661077203-SH-0453, GR Cocensus, jaarstukken incl. controleverklaring 2024.pdf
Tekst van het document
Voor het weerstandsvermogen heeft het bestuur een maximum van 2,5% van het begrotingsbedrag vastgesteld. Hierdoor ligt het weerstandsvermogen onder de norm. Ratio
Betekenis
> 2.0
Uitstekend
1,4 – 2,0
Ruim voldoende
1,0 – 1,4
Voldoende
0,8 – 1,0
Matig
0,6 – 0,8
Onvoldoende
< 0,6
Ruim onvoldoende
Een hoog weerstandsvermogen kan dus worden gezien als een waarborg voor de financiële gezondheid van Cocensus. Hoe hoger het weerstandsvermogen, des te meer men in staat is om risico’s financieel af te dekken.
Beschikbare weerstandscapaciteit Omschrijving
Bedrag
Huidige stand weerstandsvermogen
€ 177.000
Totaal
€ 177.000
Klasse-indeling kans en gevolg Klasse
Kans
Kwantitatief
1
< of 1 keer per 10 jaar
10%
2
1 keer per 5-10 jaar
30%
3
1 keer per 2-5 jaar
50%
4
1 keer per 1-2 jaar
70%
5
1 keer per jaar of >
90%
Jaarstukken 2024
Pagina 25 van 60
Risico’s Cocensus Gekwantificeerd risico
Klasse
Kwantitatief
Risicobedrag
Kans x gevolg
Cyberaanval
1
10%
€ 1.500.000
€ 150.000
Privacywetgeving
1
10%
€ 650.000
€ 65.000
€ 2.150.000
€ 215.000
Totaal
Cyberaanval Cybercriminaliteit, zoals ransomware-aanvallen, kan ontoegankelijkheid van ICT-systemen veroorzaken. Dit leidt tot een onderbreking van de bedrijfsvoering. Bovendien kan het herstel van deze systemen aanzienlijke kosten meebrengen voor Cocensus.
Privacywetgeving De AP kan organisaties die de AVG overtreden een boete opleggen van 4% van de jaaromzet. Bij Cocensus zou de maximale boete uitkomen op € 650.000. Door de genomen maatregelen op het gebied van privacywetgeving wordt de kans op een boete ingeschat op 10%.
Huidige ratio Gelet op de risico’s kan de ratio worden bepaald op: € 177.000/ € 215.000 = 0,83 Dit betekent, op basis van de tabel op de vorige pagina, dat het weerstandsvermogen van Cocensus gekwalificeerd kan worden als matig.
Continuïteit Op basis van de door ons uitgevoerde risico-inventarisatie en het beeld van onze meerjarenbegroting is de directie van mening dat de normale bedrijfsvoering financieel kan worden voortgezet.
Kengetallen financiële positie In de BBV wordt voorgeschreven om kengetallen op te nemen om de financiële positie voor raadsleden inzichtelijker te maken. Voor de Gemeenschappelijke Regeling Cocensus zijn de volgende kengetallen van toepassing: De netto schuldquote De netto schuldquote is gelijk aan het totaal van de vaste schulden, de vlottende schulden en de overlopende passiva minus het totaal van de uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan één jaar, de liquide middelen en overlopende activa ten opzichte van het totaalsaldo aan baten: Ultimo 2024 bedraagt de netto schuldquote: 15.662 – 3.628 x 100% = 70.34% 17.109 De netto schuldquote is minder dan 100%, hierdoor wordt de netto schuldquote beschouwd als goed. Solvabiliteitsratio Het solvabiliteitsratio is een kengetal dat de verhouding weergeeft tussen het eigen vermogen en het totaal van alle passiva op de balans. Ultimo 2024 bedraagt het solvabiliteitsratio:
177 16.181
x 100% = 1,09%
De solvabiliteit bij Cocensus is laag (1,09%) omdat het een Gemeenschappelijke Regeling is en gefinancierd wordt door gemeentelijke bijdragen. Cocensus heeft geen winstoogmerk en streeft ernaar om de financiële middelen zo efficiënt mogelijk in te zetten voor de dienstverlening aan de deelnemende gemeenten, in plaats van eigen vermogen op te bouwen. Omdat de deelnemende gemeenten garant staan voor de verplichtingen van Cocensus, is een hoge solvabiliteit niet noodzakelijk.
Jaarstukken 2024
Pagina 26 van 60
Structurele exploitatieruimte De structurele exploitatieruimte is het verhoudingscijfers tussen het saldo van de structurele lasten en baten (gecorrigeerd voor incidentele lasten en baten en voor de structurele mutaties op de reserve) ten opzichte van het totaal aan baten. Het saldo van de jaarrekening 2024 van Cocensus bestaat voor een bedrag van € 137.405 uit incidentele (niet geraamde) baten. Ultimo 2024 bedraagt de structurele exploitatieruimte: (16.972-17.157) / 17.109 x 100% = -1.1% De structurele exploitatieruimte geeft inzicht in de financiële gezondheid van Cocensus op de lange termijn. Het percentage van -0,86% betekent dat de structurele lasten iets hoger zijn dan de structurele baten.
Jaarstukken 2024
Pagina 27 van 60
1.7.2
Financieringsparagraa
Deze paragraaf geeft inzicht in de sturing, beheersing en controle van de treasuryfunctie van Cocensus. De kasgeldlimiet beperkt het risico van stijgende rentelasten voor de kortlopende financiering. De vlottende middelen en de vlottende schulden worden toegespitst op uitstaande gelden met een rentetypische looptijd korter dan een jaar. Er is geen sprake van een vlottende schuld, de vlottende activa betreft de liquide middelen inclusief de uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar van € 1.413.434. Het absolute risico van de kortlopende financiering voor Cocensus is niet groot omdat meer dan 95% van de financiële transacties gerelateerd is aan de opdrachtgevende deelnemers van de Gemeenschappelijke Regeling. Cocensus beschikt over een door het bestuur vastgestelde notitie treasurybeleid, die is opgesteld en geactualiseerd met advisering van de BNG (Bank Nederlandse Gemeenten). Kasgeldlimit x € 1.000
Kwartaal 1
Kwartaal 2
Kwartaal 3
Kwartaal 4
Totaal vlottende middelen
-4.702
-3.883
-1.219
-2.611
Totaal vlottende schuld
733
764
633
743
Toegestane kasgeldlimiet
1.351
1.351
1.351
1.351
Ruimte onder de kasgeldlimiet
-5.320
-4.470
-1.937
-3.219
Begrotingstotaal 2024
16.475
16.475
16.475
16.475
Percentageregeling
8,20%
8,20%
8,20%
8,20%
Kasgeldlimiet
1.351
1.351
1.351
1.351
De rente-risiconorm beperkt het renterisico op de langlopende financiering. De norm bevordert de spreiding van de looptijden van de kapitaalmarktleningen (langer dan 1 jaar) door de omvang te beperken van de leningen waarvoor de rente in een bepaald jaar moet worden aangepast (renteherziening). Voor Cocensus speelt dit niet. Het saldo van langlopende schulden bedraagt per 31 december 2024 € 11.085.000. Dit is opgebouwd uit 5 bestaande leningen: uit 2016 (looptijd 10 jaar), uit 2019 (looptijd 25 jaar), uit 2020 (looptijd 25 jaar) en 2 uit 2021 (looptijd 40 jaar en 10 jaar). Deze looptijden zijn in overeenstemming met de afschrijvingstermijnen van de daaruit gefinancierde investeringen. De boekwaarde van de vaste activa bedraagt per 31 december 2024 € 12.553.470. Renterisiconorm x € 1.000
2024
2025
2026
2027
0
0
0
0
2. Aflossingen
635
635
635
635
3. Renterisico
635
635
635
635
4. Renterisiconorm
3.295
3.552
3.552
3.552
5. Ruimte onder renterisiconorm
2.660
2.917
2.917
2.917
4a.Ministeriële regeling vastgestelde percentage
20%
20%
20%
20%
4b. Begrotingstotaal
16.475
17.760
17.760
17.760
4. Renterisiconorm
3.295
3.552
3.552
3.552
1. Renteherziening
Voor het uitoefenen van de treasuryfunctie is inzicht nodig in de kasstromen, zowel de huidige als de toekomstige. Deze kasstromen bestaan uit operationele activiteiten (de exploitatie), investeringen en activiteiten in het kader van financiering (aflossingen, stortingen etc.). Het inzicht wordt verkregen via een actuele liquiditeitsplanning. Cocensus beschikt over een verplichtingenadministratie ten behoeve van de liquiditeitsplanning. Cocensus heeft als voordeel, dat alle belastinginkomsten bij de opdrachtgevende gemeenten terecht komen. De liquiditeitsplanning heeft derhalve betrekking op de relatief kleine en beheersbare bedrijfsvoering van Cocensus.
