CConstaterende datDe Wolden
Koppel je AI →
Document · PDF

Stark - beleidsbegroting 2023 met meerjarenraming tm 2026.pdf

Gemeenteraad 2 juni 2022, gemeente De WoldenBij agendapunt: Jaarrekeningen en Begrotingen Stark, Recreatieschap, VRD, GGD, Publiek Vervoer en RUD6.981 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Deze begroting dient gelezen te worden als programmabegroting in het kader van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV).

Vastgesteld in het bestuur van Stark op 11-04-2022

Gemeenschappelijke Regeling Stark Dieselstraat 3, 7903 AR Hoogeveen Postbus 740, 7900 AS Hoogeveen Telefoon 0528 29 48 11 www.wijzijnstark.nl Facebook : @wijzijnstark Twitter : @wijzijnstark Linkedin : Stark, leerwerkbedrijf Instagram : @wijzijnstark

1

Voorwoord Voor u ligt de begroting 2023 van Stark met een meerjarenraming tot en met 2026. We begroten realistisch en houden rekening met de wet- en regelgeving zoals het BBV, richtlijnen van de Provincie en de recente afspraken tussen de Drentse gemeenschappelijke regelingen en de Griffierskring Drenthe in samenwerking met het VDG. Stark streeft naar minimaal een sluitend bedrijfsresultaat. We hebben tot 2026 zelfs een positief bedrijfsresultaat geraamd. Het bedrijfsresultaat is exclusief het subsidieresultaat en is ter dekking van de overhead. Op basis van de trends vanuit het verleden, maar ook door beheersmaatregelen te treffen in de vorm van omzetmaximalisatie en kostenoptimalisatie. We willen namelijk een toonaangevend, modern ontwikkelbedrijf zijn. Niet alleen voor onze gemeenten, maar ook voor derden (andere gemeenten en bedrijven). Dit laatste is ook noodzakelijk om een positief bedrijfsresultaat te behouden, aangezien de gemeentelijke omzet (en bijdrage beschut) van onze deelnemende gemeenten een dalende trend laat zien. In deze begroting met meerjarenraming is de grens tot maximale verhouding gemeentelijke omzet versus omzet derden opgezocht. Door diverse indexaties, de huidige inflatie, zien we dat de positieve resultaten uit verleden steeds lastiger worden om te evenaren.

We zijn daarom ook blij met de gevormde bestemde reserve uit 2021, zodat we u een meerjarenraming kunnen aanbieden waaruit blijkt dat de gemeentelijke bijdragen in onze exploitatie nagenoeg gelijk kunnen blijven aan de voorgaande begroting, ondanks de stijgende kosten. We gaan samen voor een ster(k) Stark! Hoogeveen, 6 april 2022

S. Hertog, directeur

2

Inhoudsopgave Voorwoord................................................................................................................. 2 Inhoudsopgave.......................................................................................................... 3 2 Organisatie ............................................................................................................ 4 2.1 Missie en visie .................................................................................................. 4 2.2 Organisatieschema .......................................................................................... 5 3 Beleidsbegroting.................................................................................................... 6 3.1 Programmaplan en beleidsindicatoren ............................................................. 6 3.1.1 Algemeen................................................................................................... 6 3.1.2 WSW en Participatie – Beschut Werk en BAB ........................................... 6 3.1.3 Bedrijfsvoering en Participatie - Trajecten .................................................. 7 3.2 Paragrafen ...................................................................................................... 9 3.2.1 Weerstandscapaciteit en continuïteit ..........................................................

9 3.2.2 Risico’s en bijzonderheden ...................................................................... 10 3.2.3 Benodigd weerstandsvermogen ............................................................... 11 3.2.4 Kengetallen .............................................................................................. 12 3.2.5 Investeringen met een economisch nut .................................................... 12 3.2.6 Financiering ............................................................................................. 12 3.2.7 Onderhoud kapitaalgoederen ................................................................... 13 3.2.8 Verbonden partijen ................................................................................... 14 4 Financiële begroting ............................................................................................. 15 De financiële begroting bestaat uit de baten en lasten van de begroting 2023 en een toelichting daarop. Daarnaast wordt er inzage gegeven in de meerjarenraming over de jaren 2023 tot en met 2026. ...................................... 15 4.1 Uitgangspunten voor deze begroting .............................................................. 15 4.2 Overzicht van baten en lasten 2023 ...............................................................

16 4.2.1 Toelichting vooraf..................................................................................... 16 4.2.2 Overzicht van baten en lasten .................................................................. 17 4.3 Meerjarenbegroting 2022-2025 ...................................................................... 22 5 Bijlagen ............................................................................................................... 23 5.1 Meerjarenbegroting na gemeentelijke bijdrage exploitatie .............................. 23 5.2 Geprognosticeerde balans ............................................................................. 23 5.3 Gemeentelijke omzet en quasi-inbesteding 2023-2026 .................................. 24 5.4 Overzicht gemeentelijke en rijksbijdragen 2023-2026..................................... 24 5.5 Verdeling taakvelden ...................................................................................... 25

3

2 Organisatie 2.1 Missie en visie Stark streeft bij de uitvoering ernaar om medewerkers en deelnemers zoveel mogelijk regulier te laten werken op de inclusieve arbeidsmarkt. We hebben dit vertaald in onze missie en visie welke in onderstaande infographic is weergegeven.

4

2.2 Organisatieschema In onderstaand schema is onze organisatiestructuur weergegeven.

5

3 Beleidsbegroting Stark, het leerwerkbedrijf van en voor de inwoners van de gemeenten Hoogeveen, Midden-Drenthe en De Wolden, geeft uitvoering aan de opdrachten van deze gemeenten zoals deze zijn vastgelegd in het Bedrijfsplan. In het hoofdstuk Beleidsbegroting nemen we u mee in de plannen voor 2023 met de daarbij behorende verplichte beleidsindicatoren. Dit hoofdstuk bevat eveneens de verplichte paragrafen vanuit de BBV.

3.1 Programmaplan en beleidsindicatoren 3.1.1 Algemeen Voorgaande jaren gebruikten we onze kadernota als leidraad voor het schrijven van onze begroting. Het VDG en de Griffierskring Drenthe hebben ingestemd met de nota “Samen werken voor Drenthe”. Daarin staan Drenthebrede afspraken voor Drentse gemeenschappelijke regelingen, gemeenteraden, Provinciale Staten en colleges. Waaronder de vervanging van de kadernota voor een gespreksnotitie in de voorjaarsoverleggen tussen de besturen van de gemeenschappelijke regelingen en de gemeenteraden. In de gespreksnotitie zijn de inhoudelijke dilemma’s, de uitdagingen en de ontwikkelingen van Stark opgenomen.

