Bijlage 5K - Bijlage 9.1 Toelichting - Verkeersonderzoek
Tekst van het document
Verkeersonderzoek Groene Hart camping, De Hoef
Onderzoeksperiode: 19 april t/m 26 april 2021
Opdrachtgever:
Groene Hart camping
Rapportnummer:
211811-04B
Documentatiepagina Opdrachtgever(s)
: Groene Hart camping
Titel rapport
: Verkeersonderzoek Groene Hart camping, De Hoef
Kenmerk
: P211811-04B
Datum publicatie
: 16 november 2023
Projectteam opdrachtgever(s)
: dhr. J. de Jong (Groene Hart camping)
Projectteam Bureau de Groot Volker
: dhr. J. Cnossen
Projectomschrijving
: Het uitvoeren van een verkeersonderzoek
naar de gevolgen van de wijzigingen in de bedrijfsvoering aan De Hoef Oostzijde 119 in De Hoef.
Trefwoorden
: Mechanische tellingen, classificatietelling, verkeersgeneratie,
toets weginrichting Gegevens
: Bureau de Groot Volker
Spoorstraat 11 6953 BW Dieren Tel [0313] 496 816 info@verkeersonderzoek.nl www.verkeersonderzoek.nl
1
Inhoudsopgave 1
2
3
4
5
6
Inleiding
3
1.1
Aanleiding
3
1.2
Inhoud rapportage
3
Onderzoekslocatie
4
2.1
4
Onderzoekslocatie
Resultaten mechanische telling
6
3.1
Toelichting mechanische tellingen
6
3.2
Onderzoeksperiode
8
3.3
Weersomstandigheden
9
3.4
Intensiteiten
10
3.5
Voertuigverdeling
11
3.6
Snelheid
12
Verkeersgeneratie berekening
13
4.1
Huidige situatie
13
4.2
Toekomstige situatie
14
4.3
Verwachte toename verkeer
15
4.4
Effecten van de verkeerstoename
16
Toets weginrichting
18
5.1 5.2
18 19
Huidige inrichting Omschrijving wegcategorisering
Conclusies en aanbevelingen
20
6.1
Resultaten verkeerstelling
20
6.2
Toename verkeersgeneratie
20
6.3
Toets weginrichting
20
BIJLAGE 1
Resultaten verkeerstelling
2
1
Inleiding
In dit hoofdstuk worden de aanleiding van het onderzoek en de inhoud van de rapportage omschreven.
1.1
Aanleiding
Aan De Hoef Oostzijde 119 in de Hoef is de Groene Hart camping gevestigd. De eigenaar van de camping heeft momenteel een agrarisch bedrijf met daarnaast een camping en een aantal vakantiehuisjes. De eigenaar is voornemens om het agrarische bedrijf te beëindigen en de locatie volledig te benutten als camping. Bureau de Groot Volker is gevraagd om de verkeerskundige gevolgen van dit plan inzichtelijk te maken. Op De Hoef Oostzijde is een mechanische verkeerstelling uitgevoerd om de huidige verkeersintensiteiten in beeld te brengen. De toekomstige toename van de verkeersgeneratie is aan de hand van CROW kencijfers berekend. Vervolgens is getoetst of het profiel van de weg geschikt is voor de toekomstige intensiteiten.
Het verkeersonderzoek is uitgevoerd in het jaar 2021. In het jaar 2023 is de rapportage geüpdatet door bij de berekening van de toekomstige verkeersgeneratie rekening te houden met een autonome groei van het verkeer. Daarnaast is bij de berekening van de toekomstige verkeersintensiteiten de functie restaurant/feestzaal toegevoegd.
1.2
Inhoud rapportage
In hoofdstuk 2 van dit rapport wordt ingegaan op het onderzoeksgebied en de nieuwe ontwikkelingen binnen het gebied. Hoofdstuk 3 bevat een toelichting op en een beknopte weergave van de resultaten van de uitgevoerde mechanische tellingen. In hoofdstuk 4 wordt de verkeersgeneratie van de aanwezige functies berekend. Een toets van de weginrichting is opgenomen in hoofdstuk 5 en het rapport sluit af met de conclusies in hoofdstuk 6. In de bijlage van deze rapportage zijn de telrapporten, de lengterapporten en de snelheidsrapporten van de mechanische verkeerstelling opgenomen, met hierin de geregistreerde gegevens per rijrichting en per uur.
De informatie in dit rapport mag niet zonder toestemming van de opdrachtgever worden gepubliceerd of worden hergebruikt voor andere toepassingen.
3
2
Onderzoekslocatie
In dit hoofdstuk worden de onderzoekslocatie, de huidige invulling van het plangebied en de toekomstige invulling van het plangebied toegelicht.
2.1
Onderzoekslocatie
Het onderzoeksgebied omvat het agrarische bedrijf aan De Hoef Oostzijde 119 en de naastgelegen camping. In figuur 2.1 staat een kaart van het onderzoeksgebied weergegeven.
