2 Woonvisie 2023-2028 woonmonitor
Tekst van het document
Woonmonitor 2023
31 augustus 2023
Inhoudsopgave • Inleiding • 1. Sturingsindicatoren • 2. Regionale woningmarktafspraken • 3. Leefbaarheid • 4. Woningvoorraad • 5. Plancapaciteit • 6. Woningmarkt • 6.1 Koop • 6.2 Particuliere huur • 6.3 Sociale huur – huisvesting doelgroepen (o.a. vergunninghouders) • 7. Betaalbaarheid • 8. Verduurzaming Verdiepende cijfers
Onderliggende rapportages en cijfers 2
Inleiding De gemeente Delft publiceert periodiek de woonmonitor waarin er inzicht wordt gegeven in de nieuwbouwplannen en de ontwikkelingen op de Delftse woningmarkt in de afgelopen periode. De woonmonitor wordt op dit moment ook gebruikt om de doelstellingen zoals die vastgelegd zijn in de woonvisie en woonagenda te monitoren.
Deze Woonmonitor 2023 is anders van opzet dan die van 2021 en is de opmaat voor de ‘woonmonitor nieuwe stijl’ behorende bij de woonvisie 2024-2028. De opzet van de woonmonitor is nog niet in beton gegoten. Extra indicatoren kunnen desgewenst toegevoegd worden, en de doelen waarop de gemeente stuurt (de zogenaamde sturingsindicatoren) zullen nog aangescherpt of aangevuld worden. Dit laatste op basis van nog te maken prestatieafspraken of (door) te ontwikkelen beleid. Leeswijzer De belangrijkste conclusies en indicatoren per huishoudenstype of woningmarktsegment komen aan de orde. Nadere informatie is opgenomen in de bijlage. Ook verwijzen we naar diverse onderliggende documenten of ‘monitoren’ waarin nog meer informatie, achtergronden en duiding te vinden zijn. Er is geen nieuw onderzoek gedaan. Er is voor gekozen om tabellen en figuren uit de brondocumenten veelal letterlijk over te nemen. Op elke pagina is een bronvermelding opgenomen. Steeds is gebruik gemaakt van de meest actuele data (veelal het jaar 2022). Waar relevant is ervoor gekozen om data in een meerjaarlijks perspectief te plaatsen. ❖ Elk hoofdstuk heeft een voorblad met daarin een samenvatting en koppelingen naar de bijlage. ❖ Eenmaal in de bijlage kan eenvoudig teruggekeerd worden naar de eerder bekeken pagina door ‘te klikken’ op de pictogrammen links onderin. 3
1. Sturingsindicatoren (1/2) Sturingsindicator
Bron
Doel
Gerealiseerd
Score
Trend
Toelichting
Zie pagina
Rapportcijfer woning (door bewoners)
O&S Delft, omnibus
PM
Gemiddeld 7,5
L
-
PM
10
Rapportcijfer buurt (door bewoners)
O&S Delft, omnibus
PM
K
-
PM
10
Tempo nieuwbouw
Regionaal Tussenakkoord Wonen 2021
59.000 woningen in 2030 (behoefte in ME-scenario)
2019-2021: + 1.520 woningen
L
N.v.t.
Groeitempo is te laag t.o.v. de verstreken tijd
6
Tempo nieuwbouw
Regionaal Tussenakkoord Wonen 2021
64.000 woningen in 2030 (bod Delft)
2019-2021: + 1.520 woningen
L
N.v.t.
Groeitempo is te laag t.o.v. de verstreken tijd
6
Eigen ambitie
+ 3.500 2021 - 2030
143 Pauwmolen
L
N.v.t.
Groeitempo is te laag t.o.v. de verstreken tijd
48
Doelstelling van 15.000 woningen in woningmarktafspraken Haaglanden
15.700 woningen in Delft tot 2040 waarvan 7.300 hard.
J
Meeste plannen voor de periode tot 2031
15
Woontevredenheid
= lager dan de provincie en Nederland Gemiddeld 7,4 = hoger dan de provincie, lager dan Nederland
Voldoende woningen
Groei voorraad studentenwoningen Plancapaciteit
Planuitval van 30% leidt tot voldoende nieuwbouw
4
Sturingsindicatoren
2022: + 635 woningen
Vooral meergezinswoningen en sociale huur, studenten- en duurdere koopwoningen. Weinig betaalbare koop
Sturingsindicatoren (2/2) Sturingsindicator Betaalbaarheid Aandeel doelgroepvoorraad* (definitie in voetnoot) Monitoring sociale woningvoorraad onder de liberalisatiegrens (DAEBvoorraad) corporaties Toewijzing van DAEBaanbod corporaties aan primaire doelgroep Aandeel betaalbare nieuwbouw Aandeel sociale huur in voorraad (sociale huur van corporaties ongeacht DAEB / niet-DAEB) Ontwikkeling realisatie collectieve woonvormen
Bron
Doel
Gerealiseerd
Score
Trend
Toelichting
Zie pagina
Regionaal Tussenakkoord Wonen 2021 Verantwoordingsinformatie corporaties
48% (behoefte)
2019-2021:
K
N.v.t.
Daling gaat te hard
8
44% (bod Delft)
Daling van 57% naar 51%
PM volgend uit prestatieafspraken
PM
PM
PM
PM
PM
79% (regionale wens 75% (bod Delft)
2018: 79% / 2019: 78% / 2020: 77% / 2021: 70% / 2022: 64%
L
negatief
8
70% (ondergrens) 67% betaalbare nieuwbouw vanaf 2025 (incl. studentenhuisvesting)
In lokale prestatieafspraken sturen we op > 70%
O.b.v. bouwprogramma
PM
PM
PM
PM
>= 1/3 deel (exclusief studentenwoningen).
