03. Aanbodrapportage 2022 (tabellenboek DELFT)
Tekst van het document
Sociale huursector Haaglanden
Tabellenboek 2022 Delft
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
explica
Tabellenboek 2022 Delft
Uitgevoerd in opdracht van Vereniging Sociale Verhuurders Haaglanden
21 maart 2023 > rapport 2023-07
Analyse Explica > Beukelsdijk 106a > 3022 DK Rotterdam www.explica.nl > e. info@explica.nl > t. 010 2236820
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Inhoudsopgave 1
Gemeentelijke vergelijking
5
1.1
Kerncijfers
5
1.2
Verhuurd aanbod naar kenmerken
6
1.3
Verhuurd aanbod naar kenmerken
7
1.4
Verhuurd aanbod naar kenmerken
8
1.5
Mutatiegraad
9
1.6
Geslaagde woningzoekenden naar kenmerken
10
1.7
Geslaagde woningzoekenden starters en doorstromers
10
1.8
Verhuisbewegingen geslaagde woningzoekenden, doorstromers
11
1.9
Verhuisbewegingen geslaagde woningzoekenden, starters
11
1.10
Verhuisbewegingen geslaagde woningzoekenden, urgenten
12
1.11
Zoekgedrag
12
1.12
Gemiddeld aantal weigeringen naar kenmerken geadverteerde woningen
13
1.13
Gemiddeld aantal weigeringen
14
1.14
Acceptatiegraad naar kenmerken woningzoekenden
15
2
Gemeentelijke tabellen
17
2.1
Kengetallen
17
2.2
Indicatoren verhuurd aanbod
18
2.3
Profiel geslaagde kandidaten
19
2.4
Basis voor verhuring
20
2.5
Verhuurcategorie
20
2.6
Herkomst geslaagde kandidaten
20
2.7
Profiel reagerende woningzoekenden
21
2.8
Profiel reagerende woningzoekenden
22
2.9
Reële slaagkans
22
2.10
Reële slaagkans
23
A
Begrippenlijst
24
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
HOOFDSTUK
Kerncijfers per gemeente, 2022
197
1.176
331
totaal verhuurd exclusief rechtspersonen
998
4.258
verhuurd herkomst eigen gemeente (%)
46%
verhuurd herkomst andere gemeente (%)
54%
totaal verhuurd exclusief rechtspersonen (%)
Haaglanden
3.082
537
Zoetermeer
461
verhuurd herkomst andere gemeente
Westland
verhuurd herkomst eigen gemeente
Wassenaar
531
Rijswijk
4.289
PijnackerNootdorp
1.004
MiddenDelfland
LeidschendamVoorburg
Tabel 1.1
Den Haag
Gemeentelijke vergelijking
Delft
1
101
210
468
139
526
959
8.227
41
66
139
76
239
634
4.935
60
143
323
56
285
309
3.220
528
101
209
462
132
524
943
8.155
72%
37%
41%
32%
30%
58%
46%
67%
61%
28%
63%
59%
68%
70%
42%
54%
33%
39%
100%
100%
100%
100%
100%
100%
100%
100%
100%
100%
woningzoekenden (goede reactie)
33.368
56.682
36.189
13.539
18.940
30.192
13.991
30.606
33.627
woningzoekenden uit eigen gemeente
4.291
34.475
2.151
222
750
1.785
389
2.446
5.693
woningzoekenden uit andere gemeente
29.077
22.207
34.038
13.317
18.190
28.407
13.602
28.160
27.934
woningzoekenden met een aanbieding
4.950
12.570
3.391
516
1.024
2.605
868
2.900
2.850
15%
22%
9%
4%
5%
9%
6%
9%
8%
woningzoekenden zonder aanbieding
28.418
44.112
32.798
13.023
17.916
27.587
13.123
27.706
30.777
woningzoekenden met een weigering
4.525
11.137
3.127
439
893
2.391
772
2.620
2.405
totaal aantal weigeringen (bestaande bouw)
9.053
31.258
5.101
496
919
3.707
954
4.279
4.216
wachtrij
33,2
13,2
68,2
134,0
90,2
64,5
100,7
58,2
35,1
wachtrij eigen gemeente
4,3
8,0
4,1
2,2
3,6
3,8
2,8
4,7
5,9
wachtrij andere gemeente
29,0
5,2
64,1
131,9
86,6
60,7
97,9
53,5
29,1
weigeringen per advertentie
11,7
12,0
11,6
6,0
7,7
11,7
9,0
9,5
6,0
10,7
weigeringen per kandidaat
1,8
2,5
1,5
1,0
0,9
1,4
1,1
1,5
1,5
1,9
indicator verhuringen
woningzoekenden met een aanbieding (%)
druk op het gemeentelijk aanbod
5,7
3,5
9,7
25,2
17,5
10,6
15,1
9,6
10,8
kans op een woning
3,0%
7,6%
1,5%
0,7%
1,1%
1,6%
1,0%
1,7%
2,9%
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
31.674
59.983
Westland
Zoetermeer
totaal
932
88
16
13
25
9
17
169
1.435
418
2.073
315
44
112
336
58
212
490
4.058
onder hoge aftoppingsgrens
119
501
75
15
22
53
39
84
146
1.054
onder vrije-sectorgrens
283
750
47
18
57
31
28
163
149
1.526
boven vrije-sectorgrens
18
33
6
8
6
23
5
50
5
154
tot 50 m2
453
1.921
174
30
37
104
50
97
354
3.220
50-65 m2
365
1.645
243
56
94
250
64
212
344
3.273
65-80 m2
139
570
102
12
64
82
18
174
192
1.353
vanaf 80 m2
47
153
12
15
32
43
69
381
onbekend
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
1-2 kamers
377
1.861
146
45
50
122
48
127
397
3.173
3 kamers
350
1.642
203
34
102
197
53
206
326
3.113
4 kamers
235
619
165
20
49
119
31
171
186
1.595
Rijswijk
Wassenaar
166
onder lage aftoppingsgrens
PijnackerNootdorp
Midden-Delfland
onder kwaliteitskortingsgrens
Den Haag
LeidschendamVoorburg
Verhuurd aanbod naar kenmerken per gemeente , 2022
Delft
Tabel 1.2
huurindeling (kale huur)
oppervlakte
3
7
aantal kamers
5 kamers of meer totaal
42
167
17
2
9
30
7
22
50
346
1.004
4.289
531
101
210
468
139
526
959
8.227
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
PijnackerNootdorp
Rijswijk
Wassenaar
215
15
89
150
11
portiekwoning
182
1.563
37
-
13
206
16
eengezinswoning
104
171
44
23
42
37
52
benedenwoning
61
318
31
17
15
8
8
flat zonder lift
42
120
145
1
15
2
maisonnette
73
172
9
6
3
11
seniorenwoning
83
77
27
20
22
HAT-woning
99