Jaarstukken 2024
Pagina 28 van 60
Voorde financieringswijze heeft Cocensus gekozen om aan te sluiten bij de BNG. Enerzijds omdat Cocensus eenvoudig te klein is om zelfstandig de markt te benaderen en anderzijds omdat financiering via de BNG ook aan de opdracht gevende gemeenten maximale zekerheid biedt. Het financieringsresultaat bestaat uit het verschil tussen het totaal van de werkelijk betaalde rente over de financieringsmiddelen en het totaal van de renteontvangsten (inclusief doorberekende rente). Over 2024 is een bedrag betaald aan rente van € 34.479. De ontvangen rente over 2024 is € 171.885. Per saldo komt het financieringsresultaat uit op € 137.405.
1.7.3
Ver onden partijen
De Gemeenschappelijke Regeling Cocensus is per 31 december 2024 primair verbonden aan de GR deelnemende gemeenten: Haarlem, Haarlemmermeer, Hillegom, Beverwijk, Wormerland, Oostzaan, Alkmaar, Dijk & Waard, Bergen, Den Helder, Castricum, Uitgeest en Heiloo.
1.7.4
et open overheid
Dit is de openbaarheidsparagraaf van Cocensus.. De verplichting komt voort uit het besluit tot actieve openbaarmaking van informatie, de plannen ter verbetering van de informatiehuishouding bij de overheden en artikel 3.5 van de Wet open overheid (Woo). Deze bepaalt dat een bestuursorgaan in de jaarlijkse begroting en verantwoording aandacht moet besteden aan de beleidsvoornemens en uitvoering van de Woo. Deze openbaarheidsparagraaf is de beschrijvende verantwoording van de activiteiten die zijn uitgevoerd in 2024 op de thema’s verbetering van de informatiehuishouding, actieve en passieve openbaarmaking.
1.7.5
In ormatie
Om informatie goed te kunnen delen met de belastingplichtige en politiek is het nodig om de processen en systemen op orde te hebben. In onderstaande toelichting is zoveel mogelijk de verdeling van de drie thema’s informatiehuishouding, actieve en passieve openbaarmaking aangehouden. Dit met de kanttekening dat het in de praktijk met elkaar is verbonden.
Verbetering informatiehuishouding Voor de verbetering van de informatiehuishouding zijn de volgende activiteiten gerealiseerd:
Competenties medewerkers Om medewerkers bewust te maken over informatiebeveiliging heeft de VNG in samenwerking met het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en de Taskforce Bestuur en Informatieveiligheid Dienstverlening (BID) de cursus iBewustzijn overheid opgezet. Alle medewerkers van Cocensus zijn gecertificeerd.
Digitaal loket Cocensus wil zo laagdrempelig mogelijke belastingplichtigen de mogelijkheid geven om hun zaken digitaal te regelen. Via het Digitaal loket op de website biedt Cocensus hen onder andere de volgende diensten aan: • het aanslagbiljet en het taxatieverslag bekijken en downloaden; • bezwaar maken tegen de aanslag en/of WOZ-beschikking; • kwijtschelding aanvragen; • automatische incasso aanvragen, stopzetten of het rekeningnummer wijzigen; • inzicht in openstaande bedragen; • het treffen van een betalingsregeling; • aan- en afmelden voor de hondenbelasting; • aan- en afmelden voor de toeristenbelasting; • aangifte toeristenbelasting doen; • indienen van een verzoek in het kader van de Wet Open Overheid; • het maken van een afspraak met een taxateur.
Jaarstukken 2024
Pagina 29 van 60
Op deze manier kunnen inwoners en bedrijven eenvoudig, snel en op een zelf gekozen moment hun belastingzaken regelen. De digitale dienstverlening wordt continue verbeterd, waarbij er steeds meer mogelijk wordt in het Digitaal loket. Deze digitale dienstverlening is een aanvulling op de reeds bestaande kanalen, schriftelijk en telefonisch.
Systemen en procedures Automatisering is de ruggengraat van de organisatie. Uitval, stagnatie of fouten hierin veroorzaakt direct grote organisatorische problemen met financiële gevolgschade. Dit risico wordt beperkt door de ICT af te nemen vanuit een service-model dat in alle ICT-voorzieningen voorziet (diensten; Infrastructure as a Service – IaaS en Desktop as a Service - DaaS). Dankzij deze ‘full service’ is de beschikbaarheid en de continuïteit zowel voor de medewerkers als voor de burgers geborgd. Het hieraan gelieerde ‘Service Level Management’ proces, waarin zowel Cocensus als de leverende partij in zijn vertegenwoordigd, ziet toe op het besturen en beheersen van de kwaliteit en kwantiteit van de geleverde services.
Cybersecurity Cocensus voert een zeer strict informatiebeveiligingsbeleid met betrekking tot Cybersecurity. In de loop der tijd zijn diverse wijzigingen doorgevoerd op zowel technische aspecten als beleid en procesmatige aspecten. Dit heeft ons voorbereid op de komst van de AVG-wetgeving en tevens het integrale informatiebeveiligingsbeleid opgeleverd (BIO). Het informatiebeveiligingsbeleid moet worden gezien als leidraad. Elk jaar is er een impactanalyse waarin alle facetten van informatiebeveiliging opnieuw de revue passeren. Zo worden ontwikkelingen op het gebied van cybersecurity zo goed mogelijk gevolgd en kwetsbaarheden zo snel mogelijk doorgrond. Hierbij worden, zoals ook in het informatiebeveiligingsbeleid is vastgelegd, diverse informatiebronnen gebruikt (IBD, NCSC, NSA, CheckPoint, Gartner) om mogelijke risico’s inzichtelijk te maken. Door de nauwe samenwerking met deze instanties is het mogelijk om heel gericht en adequaat te handelen.
1.7.6
Actieve open aarmaking
Hier verstaan we de activiteiten die vanuit de overheid worden ondernomen om informatie actief openbaar te maken voor de belastingplichtige en de politiek. Hiervoor zijn de volgende activiteiten gerealiseerd: • WOZ-waarde loket voor de openbaarheid van de WOZ – waardes; • Digitaal loket, hierin kunnen burgers en bedrijven hun gegevens raadplegen.
Register van Overheidsorganisaties (ROO) De Woo-index is een onderdeel van het ROO naast de twee deelregisters: het GR-register en Het Register Internetdomeinen Overheid (RIO). Het ROO is een register van alle overheidsorganisaties in Nederland. Op 1 november 2024 geldt de verplichting om de eerste vijf categorieën – de 1e tranche - in de Woo-index openbaar te maken. Wekelijks publiceert KOOP een overzicht van de voortgang van de bijna 1000 overheidsorganisaties. Uit dit overzicht blijkt welke gegevens door een organisatie al actief openbaar gemaakt zijn en welke gegevens nog ontbreken of aandacht nodig hebben. Cocensus voldoet aan de wettelijke verplichting van de 1e tranche. In totaal zijn er 17 categorieën die actief openbaar gemaakt moeten worden.
1.7.7
Passieve open aarmaking
Onder passieve openbaarmaking verstaan we het openbaar maken van informatie naar aanleiding van een verzoek uit de samenleving, zoals de Wob/WOO-verzoeken. De volgende activiteiten zijn gerealiseerd: • Afhandeling Wob/WOO-verzoeken. In 2024 werden 6 Wob/WOO-verzoeken ingediend.
Jaarstukken 2024
Pagina 30 van 60
2.