3.1.2 WSW en Participatie – Beschut Werk en BAB Vanuit onze visie streven we naar een zo optimale deelname aan de arbeidsmarkt voor iedereen voor wie we ook maar van dienst kunnen zijn. Als dat betekent voor onze medewerkers dat zij middels Begeleid werken of een detacheringsplek bij een werkgever aan de slag kunnen of een plek krijgen bij ons op de Binnenafdelingen, de BOR of bij onze stafafdelingen, is dat allemaal goed. We streven naar de passende plek en dit kan voor iedereen anders zijn. We kijken naar de talenten, door middel van ons programma Talent in Beeld lukt het onze coaches en praktijkbegeleiders om gezamenlijk voor eenieder die meedoet een juiste (leerwerk-)plek te vinden. Wat kost het? Als we kijken naar de het subsidieresultaat van Stark dan ziet deze er naar verwachting voor 2023 als volgt uit.

(bedragen * € 1.000) Personeelskosten SW & Beschut Werken Rijksbijdrage Gemeentelijke bijdrage Beschut en vervoer Subsidieresultaat

Beleids begroting 2023 -21.660 17.781 1.890 -1.989

Beleids begroting 2022 -21.237 17.862 1.051 -2.324

Jaar rekening 2021 -21.307 18.696 1.252 -1.359

De rijksbijdrage ontvangen we voor de kosten WSW en de gemeentelijke bijdrage ontvangen we voor de kosten Beschut Werken en BAB. Beide vergoedingen zijn niet kostendekkend. Als we het subsidieresultaat splitsen voor de diverse doelgroepen, ziet het er als volgt uit.

6

WSW

(bedragen * € 1.000) Personeelskosten SW Rijksbijdrage Gemeentelijke bijdrage vervoer Subsidieresultaat

Beleids begroting 2023 -19.921 17.781 261 -1.879

Beleids begroting 2022 -20.402 17.862 207 -2.333

Jaar rekening 2021 -20.183 18.696 270 -1.217

Het subsidieresultaat 2023 voor wat betreft de doelgroep SW is positiever geraamd dan in 2022. In 2022 hebben we reeds een risico genomen af te wijken van de septembercirculaire door vooruit te lopen op de loon- en prijscompensatie. Dit hebben we in 2023 opnieuw gedaan, echter ons aandeel in het macrobudget was in 2021 groter dan voorgaande jaren. We hebben de raming in 2023 hierop aangepast. In 2021 realiseerden we een teruggave UWV voor de uitgekeerde transitievergoedingen van voorgaande jaren, hierdoor ontstaat een vertekenend beeld op het subsidieresultaat in dat jaar. BAB

(bedragen * € 1.000) Personeelskosten BAB Gemeentelijke bijdrage BAB Subsidieresultaat

Beleids begroting 2023 -60 49 -11

Beleids begroting 2022 0 0 0

Jaar rekening 2021 -60 48 -12

We hebben de begroting 2023 voor de doelgroep BAB in lijn gebracht met de jaarrekening 2021. Waarbij we rekening hebben gehouden met een loonstijging op basis van WML. Beschut Werken

(bedragen * € 1.000) Personeelskosten Beschut Werken Gemeentelijke bijdrage Beschut Subsidieresultaat

Beleids begroting 2023 -1.679 1.580 -99

Beleids begroting 2022 -834 844 10

Jaar rekening 2021 -1.065 924 -141

Het subsidieresultaat Beschut Werken is negatief geraamd in 2023. Dit is in lijn met de jaarrekening 2021. Doordat de gemeenten sinds 2021 niet de volledige loonkostensubsidie van 70% loonwaarde uitbetalen, maar de werkelijke loonwaarde, ontstaat er een negatief resultaat ten opzichte van voorgaande jaren. Hier was in de beleidsbegroting 2022 nog geen rekening mee gehouden.

3.1.3 Bedrijfsvoering en Participatie - Trajecten Ook onze trajectdeelnemers proberen we door middel van diverse tools te ondersteunen een weg (terug) te vinden naar werk. Het doel van deze trajecten is dat er medewerkersvaardigheden opgebouwd worden, waardoor de deelnemers kunnen uitstromen naar regulier werk. Nadat het traject is afgerond, kunnen de gemeenten de deelnemers plaatsen op de arbeidsmarkt. Bij voorkeur direct aansluitend aan het traject, waardoor er sprake is van een naadloze overgang.

7

Daarom is het van groot belang dat de samenwerking tussen de gemeenten en Stark goed verloopt. Stark investeert daarom veel in deze samenwerking. We zien echter dat bezuinigingen in het Sociaal Domein ook effecten heeft op de inkoop van trajecten bij Stark door onze gemeenten. In 2021 hebben de deelnemende gemeenten minder trajecten ingekocht en heeft de gemeente Hoogeveen in de gemeentelijke meerjarenbegroting een structurele bezuiniging opgenomen van € 100.000. Ook de andere gemeenten kopen minder in dan oorspronkelijk bedacht in het bedrijfsplan van Stark. De verminderde inkoop heeft zijn weerslag op de (toekomstige) exploitatie van Stark, daarom hebben we inmiddels onze bedrijfsvoering er op aangepast. Gezien de krimp in onze populatie WSW, welke niet wordt opgevuld door andere doelgroepen en inmiddels de lagere inkoop van trajecten, is het richten op de externe markt sinds 2021 een onderdeel van onze bedrijfsvoering, onze strategie, geworden. Door ons in te zetten in het op de kaart zetten van Stark als toonaangevend en modern ontwikkelbedrijf, willen we onze dienstverlening ook aan andere gemeenten kunnen aanbieden. Wat kost het? Als we kijken naar de kosten en baten van onze bedrijfsvoering, inclusief omzet trajecten, ziet het bedrijfsresultaat er als volgt uit voor de komende jaren.

(bedragen * € 1.000) Brutomarge Overige opbrengsten Overige bedrijfskosten Bedrijfsresultaat

Beleids begroting 2023

Beleids begroting 2022

Jaar rekening 2021

7.054 0 -6.889 166

6.907 50 -6.615 342

6.628 354 -6.487 495

8

3.2 Paragrafen In dit hoofdstuk is specifieke informatie opgenomen volgens de artikelen 9 en 26 van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV).

