Bijlage 1. Rapport onderzoek toekomst zwembad Kerkpolder 6261998
Tekst van het document
Rapport
Scenario-onderzoek zwembad Kerkpolder Gemeente Delft
6 februari 2025
Inhoudsopgave 1.
Inleiding
1
1.1
Context en onderzoeksopdracht
1
1.2
Opbouw rapportage
1
2.
Marktanalyse
2
2.1
Aanbod en bezoek zwembad Kerkpolder
2
2.2
Zwembaden in de omgeving
3
2.3
Trends en ontwikkelingen
4
2.3.1
Demografie
4
2.3.2
Ontwikkeling in de vraag naar en het aanbod van zwembaden
4
3.
Uitwerking scenario’s
5
3.1
Technische analyse huidig gebouw
5
3.2
Scenario’s
5
3.2.2
Scenario 1: renoveren en verduurzamen
6
3.2.3
Scenario 2: renoveren, verduurzamen en aanpassen/uitbreiden
8
3.2.4
Scenario 3: realisatie nieuw zwembad
9
3.3
Bezoekersprognose
9
3.4
Buitenvoorziening
10
3.5
Energieverbruik
11
3.6
Investeringen en kapitaallasten
11
3.6.1
Investeringsraming
11
3.7
Jaarlasten
12
4.
Slotbeschouwing
14
Bijlage 1 Verduurzamingsmaatregelen
15
Bijlage 2 Ruimtestaat nieuwbouw
17
Bijlage 3 Investeringskostenramingen
18
Bijlage 4 Onderhoudsplanning Planon
19
Bijlage 5 MOP 2023 - 2030
20
1.
Inleiding
1.1
Context en onderzoeksopdracht
De gemeente Delft beschikt met Sportfondsenbad Weteringlaan en zwembad Kerkpolder (foto) over twee zwembaden voor haar inwoners. Ter vervanging van Sportfondsenbad Weteringlaan en het voormalige zwem- en squashcentrum wordt aan de Maria Duystlaan een nieuwe zwemvoorziening gerealiseerd,
Naast de vier scenario’s voor een toekomstig binnenbad moeten ook varianten voor een buitenvoorziening bij zwembad Kerkpolder worden uitgewerkt.
1.2
Opbouw rapportage
In het volgende hoofdstuk worden de uitkomsten van de uitgevoerde marktanalyse gepresenteerd op basis waarvan de configuratie van een toekomstbestendig zwembad Kerkpolder kan worden vastgesteld. In hoofdstuk drie zijn de verschillende scenario’s uitgewerkt en beoordeeld op maatschappelijke en financiële consequenties. De rapportage sluit af met een slotbeschouwing op de toekomst van zwembad Kerkpolder met de belangrijkste conclusies.
die medio 2028 z’n deuren zal openen. Niet alleen Sportfondsenbad Weteringlaan, maar ook zwembad Kerkpolder wordt beheerd en geëxploiteerd door Sportfondsen Delft BV. Bij de overdracht van beheer en exploitatie van zwembad Kerkpolder aan Sportfondsen Delft BV is afgesproken dat het zwembad tot 2030 in stand zou worden gehouden. Over de toekomst van zwembad Kerkpolder dient een besluit genomen te worden, waarbij de mogelijkheden en gevolgen van, instandhouding of renovatie en verduurzaming afgezet moeten worden tegen de mogelijkheden en gevolgen van nieuwbouw. Synarchis heeft opdracht gekregen dit onderzoek uit te voeren en daarbij de volgende scenario’s uit te werken: 1. Instandhouding van zwembad Kerkpolder. 2. Renoveren en verduurzamen van zwembad Kerkpolder met een levensduurverlenging van 20 jaar. 3. Renoveren, verduurzamen en aanpassen van zwembad Kerkpolder, zodat beter ingespeeld kan worden op de behoeften, eveneens met een levensduurverlenging van 20 jaar. 4. Realisatie van een nieuw, duurzaam zwembad Kerkpolder, aangepast aan de behoeften en met een levensduur van minimaal 40 jaar.
1
2.
Marktanalyse
2.1
Aanbod en bezoek zwembad Kerkpolder
Toelichting: Na de Coronajaren heeft in 2022 herstel plaatsgevonden dat door is gezet in 2023. Met name door de groei op het gebied van leszwemmen ligt het bezoekersaantal in 2023
Zwembad Kerkpolder beschikt in totaal over 700 m2 wateroppervlak, verdeeld over de volgende bassins en voorzieningen:
Volgens opgave van het management van zwembad Kerkpolder neemt het banen
x 14 meter (350 m2), met een 1-meter
zwemmen toe, terwijl de behoefte aan recreatief zwemmen wat afneemt. Dit is conform
duikplank en met een beweegbare bo-
het landelijke beeld. Grote knelpunten in de afstemming van vraag en aanbod worden
dem over een derde van het bassin.
in zwembad Kerkpolder niet ervaren. Wel is er een beperkte wachtlijst op het gebied
Een recreatie-/doelgroepen-/instructie-
van leszwemmen.
bad van 25 x 10 meter (250 m2) met een
De volgende verenigingen en organisaties maken gebruik van zwembad Kerkpolder:
beweegbare bodem over het geheel van
D’Elft, DSZ-Wave, Aqua Delfia, De Delftse Reddingsbrigade, Delftse Watervrienden,
het bassin.
stichting Het Startblok en Scubalibre (bron: www.zwembadkerkpolder.nl). Naast de ex-
Een peuter-/kleuterbad van circa 80 m2.
ploitant (Sportfondsen Delft BV) verzorgen ook D’Elft, Watervrienden en De Delftse
Een glijbaan met uitzwembad van circa 20 m2. Een centrale ontmoetingsruimte en twee separate kantines voor zwem- en waterpolovereniging D’Elft en voor zwemvereniging De Delftse Watervrienden. Twee vergaderruimten, waarvan één in gebruik bij de verenigingen en één flexibel te verhuren door de exploitant.
Reddingsbrigade zwemlessen. Stichting Het Startblok verzorgt lessen en doelgroepactiviteiten voor mensen met een beperking. De individuele bezoekers en georganiseerde gebruikers maken volgens het management van zwembad Kerkpolder grotendeels naar tevredenheid gebruik van het zwembad, maar meer watercapaciteit zou er wel toe leiden dat Kerkpolder met name door
In het volgende overzicht zijn de bezoekersaantallen van zwembad Kerkpolder weergegeven voor de periode 2019-2023. De jaren 2020 en 2021 zijn als ‘Coranajaren’ grijs gearceerd en laten uiteraard lagere bezoekersaantallen zien.
totaal bezoekers: bezoekers per m 2:
2023) en verenigingen zijn indicatief weergegeven, omdat deze door de exploitant niet als zodanig worden geregistreerd (deze bezoekers betalen niet individueel).
Een 5-baans wedstrijdbad (foto) van 25
Bezoekersaantallen Kerkpolder banen zwemmen en recreatie doelgroepen leszwemmen schoolzwemmen (indicatief) verenigingen (indicatief)
hoger dan in 2019. De bezoekersaantallen schoolzwemmen (met uitzondering van
2019 50.883 9.000 23.735 4.000 25.000 112.618 161
verenigingen minder tot in de late avonduren gehuurd moet worden. Met meer dan 120.000 bezoekers in 2023 en 700 m2 zwemwater is sprake van een verhouding van 174 bezoekers per m2 zwemwater. Op basis van een landelijk kengetal geldt dat sprake is van een efficiënte afstemming van vraag en aanbod bij een verhou-
2020 31.558 4.672 15.900 2.000 15.000 69.130 99
2021 30.903 5.009 22.391 2.000 15.000 75.303 108
2022 49.508 9.979 28.869 3.000 20.000 111.356 159
2023 52.756 10.785 31.389 3.684 23.000 121.614 174
ding van 200 tot 250 bezoekers per m2 zwemwater. Dit impliceert dat in zwembad Kerkpolder sprake is van een redelijk efficiënte afstemming van vraag en aanbod. Om de vraag naar en het aanbod van de zwembaden in Delft in perspectief te plaatsen zijn in de volgende overzichten de bezoekersaantallen weergegeven van Sportfondsenbad Weteringlaan en van de totale bezoekersaantallen (zwembad Kerkpolder + Sportfondsen Weteringlaan).