Figuur 2.1:
Onderzoekslocatie De Hoef Oostzijde 119, De Hoef
De Hoef Oostzijde is een smalle en bochtige erftoegangsweg langs de rivier de Kromme Mijdrecht. Langs de rivier zijn naast agrarische bedrijven meerdere campings en recreatieterreinen gevestigd. De onderzoekslocatie is gelegen buiten de bebouwde kom. Het wegvak ter plaatse maakt onderdeel uit van een maximaal 60 kilometer per uur zone. Op de weg geldt een geslotenverklaring voor voertuigen breder dan 2,3 meter. Bestemmingsverkeer is hiervan uitgezonderd.
4
Huidige invulling plangebied De huidige invulling van het plangebied bestaat uit een veehouderij en een kleinschalige camping. De veehouderij bestaat uit een intensief varkensbedrijf met 280 fokzeugen en 40 lamschapen. Naast de genoemde bedrijven is op het terrein de woning van de eigenaar aanwezig. Binnen het onderzoeksgebied zijn de volgende functies aanwezig: 1 woning (vrijstaand). Varkenshouderij, 1150 m2 bvo. Campingterrein, 15 standplaatsen. Vakantieappartementen, 8 stuks. Trekkershutten, 3 stuks.
Toekomstige invulling plangebied De eigenaar is voornemens om de veehouderij activiteiten in de toekomst te beëindigen. Hiervoor in de plaats worden de campingactiviteiten verder uitgebreid. Op het kampeerterrein worden 25 extra standplaatsen gerealiseerd en het aantal vakantieappartementen wordt met 10 stuks uitgebreid. In de toekomstige situatie zijn de volgende functies in het onderzoeksgebied aanwezig: 1 woning (vrijstaand). Campingterrein, 40 standplaatsen. Vakantieappartementen, 18 stuks. Trekkershutten, 3 stuks. Restaurant/feestzaal, 133m2 + 103m2
Figuur 2.2:
Gesloten verklaring (C18) De Hoef Oostzijde (links) en wegbeeld ter hoogte van De Groene
Hart camping (rechts)
5
3
Resultaten mechanische telling
In dit hoofdstuk zijn de resultaten van de mechanische verkeerstelling beknopt weergegeven. Hierbij wordt ingegaan op de geregistreerde intensiteiten, de voertuigverdeling en de snelheid van de voertuigen.
3.1
Toelichting mechanische tellingen
Door het uitvoeren van een mechanische verkeerstelling kan inzicht worden verkregen in het verkeer op een bepaalde weg. Hieronder wordt kort de werking van een mechanische verkeerstelling beschreven. Bij een mechanische verkeerstelling wordt een holle rubberen telslang over de rijbaan aangebracht en verbonden met een telapparaat. Op het moment dat een voertuig met de banden over een telslang rijdt wordt een luchtpuls naar het telapparaat gestuurd. Deze luchtpuls wordt geregistreerd door het telapparaat. Eén luchtpuls staat dus gelijk aan één as van een voertuig. Door
het
aanbrengen
van
twee
telslangen, met een onderlinge afstand van 1 meter, over de rijbaan, kan naast de
hoeveelheid
samenstelling snelheid
verkeer
ook
de
(type
voertuig)
en
het
verkeer
worden
van
de
geregistreerd. Al deze gegevens worden door het telapparaat geregistreerd en Figuur 3.1:
Voorbeeld mechanische classificatietelling
worden achteraf uitgelezen.
Onderzoekslocatie De mechanische verkeerstelling is uitgevoerd op de Hoef Oostzijde ter hoogte van huisnummer 119. Een overzicht van deze tellocatie staat weergegeven in tabel 3.1 en in figuur 3.2 staat deze tellocatie op kaart weergegeven. Tabel 3.1:
Onderzoekslocatie
nr.
locatie
wegvak tussen kruispunten
omschrijving
1.
De Hoef Oostzijde
tussen Hoofdweg en Schattekerkerweg
t.h.v. huisnummer 119
6
Figuur 3.2:
Locatie mechanische telpunt De Hoef Oostzijde
Voertuigverdeling Om te bepalen wat de samenstelling van het verkeer is, is een classificatietelling uitgevoerd. Hierbij is onderscheid gemaakt in verschillende voertuigklassen. De gehanteerde voertuigverdeling is in tabel 3.2 weergegeven. De verdeling komt overeen met de waarden uit de Wet Geluidhinder. Bij de classificatie van motorvoertuigen worden geen fietsers geregistreerd. Tabel 3.2:
Voertuigverdeling
Voertuigcategorie
lichte motorvoertuigen middelzware motorvoertuigen zware motorvoertuigen
Voertuigtype(n) motoren (brommers)
Lengteklassen (as-afstanden) < 2,0 meter 2,0
(kleine) vrachtwagens zonder oplegger of aanhanger, autobussen en personenauto's met aanhangwagen vrachtwagens met resp. oplegger of aanhanger en verlengde autobussen
3,5 meter
3,5 - 7,0 meter
> 7,0 meter
7
Snelheid Middels een classificatietelling kan ook de snelheid van het passerende verkeer worden geregistreerd. De tellocatie is gelegen binnen een 60 km/uur zone. Hierbij zijn de volgende snelheidscategorieën gehanteerd.
Figuur 3.3:
Snelheidscategorieën (60 km/uur wegen)
Tijdsinterval De registratie van het verkeer is uitgevoerd per tijdsinterval van 1 uur.
3.2
Onderzoeksperiode
De mechanische verkeerstellingen zijn uitgevoerd in de periode van maandag 19 april 2021 tot en met maandag 26 april 2021. Deze periode valt buiten de landelijk gebruikelijke feestdagen en schoolvakanties.
