A. Stark - AP 3.1 Jaarstukken Stark 2020 definitief.pdf
Tekst van het document
264 15 1 9 22 0 10 16 21 10 4
0 34 4 10 25 13 64 14 12 19 6
Saldo per 31 december
372
201
31
Niet uit de balans blijkende verplichtingen Stark is voor de komende jaren gebonden aan verschillende, niet uit de balans blijkende, financiële verplichtingen.
Huurovereenkomsten: 2021 voor een bedrag van € 186.500; 2022 € 80.000. Leaseovereenkomsten: 2021 voor een bedrag van € 80.000; 2022 € 17.500; 2023 € 6.000
Gebeurtenissen na balansdatum Voor Stark zijn er geen gebeurtenissen na balansdatum te melden.
Vennootschapsbelasting Stark streeft naar een subjectieve vrijstelling van de vennootschapsbelasting. Om die reden is het resultaat van de vennootschapsbelasting nul.
32
Toelichting overzicht van Baten & Lasten In de toelichting wordt nader ingegaan op de analyse van de afwijking tussen begroting en jaarrekening.
Baten Brutomarge De brutomarge bestaat uit de omzet minus de inkoopwaarde van de omzet. In onderstaand overzicht wordt de brutomarge in totaal weergegeven: Rekening 2020
Begroting 2020
Afwijking 2020
Rekening 2019
(bedragen * € 1.000) Bruto omzet Inkoopwaarde van de omzet
7.598 -911
7.652 -863
-54 48
7.870 -860
Totaal
6.687
6.789
-102
7.010
In onderstaand overzicht wordt de brutomarge per rubriek weergegeven: Rekening 2020
Begroting 2020
Afwijking 2020
Rekening 2019
(bedragen * € 1.000) Leer/werk bedrijf excl BOR BOR Detacheringen Externe markt (trajecten e.d.) Overige
1.484 2.928 1.720 437 118
1.489 2.968 1.919 375 38
-5 -40 -199 62 80
1.707 2.930 1.821 477 75
Totaal
6.687
6.789
-102
7.010
Stark heeft in 2020 een brutomarge van € 6.687.000 gerealiseerd. Dit is € 102.000 lager dan verwacht. Het leer/werk bedrijf heeft een brutomarge gerealiseerd volgens begroting. De brutomarge bij BOR is gelijk aan de gerealiseerde brutomarge in 2019, wel licht onder begroting. Ondanks corona zijn de projecten bij het leer/werk bedrijf en BOR doorgegaan. Bij detacheringen is een lagere brutomarge gerealiseerd door de invloed van de corona pandemie. Er konden minder medewerkers worden gedetacheerd en er zijn minder uren gerealiseerd. De omzet in de externe markt is hoger dan begroot en komt 17% hoger uit. De overige brutomarge betreft doorbelastingen van de ondersteunende afdelingen aan de deelnemingen.
33
Overige opbrengsten De overige opbrengsten worden in onderstaand overzicht weergegeven: Rekening 2020
Begroting 2020
Rekening 2019
( * € 1.000) Opbrengsten verhuur
250
265
424
Totaal
250
265
424
De (onder-) huuropbrengsten zijn lager uitgevallen dan begroot, omdat vanaf juli 2020 het pand aan de Dieselstraat niet meer wordt onderverhuurd. Gemeentelijke bijdrage Onderstaand een weergave van de gemeentelijke bijdrage: Rekening 2020
Begroting 2020
Rekening 2019
( * € 1.000) Gemeentelijke bijdrage Participatiewet Bijdrage Beschut Bijdrage collectief vervoer gemeente Loonkostensubsidie BAB
1.736 771 220 36
2.303 644 148 0
2.000 498 149 23
Totaal
2.763
3.095
2.670
Zoals in het bedrijfsplan van Stark is vastgesteld blijft de gemeentelijk bijdrage binnen € 2.000.000. De bijdrage Beschut Werk is € 164.000 hoger omdat het macrobudget Bonus Beschut Werk over 2019 en eerder ten gunste is gekomen van 2020. Daarnaast zijn er meer personen geplaatst dan begroot. Rijksbijdrage De bijdrage van het Rijk is als volgt: Rekening 2020
Begroting 2020
Rekening 2019
( * € 1.000) Bijdrage WSW Bijdrage buitengemeente
20.143 -16
16.878 0
19.101 -9
Totaal
20.127
16.878
19.092
De Rijksbijdrage is gebaseerd op de septembercirculaire uit 2020 (versie 15 september). De Rijksbijdrage is hoger dan begroot (€ 3.265.000). Deze hogere Rijksbijdrage bestaat voor een bedrag van € 1.452.000 uit een tegemoetkoming in de kosten voor corona maatregelen en lagere omzet. In 2020 zijn er medewerkers naadloos overgegaan (-€ 16.000) naar een buitengemeente en andersom.