94
-
8
6
bovenwoning
33
104
12
studentenwoning
-
166
-
onzelfstandige woning
-
117
onzelfstandige HAT-woning
53
9
-
zorgwoning
-
7
-
hofjeswoning
-
17
-
aanleunwoning
-
3
MIVA-woning
-
complexwoning totaal
1
1
1.004
4.289
4
8
2
150
444
2.697
26
38
2.081
161
169
803
67
80
605
10
24
110
469
5
27
36
342
5
27
54
4
319
3
2
2
63
277
10
14
192
-
-
166
4
5
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
37
3 7
totaal
MiddenDelfland
1.350
Zoetermeer
LeidschendamVoorburg
273
Westland
woningtype flat met lift
Den Haag
Verhuurd aanbod naar kenmerken per gemeente , 2022
Delft
Tabel 1.3
-
2
-
-
5
4
-
125
-
-
62
-
-
48
-
-
-
19
-
-
-
15
1
-
-
-
-
-
-
-
1
-
531
101
210
468
139
526
959
1
-
2
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
-
1
4 3 8.227
Den Haag
LeidschendamVoorburg
Midden-Delfland
PijnackerNootdorp
Rijswijk
Wassenaar
Westland
Zoetermeer
totaal
Verhuurd naar kenmerken per gemeente (% , verticaal), 2022
Delft
Tabel 1.4
onder kwaliteitskortingsgrens
17%
22%
17%
16%
6%
5%
6%
3%
18%
17%
onder aftoppingsgrens
42%
48%
59%
44%
53%
72%
42%
40%
51%
49%
onder vrije-sectorgrens
12%
12%
14%
15%
10%
11%
28%
16%
15%
13%
boven vrije-sectorgrens
28%
17%
9%
18%
27%
7%
20%
31%
16%
19%
tot 50 m2
45%
45%
33%
30%
18%
22%
36%
18%
37%
39%
50-65 m2
36%
38%
46%
55%
45%
53%
46%
40%
36%
40%
65-80 m2
14%
13%
19%
12%
30%
18%
13%
33%
20%
16%
vanaf 80 m2
5%
4%
2%
3%
7%
7%
5%
8%
7%
5%
1-2 kamers
38%
43%
27%
45%
24%
26%
35%
24%
41%
39%
3 kamers
35%
38%
38%
34%
49%
42%
38%
39%
34%
38%
4 kamers
23%
14%
31%
20%
23%
25%
22%
33%
19%
19%
5 kamers of meer
4%
4%
3%
2%
4%
6%
5%
4%
5%
4%
flat met lift
27%
31%
40%
15%
42%
32%
8%
29%
46%
33%
portiekwoning
18%
36%
7%
0%
6%
44%
12%
5%
4%
25%
eengezinswoning
10%
4%
8%
23%
20%
8%
37%
31%
18%
10%
benedenwoning
6%
7%
6%
17%
7%
2%
6%
13%
8%
7%
flat zonder lift
4%
3%
27%
1%
7%
0%
7%
5%
11%
6%
maisonnette
7%
4%
2%
6%
1%
2%
4%
5%
4%
4%
seniorenwoning
8%
2%
5%
20%
10%
1%
19%
10%
0%
4%
HAT-woning
10%
2%
0%
8%
3%
1%
1%
0%
7%
3%
bovenwoning
3%
2%
2%
8%
1%
1%
4%
2%
1%
2%
studentenwoning
0%
4%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
2%
onzelfstandige woning
0%
3%
1%
0%
0%
0%
0%
1%
0%
2%
onzelfstandige HAT-woning
5%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
1%
zorgwoning
0%
0%
0%
3%
0%
8%
1%
0%
0%
1%
hofjeswoning
0%
0%
0%
0%
1%
0%
0%
0%
0%
0%
aanleunwoning
0%
0%
1%
0%
0%
1%
0%
0%
0%
0%
MIVA-woning
0%
0%
0%
0%
0%
0%
1%
0%
0%
0%
huurindeling (kale huur)
oppervlakte
aantal kamers
woningtype
complexwoning totaal
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
100%
100%
100%
100%
100%
100%
100%
100%
100%
100%
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Den Haag
LeidschendamVoorburg
MiddenDelfland
PijnackerNootdorp
Rijswijk
Wassenaar
Westland
Zoetermeer
Haaglanden
Mutatiegraad woningen per gemeente, 2022, verhuringen via WBS als percentage van de voorraad per 1-1-2022
Delft
Tabel 1.5
onder kwaliteitskortingsgrens
6,1%
8,2%
5,7%
13,0%
7,5%
4,3%
5,6%
5,7%
11,2%
7,8%
onder lage aftoppingsgrens
5,1%
4,9%
6,0%
6,5%
4,8%
5,7%
4,6%
5,3%
5,2%
5,1%
onder hoge aftoppingsgrens
4,8%
3,8%
3,9%
3,4%
3,2%
5,3%
3,5%
3,3%
2,9%
3,7%
onder vrijesectorgrens
5,5%
6,1%
2,4%
2,4%
3,2%
3,8%
3,0%
3,8%
3,3%
4,8%
boven vrijesectorgrens
3,3%
1,1%
2,9%
2,6%
1,3%
3,4%
2,0%
5,2%
1,3%
2,0%
1 kamer
9,8%
19,2%
5,0%
13,0%
-
15,2%
-
8,3%
22,3%
17,0%
2 kamers
7,1%
7,5%
8,6%
11,3%
9,6%
8,6%
8,2%
7,4%
9,9%
8,0%
3 kamers
5,9%
4,8%
6,0%
6,3%
4,7%
5,4%
6,0%
5,4%
5,1%
5,1%
4 kamers
3,6%
3,3%
4,8%
2,6%
2,6%
4,0%
2,1%
3,7%
2,6%
3,4%
5 kamers of meer woningtype
2,7%
1,9%
2,0%
2,5%
2,4%
3,4%
2,3%
2,5%
2,2%
2,2%
eengezinswoning overig/onbekend
2,4% 5,8%
1,9% 5,6%
2,9% 6,1%
3,6% 7,7%
2,1% 5,5%
2,3% 5,7%
3,0% 6,0%
3,2% 6,2%
2,4% 6,2%
2,5% 5,7%
tot 50 m2
7,3%
7,9%
8,7%
9,5%
9,7%
6,5%
8,3%
6,8%
11,0%
8,0%
50-65 m
2
5,0%
5,3%
5,3%
7,3%
5,3%
5,5%
4,3%
4,4%
5,3%
5,2%
65-80 m
2
3,3%
2,9%
4,3%
3,0%
2,8%
3,6%
2,1%
5,0%
2,7%
3,2%
2,9%
1,8%
1,9%
0,9%
1,5%
3,7%
2,3%
3,1%
2,3%
2,2%
eengezins, tot 50m2
2,7%
6,8%
5,8%
8,3%
6,1%
3,2%
6,3%
6,1%
1,6%
5,6%
eengezins, 50-65m2
2,6%
2,7%
3,1%
5,8%
2,5%
2,0%
3,7%
2,8%
4,2%
3,1%
eengezins, 65-80m2
2,1%
1,5%
3,0%
2,2%
1,9%
2,0%
1,7%
3,6%
2,1%
2,2%
eengezins, vanaf 80m2
2,5%
0,8%
1,6%
0,6%
1,9%
3,1%
1,5%
2,6%
2,0%
1,6%
overig/onbekend, tot 50m2
7,7%
7,9%
8,8%
9,8%
10,0%
6,5%
9,1%
6,8%
11,2%
8,2%
overig/onbekend, 50-65m2
5,5%
5,4%
5,6%
8,3%
6,5%
6,1%
5,3%
5,6%
5,6%
5,6%
overig/onbekend, 65-80m2
3,7%
3,3%
4,8%
4,9%
3,7%
4,1%
2,7%
6,8%
3,3%
3,7%
overig/onbekend, vanaf 80m2
3,4%
2,6%
2,4%
1,6%
0,0%
4,4%
8,6%
5,9%
3,3%
2,9%
totaal
5,1%
5,1%
5,6%
5,7%
3,9%
5,1%
4,2%
4,7%
4,8%
5,0%
huurklassen (kale huur)
aantal kamers
oppervlakte
vanaf 80 m2 woningtype en oppervlakte
Noot: de mutatiegraad wordt alleen weergegeven indien de betreffende voorraad uit meer dan 20 woningen bestaat; nieuwbouwverhuringen tellen niet mee als mutatie. De halfjaarmutatiegraad is niet gecorrigeerd en geeft de cijfers voor het halve jaar weer.