Tijdens de onderzoeksperiode waren corona maatregelen van de Nederlandse overheid van toepassing. Dit betrof onder andere zoveel mogelijk thuiswerken, winkelen op afspraak, sluiting van horeca gelegenheden en een avondklok van 22.00 uur tot 5.00 uur. Op de voornamelijk agrarische en recreatieve functies die langs De Hoef Oostzijde aanwezig zijn hebben deze maatregelen beperkt invloed.
8
3.3 De
Weersomstandigheden weersomstandigheden
tijdens
de
metingen
staan
weergegeven
in
figuur
3.4.
De
weersgegevens zijn afkomstig van het KNMI meetstation bij De Bilt.
Figuur 3.4:
Weersomstandigheden (KNMI, meetlocatie De Bilt)
Verklaring grafiektitels weersomstandigheden: som neerslag
=
Etmaalsom van de neerslag (in mm);
Tgem.
=
Gemiddelde temperatuur (in graden Celsius);
Tmin.
=
Minimum temperatuur (in graden Celsius);
Tmax.
=
Maximum temperatuur (in graden Celsius).
9
3.4
Intensiteiten
In tabel 3.3 staan de intensiteiten per rijrichting weergegeven voor een gemiddelde werkdag, een gemiddelde weekdag en een gemiddelde weekenddag. Tabel 3.3:
Gemiddelde intensiteiten Intensiteiten (mvt./etmaal)
locatie
rijrichting
richting Schattekerkerweg 1.
gemiddelde
gemiddelde
gemiddelde
werkdag
weekenddag
weekdag
115
de Hoef Oostzijde
177 238
richting Hoofdweg
123
132 417
241
289 157
In de richting van de Schattekerkerweg rijden op een gemiddelde weekdag 132 motorvoertuigen. Richting de Hoofdweg zijn op een gemiddelde weekdag 157 motorvoertuigen geregistreerd. In figuur 3.5 staan de verkeersintensiteiten weergegeven voor een gemiddelde weekdag.
Figuur 3.5:
Overzicht intensiteiten gemiddelde weekdag
10
3.5
Voertuigverdeling
Per rijrichting is de verdeling van het verkeer bepaald voor de dag-, avond- en nachtperiode. Daarnaast
is
de
voertuigverdeling
weergegeven
tussen
lichte,
middelzware
en
zware
motorvoertuigen. De gegevens van de voertuigverdeling (weekdag) per uur en per rijrichting staan weergegeven in de tabellen van de bijlagen. In tabel 3.4 is de verdeling van het verkeer op De Hoef Oostzijde per rijrichting en per dagdeel weergegeven voor een gemiddelde weekdag. Tabel 3.4:
Percentages dagdelen en voertuigverdeling voertuigverdeling
dag
avond
nacht
periode
periode
periode
(%)
(%)
(%)
licht
richting Schattekerkerweg
85,6
12,1
3,8
93,2
4,5
2,3
richting Hoofdweg
86,0
11,5
1,3
89,8
4,5
5,7
dagperiode: 7-19 uur
avondperiode: 19-24 uur
middel zwaar
zwaar
nachtperiode: 0-7 uur
Figuur 3.6 geeft de verdeling tussen lichte, middelzware en zware motorvoertuigen weer over de verschillende uren voor een gemiddelde weekdag. De weergegeven intensiteiten zijn het totaal van beide rijrichtingen voor het telpunt op De Hoef Oostzijde
Figuur 3.6:
Overzicht intensiteiten en voertuigklassen (gemiddelde weekdag)
11
3.6
Snelheid
Naast de intensiteit en de voertuigverdeling is ook de snelheid van het verkeer gemeten. In tabel 3.5 staan de gemiddelde snelheid en de V85-waarde weergegeven. De snelheidsrapporten met daarin de verdeling naar verschillende snelheidsklassen en gegevens per uur, zijn weergegeven in de tabellen van de bijlage. V85-waarde De V85-waarde is een veelgebruikte term bij de analyse van de geregistreerde snelheden op een weg. Het is de snelheid die door 85% van de weggebruikers niet wordt overschreden. De overige 15% rijdt harder dan deze snelheid. Indien de V85-waarde (vrijwel) overeenkomt met de ter plaatse vastgestelde maximumsnelheid, is het snelheidsregime overeenkomstig met de inrichting van de weg. 85% van de weggebruikers houdt zich aan de snelheid. Tabel 3.5:
Gemiddelde snelheid en V85-waarde
locatie
rijrichting
gemiddelde weekdag
maximum snelheid
gemiddelde snelheid (km/uur)
richting Schattekerkerweg 1.
de Hoef Oostzijde
46 60
richting Hoofdweg
V85-waarde (km/uur) 56
47 47
57 58
De maximum toegestane snelheid op De Hoef Oostzijde is 60 km/uur. Deze snelheid wordt op een gemiddelde weekdag door 10% van de passerende motorvoertuigen overschreden. De gemiddelde snelheid op het telpunt ligt op 47 km/uur (voor een gemiddelde weekdag).
gekeken naar de V85-waarde. De V85-waarde voor een gemiddelde weekdag op het telpunt is 57 km/uur. In figuur 3.7 staat de verdeling van het verkeer, per richting, over de verschillende snelheidsklassen weergegeven voor een gemiddelde werkdag.
