RIS319191 Bijlage 2 4-maandsrapportage 2024
Tekst van het document
1
Inleiding Hierbij ontvangt u de 4-maandsrapportage over de uitvoering van de programmabegroting 2024. Dit is een compacte financiële rapportage over afwijkingen op basis van actuele inzichten. De rapportage geeft een eerste inzicht in de begrotingsuitvoering en een prognose over de uitputting van de begroting bij ongewijzigd beleid (conform artikel 3:1, lid 1 b van de Algemene verordening financieel beheer en beleid). Het college neemt maatregelen om binnen de begroting te blijven. Algemeen uitgangspunt is dat afwijkingen die voorzien worden in een programma ook binnen dat beleidsprogramma worden opgelost. Na bijsturing zullen de prognoses daarom wijzigen. In het najaar ontvangt u de 8-maandsrapportage met de dan actuele prognoses. In de prognose zijn alleen afwijkingen van groter dan € 0,5 mln. opgenomen. Het jaar 2024 is het laatste jaar waarin de 4-maandsrapportage in de huidige vorm wordt opgesteld. In het najaar volgen in het kader van de transparantere P&C cyclus voorstellen over hoe het college de tussentijdse informatievoorziening aan de gemeenteraad wil verbeteren. Voorjaarsnota Deze 4-maandsrapportage verschijnt tegelijkertijd met de Voorjaarsnota. Mutaties die in de Voorjaarsnota verwerkt zijn, zijn niet opgenomen in deze 4maandsrapportage. Bij de Voorjaarsnota gaat het om het budgettaire kader en dit betreft algemene middelen.
In de 4-maandsrapportage gaat het om specifieke middelen en hiervoor geldt programmasturing. Meicirculaire In de meicirculaire informeert het Rijk de gemeenten over de omvang en de verdeling van de algemene uitkering. Hierin zijn ook mutaties voor het jaar 2024 meegenomen. De meicirculaire is verschenen op 27 mei, de financiële effecten van deze circulaire zijn meegenomen in de prognoses in deze 4-maandsrapportage. Investeringen In deze rapportage zijn op de programma's waar investeringen voorkomen ook de financiële prognoses van jaarschijf 2024 van de investeringen opgenomen.
2
Samenvatting prognose Onderstaande tabel geeft een overzicht per programma van de realisatie tot en met april, de vastgestelde begroting 2024 en het verwachte resultaat 2024.
f f Programma omschrijving 01 - Gemeenteraad 02 - College en Bestuur 03 - Duurzaamheid, Milieu en Energietransitie
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 6.315 0 3.819 -10 14.228 874
Lasten 16.328 12.313 55.360
Begroting 2024 Baten 360 0 15.181
04 - Openbare orde en Veiligheid 05 - Cultuur en Bibliotheek 06 - Onderwijs 07 - Werk en Inkomen 08 - Zorg, welzijn, jeugd en volksgezondheid 09 - Buitenruimte 10 - Sport 11 - Economie 12 - Mobiliteit 13 - Stadsontwikkeling en Wonen 14 - Stadsdelen, Integratie en Dienstverlening 15 - Financiën 16 - Overhead Totaal
34.863 92.421 95.582 231.546 286.623 81.672 28.141 14.629 23.420 34.058 55.027 9.024 157.933 1.169.300
85.789 140.142 153.082 666.046 704.292 329.466 71.002 42.494 133.273 166.453 134.606 152.673 369.343 3.232.663
15.855 11.349 57.498 430.534 88.730 192.338 19.368 10.942 97.228 113.447 19.768 2.159.156 910 3.232.663
2.075 3.333 63.210 138.901 33.918 160.788 9.050 436 33.302 2.416 7.736 745.954 1.716 1.203.698
(incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) Prognose resultaat 2024 Saldo Lasten Baten Saldo 15.968 0 0 0 12.313 3.000 N 0 3.000 N 40.179 1.500 V 3.000 N 1.500 N 69.934 128.794 95.584 235.512 615.562 137.128 51.634 31.552 36.045 53.006 114.838 -2.006.482 368.433 0
0 0 1.650 0 62.477 6.269 2.400 2.205 11.185 680 7.000 0 4.169 72.755
N N N N V V N N N N
0 0 0 0 41.977 V 6.085 V 0 2.205 N 450 V 0 0 13.660 N 0 29.647 V
0 0 1.650 N 0 20.500 N* 184 N 2.400 N 0 11.635 V 680 N 7.000 N 13.660 N 4.169 N 43.108 N
De prognose van de begrotingsuitvoering 2024 komt uit op een nadeel van € 43 mln. De grootste afwijking doet zich voor bij het programma zorg, welzijn, jeugd en volksgezondheid en wordt veroorzaakt door het onderdeel Jeugd. Bij dit programma wordt dit nader toegelicht. Met programmasturing zal het college bijsturen zodat het tekort van € 43 mln. dat nu voorzien wordt, kan worden opgevangen. * Het tekort op programma 8 heeft een bandbreedte van € 15- € 25 mln.
3
Samenvatting investeringen Onderstaande tabel geeft een overzicht van de investeringen per programma en de verwachte prognose voor de jaarschijf 2024. Een voordeel op investeringen wordt veelal veroorzaakt door vertragingen. De geplande investering vindt dan in latere jaren plaats. De voordelen op de jaarschijf 2024 betekenen dus geen vrijval en de middelen kunnen niet voor andere doeleinden worden ingezet. bedragen x € 1.000 Programma omschrijving 01 - Gemeenteraad 02 - College en Bestuur 03 - Duurzaamheid, Milieu en Energietransitie 04 - Openbare orde en Veiligheid 05 - Cultuur en Bibliotheek 06 - Onderwijs 07 - Werk en Inkomen 08 - Zorg, welzijn, jeugd en volksgezondheid 09 - Buitenruimte 10 - Sport 11 - Economie 12 - Mobiliteit 13 - Stadsontwikkeling en Wonen 14 - Stadsdelen, Integratie en Dienstverlening 15 - Financiën 16 - Overhead Totaal
Begroting 2024 13.040 2.161 67.535 2.787 3.208 61.339 2.978 3.062 50.316 23.206 5.196 15.000 11.405 261.233
Verwachte uitgaven 13.040 2.161 28.976 2.787 2.328 64.043 1.978 3.062 34.522 20.157 5.196 15.000 11.405 204.655
Prognose resultaat V/N 2024 38.559 880 -2.704 1.000 15.794 3.049 56.578
V V N V V V
V
4
Programma's
5
Programma 1 Gemeenteraad Prognose en toelichting op majeure afwijkingen f f Activiteit omschrijving Apparaatskosten Gemeenteraad Bestuursondersteuning Gemeenteraad Gemeentelijke Accountantsorganisatie Den Haag Gemeenteraad Ombudsman Rekenkamer Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 2.760 0 666 0 1.379 0 686 0 506 0 318 0 6.315 0
Lasten 4.354 3.168 4.500 2.034 1.114 1.158 16.328
Begroting 2024 Baten 0 0 325 0 35 0 360
(incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) Prognose resultaat 2024 Saldo Lasten Baten Saldo 4.354 0 0 0 3.168 0 0 0 4.175 0 0 0 2.034 0 0 0 1.079 0 0 0 1.158 0 0 0 15.968 0 0 0
Er worden geen afwijkingen verwacht.
