CConstaterende datDen Haag
Koppel je AI →
Document · PDF

RIS316294 Bijlage 1 Analyse verkeersongevallenstatistieken voor vijf grote gemeenten

Commissie Leefomgeving 4 juli 2024, gemeente Den HaagBij agendapunt: Vervolg debat over Verkeersveiligheid6.055 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Analyse verkeersongevallen statistieken Voor vijf grote gemeenten: Den Haag, Enschede, Haarlemmermeer, Rotterdam en Utrecht

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

1

Opdrachtgever

Gemeente Den Haag

Titel rapport

Analyse verkeersongevallenstatistieken

Kenmerk

013570.20221409.R1.02

Kenmerk opdrachtgever

190043

Datum publicatie

21 februari 2023

Projectleider Goudappel

Joep Schyns

Projectteam Goudappel

Joep Schyns, Martijn Ruijgers, Matthijs DickeOgenia

Projectteam opdrachtgever

Jac-Paul Spaas

Status

Definitief © Copyright Goudappel BV 21-2-23

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

2

Inhoudsopgave 1. Inleiding

4

1.1

Aanleiding

4

1.2

Doel

4

1.3

Geregistreerde en daadwerkelijke ongevallen

5

1.4

Belang van betrouwbare trends

5

1.5

Onderzoeksopzet

6

1.6

Leeswijzer

6

2. Resultaten

7

2.1

Trends in geregistreerde ongevallen in de vijf gemeenten

7

2.2

Landelijke mobiliteitstrends

9

3. Conclusie

11

Bijlage 1 Den Haag

14

Bijlage 2 Enschede

27

Bijlage 3 Haarlemmermeer

40

Bijlage 4 Rotterdam

53

Bijlage 5 Utrecht

66

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

3

1. Inleiding 1.1

Aanleiding

Uit de statistieken van geregistreerde verkeersongevallen in Den Haag blijkt dat het aantal verkeersslachtoffers aanzienlijk is toegenomen in de afgelopen jaren. Het valt op dat deze trend sterk afwijkt van de trends in andere grote gemeenten (Figuur 1.1). In Enschede (meer plots) en Rotterdam (minder extreem) zien we ook toenames, maar in Utrecht en Haarlemmermeer zien we dalende trends. De gemeente Den Haag wil weten of er verklaringen te vinden zijn voor deze toename in Den Haag en het verschil met andere grote gemeenten.

Figuur 1.1. Trends in het aantal verkeersslachtoffers in vijf grote gemeenten. Data bron: VIA Statistiek Ongevallen (geraadpleegd op 6 december 2022).

1.2

Doel

Het doel van dit onderzoek is om de grote verschillen in trends in slachtofferongevallen tussen gemeenten te verklaren. Wij denken dat er twee verklaringen kunnen zijn voor dergelijk verschillende trends: 1.

Grootschalige veranderingen van het netwerk of het gebruik. Stijgingen of dalingen van tientallen procenten slachtofferongevallen kunnen volgens ons alleen komen door grootschalige veranderingen. Bijvoorbeeld verlaging van de maximumsnelheid op grote delen van het netwerk, samenvoeging van gemeenten,

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

4

helmplicht voor fietsers, snorfietsen naar de rijbaan, een omslag in verkeershandhaving, enzovoorts. 2.

Verschillen in registratiegraad. Een andere verklaring kan zijn dat de registratiegraad is veranderd. Bijvoorbeeld doordat er meer of minder capaciteit is gekomen bij de politie of er meer of minder gestuurd wordt op het registreren van ongevallen. Trends die daardoor worden veroorzaakt zeggen dus niets over de daadwerkelijke verkeersonveiligheid en moeten daarom worden uitgesloten.

Besloten is om eerst de verkeersongevallenstatistieken nader te analyseren om te beoordelen of daar aspecten of kenmerken uitspringen die mogelijk een verklaring kunnen vormen voor de trends in het aantal ongevallen en slachtoffers. Deze analyse wordt in dit rapport beschreven.

1.3

Geregistreerde en daadwerkelijke ongevallen

In dit rapport analyseren we trends in geregistreerde verkeersongevallen op basis van STAR. STAR is een samenwerkingsverband tussen de politie, het Verbond van Verzekeraars en VIA. De database bevat in de basis ongevallenregistraties uit het ‘Bestand geRegistreerde Ongevallen Nederland’, kortweg BRON. Deze informatie wordt aangevuld met registraties van niet-ernstige ongevallen via de MobielSchadeMelden app. Trends in geregistreerde verkeersongevallen verschillen mogelijk van trends in daadwerkelijk plaatsgevonden verkeersongevallen, omdat lang niet alle ongevallen geregistreerd worden. De exacte mate van onderregistratie onbekend is, maar varieert over de tijd en hoogstwaarschijnlijk ook over de ruimte1. Ten behoeve van de leesbaarheid en beknoptheid spreken we in dit rapport over ongevallen, maar bedoelen wij geregistreerde ongevallen, tenzij expliciet anders vermeld.