3.2.1 Weerstandscapaciteit en continuïteit De weerstandscapaciteit van Stark bestaat uit een algemene bedrijfsreserve en een in 2021 opgebouwde bestemde reserve. In onderstaande tabel wordt het verloop van de reserve weergegeven. Weerstandsvermogen (bedragen x € 1.000)

Algemene reserve

Bestemde reserve

Totaal eigen vermogen

1.505 699 2.204 -100 2.104 -151 1.953 -64 1.888 -154 1.734 -302 1.432

401 401 -72 329 -329 -

1.505 1.100 2.605 -172 2.433 -480 1.953 -64 1.888 -154 1.734 -302 1.432

Stand per 1-1-2021 Dotatie Stand per 1-1-2022 Onttrekking Stand per 1-1-2023 Onttrekking Stand per 1-1-2024 Onttrekking Stand per 1-1-2025 Onttrekking Stand per 1-1-2026 Onttrekking Stand per 1-1-2027

Onze algemene reserve zetten we in om potentiële tegenvallers en risico’s op te kunnen vangen. Hierover meer in de paragraaf 3.2.2 Risico’s en bijzonderheden en 3.2.3 Benodigd Weerstandsvermogen. De bestemde reserve welke in 2021 is gevormd, dient ter dekking van voorziene kosten welke anders de gemeentelijke bijdrage in de exploitatie zou verhogen. De voorziene kosten in de bestemde reserve bestaan uit incidentele kosten voor de nieuwbouw, niet zijnde kapitaallasten, voor adviseurs, projectmanagement, verhuiskosten et cetera (402 k€). Hieronder wordt de onderbouwing van de onttrekking uit de bestemde reserve per jaar toegelicht. Toelichting onttrekkingen bestemde reserve (bedragen x € 1.000)

2022

2023

2024

2025

2026

Totaal

Incidentele kosten nieuwbouw Totaal

-72 -72

-329 -329

-

-

-

-401 -401

9

En voor de onderbouwing op de onttrekkingen uit de algemene reserve is in onderstaande tabel een toelichting weergegeven. Toelichting onttrekkingen algemene reserve (bedragen x € 1.000)

2022

Onderzoek en op orde brengen van dataveiligheid Cao prijsstijging ondersteunend personeel Verlagen gemeentelijke bijdrage naar 2 m€ of lager Totaal

-100 -100

2023

2024

2025

2026

Totaal

-101 -50 -151

-14 -51 -64

-104 -51 -154

-181 -122 -302

-100 -399 -273 -772

Indien de reserve is uitgeput wordt op grond van de Gemeenschappelijke Regeling Stark en de Wet Gemeenschappelijke Regeling, mede in combinatie met eisen van de Bank Nederlandse Gemeenten de tekorten van Stark gedekt door de deelnemende gemeenten. De deelnemende gemeenten zijn verantwoordelijk voor de continuïteit. Daarmee is de continuïteit van de organisatie gewaarborgd.

3.2.2 Risico’s en bijzonderheden Binnen iedere organisatie zijn er risico’s. Er zijn algemene risico’s waar iedere organisatie mee te maken krijgt, risico’s welke af te dekken zijn door verzekeringen, risico’s waar beheersmaatregelen voor te treffen zijn en risico’s waarop de organisatie geen invloed op heeft. Ook is niet bij ieder risico direct een waarde aan te koppelen. Een risico betekent niet dat het ook gaat gebeuren. Bij een risico waar enigszins waarde aan te koppelen is, is het risicobedrag: kans x effect/impact. In onderstaande tabel is deze berekening weergegeven. Risico (bedragen x € 1.000) a. Externe factoren b. Bedrijfsvoering c. Verhoogde kapitaallasten nieuwbouw d. Potentiële uittreding De Wolden e. Omzetderving als gevolg van stijging ziekteverzuim Totaal

Kans laag middel hoog ntb middel

Impact -600 -1.956 -419 ntb -180 -3.155

Risico bedrag -220 -1.537 -335 ntb -90 -2.182

Externe factoren De kans op en de impact van cybercrime of datalekken wordt steeds groter. Informatiebeveiliging Nederlandse Gemeenten geeft inzicht in de belangrijkste bedreigingen en ontwikkelingen en adviseert over prioriteiten en biedt een handvat om informatiebeveiliging up-to-date te houden. Daarnaast is cybercrime of datalekken, informatieveiligheid, ook een aandachtspunt in eerdere management letters en accountantsverslagen van onze accountant. Stark heeft (nog) geen verzekering voor potentiële schades. Er zal in eerste instantie eerst een onderzoek uitgevoerd moeten worden waar potentiële risico’s bij Stark aanwezig zijn. Voor het onderzoek en de mogelijke investeringen die daaruit voortvloeien om de risico’s voor een deel af te kunnen dekken, is een bedrag gereserveerd wordt een bedrag onttrokken uit de algemene reserve. Bedrijfsvoering In voorgaande beleidsbegrotingen en in de beleidsbegroting met meerjarenraming van 2022 en verder is uitgegaan van een geleidelijke daling in loonkosten van ondersteunend personeel. In verhouding tot de krimp in de SW-populatie lijkt dit een logisch gevolg. We constateren echter dat de doelgroepen meer begeleidingsbehoefte hebben dan voorgaande jaren. In het genoemde risicobedrag is rekening gehouden met de loonkosten en met de inhuur van externen, maar nog

10

niet met de beheersmaatregel om ondersteunend personeel te detacheren. Deze beheersmaatregel is in de voorgaande beleidsbegroting getroffen om het exploitatieresultaat van Stark te verbeteren. Als de professionalisering niet tijdig lukt en daardoor de detacheringsopbrengsten niet gehaald worden, zal het risicobedrag nog groter worden. In de impact op de bedrijfsvoering is eveneens rekening gehouden met de kostenstijging als gevolg van de cao SGO voor het ondersteunend personeel. Verhoogde kapitaallasten nieuwbouw De huidige economische ontwikkelingen zijn niet gunstig voor de materiaalprijzen in de bouw, of voor de financieringslasten. We houden in de begroting rekening met een hogere last ten opzichte van de voorgaande meerjarenraming, echter is er een groot risico dat de prijzen nog meer gaan stijgen. We houden in het risicobedrag rekening met een verhoogde afschrijvingslast en voorziening groot onderhoud als gevolg van stijgende materiaalprijzen, maar ook met een verhoogde financieringslast voor de nieuwbouw als gevolg van stijgende rentes. Potentiële uittreding De Wolden In onze kadernota 2022 hebben we opgenomen dat gemeente De Wolden een oriënterend onderzoek in 2021 uitvoert naar de toekomstmogelijkheden voor het georganiseerd bieden van passend werk aan de groep SW werknemers en werkzoekenden met een arbeidsbeperking.