Jaarrekening 2.1 Het over icht van aten en lasten
x € 1.000
Primaire Begroting 2024
1ste begrotingswijziging 2024
2ste begrotingswijziging 2024
3de begrotingswijziging 2024
Slotwijziging 2024
Rekening 2024
Rekening 2023
Afwijking slotwijziging t.o.v. rekening 2024
Totaal Baten
-16.475
-16.826
-16.826
-16.773
-17.151
-17.110
-16.253
-41
Totaal Lasten
16.475
16.826
16.826
16.773
17.187
17.157
16.534
30
Gerealiseerd totaal saldo baten en lasten
-36
-47
-281
-11
Onttrekking aan reserves
36
36
100
-11
-181
Dotatie aan reserves Gerealiseerde resultaat
Jaarstukken 2024
-11
Pagina 31 van 60
1ste begrotingswijziging 2024
2ste begrotingswijziging 2024
3de begrotingswijziging 2024
Slotwijziging 2024
10.577
10.925
10.640
10.640
10.994
-Flexibele formatie
615
700
950
950
-Woon-/werkverkeer
105
104
104
-Opleidingen
212
212
-Overig
147
LASTEN x € 1.000
Primaire Begroting 2024
Rekening 2024
Rekening 2023
Afwijking slotwijziging t.o.v. rekening 2024
10.947
9.956
46
850
848
909
2
104
100
105
92
-5
212
212
230
271
193
-41
146
181
181
201
191
169
10
11.656
12.087
12.087
12.087
12.375
12.362
11.319
12
-Energie en water
70
70
70
70
20
14
130
6
-Kapitaallasten
398
398
398
398
398
399
425
-1
-Onderhoud pand
143
142
142
122
135
127
121
8
-Diensten
151
151
191
211
248
245
201
3
Totaal Huisvesting
762
761
801
801
801
785
877
16
-Servers
265
250
263
263
150
141
257
9
-Netwerk/infrastructuur
396
380
380
364
507
559
518
-52
-Pc’s en randapparatuur
52
74
74
74
74
74
48
-Belastingapplicaties
1.156
1.190
1.190
1.190
1.127
1.111
1.221
16
-Kantoorapplicaties
202
177
177
164
120
115
324
5
-Telefonie
176
176
193
222
176
149
131
27
2.247
2.247
2.277
2.277
2.154
2.148
2.499
6
1.524
1.524
1.455
1.322
1.438
1.460
1.457
-22
-Werkelijke rente BNG
44
-36
-36
44
40
34
41
6
Totaal Overige uitgaven
1.568
1.488
1.419
1.366
1.478
1.495
1.498
-17
243
243
243
243
379
367
341
12
Totaal Projecten
243
243
243
243
379
367
341
12
Totaal Lasten
16.475
16.826
16.826
16.773
17.187
17.157
16.534
30
1. Personeel -Salarissen
Totaal Personeel 2. Huisvesting
3. Automatisering
Totaal Automatisering 4. Overige uitgaven -Diverse posten
5. Projecten -Project WOZ m3 – m2
Jaarstukken 2024
Pagina 32 van 60
Primaire Begroting 2024
1ste begrotingswijziging 2024
2ste begrotingswijziging 2024
3de begrotingswijziging 2024
-Haarlemmermeer
-4.131
-4.163
-4.163
-4.163
-4.163
-4.163
-3.995
-Haarlem
-3.204
-3.229
-3.229
-3.229
-3.229
-3.229
-3.099
-Beverwijk
-849
-856
-856
-856
-856
-856
-821
-Hillegom
-371
-374
-374
-374
-374
-374
-359
-Oostzaan
-230
-232
-232
-232
-232
-232
-222
-Wormerland
-387
-390
-390
-390
-390
-390
-374
-Alkmaar
-1.845
-1.859
-1.859
-1.859
-1.859
-1.859
-1.784
-Bergen
-827
-833
-833
-833
-833
-833
-800
-Dijk & Waard
-1.378
-1.389
-1.389
-1.389
-1.389
-1.389
-1.371
-Den Helder
-986
-994
-994
-994
-994
-994
-954
-Uitgeest
-272
-274
-274
-274
-274
-274
-263
-Castricum
-618
-623
-623
-623
-623
-623
-598
-Heiloo
-381
-384
-384
-384
-384
-384
-368
-15.479
-15.600
-15.600
-15.600
-15.600
-15.600
-15.008
-Uitbreiding dienstverlening opdrachtgevers
-615
-845
-845
-662
-881
-884
-671
3
-Uitbreiding dienstverlening derden
-81
-81
-81
-81
-120
-121
-117
1
-Meeropbrengst Dwanginvordering
-300
-300
-300
-300
-300
-300
-300
BATEN x € 1.000
Slotwijziging 2024
Rekening 2024
Rekening 2023
Afwijking slotwijziging t.o.v. rekening 2024
1.Bijdragen deelnemers GR
Totaal bijdragen deelnemers GR 2. Overige baten
-Overige inkomsten
-16
-Bestuurlijke boete overgemeenten
-10
-Secundaire object kenmerken
-100
-Toeslagenaffaire
-20
-32
-22
12
-130
-130
-172
-108
43
-Ontvangen rente SKB Totaal overige baten
-100
-996
-1.226
-1.226
-1.773
-1.551
-1.510
-1.245
-41
-16.475
-16.826
-16.826
-16.773
-17.151
-17.109
-16.253
-41
Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten
-36
-47
-281
-11
Onttrekking aan reserves
36
36
100
-11
-181
Totaal baten
Gerealiseerde resultaat
Jaarstukken 2024
-11
Pagina 33 van 60
2.2 Over icht algemene dekkingsmiddelen Bedragen x € 1.000
Rekening 2024
De bijdrage van de deelnemende gemeenten Saldo van de financieringsfunctie
• •
Jaarstukken 2024
Slotwijziging 2024 15.600
-15.600
-137
-90
De bijdrage van de deelnemende gemeenten is per gemeente gespecificeerd; Saldo van de financieringsfunctie: het saldo van de rentelasten en rentebaten is een baat van € 137.405.
Pagina 34 van 60
2.3
et normering topinkomens
De WNT is van toepassing op Cocensus. Het voor Cocensus toepasselijke bezoldigingsmaximum is in 2024 € 233.000. Dit betreft het algemene bezoldigingsmaximum. 1. Bezoldiging topfunctionarissen 1a. Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling. Gegevens 2024 bedragen x € 1
G.G.J. Schipper
Functiegegevens
Directeur
Aanvang en einde functievervulling in 2024
01/01 – 31/12
Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)
1,0
Dienstbetrekking?
ja
Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
143.770
Beloningen betaalbaar op termijn
22.736
Subtotaal
166.505
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
233.000
-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag
N.v.t.
Bezoldiging
166.505
Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
N.v.t.
Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
N.v.t.
Gegevens 2023 bedragen x € 1
G.G.J. Schipper
Functiegegevens
Directeur
Aanvang en einde functievervulling in 2023
01/01 – 31/12
Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)
1,0
Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)
1,0
Dienstbetrekking?
Ja
Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
135.768
Beloningen betaalbaar op termijn
21.780
Subtotaal
157.548
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
223.000
Subtotaal
157.548
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
223.000
Bezoldiging
157.548
Jaarstukken 2024
Pagina 35 van 60
In het kader van de Wet Normering topinkomens (WNT) is bovenstaand format vastgesteld, om te voldoen aan de publicatieplicht met betrekking tot de bezoldiging van topfunctionarissen. In dit overzicht staat in de kolom beloning het brutoloon van de directeur van Cocensus , inclusief het werkgeversaandeel met betrekking tot de pensioenopbouw. De maximale bezoldigingsnorm 2024 is gebaseerd op het ministersalaris 2024 (€ 233.000).Bij de bezoldiging dient ook rekening gehouden te worden met eventuele belaste onkostenvergoedingen en de pensioenbijdrage van de werkgever. 1b. Leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking in de periode kalendermaand 1 t/m 12. Is niet van toepassing bij Cocensus. 1c. Toezichthoudende topfunctionarissen. Is niet van toepassing bij Cocensus. 1d. Topfunctionarissen met een totale bezoldiging van € 2.100 of minder. Gegevens 2024 NAAM TOPFUNCTIONARIS
FUNCTIE
De heer C. Schouten
Voorzitter AB en DB
De heer M. Wiesehahn-Vrijman
Lid AB
De heer N. Wijmenga
Lid DB en AB
De heer R. Beems
Lid DB en AB/vicevoorzitter
De heer P. van Diepen
Lid AB
De heer F. Ruiten
Lid Db en AB
De heer F. Roduner
Lid Db en AB
Mevrouw B. van Straten
Lid AB
De heer R. Opdam
Lid AB
De heer A. de Jong
Lid AB
De heer M. Wörsdörfer
Lid AB
Mevrouw J. Kloosterman
Lid AB
De heer J. Schalkwijk
Lid AB
Het Algemeen en Dagelijks Bestuur bestaan uit de verantwoordelijke wethouders van de deelnemende gemeenten. Zij voeren toezichthoudende werkzaamheden uit op basis van hun functie bij de gemeenten. De bestuurders ontvangen geen bezoldiging of onkostenvergoeding voor de werkzaamheden ten behoeve van de GR Cocensus. 1e. Topfunctionaris met een totale bezoldiging van meer dan € 2.100. Is niet van toepassing bij Cocensus. 1f. Topfunctionaris met een totale bezoldiging van meer dan € 2.100 waarop de anticumulatiebepaling van toepassing is. Is niet van toepassing bij Cocensus. 1g. Topfunctionaris met een totale bezoldiging van € 2.100 of minder waarop de anticumulatiebepaling van toepassing is. Is niet van toepassing bij Cocensus.
