RIS317802 Ongezonde lucht in Den Haag bijlage 1
Tekst van het document
Stof
Europese Grenswaarde (2008)
WHO Advieswaarde (2005)
Nieuwe WHO advieswaarde (2021)
NO2
40 µg/m3
40 µg/m3
10 µg/m3
PM10
40 µg/m3
20 µg/m3
15 µg/m3
PM2,5
25 µg/m3
10 µg/m3
5 µg/m3
In de nieuwe WHO-advieswaarden zijn de meest recente onderzoeken meegewogen. Dit betekent echter niet dat er onder deze waarden geen gezondheidseffecten optreden. Er is namelijk geen drempelwaarde. Luchtverontreiniging zorgt daarom, ook onder deze waarden, nog steeds voor negatieve gezondheidseffecten. GGD Haaglanden vindt daarom dat ook ónder de WHO-normen maatregelen nodig zijn om de luchtkwaliteit te verbeteren. ‘Elke verbetering van de luchtkwaliteit levert gezondheidswinst op, en geldt ‘Hoe schoner, hoe gezonder’ (GGD GHOR, 2019). De WHO-advieswaarden zijn weliswaar gezondheidskundige grenzen en hebben als doel om de gezondheidsschade zoveel mogelijk te beperken. Toch kwamen ook deze waarden (mede) tot stand door te kijken wat er technisch, economisch en politiek haalbaar was (GGD GHOR, 2019).
Ook de Europese Commissie werkt aan nieuwe waarden Inmiddels werkt de Europese Commissie aan nieuwe grenswaarden voor luchtkwaliteit. Er ligt een voorstel dat aanmerkelijk strenger is dan de huidige grenswaarden, maar dit voorstel moet nog de nodige stappen in de besluitvorming doorlopen. Waarschijnlijk krijgen de lidstaten vervolgens een aantal jaren om deze nieuwe grenswaarden te implementeren.
32
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
>
Lijst van afkortingen CBS GCN GGD GHOR HDO N2 NO NOx NO2 NSL PM10 PM2,5 RIVM SLA UFP WHO
Centraal Bureau voor de Statistiek Grootschalige concentratie- en depositiekaarten Nederland Gemeentelijke of Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Geneeskundige Hulpverleningsorganisatie in de Regio Handel, Diensten en Onderwijs Stikstof Stikstofmonoxide Stikstofoxiden Stikstofdioxide Nationaal Samenwerkingsprogramma Luchtkwaliteit Fijnstof (Fractie 10 micrometer) Fijnstof (Fractie 2,5 micrometer) Rijksinstituut voor de Volksgezondheid Schone Lucht Akkoord Ultrafijnstof World Health Organization, vertaald de Wereldgezondheidsorganisatie.
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
33
> Literatuur • Atlas Leefomgeving. (2020). Hoe is de luchtkwaliteit verdeeld over Nederland en Europa? Opgehaald van Atlas Leefomgeving: https://www.atlasleefomgeving.nl/nieuws/hoe-is-luchtkwaliteit-verdeeld-over-nederland-en-europa • CBS. (2020). Hoeveel woningen telt Nederland? Opgehaald van CBS: https://longreads.cbs.nl/nederland-in-cijfers-2020/hoeveel-woningen-telt-nederland/ • CBS. (2023). Inwoners per gemeente. Opgehaald van CBS: https://www.cbs.nl/nl-nl/visualisaties/dashboard-bevolking/regionaal/inwoners • CLO. (2019). Grootschalige luchtverontreiniging de “National Emission Ceilings”: emissies, 1990 - 2021. Opgehaald van CLO: https://www.clo.nl/indicatoren/ nl0183-verzuring-en-grootschalige-luchtverontreiniging-emissies • De Smet, P., Geijer, M., Hofman, T., Huitema, M., Wesseling, J., Groot Wassink, J., & Sanders, A. (2022). Monitoringsrapportage NSL 2022. Bilthoven: NSL. • De Smet, P., Visser, S., Valster, N., Schuch, W., Geijer, M., Wesseling, J., . . . Sanders, A. (2020). Monitoringsrapportage NSL 2020. Stand van zaken Nationaal Samenwerkingsprogramma Luchtkwaliteit. Bilthoven: RIVM. • EEA. (2019). Healthy Environment, Healthy lives. Opgehaald van EEA: https://www.eea.europa.eu/publications/healthy-environment-healthy-lives • EEA. (2021). Gezondheid en milieu, waaronder luchtverontreiniging en geluidshinder – Aandacht voor het werk van het EEA.
Opgehaald van European Environment Agency: https://www.eea.europa.eu/nl/articles/gezondheid-en-milieuzaken-waaronder-luchtverontreiniging • Gezondheidraad. (2021). Risico’s van ultrafijn stof in de buitenlucht. Opgehaald van Gezondheidsraad: https:// www.gezondheidsraad.nl/documenten/adviezen/2021/09/15/risicos-van-ultrafijnstof-in-de-buitenlucht • Gezondheidsraad. (2018). Gezondheidswinst door schonere lucht. Den Haag: https://www.gezondheidsraad. nl/documenten/adviezen/2018/01/23/gezondheidswinst-door-schonere-lucht. • GGD GHOR. (2019). GGD adviseert: Neem maatregelen om de luchtkwaliteit te verbeteren. Opgehaald van GGD GHOR: https://ggdghor.nl/wp-content/uploads/2019/12/GGD-adviseert-Neem-maatregelen-om-deluchtkwaliteit-te-verbeteren-ook-onder-de-norm.pdf • Hilderink, H., & Verschuuren, M. (2018). Volksgezondheid Toekomst Verkenning 2018. Bilthoven: RIVM. • Maas, R., Fischer, P., Wesseling, J., Houthuijs, D., & Cassee, F. (2015). Luchtkwaliteit en gezondheidswinst. Bilthoven: RIVM. • Oude en Nieuwe Kerk Delft. (2023). Oude en Nieuwe Kerk Delft. Opgehaald van https://oudeennieuwekerkdelft.nl/nieuwe-kerk/toren/geschiedenis • RIVM. (2023). GGD-richtlijn medische milieukunde: Luchtkwaliteit en gezondheid. Opgehaald van https://www.rivm.nl/ggd-richtlijn-medische-milieukunde-luchtkwaliteit-en-gezondheid • RIVM. (2021). Determinanten van gezondheid.
Opgehaald van RIVM: https://www.rivm.nl/sites/default/files/2021-07/LR_012065_131709_Factsheet_luchtkwaliteit_V5.pdf • RIVM. (z.d.). Hoe schoon is onze lucht? Opgehaald van RIVM: https://www.rivm.nl/media/milieu-en-leefomgeving/ • RIVM. (z.d.). Stikstof. Opgehaald van RIVM: https://www.rivm.nl/stikstof • RWS. (2023). Regelgeving luchtkwaliteit. Opgehaald van www.nfomil.nl: https://www.infomil.nl/onderwerpen/lucht-water/luchtkwaliteit/regelgeving/ • SLA. (2023). Opgehaald van Schone Lucht Akkoord: https://www.schoneluchtakkoord.nl/schone-lucht-akkoord/ producten/infographics/infographic-bijdrage-per-sector-sla/ • US-EPA. (2016). Integrated Science Assessment for Oxides of Nitrogen - Health Criteria. Center for Public Health and Environmental Assessment, Office of Research and Development, U.S. Environmental Protection Agency. EPA/600/R-15/068.
34
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
• US-EPA. (2019). Integrated Science Assessment for Particulate Matter. Center for Public Health and Environmental Assessment, Office of Research and Development, U.S. Environmental Protection Agency. EPA/600/R-19/188, 2019 • Van de Weerdt, R., Gehring, U., & Van der Zee, S. (2021). GGD Rekentool Luchtkwaliteit en Gezondheid. Arnhem: Academische Werkplaats Gezonde Leefomgeving. • Van der Net, L., Coenen, P., Rienstra, J., Zijlema, P., Arets, E., Baas, K., . . . Van der Zee., T. (2023). Greenhouse gas emissions in the Netherlands 1990-2021. Bilthoven: RIVM. • Van de Weerdt, R., Zuurbier, M., Willems, J., & Dijkema, M. (2022). Luchtkwaliteit en Gezondheid in Gelderland. Arnhem: GGD Gelderland-Midden, GGD Noord- en Oost-Gelderland en GGD Gelderland-Zuid. • Van der Zee., S., Fisher, P., & Hoek, G. (2016). Air pollution in perspective: Health risks of air pollution expressed in equivalent numbers of passively smoked cigarettes. Environmental Research 148: 475-483. • Van der Zee., S., Zuurbier, M., Van de Weerdt, R., & Fischer, P. (2016). Kwantificeren van de gezondheidsschade door luchtverontreiniging voor GGDen. Achtergronddocument behorend bij de rekentool. GGD Amsterdam, GGD Gelderland Midden en RIVM. • Van der Zee, S., Van Moorselaar, I. & Van de Weerdt, R. (2022). Wegverkeer en gevoelige bestemmingen in relatie tot luchtkwaliteit.