Figuur 3.7:
Snelheidscategorieën gemiddelde weekdag
12
4
Verkeersgeneratie berekening
In dit hoofdstuk wordt de verkeersgeneratie voor huidige en voor de toekomstige in het gebied aanwezige functies berekend. Als gevolg van verandering in de bedrijfsvoering zal de vervoerssituatie in de toekomst wijzigen. Voor de berekening van de verkeersgeneratie wordt gebruik gemaakt van kengetallen en vuistregels die zijn uitgegeven door het CROW. In het algemeen zullen de kengetallen een goede indicatie geven van de werkelijke verkeersgeneratie. Verkeersgeneratie is de som van de verkeersproductie en de verkeersattractie: Verkeersproductie:
De verkeersproductie is de totale hoeveelheid gemotoriseerd wegverkeer
in (motorvoertuig)bewegingen die een voorziening produceert (vertrekkend verkeer). Dit is exclusief openbaar vervoer. Verkeersattractie:
Bij verkeersattractie gaat het om hetzelfde verkeer dat door de
aanwezigheid van de voorziening of functie wordt aangetrokken (aankomend verkeer). De eenheid van verkeersgeneratie, verkeersproductie en verkeersattractie wordt weergegeven in het aantal motorvoertuigen per etmaal. CROW Het CROW is het nationale kennisplatform voor infrastructuur, verkeer, vervoer en openbare ruimte. In verschillende publicaties heeft het CROW berekeningsmethoden en kengetallen uitgeven die de basis vormen van de verkeersgeneratie berekeningen. De kengetallen uit de CROW-publicaties zijn afkomstig uit praktijksituaties, literatuur en uit onderbouwde bewerkingen hiervan. In het algemeen zullen de kengetallen een goede indicatie geven van de werkelijke verkeersgeneratie. Voor de huidige en voor de toekomstige situatie is de verkeersgeneratie voor de verschillende functies in beeld gebracht.
4.1
Huidige situatie
Voor de berekening van de verkeersgeneratie in de huidige situatie zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: Stedelijkheidsgraad De Hoef; niet stedelijk. Ligging in het stedelijk gebied; buitengebied. 1 koopwoning, vrijstaand. Veehouderij 1150 m2 bvo, (zie toelichting). 11 vakantiehuisjes. 15 standplaatsen kampeerterrein. Ontsluiting van het verkeer via de Hoef Oostzijde
13
In tabel 4.1 staat de berekende verkeersgeneratie voor de huidige inrichting van het onderzoeksgebied afgebeeld. Tabel 4.1:
Verkeergeneratie huidige situatie
Functie
Eenheid
Aantal
Kengetal
Totaal
Koop (vrijstaand)
per woning
1
8,2
8,2
Veehouderij
per arbeidsplaats
1,15
4,5
5,2
Camping
per standplaats
15
0,4
6,0
Vakantiewoningen
per bungalow
11
2,7
29,7
totaal
49,1
De totale verkeersgeneratie voor het onderzoeksgebied in de huidige situatie bedraagt 49,1 motorvoertuigen voor een gemiddelde weekdag.
Toelichting Veehouderij Voor agrarische functies zijn geen kengetallen voor de verkeersgeneratie voorhanden. Met het gebruik van de kengetallen voor algemene bedrijfsfuncties (arbeidsextensief/bezoekersextensief) komt de verkeersgeneratie op 55,2 mvt per etmaal. Dit is erg hoog voor de specifieke functie van een veehouderij. Hierom is gerekend met het aantal motorvoertuigbewegingen per arbeidsplaats. CROW publicatie 256 geeft voor bedrijven een verkeersgeneratie van 4,5 mvt per arbeidsplaats in fte. Bij agrarische bedrijven wordt aangenomen dat 1 arbeidsplaats per 1000 m2 bvo aanwezig is. Uit de berekening volgt dan een aantal van 5,2 motorvoertuigbewegingen per etmaal. Deze waarde komt overeen met de te verwachten aantal motorvoertuigbewegingen bij een veehouderij bedrijf van dergelijke omvang.
4.2
Toekomstige situatie
Voor de berekening van de verkeersgeneratie in de toekomstige situatie zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: Stedelijkheidsgraad De Hoef; niet stedelijk. Ligging in het stedelijk gebied; buitengebied. 1 koopwoning, vrijstaand. 21 vakantiehuisjes. 40 standplaatsen kampeerterrein. Restaurant/feestzaal 133m2 + 103m2 (bruto vloeroppervlak). Ontsluiting van het verkeer via de Hoef Oostzijde. In tabel 4.2 staat de berekende verkeersgeneratie voor de toekomstige inrichting van het onderzoeksgebied afgebeeld.
14
Tabel 4.2:
Verkeergeneratie toekomstige situatie
Functie
Eenheid
Aantal
Kengetal
Totaal
Koop (vrijstaand)
per woning
1
8,2
8,2
Camping
per standplaats
40
0,4
16
Vakantiewoningen
per bungalow
21
2,7
56,7
restaurant/feestzaal
per 100m2 bvo
2,36
15
17,7
totaal
116,3
De totale verkeersgeneratie voor het onderzoeksgebied in de toekomstige situatie bedraagt 116,3 motorvoertuigen voor een gemiddelde weekdag.