Jaarstukken 2024
Pagina 36 van 60
2. Uitkeringen wegens beëindiging dienstverband aan topfunctionarissen. Is niet van toepassing bij Cocensus. 3. Overige rapportageverplichtingen op grond van de WNT. Naast de hierboven vermelde topfunctionarissen zijn er geen overige functionarissen met een dienstbetrekking die in 2024 een bezoldiging boven het individueel toepasselijke drempelbedrag hebben ontvangen.
Jaarstukken 2024
Pagina 37 van 60
2.4 Balans Activa x € 1.000
31.21.2023
31.12.2024
Vaste activa Materiële vaste activa A2
- Investeringen met economisch nut
13.037
Totaal vaste activa
12.553 13.037
12.553
Vlottende activa Uitzettingen met een rente typische looptijd < 1 jaar A5
- Vorderingen op openbare lichamen
1.227
702
- Uitzettingen in 's Rijks schatkist
1.027
2.375
Totaal uitzettingen met een rentetypische looptijd < 1 jaar
2.254
3.077
Liquide middelen A6
- Kassaldi - Banksaldi
150
Totaal liquide middelen
252 150
252
Overlopende activa A7
Totaal
Jaarstukken 2024
- Overige nog te ontvangen en vooruitbetaalde bedragen
253
299
Totaal overlopende activa
253
299
Totaal vlottende activa
2.657
3.609
15.694
16.181
Pagina 38 van 60
Passiva x € 1.000
31.21.2023
31.12.2024
188
Vaste passiva Eigen vermogen P1
- Algemene reserve
369
P2
- Bestemming reserve
36
P3
- Te bestemmen resultaat
-181
Totaal eigen vermogen
-11 224
177
Voorzieningen P4
- Voorzieningen ter egalisatie van de kosten
62
97
- Arbeidskosten gerelateerde voorzieningen
180
245
Totaal voorzieningen
242
342
Vaste schulden met rente typische looptijd ≥ 1 jaar P5
- Onderhandse leningen van binnenlandse banken en overige financiële instellingen
11.720
Totaal vaste schulden met rentetypische looptijd ≥ 1 jaar
Totaal vaste passiva
11.085 11.720
11.085
12.186
11.604
Vlottende passiva Netto-vlottende schulden met rentetypische looptijd < 1 jaar P6
- Kasgeldleningen aangegaan bij openbare lichamen als bedoeld in artikel 1, onderdeel a, van de Wet financiering decentrale overheden - Overige schulden
1.200
1.000
736
743
Totaal netto-vlottende schulden met rente typische looptijd < 1 jaar
1.936
1.743
Overlopende passiva P7
- Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betalingen komen met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume - Overige vooruit ontvangen bedragen die ten bate van volgende begrotingsjaren komen Totaal overlopende passiva
1.085
1.497
487
1.337 1.572
2.834
Totaal vlottende passiva
3.508
4.577
Totaal
15.694
16.181
Jaarstukken 2024
Pagina 39 van 60
2.5
rondslagen voor waardering en resultaat epaling
Inleiding De jaarrekening 2024 is opgemaakt met (zover van toepassing op een Gemeenschappelijke Regeling) inachtneming van de voorschriften die het Besluit begroting en verantwoording (BBV) provincies en gemeenten .
2.5.1
Algemene grondslagen voor de rechtmatigheidsverantwoording
De in de jaarrekening opgenomen rechtmatigheidsverantwoording is opgesteld op basis van de kaders zoals besloten in de financiële verordening en op basis van de kadernota rechtmatigheid 2023. Dat betekent dat: • De rechtmatigheidsverantwoording toeziet op de financiële rechtmatigheid van baten, lasten en balansmutaties; • De financiële rechtmatigheid waaronder het voorwaardencriterium, het begrotingscriterium en het misbruik & oneigenlijk gebruik criterium omvat; o Voor het voorwaardencriterium bestaat de norm uit het normenkader zoals op 7 december 2023 door het Algemeen Bestuur is vastgesteld; o Voor het begrotingscriterium geldt dat alle overschrijdingen van lasten en investeringskredieten onrechtmatig zijn, waarbij voor een aantal scenario’s in de financiële verordening is beschreven wanneer deze overschrijdingen acceptabel zijn. Voor over- en onderscheidingen van baten, onderschrijdingen van lasten en onderschrijdingen van investeringskredieten geldt dat deze als onrechtmatig zijn aangemerkt indien ze niet tijdig aan het algemeen bestuur zijn gemeld; • Ten aanzien van het M&O criterium is de nota M&O beleid van onze organisatie leidend bij het voorkomen en opsporen van misbruik en oneigenlijk gebruik.
Omdat alleen bij misbruik sprake is van een onrechtmatigheid zijn eventuele gevallen van misbruik (mits cumulatief met andere fouten of onduidelijkheden boven de verantwoordingsgrens) opgenomen in de rechtmatigheidsverantwoording; • De rechtmatigheidsverantwoording is opgesteld binnen de kaders van de kadernota rechtmatigheid 2024 van de Commissie BBV alsmede onze eigen financiële verordening. Dit betekent dat: o Een verantwoordingsgrens van 2% (zijnde € 343.140) is gehanteerd waarboven cumulatieve fouten en onduidelijkheden in de rechtmatigheidsverantwoording worden opgenomen; o Een rapporteringstolerantie van € 343.140 is gehanteerd waarboven fouten en onduidelijkheden in de paragraaf bedrijfsvoering worden opgenomen.
2.5.2
Financiële positie
Op grond van de wet op de Gemeenschappelijke Regeling dragen de deelnemende gemeenten bij in eventuele tekorten/ verliezen.
2.5.3
Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening
De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Deze worden slechts genomen voor zover zij op de balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen . Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop deze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume worden sommige personele lasten toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt; daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden en overlopende vakantiegeld- en verlofaanspraken. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt als gevolg van de nu geldende BBV geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is dezelfde als die van het bedrijfsplan, te weten vier jaar.
Er is een afwijking op de regel mogelijk: indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (reorganisaties) dient wel een verplichting gevormd te worden.
Jaarstukken 2024
Pagina 40 van 60
2.5.4
Vaste activa
Onder de vaste activa worden afzonderlijk opgenomen de immateriële, de materiële en de financiële vaste activa (artikel 33 BBV). • Materiële vaste activa De materiële vaste activa zijn investeringen met een economisch nut. Deze zijn gewaardeerd tegen de aanschaf- of vervaardigingsprijs. Hierbij wordt rekening gehouden met een bijzondere vermindering van de waarde, als deze naar verwachting duurzaam is. In dit boekjaar heeft een dergelijke vermindering niet plaatsgevonden. Opgenomen waarderingen en afschrijvingen op materiële vaste activa vinden plaats op basis van de vastgestelde Financiële Verordening Cocensus artikel 8 Waardering & afschrijving vaste activa. De gehanteerde afschrijvingstermijnen zijn: • • • • • • • • • •
Gebouw Renovatie, restauratie en aankoop pand Technische installatie Veiligheidsvoorzieningen Kantoormeubilair Automatiseringsapparatuur PC-apparatuur Randapparatuur (PC-)software Vervoersmiddelen
40 jaar max 50 jaar max 25 jaar max 15 jaar max 10 jaar max 7 jaar max 5 jaar max 5 jaar max 5 jaar max 7 jaar
• Vlottende activa Onder de vlottende activa worden afzonderlijk opgenomen de voorraden, de uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar, de liquide middelen en de overlopende activa (Artikel 37 BBV). • Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar De vorderingen zijn opgenomen tegen aanschafprijs. Voor verwachte oninbaarheid is een voorziening in mindering gebracht. Deze voorziening wordt statisch bepaald. • Liquide middelen en overlopende activa Deze activa worden tegen aanschafprijs opgenomen. Kas- en banksaldi worden afzonderlijk opgenomen.
