Staat van Delft 2022
Tekst van het document
De Staat van Delft 2022
Staat van Delft: transparant en integraal Tijdlijn Het coalitieakkoord uit 2018 ‘De toekomst in uitvoering’ staat aan de basis van deze rapportage. Dat coalitieakkoord is uitgewerkt in het Bestuursprogramma 2018-2022, met de concrete afspraken die het college heeft gemaakt met de gemeenteraad. Dit jaar, 2022, bekijken we hoe het is gegaan met de doelen tijdens deze collegeperiode. We vertellen dit in deze rapportage genaamd ‘De Staat van Delft’. Transparant In 2018 is niet alleen afgesproken wat de doelen zijn, maar ook hoe we deze gaan meten.1 Dit bevordert de transparantie en voorkomt spraakverwarring over bereikte doelen. We voorkomen hiermee achteraf resultaten te vertellen die een vertekend beeld geven. Bovendien voert de afdeling gegevensmanagement de redactie. Hiermee borgen we de objectiviteit. Een specifieke beleidsafdeling oordeelt niet meer zelf over het al dan niet behalen van haar eigen doelstelling. Integraal De resultaten uit deze collegeperiode analyseren we structureel en integraal. We voorkomen hiermee dat ieder beleidsveld zijn eigen tijdlijn volgt. Daarom evalueren we alle onderwerpen uit het Bestuursprogramma tegelijkertijd. In het coalitieakkoord is afgesproken om deze manier van werken door te zetten (het Bestuursprogramma). Leeswijzer De voorkant geeft de doelstelling weer in een zogenaamde infographic: een grafische samenvatting van de resultaten.
De achterkant geeft een uitgebreide tekstuele toelichting op elke doelstelling. Vragen over de stadsenquête Omnibus kunt u stellen aan drs. G. (Graziella) Vitale (gvitale@delft.nl). Statistische vragen kunt u stellen aan C. (Cees) Damen (cdamen@delft.nl) of drs. J.P. (Jan Piet) van der Mijl (jpvdmijl@delft.nl). Vragen over de Staat van Delft kunt u stellen aan drs. J. (Jordi) van den Oord (jvdoord@delft.nl).
1
De Raad heeft een ‘definitieboekje’ ontvangen. Hierin staat exact welke doelstelling we op welke manier volgen. Dit voorkomt spraakverwarring over doelbereiking. Dit definitieboekje hebben we vooraf opgestuurd (Definitieboek Bestuursprogramma 2018-2022, transparant ambities meten). Nu vertellen we transparant over de resultaten volgens de richtlijn van dit definitieboekje.
14 -m r 2- t-2 ap 0 21 r-a 20 10 pr-m 20 29 ei-m 20 17 ei-2 -ju 0 n 6- -20 ju 25 l-2 - 0 13 jul-a 20 u 1- g-2 se 0 20 p-s 20 ep 9- -2 ok 0 28 t-o 20 16 kt-n 20 o 5- v-2 de 0 24 c-d 20 e 12 c-2 -ja 0 31 n-2 -ja 1 19 n-2 -fe 1 10 b-m 21 29 rt-m 21 17 rt-a 21 p 6- r-2 m 1 25 ei-m 21 13 ei-2 -ju 1 n 2- -21 ju 21 l-2 -ju 1 9- l-2 a 1 28 ug-a 21 16 ug-s 21 ep 5- -2 ok 1 24 t-o 21 12 kt-n 21 o 1- v-2 de 1 20 c-d 21 ec 8- -21 ja 28 n-2 -ja 2 20 n-2 -fe 2 b22
COVID-19
De coronapandemie in Delft
COVID-19 besmettingen in Delft
500
0
Delftenaren volledig (2x) gevaccineerd:
Staat van Delft 2022 Overleden personen Delft en Nederland per 100.000 inwoners
83%
89
121
0
25
50
Delft
Nederland
75
100
125
Bron: RIVM
COVID-19 Peildatum: februari 2022
Vaccinatiegraad Op 6 januari 2021 is Nederland begonnen met vaccineren. 83% in Delft is volledig gevaccineerd. In geheel Nederland ligt dit hoger met 86%. De Delftse bevolking telt heel veel inwoners in de leeftijdsgroep 20 tot 30 jaar. Dit draagt bij aan de lagere vaccinatiegraad in Delft. De bereidheid tot vaccinatie stijgt namelijk met de leeftijd. Overledenen Om Delft te vergelijken met Nederland kijken we naar het aantal overledenen per 100.000 inwoners. In Delft zijn er 89 Delftenaren per 100.000 inwoners overleden aan COVID-19. Dit is lager dan gemiddeld. In Nederland zijn 121 mensen per 100.000 inwoners overleden aan COVID-19. De Delftse bevolking telt gemiddeld minder 70+’ers dan geheel Nederland, juist deze leeftijdscategorie loopt een hoog risico. Welbevinden Delftenaren1 Delftenaren ervaren meer stress en somberheid door de coronapandemie. Over het algemeen geldt dat jonge Delftenaren hier meer last van hebben. Met het klimmen der jaren neemt de stress en somberheid door de coronapandemie af. De verschillen tussen leeftijdsgroepen zijn groot. Een klein deel van de Delftenaren ervaart juist minder stress in deze periode. Naast meer stress en somberheid, ervaart 20% van de Delftenaren (veel) meer angst tijdens de coronapandemie (niet in figuur). Opnieuw geldt dat jonge Delftenaren hier meer last van hebben.
Onderstaande grafiek toont het verschil in stress en somberheid naar leeftijdsgroep. % Delftenaren die (veel) meer stress, somber zijn tijdens de coronapandemie 47%
18 tot en met 24 jaar 42% 43% 41%
25 tot en met 34 jaar 35 tot en met 44 jaar 45 tot en met 54 jaar 55 tot en met 64 jaar 16% 15% 16% 16%
65 tot en met 74 jaar 75 jaar en ouder
20%
26%
31% 31% 29%
54%
34% 33%
Gemiddeld 0%
10%
20%
(veel) meer stress
30%
40%
50%
60%
(veel) meer somber
Leesvoorbeeld: gemiddeld 33% van alle Delftenaren geeft aan (veel) meer somber te zijn door de coronapandemie. Voor Delftenaren van 75 jaar en ouder is dit aandeel lager dan gemiddeld: 16%. Voor jongeren van 18 tot en met 24 jaar is dit veel hoger dan gemiddeld: 54% van Delftse jongeren geeft aan (veel) meer somber te zijn.
1
In de stadsenquête Omnibus is een vraag gesteld over het welbevinden van Delftenaren tijdens de coronapandemie (september 2021). Ruim 5.000 Delftenaren hebben deze enquête ingevuld.