2
Bezoekersaantallen Sportfondsenbad Weteringlaan banen zwemmen en recreatie doelgroepen leszwemmen schoolzwemmen verenigingen totaal bezoekers: bezoekers per m 2:
2019 83.595 30.923 49.722 9.180 26.144 199.564 425
2020 42.193 16.036 31.528 6.690 13.708 110.155 234
2021 35.346 12.332 39.111 6.976 16.426 110.191 234
2022 59.767 19.208 44.402 6.595 21.850 151.822 323
2023 60.000 20.000 45.000 7.000 22.000 154.000 328
Met een totaal aantal van 275.000 bezoekers is in Delft sprake van een animocijfer van 2,6. Dit ligt aan de onderkant van de marge van onze referentiegegevens van vergelijkbare zwembaden in min of meer vergelijkbare gemeenten. Op de verschillende bezoekerscategorieën scoort Delft redelijk conform het benchmark gemiddelde. Het animocijfer voor verenigingen ligt iets lager, maar daarbij geldt de kanttekening dat deze bezoekersaantallen in de meeste gevallen minder nauwkeurig worden geregistreerd.
Bezoekersaantallen totaal banen zwemmen en recreatie doelgroepen leszwemmen schoolzwemmen verenigingen totaal bezoekers: bezoekers per m 2: animocijfer:
2019 134.478 39.923 73.457 13.180 51.144 312.182 267 2,9
2020 73.751 20.708 47.428 8.690 28.708 179.285 153 1,7
2021 66.249 17.341 61.502 8.976 31.426 185.494 159 1,7
2022 109.275 29.187 73.271 9.595 41.850 263.178 225 2,5
2023 112.756 30.785 76.389 10.684 45.000 275.614 236 2,6
2.2
Zwembaden in de omgeving
In de hieronder afgebeelde plattegrond zijn de zwembaden in Delft en omgeving afgebeeld.
in het volgende overzicht zijn de animocijfers weergegeven (gemiddeld aantal bezoeken per inwoner van de gemeente Delft) en afgezet tegen referentiecijfers van in Nederland vergelijkbare zwembaden in min of meer vergelijkbare gemeenten. Inwoners Animocijfers banen zwemmen en recreatie doelgroepen leszwemmen schoolzwemmen verenigingen
106.000 2023 1,1 0,3 0,7 0,1 0,4 2,6
benchmark 1,2 - 1,4 0,2 - 0,4 0,5 - 0,7 0,6 - 0,8 2,5 - 3,3
Toelichting: Sportfondsenbad Weteringlaan beschikt in totaal over 470 m2 zwemwater, verdeeld over een wedstrijdbad van 25 x 12 meter (300 m2), een recreatief bad van 20 x 7 meter
Wij onderschrijven de opvatting van het management van zwembad Kerkpolder dat het
(140 m2) en een peuter-/kleuterbad van circa 30 m2. Uit de geregistreerde bezoekers-
verzorgingsgebied van zwembad Kerkpolder primair de bevolking van Delft betreft en dat
aantallen blijkt dat in Sportfondsenbad Weteringlaan meer bezoekers worden getrokken
secundair ook inwoners van Den Hoorn, Wateringse Veld en Schipluiden zwembad Kerk-
dan in zwembad Kerkpolder, ondanks de beperktere watercapaciteit. Dit mondt ook uit
polder zullen weten te vinden, ook omdat de gemeente Midden Delfland niet over een
in een hogere bezettingsgraad van Sportfondsenbad Weteringlaan (ruim meer dan 300
zwembad beschikt. Verder wordt het zwembad in Rijswijk (De Schilp) beschouwt als een
bezoekers per m2 zwemwater). Gemiddeld is in Delft sprake van een bezetting van 236
voorziening waar sommige inwoners in het noordelijk deel van Delft gebruik van zullen ma-
bezoekers per m2 zwemwater.
ken.
3
2.3
watercapaciteit van zwembad Kerkpolder de komende jaren volstaat, maar dat op lan-
Trends en ontwikkelingen
gere termijn een beperkte uitbreiding op demografische gronden gerechtvaardigd is. 2.3.1
Demografie
Het aantal inwoners in Delft zal naar verwachting groeien van 106.000 in 2023 tot 125.000
2.3.2
Ontwikkeling in de vraag naar en het aanbod van zwembaden
in 2040. Een dergelijke groei heeft ongetwijfeld effect op de behoefte aan maatschappelijke
Voor de vraag naar en het aanbod van zwembaden kunnen onder meer de volgende (lan-
voorzieningen, waaronder zwembaden.
delijke) ontwikkelingen worden onderscheiden: In de jaren ’90 van de vorige eeuw is door veel gemeenten geïnvesteerd in recreatieve
In het volgende overzicht is deze demografische ontwikkeling vertaald in het aantal zwem-
voorzieningen bij zwembaden. De afgelopen decennia is landelijk een verschuiving
badbezoekers in Delft met als theoretische aanname dat sprake is van een exponentiele
zichtbaar van recreatief bezoek naar begeleide activiteiten, zoals doelgroepactiviteiten
toename van het aantal zwembadbezoekers.
(bijvoorbeeld voor ouderen of mensen met een beperking) en aquasporten. De toene-
Bezoekersaantallen zwembaden Delft totaal banen zwemmen en recreatie doelgroepen leszwemmen schoolzwemmen verenigingen totaal bezoekers: benodigde watercapaciteit (in m2)
bevolkingsprognose 2023 2040 106.000 125.000 groei 1,18 113.000 133.000 31.000 37.000 76.000 90.000 11.000 13.000 45.000 53.000 276.000 326.000 1.104 1.304
Toelichting: Als in 2040 het aantal inwoners is toegenomen van 106.000 tot 125.000 (+18%) dan zou dit bij een exponentiele toename leiden tot in totaal 326.000 bezoekers. Op basis van een bezettingsindicator van 250 bezoekers per m2 zwemwater leidt dit tot een behoefte van ongeveer 1.300 m2 zwemwater. De huidige zwemwatercapaciteit in Delft bedraagt 700 m 2 in zwembad Kerkpolder en 470 m2 in Sportfondsenbad Weteringlaan. De nieuwe zwemvoorziening aan de Maria Duystlaan krijgt de beschikking over 675 m2 zwemwater1. Dit impliceert dat de huidige
1
mende concurrentie van andere (recreatieve) vrijetijdsbestedingsmogelijkheden en de beperkte attractiewaarde van veel recreatieve zwembaden, als niet periodiek wordt geinvesteerd in beleving en nieuwe faciliteiten, zijn oorzaken van dalende recreatieve bezoekers. Instructiezwemmen blijft een kerntaak van zwembaden en stabiel qua bezoek. Nieuwe baden zijn vaker functioneel van aard en minder gericht op recreatie. Toch wordt door menig gemeente nog steeds geïnvesteerd in de recreatieve functie van zwembaden. Niet alleen levert recreatief zwemmen een bijdrage aan een gezond lokaal sport- en beweegklimaat. Ook zorgt recreatief zwemmen ervoor dat kinderen na het behalen van hun zwemdiploma gestimuleerd worden te blijven zwemmen (bijdrage aan zwemveiligheid). Verder kan een zwembad met een recreatieve functie in het zomerseizoen ook als laagdrempelige voorziening fungeren voor de eigen inwoners (waaronder de ‘thuisblijvers’). Bovenstaande geldt des te meer voor zwembaden met een recreatieve buitenvoorziening. Zwembaden vervullen een belangrijke sociale functie, vooral zwembaden met recreatieve voorzieningen. Zwembaden zijn een laagdrempelige ontmoetingsplaats voor jong en oud, maar ook voor mensen die kampen met gevoelens van eenzaamheid en voor mensen met een beperking. Zwembaden dragen zo bij aan een inclusieve samenleving.
In de vergrijzende samenleving zijn zwembaden bij uitstek geschikte accommodaties om een gevarieerd aanbod voor senioren te ontplooien. Zwemmen is vrij van schokbelasting en wordt steeds vaker ingezet voor preventieve zorg en revalidatie.
De nieuwe zwemvoorziening aan de Maria Duystlaan wordt uitgerust met een 6-baans wedstrijdbad van 25 x 15,4 meter (385 m2), een doelgroepenbad van 25 x 10 meter (250 m2) en een peuter/kleuterbad van 40 m2.
4
3.
Uitwerking scenario’s
3.1
Technische analyse huidig gebouw
Tijdens de technische schouw door Synarchis op locatie zijn geen ernstige gebreken geIn dit hoofdstuk worden de vier in de inleiding genoemde scenario’s uitgewerkt:
constateerd. De algehele indruk van het zwembad is dat deze in een prima functionele staat
0. Instandhouding van zwembad Kerkpolder.
verkeert.