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Tabel 1.6
Profiel geslaagde woningzoekenden Haaglanden naar voorrang en herkomstgemeente, 2022 regulier 452
voorrang 132
lokaal maatwerk 37
regionaal maatwerk 26
totaal 621
2.933
895
164
160
3.992
Leidschendam-Voorburg
209
75
50
9
334
Midden-Delfland
29
6
28
2
63
Pijnacker-Nootdorp
71
17
39
6
127
Rijswijk
179
158
18
9
355
Wassenaar
32
67
39
5
138
Westland
165
16
116
36
297
Zoetermeer
413
265
219
52
897
buiten Haaglanden
545
477
4
0
1.026
herkomstgemeente Delft Den Haag
rechtspersoon totaal
Tabel 1.7
11
61
0
0
72
5.039
2.169
714
305
8.227
Geslaagde doorstromers en starters per gemeente, 2022 gemeente Delft Den Haag Leidschendam-Voorburg
doorstromer starter huurwoning regio
rechtspersoon
totaal
655
343
6
1.004
2.839
1.419
31
4.289
266
262
3
531
Midden-Delfland
50
51
0
101
Pijnacker-Nootdorp
106
103
1
210
Rijswijk
237
225
6
468
Wassenaar
66
66
7
139
Westland
264
260
2
526
Zoetermeer
507
436
16
959
4.990
3.165
72
8.227
totaal
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Tabel 1.8
Verhuisbewegingen geslaagde woningzoekenden in Haaglanden, doorstromers uit een huurwoning, 2022
herkomstgemeente
Delft
Den Haag
LeidschendamVoorburg
Midden-Delfland
PijnackerNootdorp
Rijswijk
Wassenaar
Westland
Zoetermeer
totaal
vestigingsgemeente
Delft
203
32
6
9
16
12
0
11
18
307
Den Haag
96
1.268
97
15
30
129
23
106
102
1.866
Leidschendam-Voorburg
4
37
133
1
5
7
7
2
18
214
Midden-Delfland
3
2
0
21
0
0
0
2
0
28
Pijnacker-Nootdorp
9
4
2
0
34
0
0
2
0
51
Rijswijk
12
39
7
2
6
65
0
11
8
150
Wassenaar
1
3
1
1
0
1
32
0
1
40
Westland
8
9
3
1
1
4
0
121
4
151
Zoetermeer totaal
22
13
1
11
7
4
5
281
350
1.419
262
51
103
225
66
260
436
3.165
Verhuisbewegingen geslaagde woningzoekenden in Haaglanden, starters, 2022
Westland
4
3
9
11
0
11
9
340
1.814
94
7
17
100
6
61
46
2.286
Leidschendam-Voorburg
7
44
64
2
2
2
1
2
5
129
Midden-Delfland
11
3
1
20
2
0
0
0
0
37
Pijnacker-Nootdorp
23
14
4
0
32
4
1
0
4
82
Rijswijk
25
72
17
3
5
74
0
12
6
214
Wassenaar
3
50
0
1
0
1
44
2
2
103
Westland
14
42
0
1
1
4
0
118
2
182
Zoetermeer
43
133
21
2
18
11
3
15
353
599
buiten Haaglanden
130
632
61
11
20
30
11
43
80
1.018
totaal
655
2.839
266
50
106
237
66
264
507
4.990
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
totaal
Wassenaar
35
141
Zoetermeer
Rijswijk
258
Den Haag
PijnackerNootdorp
Midden-Delfland
Delft
Den Haag
herkomstgemeente
LeidschendamVoorburg
vestigingsgemeente
Delft
Tabel 1.9
6 343
Tabel 1.10
Verhuisbewegingen geslaagde urgente woningzoekenden (exclusief statushouders) in Haaglanden, 2022
Tabel 1.11
herkomstgemeente
Delft
Den Haag
LeidschendamVoorburg
Midden-Delfland
PijnackerNootdorp
Rijswijk
Wassenaar
Westland
Zoetermeer
totaal
vestigingsgemeente
Delft
18
4
0
0
2
0
0
5
3
32
Den Haag
5
252
17
5
7
36
1
11
22
356
Leidschendam-Voorburg
0
8
21
0
1
2
0
0
1
33
Midden-Delfland
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Pijnacker-Nootdorp
0
1
2
0
0
0
0
0
0
3
Rijswijk
1
6
2
0
0
4
0
0
0
13
Wassenaar
0
0
0
0
0
1
2
0
0
3
Westland
0
1
0
0
0
0
0
3
0
4
Zoetermeer
1
10
4
0
3
2
1
1
53
75
buiten Haaglanden
2
6
6
0
1
1
0
0
4
20
rechtspersoon
0
0
0
0
0
1
0
0
1
2
totaal
27
288
52
5
14
47
4
20
84
541
Zoekgedrag in Haaglanden naar gemeente en herkomst, 2022
gemeente Delft
alleen eigen gemeente
deels eigen gemeente
alleen andere
totaal
453
4.350
584
5.386
3.938
33.155
1.529
38.622
Leidschendam-Voorburg
176
2.236
409
2.822
Midden-Delfland
45
258
122
425
Pijnacker-Nootdorp
59
902
361
1.321
Rijswijk
96
2.234
538
2.868
Wassenaar
115
360
136
611
Westland
434
2.222
457
3.113
Zoetermeer
1.062
5.264
541
6.866
-
-
10.466
10.466
6.378
50.980
15.142
72.500
Den Haag
buiten Haaglanden totaal
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
LeidschendamVoorburg
MiddenDelfland
PijnackerNootdorp
Rijswijk
Wassenaar
Westland
Zoetermeer
onder kwaliteitskortingsgrens
7,2
10,1
12,2
9,3
3,6
5,6
0,8
3,2
2,1
8,2
onder lage aftoppingsgrens
10,6
11,6
11,9
5,2
4,7
12,9
4,2
7,7
5,4
10,2
onder hoge aftoppingsgrens
12,4
12,2
12,4
3,3
4,4
10,4
16,0
12,3
8,1
11,5
onder vrijesectorgrens
14,0
13,6
8,2
10,4
11,8
8,3
10,5
11,6
9,0
12,6
boven vrijesectorgrens
16,4
7,9
-
1,0
9,2
7,1
-
3,7
-
7,0
1 kamer
4,3
11,9
-
-
-
-
-
-
2,0
10,2
2 kamers
8,4
8,7
9,9
4,6
4,5
9,1
2,4
5,0
4,9
7,6
3 kamers
11,3
12,1
9,5
4,8
6,9
13,1
9,3
6,4
4,5
10,4
4 kamers
17,0
15,9
14,7
10,7
9,4
12,5
16,1
16,6
9,9
14,8
5 kamers of meer
14,3
18,3
14,7
-
-
7,9
-
16,6
9,3
14,6
eengezinswoning
14,0
12,8
13,2
8,8
13,1
7,7
15,0
15,8
8,7
12,5
overig
11,5
11,9
11,4
5,2
6,0
12,1
4,7
7,0
5,3
10,5
tot 50 m2
9,8
10,9
10,9
6,7
3,7
9,9
5,4
4,2
4,7
9,2
2
13,6
12,0
12,6
4,6
7,7
15,0
11,9
8,5
5,3
11,3
65-80 m2
11,6
13,8
10,9
10,9
7,4
8,5
10,0
13,7
8,3
11,9
12,5
12,9
2,1
-
16,7
3,7
-
11,3
9,4
10,8
eengezins, tot 50m2
4,5
14,2
10,4
-
-
-
12,1
-
-
10,6
eengezins, 50-65m2
16,5
13,7
23,2
6,8
11,3
11,0
17,2
15,8
5,7
13,6
eengezins, 65-80m2
13,8
14,1
10,0
15,4
11,1
14,2
13,1
16,9
10,6
13,2
eengezins, vanaf 80m2
15,8
6,1
2,6
-
-
2,8
-
13,2
9,0
9,4
overig, tot 50m2
9,9
10,8
10,9
6,7
3,8
10,0
3,5
4,3
4,7
9,2
overig, 50-65m2
13,3
12,0
11,9
3,9
7,2
15,2
5,9
6,1
5,2
11,1
overig, 65-80m2
11,1
13,7
11,1
-
4,9
8,0
6,9
11,3
6,4
11,5
overig, vanaf 80m2
10,2
14,0
-
-
9,5
4,9
-
5,8
10,1
11,9
Haaglanden
Den Haag
Gemiddeld aantal weigeringen naar kenmerken van de geadverteerde woningen, per gemeente, 2022
Delft
Tabel 1.12
huurklassen (kale huur)
aantal kamers
woningtype
oppervlakte 50-65 m
vanaf 80 m
2
woningtype en oppervlakte
woon-/inschrijfduur tot 1 jaar
11,6
8,6
7,8
-
-
9,8
-
5,7
3,0
7,9
1-2 jaar
9,5
11,8
10,4
5,2
-
4,1
-
5,0
4,4
9,4
2-3 jaar
9,7
11,8
15,3
-
8,8
10,5
8,8
7,6
5,4
10,0
3-4 jaar
11,9
10,4
13,7
1,2
-
15,7
5,0
12,5
3,2
9,3
4-5 jaar
13,9
9,8
2,8
1,0
-
6,8
12,3
3,5
2,4
8,1
5-6 jaar
12,3
11,9
7,9
13,2
8,4
8,5
8,8
9,8
5,1
10,5
vanaf 6 jaar
11,6
12,8
13,0
7,7
8,4
13,2
9,1
10,3
7,9
11,7
gelabeld tot 26 jaar
7,0
9,3
9,3
-
1,2
5,2
-
3,8
3,0
6,7
gelabeld vanaf 50 jaar
5,3
7,8
7,5
2,6
5,2
7,8
2,6
3,6
6,0
6,6
overig/n.v.t.
