CConstaterende datDen Haag
Koppel je AI →
Document · PDF

RIS321831 Bijlage 2 Kwartaalrapportage Rail en Bus Sociale Veiligheid 2024 Q4 GDH Geredigeerd

Commissie Leefomgeving 12 februari 2026, gemeente Den HaagBij agendapunt: Debat over Openbaar vervoer3.738 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Rail- en Busconcessie HTM Q4 2024 Sociale Veiligheid

Colofon Auteur : Datum : 14 februari 2025 Versie : 1.0 Bestand : Kwartaalrapportage Rail en Bus Sociale Veiligheid 2024 Q4.docx © 2024 HTM Personenvervoer NV, Den Haag

2

Inhoudsopgave Inhoudsopgave

2

1 Inleiding

3

2 Indicatoren en kengetallen

3

•

2.1 Overzicht incidenten A, B, C categorie

3

•

2.2 Risico Gestuurd Werken (RGW)

5

•

2.3 Niet betalende passagiers in %

12

•

2.4 Extra controle inzet door Stagiaires

13

•

2.5 Pilot Integraler acteren

14

3 Sociale Veiligheidsbeleving Reiziger

15

3.1 Klantbarometer Rail en Bus

15

•

3

1 Inleiding Voor u ligt de q4 rapportage Sociale Veiligheid Rail en Bus van 2024. Hierin wordt de performance van HTM op het gebied van Sociale Veiligheid inzichtelijk gemaakt. De rapportage Sociale Veiligheid is opgesteld conform de uitgangspunten uit de Beleidslijn Sociale Veiligheid in het OV. In deze rapportage krijgt u een overzicht van de diverse indicatoren en kengetallen zoals de ontwikkeling van de A, B en C incidenten, het risico gestuurd werken, het betaalgedrag, de OV-Klantenbarometer voor Sociale Veiligheid. Verder wordt in hoofdstuk 2.4 de inzet van stagiaires van de opleiding Handhaving, Toezicht en Veiligheid (HTV) nader toegelicht. In hoofdstuk 2.5 een toelichting van de pilot “integraler acteren op zichtbaarheid en betere spreiding van de inzet van Service en Sociale Veiligheid”.

2 Indicatoren en kengetallen • 2.1

Overzicht incidenten A, B, C categorie

Incidenten met betrekking tot sociale veiligheid in het openbaar vervoer worden vastgelegd in een landelijke uniforme incidentenregistratie met de volgende categorisering: • • •

Categorie A (strafrecht en APV): mishandeling, bedreiging, diefstal, vandalisme, terrorisme en overige misdrijven Categorie B (overtreding Wet personenvervoer 2000): schelden, lastigvallen, misbruik voorzieningen, betalingsproblemen, verdacht gedrag, overlast en overige verstoringen. Categorie C (overtreding Besluit personenvervoer en huisregels): roken, geluidsoverlast, verstoring exploitatie, graffiti, vernieling etc.

Weergave A-B-C incidenten per kwartaal Rail

2023

2023

2023

2023

2023

2024

2024

2024

2024

2024

Q1

Q2

Q3

Q4

Totaal

Q1

Q2

Q3

Q4

Totaal

A (1a +1b)

4

5

3

3

15

2

11

12

7

32

A (overig)