1. Renoveren en verduurzamen van zwembad Kerkpolder met een levensduurverlenging van 20 jaar. 2. Renoveren, verduurzamen en aanpassen van zwembad Kerkpolder, zodat beter inge-
De afgelopen jaren zijn in zwembad Kerkpolder verschillende technische, verduurzaming en esthetische impulsen doorgevoerd, namelijk:
speeld kan worden op de behoeften, eveneens met een levensduurverlenging van 20
Renovatie horeca (2017).
jaar.
Warmtekrachtkoppeling (hierna WKK) (2018). Beweegbare bodem doelgroepenbad (2019).
3. Realisatie van een nieuw, duurzaam zwembad Kerkpolder, aangepast aan de behoef-
Tegelvloer perronvloer zwembaden (2019).
ten en met een levensduur van minimaal 40 jaar.
Kunststof buitenkozijnen incl. HR++ (2022). Zoutelektrolyse (2023).
Ten behoeve van de twee renovatiescenario’s worden in de volgende paragraaf de belangrijkste bevindingen gedeeld met betrekking tot de technische analyse van het huidige gebouw.
Ondanks de investeringen van de aflopen jaren is meer nodig om een gebouw uit 1977 met een levensduurverlenging van 20 jaar in stand te houden. Zwembad Kerkpolder kwalitatief
Vervolgens wordt in paragraaf 3.2 een voorstel gedaan voor een passende configuratie
in orde houden blijft een (pro) actieve onderhoudsinspanning vragen van zowel de ge-
voor het aanpassingsscenario 2 en het nieuwbouwscenario 3 met de daarbij behorende
meente als de exploitant. Welke toekomstgerichte maatregelen daarbij nodig zijn wordt in
bezoekersaantallen voor zwembad Kerkpolder.
de volgende paragraaf omschreven.
In paragraaf 3.3 doen we een voorstel voor een buitenvoorziening bij zwembad Kerkpolder
3.2
Scenario’s
3.2.1
Scenario 0: Instandhouding
in twee varianten met de daarbij behorende bezoekersaantallen. In paragraaf 3.4 worden de investeringskosten en kapitaallasten berekend van alle scenario’s, waarna in de afsluitende paragraaf 3.5 de jaarlasten van de scenario’s in beeld worden gebracht (jaarlasten = kapitaallasten + reservering planmatig onderhoud + saldo van exploitatiebaten en -lasten).
Dit scenario betreft een instandhouding van zwembad Kerkpolder. Benoemde elementen worden op basis van een bepaalde levenscyclus en conditiescore vervangen. Uitgangspunt is dat het bestaande element vervangen wordt door een gelijkwaardig element. In de praktijk is het de vraag of met instandhouding op deze wijze een levensduurverlenging van 20 jaar wordt behaald. De ervaring van andere oudere zwembaden is dat zich, ondanks het instandhoudingsonderhoud, onvoorziene omstandigheden voor gaan doen die tijdelijk of definitief flinke gevolgen kunnen hebben op de bedrijfsvoering.
5
De conditiemeting is op verzoek van de gemeente door Planon Building Management uitgevoerd op basis van de huidige situatie. Op basis van deze conditiemeting is een op ‘papier’ nieuwe onderhoudsplanning voor 20 jaar
opgesteld2
(zie bijlage 4). Voor de
In zijn algemeenheid geldt voor het instandhoudingscenario: Een groter maatschappelijke impact door meerdere langdurige geplande maar ook ongeplande sluitingen.
berekeningen in deze rapportage zijn daar de door de gemeente aangegeven benodigde
Een groter financieel risico door onvoorzien onderhoud en de gevolgen daarvan.
indirecte kosten en toeslagen aan toegevoegd.
Gasverbruik van 333.000m3 per jaar blijft van toepassing en brengt bij stijgende prijzen of belastingen extra kosten met zich mee.
Belangrijkste kenmerken voor het instandhoudingscenario zijn:
In praktijk is het de vraag of een instandhouding van 20 jaar op deze wijze wordt be-
Het risico op acuut onvoorzien correctief onderhoud en tijdelijke sluitingen van het
haald. In een verouderd gebouw is het advies om sowieso elke vier jaar een herziene
zwembad in dit scenario is groot en reëel gezien de huidige levensduur.
conditiemeting uit te laten voeren. Dit kan weer nieuwe inzichten geven op de conditie
Voor het planmatig onderhoud dient het zwembad in de resterende levensjaren voor
van het gebouw.
een aantal maal voor meerdere weken te worden gesloten. Onvoorziene omstandigheden gaan zich voor doen wat correctief onderhoud met zich
Tot slot signaleren wij dat dit scenario onvoldoende aansluit bij de gemeentelijke doelstel-
meebrengt. Aannemelijk is dan ook dat het zwembad voor een langere periode geheel
lingen zoals omschreven in “Routekaart Delft Klimaatneutraal 2050”. Het zwembad blijft
of gedeeltelijk gesloten dient te worden om het correctief onderhoud uit te kunnen voe-
aangesloten op gas en draagt niet bij aan de CO2 reductie.
ren. Het betreft dan acute (niet geplande) tijdelijke sluitingen. Er wordt in dit scenario geen rekening gehouden met verduurzaming en/of een grote renovatie. Door de functionaliteit van het zwembad niet aan te passen aan hedendaagse maatstaven kan dit gedurende de instandhoudingsperiode toch leiden tot noodzakelijke aanpassingen om te blijven voldoen aan wet- en regelgeving en
3.2.2
Scenario 1: renoveren en verduurzamen
Om de levensduur van zwembad Kerkpolder met 20 jaar te verlengen dienen strategische keuzes te worden gemaakt.
veiligheidsnormen van deze tijd. In eerste instantie zal dit leiden tot minder bezoekers
Uitgangspunt en wenselijk is om de bedrijfsvoering zo min mogelijk te belasten. In dit sce-
en later tot de benodigde extra investeringen.
nario wordt een grote renovatie en verduurzaming uitgevoerd. Hierbij worden alle essenti-
Er wordt geen rekening gehouden met verduurzaming. Het zwembad blijft aangesloten op gas wat invloed heeft op de benodigde exploitatievergoeding van de gemeente. De
ele elementen vervangen op basis van de bestaande configuratie. De warmte opwekking wordt aangepast zodat geen gasverbruik meer van toepassing is.
verwachting is dat de kosten voor gas gaan toenemen. De toekomstige aanpassing van wetgeving (Energiebelasting 2025, vervallen teruggave energiebelasting WKK’s in 2025), alsmede overheidsmaatregelen omtrent CO2 reductie zullen zorgdragen voor andere tarieven maar ook voor de afspraken omtrent (elektra) teruglevering van de WKK.
Het zwembad hoeft hiermee maar één keer voor een langere periode te worden gesloten. Tijdens deze sluitingsperiode is er ook de mogelijkheid om de benodigde werkzaamheden en toekomstige risico’s extra goed in beeld te brengen en aan te pakken. Het risico voor correctief onderhoud in de toekomst wordt daarmee verkleind.
2 Synarchis heeft de inhoud van de opgestelde documenten door Planon Building Management verder
niet inhoudelijk beoordeeld en voor het opstellen van deze rapportage als waarheid beschouwd.
6
Eventuele uitbreiding en/of verandering van de indeling van het zwembad maakt geen on-
In bijlage 1 is een uitgebreid overzicht met de voorgestelde verduurzamingsmaatregelen
derdeel uit van dit scenario. Waar mogelijk worden conventionele elementen vervangen
opgenomen. Het betreft op hoofdlijnen:
voor een duurzame oplossing.
Buitenkozijnen inclusief beglazing HR ++. Luchtbehandelingskasten met warmteterugwinning.
Renovatie
Traditionele verlichting vervangen voor LED.
De basis voor de renovatie vormt het bestaande meerjaren onderhoudsplan (bijlage 5). De
Energiezuinige zwembadpompen.
komende jaren staan grote vervangingen gepland. Deze vervangingen worden in dit sce-
Zonneboiler met heatpipes.
nario naar voren gehaald om in één renovatie uit te voeren. Het betreft op hoofdlijnen:
Warmte terugwinnen met warmtepomp uit spoelwater.
Vervangen onderdelen werktuigbouwkundige installaties.
Zonnepanelen 620 stuks.
Vervangen onderdelen elektrotechnische installaties.
Energiemonitoring.