Toelichting restaurant/feestzaal Voor de functie restaurant/feestzaal zijn alleen kengetallen voor het bepalen van de parkeervraag beschikbaar. Volgens het CROW wordt voor deze functie een parkeervraag van circa 15 parkeerplaatsen per 100 m2 bvo aangehouden (niet stedelijke omgeving). Voor deze functie wordt aangenomen dat de turnover maximaal 1 keer per dag is. De functie restaurant/feestzaal op deze locatie wijkt af van die van een doorsnee zelfstandig restaurant. Deze ruimten zijn namelijk ook in gebruik als recreatie-/restaurantruimte voor de camping. In het kengetal is hierom rekening gehouden met een dubbelgebruik van 50%. Het aantal motorvoertuigbewegingen voor deze functie komt hiermee op 15*2*1*0,5 = 15 motorvoertuigen op een gemiddelde weekdag per 100 m2 bvo.
Afhankelijk van de activiteiten en de periode van het jaar kunnen voor boven genoemde functies pieken in de verkeersgeneratie ontstaan. Het berekende aantal motorvoertuigen betreft het gemiddelde voor weekdag verdeeld over een heel jaar.
4.3
Verwachte toename verkeer
In tabel 4.3 staat de berekende verkeersgeneratie voor de huidige situatie en voor de toekomstige situatie weergeven. Het verschil tussen de huidige en toekomstige verkeersgeneratie is de verwachte toename van de verkeersgeneratie. Tabel 4.3:
Toename verkeergeneratie verkeersgeneratie
huidig
49,1
toekomstig
116,3
toename
67,2
In totaal neemt de berekende verkeersgeneratie voor het onderzoeksgebied toe met 68 motorvoertuigen per etmaal op een gemiddelde weekdag.
15
4.4
Effecten van de verkeerstoename
Uit de verkeerstelling blijkt dat op het wegvak van De Hoef Oostzijde tussen de kruising met de Schattekerkerweg en
de kruising
met
de
Hoofdweg
op
een
gemiddelde
weekdag
289
motorvoertuigen rijden. Door de functie wijzigingen in de bedrijfsvoering neemt het verkeer van en naar De Hoef Oostzijde toe met 68 voertuigbewegingen per weekdag. Hierbij wordt aangenomen dat 50% van deze voertuigen van en naar het oosten rijdt. De overige 50% komt of vertrekt in westelijke richting. De verkeerstoename op het wegvak bedraagt hierdoor 34 motorvoertuigen op een gemiddelde weekdag. In tabel 4.4 staat de berekend toename ten opzichte van de huidige intensiteit weergegeven. Tabel 4.4:
toename verkeersintensiteiten (gem. weekdag) verdeling
toename
huidig
toekomstig
richting het oosten
50%
34
289
323
richting het westen
50%
34
289
323
Het aantal motorvoertuigen op dit wegvak neemt toe van 289 motorvoertuigen in de huidige situatie naar 323 motorvoertuigen in de toekomstige situatie.
Autonome groei Over het algemeen neemt de hoeveelheid autoverkeer in Nederland elk jaar toe. Om de berekening toekomst bestendig te maken wordt rekening gehouden met een autonome groei van het autoverkeer van 1% per jaar. De verkeersstromen zijn doorgerekend naar het prognose jaar 2031 (+10 jaar) in de toekomstige situatie. In tabel 4.5 staat de berekend toename van het verkeer inclusief de autonome groei afgebeeld. Tabel 4.5:
Intensiteiten
toekomstige verkeersintensiteiten (gem. weekdag) 2021
autonome groei
2031
323
34
356
Rekening houdend met de autonome groei komt de totale hoeveelheid verkeer in het prognosejaar 2031 op 356 motorvoertuigen voor een gemiddelde weekdag.
16
Samenstelling verkeer De samenstelling van het verkeer veranderd door de gewijzigde functie van het bedrijf. Bij een varkenshouderij bestaat de verkeersgeneratie grotendeels uit vrachtverkeer. Hierbij valt te denken aan de aanvoer van het veevoer, veetransporten en het gebruik van landbouwvoertuigen voor doorgaans de grootste voertuigen die van de bestemming gebruik maken. Hoewel het aantal voertuigbewegingen iets toeneemt heeft het kleinere formaat van de voertuigen een gunstig effect op de veiligheid van overige weggebruikers op de smalle toegangswegen naar De Groene Hart camping.
Figuur 4.1:
Personenauto met caravan (links) en vrachtwagen met veevoer (rechts)
17
5
Toets weginrichting
Als gevolg van de functiewijziging neemt de verkeersintensiteit op De Hoef Oostzijde toe. In dit hoofdstuk
wordt getoetst of
de huidige weginrichting geschikt is
voor de toekomstige
verkeersintensiteiten.