Stad en Bestuur Tevredenheid dienstverlening: 7,7 Vertrouwensscore B&W: 6,4 Verbondenheid met Delft: 77% (zeer) tevreden klanten 2021 90%
7,7
70% 69% 65% 62%
De doelstelling om een 7,5 te halen voor onze dienstverlening is gehaald
61%
0
10
20 balie
30
40
internet
telefoon
50
60 post
70 email
vertrouwensscore B&W De doelstelling dat B&W een 6,5 haalt voor het vertrouwen van de burger is vrijwel gehaald (6,4)
6,4
Staat van Delft 2022
algemene waardering
80
90
100
sociale media
verbondenheid met Delft
77%
De doelstelling dat 75% van de Delftenaren zich verbonden voelt met Delft is gehaald
Stad en bestuur Tevredenheid dienstverlening: 7,7 Vertrouwensscore college van B&W: 6,4 Verbondenheid met Delft: 77% Klantwaardering dienstverlening burgers In 2021 waarderen Delftenaren de dienstverlening van de gemeente in het algemeen met een 7,7. De doelstelling – een 7,5 voor klantwaardering – is daarmee gehaald. Van alle inwoners heeft 42% in 2021 op de één of andere manier contact met de gemeente gehad. Dat is 10% minder t.o.v. 2019. De waardering over de dienstverlening varieert met de manier waarop men met de gemeente communiceert. Gemiddeld is 74% van de klanten tevreden over het laatste contact met de gemeente. Contacten via de balie zorgen door de jaren heen voor de meeste tevreden klanten. T.o.v. 2019 is de tevredenheid over alle kanalen licht gedaald, met uitzondering van de balie.
Dienstverlening: tevredenheid laatste contact, naar kanaal, 2008-2021 bron: O&S Delft, Omnibus 2008, 2010, 2013, 2015, 2017, 2019 en 2021
% tevreden klanten
100 90
balie
80
internet telefoon
70
post e-mail
60
totaal 50 40 2008
2010
2013
2015
2017
2019
2021
Vertrouwen in B&W De Delftse bevolking geeft het cijfer 6,4 voor het vertrouwen dat zij heeft in het college van B&W. Daarmee is de doelstelling (een 6,5) vrijwel gehaald. Andere lokale instituties krijgen vrijwel identieke cijfers: de gemeenteraad een 6,4 en de ambtelijke organisatie van de gemeente een 6,5. 18 t/m 24-jarigen geven B&W een hoger cijfer dan 55 t/m 74-jarigen (7,1 tegen 6,0). Onder mensen met meer opleiding is meer vertrouwen in B&W dan onder mensen met minder opleiding (6,8 tegen 5,8). Tot slot blijkt het vertrouwen in B&W af te nemen met het aantal jaren dat men in Delft woont. Inwoners die minder dan 2 jaar in Delft wonen geven B&W een 7,5. Bij mensen die 20 jaar of langer in Delft wonen is de waardering 5,9. Verbondenheid met Delft Van de Delftenaren voelt 77% zich verbonden met de stad en daarmee is de doelstelling (75%) gehaald. In Vrijenban voelt men zich het meest verbonden met Delft (83%), in Voorhof het minst (72%). Het gevoel van verbondenheid met Delft neemt toe met leeftijd en verblijfsduur en is relatief sterker aanwezig onder mensen met een Nederlandse achtergrond en onder Delftenaren met minder opleiding. Nog sterker dan met de stad voelen Delftenaren zich verbonden met Nederland (gemiddeld 83%). De verbondenheid met de eigen buurt daarentegen komt veel lager uit (44%).
Solide maatschappelijke basis
Eenzaamheid: 40% eenzaamheid
60%
40%
30%
... van de Delftenaren is (matig tot ernstig) eenzaam
10%
ernstige eenzaamheid (10%)
De doelstelling - 39% van de Delftenaren is (matig tot ernstig) eenzaam - is net niet gehaald
matige eenzaamheid (30%)
weinig tot geen eenzaamheid (60%)
Mening op een aantal stellingen die eenzaamheid meten
Wie ervaren in grotere mate eenzaamheid?
Ik heb veel mensen op wie ik volledig kan vertrouwen
62%
Ik mis een echt goede vriend of vriendin
bewoners met een migratieachtergrond bewoners uit Voorhof en Buitenhof
13%
ouderen (75+) Ik mis mensen om me heen
10%
0
20 ja (absoluut)
Staat van Delft 2022
40
60
bewoners met een laag opleidingsniveau
Solide maatschappelijke basis Eenzaamheid: 40% Eenzaamheid is een gevoel. Een gevoel van leegte, het gevoel niet verbonden te zijn met andere mensen. Het is een gevoel dat je ervaart als de verbinding met anderen niet goed is. Daarom kun je je ook eenzaam voelen tussen andere mensen. Eenzaamheid heeft voor iedereen een andere betekenis en heeft effect op de fysieke en psychische gezondheid. Uit de Omnibusenquête 2021 blijkt dat 40% van de Delftenaren zich eenzaam voelt. Dit is 2% minder dan in 2019. Ondanks de lichte afname is de doelstelling net niet gehaald (39%). Drie op de tien Delftenaren van 18 jaar en ouder ervaart matige eenzaamheid en 10% ernstige eenzaamheid.
Mate van eenzaamheid bron: O&S Delft, Omnibus 2021, 2019, 2017, 2015 , 2013 en 2010
2021
60%
30%
10%
2019
58%
32%
10%
2017
59%
31%
10%
2015
61%
30%
9%
2013
63%
29%
8%
2010
65%
28%
7%
20 weinig tot geen eenzaamheid
40
60
matige eenzaamheid
80 ernstige eenzaamheid
100
%
In de wijken Voorhof en Buitenhof voelt 53% van de bewoners zich eenzaam. In deze twee wijken wonen relatief meer mensen met een (niet-) westerse achtergrond dan in de rest van Delft. Uit de Omnibusenquête blijkt dat deze groep Delftenaren (westers: 52%, niet-westers: 60%) zich in grotere mate eenzaam voelt dan autochtone Delftenaren (31%). Leeftijd Van de 75-plussers voelt iets meer dan de helft zich matig tot ernstig eenzaam (52%). Eenzaamheid komt niet alleen bij ouderen voor; 39% van de jongeren van 18-24 jaar is matig tot ernstig eenzaam (in 2015 lag dit aandeel op 25%). Ten opzichte van 2015 zien we een toename in eenzaamheid onder de groep 25-34 jarigen (van 36% in 2017 naar 44% in 2021). Opleidingsniveau Inwoners van Delft met een laag opleidingsniveau voelen zich in grotere mate eenzaam (47%) dan inwoners met een midden of hoog opleidingsniveau (respectievelijk 37% en 38%).
Solide maatschappelijke basis
Startkwalificatie: 91%
91%
wat is een startkwalificatie? Een startkwalificatie in Nederland is een diploma op minimaal havo-, vwo- of mbo 2-niveau.