Vervangen onderdelen zwembadinstallaties.
Warmtepomp(en) ten behoeve van een gasloze opwekking en een laag temperatuur
Vervangen vaste inrichtingen, zoals wisselcabines, beweegbare bodem wedstrijdbad
traject.
en tube glijbaan. Overlagen dakafwerkingen inclusief valbeveiliging.
Door de stijging van de energiekosten gaan energiebesparende maatregelen een steeds
Vervangen en/of schilderen diverse afwerkingen wand, vloer en plafond.
gunstiger effect hebben. Toekomstige aanpassing van wetgeving (Energiebelasting 2025,
Vervangen sanitaire voorzieningen.
vervallen teruggave energiebelasting warmte kracht koppeling (WKK) in 2025), alsmede
Vervangen binnen kozijnen en deuren.
overheidsmaatregelen omtrent CO2 reductie zullen zorgdragen voor nog meer effect.
Verduurzamen
Vanuit overheidswege ligt eveneens een verplichting voor ten aanzien van CO2 reductie in
Om te kunnen voldoen aan de klimaatdoelstellingen voor 2030 en 2050 heeft de rijksover-
2030. Voorgestelde maatregelen zullen een significante bijdrage leveren aan de geplande
heid middelen beschikbaar gesteld voor een versnelde aanpak van de verduurzaming van
CO2 reductie. Ze zorgen namelijk voor een CO2 reductie van in totaal 686.000 kilogram per
maatschappelijk vastgoed.
jaar.
Bij zwembad Kerkpolder is een energiescan uitgevoerd op basis van de verduurzamings-
De gekozen maatregelen dienen als een integraal pakket uitgevoerd te worden. Met het
strategie Trias Energetica3. In deze strategie dienen de volgende stappen genomen te wor-
uitvoeren van dit pakket wordt een gasloos, energiezuinig en toekomstbestendig zwembad
den om een bestaand gebouw een upgrade te geven tot een energiezuinig gebouw:
Kerkpolder gerealiseerd. Als voor dit renovatiescenario wordt geopteerd liggen nog de vol-
Stap 1: beperk de energievraag.
gende keuzes voor:
Stap 2: gebruik energie uit hernieuwbare bronnen.
Het dak van het zwembad is, zowel constructief als door de verkeerde schuinstand, niet
Stap 3: indien gebruik van eindige (fossiele energiebronnen), gebruik deze dan zo effi-
geschikt voor het plaatsen van zonnepanelen. Een alternatief is het plaatsen van zon-
ciënt mogelijk.
nepanelen op een constructie boven de fietsenstalling of op het terrein van het vroegere buitenbad.
3
https://www.rvo.nl/sites/default/files/Infoblad%20Trias%20Energetica%20en%20energieneutraal%20bouwen-juni%202013.pdf
7
In het renovatiescenario gaan we uit van het direct gasloos maken van zwembad Kerk-
Een verbreding van het wedstrijdbad van een 5 naar een 6-baans wedstrijdbad van 25
polder en het uitzetten en afkoppelen van de WKK (warmte kracht koppeling). Het lan-
x 16 meter (gevolg: uitbreiding van de capaciteit van 350 m2 naar 400 m2 zwemwater)
ger intact houden, en dus later gasloos worden van het zwembad, is een keuze die
met toevoeging van 2 extra groepskleedkamers en een juryruimte, zodat het wedstrijd-
uiteindelijk door de gemeente (als eigenaar) moet worden gemaakt. Het afkoppelen van
bad weer voldoet aan de hedendaagse sporttechnische eisen van de Koninklijke Ne-
de WKK bespaart 528.000 kg CO2 per jaar. De WKK, waar gas wordt omgezet in elektra,
derlandse Zwembond (KNZB).
is in 2018 vernieuwd en heeft de afgelopen jaren een positief effect gehad op de ener-
Een scheidingswand tussen wedstrijd- en doelgroepenbad. Hierdoor wordt een zwem-
giekosten van het zwembad. Op basis van de meeste recente ontvangen geldige ener-
zaal met twee compartimenten gerealiseerd wat het separate gebruik van de verschil-
gietarieven en regelingen zijn in paragraaf 3.6 de opbrengsten geprognotiseerd op
lende bassins, klimaat, energieverbruik en veiligheid ten goede komt.
€ 15.000. Wijziging van de energietarieven en regelingen heeft invloed op de opbrengst.
De huidige hoge tribune komt te vervallen en komt als lage tribune terug aan de linkerzijde van het wedstrijdbad waarmee deze ook multifunctioneler is te gebruiken.
Aandachtspunt is dat met de voorgestelde duurzaamheidsmaatregelen bestaande onder-
Vervanging van de verouderde tube glijbaan door een familieglijbaan in een eigen com-
delen van het zwembad worden vervangen door nieuwe, meer duurzame elementen. De
partiment die te schakelen is aan het doelgroepenbad compartiment.
kosten voor groot onderhoud (en verbruikskosten) zullen uiteindelijk in de periode van 20
Aanpassing van entree, centrale hal en horeca, zodat deze aantrekkelijker wordt en
jaar levensduurverlening toenemen indien de duurzaamheidsmaatregelen niet worden uit-
beter te exploiteren is.
gevoerd.
De verenigingsruimten worden aan elkaar geschakeld en zijn zowel apart als in één geheel te gebruiken.
Kans Voor de uitvoering van dit scenario dient rekening gehouden te worden met een periode
De aanpassingen zijn hieronder schematisch afgebeeld en afgestemd met het manage-
van acht maanden. Dit betekent dat het zwembad voor een dergelijke periode gesloten
ment van zwembad Kerkpolder.
dient te worden. Door de nieuwbouw van het nieuwe zwembad aan de Maria Duystlaan ontstaat een unieke kans om geen tekort aan hoeveelheid zwemwater te hebben tijdens de renovatie van zwembad Kerkpolder. Als het zwembad aan de Weteringlaan gedurende de renovatie van zwembad Kerkpolder geopend blijft is de maatschappelijke impact van de tijdelijke sluiting van zwembad Kerkpolder beperkt. 3.2.3
Scenario 2: renoveren, verduurzamen en aanpassen/uitbreiden
In dit scenario wordt zwembad Kerkpolder niet alleen gerenoveerd en verduurzaamd met een levensduurverlenging van 20 jaar tot gevolg (scenario 1), maar wordt het zwembad ook aangepast zodat het voldoet aan de hedendaagse functionele eisen. Het betreft de volgende functionele aanpassingen:
8
Kans
gebouwd als het huidige zwembad en dat het huidige zwembad buiten gebruik wordt ge-
Voor de uitvoering van dit scenario dient rekening gehouden te worden met eenmalige slui-
steld op het moment dat het nieuwe zwembad in gebruik wordt genomen. Een studie naar
ting van zwembad Kerkpolder voor een periode van twaalf maanden.
een geschikte locatie voor het nieuwe zwembad maakt geen onderdeel uit van dit onderzoek.
Net als bij scenario 1 kan ook in dit scenario de maatschappelijke impact van tijdelijke sluiting van zwembad Kerkpolder beperkt blijven als het zwembad aan de Weteringlaan in deze
3.3
periode geopend zou kunnen blijven.
In het volgende overzicht zijn de verschillen in configuratie weergegeven met de bijbeho-
Bezoekersprognose
rende bezoekersprognose. 3.2.4
Scenario 3: realisatie nieuw zwembad
In dit scenario wordt een nieuw zwembad gerealiseerd dat, met het oog op de uitkomsten van de marktanalyse, in de basis over de volgende functies beschikt: Een 6-baans wedstrijdbad van 25 x 16 meter (400 m2) met een beweegbare bodem over een derde deel van het bassin. Een 5-baans multifunctioneel bad van 25 x 12,5 meter (312,5 m 2) met een beweegbare bodem over het gehele bassin en een geïntegreerde beweegbare hellingbaan voor een eenvoudige toegang voor specifieke doelgroepen, waaronder bezoekers met een beperking.