5.1
Huidige inrichting
Tijdens het onderzoek is een schouw van de huidige weginrichting op de Hoef Oostzijde uitgevoerd. In tabel 5.1 zijn de kenmerken van het betreffende wegvak opgenomen. Tabel 5.1:
Kenmerken wegvak De Hoef Oostzijde
onderdeel
kenmerk
breedte rijbaan
3,0
openbare verlichting
verlichting aanwezig
fietsvoorzieningen
n.v.t.
wegmarkering
kantmarkering
snelheidsregime
60 km/ uur
erfaansluitingen
aanwezig
berm
stijl talud, weinig draagkracht
parkeren
4,0 meter
parkeerverbod (E1)
overige beperkingen
gesloten verklaring voor voertuigen breder dan 2,3 meter (excl. bestemmingsverkeer).
De breedte van de rijbaan is ter hoogte van huisnummer 119 op vijf verschillende plaatsen gemeten. In figuur 5.1 staan de geregistreerde waarden voor de breedte van de rijbaan afgebeeld.
Figuur 5.1:
Breedte rijbaan De Hoef Oostzijde
18
5.2
Omschrijving wegcategorisering
De Hoef Oostzijde is een zogenaamde erftoegangsweg (ETW) buiten de bebouwde kom. Het CROW maakt onderscheid in twee typen erftoegangswegen. Type 1 heeft een rijbaan breedte van circa 4,5
6,0 meter en is voorzien van kantmarkering. Type 2 heeft een rijbaan breedte van circa 2,5
tot 4,5 meter en is niet voorzien van wegmarkering.
Figuur 5.2: Wegcategorisering CROW (links) en De Hoef Oostzijde (rechts)
De aanwezige breedte van de rijbaan op de Hoef Oostzijde komt overeen met die van een ETW type 2. Op de rijbaan is overigens wel een kantmarkering aanwezig. Deze kantmarkering is waarschijnlijk toegepast om de zichtbaarheid van het verloop van de weg te verbeteren en dient niet als uitwijkstrook.
Capaciteit rijbaan De rijbaan van een ETW type 2 heeft een capaciteit van circa 800
1000 motorvoertuigen per
etmaal. Bij een beperkte verhardingsbreedte en bij gebruik door zware voertuigen kan bij deze intensiteiten bermschade ontstaan. Afhankelijk van de ondergrond geeft het CROW voor de voorkoming van bermschade bij een verhardingsbreedte van 3,5 meter een maximale intensiteit van 350
400 motorvoertuigen per etmaal aan. Deze gelden bij een percentage vracht- en
landbouwverkeer van circa 12 procent. Door de functie verandering op De Hoef Oostzijde 119 nemen de intensiteiten op de weg toe van 289 motorvoertuigen per etmaal in de huidige situatie naar 356 motorvoertuigen per etmaal in de toekomstige situatie. Deze waarden liggen nog binnen de genoemde bandbreedte voor de capaciteit van de weg. Doordat de hoeveelheid zwaar vrachtverkeer verminderd, wordt bovendien de weg beter beschermd tegen bermschade.
19
6 Conclusies en aanbevelingen Onderstaand zijn de belangrijkste conclusies van het verkeersonderzoek weergeven. Hierbij wordt ingegaan op de resultaten van de verkeerstelling, de berekende verkeersgeneratie en de toets van de weginrichting.
6.1
Resultaten verkeerstelling
Op De Hoef Oostzijde is ter hoogte van huisnummer 119 een mechanische verkeerstelling uitgevoerd. Op het wegvak tussen de Hoofdweg en de Schattekerkerweg zijn op een gemiddelde weekdag 289 motorvoertuigen geregistreerd.
6.2
Toename verkeersgeneratie
De verkeersgeneratie is berekend voor de huidige en voor toekomstige functies binnen het onderzoeksgebied. Hiervoor is gebruik gemaakt van de kengetallen voor verkeergeneratie die zijn uitgegeven door het CROW. De berekende hoeveelheid verkeer is vervolgens verdeeld over de ontsluitingswegen. Door de functie veranderingen nemen de intensiteiten op De Hoef Oostzijde toe van 289 motorvoertuigen per etmaal in de huidige situatie naar 356 motorvoertuigen per etmaal in de toekomstige situatie (prognose jaar 2031).
6.3
Toets weginrichting
De Hoef Oostzijde is een zogenaamde erftoegangsweg type 2 met een capaciteit van circa 800 tot 1000 motorvoertuigen per etmaal. Ter voorkoming van bermschade worden bij de huidige verhardingsbreedte een intensiteit van circa 350
400 motorvoertuigen per etmaal aanbevolen.
Met de berekende hoeveelheid van 356 motorvoertuigen per etmaal worden hierbij geen problemen verwacht. Deze waarde ligt binnen de genoemde bandbreedte. Door functieverandering neemt bovendien de verwachte hoeveelheid zwaar vrachtverkeer af.
de
20
Bijlagen
Bijlage 1
Resultaten mechanische telling - De Hoef Oostzijde, De Hoef -
telrapport, De Hoef Oostzijde, richting Schattekerkerweg telrapport, De Hoef Oostzijde, richting Hoofdweg telrapport, De Hoef Oostzijde, beide richtingen lengte rapport, De Hoef Oostzijde, richting Schattekerkerweg lengte rapport, De Hoef Oostzijde, richting Hoofdweg lengte rapport, De Hoef Oostzijde, beide richtingen snelheidsrapport, De Hoef Oostzijde, richting Schattekerkerweg snelheidsrapport, De Hoef Oostzijde, richting Hoofdweg snelheidsrapport, De Hoef Oostzijde, beide richtingen resultaten, samenvatting
0
0
0
1
1
2
3
3
5
6
5
8
8
7
4
3
2
4
0
0
0
3:00
4:00
5:00
6:00
7:00
8:00
9:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Klassen
0
2:00
Idx.