1.4

Belang van betrouwbare trends

Gemeenten willen graag weten hoe de verkeersveiligheid zicht ontwikkelt in de tijd. De trend kan invloed hebben op de discussie over het budget voor verkeersveiligheid. Bij een toename van het aantal ongevallen zal er doorgaans meer draagvlak zijn voor extra investeringen dan bij een afname. Hetzelfde geldt voor een vergelijking met andere gemeenten. Gemeenten willen zich graag vergelijken met andere gemeenten, ook voor verkeersveiligheid. Er wordt dan bijvoorbeeld gekeken naar (de ontwikkeling van) het aantal ongevallen per inwoner, per weglengte of per verkeersprestatie (voertuigkilometers). Op het nut van dergelijke vergelijkingen valt van alles af te dingen. Er kunnen allerlei oorzaken zijn waarom de ene gemeente minder ongevallen per inwoner of per kilometer heeft dan de andere gemeente. Bijvoorbeeld een oude of een moderne inrichting, veel of

1

De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid schat dat van de slachtofferongevallen

waarbij een motorvoertuig betrokken was circa de helft in BRON terecht komt. Van slachtofferongevallen zonder motorvoertuig wordt minder dan 10% geregistreerd in BRON (SWOV, 202, Ernstig verkeersgewonden (R-2022-11).

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

5

weinig studenten, de mate van stedelijkheid, enzovoorts. Die discussie laten we hier buiten beschouwing.

1.5

Onderzoeksopzet

We analyseren de geregistreerde verkeersongevallen in vijf grote gemeenten over de periode 2018 Q1 t/m 2022 Q3. Uit de top-20 grote gemeenten, hebben we vijf gemeenten geselecteerd die verschillende trends laten zien: Den Haag, Enschede, Haarlemmermeer, Utrecht, Rotterdam (zie Figuur 1.1). De ongevallendata t/m 2021 betreft afgesloten data. De data van 2022 Q1 t/m Q3 is nog niet afgesloten, maar wij verwachten hier geen grootschalige wijzigingen in. In totaal analyseren we 11 aspecten per gemeente. De volgende aspecten analyseren we per kwartaal: 1.

Aantal ongevallen naar afloop (uitsluitend materiële schade (UMS), letsel, dodelijk)

2.

Verdeling van ongevallen naar inleverende instantie (Politie vs. MobielSchadeMelden) en afloop

3.

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar basisteam van de politie

4.

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar wegtype

5.

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van de week

6.

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip van de dag

7.

Verdeling van slachtoffers naar leeftijd

8.

Verdeling van slachtoffers naar vervoerwijze

Daarnaast analyseren we per gemeente: 9.

Het aantal ongevallen met slachtoffers per dag (zijn er uitschieters op specifieke data die de trends beïnvloeden?)

10. De landoppervlakte op jaarbasis 11. Het aantal personenauto’s per km² op jaarbasis De databron voor onderdelen 1-9 is VIA Statistiek Ongevallen (geraadpleegd op 6 december 2022). Aspecten 1-6 en 9 betreffen ongeval-specifieke data. Onderdelen 7 en 8 betreffen partij-specifieke data (per ongeval zijn één of meer partijen betrokken). De databron voor onderdelen 10 en 11 is CBS (geraadpleegd op 5 december 2022). Om de trends en de bevindingen voor de gemeenten beter te duiden, bespreken we ze ook in de context van landelijke trends in mobiliteit en vervoer die blijken uit de Monitor Mobiliteit & Vervoer (Ministerie van Infrastructuur & Waterstaat (2022) Monitor Mobiliteit & Vervoer, Nr. 22, 25 november 2022).

1.6

Leeswijzer

In het volgende hoofdstuk presenteren we de belangrijkste resultaten van de analyse. Alle resultaten van de 11 geanalyseerde aspecten per gemeente zijn opgenomen in Bijlage 1 t/m 4. De conclusie is opgenomen in hoofdstuk 3.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

6

2. Resultaten 2.1

Trends in geregistreerde ongevallen in de vijf gemeenten

Op de volgende pagina zijn de trends in het aantal ongevallen met slachtoffers (Figuur 2.1) en ongevallen met uitsluitend materiële schade, UMS, (Figuur 2.2) per gemeente weergegeven. Het valt op dat bij alle vijf gemeenten een trendbreuk zichtbaar is rond 2021 Q2 (Figuur 2.1), in de richting van meer slachtoffers. In Den Haag, Enschede en Rotterdam is sprake van een (verdere) toename. In Utrecht en Haarlemmermeer is sprake van een afvlakking van een dalende trend. Het beeld is iets anders wanneer we kijken naar UMS-ongevallen (Figuur 2.2). Daar zien we bij Den Haag, Rotterdam en Utrecht een toename, wederom vanaf ca. 2021 Q2. De waargenomen stijgingen zijn minder groot dan bij slachtofferongevallen (getuige de indexwaarden). De trends voor Enschede en Haarlemmermeer zijn minder eenduidig. We hebben geanalyseerd of de trends in ongevallen samenvallen met trends in verschillende aspecten van ongevallen(registratie), namelijk: inleverende instantie, basisteam van de politie, wegtype, dag van de week, tijdstip van de dag, leeftijd, vervoerwijze, landoppervlakte van de gemeente en het aantal personenauto’s per km². In het algemeen concluderen we dat bij geen van deze aspecten een duidelijk trend waarneembaar is die samenvalt met de trend(breuk) in het aantal slachtofferongevallen.