Daarnaast heeft De Wolden eind 2021 uitgesproken de mogelijk te willen hebben om per 1 januari 2023 uit te kunnen treden. We gaan ervan uit dat er geen financiële consequenties optreden voor Stark, desondanks is het goed het eventuele risico in beeld te houden. Omzetderving als gevolg van stijgend ziekteverzuim Het ziekteverzuim binnen Stark is fors. Het jaar 2021 sloten we af, mede door corona, met een ziekteverzuim van circa 17%. We zien door de vergrijzing van ons medewerkersbestand dat het ziekteverzuim lastig te reguleren is. Omdat het veelal gaat om langdurig, niet te beïnvloeden, ziekteverzuim. Ziekteverzuim betekent een lagere bezetting, waardoor potentieel omzetderving kan ontstaan.

3.2.3 Benodigd weerstandsvermogen De reserve per 1 januari 2021 bedraagt 1.505 k€. Als we het risicobedrag afzetten als ratio van het beschikbaar vermogen (algemene reserve), ziet dat er als volgt uit: Waardering weerstandsvermogen (bedragen x € 1.000)

Risicobedrag (kans x impact)

Potentiële risico's: Externe factoren Bedrijfsvoering Verhoogde lasten nieuwbouw Potentiële uittreding De Wolden Omzetderving als gevolg van stijging ziekteverzuim

220 1.537 335 ntb 90

Benodigd weerstandsvermogen

2.182

Beschikbaar weerstandsvermogen 31-12-2021

2.204

Ratio weerstandsvermogen Waardering weerstandsvermogen

1,01 voldoende

11

De ratio weerstandsvermogen bedraagt 1,01. We waarderen dit weerstandsvermogen als voldoende. Een weerstandsvermogen van 1,0 tot 1,4 is voldoende.

3.2.4 Kengetallen Onderstaande kengetallen zijn er op gericht om op eenvoudige wijze inzicht te geven in de financiële positie (en het verloop daarvan) van voor Stark. Financiële kengetallen

Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Grondexploitatie Structurele exploitatieruimte Belastingcapaciteit

Beleids begroting 2023 57,61% 57,61% 9,80% n.v.t. n.v.t. n.v.t.

Beleids begroting 2022 6,95% 6,95% 32,35% n.v.t. n.v.t. n.v.t.

Verschil Bgr '23 Bgr '22 50,66% 50,66% -22,56% n.v.t. n.v.t. n.v.t.

Jaar rekening 2021 1,26% 1,26% 48,24% n.v.t. n.v.t. n.v.t.

Netto schuldquote en de netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen De netto schuldquote geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Het geeft zodoende een indicatie in welke mate de rentelasten en aflossingen op de exploitatie drukken. In 2023 gaan naar verwachting de vaste schulden van Stark stijgen gezien de nog te financieren nieuwbouw, hierdoor stijgt de netto schuldquote. Solvabiliteitsratio De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin Stark in staat is zijn financiële verplichtingen te voldoen. Onder de solvabiliteitsratio wordt verstaan het eigen vermogen als percentage van het totale balanstotaal. Doordat de totale passiva stijgt in 2023 als gevolg van de nog te financieren nieuwbouw, daalt het solvabiliteitsratio.

3.2.5 Investeringen met een economisch nut De waardering van de materiële vaste activa is gebaseerd op de historische kostprijs of vervaardigingsprijs, verminderd met de afschrijvingen. In de meerjarenraming is in 2023 een investering in nieuwe huisvesting opgenomen.

3.2.6 Financiering Op grond van de Wet Financiering Decentrale Overheden (wet FIDO) dient een treasuryparagraaf bij begroting te worden toegevoegd. Het algemene beleid betreffende de uitvoering van de treasuryfunctie is neergelegd in het treasurystatuut, deze is vastgesteld in de bestuursvergadering van 25 januari 2019. Het treasurybeleid is gericht op het minimaliseren van de financiële risico’s en binnen de geldende kaders een zo optimaal mogelijk rendement te behalen.

12

Onderstaande tabel geeft de begrote omvang van de kasgeldlimiet weer. Kasgeldlimiet (* € 1.000) Omvang van de begroting per 1 januari (= grondslag) Omvang kasgeldlimiet 1. Toegestane kasgeldlimiet in procenten van de grondslag in een bedrag

2023 27.476

8,2% 2.253

2. Omvang vlottende korte schuld Opgenomen gelden korter dan 1 jaar Schuld in rekening-courant Gestorte gelden door derden korter dan 1 jaar Overige geldleningen niet zijnde vaste schuld

0 0 0 0

3. Vlottende middelen Contante in kas Tegoeden in rekening-courant Overige uitstaande gelden korter dan 1 jaar

0 173 0

4. Toets kasgeldlimiet Totaal netto vlottende schuld (2 - 3) Toegestane kasgeldlimiet (1) Ruimte (+) c.q. overschrijding (-) (1 - 4)

-173 2.253 2.426

De jaarlijkse verplichte aflossingen en de renteherzieningen mogen, conform de wet Ufdo, niet meer bedragen dan 20% van het begrotingstotaal. In onderstaande tabel is de berekening van de renterisiconorm weergegeven. Renterisiconorm (* € 1.000) Basisgegevens 1. Renteherziening op vaste schuld o/g 2. Betaalde aflossingen 3. Renterisico (1 + 2) 4. Renterisiconorm 5a. Ruimte onder renterisiconorm (4 > 3) 5b. Overschrijding renterisiconorm (3 > 4)

2023

0 147 147 5.495 5.348 0

Berekening renterisiconorm 4a. Totale lasten op de begroting 4b. Het bij Ministeriële regeling vastgestelde % 4. Renterisiconorm (4a x 4b/100)

27.476 20% 5.495

3.2.7 Onderhoud kapitaalgoederen Naar verwachting wordt er vanaf 2023 gebouwd aan een nieuw pand aan de Plesmanstraat te Hoogeveen. Het bouwen van een pand is evenredig aan het opstellen van een meerjarenonderhoudsplan. Alhoewel we nog niet in het bezit zijn van dit meerjarenonderhoudsplan, hebben we reeds een inschatting gedaan van de benodigde voorziening en de daaraan gekoppelde jaarlijkse dotatie vanaf 2024. Met de huidige kennis schatten we in dat we een jaarlijkse dotatie aan de voorziening

13

groot onderhoud ter hoogte van 111 k€ benodigd zijn om de komende 10 tot 20 jaar te kunnen investeren in groot onderhoud. Met een investeringsbedrag in het gebouw en installaties ter hoogte van 10 m€.