Scenario 0 - Instandhouden 5-baans wedstrijdbad van 25 x 14 meter 4-baans multifunctioneel bad van 25 x 10 meter peuter-/kleuterbad glijbaan met uitzwembad totaal:
bezoekers 53.000 11.000 31.000 4.000 23.000 totaal zwembad: 122.000 bezoekers per m2 zwemwater: 174
banen zwemmen en recreatief doelgroepen leszwemmen schoolzwemmen verenigingen
Een peuter-/kleuterbad van 80 m2 met recreatieve voorzieningen. Een glijbaan met uitzwembad van circa 20 m 2. Een centrale ontmoetingsruimte. Een geïntegreerde ontmoetingsruimte voor zwem- en waterpolovereniging D’Elft en voor zwemvereniging De Delftse Watervrienden. Een vergaderruimte. Met een totale watercapaciteit van 812,5 m2 is sprake van een uitbreiding van ruim 100 m2 ten opzichte van het huidige zwembad Kerkpolder. Een ruimtestaat van dit scenario is opgenomen in bijlage 2. Uitgangspunt daarbij zijn de gangbare m2 bvo van een hedendaags nieuw zwembad. Met name voor de ondersteunende ruimten als horeca, verenigingsruimten en vergaderzalen zijn dit aanzienlijk minder m2 dan waar sprake van is in het huidige zwembad. De uitvoering van dit scenario hoeft geen consequenties te hebben voor gebruik en exploitatie. Uitgangspunt is dan wel dat het nieuwe zwembad niet op exact dezelfde locatie wordt
350 250 80 20 700
Scenario 2 - Renoveren, verduurzamen, uitbreiden 6-baans wedstrijdbad van 25 x 16 meter 4-baans multifunctioneel bad van 25 x 10 meter peuter-/kleuterbad glijbaan met uitzwembad totaal:
400 250 80 20 750
bezoekers 55.000 11.000 33.000 4.000 25.000 totaal zwembad: 128.000 bezoekers per m2 zwemwater: 171
banen zwemmen en recreatief doelgroepen leszwemmen schoolzwemmen verenigingen
Scenario 1 - Renoveren en verduurzamen 5-baans wedstrijdbad van 25 x 14 meter 4-baans multifunctioneel bad van 25 x 10 meter peuter-/kleuterbad glijbaan met uitzwembad totaal:
350 250 80 20 700
bezoekers 53.000 11.000 31.000 4.000 23.000 totaal zwembad: 122.000 bezoekers per m2 zwemwater: 174
banen zwemmen en recreatief doelgroepen leszwemmen schoolzwemmen verenigingen
Scenario 3 - 'Nieuw' 6-baans wedstrijdbad van 25 x 16 meter 5-baans multifunctioneel bad van 25 x 12,5 meter peuter-/kleuterbad glijbaan met uitzwembad totaal:
400 312,5 80 20 812,5
bezoekers 57.000 11.000 35.000 4.000 27.000 totaal zwembad: 134.000 bezoekers per m2 zwemwater: 165
banen zwemmen en recreatief doelgroepen leszwemmen schoolzwemmen verenigingen
Toelichting: De toenemende capaciteit in scenario’s 2 en 3 leidt tot een beperkte stijging van de bezoekersaantallen ‘banen zwemmen en recreatief’ en ‘verenigingen’. De bezettingsgraad blijft gehandhaafd rond de 170 bezoekers per m 2. Perspectief van scenario 2 en vooral scenario 3 is dat er meer capaciteit beschikbaar is om hogere bezoekersaantallen als gevolg van de demografische ontwikkeling van Delft op te vangen. 9
3.4
Buitenvoorziening
In het verleden beschikte zwembad Kerkpolder
Het extra energieverbruik van deze varianten is aangegeven in paragraaf 3.5.
over een buitenvoorziening, die tegenwoordig dient als visvijver (foto). Daarmee is er geen mo-
Variant A
gelijkheid meer in Delft om van een geconditio-
In de basisvariant is sprake van een ligweide die aansluit op het binnenbad. Met een open
neerd buitenbad met toezicht gebruik te maken.
pui (foto links) kunnen aantrekkelijke omstandigheden worden gecreëerd voor binnen
Wel is er bijvoorbeeld in de grote plas van de
zwemmen en buiten recreëren. Met droge speelvoorzieningen en een spraypark (foto
Delftse Hout de mogelijkheid om te recreëren.
rechts) kan een aantrekkelijke ligweide worden gerealiseerd, met name voor gezinnen met jonge kinderen.
Met betrekking tot het draagvlak voor een buitenvoorziening bij zwembad Kerkpolder zijn de volgende kanttekeningen te plaatsen: Met name voor gezinnen/verzorgers met jonge kinderen is een buitenvoorziening een aantrekkelijke toevoeging zijn op het zwembadaanbod in Delft. Voor deze groep is een openbare recreatieplas vaak nog minder ‘bereikbaar’. Helaas is de afgelopen jaren gebleken dat een volwaardig buitenbad in stedelijk gebied ook minder positieve kanten kent. Onveilige situaties voor bezoekers en personeel als gevolg van jongeren die zich niet weten te gedragen zijn helaas geen uitzondering. Jongeren die momenteel in Delft gebruik maken van locaties, die eigenlijk niet geschikt
Op basis van referenties en sterk afhankelijk van de weersomstandigheden verwachten wij
zijn om te zwemmen, zullen niet snel geneigd zijn om tegen betaling gebruik te maken
gemiddeld 5.000 tot 10.000 extra bezoekers in variant A bij een aantrekkelijk ingerichte
van een voorziening waar toezicht aanwezig is.
ligweide met droge en natte speelelementen, die aansluit op het binnenbad.
Vanuit het management van zwembad Kerkpolder worden vraagtekens gesteld bij het maatschappelijk draagvlak voor een buitenvoorziening bij zwembad Kerkpolder. De ge-
Het verschil in aantallen extra bezoekers is gelegen in de mogelijkheden om in het zomer-
ringe animo, die mede aanleiding is geweest voor sluiting van het buitengedeelte achter
seizoen (van 1 mei tot 1 september) een deel van het binnenbad vrij te maken voor de
het huidige wedstrijdbad, de hiervoor geschetste situatie omtrent de veiligheid en de
buitenbadbezoekers.
lastige arbeidsmarkt, die exploitanten voor uitdagingen stelt om seizoen krachten in te zetten, zijn hier debet aan.
Variant B In de plusvariant wordt de aantrekkelijk ingerichte ligweide uitgebreid met zwemvoorzienin-
Met inachtneming van deze kanttekeningen maken we voor het (weer) toevoegen van een
gen voor jong (familieglijbaan met skim out, zie foto hieronder) en ouder publiek (verwarmd
buitenvoorziening bij zwembad Kerkpolder onderscheid tussen de volgende varianten:
25-meter buitenbad).
a. Een ligweide met droge en natte speelelementen, die aansluit op het binnenbad (vanuit de gedachte ‘binnen zwemmen en buiten ontspannen/recreëren’). b. Een ligweide met droge en natte speelelementen aangevuld met een 5-baans 25-meter bad (verwarmd) en een familieglijbaan met skim out.
Op basis van referenties en sterk afhankelijk van de weersomstandigheden verwachten wij gemiddeld 25.000 tot 30.000 extra bezoekers in variant B, waarbij de ligweide uit variant A wordt uitgebreid met een 5-baans wedstrijdbad en een familieglijbaan. 10
3.6
Investeringen en kapitaallasten
3.6.1
Investeringsraming
Op basis van prijspeil december 2024 zijn in het volgende overzicht de investeringskosten geraamd van de hiervoor beschreven scenario’s 1, 2 en 3 voor een toekomstbestendig binnenbad en de scenario’s A en B voor toevoeging van een buitenvoorziening. Investeringskosten (excl. BTW, prijspeil december 2024) Scenario 1 Renoveren, verduurzamen Scenario 2 Renoveren, verduurzamen, uitbreiden Scenario 3 Nieuwbouw Variant A Ligweide, natte speelelementen Variant B Ligweide, natte speelelementen, 5-baans 25-meterbad en familieglijbaan
€ 10.020.000 € 12.500.000 € 23.750.000 € 800.000 € 3.500.000
Bij de berekende investeringskosten gelden de volgende uitgangspunten:
De ruimtelijke inpassing van variant B is niet nader onderzocht.
Gemiddelde kwaliteit en architectuur.
3.5
Gemiddeld niveau duurzaamheid.
Energieverbruik
10% onvoorzien.
Onderstaand een overzicht van het geraamde energieverbruik per scenario. Scenario
Exclusief loon- en prijsstijgingen tot en met de start van de bouw of renovatie.