Verder merken we op dat er bij alle gemeenten en alle aspecten sprake is van fluctuaties over de tijd in de aandelen per categorie (wegtypen, leeftijdsklassen, vervoerwijzen, etc.) in het totaal aantal (ongevallen met) slachtoffers. We verwachten dat dit natuurlijke variaties zijn die inherent zijn aan ongevallenstatistieken door het element van toeval.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

7

Figuur 2.1. Trends in aantal ongevallen met slachtoffers per gemeente.

Figuur 2.2. Trends in aantal ongevallen met uitsluitend materiële schade (UMS) per gemeente.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

8

2.2

Landelijke mobiliteitstrends

Om de trends in geregistreerde ongevallen in de vijf gemeenten beter te duiden, plaatsen we ze in de context van landelijke trends in mobiliteit en vervoer die blijken uit de Monitor Mobiliteit & Vervoer. Op landelijk niveau is het aantal verkeersslachtoffers toegenomen in 2022 en dan wel met name buiten de rijkswegen (t.o.v. 2019) (Figuur 2.3). De toename in het aantal verkeersslachtoffers in Den Haag, Enschede en Rotterdam staat dus niet op zichzelf.

Figuur 2.3. Landelijke trends in slachtoffers op alle wegen (links) en op rijkswegen (rechts). Bron: Ministerie van Infrastructuur & Waterstaat (2022) Monitor Mobiliteit & Vervoer, Nr. 22, 25 november 2022. De toename in het aantal verkeersslachtoffers zou een gevolg kunnen zijn van meer verkeer, maar dat is niet het geval. Het aantal verplaatsingen lag in 2021 en 2022 onder het niveau van 2019 (Figuur 2.4). Ook de verkeersprestatie lag in 2021 nog onder het niveau van 2019, en in 2022 was de verkeersprestatie weer vergelijkbaar met 2019. (Figuur 2.5). Uit de grafiek van modaliteitskeuze (Figuur 2.6) blijkt dat het aandeel lopen lichtelijk is toegenomen vanaf ca. eind 2020. Echter, in onze de analyse zien we dit niet terug in een aanzienlijk groter aandeel voor de categorie voetganger in het aantal slachtofferongevallen.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

9

Figuur 2.4. Afstanden per persoon per week. Totaal over alle vervoerwijzen. Bron: Ministerie van Infrastructuur & Waterstaat (2022) Monitor Mobiliteit & Vervoer, Nr. 22, 25 november 2022.

Figuur 2.5. Verkeersprestatie op het hoofdwegennet. Bron: Ministerie van Infrastructuur & Waterstaat (2022) Monitor Mobiliteit & Vervoer, Nr. 22, 25 november 2022.

Figuur 2.6. Modaliteitskeuze verplaatsingen. Bron: Ministerie van Infrastructuur & Waterstaat (2022) Monitor Mobiliteit & Vervoer, Nr. 22, 25 november 2022.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

10

3. Conclusie We hebben voor vijf grote gemeenten (Den Haag, Enschede, Haarlemmermeer, Rotterdam en Utrecht) trends in geregistreerde ongevallen geanalyseerd over 2018 Q1 t/m 2022 Q3. Het valt op dat bij alle vijf gemeenten een trendbreuk in het aantal slachtofferongevallen zichtbaar is rond 2021 Q2, in de richting van meer slachtoffers. In Den Haag, Enschede en Rotterdam is sprake van een (verdere) toename. In Utrecht en Haarlemmermeer is sprake van een afvlakking van een dalende trend. Deze trendbreuk is in mindere mate waar te nemen in het aantal UMS-ongevallen. We hebben het aantal slachtofferongevallen verdeeld naar basisteam van de politie, wegtype, dag van de week en tijdstip van de dag, en het aantal slachtoffers naar leeftijd en vervoerwijze. Uit de analyse van deze verdelingen concluderen we dat bij geen van deze aspecten een duidelijk trend waarneembaar is die samenvalt met de trend(breuk) in het aantal slachtofferongevallen. Zoals aangeven in paragraaf 1.2, denken wij dat er twee verklaringen kunnen zijn voor de verschillende trends in het aantal slachtofferongevallen tussen de gemeenten: 1) grootschalige veranderingen van het netwerk of het gebruik en/of; 2) verschillen in registratiegraad. In het eerste geval verwacht je effecten hiervan terug te zien in de kenmerken van geregistreerde ongevallen (bijv.

meer/minder ongevallen met snorfietsen na invoering van de maatregelen ‘snorfietsen naar de rijbaan’). Aangezien we dergelijke effecten niet duidelijk waarnemen, is deze verklaring minder aannemelijk. Daarmee is het des te aannemelijker dat verschillen in verkeersongevallenregistratie en verkeershandhavingsinspanningen een rol spelen. Deze aspecten zijn niet af te leiden uit de ongevallenstatistieken (d.w.z. niet zonder aanvullende informatie) en waren daarom buiten de scope van de analyse in dit rapport. Om de grote verschillen in trends in slachtofferongevallen tussen gemeenten te verklaren bevelen wij verder onderzoek aan waarbij in eerste instantie aandacht geschonken wordt aan mogelijke verschillen in verkeersongevallenregistratie en verkeershandhavingsinspanningen. Daarnaast raden wij aan om na te gaan of er in de gemeenten grote wijzigingen in beleid, regelgeving en infrastructuur zijn geweest die effect (kunnen) hebben op de verkeersveiligheid.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

11

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

12

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

13

Bijlage 1 Den Haag 1. x

De resultaten voor de 11 geanalyseerde aspecten worden achtereenvolgens gepresenteerd in de volgende paragrafen.