3.2.8 Verbonden partijen Stark participeert in Stark Sales en Participation B.V. (SSP). SSP B.V. is een moedermaatschappij 2 deelnemingen. In onderstaand overzicht zijn deze deelnemingen weergegeven. Stark-Flex B.V. en PVA B.V. zijn personeels-B.V.’s. Overzicht deelnemingen SSP B.V. Naam en jaar van oprichting Stark-Flex B.V. (2007) PVA B.V. (2010)

Belang SSP 100% 100%

14

4 Financiële begroting De financiële begroting bestaat uit de baten en lasten van de begroting 2023 en een toelichting daarop. Daarnaast wordt er inzage gegeven in de meerjarenraming over de jaren 2023 tot en met 2026.

4.1 Uitgangspunten voor deze begroting Bij het opstellen van deze begroting zijn de volgende documenten als uitgangspunt genomen:  de beleidsbegroting 2022 van Stark;  de interne beheersbegroting 2022, zoals die op 21 januari 2022 in het bestuur is vastgesteld. Overige uitgangspunten in de begroting zijn:  de verwachtingen voor 2022 op basis van de op dit moment bekende feiten en omstandigheden, exclusief eventuele effecten van de coronapandemie;  het volume SW 2023 in arbeidsjaren (aja) wordt gebaseerd op de verwachte eindstand voor het jaar 2022, geen nieuwe instroom vanaf 2022 en een uitstroom van circa 5% per jaar vanwege natuurlijk verloop;  aantal plaatsingen Beschut Werk in het kader van de Participatiewet is gebaseerd op taakstellingen en prognoses van het rijk;  de grondslag voor de bepaling van de rijksbijdrage Stark is de septembercirculaire van 2021. Het macrobudget SW uit de circulaire is gecorrigeerd met een LPO-compensatie. Het aandeel van Stark in het macrobudget is bepaald op basis van een gemiddelde percentage van de afgelopen jaren;  er is een inschatting gemaakt van een salarisverhoging SW, jaarlijks per 1 januari 0,94% en per 1 juli 0,94% (op basis van het verleden). Daarnaast is rekening gehouden met een krimp in aantal van circa 5% per jaar;  de medewerkers Beschut Werk worden verloond vanuit Stark Flex B.V.

en volgens de cao Aan de Slag, er is nog geen rekening gehouden met een eventuele verschuiving in medewerkers tussen Stark Flex B.V. en Stark;  een eventuele uitbreiding van de beschutte werkplaats met arbeidsmatige dagbesteding uit de huidige WMO wordt – vooralsnog – niet meegenomen in de begroting;  de salariskosten van het ondersteunend personeel zijn geïndexeerd volgens het CPB-index, Prijs overheidsconsumptie, beloning werknemers. Dit is conform het voorstel van de griffierskring Drenthe en het VDG;  de bruto-omzet is geïndexeerd volgens het CPB-index, Prijs bruto binnenlands product. Dit is conform het voorstel van de griffierskring Drenthe en het VDG;  er wordt ingezet op nieuwe detacheringsplekken de komende jaren;  de afgesproken beheersmaatregelen vanuit de hei-avond van 25 februari 2020;  in de meerjarenbegroting gaan wij ervan uit dat we kostenbesparingen realiseren als gevolg van het bouwen van een nieuw en duurzaam pand. De eenmalige kosten als gevolg van de nieuwbouw in de vorm van advieskosten, verhuiskosten, projectmanagement, communicatie et cetera is meegenomen in de incidentele lasten van 2023;  gelijkblijvende economische omstandigheden;

15

een daling in de omzet trajecten Participatiewet van 375 k€ naar 269 k€ per jaar.

4.2 Overzicht van baten en lasten 2023 4.2.1 Toelichting vooraf Gemeentelijke omzet Beheer Openbare Ruimte In 2020 is tussen Stark en de gemeenten een uitgangspunt inzake gelijke en reële tarieven voor BOR afgesproken. Deze uitgangspunten zijn nog niet geconcretiseerd in aantallen en totaal budget per gemeente. In 2021 hebben we de uitgangspunten uitgewerkt in de begroting 2022 met meerjarenraming tot en met 2025. Het proces rondom de besluitvorming verloopt moeizaam. We hopen in 2022 een akkoord te ontvangen van de deelnemende gemeenten. In deze beleidsbegroting met meerjarenraming is uitgegaan van de oude contractwaarden, met indexatie, aangezien informatie op basis van de nieuwe uitgangspunten nog ontbreekt. Raamovereenkomst Stark De raamovereenkomst Stark 2019-2023 geeft aan dat de gemeentelijke bijdrage wordt samengesteld uit het exploitatietekort minus de verwachte rijksbijdrage gebaseerd op de taakstelling. Voor de verdeling van het hiervoor genoemde exploitatietekort hanteert Stark een verdeling op het aantal SE. Weergave staat van baten en lasten De staat van baten en lasten in paragraaf 4.2.2. is opgesteld conform de richtlijnen uit de BBV voorschrijven.

In bijlage 5.1 wordt de staat van baten en lasten 2023 inclusief de meerjarenraming weergegeven in een exploitatie- en subsidieresultaat, het resultaat na gemeentelijke bijdrage in de exploitatie en eventuele onttrekking aan de algemene bedrijfsreserve.

16

4.2.2 Overzicht van baten en lasten Onderstaande tabel is een samenvatting van de baten en lasten van de beleidsbegroting 2023 in vergelijking met de beleidsbegroting 2022 en jaarrekening 2021. Het overzicht van baten en lasten is exclusief de gemeentelijke bijdrage in de exploitatie. Beleids begroting 2023 7.805 0 1.890 17.781 480 0 27.956

Beleids begroting 2022 7.642 50 1.051 17.862 0 0 26.605

Verschil Bgr '23 Bgr '22 163 -50 839 -81 480 0 1.351

Jaar rekening 2021 7.591 354 1.252 19.169 0 10 28.376

Inkoopwaarde van de omzet Personeelskosten begeleidend personeel Personeelskosten SW & Beschut Werken Afschrijvingskosten Huisvestingskosten Indirecte productiekosten Beheerskosten Incidentele lasten Financiële lasten Totaal Lasten

750 4.295 21.660 298 876 845 422 379 152 29.678

735 4.197 21.237 298 791 873 423 50 33 28.638

15 98 423 0 85 -28 -1 329 119 1.040

963 4.069 21.307 295 824 849 408 0 42 28.757

Resultaat

-1.722

-2.033

311

-381

(bedragen * € 1.000) Bruto omzet Overige opbrengsten Gemeentelijke bijdrage Rijksbijdrage Incidentele baten Resultaat deelnemingen Totaal Baten

Toelichting op de begroting Brutomarge De brutomarge bestaat uit de bruto omzet verminderd met de inkoopwaarde van de omzet. In onderstaand overzicht wordt dit weergegeven.

