CConstaterende datDen Haag
Koppel je AI →
Document · PDF

RIS325210 Bijlage 3 2026-02-15 Kwartaalrapportage Sociale Veiligheid 2025 Q4 GDH

Commissie Leefomgeving 11 juni 2026, gemeente Den HaagBij agendapunt: Ingekomen bestuurlijke stukken2.766 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Kwartaalrapportage

Railconcessie 2016 - 2031 Q4 2025 Sociale Veiligheid

Inhoudsopgave 1 Inleiding

3

2 Indicatoren en kengetallen 2.1 Overzicht incidenten A, B, C categorie 2.2 Risico Gestuurd Werken (RGW) 2.3 Niet betalende reizigers in %

3 3 5 9

3 Sociale Veiligheidsbeleving Reiziger 3.1 OV Klantenbarometer Rail en Bus

10 10

Colofon Auteur Datum

15 februari 2026

Versie

0.1

© 2026 HTM Personenvervoer NV, Den Haag

3 Rapport Q4 2025 Sociale Veiligheid

1 Inleiding Voor u ligt de q4 rapportage Sociale Veiligheid Rail en Bus van 2025. Hierin wordt de performance van HTM op het gebied van Sociale Veiligheid inzichtelijk gemaakt. De rapportage Sociale Veiligheid is opgesteld volgens de uitgangspunten uit de Beleidslijn Sociale Veiligheid in het OV. In deze rapportage krijgt u verder een overzicht van de diverse indicatoren en kengetallen zoals de ontwikkeling van de A, B en C incidenten, het risico gestuurd werken, het betaalgedrag en de financiële uitgaven voor Sociale Veiligheid. De resultaten van de OV-klantbarometer over het vierde kwartaal van 2025 zijn nog niet beschikbaar. Hierover rapporteren wij in de eerstvolgende rapportage.

2 Indicatoren en kengetallen 2.1

Overzicht incidenten A, B, C categorie

Incidenten met betrekking tot sociale veiligheid in het openbaar vervoer worden vastgelegd in een landelijke uniforme incidentenregistratie met de volgende categorisering: • • •

Categorie A (strafrecht en APV): mishandeling, bedreiging, diefstal, vandalisme, terrorisme en overige misdrijven Categorie B (overtreding Wet personenvervoer 2000): schelden, lastigvallen, misbruik voorzieningen, betalingsproblemen, verdacht gedrag, overlast en overige verstoringen. Categorie C (overtreding Besluit personenvervoer en huisregels): roken, geluidsoverlast, verstoring exploitatie, graffiti, vernieling etc.

Weergave A-B-C incidenten per kwartaal Rail

2024 Totaal

2025 Q1

2025 Q2

2025 Q3

2025 Q4

2025 Totaal

A (1a +1b)

32

9

6

8

17

40

A (overig)

55

12

15

11

13

51

B

3.876

1.315

1.172

1.034

1.181

4.702

C

33.308

9.676

11.566

12.881

11.347

45.470

Totaal Rail

37.271

11.012

12.759

13.934

12.558

50.263

A

3

3

3

4

1

11

B

115

5

5

9

6

25

C

nb

20

31

18

21

90

Totaal Bus

118

28

39

31

28

126

Bus

© 2026 HTM Personenvervoer NV, Den Haag

4 Rapport Q4 2025 Sociale Veiligheid

Rail Het totaal aantal A, B en C-incidenten is in 2025 met ruim 30% gestegen in vergelijking met 2024. De grootste stijging wordt veroorzaakt bij de C-incidenten (overtreding huisregels) met 36%. De A-incidenten zijn nagenoeg gelijk aan 2024, maar de geweldsincidenten (categorie 1a en 1b) zijn wel met 25% gestegen. Van de 17 geweldsincidenten in het vierde kwartaal 2025 zijn 10 geweldsincidenten gericht tegen HTMpersoneel en voornamelijk tijdens controlewerkzaamheden. De resterende 7 geweldsincidenten zijn ontstaan tussen reizigers onderling, waarbij ingrijpen van HTM-personeel noodzakelijk was. Bus Het totaal aantal incidenten bij Bus is in q4-2025 licht gedaald in vergelijking met voorgaande kwartalen. Het totaal aantal incidenten in 2025 is met ca. 6% gestegen in vergelijking met 2024, waarbij het aantal Aincidenten fors is gestegen. Van de 11 A-incidenten in 2025 waren 5 geweldsincidenten gericht tegen de buschauffeur. In onderstaande tabellen zien we de lichte fluctuaties terug bij de A- en B-incidenten per dru’s en dirk’s bij Rail en Bus als gevolg van de gewijzigde hoeveelheid incidenten.