7

6

3

14

30

11

13

14

17

55

B

716

697

568

720

2.701

1.004

874

778

1.220

3.876

C

5.897

6.578

5.986

5.966

24.427

7.057

8.501

8.744

9.006

33.308

Totaal Rail

6.624

7.286

6.560

6.703

27.173

8.074

9.399

9.548

10.250

37.271

A

0

0

0

0

0

0

0

2

1

3

B

31

38

23

24

116

23

33

20

39

115

Totaal Bus

31

38

23

24

116

23

33

22

40

118

Bus

4

Bus. Het aantal B-incidenten bij Bus is in q4 2024 flink gestegen in vergelijking met q3. Het merendeel van de B-incidenten, ruim 60%, zijn de zgn. “overlast veroorzakende, vaak verwarde, dronken” passagiers. Op lijn 21 Vrederust (Den Haag Zuid-West) naar Scheveningen Noorderstrand hebben de meeste incidenten plaats gevonden. Het A-incident bij Bus werd veroorzaakt door een agressieve, gewonde passagier die de buschauffeur meermaals bedreigde tijdens de rit. De HTM Verkeersdienst en Politie hebben de passagier in het centrum aangehouden. Rail. In het vierde kwartaal 2024 zijn met name de A1a en A1b geweldsincidenten licht gedaald in vergelijking met voorgaande kwartalen. Van de 7 A-incidenten in q4 zijn 5 incidenten ontstaan tijdens controle werkzaamheden. Hierbij heeft één Boa een botbreuk opgelopen. De 2 incidenten die niet het gevolg waren van controle werkzaamheden zijn ontstaan door vechtpartijen tussen reizigers onderling waarbij tevens letsel is ontstaan.

Weergave A-B incidenten per 1.000 DRU's per kwartaal Modaliteit

2023

2023

2023

2023

2023

2024

2024

2024

2024

2024

Q1

Q2

Q3

Q4

Gem.

Q1

Q2

Q3

Q4

Gem.

Rail

5,4

5,2

4,3

5,3

5,0

7,4

6,1

6,0

9,2

7,2

Bus

0,4

0,5

0,3

0,3

0,4

0,3

0,4

0,3

0,5

0,4

Weergave A-B incidenten per 10.000 DIRK's per kwartaal Modaliteit

2023

2023

2023

2023

2023

2024

2024

2024

2024

2024

Q1

Q2

Q3

Q4

Gem.

Q1

Q2

Q3

Q4

Gem.

Rail

2,4

2,3

1,9

2,3

2,2

3,2

3,0

2,8

4,2

3,3

Bus

0,2

0,3

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,3

0,2

In bovenstaande tabellen zien we de lichte fluctuaties terug bij de A- en B incidenten per dru’s en dirk’s bij Rail en Bus als gevolg van de gewijzigde hoeveelheid incidenten.

5

• 2.2

Risico Gestuurd Werken (RGW)

Naast de RGW inzet zijn in het vierde kwartaal 2024 ook een vijftal Integrale Handhaving Acties (IHA) uitgevoerd in samenwerking met o.a. de politie, brandweer, douane, ILT, Haagse pandbrigade, Omgevingsdienst Haaglanden, Rijksbelastingdienst en Gemeentelijke belastingdienst.

Resultaten IHA's Q4-2024 Transvaal, Groente- en Fruitmarkt

Stadsdeel Segbroek

Delft

Laak

Stations- en Rivierenbuurt

Totaal

PV geen geldig verv. bewijs

139

100

89

171

235

734

Aantal gecontroleerde reizigers

2.670

2.627

1.898

2.744

3.398

13.337

Percentage niet betalende reizigers

5,2%

3,8%

4,7%

6,2%

6,9%

5,5%

PV geen geldig ID

0

0

6

10

9

25

PV verstoren orde, rust en veiligheid

1

0

0

0

0

1

Integrale handhavingsactie Transvaal, Groente- en Fruitmarkt Nog voor de start van de actie vond de eerste arrestatie plaats van iemand die geen geldig vervoersbewijs kon laten zien en niet mee wilde werken. De man is naar het politiebureau afgevoerd. Door de wijken Transvaal en de Groente- en Fruitmarkt heeft het team van HTM de tramlijnen 6, 11 en 12 gecontroleerd. Er zijn in totaal 139 boetes van 56 euro uitgedeeld.