(bedragen x € 1.000) Bruto omzet Inkoopwaarde van de omzet Totaal

Beleids begroting 2023 7.805 -750 7.054

Beleids begroting 2022 7.642 -735 6.906

Verschil Bgr '23 Bgr '22 163 -15 148

Jaar rekening 2021 7.591 -963 6.628

17

De brutomarge is te categoriseren in diverse rubrieken. In onderstaand overzicht wordt de brutomarge per rubriek weergegeven.

(bedragen x € 1.000) Leer/werk bedrijf excl BOR BOR Detacheringen Externe markt (trajecten e.d.) Overige Totaal

Beleids begroting 2023 1.389 2.851 2.081 571 162 7.054

Beleids begroting 2022 1.260 2.688 2.154 550 255 6.906

Verschil Bgr '23 Bgr '22 129 164 -73 21 -93 148

Jaar rekening 2021 1.448 2.898 1.907 232 142 6.628

In de omzet van het leer/werkbedrijf, BOR en detacheringen is rekening gehouden met een krimp van 5% in de SW populatie en een CPB indexering voor de tarieven. De brutomarge Externe markt stijgt ten opzichte van de begroting van 2022. Stark heeft in de begroting rekening gehouden met te verlenen dienstverlening aan andere gemeenten. De ambitie voor 2023 is om deze omzet te verhogen. Gemeentelijke omzet In onderstaand overzicht wordt de post gemeentelijke omzet weergegeven.

De omzet van Stark komt voor een substantieel deel tot stand door opdrachten van de gemeenten. De omzet van de deelnemende gemeenten zal naar verwachting over 2023 3.340 k€ bedragen, een negatieve afwijking ter hoogte van 240 k€ ten opzichte van de beleidsbegroting 2022. In de gemeentelijke omzet houden we rekening met de krimp in de SW populatie. Daarnaast is de gemeentelijke trajectenomzet sinds 2021 gedaald ten opzichte van eerdere jaren als gevolg van bezuinigingen. De gemeentelijke BOR omzet bestaat uit een voortzetting van de opdrachtwaardes uit 2021, rekening houdend met 5% jaarlijkse krimp en een tariefindexering op basis van CPB. Door de daling in de gemeentelijke omzet en stijgende kosten, is het nodig om onze omzet derden te vergroten. Met de huidige uitgangspunten in deze begroting zitten we aan de maximale ruimte om quasi-inbesteding voor onze gemeenten bij Stark mogelijk te maken.

18

Gemeentelijke bijdrage Beschut en vervoer In onderstaand overzicht wordt de post gemeentelijke bijdrage Beschut en vervoer weergegeven.

(bedragen * € 1.000) Beschut Werk Collectief Vervoer Loonkostensubsidie BAB Pilot Zinvolle Participatie Totaal

Beleids begroting 2023

Beleids begroting 2022

Verschil Bgr '23 Bgr '22

Jaar rekening 2021

1.580 261 49 1.890

844 207 1.051

736 54 49 839

924 270 48 10 1.252

De bijdrage Beschut Werk stijgt naar verwachting ten opzichte van de beleidsbegroting 2022. De verwachting is dat we kunnen groeien in het aantal beschutte werkplekken. Daarnaast was de beleidsbegroting 2022 te laag ingeschat. In de bijdrage collectief vervoer is rekening gehouden met 5% krimp en een tariefindexering op basis van CPB index. We gaan uit van gelijkblijvende aantallen BAB ten opzichte van 2021 waarbij we rekening houden met een stijging in het WML. We houden geen rekening met een omzet in het kader van Zinvolle Participatie aangezien het om een pilot gaat welke in 2022 eindigt. Het wordt pas aan het einde van de pilot bekend of we deze doelgroep structureel mogen bedienen. Rijksbijdrage In onderstaand overzicht wordt de post rijksbijdrage weergegeven.

(bedragen * € 1.000) Bijdrage WSW Bijdrage buitengemeente Totaal

Beleids begroting 2023 17.781 17.781

Beleids begroting 2022 17.862 17.862

Verschil Bgr '23 Bgr '22 -81 -81

Jaar rekening 21 19.197 -28 19.169

De rijksbijdrage van 2023 is bepaald op basis van de septembercirculaire 2021 gecorrigeerd met een ingeschatte loon- en prijscompensatie. Het aandeel van Stark in het macrobudget SW is ingeschat op een gemiddeld percentage over de afgelopen jaren. Incidentele baten In onderstaand overzicht worden de incidentele baten weergegeven. (bedragen * € 1.000) Onttrekking bestemde reserve Onttrekking algemene reserve Totaal

Beleids begroting 2023 329 151 480

Beleids begroting 2022 -

Verschil Bgr '23 Bgr '22 329 151 480

Jaar rekening 21 -

De incidentele baten bestaan uit de onttrekkingen vanuit de reserve. In 2023 onttrekken we 329 k€ uit de bestemde reserve voor het afdekken van de eenmalige kosten voor de nieuwbouw. En we onttrekken 151 k€ uit de algemene reserve voor het prijsverschil door indexatie van de salariskosten begeleidend personeel ten opzichte van de voorgaande begroting (101 k€) en om de gemeentelijke bijdrage te verlagen (50 k€).

19

Personeelskosten begeleidend personeel In onderstaand overzicht wordt de post loonkosten begeleiden personeel weergegeven. (bedragen x € 1.000) Loonkosten ambtenaren Personeel van derden Overige secundaire personeelslasten Totaal

Beleids begroting 2023 458 3.685 152 4.295

Beleids begroting 2022 585 3.489 123 4.197

Verschil Bgr '23 Bgr '22 -127 196 29 98

Jaar rekening 2021 487 3.506 77 4.069

De stijging in personeelskosten ten opzichte van de voorgaande begroting ontstaat door indexering van de loonkosten. Zoals reeds aangegeven bij de paragraaf Risico’s en bijzonderheden, is de professionalisering nog een uitdaging. Voor 2023 nog geen financiële uitdaging. Maar wanneer we ook na 2023 de meerjarenraming willen blijven halen, zal er voor de jaren erna circa 100 k€ per jaar aan inhuur derden en totaal 2,5 fte besparing gerealiseerd moeten worden. Loonkosten SW en Beschut werken In onderstaand overzicht wordt de post loonkosten SW en Beschut werken weergegeven.