GGD Amsterdam, GGD Gelderland en Academische Werkplaats Gezonde Leefomgeving. Opgehaald van https://awgl.nl/projecten/wegverkeer-en-gevoelige-bestemmingen-2 • Van Moorselaar, I., & Van der Zee, S. (2020). Handreiking ‘werken met GCN gegevens’ Project: Routinematig beschikbaar maken van GCN gegevens voor lokaal gebruik. GGD Amsterdam, GGD Kennemerland, gemeente Amsterdam, RIVM, universiteit van Utrecht (IRAS), Omgevingsdienst IJmond, DCMR en DHV/Royal Haskoning. Opgehaald van AWGL. • WHO. (2021). World Health Organization global air quality guidelines: particulate matter (PM2.5 and PM10), ozone, nitrogen dioxide, sulfur dioxide and carbon monoxide. https://apps.who.int/iris/ handle/10665/345329. • Witte, F., Fujita, Y., Bartholomeus, R., Raterman, B., & Rood, K. (2017, 3). Vegetatiedynamiek in droge duinen. Landschap, pp. 109-117. Opgehaald van Wageningen University Research: https://edepot.wur. nl/445596
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
35
Bijlage 1 Onderzoeksdoel, onderzoeksvragen en opzet van het onderzoek • Tabel B1.1 Inwonersaantallen, aantal woningen en gemiddelde (min, max) blootstellingsconcentraties op landelijk, regionaal en gemeentelijk niveau. • Tabel B1.2 Buurten met inwoners zonder leeftijdsindeling • Tabel B1.3 Buurten met inwoners zonder panden met woonfunctie • Tabel B1.4 GCN hoofdsectoren en individuele sectoren voor emissiedata. • Tabel B1.5 Gezondheidsuitkomsten en blootstellingsindicatoren opgenomen in de GGD Rekentool Luchtverontreiniging & Gezondheid.
Blootstelling aan luchtverontreiniging levert een substantiële bijdrage aan de totale ziektelast in Nederland, namelijk 3.5% (Hilderink & Verschuuren, 2018). Dit is vergelijkbaar met de ziektelast van overgewicht en resulteert in hoge maatschappelijke kosten. In Haaglanden ligt de gemiddelde blootstelling aan luchtverontreiniging hoger dan gemiddeld in Nederland. De gezondheidsimpact is hier dan ook hoger dan gemiddeld in Nederland. Een groot deel van de luchtverontreiniging wordt door de mens veroorzaakt, en dat biedt mogelijkheden om de blootstellingsconcentraties te verlagen. Landelijk is er al veel aandacht om de luchtkwaliteit te verbeteren, en is het Schone Lucht Akkoord (SLA) in 2020 in het leven geroepen met als doel te streven naar 50% gezondheidswinst in 2030. Gezonde, schone lucht is een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid die niet stopt bij de gemeentegrens. Het is daarom van groot belang dat (lokale) overheden, bedrijven en inwoners gezamenlijke verantwoordelijkheid nemen voor schonere lucht.
Om samenwerking te bevorderen om in de toekomst de luchtkwaliteit in regio Haaglanden te kunnen verbeteren en de blootstelling aan luchtverontreiniging voor de inwoners te kunnen verlagen, is het van belang om te onderzoeken wat de blootstellingsconcentraties en bronnen van blootstelling aan NO2, PM10 en PM2,5 zijn, en in hoeverre dat een effect heeft op de gezondheid van de inwoners in regio Haaglanden. Dit onderzoek van GGD Haaglanden heeft daarom als doel om dit per gemeente in kaart te brengen. Om hiertoe te komen zijn de volgende onderzoeksvragen geformuleerd:
Onderzoeksvraag 1: Wat zijn de blootstellingsconcentraties en de belangrijkste gezondheidseffecten van NO2, PM10 en PM2,5 in regio Haaglanden?
Onderzoeksvraag 2: Wat zijn de belangrijkste bronnen van blootstelling aan NO2, PM10 en PM2,5 in Regio Haaglanden?
36
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
Op basis van de resultaten zijn er vervolgens in het rapport beleidsmaatregelen en acties geformuleerd die gemeenten kunnen ondernemen om luchtverontreiniging terug te dringen.
Onderzoeksopzet Voor het beantwoorden van de onderzoeksvragen zijn verschillende kwantitatieve databronnen en rekentools gebruikt. In deze bijlage wordt 1) beschreven hoe de blootstellingsconcentraties zijn berekend en in kaart zijn gebracht, 2) hoe de belangrijkste bronnen van blootstelling zijn onderzocht en 3) hoe de gezondheidseffecten van blootstelling zijn gekwantificeerd.
Blootstellingsconcentraties Om de blootstelling van NO2, PM10 en PM2,5 op de inwoners in regio Haaglanden te bepalen, is er voor dit rapport in opdracht van GGD Haaglanden door adviesbureau Lichtverkeer op pandniveau berekend wat de jaargemiddelde concentraties NO2, PM10 en PM2,5 voor het jaar 2019 waren. Vervolgens zijn de concentraties per pand gelinkt aan het aantal inwoners dat in het pand (specifieke adres) woont. Deze data met de blootstelling van de inwoners aan NO2, PM10 en PM2,5 op pandniveau is door GGD Haaglanden geanalyseerd en resultaten zijn in kaarten gevisualiseerd en in tabellen gepresenteerd. Door op deze manier naar de concentraties te kijken wordt niet alleen gekeken naar bronnen en hun emissies, maar óók naar de blootstelling van inwoners. Hierdoor wordt het beter zichtbaar waar de kans op negatieve gezondheidsgevolgen groter zijn. Lichtverkeer heeft hierbij gebruik gemaakt van verschillende openbare data: 1. Het aantal inwoners per gemeente, wijk en buurt per 1 januari 2020 (CBS). 2. De basisregistratie adressen en gebouwen (BAG), versie november 2021. De BAG bevat alle gebouwen en panden in Nederland inclusief het gebruiksdoel van het pand 3. De monitoringsgegevens (wegvakken en rekenpunten) van het NSL van 2020, rekenjaar 2019. Voor de berekeningen is gebruik gemaakt van de AERIUS Rekentool (sinds 2019 de opvolger van de NSLRekentool)15 .
De AERIUS Rekentool is een softwaretool die in Nederland wordt gebruikt voor het berekenen van luchtkwaliteit. Met de Rekentool kunnen nauwkeurige berekeningen worden gemaakt van de bijdrage van verschillende bronnen, zoals wegverkeer, industrie, veehouderij, scheepvaart en houtstook, aan de luchtverontreiniging. De tool houdt rekening met lokale omstandigheden en onzekerheden in de berekeningen, en berekent op vooraf gedefinieerde rekenpunten de concentraties van NO2, PM10 en PM2,5. Deze gegevens zijn een berekening van de gemiddelde concentraties op jaarbasis, en geven geen inzicht in pieken in luchtverontreiniging. Om een kaart te maken met de blootstelling is allereerst de dataset met behulp van databeheerder DBeaver (V22.0.1) in een database gezet. Vervolgens is de dataset in de QGIS (V3.16.3) software tool ingeladen om de visualisatie van de kaarten uit te kunnen voeren. Daaropvolgend is in QGIS de data van de panden waar inwoners (ingedeeld op leeftijdscategorie) wonen, gekoppeld aan de gemeenten en de buurten op basis van CBS codering. De blootstelling is berekend door het aantal inwoners van 0 tot en met 99 jaar te wegen met de luchtverontreiniging op pandniveau. Het aantal inwoners per pand is vermenigvuldigd met de blootstellingsconcentraties en gedeeld door het totaal aantal inwoners.
Zo is er een bevolkingsgewogen jaargemiddelde concentratie berekend voor NO2, PM10 en PM2,5 en zijn statistieken op gemeenteniveau en buurtniveau bepaald. Deze gegevens zijn vervolgens op kaarten gevisualiseerd. Om de gemiddelde concentraties voor Nederland te bepalen is er gebruik gemaakt van de gemiddelde bevolkingsgewogen NO2 (17,5 µg/m3) en PM10 (17,6 µg/m3) blootstellingsconcentraties zoals in 2019 gepubliceerd in de NSL monitoringsrapportage (De Smet, et al., 2020). Deze monitoringsrapportage presenteert alleen de gemiddelde bevolkingsgewogen blootstellingsconcentraties voor NO2 en PM10, niet voor PM2,5. Tabel B1.1 geeft een overzicht van de inwonersaantallen, het aantal woningen en de berekende gemiddelde (min, max) blootstellingsconcentraties op landelijk, regionaal en gemeentelijk niveau.