B.1.1

Aantal ongevallen naar afloop

Het aantal ongevallen naar afloop is weergegeven in Figuur B1.1 en B1.2 met letselrespectievelijk UMS-ongevallen als onderste categorie, om trends in deze categorieën afzonderlijk waar te kunnen nemen. Het aantal ongevallen met slachtoffers is duidelijk toegenomen, met name vanaf 2021 Q2. Het aantal ongevallen met UMS is vrij constant.

Figuur B1.1. Ongevallen naar afloop, met letsel-ongevallen op de basislijn. Den Haag.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

14

Figuur B1.2. Ongevallen naar afloop, met UMS-ongevallen op de basislijn. Den Haag.

B.1.2

Verdeling van ongevallen naar inleverende instantie en

afloop Het aantal ongevallen naar inleverende instantie en afloop is weergegeven in Figuur B1.3. MobielSchadeMelden is pas sinds 2019 in gebruik. Het wordt alleen gebruikt voor UMSongevallen. In 2022 wordt ca. 10% van de ongevallen via MobielSchadeMelden gemeld.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

15

Figuur B1.3. Verdeling van ongevallen naar inleverende instantie en afloop. Den Haag.

B.1.3

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar

basisteam van de politie De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar basisteam van de politie is weergegeven in Figuur B1.4. Het aandeel per basisteam in de ongevallenregistraties is vrij constant over de tijd.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

16

Figuur B1.4. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar basisteam van de politie. Den Haag.

B.1.4

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar wegtype

Het aantal ongevallen met slachtoffers naar wegtype is weergegeven in relatieve (Figuur B1.5) en absolute zin (Figuur B1.6). Veruit de meeste ongevallen vinden plaats op 50- en 30wegen. Geen wegtype-aandeel wijzigt aanzienlijk over de tijd.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

17

Figuur B1.5. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar wegtype. Den Haag.

Figuur B1.6. Ongevallen met slachtoffers naar wegtype. Den Haag.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

18

B.1.5

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van

de week De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van de week is weergegeven in Figuur B1.7 en is vrij constant over de tijd.

Figuur B1.7. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van de week. Den Haag.

B.1.6

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip

van de dag De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip van de dag is weergegeven in Figuur B1.8 en is vrij constant over de tijd.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

19

Figuur B1.8. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip van de dag. Den Haag.

B.1.7

Verdeling van slachtoffers naar leeftijd

Het aantal slachtoffers naar leeftijd is weergegeven in relatieve (Figuur B1.9) en absolute zin (Figuur B1.10). Geen leeftijdscategorie-aandeel wijzigt aanzienlijk over de tijd.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

20

Figuur B1.9. Verdeling van slachtoffers naar leeftijd. Den Haag.

Figuur B1.10. Slachtoffers naar leeftijd. Den Haag.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

21

B.1.8

Verdeling van slachtoffers naar vervoerwijze

Het aantal slachtoffers naar vervoerwijze is weergegeven in relatieve (Figuur B1.11) en absolute zin (Figuur B1.12). Geen vervoerwijzecategorie-aandeel wijzigt aanzienlijk over de tijd. Echter, het aandeel fiets oogt lichtelijk toegenomen vanaf 2021.

Figuur B1.11. Verdeling van slachtoffers naar vervoerwijze. Den Haag.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

22

Figuur B1.12. Slachtoffers naar vervoerwijze. Den Haag.

B.1.9

Het aantal ongevallen met slachtoffers per dag

Het aantal ongevallen met slachtoffers per dag is weergegeven in Figuur B1.13. Er is sprake van een structurele toename in het aantal ongevallen met letsel per dag (de 90ste en 10e percentielwaarden schuiven op naar boven). Het zijn niet enkele extreme waarden, d.w.z. specifieke dagen waarop veel ongevallen met slachtoffers plaatsvonden (bijv. door lokale weersomstandigheden, wegwerkzaamheden of andere bijzonderheden), die het totaal aantal ongevallen met slachtoffers omhoog trekken.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

23

Figuur B1.13. Ongevallen met slachtoffers per dag. Den Haag. De blauwe lijnen geven het 90ste en 10e percentiel van het aantal slachtofferongevallen per dag weer, berekend per jaar.

B.1.10 De landoppervlakte op jaarbasis De landoppervlakte van de gemeente over 2018-2022 is weergegeven in Figuur B1.14 en is gelijk gebleven over de jaren.

Figuur B1.14. Landoppervlakte. Den Haag.

B.1.11 Het aantal personenauto’s per km² op jaarbasis Het aantal personenauto’s per km² in de gemeente over 2018-2021 is weergegeven in Figuur B1.15 en is nagenoeg gelijk gebleven over de jaren.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

24

Figuur B1.15. Het aantal personenauto’s per km². Den Haag.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

25

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

26

Bijlage 2 Enschede 2. x

De resultaten voor de 11 geanalyseerde aspecten worden achtereenvolgens gepresenteerd in de volgende paragrafen.