(bedragen x € 1.000) Loonkosten SW Vorming en opleiding Geneeskundige zorg en arbo Reiskosten Kosten werkkleding Secundaire personele lasten Begeleid Werken Beschut Werken Totaal

Beleids begroting 2023 18.265 59 232 322 72 185 846 1.679 21.660

Beleids begroting 2022 18.554 61 155 334 74 191 1.034 834 21.237

Verschil Bgr '23 Bgr '22 -289 -2 77 -12 -2 -6 -188 845 424

Jaar rekening 2021 18.264 49 234 450 53 152 1.041 1.065 21.307

In de loonkosten SW is rekening gehouden met een jaarlijkse gemiddelde loonstijging van 0,94% per 1 januari en 0,94% per 1 juli van dat jaar. Daarnaast houden we rekening met 5% jaarlijkse krimp in fte. Ook voor het Begeleid Werken houden we rekening met krimp in fte en een jaarlijkse prijsstijging in de loonkostensubsidie als gevolg van een stijging in het WML. Voor wat betreft het Beschut Werk verwachten we een jaarlijkse groei in het aantal werkplekken en houden we eveneens rekening met een gemiddelde loonstijging van 0,94% per 1 januari en 0,94% per 1 juli van dat jaar. In alle overige kosten is rekening gehouden met de krimp en een prijsindexering conform de CPB, prijs bruto binnenlands product.

20

Overige bedrijfskosten In onderstaand overzicht worden de overige bedrijfskosten weergegeven.

(bedragen x € 1.000) Afschrijvingskosten Huisvestingskosten Indirecte productiekosten Beheerskosten Financiële kosten Totaal

Beleids begroting 2023 298 876 845 422 152 2.594

Beleids begroting 2022 298 791 873 423 33 2.418

Verschil Bgr '23 Bgr '22 85 -28 -1 119 176

Jaar rekening 2021 295 824 849 408 42 2.418

De afschrijvingskosten zijn gelijk gehouden aan 2022, omdat alleen in vervanging van middelen wordt geïnvesteerd. De afschrijvingskosten voor wat betreft de nieuwbouw effectueren zich in 2024 en verder. Evenals een dotatie aan de voorziening groot onderhoud. De indirecte productiekosten houden verband met de omzet welke met 5% daalt. Bij de beheerskosten is rekening gehouden met een kostenbesparing van 2%, maar ook een prijsindexering op basis van de CPB, prijs bruto binnenlands product. Daarnaast verwacht Stark dat de energiekosten gaan stijgen. De financiële kosten stijgen als gevolg van de naar verwachting in 2023 aangegane financiering(en) ten behoeve van de nieuwbouw. Incidentele kosten In onderstaand overzicht zijn de incidentele kosten weergegeven.

(bedragen x € 1.000) Incidentele kosten Totaal

Beleids begroting 2023 379 379

Beheers begroting 2022 50 50

Verschil Bgr '23 Bgr '22 329 329

Jaar rekening 2021 -

In 2023 wordt een budget van 50 k€ aangehouden om incidentele kosten op te kunnen vangen. Daarnaast houden we rekening met eenmalige kosten ter hoogte van 329 k€ voor de nieuwbouw in de vorm van verhuiskosten, kosten voor adviseurs, het projectmanagement, communicatie et cetera.

21

4.3 Meerjarenbegroting 2022-2025 In onderstaand overzicht wordt de meerjarenbegroting weergegeven. Beleids begroting 2023

Beleids begroting 2024

Beleids begroting 2025

Beleids begroting 2026

(bedragen * € 1.000) Bruto omzet Overige opbrengsten Gemeentelijke bijdrage Rijksbijdrage Incidentele baten Totaal Baten

7.805 0 1.890 17.781 480 27.956

7.727 0 2.103 17.308 64 27.203

7.506 0 2.319 16.805 154 26.785

7.294 0 2.540 16.296 302 26.431

Inkoopwaarde van de omzet Personeelskosten begeleidend personeel Personeelskosten SW & Beschut Werken Afschrijvingskosten Huisvestingskosten Indirecte productiekosten Beheerskosten Incidentele lasten Financiële lasten Totaal Lasten

750 4.295 21.660 298 876 845 422 379 152 29.678

726 4.211 21.497 683 403 817 421 50 145 28.953

701 4.163 21.333 683 408 790 420 50 141 28.688

677 4.245 21.048 683 413 763 419 50 133 28.431

Resultaat

-1.722

-1.750

-1.903

-2.000

Toelichting op de meerjarenbegroting In de meerjarenbegroting zijn de volgende ontwikkelingen afwijkend van de meerjarenbegroting van voorgaand begrotingsjaar:  Conform het bestuursbesluit van 18 februari 2022 is er vanaf 2024 rekening gehouden met een dotatie aan een voorziening groot onderhoud ten behoeve van de nieuwbouw;  In de personeelskosten ondersteuning is rekening gehouden met een loonstijging op basis van de CPB-index, Prijs overheidsconsumptie, beloning werknemers;  In de bedrijfskosten is rekening gehouden met een prijsstijging op basis van de CPB-index, Prijs bruto binnenlands product;  Er is in de gemeentelijke bijdrage in de exploitatie rekening gehouden met een in 2021 vorming van een bestemde reserve waaruit kosten uit gedekt kunnen worden. De onttrekking uit de bestemde reserve is opgenomen onder de incidentele baten.

22

5 Bijlagen 5.1 Meerjarenbegroting na gemeentelijke bijdrage exploitatie In onderstaand overzicht wordt de meerjarenbegroting uit paragraaf 4.3 weergegeven in een bedrijfsresultaat, exploitatieresultaat, subsidieresultaat en een resultaat na gemeentelijke bijdrage in de exploitatie en eventuele onttrekking uit de algemene bedrijfsreserve:

(bedragen * € 1.000) Bruto omzet Inkoopwaarde van de omzet Brutomarge (a) Overige opbrengsten Overige opbrengsten (b) Personeelskosten begeleidend personeel Afschrijvingskosten Huisvestingskosten Indirecte productiekosten Beheerskosten Financiële lasten Overige bedrijfskosten (c) a+b+c Bedrijfsresultaat (d) Incidentele lasten (e) Exploitatieresultaat (f) d+e Personeelskosten SW & Beschut Werken Rijksbijdrage Gemeentelijke bijdrage Beschut en vervoer Subsidieresultaat (g) Resultaat voor bijdrage exploitatie (h) f+g Gemeentelijke bijdrage in exploitatie (i) Onttrekking algemene bedrijfsreserve (j) Onttrekking bestemde reserve (k) h+i+j+k Resultaat na bijdrage exploitatie (l)

Beleids begroting 2023

Beleids begroting 2024

Beleids begroting 2025

Beleids begroting 2026

7.805 -750 7.054 0 0 -4.295 -298 -876 -845 -422 -152 -6.889 166 -379 -213 -21.660 17.781 1.890 -1.989 -2.202 1.722 151 329 0

7.727 -726 7.002 0 0 -4.211 -683 -403 -817 -421 -145 -6.680 321 -50 271 -21.497 17.308 2.103 -2.086 -1.814 1.750 64 0 0

7.506 -701 6.805 0 0 -4.163 -683 -408 -790 -420 -141 -6.604 201 -50 151 -21.333 16.805 2.319 -2.209 -2.057 1.903 154 0 0

7.294 -677 6.616 0 0 -4.245 -683 -413 -763 -419 -133 -6.655 -39 -50 -89 -21.048 16.296 2.540 -2.213 -2.302 2.000 302 0 0

Voor een toelichting op de onttrekking van de reserves verwijzen wij u naar paragraaf 3.2.1.