15 De AERIUS-rekentool was tot eind 2022 beschikbaar op de website van het NSL (www.nsl-monitoring.nl) en is inmiddels overgegaan in het Centraal Instrument Monitoring Luchtkwaliteit (https://www.cimlk.nl), Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
37
Tabel B1.1 Inwonersaantallen, aantal woningen en gemiddelde (min, max) blootstellingsconcentraties op landelijk, regionaal en gemeentelijk niveau. Inwoners a
Gebied
(aantal)
Woningena
NO2 µg/m3 b
(aantal) gem
PM10 µg/m3 b
PM2,5 µg/m3 b
min
max gem
min
max Gem
min
max
17,5
-
-
17,6
-
-
-
-
527.942
21,7
13,6
38,6
18,3
16,5
21,9
10,2
8,6
12,1
103.595
51.807
23,4
19,2
34,4
18,7
17,2
21,4
10,5
9,6
11,6
Den Haag
545.838
267.252
22,3
15,3
38,6
18,8
16,7
21,9
10,4
8,7
12,1
Leidschendam- Voorburg
76.534
37.175
22,4
17,4
33,5
18,3
17,1
20,2
10,2
9,5
11,0
Midden-Delfland
19.341
8.067
21,0
17,8
30,3
17,9
16,8
19,3
10,0
9,1
10,8
Pijnacker-Nootdorp
55.308
21.606
21,2
18,3
29,6
17,9
17,0
18,8
10,1
9,5
10,5
Rijswijk
54.450
27.751
23,5
21,2
30,2
18,4
17,5
20,2
10,2
9,6
11,2
Wassenaar
26.305
12.298
18,2
13,6
29,6
17,7
16,5
19,3
9,6
8,6
10,4
Westland
110.375
45.432
20,6
15,6
32,4
17,6
16,6
18,7
9,5
8,6
10,2
Zoetermeer
125.285
56.533
20,8
17,4
30,8
18,1
17,1
20,2
10,3
9,5
11,3
Nederland c
17.407.585
7.891.786
Regio Haaglanden
1.117.031
Delft
Gemeente
a. Aantal inwoners en woningen bepaald op 01-01-2020 (CBS, 2020) b. Blootstellingsconcentraties in 2019 op pandniveau (berekend in dit onderzoek). c. PM10 en NO2 blootstellingsconcentraties in 2019 gebaseerd op de NSL monitoringsrapportage (2020).8
In totaal zijn er 444 buurten in de regio Haaglanden. Er zijn 29 buurten met een dusdanig laag inwonersaantal, dat de indeling op leeftijd niet beschikbaar is via het CBS. Voor deze buurten zijn wel de concentraties NO2, PM10 en PM2,5 op de panden met een woonfunctie berekend, maar niet gekoppeld aan het aantal inwoners (m.a.w. de blootstelling is wel bepaald, maar doordat de indeling op leeftijd niet bekend is, zijn deze wijken niet meegewogen in de gemiddelden per buurt en per gemeente). Tabel B1.2 presenteert een overzicht van deze buurten. De gemiddelden per pand met woonfunctie voor deze buurten zijn wel berekend en op de blootstellingskaarten weergegeven. Deze buurten zijn niet meegewogen in de statistische gegevens per gemeente, omdat niet bekend is welke panden met woonfunctie in deze buurten bewoond zijn. Tabel B1.2 Buurten met inwoners zonder leeftijdsindeling
38
Buurtcode
Buurtnaam
Gemeentecode Gemeentenaam
Inwoners, N
BU05031600
De Bras
GM0503
Delft
10
BU05031602
De Grote Plas
GM0503
Delft
45
BU05031603
Bedrijventerrein Delftse Poort-Oost
GM0503
Delft
10
BU05031604
Hoflaan
GM0503
Delft
10
BU05032300
Bedrijventerrein Tanthof-Oost
GM0503
Delft
25
BU05032408
Bedrijventerrein Vulcanusweg
GM0503
Delft
15
BU05032510
Kerkpolder
GM0503
Delft
5
BU05032600
Abtswoude
GM0503
Delft
30
BU05032703
Bedrijventerrein Schieweg-Zuid
GM0503
Delft
15
BU05032704
Schieweg-Polder
GM0503
Delft
25
BU05032804
Bedrijventerrein Rotterdamseweg-Noord GM0503
Delft
40
BU05032901
Bedrijventerrein Technopolis
GM0503
Delft
5
BU05184317
De Rivieren
GM0518
Den Haag
35
BU06030641
Spoorzicht
GM0603
Rijswijk
10
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
Buurtcode
Buurtnaam
Gemeentecode Gemeentenaam
Inwoners, N
BU06031082
Elsenburg
GM0603
Rijswijk
10
BU06031193
Kraayenburg
GM0603
Rijswijk
10
BU06290008
Verspreide huizen Eikenhorst
GM0629
Wassenaar
25
BU06290009
Verspreide huizen Meijendel
GM0629
Wassenaar
30
BU06370802
Zoeterhage c.a.
GM0637
Zoetermeer
45
BU06370902
Balijbos
GM0637
Zoetermeer
20
BU06370906
Scheidingszone
GM0637
Zoetermeer
15
BU06370907
Van Tuyllpark
GM0637
Zoetermeer
5
BU17830711
Sportpark de Zweth
GM1783
Westland
15
BU17830521
Kust Monster
GM1783
Westland
10
BU17830256
Bedrijventerrein Bloemenveiling
GM1783
Westland
15
BU17830905
Bedrijventerrein Mercurius
GM1783
Westland
50
BU18420007
t Woudt
GM1842
Midden-Delfland
35
BU19260109
Keijzershof Eilanden
GM1926
Pijnacker-Nootdorp 35
BU19260351
Ruijven
GM1926
Pijnacker-Nootdorp 25
Er blijven dan nog 12 buurten over (en 3 kuststroken zonder buurtnaam in de Noordzee) waar geen panden met woonfunctie staan zoals gepresenteerd in tabel B1.3. Voor deze buurten zijn de gemiddelde GCNconcentraties per buurt bepaald, en in de blootstellingskaarten gepresenteerd. Ook deze buurten zijn niet meegewogen in de gemiddelde statistieken, simpelweg omdat er geen woningen staan waar mensen wonen. Tabel B1.3 Buurten met inwoners zonder panden met woonfunctie Buurtcode
Buurtnaam
Gemeentecode Gemeentenaam
BU05031100
Bedrijventerrein Wateringseweg
GM0503
Delft
BU05031105
Stationsbuurt
GM0503
Delft
BU05031300
Bedrijventerrein Altena
GM0503
Delft
BU05031601
Bedrijventerrein Ypenburgsepoort
GM0503
Delft
BU05031603
Bedrijventerrein Delftse Poort-Oost
GM0503
Delft
BU05032205
Tanthofkadebuurt
GM0503
Delft
BU05184107
Vliegeniersbuurt
GM0518
‘s-Gravenhage
BU05189998
-
GM0518
‘s-Gravenhage
BU06299998
-
GM0629
Wassenaar
BU17839998
-
GM1783
Westland
BU05180170
Oostduinen
GM0518
‘s-Gravenhage
BU05184209
Tedingerbuurt
GM0518
‘s-Gravenhage
BU06030772
Wilhelminapark
GM0603
Rijswijk
BU17830421
Kust ‘s-Gravenzande
GM1783
Westland
BU19160103
Leidsenhage
GM1916
Leidschendam-Voorburg
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
39
Keuze voor het jaar 2019 en effecten corona In de monitoringsrapportage van het NSL worden altijd de cijfers van het voorbije jaar gepubliceerd. Dus in de Monitoringsrapportage 2020, zijn de cijfers van 2019 gepubliceerd. Er is gekozen voor het jaar 2019 vanwege de impact van de coronapandemie op de luchtkwaliteit in 2020 en 2021 (De Smet, et al., 2022). In deze monitoringsrapportage van het NSL werd geconcludeerd dat mede door de neveneffecten van de coronamaatregelen er voor 2020 en 2021 in heel Nederland lagere PM10-concentraties en NO2-concentraties zijn berekend dan vóór 2019 (De Smet, et al., 2022). Dit komt waarschijnlijk doordat er in het binnen- en buitenland minder verkeer én economische activiteit was. Er wordt aangenomen dat het effect van de coronamaatregelen op de luchtkwaliteit tijdelijk is. Daarbij is de verwachting ook dat de luchtkwaliteit de komende jaren verbetert omdat bronnen als verkeer, industrie en veehouderijen naar verwachting minder NO2, PM10 en PM2,5 zullen uitstoten (De Smet, et al., 2022). Van het jaar 2022 zijn de cijfers nog niet gepubliceerd, die komen in de monitoringsrapportage van 2023. Verwachting is dat dit weer een normaal jaar gaat zijn.
Bronnen van uitstoot van luchtverontreiniging Om inzicht te geven in de uitstoot (emissie) van NO2, PM10 en PM2,5 door verschillende bronnen in regio Haaglanden en daarmee te onderzoeken welke bronnen het meest uitstoten is er gebruik gemaakt van de data uit de Grootschalige Concentratiekaarten Nederland (GCN)-tool. De GCN-tool is te bereiken via de website van het RIVM (https://gcn-app.rivm.nl/) en geeft inzicht in de concentraties en emissies in alle Nederlandse gemeenten. Meer informatie over de tool is te vinden in het rapport “Handreiking werken met GCN gegevens” beschikbaar op de website van de Academische Werkplaats Gezonde Leefomgeving (awgl.nl) (Van Moorselaar & Van der Zee, 2020).