Buitenbad variant
Energieverbruik
huidig
0
1
2
3
A
B
Elektra (kWh)
117.000
117.000
965.000
971.000
650.000
15.000
100.000
Gas (m3)
333.000
333.000
0
0
0
0
0
Toelichting: Voor de buitenbad varianten (A+B) is uitgegaan van een combinatie met een gasloos zwembad (scenario 1, 2 of 3). Buitenbad variant A zal zijn (verwarmd) water krijgen vanuit het binnenbad. Hierdoor is
Exclusief: btw, grondkosten, de terreininrichting van de openbare ruimte, interne projectbegeleidingskosten van de gemeente. In bijlage 3 zijn de investeringskostenramingen van de verschillende scenario’s en varianten opgenomen. In het volgende overzicht zijn de kapitaallasten berekend, die verband houden met de hiervoor weergegeven investeringskosten.
het benodigde extra thermische energieverbruik beperkt en is alleen elektra nodig om de pompen te laten draaien. Het combineren van buitenbad scenario A of B met scenario 0 zal zorgen voor een hoger gasverbruik wat resulteert in hogere energiekosten en uitstoot CO 2 per jaar. Om het energieverbruik van buitenbad variant B te compenseren dienen er 260 zonnepanelen bij geplaatst te worden. De geschatte meerkosten zijn € 130.000 exclusief btw.
11
scenario 1 Bouwkundig en overig
investerings- afschrijvingsrente kapitaallasten kapitaallasten kosten termijn percentage annuitair lineair jaar 1 € 5.574.048 20 3,00% € 374.664 € 445.924
Installaties
€ 2.890.176
20
3,00% €
194.265 €
231.214
Inrichting Totaal exclusief BTW
€ 1.555.777 € 10.020.000
20
3,00% € €
104.573 € 673.501 €
124.462 801.600
scenario 2 Bouwkundig en overig
investerings- afschrijvingsrente kapitaallasten kapitaallasten kosten termijn percentage annuitair lineair jaar 1 € 6.953.652 20 3,00% € 467.395 € 556.292
3.7
Installaties
€ 3.605.509
20
3,00% €
242.347 €
288.441
In het hieronder afgebeelde overzicht zijn de bezoekersaantallen, exploitatiebaten en -las-
Inrichting
€ 1.940.839
20
3,00% €
130.455 €
155.267
Totaal exclusief BTW
€ 12.500.000
€
840.196 €
1.000.000
scenario 3 Bouwkundig en overig
investerings- afschrijvingsrente kapitaallasten kapitaallasten kosten termijn percentage annuitair lineair jaar 1 € 13.211.939 40 3,00% € 571.580 € 726.657
Installaties
€ 6.850.467
20
3,00% €
460.459 €
548.037
Inrichting
€ 3.687.594
10
3,00% €
432.299 €
479.387
Totaal exclusief BTW
€ 23.750.000
€
1.464.337 €
1.754.081
variant A Bouwkundig en overig
investerings- afschrijvingsrente kapitaallasten kapitaallasten kosten termijn percentage annuitair lineair jaar 1 € 40 3,00% € € -
Installaties
€
-
20
3,00% €
-
Inrichting
€
800.000
10
3,00% €
Totaal exclusief BTW
€
800.000
€
variant B Bouwkundig en overig
investerings- afschrijvingsrente kapitaallasten kapitaallasten kosten termijn percentage annuitair lineair jaar 1 € 1.750.000 40 3,00% € 75.709 € 96.250
Installaties
€
525.000
20
3,00% €
35.288 €
42.000
Inrichting
€ 1.225.000
10
3,00% €
143.607 €
159.250
Totaal exclusief BTW
€ 3.500.000
€
254.605 €
297.500
De kapitaallasten zijn zowel annuïtair als lineair voor jaar 1 berekend. In de jaarlasten van de verschillende scenario’s en varianten, die in de volgende paragraaf worden gepresenteerd, worden de kapitaallasten op basis van annuïteiten in beeld gebracht, omdat dit een stabiel beeld geeft van de structurele jaarlasten.
Jaarlasten
ten en jaarlasten berekend van de binnenbadscenario’s en twee buitenbadvarianten. Voor het bredere perspectief zijn ook de jaarlasten van het huidige zwembad Kerkpolder weergegeven. Aandachtspunten: Omdat Sportfondsen uit bedrijfsgevoeligheid spaarzaam is met het beschikbaar stellen van financiële informatie is dit gedeeltelijk gebaseerd op aannames, referenties en kengetallen van Synarchis.
-
Met het gebruik van restwarmte van een mogelijk toekomstig warmtenet is in deze rap-
93.784 €
104.000
portage geen rekening gehouden. In een vervolgproces zou dit nader onderzocht kun-
93.784 €
104.000
nen worden of dit voordelen biedt.
€
De volgende uitgangspunten zijn gehanteerd bij de berekening van de kapitaallasten: De afschrijvingstermijnen van de scenario’s 1 en 2 zijn gelijk gesteld aan de periode van levensduurverlenging (20 jaar). Bij nieuwbouw (scenario 3 en de varianten A en B voor een buitenvoorziening) is, conform het gemeentelijk activabeleid, sprake van gedifferentieerde afschrijvingstermijnen (40 jaar bouwkundig, 20 jaar installaties en 10 jaar inrichting) In overleg met de gemeente is de rente gesteld op 3%. Dit is momenteel als marktconform te beschouwen, maar zal de komende jaren ongetwijfeld fluctueren.
12
Exploitatie zwembad Kerkpolder bezoekersaantallen - banen zwemmen en recreatie - doelgroepen - leszwemmen - schoolzwemmen - verenigingen/groepen totaal: baten - banen zwemmen en recreatie - doelgroepen - leszwemmen - schoolzwemmen - verenigingen/groepen - horeca - overige opbrengsten - vergoeding gemeente lasten - personeel - energie, water en chemicalien - teruglevering - dagelijks onderhoud - groot onderhoud - schoonmaak - belastingen en verzekeringen - administratie en beheer - inkoop horeca - afschrijvingen - overige kosten - huur saldo baten en lasten kapitaallasten jaarlast
huidig
0
binnenbadscenario's 1 2
buitenbadvarianten A B
3
53.000 11.000 31.000 4.000 23.000 122.000
53.000 11.000 31.000 4.000 23.000 122.000
53.000 11.000 31.000 4.000 23.000 122.000
55.000 11.000 33.000 4.000 25.000 128.000
57.000 11.000 35.000 4.000 27.000 134.000
€ 318.000 € 77.000 € 387.500 € 25.000 € 200.000 € 100.000 € 100.000 € 911.501 totaal: € 2.119.001
€ 318.000 € 77.000 € 387.500 € 25.000 € 200.000 € 100.000 € 100.000 € 923.500 € 2.131.000
€ 318.000 € 77.000 € 387.500 € 25.000 € 200.000 € 100.000 € 100.000 € 634.500 € 1.842.000
€ 330.000 € 77.000 € 412.500 € 25.000 € 217.000 € 105.000 € 100.000 € 643.000 € 1.909.500
€ 342.000 € 77.000 € 437.500 € 25.000 € 235.000 € 110.000 € 100.000 € 669.000 € 1.995.500
€
€ 906.000 € 265.000 € -15.000 € 80.000 € 470.000 € 20.000 € 30.000 € 120.000 € 35.000 € 15.000 € 25.000 € 250.000 totaal: € 2.201.000 € -81.999 € € 661.501
€ 906.000 € 335.000 € -15.000 € 80.000 € 330.000 € 20.000 € 30.000 € 120.000 € 35.000 € 15.000 € 25.000 € 250.000 € 2.131.000 € € € 673.500
€ 906.000 € 205.000 € € 80.000 € 156.000 € 20.000 € 30.000 € 120.000 € 35.000 € 15.000 € 25.000 € 250.000 € 1.842.000 € € 673.600 € 1.058.100
€ 950.000 € 215.000 € € 80.000 € 165.000 € 20.000 € 30.000 € 120.000 € 37.000 € 17.500 € 25.000 € 250.000 € 1.909.500 € € 840.200 € 1.233.200
€ 995.000 € 140.000 € € 80.000 € 277.000 € 20.000 € 30.000 € 120.000 € 38.500 € 20.000 € 25.000 € 250.000 € 1.995.500 € € 1.464.400 € 1.883.400
7.500
27.500
De omzet uit horeca is berekend op gemiddeld ongeveer € 0,80 per bezoeker. Bij de lasten is rekening gehouden met een post inkoop horeca van 35% van de omzet. De door de gemeente te verstrekken vergoeding voor beheer- en exploitatiediensten in de verschillende scenario’s en varianten is door ons vastgesteld op basis van een slui-
7.500
27.500
22.500 €
82.500
tende begroting (saldo van baten en lasten bedraagt € 0). De personeelskosten zijn berekend op 85% van de baten, exclusief de door de gemeente te verstrekken vergoeding. De overige lasten zijn berekend op basis van onze referenties en kengetallen en zijn in
€
7.500 €
27.500
€ €
27.500 € 57.500 €
107.000 217.000
€ € € € € € € € € € € € € € € €
23.000 5.000 5.000 10.000 2.500 2.500 5.000 2.500 1.000 1.000 57.500 93.800 121.300
83.000 30.000 10.000 39.000 5.000 10.000 20.000 10.000 5.000 5.000 217.000 255.000 362.000
€ € € € € € € € € € € € € € € €
Toelichting: In de huidige exploitatie van zwembad Kerkpolder is sprake van een vergoeding voor beheer- en exploitatiediensten van ruim € 900.000. Tezamen met de exploitatiebaten is sprake van een totaal aan opbrengsten van ruim € 2,1 miljoen. De lasten bestaan in hoofdzaak uit personeelskosten, energiekosten en een dotatie voor planmatig onderhoud. Op basis van een negatief saldo van ongeveer € 80.000 kan geconcludeerd worden dat de vergoeding voor beheer- en exploitatiediensten van ruim € 900.000 momenteel niet toereikend is voor een sluitende begroting. De baten voor de binnenbadscenario’s en buitenbadvarianten zijn berekend op basis van de gemiddelde opbrengsten per bezoeker in de huidige situatie (door ons als marktconform beschouwd) en vermenigvuldigt met de eerder geraamde bezoekersaantallen.