91% van de 18 tot en met 30-jarigen heeft een startkwalificatie, de doelstelling is niet gehaald (92%)
2,5 % 2,5% verlaat het onderwijs zonder diploma
aantal voortijdig schoolverlaters in Delft per schooljaar 156
156
148 127
138
128
124
116
107
100
rl) 20
20
/2 1
20
19
(v oo
/2 0
/1 9 18 20
/1 8 17 20
20
16
/1 7
/1 6 15 20
/1 5 14 20
/1 4 13 20
20
12
/1 3
0
Staat van Delft 2022
Solide maatschappelijke basis Startkwalificatie: 91% Schooluitval: 2,5% Startkwalificatie Een startkwalificatie in Nederland is een diploma op minimaal havo-, vwo- of mbo 2-niveau. Een startkwalificatie is een noodzakelijke voorwaarde om deel te nemen aan de moderne kennissamenleving. Het gestelde doel is niet gehaald: in 2020 is 91% van de 18- t/m 30-jarigen in het bezit van een startkwalificatie. De doelstelling was op 92% bepaald. Mogelijk ligt het percentage met startkwalificatie in werkelijkheid wat hoger. Een deel van de doelgroep bestaat namelijk uit buitenlandse studenten, die per definitie in het bezit zijn van een - veelal in het buitenland verworven - startkwalificatie. Om diverse redenen, waaronder privacy, is de registratie van deze buitenlandse studenten niet volledig. Voor het bepalen van deze indicator zijn de afgelopen jaren meerdere bronnen en doelgroepen gebruikt. Op dit moment lijken de hier gebruikte cijfers van de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) het meest betrouwbaar. Schooluitval Voortijdig schoolverlaters (vsv’ers) zijn jongeren die zonder startkwalificatie het onderwijs verlaten. Deze uitvallers riskeren een zwakke positie in de samenleving. Dit kan hoge maatschappelijke kosten met zich meebrengen.
De gemeente heeft de plicht alle voortijdig schoolverlaters tot 23 jaar te begeleiden bij het behalen van een startkwalificatie of bij het vinden van een passende plaats op de arbeidsmarkt. Het vsv-percentage staat voor het aantal vsv’ers als percentage van het aantal onderwijsdeelnemers dat aan het begin van het schooljaar ingeschreven staat. In het schooljaar 2020/21 verliet in Delft 2,5% van de onderwijsdeelnemers het onderwijs zonder diploma. Dit percentage is gebaseerd op 138 nieuwe vsv’ers. Het gaat hier om voorlopige cijfers uit de oktobertelling. Daarmee is de doelstelling (2,4%) niet gehaald. Er is sprake van een stijging ten opzichte van de vier voorgaande schooljaren. Ook is het verschil met het cijfer voor heel Nederland weer groter geworden, zoals uit onderstaande figuur blijkt.
De vsv-cijfers van alle grote en middelgrote steden - zoals Delft – komen boven het landelijk gemiddelde uit. Hoe groter de stad, hoe groter de problemen. Jongeren hebben hier vaker te maken met multiproblematiek en kunnen daardoor dusdanig overbelast raken dat zij een verhoogd risico hebben op uitval.
Solide maatschappelijke basis
Sporters: 58% Goede gezondheid: 78% Sporters 58% 42%
58% van de Delftenaren sport minstens 1 keer per week, 42% doet dit niet. Het streven (40%) is niet gehaald.
78% is gezond
78% van de Delftenaren heeft naar eigen zeggen een goede gezondheid, de doelstelling is gehaald (78%)
Staat van Delft 2022
Solide maatschappelijke basis Niet-sporters: 42% Goede gezondheid: 78% Sporters 58% van de Delftenaren sport ten minste 1 keer per week, 42% sport niet. De doelstelling (40%) is niet gehaald. Over de jaren neemt het aandeel niet-sporters in Delft licht af, terwijl in Nederland het aandeel toeneemt (zie figuur). Bepaalde groepen Delftenaren sporten minder dan 1 keer per week. Dit zijn vooral Delftenaren met een lage opleiding en/of laag inkomen en ouderen. Veel Delftenaren willen hun gezondheid verbeteren. Meer sporten/bewegen is het meest populair.
% Niet-sporters, Delft en Nederland 50% 48% 46% 44% 42% 40% 38% 36% 2012
2016 Delft
2020
Nederland
Goede gezondheid 78% van de Delftenaren heeft naar eigen zeggen een goede gezondheid. De doelstelling van 78% is gehaald. De gezonde levensverwachting is de laatste 10 jaar, voor zowel mannen als vrouwen gestegen. Vrouwen leven langer dan mannen, maar hebben een lagere gezonde levensverwachting. Hoogopgeleide mensen leven langer dan lager opgeleide mensen. Hoogopgeleiden leven ook veel langer in goede gezondheid. Dit verschil neemt toe.1
Gezonde levensverwachting in jaren Hoog opleidingsniveau Middelbaar opleidingsniveau Laag opleidingsniveau 0 1
20
40
60
80
De informatie over ‘ervaren gezondheid Delftenaren’ komt uit de stadsenquête Omnibus. De informatie over ‘Gezonde levensverwachting, in jaren’ is afkomstig van het CBS. StatLine - Gezonde levensverwachting; geslacht, leeftijd en onderwijsniveau (cbs.nl) https://www.volksgezondheidenzorg.info/
Solide maatschappelijke basis
Waardering cultuuraanbod: 6,9 Is men van plan om na de coronacrisis meer online culturele programma’s te bezoeken/bekijken/beluisteren?
waardering cultuuraanbod:
6,9
55 39
6
ja, zeker/misschien wel (39%)
doelstelling: 7,3
nee, waarschijnlijk/zeker niet (55%) weet ik nog niet (6%)
Wat heeft men gemist tijdens de lockdown? horeca
74%
winkels
56%
bisocopen/filmhuizen
54%
musea
53%
theaters
42% 0
Staat van Delft 2022
20
40
60
Cultuur Cultuuraanbod: 6,9 Delftenaren geven in 2021 gemiddeld een 6,9 voor het cultuuraanbod in Delft. Daarmee is de doelstelling (7,3) niet gehaald. In 2019 werd hier gemiddeld een 7,1 voor gegeven. Als gevolg van de Covid-19 pandemie was er in 2021 geen gewoon cultuuraanbod mogelijk. De onderzoeken in de cultuursector die gepland stonden zijn aangepast. Er is een onderzoek uitgezet onder Delftenaren naar de ervaringen tijdens en de behoeften na de lockdown op het gebied van culturele activiteiten. Gemis onder Delftenaren van vrijetijdsactiviteiten tijdens de lockdown Er is aan Delftenaren gevraagd wat zij tijdens de lockdown aan vrijetijdsactiviteiten hebben gemist. Onderstaande figuur geeft hiervan een beeld.