Weergave A-B incidenten per 1.000 DRU's per kwartaal Modaliteit

2024 Gem.

2025 Q1

2025 Q2

2025 Q3

2025 Q4

2025 Gem.

Rail

7,2

9,4

8,8

7,4

8,3

8,5

Bus

0,4

0,1

0,1

0,2

0,1

0,1

Weergave A-B incidenten per 10.000 DIRK's per kwartaal Modaliteit

2024 Gem.

2025 Q1

2025 Q2

2025 Q3

2025 Q4

2025 Gem.

Rail

3,3

4,4

4,1

3,5

3,6

3,9

Bus

0,2

0,1

0,1

0,1

0,0

0,1

© 2026 HTM Personenvervoer NV, Den Haag

5 Rapport Q4 2025 Sociale Veiligheid

2.2

Risico Gestuurd Werken (RGW)

Naast de RGW inzet zijn in het vierde kwartaal 2025 ook een zestal Integrale Handhaving Acties (IHA’s) uitgevoerd in samenwerking met o.a. de gemeente, politie, brandweer en douane. Deze acties vonden plaats in de wijken Centrum, Laak, Zuiderpark, Schilderswijk, Segbroek en in Delft.

Resultaten IHA Q4-2025 Centrum

Laak

Zuiderpark

Schilderswijk

Segbroek

Escamp

Totaal

PV geen geldig verv. bewijs

148

127

87

159

75

73

669

Aantal gecontroleerde reizigers

3.552

2.449

1.411

2.204

2.899

1.254

13.769

Percentage niet betalende reizigers

4,2%

5,2%

6,2%

7,2%

2,6%

5,8%

4,9%

PV geen geldig ID

1

2

3

8

0

2

16

PV verstoren orde, rust en veiligheid

1

0

0

4

1

0

6

© 2026 HTM Personenvervoer NV, Den Haag

6 Rapport Q4 2025 Sociale Veiligheid

Handhavingsactie Centrum Tijdens een grootschalige controle op donderdag 9 oktober controleerden politie, inspecteurs en handhavers onder meer op voertuigen, openbaar vervoer, ondernemingen en woningen. HTM en politie controleerden 96 trams waarbij 148 bekeuringen van € 76,- zijn uitgeschreven voor het niet kunnen tonen van een geldig vervoersbewijs. De politie heeft tijdens de tramcontroles twee aanhoudingen verricht. Eén voor het niet willen meewerken aan de controle en één keer voor het opgeven van verkeerde persoonsgegevens. Handhavingsactie Laak De teams van politie, gemeente en andere instanties trokken op donderdag 16 oktober Laak in voor een grootschalige controle van woningen, openbaar vervoer en voertuigen. Door HTM hebben 127 personen een sanctie voor het niet kunnen tonen van een geldig vervoersbewijs gekregen. 108 personen hebben een boete van € 76,- euro gekregen en 19 personen hebben direct € 50,betaald voor een zogeheten controlekaart. Je betaalt direct € 50,- en kan daarna geen bezwaar meer aantekenen. De politie heeft 2 aanhoudingen verricht voor het niet willen tonen van een geldig legitimatiebewijs. Handhavingsactie Zuiderpark Tijdens een grootschalige handhavingsactie op donderdag 6 november in de wijken Rustenburg-Oostbroek, Moerwijk en het Zuiderpark kwamen de teams van politie, gemeente en andere instanties verschillende overtredingen tegen.