15,5
14,5
13,1
7,9
10,6
13,7
11,3
13,0
7,5
13,3
labelling op leeftijd
starter/doorstromer geaccepteerd door starter
8,7
8,5
8,1
5,1
6,0
9,3
5,3
6,4
4,0
7,7
geacc. doorstromer huurwoning
16,6
16,9
14,4
6,6
8,7
13,5
11,9
12,1
8,0
14,2
11,7
12,0
11,6
6,0
7,7
11,7
9,0
9,5
6,0
10,7
totaal
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Figuur 1.13
Gemiddeld aantal weigeringen naar gemeente van verhuring van de geadverteerde woningen, 2019 – 2022 weigeringen gemiddeld
advertenties gemeente
2022
2019
2020
2021
2022
Delft
772
6,9
9,6
11,8
11,7
2.612
8,2
9,6
11,2
12,0
Leidschendam-Voorburg
441
6,9
9,5
13,7
11,6
Midden-Delfland
83
6,8
6,0
5,9
6,0
Pijnacker-Nootdorp
119
3,1
6,6
4,9
7,7
Rijswijk
317
6,3
9,7
16,0
11,7
Wassenaar
106
5,9
7,4
7,1
9,0
Westland
450
9,3
10,9
8,8
9,5
707
3,5
5,0
6,5
6,0
5.607
7,1
8,9
10,7
10,7
Den Haag
Zoetermeer totaal
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Den Haag
LeidschendamVoorburg
Midden-Delfland
PijnackerNootdorp
Rijswijk
Wassenaar
Westland
Zoetermeer
totaal
Acceptatiegraad naar kenmerken van de woningzoekende, per gemeente , 2022
Delft
Tabel 1.14
minima, 1 persoon
18%
20%
11%
19%
28%
16%
39%
21%
26%
19%
minima, 2+ personen
10%
11%
9%
24%
51%
9%
6%
8%
18%
11%
subtotaal minima
14%
16%
10%
21%
37%
12%
12%
12%
23%
15%
ov. primaire doelgroep, 1 persoon
10%
10%
9%
9%
23%
10%
24%
23%
18%
12%
doelgroepindeling huurtoeslag
ov. primaire doelgroep, 2+ personen
5%
7%
4%
21%
42%
6%
12%
7%
15%
7%
subtotaal primaire doelgroep
8%
9%
6%
12%
30%
7%
14%
12%
17%
10%
middeninkomens
7%
8%
12%
12%
10%
12%
11%
8%
12%
8%
hogere inkomens
11%
12%
25%
50%
19%
25%
26%
25%
25%
15%
DAEB-doelgroep
7%
8%
12%
14%
11%
12%
10%
9%
12%
8%
secundair+
11%
12%
25%
50%
19%
25%
26%
25%
25%
15%
1 persoon
13%
15%
11%
18%
22%
15%
33%
18%
23%
15%
2 personen
8%
10%
9%
17%
31%
9%
12%
11%
24%
10%
3 personen
7%
7%
7%
12%
15%
7%
5%
7%
15%
8%
4 personen
6%
6%
8%
11%
9%
9%
6%
6%
10%
7%
5 personen
7%
6%
5%
11%
4%
9%
11%
8%
9%
7%
6 en meer personen
10%
12%
17%
-
14%
26%
-
69%
11%
13%
t/m 22 jaar
38%
25%
14%
-
50%
16%
42%
28%
34%
27%
23-26 jaar
12%
19%
15%
34%
38%
15%
29%
16%
26%
18%
27-34 jaar
8%
11%
9%
11%
20%
9%
12%
9%
17%
11%
35-44 jaar
7%
9%
9%
10%
13%
8%
7%
7%
13%
9%
doelgroep DAEB
huishoudenomvang
leeftijd
45-54 jaar
6%
9%
6%
16%
22%
9%
8%
8%
13%
9%
55-64 jaar
11%
11%
7%
20%
12%
8%
7%
12%
14%
11%
65-74 jaar
16%
14%
12%
21%
24%
15%
22%
19%
16%
15%
75 jaar of ouder
15%
17%
21%
42%
18%
36%
43%
32%
28%
23%
14%
18%
14%
21%
30%
16%
21%
16%
26%
18%
starter/doorstromer starter volgens geldende def. doorstromer huurwoning regio
7%
7%
7%
14%
13%
8%
9%
8%
14%
8%
totaal
10%
12%
9%
17%
19%
11%
12%
11%
18%
12%
Bij categorieën met minder dan 5 weigeringen is een ‘-‘ weergegeven
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
HOOFDSTUK
2
Gemeentelijke tabellen
Tabel 2.1
Kengetallen Delft Kengetallen DELFT
2018
2019
2020
2021
2022
verhuringen
1.097
1.085
1.019
1.309
1.004
964
874
708
914
772
157.896
191.971
204.427
229.194
194.071
164
220
289
251
251
advertenties (exclusief nieuwbouw) goede reacties (exclusief nieuwbouw) reactiegraad (exclusief nieuwbouw) weigeringen per advertentie (excl. nieuwbouw) kansrijke woningzoekenden wachtrij
7,4
6,9
9,6
11,8
11,7
26.350
28.191
32.529
37.251
33.368
24
26
32
28
33
kans op een woning
4,2%
3,8%
3,1%
3,5%
3,0%
druk op het gemeentelijk aanbod
4,9
6,4
6,6
5,2
5,7
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Tabel 2.2
Indicatoren verhuurd aanbod in Delft, 2022
verhuringen
aandeel verhuringen
166
17%
491
49%
onder vrijesectorgrens
329
33%
boven vrijesectorgrens
18
2%
2
453
50-65 m
2
65-80 m
2
weigeringen gem.
advertenties
reacties gem.