Ruim een tiende gaf een ander antwoord. Zij noemen bijvoorbeeld het missen van familie en vrienden, muziek, zangkoor, sporten, zwembaden. Een deel geeft ook aan juist niets gemist te hebben (vanaf 45 jaar, onder de 45 jaar wordt dit niet genoemd). Ervaringen met het online cultuuraanbod Tijdens de coronacrisis hebben culturele instellingen online programma’s aangeboden. Ongeveer drie van de tien Delftenaren hebben tijdens de coronacrisis wel eens online naar een cultureel programma gekeken of geluisterd. Het merendeel deed dit niet (69%). Een kleine 40% van de groep die dit wel gedaan heeft, geeft aan dit te willen blijven doen. Een grotere groep is dit niet van plan (55%). Degenen die online programma’s willen blijven volgen, beschouwen dit niet als vervanging van het fysieke bezoek aan culturele activiteiten maar als een extra mogelijkheid (88%). Voor 5% van de ondervraagden vervangen online programma’s het fysieke bezoek aan culturele initiatieven.
Schone en veilige stad Subjectieve veiligheid: 89% Objectieve veiligheid: -15% misdrijven subjectieve veiligheid
voelt zich veilig in de eigen buurt
89%
100
50
voelt zich veilig in de eigen buurt
De doelstelling (87%) is gehaald
0 2008
2010 Delft
2013
2015
Poptahof
2017
2019
2021
Buitenhof-NW
objectieve veiligheid
minder misdrijven 7.000
Doelstelling gehaald 6.000
aantal aangiften 2020: -15%
5.000
(ten opzichte van 2017)
4.000
4.585 misdrijven in 2020 3.000 2015
Staat van Delft 2022
2016
2017
2018
2019
2020
Schone en veilige stad Subjectieve veiligheidsbeleving: 89% Objectieve veiligheid: -15% misdrijven Subjectieve veiligheid De doelstelling subjectieve veiligheid is gehaald: 89% van de Delftenaren (2021) voelt zich veilig in de eigen buurt. De doelstelling was 87%. Het veiligheidsgevoel in Delft is hoog. Al ruim 10 jaar ligt dit rond de 85%. Onderstaand figuur belicht de ontwikkeling van het veiligheidsgevoel in Poptahof en Buitenhof-NW; het laat zien hoe veilig de inwoners van beide buurten zich voelen, in vergelijking met de gemiddelde cijfers voor Delft. Aandeel bewoners dat zich veilig voelt in de eigen buurt
%
bron: O&S Delft, Omnibus 2008, 2010, 2013, 2015 , 2017, 2019 en 2021
100
80
84%
82% 70%
60
64% 54%
86%
84%
86%
86%
89% 80%
73% 64% 62%
64%
66%
67% 61%
71%
65%
54%
40
20
0 2008
2010 Delft
2013
2015 Poptahof
2017
2019
2021
Buitenhof-NW
De veiligheidsbeleving in de eigen buurt ligt in Poptahof ver onder het Delfts gemiddelde. Het gaat in deze buurt wat op en neer. Het ene jaar rond de 65% en het andere jaar rond de 70%. Er is een groot verschil tussen de buurten: in Poptahof-Noord ligt het veiligheidsgevoel van de bewoners op 60% en in Poptahof-Zuid op 77%. De veiligheidsbeleving in de eigen buurt ligt in Buitenhof-NW onder het Delfts gemiddelde, maar is sterk verbeterd ten opzichte van 2008. Ook ten opzichte van 2019 zien we een grote verbetering. De verbetering is zo groot dat het de vraag is of dit eenmalig is of blijvend. Objectieve veiligheid De objectieve veiligheid volgen we met behulp van het aantal aangiften van misdrijven Wetboek van Strafrecht. Dit aantal aangiften is tussen 2017 en 2020 met 15% gedaald. De doelstelling dat het aantal aangiften in deze periode 5% zou afnemen, is hiermee behaald. In 2019 zijn er in heel Delft 4.712 processen-verbaal opgemaakt van misdrijven Wetboek van Strafrecht. In 2020 is dit afgenomen tot 4.585. In 2020 waren er met name minder diefstallen van fietsen en meer diefstallen uit of vanaf voertuigen dan in 2019.
Schone en veilige stad Fijn restafval: 210 kilo Afvalscheiding: 38% 300
210 kilogram fijn restafval per persoon
250
21 20
20 20
19 20
18 20
17 20
16 20
15 20
14 20
13 20
12 20
20
11
10 20
20
09
200
Kilogram fijn restafval
De hoeveelheid fijn restafval is in ongeveer 10 jaar afgenomen van 258 kilo per persoon naar 210 kilo. De doelstelling is echter niet gehaald (160 kilo).
Plastic
1.079
Glas
2.200
Papier
Delftenaren scheiden in Delft vooral plastic, glas, papier en GFT
3.447
GFT
4.387 0
1000
2000
3000
Aantal ton
Staat van Delft 2022
4 000
38% van al het afval leveren Delftenaren gescheiden in. De doelstelling is niet gehaald (55%).
Schone en veilige stad Niet-gescheiden fijn restafval: 210 kilo Gescheiden inleveren: 38% Fijn en grof afval Fijn afval bestaat onder andere uit groente-, fruit- en tuinafval, oud papier en karton, plastic, glas, textiel en chemisch afval. Dit kan allemaal gescheiden worden ingeleverd. Het niet-gescheiden fijne afval dat overblijft wordt fijn restafval genoemd (de grijze kliko). Grof afval is afval dat niet in de prullenbak past. Denk hierbij aan een oud bankstel of een kapotte fiets. Ook grof afval kan men gescheiden inleveren, bijvoorbeeld als grof tuinafval, hout, puin, metalen, autobanden, frituurvet etc. Delftse huishoudens produceerden in 2021 in totaal 39.800 ton afval, waarvan 33.200 ton fijn en 6.600 ton grof afval. Aan de gestage afname van de totale hoeveelheid afval (fijn + grof) sinds 2004 kwam in 2020 een einde. In 2020 lag de totale hoeveelheid afval van huishoudens met 40.700 ton ruim 10 procent hoger dan die in 2019, waarbij vooral de groei van de totale hoeveelheid grof afval (ongeveer een derde meer dan in 2019) opviel. In 2021 kwam de totale hoeveelheid ingezameld afval weer lager uit, zij het nog steeds hoger dan in de jaren 2017-2019. Niet-gescheiden fijn restafval Het streven is om de hoeveelheid niet-gescheiden fijn restafval te verminderen.
De afgelopen 20 jaar is de hoeveelheid niet-gescheiden fijn restafval per inwoner weliswaar gestaag afgenomen, maar de doelstelling om deze hoeveelheid terug te brengen tot 160 kg per inwoner per jaar is niet gehaald. In 2021 werd 210 kg niet-gescheiden fijn restafval per inwoner ingezameld. In de afgelopen 20 jaar is de totale hoeveelheid fijn afval fors afgenomen, van 42.600 ton in 2000 naar 33.200 ton in 2021. In deze periode zijn de inwoners van Delft hun fijn afval niet beter gaan scheiden: evenals 20 jaar geleden bestaat ongeveer twee derde van het fijn afval uit niet-gescheiden fijn restafval.