verhouding tot de huidige exploitatie van zwembad Kerkpolder. De huur die de gemeente in rekening brengt aan de exploitant is in de verschillende scenario’s gehouden op € 250.000 (vergelijkbaar met de huidige situatie). Voor de varianten buitenvoorziening is vooralsnog geen huur berekend. Als hiervoor een huur wordt opgenomen (inkomsten voor de gemeente), dan moet deze huur gecompenseerd worden in de door de gemeente te verstrekken vergoeding (‘vestzak/broekzak’). De dotatie planmatig onderhoud is gebaseerd op: Het door Planon Building Management herijkte meerjaren onderhoudsplan voor het instandhoudingsscenario 0. De beschikbare informatie (meerjaren onderhoudsplannen van Sportfondsen) voor de renovatiescenario’s 1 en 2. Voor het nieuwbouwscenario en voor de twee varianten buitenvoorziening is de dotatie berekend op 1,5% van de door Synarchis begrote bouwkosten (kengetal). De gemeentelijke jaarlasten van de verschillende scenario’s en varianten zijn opgebouwd uit: de door de gemeente te verstekken vergoeding -/- de door de gemeente te ontvangen huur + de kapitaallasten. De jaarlasten voor alleen het instandhouden van zwembad Kerkpolder (scenario 0) zijn vergelijkbaar met de huidige jaarlast. Met het toekomstbestendiger maken van zwembad Kerkpolder lopen de jaarlasten op.
Van ruim € 1 miljoen in scenario 1 (renovatie en verduurzaming), tot ruim € 1,2 miljoen in scenario 2 (renovatie, verduurzaming en aanpassing) en bijna € 1,9 miljoen in scenario 3 (nieuwbouw). Afhankelijk van het ambitieniveau moet bij de buitenvoorzieningen rekening worden gehouden met een aanvullende jaarlast van circa € 120.000 bij variant A tot € 360.000 bij variant B.
13
4.
Slotbeschouwing
dit scenario is sprake van een levensduurverlening van 20 jaar. De investeringskosten lopen op tot € 12,5 miljoen met een jaarlast van ruim € 1,2 miljoen.
De afgelopen maanden is door Synarchis onderzoek gedaan naar de verschillende scena-
Als gekozen wordt voor nieuwbouw (scenario 3) ontstaat de mogelijkheid om het zwem-
rio’s voor een toekomstbestendig zwembad Kerkpolder. De uitkomsten van dit onderzoek
bad functioneel en qua duurzaamheid volledig aan de eisen van deze tijd aan te passen.
zijn als volgt samen te vatten:
In ons voorstel wordt de zwemwatercapaciteit uitgebreid naar 812,5 m2. Met dit scenario
Met zwembad Kerkpolder (700 m2 zwemwateroppervlak) en de nieuwe zwemvoorzie-
realiseert de Delft een tweede nieuw zwembad waarmee de gemeente en haar inwo-
ning aan de Maria Duystlaan (675 m2 zwemwateroppervlak) beschikt Delft voor de ko-
ners minimaal de komende 40 jaar voorzien zijn in hun zwembadbehoefte en groei van
mende jaren over voldoende zwemwater. Gegeven de aanwezigheid van zwembaden
het aantal inwoners beter kan worden opgevangen. De investeringskosten bedragen
in de omgeving vervullen de twee Delftse zwembaden overwegend een lokale functie.
ongeveer € 24 miljoen met een jaarlast van ongeveer € 1,9 miljoen.
Voor de langere termijn dient rekening gehouden te worden met een substantiële groei
Aanvullend op de keuze voor een toekomstbestendig zwembad Kerkpolder zijn door
van het aantal inwoners in Delft (+ 50.000 inwoners in 2040). Dit rechtvaardigt enige
ons twee varianten uitgewerkt voor een buitenvoorziening: een variant A, bestaande uit
uitbreiding van zwemwater.
een ligweide met droge en natte speelvoorzieningen, en een variant B, waarin variant
Voor het instandhouden van zwembad Kerkpolder (scenario 0) zijn de kosten voor de
A wordt uitgebreid met een 25-meter bad en een familieglijbaan. De investeringskosten
komende jaren het laagst maar de maatschappelijk impact en de financiële risico’s het
en jaarlasten van variant A zijn beperkt (respectievelijk € 800.000 en € 120.000, wat
grootst. In praktijk is het de vraag of met instandhouding een levensduurverlenging van
ook geldt voor de maatschappelijke waarde (prognose: circa 7.500 bezoekers). De in-
20 jaar wordt behaald. Voor een zwembad uit 1977 zijn op langere termijn de risico’s
vesteringskosten en jaarlasten van variant B lopen op tot respectievelijk € 3,5 miljoen
voor onverwachts correctief onderhoud, tijdelijke sluiting van het zwembad, lagere be-
en € 360.000, maar dit geldt ook voor de maatschappelijke waarde (prognose: circa
zoekersaantallen en hogere energielasten nadrukkelijk aanwezig. Het energieverbruik
27.500 bezoekers).
blijft gelijk en het zwembad blijft aangesloten op gas. De verwachting is dat de kosten
Een buitenvoorziening kan een aantrekkelijke toegevoegde waarde zijn voor jonge kin-
voor gas gaan toenemen. De toekomstige aanpassing van wetgeving (Energiebelasting
deren met ouders/verzorgers. Bij de maatschappelijke waarde van buitenbaden zijn
2025, vervallen teruggave energiebelasting WKK’s in 2025), alsmede overheidsmaat-
echter ook kanttekeningen te plaatsen. De ervaring leert dat buitenbaden (vooral in ste-
regelen omtrent CO2 reductie zullen zorgdragen voor andere tarieven maar ook voor de
delijk gebied) regelmatig met vervelend gedrag van jongeren worden geconfronteerd
afspraken omtrent (elektra) teruglevering van de WKK.
wat botst met het belang van de primaire doelgroep (jonge kinderen met ouders/verzor-
Ondanks de investeringen die in de periode 2017-2023 zijn gedaan in zwembad Kerk-
gers).
