CConstaterende datDe Ronde Venen
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 9 Verkeersonderzoek, Goudappel, 6 december 2024

Gemeenteraad 12 mei 2025, gemeente De Ronde VenenBij agendapunt: Raadsvoorstel Vaststelling Bestemmingsplan Vinkeveense Plassen 20255.493 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Opdrachtgever

Gemeente De Ronde Venen

Datum

6 december 2024

Auteur

Danny van Beusekom

Kenmerk

017778.20240527.N1.04

Pagina

1/26

Verkeersonderzoek legakkers Vinkeveense Plassen 1.

Inleiding

De gemeente De Ronde Venen werkt aan het bestemmingsplan voor de Vinkeveense Plassen, waarbij sprake is van uitbreiding van (recreatieve) functies op de legakkers. De gemeente De Ronde Venen heeft Goudappel B.V. opdracht gegeven studie te doen naar de verkeerseffecten en benodigde maatregelen. De onderzoeksvragen zijn: 1.

Is het huidige verkeer te sturen?

2.

Op welke wijze kunnen recreanten gestuurd worden in relatie tot een alternatieve vervoerwijze?

3.

Hoe om te gaan met extra verkeer?

4.

Een doorkijk geven richting de toekomst.

1.1

Het plan

Het nieuwe bestemmingsplan maakt recreatief nachtverblijf (bijvoorbeeld verhuur aan externen) mogelijk op de legakkers in zone I, II en III (zie figuur 1.1). Conform het bestemminsplan zijn er bebouwingsmogelijkheden voor circa 1.400 kavels (met 4,13 hectare aan gebouwen). Het uitgangspunt in deze studie is dat er op dit moment geen legale bebouwing aanwezig is.

Goudappel BV werkt vanuit Amsterdam, Den Haag, Deventer, Eindhoven en Leeuwarden en via onze partners in het buitenland

Snipperlingsdijk 4

Postbus 161

+31(0) 570 666 222

BTW NL 0072 11 879 B01

7417 BJ Deventer

7400 AD Deventer

info@goudappel.nl

KVK

Nederland

Nederland

www.goudappel.nl

IBAN NL09 INGB 0001 2746 32

3801 7479

Figuur 1.1: Zonekaart Vinkeveense Plassen

Er ligt een relatie met het Centrumplan Vinkeveen, maar ook met het toekomstbeeld van het recreatieschap en het Ruimtelijk Perspectief/Mobiliteitsvisie, waarin gezocht wordt naar een mobiliteitsstructuur voor De Ronde Venen in relatie tot de woningbouwopgave van 4.800 woningen. Het ruimtelijk perspectief gaat niet in op de recreatieve ontwikkeling, maar het is wel een belangrijk uitgangspunt voor de ontwikkeling van de Vinkeveense Plassen. De nieuwe bewoners willen immers ook recreëren.

2

Er heeft al een parkeeronderzoek plaatsgevonden (door Empaction), maar waar het nog aan ontbreekt is een visie op de bereikbaarheid voor de korte en lange termijn. De gemeente De Ronde Venen heeft Goudappel B.V. gevraagd dit inzichtelijk te maken.

1.2

Leeswijzer

In hoofdstuk 2 is de probleemanalyse weergegeven. In hoofdstuk 3 wordt het wegennet van de Vinkeveense Plassen geanalyseerd aan de hand van landelijke ontwerprichtlijnen. In hoofdstuk 4 wordt de mobiliteitsvisie voor het recreatiegebied beschreven.

2.

Probleemanalyse

De Vinkeveense Plassen zijn vanuit drie hoofdrichtingen bereikbaar (zie figuur 2.1): •

noordzijde: via de Vinkenkade en Baambrugse Zuwe (afrit 3 Abcoude op de A2);

•

zuidzijde: via de Groenlandsekade en Baambrugse Zuwe (afrit 4 Vinkeveen op de A2);

•

westzijde: via de Herenweg en Baambrugse Zuwe (afrit Vinkeveen op de N201).

3

Figuur 2.1: Bereikbaarheid Vinkeveense Plassen (ondergrond: Openstreetmap)

De verkeerssituatie op de toegangswegen van de Vinkeveense Plassen is niet optimaal: •

Op de Baambrugse Zuwe, Groenlandsekade en Vinkenkade zijn geen fietspaden.

4

•

De wegen zijn onvoldoende breed om veel verkeer te verwerken. In combinatie met ongeoorloofd parkeren op de rijbaan op drukke dagen levert dit extra problemen op.

•

Er vinden recreatieve ontwikkelingen op de zandeilanden en legakkers plaats, dat kan leiden tot een extra verkeersaantrekkende werking.

•

Het verbeteren van de verbinding plassen – dorp wordt in het kader van het Centrumplan verbeterd, wat kan leiden tot een verkeersaantrekkende werking.

•

Door de bouw van 4.800 woningen in de gemeente De Ronde Venen zal het aantal recreatieve bewegingen van/naar de Vinkeveense Plassen alleen maar toenemen.

•

Er is openbaar vervoer aan de randen van het plassengebied (Abcoude A2, Vinkeveen A2 en Vinkeveen Viaduct), maar niet binnen het Plassengebied. Hiermee is er geen sprake van een goed alternatief voor de auto. Wel is er een flexbus, die op werkdagen een verplaatsing binnen tussen Mijdrecht/Wilnis/Waverveen en Zandeiland 4 mogelijk maakt. De flexbus rijdt echter niet in het weekend.

•

Zandeiland 1 heeft veel parkeercapaciteit. Veel mensen kiezen echter voor Zandeiland 4. Voor duikers en recreanten met een boottrailer is Zandeiland 4 een belangrijk punt.

De vraag is op welke wijze het recreatiegebied bereikbaar blijft in de toekomst.