6
Programma 2 College en bestuur Prognose en toelichting op majeure afwijkingen f f Activiteit omschrijving Bestuurlijke samenwerking College van BenW Verkiezingen Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 1.679 0 948 0 1.192 -10 3.819 -10
Lasten 4.638 4.619 3.056 12.313
Begroting 2024 Baten 0 0 0 0
(incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) Prognose resultaat 2024 Saldo Lasten Baten Saldo 4.638 0 0 0 4.619 0 0 0 3.056 3.000 N 0 3.000 N 12.313 3.000 N 0 3.000 N
Verkiezingen € 3 mln. (S/ I) In 2024 vinden de Europese Verkiezingen plaats. De lasten voor deze verkiezingen zijn niet gedekt. Daarnaast zijn er extra kosten voor Centrale Stemopneming (CSO) in het World Forum en is de raadsbrede wens om meer te doen in kader van de opkomst. Dit krijgt zijn weerslag in een apart traject met jongeren en meer communicatie (resp. uitnodiging tot stemmen, campagne-posters en bedankjes) via de trotters in de stad. Ook worden er investeringen gedaan in de ondersteunende ICT en logistiek).
7
Programma 3 Duurzaamheid, milieu en energietransitie Prognose en toelichting op majeure afwijkingen (incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) f f Activiteit omschrijving Duurzaamheid Energietransitie Milieubeleid, milieubeheer en luchtkwaliteit Natuur- en milieu-educatie Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 3.893 161 3.243 0 6.240 548 852 164 14.228 874
Lasten 7.616 17.220 26.721 3.803 55.360
Begroting 2024 Baten 797 0 14.003 381 15.181
Saldo 6.818 17.220 12.718 3.422 40.179
Prognose resultaat 2024 Lasten Baten Saldo 0 0 0 0 0 0 1.500 V 3.000 N 1.500 N 0 0 0 1500 V 3.000 N 1.500 N
Subsidie Tijdelijke regeling capaciteit decentrale overheden voor klimaat-en energiebeleid (CDOKE) (neutraal) Er worden in 2024 € 1,5 mln. minder lasten en baten gerealiseerd in het kader van de klimaatsubsidie (CDOKE). De subsidie is bedoeld voor het dekken van personeelskosten. Door vacatureruimte zal niet het gehele subsidiebedrag in 2024 worden besteed. Concessie laadinfra € 1,5 mln. (N) Op de activiteit Milieubeleid, milieubeheer en luchtkwaliteit wordt verder een overschrijding van € 1,5 mln. verwacht. Dit komt voornamelijk door een nieuwe concessie voor openbare laadinfra. Vanaf 2024 is er sprake van een nieuwe exploitant voor de publieke laadpalen in de stad. In de afgelopen jaren zijn de ontwikkelingen in de techniek snel gegaan, nieuwe protocollen en standaarden volgen elkaar snel op. Oude laadpalen voldoen daarmee niet meer aan de nieuwste standaarden. Er moeten updates worden uitgevoerd in de hardware van de bestaande laadpalen. Ook is het opportuun, in het kader van het afgekondigde congestieonderzoek door de netbeheerder, naast de nieuw te plaatsen laadpalen ook de oude palen geschikt te maken voor slimladen, netbewust laden en waar mogelijk ook bidirectioneel laden. Met de overname en met het upgraden van de oudere laadpalen is een totaal van ca. 1,4 mln. gemoeid. Deze overschrijding kan grotendeels worden opgevangen door programmasturing.
8
Prognose investeringen en toelichting op majeure afwijkingen bedragen x € 1.000 Investeringen Electrische snellaadstations Verduurzaming vastgoed Totaal
Begroting 2024
Verwachte uitgaven
Prognose resultaat V/N 2024
150 12.890 13.040
150 12.890 13.040
0 0 0
Er worden geen afwijkingen verwacht.
9
Programma 4 Openbare orde en veiligheid Prognose en toelichting op majeure afwijkingen (incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) f f Activiteit omschrijving Bestrijding onveiligheid Brandweer en rampenbestrijding Strandveiligheid Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 7.150 1.980 27.139 95 575 0 34.863 2.075
Lasten 27.120 57.520 1.149 85.789
Begroting 2024 Baten 12.855 3.000 0 15.855
Saldo 14.265 54.520 1.149 69.934
Prognose resultaat 2024 Lasten Baten Saldo 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Er worden geen afwijkingen verwacht.
10
Programma 5 Cultuur en bibliotheek Prognose en toelichting op majeure afwijkingen f f Activiteit omschrijving Accommodaties voor kunstbeoefening Archeologie Beeldende kunst Bibliotheek Den Haag Cultuur Gemeentearchief Media Monumentenzorg Musea Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 7.063 2.334 470 -349 97 0 5.130 355 53.259 353 1.163 0 1.334 0 604 0 23.302 641 92.421 3.333
Lasten 17.964 1.620 353 25.435 63.221 4.048 1.895 1.385 24.221 140.142
Begroting 2024 Baten 6.944 0 0 1.770 381 360 0 0 1.894 11.349
(incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) Prognose resultaat 2024 Saldo Lasten Baten Saldo 11.020 0 0 0 1.620 0 0 0 353 0 0 0 23.665 0 0 0 62.840 0 0 0 3.688 0 0 0 1.895 0 0 0 1.385 0 0 0 22.327 0 0 0 128.794 0 0 0
Er worden geen afwijkingen verwacht.
11
Prognose investeringen en toelichting op majeure afwijkingen bedragen x € 1.000 Investeringen Bibliotheek Musea Noodzetel Overige accommodaties voor kunstbeoefening Totaal
Begroting 2024
Verwachte uitgaven
250 170 1.121 620 2.161
250 170 1.121 620 2.161
Prognose resultaat V/N 2024 0 0 0 0 0
Er worden geen afwijkingen verwacht.