34,6%
J
PM
-
14
Eigen ambitie
PM
PM
PM
PM
PM
PM
SVH monitor
>= 70% voor reguliere huishoudens
70
Jaarmonitor 2022 regio Haaglanden
75%
63,3%
L
Behalen wettelijke taakstelling
2018: + / 2019: + / 2020: + / 2021: -/o / 2022: + / 2023: o
K
Instroom statushouders groeit, instroom urgenten nam af a.g.v. aanscherping urgentievoorwaarden Taakstelling statushouders groeit
Regionaal Tussenakkoord Wonen 2021
Regionale realisatieagenda (RRA) Haaglanden 2023 Eigen ambitie
Huisvesting doelgroep Aandeel reguliere doelgroep bij vrijkomend aanbod sociale huur (corporaties)
Huisvesting statushouders
5
Sturingsindicatoren
negatief
9
*De doelgroepvoorraad bestaat in de regionale definitie uit drie segmenten: (1) DAEB‐woningen van toegelaten instellingen, van zowel SVH‐ als niet‐SVH corporaties, (2) particuliere huurwoningen met een huurprijs tot de liberalisatiegrens (€ 752,33 prijspeil 2021) en (3) koopwoningen met een waarde tot € 190.000 (prijspeil 1‐1‐2021).
2. Regionale woningmarktafspraken In het regionale Tussenakkoord ‘Samenwerken aan een solide woningmarkt in Haaglanden 2021- 2030 - de eerste stap’ zijn afspraken gemaakt over een viertal doelen die in de periode van 2019 tot 2030 worden gerealiseerd. Sinds 2019 is 27% van de tijd verstreken. De voortgang van de afspraken kunnen worden gemeten op basis van de beoogde aantallen op basis van het regionale ‘Meer Evenwicht’ scenario of op basis van aantallen in het ‘bod’, ofwel de ambitie, van de gemeente. ✓ De ontwikkeling van de totale woningvoorraad ligt achter op schema ten opzichte van zowel het ME-scenario als het bod van de gemeente Delft. ✓ In de doelgroepvoorraad is geen progressie gemaakt ten opzichte van zowel het ME-scenario als het bod van de gemeente. Het aantal doelgroepwoningen is afgenomen met ruim 2.400 woningen, dus de opgave is groter geworden. ✓ Het aandeel doelgroepvoorraad in de totale voorraad is gedaald van 57% naar 51%. Dat ligt boven de gestelde grens van 48% (ME-scenario) dan wel 44% (bod). ✓ Het aandeel toewijzingen van het DAEB-aanbod aan de primaire doelgroep ligt lager dan afgesproken op basis van het MEscenario (70%) en het bod van de gemeente (79%). Meer informatie is te vinden in de Monitor Nieuwe Woningmarktafspraken Haaglanden (2022).
De regionale doelen
Behoefte (MEStand scenario) 2022
Stand 2022
Bod
Streven 2022
1. De totale woningvoorraad tot 2030
59.010
18% 64.235
11%
27%
2. De doelgroepvoorraad tot 2030
29.337
- 29.357
-
27%
3. Aandeel doelgroepvoorraad tot 2030
48%
51%
44%
51%
-
4. Toewijzing van het DAEB-aanbod aan primaire doelgroep
70%
64%
79%
64%
79%
6
L L J L
Regionale woningmarktafspraken
Bron: Monitor Nieuwe Woningmarktafspraken Haaglanden, 2023.
7
Regionale woningmarktafspraken
Bron: Monitor Nieuwe Woningmarktafspraken Haaglanden, 2023.
Regionale woningmarktafspraken
Bron: Monitor Nieuwe Woningmarktafspraken Haaglanden, 2023.
8
Regionale woningmarktafspraken
Bron: Monitor Nieuwe Woningmarktafspraken Haaglanden, 2023.
Ontwikkeling huisvesting vergunninghouders 2023
De gemeente Delft heeft door de jaren heen vaak meer vergunninghouders gehuisvest dan nodig was, hierdoor is een ‘overschot’ ontstaan ten opzichte van de doelstelling. De taakstelling voor 2023 was eigenlijk 127 maar door een overschot in 2022 van 29 werd deze 97 huisvestingen. Deze doelstelling is niet gehaald voor dit semester (6 tekort). K 9
Regionale woningmarktafspraken
3. Leefbaarheid ✓ Voorzieningen zijn in Delft over het algemeen dichterbij dan gemiddeld in Nederland. ✓ De sociale cohesie wordt iets slechter beoordeeld dan in Nederland gemiddeld. ✓ Het gemiddelde cijfer voor de woning is een 7,5 en het gemiddelde cijfer voor de woonomgeving is 7,4. De cijfers verschillen per wijk, waarbij Poptahof-Noord voor beiden het laagste scoort en Centrum-Oost het hoogst. In Delft is de tevredenheid met de woning (74%) lager dan is de rest van de provincie en het land. De tevredenheid met de woonomgeving (82%) is hoger dan die in de provincie, maar lager dan niet in heel Nederland. Het percentage dat tevreden is met de woning is over het algemeen lager dan het provinciale en Nederlandse gemiddelde, voornamelijk voor meergezinswoningen (69,7%) en eenpersoonshuishoudens (68,2%). Een paar zonder kinderen is bovengemiddeld tevreden (92%) en de leefomgeving (86%). ✓ In alle wijken vinden de meeste mensen dat de ontwikkeling gelijk is gebleven. In Wippolder en Voordijkshoorn vinden meer mensen dat de buurt voorruit is gegaan dan het aantal dat vindt dat de buurt achteruit is gegaan. Voor vrijwel alle wijken is dit andersom, met het grootste verschil in Tanthof. ✓ Mensen ondervinden het meeste overlast van te hard rijden, rommel op straat, parkeerproblemen en hondenpoep. Het minste wordt er overlast van horecagelegenheden ervaren.