34
Lasten Personeelskosten begeleidend personeel De specificatie van de personeelskosten begeleidend personeel is als volgt: Rekening 2020
Begroting 2020
Rekening 2019
(* € 1.000) Loonkosten ambtenaren Personeel van derden Assessment / potentieelonderzoeken Overige secundaire personeelslasten
588 3.434 1 26
627 3.406 4 25
589 3.438 2 25
Totaal
4.049
4.062
4.055
De personeelskosten voor begeleidend personeel zijn € 13.000 binnen begroting gebleven. Het (regulier) begeleidend personeel bestaat voor een klein deel uit ambtenaren in loondienst bij Stark. Daarnaast wordt het begeleidend personeel ingeleend via de personeelB.V.’s. Een aantal functies die eerst tijdelijk door payrolling of via een uitzendorganisatie zijn ingeleend, zijn ingevuld door medewerkers via de personeel-B.V.’s. Eind 2020 heeft binnen het management team een herindeling van taken plaatsgevonden. Daarnaast zijn een accountmanager en controller aangenomen. Loonkosten SW en Beschut werken De loonkosten SW en Beschut werken worden in onderstaand overzicht gespecificeerd: Rekening 2020
Begroting 2020
Rekening 2019
Begroting 2019
( * € 1.000) Loonkosten SW Vorming en opleiding Geneeskundige zorg en arbo Reiskosten Kosten werkkleding Secundaire personele lasten Begeleid Werken Beschut Werken
19.817 64 162 387 75 136 1.099 635
18.063 72 124 347 96 130 1.464 464
20.410 61 139 334 65 133 1.217 328
19.013 76 130 366 101 137 1.541 329
Totaal
22.375
20.760
22.687
21.693
De loonkosten SW wijken € 1.615.000 negatief af van de begroting. De afwijking is ontstaan door een aantal oorzaken. Bij de begroting van 2020 is met minder fte SW medewerkers rekening gehouden, dan in dienst bij Stark. Daarnaast is er sprake van een loonstijging volgens CAO. Hier staat ook een hogere Rijksbijdrage tegenover. De andere oorzaak is een uitstroom van medewerkers met een transitievergoeding van een bedrag van € 257.000. De verwachting is dat in 2021 een bedrag voor deze transitievergoedingen van het UWV kan worden teruggevorderd. De loonkosten voor Begeleid Werken zijn € 365.000 lager dan begroot. Bij de splitsing van Alescon zijn de gemiddelde loonkosten voor Begeleid Werken te hoog opgenomen in de begroting. 35
De loonkosten voor Beschut Werken zijn € 171.000 hoger dan begroot doordat er meer personen geplaatst zijn dan in de begroting rekening mee is gehouden. Afschrijvingen De afschrijvingen worden als volgt onderverdeeld: Rekening 2020
Begroting 2020
Rekening 2019
( * € 1.000) Afschrijvingskosten Voorziening Terreinen Afschrijvingskosten Gebouwen Afschrijvingskosten Installaties, machines en werktuigen Afschrijvingskosten Vervoermiddelen Afschrijvingskosten Overige activa
2 84
2 40
2 42
269 0 17
222 1 30
229 1 17
Totaal
372
296
291
De afschrijvingen zijn € 76.000 hoger dan begroot. Vooruitlopend op de verhuizing naar een ander pand, zijn de activa die niet meeverhuizen, versneld afgeschreven. Huisvestingskosten In onderstaand overzicht worden de huisvestingskosten gespecificeerd: Rekening 2020
Begroting 2020
Rekening 2019
( * € 1.000) Huur gebouwen en opslag Onderhoud gebouwen en installaties Gas, water en elektra Belastingen en verzekeringen Schoonmaak en hygiëne Overige kosten
480 108 279 35 73 18
589 129 211 34 124 11
705 129 268 26 121 15
Totaal
993
1.098
1.265
De huisvestingskosten laten een onderschrijding zien van € 105.000. Deze afwijking wordt voornamelijk veroorzaakt door lagere huurkosten. Sinds 1 juli 2020 wordt het pand aan de Dieselstraat niet meer onderverhuurd. De kosten voor gas, water en elektra zijn hoger dan begroot (€ 68.000). Het pand aan de Dieselstraat heeft een hoog energieverbruik. Er wordt niet meer in geïnvesteerd vanwege de keuze te verhuizen naar een ander pand. Over het algemeen is minder aan huisvestingskosten uitgegeven dan begroot. Er zijn minder kosten besteed aan groenonderhoud en gladheidsbestrijding (€ 21.000). De kosten van schoonmaak zijn gedaald (€ 51.000).