6

Een bestuurder van een scooter had dubbele pech. Eerst werd hij voor de verkeerscontrole met zijn scooter van de kant gehaald en had geen geldig bromfietsrijbewijs bij zich. Hij moest zijn scooter achterlaten bij een vriend die wel een rijbewijs bij zich had en zijn weg op een andere manier vervolgen. Hij pakte de tram zonder in te checken en ook daar vond op dat moment een controle plaats. Zo kreeg hij naast zijn boete voor het niet rijden met een rijbewijs ook een boete voor het niet rijden met een geldig vervoersbewijs. Integrale handhavingsactie Regentessekwartier en Valkenboskwartier In de wijken Regentessekwartier en Valkenboskwartier (stadsdeel Segbroek) rijden diverse tramlijnen. Tijdens een controle door de HTM werden 100 bekeuringen uitgedeeld aan reizigers die geen geldig vervoersbewijs konden laten zien. Gezamenlijke controleactie op de stations in Delft Op vrijdag 25 oktober 2024 organiseerden de Politie, NS, HTM, EBS en de afdeling Toezicht & Handhaving van gemeente Delft een gezamenlijk controleactie met toezichthouders en handhavers rond de stations in Delft. Doel van de controleactie is om door de gezamenlijke aanwezigheid het toezicht en controle nog beter zichtbaar te maken voor het publiek. De verbetering van de veiligheid, het veiligheidsgevoel van de reizigers en de onderlinge samenwerking staat daarin centraal.

Met de actie wordt ook een handhavend signaal afgegeven aan diegenen die overlast veroorzaken of minder belang hechten aan de naleving van regels, zoals het niet aanschaffen van een geldig vervoersbewijs. Het HTM controleteam heeft 89 maal een proces verbaal uitgeschreven voor het gebruik maken van het openbaar vervoer zonder geldig vervoerbewijs. Daarnaast werd 6 maal een proces verbaal opgesteld voor niet kunnen tonen van een geldig ID bewijs. Integrale handhavingsactie stadsdeel Laak Zo’n 180 handhavers van gemeente, politie en verschillende andere overheidsdiensten kwamen vrijdag 7 november 2024 in actie in stadsdeel Laak. Controleurs van de HTM deden hun werk in de tram. Zij deelden in totaal 171 bekeuringen van 56 euro uit voor zwartrijden en 10 aan reizigers die geen identificatiebewijs konden tonen. Integrale handhavingsactie Stations- en Rivierenbuurt Politieagenten, inspecteurs en handhavers waren op de vrijdagmiddag en -avond van 29 november massaal actief tijdens een integrale handhavingsactie in de buurt rond station Hollands Spoor en de Rivierenbuurt. Ze stuitten op een breed scala van overtredingen. Controleurs van de HTM waren vrijdagavond ook actief. Ze deelden 235 processen-verbaal uit voor zwartrijden en 9 boetes aan mensen die zich niet konden identificeren. Eén van de bekeurde zwartrijders bleek nog een celstraf te moeten uitzitten; hij is aangehouden.

7

RGW inzet. In onderstaande tabellen zijn hotspots benoemd op basis van de hoeveelheid incidenten, zwartrijdpercentages en de ervaringsgegevens van de afdeling Sociale Veiligheid & Service. Maandelijks worden de hotspots, indien nodig, aangepast op basis van de ervaringen en de hoeveelheid incidenten. In de maandelijkse overzichten worden het aantal incidenten per hotspot bij zowel het begin als het einde van de maand gemeten. Aanvullend zijn de hoeveelheid haltecontroles per risicogebied vermeld. RGW inzet Rail:

Oktober 2024 Hotspots Den Haag Centrum Centraal Station Haagse Markt Station Hollands Spoor Tunnel Grote Markt Tunnel Spui Centrum

Wouwermanstraat Den Haag Overig Fahrenheitstraat Goudenregenstraat Herenstraat Beresteinlaan Forepark Gruttosingel Leyenburg Thorbeckelaan Den Haag Zuid-West Loevesteinlaan Leyweg De Dreef Station Moerwijk Zoetermeer Centrum West Palenstein Lansingerland-Zoetermeer Voorweg - Hoog Voorweg - Laag Delft Hovenpassage Abtswoudsepark Prinsenhof Rijswijk Rijswijk Station Leidschendam/Voorburg Leidschenveen Oosteinde Mall of the Netherlands Scheveningen Willem de Zwijgerlaan Kurhaus Totaal