Door HTM zijn de tramhaltes bij Station Moerwijk en Loevesteinlaan gecontroleerd. In totaal zijn er 87 bekeuringen uitgedeeld voor het niet kunnen tonen van een geldig vervoersbewijs. Drie reizigers kregen ook een bekeuring voor het niet laten zien van een identiteitsbewijs. Handhavingsactie Schilderswijk Politieagenten, HTM controleurs, inspecteurs en handhavers waren donderdag 20 en vrijdag 21 november massaal actief tijdens de integrale handhavingsactie in de Schilderswijk. Door de controleurs door HTM zijn trams 9,11, 12 en 17 aan de Delftselaan en Jacob Catsstraat gecontroleerd. In totaal zijn 2204 reizigers in 68 voertuigen gecontroleerd,waarbij 159 bekeuringen zijn uitgedeeld voor het niet hebben van een geldig vervoersbewijs en 8 bekeuringen voor het niet tonen van een geldig legitimatiebewijs. Door de politie zijn 4 aanhoudingen verricht, waarvan een minderjarig meisje zonder jas met sigaretten die zich niet kon legitimeren en eerst een vals adres opgaf. Zij is door de politie thuisgebracht en er wordt een zorgmelding gemaakt bij Veilig Thuis. Verder is er iemand aangehouden die 15 dagen zijn straf moet uitzitten in de gevangenis, omdat hij zijn taakstraf niet had voldaan. Een andere reiziger is aangehouden omdat hij agressief werd en een mes bij zich had.

Ook zijn er arrestaties verricht omdat reizigers zich niet wilden identificeren en ook geen ID-bewijs bij zich hadden. Handhavingsactie Segbroek Teams van politie, HTM, gemeente Den Haag en andere instanties trokken op donderdag 11 december Segbroek in voor een integrale handhavingsactie. Door HTM-controleurs zijn verschillende tramlijnen gecontroleerd. Er zijn in totaal 75 boetes van € 76,uitgedeeld voor het niet kunnen tonen van een geldig vervoersbewijs. Een reiziger die zonder geldig

© 2026 HTM Personenvervoer NV, Den Haag

7 Rapport Q4 2025 Sociale Veiligheid

vervoersbewijs met de tram reisde wilde niet meewerken aan de controle, ging in verzet en is door de politie aangehouden en meegenomen. Handhavingsactie Escamp Politieagenten, handhavers en medewerkers van andere instanties trokken maandag 29 december Escamp in om vlak voor de jaarwisseling verschillende misstanden aan te pakken. Met een integrale handhavingsactie willen de teams van politie, HTM, gemeente en andere diensten bijdragen aan de veiligheid en leefbaarheid in Den Haag. Door het actiegebied rijden tramlijnen 9 en 16. In totaal zijn er 47 wagens gecontroleerd en 1254 reizigers. Van de gecontroleerde reizigers hebben 73 een boete van € 76,- ontvangen voor het niet kunnen tonen van een geldig vervoersbewijs. Een reiziger die geen geldig vervoersbewijs bij zich had en ook nog eens illegaal in Nederland verblijft, is door de vreemdelingenpolitie aangehouden. Verder zijn er twee boetes uitgedeeld voor het niet willen tonen van een identiteitsbewijs. De aanwezige speurhond van Het Twickelerveld is meerdere malen ingezet in de tram op zoek naar drugs. Een hond gaat niet af op uiterlijk en gaat zitten bij eenieder die drugs bij zich heeft, ook al is dit een gebruikershoeveelheid. Twee dames bleken een aardige hoeveelheid drugs bij zich te hebben en dit is in beslag genomen. In totaal heeft de hond 60 gram aan drugs opgespoord.

RGW inzet Rail & Bus In onderstaande tabel is de top 10 van de hoogste Niet Betalende Reizigers (NBR) percentages per lijn en per traject vermeld. Op basis hiervan wordt de maandelijkse controle inzet bepaald. Maandelijks worden de risicotrajecten, indien nodig, aangepast op basis van de hoogte van de NBR percentages per lijn-traject.

