Politiecijfers Gemeente Delft 2022
Tekst van het document
5526288
Politiecijfers 2022
Geregistreerde criminaliteit in Delft
Politiecijfers 2022
1. Trends In 2022 zijn in delft 5.592 misdrijven geregistreerd. Het aantal geregistreerde misdrijven is met 10 procent toegenomen ten opzichte van 2021 (5.073), maar is vergelijkbaar met 2018 en 2019 (respectievelijk 5.566 en 5.503). De toename ten opzichte van 2021 komt niet geheel onverwacht; 2021 was immers het jaar waarin de meeste coronamaatregelen van kracht waren. Deze maatregelen hadden invloed op de mate waarin bepaalde delicten (zoals bijvoorbeeld fietsendiefstal 1) zich konden voordoen.
Geregistreerde misdrijven (Delft)
7609 6969
2012
6750
2013
2014
6355
2015
6450
6148
2016
2017
5566
5503
5316
2018
2019
2020
5592 5073
2021
2022
De ontwikkeling van het aantal geregistreerde misdrijven in Delft, is niet los te zien van de landelijke trend. Namelijk, dat in heel Nederland het aantal geregistreerde misdrijven afneemt sinds 2012 en sinds ongeveer 2018 stabiel is (uitgezonderd van de ‘coronajaren’). In onderstaande grafiek is deze trend in kaart gebracht op basis van indexcijfers (2012 = 100).
Indexcijfer Nederland vs Delft 100 100
96
92 85
84
81 72
2012
2013
2015
71
2017 Nederland
72
2019
71
70
2020
66
67
71
2021
73
2022
Delft
*Let op: de jaren 2014, 2016 en 2018 zijn hier weggelaten.
Duiding: hoewel politiecijfers meer informatie geven over het aantal in Nederland gepleegde misdrijven en een afname hiervan dus een positief beeld weergeeft, verschaffen deze cijfers geen adequaat/volledig beeld van de totale omvang van criminaliteit. Politiecijfers presenteren slechts een (klein) deel van de werkelijk gepleegde criminaliteit. Het dark number (niet geregistreerde criminaliteit) blijft buiten beeld, doordat de politie bijvoorbeeld alleen een waarschuwing heeft gegeven en ligt hoger dan de geregistreerde criminaliteit. Daarnaast worden de politiecijfers beïnvloed door o.a. de capaciteit van de politie en de meldings- aangiftebereidheid van burgers 2. Aan de hand van 1 2
Minder reisbewegingen door o.a. lockdowns. In 2021 werd 37,5 procent van de delicten gemeld bij de politie en bijna 1 op de 3 (33%) mensen deed aangifte.
2
Politiecijfers 2022
kwantitatieve bevolkingsonderzoeken zoals de veiligheidsmonitor 3 en slachtofferenquêtes kan dit dark number beter in beeld gebracht worden, maar ook deze onderzoeken kennen hun beperkingen. 2. Gemeenteniveau De gemeente richtte haar beleid onder andere op de aanpak van HIC (high impact crimes). In 2022 zijn 543 misdrijven geregistreerd, tegenover 552 in 2021. Dit is een afname van 1,5 procent. Het aantal diefstallen/inbraken in/uit woningen is met 27 procent gestegen, naar 134. Het aantal geweldsdelicten is daarentegen afgenomen met 13 procent. Duidelijk is, dat er sinds 2012 sprake is van een behoorlijke daling in het totale aantal HIC en ook in de afzonderlijke misdrijven die onder HIC vallen. High Impact Crimes
2012
2021
2022
Verschil 2021/2022
Verschil 2012/2022
Geregistreerde misdrijven (totaal)
7.609
5.073
5.592
10%
-27%
High Impact misdrijven (totaal) Diefstal/inbraak woning Straatroof Overvallen Geweld
1310 651 57 16 586
552 105 7 3 437
543 134 27 2 380
-1,5% 27% n.v.t. n.v.t. -13%
-58% -79% n.v.t. n.v.t. -35%
*bij straatroof en overvallen zijn de aantallen dusdanig klein, dat het weergeven van een percentuele toe- of afname weinig toevoegt.
Ongeveer 10 procent van alle geregistreerde misdrijven in 2022 bestaat uit HIC (in 2012 was dit nog 17 procent). Dat betekent dat 90 procent een ander type misdrijf is dan de misdrijven hierboven beschreven. Hieronder volgt een opsomming van de meest geregistreerde misdrijven in 2022, de misdrijven die het meest afgenomen zijn sinds 2012 en de misdrijven die significant zijn toegenomen sinds 2012. Meest geregistreerde misdrijven in 2022: 1. Diefstal van brom-, snor-, fietsen 2. Fraude 3. Overige vermogensdelicten 4. Diefstal af/uit/van ov. voertuigen4 5. Vernieling c.q. zaakbeschadiging
absoluut 1087 514 459 408 393
Misdrijven met grootste afname sinds 2012: 1. Diefstal/inbraak woning 2. Zakkenrollerij 3. Diefstal/inbraak bedrijven5 4. Overige vermogensdelicten 5. Vernieling c.q. zaakbeschadiging
percentage - 79% - 82% - 73% - 56% - 46%
absoluut - 517 - 178 - 192 - 600 - 339
Misdrijven met grootste toename sinds 2012: 1. Diefstal af/uit/van overige voertuigen6 2. Fraude.