Gescheiden inleveren In 2021 leverden de inwoners van Delft 15.100 ton afval gescheiden in: 11.400 ton fijn en 3.700 ton grof afval. Dat komt neer op 38% van het totaal ingezamelde afval. De doelstelling was om 55% gescheiden in te leveren. De doelstelling is niet gehaald.
Schone en veilige stad Voldoen aan kwaliteitsniveau: 97% Tevredenheid openbare ruimte: 77% 10.0 23.2
tevredenheid openbare ruimte
38.4 28.4
zeer tevreden (10%) tamelijk tevreden (38.4%) neutraal (28.4%) ontevreden (23.2%)
aandachtspunten
97% ... voldoet aan het kwaliteitsniveau, de doelstelling is gehaald (88%)
77% ... van de Delftenaren is tevreden/neutraal over het onderhoud openbare ruimte, de doelstelling is niet gehaald (78%) De score is vergelijkbaar met voorgaande jaren
Staat van Delft 2022
- onderhoud van stoepen en straten - onderhoud van groenvoorzieningen - schoonhouden van groenvoorzieningen - zwerfvuil en onkruid op straat of stoep - hondenpoep
Goede openbare ruimte Voldoen aan kwaliteitsniveau: 97% Tevredenheid openbare ruimte: 77% Kwaliteitsniveau Uit de beleidsschouw 2021 blijkt dat 97% voldoet aan het kwaliteitsniveau. Tevredenheid openbare ruimte De tevredenheid over het onderhoud van de openbare ruimte ligt op 77%. De doelstelling is daarmee net niet gehaald (78%). Bewoners uit de wijken Tanthof (70%) en Buitenhof (71%) zijn minder tevreden met het onderhoud van de openbare ruimte. Bewoners uit de wijken Vrijenban (81%), Voordijkshoorn (81%) en Wippolder (80%) daarentegen zijn in grotere mate tevreden. Uit onderstaand figuur blijkt dat de tevredenheid de afgelopen 15 jaar redelijk gelijk is gebleven. In de periode 2014-2018 is de tevredenheid stabiel gebleven, ondanks de bezuinigingstaakstelling in deze periode. De afgelopen jaren zijn bewoners meer betrokken bij het onderhoud van hun woonomgeving. Uit de figuur blijkt tevens dat door de jaren heen ongeveer 50% van de bewoners zeer tot tamelijk tevreden is over het onderhoud van de openbare ruimte en dat ongeveer 30% hier tevreden noch ontevreden over is.
Tevredenheid openbare ruimte
%
bron: O&S Delft, Delft Internet Panel (DIP)
100 80 60
32%
32%
30%
29%
50%
52%
51%
54%
28%
31%
29%
29%
30%
31%
29%
29%
29%
27%
28%
51%
47%
50%
48%
47%
46%
48%
48%
49%
52%
48%
40 20 0 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 zeer/tamelijk tevreden
neutraal
Waar is men tevreden of ontevreden over? Bewoners zijn tevreden over het schoonhouden van fietspaden en over de openbare verlichting in de wijk (zowel de werking, als de mate van verlichting en het onderhoud). Over het onderhoud van stoepen en straten is men minder tevreden. Er is ook ontevredenheid over het onderhoud en schoonhouden van groenvoorzieningen (bomen, grasveldjes, struiken). De tevredenheid over het vuil ophalen was in 2018 lager dan de jaren ervoor. Sinds 2019 is de tevredenheid toegenomen. De tevredenheid over het schoonhouden van groenvoorzieningen is t.o.v. 2018 afgenomen (afname van 6%). Dit geldt ook voor het onderhoud van de stoepen en straten (afname van 4%). Men heeft qua vervuiling het meest last van zwerfvuil of troep op straat, onkruid op straat of stoep en van hondenpoep. Dit was ook in voorgaande jaren het geval.
Stad in bedrijf Toerisme: -55% Banen: -1250 Bedrijfsruimte: -5500m2
- 55% toerisme doelstelling: +25% toerisme
151.000 overnachtingen
320.000 m2 bedrijfsruimte
Het aantal banen is met 1.250 (-2%) afgenomen
Staat van Delft 2022
Het aantal m2 bedrijfsruimte is per saldo met 5.500 m2 (-1,7%) afgenomen
Stad in bedrijf Toerisme: -55% Banen: -1250 m2 bedrijfsruimte: -5500 m2 Toerisme De doelstelling om het aantal overnachtingen in Delft in 2020 te laten toenemen met 7% is als gevolg van de coronapandemie niet gehaald. Meer bezoekers, die langer blijven en meer uitgeven, zorgen voor een groeiende toeristische sector. Het aantal overnachtingen tussen 2018 en 2019 is nog wel met ruim 1.000 personen (+0,3%) toegenomen tot 335.000, maar tussen 2019 en 2020 is het aantal overnachtingen gehalveerd tot 151.000 overnachtingen. Dit is veroorzaakt door de coronapandemie, waardoor de hotels in 2020 deels gesloten waren.
Overnachtingen in Delft 400000 350000 300000 250000 200000 150000 100000 50000 0 2018
2019
2020
overnachtingen op kampeerterreinen overnachtingen in B&B's/pensions/appartementen/airbnb overnachtingen in hotels
Banen De doelstelling om de Delftse werkgelegenheid te laten groeien met 375 banen per jaar is niet gehaald. In 2020 is de werkgelegenheid met bijna 1.250 banen afgenomen. De grootste afname was er bij de bedrijfstakken zakelijke dienstverlening en gezondheidszorg, de grootste toename bij bedrijfstak onderwijs. Op 1 januari 2019 waren er 55.550 personen werkzaam in Delft. In 2019 is dit aantal nog toegenomen met 800 banen (+1,5%), maar in 2020 was er een afname van bijna 1.250 banen tot 55.100 banen op 1-1-2021. Dit aantal is zelfs bijna 450 lager dan op 1 januari 2019. m2 bedrijfsruimte De definitie voor m2 bedrijfsruimten bestaat uit de oppervlakte van verblijfsobjecten met een industriefunctie uit de basisregistratie gebouwen. De doelstelling om gemiddeld 10.000 m2 per jaar aan bedrijfsruimte toe te voegen is niet gehaald. In 2019 is het wel gelukt, in dit jaar is het totaal aantal m2 bedrijfsruimte per saldo toegenomen met 14.500 m2, maar in 2020 is het afgenomen met 5.500 m2 tot ruim 320.000 m2 bedrijfsruimte op 1-12021. Een afname van 1,7%. De grootste afname was er in buurt TU-campus (-8.600), de grootste toenames waren er op bedrijventerrein Ypenburgsepoort (+2.150) en bedrijventerrein Schieweg-Zuid (+1.250).