36
Indirecte productiekosten De specificatie van de indirecte productiekosten wordt in onderstaand overzicht weergegeven:
( * € 1.000) Huur en lease bedrijfsmiddelen Transportkosten Onderhoud machines, schaftwagens en inventaris Kosten ontwikkeling en inrichting Milieubelasting Gebruik gereedschap Overige indirecte productiekosten Totaal
Rekening 2020
Begroting 2020
Rekening 2019
183 216
146 261
172 255
337
312
304
20 46 12 68
6 24 26 77
14 32 14 70
883
851
860
De totale indirecte productiekosten zijn € 32.000 hoger dan begroot. De kosten voor huur en lease bedrijfsmiddelen zijn € 37.000 hoger dan begroot, omdat er in de begroting een lager aantal huurauto’s zijn meegenomen dan er aanwezig waren. De transportkosten zijn gedaald, omdat er minder brandstofkosten waren (€ 28.000) en er minder onderhoud voor transportmiddelen nodig was (€ 10.000). De onderhoudskosten van machines waren hoger dan begroot (€ 18.000). Door herinrichting van de productiehallen zijn de kosten voor ontwikkeling en inrichting € 14.000 hoger dan de begroting. De post milieubelasting bestaat uit verwerking van bedrijfsafval, er is meer afval afgevoerd (€ 22.000). Het gebruik van gereedschap en de overige indirecte productiekosten zijn onder begroting gebleven (€ 23.000). Beheerskosten De beheerskosten worden als volgt onderverdeeld: Rekening 2020
Begroting 2020
Rekening 2019
( * € 1.000) Reclame, PR en acquisitie Telefoon en communicatie Onderhoud en automatisering Kantoorbenodigdheden en porti Abonnementen en contributies Vergader- en representatiekosten Overige kosten
7 54 248 15 23 2 20
33 67 277 33 72 43 49
4 30 236 42 34 27 34
Totaal
370
575
407
De totale beheerskosten zijn € 205.000 lager dan begroot. Er zijn minder kosten gemaakt voor reclame, PR en acquisitie dan begroot (€ 26.000). Er is een Stark-app ontwikkeld om de medewerkers digitaal te informeren. Door het thuiswerken van de ondersteunende medewerkers zijn er minder kosten geweest voor telefonie, kantoorbenodigdheden en vergader- en representatiekosten, totaal € 72.000 minder dan begroot. De kosten voor 37
onderhoud en automatisering zijn € 29.000 lager dan begroot. Door een aanbesteding hebben we onze ICT-kosten kunnen verlagen. Er is een opschoningsslag gemaakt in de abonnementen en contributies (€ 49.000 onder begroting). Kosten afsplitsing De kosten sociaalplan en frictiekosten worden in onderstaand overzicht weergegeven: Rekening 2020
Begroting 2020
Rekening 2019
( * € 1.000) Kosten afsplitsing
34
0
179
Totaal
34
0
179
De kosten van de afsplitsing zijn éénmalige kosten. Deze kosten zijn gemaakt in verband met de doorontwikkeling van de organisatie. Er zijn adviezen gegeven voor projectoptimalisatie en informatiestrategie. Financiële lasten In onderstaand overzicht worden de financiële lasten gespecificeerd: Rekening 2020
Begroting 2020
Rekening 2019
( * € 1.000) Rente leningen
62
77
85
Totaal
62
77
85
De rente van de leningen is € 15.000 lager dan verwacht bij het opstellen van de begroting. Resultaat deelnemingen Het resultaat van de deelnemingen wordt in onderstaand overzicht weergegeven: Stark Sales & Participation (SSP) B.V. (*x €1.000) Resultaat deelnemingen Totaal
Rekening
Begroting
Rekening
2020 58
2020 0
2019 0
58
0
0
Het negatieve resultaat uit de deelneming SSP is ontstaan door de verkoop van de aandelen van ALMED Assembling B.V..