B.2.1

Aantal ongevallen naar afloop

Het aantal ongevallen naar afloop is weergegeven in Figuur B2.1 en B2.2 met letselrespectievelijk UMS-ongevallen als onderste categorie, om trends in deze categorieën afzonderlijk waar te kunnen nemen. Het aantal ongevallen met slachtoffers is duidelijk toegenomen vanaf 2021 Q2. Het aantal ongevallen met UMS fluctueert en laat geen eenduidige trend zien.

Figuur B2.1. Ongevallen naar afloop, met letsel-ongevallen op de basislijn. Enschede.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

27

Figuur B2.2. Ongevallen naar afloop, met UMS-ongevallen op de basislijn. Enschede.

B.2.2

Verdeling van ongevallen naar inleverende instantie en

afloop Het aantal ongevallen naar inleverende instantie en afloop is weergegeven in Figuur B2.3. MobielSchadeMelden is pas sinds 2019 in gebruik. Het wordt alleen gebruikt voor UMSongevallen. In 2022 wordt ca. 11% van de ongevallen via MobielSchadeMelden gemeld.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

28

Figuur B2.3. Verdeling van ongevallen naar inleverende instantie en afloop. Enschede.

B.2.3

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar

basisteam van de politie De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar basisteam van de politie is weergegeven in Figuur B2.3. In Enschede is slechts één team actief.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

29

Figuur B2.4. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar basisteam van de politie. Enschede.

B.2.4

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar wegtype

Het aantal ongevallen met slachtoffers naar wegtype is weergegeven in relatieve (Figuur B2.5) en absolute zin (Figuur B2.6). Veruit de meeste ongevallen vinden plaats op 50- en 30wegen. Geen wegtype-aandeel wijzigt aanzienlijk over de tijd.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

30

Figuur B2.5. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar wegtype. Enschede.

Figuur B2.6. Ongevallen met slachtoffers naar wegtype. Enschede.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

31

B.2.5

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van

de week De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van de week is weergegeven in Figuur B2.7. Deze fluctueert over de tijd, maar een specifieke verschuivingen in de verdeling valt niet op.

Figuur B2.7. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van de week. Enschede.

B.2.6

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip

van de dag De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip van de dag is weergegeven in Figuur B2.8. Deze fluctueert over de tijd, maar een specifieke verschuivingen in de verdeling valt niet op.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

32

Figuur B2.8. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip van de dag. Enschede.

B.2.7

Verdeling van slachtoffers naar leeftijd

Het aantal slachtoffers naar leeftijd is weergegeven in relatieve (Figuur B2.9) en absolute zin (Figuur B2.10). Het aantal slachtoffers naar leeftijd fluctueert over de tijd. Geen leeftijdscategorie-aandeel lijkt aanzienlijk gestegen tegelijkertijd met de toename in het aantal slachtoffers vanaf 2021 Q1 (paragraaf B.2.1).

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

33

Figuur B2.9. Verdeling van slachtoffers naar leeftijd. Enschede.

Figuur B2.10. Slachtoffers naar leeftijd. Enschede.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

34

B.2.8

Verdeling van slachtoffers naar vervoerwijze

Het aantal slachtoffers naar vervoerwijze is weergegeven in relatieve (Figuur B2.11) en absolute zin (Figuur B2.12). De verdeling van slachtoffers naar vervoerwijze fluctueert sterk over de tijd, waardoor er niet een of enkelen vervoerwijzen uitspringen die aanzienlijk wijzigen in conjunctie met de trend in het aantal slachtofferongevallen.

Figuur B2.11. Verdeling van slachtoffers naar vervoerwijze. Enschede.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

35

Figuur B2.12. Slachtoffers naar vervoerwijze. Enschede.

B.2.9

Het aantal ongevallen met slachtoffers per dag

Het aantal ongevallen met slachtoffers per dag is weergegeven in Figuur B2.13. Kijkende naar de 90ste en 10e percentielwaarden, lijkt het aantal ongevallen met slachtoffers per dag niet structureel toegenomen in 2021 en 2022 t.o.v. 2018 en 2019. Wel zijn er in 2021 en 2022 duidelijk meer dagen met 3 of 4 slachtofferongevallen per dag t.o.v. eerdere jaren.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

36

Figuur B2.13. Ongevallen met slachtoffers per dag. Enschede. De blauwe lijnen geven het 90ste en 10e percentiel van het aantal slachtofferongevallen per dag weer, berekend per jaar.

B.2.10 De landoppervlakte op jaarbasis De landoppervlakte van de gemeente over 2018-2022 is weergegeven in Figuur B2.14 en is gelijk gebleven over de jaren.

Figuur B2.14. Landoppervlakte. Enschede.

B.2.11 Het aantal personenauto’s per km² op jaarbasis Het aantal personenauto’s per km² in de gemeente over 2018-2021 is weergegeven in Figuur B2.15 en is nagenoeg gelijk gebleven over de jaren.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

37

Figuur B2.15. Het aantal personenauto’s per km². Enschede.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

38

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

39

Bijlage 3 Haarlemmermeer 3. x

De resultaten voor de 11 geanalyseerde aspecten worden achtereenvolgens gepresenteerd in de volgende paragrafen.