Economische zelfstandigheid
Bijstand: 45 per 1.000 Schuldhulpverlening: 78% slaagt Tegemoetkoming kosten: 2 regelingen per kind
Gebruik regelingen tegemoetkoming kosten neemt toe
45 Delftenaren per 1.000 in de bijstand
78% van de schuldhulptrajecten slaagt, de doelstelling is gehaald (78%)
Staat van Delft 2022
Economische zelfstandigheid Inwoners in de bijstand: 45 per 1.000 Regelingen tegemoetkoming kosten: gebruik neemt toe Schuldhulpverlening: 78% Bijstand De doelstelling is om bij de ontwikkeling van de bijstandsgerelateerde uitkeringen voor Delft gelijke tred te houden met Nederland is niet gehaald. In Delft hebben 45 per 1.000 inwoners een bijstandsuitkering. In Nederland hebben 38 per 1.000 inwoners een bijstandsuitkering. In zowel Delft als geheel Nederland is het aantal inwoners met een bijstandsuitkering gedaald. Delft heeft relatief meer personen met een bijstandsuitkering dan heel Nederland, maar het verschil is wat groter geworden. Regelingen ter tegemoetkoming kosten De gemeente Delft heeft regelingen ter tegemoetkoming van diverse kosten. Dit zijn schoolkosten, sportkosten, cultuurkosten, computerkosten of kosten voor de aanschaf van een fiets. Voor de regelingen geldt dat het inkomen maximaal 110% is van het minimum inkomen. De gemeente Delft probeert het bereik van deze regelingen te vergroten. Dit is gelukt. Meer Delftenaren met een laag inkomen maken gebruik van deze regelingen. Een kind in deze doelgroep maakt gemiddeld gebruik van 2 regelingen.
Gemeentelijke regelingen voor lage inkomens Fietsregeling Computerregeling Cultuurregeling Sportregeling Schoolkosten 0
500
1000
1500
2000
Leesvoorbeeld: In Delft is 1.800 keer gebruik gemaakt van de tegemoetkoming in schoolkosten door Delftenaren met een laag inkomen. Schuldhulpverlening In 2021 is 78% van de schuldhulpverlening geslaagd. De doelstelling van 78% is daarmee gehaald. Een geslaagde schuldhulpverlening is een sanering, bemiddeling of schuldregeling bij de Gemeentelijke Kredietbank (GKB). Dit gaat over ongeveer 150 trajecten in de gemeente Delft.
Goed Wonen
Woningbouw Woningbouw in 2020 en 2021
+ 1.226 woningen
nieuwbouw verbouw sloop overige onttrekkingen saldo toevoegingen 0
500
1000
Woningbouw in 2022 en 2023
+ 2.300 woningen
nieuwbouw verbouw sloop overige onttrekkingen saldo toevoegingen 0
500
1000
Staat van Delft 2022
1500
2000
2500
Goed wonen Woningbouw De doelstelling om in 2020 en 2021 in totaal 1.000 woningen netto toe te voegen aan de woningvoorraad is gehaald. In 2020 zijn er netto 591 woningen en in 2021 netto 635 woningen (voorlopige cijfers CBS) toegevoegd. In totaal zijn er dus 1.226 woningen netto toegevoegd aan de woningvoorraad. In 2020 en 2021 tezamen werden er 1.037 woningen nieuw gebouwd, daarnaast waren er 572 overige toevoegingen (zoals woningsplitsingen en verbouw van kantoren tot woningen), zijn er 260 woningen gesloopt en waren er 123 overige onttrekkingen, waardoor er netto 1.226 woningen bij kwamen in Delft. Het hoge aantal toevoegingen van de afgelopen 2 jaar is veroorzaakt door nieuwbouw in de Spoorzone, Professor Schoemakerplantage en Harnaschpolder en verbouw van kantoren tot woningen bij de Professor Schoemakerplantage en Martinus Nijhofflaan. Daarnaast zijn er ook nogal wat woningen opgesplitst tot meerdere woningen. Het hoge aantal onttrekkingen komt grotendeels door sloop van woningen in het Heilige land en in de Bomenwijk.
Woningbouwplanning per wijk komende 2 jaar bron: Gemeente Delft, Samenleving Advies Wippolder (incl. Schieweg en Ruiven) Buitenhof Voorhof
2023
Vrijenban (incl. Delftse Hout)
2022
Binnenstad Hof van Delft Tanthof (incl. Abtswoude) Voordijkshoorn -100
0
100
200
300
400
500
600
De komende 2 jaar zullen er naar verwachting netto bijna 2.300 woningen bijkomen in Delft. Dit saldo bestaat uit 2.500 toevoegingen en 200 onttrekkingen. De toevoegingen zullen naar verwachting grotendeels opgeleverd worden in de wijken Buitenhof, Wippolder, Voorhof, Schieweg, Vrijenban, Binnenstad en Voordijkshoorn. De onttrekkingen zullen plaatsvinden in Voordijkshoorn en in Voorhof. Een deel van de toevoegingen en onttrekkingen bestaat uit studentenwoningen, in de wijk Wippolder worden 135 studentenwoningen gebouwd en in de Voorhof worden er 50 onttrokken.
Sterk en sociaal Zelfredzaamheid: stand van zaken zelfredzaamheid
57%
57%
... van de Delftenaren heeft een hoge score op zelfredzaamheid
32%
43%
11%
... van de Delftenaren heeft een matige tot lage score op zelfredzaamheid
lage score (11%)
matige score (32%)
hoge score (57%)
Wie zijn minder zelfredzaam? bewoners uit Voorhof en Buitenhof bewoners met een migratieachtergrond ouderen (75+) bewoners met een laag opleidingsniveau
Staat van Delft 2022
Sterk en sociaal Zelfredzaamheid: stand van zaken Er is geen streefcijfer vastgesteld voor de zelfredzaamheid van Delftenaren. Deze tekst geeft de stand van zaken weer. Zelfredzaamheid is het vermogen van mensen om zichzelf te redden met de voortdurende veranderingen en gevolgen van een (chronische) ziekte of een beperking, op alle levensterreinen. Zelfredzaamheid is opgebouwd uit 3 onderdelen:, het zelfzorgend vermogen (het zich kunnen redden in het dagelijks leven, bijv. bij algemene dagelijkse levensverrichtingen zoals aankleden, bij de opvoeding van kinderen, bij bewegen en bij sociale contacten), het zelforganiserend vermogen (zelf hulp inschakelen als dat nodig is, zelfregie) en de weerbaarheid (aanpassingsvermogen en veerkracht, het herstellen van tegenspoed). Uit de Omnibusenquête 2021 blijkt dat 11% van de inwoners van Delft een lage score op zelfredzaamheid heeft, 31% een matige score en 57% een hoge score. De cijfers komen overeen met die van 2019.