38
Wet Normering bezoldiging Topfunctionarissen (WNT) De WNT (wet sinds 2013) is van toepassing voor Stark. Conform de beleidsregels toepassing WNT staat in onderstaande tabel voor alle topfunctionarissen de voorgeschreven informatie opgenomen. Voor Stark is het algemene bezoldigingsmaximum van toepassing (2020: € 201.000). Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling 2020
2019
bedragen x € 1.000
S. Hertog
S. Hertog
Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling in 2020 Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Dienstbetrekking? Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal
Directeur Directeur 01/01 –31/12 01/01 –31/12 1 1 Ja Ja € 92.670 € 7.701 € 100.372
€ 91.611 € 6.951 € 98.562
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum -/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Totale bezoldiging
€ 201.000
€ 194.000
€0
€0
€ 100.372
€ 98.562
N.v.t.
N.v.t.
N.v.t.
N.v.t.
Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling Topfunctionarissen met een bezoldiging van € 1.700 of minder naam topfunctionaris
functie
A. Snijders H. Mulder R. de Groot J. van der Heide K. Loohuis J. Schipper G. Vos J. Zwiers J.H. Batelaan
Voorzitter bestuur Lid van het bestuur (waarnemend voorzitter) Lid van het bestuur Lid van het bestuur Lid van het bestuur Lid van het bestuur Lid van het bestuur Lid van het bestuur Lid van het bestuur
periode 01/01-15/06 01/01-31/12 01/01-31/12 01/01-02/07 01/01-31/12 01/01-31/12 17/09-05/10 06/10-31/12 06/10-31/12
Overige rapportageverplichtingen op grond van de WNT Naast de hierboven vermelde topfunctionarissen zijn er geen overige functionarissen met een dienstbetrekking die in 2020 een bezoldiging boven het individueel toepasselijke drempelbedrag hebben ontvangen.
39
Analyse begrotingsafwijkingen en begrotingsrechtmatigheid Rechtmatigheid Rechtmatigheid is het in overeenstemming met de begroting en de geldende wettelijke regelingen handelen. Op grond van artikel 213 Gemeentewet is in het kader van de jaarrekening onderzoek naar getrouwheid en rechtmatigheid verricht. De accountant geeft een oordeel over de getrouwheid van de jaarrekening als geheel en een oordeel over rechtmatigheid bij de totstandkoming van de baten, lasten en balansmutaties. De accountant heeft bij het oordeel over de rechtmatigheid gesteund op de waarborgen van de organisatie op het vlak van de naleving van de in-en externe regelgeving. Normenkader Het normenkader is door het bestuur voor kennisgeving aangenomen. Het normenkader geeft de bestaande externe wet- en regelgeving, verordeningen en besluiten van het bestuur weer voor zover die bepalingen bevatten over financiële beheershandelingen. Begrotingsrechtmatigheid In de toelichting op het overzicht van baten en lasten zijn de cijfermatige afwijkingen toegelicht in relatie tot de begroting voor 2020.
Onderstaand het overzicht met de staat van baten en lasten en begroting 2020 ter beoordeling van de analyse op de afwijkingen en begrotingsrechtmatigheid: Primaire Primaire Rekening begroting Rekening begroting 2020 2020 Afwijking 2019 2019 ( * € 1.000) Bruto-omzet Overige Opbrengsten Gemeentelijke bijdrage Rijksbijdrage Baten
7.598 250 2.763 20.127 30.738
7.652 265 3.095 16.878 27.890
-54 -15 -332 3.249 2.848
7.870 424 2.670 19.092 30.055
7.489 399 2.609 18.056 28.554
Inkoopwaarde van de omzet Personeelskosten begeleidend personeel Personeelskosten SW & Beschut Werken Afschrijvingskosten Huisvestingskosten Indirecte productiekosten Beheerskosten Kosten afsplitsing Financiële lasten Resultaat deelnemingen Lasten
911 4.049 22.375 372 993 883 370 34 62 58 30.106
863 4.062 20.760 296 1.098 851 575 0 77 0 28.582
-48 13 -1.615 -76 105 -32 205 -34 15 -58 -1.525
860 4.055 22.687 291 1.265 860 407 179 85 0 30.687
878 3.880 21.693 296 1.256 906 593 200 79 100 29.880
632
-692
1.324
-632
-1.326
Resultaat
40
De staat van baten & lasten laat een positief resultaat zien van € 632.000. Dit resultaat is € 1.324.000 hoger dan bij het opstellen van de begroting werd verwacht. De personeelskosten SW en Beschut Werken wijken af van de primaire begroting. Hier tegenover staan compenserende baten van het Rijk. Er is geen sprake van begrotingsonrechtmatigheid.