3.

Effecten van het beoogde plan

3.1

Planvariant

Als gevolg van het nieuwe bestemmingsplan wordt nachtverblijfsrecreatie op de legakkers mogelijk gemaakt. Conform het bestemminsplan komen de bebouwingsmogelijkheden uit op 1.400 kavels (4,13 ha bebouwing). Daarnaast wordt het volgende (extra) programma mogelijk gemaakt: •

Zandeiland 1: 700 m² bvo horeca;

•

Zandeiland 4: 250 m² bvo horeca & 100 m² bvo kantoor;

•

Zandeiland 4: 250 m² bvo duikwinkel (wordt al een omgevingsvergunning voor afgegeven);

•

Zandeiland 9: camping met 35 tenten.

Dagrecreatie is al toegestaan. Het gebied is bovenregionaal recreatiegebied. De legakkers mogen in ieder geval gebruikt worden voor dagrecreatieve activiteiten (zij het binnen de zone "natuur" als ondergeschikt daaraan, maar dat is verder niet gedefinieerd zodat daaraan niet veel betekenis toekomt). Daarbij is het gelet op de ruime definitie van "dagrecreatie"

5

niet uitgesloten op de legakkers recreatief te verblijven en daar boten aan te meren. Steigers zijn weliswaar niet toegestaan, maar dat sluit het aanmeren van boten niet uit. In deze studie is (‘worst case’) gerekend met 4,13 ha (zie paragraaf 1.1). Dit komt neer op 41.300 m² bvo. In deze studie is als uitgangspunt gehanteerd dat per 50 m² bvo er 3 personen kunnen verblijven. Vergeleken met een 50 m² bvo appartement is een aantal van 3 personen reëel. Dit komt dus neer op 826 bouwwerken / 2.478 personen. De verwachting is dat nachtverblijfsrecreatie vooral zal plaatsvinden tijdens dagen met een maximumtemperatuur hoger dan 25 graden in de maanden juni/juli/augustus op alle dagen en de maanden mei & september op weekenddagen. Voor de periode september 2021 – september 2022 is op basis van historische weerstatistieken bepaald dat het om 31 dagen gaat. In bijlage 1 is een overzicht gegeven van de resultaten. Uit het Bezoekersonderzoek Recreatiegebieden Provincie Utrecht 2019 blijkt dat 68% van de bezoekers aan de Vinkeveense Plassen per auto komt. Slechts 8% komt per openbaar vervoer. Dit blijkt ook uit het gebruik van de flexbus op werkdagen (zie tabel 3.1). jaar

maand

aantal aankomst

aantal vertrek

2022

3

13

3

2022

4

4

1

2022

5

8

1

2022

6

10

2

2022

7

11

9

2022

8

14

12

Tabel 3.1: Gebruik van de halte Zandeiland door de flexbus

De verkeersgeneratie voor de legakkers is als volgt: •

2.478 personen x 68% = 1.685 personen die met de auto komen;

•

aantal ritten per dag: 2;

•

verkeersgeneratie = 1.685 x 2 = 3.370 motorvoertuigbewegingen per etmaal.

De verkeersgeneratie komt voor op 31 drukke dagen: 3.370 x 31 = 104.470 motorvoertuigbewegingen. Voor de bepaling van de verkeersgeneratie wordt gerekend met

6

een gemiddelde waarde voor de weekdag. Gemiddeld per jaar gaat het dus om: 104.470 / 365 = 286 motorvoertuigbewegingen per (gemiddelde) weekdag. Daarnaast genereert het horeca-, duikwinkel- en kantoorprogramma op de Zandeilanden 1, 4 en 9 een bepaalde hoeveelheid verkeer. De prognose voor dit programma is opgesteld aan de hand van CROW-publicatie 381 (‘Toekomstbestendig parkeren’). De verkeersgeneratie van het kantoorprogramma is: 100 m² bvo/100 m² bvo x 8,75 = 9 motorvoertuigbewegingen per weekdag. De verkeersgeneratie van de duikwinkel is: 250 m² bvo/100 m² bvo x 62,35 = 156 motorvoertuigbewegingen per weekdag. De verkeersgeneratie van de camping is: 35 tenten x 0,4 = 14 motorvoertuigbewegingen per weekdag. Voor het horecaprogramma is geen verkeersgeneratiekencijfer opgenomen in de CROW publicatie. Om die reden is de verkeersgeneratie als volgt bepaald (zie tabel 3.2): •

parkeerbehoefte is bepaald aan de hand van het gemiddelde parkeerkencijfer voor een restaurant uit de CROW publicatie voor stedelijkheidsgraad 4 – rest van de bebouwde kom;

•

het aantal shifts is bepaald op gemiddeld 2,5 per dag, dit betekent dat een parkeerplaats 2,5 keer per dag bezet is;

•

het aantal ritten per shift is 2 (heen en terug).

parkeerkencijfer

aantal parkeerplaatsen

gemiddeld aantal shifts per dag

aantal ritten per shift

totaal motorvoertuigbewegingen

700

15 per 100 m² bvo

105

2,5

2

525

250

15 per 100 m² bvo

93,75

2,5

2

m² bvo Zandeiland 1 Zandeiland 4 totaal

188 713

Tabel 3.2: Prognose verkeersgeneratie horecaprogramma

De totale verkeersgeneratie per weekdag voor de planvariant is als volgt: •

legakkers: 286 motorvoertuigbewegingen per etmaal;

•

kantoor: 9 motorvoertuigbewegingen per etmaal;

•

duikwinkel: 156 motorvoertuigbewegingen per etmaal;

•

camping: 14 motorvoertuigbewegingen per etmaal;

7

•

horecaprogramma: 713 motorvoertuigbewegingen per etmaal;

•

totaal: 1.178 motorvoertuigbewegingen per etmaal.