12
Programma 6 Onderwijs Prognose en toelichting op majeure afwijkingen f f Activiteit omschrijving Kinderopvang Leerlingenvervoer Leerlingzaken Onderwijsbeleid Onderwijshuisvesting Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 2.379 1.720 3.010 0 4.062 2.028 72.026 58.841 14.106 620 95.582 63.210
Lasten 5.430 8.806 5.151 86.755 46.940 153.082
Begroting 2024 Baten 5.050 0 787 47.175 4.486 57.498
(incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) Prognose resultaat 2024 Saldo Lasten Baten Saldo 380 0 0 0 8.806 1.650 N 0 1.650 N 4.364 0 0 0 39.580 0 0 0 42.454 0 0 0 95.584 1.650 N 0 1.650 N
Leerlingenvervoer (€ 1,65 mln. N) Bij het leerlingenvervoer is een sterke toename van het aantal deelnemers en het aantal ritten zichtbaar. Deze stijging was niet voorzien. Daarmee valt het tekort van de harmonisatie van het doelgroepenvervoer duurder uit. Voor 2024 wordt een nadeel van € 1,65 mln. verwacht.
13
Prognose investeringen en toelichting op majeure afwijkingen bedragen x € 1.000 Prognose resultaat V/N 2024
Investeringen
Begroting 2024
Verwachte uitgaven
Kinderopvang
8.309
2.375
5.934
V
Onderwijshuisvesting Activiteiten en projecten stedelijk onderwijsbeleid (Nieuw beleid: meerkosten bestaande voorraad (stijgende bouwprijzen, duurzaamheid en inlopen achterstand))
25.101
100
25.001
V
Onderwijshuisvesting Bijzonder (voortgezet) speciaal onderwijs
4.383
1.819
2.564
V
300
0
28.046
22.986
5.060
V
1.396
1.396
0
67.535
28.976
38.559
Onderwijshuisvesting Openbaar basisonderwijs Onderwijshuisvesting openbaar en bijzonder basisonderwijs Onderwijshuisvesting openbaar en bijzonder voorgezet onderwijs Totaal
V
Kinderopvang Actualisatie van de investeringsplannen de kinderopvanglocaties en kinderdagverblijven heeft uitgewezen dat de uitvoering van enkele projecten vertraging heeft opgelopen en niet in 2024 gerealiseerd kan worden. Gevolg is dat deze projecten zijn doorgeschoven naar 2025 en 2026. Onderwijshuisvesting De raad heeft voor onderwijshuisvesting een investeringskrediet van € 67,5 mln. vastgesteld (RIS316918). Voor 2024 is er in het programma Onderwijshuisvesting 2024 (RIS318278) voor € 26,7 mln. aan investeringen voorzien in onder andere vervangende nieuwbouw, uitbreiding, revitalisering en bouwvoorbereiding voorzien.
14
Programma 7 Werk en inkomen Prognose en toelichting op majeure afwijkingen (incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) f f Activiteit omschrijving Bijstandsverlening en inkomensvoorzieningen Bijzondere hulpverlening huisvesting Gemeentelijk minimabeleid Kinderopvang ivm sociaal/medische indicatie Advies, informatie en sociaal juridische diensten Financiële hulpverlening Kredietfaciliteiten GKB Schuldhulpverlening Sociale werkvoorziening Participatievoorzieningen Werkgelegenheidsprojecten Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 150.034 133.556 0 0 29.266 571 460 -3 5.594 411 1.304 206 5 1.936 6.064 25 17.954 1.658 5.096 29 15.769 514 231.546 138.901
Lasten 445.148 121 57.949 1.641 8.993 4.088 1.645 19.179 53.412 11.409 62.461 666.046
Begroting 2024 Baten 390.995 0 3.175 90 0 520 4.928 234 12.203 5.982 12.406 430.534
Saldo 54.153 121 54.774 1.551 8.993 3.568 -3.283 18.945 41.209 5.426 50.055 235.512
Prognose resultaat 2024 Lasten Baten Saldo 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Er worden geen afwijkingen verwacht.
15
Prognose investeringen en toelichting op majeure afwijkingen bedragen x € 1.000 Investeringen Luchtbehandelingsinstallatie Totaal
Begroting 2024
Verwachte uitgaven
2.787 2.787
2.787 2.787
Prognose resultaat V/N 2024 0 0
Er worden geen afwijkingen verwacht.
16
Programma 8 Zorg, welzijn jeugd en volksgezondheid Prognose en toelichting op majeure afwijkingen f f Activiteit omschrijving Beschermd wonen (WMO) en GGZ Jeugdbescherming Maatschappelijke- en vrouwenopvang (WMO) Toegang en eerstelijnsvoorzieningen Begeleiding (WMO) Dagbesteding (WMO) Huishoudelijke hulp (WMO) Maatwerkvoorzieningen (WMO) Gesloten plaatsing Gezinsgericht Jeugdhulp begeleiding Jeugdhulp behandeling Jeugdhulp behandeling GGZ zonder verblijf Jeugdhulp crisis/LTA/GGZ-verblijf Jeugdhulp dagbesteding Jeugdhulp met verblijf overig Jeugdhulp zonder verblijf overig Jeugdreclassering Pleegzorg Opgave Nieuwkomers Samenkracht en burgerparticipatie Volksgezondheid (Openbaar, Jeugdzorg, GGD en Ambulancevervoer) Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 40.749 2.031
Lasten 96.523
Begroting 2024 Baten 4.337
(incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) Prognose resultaat 2024 Saldo Lasten Baten Saldo 92.186 8.501 V 0 8.501 V
2.180 19.351 56.980 19.025 3.065 20.984 10.071 1.413 1.272 5.171 591 10.564 2.926 5.204 4.719 342 647 2.482 11.942 37.666
0 1.006 10.411 0 0 -497 -21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 16 1.507