Incidenten september A - Rail B - Rail 1 21 1 106 37 64 2 1

3 1

1 1

3 1 2 6

1

8 3 1

Controles RGW Controles Rail 3734 645 2162 1288 1457 558 759 414 433 387 331 400 244 360 268

Incidenten oktober A - Rail B - Rail 1 17 1 1 149 1 38 2 4 1 3

1 1

1

572 505 319 205 542 376 172 120 383 206 143 315

1 1

7 3 1 1

424 278 609

1

1

6

265

222 410 19389

2 4

1 1

148 3 2

2

1 1

5 5

11

246

8

November 2024 Hotspots Den Haag Centrum Centraal Station Haagse Markt Station Hollands Spoor Tunnel Grote Markt Tunnel Spui Wouwermanstraat Den Haag Overig Fahrenheitstraat Goudenregenstraat Herenstraat Beresteinlaan Forepark Leyweg Leyenburg Thorbeckelaan Den Haag Zuid-West Loevesteinlaan De La Reyweg Anna Bijnslaan Station Moerwijk Zoetermeer Centrum West Lansingerland-Zoetermeer Voorweg - Hoog Voorweg - Laag Delft Hovenpassage Abtswoudsepark Prinsenhof Rijswijk Rijswijk Station Leidschendam/Voorburg Leidschenveen Oosteinde Mall of the Netherlands Scheveningen Kurhaus Totaal

Incidenten oktober A - Rail B - Rail 1 17 1 1 149 1 38 2 4 3

1 1

2 1 1

1 1

7

Controles RGW Controles Rail 4481 913 2486 1760 1988 898 528 577 410 396 532 558 498 338 616 873 245 250

Incidenten november A - Rail B - Rail 1 18 3 1 133 34 63 1 3

2

1

1

5 1 4

4 1

1

2 4

589 228 118 419

1

1

161 132 245

1

207

1

5 5

485 339 708

11

243

1 1

1

471 22449

5 3

5

1 282

9

December 2024 Hotspots Den Haag Centrum Centraal Station Haagse Markt Station Hollands Spoor Tunnel Grote Markt Centrum Tunnel Spui Wouwermanstraat Den Haag Overig Fahrenheitstraat Goudenregenstraat Herenstraat Beresteinlaan Forepark Leyweg Leyenburg Dedemsvaartweg Aletta Jacobsstraat Thorbeckelaan Den Haag Zuid-West Loevesteinlaan De La Reyweg Wolweversgaarde Anna Bijnslaan Station Moerwijk Zoetermeer Centrum West Lansingerland-Zoetermeer Palenstein Javalaan Voorweg - Hoog Voorweg - Laag Delft Hovenpassage Abtswoudsepark Prinsenhof Rijswijk Rijswijk Station Leidschendam/Voorburg Leidschenveen Oosteinde Mall of the Netherlands Scheveningen Kurhaus Totaal

Incidenten november A - Rail B - Rail 1 18 3 1 133 34 2 63 1 3

2

1

5 1 4 1

4 1

1

1 3 1 5 3 1

Controles RGW Controles Rail 4059 857 2221 1499 503 1606 876 470 513 289 392 507 498 448 206 149 358 540 761 239 242 205 636 228 403 234 138 443

Incidenten December A - Rail B - Rail 1 20 1 1 139 53 2 2 79 1

2 1 4 1

1

1 5 1 1

1

1

2 3 7 1 1 5

137 104 249 209 5 10

535 306 683

5

1 289

550 22293

8

344

10

RGW inzet Bus:

Oktober 2024 Hotspots Den Haag Centrum Centraal Station Haagse Markt Station Hollands Spoor Tunnel Grote Markt

Incidenten september A - Bus B - Bus

Centrum

Den Haag Overig Herenstraat Beresteinlaan Leyenburg Thorbeckelaan Den Haag Zuid-West Loevesteinlaan Leyweg Station Moerwijk Rijswijk Rijswijk Station Totaal