Voor de verdeling dag-, avond- en nachtperiode is aangesloten bij de verdeling weergegeven in tabel 3.3. grootheid intensiteit personenauto's [mvt]

etmaal

gem. uur dag

gem. uur avond

gem. uur cacht

1.070

70

34

14

intensiteit middelzwaar vrachtverkeer [mvt]

73

5

2

1

intensiteit zwaar vrachtverkeer [mvt]

35

2

1

0

intensiteit bus [mvt]

0 77

37

15

totale intensiteit [mvt]

1.178

Tabel 3.3: Prognose verkeersgeneratie planvariant

3.2

Vergelijking met referentievarianten

Er zijn twee referentievarianten beschouwd: •

Referentievariant conform huidig bestemmingsplan, waarbij geen (illegaal) gebruik gemaakt wordt van de legakkers.

•

Referentievariant ‘praktijk’, waarbij het illegale gebruik van de legakkers wel wordt meegenomen.

3.2.1

Referentievariant conform huidig bestemmingsplan

De verkeersgeneratie van de duikwinkel is: 250 m² bvo/100 m² bvo x 62,35 = 156 motorvoertuigbewegingen per weekdag. Voor de verdeling dag-, avond- en nachtperiode is aangesloten bij de verdeling weergegeven in tabel 3.4. grootheid

etmaal

gem. uur dag

gem. uur avond

gem. uur cacht

intensiteit personenauto's [mvt]

142

9

5

2

intensiteit middelzwaar vrachtverkeer [mvt]

10

1

0

0

intensiteit zwaar vrachtverkeer [mvt]

5

0

0

0

intensiteit bus [mvt]

0

totale intensiteit [mvt]

156

10

5

2

Tabel 3.4: Prognose verkeersgeneratie referentievariant conform huidig bestemmingsplan

8

3.2.2

Referentievariant ‘praktijk’

Voor de referentievariant ‘praktijk’ is gerekend met 1.400 kavels (4,13 hectare bebouwd). In deze studie is als uitgangspunt gehanteerd dat per 50 m² bvo er gemiddeld 3 personen verblijven (ter vergelijking: in een klein appartement van 50 m² bvo wonen doorgaans 2 personen). Dit komt dus neer op 826 bouwwerken / 2.478 personen. De verwachting is dat nachtverblijfsrecreatie vooral zal plaatsvinden tijdens dagen met een maximumtemperatuur hoger dan 25 graden in de maanden juni/juli/augustus op alle dagen en de maanden mei & september op weekenddagen. Voor de periode september 2021 – september 2022 is op basis van historische weerstatistieken bepaald dat het om 31 dagen gaat. In bijlage 1 is een overzicht gegeven van de resultaten. Uit het Bezoekersonderzoek Recreatiegebieden Provincie Utrecht 2019 blijkt dat 68% van de bezoekers aan de Vinkeveense Plassen per auto komt. De verkeersgeneratie voor de legakkers is als volgt: •

2.478 personen x 68% = 1.685 personen die met de auto komen;

•

aantal ritten per dag: 2;

•

verkeersgeneratie = 1.685 x 2 = 3.370 motorvoertuigbewegingen per etmaal.

De verkeersgeneratie komt voor op 31 drukke dagen: 3.370 x 31 = 104.470 motorvoertuigbewegingen. In de verkeersgeneratie wordt gerekend met gemiddelde weekdagcijfers. Om die reden wordt de jaarlijkse verkeersgeneratie gedeeld door 365 dagen. Gemiddeld per jaar gaat het dus om: 104.470 / 365 = 286 motorvoertuigbewegingen per (gemiddelde) weekdag. De verkeersgeneratie van de duikwinkel is: 250 m² bvo/100 m² bvo x 62,35 = 156 motorvoertuigbewegingen per weekdag. De totale verkeersgeneratie per weekdag voor de referentievariant ‘praktijk is als volgt: •

legakkers: 286 motorvoertuigbewegingen per etmaal;

•

duikwinkel: 156 motorvoertuigbewegingen per etmaal;

•

totaal: 442 motorvoertuigbewegingen per etmaal.

Voor de verdeling dag-, avond- en nachtperiode is aangesloten bij de verdeling weergegeven in tabel 3.5.

9

grootheid

etmaal

gem. uur dag

gem. uur avond

gem. uur cacht

intensiteit personenauto's [mvt]

402

26

13

5

intensiteit middelzwaar vrachtverkeer [mvt]

28

2

1

1

intensiteit zwaar vrachtverkeer [mvt]

13

1

1

0

29

15

6

intensiteit bus [mvt]

0

totale intensiteit [mvt]

442

Tabel 3.5: Prognose verkeersgeneratie referentievariant ‘praktijk’ conform huidig bestemmingsplan

4.

Analyse wegennet

Voor de Baambrugse Zuwe, Groenlandsekade en Vinkenkade is een analyse uitgevoerd naar de verkeersveilige wegvakcapaciteit. Het verkeersmodel Noord-Holland Zuid (versie 3.0) geeft informatie over de verwachte verkeersdruk op de drie wegen in het prognosejaar 2030 (zie tabel 4.1). Het betreft de gemiddelde verkeersintensiteit over het gehele jaar. motorvoertuigbewegingen per werkdagetmaal (2030) Baambrugse Zuwe

1.100 – 2.800

Groenlandsekade

900

Vinkenkade binnen bebouwde kom

3.300 – 3.600

Tabel 4.1: Verkeersintensiteiten

Met behulp van de wegenscan is een analyse uitgevoerd naar de verkeersveilige wegvakcapaciteit van de Baambrugse Zuwe, Groenlandse Kade en Vinkenkade (binnen de bebouwde kom). De wegenscan bevat hulpmiddelen voor het beoordelen van de relatie vorm-functie-gebruik van de weg, welke een belangrijk onderdeel vormt binnen het Duurzaam Veilig beleid van de overheid. De tool richt zich op erftoegangs- en gebiedsontsluitingswegen binnen de bebouwde kom, met de nadruk op de zogenaamde grijze wegen: wegen met een vorm, functie en gebruik die niet optimaal op elkaar aansluiten.