GCN gegevens Ieder kalenderjaar brengt het RIVM de vernieuwde GCN kaarten uit die inzicht geven in de concentratie van de belangrijkste componenten van luchtverontreiniging in Nederland op een schaal van 1x1 km. De kaarten worden samengesteld met behulp van gedetailleerde informatie over de uitstoot en verspreiding van deze componenten. Met behulp van de GCN-tool is het mogelijk om de gedetailleerde informatie die nodig is voor het creëren van deze landelijke kaarten, breder te benutten en toe te passen op gemeentelijk niveau. De GCN gegevens kunnen voor verschillende toepassingen gebruikt worden zoals concentraties toetsen aan gezondheidskundige advieswaarde (bijv. WHO-advieswaarden voor PM2,5) of ruimtelijke variatie in uitstootconcentraties binnen een of meerdere gemeenten in beeld brengen. Daarnaast kunnen GCN gegevens inzicht geven in de bijdrage van verschillende bronnen aan de concentraties van de luchtverontreinigings indicatoren NO2, PM10 en PM2,5 en roet, evenals inzicht geven in de hoeveelheid uitstoot van luchtveront reinigingsindicatoren per type bron. In dit rapport is er gebruikt gemaakt van de laatste toepassing van de GCN gegevens. In dit rapport is in kaart gebracht wat de emissie van NO2, PM10 en PM2,5 in 2019 was voor de verschillende type bronnen in regio Haaglanden en welke bronnen het meest uitstoten, op basis van de gegevens van de GCN-tool.
De 2019 data zijn berekend in de GCN-ronde 2020 op basis van de vastgestelde sectorale emissietotalen voor het jaar 2018. GCN berekent op basis van deze gegevens de achtergrondconcentratie van NO2, PM10 en PM 2,5 op een schaal van 1x1 km. In de GCN-tool is emissie data beschikbaar voor verschillende soorten bronnen, ook wel hoofdsectoren genoemd. In totaal zijn er 15 hoofdsectoren (zoals energie, consumenten en wegverkeer). Deze hoofdsectoren zijn verder onderverdeeld individuele sectoren. Voorbeelden van individuele sectoren zijn “ energieproductie”, “consumenten sfeerverwarming” en “wegverkeer-personenauto’s-snelwegen”. Tabel B1.4 presenteert de hoofdsectoren en individuele sectoren.
40
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
Tabel B1.4 GCN hoofdsectoren en individuele sectoren voor emissiedata. Hoofdsectoren
Individuelen sectoren
Bouw
Bouw.
Landbouw
Stalemissies, veehouderij opslag, beweiding en mestaanwenden, vuurhaarden glastuinbouw, gewasresten en overig.
Industrie
Chemie, olieraffinaderijen, bouwmaterialen, metaalbewerking en overig industrie.
Energie
Productie, winning en distributie-Off shore, winning en distributie-On shore.
Afval
Afvalverwerking.
Op- en overslag
Op- en overslag.
Consumenten
Hoofdverwarming, sfeerverwarming en overig.
Wegverkeer
Personenauto’s, bestelauto’s, vrachtauto’s, bussen en tweewielers op snelwegen, provinciale wegen, gemeentelijke wegen, bandenslijtage, remslijtage en wegdekslijtage.
Mobiele werktuigen
Mobiele werktuigen landbouw, industrie, bouw, HDO, consumenten en containeroverslag.
Luchtvaart
Verbrandingsemissie, bandenslijtage, remslijtage van de verschillende Nederlandse vliegvelden.
Rail
Railverkeer.
Zeescheepvaart
Olietankers, chemie en gastankers, bulkcarrier, passagiersschepen, koelschepen en overig.
Visserij
Visserij.
Binnenvaart
Vrachtvervoer, passagiersboten en ontgassen laadruim.
Recreatievaart
Pleziervaart.
HDO
Rioolwaterzuiveringsinstallaties, winning en distributie drinkwater.
Voor dit rapport zijn de totale emissies per hoofdsector in ton/jaar van NOx, PM10 en PM2,5 voor de Regio Haaglanden en per gemeente uit de GCN-tool gehaald.
Aandachtspunten en onzekerheden Er kunnen drie aandachtspunten geformuleerd worden bij de interpretatie van de resultaten op basis van de GCN-data in dit rapport. Allereerst zijn onzekerheden in de emissieschattingen en GCN-concentraties. Er bestaat een mate van onzekerheid in de meteorologische en omgevingsfactoren die de verspreiding van luchtverontreiniging beïnvloeden, onzekerheid in de verspreiding berekend via het OPS-model en onzekerheid in de metingen. Daarnaast bestaat er onzekerheid over de nauwkeurigheid van de gebruikte informatie met betrekking tot emissiebronnen. Dit geldt zowel voor de hoeveelheid uitstoot als voor de locatie waar de uitstoot plaatsvindt. De grootte van de onzekerheid varieert per bron, en heeft bijvoorbeeld te maken met de volledigheid van de berekeningen, en de kwaliteit en nauwkeurigheid van de metingen. Voor wegverkeer zijn bijvoorbeeld uitgebreide emissiefactoren beschikbaar en is de locatie van de uitstoot helder (op de wegen). In tegenstelling hiermee zijn de emissiefactoren voor bijvoorbeeld mobiele werktuigen veel minder gedetailleerd bekend, en is het aanzienlijk uitdagender om de exacte locatie van de uitstoot te bepalen. De Emissieregistratie kwantificeert elk jaar de onzekerheid van de emissiecijfers (Van der Net, et al., 2023).
De gekwantificeerde onzekerheid zijn ook te vinden op de emissieregistratie website (https://www.emissieregistratie.nl). Voor de componenten die in deze rapportage zijn meegenomen zijn de onzekerheden 18% voor NO2, 29% voor PM10 en 42% voor PM2,5. Deze percentages kunnen als volgt worden geïnterpreteerd: het is 95% waarschijnlijk dat de geschatte emissie van NO2 niet meer dan 18% afwijkt van de werkelijke emissie.
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
41
Ten tweede wordt de interpretatie van GCN bemoeilijkt doordat de concentratiebestanden voor elke sector de bijdrage bevatten van de emissie in heel Nederland, en niet alleen in het specifieke onderzochte gebied. Anders gezegd, de concentratiebijdrage van bijvoorbeeld wegverkeer wordt niet uitsluitend bepaald door de uitstoot van het wegverkeer binnen een bepaald 1x1km gebied of gemeente, maar ook door de emissie in omliggende 1x1km gebieden. Emissie- en concentratiebijdragen kunnen dus niet één-op-één aan elkaar gekoppeld worden. Echter, bij ‹lagere› bronnen zoals wegverkeer en houtstook is er meer ruimtelijke samenhang tussen emissie- en concentratiebijdragen dan bij bronnen die op grote hoogte uitstoten, zoals de industrie en energiecentrales. Wanneer de weergegeven emissies en concentraties een vergelijkbaar ruimtelijk patroon laten zien, kan worden afgeleid dat lokale uitstoot van die bron ook resulteert in lokale verhoogde blootstelling. Tot slot zijn er beperkingen m.b.t. de gemeentegrenzen en ruimtelijke verdeling. GCN gegevens zijn beschikbaar per 1x1 km vak. Wanneer deze vakken aan een gemeente worden gekoppeld, moet er rekening mee worden gehouden dat een deel van deze 1x1 km vakken zich deels buiten de gemeentegrens bevindt (dit deel s groter naarmate de gemeente kleiner is).
De berekende emissie en concentratiebijdrage per gemeente is dus een schatting van de werkelijke waarden.
Gezondheidseffecten van blootstelling aan luchtverontreiniging De gezondheidseffecten van blootstelling aan luchtverontreiniging zijn berekend met behulp van de GGD Rekentool Luchtverontreiniging & Gezondheid (hierna rekentool genoemd). De details over de rekenmethodiek, evenals de rekentool (een Excel-werkblad om de berekeningen uit te voeren), zijn uitgebreid beschreven (Van der Zee, et al., 2016) (Van de Weerdt et al., 2021) en beschikbaar op de website van de Academische Werkplaats Gezonde Leefomgeving (awgl.nl). Samengevat kan er met de rekentool verschillende gezondheidseffecten van blootstelling aan NO2, PM10 en PM2,5 worden berekend op basis van de meest actuele wetenschappelijke kennis. Tevens is het mogelijk om met behulp van de “meerookmethode” het gezondheidseffect van blootstelling aan luchtverontreiniging uit te drukken in een gelijk aantal meegerookte sigaretten per dag (Van der Zee, et al., 2016) Op basis van recente publicaties van de US-EPA en de WHO zijn er in deze tool alleen gezondheidseffecten opgenomen waarvan er causaal verband met luchtverontreiniging is, of waarvan het waarschijnlijk is dat er een causaal verband bestaat (US-EPA, 2016) (US-EPA., 2019) (WHO, 2021). De kwalificatie “causaal” of “waarschijnlijk causaal” is bepaald conform de beoordeling door US-EPA (2019) gepresenteerd in tabel P-2: Weight of evidence for causality determinations.