B.3.1

Aantal ongevallen naar afloop

Het aantal ongevallen naar afloop is weergegeven in Figuur B3.1 en B3.2 met letselrespectievelijk UMS-ongevallen als onderste categorie, om trends in deze categorieën afzonderlijk waar te kunnen nemen. Het aantal ongevallen met slachtoffers is lichtelijk afgenomen over de gehele studieperiode bezien. Er is een kleine sprong (toename) waarneembaar rond 2021 Q2. Het aantal ongevallen met UMS was lager in 2020, maar is sinds eind 2021 weer op een niveau vergelijkbaar met voor 2020.

Figuur B3.1. Ongevallen naar afloop, met letsel-ongevallen op de basislijn. Haarlemmermeer.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

40

Figuur B3.2. Ongevallen naar afloop, met UMS-ongevallen op de basislijn. Haarlemmermeer.

B.3.2

Verdeling van ongevallen naar inleverende instantie en

afloop Het aantal ongevallen naar inleverende instantie en afloop is weergegeven in Figuur B3.3. MobielSchadeMelden is pas sinds 2019 in gebruik. Het wordt alleen gebruikt voor UMSongevallen. In 2022 wordt ca. 14% van de ongevallen via MobielSchadeMelden gemeld.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

41

Figuur B3.3. Verdeling van ongevallen naar inleverende instantie en afloop. Haarlemmermeer.

B.3.3

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar

basisteam van de politie De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar basisteam van de politie is weergegeven in Figuur B3.4. In Haarlemmermeer is slechts één team actief.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

42

Figuur B3.4. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar basisteam van de politie. Haarlemmermeer.

B.3.4

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar wegtype

Het aantal ongevallen met slachtoffers naar wegtype is weergegeven in relatieve (Figuur B3.5) en absolute zin (Figuur B3.6). Geen wegtype-aandeel wijzigt aanzienlijk over de tijd.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

43

Figuur B3.5. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar wegtype. Haarlemmermeer.

Figuur B3.6. Ongevallen met slachtoffers naar wegtype. Haarlemmermeer.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

44

B.3.5

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van

de week De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van de week is weergegeven in Figuur B3.7. Deze fluctueert over de tijd, maar een specifieke verschuivingen in de verdeling valt niet op.

Figuur B3.7. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van de week. Haarlemmermeer.

B.3.6

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip

van de dag De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip van de dag is weergegeven in Figuur B3.8. Deze fluctueert over de tijd, maar een specifieke verschuivingen in de verdeling valt niet op.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

45

Figuur B3.8. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip van de dag. Haarlemmermeer.

B.3.7

Verdeling van slachtoffers naar leeftijd

Het aantal slachtoffers naar leeftijd is weergegeven in relatieve (Figuur B3.9) en absolute zin (Figuur B3.10). Geen leeftijdscategorie-aandeel wijzigt aanzienlijk over de tijd.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

46

Figuur B3.9. Verdeling van slachtoffers naar leeftijd. Haarlemmermeer.

Figuur B3.10. Slachtoffers naar leeftijd. Haarlemmermeer.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

47

B.3.8

Verdeling van slachtoffers naar vervoerwijze

Het aantal slachtoffers naar vervoerwijze is weergegeven in relatieve (Figuur B3.11) en absolute zin (Figuur B3.12). Geen vervoerwijzecategorie-aandeel wijzigt aanzienlijk over de tijd.

Figuur B3.11. Verdeling van slachtoffers naar vervoerwijze. Haarlemmermeer.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

48

Figuur B3.12. Slachtoffers naar vervoerwijze. Haarlemmermeer.

B.3.9

Het aantal ongevallen met slachtoffers per dag

Het aantal ongevallen met slachtoffers per dag is weergegeven in Figuur B3.13. Afgaande op de 90ste en 10e percentielwaarden lijkt sprake van een structurele toename in het aantal slachtofferongevallen per dag in 2022 t.o.v. 2019 t/m 2021, tot een niveau vergelijkbaar met dat van 2018. Het aantal dagen per meer dan 3 slachtofferongevallen per dag is wel beduidend minder in 2021 en 2022 t.o.v. 2018 en 2019.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

49

Figuur B3.13. Ongevallen met slachtoffers per dag. Haarlemmermeer. De blauwe lijnen geven het 90ste en 10e percentiel van het aantal slachtofferongevallen per dag weer, berekend per jaar.

B.3.10 De landoppervlakte op jaarbasis De landoppervlakte van de gemeente over 2018-2022 is weergegeven in Figuur B3.14 en toegenomen in 2018-2019 en daarna gelijk gebleven over de jaren.

Figuur B3.14. Landoppervlakte. Haarlemmermeer.

B.3.11 Het aantal personenauto’s per km² op jaarbasis Het aantal personenauto’s per km² in de gemeente over 2018-2021 is weergegeven in Figuur B3.15 en is nagenoeg gelijk gebleven over de jaren.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

50

Figuur B3.15. Het aantal personenauto’s per km². Haarlemmermeer.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

51

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

52

Bijlage 4 Rotterdam 4. x

De resultaten voor de 11 geanalyseerde aspecten worden achtereenvolgens gepresenteerd in de volgende paragrafen.