7,2
66
242
10,6
341
282
12,4
102
324
14,0
251
182
45%
9,8
311
276
365
36%
13,6
326
257
139
14%
11,6
113
180
47
5%
12,5
22
192
-
-
-
-
-
1-2 kamers
377
38%
7,9
246
208
3 kamers
350
35%
11,3
305
297
4 kamers
235
23%
17,0
188
247
5 kamers of meer
42
4%
14,3
33
182
flat met lift
273
27%
11,5
235
187
portiekwoning
182
18%
13,8
149
333
eengezinswoning
104
10%
14,0
76
335
benedenwoning
61
6%
11,9
41
403
flat zonder lift
42
4%
12,5
30
261
maisonnette
73
7%
16,6
66
378
seniorenwoning
83
8%
5,0
82
31
HAT-woning
99
10%
7,4
64
254
bovenwoning
33
3%
14,6
27
263
studentenwoning
0
0%
-
0
-
54
5%
3,0
2
6
1.004
100%
12
772
251
huurindeling (kale huur) onder kwaliteitskortingsgrens onder aftoppingsgrens
1
oppervlakte tot 50 m
vanaf 80 m
2
onbekend aantal kamers
woningtype
overige woningtypen totaal 1
onder de relevante aftoppingsgrens, de gehanteerde aftoppingsgrens is afhankelijk van het aantal personen in het huishouden
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Tabel 2.3
Profiel geslaagde kandidaten voor het aanbod in Delft, 2022 starters*
doorstromers*
rechtspersonen
totaal
minima, 1 persoon
288
62
0
350
minima, 2+ personen
98
59
0
157
subtotaal minima
386
121
0
507
ov. primaire doelgroep, 1 persoon
59
33
0
92
ov. primaire doelgroep, 2+ personen
21
18
0
39
subtotaal primaire doelgroep
466
172
0
638
middeninkomens
159
148
0
307
hogere inkomens
30
23
0
53
onbekend/rechtspersoon
0
0
6
6
primaire doelgroep
466
172
0
638
secundaiire doelgroep
180
146
0
326
hoger inkomen
9
25
0
34
onbekend/rechtspersoon
0
0
6
6
1 persoon
469
148
0
617
2 personen
111
70
0
181
3 personen
39
58
0
97
4 personen
17
39
0
56
5 personen
11
22
0
33
6 en meer personen
8
6
0
14
niet van toepassing
0
0
6
6
t/m 22 jaar
102
3
0
105
23-26 jaar
173
18
0
191
27-34 jaar
148
83
0
231
35-44 jaar
73
83
0
156
45-54 jaar
50
33
0
83
55-64 jaar
64
47
0
111
65-74 jaar
38
51
0
89
75 jaar of ouder
7
25
0
32
niet van toepassing
0
0
6
6
alleen
469
148
0
617
paar zonder kinderen
66
34
0
100
eenoudergezin, 1-2 kinderen
68
62
0
130
eenoudergezin, 3+ kinderen
10
19
0
29
tweeoudergezin, 1-2 kinderen
26
60
0
86
tweeoudergezin, 3+ kinderen
14
20
0
34
overig
2
0
0
2
niet van toepassing
0
0
6
6
655
343
6
1.004
doelgroepindeling
doelgroep DAEB
huishoudenomvang
leeftijd
samenstelling huishouden
totaal
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Tabel 2.4
Basis voor de verhuring in Delft, 2022 soort toewijzing
starters*
doorstromers*
rechtspersonen
totaal
via urgentie
16
11
0
27
via lokaal maatwerk
2
35
0
37
via regionaal maatwerk
0
28
0
28
via woon-/inschrijfduur
430
238
0
668
via bemiddeling
193
29
6
228
via loting
5
0
0
5
via direct te huur
9
2
0
11
via leefstijl en diversen
0
0
0
0
655
343
6
1.004
starters*
doorstromers*
rechtspersonen
totaal
regulier
503
249
0
752
voorrang
150
31
6
187
lokaal maatwerk
2
35
0
37
regionaal maatwerk
0
28
0
28
655
343
6
1.004
totaal
Tabel 2.5
Verhuringen naar verhuurcategorie in Delft, 2022 verhuurcategorie
totaal
Tabel 2.6
Herkomst geslaagde kandidaten voor het aanbod in Delft, 2022 herkomstgemeente
starter*
doorstromer*
rechtspersoon
totaal
Delft
258
203
0
461
Den Haag
141
96
0
237
Leidschendam-Voorburg
7
4
0
11
Midden-Delfland
11
3
0
14
Pijnacker-Nootdorp
23
9
0
32
Rijswijk
25
12
0
37
Wassenaar
3
1
0
4
Westland
14
8
0
22
Zoetermeer
43
6
0
49
buiten Haaglanden
130
1
0
131
0
0
6
6
655
343
6
1.004
rechtspersoon totaal
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Tabel 2.7
Profiel reagerende woningzoekenden voor het aanbod in Delft, 2022 doelgroepindeling
starters*
doorstromers*
totaal
minima, 1 persoon
7.203
1.619
8.822
minima, 2+ personen
3.440
3.152
6.592
subtotaal minima
10.643
4.771
15.414
ov. primaire doelgroep, 1 persoon
2.837
844
3.681
ov. primaire doelgroep, 2+ personen
1.704
1.487
3.191
subtotaal primaire doelgroep
15.184
7.102
22.286
middeninkomens
5.791
3.613
9.404
hogere inkomens
961
716
1.677
0
0
0
primaire doelgroep
15.184
7.102
22.286
secundaire doelgroep
6.300
3.674
9.974
452
655
1.107
0
0
0
1 persoon
14.478
4.001
18.479
2 personen
3.905
2.272
6.177
3 personen
2.004
2.252
4.256
4 personen
983
1.747
2.730
5 personen
457
913
1.370
6 en meer personen
109
246
355
t/m 22 jaar
3.793
248
4.041
23-26 jaar
5.109
1.113
6.222
27-34 jaar
5.577
3.372
8.949
35-44 jaar
3.538
3.282
6.820
45-54 jaar
2.315
1.941
4.256
55-64 jaar
1.095
957
2.052
65-74 jaar
383
362
745
75 jaar of ouder
126
156
282
Delft
2.103
2.204
4.307
Den Haag
9.981
6.546
16.527
Leidschendam-Voorburg
581
454
1.035
Midden-Delfland
185
73
258
Pijnacker-Nootdorp
551
221
772
Rijswijk
741
688
1.429
Wassenaar
110
65
175
Westland
984
377
1.361
Zoetermeer
1.779
788
2.567
buiten Haaglanden
4.921
15
4.936
21.936
11.431
33.367
onbekend/rechtspersoon doelgroep DAEB
hoger inkomen onbekend/rechtspersoon huishoudenomvang
leeftijd
herkomst
totaal
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Tabel 2.8
Profiel reagerende woningzoekenden voor het aanbod in Delft, 2022 samenstelling huishouden
starters*
doorstromers*
totaal
alleen
14.478
4.001
18.479
paar zonder kinderen
1.986
930
2.916
eenoudergezin, 1-2 kinderen
3.113
2.667
5.780
eenoudergezin, 3+ kinderen
574
880
1.454
tweeoudergezin, 1-2 kinderen
1.273
2.050
3.323
tweeoudergezin, 3+ kinderen
415
877
1.292
overig
97
26
123
21.936
11.431
33.367
totaal
Tabel 2.9
Reële slaagkans voor aanbod in Delft (exclusief vrije sector), 2022 herkomst
starters* doorstromers*
totaal
Delft
22,1%
19,8%
20,4%
Den Haag
9,2%
9,5%
9,4%
Leidschendam-Voorburg
6,6%
6,0%
6,2%
Midden-Delfland
12,0%
11,6%
11,8%
Pijnacker-Nootdorp
12,3%
12,6%
12,5%
Rijswijk
14,1%
10,9%
11,9%
Wassenaar
16,6%
11,2%
12,7%
Westland
6,2%
8,5%
7,6%
Zoetermeer
12,7%
8,8%
10,1%
buiten Haaglanden
9,4%
-
9,5%
totaal
12,5%
12,8%
12,7%
* volgende de op dat moment geldende definitie
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Tabel 2.10