9.872 34.942 49.815 64.125 10.550 63.559 45.437 3.641 3.341 28.643 15.195 57.524 12.937 21.020 16.516 2.809 1.666 7.905 0 74.108
0 4.591 20.437 0 0 4.239 200 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7.810
9.872 30.351 29.378 64.125 10.550 59.320 45.237 3.641 3.341 28.643 15.195 57.524 12.937 21.020 16.516 2.809 1.666 7.905 0 66.298
1.000 3.500 10.500 2.499 0 9.000 7.000 0 0 2.250 2.250 6.250 1.250 0 1.500 0 0 1.000 41.058 0
N N N V
29.278
19.465
84.164
47.116
37.048
919
N
286.623
33.918
704.292
88.730
615.562
62.477 N
N V
N N N N N
N N
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 41.058 0 919
1.000 3.500 10.500 2.499 0 9.000 7.000 0 0 2.250 2.250 6.250 1.250 0 1.500 0 0 1.000 0 0
V V
41.977 V
N N N V N V
N N N N N
N
0 20.500 N
17
Jeugdhulp € 25- 30 mln. (N) De huidige inschatting is dat voor de verschillende onderdelen/activiteiten van Jeugd (inclusief toegang en eerstelijnsvoorzieningen en jeugdbescherming) een negatief resultaat van circa € 26 mln. zal worden gerealiseerd (bandbreedte € 25 mln. tot € 30 mln.). Dit is in lijn met de uitkomst in 2023, rekening houdend met een 3% groei in 2024 (ten opzichte van de uitkomst 2023) van de voorzieningen die niet in de aanbesteding Haags Toekomstperspectief zijn opgenomen. Het verwachte tekort in 2024 kan naar huidig inzicht opgelost worden door inzet van de programmareserve van € 15 mln. en door per saldo meevallers op andere onderdelen van programma 8, vooral de Wmo. Wmo € 5 – 10 mln. (V) Op de verschillende Wmo-onderdelen (zowel inkoop als subsidie) verwachten we op dit moment een voordeel van circa € 5 mln. (bandbreedte € 5 mln. tot € 10 mln.) Dit is lager dan het voordeel op de Wmo in 2023 van € 23,4 mln. Het verschil komt door hogere tarieven in 2024 t.o.v. 2023 en volumeontwikkelingen zoals bij gezinsopvang, huishoudelijke hulp en trapliften. Ook is de begroting € 3 mln. lager door de bezuiniging uit het coalitieakkoord 2022-2026. Samengevat:
Cluster Jeugd Wmo Overig Totaal
Prognose resultaat 2024 Saldo 25.000-30.000 N 5.000-10.000 V 0 15.000-25.000 N
Opgave Nieuwkomers € 0 De lasten en baten op deze activiteit laten respectievelijk een nadeel en een voordeel van € 41,1 mln. zien. Per saldo dus nul. Dit ontstaat doordat de begroting voor dit onderdeel over het jaar 2024 nog niet is opgenomen. Bij de actualisatie van de jaarschijf 2024 zal dit plaatsvinden.
18
Prognose investeringen en toelichting op majeure afwijkingen bedragen x € 1.000 Investeringen Ambulancevervoer Beheer en exploitatie CJG Totaal
Begroting 2024
Verwachte uitgaven
1.040 2.168 3.208
160 2.168 2.328
Prognose resultaat V/N 2024 880 0 880
V V
De investering ambulancevervoer betreft investeringen in de apparatuur van de ambulances, waaronder AED’s. Deze investering wordt uitgesteld naar 2025.
19
Programma 9 Buitenruimte Prognose en toelichting op majeure afwijkingen f f Activiteit omschrijving Afvalverwijdering & Afvalstoffenheffing Afvalverwijdering & Afvalstoffenheffing (kwijtschelding) Algemene baten en lasten Begraafplaatsen Dienstverlening bedrijven en ondernemers Inrichting en onderhoud buitenruimte (economische havens en waterwegen) Inrichting en onderhoud buitenruimte (verkeer en vervoer) Ongediertebestrijding Openbaar groen en openluchtrecreatie Riolering en waterzuivering Riolering en waterzuivering (kwijtschelding) Toezicht en handhaving Buitenruimte Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 26.416 106.078
Lasten 92.178
Begroting 2024 Baten 115.164
(incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) Prognose resultaat 2024 Saldo Lasten Baten Saldo -22.986 0 0 0
192
0
10.591
0
10.591
0
0
0
1 872 990
0 914 1.365
249 2.509 4.970
0 2.957 4.872
249 -448 98
0 0 0
0 0 0
0 0 0
2.086
285
14.035
1.026
13.009
2.088
V
0
2.088
V
26.257
1.091
118.267
10.369
107.898
8.357
N
6.085
2.272
N
163 5.350 13.375 0 5.969 81.672
0 406 50.495 0 155 160.788
835 18.339 47.315 20 20.158 329.466
0 2.666 54.599 0 685 192.338
835 15.673 -7.284 20 19.473 137.128
0 0 0 0 0 6.269 N
V
0 0 0 0 0 6.085 V
0 0 0 0 0 184 N
Inrichting en onderhoud buitenruimte € 0,184 mln. (N) De meevaller op inrichting en onderhoud buitenruimte (economische havens en waterwegen) betreft kleine investeringsprojecten in het kader van het MJPK. De besteding van deze projecten is onder andere afhankelijk van het uitvoeringsmoment en kent een grillig verloop. In 2024 wordt een onderbesteding van € 1,0 mln. verwacht. Hogere energielasten veroorzaken een nadeel van € 1,2 mln. bij openbare verlichting. Daarnaast wordt een nadeel op de lasten en een voordeel op de baten verwacht vanwege de ontvangsten van naar verwachting 7,5 mln. vanuit de regeling UPV single use plastics. Zoals vermeld in het aanvalsplan afval 2023-2026 (RIS 318447) zullen we dit jaar een bedrag van ongeveer 7,5 mln. ontvangen dat naar verwachting aan een nieuw in te stellen reserve zal worden gedoteerd.