1

Controles RGW Controles Bus 143 14 52 6 92

Incidenten oktober A - Bus B - Bus 12 1

1 10 106 38 3 53 17

0

1

16 551

0

13

November 2024 Hotspots Den Haag Centrum Centraal Station Haagse Markt Station Hollands Spoor Tunnel Grote Markt Den Haag Overig Herenstraat Beresteinlaan Leyweg Colijnplein Zweeloostraat Leyenburg Thorbeckelaan Den Haag Zuid-West Loevesteinlaan De La Reyweg Station Moerwijk Rijswijk Rijswijk Station Totaal

Incidenten oktober A - Bus B - Bus 12 1

Controles RGW Controles Bus 207 61 75 24

Incidenten november A - Bus B - Bus 7

12 31 79 6 45 70 13

1 1 1

2 94 34

0

13

22 775

0

10

11

December 2024 Hotspots Den Haag Centrum Centraal Station Haagse Markt Station Hollands Spoor Tunnel Grote Markt Centrum Den Haag Overig Herenstraat Beresteinlaan Leyweg Colijnplein Zweeloostraat Norfolk Leyenburg Dedemsvaartweg Aletta Jacobsstraat Thorbeckelaan Den Haag Zuid-West Loevesteinlaan De La Reyweg Station Moerwijk Rijswijk Rijswijk Station Totaal

Incidenten november A - Bus B - Bus 7

Controles RGW Controles Bus 174 60 55 18 146

Incidenten December A - Bus B - Bus 7

1

3 27 107 9 43 29 54 29 2 19

1 1 1

1 1 1

4 79 23

0

15 896

10

1

1 11

Verhouding RGW controles t.o.v. reguliere halte controles: Oktober Rail Bus

Halte controles RGW Halte controles totaal 19.389 71459 551 3736

Totaal

19.940

75.195

November Rail Bus

22.449 775

84234 6288

Totaal

23.224

90.522

December Rail Bus

22.293 896

79514 4743

Totaal

23.189

84.257

Q4 Rail Bus Totaal Q4

64.131 2.222

235.207 14.767

66.353

249.974

RGW 27,13% 14,75%

Regulier 72,87% 85,25% 26,52%

26,65% 12,33%

73,35% 87,67% 25,66%

28,04% 18,89%

71,96% 81,11% 27,52%

27,27% 15,05%

72,73% 84,95% 26,54%

In bovenstaande tabel zien we dat de gemiddelde risico gestuurde inzet 26,54% bedraagt van de totale reguliere inzet van boa’s bij rail en bus tezamen.

12

• 2.3

Niet betalende passagiers in %

Het zwartrijdpercentage wordt berekend op basis van de verhouding tussen het aantal gecontroleerde passagiers en het aantal afwijkingen dat wordt geconstateerd. De afwijkingen bestaan uit het aantal processen verbaal, verkochte controlekaarten en waarschuwingen die tijdens de reguliere controles worden geregistreerd. Rail - ONB (onderzoek naar betaalgedrag) percentage per kwartaal Lijnnummer