47,4
33,3
49,6
40,0
33,3
Abs.
63
2
56
6
2
Tot. 0-7
Tot. 7-19
Tot. 19-24
Tot. 23-7
< 40
0
0
0
3
2
1
2
4
3
6
3
4
2
3
2
3
0
1
0
1
0
0
0
0
40 - 50
Tot. 0-24
Snelheid (km/u)
0
Tijd
0
< 40
2
5
33
2
39
33,3
33,3
29,2
33,3
29,3
Idx.
0
0
0
0
0
0
0
1
1
0
1
0
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
60 - 70
40 - 50 Abs.
0
0
0
1
1
1
2
2
2
2
2
2
2
1
0
1
0
1
0
0
0
0
0
0
50 - 60
richting Schattekerkerweg 1
1 uur
maandag 19 april 2021 maandag 26 april 2021
1:00
Snelheid (km/u)
Klassen
van tot
De Hoef Oostzijde De Hoef tussen Schattekerkerweg en Hoofdweg
0:00
Tijd
Rijrichting Omschrijving Aantal rijstroken
Interval
Meting Periode
Locatie Naam Plaats Omschrijving
1
2
16
1
20
16,7
13,3
14,2
16,7
15,0
Idx.
0
0
0
0
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
> 80
50 - 60 Abs.
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
70 - 80
1
1
5
1
7
8,7
9,4
7,9
5,5
3,9
4,7
0,8
2,4
0,0
0,8
0,0
0,0
0,0
0,0
16,7
6,7
4,4
16,7
5,3
Idx.
0,0
0,0
0,0
6,3
4,7
3,9
6,3
11,0
11,0
12,6
60 - 70 Abs.
0
0
0
8
6
5
8
14
14
16
11
12
10
7
5
6
1
3
0
1
0
0
0
0
Rel.
Totaal Abs.
0
0
1
0
1
Abs.
0,0
0,0
0,9
0,0
0,8
Idx.
0
0
0
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
0
42
0
0
0
0
V15
70 - 80
0,0
0,0
0,0
0,0
16,7
0,0
0,0
7,1
7,1
0,0
9,1
0,0
10,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
%>=60
0
1
2
0
3
Abs.
0
0
0
40
45
40
40
40
40
40
42
40
40
42
40
43
40
45
0
45
0
0
0
0
V50
> 80
0,0
6,7
1,8
0,0
2,3
Idx.
0
0
0
49
80
52
54
54
54
49
57
51
58
50
46
51
40
56
0
48
0
0
0
0
V85
6
15
113
6
133
Abs.
0,0
0,0
0,0
43,8
50,8
44,0
45,0
45,4
45,0
43,8
46,4
44,2
46,5
44,3
42,0
45,0
40,0
46,7
0,0
45,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Gem.
100
100
100
100
100
Idx.
Totaal
0,0
0,0
0,0
5,2
15,3
6,5
6,5
7,7
7,8
5,0
8,4
5,6
8,8
5,3
2,7
5,5
0,0
7,6
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
StdDv.
5
11
85
5
100
Rel.
17
13
7
17
8
%>=60
40
40
40
40
40
V15
45
43
40
45
41
V50
61
59
54
61
56
V85
0
0
0
0
0
1
2
4
4
7
8
9
9
8
4
3
4
2
2
0
0
3:00
4:00
5:00
6:00
7:00
8:00
9:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Klassen
0
2:00
Idx.
43,6
50,0
43,7
44,4
50,0
Abs.
68
1
59
8
1
Tot. 0-7
Tot. 7-19
Tot. 19-24
Tot. 23-7
< 40
0
0
1
1
2
2
4
4
6
5
4
6
2
2
1
1
0
1
0
0
0
0
0
0
40 - 50
Tot. 0-24
Snelheid (km/u)
0
Tijd
0
< 40
richting Hoofdweg 1
1 uur
1
4
38
1
43
50,0
22,2
28,1
50,0
27,6
Idx.
0
0
0
1
1
0
0
0
1
0
2
1
0
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
60 - 70
40 - 50 Abs.
0
0
0
1
1
1
3
2
3
3
4
5
1
2
1
0
1
0
0
0
0
0
0
0
50 - 60
maandag 19 april 2021 maandag 26 april 2021
1:00
Snelheid (km/u)
Klassen
van tot
De Hoef Oostzijde De Hoef tussen Schattekerkerweg en Hoofdweg
0:00
Tijd
Rijrichting Omschrijving Aantal rijstroken
Interval
Meting Periode
Locatie Naam Plaats Omschrijving
0
2
25
0
28
0,0
11,1
18,5
0,0
17,9
Idx.
0
0
0
0
0
0
0
0
1
0
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
> 80
50 - 60 Abs.
0
0
0
1
1
0
0
0
0
0
1
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
70 - 80
0
2
7
0
9
4,7
6,0
2,7
1,3
0,7
0,7
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
11,1
5,2
0,0
5,8
Idx.
0,0
0,0
2,0
4,0
6,0
4,0
7,3
9,3
13,3
11,3
13,3
13,3
60 - 70 Abs.