2.5.5
Vaste passiva
Hier worden afzonderlijk opgenomen het eigen vermogen, de voorzieningen en de vaste schulden met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer (Artikel 41 BBV). • Eigen vermogen Het eigen vermogen kent geen eigenstandige waardering. Feitelijk vormt het eigen vermogen het resultaat van alle overige in de balans opgenomen posten, die wel een eigenstandige waardering kennen. • Voorzieningen De vorming van voorziening, dan wel een dotatie aan de voorziening, is als een last in het betreffende boekjaar verantwoord. Alle aanwendingen aan voorzieningen zijn rechtstreeks ten lasten van de voorziening gebracht en in het verslagjaar niet ten laste van de exploitatie verantwoord. • Vaste schulden met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde verminderd met gedane aflossingen. De vaste schulden hebben een rentetypische looptijd van één jaar of langer. • Langlopende schulden Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde verminderd met gedane aflossingen. De vaste schulden hebben een rente typische looptijd van één jaar of langer.
Jaarstukken 2024
Pagina 41 van 60
• Vlottende passiva Hier worden afzonderlijk opgenomen de netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar en de overlopende passiva. • Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Deze worden gesplitst in kasgeldleningen, bank- en girosaldi en overige schulden. De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. • Overlopende passiva Dit zijn verplichtingen aan een derde om op een bepaalde manier te handelen of presteren. Deze worden gewaardeerd tegen nominale waarde. De Verplichting is in het begrotingsjaar opgebouwd en komt in een volgend begrotingsjaar tot betaling. Hieronder vallen ook van overheidswege ontvangen maar nog niet bestede voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel, die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren.
2.5.6
Niet uit de alans lijkende verplichtingen
Hier wordt melding gemaakt van de financiële verplichtingen waarbij Cocensus voor een aantal toekomstige jaren is verbonden, voor zover dit niet blijkt uit de balans.
2.5.7
Financiële instrumenten
Dit zijn zowel primaire financiële instrumenten, als vorderingen en schulden, als financiële derivaten. Cocensus handelt niet in financiële derivaten en heeft procedures en gedragslijnen om de omvang van het kredietrisico te beperken.
Jaarstukken 2024
Pagina 42 van 60
2.6
oelichting op het over icht van aten en lasten in de jaarrekening
Lasten
30 Voordeel Rekening 2024
Slotwijziging 2024
Rekening 2023
10.947
10.994
9.956
Flexibele formatie
848
850
909
Woon-/werkverkeer
105
100
92
Opleidingen
271
230
193
Overig
191
201
169
12.362
12.375
11.319
Verschil ten opzichte van begroot
12
Voordeel
Verschil ten opzichte van 2023
1.043
Nadeel
Personeel x € 1.000 Salarissen
Totaal Personeel
Toelichting: In de jaarrekening wordt een voordeel van €12.000 op de personeelslasten gerapporteerd. De salariskosten vallen €47.000 lager uit dan bij de slotwijziging, voornamelijk omdat de voorziening voor verlofsparen gunstiger uitvalt dan begroot. In de afgelopen maanden is er meer verlof opgenomen dan verwacht. Het opleidingsbudget wordt met €41.000 overschreden, mede door het bedrijfsplan. Medewerkers worden begeleid om samen met het MT een plan voor de komende jaren op te stellen. Verder zijn er enkele kleinere voordelen op de overige personeelsuitgaven.
Rekening 2024
Slotwijziging 2024
Rekening 2023
Energie en water
14
20
130
Kapitaallasten
399
398
425
Onderhoud pand
127
135
121
Diensten
245
248
201
Totaal Huisvesting
785
801
877
Verschil ten opzichte van begroot
16
Voordeel
Verschil ten opzichte van 2023
92
Voordeel
Huisvesting x € 1.000
Toelichting: De huisvestingslasten tonen in de jaarrekening een voordeel van €16.000. Dit komt onder andere doordat een deel van de kosten als gevolg van stormschade door de verzekering is vergoed. Daarnaast zijn enkele uitgaven vanuit de onderhoudsvoorziening gedekt. Voor de energielasten was een voorziening opgenomen voor de afgelopen jaren. Deze valt vrij omdat een betwiste factuur van de energieleverancier niet is ontvangen. Dit verklaart, naast het vrijvallen van bepaalde activa, het grote verschil met de jaarrekening 2023.
Jaarstukken 2024
Pagina 43 van 60
Rekening 2024
Slotwijziging 2024
Rekening 2023
Servers
141
150
257
Netwerk/infrastructuur
559
507
518
Pc’s en randapparatuur
74
74
48
Belastingapplicaties
1.111
1.127
1.221
Kantoorapplicaties
115
120
324
Telefonie
149
176
131
Totaal ICT
2.148
2.154
2.499
Verschil ten opzichte van begroot
6
Voordeel
Verschil ten opzichte van 2023
351
Voordeel
ICT x € 1.000
Toelichting: De kosten voor netwerk en infrastructuur vallen iets hoger uit dan begroot. Het totale saldo van de jaarrekening ten opzichte van de begroting valt echter €6.000 voordeliger uit. In vergelijking met de jaarrekening 2023 zijn de lasten aanzienlijk lager. Dit komt door een nieuwe, gunstigere aanbesteding en doordat in 2023 hogere kosten zijn gemaakt voor de belastingapplicatie vanwege het grote aantal binnengekomen bezwaren. De ICT-lasten per onderdeel waren voor 2024 als volgt geraamd: Omschrijving x € 1.000
Kapitaallasten
Servers
Overige kosten
Totaal
150
150
503
507
Netwerk/infrastructuur
4
Pc’s en randapparatuur
74
Belastingapplicaties
137
990
1.127
Kantoorapplicaties
30
90
120
Telefonie
6
170
176
Totaal
251
1.903
2.154
Kapitaallasten
Overige kosten
Totaal
141
141
556
559
74
De realisatie van de ICT-lasten in 2024 is als volgt : Omschrijving x € 1.000 Servers Netwerk/infrastructuur
3
Pc’s en randapparatuur
74
Belastingapplicaties
137
974
1.111
Kantoorapplicaties
30
85
115
Telefonie
6
143
149
Totaal
250
1.899
2.148
Jaarstukken 2024
74
Pagina 44 van 60
Rekening 2024
Slotwijziging 2024
Rekening 2023
1.460
1.438
1.457
34
40
41
1.495
1.478
1.498
Verschil ten opzichte van begroot
17
Nadeel
Verschil ten opzichte van 2023
4
Voordeel
Overige uitgaven x € 1.000 Diverse posten Werkelijke betaalde rente BNG Totaal Overige uitgaven
De diverse posten kunnen als volgt worden gespecificeerd: X € 1.000
Rekening 2024
Slotwijziging 2024
Saldo
2
1
-1
Drukwerk/kopieer
608
620
12
Kantoormaterialen
7
9
2
Abonnementen
147
141
-6
Verzekeringen
32
32
Autokosten
122
125
3
Reis- en verblijfkosten
7
6
-2
Overige uitgaven
13
1
-12
Uitbestede werkzaamheden
14
17
3
Doorbelastingen
126
120
-6
Arbodienst
41
25
-16
Ondernemingsraad
16
17
1
Bedrijfshulpverlening
8
8
Accountant
73
75
Salarisadministratie
62
62
Advieskosten
171
170
-1
10
9
-1
1.460
1.438
-22
Representatie
2
Advertentie- en reclamekosten Portokosten
Totaal
Toelichting: De kosten voor de Arbodienst vallen hoger uit. Dit komt onder andere doordat in de laatste maand van 2024 extra is ingezet op de Risico-Inventarisatie en -Evaluatie (RIE). Daarnaast waren er enkele onvoorziene uitgaven.