Reële slaagkans voor aanbod in Delft (exclusief vrije sector), 2022 2018
2019
2020
2021
2022
16,6%
14,4%
14,4%
18,2%
16,7%
minima, 2+ personen
13,1%
13,7%
11,0%
13,4%
12,9%
subtotaal minima
15,3%
14,2%
13,1%
16,5%
15,3%
ov. primaire doelgroep, 1 persoon
12,9%
14,1%
13,8%
12,9%
11,0%
ov. primaire doelgroep, 2+ personen
12,1%
12,3%
11,6%
13,4%
6,4%
subtotaal primaire doelgroep
14,5%
14,0%
13,1%
15,5%
13,4%
middeninkomens
14,0%
17,2%
14,3%
15,4%
11,6%
hogere inkomens
18,3%
20,1%
17,4%
11,6%
12,3%
DAEB-doelgroep
14,4%
14,5%
13,3%
15,3%
12,7%
hoger inkomen
27,1%
44,8%
33,3%
24,9%
12,1%
1 persoon
15,1%
14,4%
13,6%
14,9%
13,1%
2 personen
13,7%
14,6%
13,6%
14,4%
13,2%
3 personen
12,7%
13,6%
12,3%
15,3%
11,1%
4 personen
14,2%
17,2%
12,6%
17,5%
10,2%
5 personen
12,5%
17,1%
13,4%
21,2%
11,8%
6 en meer personen
38,0%
44,8%
12,6%
31,3%
21,1%
t/m 22 jaar
11,5%
12,9%
12,4%
12,2%
10,3%
23-26 jaar
13,6%
10,6%
10,1%
10,5%
11,7%
27-34 jaar
13,0%
11,9%
13,1%
13,9%
11,5%
35-44 jaar
11,6%
12,9%
10,9%
14,1%
11,2%
45-54 jaar
14,6%
16,1%
12,9%
14,6%
9,3%
55-64 jaar
29,5%
26,3%
25,3%
30,0%
23,3%
65-74 jaar
27,0%
45,0%
29,4%
32,5%
31,9%
75 jaar of ouder
18,2%
36,9%
31,7%
48,9%
21,6%
starter
14,1%
13,1%
12,0%
13,0%
12,5%
doorstromer huurwoning regio
15,1%
16,7%
15,6%
19,7%
13,2%
primaire doelgroep, <23
11,9%
13,3%
12,7%
13,2%
11,6%
primaire doelgroep, 23-54, 1-2p
13,2%
11,1%
11,8%
12,2%
12,1%
primaire doelgroep, 23-54, 3-4p
13,2%
13,8%
8,9%
13,3%
9,6%
primaire doelgroep, 23-54, 5+p
11,4%
19,1%
10,6%
20,9%
13,0%
primaire doelgroep, 55+
28,5%
32,2%
28,1%
35,5%
28,4%
secundaire doelgroep, 55-, 1-2p
11,2%
11,3%
10,4%
9,6%
9,5%
secundaire doelgroep, 55-, 3+p
15,4%
21,1%
20,1%
24,1%
12,8%
secundaire doelgroep, 55+
23,1%
33,7%
26,4%
29,0%
21,3%
hoger inkomen
27,1%
44,8%
33,3%
24,9%
12,1%
14,5%
14,6%
13,4%
15,3%
12,7%
doelgroepindeling huurtoeslag minima, 1 persoon
doelgroep DAEB
huishoudenomvang
leeftijd
starter/doorstromer
indeling in doelgroepen
totaal
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
BIJLAGE
A
Begrippenlijst Aanbiedingsgraad Het gemiddeld aantal keren dat een woning wordt aangeboden, inclusief de geslaagde aanbieding. Acceptatiegraad Het aantal acceptaties gedeeld door het totale aantal keren dat een woning wordt aangeboden, inclusief de geslaagde aanbieding. De acceptatiegraad geeft het percentage van de aanbiedingen dat tot een verhuring leidt. Betaalbare verhuringen (70%-afspraak) In regionaal verband is de afspraak gemaakt om minimaal 70% van de sociale verhuringen (zie onder ‘sociale verhuringen’) te verhuren met een subsidiabele huur die onder de hoge aftoppingsgrens ligt. Doorstromers Met ingang van 1 juli 2019 is de regel voor doorstromers gewijzigd. Alleen woningzoekenden die een zelfsta ndige huurwoning in de regio Haaglanden bewonen en deze woning bij verhuizing leeg achterlaten, worden gezien als doorstromers. Woningzoekenden die in koopwoning in de regio Haaglanden wonen of buiten de regio Haaglanden wonen, worden gezien als starter. Dit betekent dat voor deze groepen woningzoekenden de woonduur niet meer meetelt bij het bepalen van de woon-/inschrijfduur. Deze verandering geldt voor woningzoekenden die zich vanaf 1 juli 2019 hebben ingeschreven.
Woningzoekenden die woonachtig zijn in een koopwoning in de regio of buiten de regio wonen en al voor 1 juli 2019 stonden ingeschreven hebben tot 1 juli 2021 de status van doorstromer behouden, waardoor nog twee jaar lang de woonduur (tot een maximum van 60 maanden) meetelde bij het bepalen van de woon-/inschrijfduur. Druk op het gemeentelijk aanbod Het aantal woningzoekenden zonder aanbieding, gedeeld door het aantal woningzoekenden dat een aanbieding heeft gekregen. Het betreft woningzoekenden die (minimaal een maal) gereageerd hebben in een g emeente. EU-doelgroep Woningcorporaties moeten jaarlijks ten minste 80% van de vrijkomende sociale huurwoningen toewijzen aan de EU doelgroep (Europagrens). Daarnaast mogen woningcorporaties jaarlijks maximaal 10% van de sociale huurwoningen toewijzen aan huishoudens met een inkomen boven de Europagrens en onder de Europagrens -plus. De (maximaal) 10% vrijkomende sociale huurwoningen die overblijft, mogen woningcorporaties vrij toewijzen. Daarbij moeten zij voorrang geven aan huishoudens die in de gemeentelijke huisvestingsverordening (als die er is) staan 1. Daarna moeten zij voorrang geven aan: 1. huishoudens die dringend woonruimte nodig hebben vanwege gezondheid, veiligheid, sociale factoren, overmacht of calamiteiten; 2. huishoudens die (met toestemming van de corporatie) woningen met elkaar ruilen; 3.
medehuurders die (met toestemming van de corporatie) huurder worden. Voor de grenswaarden zie ‘Inkomensgrenzen’ in deze bijlage. De 80-10-10-regel gold tot 1 januari 2021, maar is verlengd. Geslaagde woningzoekenden Woningzoekenden die daadwerkelijk in een jaar een woning huren worden gerekend tot de geslaagde woningzoekenden. Het aantal geslaagde woningzoekenden is gelijk aan het aantal verhuringen. Huurgrenzen De huurgrenzen zijn in bijgaande tabel weergegeven.
huurgrenzen
2017
2018
2019
2020
2021
2022
kwaliteitskortingsgrens
€ 414,02
€ 417,34
€ 424,44
€ 432,51
€ 442,46
€ 442,46
aftoppingsgrens (1-2 personen)
€ 592,55
€ 597,30
€ 607,46
€ 619,01
€ 633,25
€ 633,25
aftoppingsgrens (3 en meer personen)
€ 635,05
€ 640,14
€ 651,03
€ 663,40
€ 678,66
€ 678,66
liberaliseringsgrens
€ 710,68
€ 710,68
€ 720,42
€ 737,14
€ 752,33
€ 763,47
Inkomensgrenzen In de eerste tabel zijn de grenswaarden voor minima (uit de huurtoeslagtabel) opgenomen. De inkomensgrenzen voor de doelgroep (primaire doelgroep) zijn in de tweede tabel weergegeven. De derde tabel geeft de grenswaar den voor de (lage) middeninkomens. In de vierde tabel staat de inkomensgrens voor de Europa -doelgroep. Vanaf 2011 wordt gewerkt met de fiscale jaarinkomens.