Norm

Q1-2023

Q2-2023

Q3-2023

Q4-2023

Gem. 2023

Q1-2024

Q2-2024

Q3-2024

Q4-2024

Gem. 2024

1

2,0%

1,4%

1,2%

1,9%

1,5%

1,6%

1,7%

2,1%

2,1%

1,8%

2

1,5%

1,2%

1,0%

1,3%

1,2%

1,3%

1,2%

1,3%

1,2%

1,2%

3

1,9%

1,6%

1,3%

2,2%

1,7%

1,7%

1,7%

1,7%

1,8%

1,7%

4

2,1%

1,8%

1,9%

2,2%

2,0%

2,0%

1,6%

2,0%

1,8%

1,9%

6

2,1%

1,6%

1,1%

1,7%

1,6%

1,9%

1,6%

1,8%

1,6%

1,7%

9

2,0%

1,2%

1,1%

1,4%

1,4%

1,5%

2,1%

1,7%

1,6%

1,7%

11

2,1%

1,3%

1,0%

1,4%

1,3%

1,6%

1,7%

1,7%

1,9%

1,7%

12

2,8%

2,0%

1,3%

1,7%

1,8%

2,1%

1,9%

2,5%

2,2%

2,1%

15

1,8%

2,1%

1,3%

2,4%

1,8%

2,0%

1,6%

1,9%

1,7%

1,8%

16

2,1%

1,5%

1,4%

1,9%

1,7%

1,9%

2,3%

2,2%

2,4%

2,2%

17

1,6%

1,2%

0,9%

1,4%

1,2%

1,3%

1,3%

1,3%

1,3%

1,3%

19

4,2%

4,2%

3,2%

4,7%

4,0%

4,4%

3,4%

3,0%

2,9%

3,2%

34

Totaal Tram

6,0%

1,4%

1,1%

1,2%

1,3%

1,3%

1,4%

1,0%

1,4%

1,1%

1,2%

2,1%

1,9%

1,4%

2,0%

1,7%

1,9%

1,8%

1,9%

1,8%

1,8%

Het gemiddelde totale zwartrijdpercentage Rail in q4-2024 vertoont nog steeds een stabiele uitkomst. De afgelopen jaren fluctueert het gemiddelde jaar percentage tussen de 1,7% en 1,9%. Lijn 19 is in q3-2024 nog wel de koploper met 2,9%, maar is wederom gedaald in vergelijking met het vorige kwartaal. Bus - ONB (onderzoek naar betaalgedrag) percentage per kwartaal Lijnnummer

Q1-2023

Q2-2023

Q3-2023

Q4-2023

Gem. 2023

Q1-2024

Q2-2024

Q3-2024

Q4-2024

Gem. 2024

20

0,2%

1,9%

0,2%

0,3%

0,9%

0,5%

0,0%

2,1%

0,4%

0,5%

21

0,8%

1,4%

0,5%

0,5%

0,8%

0,8%

0,7%

0,8%

0,7%

0,8%

22

0,4%

1,2%

1,2%

0,5%

0,9%

0,4%

0,3%

0,7%

0,4%

0,4%

23

0,9%

0,9%

0,4%

0,6%

0,7%

0,9%

0,6%

1,1%

0,5%

0,8%

24

0,2%

0,6%

0,4%

0,2%

0,4%

0,3%

0,7%

0,3%

0,5%

0,5%

25

0,5%

0,9%

0,7%

0,9%

0,8%

1,1%

1,1%

0,6%

1,1%

0,9%

26

0,5%

1,8%

0,7%

0,5%

1,0%

1,0%

0,4%

0,5%

0,7%

0,7%

27

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

28

0,7%

0,5%

0,3%

0,3%

0,5%

0,1%

0,6%

0,3%

0,5%

0,3%

29

0,0%

4,3%

0,0%

0,0%

1,7%

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

0,3%

1,0%

0,4%

0,3%

0,6%

0,4%

0,3%

0,6%

0,4%

0,4%

Totaal Bus

Norm

1,0%

Het zwartrijdpercentage is in q4 2024 met 0,2% gedaald in vergelijking met q3. Het jaargemiddelde is in vergelijking met 2023 eveneens met 0,2% gedaald.