Jaarstukken 2024
Pagina 45 van 60
Rekening 2024
Slotwijziging 2024
Rekening 2023
Project WOZ
367
379
341
Totaal projecten
367
379
341
Verschil ten opzichte van begroot
12
Voordeel
Verschil ten opzichte van 2023
26
Nadeel
Projecten x € 1.000
Toelichting: Onder projecten WOZ worden de kosten van mutatiesignalering verantwoord. Op basis van luchtfoto’s worden de verschillen in objecten in kaart gebracht. Met name door de versoepeling van de vergunningsvrije aanbouw stijgen de werkzaamheden en dus ook de kosten in de loop der jaren.
Jaarstukken 2024
Pagina 46 van 60
Baten
41 Nadeel
Toelichting: De baten omvatten de ontvangsten uit reguliere gemeentelijke bijdragen en inkomsten uit opdrachten of extra werkzaamheden voor de deelnemende gemeenten. Ten opzichte van de begroting zijn er in 2024 enkele opdrachten lager uitgevallen. Het betreft dan het staken van de bestuurlijke boeten en opstartproblematiek met betrekking tot geraamde uitbreiding van de naheffingsaanslagen parkeren door de inzet van scanauto’s.
Jaarstukken 2024
Pagina 47 van 60
2.7 2.7.1
oelichting op de alans Materiële vaste activa Activa
X € 1.000
Boekwaarde 1.1.2024
Investering 2024
Afschrijving 2024
Desinvestering 2024
Boekwaarde 31.12.2024
- Investeringen met een economisch nut - Gronden en terreinen 1.000
1.000
- Gebouwen 9.636
103
259
9.481
- Machines, apparaten en installaties
1.755
45
297
1.503
- Overige materiële vaste activa
624
19
91
552
3
19
650
12.553
- Vervoermiddelen 22 Totaal MVA
13.037
166
Toelichting: De investeringen in 2024 met betrekking tot gebouwen en machines betreffen een overlopende investering uit 2023 voor de buitenruimte, dat in 2024 is afgerond.
2.7.2
Vlottende activa
Vlottende activa betreffen uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar. X € 1.000
stand per 1.1.2024
stand per 31.12.2024
Vorderingen op openbare lichamen
1.227
702
Uitzettingen in ’s Rijks schatkist
1.027
2.375
Totaal uitzettingen met een rente typische looptijd < 1 jaar
2.254
3.077
De vorderingen op openbare lichamen hebben voornamelijk betrekking op de vorderingen op de deelnemende gemeenten in verband met de overige baten. De stijging ten opzichte van 2023 komt hoofdzakelijk door vooruitbetaalde bijdragen voor 2025 door een aantal deelnemende gemeenten.
Jaarstukken 2024
Pagina 48 van 60
Met betrekking tot de uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar bedraagt het drempelbedrag voor middelen die buiten ’s Rijks schatkist worden gehouden voor 2024 € 1.000.000. Het verloop en de specificatie per kwartaal in 2024 luidt als volgt: Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren (bedragen x € 1000) Verslagjaar 2024 (1)
Drempelbedrag
1000 Kwartaal 1
(2)
(3a) = (1) > (2) (3b) = (2) > (1)
Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen
Kwartaal 2
Kwartaal 3
Kwartaal 4
179
161
149
138
821
839
851
862
-
-
-
-
Ruimte onder het drempelbedrag Overschrijding van het drempelbedrag
(1) Berekening drempelbedrag Verslagjaar 2024 (4a)
Begrotingstotaal verslagjaar
16.475
(4b)
Het deel van het begrotingstotaal dat kleiner of gelijk is aan € 500 miljoen
16.475
(4c)
(1) = (4b)*0,02 + (4c)*0,002 met een minimum van €1.000.000 als het begrotingstotaal kleiner of gelijk is aan 500 mln. En als begrotingstotaal groter dan € 500 miljoen is is het drempelbedrag gelijk aan € 10 miljoen, vermeerderd met 0,2% van het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat.
Het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat
Drempelbedrag
-
1000
(2) Berekening kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Kwartaal 1 (5a)
Som van de per dag buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen (negatieve bedragen tellen als nihil)
(5b)
Dagen in het kwartaal
(2) - (5a) / (5b)
Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen
Jaarstukken 2024
Kwartaal 2
Kwartaal 3
Kwartaal 4
16.250
14.651
13.699
12.684
91
91
92
92
179
161
149
138
Pagina 49 van 60
Liquide middelen X € 1.000
stand per 1.1.2024
stand per 31.12.2024
Banksaldi
148
252
Liquide middelen
150
252
Kassaldi
Toelichting: Van de totale liquide middelen is een bedrag van €72.600 niet vrij beschikbaar. Dit betreft bij Cocensus ondergebrachte middelen van de LVLB ten behoeve van het project secundaire objectkenmerken. Een nadere toelichting hierover is opgenomen in paragraaf 2.8.6 Netto vlottende schulden en overlopende passiva bij het onderdeel rekening courant. De post banksaldi wordt als volgt onderverdeeld: X € 1.000
stand per 1.1.2024
stand per 31.12.2024
149
255
Rekening-courant Belastingen
0
-4
Rekening-courant Rabobank
1
1
150
252
stand per 1.1.2024
stand per 31.12.2024
Overige nog te ontvangen bedragen, en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen
253
299
Overlopende activa
253
299
Rekening-courant BNG
Liquide middelen
Overlopende activa X € 1.000
De overlopende activa bestaan uit posten als vooruitbetaalde kosten voor ICT-licenties en abonnementen. Ook omvat deze post nog te ontvangen bedragen die in 2025 gefactureerd worden aan de deelnemende gemeenten.
Jaarstukken 2024
Pagina 50 van 60
Passiva 2.7.3
Eigen Vermogen
X € 1.000
stand per 1.1.202
stand per 31.12.2024
Algemene reserve
369
188
Bestemmingsreserve
36
Gerealiseerde resultaat
-181
-11
Eigen vermogen
224
177
Het verloop van het eigen vermogen in 2024 is als volgt: X € 1.000
Boekwaarde 1.1.2024
Toevoeging
Terugbetaling deeln. gemeenten
Onttrekking
Resultaat 2024
Boekwaarde 31.12.2024
Algemene reserve
369
-181
188
Bestemmingsreserve
36
-36
Gerealiseerde resultaat
-181
181
-11
-11
Eigen vermogen
224
-36
-11
177
Bij de vaststelling van de jaarrekening 2022 heeft het Algemeen Bestuur besloten om de Algemene Reserve van Cocensus te maximeren tot 2,5% van de exploitatie (€ 369.000)en om een afzonderlijke bestemmingsreserve in te stellen voor de afhandeling van de WOZ-bezwaren (€ 136.000). In 2023 heeft reeds een onttrekking plaatsgevonden van (€ 100.000) en in 2024 heeft een onttrekking van € 36.000 plaatsgevonden aan de bestemmingsreserve WOZ-bezwaren. Per saldo staat deze bestemmingsreserve op nul. Indien wordt besloten om het negatieve exploitatieresultaat van € 11.000 te onttrekken aan de algemene reserve, resulteert dit in een algemene reserve van € 177.000. De reservepositie van Cocensus bedraagt dan in 2024 € 188.000 -/- €11.000 = € 177.000
2.7.4
Voor ieningen
X €1.000
stand per 1.1.2024
Toevoeging
Onttrekking
stand per 31.12.2024
Groot onderhoud voorzieningen
62
40
5
97
Arbeidskostengerelateerde voorzieningen
180
65
-
245
Total voorzieningen
242
105
5
342
Groot onderhoud voorziening Deze is gevormd ten behoeve van het egaliseren van de kosten van groot onderhoud voor het kantoorpand van Cocensus. Hiervoor is een meerjarig onderhoudsplan opgesteld, dat in 2022 door het Algemeen Bestuur is vastgesteld. De mutaties in deze voorziening zijn gebaseerd op het volgende: • Dotatie: de jaarlijkse dotatie is gebaseerd op het door het Algemeen Bestuur vastgestelde meerjarig onderhoudsplan; • Onttrekking: de onttrekkingen worden verricht op basis van de werkelijke uitgaven die passen binnen het meerjarig onderhoudsplan.