Het gezondheidseffect (d.w.z. de sterkte van de relatie tussen NO2, PM10 en PM2,5 en verschillende gezondheidsuitkomsten) zijn gebaseerd op recente epidemiologische meta-analyses. Vervolgens is het geschatte gezondheidseffect voor de verschillende gezondheidsuitkomsten gecombineerd met de incidentie van deze gezondheidsuitkomsten in de Nederlandse populatie (inwonersaantal op 1 januari 2020) om het aandeel van blootstelling aan NO2, PM10 en PM2,5 aan deze gezondheidsuitkomsten te kwantificeren. De uitkomst is vervolgens te interpreteren als het aantal mensen (attributieve cases) met de gezondheidsuitkomst (bijv. longkanker) dat toegerekend kan worden aan de blootstelling aan luchtverontreinigingsindicatoren (bijv. PM2,5) en als percentage van de blootstelling aan de totale ziektelast. De gezondheidseffecten zijn op verschillende gebiedsniveaus te berekenen. Tabel B1.5 presenteert de gezondheidsuitkomsten en blootstellingsindicatoren die in de rekentool zijn opgenomen. Luchtverontreiniging veroorzaakt ook andere gezondheidseffecten (bijv. neurologische aandoeningen, stofwisselingsziekten en effecten op het ongeboren kind) maar die zijn op dit moment (nog) niet goed te kwantificeren en daarom niet opgenomen in de rekentool. Daarnaast zijn er meer schadelijke componenten in het luchtverontreinigingsmengsel aanwezig die ook invloed hebben op de gezondheid hebben.
Deze componenten zijn (nog) niet beschikbaar in de rekentool.
42
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
Tabel B1.5 Gezondheidsuitkomsten en blootstellingsindicatoren opgenomen in de GGD Rekentool Luchtverontreiniging & Gezondheid. Gezondheidsuitkomst (leeftijd in jaren)
luchtverontreinigingsindicator
Vroegtijdige sterfte (30+)
NO2, PM10 en PM2,5
Daling longcapaciteit bij kinderen FEV1 (0-18)
NO2, PM2,5
Laag geboortegewicht (0) a
PM2,5
Incidentie astma kinderen (0-18)
NO2
Incidentie hartinfarct (45+)
PM2,5
Incidentie beroerte (45+)
PM2,5
Longkanker (50+)
PM2,5
Ziekenhuisopnames astma (alle leeftijden)
NO2, PM2,5
Ziekenhuisopnames COPD (alle leeftijden)
PM2,5
Ziekenhuisopnames ischemische hartziekten (40+)
NO2
a. Laag geboortegewicht: geboortegewicht <2500g bij een zwangerschapsduur van ≥37weken.
Dit rapport onderzocht de gezondheidseffecten (attributieve cases en % van de totale ziektelast) van blootstelling aan NO2 op de gezondheidsuitkomsten vroegtijdige sterfte, daling van de longcapaciteit (FEV1) en incidentie astma bij kinderen van 0-18 jaar. Daarnaast is het gezondheidseffect van blootstelling aan PM 2,5 op de gezondheidsuitkomsten vroegtijdige sterfte, daling van de longcapaciteit bij kinderen (0-18), laag geboortegewicht, incidentie hartinfarct, incidentie beroerte en longkanker berekend. Ook is het gezondheids effect van blootstelling aan PM10 op de gezondheidsuitkomst vroegtijdige sterfte onderzocht. De gezondheids effecten van blootstelling aan de luchtverontreinigingsindicatoren op deze gezondheidsuitkomsten zijn berekend op landelijk niveau (Nederland), regionaal niveau (Haaglanden) en op gemeentelijk niveau (Delft, Den Haag, Leidschendam-Voorburg, Midden-Delfland, Pijnacker-Nootdorp, Rijswijk, Westland, Wassenaar en Zoetermeer). Tot slot is met behulp van de “meerookmethode” het gemiddeld aantal meegerookte sigaretten per gemeente in de regio Haaglanden berekend, en vergeleken met het regionaal en het landelijk gemiddeld aantal meegerookte sigaretten. Om met behulp van de rekentool tot de berekende gezondheidseffecten van blootstelling aan lucht verontreiniging te komen is er informatie nodig over het aantal inwoners in een bepaald gebied (bijv.
landelijk, regionaal, of gemeentelijk) en de gemiddelde blootstellingsconcentraties voor NO2, PM10 en PM2,5 in datzelfde gebied. Op basis van CBS-data zijn het aantal inwoners op 01-01-2020 op landelijk, regionaal en gemeentelijk niveau bepaald en in de rekentool ingevoerd (zie Tabel B1.1 voor de inwonersaantallen) (CBS, 2023). Daaropvolgend zijn de gemiddelde blootstellingsconcentraties voor NO2, PM10 en PM2,5 in µg/m3 op pandniveau over het jaar 2019 berekend, door aggregatie op regionaal en gemeentelijk niveau bepaald en ingevoerd in de rekentool (zie Tabel B1.1 voor de blootstellingsconcentraties). Om de gemiddelde concentraties voor Nederland te bepalen is er gebruik gemaakt van de gemiddelde bevolkingsgewogen NO2 (17,5 µg/m3) en PM10 (17,6 µg/m3) blootstellingsconcentraties in 2019 gepubliceerd in de NSL-monitoringsrapportage (De Smet, et al., 2020). Omdat dit rapport alleen de gemiddelde bevolkingsgewogen blootstellingsconcentraties presenteert voor NO2 en PM10, is er voor de vergelijking met het aantal meegerookte sigaretten (combinatie van NO2 en PM2,5) gebruik gemaakt van de in de rekentool beschikbare formule om PM2,5 blootstellingsconcentraties af te leiden van de PM10 concentraties (en vice versa). Hiermee wordt de ene component uit de andere component afgeleid met behulp van de voor Nederland gemiddelde PM2,5/PM10 ratio van 0,59 (PM2,5=10,4 µg/m3).
Deze blootstellingsconcentraties zijn vervolgens ook in de rekentool ingevoerd om de gezondheidseffecten op landelijk niveau te kunnen presenteren.
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
43
Bijlage 2 Toelichting werkingsmechanismen van NO2 en fijnstof op gezondheid Achtergrondinformatie Luchtverontreiniging Luchtvervuiling bestaat uit gasvormige en deeltjesvormige stoffen (RIVM, 2023). In dit rapport gaan we in op de stoffen die het belangrijk zijn voor gezondheid: NO2 en fijnstof (PM10 en PM2,5). 1. Andere gasvormige stoffen die bijdragen aan luchtverontreiniging zijn ammoniak (NH3), ozon (O3), koolmonoxide (CO), zwaveldioxide (SO2) en vluchtige verbindingen zoals benzeen (RIVM, 2023). 2. Andere deeltjesvormige stoffen die belangrijk zijn voor luchtvervuiling zijn ultrafijnstof (UFP) en roet. In de paragrafen hieronder worden NO2 en fijnstof (inclusief UFP en roet) verder toegelicht.
Achtergrondinformatie en Gezondheidseffecten van NO2
Stikstof (N2) is een gas dat overal om ons heen is, maar dat je niet ziet of ruikt en niet schadelijk is. De lucht die we inademen bestaat voor 78 procent uit N2 (RIVM, z.d.). Stikstofoxiden (NOx) ontstaan bij verbrandingsprocessen. Een deel van de NOx komen in de vorm van stikstofmonoxide (NO) vrij, dat in de atmosfeer wordt omgezet in het stabielere stikstofdioxide (NO2). Een ander deel komt direct als NO2 vrij. Belangrijke bronnen van de uitstoot van stikstofoxiden zijn wegverkeer, industrie en landbouw (RIVM, 2023). Blootstelling aan NO2 brengt gezondheidseffecten met zich mee. Kortdurende blootstelling heeft nadelige effecten op de luchtwegen en longen. Langdurige blootstelling kan een oorzaak zijn van astma bij kinderen. Mogelijk heeft blootstelling aan NO2 ook nadelige effecten op hart en bloedvaten. Het is niet te bepalen of dit alleen door NO2 wordt veroorzaakt of dat er ook andere stoffen en gassen van luchtverontreiniging meespelen.
Figuur B2.1 Afmetingen van de verschillende componenten van luchtverontreiniging (Gezondheidsraad, 2018).
44
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
Achtergrondinformatie en Gezondheidseffecten van Fijnstof Fijnstof is een verzamelnaam voor alle deeltjes die klein genoeg zijn om ingeademd te worden. In Figuur B2.1 is te zien dat fijnstof afhankelijk van de deeltjesgrootte wordt onderverdeeld in Particulate Matter 10 (PM10), Particulate Matter 2,5 (PM2,5), ultrafijnstof (UFP) en roet. De verschillende onderdelen van fijnstof worden hieronder beschreven. 1. PM10 zijn de stofdeeltjes die kleiner zijn dan 10 µm De herkomst van PM10 varieert sterk. Een deel van PM10 ontstaat door menselijk handelen, zoals verbrandingsprocessen in de industrie en het verkeer, in de veehouderij en door houtkachels en sigarettenrook. Het andere deel ontstaat van nature, bijvoorbeeld opwaaiend (zand) stof en zeezout. De chemische samenstelling van fijnstof kan dan ook sterk variëren. 2. PM2,5 zijn de deeltjes kleiner dan 5 µm PM2,5 is primair vooral afkomstig van verbrandingsprocessen. Daarnaast bevat PM2,5 een groter aandeel secundair gevormde deeltjes dan PM10. Dit zijn deeltjes die worden gevormd door chemische reactie van verschillende gassen in de lucht. 3. UFP zijn deeltjes kleiner dan 0,1 µm Ook deze deeltjes komen vrij bij verbrandingsprocessen, zoals bij afvalverbranding, houtstook van particulieren, uitstoot van auto’s en het opstijgen en landen van vliegtuigen (RIVM, 2023). 4.