20
Prognose investeringen en toelichting op majeure afwijkingen bedragen x € 1.000 Prognose resultaat V/N 2024
Begroting 2024
Verwachte uitgaven
Afvalverwijdering Buitenruimte Kijkduin KJ-plein/Koekamp en A12/Malieveld
1.380 4.903 3.177 133
5.561 3.679 2241 133
-4.181 1.224 936 0
N V V
Kraayenstein fase 1 en fase 2, Nieuw Waldeck en Houtwijk
7.958
4.971
2.987
V
27.395 750 76 851 6.800 250 6.059 1.607 61.339
37.338 750 76 343 1.130 250 5.028 1.607 64.043
-9.943 0 0 508 5.670 0 1.031 0 -2.704
N
Investeringen
Meerjarenprogramma kunstwerken Ondergrondse fietsenstalling Kijkduin OR Hobbemaplein Oude Centrum Overkluizing Utrechtsebaan-Grotiusplaats (30 jaar) Verlengde ondergrondse parkeergarage Kijkduin Vissershavenstraat Westlandse Zoom Totaal
V V V N
Afvalverwijdering -€ 4.181 mln. (N) In overleg met de opdrachtnemer (HMS) is de planning voor de vervanging Ondergrondse Restafvalcontainers naar boven bijgesteld. Kraayenstein fase 1 en fase 2, Nieuw Waldeck en Houtwijk € 2.987 mln. (V) Besluitvorming heeft later plaatsgevonden waardoor in 2024 niet alle geplande activiteiten kunnen worden uitgevoerd. Meerjarenprogramma kunstwerken € 9,943 mln. (N) De aanbesteding voor de renovatie van de Hubertustunnel heeft twee inschrijvingen opgeleverd. De realiteit is dat de winnende inschrijving € 9 miljoen hoger is dan voorzien en wordt opgevangen binnen het MJPK. De totale investering van het gehele project komt inclusief deze inschrijving uit op € 79 miljoen. De aanbestedingsfase is afgerond en de aannemer is samen met het projectteam van de gemeente al in 2024 gestart met de voorbereiding van de werkzaamheden. Overkluizing Utrechtsebaan-Grotiusplaats € 5,670 mln. (V) In 2023 is een onderzoek naar mogelijk alternatieven voor de realisatie van de overkluizing Grotiusplaats uitgevoerd. Deze resultaten zijn in november 2023 gepresenteerd in de commissie Ruimte. Het college heeft op basis daarvan een voorstel voorbereid ter vaststelling van het voorlopig ontwerp van de overkluizing Grotiusplaats, zijnde een dicht dek met daarbovenop een groene aankleding met de uitstraling van een stadspark.
Dit voorstel zal conform de termijnplanning in juni
21
2024 in een raadscommissie worden behandeld. Voor wat betreft de begroting van de uitvoering is de planning van dit voorstel aangehouden. Die planning voorziet in een uitvoering die naar achter is geschoven in tijd.
22
Programma 10 Sport Prognose en toelichting op majeure afwijkingen f f Activiteit omschrijving Sport- en spelaccommodaties Sportbeleid en activering Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 17.463 5.899 10.678 3.151 28.141 9.050
Lasten 46.686 24.316 71.002
Begroting 2024 Baten 12.472 6.896 19.368
(incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) Prognose resultaat 2024 Saldo Lasten Baten Saldo 34.214 2.400 N 0 2.400 N 17.420 0 0 0 51.634 2.400 N 0 2.400 N
Gestegen energielasten € 2,4 mln. (N) Op de activiteit Sport- en spelaccommodaties wordt een overschrijding van € 2,4 mln. verwacht vanwege de gestegen energielasten. De energiekosten voor gemeentelijke sportvoorzieningen zijn de afgelopen jaren flink gestegen. Hoewel er een aanzienlijke reductie in het energieverbruik heeft plaatsgevonden is het huidige beschikbare budget ter dekking van energiekosten echter niet toereikend voor de hoge tarieven. Op basis van het ingeschatte verbruik en de vastgestelde tarieven is voor leveringsjaar 2024 een prognose opgesteld, resulterend in een verwachte overschrijding van € 2,4 mln. Ter compensatie van hogere energielasten in zwembaden zijn in 2022 (€ 1 mln.) en 2023 (€ 3,2 mln.) middelen van het Rijk ontvangen. In 2024 is deze regeling gestopt.
23
Prognose investeringen en toelichting op majeure afwijkingen bedragen x € 1.000 Prognose resultaat V/N 2024
Begroting 2024
Verwachte uitgaven
Groene sportvelden en terreinen Sport en spelaccommodaties
482 211
482 211
0 0
Sport en spelaccommodaties (Nieuw beleid: Let's stick together: athletic skills track)
285
285
0
2.000 2.978
1.000 1.978
1.000 1.000
Investeringen
Sporthal Loosduinen Totaal
V V
Sporthal Loosduinen € 1,0 mln. (V) Vertraging in aanvang bouw Sporthal Loosduinen is de voornaamste oorzaak van bovenstaande afwijking. Extra middelen IHP Niet zichtbaar in bovenstaande tabel maar wel beschikbaar, zijn in de begroting 2024 e.v. beschikbaar gestelde middelen voor de uitvoering van het IHP-Sport. Deze middelen zijn voor een structurele dekking van de benodigde kapitaallasten. Momenteel wordt gewerkt aan de jaarlijkse actualisatie van de plannen.
24
Programma 11 Economie Prognose en toelichting op majeure afwijkingen f f Activiteit omschrijving Attractieve stad Dienstverlening, bedrijven en MKB Economische ontwikkeling en structuurversterking Huisvesting, werkmilieus, bedrijventerreinen (mkb) Regionale bedrijfschappen Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 8.613 -5 1.532 2 2.304 1 2.112 417 68 21 14.629 436
Lasten 12.569 6.731 10.949 11.796 450 42.494
Begroting 2024 Baten 0 1.076 2.785 6.668 413 10.942
(incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) Prognose resultaat 2024 Saldo Lasten Baten Saldo 12.569 0 0 0 5.655 0 0 0 8.164 0 0 0 5.128 2.205 V 2.205 N 0 37 0 0 0 31.552 2.205 V 2.205 N 0
Er wordt per saldo geen resultaat verwacht. De neutrale prognose (€ 2, 2 mln. baten en lasten) op huisvesting, werkmilieus, bedrijventerreinen (mkb) bestaat uit twee onderdelen: Vanuit de universiteit Leiden is een nieuwe raming ontvangen waardoor een herfasering plaatsvindt van 3,5 mln. baten (onttrekking aan de reserve) en lasten naar latere jaren. Daarnaast blijkt uit de nieuwe raming van de lasten en baten voor bedrijfsverzamelgebouwen dat deze 1,3 mln. hoger geprognosticeerd worden.
25
Prognose investeringen en toelichting op majeure afwijkingen bedragen x € 1.000 Investeringen Herontwikkeling Beatrijsstraat 8-12 Totaal
Begroting 2024
Verwachte uitgaven
3.062 3.062
3.062 3.062
Prognose resultaat V/N 2024 0 0
Er worden geen afwijkingen verwacht.