In de bijlagen wordt er verder ingegaan op de volgende aspecten van leefbaarheid: -
Voorzieningen en sociale cohesie
-
Tevredenheid naar huishoudenstype
-
Rapportcijfers buurt en woning op buurtniveau
-
Tevredenheid naar woningtype
-
Tevredenheid
-
Ontwikkeling buurt
-
Tevredenheid naar achtergrondkenmerken regio Haaglanden
-
Ervaring van overlast
10
4. Woningvoorraad ✓ De woningvoorraad van Delft (+1,2%) groeit harder dan gemiddeld in Nederland (+1%) en Zuid-Holland (+0,8%). ✓ Deze voorraad omvat relatief veel meergezinswoningen en dit aandeel neemt toe. Sinds 2011 zijn er meer dan 3x zoveel meergezinswoningen gebouwd dan eengezinswoningen. ✓ Deze behoefte komt voornamelijk van de groeiende groep studenten in de stad. ✓ 30,7% van de woningvoorraad is een sociale huurwoning onder de liberalisatiegrens in bezit van de woningcorporaties (DAEB), maar inclusief de particuliere voorraad en de studentenwoningen wordt 43,8% van de totale woningvoorraad onder de liberalisatiegrens aangeboden.
In de bijlage wordt een verdere uitsplitsing gemaakt naar: -
Naar woningtype en eigendom
-
WOZ-waarde naar eigendom
-
Naar bouwjaar
-
Nieuwbouw + mutaties
-
Naar oppervlakte
-
Verhuisbewegingen
-
Uitsplitsing voorraad corporaties
11
Woningvoorraad naar woningtype Woningvoorraad naar type in Delft
Vergelijking van de aandelen van de woningtypes 52.130
Totaal woningen
51.495 34.839
Meergezinswoningen totaal
100%
90% 36%
80%
34.233
36%
52%
70%
17.291
Eengezinswoningen totaal
17.262
67%
60%
385
50% 12.964
Tussenwoning
40%
12.949
20%
558 559
34%
33%
0%
33
0
48%
10%
32
Onbekend woningtype eengezinswoning
64%
48%
3.336
2-onder-1-kapwoning
64%
30%
3.339
Hoekwoning
Delft 10.000 2022
Woningvoorraad
66%
398
Vrijstaande woning
12
52%
20.000
2021
30.000
40.000
50.000
60.000
Bron: cbs
Zuid-Holland
Nederland
2021 Eengezinswoningen
Delft
Zuid-Holland
Nederland
2022 Meergezinswoningen
Bron: cbs
Woningvoorraad naar eigendom Vergelijking van de aandelen van de woningvoorraad naar eigendom
10.150
10.000
5.000
111
99
0 Koop
Corporatiehuur 2021
13
Woningvoorraad
Particuliere huur 2022
Eigendom onbekend
Bron: cbs
33%
32%
14%
19%
29%
44%
13%
16%
33%
32%
54%
52%
14%
29%
43%
54%
52%
57%
38%
Delft
9.459
15%
57%
37%
2021 Koop
Nederland
15.000
13%
Zuid-Holland
19.381
18%
Nederland
19.313
100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0%
Zuid-Holland
20.000
22.500
Regio Delft en Westland
22.612
Regio Delft en Westland
25.000
Delft
Woningvoorraad naar eigendom in Delft
2022 Corporatiehuur
Particuliere huur
Bron: cbs
Opbouw woningvoorraad naar woningmarktsegment 100% koop duur
9983
Koop
90% koop middelduur
19,1%
21,5%
8341 80%
koop goedkoop
1182 70%
particuliere huur duur
7319
Koop: middelduur 15,9%
Vrije huur
50% 1.837 40% Studentenwoning particulier
Studentenwoning corporatie
1,4% 3,5% 2,7% 8,6%
1.405 30%
Sociale huur
Koop: goedkoop
2,5%
Vrije huur: particuliere huur duur
15,8%
Vrije huur: particuliere huur middelduur
14,0%
748
corporatie huur middelduur (Niet-DAEB)
18,0% 2,3%
60% particuliere huur middelduur
1,6% 4,0% 2,0%
1,8%
20% 30,7%
929
34,6%
Sociale huur: Studentenwoning particulier
Sociale huur: Particuliere sociale huur Sociale huur: Corporatie DAEB
10% Corporatie DAEB
Vrije huur: corporatie huur middelduur (Niet-DAEB)
Sociale huur: Studentenwoning corporatie
4.477
Particuliere sociale huur
Koop: duur
16.080 0% 0
14
Woningvoorraad
4.000
8.000
12.000
16.000
Bron: Delftincijfers.nl
Totaal
Excl. studentenwoningen
Bron: Delftincijfers.nl
Monitoring kwantitatieve opgave Langer en Weer Thuis
• Hier is alleen de monitoring van de kwantitatieve opgave Langer en Weer Thuis opgenomen zoals opgenomen in de laatste voortgangsrapportage. Zie voor alle resultaten, en voorgenomen acties de voortgangsrapportage. • Op rood staan in bovenstaande tabel betekent dat naar 2040 toe extra inzet vereist is. Hiertoe worden reeds stappen gezet. Zie hiervoor de Voortgangsrapportage. 15
Woningvoorraad
Bron: Voortgangsrapportage Langer en Weer Thuis 2023-Q2, mei 2023
5. Plancapaciteit ✓ In totaal is er plancapaciteit voor netto 15.700 woningen in Delft tot 2040. ✓ Hiervan zijn 7.300 harde plannen. Dit is iets meer dan de 15.000 woningen die als doelstelling in de woningmarktafspraken Haaglanden staan. ✓ De meeste woningen zijn voor de periode tot 2031 voorzien.