B.4.1

Aantal ongevallen naar afloop

Het aantal ongevallen naar afloop is weergegeven in Figuur B4.1 en B4.2 met letselrespectievelijk UMS-ongevallen als onderste categorie, om trends in deze categorieën afzonderlijk waar te kunnen nemen. Het aantal ongevallen met slachtoffers is vrij constant, maar lijkt licht toe te nemen sinds 2021 Q2. Het aantal ongevallen met UMS is ook licht toegenomen sinds 2021 Q2.

Figuur B4.1. Ongevallen naar afloop, met letsel-ongevallen op de basislijn. Rotterdam.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

53

Figuur B4.2. Ongevallen naar afloop, met UMS-ongevallen op de basislijn. Rotterdam.

B.4.2

Verdeling van ongevallen naar inleverende instantie en

afloop Het aantal ongevallen naar inleverende instantie en afloop is weergegeven in Figuur B4.3. MobielSchadeMelden is pas sinds 2019 in gebruik. Het wordt alleen gebruikt voor UMSongevallen. In 2022 wordt ca. 15% van de ongevallen via MobielSchadeMelden gemeld.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

54

Figuur B4.3. Verdeling van ongevallen naar inleverende instantie en afloop. Rotterdam.

B.4.3

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar

basisteam van de politie De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar basisteam van de politie is weergegeven in Figuur B4.4. Het aandeel per basisteam in de ongevallenregistraties is vrij constant over de tijd.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

55

Figuur B4.4. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar basisteam van de politie. Rotterdam.

B.4.4

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar wegtype

Het aantal ongevallen met slachtoffers naar wegtype is weergegeven in relatieve (Figuur B4.5) en absolute zin (Figuur B4.6). Veruit de meeste ongevallen vinden plaats op 50-wegen. Geen wegtype-aandeel wijzigt aanzienlijk over de tijd.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

56

Figuur B4.5. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar wegtype. Rotterdam.

Figuur B4.6. Ongevallen met slachtoffers naar wegtype. Rotterdam.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

57

B.4.5

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van

de week De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van de week is weergegeven in Figuur B4.7 en is vrij constant over de tijd.

Figuur B4.7. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van de week. Rotterdam.

B.4.6

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip

van de dag De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip van de dag is weergegeven in Figuur B4.8 en is vrij constant over de tijd.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

58

Figuur B4.8. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip van de dag. Rotterdam.

B.4.7

Verdeling van slachtoffers naar leeftijd

Het aantal slachtoffers naar leeftijd is weergegeven in relatieve (Figuur B4.9) en absolute zin (Figuur B4.10). Geen leeftijdscategorie-aandeel wijzigt aanzienlijk over de tijd.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

59

Figuur B4.9. Verdeling van slachtoffers naar leeftijd. Rotterdam.

Figuur B4.10. Slachtoffers naar leeftijd. Rotterdam.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

60

B.4.8

Verdeling van slachtoffers naar vervoerwijze

Het aantal slachtoffers naar vervoerwijze is weergegeven in relatieve (Figuur B4.11) en absolute zin (Figuur B4.12). De aandelen per vervoerwijzecategorie wijzigen niet aanzienlijk over de tijd. Uitzondering daarop is de categorie Bromfiets +. Het aantal slachtoffers ligt in 2022 Q2 en Q3 met 39% en 36% (iets) hoger dan voorheen en deze toename zit voor een groot deel in de categorie Bromfiets + (Figuur B4.12).

Figuur B4.11. Verdeling van slachtoffers naar vervoerwijze. Rotterdam.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

61

Figuur B4.12. Slachtoffers naar vervoerwijze. Rotterdam.

B.4.9

Het aantal ongevallen met slachtoffers per dag

Het aantal ongevallen met slachtoffers per dag is weergegeven in Figuur B4.13. Er lijkt sprake van een structurele toename in het aantal slachtofferongevallen per dag in 2021 en 2022 to.v 2019 en 2020 (de 90ste en 10e percentielwaarden schuiven op naar boven).

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

62

Figuur B4.13. Ongevallen met slachtoffers per dag. Rotterdam. De blauwe lijnen geven het 90ste en 10e percentiel van het aantal slachtofferongevallen per dag weer, berekend per jaar.

B.4.10 De landoppervlakte op jaarbasis De landoppervlakte van de gemeente over 2018-2022 is weergegeven in Figuur B4.14 en is gelijk gebleven over de jaren.

Figuur 4.14. Landoppervlakte. Rotterdam.

B.4.11 Het aantal personenauto’s per km² op jaarbasis Het aantal personenauto’s per km² in de gemeente over 2018-2021 is weergegeven in Figuur B4.15 en is nagenoeg gelijk gebleven over de jaren.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

63

Figuur B4.15. Het aantal personenauto’s per km². Rotterdam.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

64

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

65

Bijlage 5 Utrecht 5. x

De resultaten voor de 11 geanalyseerde aspecten worden achtereenvolgens gepresenteerd in de volgende paragrafen.