26
Programma 12 Mobiliteit Prognose en toelichting op majeure afwijkingen f f Activiteit omschrijving Groei aandeel openbaar vervoer (Verkeer) Inrichting verkeer Parkeerbelasting (handhaving) Parkeerbelasting (opbrengsten)* Parkeerbelasting (perceptielasten) Parkeren Vennootschapsbelasting Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 1.890 20 11.915 994 2.363 0 200 30.513 1.097 1.436 6.242 339 -287 0 23.420 33.302
Lasten 19.790 70.893 8.185 0 3.020 31.272 113 133.273
Begroting 2024 Baten 0 2.399 0 89.290 2.383 3.156 0 97.228
(incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) Prognose resultaat 2024 Saldo Lasten Baten Saldo 19.790 4.498 V 0 4.498 V 68.494 5.996 V 450 V 6.446 V 8.185 0 0 0 -89.290 0 0 0 637 0 0 0 28.116 691 V 0 691 V 113 0 0 0 36.045 11.185 V 450 V 11.635 V
Groei aandeel openbaar vervoer -Verkeer € 4,498 mln. (V) Door de aanlooptijd voor het uitzetten van de aanbesteding is het voorlopig ontwerp van de HOV-Binckhorst vertraagd. Van de tramlijnen 6 en 12 was de verwachting dat deze projecten in 2024 in uitvoering zouden gaan. Momenteel is het voorlopig ontwerp nog niet gereed vanwege stijgende materiaalkosten die verwacht worden en overleg met de MRDH hierover. Daarmee schuiven de projecten in de tijd. Tegenover de lagere lasten staat een lagere onttrekking aan de reserve Verbetering Duurzame Mobiliteit. De afwijkingen worden nog in de begroting staand beleid verwerkt en leiden niet tot resultaat per einde jaar. Inrichting verkeer € 5,996 mln. (V) De belangrijkste oorzaken van de afwijking zijn: Binnen het programma ‘’ruim baan voor de fiets’’ zijn een aantal projecten vertraagd. Er is later gestart dan gepland met het project tijdelijke fietsroute Binckhorst Noordwest vanwege capaciteitsgebrek. Hierdoor wordt er € 6,8 mln. minder lasten verwacht. Tegenover de lagere lasten staat een lagere onttrekking aan de reserve Verbetering Duurzame Mobiliteit. Een niet begrote bijdrage van de provincie voor de projecten Velostrada en Hoogwaardig Openbaar Vervoer (HOV) planuitwerking ad. € 0,450 leidt tot extra baten. De afwijkingen worden nog in de begroting staand beleid verwerkt en leiden niet tot resultaat per einde jaar.
Een nadeel van € 0.825 mln. door de vervanging van het cameramanagementsysteem en de verkeerscamera’s. Parkeren 0,691 mln. (V) Dit voordeel is vooral ontstaan door scopewijziging in het uitvoeringsprogramma Slim en schoon naar stad en strand. Hier staat een lagere onttrekking aan de reserve Verbetering Duurzame mobiliteit tegenover. * de geraamde extra opbrengsten parkeerbelasting betreffen algemene middelen en zijn opgenomen in het budgettaire beeld in de Voorjaarsnota.
27
Prognose investeringen en toelichting op majeure afwijkingen bedragen x € 1.000 Investeringen Busplatform Den Haag Centraal DHNC Fietsenkelder Herinrichting Gedempte gracht Meerjarenplan Fiets Morgenstond Midden Netwerk Randstadrail Noordwestelijke Hoofdroute Onderdoorgang Hildebrandplein Ongelijke verkeersoplossing Lozerlaan-Erasmusweg Parkeergarages Parkeren openbare ruimte Trekvliettrace (Rotterdamsebaan) Vereenvoudiging verkeersstromen 7-sprong Voorbereidingskrediet mobiliteit Coa akk 2018-2022 Totaal
Begroting 2024
Verwachte uitgaven
475 1.805 2.400 6.225 200 6.113 928 1.000 1.157 3.925 3.931 15.622 4.185 2.350 50.316
475 1.805 1.000 1.927 200 7.318 25 1.000 537 520 2.406 14.616 343 2.350 34.522
Prognose resultaat V/N 2024 0 0 1.400 4.298 0 -1.205 903 0 620 3.405 1.525 1.006 3.842 0 15.794
V V N V V V V V V V
Meerjarenplan Fiets € 4,298 mln. (V) Er worden subsidiebeschikkingen verwacht voor diverse projecten. Van de begrote kosten wordt € 1 mln. verrekend met subsidies i.p.v. het beschikbare investeringskrediet. Er zijn een aantal project vertraagd waardoor € 0,3 mln. krediet wordt doorgeschoven naar 2025. Daarnaast is voor enkele fietsprojecten nog geen bestuurlijke besluitvorming en daardoor € 2,9 mln. krediet doorgeschoven naar 2025 e.v. Parkeergarages € 3,405 mln. (V) Bij nader onderzoek is gebleken dat de Volautomatische Autoberging Apeldoornselaan in dusdanige staat verkeert dat er geen upgrade van de bestaande installatie meer mogelijk is. In plaats daarvan is een complete vervanging van alle parkeerinstallaties noodzakelijk, samen met de nodige extra werkzaamheden om de VAB weer operationeel te maken. Dit heeft geleid tot vertraging en is de uitvoering naar achter geschoven. Vereenvoudiging verkeersstromen 7-sprong € 3.842 mln. (V) Besluitvorming heeft nog niet plaatsgevonden waardoor in 2024 niet alle geplande activiteiten kunnen worden uitgevoerd.
28
Programma 13 Stadsontwikkeling en wonen Prognose en toelichting op majeure afwijkingen f f Activiteit omschrijving Beheer bedrijfspanden Bestemmingsplannen Bouwgrondexploitaties De Kust Gezond Faciliterend Grondbeleid Kernregistraties Omgevingsvergunningen Stadsvernieuwing Toezicht en handhaving wonen Wonen en bouwen Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 2.258 1.917 637 0 10.931 9.174 9 0 1.870 70 1.558 -4 5.641 -9.203 4.696 -63 2.562 286 3.895 239 34.058 2.416
Lasten 5.458 2.702 65.416 26 4.290 5.064 24.942 30.182 9.135 19.238 166.453
Begroting 2024 Baten 6.345 0 61.067 0 3.017 322 29.729 10.224 1.084 1.659 113.447
(incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) Prognose resultaat 2024 Saldo Lasten Baten Saldo -887 0 0 0 2.702 0 0 0 4.349 0 0 0 26 0 0 0 1.273 0 0 0 4.741 0 0 0 -4.787 680 N 0 680 N 19.958 0 0 0 8.051 0 0 0 17.580 0 0 0 53.006 680 N 0 680 N
Beroep en bezwaar € 0,68 mln. (N) Het verwachte nadeel betreft beroep en bezwaar. Er wordt onderzocht of de advisering via de commissie (deels) ambtelijk kan worden afgedaan. Dit kan dan leiden tot een versnelling in de afhandeling van een bezwaar. De mogelijke overschrijding zal met programmasturing opgevangen worden. Risico's Risico Voorziening bouwleges In de eerste actualisatie van de verwachte grote plannen en de overige aanvragen voor 2024 wordt een daling van opbrengsten bouwleges verwacht. Door deze daling dreigt de voorziening bouwleges ultimo 2024 negatief uit te komen. Momenteel worden er scenario’s uitgewerkt waarbij tariefsverhoging en lasten besparing bekeken worden. Met deze scenario’s wordt er meerjarig gestuurd op een positief saldo van de voorziening bouwleges. De verwerking hiervan zal worden aangeboden bij de behandeling van de legesverordening 2025. Reserve Grondbedrijf (RGB) De RGB is na de laatste bijstelling van de bouwgrondexploitaties in de Programmarekening 2023 volledig uitgeput geraakt (stand per 1-1-2024 € 0). Op basis van de prognose in de programmarekening 2023 moet de Reserve Grondbedrijf €22,2 mln. bedragen om de verwachte tekorten van de komende vijf jaar te kunnen opvangen.