Top 10 percentage niet betalende reizigers per traject vs aantal controles Top 10 Rail

september lijnzw% traject

R1

7,3%

34-8

R2

6,1%

R3

3,6%

R4

3,5%

R5 R6 R7 R8

oktober aantal controles

oktober lijnzw% traject

16

4,7%

3-8

3-8

99

4,6%

6-4

224

3,5%

3-7

158

3,2%

9-6

3,2%

34-7

3,1% 3,1%

R9

2,7%

15-6

R10

2,6%

4-6

november aantal controles

november lijnzw% traject

106

3,5%

34-8

14

6-4

233

3,2%

12-2

237

3,0%

30

3,0%

4-7

182

17-7

249

Tota a l

december aantal controles

3-8

84

3,3%

6-4

227

2,7%

15-7

122

75

2,6%

19-3

80

34-6

36

2,5%

19-2

122

9-6

229

2,5%

34-6

15

2,8%

1-7

149

2,4%

1-7

142

2,7%

1-6

318

2,3%

9-6

202

109

2,5%

16-6

374

2,2%

3-7

118

197

2,4%

19-3

76

2,1%

4-7

1.501

1.610

130 1.242

Top 5 Bus B1

2,8%

21-6

47

5,9%

22-1

19

4,2%

21-5

8

B2

2,4%

25-2

29

3,0%

28-4

103

2,0%

28-5

95

B3

1,5%

25-3

196

2,8%

25-2

19

1,8%

21-2

10 119

B4

1,5%

20-5

37

2,3%

25-3

128

1,6%

25-3

B5

1,3%

26-5

36

1,8%

23-4

23

1,3%

20-5

Tota a l

345

© 2026 HTM Personenvervoer NV, Den Haag

292

31 263

8 Rapport Q4 2025 Sociale Veiligheid

In de volgende tabel is het aantal RGW voertuigcontroles per maand opgenomen. Hierbij is op de eerste regel het aantal voertuigcontroles uit de top 10 zwartrijdpercentages van de vorige maand geregistreerd. De resterende regels zijn de reguliere risico trajecten benoemd op basis van historische gegevens en uitkomsten uit voorgaande jaren. Het aantal RGW voertuigcontroles is in een percentage uitgedrukt van het totaal aantal geregistreerde voertuigcontroles over het gehele lijnennet. Het totale RGW percentage voor Rail en Bus tesamen varieert normaliter tussen de 25 en 35 procent.

Risico Gestuurd Werken (RGW) voertuigcontroles per traject Rail

juli

augustus

september

oktober

november

december

Top 10 zwartrijders %

1.766

2.108

2.388

1.501

1.610

1.242

1-7

56

198

165

186

149

142

3-7

149

156

133

158

109

118

3-8

121

99

99

99

106

84

4-7

173

191

164

182

161

130

4-8

102

78

85

94

89

73

9-7

608

748

850

694

783

689

11-4

405

426

418

440

433

467

12-4

261

348

364

411

415

401

15-7

155

148

143

169

141

122

16-7

338

380

415

328

379

330

19-3

59

85

70

76

76

80

Totaal RGW

4.193

4.965

5.294

4.338

4.451

3.878

Voertuigcontroles totaal

14.302

14.440

14.755

15.525

15.698

14.813

% RGW Rail

25,5%

28,1%

31,2%

25,1%

26,2%

21,6%

Bus

juli

augustus

september

oktober

november

december

Top 5 zwa rtri jders %

72

307

350

345

292

263

21-6

31

40

44

47

45

24

23-9

8

3

4

8

13

9

Totaal RGW

111

350

398

400

350

296

Voertuigcontroles totaal

863

1034

1033

1383

1298

1003

% RGW Bus

12,9%

33,8%

38,5%

28,9%

27,0%

29,5%

RGW Totaal Rail & Bus

28,4%

34,3%

36,1%

28,0%

28,2%

26,4%

© 2026 HTM Personenvervoer NV, Den Haag

9 Rapport Q4 2025 Sociale Veiligheid

2.3

Niet betalende reizigers in %

Het percentage niet betalende reizigers (NBR) wordt berekend op basis van de verhouding tussen het aantal gecontroleerde passagiers en het aantal afwijkingen dat wordt geconstateerd. De afwijkingen bestaan uit het aantal processen verbaal, verkochte controlekaarten en waarschuwingen die tijdens de reguliere controles worden geregistreerd.