1 Woningwet 2015.
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Inkomensgrenzen minima
2017
2018
2019
2020
2021
2022
eenpersoons
€ 15.675
€ 15.925
€ 16.300
€ 16.650
€ 16.950
€ 17.350
eenpersoonsouderen
€ 17.075
€ 17.325
€ 17.875
€ 18.350
€ 18.775
€ 19.075
meerpersoons
€ 20.275
€ 20.600
€ 21.100
€ 21.575
€ 22.000
€ 22.500
meerpersoonsouderen
€ 22.850
€ 23.200
€ 23.900
€ 24.475
€ 25.025
€ 25.450
Inkomensgrenzen primaire doelgroep
2017
2018
2019
2020
2021
2022
eenpersoons
€ 22.200
€ 22.400
€ 22.700
€ 23.225
€ 23.725
€ 24.075
eenpersoonsouderen
€ 22.200
€ 22.375
€ 22.675
€ 23.175
€ 23.650
€ 23.975
meerpersoons
€ 30.150
€ 30.400
€ 30.825
€ 31.550
€ 32.200
€ 32.675
meerpersoonsouderen
€ 30.175
€ 30.400
€ 30.800
€ 31.475
€ 32.075
€ 32.550
Inkomensgrens Europa (voormalig)
2017
2018
2019
2020
2021
2022
Europagrens (secundaire doelgroep)
€ 36.165
€ 36.798
€ 38.035
€ 39.055
€ 40.024
€ 40.765
Europagrens-plus (secundair+)
€ 40.349
€ 41.056
€ 42.436
€ 43.574
€ 44.655
€ 45.482
Inkomensgrens DAEB
2017
2018
2019
2020
2021
2022
eenpersoons
€ 36.165
€ 36.798
€ 38.035
€ 39.055
€ 40.024
€ 40.765
meerpersoons
€ 39.935
€ 40.634
€ 42.000
€ 43.126
€ 44.196
€ 45.014
inkomensafhankelijke huurverhoging
2017
2018
2019
2020
2021
2022
eenpersoons lage middeninkomens
€ 42.541
€ 43.285
€ 44.739
€ 45.938
€ 47.077
€ 47.948
meerpersoons lage middeninkomens
€ 49.229
€ 50.090
€ 51.773
€ 53.160
€ 54.478
€ 55.486
eenpersoons hoge middeninkomens
€ 50.153
€ 51.030
€ 52.744
€ 54.157
€ 55.500
€ 56.527
meerpersoons hoge middeninkomens
€ 66.870
€ 68.040
€ 70.326
€ 72.210
€ 74.000
€ 75.369
Inschrijfduur De wachtduur of de (zuivere) inschrijfduur is de verstreken tijd sinds de inschrijfdatum. Voor starters is de (zuivere) inschrijfduur gelijk aan de woon-/inschrijfduur. Om de invloed van incidentele uitschieters te vermijden wordt niet met het gemiddelde, maar met de mediaan gerekend (de middelste waarde uit de gesorteerde reeks ). De inschrijfduur wordt weergegeven in maanden. Bij een doorstromer begint de inschrijfduur na een verhuizing opnieuw te tellen. Kans op een woning De kans op een woning wordt berekend door het aantal geslaagde woningzoekenden binnen het geadverteerde woningaanbod te delen door het aantal reagerende woningzoekenden op het geadverteerde woningaanbod. De kans op een woning lijkt sterk op de slaagkans, met dien verstande dat alleen het geadverteerde aanbod in de berekening wordt meegenomen. Op dit aanbod kunnen regulier woningzoekenden reageren. Doordat minder verhuringen meegeteld worden, is de kans op een woning iets lager dan de gewone slaagkans. Lokaal maatwerk (voorheen lokale beleidsruimte) In het kader van het lokaal maatwerk worden bij de reguliere (geadverteerde) woonruimteverdeling de navolgende categorieën onderscheiden: 1. Bevordering doorstroming uit blijvend goedkope corporatiewoningen bij reactie op woningen die niet goedkoop zijn. 2.
Bevordering doorstroming uit blijvend goedkope corporatiewoningen bij reactie op een eengezinswoning in de vrije-sector of op overige woningtypes die niet goedkoop zijn. 3. Bevordering doorstroming uit corporatiewoningen onder de vrije-sectorgrens. 4. Bevordering doorstroming uit aangewezen grote corporatiewoningen bij reactie op een kleine niet eengezinswoning met een huurprijs tot de vrije-sectorgrens. 5. Bevordering doorstroming uit aangewezen grote corporatiewoningen bij reactie op een vrije -sector woning. 6. Bevorderen doorstroming uit blijvend betaalbare woningen bij reactie op dure woningen. 7. Slaagkans binnen wijk bevorderen: voorrang voor starters en doorstromers binnen aangewezen wijken. Dit betreft in Wassenaar de wijk Kerkehout en in Leidschendam betreft het Stompwijk en Duivenvoorde/Prinsenhof. 8. Slaagkans voor minima bevorderen bij reactie op goedkope woningen. 9. Bevordering doorstroming uit EGW voor 55-plussers bij reactie op woningen die voor senioren bestemd zijn. 10. Bevordering doorstroming uit corporatiewoningen voor 65-plussers bij reactie op een woning niet zijnde een eengezinswoning. 11. Slaagkans van starters bevorderen bij reactie op een passende woning. 12. Slaagkans van jongeren tot 23 jaar bevorderen bij reactie op een passe nde goedkope woning.
13/14 Slaagkans van gezinnen met minimaal 3/4 kinderen bevorderen naar woningen geschikt voor minimaal 4 personen. 15. Slaagkans primaire doelgroep bevorderen (netto huur onder betreffende aftoppingsgrens). 16. Voorrang voor eigen inwoners (excl. seniorenwoningen).
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
17. 18.
Doorstroming van 55-plussers uit een eengezinswoning of een flat zonder lift. Doorstroming van scheefwoners.
Naast bovenstaande voorrangsregels vallen in een aantal gemeenten bij bemiddelingen diverse categorieën o nder lokaal maatwerk. Of een lokaalmaatwerkregel in een gemeente worden toegepast en in welke mate, is te zien in diverse tabellen (zie hoofdstuk 3 van de (half)jaarmonitor). Middeninkomens Zie ‘Inkomensgrenzen’ voor de afbakening van deze inkomensgroep. Tot deze groep behoren de huishoudens met een inkomen tussen de grenzen voor de primaire doelgroep en anderhalf maal die grenzen. Minima (huurtoeslagtabel) Zie ‘Inkomensgrenzen’ voor de afbakening van deze inkomensgroep. Mutatiegraad De mutatiegraad is berekend als de verhouding tussen de verhuringen (van zelfstandige woningen) en de voorraad op 1 januari van het jaar, uitgedrukt in een percentage van de voorraad dat verhuurd is in de periode. Uitgangspunt – ook voor de woningkenmerken zoals de huurprijs – is de situatie per 1 januari, zoals opgenomen in het voorraadbestand. Nieuwbouwverhuringen tellen hierdoor niet mee bij de mutaties. Doordat niet alle vrijkomende woningen te huur aangeboden worden zal de op deze manier berekende mutatie graad kunnen afwijken van de door de corporaties berekende mutatiegraad. Primaire doelgroep (voorheen HT -doelgroep, daarvoor BBSH-doelgroep) Indeling van huishoudens naar inkomen, leeftijd en huishoudomvang volgens passend toewijzen.