Onderdelen van de indicator zelfredzaamheid bron: O&S Delft, Omnibus 2021
zelfzorgend vermogen
17%
20%
64%
zelforganiserend vermogen
18%
17%
65%
weerbaarheid
12%
zelfredzaamheid
11% 0
10
36%
52%
31% 20
30
lage score
57% 40
50
60
matige score
70
80 hoge score
90
100 %
In de wijk Voorhof zijn meer bewoners met een lage zelfredzaamheid, namelijk 17%. In deze wijk ligt het aandeel niet-westerse bewoners hoger dan in de rest van Delft. Uit de Omnibusenquête blijkt dat niet-westerse Delftenaren in grotere mate (16%) een lage zelfredzaamheid hebben dan gemiddeld (11%). In de volgende buurten in de wijk Voorhof zijn de grootste aandelen bewoners met een lage zelfredzaamheid: Poptahof-Noord (25%) en Multatulibuurt (20%). Leeftijd Het aandeel inwoners met een lage score op zelfredzaamheid is het hoogst onder inwoners van 75 jaar en ouder, namelijk 21%. Dit aandeel neemt af sinds 2017 (2017: 26%, 2019: 23%). Opleidingsniveau Van de inwoners met een laag opleidingsniveau heeft 17% een lage zelfredzaamheid. Onder inwoners met een midden opleidingsniveau ligt dit aandeel op 12% en onder inwoners met een hoog opleidingsniveau op 9%.
Sterk en sociaal Wmo-cliëntervaring: 77% 65 inwoners per 1.000 maken gebruik van een maatwerkarrangement
77%
Begeleiding individueel/groep Beschermd wonen Begeleiding groep Woonvoorzieningen Huishoudelijke hulp Rolstoelen Vervoersvoorziening
77% van de Wmo-cliënten kan zich beter redden door de voorzieningen van de gemeente, de doelstelling is hiermee niet gehaald (80%)
Wmo: 6.226 cliënten 7000 6750 6500 6250 6000 5750 5500
2016
2017
Staat van Delft 2022
2018
2019
2020
Sterk en sociaal: Wmo Wmo-cliëntervaring: 77% Omvang en gebruik Wmo-voorzieningen De gemeente Delft biedt onder de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) algemene voorzieningen en maatwerkvoorzieningen aan. Een algemene voorziening is voor alle inwoners beschikbaar, zoals bijvoorbeeld een maaltijdservice. Een maatwerkvoorziening is persoonlijke hulp, zoals bijvoorbeeld huishoudelijke hulp of een rolstoel. Het aantal inwoners van Delft met een Wmo-voorziening is de afgelopen jaren stabiel en vergelijkbaar met het landelijk beeld. Ongeveer 65 per 1.000 inwoners in Delft maken gebruik maken van een Wmo-maatwerkarrangement. Inwoners in Delft met ondersteuning thuis en hulp bij het huishouden is de afgelopen jaren fors gestegen, net als in andere Nederlandse gemeenten, mede door de vergrijzing van de bevolking en het (landelijk) beleid om langer thuis te wonen. Ervaren effect Wmo-voorzieningen Het merendeel (77%) van de Wmo-cliënten in Delft geeft aan zich beter te redden door de ondersteuning die ze ontvangen. De doelstelling is hiermee niet gehaald (80%). Het aandeel cliënten dat effect ervaart is lager dan het Nederlands gemiddelde. Klanttevredenheid Wmo Wmo-cliënten in Delft over het algemeen tevreden over de kwaliteit van de ondersteuning. Ruim 80% van de Wmo-cliënten in Delft geeft aan dat de ontvangen ondersteuning past bij hun behoeften.
De cliënttevredenheid in Delft is wat lager dan gemiddeld in Nederland.
Sterk en sociaal
Jeugd: 71% volgens plan beëindigd 13% van de jeugdigen tot 18 jaar maakt gebruik van jeugdhulp
71% van de jeugdhulptrajecten is beëindigd volgens plan, de doelstelling is gehaald (71%)
Jeugdhulp: 2.033 cliënten 3000
2500
2000
1500
1000
2016
2017
Staat van Delft 2022
2018
2019
2020
Sterk en sociaal: Jeugd Jeugd doelrealisatie: 71% volgens plan afgesloten Jeugdhulp trajecten worden volgens plan afgesloten Het grootste deel van de jeugdhulptrajecten (71%) wordt in Delft volgens plan afgesloten. De doelstelling is gehaald (71%). Meer dan de helft van de voortijdig afgesloten trajecten wordt in Delft in overeenstemming tussen aanbieder en client beëindigd. Gemiddeld wordt in Nederland 81% van de jeugdhulptrajecten afgesloten volgens plan. Omvang en gebruik jeugdhulp Zowel landelijk, regionaal als lokaal in Delft hebben we de afgelopen jaren een stijgend aandeel jongeren gezien dat jeugdhulp ontvangt. Deze stijging lijkt sinds 2018 af te vlakken. Delft heeft in vergelijking met andere gemeenten een relatief hoog aantal jongeren tot 18 jaar met jeugdhulp. In Delft maakt 13% van de jongeren tot 18 jaar gebruik van jeugdhulp, in Nederland 10% van de jongeren. De gemiddelde kosten per kind zijn voor Delft lager of op het gemiddelde van de regio Haaglanden. Meer regie en jeugdhulp dichter bij de inwoners De afgelopen jaren neemt het lokale Team Jeugd van Delft Support een steeds prominentere rol in. In vergelijking met andere gemeenten wordt in Delft een groter aandeel van de jeugdhulp zonder verblijf uitgevoerd door het lokale team van Delft Support.
Bijna 1 op de 3 trajecten zonder verblijf wordt uitgevoerd door Delft Support, terwijl in Nederland gemiddeld 1 op de 6 trajecten door het lokale (wijk)team wordt uitgevoerd.