Roet zijn deeltjes kleiner dan 0,3 µm, en onderscheidt zich door kleur en chemische samenstelling. Roetdeeltjes bestaan uit koolstof met hieraan verbindingen gehecht zoals metalen en organische stoffen. Roet komt vrij bij verbranding. Er komt meer roet vrij bij onvolledige verbranding en het gebruik van zwaardere brandstoffen. Belangrijke bronnen zijn wegverkeer (voornamelijk dieselmotoren), scheepvaartverkeer en houtkachels (RIVM, 2023). Via inademing komt fijnstof in het lichaam. De mate waarin de stofdeeltjes doordringen in het lichaam is afhankelijk van de grootte van de deeltjes. Hoe kleiner de stofdeeltjes zijn, hoe dieper ze het lichaam binnendringen (Figuur B2.2).
Figuur B2.2 Deeltjesgrootte en tot waar deze het lichaam binnendringen (Gezondheidsraad, 2018).
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
45
Fijnstof is de component van luchtverontreiniging die de grootste ziektelast veroorzaakt (Maas, Fischer, Wesseling, Houthuijs, & Cassee, 2015). Onderzoeken laten zien dat blootstelling aan PM2,5 een oorzakelijk verband heeft met (vroegtijdige) sterfte (WHO, 2021). Daarnaast veroorzaakt blootstelling aan PM2,5 ook longkanker, COPD, hart- en vaatziekten en beroertes. Verder komt er steeds meer bewijs dat blootstelling aan PM2,5 een hoger risico op diabetes type II geeft, neurologische aandoeningen (Alzheimer en Parkinson) en effecten heeft op vroeggeboorte bij kinderen en een laag geboortegewicht (Gezondheidsraad, 2018). Er zijn ook steeds meer aanwijzingen dat langdurige blootstelling aan UFP negatieve effecten op de gezondheid heeft. Het gaat dan om effecten op de luchtwegen, hart en bloedvaten en de ontwikkeling en groei van de foetus (Gezondheidraad, 2021).
46
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
Bijlage 3 Blootstellingsconcentraties van NO2, PM10 en PM2,5, per gemeente • • • •
Tabel B3.1 Gemiddelde, laagste en hoogste blootstelling van NO2 per gemeente Tabel B3.2 Gemiddelde, laagste en hoogste blootstelling van PM10 per gemeente Tabel B3.3 Gemiddelde, laagste en hoogste blootstelling van PM2,5 per gemeente Tabel B3.4 Gemiddelde GCN van NO2, PM10 en PM2,5 per gemeente
Tabel B3.1 Gemiddelde, laagste en hoogste blootstelling van NO2 per gemeente Gemeente
Gemiddelde blootstelling NO2
Mediaan blootstelling NO2
Laagste blootstelling NO2
Hoogste blootstelling NO2
Rijswijk
23,5
23,5
21,2
30,3
Delft
23,4
23,6
19,2
34,4
Leidschendam-Voorburg
22,4
22,2
17,4
33,5
Den Haag
22,3
21,9
15,3
38,6
Pijnacker-Nootdorp
21,2
20,9
18,3
29,6
Midden-Delfland
21,0
20,2
17,8
30,2
Zoetermeer
20,8
20,9
17,4
30,8
Westland
20,5
20,5
15,6
32,4
Wassenaar
18,2
18,1
13,6
29,6
Haaglanden
21,7
21,6
13,6
38,6
Tabel B3.2 Gemiddelde, laagste en hoogste blootstelling van PM10 per gemeente Gemeente
Gemiddelde Mediaan Laagste Hoogste blootstelling PM10 blootstelling PM10 blootstelling PM10 blootstelling PM10
Den Haag
18,8
18,7
16,7
21,9
Delft
18,7
18,7
17,2
21,4
Rijswijk
18,3
18,3
17,5
20,2
Leidschendam-Voorburg
18,3
18,3
17,1
20,2
Zoetermeer
18,1
18,2
17,1
20,2
Midden-Delfland
17,9
17,9
16,9
19,3
Pijnacker-Nootdorp
17,9
18,1
17,0
18,8
Wassenaar
17,7
17,7
16,5
19,3
Westland
17,6
17,7
16,6
18,7
Haaglanden
18,3
18,2
16,5
21,9
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
47
Tabel B3.3 Gemiddelde, laagste en hoogste blootstelling van PM2,5 per gemeente Gemiddelde blootstelling PM2,5
Mediaan blootstelling PM2,5
Laagste blootstelling PM2,5
Hoogste blootstelling PM2,5
Delft
10,5
10,5
9,6
11,6
Den Haag
10,4
10,3
8,7
12,1
Zoetermeer
10,3
10,3
9,5
11,3
Leidschendam-Voorburg
10,2
10,2
9,5
11,0
Rijswijk
10,2
10,2
9,6
11,2
Pijnacker-Nootdorp
10,1
10,2
9,4
10,5
Midden-Delfland
10,0
10,0
9,1
10,8
Wassenaar
9,6
9,7
8,6
10,4
Westland
9,5
9,5
8,6
10,2
Haaglanden
10,2
10,2
8,6
12,1
N02
PM10
PM2,5
Delft
22,53
18,33
10,33
Den Haag
21,25
18,26
10,07
Leidschendam-Voorburg
20,93
17,76
9,93
Midden-Delfland
19,12
17,26
9,57
Pijnacker-Nootdorp
20,34
17,57
9,92
Rijswijk
23,77
18,22
10,14
Wassenaar
15,92
17,03
9,11
Westland
19,24
17,21
9,19
Zoetermeer
20,47
17,98
10,24
Gemeente
Tabel B3.4 Gemiddelde GCN van NO2, PM10 en PM2,5 per gemeente.a Gemeente
a. GCN gegevens zijn beschikbaar per 1x1 km vak, de vakken komen daarom niet precies overeen met gemeentegrenzen
48
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
Bijlage 4 Emissies van NO2, PM10 en PM2,5 per gemeente • • • • • • • • • • • • • •
Figuur B4.1 Totale emissie van NOx, PM10 en PM2,5 in 2018 in regio Haaglanden. Tabel B4.1 Totale emissie van NOx, PM10 en PM2,5 in 2018 in regio Haaglanden. Figuur B4.2 Totale emissie NOx in ton/jaar per sector in Haaglanden in 2018. Figuur B4.3 Totale emissie PM10 in ton/jaar per sector in Haaglanden in 2018. Figuur B4.4 Totale emissie PM2,5 in ton/jaar per sector in Haaglanden in 2018. Tabel B4.2 Emissiegegevens van 2018 gemeente Delft in ton en % van totaal Tabel B4.3 Emissiegegevens van 2018 gemeente Den Haag in ton en % van totaal Tabel B4.4 Emissiegegevens van 2018 gemeente Leidschendam-Voorburg in ton en % van totaal Tabel B4.5 Emissiegegevens van 2018 gemeente Midden-Delfland in ton en % van totaal Tabel B4.6 Emissiegegevens van 2018 gemeente Pijnacker-Nootdorp in ton en % van totaal Tabel B4.7 Emissiegegevens van 2018 gemeente Rijswijk in ton en % van totaal Tabel B4.8 Emissiegegevens van 2018 gemeente Wassenaar in ton en % van totaal Tabel B4.9 Emissiegegevens van 2018 gemeente Westland in ton en % van totaal Tabel B4.10 Emissiegegevens van 2018 gemeente Zoetermeer in ton en % van totaal
Emissie totalen per sector in Regio Haaglanden 2018 7000
Bouw Landbouw Industrie
6000
Energie Afval
5000
Consumenten Wegverkeer
4000
Mobiele werktuigen Luchtvaart Rail
3000
Zeescheepvaart Visserij
2000
Binnenvaart Recreatievaart
1000
HDO
0 Nox
PM10
PM2,5
Figuur B4.1 Totale emissie van NOx, PM10 en PM2,5 in 2018 in regio Haaglanden.
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
49
Tabel B4.1 Totale emissie van NOx, PM10 en PM2,5 in 2018 in regio Haaglanden.a NOx
PM10
PM2,5
15,08
85,97
29,49
Landbouw
1586,73
11,6
7,76
Industrie
98,55
77,39
25,44
Energie
99,69
0,07
0,07
Afval
6,38
0,01
0,01
Op- en overslag
0
0
0
Consumenten
312,69
307,25
298,11
Wegverkeer
2559,03
154,17
66,18
Mobiele werktuigen
748,18
31,72
30,26
Luchtvaart
3,66
0,05
0,05
Rail
2,2
0,23
0,23
Zeescheepvaart
4,54
0,15
0,14
Visserij
52,37
1,97
1,87
Binnenvaart
9,76
0,33
0,31
Recreatievaart
14,53
0,31
0,3
HDO
368,94
6,38
6,2
Bouw
a. De emissiedata is opgehaald via de GCN-app op 26-04-2023.