0
0
3
6
9
6
11
14
20
17
20
20
7
9
4
2
1
1
0
0
0
0
0
0
Rel.
Totaal Abs.
0
2
2
0
4
Abs.
0,0
11,1
1,5
0,0
2,6
Idx.
0
0
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
52
42
0
0
0
0
0
0
V15
70 - 80
0,0
0,0
0,0
33,3
22,2
0,0
0,0
0,0
10,0
0,0
20,0
10,0
0,0
11,1
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
%>=60
0
0
4
0
4
Abs.
0
0
40
50
42
40
44
40
42
40
45
45
40
42
40
40
55
45
0
0
0
0
0
0
V50
> 80
0,0
0,0
3,0
0,0
2,6
Idx.
0
0
46
71
66
51
54
50
57
52
65
58
50
58
54
47
58
48
0
0
0
0
0
0
V85
2
18
135
2
156
Abs.
0,0
0,0
41,7
53,3
49,4
44,2
45,9
43,6
47,0
44,1
50,3
48,3
43,6
47,2
45,0
42,5
55,0
45,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Gem.
100
100
100
100
100
Idx.
Totaal
0,0
0,0
2,9
14,4
12,9
5,8
6,3
5,3
10,4
5,7
12,5
9,6
5,6
9,1
7,1
3,5
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
StdDv.
1
12
87
1
100
Rel.
0
22
10
0
11
%>=60
40
40
40
40
40
V15
40
42
42
40
42
V50
47
66
57
47
58
V85
6
6
2
0
0
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Klassen
6
18:00
Idx.
45,7
28,6
46,2
42,4
37,5
Abs.
132
2
115
14
3
Tot. 0-7
Tot. 7-19
Tot. 19-24
Tot. 23-7
< 40
0
0
1
4
3
3
6
7
9
11
7
10
4
5
3
4
1
2
0
1
0
0
0
0
40 - 50
Tot. 0-24
Snelheid (km/u)
9
17:00
Tijd
14
16:00
7
10:00
17
5
9:00
15:00
3
8:00
17
1
7:00
13
2
6:00
14:00
0
5:00
13:00
0
4:00
9
0
3:00
13
0
2:00
12:00
0
11:00
0
< 40
beide richtingen 2
1 uur
3
9
71
3
82
37,5
27,3
28,5
42,9
28,4
Idx.
0
0
0
1
1
1
1
1
2
1
2
2
1
1
0
0
1
0
0
0
0
0
0
0
60 - 70
40 - 50 Abs.
0
0
0
2
2
2
4
4
4
5
6
7
3
3
1
1
1
1
0
0
0
0
0
0
50 - 60
maandag 19 april 2021 maandag 26 april 2021
1:00
Snelheid (km/u)
Klassen
van tot
De Hoef Oostzijde De Hoef tussen Schattekerkerweg en Hoofdweg
0:00
Tijd
Rijrichting Omschrijving Aantal rijstroken
Interval
Meting Periode
Locatie Naam Plaats Omschrijving
1
4
42
1
47
12,5
12,1
16,9
14,3
16,3
Idx.
0
0
0
0
1
0
0
0
1
1
1
1
1
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
> 80
50 - 60 Abs.
0
0
0
1
1
0
0
0
0
0
1
1
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
70 - 80
1
3
12
1
16
6,7
6,0
3,2
2,8
1,4
1,8
0,0
0,4
0,0
0,0
0,0
0,0
12,5
9,1
4,8
14,3
5,5
Idx.
0,0
0,0
1,1
4,9
4,9
4,2
7,0
9,2
11,6
12,3
10,6
12,0
60 - 70 Abs.
0
0
3
14
14
12
20
26
33
35
30
34
19
17
9
8
4
5
0
1
0
0
0
0
Rel.
Totaal Abs.
0
2
3
0
5
Abs.
0,0
6,1
1,2
0,0
1,7
Idx.
0
0
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
40
0
42
0
0
0
0
V15
70 - 80
0,0
0,0
0,0
14,3
21,4
8,3
5,0
3,8
9,1
5,7
13,3
11,8
15,8
11,8
0,0
0,0
25,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
%>=60
0
1
6
0
7
Abs.
0
0
40
42
43
40
42
40
40
40
43
44
41
43
40
42
50
42
0
45
0
0
0
0
V50
> 80
0,0
3,0
2,4
0,0
2,4
Idx.
0
0
46
60
69
56
55
53
55
54
59
58
62
58
49
50
64
52
0
48
0
0
0
0
V85
8
33
249
7
289
Abs.
0,0
0,0
41,7
47,9
50,4
45,8
45,8
44,6
45,9
45,6
48,3
48,2
48,7
47,9
43,3
44,4
51,3
45,0
0,0
45,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Gem.
100
100
100
100
100
Idx.
Totaal
0,0
0,0
2,9
10,9
13,8
8,2
7,3
6,8
9,4
8,6
11,0
10,4
12,5
11,0
5,0
5,0
11,1
6,1
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
StdDv.
3
11
86
2
100
Rel.
12
18
8
14
10
%>=60
40
40
40
40
40
V15
43
43
41
45
42
V50
58
64
56
60
57
V85
B1 DE HOEF
SAMENVATTING
www.verkeersonderzoek.nl