41
Bijlage: verdeling taakvelden Taakveld 0.4 Overhead Het onderstaande overzicht laat een weergave zien van het taakveld 0.4 overhead: Realisatie 2020 118 0 118 50 168
Realisatie 2019 75 0 75 85 160
Personeelskosten begeleidend personeel Afschrijvingskosten Huisvestingskosten Indirecte productiekosten Beheerskosten Kosten afsplitsing Financiële lasten Resultaat deelneming Lasten
1.870 126 146 11 329 32 30 58 2.602
1.944 60 137 0 355 90 41 0 2.627
Resultaat
-2.434
-2.467
(* € 1.000) Bruto omzet Inkoopwaarde van de omzet Bruto marge Overige opbrengsten Baten
Als overheadkosten zijn de kosten opgenomen die samenhangen met de sturing en ondersteuning van de medewerkers in het primaire proces. Brutomarge: De brutomarge is een doorbelasting van werkzaamheden van de afdeling Finance aan de deelnemingen. Personeelskosten begeleiding overhead: De afdeling Middelen, waaronder Directie, Finance, HRM, Kwaliteit, Administratie, Inkoop en Huisvesting. Daarnaast de managers van de diverse leerwerkafdelingen en de manager van de werkwinkel worden gerekend als overhead. Afschrijvingskosten: Dit betreft met name de afschrijving van de gebouwen, daarnaast een gedeelte van de inrichting ten behoeve van de afdeling Middelen. Huisvestingskosten: In totaal is 20% van de huisvesting ten behoeve van de overhead, hierbij is gekeken naar oppervlakte en naar kosten met betrekking tot de kantoren. Indirecte productiekosten: Alle directe en indirecte productiekosten zijn ten behoeve van het primair proces. Beheerskosten: Alle beheerskosten komen ten laste van de overhead.
42
Resultaatbestemming en vaststelling Voorgesteld wordt om het positieve resultaat van € 632.195 ten gunste te brengen van de algemene reserve. Daarmee wordt de gemeentelijke bijdrage € 1.735.535. Het resultaat is, vooruitlopend op het besluit tot bestemming, als eigen vermogen in de jaarrekening verwerkt. Aldus opgemaakt: 26 maart 2021 Aldus vastgesteld in een bestuursvergadering van de Gemeenschappelijke Regeling Stark op 26 maart 2021
Dhr. J. Zwiers voorzitter
43
Mevr. H. Mulder secretaris
Controleverklaring
44
Bestuurssamenstelling Per 31 december 2020 is de samenstelling als volgt: Mevrouw H. Mulder, secretaris (gemeente De Wolden), vanaf 18 september 2020 waarnemend voorzitter; De heer J. Schipper, vicesecretaris (gemeente Midden-Drenthe); De heer R. de Groot, lid (gemeente De Wolden); De heer K.B. Loohuis, lid (gemeente Hoogeveen); De heer J. Zwiers, lid (gemeente Hoogeveen), in functie vanaf 6 oktober 2020; De heer J.H. Batelaan, lid (gemeente Midden-Drenthe), in functie vanaf 6 oktober 2020; Op 15 juni 2020 nam mevrouw A. Snijders (gemeente Midden-Drenthe) afscheid als voorzitter van het bestuur van Stark. Op 2 juli 2020 nam de heer J. van der Heide afscheid als vicevoorzitter van het bestuur. De heer G. Vos was lid van het bestuur vanaf 17 september tot 5 oktober 2020 namens de gemeente Hoogeveen. De functies van voorzitter en vicevoorzitter zijn per 22 januari 2021 opnieuw belegd.
Meer informatie over Stark Wil je op de hoogte blijven van actuele ontwikkelen bij Stark? Volg ons op sociale media: - Facebook - Twitter - LinkedIn - Instagram
45
: @wijzijnstark : @wijzijnstark : Stark, leerwerkbedrijf : @wijzijnstark