✓ Er is vooral planvoorraad voor meergezinswoningen. Sociale huur, studentenwoningen en duurdere koopwoningen zijn sterk vertegenwoordigt in de planvoorraad. Betaalbare koop heeft met 900 woningen relatief weinig plannen. Bron: Planregistratie gemeente Delft, februari 2023
16
Plancapaciteit naar hard/zacht, woningtype en prijsniveau; peildatum februari 2023 Planvoorraad naar planstatus hard/zacht (afgerond op 100-tallen)
Hard
Zacht
totalen planvoorraad
2022-2026
4.600
1.500
6.100
2027-2031
1.700
3.700
5.500
2032-2036
1.000
2.800
3.800
2037-2040
0
1.400
1.400
7.300
9.400
16.700
totaal 2022-2040
Planvoorraad naar woningtype (afgerond op 100-tallen) Sociale huur Studentenwoningen Middenhuur 2022-2026 2027-2031 2032-2036 2037-2040 totaal 2022-2040
<€808 1.400 900 500 200 2.900
<€808
Planvoorraad naar woningtype (afgerond op 100-tallen) eengez. woningen meergez. studenten(grondgeb.) woningen woningen 2022-2026 2027-2031 2032-2036 2037-2040 totaal 2022-2040
700 100 0 0 800
Dure huur
Betaalbare koop
Overige koop
onbekend
4.700 3.700 2.900 1.200 12.500
700 1.600 900 200 3.400
totalen planvoorraad
sloop
6.100 5.500 3.800 1.400 16.700
-700 -300 0 0 -1.000
Totale planvoorraad
700 1.600 900 200
€808-€1000 1.000 700 700 300
>€1000 800 400 400 200
<355.000 200 400 200 100
>€355.000 1.800 1.000 1.100 400
200 500 0 0
6.100 5.500 3.800 1.400
3.400
2.700
1.900
900
4.200
700
16.700
Bron: Woonvisie bijlage 1, update gemeente Delft, 2023
17
Plancapaciteit
6.1 Woningmarkt- koop ✓ Het aantal transacties is na een stijging in de tweede helft van 2022 in Q1 van 2023 sterk afgenomen. 38% t.o.v. Q4 2022, en 15% t.o.v. een jaar eerder. In Zuid-Holland nam dit aantal met respectievelijk 18% en 3% een stuk minder af. Deze sterke daling in Delft kan worden veroorzaakt door de sterke stijging in de gemiddelde koopsom. In Delft steeg de koopsom namelijk met 9% in het afgelopen kwartaal, terwijl die gemiddeld in Zuid-Holland en Nederland nog iets afnam. Hierbij moet wel worden vermeld dat er in Q1 van 2023 relatief gezien vaker tussenwoningen werden verkocht en iets minder appartementen. De gemiddelde koopsom van een tussenwoning ligt met € 510.735 stukken hoger dan de € 337.214 van appartementen. ✓ Een koper op de Delftse woningmarkt heeft met een krapte-indicator van 2,5 in het tweede kwartaal van 2023 iets minder keuze dan een kwartaal eerder. Ook is de gemiddelde verkooptijd met twee dagen afgenomen tot 44 dagen en werd er weer iets vaker overboden. Vergeleken met een jaar geleden valt de krapte echter nog mee.
In de bijlage wordt een verdere uitsplitsing gemaakt naar: -
Transacties per koopsomklasse en woningtype
-
Vraagprijsontwikkeling regio
-
Koopsom per woningtype
-
Verkooptijd aanbod regio
-
Leeftijd kopers
-
Aanbod regio
-
Mutatiegraad
-
Over- en onderbieden
-
Transactieprijsontwikkeling regio
-
Krapte-indicator
18
Koopsom en transacties
Bron: Woningmarktcijfers.nl
19
Woningmarkt koop
6.2 Woningmarkt– particuliere huur ✓ Op de particuliere huurmarkt zijn de prijzen gestegen. ✓ De gemiddelde procentuele prijsontwikkeling in Q2 van 2023 was in Delft 4,2%. ✓ Ook de gemiddelde vierkantemeterprijs is toegenomen - van € 17,40 in Q4 van 2022 tot € 17,70 in Q1 van 2023.
20
Gemiddelde vierkantemeterprijs in Delft
Bron: Pararius huurmonitor
21
Woningmarkt particuliere huur
Gemiddelde procentuele prijsontwikkeling in Delft
Bron: Pararius huurmonitor
6.3 Woningmarkt- sociale huur ✓ Het aantal verhuringen op de sociale huurmarkt is in 2022 afgenomen met 23%. ✓ Omdat het aantal woningzoekenden met ‘slechts’ 10% afnam, is de kans op een woning met een half procentpunt gezakt naar 3%. ✓ Bijna de helft van de geslaagde woningzoekenden (46%) komt uit Delft zelf. Voor de groep doorstromers is dit met 59% een stuk hoger. Starters komen naast Delft (39%) ook grotendeels uit Den Haag (22%) en van buiten Haaglanden (20%). ✓ Het aantal weigeringen ligt in Delft gemiddeld iets hoger dan in de regio Haaglanden. Dit geldt voor alle huurklassen en kamergroottes op de goedkoopste huur (onder de kwaliteitskortingsgrens) en de éénkamerwoningen na. Wanneer er naar de mutatiegraad wordt gekeken dan valt op dat deze gemiddeld genomen iets hoger is, behalve in deze goedkoopste huurklasse, de één- en tweekamerwoningen en de woningen tot 65 m².