Conform de Verordening beheersregels grondexploitaties en strategisch bezit, zal de benodigde weerstandscapaciteit bij de programmabegroting opnieuw bepaald worden, waarbij gekeken wordt naar de verwachte ontwikkeling van de Reserve Grondbedrijf over een termijn van vijf jaar. De in februari door de gemeenteraad vastgestelde grondexploitatie Juliana van Stolberglaan 1 (herontwikkeling KC-locatie) zal hier deel van uitmaken. Deze grondexploitatie heeft per saldo een positief 29
effect op de weerstandscapaciteit. Omdat de grondexploitatie in 2024 vastgesteld is, zijn deze effecten niet meegenomen in de prognose van de jaarrekening. In het herstelplan dat bij de begroting wordt opgesteld voor het dan berekende tekort op de weerstandscapaciteit, zal het effect van deze grondexploitatie ook meegenomen worden.
30
Prognose investeringen en toelichting op majeure afwijkingen bedragen x € 1.000 Investeringen Geluidswerende middelen Fokker terminal Kust gezond diversen Midden Boulevard Scheveningen Zwolsestraat, ongelijkvloerse kruising Kadeherstel 3e haven Totaal
Begroting 2024
Verwachte uitgaven
1.175 950 20.081 1.000 0 23.206
1.175 950 16.500 1.000 532 20.157
Prognose resultaat V/N 2024 0 0 3.581 0 532 3.049
V N V
Midden Boulevard Scheveningen € 3,581 mln. (V) Door scope-uitbreiding met gewijzigde hemelwaterafvoer en door late verkrijging van de vergunning is de planning voor dit project uitgelopen. Hierdoor zullen we in 2024 minder middelen gaan besteden dan verwacht.
31
Programma 14 Stadsdelen, integratie en dienstverlening Prognose en toelichting op majeure afwijkingen f f Activiteit omschrijving Antidiscriminatie Voorziening Asielzoekers en vluchtelingenbeleid Baten secretarieleges Burgerzaken Aanpak klad en plak vandalisme Inrichting en onderhoud buitenruimte Inrichting verkeer Keten op schoon Openbaar groen Spelen Verkeersmanagement Gebiedsgericht welzijnswerk Aanpak prioritaire gebieden Regiodeal Den Haag Zuidwest Wijkagenda's Integratie en Burgerschap Bestrijding onveiligheid Bewonersinitiatieven veiligheid Leefbaarheid en bewonersparticipatie Verbeteren van de participatie in Den Haag Volwasseneneducatie (inburgering) Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 0 0 280 1 1.507 5.120 10.885 158 213 0 3.574 1.768 2 0 745 0 2.472 8 1.156 0 312 0 21.455 567 3.395 6 889 0 596 0 843 0 -2 0 238 0 5.472 107 145 0 849 0 55.027 7.736
Lasten 4 390 5.548 25.166 607 10.034 1.186 2.645 18.723 5.668 1.258 30.236 4.866 0 4.129 6.077 0 448 15.118 1.526 976 134.606
Begroting 2024 Baten 0 0 13.666 395 0 1.441 0 0 72 0 0 1.583 2.300 0 0 0 0 0 311 0 0 19.768
(incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) Prognose resultaat 2024 Saldo Lasten Baten Saldo 4 0 0 0 390 0 0 0 -8.118 0 0 0 24.771 7.000 N 0 7.000 N 607 0 0 0 8.593 0 0 0 1.186 0 0 0 2.645 0 0 0 18.651 0 0 0 5.668 0 0 0 1.258 0 0 0 28.653 0 0 0 2.566 0 0 0 0 0 0 0 4.129 0 0 0 6.077 0 0 0 0 0 0 0 448 0 0 0 14.807 0 0 0 1.526 0 0 0 976 0 0 0 114.838 7.000 N 0 7.000 N
Burgerzaken € 7,0 mln. (N) De piek reisdocumenten loopt van 2024-2028 en zorgt voor een enorme toename in aanvragen van reisdocumenten. Om tijdens de piek de inwoners van een goede dienstverlening te blijven voorzien is het noodzakelijk om extra medewerkers aan te trekken en extra balies te openen Daarnaast heeft Burgerzaken na een aantal integriteitsincidenten een onafhankelijk onderzoek laten uitvoeren naar integriteitsrisico's van een aantal kritische werkprocessen. Uit het onderzoek zijn aanbevelingen gekomen om de organisatie bestand te maken tegen dergelijke incidenten. De belangrijkste aanbeveling bestaat uit de inrichting van een proces- en kwaliteitsteam. 32
Prognose investeringen en toelichting op majeure afwijkingen bedragen x € 1.000 Investeringen Wijk / Buurtcentrum (Integratie en Dienstverlening) KCC Portaal burgerzaken Key2BZ Speelvoorzieningen Totaal
Begroting 2024
Verwachte uitgaven
110 570 2.400 2.116 5.196
110 570 2.400 2.116 5.196
Prognose resultaat V/N 2024 0 0 0 0 0
Er worden geen afwijkingen verwacht.