Indien één van deze kenmerken ontbreekt wordt een woningzoekende ingedeeld als “niet in te delen”. Voor de grenswaarden zie ‘Inkomensgrenzen’ in deze bijlage. Reagerende woningzoekenden Voor de telling van het aantal reagerende woningzoekenden wordt het verhuurde aanbod in e en (half) jaar (op basis van datum van huuringang) als uitgangspunt genomen. Op basis van de goede reacties op alle advertenties ten behoeve van de betreffende verhuring die woningzoekenden hebben ingestuurd, wordt nagegaan hoeveel reagerende woningzoekenden op het verhuurde aanbod hebben gereageerd. Reacties Het gemiddeld aantal reacties op een woningadvertentie dat op de sluitingsdatum van de editie voldoen aan de in de advertentie gestelde eisen. De reacties met een foutindicatie worden buiten beschouwing gelaten. Reacties op nieuwbouwadvertenties worden eveneens buiten beschouwing gelaten. Regionaal maatwerk Naast lokaal maatwerk wordt ook regionaal maatwerk als voorrangsregel toegepast. Reguliere verhuringen Zie ‘Verhuurcategorie’ Slaagkans (reële) De slaagkans wordt berekend door het aantal verhuringen te delen door het aantal woningzoekenden dat minimaal één goede reactie heeft ingezonden op het verhuurde aanbod, aangevuld met de woningzoekenden die zijn geslaagd zonder minimaal één goede reactie in te dienen.
Bij het berekenen van de reële slaagkans in een gemeente worden de reacties van de woningzoekenden fractioneel meegeteld in de verschillende gemeenten. Zo wordt gezorgd dat alle woningzoekenden eenmaal meetellen. De slaagkansen over een half jaar zijn niet vergelijkbaar met de slaagkansen over een heel jaar. Dit komt vooral doordat woningzoekenden die in een heel jaar op huuraanbod reageren, veelal ook in de eerste helft van het jaar al op huuraanbod hebben gereageerd. Daardoor is het aantal woningzoekenden over een heel jaar niet twee keer zo hoog als over een half jaar. De berekening van de slaagkans is alleen gebaseerd op verhuringen onder de vrije -sectorgrens. Verhuringen aan rechtspersonen worden buiten beschouwing gelaten. Slaagkansberekening (reële slaagkans) Geslaagde kandidaten/ (reagerende woningzoekenden + bemiddelde woningzoekenden zonder reactie) x 100 = reële slaagkans Sociale verhuringen (85%-afspraak) In regionaal verband is de afspraak gemaakt om minimaal 85% van de vrijkomende zelfstandige woningen die voor verhuur bestemd blijven te verhuren met een netto huurprijs die onder de vrije -sectorgrens ligt. Starters Met ingang van 1 juli 2019 is de regel voor doorstromers gewijzigd. Alleen woningzoekenden die een zelfstandige huurwoning in de regio Haaglanden bewonen en deze woning bij verhuizing leeg achterlaten, worden gezien als doorstromers.
Alle andere woningzoekenden worden gezien als starters. Deze verandering gaat in voor woningzoekenden die zich vanaf 1 juli 2019 hebben ingeschreven. Woningzoekenden die woonachtig zijn in een
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
koopwoning in de regio of buiten de regio wonen en al voor 1 juli 2019 stonden ingeschreven hebben tot 1 juli 2021 de status van doorstromer behouden. Urgentie (aan en via) Bij regulier (dus via een advertentie) aangeboden woningen is de sluitingsdatum van de urgentie en de geldigheidstermijn van de urgentie tezamen met het zoekprofiel maatgevend voor het al dan niet via urge ntie verkrijgen van een woning. Omdat bij bemiddelingen niet duidelijk is wat de reactiedatum is wordt daar een verhuring met een huuringangsdatum die binnen een termijn van 90 dagen na de afloopdatum van de urgentie nog als via urgentie toegewezen beschouwd. Ook hier wordt rekening gehouden met het zoekprofiel. Bij verhuringen aan urgenten wordt niet gelet op het zoekprofiel en worden verhuringen met huuringang binnen de termijn van de urgentie ook meegenomen. Uiteraard vallen alle verhuringen via urgen tie ook onder de categorie toewijzing “aan urgenten”. Verhuringen Betreft het aantal verhuurde woningen in de onderzochte periode, op basis van de datum van huuringang. De verhuringen in de rapportage hebben betrekking op de verhuringen van de sociale ve rhuurders die bij de SVH zijn aangesloten. Het aantal verhuringen is gelijk aan het aantal geslaagde woningzoekenden.
Naamswijzigingen en omzettingen van tijdelijke naar reguliere huurcontracten die verantwoord zijn in WBS, worden niet meegeteld bij de verhuringen. Verhuurcategorie Indeling van de verhuringen in regulier, voorrang en lokaal en regionaal maatwerk: Regulier: Verhuringen aan ‘gewone’ woningzoekenden op basis van inschrijfduur, loting of direct te huur inclusief vrije-sector, studentenwoning of een groepswoning; Voorrang: Verhuringen aan woningzoekenden met een (sociaal/medisch/SV-) urgentie of specifieke doelgroepen zoals statushouders of uit instellingen via bemiddeling door een corporatiemedewerker; Lokaal maatwerk: Verhuringen aan woningzoekenden die in de toewijzing in hun eigen gemeente voorrang hebben gekregen op basis van lokaal vastgestelde voorrangsregels, exclusief verhuringen die bij regulier/voorrang opgenomen zijn. Regionaal maatwerk: Verhuringen aan woningzoekenden die in de toewijzing voorrang hebben gekregen op basis van economische of maatschappelijke binding aan de regio, ter bestrijding van regionale of lokale knelpunten in de woonruimteverdeling, exclusief verhuringen die bij regulier/voorrang opgenomen zijn.
Voorrang Verhuringen met voorrang zijn verhuringen aan woningzoekenden met een urgentie, of aan specifieke doelgroepen zoals statushouders of uit instellingen via bemiddeling door een corporatiemedewerker Wachtduur (=zuivere inschrijfduur) De wachtduur of de (zuivere) inschrijfduur is de verstreken tijd sinds de inschrijfdatum. Voor starters is de (zuivere) inschrijfduur gelijk aan de woon-/inschrijfduur. Vanaf 2015 wordt in tabellen de mediane waarde weergegeven in plaats van het gemiddelde. Wachtrij Aantal zoekers gedeeld door het aantal geslaagde woningzoekers. Ook wel bekend als de “omgekeerde slaagkans”. Weigeringen Woningzoekenden kunnen aangeboden woningen weigeren. Dit kan te maken hebben met bijvoorbeeld kenmerken van de woning of van de buurt. Ook de verhuurder kan een woning bij nader inzien weigeren te verhuren. In de rapportage wordt uitgegaan van het netto aantal weigeringen, tenzij is vermeld dat het om de bruto -weigeringen gaat. De netto-weigeringen worden op basis van de bruto-weigeringen berekend met dien verstande dat weigeringen van mensen met een hoger rangnummer dan degene die de woning heeft geaccepteerd buiten beschouwing worden gelaten. Woninglabeling Bij advertenties kunnen voorwaarden worden toegevoegd. Woningen k unnen worden gelabeld naar inkomen, aantal verhuizende personen en leeftijd.
Woonduur doorstromers Het aantal jaren dat een doorstromer op het laatste woonadres heeft gewoond. Woon-/inschrijfduur Voor starters die zich inschrijven is de inschrijfdatum de start van de woon-/inschrijfduur. Bij doorstromers wordt maximaal 5 jaar van de woonduur opgeteld bij de inschrijfduur. Met het inwerking treden van de nieuwe Huisvestingsverordeningen per 1 juli 2019 is de regel voor doorstromers gewijzigd. Alleen woning zoekenden die een zelfstandige huurwoning in de regio Haaglanden bewonen en deze woning bij verhuizing leeg achterlaten, worden gezien als doorstromers. Deze verandering gaat in voor woningzoekenden die zich vanaf 1 juli 2019 inschrijven of hebben ingeschreven.
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022
Zoekduur vanaf eerste reactie Het aantal maanden dat is verstreken vanaf de eerste reactie. In tabellen wordt de mediane zoekduur per groep weergegeven.
Sociale Verhuurders Haaglanden | Tabellenboek | 2022