In de bijlage wordt een verdere uitsplitsing gemaakt naar: -
Verhuringen naar achtergrondkenmerken
-
% verhuringen naar achtergrondkenmerken
-
Weigeringen
-
Mutatiegraad 22
-
Zoekgedrag
-
Doorstromers en starters
-
Herkomst
Verhuringen, woningzoekenden en weigeringen
Bron: Aanbodrapportage: Tabellenboek 2022 Delft
23
Woningmarkt sociale huur
Woningmarkt- sociale huur Basis voor verhuring ✓
In 2022 werd er in de regio Haaglanden relatief iets vaker o.b.v. urgentie verhuurd. Dit ging het vaakst o.b.v. sociale (31%) en medische (27%) redenen, maar ook stadsvernieuwing (25%) speelde vaak een rol.
✓
Van de 933 verhuringen in Delft werd 63,3% aan de primaire doelgroep verhuurd. Dit is een stuk minder dan de afspraak van 75%. In de gehele regio Haaglanden wordt met 73,3% wel meer aan de primaire doelgroep verhuurd dan de afspraak van 70%. De 85%-regel wordt wel gehaald in Delft. 90,8% van de zelfstandige sociale huurwoningen wordt namelijk sociaal toegewezen.
✓
De mediane inschrijfduur in Delft is afgelopen jaar met 4 maanden gestegen tot 70 maanden. Ook de slaagkans is verslechterd, namelijk van 15,3% in 2021 tot 12,7% in 2022. In de gehele regio Haaglanden bleef de inschrijfduur onveranderd. De slaagkans nam ook af – van 12,3% in 2021 naar 11% in 2022.
In de bijlage wordt een verdere uitsplitsing gemaakt van de basis voor verhuring: -
Basis voor verhuring
-
Vergelijking verhuringen per doelgroep
-
Soorten urgentie
-
Inschrijfduur en slaagkans
24
Verhuringen via voorrangregelingen
Bron: Jaarmonitor 2022 regio Haaglanden
25
Woningmarkt sociale huur – basis voor verhuring
Bron: Jaarmonitor 2022 regio Haaglanden
Bron: Jaarmonitor 2022 regio Haaglanden
Aantal toewijzingen zelfstandige sociale huurwoningen
Bron: Jaarmonitor 2022 regio Haaglanden
Bron: Jaarmonitor 2022 regio Haaglanden
26
Woningmarkt sociale huur – basis voor verhuring
7. Betaalbaarheid ✓
De woonlasten in Delft zijn vergelijkbaar met het provinciale en landelijke gemiddelde.
✓
In Delft wonen minder vaak huishoudens met een betaalrisico in een corporatiewoning in vergelijking met Zuid-Holland en Nederland.
✓
In Delft worden vaker inwoners vaker passend gehuisvest in de sociale en particuliere huursector.
27
Woonlasten in de corporatie huursector Delft
Regio Delft & Westland
Zuid-Holland
Nederland
Bruto huur
€ 580
€ 605
€ 598
€ 586
Huurtoeslag
€ 108
€ 109
€ 123
€ 124
Netto huur
€ 472
€ 496
€ 474
€ 462
Netto huurquote
21,9%
22,3%
21,8%
21,9%
Netto woonlasten huurders
€ 675
€ 703
€ 676
€ 658
Netto woonquote huurders
32,1%
32,3%
31,9%
31,9%
Passend wonen in passend gehuisvest
83,9%
80,9%
77,8%
79,3%
Huishoudens met betaalrisico in corporatiewoning
12,7%
11,6%
13,5%
12,8% Bron: waarstaatjegemeente.nl
28
Betaalbaarheid
Woonlasten in de particuliere huursector Delft
Regio Delft & Westland
Zuid-Holland
Nederland
Bruto huur
€ 827
€ 827
€ 820
€ 820
Huurtoeslag
€ 25
€ 26
€ 35
€ 38
Netto huur
€ 801
€ 801
€ 785
€ 782
Netto huurquote
30,8%
30,8%
30,2%
30,5%
Netto woonlasten huurders
€ 970
€ 976
€ 955
€ 947
Netto woonquote huurders
37,4%
37,7%
37,0%
37,2%
Passend wonen in passend gehuisvest
78,4%
75,3%
72,5%
73,8% Bron: waarstaatjegemeente.nl
29
Betaalbaarheid
8. Verduurzaming Het thema duurzaamheid is opgedeeld in twee onderdelen - de energie labels van woningen in Delft en duurzaam gedrag: ✓
De helft van de woningen in Delft hebben label C of beter. Oudere woningen hebben doorgaans een slechter energielabel. Van de verschillende woningtypen heeft zowel absoluut als relatief hoogbouw de meeste woningen met een label D of lager.
✓
De wijken Hof van Delft, Binnenstad en Voorhof hebben relatief veel woningen met het label D of lager. In Voorhof is dit voornamelijk label D-E (29% van de voorraad), in de Binnenstad is label G veelvoorkomend (30% van de voorraad).