Bereikbare en leefbare stad
Bereikbaarheid: 7,7 cijfers per vervoermiddel
8,3
8,5
6,4
7,3 verplaatsingen binnen Delft per vervoermiddel
7,7 algemene bereikbaarheid
De Delftenaar geeft een 7,7 aan de algemene bereikbaarheid in Delft. De doelstelling om een 7,1 te scoren is gehaald
verplaatsingen Doelstelling: fiets (42%) lopen (33%) auto/motorbestuurder (18%) openbaar vervoer (1%) auto/motorpassagier (2%) brom/snorfiets (3%) anders (1%)
Staat van Delft 2022
minder auto: -2% meer lopen: +6% meer fiets: -4% meer OV: -1%
Bereikbare en leefbare stad Bereikbaarheid: 7,7 Verplaatsingen: verschilt per vervoersmiddel De algemene bereikbaarheid in Delft scoorde in 2021 een 7,7. De doelstelling – een 7,1 scoren op bereikbaarheid – is gehaald. Naast het oordeel over de algemene bereikbaarheid, zijn ook de oordelen over de bereikbaarheid per vervoerwijze bekend. Alle aspecten met betrekking tot de bereikbaarheid zijn in 2021 verbeterd ten opzichte van alle voorgaande jaren. De bewoners zijn tevreden over de bereikbaarheid in Delft met de fiets, te voet en met het openbaar vervoer. De bereikbaarheid met de auto scoort met een 6,4 het laagst van alle vervoermiddelen. Er is wel een duidelijke stijging op te merken ten opzichte van 2010 (+1,7). Gemiddelde score bereikbaarheid binnen Delft per vervoerswijze bron: O&S Delft, Omnibus 2021, 2019, 2017, 2015, 2013 en 2010
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
8,5
7,7
2010
8,3
7,3
2013
6,4
2015 2017 2019 2021
algemene bereikbaarheid in Delft
met de fiets
als voetganger met het openbaar vervoer
met de auto
De doelstelling met betrekking tot de verplaatsingen binnen Delft is deels gehaald en deels niet gehaald. Doelstelling gehaald: er is een toename te zien bij het lopen en een afname in het gebruik van de auto. Doelstelling niet gehaald: er is geen toename in het gebruik van de fiets en het openbaar vervoer. In onderstaand figuur staan de percentages verplaatsingen naar de verschillende vervoermiddelen vanaf 2012. Ten opzichte van 2018 is het aantal verplaatsingen met de fiets (en in mindere mate het openbaar vervoer) afgenomen en het aantal verplaatsingen te voet toegenomen. Covid-19 zou hier een rol in kunnen spelen; tijdens de coronacrisis zijn veel mensen meer gaan wandelen. Het gebruik van openbaar vervoer is landelijk afgenomen. Verplaatsingen binnen Delft naar vervoermiddel bron: O&S Delft, Internet panel 2021,2018, 2014, 2013 en 2012
2021
18%
2018
20%
2014
21%
52%
2013
21%
48%
2%
23%
2012
20%
51%
3%
22%
0
10
42%
1% 46%
20
30
auto/motorbestuurder brom/snorfiets
40
33% 2%
50
27% 2%
60
auto/motorpassagier openbaar vervoer
70
80 fiets lopen
21%
90
100 %
Duurzaam Delft
CO2-uitstoot: 465 kiloton Kiloton CO2-uitstoot CO2-uitstoot neemt af, maar niet sterk genoeg om de doelstelling van -38% te halen 600
595
605
614
590 554
546 492
465
400
200
0
2013
2014
2015
2016
2017
2018
Uitstoot door gasverbruik daalt licht
2019
2020
Uitstoot door verkeer en vervoer daalt
Uitstoot door elektriciteit neemt af
Staat van Delft 2022
Duurzaam Delft CO2-uitstoot Voor het monitoren van de CO2-uitstoot en het energieverbruik maakt de gemeente gebruik van de landelijke Klimaatmonitor. De klimaatmonitor verbetert de meet- en rekenmethodes continu, waar nodig met terugwerkende kracht. De CO2-uitstoot is op basis van deze verbeteringen aangepast. De nieuwe methoden laten zien dat uitstoot sinds 2017 daalt. In deze cijfers zit uitstoot van de gebouwde omgeving, van industrie en verkeer inclusief snelwegen. De CO2-uitstoot van elektriciteit neemt af, ondanks de stijging van het elektriciteitsverbruik. Dit komt doordat op nationaal niveau de productie van hernieuwbare elektriciteit toeneemt. Hierdoor is de CO2-uitstoot van de elektriciteitsmix lager. De afname in CO2-uitstoot in 2020 ten opzichte van 2013 is 22%. De doelstelling, een afname van 38% CO2-uitstoot, is niet gehaald. CO2-emissies 2013-2020 (kiloton CO2 per jaar) Sector
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
Elektriciteit
241
253
270
256
232
231
190
2020 159
Gas
210
211
204
205
205
199
186
190
Warmte
0
1
2
2
4
4
4
4
Verkeer en vervoer*
144
141
140
129
117
116
116
116
waarvan wegverkeer excl. snelwegen
47
48
50
51
50
50
50
-
waarvan verkeer en vervoer overig (snelwegen, binnen- en recreatievaart en mobiele werktuigen)
97
93
90
78
67
66
66
-
Totaal
595
605
614
590
554
546
492
465
*De uitstoot van verkeer en vervoer van het jaar 2020 is nog niet gepubliceerd, hier wordt de data van 2019 gehanteerd.
Energieverbruik Sinds 2013 is er sprake van een licht dalende trend in het totale energieverbruik van gas en elektra. Binnen de energiemix stijgt elektriciteitsverbruik en neemt het verbruik van gas af. De toename van het elektriciteitsverbruik illustreert de transitie naar fossielvrije energie. Dit komt onder ander door groei van het aantal elektrische auto’s en bodemenergiesystemen inclusief warmtepompen. Energieverbruik (gas/elektra) 2013-2020 (terajoule per jaar) Sector
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Elektriciteit
1.804
1.811
1.837
1.880
1.844
2.079
2.280
1.908
Gas
3.724
3.741
3.617
3.635
3.635
3.528
3.298
3.369
Totaal
5.528
5.552
5.454
5.515
5.479
5.607
5.578
5.277
Alle indicatoren in één overzicht Stad en bestuur Klantwaardering dienstverlening burgers % Voelt zich verbonden met Delft Vertrouwensscore B&W
Stand 7,7 77% 6,4
Streven:2022 7,5 75% 6,5
Solide maatschappelijke basis % Startkwalificatie % Schoolverlaters Bereik VVE doelgroeppeuters % Eenzaamheid % Niet-sporters % Goede gezondheid
Stand 91% 2,5% 73% 40% 42% 78%
Streven: 2022 92% 2,4% 72% 39% 40% 78%
Schone en veilige stad % Voelt zich veilig in de buurt Veiligheidsindex
Stand 89% Index
Streven: 2022 88% -5%
Schone en veilige stad % Tevreden openbare ruimte % Voldoet aan kwaliteitsniveau Kilogram restafval % Afvalscheiding
Stand 77% 97% 210kg 38%
Streven: 2022 78% 88% 160kg 55%
Stad in bedrijf Klantwaardering dienstverlening bedrijven Overnachtingen toeristen Banen M² bedrijfsruimte toevoegen
Stand 6,4 -55% -1.237 -5.493
Streven: 2022 7,0 +25% +1500 +30.000M²
Economische zelfstandigheid Aantal inwoners in bijstand per 1000 Doelgroepbereik: aantal regelingen Geslaagde trajecten schuldhulpverlening
Stand 45 Delft 38 NL 2,15 78%
Streven:2022 Verschil blijft gelijk 1,98 78%
Goed wonen Woningbouw Klantwaardering cultuur
Stand +2275 6,9
Streven: 2022 +2000 7,3
Sterk en sociaal Zelfredzaamheidsscore % Wmo-cliëntervaring % Jeugd doelrealisatie
Stand 88% 77% 71%
Streven: 2022 Nvt 80% 71%
Bereikbare en leefbare stad Klantwaardering bereikbaarheid % Auto verplaatsingen % Fiets verplaatsingen % OV verplaatsingen % Lopen verplaatsingen
Stand 7,7 18% 42% 1% 33%
Streven: 2022 7,1 Minder auto Meer fiets Meer ov Meer lopen
Duurzaam Delft CO2-uitstoot
Stand -22%
Streven: 2022 -38%
Colofon Dit is een uitgave van Gemeente Delft Postbus 78, 2600 ME Delft Telefoon 14015 Internet www.delft.nl Maart 2022