NOx totale emissie regio Haaglanden in 2018
7000 5882,33
5000 4000 3000
2559,03
2000
1586,73 748,18
Figuur B4.2 Totale emissie NOx in ton/jaar per sector in Haaglanden in 2018.
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
368,94
tie
va
ar
rt va a
14,53
t
9,76
Re
cr
ea
en nn
Vi ss
er
ij
52,37
Bi
pv
aa
Ra
il
rt
4,54
ee ch es Ze
e ie l ob
M Sectoren
50
2,2
ch
tv
aa
ui ge kt
er w
rt
n
r ee ve
rk
te eg
m en
3,66
W
Co n
su
er
sla
l va
n
0
ov n -e Op
312,69
g
6,38
Af
er
gi
e
99,69
En
du
st
uw In
bo
w nd
La
Bo u
x) No to n l( ta a
rie
15,08
0
To
98,55
HD O
1000
Lu
Emissie (ton/jaar)
6000
PM10 totale emissie regio Haaglanden in 2018
800 677,64
600 500 400 307,25
300 200
154,17 85,97
Vi ss
he e
O
Bi
sc
6,38
0,31
er ij nn en va Re ar cr t ea tie va ar t
ar pv a
0,33
HD
1,97
0,15
t
0,23
il
0,05
Ra
l Op -e
al To ta
31,72
0
rs Co la g ns um en te W n eg M ve ob rk ie ee le r w er kt ui ge n Lu ch tv aa rt
En er
gi e
rie
0,01
n
La
In du st
nd bo uw
) Bo uw
10 PM (to n
0,07
ov e
11,6
0
Af va
100
77,39
Ze e
Emissie (ton/jaar)
700
Sectoren Figuur B4.3 Totale emissie PM10 in ton/jaar per sector in Haaglanden in 2018.
PM2,5 totale emissie regio Haaglanden in 2018
500
466,29
450 350 298,11
300 250 200 150 100
66,18 6,2
va
O
Re
cr
ea
en
tie
HD
t
0,3
ar
rt va a
ij er Bi
nn
Vi ss
aa pv ee
ch es Ze
Lu
e ie l
0,31
M
ob
1,87
0,14
rt
il Ra
ar
0,23
ch
tv a
ui ge kt
er w
t
n
r ee rk ve
eg
W
m en
te
g Co n
su
er ov
n -e Op
0,05
n
0
sla
va l
e gi
0,01
Af
du
er
rie
0,07
st
uw bo
uw
nd La
Bo
ta
al
0
30,26
25,44
7,76
En
29,49
In
50
To
Emissie (ton/jaar)
400
Sectoren Figuur B4.4 Totale emissie PM2,5 in ton/jaar per sector in Haaglanden in 2018.
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
51
Tabel B4.2 Emissiegegevens a van 2018 gemeente Delft in ton en % van totaal NOx
%
PM10
%
PM2,5
%
Bouw
1,50
0,3%
8,24
9,9%
2,82
6,8%
Landbouw
3,29
0,8%
0,11
0,1%
0,03
0,1%
Industrie
42,34
9,8%
36,24
43,5%
8,78
21,2%
Energie
1,21
0,3%
0,01
0,0%
0,01
0,0%
Afval
3,55
0,8%
0
0,0%
0
0,0%
Op- en overslag
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Consumenten
22,70
5,2%
20,49
24,6%
19,87
48,0%
Wegverkeer
246,18
56,8%
14,44
17,3%
6,25
15,1%
Mobiele werktuigen
68,29
15,8%
2,91
3,5%
2,78
6,7%
Luchtvaart
0,01
0,0%
0,01
0,0%
0,01
0,0%
Rail
0,71
0,2%
0,05
0,1%
0,05
0,1%
Zeescheepvaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Visserij
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Binnenvaart
4,52
1,0%
0,15
0,2%
0,14
0,3%
Recreatievaart
3,76
0,9%
0,08
0,1%
0,08
0,2%
HDO
35,13
8,1%
0,58
0,7%
0,56
1,4%
Totaal
433,19
100 %
83,3
100%
41,37
100%
a. De emissiedata is opgehaald via de GCN-app op 26-04-2023
Tabel B4.3 Emissiegegevens a van 2018 gemeente Den Haag in ton en % van totaal NOx
%
PM10
%
PM2,5
%
Bouw
8,26
0,5%
40,66
14,5%
13,92
6,6%
Landbouw
18,16
1,1%
0,21
0,1%
0,10
0,0%
Industrie
14,84
0,9%
13,54
4,8%
5,91
2,8%
Energie
96,80
5,7%
0,01
0,0%
0,01
0,0%
Afval
0,08
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Op- en overslag
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Consumenten
138,76
8,2%
150,56
53,8%
147,00
70,1%
Wegverkeer
809,97
48,0%
54,9
19,6%
23,58
11,2%
Mobiele werktuigen
347,53
20,6%
14,53
5,2%
13,86
6,6%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Rail
0,47
0,0%
0,06
0,0%
0,06
0,0%
Zeescheepvaart
4,52
0,3%
0,13
0,0%
0,12
0,1%
Visserij
51,5
3,1%
1,94
0,7%
1,84
0,9%
Binnenvaart
0,89
0,1%
0,03
0,0%
0,03
0,0%
Recreatievaart
1,40
0,1%
0,03
0,0%
0,03
0,0%
HDO
192,97
11,4%
3,36
1,2%
3,27
1,6%
Totaal
1686,14
100%
279,96
100%
209,73
100%
Luchtvaart
a. De emissiedata is opgehaald via de GCN-app op 26-04-2023
52
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
Tabel B4.4 Emissiegegevens a van 2018 gemeente Leidschendam-Voorburg in ton en % van totaal NOx
%
PM10
%
PM2,5
%
Bouw
0,97
0,2%
5,85
13,8%
2,00
7,7%
Landbouw
16,18
4,0%
0,82
1,9%
0,15
0,6%
Industrie
1,53
0,4%
3,47
8,2%
1,14
4,4%
Energie
0,13
0,0%
0,01
0,0%
0,01
0,0%
Afval
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Op- en overslag
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Consumenten
23,35
5,8%
13,68
32,3%
13,26
51,0%
Wegverkeer
279,77
69,4%
15,70
37,1%
6,79
26,1%
Mobiele werktuigen
52,49
13,0%
2,22
5,2%
2,12
8,2%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
0,52
0,1%
0,05
0,1%
0,05
0,2%
Zeescheepvaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Visserij
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Binnenvaart
0,86
0,2%
0,03
0,1%
0,03
0,1%
Recreatievaart
5,63
1,4%
0,12
0,3%
0,11
0,4%
HDO
21,52
5,3%
0,38
0,9%
0,37
1,4%
Totaal
402,96
100%
42,31
100%
26,01
100%
Luchtvaart Rail
a. De emissiedata is opgehaald via de GCN-app op 26-04-2023
Tabel B4.5 Emissiegegevens a van 2018 gemeente Midden-Delfland in ton en % van totaal NOx
%
PM10
%
PM2,5
%
0,17
0,0%
1,86
8,4%
0,64
4,3%
Landbouw
200,11
49,9%
2,69
12,2%
1,11
7,5%
Industrie
1,50
0,4%
0,4
1,8%
0,12
0,8%
Energie
0,03
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Afval
0,03
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Op- en overslag
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Consumenten
7,92
2,0%
8,92
40,4%
8,56
57,7%
Wegverkeer
130,08
32,5%
6,59
29,9%
2,84
19,2%
Mobiele werktuigen
28,23
7,0%
1,12
5,1%
1,07
7,2%
Luchtvaart
3,64
0,9%
0,03
0,1%
0,03
0,2%
Rail
0,11
0,0%
0,01
0,0%
0,01
0,1%
Zeescheepvaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Visserij
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Binnenvaart
1,45
0,4%
0,05
0,2%
0,05
0,3%
Recreatievaart
0,97
0,2%
0,02
0,1%
0,02
0,1%
HDO
26,60
6,6%
0,39
1,8%
0,39
2,6%
Totaal
400,86
100%
22,07
100%
14,83
100%
Bouw
a. De emissiedata is opgehaald via de GCN-app op 26-04-2023
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
53
Tabel B4.6 Emissiegegevens a van 2018 gemeente Pijnacker-Nootdorp in ton en % van totaal NOx
%
PM10
%
PM2,5
%
0,26
0,1%
4,19
11,1%
1,43
5,3%
Landbouw
185,87
44,2%
1,31
3,5%
0,91
3,4%
Industrie
1,54
0,4%
1,79
4,8%
0,66
2,4%
Energie
0,12
0,0%
0,01
0,0%
0,01
0,0%
Afval
0,51
0,1%
0
0,0%
0
0,0%
Op- en overslag
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Consumenten
15,59
3,7%
18,92
50,3%
18,19
67,3%
Wegverkeer
178,92
42,5%
9,79
26,0%
4,28
15,8%
Mobiele werktuigen
32,38
7,7%
1,52
4,0%
1,45
5,4%
Luchtvaart
0,01
0,0%
0,01
0,0%
0,01
0,0%
Rail
0,01
0,0%
0,01
0,0%
0,01
0,0%
Zeescheepvaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Visserij
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Binnenvaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Recreatievaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
HDO
5,76
1,4%
0,10
0,3%
0,1
0,4%
Totaal
420,97
100%
37,63
100%
27,02
100%
Bouw
a. De emissiedata is opgehaald via de GCN-app op 26-04-2023
Tabel B4.7 Emissiegegevens a van 2018 gemeente Rijswijk in ton en % van totaal NOx