✓
Vooral Koopwoningen in een kleine VvE hebben een groot aandeel woningen met label D of lager (74% van de voorraad).
✓
In absolute aantallen zijn er bij de woningcorporaties 11.862 woningen die een label van D of lager hebben (51% van de voorraad), de meeste hiervan hebben label D-E (9.080).
✓
Duurzaam gedrag geven de meeste inwoners invulling door afval te scheiden en de verwarming op een lagere temperatuur te zetten. Het minst wordt er minder vlees gegeten, fairtrade producten gekocht en minder plastic gekocht.
In de bijlage wordt een verdere uitsplitsing gemaakt naar: -
Energielabels naar bouwjaar en woningtype
-
Energielabels naar wijk en woningeigenaar
-
Duurzaam gedrag
30
31
Verdiepende cijfers • 3. Leefbaarheid • 4. Woningvoorraad • 6. Woningmarkt • 8. Verduurzaming
32
3. Leefbaarheid
33
Voorzieningen en sociale cohesie
Bron: CBS, 2022.
34
Leefbaarheid
Bron: CBS, 2022.
Rapportcijfer buurt en woning
80 78 76 74 72 70 68
78
78 75
75
78 76
75
73 70
66 64
Bron: O&S Delft, omnibus, 2021
Het laagste rapportcijfer voor de buurt is in Poptahof-Noord (5,7). Het hoogste gemiddelde rapportcijfer voor de buurt is in Centrum-Oost en Molenbuurt (beiden 8,5)
35
Leefbaarheid
Bron: O&S Delft, omnibus, 2021
Het laagste rapportcijfer voor de woning is in de buurt PoptahofNoord (5,1). Dit is de enige onvoldoende in de gemeente. Het hoogste gemiddelde rapportcijfer voor de woning is in de buurt Centrum-Oost (8,2)
Tevredenheid (6 of hoger rapportcijfer)
Bron: Regionale Monitor Brede Welvaart, 2022.
36
Leefbaarheid
Bron: Regionale Monitor Brede Welvaart, 2022.
Tevredenheid woonomgeving regio Haaglanden
Bron: Gezondheidsmeter, 2020
Bron: Gezondheidsmeter, 2020
37
Leefbaarheid
Bron: Gezondheidsmeter, 2020
Tevredenheid naar huishoudenstype
Bron: CBS, 2021
38
Leefbaarheid
Bron: CBS, 2021
Tevredenheid naar woningtype
Bron: CBS, 2021
39
Leefbaarheid
Bron: CBS, 2021
Ontwikkeling woonbuurt
Bron: O&S Delft, omnibus, 2021
40
Leefbaarheid
Ervaring van overlast
Bron: O&S Delft, omnibus, 2021
41
Leefbaarheid
4. Woningvoorraad
42
Woningvoorraad Woningvoorraad 8.045.580
Nederland
7.966.331
1.724.095
Zuid-Holland
1.709.692
106.551
Regio Delft en Westland
105.447
52.130
Delft
51.495
0
1.000.000
2.000.000
3.000.000
4.000.000 2022
43
Woningvoorraad
5.000.000
6.000.000
7.000.000
8.000.000
2021
Bron: cbs
9.000.000
Woningvoorraad Delft naar woningtype en eigendom
Bron: Woningmarktcijfers.nl; cijfers over 2021
44
Woningvoorraad
Woningvoorraad Delft naar eigendom en bouwjaar
Bron: Woningmarktcijfers.nl; cijfers over 2021
Woningvoorraad Delft naar woningtype en bouwjaar
Bron: Woningmarktcijfers.nl; cijfers over 2021
45
Woningvoorraad
Woningvoorraad Delft naar eigendom en grootte in m²
Bron: Woningmarktcijfers.nl; cijfers over 2021
Woningvoorraad Delft naar woningtype en grootte in m²
Bron: Woningmarktcijfers.nl; cijfers over 2021
46
Woningvoorraad
Uitsplitsing voorraad corporaties
Nu Sociaal Vidomes 4.100 Woonbron 7.000 Stedelink 5.000 DUWO (studenten) 9.389 Habion 137 Bergopwaarts 93 Steadion Totaal
25.489
Middenhuur 20 420 PM 0
Vrije sector 0 0 467 0
79 (middel)duur 440 467
Koopgarant 240 ? 0 0
240 Bron: corporaties
47
Woningvoorraad
Gemiddelde WOZ-waarde naar eigendom in Delft (x1.000) Gemiddelde WOZ-waarde naar eigendom in Delft (x €1.000)
Vergelijking gem. WOZ-waarde naar eigendom in 2021 (x €1.000)
450 404 400
400
371 340
350
250 194
201
200
181
165
236
250
236
219
345
181
261
253
240
197
188
192
Delft en Westland
Zuid-Holland
Nederland
150
144
150
354
300 258
200
386
371
350
297
300
450
100 100
50 50 0 Delft
0 2019 Corporatiehuur
2020
2021 Particuliere huur
2022** Koop
Bron: cbs; **voorlopige cijfers
48
Woningvoorraad
Corporatiehuur
Particuliere huur
Koop
Bron: cbs; **voorlopige cijfers
Nieuwbouw + mutaties 2021
Delft
Regio Delft en Westland Zuid-Holland
Nederland
Beginstand voorraad 51.495 Nieuwbouw 705 Overige toevoegingen en correcties 230 Sloop 225 Overige onttrekkingen en correcties 75
97.450 1.055
1.709.690 13.560
7.966.330 71.220
340 245
4.950 2.315
27.520 9.925
100
1.795
9.565
Eindstand voorraad Δ
98.500 1.050
1.724.090 14.405
8.045.580 79.250
52.130 635
Bron: cbs
49
Woningvoorraad
Verandering t.o.v. de beginvoorraad Regio Delft en Delft Westland Zuid-Holland Nederland Nieuwbouw 1,4% Overige toevoegingen en correcties 0,4%
1,1%
0,8%
0,9%
0,3%
0,3%
0,3%
Sloop 0,4% Overige onttrekkingen en correcties 0,1%
0,3%
0,1%
0,1%
0,1%
0,1%
0,1%
Δ
1,1%
0,8%
1,0%
1,2%
Bron: cbs
Verhuisbewegingen Verhuisbewegingen naar Delft
Verhuisbewegingen binnen Delft worden sinds 2019 niet gemeten op Woningmarktcijfers.nl. De bevolkingsgroei kan worden berekend door het aantal personen dat naar Delft verhuisd – het aantal personen dat uit Delft vertrekt + het saldo van de natuurlijke ontwikkeling. Van de nieuwe inwoners komt zo’n 9% uit de regio. 46% komt uit ZuidHolland en 45% uit de rest van Nederland. Van de vertrekkers blijft 7% in de regio. 58% blijft in Zuid-Holland en 36% vertrekt naar de rest van Nederland.