polder zullen forse investeringen in renovatie en verduurzaming nodig zijn om dit zwembad een levensduurverlening te geven van 20 jaar (scenario 1). De investering is door ons geraamd op circa € 10 miljoen (prijspeil december 2024) met een structurele jaarlast van ruim € 1 miljoen. Functionele inefficiënties in het gebouw worden echter niet opgelost en er wordt niet voorzien in extra zwemwatercapaciteit. In scenario 2 gaat de renovatie en verduurzaming gepaard met een functionele aanpassing, waarmee zwembad Kerkpolder voldoet aan de hedendaagse eisen en waarbij sprake is van een beperkte uitbreiding van de zwemwatercapaciteit met 50 m2. Ook in
14
Bijlage 1
Verduurzamingsmaatregelen
Maatregelen pakket scenario 1 Elektra in kWh
Trias energetica
Omschrijving
Huidig verbruik
Verbruik
Gas in m³
kosten
116.609 €
Verbruik
kosten
Kosten
In jaren
Investering
Terugverdientijd
23.204
333.333 €
Kozijnen vervangen inclusief voor HR ++
€
-
-1.136 €
-768 €
58.500
76,22
Warmteterugwinning ventilatie wedstrijdbad + instructiebad
€
-
-20.187 €
-13.641 €
183.000
13,42
Warmteterugwinning ventilatie peuterbad
€
-
-7.281 €
-4.920 €
66.000
13,42
Stap 1 Warmteterugwinning ventilatie kleedkamers
€
-
-4.814 €
-3.253 €
54.600
16,78
Warmteterugwinning ventilatie overig
€
-
-2.668 €
-1.803 €
40.000
22,19
-
€
73.500
18,15
-
Stap 2
Verlichting vervangen naar LED
-20.352 €
-4.050
Circulatiepompen zwembad frequentie gestuurd
-32.238 €
-6.415
€
58.200
9,07
-
-4.290 €
-2.899 €
77.385
26,69
20.180 €
4.016
-17.157 €
-11.593 €
145.000
19,13
Zonnepanelen dak nieuwe fietsestalling
-83.768 €
-16.669
€
-
€
226.665
13,60
Zonnepanelen dak ligweide
-153.000 €
-30.445
€
-
€
216.000
7,09 10,34
Zonneboiler met heatpipes
€
WTW spoelwater incl. buffer
Energiemanagement Stap 3
€
231.794
Elektrische warmtepomp voor WKK Elektrische warmtepomp ipv. bestaande ketel Installatie aanpassen laag temperatuur Totaal excl. BTW.
€
-5.830 €
-1.160
-23.333 €
-15.767 €
175.000
992.127 €
197.423
-192.320 €
-107.909 €
654.858
-
132.203 € € 965.931 €
26.307
180.392
€
-
€
170.000
-
€
-
€
2.379.100
37,89
-60.146 €
192.211
-62.688 €
4,96
-
15
Maatregelen pakket scenario 2 Elektra in kWh
Trias energetica
Omschrijving
Huidig verbruik
Stap 1
116.609 €
Verbruik
kosten
In jaren
Investering
Terugverdientijd
23.204
333.333 €
€
-
-1.136 €
-790 €
58.500
74,06
Warmteterugwinning ventilatie wedstrijdbad + instructiebad
€
-
-18.703 €
-13.006 €
91.500
7,04
Warmteterugwinning ventilatie peuterbad
€
-
-7.281 €
-5.063 €
66.000
13,04
Warmteterugwinning ventilatie kleedkamers
€
-
-4.814 €
-3.348 €
54.600
16,31
Warmteterugwinning ventilatie overig
€
-
-2.668 €
-1.855 €
40.000
21,56
231.794
Verlichting vervangen naar LED
-20.352 €
-4.050
€
-
€
73.500
18,15
Circulatiepompen zwembad frequentie gestuurd
-32.238 €
-6.415
€
-
€
58.200
9,07
-
€
-
-16.667 €
-11.590 €
358.750
30,95
Zonneboiler met heatpipes
€
-
-4.290 €
-2.984 €
77.385
25,94
WTW spoelwater incl. buffer
20.180 €
4.016
-17.157 €
-11.931 €
145.000
18,32
Zonnepanelen dak nieuwe fietsenstalling
-84.150 €
-16.745
€
-
€
227.700
13,60
Zonnepanelen dak ligweide
-153.000 €
-30.445
€
-
€
216.000
7,09 10,07
Energiemanagement Stap 3
kosten
Kosten
Kozijnen vervangen inclusief voor HR ++
Scheiding tussen wedstrijdbad/instructiebad
Stap 2
Verbruik
Gas in m³
Elektrische warmtepomp voor WKK Elektrische warmtepomp ipv. bestaande ketel Installatie aanpassen laag temperatuur Totaal excl. BTW.
-5.830 €
-1.160
-23.333 €
-16.226 €
175.000
1.006.064 €
200.197
-180.755 €
-98.326 €
654.858
-
124.252 € € 971.535 €
24.725
180.392
€
-
€
170.000
-
€
-
€
2.647.385
42,93
-56.529 €
193.326
-66.677 €
4,30
-
16
Bijlage 2
Ruimtestaat nieuwbouw
Ruimte omschrijving
benodigde m²
Entrée/Centrale Hal tochtportaal centrale hal, incl kassa / receptie / back office toiletten droog gedeelte toilet minder validen, droog en nat gedeelte werkkast Subtotaal Entrée/Centrale Hal
10 150 3 5 5
aantal ruimten
totaal m² nvo 1 1 4 1 1
10 150 12 5 5 182
Bassins binnenbad lengte 25,0 25,0 25,0 22,0 22,0
breedte 16,0 3,0 3,0 4,0 3,0
multifunctioneel bad perron lange zijde perron lange zijde overkant perron korte zijde start perron korte zijde overkant toeschouwersruimte
25,0 25,0 25,0 18,0 18,0
Wedstrijdbad perron lange zijde perron lange zijde overkant perron korte zijde start perron korte zijde overkant toeschouwersruimte recreatief bad perron recreatiebad familieglijbaan whirlppol
wedstrijdbad 2.00 / 3.40m diep perron lange zijde perron lange zijde overkant perron korte zijde start perron korte zijde overkant toeschouwersruimte
400 75 75 88 66 0,6
1 1 1 1 1 150
400 75 75 88 66 90
12,5 3,0 2,5 2,5 2,5
313 75 63 45 45 1
1 1 1 1 1 0
313 75 63 45 45 0
25,0 32,0 32,0 16,0 16,0
16,0 3,0 3,0 4,0 3,0
400 96 96 64 48 0,8
0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0
25,0
10,0
250 200 80 6
0 0 0 0
0 0 0 0
peuterbassin perrons peuterbassin / natte horeca overige bassins glijbaan cs
100 100 25
1 1 1
100 100 25
badmeesterspost / juryruimte EHBO bergingen - doelen / sporttechnisch - exploitant - d'Elft - overig - overig - overig compressor ruimte werkkast toilet aan badrand
15 10
1 1
15 10
15 25 25 15 15 10 30 5 2
1 2 1 1 1 1 1 3 2
15 50 25 15 15 10 30 15 4
Kleedruimten kleedkamers groepsruimte doucheruimte toiletten kleedzone wisselcabines gezinscabines mindervaliden kleedkamer / toilet berging rolstoelen make up ruimte / buggy stalling afsluitbare garderobekasten werkkast Subtotaal Kleedruimten
20 20 3 1,7 4,0 12 6 10 0,12 5
120 40 24 47 32 12 6 10 14 5 310
Personeelsruimten kantoor met 2 werkplekken kantoor met 1 werkplek en overlegruimte wasruimte personeelsruimte (incl. pantry) kleedruimte personeel, inclusief douche/toilet berging /printer / serverruimte Subtotaal Personeelsruimten
15 15 6 25 20 6
Horeca horeca keuken bergruimte Subtotaal Horeca
150 30 15
Multifunctionele verenigingsruimten verenigingsruimte keuken toiletten bergruimte en containerruimte Subtotaal Multifunctionele verenigingsruimten
150 30 20 15
Overige ruimten berging algemeen / server containerruimte technische ruimten reservering warmtenet aansluiting fietsenstalling personeel
6 2 8 28 8 1 1 1 120 1
2 1 1 1 2 1
30 15 6 25 40 6 122
1 1 1
150 30 15 195
1 1 1 1
150 30 20 15 215
10 10 772 30 40
2 1 1 0 0
20 10 772 0 0 802
Totaal netto vloeroppervlakte (NVO) Oppervlakte verkeersruimte Ontwerpverlies Oppervlakte constructie Bruto vloeroppervlakte (BVO)
1.763
13,0% van NVO 2,0% van NVO 7,0% van NVO
3.590 467 72 251 4.380
17
Bijlage 3
Investeringskostenramingen
Bijlage 3a
Scenario 1
Renoveren en verduurzamen
Bijlage 3b
Scenario 2
Renoveren, verduurzamen en aanpassen
Bijlage 3c
Scenario 3
Nieuwbouw
Bijlage 3d
Variant A
Buitenbad basis
Bijlage 3 e
Variant B
Buitenbad plus
18
Bijlage 4
Onderhoudsplanning Planon
Separaat bijgevoegd
19
Bijlage 5
MOP 2023 - 2030
Separaat bijgevoegd
20
21