13

• 2.4

Extra controle inzet door Stagiaires

Stagiaires van de opleiding Handhaving, Toezicht en Veiligheid (HTV) aan de scholen Mondriaan en Rijnland krijgen tijdens hun stage bij HTM een waardevolle kans om praktijkervaring op te doen. Deze studenten, die een MBO3-niveau opleiding volgen, lopen gedurende 5 of 10 weken (afhankelijk van de opleiding) mee binnen de afdeling Service en Veiligheid van HTM. Tijdens hun stageperiode maken de stagiaires deel uit van een vaste groep reguliere en geüniformeerde BOA-controleurs, ook wel een vrije-dagengroep genoemd. Gedurende de gehele stage blijven zij in principe binnen deze vrije-dagengroep, wat zorgt voor continuïteit en een vaste basis. De begeleiding wordt verzorgd door een of meerdere stagebegeleiders uit deze groep. Deze begeleiders zijn verantwoordelijk voor het toezicht op de dagelijkse werkzaamheden, het bewaken van de voortgang van de stage en de begeleiding bij de uitvoering van de stageopdrachten. De werkzaamheden van de stagiaires richten zich voornamelijk op het controleren van reizigers op het reizen met een geldig vervoerbewijs en het naleven van de huisregels van HTM. Deze controles worden altijd uitgevoerd onder toezicht van de stagebegeleider. Hierdoor leren de stagiaires hoe zij professioneel en correct kunnen handelen in uiteenlopende situaties en zich op een professionele manier kunnen opstellen.

Deze stage biedt studenten niet alleen een unieke kans om praktijkervaring op te doen, maar helpt hen ook hun kennis te verdiepen en vaardigheden te ontwikkelen die essentieel zijn voor een carrière in handhaving, toezicht en veiligheid. Na elke stageperiode wordt de mogelijkheid geboden aan een nieuwe groep stagiaires om aan de slag te gaan. Dit onderstreept het maatschappelijk doel van HTM om jonge professionals een kans te geven zich te ontwikkelen. Tegelijkertijd fungeert de stage als een potentiële kweekvijver voor toekomstige collega’s, die na hun opleiding mogelijk in dienst kunnen treden bij HTM. Zo draagt HTM bij aan zowel de ontwikkeling van studenten als de versterking van de eigen organisatie, waarbij een duurzame bijdrage wordt geleverd aan de toekomst van de stagiaire alsmede onze eigen organisatie. De stagiaires hebben een stageovereenkomst van 40 uur per week, wat neerkomt op 8 uur per dienst. In totaal hebben zij dus een aanzienlijke hoeveelheid werk verricht. Het aantal gewerkte uren per stagiaire is berekend op basis van het aantal diensten dat zij hebben gewerkt in 2024 tot en met 23 december. Dit aantal uren is essentieel voor de evaluatie van hun stage en de afstemming van hun prestaties. In 2024 is in totaal 10.768 uur ingezet door stagiaires.

14

• 2.5

Pilot Integraler acteren

In het vierde kwartaal 2024 is de pilot “integraler acteren op zichtbaarheid en betere spreiding van de inzet van Service en Sociale Veiligheid” geëvalueerd. Deze pilot was gestart op 1 augustus en eind oktober afgerond. Om meerdere redenen was de pilot een succes. • • • •

De pilot heeft laten zien dat het haalbaar is om in diverse buitengebieden te komen zonder productiviteit in te leveren m.b.t. aantal gecontroleerde voertuigen of klantcontacten We focussen meer op zwartrijderspercentage per traject en niet per complete lijn, dit geeft een beter beeld waar we meer zichtbaar moeten zijn We zien een daling van zwartrijderspercentages in bepaalde gebieden op bepaalde trajecten Structurele inzet omgeving Colijnplein en Albardastraat bij schooljeugd tijdens schooltijden

Vanaf 01 november maken de coördinatoren Veiligheid zelf de planning. Hierbij maken zij gebruik van een afgesproken werkwijze, de workflow.

15

3 Sociale Veiligheidsbeleving Reiziger • 3.1

Klantbarometer Rail en Bus

In q1-2024 is de OV Klantenbarometer niet volledig uitgevoerd en niet gerapporteerd. In q2 ontbreken de Engelstalige vragenlijsten. In q3 is wel gemeten zoals is afgesproken. Wanneer we q3-2024 vergelijken met q3-2023 zien we bij Rail in alle drie de categorieën een lichte stijging.

16

Ook bij Bus zien we een mooie stijging van de veiligheidsbeleving in q3-2024 ten opzichte van q3-2023.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15391375/1