Verhuisbewegingen uit Delft Bron: Woningmarktcijfers.nl
Natuurlijke ontwikkeling
Bron: Woningmarktcijfers.nl
50
Woningvoorraad
Bron: Woningmarktcijfers.nl
4. Woningmarkt
51
Transacties naar koopsomklasse en woningtype
52
Woningmarkt koop
Bron: Woningmarktcijfers.nl
Koopsom en transacties naar leeftijd kopers
53
Woningmarkt koop
Bron: Woningmarktcijfers.nl
Koopsom naar klassen koopsomklasse Tussenwoning Hoekwoning 2/1 kapwoningen Vrijstaand Appartementen Totaal <100 0 0 0 0 6 6 100-200 2 0 0 0 29 31 200-300
12
1
1
1
176
191
300-400
102
18
3
0
174
297
400-500
105
21
1
0
73
200
>500 Totaal
112 333
33 73
6 11
9 10
57 217 515 942 Bron: Woningmarktcijfers.nl
koopsomklasse Tussenwoning Hoekwoning 2/1 kapwoningen Vrijstaand Appartementen Totaal <100 0% 0% 0% 0% 1% 1% 100-200 1% 0% 0% 0% 6% 3% 200-300
4%
1%
9%
10%
34%
20%
300-400
31%
25%
27%
0%
34%
32%
400-500
32%
29%
9%
0%
14%
21%
>500 Totaal
34% 100%
45% 100%
55% 100%
90% 100%
11% 100%
23% 100%
Bron: Woningmarktcijfers.nl
54
Woningmarkt koop
Mutatiegraad transacties koopvoorraad
Bron: Woningmarktcijfers.nl
Bron: Woningmarktcijfers.nl
55
Woningmarkt koop
Prijsontwikkeling in regio Delft en Westland
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2 Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2 Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
56
Woningmarkt koop
Vraagprijsontwikkeling in regio Delft en Westland
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
57
Woningmarkt koop
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Verkooptijd en looptijd aanbod in regio Delft en Westland
58
Woningmarkt koop
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Aanbod in regio Delft en Westland
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
59
Woningmarkt koop
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Over- en onderbieden
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
60
Woningmarkt koop
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Krapte-indicator
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
61
Woningmarkt koop
Bron: NVM kwartaalrapportage 2023Q2
Aantal verhuringen naar kale huurprijs, oppervlakte, kamertal en woningtype
Bron: Aanbodrapportage: Tabellenboek 2022 Delft
62
Woningmarkt sociale huur
Bron: Aanbodrapportage: Tabellenboek 2022 Delft
% verhuringen naar kale huurprijs, oppervlakte, kamertal en woningtype
Bron: Aanbodrapportage: Tabellenboek 2022 Delft
63
Woningmarkt sociale huur
Bron: Aanbodrapportage: Tabellenboek 2022 Delft
Gemiddeld aantal weigeringen naar kale huurprijs, oppervlakte, kamertal en woningtype
Bron: Aanbodrapportage: Tabellenboek 2022 Delft
64
Woningmarkt sociale huur
Mutatiegraad naar kale huurprijs, oppervlakte, kamertal en woningtype
Bron: Aanbodrapportage: Tabellenboek 2022 Delft
Bron: Aanbodrapportage: Tabellenboek 2022 Delft
65
Woningmarkt sociale huur
Zoekgedrag woningzoekenden
Bron: Aanbodrapportage: Tabellenboek 2022 Delft
66
Woningmarkt sociale huur
Geslaagde doorstromers en starters
Bron: Aanbodrapportage: Tabellenboek 2022 Delft
67
Woningmarkt sociale huur
Herkomst doorstromers
Bron: Aanbodrapportage: Tabellenboek 2022 Delft
Vanuit Delft vertrekt 34% van de doorstromers uit de stad, terwijl 41% van de doorstromers in Delft van buiten de stad komen.
68
Woningmarkt sociale huur
Herkomst starters
Bron: Aanbodrapportage: Tabellenboek 2022 Delft
Starters in Delft komen voor 39% uit de eigen stad. Dit aandeel is vrij hoog door de grote groep studenten die al op kamers in de stad wonen. Van alle starters in Delft komt dan ook 76% uit de stad zelf.