%
PM10
%
PM2,5
%
Bouw
1,26
0,4%
4,59
16,6%
1,57
9,2%
Landbouw
2,07
0,7%
0,03
0,1%
0,01
0,1%
Industrie
3,37
1,2%
1,34
4,8%
0,46
2,7%
Energie
0,08
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Afval
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Op- en overslag
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Consumenten
18,14
6,4%
8,07
29,2%
7,87
46,0%
Wegverkeer
180,83
63,8%
11,24
40,6%
4,89
28,6%
Mobiele werktuigen
44,43
15,7%
1,74
6,3%
1,66
9,7%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
0,37
0,1%
0,03
0,1%
0,03
0,2%
Zeescheepvaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Visserij
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Binnenvaart
2,04
0,7%
0,07
0,3%
0,06
0,4%
Recreatievaart
2,77
1,0%
0,06
0,2%
0,06
0,4%
HDO
27,97
8,1%
0,51
1,8%
0,49
2,9%
Totaal
283,33
100%
27,68
100%
17,10
100%
Luchtvaart Rail
a. De emissiedata is opgehaald via de GCN-app op 26-04-2023
54
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
Tabel B4.8 Emissiegegevens a van 2018 gemeente Wassenaar in ton en % van totaal NOx
%
PM10
%
PM2,5
%
Bouw
0,34
0,2%
2,39
10,1%
0,82
5,0%
Landbouw
2,24
1,2%
0,42
1,8%
0,05
0,3%
Industrie
0,56
0,3%
0,09
0,4%
0,03
0,2%
Energie
0,05
0,0%
0,01
0,0%
0,01
0,1%
Afval
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Op- en overslag
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Consumenten
16,91
9,1%
11,58
48,9%
11,12
67,7%
Wegverkeer
137,64
73,7%
8,13
34,4%
3,40
20,7%
Mobiele werktuigen
21,01
11,2%
0,91
3,8%
0,87
5,3%
Luchtvaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Rail
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Zeescheepvaart
0,01
0,0%
0,01
0,0%
0,01
0,1%
Visserij
0,49
0,3%
0,02
0,1%
0,02
0,1%
Binnenvaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Recreatievaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
HDO
7,51
4,0%
0,13
0,5%
0,13
0,8%
Totaal
186,76
100%
23,66
100%
16,43
100%
a. De emissiedata is opgehaald via de GCN-app op 26-04-2023
Tabel B4.9 Emissiegegevens a van 2018 gemeente Westland in ton en % van totaal NOx
%
PM10
%
PM2,5
%
0,98
0,1%
8,62
9,3%
2,95
4,4%
Landbouw
1155,55
69,8%
5,65
6,1%
5,35
8,0%
Industrie
22,52
1,4%
13,04
14,1%
5,13
7,7%
Energie
1,08
0,1%
0,01
0,0%
0,01
0,0%
Afval
2,21
0,1%
0,01
0,0%
0,01
0,0%
Op- en overslag
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Consumenten
37,66
2,3%
44,21
47,8%
42,42
63,6%
Wegverkeer
334,83
20,2%
17,26
18,6%
7,24
10,9%
Mobiele werktuigen
77,82
4,7%
3,39
3,7%
3,23
4,8%
Luchtvaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Rail
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Zeescheepvaart
0,01
0,0%
0,01
0,0%
0,01
0,0%
Visserij
0,38
0,0%
0,01
0,0%
0,01
0,0%
Binnenvaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Recreatievaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
HDO
21,64
1,3%
0,4
0,4%
0,38
0,6%
Totaal
1654,67
100%
92,58
100%
66,72
100%
Bouw
a. De emissiedata is opgehaald via de GCN-app op 26-04-2023
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
55
Tabel B4.10 Emissiegegevens a van 2018 gemeente Zoetermeer in ton en % van totaal NOx
%
PM10
%
PM2,5
%
Bouw
1,34
0,3%
9,57
14,0%
3,34
7,1%
Landbouw
3,26
0,8%
0,36
0,5%
0,05
0,1%
Industrie
10,35
2,5%
7,48
10,9%
3,21
6,8%
Energie
0,19
0,0%
0,01
0,0%
0,01
0,0%
Afval
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Op- en overslag
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Consumenten
31,66
7,7%
30,82
45,0%
29,82
63,3%
Wegverkeer
260,81
63,1%
16,12
23,6%
6,91
14,7%
Mobiele werktuigen
76,00
18,4%
3,38
4,9%
3,22
6,8%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
0,01
0,0%
0,02
0,0%
0,02
0,0%
Zeescheepvaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Visserij
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Binnenvaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
Recreatievaart
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
HDO
29,84
7,2%
0,53
0,8%
0,51
1,1%
Totaal
413,45
100%
68,45
100%
47,08
100%
Luchtvaart Rail
a. De emissiedata is opgehaald via de GCN-app op 26-04-2023
56
Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
Bijlage 5 Gezondheidseffecten van NO2, PM10 en PM2,5 per gemeente • Tabel B5.1 Vroegtijdige sterfte in dagen per gemeenten • Tabel B5.2 De overige gezondheidseffecten per gemeente Tabel B5.1 Vroegtijdige sterfte in dagen per gemeenten Vroegtijdige sterfte in dagen a NO2
PM10
PM2,5
N
N
N
Totaal NO2 en PM10 N
Nederland
110
222
-
341
Regio Haaglanden
137
231
254
375
Delft
147
236
261
391
Den Haag
140
237
259
386
Leidschendam-Voorburg
141
231
254
380
Midden-Delfland
132
226
249
366
Pijnacker-Nootdorp
134
226
251
367
Rijswijk
148
231
254
386
Wassenaar
115
223
239
346
Westland
129
222
237
359
Zoetermeer
131
228
256
367
a. Aantal verloren levensdagen
Tabel B5.2 De overige gezondheidseffecten per gemeente Laag Incidentie Geboorte- astma kinderen gewicht a (0-18 jaar) a
Daling longcapaciteit kinderen (0-18 jaar) b
Incidentie hartinfarct (45+ jaar) a
Incidentie beroerte (45+ jaar) a
Longkanker (50+jaar) a
PM2,5
NO2
NO2
PM2,5
PM2,5
PM2,5
PM2,5
N (%)
N (%)
N (%)
N (%)
N (%)
N (%)
N (%)
-
5,777 (19,1%)
1,2%
-
-
-
-
Nederland16 Regio Haaglanden
48 (7,6%)
449 (23,1%)
1,5%
1,6%
839 (19,0%)
219 (9,3%)
107 (14,0%)
Delft
5 (7,9%)
44 (24,7%)
1,6%
1,7%
80 (19,5%)
21 (9,5%)
10 (14,4%)
Den Haag
24 (7,8%)
224 (23,7%)
1,6%
1,7%
417 (19,4%)
109 (9,4%)
53 (14,3%)
Leidschendam-Voorburg
3 (7,6%)
32 (23,8%)
1,6%
1,6%
57 (19,0%)
15 (9,3%)
7 (14,0%)
Midden-Delfland
1 (7,5%)
8 (22,5%)
1,5%
1,6%
14 (18,7%)
4 (9,1%)
2 (13,8%)
Pijnacker-Nootdorp
2 (7,6%)
22 (22,7%)
1,5%
1,6%
41 (18,9%)
11 (9,2%)
5 (13,9%)
Rijswijk
2 (7,6%)
23 (24,8%)
1,6%
1,6%
41 (19,0%)
11 (9,3%)
5 (14,0%)
Wassenaar
1 (7,2%)
9 (19,8%)
1,3%
1,5%
19 (18,0%)
5 (8,7%)
2 (13,3%)
Westland
4 (7,1%)
42 (22,0%)
1,4%
1,5%
78 (17,9%)
20 (8,7%)
10 (13,2%)
Zoetermeer
5 (7,7%)
48 (22,3%)
1,5%
1,6%
95 (19,2%)
25 (9,4%)
12 (14,2%)
a. Aantal cases per jaar (N) en percentage aandeel ziektelast van het totaal aantal gevallen (%) b. Daling longcapaciteit (FEV1) in %
16 Er zijn alleen landelijke blootstellingscijfers voor NO2 en PM10 beschikbaar (De Smet, et al., 2020). Luchtverontreiniging in de regio Haaglanden; de impact op gezondheid van inwoners
57
Colofon Dit rapport is een uitgave van: GGD Haaglanden Afdeling Leefomgeving Postbus 16130 2500 BC Den Haag Tel: 070-3550100 Email: gezondeleefomgeving@ggdhaaglanden.nl Overname van gegevens is toegestaan, mits voorzien van duidelijke bronvermelding
Auteurs: Eline Kolb, Adviseur Milieu en Gezondheid Janneke Mikkers, Adviseur Milieu en Gezondheid Hans Jansen, Senior adviseur Milieu en Gezondheid Jessica Michgelsen, Beleidsadviseur Michiel van den Dries, Epidemioloog Den Haag, september 2023