10

1

3

2 Figuur 4.1: Relatie gebruik – vormgeving – functie

De volgende aspecten worden beoordeeld: 1.

gebruik van de weg - vormgeving van de weg: intensiteitsgrenzen

2.

vormgeving van de weg – functie: basiskenmerken

3.

functie van de weg - vormgeving (en omgeving): verkenning wegfunctie

4.1

Intensiteitsgrenzen

De vormgeving van de weg stelt grenzen aan de maximaal wenselijke verkeersintensiteit. Soms wordt deze maximaal wenselijke intensiteit bepaald door de capaciteit van wegvakken en kruispunten. Kan het verkeersaanbod worden verwerkt of ontstaan er files en wachtrijen? Op wegen die (ook) een functie hebben voor andere verkeersdeelnemers dan gemotoriseerd verkeer, is een toets aan de capaciteit van de weg onvoldoende. Daar is de vraag hoeveel (gemotoriseerd) verkeer op een verkeersveilige wijze kan worden afgewikkeld, zonder de belangen van de andere verkeersdeelnemers in gevaar te brengen. Kan nog worden overgestoken? Kan er veilig worden gefietst? De wegenscan toetst aan al deze aspecten. De laagste intensiteit –de zwakste schakel - is maatgevend voor de acceptabele intensiteit op een bepaald weggedeelte.

11

4.2

Verkenning wegfunctie

De kenmerken die worden verzameld voor de toets aan de verkeersintensiteiten kunnen – aangevuld met een aantal kenmerken van de omgeving – ook worden gebruikt om de meest gewenste wegfunctie te bepalen. Dit onderdeel van de wegenscan is bedoeld voor zogenaamde grijze wegen, wegen met een gecombineerde verkeers- en verblijfsfunctie (zoals de Baambrugse Zuwe, Groenlandsekade en Vinkenkade). Aan de hand van de kenmerken van de weg en de gewichten die aan de kenmerken worden toegekend, kan de meest geschikte wegfunctie worden bepaald.

4.3

Baambrugse Zuwe

De wegkenmerken van de Baambrugse Zuwe zijn weergegeven in figuur 4.2. De uitvoer van de wegenscan is weergegeven in figuur 4.3. functie

vormgeving

wegtype gebiedsontsluitingsweg

rijbaanbreedte (m) 5,7

ligging dorp

fietsvoorzieningen suggestiestrook

Schaalniveau wijkontsluiting

voetgangersvoorzieningen op rijbaan

gewenste oversteekkwaliteit? redelijk

parkeervakken zijde 1 geen

parkeerwisselingen geen

schrikruimte tot parkeren 1 (m) 0

sociale interactie van belang gemiddeld

parkeervakken zijde 2 geen schrikruimte tot parkeren 2 (m) 0

gebruik intensiteit autoverkeer (mvt/etm) 2800

oversteek fiets in de voorrang

aandeel vrachtverkeer (%) 3

oversteek voet geen voorziening

aantal bussen <2 per uur

dichtheid zijstraten geen zijwegen

intensiteit fietsverkeer (etmaal) 400

aantal takken kruispunt 3

intensteit voetgangers Laag

vormgeving kruispunt voorrangskp

intensiteit oversteek fiets Middel

ondergrond (bermschade) veen/klei

intensiteit oversteek voetgangers Laag

rijrichtingscheiding geen

intensiteit drukste zijweg(mvt/etm) 3600

banden en zijmarkering geen

snelheid (v85) (km/u) 50

bushaltes geen

eenrichtingverkeer tweerichtingverkeer

verharding asfalt

parkeren op de rijbaan niet spelen op straat uitgangspunt?

breedte fietsvoorziening per richting(m) 1 breedte loopvoorziening per richting (m) 0

Figuur 4.2: Input Wegenscan – Baambrugse Zuwe

12

INTENSITEITSGRENZEN Intensiteit

2800

functie

99999

fietsvoorziening

3500

700

25%

voetgangervoorziening

2500

-300

-11%

breedte

6200

3400

> 100%

oversteek voetganger

8700

oversteek fietser

5000

aansluiting auto

10200

> 100%

parkeren

99999

> 100%

bushaltes

99999

sociale interactie

4000

1200

43%

bermschade

4000

1200

43%

Max. toelaatbaar

2500

restruimte

in % > 100%

> 100% 2200

79%

> 100%

900

2800

4500

Figuur 4.3: Output Wegenscan – Baambrugse Zuwe

Uit figuur 4.3 blijkt dat het ontbreken van een voetgangersvoorziening op de Baambrugse Zuwe leidt tot een gereduceerde verkeersveilige verkeersdruk van 2.500 motorvoertuigbewegingen per etmaal. Voetgangers komen echter niet veel voor op de Baambrugse Zuwe. Fietsers echter wel, waardoor de verkeersveilige wegvakcapaciteit voor de Baambrugse Zuwe bepaald wordt op 3.500 motorvoertuigbewegingen per etmaal. De verwachte verkeersdruk op de Baambrugse Zuwe in 2030 is 2.800 motorvoertuigbewegingen per etmaal. Dit betekent dat er sprake is van een beperkte restcapaciteit (700 motorvoertuigbewegingen per etmaal).

4.4

Groenlandsekade

De wegkenmerken van de Groenlandsekade zijn weergegeven in figuur 4.4. De uitvoer van de wegenscan is weergegeven in figuur 4.5.