Jaarstukken 2024
Pagina 51 van 60
Arbeidskosten gerelateerde voorziening In de CAO is bepaald dat het vanaf 2022 mogelijk is om verlof te sparen. De hoeveelheid verlofuren loopt hierdoor behoorlijk op. De medewerker bouwt zo een recht op dat in een keer opgenomen kan worden. De BBV stelt dat hiervoor een voorziening moet worden opgenomen om op termijn eventuele problemen, door afwezigheid van een medewerker, in de formatie op te kunnen vangen. Tevens stelt de BBV dat vanuit het surplus van bovenwettelijk verlof een voorziening moet worden gecreëerd. Op basis van de verlofstanden per 31 december 2024 is een toerekening voor deze voorziening gemaakt.
Verloopoverzicht voorziening verlofsparen X € 1.000
Saldo 1.1.2024
Toevoeging
Onttrekking
Saldo 31.12.2024
Verlofsparen
80
30
-
110
Bovenwettelijk verlof
100
35
-
135
2024
180
65
-
245
2.7.5
Vaste schulden met een looptijd langer dan één jaar
X € 1.000 - Onderhandse leningen van binnenlandse banken en overige financiële instellingen
Saldo 1.1.2024
Vermeerderingen
Aflossingen
Saldo 31.12.2024
11.720
-
635
11.085
Dit is opgebouwd uit 5 bestaande leningen: uit 2016 (looptijd 10 jaar), uit 2019 (looptijd 25 jaar), uit 2020 (looptijd 25 jaar) en 2 uit 2021 (looptijd 40 jaar en 10 jaar). De looptijden van de leningen zijn in overeenstemming met de afschrijvingstermijnen van de daaruit gefinancierde investeringen (zie bijlage 2: Geldleningen).
Jaarstukken 2024
Pagina 52 van 60
Vlottende passiva 2.7.6
Netto vlottende schulden en overlopende passiva
Deze post kan als volgt worden gespecificeerd: Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar x € 1.000
stand per 1.1.2024
stand per 31.12.2024
- Kasgeldleningen aangegaan bij openbare lichamen als bedoeld in artikel 1, onderdeel a, van de Wet financiering decentrale overheden
1.200
1.000
736
743
1.936
1.743
- Overige schulden Totaal vlottende passiva
In december is besloten om een kortlopende lening van € 1.000.000 aan te trekken bij de BNG met een looptijd van vier weken. Deze lening diende ter overbrugging van de factuurbetalingen van de eindafrekeningen overige inkomsten aan de deelnemende gemeenten. Het rentepercentage van deze kortgeldlening bedroeg 2,57%. ‘Overige schulden’ betreft de crediteurenpositie per 31 december 2024. Facturen die in december zijn ontvangen, waarvan de betalingstermijn nog niet is verlopen. Bijvoorbeeld kosten automatisering en printservicekosten.
De verschillen op het onderdeel overige schulden kunnen als volgt worden gespecificeerd: X € 1.000
2023
2024
Crediteuren
549
500
Nog te betalen
187
171
Rekening courant positie LVLB Totaal
73 736
743
De rekening-courant positie van de LVLB (Landelijke Vereniging Lokale Belastingen) is het gevolg van het feit dat Cocensus zich beschikbaar heeft gesteld als penningmeester van het project secundaire objectkenmerken (Check uw eigen WOZ-waarde). De inkomsten en uitgaven voor dit project hebben geen invloed op de exploitatie van Cocensus anders dan dat de bankrekening van Cocensus wordt benut voor de inkomsten (bijdragen van een aantal organisaties in het domein) en de uitgaven (met name projectleiding en kosten communicatie voor het project). In 2025 zal dit project worden afgerond en is er geen sprake meer van een rekening-courant positie.
Overlopende passiva x € 1.000
stand per 1.1.2024
stand per 31.12.2024
487
1.497
- Overige vooruit ontvangen bedragen die ten bate van volgende begrotingsjaren komen
1.085
1.337
Totaal overlopende passiva
1.572
2.834
- Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betalingen komen met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume
Bij de verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen zijn vooruitbetaalde bijdragen van enkele deelnemende gemeenten voor het jaar 2025. De overige vooruit ontvangen bedragen zijn met name de afdracht loonbelasting en BTW.
Jaarstukken 2024
Pagina 53 van 60
2.7.7
Niet in de alans opgenomen elangrijke inanciële verplichtingen
Voor de bedrijfsvoering heeft Cocensus een aantal contracten afgesloten waarvan de contractuele looptijd en derhalve de verplichting nog een aantal jaren op de exploitatie drukt: • • • •
15 Lease bedrijfsauto’s (KIA) Lease koffieautomaten Lease printers Printservice (raming o.b.v aanbod)
einde contract 01-07-2028 einde contract 01-04-2026 einde contract 01-04-2026 einde contract 10-12-2027
In onderstaande tabel worden de financiële gevolgen gepresenteerd: X € 1.000
Jaarlast
Verplichting per 31.12.2024
Bedrijfsauto’s
112
398
Koffieautomaten
13
16
Printers
5
6
699
2.097
Printservice (raming) Totaal
Jaarstukken 2024
2.518
Pagina 54 van 60
2.8 Rechtmatigheid Rechtmatigheidsverantwoording Voor de jaarrekening voldoet Cocensus aan het vastgestelde begrotingscriterium met een verantwoordingsgrens van 2% die is vastgesteld op € 343.140,-, zoals bepaald in de rechtmatigheidsverantwoording. De grondslag voor deze verantwoording is de Kadernota Rechtmatigheid 2024 van de Commissie BBV van oktober 2024. Deze grens houdt in dat eventuele rechtmatigheidsfouten pas worden opgenomen en toegelicht in de rechtmatigheidsverantwoording wanneer ze de 2% overschrijden van de totale lasten, inclusief toevoegingen aan de reserves. Begrotingsrechtmatigheid hebben wij in de opstelling hieronder inzichtelijk gemaakt via te nemen stappen (1A t/m 5). Begrotingscriterium 1A. Overschrijding lasten programma Heffen en invorderen van decentrale belastingen en heffingen
0
1B. Overschrijding investeringsbudgetten
0
2. Ongeautoriseerde reservemutaties
0
3.Overschrijding van baten en/of onderschrijding van lasten en baten programma Heffen en invorderen van decentrale belastingen en heffingen die niet tijdig tot een begrotingswijziging hebben geleid
0
Totaal begrotingsonrechtmatigheden
0
4. Totaal van de begrotingsonrechtmatigheden (van onderdeel 1 t/m 3) dat past binnen het vooraf vastgestelde beleid en daarmee vooraf als acceptabel is geduid vermelden en verwijzen naar dit vooraf vastgestelde beleid.
0
5. Regel voorwaardencriterium en regel M&O criterium met beide een saldo van fouten ad 0.
114.650
De baten en lasten alsmede de balansmutaties moeten getrouw in de jaarrekening worden opgenomen. Uit het getrouw opnemen van de baten en lasten alsmede de balansmutaties, blijken een drietal rechtmatigheidscriteria niet expliciet. Dit betreffen het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium. In deze rechtmatigheidsverantwoording licht het bestuur toe in hoeverre bij de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium zijn nageleefd. Dit houdt in dat de verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties in overeenstemming zijn met door de raad vastgestelde kaders zoals de begroting en gemeentelijke verordeningen en met bepalingen in de relevante wet- en regelgeving. Bij de waarderingsgrondslagen in de jaarrekening is het door het bestuur vastgestelde normenkader van de relevante wet- en regelgeving verder toegelicht. Deze verantwoording hanteert een grensbedrag omdat alleen de van belang zijnde aspecten in de verantwoording hoeven te worden betrokken. Deze grens is door het bestuur bepaald en bedraagt 2% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan de reserves en is daarmee vastgesteld op € 343.140. De grondslag voor deze verantwoording is de Kadernota Rechtmatigheid 2024 van de Commissie BBV van oktober 2024.
Bevinding Het dagelijks bestuur stelt vast dat de omvang van de in deze jaarrekening geconstateerde onrechtmatigheid, die voortvloeit uit de inkoop- en aanbesteding ten behoeve van het KCC met een bedrag van € 114.650 lager is dan de gehanteerde verantwoordingsgrens van € 343.140. Conclusie: Het dagelijks bestuur is van mening dat de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten en ook de balansmutaties rechtmatig tot stand zijn gekomen binnen de daarvoor gestelde grens.