percentage + 304% + 154%
absoluut + 307 + 250
De politiecijfers laten zien, dat er sinds 2012 steeds minder traditionele misdaad wordt geregistreerd. Deze afname werd in coronatijd versterkt. In 2022 is er voor het eerst weer sprake van een (lichte) toename van traditionele delicten7. Waar traditionele criminaliteit verdwijnt, komt digitale criminaliteit
3
De Veiligheidsmonitor laat aan de hand van de indicator ‘slachtofferschap’ ook een daling in traditionele criminaliteit zien. De diefstal van voorwerpen of onderdelen vanaf of uit een vervoermiddel, niet zijnde een personenauto of vaartuig. 5 Hier is een duidelijk coronaeffect te zien. De jaren 2020 en 2021 wijken (in positieve zin) sterk af. 6 Werd in 2019 155 keer geregistreerd, maar in de coronajaren 2020 en 2021 respectievelijk 240 en 277 keer. 7 Traditionele delicten: zoals gewelds- en vermogensdelicten. In 2022 namen vooral fietsendiefstal en diefstal af/uit/van overige voertuigen toe. 4
3
Politiecijfers 2022
(deels) voor in de plaats. Het aantal fraude-8 en cyber gerelateerde misdrijven is de afgelopen jaar flink toegenomen. 3. Wijk- en buurtniveau Naast de politiecijfers op gemeenteniveau, kan ook verder worden ingezoomd tot op wijkniveau. Zo wordt 25 procent van de geregistreerde misdrijven in de binnenstad gepleegd en zijn Voorhof en Buitenhof verantwoordelijk voor respectievelijk 16 en 10 procent van de registraties (Buitenhof vorig jaar 15%). In de meeste wijken is het aantal geregistreerde misdrijven sinds 2012 gemiddeld zo’n 25 tot 40 procent afgenomen. In Voorhof is dit aantal het minste afgenomen, namelijk 10 procent. Sinds 2012 worden daar jaarlijks gemiddeld tussen de 900 en 1.000 misdrijven geregistreerd. Buitenhof, Voordijkshoorn en Delftse Hout zijn de enige wijken waar dit jaar minder misdrijven zijn geregistreerd, dan in het voorgaande jaar. In alle overige wijken is er ten opzichte van 2021 sprake van een toename.
Geregistreerde misdrijven per wijk 2000 1800 1600 1400 1200 1000
2012 2019 2021 2022
800 600 400 200 0
t f t f r de eg en es os ho ho de u r l w iv n O W o o o u e e f i f t n p o e e i s R h ij V sw ip ho jk ho va fts nn Bu Vr 4 bt Sc W 29 nt di el nt 2 of A r Bi 5 2 a 7 a k 8 D o 2 1 H T ij 2 T 2 ij k 26 11 W Vo 16 ij k ijk W ij k k 13 23 ij k 22 j k i 4 ij k W W k j k W i W 1 ij ij ijk W W W W W W ijk W d ta ns
b en
an
D
el
ft
o ho
rn
H
ou
t
Opvallende zaken in 2022: - In Voorhof en Hof van Delft is het hoogste aantal drugshandel geregistreerd (namelijk 13 en 12 van de 69 registraties van drugshandel in Delft). - Er was dit jaar géén ‘hotspot’ voor woninginbraken. In de meeste wijken werden tussen de 15 en 20 inbraken gepleegd. - In de binnenstad werd de meeste diefstal af/uit/van ov. voertuigen geregistreerd (namelijk 188 van de 408 registraties in Delft). In de Binnenstad, Voorhof en Delftse Hout kwam deze vorm van diefstal in 2022 meer dan 50 procent vaker voor, dan in het jaar ervoor. - In Voorhof is een hoog aantal winkeldiefstal geregistreerd (100 in 2022 t.o.v. 63 gemiddeld sinds 2012). - In de Binnenstad en Voorhof worden de meeste brom-, snor-, fietsen gestolen (respectievelijk 470 en 180 van de 1087 in totaal). Dat is meer dan dubbel zoveel als in andere wijken. - In Voorhof en Buitenhof worden het vaakst vernielingen gepleegd (ruim 70 per wijk, terwijl het gemiddelde in Delft tussen de 30 en 40 ligt). Verder ingezoomd tot op buurtniveau, wordt duidelijk dat de meeste misdrijven in Voorhof in de Roland Holstbuurt, Poptahof-Zuid en de Multatulibuurt worden geregistreerd. In Binnenstad gaat het voornamelijk om het Centrum, de Stationsbuurt en Zuidpoort. 4. Overlast
8
Fraude met betaalproducten, namaakgoederen, identiteitsfraude, verzekeringsfraude, whatsappfraude etc.
4
Politiecijfers 2022
De politie registreert naast misdrijven ook overlastcijfers. In 2022 is er sprake van een lichte afname van de geregistreerde overlast (3.716 t.o.v. 4.192 in 2021). Het aantal registraties van geluidshinder (niet zijnde horeca en evenementen) is gehalveerd (2021: 1811 en 2022: 969). De overlast door verwarde personen en overlast in verband met alcohol en/of drugs zijn daarentegen verder toegenomen. In de binnenstad zijn 384 meldingen van overlast door verwarde personen geregistreerd, ten opzichte van 286 in 2021. In Voorhof betreft dit 244, ten opzichte van 108 in 2021. Overlast in verband met alcohol en/of drugs werd in de Binnenstad 155 keer geregistreerd, ten opzichte van 106 in 2021. In Voorhof betreft dit 68, ten opzichte van 22 in 2021. In de overige wijken zijn deze vormen van overlast afgenomen of licht toegenomen. In 2021 werd een piek in het aantal overlastmeldingen geregistreerd (4192 registraties). Met name overlast door verwarde personen, zwervers, jeugd en geluidsoverlast (geen horeca/ evenementen) kwamen vaker voor. Dit was grotendeels toe te wijzen aan de coronapandemie. Mensen waren vaker thuis en ervaarden of veroorzaakten daardoor ook meer overlast. Daarnaast worden de cijfers ook beïnvloed door veranderingen in de wijze van registratie door de politie.
5