5.2 Geprognosticeerde balans In onderstaand overzicht wordt de geprognosticeerde balans weergegeven: (bedragen * € 1.000) Vaste activa Vlottende activa Totaal Activa

Per 31-122023 17.607 2.317 19.924

Eigen vermogen Voorzieningen Langlopende schulden Kortlopende schulden Totaal Passiva

1.952 0 15.179 2.793 19.924

Per 31-12- Per 31-122024 2025 16.924 16.241 2.317 2.317 19.241 18.558 1.888 111 14.733 2.509 19.241

1.734 222 14.361 2.241 18.558

Per 31-122026 15.558 2.317 17.875 1.503 333 13.986 2.053 17.875

23

In de geprognosticeerde balans zijn wij ervan uitgegaan dat een deel, 1.100 k€, van het resultaat van 2021 wordt gedoteerd aan de reserves. Vanaf 2023 hebben we rekening gehouden met de aanschaf van een nieuw pand welke we financieren middels een hypothecaire lening. Vanaf 2024 doteren we jaarlijks een bedrag aan de voorziening groot onderhoud.

5.3 Gemeentelijke omzet en quasi-inbesteding 2023-2026 Zoals genoemd in de financiële toelichting op de gemeentelijke omzet zitten we in deze begroting aan de maximale ruimte om omzet voor derden uit te kunnen voeren indien onze gemeenten gebruik kunnen blijven maken van quasi-inbesteding bij Stark. In onderstaande tabel wordt weergegeven wat de verhouding is tussen de gemeentelijke “omzet” ten opzichte van de omzet voor derden. Beleids begroting 2023 23.011 4.464 19%

(bedragen * € 1.000) Totaal vanuit gemeente Totaal andere omzet % van de omzet n/z gem.

Beleids begroting 2024 22.650 4.488 20%

Beleids begroting 2026 21.877 4.252 19%

Beleids begroting 2025 22.263 4.368 20%

5.4 Overzicht gemeentelijke en rijksbijdragen 2023-2026 Algemeen De opdracht aan Stark is dat de deelnemende gemeenten niet meer dan maximaal 2 m€ aan gemeentelijke bijdragen per jaar betalen. De gemeentelijke bijdrage SW wordt bepaald aan de hand van het aantal Aja werkzaam bij Stark per gemeente. De bonuskorting bestaat uit 6% van de totale omzet die een gemeente besteedt bij Stark. In de bijdrage in onderstaande tabel is de bonuskorting verwerkt. Bijdragen in exploitatie 2023 In onderstaand overzicht wordt de berekening 2023 van de gemeentelijke bijdrage per gemeente weergegeven. Rijksbijdrage en gemeentelijke bijdrage

Aja 2023

Hoogeveen Midden-Drenthe De Wolden Totaal Overig (buitengemeenten) Totaal

406 92 28 526 62 588

Gemeente lijke bijdrage

€ € € €

1.328.353 301.225 92.422 1.722.000

Bonus per gemeente

€ € € €

-78.790 -106.753 -14.875 -200.418

Correctie bonus per gemeente € € € €

154.603 35.059 10.757 200.418

Gemeente Rijksbijdrage lijke bijdrage na correctie bonus € 1.404.166 € 17.780.771 € 229.530 € 88.303 € 1.722.000 €

19.502.771

Bijdrage in exploitatie meerjarenraming In onderstaand overzicht wordt de verdeling van de gemeentelijke bijdrage per jaar weergegeven. Gemeentelijke bijdrage Hoogeveen Midden-Drenthe De Wolden Totaal

€ € € €

2023 1.404.166 € 229.530 € 88.303 € 1.722.000 €

2024 1.424.994 € 233.409 € 91.595 € 1.749.999 €

2025 1.549.902 € 252.298 € 100.800 € 1.903.000 €

2026 1.630.335 259.771 109.894 2.000.000

24

5.5 Verdeling taakvelden Taakveld 0.4 Overhead Het onderstaande overzicht laat een weergave zien van het taakveld 0.4 Overhead. Beleids begroting 2023 352 0 0 0 352

Beleids begroting 2022 355 50 0 0 405

Verschil Bgr '23 Bgr '22 -3 -50 0 0 -53

Realisatie 2021

Inkoopwaarde van de omzet Personeelskosten begeleidend personeel Afschrijvingskosten Huisvestingskosten Indirecte productiekosten Beheerskosten Incidentele lasten Financiële lasten Totaal Lasten

0 1.963 46 175 0 407 452 152 3.195

0 1.883 46 158 0 408 50 33 2.578

0 80 0 17 0 -1 402 119 617

0 1.838 29 164 36 353 0 8 2.428

Resultaat

-2.843

-2.173

-670

-1.962

(bedragen * € 1.000) Bruto omzet Overige opbrengsten Incidentele baten Resultaat deelneming Totaal Baten

140 316 0 10 466

Als overheadkosten zijn de kosten opgenomen die samenhangen met de sturing en ondersteuning van de medewerkers in het primaire proces. Brutomarge De brutomarge is een doorbelasting van werkzaamheden van de afdeling Finance aan de deelnemingen. Personeelskosten begeleiding overhead De afdeling Middelen, waaronder Directie, Finance, HRM, Kwaliteit, Administratie, Inkoop en Huisvesting. Daarnaast de managers van de diverse leerwerkafdelingen en de manager van de werkwinkel worden gerekend als overhead. Afschrijvingskosten Dit betreft met name de afschrijving van de gebouwen, daarnaast een gedeelte van de inrichting ten behoeve van de afdeling Middelen. Huisvestingskosten In totaal is 20% van de huisvesting ten behoeve van de overhead, hierbij is gekeken naar oppervlakte en naar kosten met betrekking tot de kantoren. Indirecte productiekosten Alle directe en indirecte productiekosten zijn ten behoeve van het primair proces. Beheerskosten Alle beheerskosten komen ten laste van de overhead.

25

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11592220/1