Rail - ONB (onderzoek naar betaalgedrag) percentage per kwartaal Lijnnummer

Norm

Gem. 2023 Gem. 2024

Gem.2025

Q1-2025

Q2-2025

Q3-2025

Q4-2025

1

1,5%

1,8%

1,5%

1,7%

1,5%

1,6%

1,6%

2

1,2%

1,2%

1,4%

1,4%

1,4%

1,5%

1,3%

3

1,7%

1,7%

1,7%

1,7%

1,7%

1,9%

1,7%

4

2,0%

1,9%

1,9%

1,9%

1,9%

2,2%

1,8%

6

1,6%

1,7%

1,8%

1,7%

1,7%

1,7%

1,9%

9

1,4%

1,7%

10

1,8%

1,9%

1,8%

2,0%

1,6%

1,9%

2,2%

2,2%

1,4%

1,7%

11

1,3%

1,7%

1,8%

1,8%

1,8%

2,0%

1,7%

12

1,8%

2,1%

2,2%

2,3%

2,3%

2,2%

2,0%

15

1,8%

1,8%

1,6%

1,5%

1,6%

1,8%

1,5%

16

1,7%

2,2%

2,1%

2,4%

2,3%

2,4%

1,6%

17

1,2%

1,3%

1,3%

1,2%

1,2%

1,6%

1,4%

19

4,0%

3,2%

2,2%

2,1%

2,2%

1,9%

2,3%

34 Totaal Tram

6,0%

1,3%

1,2%

1,0%

0,9%

0,9%

1,2%

1,2%

1,7%

1,8%

1,7%

1,7%

1,7%

1,9%

1,6%

Het gemiddelde totale percentage niet betalende reizigers bij Rail is de afgelopen drie jaar nagenoeg constant.

Bus - ONB (onderzoek naar betaalgedrag) percentage per kwartaal Lijnnummer

Gem.2025

Q1-2025

Q2-2025

Q3-2025

Q4-2025

20

Norm

0,9%

0,5%

0,4%

0,4%

0,5%

0,3%

0,3%

21

0,8%

0,8%

1,0%

0,8%

0,9%

1,0%

1,1%

22

0,9%

0,4%

0,6%

0,3%

0,5%

0,6%

0,7%

23

0,7%

0,8%

0,7%

1,3%

0,9%

0,3%

0,5%

24

0,4%

0,5%

0,3%

0,3%

0,3%

0,5%

0,1%

25

0,8%

0,9%

1,4%

1,9%

1,4%

1,0%

1,8%

26

1,0%

0,7%

0,6%

0,4%

0,4%

0,4%

0,9%

28

0,5%

0,3%

0,8%

0,3%

0,2%

1,3%

0,9%

29 Totaal Bus

1,0%

Gem. 2023 Gem. 2024

1,7%

0,0%

0,6%

0,0%

1,2%

0,0%

0,0%

0,6%

0,4%

0,7%

0,7%

0,6%

0,7%

0,7%

Het percentage niet betalende reizigers bij Bus is in 2025 licht gestegen in vergelijking met de voorgaande twee jaar, maar nog altijd ruim onder de norm van 1%.

© 2026 HTM Personenvervoer NV, Den Haag

10 Rapport Q4 2025 Sociale Veiligheid

3 Sociale Veiligheidsbeleving Reiziger 3.1

OV Klantenbarometer Rail en Bus

In de vorige rapportage hebben wij gerapporteerd over de scores van het derde kwartaal. De scores van het 4e kwartaal zijn naar verwachting pas rond 10 maart beschikbaar. Hierover rapporteren wij in de volgende rapportage.

© 2026 HTM Personenvervoer NV, Den Haag

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/17036040/1