33
Programma 15 Financiën Prognose en toelichting op majeure afwijkingen f f Activiteit omschrijving Algemene reserves Algemene uitkering Trend en overige gemeentebrede reserveringen Belastingen overig Kosten civiele incasso Kwijtschelding belastingen Onroerende zaakbelasting niet-woningen Onroerende zaakbelasting woningen Toeristenbelasting Erfpacht Erfpacht (Rente Fonds Canons Ineens) Dienstverlening primair proces Reclame-opbrengsten Vennootschapsbelasting Kapitaallasten m.b.t. voorgenomen investeringen Projectfinanciering Treasury Bouwgrondexploitaties Projectfinanciering Treasury Volksgezondheid Treasury Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 0 0 0 594.678 0 0 126 65 34 100 5 0 758 31.474 1.714 91.893 82 3.761 3.093 2.111 672 0 582 1.480 48 -3.504 -263 0 0 0 381 381 49 56 1.743 23.460 9.024 745.954
Lasten 3.534 0 71.358 331 132 150 2.198 3.546 155 9.370 2.105 1.064 146 1.533 20.931 1.944 198 33.979 152.673
Begroting 2024 Baten 0 1.758.421 147.468 462 223 0 92.672 54.210 16.198 19.613 0 3.264 4.934 0 0 1.944 225 59.522 2.159.156
(incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) Prognose resultaat 2024 Saldo Lasten Baten Saldo 3.534 0 0 0 -1.758.421 0 0 0 -76.110 0 12.460 N 12.460 N -131 0 0 0 -91 0 0 0 150 0 0 0 -90.474 0 0 0 -50.663 0 0 0 -16.043 0 0 0 -10.244 0 0 0 2.105 0 0 0 -2.200 0 1.200 N 1.200 N -4.788 0 0 0 1.533 0 0 0 20.931 0 0 0 1 0 0 0 -27 0 0 0 -25.543 0 0 0 -2.006.482 0 13.660 N 13.660 N
Trend en overige gemeentebrede reserveringen € 12,5 mln. (N/I) Onder de post gemeentebrede reserveringen vallen ook de Eneco reserves. De baten zijn incidenteel € 12,5 miljoen lager dan begroot. Dit komt doordat we minder onttrekken uit de Eneco-reserves dan begroot. Tegenover dit nadeel staat ook een voordeel in de vorm van lagere lasten binnen het programma mobiliteit (12). Hier is ook een inhoudelijke toelichting op de afwijking opgenomen. Dienstverlening primair proces € 1,2 mln. (N/I) De baten zijn incidenteel € 1,2 miljoen lager dan begroot. Dit komt doordat de parkeergarage Spui, door de werkzaamheden, minder gebruikt wordt dan waar in de begroting van uit is gegaan.
34
Prognose investeringen en toelichting op majeure afwijkingen bedragen x € 1.000 Investeringen Erfpacht Totaal
Begroting 2024
Verwachte uitgaven
Prognose resultaat V/N 2024
15.000 15.000
15.000 15.000
0 0
Er worden geen afwijkingen verwacht.
35
Programma 16 Overhead Prognose en toelichting op majeure afwijkingen f f Activiteit omschrijving Centrale bedrijfsvoering Ondersteuning bestuur Overhead primair proces Totaal
Realisatie t/m apr 2024 Lasten Baten 103.753 1.276
Lasten 218.257
Begroting 2024 Baten 771
(incl. toevoegingen en onttrekkingen, bedragen x € 1.000) Prognose resultaat 2024 Saldo Lasten Baten Saldo 217.486 6.400 N 0 6.400 N
5.261
1
15.695
0
15.695
0
0
0
48.919 157.933
439 1.716
135.391 369.343
139 910
135.252 368.433
2.231 V 4.169 N
0 0
2.231 V 4.169 N
Centrale Bedrijfsvoering € 6,4 mln. (N) Binnen de hoofdactiviteit Centrale Bedrijfsvoering worden nadelen verwacht in verband met het project vervangen natuursteen/ dakbedekking parkeergarage Spui (2,7 mln. N/I), Energiekosten (2,5 mln. N/S/I), extra externe inhuur wegens wettelijke verplichtingen, specifieke expertise en krapte op de arbeidsmarkt (2,0 mln. N/l) en voordelen op de exploitatie van de ambtelijke huisvesting (0,8 mln. V/I). Project vervangen natuursteen/ dakbedekking parkeergarage Spui € 2,7 mln. (N/I) Eind september 2022 zijn de werkzaamheden gestart met de vervanging van het natuursteen en de vervanging van de lijngoten. De werkzaamheden zijn eind 2022 gestaakt vanwege ernstige gebreken in de ondergrond waarop het natuursteen aangebracht moet worden. In de ondergrond, het dak van etage -1 van het Stadhuis, bleken zwakke plekken te zitten die in de nabije toekomst tot risico’s en mogelijke ernstige gebreken kunnen leiden zoals lekkages aan het gebouw of tot scheuren in de nieuwe afwerking van het natuursteen. Bij het uitwerken van de oplossing is daarom ook gekeken hoe het dak zodanig gerenoveerd kan worden dat hier ook sprake is van een levensduur verlengende investering in de onderlagen en het dak van de parkeergarage Spui. De gebreken die geconstateerd zijn behoren bij het onderhoud aan de strategische kernvoorraad, zijnde onderdeel van programma 16.
Overhead. Het werk is in april 2023 herstart. De scope van het project is daarmee veranderd. Naast de vervangingswerkzaamheden moet namelijk ook het dak van de parkeergarage Spui gerenoveerd worden. Dat brengt zowel kosten van uitvoering van het werk zelf (sloop en heropbouw) met zich mee, als tijdgebonden kosten. De verwachte kostenoverschrijding in 2024 bedraagt € 2,7 mln. Energiekosten € 2,5 mln. (N/S/I) Er is geconstateerd dat de energiekosten de afgelopen jaren flink zijn gestegen en daarmee de energiebudgetten overstijgen. Ondanks alle inspanningen om het energieverbruik te verminderen zijn de prijzen op de energiemarkt harder gestegen, waardoor de huidige budgetten alsnog worden overschreden. De energietarieven zijn t.o.v. 2023 fors gedaald, maar liggen nog circa 50% hoger dan waar de budgetten op gebaseerd zijn. Vooralsnog wordt uitgegaan van een tekort van €2,5 mln. Overhead primair proces Dit betreft een aantal kleinere verwachte voordelen (allen en tezamen < € 2,5 mln.).
36
Prognose investeringen en toelichting op majeure afwijkingen bedragen x € 1.000 Investeringen Aanschaf hardware/software Cliënt Volg Systeem Concernbrede Informatiesystemen (CIS) prog. 16 Diverse investeringen installaties Masterplan IT Reis Living Lab Vloerafwerking stadhuis en garage Totaal
Begroting 2024
Verwachte uitgaven
3.000 383 1.000 4.078 1.037 535 1.372 11.405
3.000 383 1.000 4.078 1.037 535 1.372 11.405
Prognose resultaat V/N 2024 0 0 0 0 0 0 0 0
Er worden geen afwijkingen verwacht.
37