13

functie

vormgeving

wegtype erftoegangsweg

rijbaanbreedte (m) 4,5

ligging dorp

fietsvoorzieningen gemengd

Schaalniveau buurtontsluiting

voetgangersvoorzieningen op rijbaan

gewenste oversteekkwaliteit? redelijk

parkeervakken zijde 1 geen

parkeerwisselingen geen

schrikruimte tot parkeren 1 (m) 0

sociale interactie van belang gemiddeld

parkeervakken zijde 2 geen schrikruimte tot parkeren 2 (m) 0

gebruik intensiteit autoverkeer (mvt/etm) 900

oversteek fiets in de voorrang

aandeel vrachtverkeer (%) 3

oversteek voet geen voorziening

aantal bussen <2 per uur

dichtheid zijstraten geen zijwegen

intensiteit fietsverkeer (etmaal) 200

aantal takken kruispunt 3

intensteit voetgangers Laag

vormgeving kruispunt voorrangskp

intensiteit oversteek fiets Middel

ondergrond (bermschade) veen/klei

intensiteit oversteek voetgangers Laag

rijrichtingscheiding geen

intensiteit drukste zijweg(mvt/etm) 2800

banden en zijmarkering geen

snelheid (v85) (km/u) 30

bushaltes geen

eenrichtingverkeer tweerichtingverkeer

verharding asfalt

parkeren op de rijbaan niet

breedte fietsvoorziening per richting(m) 0

spelen op straat uitgangspunt?

breedte loopvoorziening per richting (m) 0

Figuur 4.4: Input Wegenscan – Groenlandsekade

INTENSITEITSGRENZEN Intensiteit

900

functie

6000

fietsvoorziening

7300

voetgangervoorziening

2500

1600

> 100%

breedte

4100

3200

> 100%

oversteek voetganger

11800

oversteek fietser

5000

aansluiting auto

11000

> 100%

parkeren

99999

> 100%

bushaltes

99999

sociale interactie

4000

3100

> 100%

bermschade

800

-100

-11%

Max. toelaatbaar

800

restruimte

in % > 100% > 100%

> 100% 4100

> 100%

> 100%

300

900

1400

Figuur 4.5: Output Wegenscan – Groenlandsekade

Uit figuur 4.5 blijkt dat de wegvakbreedte van de Groenlandsekade leidt tot een gereduceerde verkeersveilige verkeersdruk van 800 motorvoertuigbewegingen per etmaal.

14

De verwachte verkeersdruk op de Groenlandsekade in 2030 is 900 motorvoertuigbewegingen per etmaal. Dit betekent dat er geen sprake is van een restcapaciteit.

4.5

Vinkenkade (binnen de bebouwde kom)

De wegkenmerken van de Vinkenkade, ten zuiden van de Molenkade (binnen de bebouwde kom) zijn weergegeven in figuur 4.6. De uitvoer van de wegenscan is weergegeven in figuur 4.7. functie wegtype gebiedsontsluitingsweg ligging dorp Schaalniveau wijkontsluiting gewenste oversteekkwaliteit? redelijk parkeerwisselingen geen sociale interactie van belang gemiddeld gebruik intensiteit autoverkeer (mvt/etm) 3600 aandeel vrachtverkeer (%) 3 aantal bussen <2 per uur intensiteit fietsverkeer (etmaal) 200 intensteit voetgangers Laag intensiteit oversteek fiets Middel

vormgeving rijbaanbreedte (m) 5,7 fietsvoorzieningen suggestiestrook voetgangersvoorzieningen op rijbaan parkeervakken zijde 1 haaks schrikruimte tot parkeren 1 (m) 0,25 parkeervakken zijde 2 geen schrikruimte tot parkeren 2 (m) 0 oversteek fiets in de voorrang oversteek voet geen voorziening dichtheid zijstraten geen zijwegen aantal takken kruispunt 3 vormgeving kruispunt voorrangskp ondergrond (bermschade) veen/klei

intensiteit oversteek voetgangers Laag

rijrichtingscheiding geen

intensiteit drukste zijweg(mvt/etm) 2800

banden en zijmarkering geen

snelheid (v85) (km/u) 50 eenrichtingverkeer tweerichtingverkeer parkeren op de rijbaan niet spelen op straat uitgangspunt?

bushaltes geen verharding asfalt breedte fietsvoorziening per richting(m) 1 breedte loopvoorziening per richting (m) 0

Figuur 4.6: Input Wegenscan – Vinkenkade

15

INTENSITEITSGRENZEN Intensiteit

3600

functie

99999

fietsvoorziening

3500

-100

-3%

voetgangervoorziening

2500

-1100

-31%

breedte

5700

2100

oversteek voetganger

8700

oversteek fietser

5000

aansluiting auto

11000

restruimte

in % > 100%

58% > 100%

1400

39% > 100%

parkeren

4000

bushaltes

99999

sociale interactie

4000

400

11%

bermschade

4000

400

11%

Max. toelaatbaar

2500

400

11% > 100%

1200

3600

5800

Figuur 4.7: Output Wegenscan – Vinkenkade

Uit figuur 4.7 blijkt dat het ontbreken van een voetgangersvoorziening op de Vinkenkade (binnen de bebouwde kom) leidt tot een gereduceerde verkeersveilige verkeersdruk van 2.500 motorvoertuigbewegingen per etmaal. Voetgangers komen echter niet veel voor op de Vinkenkade. Fietsers echter wel, waardoor de verkeersveilige wegvakcapaciteit voor de Baambrugse Zuwe bepaald wordt op 3.500 motorvoertuigbewegingen per etmaal. De verwachte verkeersdruk op de Vinkenkade in 2030 is 3.600 motorvoertuigbewegingen per etmaal. Dit betekent dat er geen sprake is van een restcapaciteit.

4.6

Achterbos

De wegkenmerken van het Achterbos zijn weergegeven in figuur 4.8. De uitvoer van de wegenscan is weergegeven in figuur 4.9.

16

functie

vormgeving

wegtype erftoegangsweg

rijbaanbreedte (m) 3,1

ligging dorp

fietsvoorzieningen gemengd

Schaalniveau buurtontsluiting

voetgangersvoorzieningen trottoir

gewenste oversteekkwaliteit? goed

parkeervakken zijde 1 langs

parkeerwisselingen veel

schrikruimte tot parkeren 1 (m) 0,5

sociale interactie van belang gemiddeld

parkeervakken zijde 2 geen schrikruimte tot parkeren 2 (m) 0

gebruik intensiteit autoverkeer (mvt/etm) 2600

oversteek fiets geen voorziening

aandeel vrachtverkeer (%) 3

oversteek voet geen voorziening

aantal bussen <2 per uur

dichtheid zijstraten 1 tot 4 per 500 m

intensiteit fietsverkeer (etmaal) 300

aantal takken kruispunt 3

intensteit voetgangers hoog

vormgeving kruispunt voorrangskp

intensiteit oversteek fiets hoog

ondergrond (bermschade)

oversteeksnelheid voet (m/s)

intensiteit oversteek voetgangers hoog

rijrichtingscheiding geen

intensiteit drukste zijweg(mvt/etm) 500

banden en zijmarkering geen

snelheid (v85) (km/u) 35

bushaltes geen

eenrichtingverkeer tweerichtingverkeer

verharding asfalt

parkeren op de rijbaan niet

breedte fietsvoorziening per richting(m) 0

spelen op straat uitgangspunt?

breedte loopvoorziening per richting (m) 2

Figuur 4.8: Input Wegenscan – Achterbos

INTENSITEITSGRENZEN Intensiteit

2600

restruimte

in %

functie

6000

3400

> 100%

fietsvoorziening

6300

3700

> 100%

voetgangervoorziening

99999

> 100%

breedte

1000

oversteek voetganger

12500

> 100%

oversteek fietser

15600

> 100%

aansluiting auto

20000

parkeren

6600

bushaltes

99999

sociale interactie

4000

Max. toelaatbaar

1000

-1600

-62%

> 100% 4000

> 100% > 100%

1400

800

2600

54%

4200

Figuur 4.9: Output Wegenscan – Achterbos

Uit figuur 4.9 blijkt dat de wegkenmerken van het Achterbos leiden tot een gereduceerde verkeersveilige verkeersdruk van 1.000 motorvoertuigbewegingen per etmaal.

17

De verwachte verkeersdruk op het Achterbos in 2030 is 2.600 motorvoertuigbewegingen per etmaal. Dit betekent dat er geen sprake is van een restcapaciteit.

4.7

Herenweg

De wegkenmerken van de Herenweg zijn weergegeven in figuur 4.10. De uitvoer van de wegenscan is weergegeven in figuur 4.11. functie wegtype erftoegangsweg ligging dorp Schaalniveau buurtontsluiting gewenste oversteekkwaliteit? goed parkeerwisselingen veel sociale interactie van belang gemiddeld gebruik intensiteit autoverkeer (mvt/etm) 5400 aandeel vrachtverkeer (%) 3 aantal bussen <2 per uur intensiteit fietsverkeer (etmaal) 900 intensteit voetgangers hoog intensiteit oversteek fiets hoog

vormgeving rijbaanbreedte (m) 5 fietsvoorzieningen gemengd voetgangersvoorzieningen trottoir parkeervakken zijde 1 langs schrikruimte tot parkeren 1 (m) 0,5 parkeervakken zijde 2 geen schrikruimte tot parkeren 2 (m) 0 oversteek fiets geen voorziening oversteek voet geen voorziening dichtheid zijstraten 1 tot 4 per 500 m aantal takken kruispunt 3 vormgeving kruispunt voorrangskp ondergrond (bermschade)

intensiteit oversteek voetgangers hoog

rijrichtingscheiding geen

intensiteit drukste zijweg(mvt/etm) 500

banden en zijmarkering geen

snelheid (v85) (km/u) 35 eenrichtingverkeer tweerichtingverkeer parkeren op de rijbaan niet spelen op straat uitgangspunt?

oversteeksnelheid voet (m/s)

bushaltes geen verharding asfalt breedte fietsvoorziening per richting(m) 0 breedte loopvoorziening per richting (m) 2

Figuur 4.10: Input Wegenscan – Herenweg

18

INTENSITEITSGRENZEN Intensiteit

5400

restruimte

in %

functie

6000

600

11%

fietsvoorziening

6300

900

voetgangervoorziening

99999

breedte

5300

-100

-2%

oversteek voetganger

6700

1300

24%

oversteek fietser

8600

3200

aansluiting auto

20000

parkeren

6400

bushaltes

99999

sociale interactie

4000

Max. toelaatbaar

4000

17% > 100%

59% > 100%

1000

19% > 100%

-1400

1700

5400

-26%

8600

Figuur 4.11: Output Wegenscan – Herenweg

Uit figuur 4.9 blijkt dat de wegkenmerken van de Herenweg leiden tot een gereduceerde verkeersveilige verkeersdruk van 4.000 motorvoertuigbewegingen per etmaal. De verwachte verkeersdruk op de Herenweg in 2030 is 5.400 motorvoertuigbewegingen per etmaal. Dit betekent dat er geen sprake is van een restcapaciteit.

4.8

Conclusie

Vanuit de vormgeving van de Baambrugse Zuwe, Groenlandsekade, Vinkenkade, Achterbos en Herenweg blijkt dat er geen of een beperkte restcapaciteit is. Dit betekent dat een verkeerstoename als gevolg van extra recreatieve functies binnen het recreatiegebied niet gewenst is. Het is daarom noodzakelijk om alternatieven voor de auto (openbaar en fiets) nader te onderzoeken. Het noordelijke deel van de Vinkenkade (buiten de bebouwde kom) heeft een breder profiel en kan daarom meer gemotoriseerd verwerken dan het zuidelijke deel. Deze weg functioneert als belangrijke verbinding tussen de A2 (afrit Abcoude) en het parkeerterrein bij Zandeiland 1.

19

5.

Mobiliteitsvisie

De mobiliteitsvisie is opgesteld aan de hand van de alternatieven voor de auto: openbaar vervoer en fiets. Door sturing van de verkeersstromen en inzet op de alternatieven voor het eigen autogebruik is er sprake van een acceptabele verkeerssituatie. In dit hoofdstuk wordt dat verder uitgewerkt.

5.1

Stimuleren combinatie openbaar vervoer & deelfiets (Park & Bike)

De dichtstbijzijnde bushalten van het openbaar vervoer zijn weergegeven in tabel 5.1. De loopafstanden vanaf de bushalten tot de recreatieve voorzieningen van de Vinkeveense Plassen zijn te groot. De fietsafstanden zijn echter beperkt en acceptabel (zie figuur 5.1). Het is echter op dit moment niet mogelijk om over te stappen op een huurfiets. halte

lijn

Abcoude Viaduct A2

126

Amsterdam Bijlmer

Vinkeveen Groenlandsekade A2

121

Hilversum

126

Amsterdam Bijlmer

130

Breukelen

121

Hilversum

126

Amsterdam Bijlmer

130

Breukelen

Vinkeveen Viaduct

Vinkeveen – Wilnis – Mijdrecht Vinkeveen – Wilnis Mijdrecht Vinkeveen – Wilnis – Mijdrecht Vinkeveen – Wilnis – Mijdrecht – Uithoorn Vinkeveen – Wilnis Mijdrecht Vinkeveen – Wilnis – Mijdrecht Vinkeveen – Wilnis – Mijdrecht – Uithoorn

Tabel 5.1: Bushalten in de omgeving van de Vinkeveense Plassen

De buslijnen Uithoorn - Mijdrecht - Vinkeveen - Amsterdam/Bijlmer / Breukelen (lijnen 126 en 130) worden verder ontwikkeld tot hoogwaardige OV-verbindingen. Deze lijnen gaan als U-liner frequent rijden 4 tot 6x per uur, bieden comfortabel materieel dat snel van A naar B rijdt. Om dit te realiseren zal door de provincie Utrecht voor deze lijnen een uitvoeringsagenda worden opgesteld, hierin zal gekeken welke infrastructurele maatregelen nodig zijn om U-liner kwaliteit te bieden. Pas vanaf de nieuwe concessie (eind 2025) zal de U-liner gaan rijden en zullen dan de bestaande lijnen vervangen. De eerste stap eind 2022 wordt gezet met het versnellen van de buslijnen 126 en 130 tussen Mijdrecht en Vinkeveen.

20

Vroeger reed lijn 126 via de Vinkenkade en Baambrugse Zuwe in plaats van de A2 en N201. Vanwege de reistijd vanuit Mijdrecht, Wilnis en Vinkeveen is dit een verbetering voor de doorgaande reizigers richting Amsterdam. Ook zijn de wegen ongeschikt voor een streekbus. Vanuit de mobiliteitsvisie van de gemeente De Ronde Venen is het onwenselijk om lijn 126 weer via de Baambrugse Zuwe te laten rijden. Wel is het noodzakelijk om de bereikbaarheid van de Vinkeveense Plassen per openbaar vervoer te verbeteren, zodat het aantal extra motorvoertuigbewegingen gereduceerd wordt. Investeringen in ‘last-mile’ oplossingen kan ervoor zorgen dat het gebied beter bereikbaar wordt per openbaar vervoer. Voorgesteld wordt om op de haltelocaties ‘Abcoude A2’, ‘Groenlandsekade A2’ en ‘Vinkeveen Viaduct’ een deelfietsensysteem te realiseren (een soortgelijk fietsdeelsysteem is beschikbaar bij de bushalte ‘Mijdrecht Centrum’).

21

Figuur 5.1: Fietsafstanden (in minuten) vanaf openbaar vervoer knooppunten (ondergrond: Openstreetmap)

22

5.2

Invoeren parkeerregulering

Parkeerregulering is een belangrijk sturingsmiddel voor recreanten. Op dit moment rijden relatief veel recreanten het gebied in met de auto (bijvoorbeeld richting Zandeiland 4), waardoor verkeersbewegingen ontstaan op de Baambrugse Zuwe, Groenlandsekade en Vinkenkade. Met parkeerregulering worden bezoekers gestimuleerd om gebruik te maken van (gratis) parkeervoorzieningen aan de rand van het recreatiegebied, waar overgestapt kan worden op een ander vervoermiddel (fiets of boot). Het voordeel van deze maatregel is dat het gemotoriseerde verkeer geen gebruik maakt van de kwetsbare wegen in het recreatiegebied. Parkeerregulering is mogelijk in de volgende vormen: •

parkeerschijfzone;

•

betaald parkeren;

•

vergunningen (voor vaste gebruikers).

Betaald parkeren maakt de noodzakelijke handhaving financierbaar en stuurt recreanten naar een gewenste parkeervoorziening (bijvoorbeeld het parkeerterrein bij Eiland 1). Bovendien maakt het de businesscase van bijvoorbeeld de realisatie van een gebouwde parkeervoorziening nabij het viaduct in Vinkeveen (in combinatie met het centrumplan) beter financierbaar.

5.3

Invoeren Park & boat

Bij Eiland 1 is een groot parkeerterrein. De loopafstand tot andere deelgebieden is echter groot. De mogelijkheid is om vanaf eiland 1 een bootverbinding te realiseren (mogelijk in combinatie met een botenhelling). Hierdoor wordt de recreatieve belevingswaarde vergroot en kan het gemotoriseerde verkeer richting Eiland 4 via Vinkenkade en Baambrugse Zuwe beperkt worden.

5.4

Samenvatting

De maatregelen zijn samengevat weergegeven in figuur 5.2: •

parkeerterrein Abcoude A2 (P1): -

realiseren van een toeristisch overstappunt (TOP) voor gebruikers openbaar vervoer en auto

•

instellen van een fietsdeelsysteem

parkeerterrein Vinkeveen A2 (P2):

23

-

realiseren van een toeristisch overstappunt (TOP) voor gebruikers openbaar vervoer en auto

•

parkeerterrein Eiland 1 (P3): -

•

•

instellen van een fietsdeelsysteem aanlegsteiger voor pendeldienst over water

parkeerterrein Eiland 4: -

invoeren van betaald parkeren

-

aanlegsteiger voor pendeldienst over water

parkeervoorziening Vinkeveen Viaduct: -

realiseren van een toeristisch overstappunt (TOP) voor gebruikers openbaar vervoer en auto

-

instellen van een fietsdeelsysteem

-

invoeren van betaald parkeren

24

Figuur 5.2: Mobiliteitsmaatregelen

25

Bijlage 1: Maximumtemperatuur Schiphol september 2021 – september 2022 dag

september

oktober

november

december

januari

februari

maart

april

mei

juni

juli

augustus

september

1

16

13

4,6

13,2

9,9

8,3

4,7

15,6

16,5

20,5

22,8

24,7

2

16,8

9,8

-1,8

13

10,7

11,7

6,3

17,7

19,6

23,9

27,7

26

3

16,6

9,3

1

11

8,5

11,7

8,5

15,9

23,7

21,1

29,5

26,8

4

17,7

11,6

4,3

8,9

9,1

11

10,7

16,1

22,7

22,1

26,4

26,9

5

16,5

12,6

2,5

7,6

8,1

8,7

11,9

19,4

21,4

20,7

21,6

29,7

6

16,3

11,5

0,5

6,5

9,4

6,4

10,7

21

18,1

21,7

22,7

27,2

7

15,6

12,3

0,7

6,7

8,3

7,7

11,3

20,6

19,6

18,9

23,1

24,4

8

17,9

12,4

1,9

6,2

12,5

10,1

8,8

17

18,8

23,5

23,4

22,3

9

16,4

11,3

1,3

7,7

10

13,2

9,6

22,7

20,2

21,7

25,7

18,2

10

16,4

10,4

-1,2

6,9

8,5

15,3

11,9

23,8

22,1

21,1

30

21,2

11

16

10,9

-1

5,2

7,7

14,4

15

21,1

21,9

23,4

31,6

22,6

12

14,2

9,5

5,3

5

7,3

15,1

20,6

19,4

21

26,8

32,3

24,4

13

14,1

13,3

8,6

5,3

10,3

16,5

16,6

18,3

18,2

27,2

31

22,7

14

16,2

10,5

7,8

6

11,4

13,5

18,7

21,7

21,1

22,5

32,2

20,3

15

14,8

8,8

7,7

4,3

9,2

14,1

12,6

25

23,9

22

26,2

19,7

16

13,8

5,9

2,6

7,3

13,2

13,2

16,5

24,5

24,4

21,6

27,4

16,2

17

14,3

12,1

6,5

9,1

12,4

11,8

17,6

25,2

28,9

26

21,2

16,9

18

14,5

11,8

4,7

6,4

12,3

15,3

19,3

24,7

27

32,2

24,3

13,3

19

19,4

14,2

5,8

7,1

8,4

14,1

19,1

23

17,6

35,5

24,2

16,6

20

18

11

-3,3

6,1

10,7

8,7

17,7

20,1

19,1

27,7

23,9

16,6

21

14,6

11

-5,5

7

8,2

16,3

18,1

17,6

22,2

19,8

24,5

18

22

12,8

9,2

-6,1

7,6

10,5

19,6

17,8

21,4

25,2

20,7

25,8

19

23

12,1

11,1

-1,3

7,3

11,3

19,3

18,7

21,9

29,8

25,1

28,5

18

24

13,3

7,5

4

5,7

10,1

18,3

17,5

17,5

23,4

29,4

30,2

14,6

25

13

9,2

-4,6

3,8

8,6

16,7

10,5

17,8

23

24,5

32,6

17,4

26

14,7

5,6

-5

6

8,7

17,4

13,8

19

20,8

20,2

20,9

13,5

27

16,7

3,8

2,2

9,6

9,2

16,4

13,6

15,9

19,9

20,9

22,3

11,2

28

16,4

4,2

7,3

9

9,5

14,3

15,2

16,2

23

22,3

22

14,9

29

15,4

17,8

7,5

8,4

11,7

14

13,1

14,2

26,9

24,5

22,5

30

14,1

14,1

10,4

10

8,4

10,6

12,5

14,7

23,6

24,4

23,5

31

11,1

7,1

22

23,8

min

14,1

12,1

3,8

-6,1

3,8

7,3

4,5

4,7

14,2

16,5

18,9

20,9

11,2

max

15,4

19,4

14,2

11,1

13,2

13,2

19,6

20,6

25,2

29,8

35,5

32,6

29,7

0

0

0

0

0

0

0

0

1

5

8

15

2

drukke dagen

15,3

4,5

18,2

26

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14930804/1