Jaarstukken 2024
Pagina 55 van 60
Nadere toelichting rechtmatigheidsverantwoording 2023 Cocensus verantwoord haar bedrijfsvoering in overeenstemming met het Besluit begroting en verantwoording op het programma Heffen en Invorderingen van decentrale belastingen en heffingen, zoals vastgelegd in de nieuwe Financiële Verordening. In de jaarrekening 2023 werd in de toen geldende Financiële verordening uitgegaan van een verantwoording naar de verschillende kosten- en opbrengstcategorieën. Feitelijk worden dan de onder- en overschrijdingen per categorie afzonderlijk beoordeeld in het kader van rechtmatigheid. Indien sprake is van een programma dan kan worden volstaan met de beoordeling van het saldo van het programma. i.c. het saldo van baten en lasten van de jaarrekening van Cocensus. In de rechtmatigheidsverantwoording 2023 heeft het dagelijks bestuur een bedrag aan begrotingsonrechtmatigheden verantwoordt van € 283.000. Dat bedrag is gebaseerd op het saldo van het programma, echter conform de voor 2023 geldende Financiële verordening dient het totaal van de afzonderlijke kostencategorieën te worden beoordeeld. En dan is er sprake van een begrotingsonrechtmatigheid van € 379.000, waardoor de verantwoordingsgrens is overschreden.
Omdat de verantwoording in de jaarrekening 2023 wel een getrouwe weergave van de resultaten is, blijft de goedkeurende verklaring van de accountant voor de jaarrekening 2023 van Cocensus van kracht.
Jaarstukken 2024
Pagina 56 van 60
Heliumstraat 64 2718 SL ZOETERMEER telefoon (088) 236 80 00 e-mail Audit@flynth.nl
CONTROLEVERKLARING VAN DE ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT
Aan: het algemeen bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling Cocensus Verklaring over de in de jaarstukken opgenomen jaarrekening 2024 Oordeel Wij hebben de in de jaarstukken opgenomen jaarrekening 2024 van de Gemeenschappelijke Regeling Cocensus te Heemskerk gecontroleerd. Naar ons oordeel geeft de in de jaarstukken opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en samenstelling van zowel de baten en lasten over 2024 als van de activa en passiva van de Gemeenschappelijke Regeling Cocensus op 31 december 2024 in overeenstemming met het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV). De jaarrekening bestaat uit: 1.
het overzicht van baten en lasten over 2024;
2.
de balans per 31 december 2024;
3.
de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen, waaronder de rechtmatigheidsverantwoording van het dagelijks bestuur over de financiële rechtmatigheid van baten, lasten en balansmutaties over 2024, en;
4.
de bijlage met het overzicht van de gerealiseerde baten en lasten per taakveld.
De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden, het Besluit accountantscontrole decentrale overheden (Bado), het controleprotocol dat is vastgesteld door het algemeen bestuur op 7 december 2023 en het Controleprotocol Wet normering topinkomens (WNT) 2024 vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie 'Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening'. Wij zijn onafhankelijk van de Gemeenschappelijke Regeling Cocensus zoals vereist in de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Paragraaf ter benadrukking van bepaalde aangelegenheden – toelichting inzake fouten in rechtmatigheidsverantwoording 2023 Wij vestigen de aandacht op de toelichting in de jaarrekening 2024 inzake fouten in de rechtmatigheidsverantwoording 2023, die na vaststelling van de jaarrekening 2023 bekend zijn geworden op pagina 56.
Het dagelijks bestuur heeft toegelicht dat in de rechtmatigheidsverantwoording zoals opgenomen in de jaarrekening 2023 de begrotingsonrechtmatigheden voor een bedrag van € 96.000 te laag zijn weergegeven. Rekening houdend met deze rechtmatigheidshouten bedroeg de omvang van de in de jaarrekening 2023 verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties die niet rechtmatig tot stand zijn gekomen in totaal € 379.000. Dit bedrag overschrijdt de verantwoordingsgrens voor jaarrekening 2023 ad € 330.000. Flynth Audit B.V. is lid van BKR International. Bankrekeningnummer IBAN NL67 RABO 0106 6642 20 - BIC: RABONL2U. Handelsregister 09063021. www.flynth.nl. Dienstverlening vindt plaats onder algemene voorwaarden, op aanvraag verkrijgbaar en gedeponeerd bij de KvK in Arnhem.
Ons oordeel is niet aangepast als gevolg van deze aangelegenheid. Informatie ter ondersteuning van ons oordeel Wij hebben onze controlewerkzaamheden bepaald in het kader van de controle van de jaarrekening als geheel en bij het vormen van ons oordeel hierover. Onderstaande informatie ter ondersteuning van ons oordeel en onze bevindingen moeten in dat kader worden bezien en niet als afzonderlijke oordelen of conclusies. Materialiteit Op basis van onze professionele oordeelsvorming hebben wij de materialiteit voor de jaarrekening als geheel bepaald op € 171.500 De bij onze controle toegepaste goedkeuringstolerantie bedraagt voor fouten 1% en voor onzekerheden 3% van de totale lasten inclusief toevoeging aan reserves, zoals voorgeschreven in artikel 2 lid 1 Bado. Daarbij zijn voor de controle van de in de jaarrekening opgenomen WNT-informatie de materialiteitsvoorschriften gehanteerd zoals vastgelegd in het Controleprotocol WNT 2024. Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of mogelijke afwijkingen die naar onze mening voor de gebruikers van de jaarrekening om kwalitatieve redenen materieel zijn, zoals ook bedoeld in artikel 3 Bado. Wij zijn met het algemeen bestuur overeengekomen dat wij tijdens onze controle geconstateerde afwijkingen boven de € 8.575 rapporteren alsmede kleinere afwijkingen die naar onze mening om kwalitatieve- of WNT-redenen relevant zijn.
Naleving anticumulatiebepaling WNT niet gecontroleerd In overeenstemming met het Controleprotocol WNT 2024 hebben wij de anticumulatiebepaling, bedoeld in artikel 1.6 sub a WNT en artikel 5, lid 1, sub n en o ‘Uitvoeringsregeling WNT, niet gecontroleerd. Dit betekent dat wij niet hebben gecontroleerd of er wel of niet sprake is van een normoverschrijding door een leidinggevende topfunctionaris vanwege eventuele dienstbetrekkingen als leidinggevende topfunctionaris bij andere WNT-plichtige instellingen, alsmede of de in dit kader vereiste toelichting juist en volledig is. Verklaring over de in het jaarstukken opgenomen andere informatie De jaarstukken omvatten andere informatie, naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij. De andere informatie bestaat uit: •
het jaarverslag waaronder de programmaverantwoording en de paragrafen;
•
bijlagen.
Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het dagelijks bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het jaarverslag in overeenstemming met het BBV.
661077203/SH/0453
2
Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening Verantwoordelijkheden van het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur voor de jaarrekening Het dagelijks bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met het BBV. Het dagelijks bestuur is ook verantwoordelijk voor de financiële rechtmatigheid van de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties, in overeenstemming met de begroting en met de in de relevante wet- en regelgeving, waaronder verordeningen van het algemeen bestuur, opgenomen bepalingen zoals opgenomen in het normenkader dat is vastgesteld door het algemeen bestuur op 7 december 2023 en voor het getrouw toelichten van de financiële rechtmatigheid in de jaarrekening. In dit kader is het dagelijks bestuur verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het dagelijks bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening en de naleving van die relevante wet- en regelgeving mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude.
Bij het opmaken van de jaarrekening moet het dagelijks bestuur de veronderstellingen inzake de financiële risico’s in relatie tot de financiële positie onderbouwen en afwegen of de Gemeenschappelijke Regeling in staat is de financiële risico’s vanuit de reguliere exploitatie en onverwachte tegenvallers op te vangen zonder tussenkomst van de toezichthouder. Het dagelijks bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden, waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de financiële risico’s kunnen worden opgevangen, toelichten in de jaarrekening. Het algemeen bestuur is verantwoordelijk voor het vaststellen van het normenkader voor de financiële rechtmatigheid en het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaggeving van de Gemeenschappelijke Regeling. Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken.