baten
24.382
21.738
21.423
21.153
21.153
21.153
-32.610
-36.358
-36.395
-35.906
-35.911
-36.077
Stortingen (lasten)
-884
-1.520
-120
-120
-120
-120
Onttrekkingen (baten)
2.489
1.456
213
213
213
213
1.605
-64
93
93
93
93
-31.005
-36.422
-36.302
-35.813
-35.818
-35.984
Leefbare gemeente Exploitatie
Saldo
Reserves
Saldo
Saldo van baten en lasten
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
66
Begroting 2023
2024
2025
2026
-34.754
-34.289
-34.560
-34.560
83
83
83
83
-1.042
-1.042
-772
-772
Programmabegroting 2023
-589
-565
-569
-735
Saldo van baten en lasten
-36.302
-35.813
-35.818
-35.984
Primitieve begroting Eerste tussenrapportage 2022 Kadernota
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
67
Begroting 2023
2024
2025
2026
-34.754
-34.289
-34.560
-34.560
83
83
83
83
-1.042
-1.042
-772
-772
Programmabegroting 2023
-589
-565
-569
-735
Administratieve wijzigingen
-340
-340
-340
-340
Mutaties < € 10.000
-98
-99
-105
-156
Autonome ontwikkelingen
-151
-126
-124
-240
-148
-122
-121
-236
-703
-703
-703
-703
Primitieve begroting Eerste tussenrapportage 2022 Kadernota
Exploitatie Personeelskosten
Deze mutatie wordt verder toegelicht in het hoofdstuk Financiële begroting, paragraaf Inleiding. Ophogen budget lokaal sportbeleid
-16
-16
-16
-16
Van Rijkswege worden middelen ontvangen om in te zetten voor combinatiefunctionarissen en buurtsportcoaches. Inzet hiervan wordt gerealiseerd middels externe partijen die wij hiertoe subsidie verstrekken. Na verloop van tijd is er een verschil ontstaan tussen budget en uitgaven wat inmiddels is opgelopen naar € 16.000 nadelig. Deze aanpassing is om budget en uitgaven weer in evenwicht te brengen. Actualisering staat van investeringen (afschrijvingslasten)
333
381
469
481
Deze mutatie wordt verder toegelicht in het hoofdstuk Financiële begroting, paragraaf Inleiding. Actualisering staat van investeringen (rentelasten)
205
203
200
199
Deze mutatie wordt verder toegelicht in het hoofdstuk Financiële begroting, paragraaf Inleiding. Indexering tarieven
513
513
513
513
Deze mutatie wordt verder toegelicht in het hoofdstuk Financiële begroting, paragraaf Inleiding. Actualisering afval
-244
-244
-244
-244
De mutatie wordt toegelicht in het hoofdstuk 'Financiële begroting, paragraaf Inleiding'. Actualisering riool
-221
-241
-326
-451
De mutatie wordt toegelicht in het hoofdstuk 'Financiële begroting, paragraaf inleiding'. Actualisatie beheersplannen sportterreinen
-14
-14
-14
-14
Jaarlijks worden de dotaties in de sportterreinen geactualiseerd op planning van uitvoering en prijsniveau. Dit leidt tot aanpassing van de jaarlijkse storting in de voorziening. Dit betreft de doorrekening van de bijstelling '2022'. Reserves Actualiseren kapitaalegalisatiereserves
-4
-4
-4
-4
-4
-4
-4
-4
Een deel van de afschrijvingslasten wordt gecompenseerd door kapitaalegalisatiereserves. Deze moeten jaarlijks geactualiseerd worden. Saldo van baten en lasten
-36.302
-35.813
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
-35.818
-35.984
68
Toelichting investeringen en reserves Investeringen Investeringen
2023
economisch
114
Steigers Quelderduyn
41
Nieuw perspectief niet gebiedsgericht (straatverlichting)
73
maatschappelijk
1.037
Nieuw perspectief niet gebiedsgericht (wegen en groen)
537
Herplant bomen a.g.v. iepziekte
200
Herdenkingsbos
300
economisch heffing
1.107
Gemalen bouwkundig
77
Vrijverval riolering
995
Gemalen mechanisch
35
Totaal
2.258
Reserves Reserves
toevoeging
onttrekking
Bestemmingsreserves
120
213
Bodemsanering, jaarlijkse mutatie
120
25
Pijler/Herderschee, kapitaallasten
52
Onderwijscluster Pasteurstraat, kapitaallasten
64
Noorderhaaks, kapitaallasten
23
Reconstructie Polderweg, kapitaallasten
11
Fietspad Duinweg, kapitaallasten
3
Streepjesberg, kapitaallasten
2
Villa Kakelbont, kapitaallasten
14
Sportlaan 10 Spinaker, kapitaallasten
19
Subtotaal
120
213
Saldo onttrekkingen
93
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
69
Financiële begroting
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
70
Overzicht financiële begroting Inleiding In dit hoofdstuk besteden wij aandacht aan een aantal financiële aspecten van de begroting. We geven een overzicht van de ontwikkeling en samenstelling van de algemene middelen en lichten de ontwikkeling van het geraamde saldo naar 2026 toe. Daarna volgt een onderdeel met daarin opgenomen de meerjarige balansen; deze zijn voorgeschreven door het BBV. Bij de programma’s zijn de tabellen met de financiële informatie over ‘Wat gaat het kosten?’ vermeld. Tevens zijn daar ook de toelichtingen op de nagekomen (na de Kadernota) mutaties opgenomen. Tot slot zijn de technische uitgangspunten, die gebruikt zijn voor het actualiseren van de begroting, in dit hoofdstuk verwerkt. Als basis voor de begroting dient de op 4 juli 2022 vastgestelde Kadernota 2023-2026. In de begroting is aanvullend de meicirculaire 2022 opgenomen en daarnaast een aantal aanvullende autonome mutaties zoals: - de indexering en doorberekening van salarissen en andere kosten; - overige autonome aanpassingen die zich na de Kadernota nog hebben voorgedaan. De inhoudelijke toelichtingen op de mutaties treft u aan in de programma's waar deze betrekking op hebben onder het hoofdstuk 'Wat gaat het kosten?' In de kolom toel. is het betreffende programma vermeld. Een aantal mutaties komt in meerdere programma's voor.
De inhoudelijke toelichting van de met een * gemarkeerde onderdelen treft u onder de onderstaande tabel aan. Een nadere toelichting op de mutatie Gemeentefonds treft u daarnaast aan bij het onderdeel 'Algemene dekkingsmiddelen' in dit hoofdstuk. De financiële vertaling van deze punten geeft het volgende beeld (- is nadelig; + is voordelig) Ontwikkeling begrotingssaldi (x € 1.000) Begrotingssaldi
toel.
Stand MJB 2022-2025; Kadernota 2022-2025
2023
2024
2025
2026
-2.515
-559
566
709
-16
-11
-15
-15
Nagekomen mutaties Mutaties < € 10.000 Gemeentefonds, algemene uitkering meicirculaire
BV
6.833
9.402
10.606
2.095
Huur stadhuispanden Willemsoord
BV
-70
-70
-70
-70
Verkiezingen
BV
-60
-60
-60
-60
Contributie VNG, bijdrage Fonds GGU
BV
-42
-42
-42
-42
Reserve BUIG
ZG
425
Begroting GrGa
ZG
-408
-607
-730
-730
OOGZ bijdrage (aanvulling)
ZG
-58
-58
-58
-58
Onderhoudsbudget Westoever
VG
-40
-40
-40
-40
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
71
Actualisatie grondexploitatie
VG
99
89
101
79
Inhuurbudget omgevingsvergunningen
VG
-148
-148
-148
-148
Samenwerkingsagenda Kop
VG
-200
-200
-200
Ophogen budget lokaal sportbeleid
VG
-16
-16
-16
-16
Actualisering afval
1
-244
-244
-244
-244
Actualisering riolering
1
-275
-295
-380
-505
Index tarieven
2
317
317
317
317
Personeelskosten
3
207
207
207
207
Financiering
4
286
289
208
208
Actualisatie staat van investeringen (afschrijving)
5
185
451
447
447
Actualisering voorziening beheerplannen sportterreinen
5
-14
-14
-14
-14
Totaal nagekomen mutaties
6.761
8.950
9.869
1.411
Stand begroting 2023-2026
4.246
8.391
10.435
2.120
Toelichting: 1. Actualisatie afval/riolering Aan de hand van de actuele gegevens van de HVC en de investeringen en onderhoudskosten riool, incl. de kwijtscheldingen en de toe te rekenen overhead worden de budgetten van riool en afval aangepast. Met de stijging van de belastingopbrengsten is al rekening gehouden. 2. Index tarieven Bij de Kadernota is een bedrag berekend van € 800.000 aan extra opbrengst voor de heffingen en legesopbrengsten. Daarbij was nog geen rekening gehouden met de afvalstoffenheffing. Deze is nu wel verwerkt, waardoor een extra opbrengst wordt gerealiseerd ten opzichte van de Kadernota. 3. Personeelskosten Dit bedrag betreft het resultaat van de doorbelasting van de extra salarissom aan de verschillende programma's. Er is rekening gehouden met de indexering van de salarissen en materiële kosten conform de uitgangspunten van de Kadernota. Ook is rekening gehouden met de periodieken van de bestaande formatie. Het positieve effect ontstaat omdat een deel van de kosten wordt 'terugverdiend' van projecten. 4. Financiering In 2021 heeft een herstructurering plaatsgevonden van onze leningenportefeuille; hierbij zijn nieuwe (voordeligere) geldleningen aangetrokken en een aantal oude geldleningen is afgelost. Hiermee is de rentelast flink gedaald. Hierin is de actualisatie van de renteberekening en toerekening meegenomen.
Een deel van het voordeel wordt toegerekend aan tarieven van bijvoorbeeld riool- en afvalstoffenheffing en de grondexploitatie. Daarnaast hebben leningen die zijn 'doorgeschoven' aan de Woningstichting Den Helder een lager actueel rentepercentage, waardoor een extra voordeel wordt gerealiseerd.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
72
Dit levert niet alleen lagere rentelasten en -baten op, maar ook een lagere rente-omslag. Een nadere uitleg vindt u onder de toelichting op de algemene dekkingsmiddelen in dit hoofdstuk. 5. Actualisering staat van investeringen ** Aan de hand van de jaarrekening, de kadernota en nieuwe ontwikkelingen wordt de staat van investeringen jaarlijks aangepast. Daarbij worden de daarmee verband houdende mutaties in de (kapitaal)egalisatiereserves ook geactualiseerd. Gelet op de ervaring van de laatste jaren wordt voorgesteld een zogeheten (voordelige) stelpost onderuitputting op de kapitaallasten te nemen, waarbij geanticipeerd wordt op een trager verloop van het gereedkomen van de daadwerkelijke investeringen, ten opzichte van de planning. De toelichting op de overige punten is te lezen bij de programma's zoals vermeld in de kolom 'toelichting'.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
73
Algemene dekkingsmiddelen De algemene dekkingsmiddelen moeten volgens het BBV afzonderlijk worden toegelicht, maar hangen samen met verschillende programma’s. Met een omvang van ongeveer € 157,7 miljoen beslaat dit onderdeel ruim meer dan de helft van de totale baten van de gemeente. Deze algemene middelen zijn vrij om in te zetten en worden gebruikt om de publieke taken te bekostigen die niet met andere specifieke middelen (eigen bijdragen, doeluitkeringen) worden bekostigd in de programma’s. In deze paragraaf lichten we de algemene dekkingsmiddelen toe, exclusief de mutaties in de reserves. De reservemutaties inzake de algemene dekkingsmiddelen en de toelichting daarop treft u onder programma 1 aan. Algemene dekkingsmiddelen
Rekening Begroting Begroting 2021
2022
2023
2024
2025
2026
990
1.058
1.058
1.058
1.058
1.058
Saldo Financiering
8.133
4.128
1.652
1.695
1.680
1.642
Deelfonds Sociaal Domein
17.243
17.726
13.696
13.569
13.399
13.311
Lokale heffingen
14.800
14.689
15.317
15.317
15.317
15.317
Gemeentefonds
112.154
115.580
128.331
129.649
131.602
123.267
Saldo Financiering
-7.685
-4.005
-1.622
-1.613
-1.606
-1.598
Lokale heffingen
-632
-651
-656
-656
-656
-656
-50
-30
-30
-30
-30
148.475
157.746
158.989
160.764
152.311
Baten Opbrengst deelnemingen
Lasten
Opbrengst deelnemingen Saldo
145.002
Toelichting: Lokale heffingen (gesaldeerd voordelig effect van € 623.000 t.o.v. begroting 2022) De lokale heffingen bestaan uit de onroerende zaakbelasting en de precariobelasting. Op de onroerende zaakbelasting is een inflatiecorrectie van 3,30% toegepast in overeenstemming met de technische uitgangspunten van de begroting. Dit zorgt voor een stijging van de baten met een bedrag van € 483.000. Vanwege de omvang van de onroerende zaakbelasting vindt daar de grootste stijging plaats. Tevens is door areaal-uitbreiding de opbrengsten op de OZB verhoogd met € 109.000. Gemeentefonds (voordelig effect van € 12,75 miljoen t.o.v. begroting 2022) Jaarlijks verschijnen meestal drie circulaires. De meicirculaire geeft de vertaling van de Voorjaarsnota van de Rijksoverheid, de septembercirculaire de vertaling van de Miljoenennota en de decembercirculaire rondt het uitkeringsjaar zoveel mogelijk af. Het uitgangspunt bij de begroting is de meicirculaire. Inhoudelijk bent u over de meicirculaire 2022 geïnformeerd via een raadsinformatiebrief over dit onderwerp. Ten opzichte van de gewijzigde begroting 2022 stijgt de algemene uitkering met € 12.751.000. Deze stijging is als volgt opgebouwd: Mutatie
Bedragen x € 1.000
Stand begroting 2022
115.580
Accres
7.940
Nominale ontwikkeling
3.661
Herverdeeleffect
- 283
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
74
Opschalingskorting
1.376
Overig
57
Totaal mutaties
12.751
Stand begroting 2023
128.331
1.
Het accres stijgt (meerjarig) als gevolg van geplande uitgaven door het Rijk. Ten opzichte van 2022 bedraagt de stijging € 7,9 miljoen. Het accres is nog hoger dan eerder in de Maartbrief 2022 werd gemeld, onder andere door extra rijksuitgaven voor vennootschapsbelasting, koppeling AOW aan de verhoging van het minimumloon, defensie-uitgaven en een hogere loon- prijsontwikkeling dan eerder aangenomen. In 2026 valt het accres echter terug naar een structureel niveau, waardoor de accresstijging tot en met 2025 niet voor structureel beleid kan worden aangewend.
2.
In de meicirculaire vindt de jaarlijkse inflatiecorrectie plaats die dient ter dekking van loon- en prijsstijgingen. Dit wordt de nominale ontwikkeling genoemd. In de Miljoenennota 2022 is rekening gehouden met een index van 2,4%. Gezien de aanzienlijke inflatie van dit moment, is het de verwachting dat deze correctie onvoldoende zal zijn. Het effect bedraagt € 3,6 miljoen.
3.
Het herverdeeleffect vloeit voort uit de herijking van het Gemeentefonds die per 1 januari 2023 wordt ingevoerd. Hoofddoel voor een nieuw verdeelstelsel was om het verdeelsysteem eenvoudig en uitlegbaar te maken en om een stelsel te ontwikkelen dat beter aansluit bij de noodzakelijke kosten die gemeenten maken. Den Helder valt onder de nadeelgemeenten en heeft in totaal een nadelig effect van € 2.057.000. Om gemeenten te kunnen laten ingroeien in het nieuwe verdeelmodel is een ingroeipad ingesteld van normaal gesproken € 7,50 per inwoner in 2023, € 22,50 per inwoner in 2024 en € 37,50 per inwoner vanaf 2025. In de meicirculaire zijn aangepaste ingroeipaden vermeld voor gemeenten met een beperkte financiële draagkracht en een lage sociaal economische status. Gemeente Den Helder is daaronder geschaard, waardoor het ingroeipad in 2023-2025 is gewijzigd naar respectievelijk € 5, € 12,50 en € 22,50 per inwoner. In 2023 geeft dat een herverdeeleffect van € 283.000 nadelig.
4.
In de uitkering van het gemeentefonds zit een opschalingskorting verwerkt. De gedachte hierachter is dat grotere gemeenten efficiënter en slagvaardiger kunnen optreden en daardoor toekunnen met een lagere algemene uitkering. Deze oplopende opschalingskorting is door het huidige kabinet voor de jaren 2023 – 2025 geschrapt, een voordeel van ruim € 1,3 miljoen.
(Integratie-uitkering) Sociaal Domein (nadelig effect van € 4,03 miljoen t.o.v. begroting 2022) De daling van de integratie-uitkering (IU) Sociaal Domein in 2023 is te verklaren doordat de deeluitkeringen Participatie (onderdelen Nieuw Wajong en Nieuw begeleiding exclusief beschut werk) en Voogdij/18+ overgaan naar de algemene uitkering. Dit gebeurt in het kader van de herijking van het Gemeentefonds. Het restant van de IU Participatie en de IU Beschermd wonen blijven achter in de IU Sociaal Domein. Compensatie tekorten in de jeugdzorg Het kabinet gaat de komende tijd met gemeenten en andere relevante partijen verder in gesprek over de Hervormingsagenda Jeugd, die moet bestaan uit een combinatie van een set van kostenbesparende maatregelen en een financieel kader waarmee een structureel houdbaarder jeugdstelsel wordt gerealiseerd. Bij het afsluiten van de Hervormingsagenda zal het kabinet ook besluiten over de extra middelen voor 2024 en verder die aan gemeenten beschikbaar gesteld worden. Den Helder ontvangt in 2023 € 5.314.000 ter compensatie van de kosten voor Jeugdzorg. Het Rijk, de VNG en Interprovinciaal Overleg hebben destijds afgesproken dat gemeenten een stelpost mochten opnemen in de begroting van 75% van de nog te ontvangen middelen. Dit hebben wij gedaan, waardoor er nu per saldo nog € 1.882.000 extra geld beschikbaar komt voor Jeugdzorg in 2023.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
75
Inmiddels is tussen het Rijk, IPO en VNG afgesproken dat gemeenten in hun meerjarenraming voor de jaarschijven 2024 t/m 2026 rekening mogen houden met de volledige bijdragen uit de Hervormingsagenda Jeugd. Vorig jaar was dat nog 75%. Dit hebben wij in de begroting aangepast. Deze middelen zijn toegevoegd aan de budgetten voor jeugdzorg. Saldo financieringsfunctie (nadelig gesaldeerd effect van € 93.000 t.o.v. de begroting 2022) Elk jaar maken wij in de Programmabegroting een nieuwe berekening van de rente-omslag, zie voor de berekening de paragraaf Financiering. Bij deze berekening moeten wij rekening houden met onze (verwachte) rentelasten en bekende rentebaten. Deze rentebaten zijn onder andere afkomstig uit de grondexploitatie en de doorlening van onze geldleningen. Uit de rentebaten en -lasten volgt een saldo. Dit saldo moet gedekt worden door onze investeringen. Naast de eerdere herstructurering van onze leningenportefeuille in 2021, heeft er eind 2021 nog een herstructurering plaatsgevonden van de leningen die zijn aangetrokken ten behoeve van Woningstichting Den Helder. Hierbij zijn nieuwe (voordeligere) geldleningen aangetrokken en een aantal oude geldleningen is afgelost. Hierdoor zijn zowel de rentelasten als de rentebaten opnieuw gedaald. Deze daling valt ook terug te lezen uit de berekening van de rente-omslag.
Uit de berekening blijkt dat het rentepercentage daalt naar 0,3%. Het effect dat op financiering behaald wordt, moet verdeeld worden over de andere producten van de gemeente. Dit zorgt ervoor dat het voordelig saldo op de kostenplaats financiering daalt naar € 30.000. Dit is een daling van € 93.000 ten opzichte van de begroting 2022. Op de verschillende producten in de begroting 2022 is de verlaging van de kapitaallasten echter zichtbaar door de daling van de rente-omslag. Daarnaast zijn er natuurlijk ook ontwikkelingen in het overzicht van de investeringen en de grondexploitaties die van invloed zijn op de financiering.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
76
Overhead Overhead
rekening
begroting
begroting
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Totaal overhead
25.165
28.894
28.053
28.249
28.308
28.262
Totaal omzet
245.182
229.863
223.378
220.007
219.553
218.697
In % van de omzet
10,26%
12,57%
12,56%
12,84%
12,89%
12,92%
De systematiek van overhead houdt in dat alle kosten die samenhangen met de sturing en ondersteuning van de medewerkers in het primaire proces onder overhead vallen. Deze overheadkosten mogen op grond van het BBV niet worden doorberekend aan de verschillende programma’s. Uitzonderingen zijn: -
Grondexploitaties;
-
Investeringen;
-
(Subsidie) projecten.
De doorbelastingen hiervan moeten als een aftrekpost worden opgenomen onder het onderdeel overhead. Het resterende saldo op de overheadkosten moet afzonderlijk zichtbaar gemaakt worden zoals in bovenstaand overzicht. Voor 2023 is er begroot € 28,1 miljoen aan overhead. Dit betreft het netto-bedrag. Concreet komt het erop neer dat ongeveer € 0,6 miljoen aan deze uitzonderingen kunnen worden doorberekend. Voor de tarieven en leges moet apart een opslagpercentage voor de overhead worden berekend. In de paragraaf Lokale heffingen wordt de kostendekkendheid van de verschillende tarieven en leges, rekening houdend met de opslagpercentage overhead, aangetoond. De kosten van overhead zijn onder andere: -
ICT;
-
Huisvestingslasten;
-
Personele kosten;
-
Juridische kosten.
Ten opzichte van het begrotingsjaar 2022 zijn de overheadkosten met € 0,8 miljoen gedaald. Deze daling komt voornamelijk voor rekening van de volgende onderdelen: Personele lasten Ten opzichte van de begroting 2022 is er een daling van de salarislasten betrekking hebbende op overhead zichtbaar. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door lagere lasten inzake inhuur, ad € 0,2 miljoen. Overige goederen en diensten Bij de overige goederen en diensten is er sprake van een daling van ongeveer € 0,6 miljoen. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door specifieke projecten in 2022, onder andere bij I&T. Waardoor de kosten van overige goederen en diensten in 2022 hoger liggen dan in 2023 begroot is.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
77
Meerjaren begroting Meerjarenbegroting
rekening
begroting
begroting
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Lasten
-231.212
-223.429
-218.248
-214.514
-213.660
-212.804
Baten
233.992
218.398
223.298
225.160
226.626
217.455
2.779
-5.031
5.050
10.646
12.966
4.651
Stortingen (lasten)
-13.970
-6.434
-5.130
-5.493
-5.893
-5.893
Onttrekkingen (baten)
19.452
10.782
4.326
3.237
3.361
3.361
subtotaal
5.482
4.348
-804
-2.256
-2.532
-2.532
8.261
-682
4.246
8.390
10.434
2.119
Exploitatie
subtotaal
Reserves
Saldo van baten en lasten
De (meerjaren)begroting is met inachtneming van de technische uitgangspunten en de gegevens in de Kadernota 2023-2026, overige autonome ontwikkelingen en ten slotte ontwikkelingen uit de algemene uitkering samengesteld.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
78
Vennootschapsbelasting Inmiddels is voor de jaren 2016, 2017, 2018, 2019 en 2020 een zogeheten nihil aangifte ingediend voor de Vennootschapsbelasting. De aangifte over 2021 moet vóór 1 november 2022 door de Belastingdienst zijn ontvangen. In 2019 heeft de Belastingdienst het standpunt ingenomen dat de vergoedingen die een gemeente ontvangt voor de inzameling van reststromen (textiel, plastic, oud ijzer, papier etc.) een fiscaal belaste activiteit is. Dit heeft (relatief geringe) gevolgen voor zowel de reeds ingediende aangiften als de toekomstig verschuldigde belasting. De verwachting is dat er (mede) als gevolg hiervan een bedrag aan vennootschapsbelasting is verschuldigd van ongeveer € 1.000 per jaar. Voor de gemeente Den Helder geldt tevens dat de afvalinzameling is ondergebracht bij de Huisvuilcentrale (HVC) in Alkmaar. Wij zijn van mening dat, op basis van de uitgangspunten van de NVRD, de VPB-last bij de HVC ligt en niet bij de gemeente Den Helder. Dit hebben wij ook gecommuniceerd met de Belastingdienst. Op het moment van het opstellen van deze begroting hebben wij nog geen verzoek en/of reactie van de Belastingdienst mogen ontvangen om onze aangifte van de afgelopen jaren te wijzigen. In 2020 is duidelijk geworden dat de Belastingdienst van mening is dat de opbrengsten van reclameconcessies belast zijn met vennootschapsbelasting.
De Belastingdienst vindt dat sprake is van een onderneming. Gemeenten daarentegen vinden dat sprake is van normaal vermogensbeheer. Dat laatste blijft buiten de heffing van vennootschapsbelasting. Hierover lopen verschillende zaken tussen gemeenten en de Belastingdienst, maar hierop is nog geen uitspraak gekomen. Vooralsnog houden wij het op normaal vermogensbeheer.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
79
Onvoorzien Het BBV verplicht gemeenten een post voor onvoorziene uitgaven op te nemen. Deze post is bedoeld om onvoorziene negatieve ontwikkelingen te kunnen opvangen. Omdat in de praktijk deze post niet wordt ingezet is deze bepaald op € 5.000.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
80
Geprognosticeerde balans Omschrijving
31-12-2021
31-12-2022
31-12-2023
31-12-2024
31-12-2025
31-12-2026
Immateriële vaste activa
20.949
36.510
37.088
36.296
33.809
31.322
Materiële vaste activa
117.648
125.166
122.586
120.407
119.247
118.782
Financiële vaste activa
69.762
69.582
69.403
69.223
69.044
68.864
Totaal vaste activa
208.359
231.259
229.077
225.926
222.100
218.968
Onderhanden werk
8.079
5.944
4.396
3.726
843
1.338
Overige voorraden
11
11
11
11
11
11
Vorderingen
22.660
22.660
22.660
22.660
22.660
22.660
Liquide middelen
57.396
29.010
35.529
47.773
66.474
72.895
Overlopende activa
7.785
7.785
7.785
7.785
7.785
7.785
Totaal vlottende activa
95.930
65.409
70.380
81.955
97.772
104.688
Totaal activa
304.289
296.668
299.457
307.881
319.872
323.656
Algemene reserve
18.556
22.262
21.580
25.826
34.215
44.650
Bestemmingsreserve
29.265
29.471
30.276
32.532
35.064
37.596
Resultaat jaarrekening
8.261
-682
4.246
8.390
10.434
2.119
9.981
10.516
11.383
12.292
13.308
14.450
187.385
184.259
181.131
178.000
176.000
174.000
17
17
17
17
17
17
253.465
245.844
248.633
257.057
269.039
272.832
Kortlopende schulden
19.339
19.339
19.339
19.339
19.339
19.339
Overlopende passiva
31.484
31.484
31.484
31.484
31.484
31.484
Totaal vlottende passiva
50.824
50.824
50.824
50.824
50.824
50.824
Totaal passiva
304.289
296.668
299.457
307.881
319.862
323.656
Vaste activa
Vlottende activa
Vaste passiva Eigen vermogen
Vreemd vermogen Voorzieningen Onderhandse leningen Vaste schulden Totaal vaste passiva Vlottende passiva Liquide middelen
Conform de wijzigingen vanuit het BBV zijn wij verplicht om een geprognosticeerde begin- en eindbalans voor het begrotingsjaar en de drie jaren volgend op het begrotingsjaar op te nemen.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
81
Op deze manier kan de raad meer inzicht krijgen in de ontwikkeling van het EMU-saldo, de solvabiliteit en liquiditeit van de gemeente in een meerjarig perspectief. Als afgeleide hiervan ook in de ontwikkeling vanonder meer investeringen, het aanwenden van reserves en voorzieningen en in de financieringsbehoefte. Het EMU-saldo wordt in de begroting in de financieringsparagraaf vermeld en nader toegelicht. In dit overzicht worden de begroting 2022, 2023 en meerjarenbegroting 2023 weergegeven. In het kader van het BBV is het ook verplicht om de overige jaren te benoemen, dat ziet er als volgt uit: Jaar
EMU-saldo
2022
-19.569
2023
9.467
2024
15.196
2025
20.520
2026
8.242
Voor 2023 is het EMU-saldo ten opzichte van 2022 flink voordeliger. Tot en met 2025 zet deze stijgende lijn zich voort. Voor 2026 is weer een dalende lijn zichtbaar. Dit beeld past ook bij de ontwikkelingen van het begrotingssaldo.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
82
Technische uitgangspunten Voor de begroting 2023 wordt uitgegaan van de volgende technische uitgangspunten: Uitgangspunten
perc.
Loonontwikkeling
3,60%
Prijsontwikkeling
3,00%
Gemeenschappelijke regelingen
2,30%
Gesubsidieerde instellingen
3,50%
Gemeentelijke heffingen
3,30%
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
83
Overige ontwikkelingen In het kader van het Besluit begroting en verantwoording (Bbv) dienen wij nog aandacht te besteden aan de volgende onderdelen: -
De jaarlijks terugkerende arbeidskosten van vergelijkbare volume; dit heeft betrekking op de voorziening wachtgeld voormalige wethouders; zie voor een toelichting bij de desbetreffende voorziening.
-
De investeringen, onderverdeeld naar investeringen met economisch en maatschappelijk nut; dit wordt per programma gepresenteerd. In het eerdere Bbv had de gemeente de vrijheid om investeringen met een maatschappelijk nut (wegen, parken, etc.) al dan niet te activeren en daarbij versneld af te schrijven. Dit leidde tot grote verschillen tussen gemeenten. In het vernieuwde Bbv dienen investeringen met een maatschappelijk nut, evenals investeringen met een economisch nut, te worden geactiveerd en over de verwachte levensduur te worden afgeschreven.
-
De financiering; dit onderdeel wordt behandeld in de financieringsparagraaf met inbegrip van de opbouw van de rente-omslag.
-
De stand en het gespecificeerde verloop van reserves; dit wordt per programma gepresenteerd.
-
De stand en het gespecificeerde verloop van voorzieningen; dit wordt per programma gepresenteerd.
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
84
Paragrafen
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
85
Overzicht paragrafen
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
86
Weerstandsvermogen
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
87
Algemeen Deze paragraaf biedt op basis van een risicoanalyse en een overzicht van financiële kengetallen inzicht in de financiële positie van de gemeente Den Helder. Weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen is het vermogen om risico's te kunnen opvangen, die niet op een andere wijze zijn afgedekt. Het weerstandsvermogen wordt bepaald door de verhouding weerstandscapaciteit aan de ene kant en de risico's aan de andere: 1.
De weerstandscapaciteit betreft de beschikbare middelen en mogelijkheden om niet begrote en onvoorziene kosten (risico's) op te vangen.
2.
De risico's die we noemen en opnemen, zijn de risico's van materiële betekenis. De berekening is als volgt: beschikbare weerstandscapaciteit / benodigde weerstandscapaciteit op basis van de risico's.
We willen over een toereikend weerstandsvermogen beschikken om te voorkomen dat iedere financiële tegenvaller ons dwingt tot bezuinigingen of ten koste gaat van bestaande taken. In het coalitieakkoord is een minimumpositie van 1,0 afgesproken. De beoordeling van de ratio en de te nemen maatregelen zijn in de volgende tabel weergegeven: Ratio
Betekenis
Beheersmaatregel
>2,0
Uitstekend
Mogelijk om extra risico's te nemen/investeren
1,4 -< 2,0
Ruim voldoende
Weerstandscapaciteit hoeft niet te worden vergroot
1,0 -< 1,4
Voldoende
Consolideren weerstandscapaciteit en risico's
0,8 -< 1,0
Matig
Weerstandscapaciteit verhogen op middellange termijn
0,6 -< 0,8
Onvoldoende
Weerstandscapaciteit verhogen op korte termijn
< 0,6
Ruim onvoldoende
Bezuinigen en risico's mijden
weerstandsvermogen
Risico's Per risico kijken we wat deze financieel voor ons betekent als deze zich voordoet. Ook de frequentie in de tijd is een wegingsfactor. Al deze beoordelingen resulteren in een risicoscore. Hieronder het overzicht van de rekenpercentages die horen bij de risicoscores.
Frequentie voordoen kans
Kanspercentage
Minder dan of 1 keer per 10 jaar
5
Een keer per 5 - 10 jaar
10
Een keer per 2 – 5 jaar
25
Een keer per 1 – 2 jaar
50
Een of meer keer per jaar
100
Risicobedrag = rekenpercentage per risico x maximaal financieel gevolg. Het weerstandsvermogen (de verhouding van de weerstandscapaciteit ten opzichte van het risicobedrag van de gemeente) geeft de volgende uitkomst: Weerstandsvermogen
2023
2024
2025
2026
Weerstandscapaciteit (a) in €
22.278.415
26.607.392
34.960.033
45.462.124
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
88
Risico's (b) in €
13.906.565
Weerstandsvermogen (a/b)
1,6
13.906.565 1,9
13.906.565 2,5
13.906.565 3,3
Voor de berekening van het weerstandsvermogen is dus eerst de omvang van de weerstandscapaciteit van belang. Die heeft het volgende beeld: Weerstandscapaciteit (in €)
2023
2024
2025
2026
Algemene reserve
21.579.928
25.908.905
34.261.546
44.763.637
Bestemmingsreserves
678.487
678.487
678.487
678.487
Onvoorziene uitgaven
20.000
20.000
20.000
20.000
Onbenutte belastingcapaciteit
p.m.
p.m.
p.m.
p.m.
Bezuinigingen
p.m.
p.m.
p.m.
p.m.
22.278.415
26.607.392
34.960.033
45.462.124
Stille reserves
Totale weerstandscapaciteit
Opvallend is dat het weerstandsvermogen sterk stijgt. Dit hangt samen met het feit dat in deze begroting alleen de autonome ontwikkelingen en de uitkomsten meicirculaire zijn opgenomen. Het nieuwe coalitieakkoord heeft een aantal ambities opgenomen die waar mogelijk worden vertaald in een aanvullende begrotingswijziging die tegelijk met de begroting kan worden vastgesteld. Deze leidt tot een aangepast weerstandsvermogen. De bestemmingsreserves waarmee rekening is gehouden bestaat uit de reserves die niet specifiek gelabeld zijn aan concrete uitgaven. De specificatie daarvan is: Naam
2023
2024
2025
2026
Res Drooghe Weert
32.000
32.000
32.000
32.000
Evenementen
200.557
200.557
200.557
200.557
Kunstopdr./aank.kunstvoorwerpen
62.757
62.757
62.757
62.757
Monumenten
22.884
22.884
22.884
22.884
Bovenwijkse voorzieningen
133.245
133.245
133.245
133.245
DIVMAG - terrein
227.044
227.044
227.044
227.044
Totaal vrije bestemmingsreserves
678.487
678.487
678.487
678.487
Maximale
Totaal
risicobedrag
risicobedrag
82.347.000
4.146.650
achtervang WSW
198.965.000
1.989.650
Geldleningen
51.963.162
840.155
Overige risico's
38.948.913
21.539.957
Totaal
372.224.075
28.516.412
De risico's kunnen als volgt worden samengevat:
Overzicht totale risicobedrag (in €) Omschrijving risico Garantstellingen zonder achtervang Garantstellingen met
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
89
Factor voordoen alle risico's tegelijk 40%
11.406.565
Basisbedrag voor onbekende risico's
2.500.000
Totaal risicobedrag
13.906.565
De specificatie van deze risico's, de inschatting en de toelichting geven het volgende beeld: KansOmschrijving risico
percentage
Kans op
Onderbouwing
voordoen
voordoen
zekerheden en
kans frequentie
Maximale
max. risico Totaal risico- omstandigheden van
risico-bedrag (80/50/20%)
bedrag
invloed op de frequentie
Achterliggende waarde
Garantstellingen zonder achtervang Woningstichting Den Helder
5%
3.882.000
20%
38.820
NV Huisvuilcentrale Noord-
5%
22.966.000
20%
229.660
woningen is omvangrijk Holland
Risico's zijn de afgelopen jaren fors afgebouwd
Noordwest
10%
4.800.000
80%
384.000
Financiële positie is goed
10%
15.000.000
50%
750.000
Winst is beperkt; risico's
Ziekenhuisgroep/Gemini Willemsoord BV
kleiner door structurele bijdrage gemeente en hogere bijdrage Rijk voor onderhoud Veiligheidsregio Noord-
5%
2.543.000
20%
25.430
Holland Noord
Structurele financiering door gemeenten
Stichting Blijf van mijn Lijf
5%
406.000
80%
16.240
Structurele subsidiëring
Stichting Scholen aan Zee
10%
13.250.000
20%
265.000
Rijksbijdrage bekostiging; eigendom schoolgebouwen
NV PoDH
25%
19.500.000
50%
2.437.500
Voor het onderhoud van de openbare ruimte zijn structureel middelen ter beschikking gesteld
Totaal
82.347.000
4.146.650
Garantstellingen met achtervang WSW Stichting Woontij
5%
18.793.000
20%
187.930
Achtervang WSW
Woningstichting Den Helder
5%
177.850.000
20%
1.778.500
Achtervang WSW
Stichting Woonzorg Nederland
5%
2.322.000
20%
23.220
Achtervang WSW
Totaal
198.965.000
1.989.650
Geldleningen Leningen aan
5%
45.000.000
20%
450.000
woningcorporaties
Achterliggende waarde woningen is omvangrijk
Programmabegroting 2023 Gemeente Den Helder
90
Triade
10%
162.680
20%
3.254
Structurele subsidiering gemeente en pand is in eigendom
Willemsoord BV
10%
722.500
50%
36.125
De gemeente heeft besloten € 900.000 jaarlijks ter beschikking te stellen voor onderhoud monumenten. Panden zijn economisch eigendom van Willemsoord BV