Basis voor verhuring regio Haaglanden
Bron: Jaarmonitor 2022 regio Haaglanden
69
Woningmarkt sociale huur – basis voor verhuring
Bron: Jaarmonitor 2022 regio Haaglanden
Soorten urgentie regio Haaglanden
Bron: Jaarmonitor 2022 regio Haaglanden
70
Woningmarkt sociale huur – basis voor verhuring
Verhuringen per doelgroep
Bron: Jaarmonitor 2022 regio Haaglanden
71
Woningmarkt sociale huur – basis voor verhuring
Mediane inschrijfduur en slaagkans
Bron: Jaarmonitor 2022 regio Haaglanden
72
Woningmarkt sociale huur – basis voor verhuring
Mediane inschrijfduur en slaagkans (2)
73
Woningmarkt sociale huur – basis voor verhuring
Bron: Jaarmonitor 2022 regio Haaglanden
8. Verduurzaming
74
Energielabels naar bouwjaar en woningtype Energielabel
Aantal
Label B Label C Label D Label E Label F Label G
1.147
Onbekend Totaal
label DE
label F
label G
Totaal woningen
< 1945
2.144
3.945
3.482
11.520
1946-1964
3.714
616
766
6.072
1965-1974
6.782
740
313
11.080
1975 – 1991
2.477
105
30
12.041
10%
1992 – 2005
152
0
0
4.531
24%
> 2006
0
0
0
6.188
Procentueel
9.059 (waarvan 2.396 voorlopig en 82 definitief) 5.204 (waarvan 1.626 voorlopig en 44 definitief) 12.987 (waarvan 4.328 voorlopig en 143 definitief) 8.592 (waarvan 188 voorlopig en 122 definitief) 6.677 (waarvan 2.525 voorlopig en 71 definitief) 5.406 (waarvan 2.524 voorlopig 48 definitief) 4.591 (waarvan 3.686 voorlopig en 25 definitief)
Label A
Aantal woningen
53.663
17%
12% 10%
Aantal woningen
label DE
label F
label G
Totaal woningen
9%
Hoogbouw
12.559
1.785
3.639
34.560
2%
Tussen
1.868
3.140
385
13.219
2-1 kap / hoek
748
419
430
4.436
Vrijstaand
91
57
133
631
Overige woningtypes
3
5
4
817
100% Bron: Isolatieplan Delft, bijlage A, 2023
Bron: Isolatieplan Delft, bijlage A, 2023
16%
Bron: Isolatieplan Delft, bijlage A, 2023
75
Verduurzaming
Energielabels naar wijk en woningeigenaar Aantal woningen
label DE
label F
label G
Totaal woningen
Aantal woningen
label DE
label F
label G
Totaal woningen
binnenstad
1.081
1.062
1.915
6.340
Particuliere koopwoningen
1.304
2.412
951
12.604
Vrijenban
1.213
707
555
4.576
Particuliere verhuurders
1.230
592
1.036
4.549
Hof van Delft
1.775
1.401
1.417
6.142
Beleggers
1.144
191
433
5.011
Voordijkshoorn
1.286
184
114
5.643
Delftse Hout
6
6
11
149
Koopwoningen in een VvE (< 8 leden)
1.477
243
1.145
3.889
Tanthof west
441
0
3
3.787
1034
57
155
3.058
Tanthof oost
404
87
30
3.034
Koopwoningen in een VvE (> 8 leden)
Voorhof
4.332
358
264
7.497
Woningcorporaties
9.080
1.911
871
23.405
Buitenhof
3.209
418
64
6.957
Abtswoude
0
2
2
12
Schieweg
19
3
26
764
Wippolder
1.484
612
685
6.937
Ruiven
19
40
31
120
Bron: Isolatieplan Delft, bijlage A, 2023
76
Verduurzaming
Onbekend
1.147 Bron: Isolatieplan Delft, bijlage A, 2023
Duurzaam gedrag fairtrade, biologische en/of streekproducten kopen
34%
38%
producten kopen zonder plasic verpakking of wegwerp (plastic) tassen
40%
geen of minder vlees eten
41%
28% 38%
21%
31%
28%
aanbrengen van groen in huis, tuin en omgeving
58%
26%
rekening houden met fauna (zoals vogels, insecten) in eigen tuin
60%
20%
energiezuinige apparaten aanschaffen
61%
de auto laten staan en de fiets of ov gebruiken
64%
verwarming op een lagere temperatuur zetten
65%
afval scheiden 10% altijd/vaak
20%
25%
14%
23%
13%
24% 76%
0%
16%
20%
30%
soms
zelden/nooit
40%
10% 12%
50%
60%
70%
80%
Bron: O&S Delft, Omnibus, 2021
77
Verduurzaming
11% 90%
100%
Onderliggende rapportages en cijfers •
Monitor Nieuwe Woningmarktafspraken Haaglanden (2023) Stec Groep
•
CBS
•
O&S Delft, Omnibusenquête, 2021
•
Regionale Monitor Brede Welvaart, 2022, cbs
•
Gezondheidsmeter, 2020
•
woningmarktcijfers.nl
•
Delft.incijfers.nl
•
Voortgangsrapportage Langer en Weer Thuis 2023-Q2, mei 2023
•
NVM kwartaalrapportage 2023Q2
•
Pararius huurmonitor
•
Aanbodrapportage: Tabellenboek 2022 Delft
•
Jaarmonitor 2022 regio Haaglanden
•
Woonvisie bijlage 1, update gemeente Delft, 2023
•
waarstaatjegemeente.nl
•
Isolatieplan Delft, Bijlage A, 2023 78