B.5.1

Aantal ongevallen naar afloop

Het aantal ongevallen naar afloop is weergegeven in Figuur B5.1 en B5.2 met letselrespectievelijk UMS-ongevallen als onderste categorie, om trends in deze categorieën afzonderlijk waar te kunnen nemen. Het aantal ongevallen met slachtoffers is lichtelijk afgenomen, maar deze afname lijkt af te vlakken vanaf ca. 2021 Q2. Daarentegen is het aantal ongevallen met UMS toegenomen vanaf 2021 Q4.

Figuur B5.1. Ongevallen naar afloop, met letsel-ongevallen op de basislijn. Utrecht.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

66

Figuur B5.2. Ongevallen naar afloop, met UMS-ongevallen op de basislijn. Utrecht.

B.5.2

Verdeling van ongevallen naar inleverende instantie en

afloop Het aantal ongevallen naar inleverende instantie en afloop is weergegeven in Figuur B5.3. MobielSchadeMelden is pas sinds 2019 in gebruik. Het wordt alleen gebruikt voor UMSongevallen. In 2022 wordt ca. 22% van de ongevallen via MobielSchadeMelden gemeld.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

67

Figuur B5.3. Verdeling van ongevallen naar inleverende instantie en afloop. Utrecht.

B.5.3

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar

basisteam van de politie De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar basisteam van de politie is weergegeven in Figuur B5.4. Deze fluctueert over de tijd, maar een specifieke verschuivingen in de verdeling valt niet op.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

68

Figuur B5.4. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar basisteam van de politie. Utrecht.

B.5.4

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar wegtype

Het aantal ongevallen met slachtoffers naar wegtype is weergegeven in relatieve (Figuur B5.5) en absolute zin (Figuur B5.6). Veruit de meeste ongevallen vinden plaats op 50- en 30wegen. Geen wegtype-aandeel wijzigt aanzienlijk over de tijd.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

69

Figuur B5.5. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar wegtype. Utrecht.

Figuur B5.6. Ongevallen met slachtoffers naar wegtype. Utrecht.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

70

B.5.5

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van

de week De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van de week is weergegeven in Figuur B5.7. Deze fluctueert over de tijd, maar een specifieke verschuivingen in de verdeling valt niet op.

Figuur B5.7. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar dag van de week. Utrecht.

B.5.6

Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip

van de dag De verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip van de dag is weergegeven in Figuur B5.8. Deze fluctueert over de tijd, maar een specifieke verschuivingen in de verdeling valt niet op.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

71

Figuur B5.8. Verdeling van ongevallen met slachtoffers naar tijdstip van de dag. Utrecht.

B.5.7

Verdeling van slachtoffers naar leeftijd

Het aantal slachtoffers naar leeftijd is weergegeven in relatieve (Figuur B5.9) en absolute zin (Figuur B5.10). Geen leeftijdscategorie-aandeel wijzigt aanzienlijk over de tijd.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

72

Figuur B5.9. Verdeling van slachtoffers naar leeftijd. Utrecht.

Figuur B5.10. Slachtoffers naar leeftijd. Utrecht.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

73

B.5.8

Verdeling van slachtoffers naar vervoerwijze

Het aantal slachtoffers naar vervoerwijze is weergegeven in relatieve (Figuur B5.11) en absolute zin (Figuur B5.12). Het aantal slachtoffers naar vervoerwijze fluctueert over de tijd. Het aantal slachtoffers in de categorie Bromfiets + neemt af sinds 2022, in zowel relatieve als absolute zin.

Figuur B5.11. Verdeling van slachtoffers naar vervoerwijze. Utrecht.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

74

Figuur B5.12. Slachtoffers naar vervoerwijze. Utrecht.

B.5.9

Het aantal ongevallen met slachtoffers per dag

Het aantal ongevallen met slachtoffers per dag is weergegeven in Figuur B5.13. De 90ste en 10e percentielwaarden zijn vrij constant over de tijd. Het valt op dat het aantal dagen met meer dan 3 slachtofferongevallen per dag in 2021 beduidend lager lag dan in andere jaren.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

75

Figuur B5.13. Ongevallen met slachtoffers per dag. Utrecht. De blauwe lijnen geven het 90ste en 10e percentiel van het aantal slachtofferongevallen per dag weer, berekend per jaar.

B.5.10 De landoppervlakte op jaarbasis De landoppervlakte van de gemeente over 2018-2022 is weergegeven in Figuur B5.14 en is gelijk gebleven over de jaren.

Figuur B5.14. Landoppervlakte. Utrecht.

B.5.11 Het aantal personenauto’s per km² op jaarbasis Het aantal personenauto’s per km² in de gemeente over 2018-2021 is weergegeven in Figuur B5.15 en is nagenoeg gelijk gebleven over de jaren.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

76

Figuur B5.15. Het aantal personenauto’s per km². Utrecht.

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 21 februari 2023

77

Goudappel BV werkt vanuit Amsterdam, Den Haag, Deventer, Eindhoven en Leeuwarden en via onze partners in het buitenland Snipperlingsdijk 4

Postbus 161

+31(0) 570 666 222

BTW NL 0072 11 879 B01

7417 BJ Deventer

7400 AD Deventer

info@goudappel.nl

KVK

Nederland

Nederland

Analyse verkeersongevallenstatistieken - 2132februari 2023 www.goudappel.nl IBAN NL09 INGB 0001 2746

3801 7479

78

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13127855/1